Netherlands 2012/13 Third to Tenth Level (amateur football)


Final matches for the Dutch amateur championship 2012/2013
Katwijk - Achilles '29 0-0
Achilles '29 - Katwijk 0-3
Katwijk  Dutch amateur champion

Achilles '29  promoted to 1st Division

Amateur Supercup 2012/2013  (Aug. 17 in Katwijk)
Katwijk - De Treffers  2-1    (De Treffers was losing Cupfinalist, cupwinner Argon had no representative team anymore because they stopped
                                                                                                                           playing soccer on Sunday)

Football on Saturday
Topklasse
Barendrecht              1 - 1 4 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 5 3 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 1  Katwijk        30 17  5  8  56  77- 47
Capelle            3 - 0       7 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 5 0 - 3 0 - 2 5 - 0  Barendrecht    30 15  9  6  54  51- 34
DETO               0 - 2 0 - 1       0 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 5 1 - 1 1 - 8 0 - 6 0 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 5  GVVV           30 16  4 10  52  54- 41
Excelsior '31      0 - 0 2 - 0 3 - 0       1 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 2 5 - 1 0 - 6 0 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 3 1 - 0 1 - 3  HHC            30 16  3 11  51  62- 49
FC Lisse           3 - 2 4 - 3 2 - 1 1 - 2       0 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 2  Rijnsburgse B. 30 14  8  8  50  60- 42
GVVV               2 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 0       2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 0  FC Lisse       30 14  8  8  50  52- 42
HHC                1 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 6 - 2       3 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3 4 - 4 4 - 2 5 - 4 1 - 0 2 - 2  Capelle        30 15  4 11  49  54- 41
IJsselmeervogels   0 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 2       0 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 0  Kozakken Boys  30 15  2 13  47  61- 59
Jodan Boys         1 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 1       2 - 3 4 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 1  Noordwijk      30 12  8 10  44  51- 48
Katwijk            0 - 4 2 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 2 5 - 2 4 - 0       3 - 0 6 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 0  Excelsior '31  30 12  4 14  40  49- 58
Kozakken Boys      0 - 4 1 - 0 1 - 0 6 - 3 0 - 4 0 - 2 0 - 5 0 - 1 5 - 0 0 - 4       0 - 2 4 - 2 4 - 1 1 - 0 5 - 2  Scheveningen   30 11  6 13  39  45- 46
Noordwijk          0 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 0 3 - 5 1 - 0 5 - 2       0 - 3 2 - 0 1 - 3 4 - 2  IJsselmeervog. 30 10  9 11  39  44- 48
Rijnsburgse Boys   1 - 3 3 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 1       3 - 3 2 - 1 1 - 0  Spakenburg     30 10  5 15  35  47- 54
sc Genemuiden      1 - 2 4 - 1 5 - 1 2 - 3 4 - 2 4 - 3 2 - 4 4 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 4 0 - 0 1 - 2       3 - 3 2 - 2  AC Genemuiden  30  9  5 16  32  63- 74 rel
Scheveningen       0 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 1 4 - 2       0 - 2  De Jodan Boys  30  9  5 16  32  38- 58 rel
Spakenburg         0 - 0 3 - 2 1 - 4 2 - 3 0 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 2        DETO           30  2  1 27   7  18- 85 rel

Hoofdklasse A
Ajax                     5 - 0 4 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 8 - 0 4 - 1     Ter Leede      26 16  6  4  54  56- 20 P1 prom
ARC                0 - 0       4 - 4 1 - 1 4 - 1 4 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 5 1 - 4 1 - 6     DOVO           26 14  4  8  46  39- 29 (P1)
Bennekom           0 - 2 2 - 1       0 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 1     Ajax           26 11  9  6  42  53- 27
csv Apeldoorn      4 - 2 2 - 1 1 - 2       0 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 5 4 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 2     ODIN '59       26 12  4 10  40  43- 32 P3
DOVO               2 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 0       1 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 0     VVA '71        26 12  4 10  40  42- 43
DTS Ede            0 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 3       0 - 5 0 - 1 1 - 4 2 - 4 0 - 1 0 - 4 2 - 2 1 - 3     Montfoort      26 12  4 10  40  37- 43
Huizen             2 - 2 8 - 0 1 - 1 5 - 4 0 - 1 2 - 2       4 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 3 5 - 0 4 - 2     Huizen         26 10  8  8  38  57- 42
Montfoort          2 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 5 2 - 0 4 - 1 1 - 3       3 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 3     Quick Boys     26  9 10  7  37  54- 40
ODIN '59           3 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 2 4 - 1       4 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 0 2 - 1     Bennekom       26 10  7  9  37  43- 41 P2
Quick Boys         0 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2 5 - 0 4 - 1 5 - 2 0 - 0       2 - 2 1 - 2 3 - 0 0 - 1     Sportlust '46  26  9  7 10  34  32- 44
Sportlust '46      3 - 2 1 - 5 3 - 5 3 - 0 0 - 2 4 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 2       0 - 0 2 - 2 1 - 0     CSV Apeldoorn  26  8  5 13  29  39- 47
Ter Leede          0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 0       5 - 0 1 - 0     ARC            26  6  8 12  26  43- 65 rel
Volendam rkav      2 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 3 4 - 1 0 - 2 2 - 2       0 - 1     Volendam       26  6  8 12  26  35- 58
VVA 71             1 - 2 3 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 6 2 - 1           DTS Ede        26  3  4 19  13  27- 69 rel
Playoff for 12th place : ARC - Volendam 2-4

Period championship (won by Bennekom) : DOVO-Bennekom 0-0  ODIN'59-DOVO 1-1  Bennekom-ODIN'5 2-1

Hoofdklasse B
Achilles Veen            1 - 0 0 - 0 2 - 4 3 - 0 0 - 3 3 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 2     Excelsior M.   26 19  2  5  59  60- 30 P1 prom
Alexandria '66     1 - 2       0 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 2 0 - 0 4 - 3 5 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 5     ASWH           26 17  4  5  55  64- 35 P3
ASWH               2 - 1 5 - 3       2 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 2 3 - 5     Hoek           26 16  3  7  51  55- 32 (P1)
Excelsior M.       3 - 0 2 - 0 2 - 0       2 - 1 2 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 0     RVVH           26 15  4  7  49  48- 29
Heinenoord         5 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 1       3 - 1 2 - 4 2 - 1 4 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 1     XerxesDZB      26 13  6  7  45  58- 37 P2
Hoek               4 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 0       0 - 1 5 - 1 6 - 1 1 - 4 5 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 0     Smitshoek      26 11  6  9  39  47- 42
Kloetinge          2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 4 3 - 0 4 - 2       2 - 2 4 - 2 4 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 2     Kloetinge      26  9  8  9  35  47- 48
Nieuw Lekkerland   1 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 5 0 - 3 3 - 1       2 - 2 0 - 0 2 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 4     Heinenoord     26  9  7 10  34  42- 48
Nivo Sparta        5 - 2 1 - 0 0 - 7 0 - 4 0 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 3       3 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 2 0 - 1     Zwaluwen V     26  8  8 10  32  45- 45
RVVH               2 - 0 0 - 3 0 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0 6 - 0       3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 1     Stedoco        26 10  2 14  32  51- 55
Smitshoek          3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 4 3 - 3 5 - 0 1 - 2 1 - 0       3 - 2 4 - 1 1 - 1     Achilles Veen  26 10  2 14  32  33- 50
Stedoco            3 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 3 2 - 3 3 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 3       0 - 4 4 - 1     Alexandria '66 26  6  5 15  23  34- 47 rel
XerxesDZB          3 - 0 4 - 2 5 - 3 3 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 1 5 - 2       6 - 1     Nivo Sparta    26  4  3 19  15  28- 75 rel
Zwaluwen V         1 - 3 0 - 2 0 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 4 1 - 1           Nw. Lekkerland 26  2  6 18  12  29- 68 rel

Period championship (won by ASWH) : Hoek-XerxesDZB 1-1  ASWH-Hoek 4-3  XerxesDZB-ASWH 1-1

Hoofdklasse C
ACV                      5 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 3 0 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 0     ONS Sneek      26 15  6  5  51  57- 31 prom
Berkum             2 - 0       3 - 2 5 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2     Staphorst      26 12 10  4  46  48- 26  P3
DVS '33 Ermelo     1 - 2 3 - 1       1 - 4 1 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 0 4 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 2     SVZW           26 11 10  5  43  67- 33 P1
Flevo Boys         1 - 3 1 - 0 3 - 3       1 - 3 0 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 4 2 - 5 0 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 1     ACV            26 11  9  6  42  41- 27 P2
Harkemase Boys     2 - 3 1 - 1 4 - 1 4 - 1       0 - 1 2 - 3 1 - 0 3 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 3     Berkum         26 11  7  8  40  52- 41
HZVV               1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 3       2 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 6 3 - 1 3 - 0     Sparta Nijkerk 26 11  6  9  39  54- 44
NSC                0 - 3 3 - 2 1 - 6 2 - 2 2 - 4 3 - 1       0 - 1 0 - 5 0 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 4 1 - 0     DVS '33        26 10  6 10  36  47- 48
Nunspeet           1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 5 1 - 1       1 - 2 2 - 4 0 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 2     VVOG           26  9  8  9  35  47- 43
ONS Boso Sneek     1 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 1 6 - 2 2 - 0       3 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 1     Harkemase Boys 26  9  6 11  33  41- 44
Sparta Nijkerk     4 - 0 2 - 3 7 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 2       1 - 1 3 - 3 6 - 0 0 - 1     WHC            26  8  7 11  31  42- 40
Staphorst          2 - 1 5 - 1 0 - 0 4 - 0 3 - 0 4 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 0 6 - 0       1 - 4 3 - 3 1 - 1     HZVV           26  9  4 13  31  36- 62 rel
SVZW               0 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 1 7 - 0 4 - 1 6 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 3       1 - 1 2 - 2     Flevo Boys     26  7  5 14  26  38- 63
VVOG               0 - 0 0 - 0 0 - 3 5 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 4       1 - 0     Nunspeet       26  6  6 14  24  28- 54 rel
WHC                3 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 1 7 - 0 8 - 0 0 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 4           NSC            26  5  6 15  21  32- 74 rel

Period championship (won by ACV) : SVZW-ACV 1-2  Staphorst-SVZW 2-4  ACV-Staphorst 1-0

Promotion playoff :
1/2 final : Spakenburg-Bennekom 0-2 and 2-3  ASWH-ACV 0-1 and 3-3
Final     : Spakenburg-ACV 2-1 aet           Spakenburg remains in Topklasse

Playoff 1st class - Hoofdklasse
Eemdijk-VVGZ                   2-2  Apeldoorn-Eemdijk          3-0  VVGZ-csv Apeldoorn              1-2  sv Apeldoorn remains in Hoofdklasse
Swift-Rijnvogels               2-0  Rijnvogele-Volendam        1-1  Volendam-Swift                  3-0  Volendam remains in Hoofdklasse
Spijkenisse-LRC                0-0  Achilles Veen-Spijkenisse  2-0  LRC-Achilles Veen               2-3  Achilles Veen remains in Hoofdklasse
FC 's Gravenzande-Alblasserdam 2-1  Alblasserdam-Alexandria'66 0-1  Alexandria'66-FC 's Gravenzande 0-3  FC 's Grasvenz. promoted, Alexandria '66 rel.
FC Breukelen-SDC Putten        1-2  PKC'83-FC Breukelen        2-1  SDC Putten-PKC '83              3-1  SDC Putten promoted
Go Ahead K.-Viboa              2-0  Viboa-HZvv                 6-2  HZVV-Go Ahead K.                0-3  Go Ahead K. promoted, HZVV relegated
DOS '347-'d Olde Veste '54     1-1  Flevo Boys-DOS '37         3-2  's Olde Veste '54-Flevo Boya    0-2  Flevo Boys remains in Hoofdklasse

District West I
1st class A
FC Breukelen             9 - 0 0 - 0 1 - 3 5 - 4 0 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 2     SDV Barneveld  26 17  5  4  56  80- 25 P2 prom
Castricum          2 - 3       1 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 5 2 - 2 0 - 6 1 - 3 0 - 6 2 - 2 1 - 5 2 - 3 0 - 6     FC Breukelen   26 15  4  7  49  65- 37 P1
CSW                0 - 0 3 - 1       3 - 0 7 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 0 3 - 5 1 - 4 0 - 0     Swift          26 11 10  5  43  48- 30 (P2)
Eemdijk            2 - 1 3 - 1 2 - 2       2 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 2 3 - 1     Zwaluwen '30   26 12  7  7  43  47- 29
Marken             2 - 3 7 - 1 3 - 3 1 - 1       3 - 1 2 - 1 0 - 6 1 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 3     Eemdijk        26 12  7  7  43  40- 35 P3
De Merino's        1 - 7 5 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 5       1 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 3 2 - 1     SVL            26 11  4 11  37  44- 36
Roda '46           1 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 3 6 - 0 1 - 1       1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 0     VVZ '49        26 10  5 11  35  60- 61
SDV Barneveld      3 - 2 7 - 1 7 - 0 3 - 0 8 - 1 3 - 1 5 - 0       2 - 1 5 - 2 1 - 0 2 - 2 7 - 0 1 - 1     Zuidvogels     26  9  8  9  35  36- 42
SVL                0 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 1       0 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 0     Roda '46       26  8 10  8  34  40- 40
Swift              1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 2       2 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 0     CSW            26  7 12  7  33  39- 41
Valleivogels       2 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 5 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1       3 - 3 1 - 2 1 - 5     Marken         26  9  4 13  31  53- 68 rel
VVZ '49            3 - 2 6 - 1 1 - 1 0 - 3 4 - 2 5 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 3 2 - 3       1 - 2 3 - 2     De Merino's    26  8  7 11  31  40- 56 rel
Zuidvogels         0 - 4 2 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1 5 - 3       1 - 3     De Valleivogels26  4  8 14  20  32- 51 rel
HCSV Zwaluwen '30  0 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 2 5 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 0           FC Castricum   26  0  7 19   7  25- 98 rel
Playoff for taking over 1st period: Swift - Zwaluwen'30 4-1

2nd class A
Aalsmeer                 3 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 2 5 - 3 3 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 1     WV-HEDW        26 18  6  2  60  78- 36 P1 prom
AFC                2 - 2       1 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 0 2 - 0 5 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 1 8 - 1 3 - 1     HBOK           26 18  2  6  56  66- 36 P2
AMVJ               0 - 0 2 - 0       1 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 2 4 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1     Aalsmeer       26 14  9  3  51  61- 34 (P1) prom
DVVA               0 - 0 3 - 2 2 - 3       2 - 1 2 - 1 5 - 2 0 - 1 2 - 0 5 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 0     AMVJ           26 15  4  7  49  56- 40
Haarlem-Kennemerl. 1 - 1 0 - 4 1 - 6 0 - 3       1 - 2 0 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 2 2 - 5 0 - 1     DVVA           26 14  6  6  48  51- 30
HBOK               1 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 2 5 - 2       2 - 2 1 - 2 5 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 0     AFC            26 13  3 10  42  73- 46 P3
Monnickendam       3 - 4 2 - 7 0 - 2 0 - 3 6 - 2 1 - 3       9 - 1 6 - 0 3 - 4 5 - 1 3 - 3 6 - 2 1 - 1     ZOB            26  8  8 10  32  44- 47
NFC                4 - 1 1 - 1 3 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 2       2 - 2 1 - 7 3 - 2 1 - 4 7 - 2 0 - 0     SV Zandvoort   26  9  5 12  32  52- 70
Opperdoes          0 - 4 2 - 1 0 - 3 0 - 2 4 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 2       0 - 3 2 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 6     Monnickendam   26  9  4 13  31  69- 62
OSV                0 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 3 1 - 3 2 - 3 1 - 2       6 - 2 2 - 7 0 - 1 3 - 1     NFC            26  8  7 11  31  50- 74
Overbos            2 - 4 6 - 3 3 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 7 2 - 4 2 - 1 0 - 3 0 - 1       1 - 5 1 - 1 0 - 0     OSV            26  9  3 14  30  54- 54 rel
WV-HEDW            3 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 2 3 - 0 7 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 3       5 - 3 1 - 1     Opperdoes      26  7  4 15  25  29- 58 rel
Zandvoort          1 - 3 0 - 8 5 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 5 0 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 3 1 - 2       2 - 2     Overbos        26  6  4 16  22  44- 78 rel
ZOB                1 - 1 6 - 3 3 - 4 0 - 4 1 - 0 2 - 6 3 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 3 1 - 2           Haarlem-Kennem.26  0  3 23   3  25- 87 rel

2nd class B
AH '78                   0 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 6 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 5 2 - 0 5 - 0 3 - 2 1 - 3 0 - 0     De Meern       26 18  6  2  60  56- 19 P1 prom
Argon              3 - 1       4 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 3 1 - 2     ASC Nieuwland  26 17  4  5  55  62- 26 P2 prom
De Beursbengels    0 - 1 1 - 0       0 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 3 0 - 7 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 0     VVOP           26 14  2 10  44  50- 42 (P1)
DESTO              0 - 5 1 - 2 2 - 4       1 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 0 3 - 2 3 - 3 0 - 4 4 - 1 1 - 2     Woudenberg     26 13  4  9  43  52- 37
Hoevelaken         1 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 1       1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1     Argon          26 13  4  9  43  44- 31
IJFC               2 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 1 5 - 0       1 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 4 3 - 0 3 - 0 2 - 0     Renswoude      26 11  4 11  37  47- 52
De Meern           3 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 0       1 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 0     De Beursbengels26  9  7 10  34  35- 54
Nieuwland          5 - 1 0 - 2 5 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 1       4 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 2     Zevenhoven     26  9  6 11  33  42- 43
Renswoude          4 - 2 3 - 1 3 - 3 4 - 3 1 - 2 4 - 0 0 - 3 2 - 4       3 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 4 - 4     UVV            26 10  1 15  31  45- 55 P3
UVV                1 - 3 2 - 2 7 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 0       2 - 1 1 - 3 2 - 3 3 - 2     AH '78         26  9  2 15  29  46- 55
VRC                2 - 4 2 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 3 0 - 2 2 - 0       4 - 1 0 - 2 0 - 4     IJFC           26  8  3 15  27  34- 47 rel
VVOP               1 - 0 1 - 2 6 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 0 0 - 3 4 - 1 4 - 1 0 - 1       0 - 1 3 - 2     VRC            26  6  8 12  26  35- 51 rel
Woudenberg         6 - 0 1 - 1 0 - 0 6 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 4 5 - 1 2 - 4 0 - 1 4 - 3       3 - 1     Hoevelaken     26  6  8 12  26  27- 45 rel
Zevenhoven         3 - 4 3 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 5 1 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 2           DESTO          26  6  7 13  25  38- 56 rel
Playoff for 13th place : VRC - Hoevelaken 5-0

Period-championship 2A / 2B:
Round 1: AFC-Marken     1-3 and 2-1   De Merino's-Nieuwland 1-1 and 3-3 Nieuwland wins on penalties
         HBOK-VVOP      2-1 and 2-0   UVV-Aalsmeer          2-3 and 0-1
Round 2: Nieuwland-HBOK 2-0 and 1-1   Marken-Aalsmeer       3-3 and 0-2    Aalsmeer and Nieuwland promoted, Marken and De Merino's relegated

3rd class A
Alcmaria Victrix         1 - 3 2 - 3 5 - 4 1 - 1 1 - 6 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 1 6 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 0     BOL            26 22  4  0  70 121- 24 P1 prom
Asonia             0 - 1       0 - 6 5 - 1 2 - 4 3 - 3 1 - 0 2 - 3 4 - 1 1 - 6 2 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 5     EVC            26 22  2  2  68  75- 20 P2 prom
BOL                7 - 1 1 - 0       4 - 0 3 - 0 5 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 3 4 - 2 12- 0 5 - 0 1 - 0 13- 2     Jong Holland   26 16  4  6  52  89- 38 P3
Dindua             0 - 2 0 - 2 0 - 9       2 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 6 2 - 5     Hellas Sport   26 15  2  9  47  81- 51 (P1)
EVC                2 - 0 2 - 0 0 - 0 6 - 1       3 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 0 5 - 1 5 - 0 3 - 1     ZCFC           26 13  3 10  42  64- 55
HCSC               1 - 2 2 - 6 2 - 3 7 - 4 1 - 3       3 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 0 5 - 1 6 - 1 4 - 5 6 - 0     HCSC           26 11  5 10  38  81- 64
Hellas Sport       4 - 2 6 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 4 3 - 2       4 - 0 1 - 7 3 - 2 4 - 0 11- 2 1 - 2 6 - 3     Asonia         26 12  1 13  37  56- 69
Jong Hercules      0 - 1 1 - 3 2 - 5 3 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 3       0 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1     Alcmaria Victr.26 10  6 10  36  46- 59
Jong Holland       2 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 0 4 - 5 3 - 2       9 - 0 10- 1 6 - 2 1 - 1 9 - 1     Wieringermeer  26 10  3 13  33  81- 90
Wieringermeer      9 - 0 7 - 2 2 - 8 9 - 1 1 - 5 6 - 6 0 - 5 5 - 0 0 - 9       5 - 1 5 - 3 5 - 1 3 - 3     Jong Hercules  26  9  1 16  28  38- 56
Zaandijk           1 - 4 1 - 5 1 - 9 0 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 4 1 - 5 1 - 3 3 - 2       3 - 5 2 - 5 2 - 2     De Zouaven     26  7  6 13  27  65- 91
Zaanlandia         4 - 4 7 - 1 0 - 6 6 - 3 0 - 6 2 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 6 1 - 2 10- 4       0 - 6 2 - 4     DINDUA         26  6  3 17  21  46- 87 rel
ZCFC               2 - 2 0 - 1 1 - 4 1 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 5 3 - 1 2 - 0 7 - 1 2 - 1 6 - 1       1 - 2     Zaanlandia     26  5  2 19  17  60-115 rel
De Zouaven         1 - 1 1 - 4 3 - 3 0 - 4 0 - 2 6 - 7 2 - 2 1 - 2 2 - 1 4 - 5 7 - 4 7 - 3 2 - 3           Zaandijk       26  2  2 22   8  36-120 rel
playoff for 1st place : 't Vliegdorp - FC Almere 4-0

3rd class B
Amstelveen               3 - 3 3 - 1 1 - 0 11- 1 3 - 0 3 - 3 2 - 1 6 - 1 2 - 0 4 - 1 7 - 1 3 - 4 2 - 2     EDO            26 19  3  4  60  88- 48 P3 prom
EDO                3 - 0       4 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 4 1 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 1 10- 1 4 - 3 2 - 4     Amstelveen Hmr.26 17  4  5  55  79- 34 P2
IJmuiden           0 - 3 1 - 6       0 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 4 2 - 1 2 - 1 2 - 3 5 - 2 2 - 1 1 - 3     RKAVIC         26 17  3  6  54  68- 40 (P3) prom
SV Kadoelen        1 - 0 4 - 6 2 - 0       5 - 0 0 - 4 1 - 4 2 - 3 3 - 1 2 - 2 4 - 5 5 - 2 6 - 1 0 - 3     FC VVC         26 14  9  3  51  71- 29
Legmeervogels      0 - 4 1 - 5 1 - 1 0 - 2       2 - 4 5 - 5 1 - 3 1 - 3 2 - 8 0 - 5 2 - 5 4 - 1 0 - 7     SV Ouderkerk   26 13  6  7  45  68- 42 P1
Ouderkerk          2 - 4 6 - 1 1 - 2 1 - 1 6 - 0       3 - 3 4 - 1 5 - 3 3 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 2     SV Kadoelen    26 12  4 10  39  59- 49 -1 pnt
Real Sranang       4 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 6       1 - 5 4 - 2 3 - 2 1 - 0 6 - 1 2 - 4 3 - 2     SCW            26 11  3 12  36  58- 45
RKAVIC             1 - 4 4 - 0 6 - 2 2 - 5 3 - 0 1 - 1 2 - 1       4 - 2 3 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 1     Sport.Martinus 26 10  5 11  35  50- 51
RODA '23           0 - 2 1 - 5 0 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 1 0 - 3 0 - 1       1 - 2 2 - 1 5 - 3 2 - 3 1 - 2     Real Sranang   26 10  4 12  34  63- 69
SCW                1 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 4 2 - 1       1 - 2 6 - 0 2 - 1 0 - 4     VV IJmuiden    26 10  1 15  31  30- 56
Sporting Martinus  2 - 5 0 - 3 3 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 1 4 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 4       0 - 0 1 - 1 1 - 1     SC Voorland    26  8  7 11  30  58- 62 -1 pnt rel
TOB                2 - 1 0 - 5 2 - 0 1 - 3 2 - 2 3 - 4 3 - 1 0 - 3 5 - 3 0 - 5 3 - 2       2 - 6 1 - 1     TOB            26  6  3 17  21  43- 93 rel
Voorland           0 - 3 2 - 2 0 - 2 2 - 2 8 - 0 2 - 2 2 - 4 2 - 4 3 - 1 2 - 1 3 - 3 2 - 1       0 - 3     RODA '23       26  6  0 20  18  41- 71 rel
VVC                0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 1 11- 2 1 - 2 5 - 1 2 - 1 5 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 2           Legmeervogels  26  1  4 21   2  30-117 rel -5 pnts

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Opperdoes-Amstelveen 1-0 and 2-7  Jong Holland-OSV    2-1 and 2-3  OSV wins on penalties
         EVC-Ouderkerk        3-0 and 5-0  RKAVIC-Hellas Sport 3-2 and 3-1
Round 2: Amstelveen-EVC       1-2 and 1-1  OSV-RKAVIC          0-1 and 0-0    EVC and RKAVIC promoted, Opperdoes and OSV relegated

3rd class C
FC Almere                6 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 1 4 - 2 5 - 2 3 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 0 5 - 3 1 - 0           Vliegdorp      24 17  2  5  53  76- 29 prom
Altius             0 - 1       1 - 1 0 - 1 0 - 3 2 - 2 4 - 2 2 - 6 1 - 2 1 - 4 1 - 1 6 - 2 1 - 3           FC Almere      24 17  2  5  53  57- 24 P2
CJVV               0 - 0 3 - 0       0 - 2 1 - 2 3 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1           CJVV           24 15  5  4  50  54- 22 P3
Cobu Boys          1 - 2 1 - 2 0 - 6       1 - 4 4 - 1 1 - 3 2 - 4 2 - 0 1 - 1 4 - 2 0 - 1 4 - 1           SV Loosdrecht  24 13  2  9  41  69- 37
FC Driebergen      2 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1       8 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 2 9 - 0     FC Hilversum   24 11  2 11  35  57- 50
Hercules           0 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 2 2 - 0       1 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 1           FC Driebergen  24 11  2 11  35  39- 40 P1
FC Hilversum       1 - 1 5 - 2 0 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 4       1 - 5 2 - 0 1 - 1 2 - 3 4 - 0 0 - 1           Nita           24 10  6  8  34  45- 44 -2 pnts
Loosdrecht         1 - 2 2 - 0 1 - 3 3 - 0 7 - 1 3 - 3 1 - 3       2 - 1 6 - 1 5 - 0 7 - 3 0 - 1 17- 0     Hercules       24 10  3 11  33  46- 59
Maarssen           1 - 2 1 - 1 1 - 5 0 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 4       3 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 4           Cobu Boys      24  8  4 12  27  31- 43 -1 pnt
Nita               2 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 0 5 - 0       11- 1 2 - 0 0 - 6           SVM Maartensdk.24  9  2 13  27  32- 55 -2 pnts
De Posthoorn       1 - 7 1 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 5 3 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1       1 - 2 2 - 6           Altius         24  6  4 14  22  32- 58
SVM                1 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 6 1 - 4 0 - 1 0 - 0 5 - 1       0 - 2 12- 0     De Posthoorn   24  6  2 16  19  32- 74 -1 pnt
't Vliegdorp       2 - 1 9 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 2 2 - 5 6 - 1 3 - 0 6 - 1 8 - 0                 Maarssen       24  4  2 18  14  25- 60 rel
Fortius                  1 - 5                   1 - 7                   0 - 6
Fortius withdrawn

3rd class D
Candia '66               0 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 5     Delta Sports'9526 19  3  4  60  71- 28 P2 prom
Delta Sports '95   0 - 1       2 - 2 2 - 0 2 - 0 5 - 0 2 - 1 3 - 1 8 - 1 2 - 1 2 - 4 8 - 1 2 - 0 6 - 2     TOV            26 19  2  5  59  64- 24 (P2)
DEV Doorn          3 - 0 0 - 0       4 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 3 7 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 4 0 - 2 2 - 9     JSV Nieuwegein 26 16  3  7  51  80- 52 P3 prom
DHSC               5 - 0 0 - 3 6 - 2       1 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 1 5 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 2     Jonathan       26 16  3  7  51  57- 33
DVSU               4 - 2 0 - 1 5 - 1 1 - 3       0 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 3 3 - 1 3 - 4 4 - 0 0 - 1 2 - 2     VOP            26 13  6  7  45  77- 54
Eemboys            2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 2       2 - 2 5 - 0 3 - 1 2 - 1 6 - 3 2 - 1 2 - 6 1 - 3     Odysseus '91   26 13  3 10  42  53- 47 P1 prom
Elinkwijk          2 - 1 2 - 3 4 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 2       5 - 0 9 - 1 2 - 2 1 - 6 1 - 1 1 - 3 2 - 4     DHSC           26 12  4 10  40  57- 45
Focus '07          3 - 2 0 - 3 1 - 5 2 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 1       4 - 1 0 - 1 3 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 4     Elinkwijk      26  9  5 12  32  55- 54
HMS                2 - 3 4 - 3 4 - 4 1 - 5 0 - 3 1 - 2 0 - 6 0 - 2       1 - 5 1 - 8 1 - 2 0 - 4 1 - 7     Eemboys        26  8  6 12  30  49- 59
Jonathan           5 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 0       1 - 4 4 - 2 1 - 0 3 - 2     DEV Doorn      26  8  6 12  30  58- 75
JSV Nieuwegein     3 - 0 3 - 5 5 - 4 2 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 3 6 - 1 0 - 2       2 - 0 2 - 1 5 - 4     Focus '07      26  9  3 14  30  40- 60 rel
Odysseus '91       4 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 0 5 - 1 3 - 2 5 - 1 2 - 1 7 - 2 1 - 0 3 - 1       3 - 1 3 - 1     DVSU           26  9  2 15  29  41- 47 rel
TOV                2 - 0 0 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 3 2 - 0 4 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 0 6 - 2       1 - 0     Candia '66     26  4  3 19  15  22- 59 rel
VOP                2 - 1 1 - 3 4 - 4 5 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 6 3 - 3 3 - 0 2 - 2           HMS            26  2  1 23   6  31-118 rel -1 pnt

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: VRC-TOV                      1-4 and 2-2      CJVV-IJFC             0-0 and 1-2
         JSV Nieuwegein-FC Driebergen 1-1 and 2-1 aet  FC Almere Odysseus'91 2-2 and 1-1 Odysseus'91 wins on penalties
Round 2: TOV-Odysseus'91              3-3 and 1-3 aet  IJFC-JSV Nieuwegein   1-0 and 0-3 Odysseus and JSV Nieuwegein promoted, VRC and IJFC relegated

4th class A
AFC '34                  6 - 0 2 - 3 5 - 3 2 - 4 0 - 0 5 - 1 6 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 4                 Zeemacht       22 18  2  2  56  67- 32 P2 prom
Alkmaarsche Boys   0 - 6       3 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 4 3 - 5 2 - 1 3 - 2 0 - 3 0 - 4 2 - 3                 De Blokkers    22 15  4  3  49  60- 30 P1
Berdos             1 - 3 6 - 0       1 - 1 2 - 3 3 - 7 3 - 4 1 - 3 2 - 3 1 - 5 2 - 2 2 - 6                 Blauw Wit W    22 14  4  4  46  52- 25 P2 prom
Blauw Wit (W)      5 - 2 4 - 0 4 - 1       4 - 1 5 - 3 0 - 0 6 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0                 AFC '34        22 11  3  8  36  62- 41 (P2)
De Blokkers        2 - 2 8 - 0 4 - 3 1 - 0       2 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 0 4 - 0 0 - 5 2 - 2                 Reiger Boys    22 11  1 10  34  42- 35
DZS                2 - 6 6 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1       10- 2 2 - 5 7 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 5                 DZS            22 10  3  9  33  73- 54
de Flamingo's 64   2 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 5 0 - 2       3 - 1 2 - 1 4 - 3 5 - 5 3 - 4                 SRC            22  9  4  9  31  61- 52
Kleine Sluis       1 - 3 6 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 3 1 - 7 5 - 5       1 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 5                 PSZ            22  9  3 10  30  49- 53
PSZ                1 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 0 0 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 2       3 - 1 4 - 3 10- 0                 Flamingo's '64 22  7  4 11  25  46- 77
Reiger Boys        0 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 1       3 - 0 0 - 1                 Berdos         22  5  5 12  20  46- 60
SRC                3 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 2 4 - 6 9 - 4 4 - 0 5 - 5 2 - 1       1 - 3                 Kleine Sluis   22  3  2 17  11  34- 73
Zeemacht           4 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 0 3 - 2 7 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 1                       Alkmaarsche B. 22  2  1 19   7  24- 84

4th class B
Abcoude                  1 - 3 6 - 1 2 - 4 3 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 3 11- 1                       Waterwijk      18 13  3  2  42  53- 16 P1 prom
FC Amsterdam       2 - 2       2 - 0 7 - 5 1 - 4 3 - 3 3 - 1 2 - 0 0 - 6 3 - 0                             FC Amsterdam   18 12  2  4  38  51- 35 P2 prom
GeuzenMiddenmeer   0 - 7 1 - 3       3 - 2 3 - 6 3 - 5 0 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 2                       FC Weesp       18 11  2  5  35  60- 41 P prom
SDW                4 - 2 2 - 3 2 - 1       5 - 6 1 - 4 2 - 3 2 - 6 2 - 1 2 - 1                             VVA/Spartaan   18  8  5  5  29  46- 35 (P1) prom
Vlug en Vaardig    4 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 3       2 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 2 8 - 2 0 - 1                       Vlug en Vaardig18  9  1  8  28  50- 38
VVA/Spartaan       0 - 5 3 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 1       1 - 2 2 - 2 7 - 2 6 - 0 3 - 2                       FC Abcoude     18  7  3  8  24  46- 40
Wartburgia         1 - 3 1 - 6 4 - 0 7 - 3 1 - 4 1 - 1       0 - 1 1 - 3 7 - 3 4 - 1                       Wartburgia     18  7  3  8  24  41- 43
Waterwijk          1 - 1 3 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 4 4 - 0       1 - 0 8 - 0                             SDW            18  8  0 10  24  56- 61
FC Weesp           6 - 2 1 - 2 4 - 3 7 - 4 5 - 1 1 - 1 5 - 2 1 - 2       5 - 4 4 - 3                       GeuzenMiddenm. 18  3  3 12  12  26- 57
ZSGOWMS            1 - 2 1 - 8 1 - 4 1 -10 0 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 5 6 - 8                                   ZSGO/WMS       18  1  0 17   0  26- 89 -3 pnts
De Dijk                  1 - 5 1 - 3 4 - 5       3 - 4 2 - 4 0 - 2       3 - 4
De Dijk withdrawn

4th class C
Buitenveldert            6 - 1 3 - 1 1 - 5 1 - 3 2 - 6 4 - 1 3 - 3 3 - 0 1 - 4 4 - 1 5 - 2                 Koninkl. HFC   22 19  2  1  59  79- 20 P2 prom
HBC                1 - 5       1 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 6 6 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 2 2 - 1 2 - 0                 JOS/Watergrfsm.22 15  6  1  51  76- 26 P1 prom
SV Hoofddorp       2 - 5 0 - 1       1 - 5 2 - 3 1 - 3 6 - 3 1 - 7 4 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 4                 De Meer        22 15  1  6  46  74- 45 (P2)
JOS/Watergraafsm.  3 - 1 5 - 0 5 - 2       1 - 1 2 - 0 4 - 1 7 - 1 6 - 3 5 - 0 2 - 2 1 - 1                 Stormvogels    22 11  4  7  37  50- 42 P3 prom
Koninklijke HFC    4 - 2 3 - 1 4 - 0 3 - 2       2 - 0 7 - 0 3 - 0 4 - 1 5 - 1 5 - 0 5 - 0                 Buitenveldert  22 10  2 10  32  64- 54
de Meer            6 - 4 4 - 2 7 - 2 2 - 3 1 - 5       1 - 1 4 - 2 4 - 0 4 - 3 5 - 1 4 - 3                 VEW            22 10  2 10  32  45- 45
Olympia Haarlem    1 - 3 0 - 4 1 - 3 0 - 2 0 - 3 2 - 5       2 - 5 2 - 2 2 - 4 1 - 3 1 - 4                 RCH            22 10  2 10  32  53- 56
RCH                0 - 6 2 - 1 7 - 2 3 - 3 0 - 3 2 - 4 2 - 0       1 - 0 3 - 1 5 - 1 0 - 1                 VV SIZO        22  8  4 10  28  56- 56
SIZO               2 - 2 4 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 4 4 - 3 9 - 0 4 - 3       1 - 1 6 - 1 2 - 3                 HBC            22  7  1 14  22  40- 57
Stormvogels        3 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 0 5 - 1 4 - 1 4 - 2       1 - 1 1 - 4                 TABA           22  6  3 13  21  27- 60
TABA               2 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 7 1 - 6 0 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 3       2 - 1                 Hoofddorp      22  5  1 16  16  36- 76
VEW                3 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 2 2 - 1                       Olympia Haarlem22  0  4 18   4  22- 85

4th class D
Bloemenkwartier          5 - 0 2 - 4 1 - 1 0 - 6 0 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 2 3 - 1                 De Vecht       22 18  4  0  58  71- 20 P1 prom
DWSM               3 - 3       0 - 3 3 - 4 0 - 5 1 - 5 0 - 5 1 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 2 2 - 3                 SV Eemnes      22 16  4  2  52  80- 26 P3 prom
Eemnes             6 - 1 15- 0       3 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 0 5 - 1 7 - 0                 Kockengen      22 15  4  3  49  82- 32 (P1) prom
Hertha             3 - 0 3 - 1 0 - 2       2 - 2 0 - 4 6 - 3 2 - 4 5 - 0 1 - 0 7 - 4 2 - 1                 De Zebra's     22 14  5  3  47  63- 32
Kockengen          2 - 0 8 - 0 5 - 1 3 - 2       6 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 0 9 - 4 0 - 1                 OSM '75        22 11  2  9  35  54- 39 P2
NVC                1 - 1 8 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 6       3 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 4 4 - 1 3 - 3                 Hertha         22  8  5  9  29  50- 47
OSM '75            7 - 0 2 - 0 4 - 5 2 - 1 1 - 1 4 - 0       1 - 2 3 - 0 2 - 2 5 - 1 2 - 1                 Zwaluwen Utr.1122  8  3 11  27  46- 56
de Vecht           3 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 0 7 - 1 4 - 0 2 - 0       3 - 0 3 - 1 4 - 3 4 - 0                 VVJ            22  7  3 12  23  50- 60 -1 pnt
VVJ                3 - 1 9 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 8 4 - 3 3 - 2 0 - 2       1 - 2 4 - 3 1 - 3                 NVC            22  6  5 11  23  46- 57
De Zebra's         3 - 2 11- 0 2 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 3 4 - 1       3 - 1 8 - 2                 Bloemenkwartier22  4  4 14  16  26- 55
Zuidoost United    0 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 3 2 - 6 2 - 2 2 - 3 0 - 9 2 -10 2 - 3       0 - 1                 DWSM           22  3  1 18  10  23-109
Zwaluwen Utr. 1911 1 - 2 11- 0 1 - 7 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 3 1 - 2 6 - 1                       Zuidoost Unit. 22  1  2 19   3  37- 95 -2 pnts

4th class E
De Bilt                  5 - 3 10- 0 5 - 0 7 - 1 5 - 1 6 - 0 3 - 2 5 - 3 5 - 2 3 - 1                       FC De Bilt     20 18  2  0  56  92- 31 P1 prom
Bunnik '73         2 - 3       1 - 0 2 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1                       Bunnik '73     20 11  3  6  36  38- 29 P prom
DOSC               4 - 4 1 - 3       3 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 4 6 - 0                       FZO            20  9  6  5  33  53- 46 (P1)
FZO                3 - 3 0 - 4 1 - 5       5 - 2 4 - 3 4 - 2 6 - 1 0 - 0 5 - 1 2 - 2                       DOSC           20 10  3  7  33  43- 36 P2
Hees               1 - 5 0 - 1 0 - 0 2 - 4       1 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 0 5 - 1 3 - 5                       Scherpenzeel   20  9  1 10  28  41- 39
Lopik              0 - 5 2 - 4 0 - 2 3 - 3 1 - 3       1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0                       Hees           20  8  3  9  27  32- 40
Musketiers         2 - 3 0 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 3 1 - 0       0 - 5 3 - 1 3 - 2 1 - 1                       Musketiers     20  8  3  9  27  33- 43
Scherpenzeel       2 - 4 1 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 0 4 - 1       2 - 0 2 - 0 3 - 1                       SVMM           20  6  5  9  23  33- 43
SVMM               3 - 5 1 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 0 6 - 3       5 - 3 0 - 5                       Vianen         20  5  5 10  20  25- 39
SVP                1 - 4 0 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 1       2 - 1                       SV Lopik       20  4  3 13  15  26- 45
Vianen             0 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 5 1 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 3                             SVP            20  5  0 15  15  29- 54

Playoff between winners of periods and teams ended on 11th and 12th place in 3rd class. 1st 2 of groups promoted / remained
1 De Zouaven-De Blokkers 3-2 De Blokkers-FC Weesp      1-4 FC Weesp-De Zouaven  5-3      FC Weesp promoted, De Zouaven remains in 3rd class
2 Blauw Wit W.-TOB       1-0 VVA/Spartaan-De Meer      6-2 TOB-VVA/Spartaan     0-5
  De Meer-Blauw Wit W.   2-2 Blauw Wit W.-VVA/Spartaan 2-1 De Meer-TOB          6-2      Blauw Wit W. and VVA/Spartaan promoted, TOB relegated
3 FC Amsterdam-Dindua    3-1 AFC'34-JOS/Watergrf.      1-3 Dindua-AFC'34        1-0
  JOS/Wat.-FC Amsterdam  2-1 FC Amsterdam-AFC '34      1-0 JOS/Wat.-Dindua      4-2      JOS/Watergraafsmeer en FC Amsterdam promoted, Dindua relegated
4 Bunnik'73-Voorland     2-1 Stormvogels-OSM'75        3-1 Voorland-Stormvogels 6-1
  OSM'75-Bunnik'73       0-2 Bunnik'73-Stormvogels     5-2 OSM'75-Voorland      4-6      Bunnik '73 and Stormvogels promoted, Voorland relegated
  Voorland had an illeg. player in last match therefor not promoted, instead of them Stormvogels promoted
5 De Posthoorn-Kockengen 2-3 Focus'07-DOSC             4-0 Kockengen-Focus'07   4-1
  DOSC-De Posthoorn      1-5 De Posthootn-Focus'07     5-4 DOSC-Kockengen       2-3      Kockengen prom., De Posthoorn remains in 3rd class, Focus '07 releg.
6 DVSU-Altius            1-3 FZO-Eemnes                4-1 Altius-FZO           6-0
  Eemnes-DVSU            3-2 DVSU-FZO                  4-1 Eemnes-Altius        4-3      Eemnes promoted , Altius remains in 3rd class, DVSU relegated


Next season 5th class will be merged into 4th class, all teams promoted.
5th class A
Bergen                   1 - 4 1 -11 0 - 4 4 - 1 2 - 1 0 - 5 3 - 1 0 - 6 2 - 4 3 - 2 1 - 4                 DSS            22 18  2  2  56  84- 29 P1 prom
Bloemendaal        0 - 0       2 - 0 2 - 5 0 - 3 4 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 0                 Hollandia      22 14  4  4  46  93- 44 P3 prom
DEM                1 - 4 1 - 6       3 - 4 1 -14 1 - 4 0 - 5 1 - 2 3 - 3 2 - 4 1 - 5 3 - 2                 KFC            22 14  3  5  45  65- 31 P2 prom
DSS                5 - 0 2 - 0 7 - 3       2 - 3 1 - 1 4 - 1 3 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 1 6 - 2                 Bloemendaal    22 10  6  6  36  41- 33 (P1) prom
Hollandia          13- 0 4 - 0 2 - 2 2 - 2       2 - 4 2 - 0 6 - 2 6 - 2 1 - 1 6 - 2 7 - 4                 HSV Sport 1889 22  9  5  8  32  67- 56 prom
HSV Sport 1889     2 - 2 2 - 3 9 - 1 1 - 2 2 - 7       4 - 4 1 - 2 2 - 1 4 - 2 5 - 0 5 - 4                 Waterloo       22  9  3 10  27  49- 61 prom -3 pnts
KFC                3 - 1 0 - 0 8 - 0 4 - 1 3 - 1 4 - 2       5 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 1 3 - 2                 Velsen Rkvv    22  6  8  8  26  54- 49 prom
Oosterend          1 - 2 1 - 3 4 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 2 1 - 3       3 - 2 5 - 2 2 - 2 1 - 4                 Zilvermeeuwen  22  7  4 11  25  58- 67 prom
Velsen             5 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 3 0 - 1 4 - 4 3 - 2 1 - 1       3 - 4 0 - 0 3 - 3                 Bergen         22  7  3 12  24  30- 78 prom
Waterloo           2 - 2 2 - 2 5 - 3 0 - 7 6 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 0 1 - 3       0 - 3 1 - 2                 Oosterend      22  6  5 11  23  35- 49 prom
WMC                0 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 4 2 - 4 0 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 0 4 - 2       2 - 1                 WMC            22  5  4 13  19  33- 56 prom
Zilvermeeuwen      3 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 8 4 - 5 4 - 4 1 - 2 1 - 1 0 - 6 3 - 4 8 - 1                       DEM            22  2  3 17   6  45-101 prom -3 pnts

5th class B
Blauw Wit Amsterdam      1 - 6 3 - 3 9 - 2 5 - 0 0 - 2 1 - 3 11- 2 1 - 2 3 - 9 5 - 1                       De Brug        20 19  1  0  58 150- 24 P1 prom
De Brug            6 - 0       4 - 1 7 - 2 11- 3 7 - 1 3 - 3 24- 2 5 - 1 4 - 0 8 - 0                       United SV/DAVO 20 14  3  3  45  96- 40 P prom
DWV                5 - 1 0 - 6       2 - 4 2 - 2 2 - 0 2 - 2 7 - 1 2 - 1 0 - 0 8 - 1                       VSV            20 11  3  6  36  53- 36 (P1) prom
HYS                3 - 6 2 - 6 4 - 2       2 - 4 2 - 3 4 - 7 7 - 3 2 - 4 2 - 0 3 - 2                       VVH/Velserbrk. 20  9  3  8  30  48- 39 prom
SV Nieuw West      4 - 3 0 - 1 2 - 0 3 - 1       0 - 0 3 - 6 10- 1 4 - 3 2 - 3 3 - 2                       SV Nieuw West  20  9  4  7  28  57- 57 prom -3 pnts
Sloterdijk         4 - 1 1 - 9 4 - 0 3 - 1 7 - 4       4 - 1 8 - 0 1 - 2 1 - 3 0 - 7                       Sloterdijk     20 10  2  8  29  50- 50 P2 prom -3 pnts
United/DAVO        7 - 2 3 - 4 7 - 2 5 - 1 1 - 3 5 - 1       17- 5 1 - 1 4 - 1 4 - 1                       DWV            20  6  5  9  23  47- 48 prom
De Volewijckers    0 - 7 0 -17 0 - 7 3 - 7 0 - 5 0 - 6 1 -11       0 -12 0 - 7 2 - 1                       Blauw Wit Amst.20  6  2 12  19  63- 69 prom -1 pnt
VSV                5 - 2 0 - 4 2 - 0 4 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 5 5 - 2       1 - 2 3 - 1                       ZRC Herenmarkt 20  6  2 12  17  45- 63 prom -3 pnts
VVH Velserbroek    3 - 0 2 - 8 1 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 1 1 - 2 6 - 0 0 - 4       0 - 3                       HYS            20  6  1 13  11  54- 79 prom -8 pnts
ZRC/Herenmarkt     2 - 2 2 -10 3 - 1 3 - 3 7 - 3 1 - 3 0 - 2 5 - 0 1 - 2 2 - 1                             De Volewijckers20  1  0 19   3  22-180 prom

5th class C
ASV Arsenal              2 - 2 4 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 3 5 - 1 2 - 4 3 - 4 1 - 7                       SC Buitenboys  20 13  5  2  44  72- 26 P1 prom
Buitenboys         2 - 2       4 - 0 7 - 1 5 - 1 0 - 3 4 - 1 4 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 2                       DCG rksv       20 13  1  6  40  59- 41 P prom
DCG                3 - 4 1 - 1       2 - 1 2 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 2 3 - 2 7 - 2 1 - 5                       ASV-Arsenal    20 12  2  6  38  75- 40 P2 prom
Diemen             0 - 3 0 - 3 5 - 0       2 - 0   -   1 - 5 3 - 2 1 - 3 2 - 5 2 - 4                       Tos Actief     20 11  1  8  34  70- 54 prom
DOB                1 - 2 1 - 2 1 - 0 6 - 0       2 - 0 6 - 0 5 - 4 0 - 1 4 - 3 4 - 2                       Muiderberg     20 10  3  7  33  65- 68 prom
Forza Almere       0 -13 0 - 6 0 - 3 2 - 3 0 - 2       5 - 5 0 - 6 1 - 4 1 - 4 1 - 7                       DOB            20 10  2  8  32  44- 33 prom
Muiderberg         0 - 4 1 - 1 4 - 6 2 - 2 2 - 1 4 - 6       6 - 0 5 - 2 4 - 3 4 -10                       RAP            20 10  1  9  28  52- 63 prom -3 pnts
Overamstel         0 - 7 0 - 8 1 - 3 3 - 4 3 - 3 4 - 5 4 - 6       2 - 6 1 - 0 3 - 5                       SV Diemen      19  8  1 10  25  35- 52 prom
RAP                0 - 8 4 - 8 0 - 7 1 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 3 5 - 3       4 - 3 1 - 2                       TOG            20  8  0 12  24  66- 62 prom
TOG                3 - 5 1 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 1 4 - 7 7 - 2 9 - 0       5 - 3                       SC Overamstel  20  2  1 17   7  43- 91 prom
Tos Actief         4 - 3 1 - 5 1 - 5 1 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 2 5 - 1 0 - 4 4 - 6                             Forza Almere   19  3  1 15   4  29- 80 prom -6 pnts

5th class D
Austerlitz               4 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 1 3 - 0 4 - 2 0 - 6 2 - 5 4 - 2 1 - 5           Brederodes     24 21  1  2  64 120- 28 P2 prom
Brederodes         9 - 1       5 - 1 3 - 1 5 - 1 5 - 2 3 - 1 6 - 1 8 - 0 5 - 2 8 - 3 3 - 2 5 - 0           VSC            24 16  3  5  51  79- 33 P1 prom
CDW                8 - 3 0 - 2       6 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 1 5 - 0 4 - 2 2 - 2 6 - 3 7 - 0 3 - 2 17- 0     CDW            24 15  5  4  50  77- 38 P prom
DVSA               5 - 0 1 - 4 3 - 3       2 - 0 0 - 7 1 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 4 3 - 1 5 - 1 0 - 3           Veenendaal     24 11  7  6  40  58- 40 (P2) prom
DWSV               3 - 2 1 -10 0 - 1 1 - 3       2 - 2 0 - 1 0 - 4 4 - 3 0 - 5 0 - 5 1 - 0 3 - 2           EDO (U)        24 10  7  7  37  64- 47 prom
EDO (U)            3 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 2 4 - 1       5 - 1 4 - 1 6 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 5           Austerlitz     24 11  2 11  35  59- 78 prom
Eminent Boys       4 - 6 0 - 5 0 - 5 1 - 0 3 - 3 1 - 1       2 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 7 1 - 3 0 - 6           DVSA           24 10  3 11  33  46- 53 prom
Oranje-Wit         0 - 2 1 - 7 0 - 2 1 - 1 6 - 6 4 - 3 3 - 1       2 - 2 1 - 1 3 - 3 2 - 3 0 - 4           VIOD Tienhoven 24  9  2 13  29  75- 87 prom
OSO                6 - 1 1 - 6 1 - 2 5 - 4 4 - 2 7 - 1 5 - 2 2 - 2       3 - 1 1 - 4 4 - 2 2 - 3           OSO            24  8  4 12  28  61- 78 prom
Veenendaal         1 - 4 0 - 3 0 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 2 4 - 0 3 - 1 3 - 0       3 - 0 1 - 2 3 - 3           Voorwaarts U   24  7  4 13  25  45- 69 prom
VIOD               3 - 7 1 - 5 2 - 5 5 - 3 7 - 1 0 - 6 5 - 1 5 - 3 4 - 5 1 - 3       2 - 2 2 - 4           Oranje Wit Elst24  4  8 12  20  41- 69 prom
Voorwaarts         7 - 3 0 - 7 3 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 5 4 - 5       1 - 1           DWSV           24  5  4 15  19  33- 81 prom
VSC                3 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 1 0 - 1 4 - 1 7 - 1 9 - 1 4 - 1                 Eminent Boys   24  2  4 18  10  25- 81 prom
DSO/Ultrajectum                                  0 - 9
DSO/Ultrajectum withdrawn

District West II
1st class B
Benschop                 1 - 2 3 - 4 3 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 4 1 - 3 2 - 5 1 - 5 0 - 1 1 - 5     Deltasport     26 19  3  4  60  75- 27 P2 prom
BVCB               1 - 1       2 - 4 3 - 0 2 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 6 1 - 4 2 - 1 0 - 1 3 - 1     FC Rijnvogels  26 18  2  6  56  66- 31 P1
Deltasport         3 - 0 2 - 0       8 - 0 1 - 3 0 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 4 5 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1     Spijkenisse    26 15  7  4  52  56- 19 (P2)
DSVP               1 - 1 1 - 2 2 - 3       0 - 2 0 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 5 3 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 0     's-Gravenzande 26 15  4  7  49  49- 38 P3 prom
FC 's-Gravenzande  1 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 4       1 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 2 0 - 5 2 - 0 1 - 1     SHO            26 12  2 12  38  62- 49
Geinoord N'gein    2 - 1 3 - 0 1 - 5 0 - 2 1 - 2       1 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 4 3 - 0 0 - 0     Voorschoten'97 26 11  5 10  38  44- 35
GHC                1 - 1 0 - 0 1 - 3 4 - 1 0 - 3 3 - 1       6 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 8 0 - 0 2 - 1 0 - 1     BVCB           26 12  2 12  38  41- 47
Nootdorp           1 - 2 1 - 3 1 - 0 3 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 1       5 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 0     Nootdorp       26 10  5 11  35  37- 39
RCL                4 - 0 0 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 1       1 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1     GHC            26 10  4 12  34  34- 43
Rijnvogels         2 - 1 2 - 0 2 - 1 5 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1       6 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 0     RCL            26  8  6 12  30  36- 49
SHO                7 - 0 2 - 3 0 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 3 2 - 0 2 - 3       2 - 1 2 - 2 4 - 2     Geinoord Nwegn.26  7  5 14  26  28- 43 rel
Spijkenisse        3 - 1 4 - 0 1 - 1 6 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 0       2 - 2 1 - 1     Vitesse Delft  26  6  8 12  26  28- 49 rel
Vitesse Delft      2 - 1 0 - 3 1 - 6 1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1       0 - 3     DSVP           26  6  4 16  22  23- 65 rel
Voorschoten '97    3 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 0  1 - 24 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 1           Benschop       26  3  3 20  12  25- 70 rel

2nd class C
DSO                      5 - 0 4 - 1 3 - 2 5 - 1 1 - 2 10- 0 1 - 2 1 - 1 6 - 0 5 - 0 2 - 0 3 - 0 7 - 1     DSO            26 20  2  4  62  84- 27 P3 prom
DUNO               1 - 2       4 - 2 0 - 4 1 - 3 2 - 1 4 - 0 0 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 0     Forum Sport    26 17  1  8  52  68- 44 P2 prom
Forum Sport        3 - 0 4 - 0       3 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 4 4 - 2 3 - 3 1 - 0 5 - 2 2 - 0 1 - 2     Haaglandia     26 16  2  8  50  57- 47 (P3) prom
Gouda              2 - 3 0 - 1 1 - 2       1 - 0 0 - 6 2 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 4 4 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 3     SC Monster     26 13  2 11  41  44- 34
Haaglandia/Winston 1 - 4 3 - 0 3 - 2 3 - 2       1 - 0 4 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 3 3 - 2 1 - 0     HVC '10        26 12  4 10  40  42- 32
HVC '10            2 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 0       2 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0     DUNO           26 12  2 12  38  33- 48 P1
Kagia              1 - 3 6 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 5       2 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 4 0 - 1 0 - 0 4 - 0     LYRA           26 10  7  9  37  34- 33
LYRA               1 - 4 0 - 1 2 - 5 1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1       0 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 0 4 - 0 0 - 1     Naaldwijk      26  7 13  6  34  37- 37
Naaldwijk          1 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 1       2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 0 4 - 4     Valken '68     26 10  3 13  33  39- 47
SEV                3 - 2 1 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 3     SVC 08         26 10  3 13  33  39- 49
Sportclub Monster  0 - 1 1 - 2 4 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 2       0 - 1 1 - 2 3 - 0     TAVV           26  8  4 14  28  32- 41
SVC '08            1 - 3 1 - 2 3 - 4 3 - 1 5 - 5 2 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 0       1 - 0 2 - 1     Kagia          26  8  4 14  28  37- 60 rel
TAVV               0 - 2 3 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 1       1 - 2     Gouda          26  5  6 15  21  34- 55 rel
Valken '68         1 - 3 1 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 0 3 - 3 5 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 1           SEV            26  5  5 16  20  31- 57 rel

2nd class D
Brielle                  5 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 2 6 - 2 2 - 3 7 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 1 7 - 2 1 - 2     Zuidland       26 17  3  6  54  78- 45 P1 prom
CWO                3 - 2       4 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 0 0 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 2     Rozenburg      26 14  7  5  49  48- 31 P2
Den Bommel         2 - 2 3 - 2       2 - 4 0 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 0 5 - 0 2 - 2 0 - 1     VV Brielle     26 14  6  6  48  72- 40 (P1)
Hellevoetsluis     1 - 2 2 - 1 4 - 5       3 - 4 2 - 3 3 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 3 4 - 4 0 - 0 2 - 0 3 - 2     Lombardijen    26 14  2 10  44  58- 52
Leonidas           2 - 5 3 - 4 2 - 2 1 - 3       1 - 6 3 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 5 3 - 3 6 - 2     CWO            26 11  5 10  38  52- 52
Lombardijen        1 - 4 1 - 0 2 - 1 6 - 1 3 - 2       2 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 2 3 - 3     Strijen        26 10  6 10  36  36- 44
NSVV               1 - 0 4 - 3 6 - 2 1 - 4 5 - 0 5 - 2       3 - 1 3 - 0 0 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 5     Hellevoetsluis 26 10  4 12  34  52- 66 P3
Oude Maas          1 - 4 0 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 1       3 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 6     Spirit         26  9  6 11  33  38- 40
Pernis             0 - 0 3 - 0 3 - 3 6 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 0       1 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 5 1 - 2     Leonidas       26  9  6 11  33  55- 59
Rozenburg          1 - 3 2 - 2 2 - 0 5 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 5 - 3 3 - 1       4 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 1     VV Pernis      26  9  5 12  32  44- 47
Spirit             1 - 1 0 - 2 0 - 0 4 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 1       2 - 1 2 - 3 0 - 3     VDL            26  9  5 12  32  51- 58
Strijen            1 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0       1 - 4 1 - 3     NSVV           26  9  3 14  30  48- 52
VDL                2 - 3 3 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 5 3 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 2 1 - 5       4 - 1     Den Bommel     26  8  6 12  25  43- 53 rel -5 pnts
Zuidland           2 - 4 7 - 2 6 - 0 5 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 0 9 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 1           Oude Maas      26  5  4 17  19  41- 77 rel

Period-championship 2C / 2D:
Round 1: Haaglandia/W.-Geinoord/Nwg. 4-2 and 1 1  Vitesse Delft-Rozenburg 0-1 and 2-1 aet  Vitesse D. wins on penalties
         Forum Sport-Brielle         1-1 and 4-2  Hellevoetsluis-Duno     3-2 and 4-5 aet  Duno wins on penalties
Round 2: Vitesse Delft-Forum Sport   1-3 and 1-6  Haaglandia/W.-Duno      1-1 and 1-0 aet  Geinoord N. and Vitesse D. rel., Forum Sp. and Haaglandia/W. prom.

3rd class A
Ariston'80               1 - 4 3 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 5 3 - 3 4 - 1 2 - 4 2 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 0     Be Fair        26 20  4  2  64  94- 31 P2 prom
Be Fair            2 - 1       4 - 0 5 - 1 0 - 3 4 - 2 6 - 0 2 - 2 3 - 1 6 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1     Floreant       26 17  5  4  56  65- 32 P1
BSC '68            0 - 4 0 - 6       1 - 2 0 - 0 4 - 1 3 - 1 0 - 2 6 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 3 5 - 1     ROHDA '76      26 12 11  3  47  60- 33 (P2)
DWO                9 - 2 1 - 6 3 - 0       2 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 3 0 - 0 1 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 1     DWO            26 13  7  6  46  66- 50 P3
Floreant           1 - 0 1 - 4 6 - 0 2 - 1       4 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 3 1 - 2     Roodenburg     26 12  7  7  43  61- 43
Haagse Hout        2 - 1 0 - 6 1 - 1 1 - 3 1 - 4       2 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 4 3 - 1 2 - 4     Lugdunum       26 12  7  7  43  58- 43
Kamerik            3 - 2 1 - 6 3 - 2 3 -10 0 - 3 3 - 3       3 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 6     Oegstgeest     26  9  6 11  33  54- 48
Koudekerk          0 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1       4 - 0 2 - 2 1 - 6 0 - 2 0 - 2 4 - 0     Koudekerk      26  5 12  9  27  47- 55
Leiden             2 - 0 1 - 4 2 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 2       1 - 1 1 - 3 0 - 6 4 - 1 3 - 3     Zwammerdam     26  7  6 13  27  42- 69
Lugdunum           3 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 3 4 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 2       3 - 3 2 - 2 0 - 0 3 - 1     BSC '68        26  7  5 14  26  38- 57
Oegstgeest         3 - 2 2 - 4 3 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 2 6 - 0 4 - 2 2 - 3 1 - 3       2 - 2 0 - 0 3 - 0     Ariston '80    26  6  4 16  22  37- 57
Rohda '76          1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 1 6 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 3 4 - 0       0 - 4 5 - 1     Leiden         26  4 10 12  22  36- 63 rel
Roodenburg         2 - 0 1 - 4 0 - 0 5 - 2 2 - 4 2 - 1 8 - 3 5 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 2 4 - 0       3 - 2     Kamerik        26  6  4 16  22  42- 87 rel
Zwammerdam         3 - 1 2 - 6 2 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 4 2 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 3 2 - 2           Haagse Hout    26  5  6 15  21  35- 67 rel

3rd class B
Berkel                   2 - 0 1 - 5 1 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 5 3 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 5 - 1     Neptunus-Schieb24 17  2  5  53  76- 32 P1 prom
Bolnes             5 - 3       4 - 2 4 - 0 4 - 4 0 - 4 2 - 0 5 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2     Soccer Boys    24 16  5  3  53  42- 27 P2
CVC Reeuwijk       1 - 5 1 - 5       3 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3 5 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0           Schoonhoven    24 14  2  8  44  53- 33 P3
CVV-Mercurius      2 - 2 3 - 1 1 - 3       3 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 4 2 - 1 1 - 1     Bolnes         24 13  4  7  43  49- 33 (P1) prom
DCV                0 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 2       1 - 0 1 - 4 2 - 0 4 - 1 0 - 0 6 - 1 1 - 2 3 - 3 4 - 2     DCV            24  9  9  6  36  45- 37
Maense             2 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 2       0 - 3 4 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 0     Berkel         24  9  6  9  33  41- 43
Neptunus-Schiebr.  0 - 0 2 - 1 5 - 1 7 - 1 4 - 3 2 - 0       5 - 0 5 - 0 5 - 2 3 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 1     VVOR           24  7 10  7  31  56- 45
Oudewater          0 - 2 1 - 4 5 - 1 4 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 6       1 - 1 3 - 1 1 - 5 1 - 3 1 - 1           CVC Reeuwijk   24  9  3 12  30  50- 59
Perkouw            0 - 2 0 - 1 2 - 1 8 - 4 2 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 0       0 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 1     PPSC           24  9  2 13  29  47- 50
PPSC               4 - 1 0 - 1 3 - 4 4 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 4 4 - 3       3 - 1 2 - 0 6 - 1 2 - 0     Maense         24  7  6 11  27  32- 41
Schoonhoven        1 - 4 3 - 1 4 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 1       0 - 1 4 - 4           CVV-Mercurius  24  6  5 13  23  37- 65 rel
Soccer Boys        1 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1       1 - 1 1 - 5     Oudewater      24  4  5 15  17  26- 61 rel
VVOR               4 - 1 2 - 0 3 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 1 6 - 3 7 - 0 6 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 3       7 - 4     Perkouw        24  3  7 14  16  32- 60 rel
TOGR                     0 - 1 1 - 1 1 - 1                   4 - 1 2 - 1       2 - 4 1 - 3 0 - 2
TOGR withdrawn

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Kagia-Soccer Boys   0-2 and 2-5   DWO-TAVV              1-2 and 2-7
         Rohda'76-Bolnes     1-3 and 1-1   Schhonhoven-Floreant  1-0 and 1-2 aet
Round 2: TAVV-Schoonhoven    2-1 and 1-1   Soccer Boys-Bolnes    2-1 and 1-2 Bolnes wins on pen.  Bolnes promoted, Kagia releg., TAVV remains in 2nd class

3rd class C
CION                     2 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 1 3 - 2 4 - 1 4 - 2 1 - 3 4 - 1 6 - 0 6 - 0 2 - 0 1 - 3     MVV '27        26 19  4  3  61  55- 28 prom
Die Haghe          0 - 1       2 - 0 2 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 3 7 - 0 4 - 0 4 - 0 5 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 0     Honselersdijk  26 19  2  5  58  71- 37 P3 -1 pnt
SV Duindorp        1 - 3 0 - 2       3 - 5 1 - 2 3 - 3 3 - 3 0 - 4 0 - 2 1 - 7 1 - 3 1 - 0 2 - 2 4 - 1     Die Haghe      26 15  5  6  50  62- 27 P2
Honselersdijk      2 - 2 2 - 2 3 - 0       4 - 0 2 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 2 5 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1     KMD            26 14  6  6  48  63- 46 P1
SV Houtwijk        3 - 0 3 - 3 3 - 0 0 - 3       3 - 1 5 - 1 4 - 0 0 - 1 7 - 0 5 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 1     SV Houtwijk    26 14  4  8  45  63- 40 -1 pnt
KMD                3 - 3 1 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 1       1 - 1 3 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 2 2 - 5 2 - 0 5 - 3     CION           26 13  5  8  44  59- 47
Maasdijk           3 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 5 2 - 3 0 - 1       4 - 0 1 - 2 2 - 2 9 - 0 6 - 1 1 - 3 2 - 3     Quick Steps    26 11  4 11  37  49- 58
MSV '71            0 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 4 3 - 4       1 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 3     Semper altius  26 10  5 11  35  51- 62
MVV '27            4 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 2 4 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 0       3 - 0 2 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 0     Westlandia     26 10  4 12  34  50- 46
Quick Steps        1 - 3 2 - 1 3 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 1       3 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 4     Victoria '04   26  9  4 13  31  44- 43
RAS                5 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 5 1 - 4 1 - 3 7 - 4 2 - 2 1 - 4 4 - 1       2 - 4 0 - 4 1 - 4     Maasdijk       26  7  6 13  27  63- 62 rel
Semper Altius      2 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 4 3 - 6 3 - 1 2 - 2 0 - 2 6 - 1       4 - 2 1 - 1     RAS            26  5  3 18  15  41- 95 rel -3 pnts
Victoria '04       3 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 5 7 - 0 0 - 0       1 - 1     SV Duindorp    26  3  5 18  13  32- 69 rel -1 pnt
Westlandia         0 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 1 4 - 2  2 - 2 3 - 0 2 - 3 6 - 1 0 - 1          MSV '71        26  2  5 19  11  29- 72 rel

3rd class D
Binnenmaas               2 - 3 4 - 1 2 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 3 1 - 3 5 - 0 3 - 1 4 - 3 5 - 0     SC Botlek      26 19  5  2  62  59- 19 P1 prom
Botlek             3 - 0       0 - 2 3 - 0 4 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 2 5 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 0     DBGC           26 15  5  6  50  74- 48
DBGC               6 - 1 1 - 2       4 - 1 5 - 3 5 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 1 6 - 1 3 - 2 4 - 4     Rhoon          26 14  7  5  49  61- 41 P3
's Gravendeel      2 - 5 0 - 2 5 - 0       2 - 0 2 - 2 7 - 1 1 - 5 3 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 2 5 - 0 1 - 3     FC Binnenmaas  26 14  5  7  47  63- 48
Jonge Spartaan     1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1       0 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 0 5 - 0 4 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 3     SSS            26 13  5  8  44  52- 46 P2
NBSVV              1 - 0 0 - 3 4 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 1 0 - 4 2 - 3 1 - 1 10- 2 3 - 2 5 - 0 4 - 1     's Gravendeel  26 13  3 10  42  68- 48
Oud-Beijerland     3 - 4 1 - 2 0 - 3 1 - 7 2 - 2 0 - 1       1 - 1 5 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 2     NBSVV          26 12  4 10  40  53- 41
Rhoon              2 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 3 2 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 3 2 - 1     Rijnm./Hgvl Sp.26 10  4 12  34  55- 65
Rijnmond/Hoogvl.Sp.1 - 3 1 - 3 2 - 5 5 - 9 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 3       1 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 4     FC Vlotbrug    26  7  7 12  28  37- 51
Rockanje           1 - 4 0 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 6 3 - 4       1 - 2 1 - 0 0 - 2 3 - 0     Rockanje       26  8  4 14  28  36- 57
SNS                2 - 3 0 - 4 4 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 3 4 - 2 2 - 3 0 - 7 1 - 3       2 - 4 0 - 1 1 - 0     SNS            26  7  3 16  24  36- 73 rel
SSS                1 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 1 4 - 0 4 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 4       1 - 1 2 - 2     Jonge Spartaan 26  4  9 13  21  33- 47
Stellendam         2 - 3 0 - 0 3 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 3       0 - 0     Oud Beijerland 26  6  3 17  21  31- 56 rel
Vlotbrug           2 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 4 2 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 1           Stellendam     26  4  8 14  20  33- 51 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: NSVV-SSS    2-1 and 0-0  Honselersdijk-VDL 3-4 and 0-0
         Rhoon-KMD   1-2 and 2-4  Die Haghe-DBGC    1-1 and 1-1 DBGC wins on penalties
Round 2: NSVV-DBGC   1-1 and 5-0  VDL-KMD           4-2 and 3-2    NSVV and VDL remain in 2nd class

4th class A
Aarlanderveen            1 - 6 1 - 8 3 - 3 1 - 3 0 - 5 0 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 2 0 - 4 4 - 2 1 - 1
Blauw-Zwart        6 - 0       3 - 5 2 - 2 2 - 2 0 - 0 5 - 2 4 - 3 3 - 0 1 - 0 4 - 2 6 - 0 2 - 0           DoCoS          24 21  2  1  65  93- 16 P1 prom
DoCoS              6 - 0 1 - 1       6 - 1 2 - 0 1 - 2 6 - 0 5 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 0 4 - 0 4 - 1           Woubrugge      24 17  4  3  55  67- 22 P
DVC                3 - 2 0 - 8 1 - 3       1 - 2 1 - 6 4 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 5 1 - 5 2 - 2 0 - 2           LSVV '70       24 17  1  6  52  69- 43 P2 prom
Leidse Boys        2 - 1 1 - 1 0 - 1 4 - 1       2 - 4 0 - 0 4 - 1 1 - 3 4 - 3 2 - 4 6 - 0 0 - 5           Blauw Zwart    24 15  6  3  51  75- 30 (P1)
LSVVv'70           5 - 4 2 - 1 0 - 2 5 - 1 4 - 0       3 - 2 2 - 3 2 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 5           VVSB           24 16  1  7  49  79- 40 PEx
LVV Football Fact. 4 - 3 1 - 2 0 - 9 0 - 0 2 - 1 3 - 5       1 - 1 4 - 2 0 - 3 3 - 3 2 - 2 0 - 4           Leidsche Boys  24 10  4 10  34  50- 47
SVOW               4 - 1 0 - 3 1 - 6 8 - 0 2 - 2 1 - 3 10- 0       1 - 2 1 - 5 2 - 1 7 - 0 0 - 3           SVOW           24  8  5 11  29  56- 52
UVS                1 - 2 2 - 3 0 - 4 3 - 2 1 - 5 1 - 4 3 - 1 0 - 1       0 - 5 5 - 4 6 - 2 2 - 5           UVS            24  8  2 14  26  40- 66
VVSB               4 - 2 4 - 3 0 - 2 5 - 2 3 - 2 3 - 2 10- 2 2 - 2 2 - 0       5 - 2 5 - 1 1 - 4           Footb. Factory 24  7  5 12  26  41- 83
SV Warmunda        3 - 2 0 - 4 1 - 4 4 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 3       3 - 0 1 - 3           Warmunda       24  6  3 15  21  46- 59
Wassenaar          1 - 2 1 - 4 0 - 4 4 - 2 3 - 5 4 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 3 0 - 5 1 - 1       0 - 3           DVC            24  3  5 16  14  35- 88
Woubrugge          3 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 4 1 - 0 6 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 0                 Aarlanderveen  24  3  3 18  12  34- 84
                                                                                                           Wassenaar      24  2  5 17  11  29- 84
4th class B
Alphia                   2 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0 6 - 2 4 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 5 5 - 3           Zestienhoven   24 20  1  3  61  86- 27 P1 prom
Bergambacht        0 - 3       1 - 2 4 - 2 2 - 4 1 - 8 0 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 2 0 - 1           Alphia         24 17  5  2  56  68- 30 P
Hazerswoudse Boys  2 - 1 3 - 2       4 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 3 3 - 3 9 - 2 4 - 3 5 - 3 3 - 5           Moerkapelle    24 16  3  5  51  57- 26 P2
Lekkerkerk         2 - 2 4 - 1 2 - 1       2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 1           Sportief       24 15  4  5  49  60- 34 (P1) prom
Linschoten         0 - 5 0 - 4 1 - 0 4 - 2       2 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 5 2 - 1 1 - 2 0 - 4 2 - 4           WDS            24 12  4  8  40  65- 32
Moerkapelle        1 - 3 5 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 1       5 - 2 3 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 2           Hazerswoudse B.24  9  3 12  30  53- 49
Rijnstreek         2 - 4 1 - 4 2 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 3       2 - 2 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 3 0 - 1           Lekkerkerk     24  8  5 11  29  39- 50
Siveo '60          1 - 3 2 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 3       1 - 1 6 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 3           Rijnstreek     24  8  5 11  29  35- 54
Sportief           1 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 0       6 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 3           SVS Capelle    24  7  4 13  25  44- 60
SPV '81            1 - 6 2 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 4 0 - 1 0 - 2 0 - 4       2 - 0 0 - 7 0 - 5           SIVEO '60      24  5  7 12  22  32- 50
SVS                2 - 3 5 - 2 5 - 3 2 - 2 4 - 2 0 - 5 3 - 1 3 - 3 3 - 3 5 - 0       1 - 1 0 - 4           Bergambacht    24  5  5 14  20  40- 60
WDS                2 - 2 1 - 3 2 - 0 5 - 2 6 - 1 0 - 1 0 - 0 7 - 2 0 - 1 6 - 1 4 - 0       1 - 3           Linschoten     24  4  5 15  17  28- 61
Zestienhoven       2 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 1 9 - 1 4 - 1 5 - 1 12- 0 4 - 0 1 - 0                 SPV '81        24  3  3 18  12  16- 90

4th class C
BMT                      1 - 0 4 - 2 0 - 2 3 - 5 0 - 0 0 - 2 1 - 3 3 - 2 3 - 3 2 - 0                       TAC '90        20 16  4  0  52  72- 24 P1 prom
HDV                2 - 1       0 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 0 0 - 5 2 - 9 3 - 3 5 - 1 1 - 3 4 - 1                 Oosterheem     20 15  3  2  48  89- 31 P2 prom
Hercules           2 - 2 2 - 0       2 - 5 2 - 5 2 - 3 1 - 3 3 - 2 12- 2 7 - 2 4 - 2 4 - 0                 KSD            20 11  4  5  37  64- 41 P
KSD                6 - 0 7 - 2 4 - 4       1 - 2 7 - 3 3 - 3 3 - 2 2 - 2 5 - 2 2 - 1 4 - 1                 Wilhelmus      20  8  2 10  26  42- 47 (P1)
Oosterheem         3 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 3       5 - 1 2 - 2 6 - 1 6 - 0 5 - 0 3 - 1 11- 0                 BMT            20  7  6  7  25  37- 39 -2 pnts
PGS/VOGEL          2 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 1       0 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 7 0 - 5 5 - 2                 HVV Hercules   20  7  3 10  24  54- 57
TAC '90            1 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 1 4 - 3 7 - 1       5 - 2 5 - 2 4 - 1 4 - 1                       Te Werve       20  7  3 10  24  45- 58
Te Werve           1 - 3 1 - 0 1 - 1 4 - 2 1 -11 2 - 1 0 - 4       2 - 2 1 - 3 4 - 3 1 - 2                 Wanica Star    20  7  1 12  22  51- 70
VUC                1 - 1 3 - 3 5 - 2 0 - 3 0 - 5 4 - 5 2 - 6 1 - 6       1 - 6 3 - 3                       PGS-VOGEL      20  5  6  9  21  41- 64
Wanica Star        2 - 4 3 - 2 4 - 0 2 - 5 1 - 7 5 - 7 0 - 3 4 - 1 4 - 3       0 - 3 5 - 0                 HDV            20  5  4 11  19  36- 55
Wilhelmus          0 - 5 4 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 6 2 - 2 1 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 1                             VUC            20  1  6 13   7  39- 84 -2 pnts
Celeritas                                              2 - 3       2 - 2 1 - 5 0 - 6
Celeritas withdrawn

4th class D
DVO '32                  1 - 1 4 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 3 1 - 5 2 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 0 4 - 3                 GDA            22 16  5  1  53  93- 29 P2 prom
GDA                1 - 1       8 - 1 7 - 1 6 - 1 2 - 1 6 - 0 4 - 4 1 - 3 1 - 0 8 - 0 3 - 2                 Swift Boys     22 13  6  3  45  56- 31 P
Hargasport         0 - 2 1 -11       0 - 2 1 - 7 3 - 3 0 - 3 1 - 3 1 - 4 0 - 4 0 - 6 0 - 4                 VVK '68        22 14  2  6  44  87- 33 (P2) prom
HBSS               3 - 1 1 - 5 2 - 1       2 - 0 1 - 0 0 - 3 0 - 4 2 - 4 5 - 1 12- 3 4 - 3                 Quintus        22 11  7  4  40  70- 34 PEx
Hermes DVS         0 - 3 2 - 4 0 - 2 2 - 2       0 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 4 6 - 3           Loosduinen     22 11  5  6  38  63- 41 PEx
HPSV               3 - 4 1 - 6 8 - 2 3 - 1 3 - 1       0 - 2 0 - 3 1 - 3 4 - 3 1 - 1 0 - 5 3 - 3           HBSS           22 12  2  8  38  54- 52 P1
Loosduinen         2 - 1 1 - 2 7 - 1 3 - 3 5 - 2 7 - 1       3 - 2 1 - 2 1 - 1 6 - 1 0 - 3                 DVO '32        22 10  5  7  35  46- 36
Quintus            1 - 1 3 - 4 8 - 0 0 - 1 5 - 0 2 - 0 4 - 3       4 - 0 3 - 1 10- 0 3 - 3                 HPSV           22  8  2 12  26  44- 61
Swift Boys         1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 3 2 - 2       3 - 1 7 - 0 2 - 2                 Vredenburch    22  5  4 13  19  35- 90
Verburch           1 - 3 1 - 7 5 - 1 2 - 5 0 - 4 5 - 0 1 - 2 3 - 4 1 - 3       7 - 1 0 - 6 6 - 1           Verburch       22  4  2 16  14  40- 66
Vredenburch        1 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 1 4 - 1 1 - 5 2 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 2       0 - 5 4 - 0           Hermes-DVS     22  3  4 15  13  29- 67
VVK '68            3 - 0 2 - 4 5 - 0 2 - 3 8 - 0 6 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 3 6 - 0 9 - 3                       Hargasport     22  2  2 18   2  21- 98 -6 pnts
PKC '85                                                0 - 9 0 -10
PKC '85 withdrawn

4th class E
Bernisse                 2 - 3 1 - 0 6 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 2 3 - 1 2 - 6 0 - 0 4 - 3 0 - 0                 TransvaliaZW   22 17  2  3  53  74- 37 P1 prom
Egelantier Boys    2 - 0       1 - 0 5 - 0 0 - 0 3 - 3 3 - 0 8 - 1 4 - 2 1 - 2 4 - 1 4 - 0                 Egelantier Boys22 16  3  3  51  78- 26 P2
Hermandad          5 - 0 1 - 1       8 - 3 3 - 0 3 - 2 5 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 2 2 - 0                 Poortugaal     22 14  5  3  47  66- 26 P
LMO                0 - 4 1 - 7 2 - 6       3 - 6 1 - 6 0 - 2 1 - 7 2 - 5 3 - 5 4 - 2 5 - 3                 Hermandad      22 13  5  4  44  59- 27 (P1) prom
Poortugaal         4 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0       6 - 0 6 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 2 8 - 0 4 - 0                 Simonshaven    22 11  3  8  36  61- 42
Real Parbo         4 - 3 1 - 2 3 - 2 6 - 1 1 - 1       4 - 0 3 - 3 2 - 4 0 - 5 4 - 4 4 - 0                 Bernisse       22  9  2 11  29  38- 43
RFC 2000           2 - 3 1 - 6 0 - 3 3 - 3 1 - 4 1 - 3       2 - 4 0 - 3 3 - 4 2 - 5 3 - 0                 Real Parbo     22  8  5  9  28  52- 56 -1 pnt
SDV                2 - 3 2 - 5 1 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 3       3 - 2 1 - 4 2 - 4 3 - 1                 SDV            22  7  5 10  26  49- 55
Simonshaven        2 - 1 4 - 3 1 - 1 7 - 0 3 - 4 4 - 0 3 - 1 2 - 0       2 - 3 5 - 2 1 - 1                 WCR            22  8  2 12  26  48- 72
TransvaliaZW       1 - 0 1 - 4 1 - 3 6 - 2 3 - 2 6 - 0 5 - 2 4 - 3 4 - 1       1 - 0 8 - 2                 LMO            22  4  1 17  13  43- 98
WCR                2 - 1 2 - 5 2 - 4 0 - 7 1 - 3 3 - 3 3 - 2 2 - 1 4 - 2 3 - 6       2 - 1                 RFC2000        22  3  3 16  12  33- 71
Zwartewaal         0 - 4 0 - 6 3 - 3 2 - 3 1 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 6 2 - 1 1 - 3 0 - 1                       Zwartewaal     22  2  4 16  10  21- 69

4th class F
DRL                      1 - 4 2 - 3 0 - 7 1 - 1 2 - 4 3 - 5 5 - 0 0 -13 0 - 6 1 - 4 2 - 1 2 - 4 1 - 5     Piershil       26 24  2  0  74 126- 12 P1 prom
DVV '09            1 - 0       2 - 0 0 - 5 3 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 3     GOZ            26 19  5  2  62  88- 23 (P1)
Goudswaardse Boys  4 - 2 3 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 8 - 0 0 - 2 0 - 1 5 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 2     WFB            26 18  4  4  58  65- 32 P2 prom
GOZ                4 - 1 1 - 1 3 - 0       7 - 1 2 - 1 5 - 0 8 - 2 0 - 4 4 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1     YVV de Zwervers26 15  6  5  51  54- 22 PEx prom
Herkingen          2 - 2 3 - 2 0 - 2 1 - 4       3 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1     SC Zuiderpark  26 16  1  9  49  63- 49 P3 prom
Melissant          4 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 1       2 - 3 2 - 0 2 - 4 1 - 1 6 - 2 3 - 1 7 - 2 1 - 0     Melissant      26 11  5 10  38  56- 49
NTVV               1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 0 0 - 3       2 - 1 0 - 6 3 - 2 4 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 2     Zinkwegse Boys 26  9  6 11  33  46- 46
OFB                0 - 3 0 - 5 0 - 3 1 - 6 3 - 0 0 - 5 2 - 6       0 -10 0 - 4 2 - 4 1 - 3 1 - 5 0 - 5     DVV '09        26  9  6 11  33  36- 45
Piershil           7 - 0 8 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 0 6 - 1 2 - 0 10- 0       7 - 0 4 - 0 4 - 1 5 - 1 1 - 0     NTVV           26 10  3 13  33  42- 65
WFB                3 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 1 9 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 0 0 - 4       3 - 0 5 - 1 4 - 1 1 - 1     ZBVH           26 10  2 14  32  43- 60
ZBVH               3 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 6 2 - 0 0 - 4 3 - 3 4 - 0 1 - 3 0 - 1       4 - 1 4 - 1 1 - 1     Goudswaardse B.26  8  4 14  28  45- 47
Zinkwegse Boys     7 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 0 1 - 3 2 - 3 2 - 1       1 - 3 1 - 1     DRL            26  4  2 20  14  36- 99
Zuiderpark         3 - 1 4 - 0 3 - 2 0 - 3 3 - 0 3 - 0 6 - 0 5 - 0 0 - 6 1 - 2 4 - 1 2 - 2       0 - 3     Herkingen '55  26  2  6 18  12  21- 66
IJVV de Zwervers   3 - 0 2 - 0 4 - 2 0 - 0 3 - 0 4 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 1 0 - 2           OFB            26  1  0 25   3  12-119

Playoff between period winners, teams ended on 11th and 12th place in 3rd class and 4 teams in 4th class
with the best points/matches average and no period title  (VVSB, De Zwervers, Quintus and Loosduinen)
 1 Blauw Zwart-Moerkapelle 4-0 Moerkapelle-Ariston'80 0-2 Ariston'80-Blauw Zwart  3-1  Ariston remains in 3rd claSS
 2 Leiden-LSVV'70          3-3 Alphia-Leiden          4-0 LSVV'70-Alphia          4-3  LSVV'70 promoted, Leiden relegated
 3 Sportief-VVSB           5-0 VVSB-Woubrugge         1-0 Woubrugge-Sportief      2-3  Sportief promoted
 4 Wilhelmus-VVK           1-5 Oudewater-Wilhelmus    4-0 VVK-Oudewater           1-1  VVK wins on pen.  VVK promoted, Oudewater relegated
 5 CVV Merc.-Oosterheem    2-3 Swift B-CVV Mercurius  4-2 Oosterheem-Swift Boys   1-0  Oosterheem promoted, CVV Mercurius relegated
 6 HBSS-De Zwervers        1-4 KSD-HBSS               1-3 De Zwervers-KSD         3-4  IJVV de Zwervers promoted
 7 Hermandad-Quintus       4-1 Quintus-RAS            3-1 RAS-Hermandad           2-3  Hermandad promoted, RAS relegated
 8 Maasdijk-Egelantier B   2-2 Zuiderpark-Maasdijk    4-2 Egelantier B-Zuiderpark 0-3  Zuiderpark promoted, Maasdijk relegated
 9 GOZ-Loosduinen          6-1 Loosduinen-Jonge Spart.1-1 De Jonge Spartaan-GOZ   1-0  De Jonge Spartaan remains in 3rd class
10 SNS-WFB                 1-1 Poostugaal-SNS         0-3 WFB-Poortugaal          5-0  WFB promoted, SNS relegated


District South I
1st class C
Alblasserdam             2 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 5 0 - 2 1 - 2 4 - 6 0 - 0 3 - 2 1 - 1 0 - 2     Oranje Wit     26 17  3  6  54  49- 30 P3 prom
Almkerk            1 - 1       5 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 4 5 - 1 4 - 1 1 - 5 1 - 2 0 - 1     LRC            26 15  6  5  51  50- 27 (P3)
Altena             0 - 0 1 - 2       0 - 1 2 - 3 1 - 0 1 - 5 5 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 1 6 - 1 2 - 3 4 - 4     VVGZ           26 14  7  5  49  46- 27 P2
De Zwerver         0 - 2 1 - 1 2 - 3       2 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 5 1 - 2 4 - 1 0 - 0     Pelikaan       26 15  3  8  48  60- 40
Drechtstreek       3 - 2 2 - 3 7 - 1 1 - 5       3 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 1     Sliedrecht     26 14  7  5  46  74- 41 -3 pnts
GPC Vlissingen     0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 3       3 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 1     Heerjansdam    26 11  4 11  37  47- 42
Heerjansdam        1 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 3 3 - 4 3 - 1       1 - 2 4 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1     Almkerk        26  9  6 11  33  44- 46
LRC                0 - 0 2 - 3 6 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 0       3 - 4 0 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 0     De Zwerver     26  9  5 12  32  36- 45
Oranje Wit         1 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 2 5 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 3       1 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 2     Drechtstreek   26 10  4 12  32  52- 61
Pelikaan           5 - 0 3 - 2 2 - 1 4 - 1 5 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 4 1 - 2       4 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0     Alblasserdam   26  8  8 10  32  35- 49 P1
Roda Boys/Bomm.    0 - 2 2 - 0 4 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 1       2 - 2 3 - 2 2 - 3     Roda Boys/Bomm.26  7  5 14  26  32- 51 rel
Sliedrecht         7 - 0 2 - 0 6 - 1 5 - 1 8 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 0 4 - 2 2 - 2       1 - 1 4 - 1     Altena         26  6  4 16  22  41- 71 rel
Terneuzense Boys   0 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 4 0 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3       0 - 3     Terneuzense B. 26  5  6 15  21  33- 48 rel
VVGZ               3 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 0           GPC Vlissingen 26  5  6 15  21  28- 49 rel

2nd class E
Arnemuiden               0 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 1     Klundert       26 17  4  5  55  60- 31 P2 prom
Bruse Boys         2 - 0       2 - 0 0 - 0 0 - 2 4 - 1 6 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 4     Bruse Boys     26 13  6  7  45  42- 25 P1
Dinteloord         0 - 0 1 - 1       0 - 2 0 - 3 5 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 4 4 - 5 2 - 0 2 - 1     Zaamslag       26 12  8  6  44  57- 35 P3 prom
Duiveland          1 - 0 1 - 1 0 - 2       0 - 5 4 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 0     Zwaluwe        26 13  4  9  43  45- 32 (P2)
FC Dauwendaele     1 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 5       7 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 3 1 - 4 4 - 2 1 - 2     FC Dauwendaele 26 13  3 10  42  55- 46
Heinkenszand       0 - 2 3 - 1 2 - 5 2 - 1 1 - 3       0 - 2 1 - 3 1 - 5 1 - 2 1 - 4 1 - 4 1 - 7 0 - 3     VVC '68        26 12  5  9  41  60- 46
Klundert           1 - 0 2 - 0 5 - 1 4 - 0 1 - 0 5 - 2       1 - 0 4 - 2 3 - 0 5 - 0 4 - 1 0 - 0 2 - 0     Dinteloord     26 12  5  9  41  48- 39
Oostkapelle        2 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 2       3 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 4 2 - 1     Duiveland      26 12  4 10  40  42- 41
Serooskerke        1 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 3 5 - 1 2 - 1 3 - 0       0 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 3     SSV '65        26 10  4 12  34  37- 46
SSV '65            1 - 2 0 - 2 0 - 4 2 - 4 6 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 1 4 - 2       0 - 0 4 - 2 4 - 1 2 - 1     Serooskerke    26  9  6 11  33  44- 40
VCK                0 - 0 0 - 3 0 - 3 2 - 2 0 - 5 6 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1       1 - 1 1 - 1 3 - 1     VCK            26  8  9  9  33  36- 39 rel
VVC '68            3 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 2 5 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 1       3 - 3 2 - 1     Arnemuiden     26  7  9 10  30  28- 34 rel
Zaamslag           3 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2 5 - 1 2 - 2 6 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 0 3 - 2       1 - 1     Oostkapelle    26  8  1 17  25  28- 54 rel
Zwaluwe            4 - 2 1 - 0 0 - 3 4 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 3 2 - 0           Heinkenszand   26  2  0 24   6  27-101 rel

2nd class F
Ameide                   4 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 8 2 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 2     Rijsoord       26 18  7  1  61  91- 30 P1 prom
DFC                0 - 2       1 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 2     Leerdam Sp.'55 26 13 10  3  49  59- 45 (P1) prom
GDC                3 - 1 2 - 1       0 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 3 6 - 0 2 - 1 1 - 1     Capelle SV     26 13  3 10  42  63- 54 P3
Hardinxveld        4 - 2 1 - 2 1 - 1       3 - 3 2 - 4 2 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 1 7 - 1 1 - 1 3 - 3     GDC            26 10  7  9  37  45- 36
Leerdam Sport '55  3 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 1 1 - 0 4 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 1 10- 2 4 - 2 2 - 2     Hardinxveld    26  9 10  7  37  45- 39
Rijsoord           3 - 1 5 - 1 4 - 1 2 - 2 7 - 1       2 - 2 6 - 1 3 - 2 4 - 0 4 - 1 5 - 1 2 - 0 1 - 0     Meerkerk       26  9  8  9  35  41- 36 P2
Rijswijkse Boys    4 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 4 1 - 3 0 - 3       3 - 1 6 - 2 1 - 3 1 - 0 5 - 0 1 - 1 5 - 1     SVW            26  9  7 10  34  32- 40
SC Everstein       2 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 2       3 - 1 2 - 0 2 - 0 5 - 1 0 - 3 1 - 2     SC Everstein   26  9  6 11  33  51- 51
SV Capelle         2 - 1 6 - 0 2 - 1 4 - 0 4 - 0 1 - 6 4 - 3 3 - 0       3 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 1 2 - 2     Wieldrecht     26  8  9  9  33  37- 40
SV Meerkerk        3 - 3 0 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 0       3 - 0 0 - 1 1 - 0 6 - 0     WNC            26  7 11  8  32  48- 52
SVW                0 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 4 0 - 0       2 - 1 0 - 0 1 - 4     Rijswijkse B.  26  9  4 13  31  55- 54
The Gunners        2 - 2 0 - 2 0 - 4 0 - 0 2 - 2 1 - 8 2 - 1 0 - 6 3 - 1 1 - 3 0 - 1       3 - 4 2 - 2     DFC            26  9  4 13  31  41- 58 rel
Wieldrecht         0 - 0 4 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 0 3 - 2       2 - 2     Ameide         26  4  9 13  21  39- 59 rel
WNC                2 - 0 5 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 2 7 - 4 1 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 1           The Gunners    26  5  5 16  20  32- 85 rel

Period-championship 2E / 2F
Round 1: Altena-Meerkerk         2-1 and 2-5  Zaamslag-Roda Boys/B. 2-0 and 2-3 aet
         Zwaluwe-Leerdam Sp.'55  1-1 and 0-3  SV Capelle-Bruse Boys 1-1 and 1-2
Round 2: Meerkerk-Leerdam Sp.'55 1-1 and 1-1  Zaamslag-Bruse Boys   2-0 and 1-1   Leerdam Sp.'55 and Zaamslag promoted, Altena and Roda Boys/Bom. relegated
                Leerdam Sport '55 wins on pen.

3rd class A
Apollo '69               3 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 3 2 - 5 1 - 6 0 - 4 2 - 2                 Meeuwen        22 18  3  1  57  59- 14 P3 prom
AZVV               6 - 2       0 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 0                 Nieuwdorp      22 15  4  3  49  72- 26 P1
De Meeuwen         5 - 0 4 - 2       4 - 0 6 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 0                 AZVV           22 12  2  8  38  40- 31 P2
De Noormannen      6 - 3 3 - 0 1 - 4       0 - 0 2 - 1 5 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 3                 MZVC           22 10  5  7  35  45- 41 (P3) prom
DFS                1 - 3 2 - 3 1 - 2 5 - 1       3 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 6 3 - 5 5 - 4                 Nieuwland      22  9  5  8  32  46- 41
Domburg            3 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 2       2 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 6 2 - 2 3 - 1                 Kapelle        22  8  5  9  29  43- 41
's Heer Arendskerke4 - 1 2 - 4 2 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 2       0 - 2 4 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 1                 Domburg        22  6  7  9  25  25- 33
Kapelle            5 - 1 0 - 1 1 - 4 4 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 1       2 - 2 3 - 3 2 - 4 2 - 2                 DFS            22  6  5 11  23  39- 52
MZVC               3 - 1 1 - 3 1 - 5 3 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 3 0 - 2       3 - 2 1 - 2 3 - 0                 De Noormannen  22  5  8  9  23  34- 54
Nieuwdorp          3 - 1 0 - 1 1 - 1 9 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 5       3 - 1 4 - 0                 Spui           22  5  7 10  22  31- 48
Nieuwland          6 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 5 0 - 1 2 - 6       1 - 1                 's Heer Arendsk22  5  6 11  21  40- 47 rel
Spui               6 - 2 0 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 5                       Apollo '69     22  3  3 16  12  31- 77 rel

3rd class B
Beek Vooruit             0 - 6 0 - 3 0 - 2 3 - 3 2 - 2 3 - 1 1 - 8 1 - 2 2 - 2 1 - 5 0 - 3                 De Fendert     22 15  3  4  48  65- 28 P1 prom
De Fendert         0 - 1       3 - 1 0 - 2 8 - 4 3 - 0 2 - 2 8 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 2                 Tholense Boys  22 13  6  3  44  57- 36 P2 prom -1 pnt
DHV                1 - 2 2 - 3       4 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 3                 WHS            22 12  3  7  39  52- 35 (P1)
Internos           5 - 1 3 - 0 0 - 2       3 - 2 1 - 3 4 - 1 3 - 2 1 - 1 6 - 1 3 - 1 1 - 3                 Internos       22 12  1  9  37  56- 41
Krabbendijke       1 - 1 2 - 3 4 - 1 4 - 3       3 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 3 4 - 2 3 - 1                 Krabbendijke   22 10  4  8  34  54- 52
MZC '11            3 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 3       1 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 0 5 - 2                 Yerseke        22 11  2  9  34  45- 44 P3 -1 pnt
NOAD '67           5 - 3 2 - 3 1 - 5 5 - 1 2 - 2 1 - 2       6 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 4 2 - 4                 MZC '11        22  9  5  8  32  34- 35
Rillandia          0 - 4 0 - 3 3 - 1 1 - 5 3 - 4 1 - 3 2 - 4       2 - 4 1 - 4 1 - 3 2 - 0                 SEOLTO         22  8  4 10  28  28- 30
Seolto             2 - 0 0 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 2 0 - 2                 DHV            22  7  4 11  25  37- 40
Tholense Boys      3 - 3 2 - 1 6 - 1 3 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 1 6 - 2 3 - 1       3 - 2 3 - 0                 NOAD '67       22  6  4 12  22  39- 49
WHS                6 - 1 2 - 7 4 - 2 2 - 3 3 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 1       7 - 0                 Beek Vooruit   22  4  5 13  17  30- 71 rel
Yerseke            8 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 2                       Rillandia      22  4  1 17  13  35- 71 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: MZVC-VCK       0-0 and 2-1      Arnemuiden Tholense B. 2-2 and 1-2 aet
         AZVV-WHS       2-2 and 4-2 aet  Yerseke-Nieuwdorp      1-4 and 5-3
Round 2: MZVC-Nieuwdorp 2-2 and 3-2      Tholense Boys-AZVV     0-1 and 3-0   MZVC and Tholense Boys promoted, VCK and Arnemuiden relegated

3rd class C
De Alblas                0 - 3 3 - 0 2 - 3 5 - 1 7 - 2 0 - 0 2 - 3 2 - 0 4 - 3 1 - 1 1 - 4                 GJS            22 16  1  5  49  62- 35 P1 prom
EBOH               5 - 2       6 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 1 4 - 2                 Tricht         22 14  2  6  44  62- 38 P2 prom
GJS                1 - 0 1 - 0       3 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 0 5 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 3                 Papendrecht    22 12  4  6  40  41- 27 (P1)
Groot-Ammers       4 - 1 2 - 1 0 - 3       0 - 2 3 - 1 1 - 3 3 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 3                 EBOH           22 11  4  7  37  48- 33 P3
Groote Lindt       1 - 2 1 - 3 4 - 7 3 - 2       2 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 1 2 - 3                 VVAC           22 11  3  8  36  42- 43
Heukelum           5 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 4       1 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 4 1 - 3                 Groot Ammers   22 11  2  9  35  44- 39
Papendrecht        3 - 0 2 - 3 3 - 5 1 - 0 0 - 1 1 - 2       5 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 0                 Groote Lindt   22  7  5 10  26  41- 53
SC Amstelwijck     0 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 0       6 - 4 2 - 2 2 - 1 2 - 3                 De Alblas      22  7  4 11  25  47- 51
Schelluinen        2 - 5 2 - 3 3 - 6 2 - 5 4 - 6 2 - 2 0 - 2 2 - 2       0 - 4 0 - 3 2 - 1                 Heukelum       22  6  7  9  25  41- 50
Tricht             4 - 3 4 - 2 2 - 0 4 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 3 6 - 4       1 - 4 1 - 0                 SC Amstelwijck 22  6  7  9  25  36- 46
Unitas             2 - 2 1 - 3 0 - 4 0 - 2 4 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 7       0 - 3                 Unitas         22  6  6 10  24  33- 42
VVAC               4 - 2 1 - 0 2 - 6 1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 6 2 - 2                       Schelluinen    22  1  3 18   6  34- 74 rel

3rd class D
ASH                      1 - 1 0 - 2 0 - 0 5 - 1 6 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 3 3 - 2 0 - 0 0 - 1                 GVV '63        22 12  9  1  45  43- 18 P2 prom
Good Luck          1 - 1       2 - 4 2 - 0 5 - 3 1 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 6 5 - 0 1 - 0 3 - 3                 Sleeuwijk      22 11  6  5  39  40- 25 P1
GVV '63            1 - 1 1 - 1       1 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 2 4 - 0                 Wilhelmina '26 22 10  8  4  38  34- 23 P3
Herovina           0 - 3 2 - 3 1 - 3       0 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 0                 Sparta '30     22 10  7  5  37  30- 23 (P2)
NEO '25            1 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 4       0 - 3 0 - 0 1 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 3 1 - 0                 SSC 55         22  8 10  4  34  45- 28
NOAD '32           2 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 0 3 - 1       1 - 4 1 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 3 2 - 3                 ASH            22  8  9  5  33  44- 33
Sleeuwijk          4 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 0       0 - 1 0 - 2 4 - 2 1 - 3 5 - 1                 Good Luck      22  8  7  7  31  38- 41
Sparta '30         3 - 1 0 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0       0 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 0                 NOAD '32       22  5 10  7  25  30- 37
SSC '55            1 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 3       0 - 0 2 - 2 2 - 2                 Herovina       22  5  7 10  22  32- 38
TSVV Merlijn       3 - 5 4 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 8 1 - 1 1 - 4 3 - 2 0 - 7       1 - 1 2 - 1                 NEO '25        22  5  5 12  20  34- 48
Wilhelmina '26     2 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 3 2 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0       1 - 0                 Zuilichem      22  4  4 14  16  23- 44
Zuilichem          2 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 3 4 - 1 0 - 1                       TSVV Merlijn   22  3  4 15  13  29- 64 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: DFC-Sparta '30    1-0 and 1-1  EBOH-Rijswijkse Boys      3-4 and 3-3
         Tricht-Sleeuwijk  4-2 and 3-0  Wilhelmina'26-Papendrecht 0-0 and 0-3
Round 2: DFC-Tricht        0-0 and 0-2  Rijswijkse B.-Papendrecht 2-2 and 1-0  Tricht promoted, DFC relegated, Rijswijkse B. remains in 2nd class

4th class A
Bevelanders              5 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 3 1 - 3 0 - 0 3 - 1           Walcheren      24 17  3  4  54  90- 31 prom
Borssele           1 - 4       1 - 2 0 - 4 0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 4 1 - 6 1 - 1 1 - 5 1 - 4           Veere          24 17  3  4  54  68- 43 P2 prom
Colijnsplaatse B.  2 - 1 2 - 0       1 - 4 1 - 3 3 - 0 4 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 4 2 - 2 2 - 0           Kruiningen     24 15  3  6  48  60- 28 P1 prom
Hoedekenskerke     2 - 4 3 - 1 4 - 2       0 - 5 2 - 2 2 - 0 3 - 5 4 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2           Wemeldinge     24 14  5  5  47  68- 48 P prom
Kruiningen         4 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1       8 - 0 4 - 0 2 - 5 0 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 0           Waarde         24 13  3  8  42  55- 42 (P2)
Lewedorpse Boys    3 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 2       0 - 1 3 - 3 4 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 3 3 - 1           Colijnspl.Boys 24 12  3  9  39  47- 38
SVD                3 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 3       1 - 2 0 - 3 2 - 0 1 -10 1 - 4 1 - 3           Lewedorpse B.  24  9  4 11  31  42- 49
Veere              1 - 1 6 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1       5 - 2 3 - 2 1 - 5 2 - 1 4 - 0           Bevelanders    24  8  5 11  29  44- 50
Vlissingen         0 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 2       1 - 2 4 - 3 2 - 4 1 - 1           Hoedekenskerke 24  8  4 12  28  50- 54
Waarde             3 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 1       2 - 1 4 - 3 6 - 1           Vlissingen     24  8  4 12  28  37- 51
Walcheren          4 - 0 6 - 1 5 - 3 3 - 0 3 - 3 2 - 0 4 - 0 4 - 2 8 - 0 2 - 0       10- 2 2 - 0           Wolfaartsdijk  24  8  2 14  26  34- 56
Wemeldinge         7 - 1 2 - 2 0 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 1 3 - 3 3 - 3 2 - 1       6 - 2           SVD Driewegen  24  5  2 17  17  25- 69
Wolfaartsdijk      0 - 3 3 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 4 1 - 4                 Borssele       24  0  3 21   3  21- 82
Playoff for 1st place : Walcheren-Veere 5-2 aet

4th class B
Alliance                 2 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 4 0 - 4 5 - 2 0 - 7 2 - 3 1 - 4 3 - 1 3 - 7                 Halsteren      22 18  2  2  56  91- 20 prom
Brouwershaven      1 - 3       1 - 0 0 - 0 1 - 6 0 -11 2 - 2 0 - 7 1 - 4 0 - 8 1 - 1 0 - 7                 Kogelvangers   22 17  2  3  53  87- 22 P2 prom
Chrislandia        2 - 2 1 - 1       1 - 9 0 - 2 1 - 5 1 - 2 0 - 6 0 - 0 1 - 3 4 - 4 2 - 5                 Smerdiek       22 15  5  2  50  70- 23 P3
DVO '60            5 - 3 3 - 2 3 - 1       2 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 5                 ZSC '62        22 14  3  5  45  78- 31 (P2)
Halsteren          7 - 0 15- 1 6 - 0 6 - 2       2 - 1 9 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 1                 SKNWK          22 13  2  7  41  75- 26 P1
Kogelvangers       9 - 0 7 - 0 2 - 0 7 - 3 1 - 1       6 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 2 8 - 2 2 - 1                 SPS            22 12  2  8  38  57- 39
SC Stavenisse      7 - 1 3 - 0 3 - 4 2 - 3 0 - 8 0 - 5       1 - 4 2 - 3 6 - 0 0 - 1 1 - 1                 DVO '60        22  9  3 10  30  60- 63
SKNWK              8 - 1 1 - 0 8 - 0 6 - 1 0 - 1 1 - 2 8 - 0       2 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 1                 SC Stavenisse  22  6  2 14  20  42- 74
Smerdiek           16- 1 6 - 0 5 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 0       0 - 0 8 - 2 0 - 0                 Vrederust      22  5  2 15  17  35- 69
SPS                2 - 3 8 - 0 2 - 1 2 - 8 1 - 4 0 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 0       2 - 0 4 - 0                 Alliance       22  4  2 16  14  30-104
Vrederust          4 - 0 4 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 5 0 - 3 2 - 3 1 - 5 0 - 3 2 - 6       0 - 5                 Chrislandia    22  1  5 16   8  21- 82
ZSC '62            5 - 0 6 - 1 9 - 0 4 - 4 2 - 4 2 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 0 5 - 1                       Brouwershaven  22  1  4 17   7  12-105

4th class C
Barca                    0 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 4 8 - 1 2 - 7 8 - 0                 BLC Sv         22 17  2  3  53  81- 33 P2 prom
Nordea             0 - 2       0 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 5 2 - 3 1 - 4 0 - 2 2 - 4 4 - 1                 Oosterhout     22 15  4  3  49  58- 28 P3 prom
ODS                4 - 1 2 - 2       6 - 1 4 - 4 1 - 2 0 - 2 4 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 2                 ONI            22 14  6  2  48  58- 37 P1 prom
Olympia '60        3 - 2 4 - 2 2 - 2       2 - 2 0 - 3 4 - 3 2 - 0 2 - 6 3 - 3 4 - 2 3 - 1                 ODS            22 12  5  5  38  53- 33 (P2) prom -3 pnts
ONI                2 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1       3 - 0 3 - 1 6 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1                 Rimboe         22 11  1 10  34  64- 51 (P3)
Oosterhout         1 - 3 2 - 2 0 - 2 4 - 1 2 - 2       4 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 2 6 - 0                 TSC            22 10  3  9  33  67- 60
Rimboe             1 - 1 3 - 1 2 - 5 1 - 3 3 - 6 1 - 2       7 - 0 3 - 5 1 - 3 3 - 2 6 - 1                 Olympia '60    22  9  3 10  30  48- 64
Rust Roest         1 - 3 3 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 5       2 - 5 3 - 1 4 - 1 2 - 0                 Barca          22  9  2 11  26  57- 47 -3 pnts
Sv BLC             5 - 2 2 - 0 3 - 1 6 - 0 6 - 3 1 - 3 2 - 3 3 - 1       8 - 1 6 - 1 3 - 0                 Rust Roest     22  7  2 13  23  37- 58
SVG                3 - 5 1 - 0 1 - 3 5 - 2 0 - 1 2 - 5 1 - 4 2 - 1 1 - 3       1 - 2 3 - 0                 SVG            22  6  1 15  16  36- 61 -3 pnts
TSC                0 - 4 5 - 0 2 - 3 6 - 5 4 - 1 0 - 4 2 - 5 2 - 2 5 - 1 3 - 2       7 - 2                 Nordea         22  2  4 16  10  25- 57
Unitas '30         4 - 6 0 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 5 2 - 1 2 - 6                       Unitas '30     22  3  1 18  10  24- 79

4th class D
Arkel                    2 - 3 4 - 1 3 - 5 3 - 3 0 - 1 2 - 0 3 - 2 4 - 1 5 - 2 3 - 0 1 - 0                 ZBC '97        22 18  0  4  54  72- 25 P2 prom
Dubbeldam          2 - 3       2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 3 4 - 1 4 - 1 8 - 1 1 - 2                 Peursum        22 14  3  5  45  62- 31 P1 prom
GSC                4 - 4 2 - 1       1 - 1 5 - 2 2 - 4 4 - 0 1 - 0 4 - 1 7 - 1 5 - 2 0 - 4                 Arkel          22 14  2  6  44  61- 42 (P2)
HSSC '61           2 - 3 0 - 4 2 - 0       2 - 5 0 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 2                 GSC            22 12  3  7  39  64- 45 (P1)
Lekvogels          1 - 3 4 - 1 0 - 1 4 - 3       2 - 5 5 - 2 1 - 4 6 - 2 5 - 0 1 - 4 1 - 4                 Streefkerk     22 11  6  5  39  49- 31
Peursum            6 - 0 3 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 1       2 - 1 2 - 2 5 - 3 7 - 0 1 - 3 4 - 0                 Dubbeldam      22 10  4  8  34  59- 43
Raptim             3 - 2 2 - 1 3 - 6 1 - 2 2 - 1 2 - 0       0 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 4                 HSSC '61       22  9  3 10  30  46- 43 P3
Streefkerk         1 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 2       1 - 1 6 - 0 1 - 0 3 - 0                 Vuren          22  8  4 10  28  42- 53
sv Noordeloos      1 - 4 3 - 4 3 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 4 - 3 1 - 3       6 - 0 2 - 4 0 - 2                 Lekvogels      22  8  2 12  26  54- 59
SVS '65            1 - 5 2 - 6 1 - 7 2 - 3 0 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 1 1 - 5       0 - 3 0 - 8                 Noordeloos     22  6  2 14  20  42- 62
Vuren              1 - 4 1 - 4 2 - 4 3 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 0       3 - 0                 Raptim G       22  6  2 14  20  32- 60
ZBC '97            2 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 1 6 - 2 2 - 1 8 - 0 1 - 0 5 - 1 8 - 0 4 - 1                       SVS '65        22  0  1 21   1  14-103

4th class E
Asperen                  3 - 0 1 - 2 5 - 4 2 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 3 7 - 2                 Woudrichem     22 17  4  1  55  67- 19 P2 prom
Brakel             0 - 3       1 - 2 1 - 2 2 - 0 6 - 1 1 - 4 6 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 1                 BVV            22 16  2  4  50  60- 33 P1 prom
BVV                1 - 2 8 - 2       3 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 3 2 - 1 8 - 1                 MVV '58        22 11  6  5  39  52- 28 (P2)
Giessen            0 - 0 3 - 2 3 - 5       5 - 1 1 - 0 3 - 3 2 - 0 3 - 3 2 - 0 1 - 2 3 - 1                 Asperen        22 12  3  7  39  52- 39 (P1)
Haaften            2 - 3 0 - 4 1 - 3 1 - 1       3 - 5 0 - 5 2 - 0 2 - 5 1 - 1 2 - 3 3 - 2                 TEC            22 12  3  7  39  61- 52 P3
Kerkwijk           4 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3       0 - 4 4 - 0 2 - 2 3 - 2 0 - 3 2 - 0                 Giessen        22 10  6  6  36  48- 38
MVV '58            1 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 0 6 - 0       4 - 1 3 - 4 0 - 0 0 - 0 2 - 1                 Well           22  8  5  9  29  33- 33
RKJVV/v. Dalsen IB 2 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 4 0 - 4 1 - 3 1 - 1       1 - 2 1 - 3 0 - 4 3 - 3                 Kerkwijk       22  8  4 10  28  33- 51
TEC                3 - 1 7 - 2 2 - 4 2 - 5 5 - 3 5 - 0 0 - 2 4 - 2       2 - 0 1 - 2 4 - 3                 Brakel         22  8  1 13  25  46- 51
Well               2 - 4 3 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2       0 - 2 5 - 2                 Haaften        22  4  4 14  16  32- 54
Woudrichem         4 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 1 5 - 0 4 - 1 3 - 1       13- 0                 WSC            22  2  5 15  11  36- 77
WSC                1 - 3 1 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 4 2 - 2 2 - 3                       RKJVV          22  1  3 18   6  22- 67

Playoff between period winners and teams ended on 11th place in 3rd class
  1 Kruiningen-Smerdiek        3-1  Smerdiek-Rimboe         5-2  Rimboe-Kruiningen 2-2       Kruiningen promoted
  2 's Heer Arendskerke-Waarde 1-1  ONI-'s Heer Arendskerke 4-4  Waarde-ONI        0-0       ONI promoted (on pen.), 's Heer Arendskerke relegated
  3 Beek Vooruit-SKNWK         2-3  Wemeldinge-Beek Vooruit 7-1  SKNWK-Wemeldinge  2-3       Wemeldinge promoted, Beek Vooruit relegated
  4 Unitas-HSSC'61             7-1  HSSC'61-ZSC'62          7-1  ZSC'62-Unitas     4-2       Unitas remains in 3rd class
  5 Arkel-ODS                  3-4  TEC-Arkel               3-6  ODS-TEC           2-2       ODS promoted
6-7 Zuilichem-Asperen  2-0 and 1-2  MVV'58-GSC      0-0 and 0-5  final : Zuilichem-GSC 2-0   Zuilichem remains in 3rd class


District East
1st class D
AZSV                     2 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 0     AZSV           26 20  4  2  64  53- 14 P2 prom
Blauw Geel '55     0 - 1       3 - 1 0 - 4 2 - 3 0 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 1     Go Ahead Kampen26 17  4  5  55  54- 21 (P2)
DOS '37            2 - 1 4 - 0       1 - 2 2 - 0 0 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 5 6 - 0 4 - 1 3 - 5 0 - 2 1 - 1     SDC Putten     26 14  7  5  49  55- 28 P3 prom
Dos Kampen         0 - 1 3 - 1 0 - 1       1 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 0 3 - 1 6 - 3 0 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 2     Urk            26 14  6  6  48  54- 29
FC Zutphen         1 - 4 1 - 1 2 - 0 0 - 1       2 - 1 3 - 1 0 - 3 4 - 0 1 - 0 1 - 3 3 - 0 1 - 5 1 - 1     DOS '37        26 13  3 10  42  45- 39 P1
Go Ahead K.        2 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 2 4 - 3       0 - 1 1 - 0 2 - 1 9 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 0 4 - 1     DOS Kampen     26 11  5 10  38  47- 41
Hierden            0 - 3 4 - 4 0 - 1 4 - 3 3 - 1 1 - 2       5 - 1 6 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 3 3 - 3     FC Zutphen     26 11  4 11  37  41- 44
KHC                1 - 2 0 - 3 1 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 0       4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 3 7 - 2 0 - 1     Sparta E       26 10  5 11  35  38- 40
FC Meppel          0 - 6 0 - 0 1 - 3 3 - 4 1 - 2 0 - 4 2 - 3 1 - 4       4 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 5 0 - 4     WVF            26  8  9  9  33  42- 42
SC Rouveen         0 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 6 3 - 1       0 - 6 0 - 1 0 - 2 1 - 0     Blauw Geel '55 26  9  6 11  33  33- 38
SDC Putten         1 - 3 2 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 3 5 - 1 2 - 2 4 - 2 4 - 0       1 - 1 3 - 1 4 - 1     Hierden        26 10  2 14  32  45- 58 rel
Sparta E.          0 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1 6 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 1 2 - 1     KHC            26  9  3 14  30  49- 47 rel
Urk                1 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 1 7 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 1       1 - 1     FC Meppel      26  2  4 20  10  29- 83 rel
WVF                0 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 3           SC Rouveen     26  2  2 22   8  17- 78 rel

2nd class G
asv Dronten              1 - 3 3 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 5 0 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 0     DFS            26 18  6  2  60  71- 30 P1 prom
DFS                2 - 2       5 - 3 3 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 2 0 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 2     FC Horst       26 12  9  5  45  62- 38 P2 prom
ESA                3 - 1 0 - 7       4 - 2 1 - 0 5 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 1 8 - 2 2 - 1 6 - 1     Veensche Boys  26 14  3  9  45  49- 29 P3
ESC                1 - 2 2 - 2 1 - 1       2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 7 2 - 0 3 - 0     OWIOS          26 13  5  8  44  38- 31 (P1) prom
Excelsior Z.       2 - 1 1 - 4 2 - 3 0 - 2       4 - 1 2 - 2 3 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 3 3 - 2 1 - 4 3 - 4     ESA            26 13  5  8  43  64- 51 -1 pnt
't Harde           1 - 3 1 - 6 3 - 1 4 - 1 4 - 0       2 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 1     VIOS V         26 13  3 10  42  44- 43
FC Horst           3 - 0 2 - 4 5 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 3       0 - 0 2 - 2 6 - 2 3 - 2 3 - 1 5 - 1 1 - 1     Unicum         26 10  4 12  34  50- 47
Lelystad '67       2 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 4       1 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 0 3 - 1     Lelystad '67   26  9  7 10  34  33- 33
OWIOS              3 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 0 0 - 2 1 - 4       2 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 4 3 - 0     asv Dronten    26 10  4 12  34  42- 47
Unicum             2 - 3 2 - 3 3 - 1 1 - 3 1 - 1 5 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 0       3 - 2 1 - 2 0 - 1 5 - 2     ESC            26 10  4 12  34  34- 47
Veensche Boys      0 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 3       4 - 1 4 - 1 2 - 0     VSCO '61       26  8  6 12  30  33- 42 rel
VIOS V.            0 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 1       2 - 0 2 - 3     Zwart Wit '63  26  8  4 14  28  39- 64 rel
VSCO '61           2 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1 6 - 2 1 - 0 0 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 0       2 - 2     't Harde       26  7  2 17  23  36- 58 rel
Zwart Wit '63      1 - 1 1 - 4 4 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 1 3 - 0 0 - 4 1 - 2 2 - 1           Excelsior Z    26  4  4 18  15  35- 70 rel -1 pnt

2nd class H
ASC '62                  3 - 5 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1     AVW '66        26 15  5  6  50  82- 49 P3 prom
AVW '66            1 - 1       3 - 3 2 - 0 4 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 2 3 - 0 7 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 1     ASC '62        26 12 10  4  46  62- 35 P1
Be Quick '28       4 - 1 0 - 1       1 - 2 4 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 1     Vroomshoopse B.26 13  6  7  45  51- 38 P2
Bergentheim        3 - 3 2 - 8 1 - 2       1 - 3 2 - 5 2 - 1 0 - 6 0 - 1 0 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 2     Enter Vooruit  26 11 10  5  43  53- 32 (P3)
De CJV'ers         1 - 5 4 - 4 2 - 0 2 - 2       2 - 2 2 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 1     Den Ham        26 10  8  8  38  48- 42
Den Ham            2 - 0 3 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 1       3 - 3 3 - 4 0 - 0 1 - 1 5 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1     Hulzense Boys  26 10  7  9  37  42- 43
DZC '68            4 - 3 4 - 1 1 - 3 6 - 1 1 - 3 1 - 3       0 - 3 1 - 2 4 - 0 4 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 1     Be Quick '28   26 10  6 10  36  41- 41
Enter Vooruit      1 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1       0 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 1     OZC Ommen      26 11  3 12  36  40- 51
Hulzense Boys      1 - 5 2 - 3 4 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 2 3 - 3       3 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 5     De CJV'ers     26  9  8  9  35  52- 55
SV Nieuwleusen     1 - 6 0 - 4 4 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 4 0 - 3 2 - 3 0 - 1       2 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 3     VV Dieren      26  9  7 10  34  46- 55
Oranje Nassau      0 - 0 0 - 5 1 - 1 1 - 6 2 - 2 4 - 1 0 - 0 1 - 5 2 - 1 0 - 4       4 - 0 2 - 2 4 - 1     Bergentheim    26  9  6 11  33  42- 53 rel
OZC                1 - 6 4 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 0 4 - 3       2 - 5 1 - 3     DZC '68        26  9  4 13  31  49- 49 rel
VV Dieren          1 - 4 2 - 8 3 - 2 1 - 0 3 - 4 2 - 2 2 - 1 1 - 4 5 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 2       0 - 0     Oranje Nass. A 26  5  6 15  21  38- 64 rel
Vroomshoopse Boys  0 - 5 2 - 5 1 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 2 5 - 2           Nieuwleusen    26  5  2 19  17  26- 65 rel

Period-championship 2G / 2H:
Round 1: KHC-Vroomshoopse B       1-2 and 2-2      Veensche B.-Hierden  1-3 and 3-2
         FC Horst-ASC '62         1-1 and 2-1      Enter Vrt.-OWIOS     0-2 and 1-2
Round 2: Vroomshoopse B.-FC Horst 2-1 and 2-4 aet  Hierden-OWIOS        0-0 and 1-1  FC Horst and OWIOS promoted, KHC and Hierden relegated
                                                        OWIOS wins on penalties

3rd class A
De Treffers              2 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 2 0 - 3 0 - 5 2 - 2 1 - 1 2 - 2                 FC Lienden     22 18  3  1  57  66- 23 P1 prom
DVE-Trajanus       5 - 0       0 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 2 5 - 2 2 - 3 2 - 2 3 - 3 2 - 3 3 - 2                 Lunteren       22 16  2  4  50  75- 30 P2 prom
DVOV               0 - 1 6 - 6       2 - 5 1 - 2 1 - 8 0 - 4 1 - 4 1 - 4 0 - 2 2 - 3 3 - 3                 Ostrabeke      22 15  2  5  47  63- 32 (P1)
Elsweide           2 - 3 1 - 3 5 - 2       7 - 2 2 - 4 1 - 7 3 - 5 2 - 2 1 - 4 4 - 2 5 - 1                 Redichem       22 11  6  5  39  66- 32
Kesteren           3 - 4 2 - 5 1 - 2 1 - 5       0 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 6 0 - 3 0 - 2 0 - 0                 SKV            22 12  2  8  38  52- 39 p# prom
Lienden            2 - 0 3 - 1 5 - 3 5 - 2 2 - 0       4 - 1 3 - 2 4 - 2 2 - 0 0 - 1 5 - 1                 De Treffers    22  8  5  9  29  32- 47
Lunteren           3 - 2 2 - 1 5 - 0 5 - 1 3 - 0 2 - 2       3 - 0 2 - 1 2 - 1 9 - 0 7 - 2                 DVE-Trajanus   22  8  4 10  28  57- 50
Ostrabeke          4 - 0 4 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 1       3 - 0 3 - 0 4 - 1 6 - 1                 Elsweide       22  8  4 10  28  57- 63
Redichem           4 - 1 1 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2       3 - 0 2 - 2 5 - 0                 Uni VV         22  7  7  8  28  42- 52
SKV                3 - 1 4 - 0 4 - 0 0 - 3 4 - 3 0 - 2 1 - 3 3 - 2 4 - 3       6 - 1 4 - 1                 DVOV           22  3  3 16  12  32- 72
UNI VV             1 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 2 3 - 3 0 - 0 1 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 3       5 - 0                 Wageningen     22  3  4 15  12  28- 85 rel -1 pnt
Wageningen         1 - 3 1 - 7 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 4 1 - 6 0 - 8 2 - 1 1 - 4                       Kesteren       22  1  2 19   5  24- 69 rel

3rd class B
Advendo '57              2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 1 4 - 2 6 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1                 BAS            22 16  1  5  49  57- 28 P2 prom
BAS                2 - 1       6 - 1 5 - 0 4 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 0                 Advendo '57    22 14  3  5  45  50- 28 (P2)
DSV '61            2 - 1 1 - 3       5 - 2 1 - 1 3 - 3 5 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 3                 Terschuurse B. 22 13  4  5  43  53- 26
EFC '58            1 - 3 0 - 2 3 - 2       0 - 0 1 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 0                 Zeewolde       22 11  5  6  38  46- 28 P1
De Glind           0 - 4 4 - 0 0 - 2 2 - 0       3 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 5 3 - 2 0 - 4 0 - 0                 Hatto Heim     22 10  4  8  34  50- 48 P3
Hatto Heim         1 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 3 1 - 3       2 - 1 0 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 4 2 - 3                 DSV '61        22  8  7  7  31  47- 41
SDS '55            1 - 2 0 - 4 3 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 3       2 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 2                 SDS '55        22  6  7  9  25  37- 40
SEH                1 - 2 3 - 3 1 - 6 0 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 4       1 - 3 2 - 2 1 - 3 1 - 1                 De Glind       22  6  7  9  25  26- 45
Stroe              1 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 5 0 - 1 1 - 1       3 - 0 0 - 2 0 - 4                 EFC '58        22  6  5 11  23  25- 44
Swift '64          0 - 4 1 - 5 1 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 2       0 - 3 0 - 1                 Stroe          22  5  5 12  20  34- 41
Terschuurse Boys   4 - 1 4 - 0 0 - 0 1 - 2 4 - 0 3 - 4 1 - 0 2 - 2 4 - 4 3 - 0       5 - 1                 SEH            22  3  9 10  18  26- 52
Zeewolde           2 - 3 3 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 0 2 - 2 5 - 1 3 - 0                       Swift '64      22  3  5 14  14  25- 55 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: SKV-VSCO '61        2-1 and 2-2  Zwart Wit '63-Advendeo '57 2-0 and 0-2 Advendo '57 wins on penalties
         Lunteren-Zeewolde   2-1 and 1-1  Hatto Heim-Ostrabeke       3-1 and 2-1
Round 2: Advendo'57-Lunteren 2-5 and 3-3  SKV-Hatto Heim             1-2 and 3-1   Lunteren and SKV promoted, VSCO'61 and Zwart Wit'63 relegated

3rd class C
CSV '28                  6 - 0 0 - 2 1 - 3 1 - 3 4 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 0                 Zwolsche Boys  22 13  3  6  42  54- 33 P3 prom
Gramsbergen        2 - 1       1 - 2 2 - 0 0 - 4 2 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 2 4 - 3                 Kloosterhaar   22 11  5  6  38  47- 33 (P3) prom
Hardenberg '85     2 - 0 0 - 1       1 - 0 2 - 2 1 - 5 0 - 0 1 - 4 0 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 1                 IJVV           22 10  4  8  34  49- 44 P2 prom
HTC                0 - 2 0 - 2 1 - 0       2 - 3 0 - 4 1 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 2                 SC Lutten      22 10  3  9  33  29- 28 P1
IJVV               3 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 2       2 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 5 - 2 2 - 1 1 - 3                 SVI            22  9  5  8  32  28- 23
Kloosterhaar       3 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 1 5 - 2       1 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1                 Marienberg     22  9  4  9  31  30- 28
SC Lutten          2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 4 2 - 1       0 - 2 0 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 0                 Voorwaarts V   22  8  6  8  30  34- 36
Marienberg         0 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 4       2 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 4                 Gramsbergen    22  9  3 10  30  27- 39
SVI                1 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 1       4 - 1 1 - 2 0 - 2                 Hardenberg '85 22  8  5  9  29  28- 38
Voorwaarts V.      2 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 0       2 - 1 1 - 2                 HTC            22  8  2 12  26  22- 36
ZAC                1 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 0 0 - 3 2 - 3       1 - 1                 CSV '28        22  7  3 12  24  34- 36 rel
Zwolsche Boys      3 - 2 1 - 2 6 - 0 4 - 0 6 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 1                       ZAC            22  4  9  9  21  28- 36 rel

3rd class D
Blauw Wit '66            2 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 4 3 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 1 3 - 0                 Drienerlo      22 15  3  4  48  67- 29 P1 prom
BZSV Blauwwitters  0 - 5       3 - 2 2 - 6 1 - 3 0 - 3 3 - 2 2 - 4 2 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 5                 Blauw Wit '66  22 12  5  5  41  41- 28 P2
DES                0 - 0 6 - 0       2 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 0                 VV Hellendoorn 22 12  3  7  39  45- 30 P3
Drienerlo          4 - 1 8 - 1 0 - 1       1 - 1 3 - 2 2 - 1 5 - 0 4 - 5 2 - 1 1 - 1 2 - 1                 DZSV           22 11  4  7  37  59- 49
DZSV               2 - 2 5 - 0 4 - 4 2 - 7       4 - 2 4 - 2 4 - 3 0 - 2 2 - 2 5 - 4 1 - 2                 Juliana '32    22 10  4  8  34  43- 38
De Esch            1 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 3       0 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 0 3 - 3                 De Esch        22  9  4  9  31  45- 41
FC Eibergen        3 - 4 3 - 1 0 - 2 0 - 4 1 - 0 3 - 2       0 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 0                 DES            22  9  4  9  31  37- 35
vv Hellendoorn     3 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 4 6 - 1       1 - 0 2 - 0 2 - 3 6 - 1                 Zelos          22  9  4  9  31  37- 36
Juliana '32        0 - 1 6 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 1 3 - 3 3 - 1 0 - 1       1 - 2 4 - 2 1 - 1                 FC Eibergen    22  9  2 11  29  32- 38
SDC '12            4 - 5 8 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 5 2 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 2       3 - 1 1 - 1                 SDC '12        22  5  9  8  24  46- 41
SVVN               1 - 1 6 - 0 3 - 2 0 - 5 1 - 6 2 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 1                 SVVN           22  6  3 13  21  32- 50 rel
Zelos              0 - 1 6 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 3 1 - 4 1 - 0 5 - 1 2 - 2 3 - 1                       BZSV Blauwwitt.22  2  1 19   7  23- 92 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: DZC'68-Blauw Wit'66 0-0 and 1-2     Bergentheim-Kloosterhaar 0-3 and 0-2
         IJVV-DZSV           1-0 and 5-4 aet Hellendoorn-SC Lutten    2-1 and 0-1 SC Lutten wins on penalties
Round 2: Blauw Wit '66-IJVV  2-5 and 0-2     Kloosterhaar-SC Lutteen  1-2 and 4-1  IJVV and Kloosterhaar promoted, DZC'68 and Bergentheim relegated

4th class A
Achilles '29             5 - 1 6 - 1 0 - 0 1 - 5 4 - 3 2 - 0 1 - 4 3 - 1 1 - 1 1 - 3 5 - 0 4 - 1 3 - 1     DUNO D         26 24  2  0  74 114- 23 P1 prom
Alverna            0 - 3       1 - 4 3 - 2 2 - 2 3 - 4 4 - 0 2 - 2 7 - 0 0 - 1 1 - 5 1 - 4 2 - 0 0 - 4     SC Oranje      26 23  1  2  70 127- 34 P2 prom
AZ 2000            4 - 3 1 - 3       4 - 3 0 - 5 2 - 2 4 - 1 4 - 3 2 - 1 3 - 4 2 - 6 6 - 3 2 - 2 4 - 1     Oranje Blauw N 26 14  6  6  48  51- 43 (P1)
Dodewaard          1 - 3 5 - 1 2 - 3       3 - 6 7 - 1 3 - 0 6 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 4 0 - 3 3 - 1 3 - 0     Ede/Victoria   26 15  1 10  46  69- 59 (P2)
DUNO D             2 - 0 2 - 1 3 - 3 4 - 1       8 - 0 4 - 1 6 - 1 6 - 0 3 - 0 3 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 0     Achilles '29   26 14  3  9  45  68- 46
vv Ede/Victoria    4 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 3       6 - 0 1 - 5 8 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 0 4 - 2 2 - 1     ESCA           26 15  2  9  42  84- 57 -5 pnts
EMM                2 - 4 0 - 2 2 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 4       2 - 3 5 - 1 2 - 6 0 - 3 5 - 1 1 - 4 2 - 0     AZ 2000        26 14  3  9  40  78- 75 -5 pnts
ESCA               4 - 2 2 - 3 7 - 0 5 - 1 1 - 4 2 - 1 3 - 0       9 - 2 2 - 3 3 - 3 5 - 1 4 - 2 4 - 0     Alverna        26  9  3 14  30  49- 59 P3
Germania           3 - 2 1 - 4 1 - 6 0 - 4 0 -10 0 - 2 1 - 0 0 - 7       1 - 0 1 - 8 1 - 1 2 - 7 1 - 3     Dodewaard      26  8  4 14  28  60- 55
Oranje Blauw       0 - 0 0 - 0 5 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 2       1 - 5 3 - 2 3 - 2 2 - 0     VCA            26  8  4 14  28  58- 76
SC Oranje          3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 3 5 - 1 6 - 2 9 - 1 8 - 2       13- 0 7 - 0 3 - 0     Wodanseck      26  7  2 17  23  38- 65
SC Presikhaaf      1 - 6 1 - 3 0 - 5 1 - 6 1 -10 1 - 3 0 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 5 3 - 9       3 - 9 4 - 3     EMM Randwijk   26  5  2 19  17  35- 73
VCA                0 - 2 3 - 2 3 - 6 2 - 2 2 - 3 1 - 7 0 - 3 4 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 6 4 - 1       2 - 2     FC Presikhaaf  26  4  2 20  14  41-115
Wodanseck          1 - 6 3 - 1 2 - 4 2 - 0 0 - 6 4 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 5 3 - 3 1 - 3           Germania       26  4  1 21  13  24-116

4th class B
Barneveld                0 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 6 1 - 4 0 - 7 0 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 6 1 - 4 0 - 4 4 - 1     Hulshorst      24 19  2  3  59  79- 28 P1 prom
Elspeet            5 - 0       1 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 0 6 - 1 6 - 0 2 - 1 1 - 4 0 - 0 19- 0     Oene           24 19  0  5  57  62- 24 P2 prom
EZC '84            6 - 1 1 - 0       3 - 3 0 - 7 1 - 3 3 - 5 2 - 1 7 - 1 4 - 2 6 - 2 5 - 0 2 - 1           Elspeet        24 13  6  5  45  56- 22 (P1) prom
Harskamp           1 - 1 1 - 3 1 - 3       1 - 4 0 - 5 2 - 7 2 - 3 2 - 1 2 - 1 4 - 5 2 - 2 1 - 0 8 - 2     Otterlo        24 14  3  7  45  58- 38 (P2) prom
Hulshorst          9 - 1 4 - 1 0 - 3 5 - 2       1 - 3 2 - 1 4 - 3 5 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 1           EZC '84        24 13  5  6  44  64- 48
Oene               2 - 0 0 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 2       2 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 0 7 - 0     VEVO           24 11  5  8  38  67- 60 P3
Otterlo            0 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 1       5 - 2 2 - 0 1 - 3 5 - 2 4 - 2 1 - 0 10- 1     WZC Wapenveld  24  8  6 10  30  45- 36
Prins Bernhard     2 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 0 2 - 3 1 - 2       2 - 2 3 - 4 2 - 2 1 - 0 2 - 3 5 - 0     Prins Bernhard 24  8  2 14  26  47- 52
Rood-Wit '58       4 - 0 0 - 4 2 - 4 4 - 0 0 - 3 2 - 5 3 - 0 2 - 4       1 - 1 2 - 1 6 - 3 1 - 4 1 - 0     Vierhouten '82 24  6  7 11  25  55- 62
Veluwse Boys       3 - 3 2 - 7 3 - 3 3 - 1 1 - 5 1 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 1       3 - 4 2 - 2 3 - 3 11- 0     Veluwse Boys   24  5  7 12  22  44- 69
VEVO               4 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 4 3 - 1 4 - 6 4 - 1 6 - 1       3 - 3 3 - 3           Rood Wit '58   24  5  6 13  21  40- 67
Vierhouten'82      4 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 4 2 - 3 2 - 2 5 - 2 5 - 3       1 - 1 1 - 2     Harskamp       24  5  3 16  18  36- 76
WZC Wapenveld      5 - 0 1 - 1 3 - 0 5 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 2       7 - 0     Barneveld      24  2  4 18  10  17- 88
De Kieviten        1 - 2 0 - 4 1 - 9 3 - 8 0 -11 1 - 3 2 - 3 0 -12       0 - 9       0 - 8 0 - 4
De Kieviten withdrawn

4th class C
Avereest                 1 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 6 7 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 4 0 - 1 4 - 0 2 - 0 0 - 1     HFC Storica    26 21  2  3  65 116- 30 P1 prom
Bruchterveld       5 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 1 4 - 0 4 - 0 8 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 1     SCD '83        26 19  4  3  61  94- 33 P3 prom
DKB                4 - 3 2 - 2       1 - 0 1 - 2 2 - 3 10- 2 2 - 0 8 - 1 1 - 3 4 - 0 5 - 2 1 - 1 0 - 4     Wilsum         26 16  6  4  54  64- 36 P2 prom
EDON               2 - 0 3 - 0 6 - 1       6 - 0 0 - 4 6 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 5 6 - 0 6 - 0 5 - 2 1 - 2     Bruchterveld   26 15  5  6  50  69- 34 (P1)
's Heerenbroek     1 - 1 5 - 4 4 - 3 2 - 2       1 - 3 5 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 3 7 - 0 4 - 0 0 - 1 2 - 0     EDON           26 14  6  6  48  80- 34 (P3) prom
HFC Storica        7 - 3 3 - 0 8 - 0 3 - 0 3 - 1       11- 1 4 - 1 6 - 2 1 - 1 9 - 0 7 - 0 2 - 3 5 - 2     's Heerenbroek 26 13  6  7  45  73- 48
Kampen             4 - 0 2 - 0 3 - 6 2 - 2 3 - 3 2 - 6       3 - 5 2 - 8 0 - 6 4 - 1 3 - 3 1 - 5 0 - 3     SV Zalk        26 13  5  8  44  54- 40
Lemele             1 - 3 1 - 3 0 - 1 0 - 3 3 - 2 0 - 5 0 - 0       1 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 0 0 - 3 2 - 0     DKB            26 13  3 10  41  76- 55 -1 pnt
Reaal Dronten      1 - 4 1 - 8 0 - 7 1 - 6 2 - 6 1 - 7 4 - 8 0 - 3       2 - 7 4 - 1 4 - 1 2 - 8 1 - 3     Lemele         26  6  4 16  22  25- 50
SCD '83            5 - 0 2 - 1 5 - 2 1 - 1 2 - 5 1 - 0 6 - 2 2 - 0 5 - 1       6 - 0 4 - 0 2 - 2 3 - 1     Avereest       26  6  3 17  21  50- 65
VSW                4 - 2 0 - 5 0 - 4 1 -11 0 - 5 0 - 5 2 - 4 0 - 3 2 - 4 1 -10       4 - 2 1 - 3 1 - 0     Kampen         26  5  6 15  19  55-110 -2 pnts
Wijthmen           3 - 2 1 - 5 2 - 7 3 - 5 3 - 3 0 - 2 4 - 2 1 - 0 4 - 1 2 - 2 6 - 0       0 - 4 2 - 5     Wijthmen       26  5  3 18  18  40- 91
Wilsum             2 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 1 6 - 3 3 - 2 3 - 2 4 - 1       0 - 1     Reaal Dronten  26  4  2 20  14  48-121
Zalk               4 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 1 3 - 0 3 - 3 0 - 4 4 - 1 4 - 0 1 - 1           VSW            26  4  1 21  13  22-119

4th class D
Achilles E               2 - 3 3 - 1 1 - 0 12- 0 6 - 0 2 - 2 4 - 0 12- 1 1 - 4 0 - 2 4 - 0                 RKSV           22 18  3  1  57  86- 21 P1 prom
ASV '57            6 - 3       2 - 2 5 - 4 4 - 0 8 - 1 2 - 1 1 - 2 11- 0 1 - 5 5 - 3 4 - 1                 Achilles Ensch.22 15  3  4  48  90- 26 P2 prom
SP Daarle          1 - 2 3 - 1       0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 1 6 - 0 0 - 1 4 - 3 0 - 0                 ASV '57        22 12  3  7  39  79- 46 (P1)
DRC 2012           1 - 4 0 - 5 0 - 3       6 - 2 2 - 2 2 - 3 0 - 0 6 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 1                 Quick '20      22 12  2  8  38  77- 31 (P2) prom
ENC '09            0 - 5 0 - 7 2 - 3 2 - 3       2 - 2 1 - 9 0 - 5 4 - 1 1 - 9 4 - 3 0 - 0                 SP Daarle      22 11  4  7  37  47- 31
MVV '69            1 - 5 1 - 1 0 - 2 4 - 1 4 - 2       3 - 3 3 - 2 8 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 3                 SC Rijssen     22 10  5  7  35  48- 32
Quick '20          1 - 3 3 - 0 4 - 0 3 - 1 8 - 0 2 - 3       3 - 1 9 - 0 2 - 3 5 - 1 3 - 1                 SVV '56        22 11  1 10  34  64- 50 P3 prom
SC Rijssen         0 - 0 2 - 2 5 - 2 1 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 2       7 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 1                 Zuid Eschmarke 22  8  5  9  29  42- 45
Rijssen Vooruit    1 -15 1 - 9 0 - 9 1 - 0 0 - 2 0 - 7 1 -13 1 - 3       0 -12 1 - 5 1 - 3                 MVV '69        22  7  4 11  25  49- 55
RKSV               0 - 1 4 - 0 3 - 3 3 - 1 9 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 0 8 - 0       3 - 2 6 - 3                 DRC '12        22  7  2 13  23  37- 50
SVV '56            1 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 0 8 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 3 10- 0 1 - 3       2 - 8                 ENC '09        22  3  2 17  11  26-106
Zuid Eschmarke     1 - 4 4 - 1 0 - 0 0 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 3 6 - 2 2 - 2 0 - 3                       Rijssen Vooruit22  1  0 21   3  13-165

4th class E
Almen                    1 - 0 2 - 1 2 - 4 0 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 4 4 - 0 3 - 2                 SP Teuge       22 17  2  3  53  80- 14 P1 prom
DVV                1 - 0       1 - 4 2 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 1 5 - 2 8 - 2 1 - 0                 Grolse Boys    22 12  5  5  41  64- 45 prom
SP Eefde           2 - 1 2 - 2       3 - 3 2 - 0 1 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 3 1 - 4                 PW             22 12  3  7  39  56- 40 P3
Grolse Boys        1 - 4 5 - 3 3 - 3       1 - 3 5 - 1 4 - 2 1 - 1 4 - 2 4 - 0 2 - 0 1 - 2                 DVV            22 12  3  7  39  48- 37 (P1)
SP Haarlo          3 - 2 3 - 1 2 - 3 3 - 6       0 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 3 6 - 2 2 - 1 0 - 1                 Almen          22 11  3  8  36  43- 38 P2
Harfsen            2 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0       0 - 2 2 - 3 3 - 2 4 - 1 0 - 2 0 - 1                 SP Eefde       22  9  7  6  34  44- 35
Oeken              1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 3       0 - 5 1 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 3                 SP Haarlo      22  9  6  7  33  44- 47
PW                 3 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 2 5 - 1 2 - 4 2 - 0       4 - 2 4 - 0 4 - 1 0 - 8                 Harfsen        22  7  4 11  25  34- 40
SKVW               1 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 3 1 - 2 5 - 1 2 - 8       3 - 7 4 - 2 2 - 1                 Sportl.Glanerbr22  5  7 10  22  46- 65
Sportlust Glanerbr.4 - 4 0 - 5 2 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 2 5 - 2       4 - 5 1 - 1                 SVDW '75       22  7  2 13  18  44- 72 -5 pnts
SVDW '75           1 - 2 5 - 1 0 - 2 5 - 4 1 - 2 1 - 7 3 - 3 2 - 1 5 - 3 3 - 3       1 - 6                 SKVW           22  4  2 16  14  40- 75
SP Teuge           4 - 0 0 - 0 2 - 0 4 - 2 8 - 2 6 - 0 3 - 0 3 - 0 10- 0 5 - 0 6 - 0                       Oeken          22  3  4 15  13  24- 59

Playoff between period winners 4th class and teams ended on 11th place in 3rd class
1 Wageningen-Oranje Blauw  4-0      Oranje Blauw-Otterlo 1-6  Otterlo-Wageningen    4-1  Otterlo promoted, Wageningen relegated
2 PW-Elspeet               2-4      Ede/Victoria-PW      2-2  Elspeet-Ede/Victoria  3-1  Elspeet promoted
3 VEVO-SEH                 1-5      Alverna-VEVO         7-3  SEH-Alverna           0-0  SEH wins on pen. and remains in 3rd class
4 CSV'28-Bruchterveld      0-1      Quick'20-CSV'28      3-2  Bruchterveld-Quick'20 0-1  Quick '20 promoted, CSV'28 relegated
5 EDON-ASV'57              2-1      ASV'57-DVV           6-0  DVV-EDON              1-3  EDON promoted
6 SVVN-Wilsum      2-1 and 1-2, Wilsum wins on penalties                                 Wilsum promoted, SVVN relegated
7 SVV'56-Almen     6-0 and 4-4                                                           SVV '56 promoted

District North
1st class E
Balk                     1 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 3 4 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 2           Drachtster B.  24 19  2  3  59  49- 21 P2 prom
Buitenpost         0 - 2       2 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2           Viboa          24 16  3  5  51  56- 28 P1
CVVB               3 - 0 1 - 3       1 - 4 0 - 0 6 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 2           Olde Veste '54 24 13  5  6  44  54- 30 P3
Drachtster Boys    3 - 1 1 - 0 2 - 0       2 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 0           PKC '83        24 13  4  7  43  53- 35 (P2)
LTC                1 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 1       0 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 4 1 - 0 0 - 0 1 - 1           Or. Nassau Gr. 24  9  9  6  36  42- 31
Noordscheschut     5 - 2 2 - 4 4 - 5 1 - 2 3 - 0       1 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 2           CVVB           24  9  4 11  31  40- 48
Oeverzwaluwen      1 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 3 2 - 2       1 - 0 1 - 1 0 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 0           Buitenpost     24  8  6 10  30  32- 32
d'Olde Veste '54   6 - 0 3 - 1 5 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1       0 - 0 2 - 0 3 - 1 6 - 1 1 - 5           VEV '67        24  8  5 11  29  33- 46
Oranje Nassau      2 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 0 1 - 3       1 - 4 1 - 1 1 - 1 1 - 2           Balk           24  8  3 13  27  32- 57
PKC '83            5 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 5 2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1       3 - 3 2 - 0 1 - 4           LTC            24  6  7 11  25  29- 35
VC Trynwalden      0 - 3 2 - 3 0 - 1 2 - 4 1 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 4 1 - 5 2 - 1       1 - 2 1 - 3           Oeverzwaluwen  24  5  7 12  22  28- 49
VEV '67            2 - 0 2 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 3       0 - 3           Noordscheschut 24  5  5 14  20  29- 46
Viboa              10- 1 3 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 5 2 - 0 3 - 2                 VC Trynwalden  24  4  6 14  18  28- 47 rel

2nd class I
BCV                      5 - 0 1 - 1 1 - 0 6 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2     BCV            26 16  7  3  55  54- 24 P1 prom
Blauw Wit '34      1 - 2       1 - 1 1 - 4 3 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 3 5 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 3 2 - 0     Leeuwarder Zwal26 16  6  4  54  62- 30 P2
Broekster Boys     1 - 2 3 - 0       4 - 4 2 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 4 2 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 2     VVI            26 12  6  8  42  47- 37 (P1)
CVVO               1 - 1 5 - 0 2 - 3       1 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 2 8 - 1 5 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 3     Heerenveense B.26 11  8  7  41  52- 43
't Fean '58        0 - 1 1 - 1 2 - 0 5 - 0       0 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 1 5 - 0     Veenwouden SC  26 11  7  8  40  42- 33
Grijpskerk         1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 5       1 - 3 1 - 4 1 - 3 5 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 0 3 - 5     Broekster Boys 26 10  8  8  38  43- 41
Heerenveense Boys  3 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 3       3 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 1 5 - 1     Kollum         26 10  7  9  37  57- 50 P3
Kollum             1 - 1 4 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 3       5 - 1 6 - 1 5 - 2 2 - 4 2 - 1 0 - 3     CVVO           26  9  9  8  36  60- 49
Leeuwarder Zwaluwen0 - 0 1 - 3 3 - 1 7 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 0       4 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 1 6 - 0     Blauw Wit '34  26 10  6 10  36  47- 51
ONT                0 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 4 3 - 1 4 - 1 1 - 4 1 - 3 1 - 2       2 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 1     't Fean '58    26  9  8  9  35  44- 35
SDS                0 - 4 1 - 7 4 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 3 3 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 3       1 - 2 3 - 4 3 - 0     Waterpoort B.  26  7  6 13  27  45- 70
SC Veenwouden      2 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 0       2 - 0 3 - 2     ONT            26  8  2 16  26  38- 70 rel
VVI                1 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0 6 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 2       5 - 0     SDS            26  5  4 17  19  37- 66 rel
Waterpoort Boys    0 - 2 5 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 3 5 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 7 3 - 2 1 - 1 3 - 2           Grijpskerk     26  5  2 19  17  34- 63 rel

2nd class J
Aduard 2000              4 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 0 2 - 3 3 - 3 0 - 2     Omlandia       26 19  3  4  60  72- 21 P1 prom
CSVH               1 - 0       0 - 4 6 - 2 4 - 3 1 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 5 6 - 0 0 - 3 7 - 4 1 - 1 3 - 3     Drenthina      26 16  7  3  55  63- 32 P2
Drenthina          1 - 1 2 - 1       2 - 0 6 - 2 4 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 3     ZFC Zuidlaren  26 14  7  5  49  55- 33 (P1)
Fit Boys           0 - 4 3 - 5 3 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 7 2 - 2 3 - 1     SC Loppersum   26 13  7  6  46  39- 25
Glimmen            2 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1       2 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 6 4 - 1 0 - 1 1 - 1     CSVH           26 13  6  7  45  68- 55 P3
The Knickerbockers 2 - 0 2 - 2 1 - 4 7 - 1 0 - 3       3 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1     Knickerbockers 26  9  9  8  36  43- 40
SC Loppersum       2 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 0       2 - 1 0 - 0 1 - 0 5 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 2     Aduard 2000    26  9  5 12  32  42- 42
Olympia '28        5 - 1 4 - 0 3 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1       0 - 2 3 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 3 2 - 4     De Weide       26  8  8 10  32  41- 48
Omlandia           2 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0 5 - 0       6 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 0 0 - 2     ONR            26  9  4 13  31  44- 60
ONR                3 - 2 2 - 4 1 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 5       2 - 2 4 - 1 4 - 2 1 - 1     Olympia '28    26  7  6 13  27  40- 50
SC Scheemda        2 - 2 2 - 8 1 - 5 2 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 0 2 - 5 1 - 5       5 - 3 0 - 1 0 - 1     Fit Boys       26  7  4 15  25  35- 66 rel
VHK                0 - 3 1 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 1 4 - 1       0 - 2 1 - 2     Glimmen        26  6  6 14  24  31- 45 rel
De Weide           0 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 3 2 - 3 4 - 3 2 - 0       4 - 3     VHK            26  7  3 16  24  42- 64
ZFC Zuidlaren      5 - 0 2 - 4 0 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 1           SC Scheemda    26  5  5 16  20  38- 72 rel
Playoff for 13nd place : Glimmen-VHK 0-2

Period-championship 2I / 2J:
Round 1: Oeverzwaluwen-CSVH      3-2 and 2-2   Noorscheschut-Leeuw. Zwaluwen 2-1 and 2-1
         VVI-Drenthina           1-0 and 1-3   Kollum-ZFC Zuidlaren          2-4 and 3-3
Round 2: Oeverzwaluwen-Drenthina 2-1 and 3-3   Noordscheschut-ZFC Zuidlaren  3-0 and 4-1  Oeverzwaluwen and Noordscheschut remain in 1st class

3rd class A
Bant                     5 - 3 2 - 5 5 - 1 7 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 2 0 - 0 5 - 3 0 - 2     SVM Marknesse  26 14  7  5  49  52- 27 prom
Bolswardia         1 - 2       3 - 2 2 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 0 3 - 2 5 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2     NOK            26 15  4  7  49  56- 34
Ens                2 - 2 2 - 0       6 - 0 4 - 2 5 - 4 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 7 1 - 4 4 - 2 1 - 2 2 - 3     Oudehaske      26 15  3  8  48  70- 45 P1
SC Joure           2 - 4 1 - 3 5 - 1       2 - 2 0 - 5 5 - 4 0 - 2 1 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 5 0 - 5 2 - 2     QVC            26 14  4  8  46  55- 40
Makkum             3 - 0 0 - 3 4 - 1 4 - 0       1 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 6 2 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 1     TONEGO         26 14  3  9  45  58- 40
Mulier             5 - 2 0 - 0 2 - 6 4 - 2 1 - 1       4 - 2 2 - 6 2 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 0 0 - 1     Mulier         26 13  5  8  44  53- 45
Nagele             0 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 0 1 - 1 1 - 2       3 - 2 3 - 4 5 - 8 0 - 4 1 - 1 1 - 5 3 - 2     TOP '63        26 12  5  9  41  45- 37 P2
Nijland            3 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 1       3 - 0 3 - 2 3 - 5 1 - 2 2 - 0 1 - 0     Nijland        26 12  4 10  40  46- 45 P3
NOK                5 - 3 4 - 0 1 - 0 3 - 2 5 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0       1 - 1 4 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 0     Bant           26  9  4 13  31  56- 60
Oudehaske          5 - 2 2 - 1 5 - 2 2 - 0 6 - 3 0 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0       0 - 2 1 - 0 3 - 4 2 - 1     Bolswardia     26  8  6 12  30  40- 45
QVC                2 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 0 5 - 0 3 - 1 2 - 1       1 - 2 2 - 1 0 - 3     Ens            26  9  3 14  30  60- 69
SVM                2 - 1 1 - 1 1 - 1 8 - 0 3 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1       0 - 2 2 - 0     Nagele         26  6  6 14  24  47- 69 rel
Tonego             2 - 0 4 - 2 3 - 0 1 - 2 5 - 0 0 - 0 5 - 3 0 - 0 3 - 0 4 - 3 2 - 2 1 - 2       1 - 3     Makkum         26  5  7 14  22  41- 68 rel
TOP '63            2 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 3 4 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 5 0 - 3 1 - 0           SC Joure       26  4  3 19  15  28- 83 rel
Playoff for 1st place : SVM-NOK 1-1, SVM champion on goaldifference in regular competition

3rd class B
AVC                      3 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 4 0 - 4 0 - 2 3 - 2 0 - 5 1 - 4     Zeerobben      26 19  4  3  61  88- 25 P2 prom
Be Quick D         2 - 0       1 - 0 2 - 1 0 - 0 5 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 4 1 - 0     SC Stiens      26 15  8  3  53  57- 32 P1
Dokkum             4 - 3 1 - 3       0 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 3 4 - 0 2 - 4 0 - 4 5 - 1     Rijperkerk     26 14  7  5  49  42- 28 (P2) prom
Hardegarijp        5 - 1 1 - 0 2 - 3       1 - 1 5 - 0 2 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 0     Zwaagwesteinde 26 13  6  7  45  46- 33
Minnertsga         1 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 2       7 - 0 4 - 0 4 - 1 1 - 3 1 - 1 5 - 1 1 - 3 2 - 5 2 - 2     Hardegarijp    26 10 11  5  41  47- 29
Oostergo           2 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 0 1 - 3       0 - 3 4 - 2 1 - 3 0 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 5 0 - 4     Minnertsga     26 11  8  7  41  49- 34 P3
Rijperkerk         2 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 0       2 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 0 3 - 2 4 - 3 0 - 2     Be Quick D.    26 11  5 10  38  32- 29
Rottevalle         3 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 0 0 - 1       1 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 1 1 - 5 3 - 0     Wykels Hallum  26 11  4 11  37  54- 50
SC Stiens          3 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 1       6 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 4 5 - 1     Dokkum         26 10  4 12  34  47- 43
SC Berlikum        3 - 1 0 - 4 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 4 0 - 1 0 - 1       1 - 0 0 - 1 2 - 5 1 - 2     SC Berlikum    26  8  5 13  29  41- 53
WTOC               2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 1 8 - 1 0 - 3 3 - 3 0 - 1 3 - 4       2 - 1 1 - 1 0 - 0     Rottevalle     26  8  5 13  29  39- 57
Wykels Hallum      2 - 1 1 - 0 1 - 5 1 - 4 0 - 1 4 - 3 1 - 3 9 - 0 2 - 3 5 - 3 5 - 1       1 - 0 0 - 3     WTOC           26  5  8 13  23  33- 56
Zeerobben          7 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 0 6 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 1 8 - 0 3 - 0       5 - 2     AVC            26  5  3 18  18  34- 72 rel
Zwaagwesteinde     4 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 2 1 - 0 4 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 0           Oostergo       26  2  2 22   8  21- 89 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Waterpoort Boys-Oudehaske 1-0 and 1-0  ONT-Rijperkerk    1-2 and 1-1
         Minnertsga-TOP '63        0-0 and 0-1  Nijland-Stiens    0-2 and 0-4
Round 2: Waterpoort Boys-TOP '63   2-0 and 4-2  Rijperkerk-Stiens 2-0 and 0-2  Rijperker promoted, ONT relegated, Waterpoort B. remains in 2nd class
                                                  Rijperkerk wins on penalties                                   TOP'63 and SC Stiens -> playoff

3rd class C
Eems Boys                1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 0 5 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 2 6 - 0     Groen Geel     26 19  1  6  58  59- 28 P1 prom
Groen Geel         3 - 0       4 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 0 6 - 1 2 - 3     Marum          26 13  8  5  47  55- 41 P3 prom
Gronitas           3 - 3 2 - 1       1 - 8 3 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 0 0 - 0 7 - 2 3 - 5 5 - 1 5 - 0     Lycurgus       26 13  7  6  46  45- 28 (P1)
De Heracliden      3 - 2 1 - 2 2 - 1       3 - 0 0 - 0 0 - 3 5 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 0     De Heracliden  26 13  5  8  44  59- 40
FC LEO             1 - 1 0 - 1 3 - 3 0 - 2       2 - 3 3 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 6 - 1 2 - 1     RWF            26 12  7  7  43  44- 33 P2
Lycurgus           5 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0       0 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 0     Eems Boys      26 10  8  8  38  54- 42
Marum              1 - 1 5 - 4 0 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 0       0 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 2 6 - 2 3 - 2     Noordwolde     26 10  4 12  34  51- 57
Middelstum         1 - 3 0 - 2 2 - 3 2 - 4 4 - 1 1 - 1 1 - 2       1 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 5 2 - 0     Gronitas       26  8  9  9  33  58- 58
Noordwolde         1 - 2 2 - 0 3 - 5 1 - 3 4 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 3       3 - 2 2 - 2 3 - 1 9 - 0 1 - 5     Westerlee      26  9  5 12  32  44- 56
Opende             0 - 3 1 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 1       0 - 4 0 - 0 3 - 2 0 - 1     Poolster       26  8  7 11  31  49- 53
Poolster           0 - 0 1 - 4 2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 2 4 - 1       3 - 2 5 - 2 1 - 1     FC LEO         26  5 11 10  26  41- 52
RWF                0 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 0       3 - 0 2 - 0     VVK            26  8  2 16  26  53- 81
VVK                2 - 3 1 - 3 4 - 0 2 - 6 3 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 0 5 - 5 3 - 0       5 - 2     Middelstum     26  6  7 13  25  32- 51 rel
Westerlee          4 - 3 2 - 4 3 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 0 4 - 1 5 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 2           Opende         26  5  5 16  20  26- 50 rel

3rd class D
Borger                   1 - 1 2 - 4 0 - 5 1 - 3 0 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 3 16- 1 3 - 2     DZOH           26 21  2  3  65  89- 28 P1 prom
BSVV               0 - 5       1 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 0 2 - 5 1 - 1 1 - 1 9 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 1     Klazienaveen   26 17  7  2  58  96- 39 P3 prom
CSVC               4 - 0 1 - 0       4 - 2 0 - 3 3 - 0 2 - 5 1 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 4     Hollandscheveld26 17  3  6  54  78- 41 (P1)
DZOH               2 - 0 4 - 0 2 - 2       4 - 2 4 - 0 4 - 1 4 - 4 4 - 0 4 - 0 6 - 0 2 - 0 6 - 0 1 - 0     SCN            26 14  5  7  47  61- 39 P2
Gorecht            4 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 1       4 - 2 0 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 0     Gorecht        26 12  6  8  42  53- 36
De Griffioen       2 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 6 1 - 2       3 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 3 11- 0 1 - 3 1 - 2 1 - 1     CSVC           26 12  4 10  40  50- 46
Hollandscheveld    5 - 2 2 - 4 2 - 0 3 - 0 5 - 2 4 - 0       4 - 4 2 - 1 2 - 1 10- 1 1 - 1 4 - 1 2 - 0     BSVV           26 10  7  9  37  49- 60
Klazienaveen       6 - 1 8 - 2 4 - 1 0 - 4 2 - 2 3 - 0 6 - 1       3 - 1 2 - 0 9 - 2 3 - 3 7 - 1 3 - 1     SVN '69        26  9  9  8  36  48- 45
SCN                4 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 0 9 - 2 4 - 2 3 - 2       2 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 1 2 - 4     ZZVV           26 10  5 11  35  50- 43
SJS                5 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 2 5 - 2 2 - 3 1 - 4 1 - 1       4 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2     Vitesse '63    26  8  5 13  29  52- 86
Sleen              2 - 4 0 - 1 2 - 4 2 - 6 1 - 1 1 - 1 0 - 6 1 - 7 0 - 5 1 - 5       1 - 3 0 - 9 2 - 3     SJS            26  7  7 12  28  42- 50
SVN '69            2 - 1 1 - 3 3 - 3 3 - 5 3 - 3 5 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 1     Borger         26  6  5 15  23  54- 71 rel
Vitesse '63        3 - 3 3 - 3 3 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 5 1 - 5 1 - 2 1 - 4 3 - 0 5 - 3 3 - 3       0 - 4     De Griffioen   26  4  3 19  15  46- 80 rel
ZZVV               3 - 1 7 - 0 1 - 2 2 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 4 0 - 1 4 - 2 4 - 0 1 - 0 0 - 2           Sleen          26  0  2 24   2  23-127 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: SCN-Lycurgus     0-0 and 3-1     VHK-Hollandscheveld 3-3 and 1-0
         RWF-Klazienaveen 0-1 and 0-1     Fit Boys-Marum      1-1 and 2-4
Round 2: Marum-SCN        1-2 and 4-1 aet VHK-Klazienaveen    3-1 and 1-5  Marum and Klazienaveen promoted, Fit Boys relegated, SCN and VHK -> playoff

Playoff for 1 extra place in 2nd class between round 2 losers
TOP'63-SCN                3-1             SC Stiens-VHK       1-2        Final : TOP '63 - VHK 0-1    VHK remains in 2nd class

4th class A
Arum                     1 - 0 1 - 4 1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 1 7 - 0 1 - 1 4 - 2 1 - 2     De Walde       26 18  3  5  57  85- 32 prom
Delfstrahuizen     3 - 1       1 - 3 1 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1 6 - 3 7 - 0 0 - 2 3 - 0 2 - 1     DESZ           26 18  2  6  56  76- 34 P1 prom
DESZ               6 - 0 3 - 0       2 - 3 1 - 0 6 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 1 3 - 0 8 - 1 1 - 7 1 - 2 1 - 2     Delfstrahuizen 26 17  2  7  53  62- 29 P2 prom
DWP                4 - 1 0 - 1 2 - 4       0 - 0 6 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 2 5 - 3 4 - 3 8 - 0 5 - 3     DWP            26 15  6  5  51  73- 39
Heeg               2 - 7 0 - 2 1 - 3 1 - 4       3 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 1 3 - 0 4 - 3 0 - 3 4 - 2 1 - 2     Workum         26 16  3  7  51  64- 35 P3 prom
HJSC               1 - 2 2 - 1 1 - 4 3 - 2 1 - 2       0 - 1 4 - 0 0 - 3 1 - 5 7 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 0     De Sweach      26 12  6  8  42  67- 43
Rood Geel          0 - 8 0 - 6 2 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 0       3 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 3 0 - 5     Tollebeek      26 11  4 11  37  58- 53
Suameer            2 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 2 4 - 1       2 - 2 5 - 3 3 - 2 1 - 2 3 - 0 0 - 4     Arum           26 10  4 12  34  60- 51
De Sweach          3 - 6 0 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 0 6 - 0 4 - 2 3 - 0       2 - 2 9 - 0 4 - 1 3 - 1 0 - 1     Rood Geel      26  8  6 12  30  37- 69
Tollebeek          3 - 0 0 - 3 1 - 2 3 - 3 11- 2 0 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 3       5 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 2     FC Wolvega     26  7  7 12  28  43- 71
V en V '68         1 - 6 2 - 4 0 - 6 1 - 4 0 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 6 2 - 4 1 - 2       1 - 8 1 - 2 2 - 2     Suameer        26  8  3 15  27  46- 59 rel
De Walde           4 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 1 6 - 2 6 - 1 5 - 1 5 - 3 4 - 1 5 - 2 6 - 0       2 - 0 0 - 1     Heeg           26  8  3 15  27  40- 72
FC Wolvega         3 - 3 0 - 6 3 - 3 1 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 3 1 - 4 3 - 0 1 - 3       0 - 6     HJSC           26  7  2 17  23  36- 65 rel
Workum             1 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 2 6 - 0 2 - 3 5 - 1 4 - 0 1 - 3 1 - 3           V en V '68     26  0  3 23   3  25-120 rel

4th class B
Anjum                    0 - 2 1 - 5 1 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 3 3 - 1 5 - 3     VIOD Driesum   26 25  1  0  76 114- 20 P1 prom
ASC                3 - 1       2 - 4 3 - 2 4 - 2 2 - 4 2 - 1 5 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 7 3 - 1 1 - 2     GSVV           26 17  4  5  55  61- 29 P3
FC Birdaard        0 - 1 2 - 3       7 - 0 4 - 3 4 - 0 1 - 2 2 - 3 4 - 0 1 - 1 6 - 0 0 - 1 5 - 3 5 - 2     FC Birdaard    26 17  2  7  53  78- 38 P2
Drogeham           0 - 2 1 - 2 2 - 4       0 - 0 0 - 3 4 - 3 3 - 1 1 - 2 5 - 3 1 - 1 2 - 7 3 - 1 5 - 0     Ropta Boys     26 13  6  7  45  59- 35 (P1)
Friese Boys        1 - 2 2 - 0 2 - 4 3 - 0       2 - 1 3 - 0 2 - 0 4 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 6 5 - 0 1 - 1     Anjum          26 13  3 10  42  58- 53
GSVV               5 - 0 3 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 0       3 - 1 7 - 0 0 - 0 0 - 4 3 - 2 1 - 4 2 - 1 6 - 1     Ouwe Syl       26 13  2 11  41  75- 57
SC Kootstertille   4 - 4 0 - 2 0 - 1 3 - 3 0 - 4 1 - 3       1 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 0     ASC '75        26 12  2 12  38  49- 52
Marrum             4 - 1 2 - 5 4 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 1 5 - 3       0 - 8 3 - 3 0 - 2 1 - 3 4 - 3 5 - 2     Friese Boys    26 10  5 11  35  48- 44
Ouwe Syl           4 - 1 5 - 2 3 - 4 4 - 1 2 - 2 0 - 4 4 - 1 5 - 1       1 - 6 10- 1 0 - 5 7 - 0 4 - 2     Ternaard       26 10  2 14  32  37- 71
Ropta Boys         1 - 5 2 - 0 0 - 0 5 - 0 2 - 0 0 - 2 3 - 0 5 - 1 4 - 1       1 - 2 1 - 5 2 - 0 7 - 0     Drogeham       26  7  4 15  25  41- 68
Ternaard           1 - 5 3 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 2 0 - 4 0 - 5 2 - 1 3 - 1 2 - 0       1 - 3 3 - 1 0 - 5     Marrum         26  7  3 16  24  45- 80 rel
VIOD               5 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 0 4 - 0 1 - 1 8 - 0 4 - 1 4 - 2 2 - 0 4 - 1       3 - 1 8 - 0     VVT            26  5  5 16  20  38- 78 rel
VVT                1 - 6 0 - 0 1 - 3 3 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 1 0 -10       2 - 2     Wardy          26  5  4 17  19  35- 80 rel
Wardy              1 - 2 1 - 4 0 - 4 0 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 1 0 - 5 1 - 2           Kootstertille  26  5  3 18  18  36- 69 rel

4th class C
SC Angelslo              1 - 0 10- 1 5 - 3 7 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0 6 - 1 2 - 0 5 - 1 2 - 0 0 - 1     SC Angelslo    26 18  5  3  59  78- 29 P3 prom
Elim               1 - 1       4 - 2 6 - 3 2 - 2 5 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 4 3 - 0 2 - 0 3 - 4 3 - 0 4 - 4     Elim           26 16  5  5  53  72- 37 P1
GRC Groningen      3 - 4 2 - 2       4 - 3 8 - 2 6 - 0 5 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 1 5 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 0     Pesse          26 16  3  7  51  55- 41 P2 prom
Groningen          4 - 1 0 - 3 4 - 0       4 - 2 3 - 4 4 - 2 2 - 0 5 - 4 2 - 3 7 - 3 4 - 3 2 - 1 3 - 2     Onstwedder B.  26 13  7  6  46  46- 29 (P3)
Haulerwijkse Boys  0 - 1 0 - 3 4 - 1 0 - 0       1 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 0 4 - 0 3 - 2 5 - 1 0 - 4 4 - 0     Veendam 1894   26 13  3 10  42  57- 61
Mussel             2 - 4 1 - 1 3 - 3 3 - 1 0 - 3       4 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 2 4 - 2 5 - 3 2 - 3 2 - 5     Mussel         26 11  4 11  37  58- 66
NWVV               2 - 2 2 - 5 4 - 3 2 - 5 2 - 3 1 - 4       1 - 3 0 - 3 1 - 3 1 - 4 3 - 2 1 - 2 1 - 4     VV Groningen   25 12  2 11  36  72- 65 -2 pnts
Onstwedder Boys    1 - 1 1 - 0 3 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 0       0 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 2     VVS Oostwold   25 11  3 11  36  52- 47
Pesse              0 - 6 1 - 2 1 - 0 3 - 1 4 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 0       6 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 1 0 - 1     Haulerwijkse B.26 10  5 11  35  51- 56
Smilde '94         1 - 4 4 - 5 2 - 0 3 - 5 1 - 1 2 - 4 7 - 2 3 - 2 5 - 0       4 - 3 5 - 4 4 - 0 1 - 5     Smilde '94     26 10  3 13  33  66- 76
Sp. Zweeloo        0 - 1 2 - 0 0 - 0 5 - 3 2 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 5 1 - 1 2 - 2       1 - 2 1 - 3 5 - 2     GRC Groningen  26  7  7 12  28  60- 67 rel
Veendam 1894       3 - 2 0 - 4 3 - 3 2 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 3 4 - 3 2 - 0       2 - 0 2 - 0     VVAK           26  8  4 14  28  41- 53 rel
VVAK               2 - 3 0 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 3 2 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 2       1 - 2     Sp. Zweeloo    26  5  5 16  20  42- 64 rel
VVS                1 - 1 1 - 3 2 - 1   -   0 - 2 3 - 4 4 - 1 0 - 2 0 - 2 4 - 4 1 - 0 3 - 0 5 - 0           NWVV           26  2  2 22   6  30- 89 -2 pnts rel

4th class D
Appingedam               4 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 2 3 - 1 4 - 0 4 - 3 3 - 0 3 - 0     Appingedam     26 21  4  1  67  72- 21 P2 prom
Be Quick 1887      0 - 5       2 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 2 3 - 3 2 - 1     De Fivel       26 16  7  3  55  56- 28 P1 prom
Corenos            0 - 1 2 - 2       1 - 5 2 - 0 0 - 1 1 - 7 0 - 2 7 - 0 1 - 5 4 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 2     FC Grootegast  26 16  3  7  51  85- 37 P3
De Fivel           0 - 0 3 - 1 2 - 2       1 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 0 5 - 1 4 - 0     De Pelikanen   26 15  5  6  50  55- 30 (P2) prom
GEO                2 - 3 3 - 0 5 - 0 3 - 4       2 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 5     Godlinze       26 14  6  6  48  62- 41
Godlinze           0 - 0 4 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 3       1 - 1 7 - 1 5 - 5 3 - 1 4 - 1 0 - 1 5 - 3 2 - 0     Neptunia       26 10  5 11  35  47- 43
FC Grootegast      1 - 3 3 - 4 3 - 0 2 - 2 6 - 1 3 - 1       4 - 0 5 - 2 6 - 0 3 - 0 2 - 0 6 - 1 4 - 0     Be Quick 1887  26  9  5 12  32  52- 57
HS '88             1 - 4 1 - 7 0 - 1 1 - 5 1 - 2 0 - 3 2 - 4       2 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 2 5 - 0 1 - 3     GEO            26  9  4 13  31  62- 56
Mamio              3 - 3 3 - 2 2 - 5 6 - 6 1 - 5 1 - 3 3 - 8 4 - 0       2 - 4 2 - 2 2 - 1 5 - 3 4 - 1     Corenos        26  7  8 11  29  40- 59
Neptunia           1 - 2 3 - 1 5 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 3 5 - 2 5 - 2       1 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 2     De Vogels      26  6  6 14  24  40- 62
OKVC               0 - 4 2 - 4 2 - 2 0 - 3 4 - 6 0 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 0       0 - 4 0 - 5 0 - 0     Mamio          26  6  6 14  24  57- 88
De Pelikanen       0 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 3 4 - 0 2 - 1 4 - 1       4 - 3 5 - 3     SGV            26  6  6 14  24  42- 73 rel
SGV                2 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 0 0 - 3 2 - 1 1 - 5 2 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 1       2 - 1     HS '88         26  6  3 17  21  39- 74 rel
De Vogels          1 - 5 3 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 7 3 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 2 1 - 2 6 - 2           OKVC           26  3  8 15  17  28- 68 rel

Playoff between winners of period and teams ended on 12th place in 3rd class
Nagele-DESZ      1-2 0-4      WTOC-FC Birdaard     6-1 2-2   VVK-Onstwedder B 1-0 2-1
Borger-De Fivel  0-1 1-4      De Pelikanen-Elim    1-0 2-1   Workum-Ropta B   0-0 1-0
Grootegast-Pesse 1-1 1-2 aet  Delfstrahuizen-GSVV  4-0 3-0
DESZ, De Fivel, De Pelikanen, Workum, Pesse and Delfstrahuizen promoted, Nagele and Borger relegated, WTOC and VVK remain in 3rd class

5th class A
Blokzijl                 1 - 3 2 - 1 5 - 4 2 - 5 5 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 3 0 - 3                 IJVC           22 13  3  6  42  61- 38 P1 prom
Creil              1 - 1       2 - 1 5 - 2 1 - 1 8 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 3 3 - 1                 SVBS '77       22 12  3  7  39  54- 39 (P1) prom
Espel              3 - 2 0 - 5       4 - 4 1 - 3 4 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 6 1 - 1                 Creil          22  9 10  3  37  52- 27
Hielpen            0 - 3 0 - 0 0 - 0       2 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 1                 Sleat          22 10  6  6  36  56- 36
IJVC               1 - 3 3 - 2 4 - 0 3 - 0       3 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 1 0 - 1 6 - 1 5 - 3                 SWZ            22 11  2  9  35  40- 33 P2 prom
Oudega             1 - 7 1 - 1 3 - 2 3 - 3 2 - 1       0 - 6 1 - 6 3 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 2                 Woudsend       22 10  4  8  34  46- 38
Scharnegoutum '70  3 - 3 2 - 2 6 - 1 0 - 2 0 - 4 1 - 0       0 - 5 2 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 7                 Willemsoord    22  9  5  8  32  55- 48
Sleat              1 - 3 0 - 0 2 - 3 5 - 0 6 - 6 6 - 1 3 - 3       1 - 0 0 - 2 3 - 0 2 - 2                 Blokzijl       22  9  3 10  30  51- 51
SVBS '77           3 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 3 5 - 2 6 - 0 2 - 1       3 - 1 0 - 6 1 - 3                 Scharnegout.'7022  6  8  8  26  42- 58
SWZ                2 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 2 4 - 2 7 - 0 2 - 2 2 - 6       4 - 1 3 - 0                 Espel          22  7  3 12  24  35- 54
Willemsoord        3 - 4 1 - 4 3 - 1 4 - 2 4 - 2 6 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 0       3 - 2                 Hielpen        22  4  7 11  19  34- 52
Woudsend           2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 4 8 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 2                       Oudega         22  4  2 16  14  34- 86

5th class B
Beetgum                  2 - 0 2 - 1 0 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 11- 0 6 - 1 2 - 3 1 - 2                 WWS            22 16  3  3  51  55- 29 prom
Blija              5 - 0       8 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 5 2 - 7 1 - 5 0 - 1 0 - 1 2 - 4 0 - 0                 Lions '66      22 15  3  4  48  71- 36
CVO                0 - 3 0 - 8       1 - 4 2 - 7 3 - 7 0 - 9 1 - 3 3 - 3 2 - 2 0 - 4 0 - 2                 Foarut         22 13  5  4  44  65- 26 P2 prom
Foarut             8 - 2 4 - 0 8 - 0       2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 6 - 0 5 - 0 0 - 3 1 - 1                 Tzummarum      22 13  4  5  43  72- 52
Holwerd            1 - 8 6 - 1 5 - 3 2 - 1       3 - 1 1 - 2 1 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 6 1 - 3                 Leeuwarden     22 12  4  6  40  66- 39 P1
Leeuwarden         4 - 3 4 - 1 6 - 0 0 - 2 5 - 1       3 - 4 4 - 2 2 - 1 1 - 0 9 - 2 1 - 2                 Beetgum        22 11  2  9  35  71- 43
Lions '66          4 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 4 5 - 3 5 - 2       0 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 1                 Holwerd        22  9  1 12  28  53- 62
Noordbergum        0 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 4 1 - 1 0 - 4       4 - 0 0 - 0 1 - 4 1 - 2                 Noordbergum    22  8  3 11  27  35- 38
SSS '68            0 - 4 4 - 9 2 - 2 2 - 6 2 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 3       2 - 2 1 - 1 0 - 7                 Blija          22  7  2 13  23  56- 58
Suawoude           1 - 8 0 - 5 1 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 5 0 - 1 6 - 2       1 - 2 1 - 2                 SSS '68        22  5  4 13  19  32- 86
Tzummarum          5 - 2 1 - 7 2 - 1 2 - 2 6 - 4 3 - 3 2 - 2 4 - 3 7 - 1 7 - 2       3 - 4                 Suawoude       22  4  4 14  16  26- 60
WWS                2 - 7 6 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 0                       CVO            22  0  3 19   3  22- 95

5th class C
Blue Boys                5 - 1 1 - 2 0 - 3 5 - 0 1 - 3 6 - 1 2 - 4 11- 0 3 - 3 1 - 2                       VCR            20 15  4  1  49  73- 24 P1 prom
Boornbergum '80    1 - 3       0 - 5 4 - 4 1 - 0 1 - 8 3 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 5 0 - 3                       Eastermar      20 13  4  3  43  74- 25 P2
Eastermar          3 - 0 3 - 4       2 - 2 15- 1 4 - 1 1 - 0 2 - 2 8 - 0 2 - 2 1 - 3                       De Lauwers     20 13  0  7  39  87- 38 (P1) prom
Harkema Opeinde    1 - 5 6 - 2 3 - 2       12- 0 0 - 4 4 - 1 4 - 6 0 - 0 3 - 0 0 - 0                       Harkema Opeinde20 10  5  5  35  67- 37
Jistrum            0 - 6 0 - 4 0 - 1 1 - 9       1 - 7 3 - 5 0 - 5 0 - 3 0 - 5 1 - 8                       ODV            20 11  2  7  35  65- 42
De Lauwers         2 - 4 7 - 1 1 - 3 3 - 4 13- 0       2 - 0 1 - 3 8 - 0 3 - 1 3 - 2                       Blue Boys      20 10  4  6  34  73- 39
Niekerk            2 - 2 4 - 0 1 - 4 0 - 3 12- 1 1 - 5       0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 4                       SC Twijzel     20 10  2  8  32  58- 39
ODV                4 - 4 3 - 1 2 - 6 4 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 3       14- 3 0 - 5 0 - 1                       Niekerk        20  5  3 12  18  38- 52
TFS                1 - 6 0 - 1 0 - 6 0 - 5 3 - 2 1 - 8 2 - 2 0 - 6       0 - 3 0 - 6                       Boornbergum'80 20  6  2 12  18  29- 70 -2 pnts
SC Twijzel         3 - 5 4 - 1 0 - 2 1 - 0 4 - 0 5 - 3 4 - 1 1 - 2 7 - 3       3 - 5                       TFS            20  2  4 14  10  18-100
VCR                3 - 3 8 - 1 2 - 2 2 - 2 6 - 0 5 - 3 2 - 0 3 - 2 5 - 0 3 - 1                             Jistrum        20  0  0 20   0  11-127

5th class D
Erica '86                2 - 5 4 - 6 0 - 2 1 - 4 3 - 7 3 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 4 2 - 0 0 - 5           Veenhuizen     24 21  1  2  64  95- 18 P1 prom
Germanicus         0 - 3       1 - 4 7 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 1 6 - 1 0 - 8 4 - 3 1 - 4           Hoogeveen      24 17  3  4  54  95- 34 P2
Hoogeveen          8 - 2 5 - 2       2 - 3 6 - 2 3 - 3 6 - 0 8 - 1 2 - 3 10- 3 1 - 2 5 - 0 3 - 1           SVBO           24 17  2  5  53  85- 40 (P1) prom
Nieuw Balinge      2 - 2 0 - 1 0 - 6       5 - 4 6 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2           Waskemeer      24 15  7  2  52  57- 21
NKVV               5 - 1 1 - 1 1 - 5 5 - 1       1 - 8 2 - 1 1 - 3 5 - 3 4 - 2 1 - 6 1 - 2 1 - 1           VAKO           24 12  3  9  39  54- 45
SVBO               2 - 0 6 - 2 1 - 2 5 - 1 1 - 0       1 - 2 4 - 1 3 - 1 6 - 0 4 - 3 7 - 0 0 - 2           Nieuw Balinge  24 10  4 10  34  51- 66
Tiendeveen         6 - 1 3 - 0 0 - 3 6 - 0 0 - 2 3 - 4       2 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 4 0 - 1 2 - 2           NKVV           24  9  2 13  29  54- 67
Twedo              2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 7 2 - 5 2 - 4 1 - 2       2 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 3           VEV            24  9  2 13  29  26- 62
VAKO               4 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 2 4 - 0       5 - 0 1 - 3 12- 0 0 - 3           Tiendeveen     24  8  1 15  25  40- 47
VCG                4 - 3 0 - 1 2 - 5 0 - 2 4 - 2 0 - 5 0 - 2 1 - 1 0 - 1       0 - 3 0 - 1 0 - 1           Germanicus     24  7  2 15  23  40- 67
Veenhuizen         7 - 0 4 - 0 1 - 1 9 - 1 5 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 1 6 - 0 4 - 1       6 - 0 3 - 0           Erica '86      24  6  1 17  19  36- 85
VEV                3 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 3       0 - 3           Twedo          24  5  3 16  18  30- 64
Waskemeer          4 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 0 6 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 1                 VCG            24  4  1 19  13  30- 77

5th class E
Boerakker                2 - 7 3 - 1 4 - 7 3 - 2 5 - 2 3 - 0 0 - 3 2 - 5 3 - 5 4 - 0 2 - 2 5 - 1 0 - 6     Zuidhorn       26 25  1  0  76 106- 10 P1 prom
Engelbert          3 - 0       5 - 4 3 - 2 4 - 2 5 - 2 6 - 0 1 - 3 4 - 0 4 - 3 3 - 1 5 - 0 5 - 0 0 - 1     Engelbert      26 19  3  4  58  93- 46 -2 pnts P2 prom
Ezinge             1 - 9 3 - 4       3 - 2 0 - 2 3 - 0 6 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 2 2 - 6 5 - 2 0 - 4     Stedum         26 16  3  7  51  62- 34 (P1)
Pelikaan S         4 - 0 3 - 6 5 - 1       3 - 1 2 - 1 6 - 0 1 - 1 4 - 1 6 - 2 3 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 8     Pelikaan S     26 16  2  8  50  75- 49
Potetos            7 - 4 3 - 4 4 - 1 3 - 1       0 - 1 10- 1 2 - 2 7 - 0 1 - 3 3 - 3 2 - 0 5 - 1 2 - 2     Tolbert        26 12  5  9  41  70- 68
Rood Zwart Baflo   2 - 4 3 - 3 1 - 3 2 - 1 4 - 3       3 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 5 2 - 1 2 - 4 3 - 0 0 - 2     Boerakker      26 12  3 11  39  82- 83
SIOS               3 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 1       1 - 2 2 - 5 1 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 2 0 - 4     Potetos        26 11  5 10  38  71- 47
Stedum             3 - 2 1 - 0 5 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 5       1 - 2 3 - 0 5 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 2     TEO            26  9  5 12  32  52- 65
TEO                3 - 4 3 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 4 6 - 0 0 - 0 0 - 0       3 - 3 4 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 3     Rood Zwart B.  26  9  2 15  29  47- 71
Tolbert            3 - 3 0 - 3 2 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 1 10- 2 2 - 0 3 - 2       6 - 1 4 - 3 9 - 1 0 - 9     VVSV 09        26  8  4 14  28  58- 70
Velocitas 1897     2 - 5 1 - 4 2 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 4 0 - 7 1 - 5 2 - 4 2 - 4       4 - 1 2 - 2 0 - 4     Ezinge         26  9  1 16  28  53- 72
VVSV '09           4 - 7 2 - 4 1 - 1 1 - 3 3 - 2 6 - 1 2 - 1 2 - 6 5 - 2 2 - 2 4 - 1       3 - 1 0 - 1     SIOS           26  5  6 15  21  37- 82
ZEC                1 - 4 2 - 6 3 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 2       0 - 3     ZEC            26  5  4 17  19  38- 90
Zuidhorn           6 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 0 6 - 0 1 - 0 6 - 0 2 - 0 5 - 2 5 - 1 9 - 0           Velocitas 1897 26  3  2 21  11  33- 90


5th class F
Amicitia VMC             5 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 4 4 - 3 3 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 3           Noordpool UFC  24 18  2  4  56  82- 32 P2 prom
Damacota           2 - 6       0 - 4 1 - 1 0 - 0 0 - 4 0 - 4 4 - 2 0 - 1 2 - 6 0 - 1 4 - 2 3 - 0           GVAV-Rapiditas 24 16  7  1  55  91- 34 P1 prom
GVAV-Rapiditas     1 - 2 8 - 1       3 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 1 12- 1 3 - 3 3 - 3 8 - 1 4 - 0 7 - 3           Helpman        24 16  3  5  51  82- 40 (P2) prom
Helpman            3 - 2 7 - 1 2 - 3       5 - 3 4 - 2 6 - 4 9 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 3 6 - 2 4 - 1           WVV            24 13  2  9  41  64- 47
Meeden             2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 1       5 - 1 5 - 3 5 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1 6 - 0 0 - 2           Amicitia VMC   24 11  5  8  38  57- 52
Noordpool UFC      5 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 2 6 - 0       2 - 0 5 - 0 6 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 0 2 - 1           Meeden         24 10  6  8  36  50- 50
Oosterparkers      4 - 1 5 - 2 0 - 2 4 - 0 6 - 0 2 - 3       3 - 5 1 - 3 2 - 2 3 - 1 0 - 4 2 - 4           Wagenborger B. 24 10  4 10  34  69- 60
SETA               2 - 4 1 - 5 4 - 7 1 - 4 0 - 3 1 - 4 0 - 5       6 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 4 2 - 2           Westerwolde    24  9  4 11  31  37- 57
FC Ter Apel '96    2 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 9 3 - 3 6 - 2       1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 1           Oosterparkers  24  8  4 12  28  61- 59
Wagenborger Boys   1 - 2 7 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 3 5 - 5 6 - 3 7 - 1       2 - 3 3 - 5 2 - 1           Damacota       24  6  3 15  21  41- 81
Westerwolde        1 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 4 3 - 4       0 - 4 3 - 2           FC Ter Apel'96 24  5  5 14  20  44- 71
Wildervank         1 - 4 1 - 5 0 - 0 2 - 4 1 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 3 1 - 4 1 - 4 4 - 1       0 - 3           Wildervank     24  5  4 15  19  39- 69
WVV                3 - 4 6 - 1 2 - 4 0 - 0 7 - 1 2 - 1 4 - 1 6 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 2                 SETA           24  4  1 19   4  43-108 -9 pnts

Playoff between winners of period and teams ended on 11th and 12th places in 4th class
Suameer-Foarut  0-3 0-3      SVBO-Eastermar       4-2 1-2      Marrum-SWZ           1-2 1-1
VVT-SVBS'77     2-3 2-2 aet  GRC Gron.-Helpman    1-1 2-3 aet  De Lauwers-Hoogeveen 2-3 2-1 De Lauwers wins on penalties
VVAK-GVAV-Rap.  1-3 2-4      SGV-Engelbert        2-3 1-2      Mamio-Stedum         2-4 4-1
Leeuwarden-Heeg 1-4 3-4
Foarut, SVBS'77, GVAV Rapiditas, SVBO, Helpman, Engelbert, SWZ, and De Lauwers promoted, Heeg and Mamio remain in 4th class
Suameer, VVT, VVAK, GRC Groningen, SGV and Marrum relegated



Football on Sunday
Topklasse
Achilles '29             4 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 0 6 - 0 1 - 0 4 - 1   Achilles '29        30 22  2  6  68  70- 23 prom to 1st. div.
ADO '20            2 - 1       2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 3 0 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 3 3 - 1 5 - 2 3 - 4   ADO '20             29 14  8  7  50  62- 51
AFC                2 - 0 0 - 0       1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0 5 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 3   De Treffers         30 15  5 10  50  60- 36
Chabab             0 - 2 0 - 0 1 - 2       0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 4 - 1   WKE                 30 15  5 10  50  64- 60
De Treffers        1 - 4 4 - 1 3 - 0 4 - 1       0 - 1 6 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 4 1 - 4 1 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 0   EVV                 30 14  6 10  48  37- 35
EVV                1 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 3       2 - 2 2 - 0 5 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0   FC Lienden          29 14  4 11  46  48- 41
Gemert             1 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 0       2 - 1 2 - 3 0 - 2 4 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 1   HSC '21             30 14  4 12  46  67- 57
Haaglandia/Winston 0 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 0 4 - 2       2 - 3 2 - 3 3 - 2 3 - 0 3 - 4 1 - 2 0 - 2 5 - 0   HBS                 30 13  5 12  44  47- 55
HBS                1 - 1 2 - 4 1 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 3       1 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 4   VVSB                30 12  7 11  43  37- 42
Hollandia          0 - 4 1 - 2 3 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1       0 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 2   JVC Cuijk           30 11  6 13  39  47- 43
HSC '21            0 - 4 3 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 3 4 - 1 5 - 1 7 - 1       0 - 1 3 - 1 5 - 1 0 - 2 3 - 0   AFC                 30 11  6 13  39  44- 43
JVC Cuijk          0 - 0 0 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 2       1 - 2 5 - 0 4 - 1 1 - 3   Chabab              30 10  9 11  38  36- 42 -1 pnt
Lienden            0 - 1 2 - 4 1 - 0 6 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 0 5 - 3 1 - 0 2 - 1 3 - 3 2 - 1       1 - 0 0 - 2 2 - 0   Haaglandia          30 11  3 16  36  57- 70
SWZ/Boso Sneek     1 - 3 1 - 2 4 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 2 0 - 4 0 - 3 1 - 4 1 - 3       0 - 2 3 - 3   Hollandia           30 10  5 15  35  37- 45 rel
VVSB               0 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 0       3 - 2   Gemert              30  6  5 19  23  33- 62 rel
WKE                2 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 2 4 - 5 3 - 3 1 - 0 7 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 1 1 - 0         SWZ Boso Sneek      30  5  4 21  19  26- 67 rel

Hoofdklasse A
Alphense Boys            2 - 0 1 - 2 5 - 0 3 - 0 4 - 1 4 - 4 3 - 0 0 - 1 4 - 3 2 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 1     Leonidas            26 14  8  4  50  43- 25 P3 prom
Argon              2 - 2       1 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3     Alphense Boys       26 13  7  6  46  56- 40 (P3) (relegated by KNVB)
De Zouaven         1 - 3 1 - 0       2 - 1 1 - 0 8 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 1 4 - 2 1 - 0     De Zouaven          26 13  5  8  44  42- 29
DHC                1 - 2 1 - 4 4 - 2       2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 3     Westlandia          26 12  3 11  39  44- 38 P2
EDO                1 - 2 1 - 0 1 - 1 4 - 1       0 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 2     DHC                 26 12  3 11  39  42- 46
Elinkwijk          0 - 2 2 - 4 1 - 3 0 - 1 1 - 3       1 - 2 1 - 5 2 - 4 2 - 2 3 - 1 0 - 3 3 - 3 4 - 3     Nieuwenhoorn        26 10  8  8  38  48- 39
FC Hilversum       4 - 0 5 - 2 2 - 1 1 - 6 3 - 1 1 - 0       1 - 0 1 - 4 1 - 6 0 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 2     Koninklijke HFC     26 10  6 10  36  43- 33 P1
Koninklijke HFC    0 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1 5 - 2       0 - 1 4 - 0 3 - 0 4 - 2 2 - 0 4 - 2     EDO                 26 10  6 10  36  47- 39
Leonidas           1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 1       2 - 0 2 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 0     FC Hilversum        26  9  6 11  33  41- 56 switch to Saturday
Nieuwenhoorn       2 - 2 2 - 0 0 - 0 6 - 0 3 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 2       3 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 0     RKAVV               26 10  3 13  33  34- 49
Quick H.           1 - 3 4 - 2 0 - 0 0 - 3 4 - 3 2 - 3 1 - 1 1 - 4 0 - 1 3 - 0       1 - 2 0 - 1 3 - 2     Feyenoord AV        26  7 10  9  31  42- 40 switch to Saturday
RKAVV              1 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1       2 - 1 3 - 5     Quick (H)           26  8  6 12  30  35- 45
SC Feyenoord       4 - 4 2 - 1 0 - 0 0 - 1 3 - 3 0 - 1 3 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 0       2 - 0     Argon               26  7  5 14  26  34- 46 switch to Saturday
Westlandia         1 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 1 4 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 2           Elinkwijk           26  7  4 15  25  33- 59 rel
Period championship (won by Alphense Boys): Kon. HFC-Westlandia 1-1  Alphense Boys-Kon. HFC 2-1  Westlandia-Alphense Boys 1-4

Hoofdklasse B
Baronie                  2 - 4 0 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 2     UNA                 26 19  4  3  61  70- 33 P2 prom
Blauw Geel'38/JUMBO2 - 1       2 - 0 3 - 2 0 - 5 3 - 5 5 - 1 1 - 1 1 - 5 3 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 3     Schijndel/VITAM     26 14  4  8  46  57- 41 P3
Brabantia          0 - 3 3 - 5       1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 5 2 - 3     SV Venray           26 14  3  9  45  52- 39 P1
Deurne             4 - 0 1 - 6 5 - 2       1 - 1 6 - 0 3 - 3 0 - 0 4 - 2 2 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2     EHC/Heuts           26 13  2 11  41  43- 57 (P2)
Dongen             0 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 2       2 - 1 4 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 2     Blauw Geel'38/JUMBO 26 11  6  9  39  67- 59
EHC/Heuts          4 - 1 0 - 6 1 - 0 2 - 1 1 - 6       2 - 2 4 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 3 4 - 1     Baronie             26 12  3 11  39  44- 44
Goes               1 - 1 2 - 1 4 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2       0 - 4 1 - 3 5 - 0 3 - 0 0 - 3 0 - 0 1 - 2     UDI '19/Beter Bed   26 11  5 10  38  46- 42
Groene Ster        1 - 1 4 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 3       3 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 5     Groene Ster         26 10  7  9  37  43- 37
Nuenen             1 - 3 4 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 0 0 - 1       0 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 3 1 - 4     Dongen              26 11  4 11  37  48- 46
Schijndel/VITAM    4 - 2 2 - 2 5 - 0 2 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 0       1 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 4     Nuenen              26 11  3 12  36  48- 48
Someren            0 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 4 0 - 4 1 - 3       1 - 2 0 - 3 0 - 4     SV Deurne           26  8  9  9  33  46- 44
SV Venray          3 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 2 4 - 0       1 - 0 1 - 2     GOES                26  8  6 12  30  42- 48
UDI'19/Beter Bed   1 - 4 3 - 3 2 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 2       1 - 1     Brabantia           26  7  2 17  23  34- 60 rel
UNA/Brinvast       5 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 0 5 - 3 3 - 0           Someren             26  2  4 20  10  13- 55 rel
Period championship (won by EHC/Heuts): Venray-EHC/Heuts 1-4  Schijndel-Venray 4-3  EHC/Heuts-Schijndel 3-1

Hoofdklasse C
Alcides                  2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 2 6 - 0 4 - 0 3 - 0     Be Quick 1887       26 17  3  6  54  53- 27 prom
Bataven            1 - 0       0 - 1 4 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 1     MSC                 26 14  9  3  51  62- 33 P3
Be Quick 1887      1 - 3 4 - 1       2 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 0 3 - 1 5 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1     ROHDA Raalte        26 15  5  6  50  44- 27
Hoogeveen          0 - 1 1 - 3 0 - 3       4 - 1 1 - 2 2 - 5 0 - 0 3 - 3 0 - 0 2 - 7 0 - 3 3 - 3 1 - 1     Alcides             26 13  5  8  44  54- 34 P1
Juliana '31        0 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 0       3 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 4 2 - 1 0 - 1     De Bataven          26 14  2 10  44  49- 40
Longa '30          0 - 1 2 - 6 2 - 1 1 - 2 0 - 0       2 - 5 2 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 1     Juliana '31         26 12  5  9  41  41- 36 P2
MSC                2 - 2 4 - 1 0 - 3 4 - 1 0 - 0 3 - 2       3 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1 7 - 1 4 - 3 0 - 2     OJC Rosmalen        26 11  7  8  40  47- 36
NEC                1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 2       2 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 2     Quick '20           26 10  7  9  37  48- 37
Nieuw Buinen       2 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 4 1 - 3 2 - 3 1 - 1 0 - 1       1 - 5 0 - 3 2 - 2 3 - 5 0 - 1     NEC                 26 10  6 10  36  38- 45
OJC Rosmalen       1 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 0       2 - 2 6 - 0 3 - 2 1 - 1     RKHVV               26 10  3 13  33  49- 57
Quick '20          3 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 1 4 - 0 2 - 3       1 - 0 3 - 0 1 - 2     LONGA '30           26  5  9 12  24  34- 52
Rigtersbleek       3 - 2 5 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 4 1 - 3       1 - 2 1 - 0     Hoogeveen           26  6  6 14  24  39- 63
RKHVV              5 - 3 4 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 1       0 - 4     Rigtersbleek        26  6  5 15  23  42- 68 rel
Rohda Raalte       1 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 4 5 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 0 5 - 0           Nieuw Buinen        26  1  4 21   7  28- 73 rel
Period championship (won by Juliana '31): Alcides-Juliana '31 0-2  MSC-Aliodes 2-5  Juliana '31-MSC 3-2

Promotion matches Hoofdklasse (for 2 places because of promotion Achilles '29):
Haaglandia W.-Alphense Boys 0-0 and 1-0 aet  EHC/Heuts-Juliana '31 0-2 and 5-5    Juliana '31 promoted, Haaglandia W. remains in Topklasse

3 Extra promotion places for the Hoofdklasse because of releg. Alphense B. (by KNVB), withdrawal from soccer on Sunday of Hilversum and
no relegation of Topklasse team. Originally 2 extra places so playoff was necessary. Because Alphense Boys accepted relegation a 3rd extra place available.
Playoff :  Quick H.-SC Joure 0-1  Deurne-Quick H. 1-4  SC Joure-Deurne not played anymore. SC Joure promoted, Quick H. and Deurne remain in Hoofdklasse

District West I
1st class A
AFC '34                  2 - 2 3 - 2 1 - 4 0 - 0 2 - 3 1 - 0 3 - 3 1 - 2 5 - 0 6 - 2 3 - 0 6 - 2 1 - 2     De Dijk             26 20  2  4  62  75- 24 P2 prom
Blauw Wit Amsterd. 0 - 2       2 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 6 1 - 1 1 - 0 5 - 3 3 - 3 0 - 4 0 - 2     Zeeburgia           26 19  1  6  57  56- 31 -1 pnt P1
DEM                0 - 5 3 - 1       6 - 4 3 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 8 1 - 1 4 - 1 1 - 4 3 - 4 2 - 2 0 - 2     JOS/Watergraafsmeer 26 17  2  7  53  68- 26 P3
De Dijk            2 - 0 7 - 2 6 - 1       1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 0 8 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 0     Hercules            26 14  7  5  49  59- 40 (P2) prom
DWV                1 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 2       2 - 3 2 - 0 2 - 3 0 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 3     Hoogland            26 12  5  9  41  46- 37
Hercules           2 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 2       1 - 3 0 - 0 5 - 1 3 - 0 1 - 4 4 - 0 5 - 0 4 - 2     AFC '34             26  9  8  9  35  57- 45
Hoogland           1 - 1 2 - 0 3 - 4 1 - 1 2 - 0 3 - 2       2 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 0     Stormvogels         26 10  4 12  34  54- 71
JOS/Watergraafsm.  3 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 3       2 - 0 4 - 1 1 - 2 0 - 1 5 - 0 2 - 1     FC Uitgeest         26  9  6 11  33  42- 53
Pancratius         1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 0       4 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 4     Pancratius          26  7  9 10  30  35- 43
Purmersteijn       4 - 1 3 - 4 1 - 0 0 - 3 1 - 2 2 - 2 5 - 2 1 - 3 1 - 1       6 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 0     DEM                 26  7  7 12  28  44- 64
Stormvogels        3 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 2       2 - 0 3 - 3 1 - 2     DWV                 26  6  5 15  23  27- 42 rel
Uitgeest           2 - 2 4 - 3 1 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 7 - 1       4 - 1 0 - 3     VVIJ                26  6  5 15  23  32- 64 rel
VVIJ               1 - 4 2 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 6 1 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 1       3 - 2     Purmersteijn        26  6  4 16  22  38- 60 rel
Zeeburgia          3 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1 7 - 3 2 - 1 4 - 0           FC Blauw Wit Amst.  26  5  5 16  20  34- 67 rel

Period-championship 1A / 1B:
Round 1: Quick H-SJC         4-1 and 2-1  JOS/Watergr.-SC Feyenoord 2-1 and 0-1 SC Feyenoord wins on penalties
         Hercules-De Meern   1-2 and 4-2  Boshuizen-Zeeburgia       4-0 and 3-1
Round 2: Feyenoord-Boshuizen 2-2 and 0-1  Quick H.-Hercules         2-2 and 1-2   Boshuizen and Hercules promoted, Quick H. -> extra playoff
Because of withdrawal of SC Feyenoord from soccer on Sunday no playoff between Round 2 losers for extra place in Hoofdklasse

2nd class A
De Blokkers              1 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 5 1 - 1 3 - 2 5 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 2 0 - 3 4 - 3     OFC                 26 18  3  5  57  82- 28 P3 prom
De Foresters       3 - 1       1 - 2 1 - 4 7 - 3 1 - 1 1 - 2 4 - 2 0 - 2 4 - 3 1 - 3 2 - 0 3 - 2 5 - 2     Hellas Sport        26 18  2  6  56  60- 38 P2
Hellas Sport       3 - 3 3 - 1       3 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 2     De Foresters        26 16  3  7  51  79- 45 (P3) prom
Kennemers          3 - 1 3 - 2 2 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 4 1 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 2 4 - 2     De Kennemers        26 13  3 10  42  46- 45 P1 prom
KFC                4 - 0 1 - 6 1 - 2 1 - 5       0 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 1     Zilvermeeuwen       26 11  4 11  37  45- 53
OFC                4 - 1 2 - 5 0 - 3 5 - 0 2 - 0       0 - 1 1 - 2 7 - 0 7 - 3 4 - 1 4 - 0 2 - 0 6 - 1     FC Purmerend        26  9  9  8  36  37- 39
Purmerend          2 - 1 0 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 4       2 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 3 3 - 3 1 - 0     ZAP                 26 10  5 11  35  38- 40
SEW                4 - 4 2 - 4 2 - 5 2 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 3       1 - 0 2 - 1 1 - 6 1 - 2 4 - 2 1 - 2     Vitesse '22         26 11  2 13  35  49- 59
SVW '27            1 - 4 0 - 5 1 - 2 3 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1       0 - 1 4 - 2 5 - 2 1 - 2 4 - 4     SVW '27             26  9  4 13  31  48- 51
Vitesse '22        2 - 3 1 - 4 1 - 2 3 - 1 3 - 2 0 - 4 4 - 1 2 - 2 2 - 1       2 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 2     Westfriezen         26  9  3 14  30  41- 49
Westfriezen        1 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2       3 - 2 3 - 0 4 - 1     SEW                 26  9  3 14  30  41- 58
Zaanlandia         1 - 0 0 - 6 1 - 5 0 - 2 1 - 0 1 - 7 1 - 1 1 - 0 0 - 4 4 - 1 0 - 1       0 - 3 2 - 1     KFC                 26  7  7 12  28  42- 52 rel
ZAP                2 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 0       1 - 2     Zaanlandia          26  8  2 16  26  31- 63 rel
Zilvermeeuwen      1 - 0 3 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 2 6 - 2 1 - 5 1 - 0           De Blokkers         26  6  6 14  24  42- 61 rel

2nd class B
Abcoude                  2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 1     NVC                 26 16  6  4  54  79- 38 P1 prom
SV Hillegom        3 - 1       3 - 0 2 - 0 2 - 4 3 - 2 1 - 1 2 - 3 5 - 3 1 - 2 2 - 5 5 - 2 1 - 1 1 - 0     FC Weesp            26 16  6  4  54  57- 19 P3
Hoofddorp          0 - 0 3 - 0       3 - 1 3 - 3 7 - 0 3 - 0 6 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 2     SDO                 26 14  6  6  48  49- 28 (P1) prom
Houten             1 - 1 3 - 4 2 - 2       3 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 0 4 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1     FC Abcoude          26 11 11  4  44  41- 31
NVC                0 - 2 3 - 1 0 - 5 2 - 1       2 - 2 3 - 1 7 - 2 4 - 1 1 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 1     SO Soest            26 14  2 10  44  63- 61 P2
OSM '75            3 - 3 3 - 0 1 - 5 0 - 3 0 - 5       3 - 2 4 - 4 5 - 1 0 - 2 3 - 6 4 - 0 2 - 6 0 - 7     Hoofddorp           26 11  5 10  38  54- 32
RKDES              0 - 2 1 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 6 3 - 3       2 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 0 0 - 0     VSV                 26  9  7 10  34  48- 42
RODA '23           1 - 1 3 - 3 3 - 1 1 - 1 0 - 4 6 - 0 3 - 1       5 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 5 1 - 2     SV United/DAVO      26  8  8 10  32  47- 55
Roda '46           0 - 0 0 - 0 1 - 0 6 - 2 0 - 9 4 - 2 2 - 1 4 - 2       1 - 2 3 - 5 1 - 2 1 - 1 0 - 2     SV Hillegom         26  9  4 13  31  45- 52
SDO                1 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 4 6 - 0 2 - 2 1 - 0 6 - 0       6 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 0     RODA '23            26  8  8 10  31  54- 64 -1 pnt
SO Soest           1 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 4 0 - 2 2 - 4 4 - 2 3 - 2       4 - 2 4 - 0 2 - 2     Houten              26  8  5 13  29  40- 44 rel
United/DAVO        2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 1 6 - 1       2 - 3 1 - 3     OSM '75             26  7  4 15  24  47- 85 -1 pnt rel
VSV                0 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 1 9 - 2 1 - 1 1 - 4 0 - 1       1 - 2     RKDES               26  5  6 15  21  32- 57 rel
FC Weesp           1 - 3 3 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 0 6 - 1 2 - 2 6 - 0 0 - 0 5 - 1 4 - 0 1 - 0           Roda '46            26  5  4 17  19  36- 84 rel
Playoff for 1st place : NVC-FC Weesp 5-2

Period-championship 2A / 2B:
Round 1: VVIJ-SO Soest     4-4 and 4-5  Foresters-DWV           1-0 and 3-1
         Hellas Sport-SDO  1-1 and 0-3  FC Weesp-De Kennemers   1-1 and 1-4
Round 2: SO Soest-SDO      0-0 and 0-3  Foresters-De Kennemers  0-1 and 1-2 aet   SDO and De Kennemers promoted, VVIJ and DWV relegated
Playoff for 1 extra promotion place :   Foresters-SO Soest      2-0               Foresters promoted

3rd class A
Always Forward           3 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 0     SC Spirit '30       26 16  5  5  53  74- 28 P1
Andijk             1 - 4       2 - 5 3 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 5 6 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 0 1 - 1     LSVV                26 17  2  7  53  65- 38 (champ) P2 prom
FC Den Helder      3 - 1 5 - 1       0 - 1 1 - 0 5 - 3 3 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 3     FC Den Helder       26 15  2  9  47  57- 33 (P2) prom
Hugo Boys          2 - 1 1 - 2 1 - 0       4 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 6 2 - 2 1 - 2     VIOS W              26 14  4  8  46  57- 45
KGB                1 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 1       1 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1     Always Forward      26 12  9  5  45  53- 37 P3
Kleine Sluis       1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 1       0 - 0 2 - 5 2 - 7 2 - 2 5 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1     Kolping Boys        26 11  7  8  40  48- 34
Kolping Boys       2 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0       2 - 4 0 - 0 5 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 1     KGB                 26  9  9  8  36  37- 38
LSVV               3 - 0 4 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 3 3 - 1 2 - 1       0 - 2 2 - 1 6 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1     VVS '46             26 10  3 13  33  38- 41
Spirit '30         2 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 1 6 - 2 3 - 2 1 - 2       5 - 0 7 - 0 5 - 0 4 - 0 6 - 0     SV Kleine Sluis     26  8  6 12  30  41- 58
SRC                2 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 5 0 - 3       3 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 0     VVW                 26  7  8 11  29  35- 46
Strandvogels       1 - 3 4 - 1 1 - 3 5 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 5 2 - 3 0 - 5 0 - 6       0 - 1 1 - 4 2 - 1     Hugo Boys           26  8  4 14  28  38- 50 rel
VIOS-W             0 - 3 2 - 1 2 - 4 0 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 7 2 - 1 4 - 1 6 - 1 8 - 3       0 - 2 1 - 0     SRC                 26  7  6 13  27  35- 52 rel
VVS '46            1 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 2 4 - 0 1 - 2       3 - 0     Andijk              26  7  6 13  27  43- 64 rel
VVW                1 - 1 1 - 3 0 - 2 4 - 3 3 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 0 2 - 2 3 - 4 5 - 1           Strandvogels        26  4  3 19  15  36- 93 rel
Playoff for 1st place : Spirit '30-LSVV 0-2
Playoff for 12th place: SRC-Andijk      5-2

3rd class B
Alkmaarsche Boys         0 - 2 8 - 0 3 -10 4 - 2 5 - 0 7 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 3 0 - 1 3 - 4           Assendelft          24 18  4  2  58  69- 32 P2 prom
Assendelft         3 - 1       3 - 1 4 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 0 3 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 3           IVV                 24 15  2  7  47  83- 49 P1
De Flamingo's '64  0 - 2 1 - 4       2 - 7 0 - 8 1 -10 1 - 3 0 -12 1 - 5 0 - 6 1 - 6 0 - 6 2 - 1           Volendam            24 12  3  9  39  68- 42 P
IVV                5 - 2 1 - 1 7 - 1       5 - 0 1 - 4 3 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 3 3 - 2 7 - 3 7 - 3           Vrone               24 11  6  7  39  64- 46 (P2)
Koedijk            1 - 2 0 - 2 4 - 0 1 - 3       1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 2           Limmen              24  9  8  7  35  50- 40
Limmen             3 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 2       3 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 0           WSV '30             24 10  5  9  35  52- 44
Meervogels '31     2 - 0 1 - 2 4 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 2       1 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 4 2 - 1 1 - 3           Wijk aan Zee        24 10  4 10  34  57- 53
OSV                2 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 5 1 - 1 2 - 2 2 - 1       4 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 3 4 - 0           Alkmaarsche Boys    24 10  2 12  32  58- 58
Velsenoord         3 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 6       1 - 5 0 - 5 0 - 2 0 - 0           Meervogels '31      24  9  5 10  32  40- 43
Volendam           2 - 3 1 - 6 13- 0 1 - 0 2 - 3 0 - 3 2 - 2 3 - 3 6 - 1       3 - 0 5 - 2 3 - 0           Koedijk             24  8  7  9  31  40- 36
Vrone              3 - 0 0 - 4 9 - 0 3 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 1 6 - 2 4 - 0 1 - 1       0 - 0 2 - 1           OSV                 24  7  9  8  30  60- 52 rel
Wijk aan Zee       3 - 2 3 - 2 4 - 1 9 - 2 0 - 3 5 - 2 2 - 3 2 - 6 0 - 1 2 - 0 4 - 6       1 - 1           Velsenoord FC       24  6  4 14  22  32- 59 rel
WSV '30            5 - 2 3 - 5 6 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 2 7 - 1 1 - 1                 De Flamingo's '64   24  1  1 22   4  16-135 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: KFC-Vrone         5-1 and 5-4    Alw. Forward-SEW    0-3 and 0-3
         Den Helder-IVV    1-2 and 4-2    Volendam-Spirit'30  2-1 and 4-0
Round 2: KFC-Den Helder    3-3 and 2-3    SEW-Volendam        2-0 and 3-1  Den Helder promoted, KFC relegated, SEW remains in 2nd class
1st playoff for 1 extra promotion place : Volendam-KFC        3-1          Volendam -> 2nd playoff

3rd class C
AGB                      2 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 2 4 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 3 1 - 4 3 - 1           Velsen              24 21  2  1  65  77- 14 P1 prom
Alliance '22       0 - 2       0 - 3 1 - 4 3 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 2           DCG                 24 16  2  6  49  58- 32 -1 pnt P2
Bloemendaal        2 - 1 3 - 2       1 - 3 3 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 4           Bloemendaal         24 13  3  8  42  49- 36 P
DCG                1 - 2 3 - 1 3 - 1       1 - 1 5 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 1 0 - 2 4 - 0 4 - 2 0 - 2           Zwanenburg          24 11  5  8  38  61- 52 (P1)
DSS                2 - 1 1 - 0 0 - 4 2 - 2       1 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 4 1 - 8           VVA/Spartaan        24 11  3 10  36  40- 39
Geinburgia         2 - 3 1 - 4 0 - 1 0 - 2 0 - 1       1 - 0 3 - 3 2 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 3           ZSGO/WMS            24 10  4 10  34  59- 55
SV Nieuw West      3 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2       5 - 1 1 - 6 1 - 2 0 - 2 3 - 2 2 - 4           AGB                 24 10  3 11  33  37- 44
Onze Gezellen      0 - 4 3 - 0 1 - 1 0 - 7 0 - 1 1 - 1 3 - 4       2 - 2 0 - 5 1 - 5 1 - 5 1 - 1           SV Nieuw West       24  9  2 13  29  40- 48
Sporting Martinus  1 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 4       1 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 0           DSS                 24  7  7 10  28  31- 50
Velsen             2 - 0 2 - 2 3 - 0 5 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 0 6 - 0 5 - 1       4 - 0 3 - 0 5 - 1           Sporting Martinus   24  8  6 10  27  42- 46 -3 pnts
VVA/Spartaan       0 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 3       0 - 2 4 - 2           Geinburgia          24  7  4 13  25  33- 48 rel
ZSGOWMS            3 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 7 2 - 1 4 - 1 2 - 4 2 - 5 4 - 1       3 - 4           Alliance '22        24  4  4 16  16  27- 50 rel
Zwanenburg         3 - 3 3 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 3 3 - 0 4 - 1 4 - 2 3 - 3 0 - 6 3 - 1 1 - 1                 Onze Gezellen       24  4  5 15  15  31- 71 -2 pnts rel

3rd class D
Baarn                    3 - 3 3 - 0 3 - 2 2 - 3 0 - 4 3 - 2 2 - 1 3 - 6 2 - 5 3 - 4 5 - 4 2 - 3           AFC Quick 1890      24 18  3  3  57  51- 26 P2 prom
Diemen             1 - 4       4 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 4 3 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 5 3 - 1 1 - 2           SV Nieuw Utrecht    24 17  3  4  54  70- 23 P1
HDS                3 - 2 1 - 3       0 - 2 2 - 1 5 - 3 2 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 3 4 - 2 1 - 2 4 - 2           Legmeervogels       24 15  2  7  47  66- 43 P prom
Kampong            6 - 2 3 - 2 2 - 0       3 - 1 1 - 2 5 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 0           VVZA                24 14  4  6  46  63- 39 (P2) prom
KDO                1 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 0       0 - 3 3 - 2 0 - 4 3 - 2 0 - 6 1 - 3 3 - 2 2 - 0           Kampong             24 12  4  8  40  52- 37
Legmeervogels      5 - 2 4 - 2 6 - 2 0 - 1 2 - 0       5 - 5 0 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 3 5 - 2           Wasmeer             24 11  0 13  33  61- 62
Nederhorst         2 - 4 1 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 2 2 - 0       1 - 3 2 - 1 0 - 2 0 - 5 2 - 7 2 - 2           Waterwijk           24  9  5 10  32  48- 48
AFC Quick 1890     3 - 0 3 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 3 4 - 2 2 - 1       2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 0           SV Diemen           24  9  3 12  30  51- 52
Saestum            1 - 1 1 - 6 2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 1       1 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 2           SV Baarn            24  8  4 12  28  55- 75
SV Nieuw Utrecht   5 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 3 5 - 2 3 - 0 8 - 0       3 - 0 3 - 1 1 - 1           HDS                 24  8  2 14  26  38- 56
VVZA               2 - 2 2 - 1 1 - 0 4 - 2 5 - 0 1 - 4 3 - 4 1 - 3 2 - 1 1 - 1       4 - 1 3 - 0           KDO                 24  7  2 15  23  30- 60 rel
Wasmeer            4 - 0 3 - 2 2 - 3 4 - 2 4 - 3 1 - 2 4 - 2 0 - 3 4 - 2 3 - 2 0 - 4       3 - 4           Nederhorst          24  5  4 15  19  42- 72 rel
Waterwijk          5 - 5 2 - 4 1 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 2 5 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 2 7 - 2                 Saestum             24  2  6 16  12  23- 57 rel

Period-championship 3C / 3D :
Round 1: OSM'75-VVZA       3-12 and ---   Bloemendaal-Houten        4-2 and 1-2
         DCG-Nieuw Utrecht  3-2 and 0-3   Legmeervogels-Zwanenburg  1-0 and 5-2
Round 2: VVZA-Nieuw Utrecht 1-1 and 1-5   Bloemendaal-Legmeervogels 1-2 and 1-1   Nieuw Utrecht and Legmeervogels promoted, Houten and OSM'75 relegated
1st Playoff for 1 extra promotion place : Bloemendaal-VVZA          1-4           VVZA -> 2nd playoff
2nd playoff for 1 extra promotion place : Volendam-VVZA             0-3           VVZA promoted

4th class A
Berdos                   0 - 4 1 - 3 0 - 0 6 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 4 0 - 3 1 - 5 0 - 4 1 - 2 3 - 0 3 - 0     JVC                 26 21  3  2  66  96- 33 P2 prom
Con Zelo           3 - 2       4 - 3 1 - 2 2 - 1 5 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 2 6 - 1 2 - 0     Texel '94           26 21  3  2  66  82- 22 P1 prom
DTS                4 - 4 4 - 1       3 - 3 0 - 1 4 - 0 2 - 5 1 - 3 3 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 0     Con Zelo            26 16  3  7  51  67- 46 P3
Duinrand S         2 - 1 2 - 2 5 - 2       5 - 1 3 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 2 5 - 3 2 - 4 4 - 1     Geel Zwart '30      26 14  2 10  44  69- 70 (P2)
DWOW               1 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 0       2 - 1 3 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 1     Duinrand S          26 10  6 10  36  53- 51
Geel Zwart '30     2 - 0 1 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 2       4 - 1 3 - 4 6 - 2 3 - 2 1 - 7 4 - 0 4 - 4 4 - 2     Hollandia T         26 11  2 13  35  61- 56
Hollandia T        2 - 1 2 - 4 0 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 3       1 - 2 5 - 1 7 - 1 1 - 5 3 - 2 2 - 0 0 - 0     Winkel              26  9  8  9  35  46- 53
JVC                7 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 0 3 - 0 9 - 1 3 - 1       9 - 0 3 - 1 1 - 0 6 - 2 2 - 2 3 - 0     DTS                 26  9  7 10  34  59- 61
Nieuwe Niedorp     2 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 5 1 - 3 1 - 7       2 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 0 0 - 6     VZV                 26  9  4 13  31  46- 57
Schagen            3 - 3 0 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 4 3 - 2 3 - 6 3 - 2       1 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 4     DWOW                26  8  6 12  30  39- 51
Texel 94           3 - 1 2 - 0 7 - 1 3 - 2 5 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 1 4 - 0       5 - 4 3 - 0 4 - 0     Schagen             26  6  7 13  25  50- 69
VZV                3 - 0 3 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 5 1 - 4 1 - 1 0 - 3 2 - 0       0 - 1 3 - 1     ZDH                 26  7  4 15  25  43- 66
Winkel             4 - 2 3 - 0 4 - 4 3 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 5 3 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 0       1 - 2     Berdos              26  7  4 15  25  43- 69
ZDH                2 - 2 2 - 6 1 - 2 2 - 4 3 - 3 4 - 6 2 - 1 2 - 6 3 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 1           Nieuwe Niedorp      26  2  5 19  11  33- 83 rel
Playoff for 1st place : JVC-Texel '94  2-1

4th class B
ALC                      0 - 4 0 - 4 0 - 1 1 - 6 0 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 5 1 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 1     Spartanen           26 18  3  5  57  63- 24 prom
Alcmaria Victrix   4 - 2       1 - 0 3 - 0 2 - 3 5 - 0 1 - 1 7 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 0     Woudia              26 17  6  3  57  65- 35 P2
Apollo '68         4 - 1 0 - 0       1 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 4 1 - 1 1 - 3 5 - 5 1 - 3 2 - 1     Grasshoppers        26 14  4  8  46  42- 37
Grasshoppers       3 - 1 4 - 3 0 - 2       1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 3     West Frisia DP      26 13  6  7  45  61- 40 P1 prom
Hauwert '65        6 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2       0 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 2 5 - 2 2 - 6 3 - 1     KSV Heerhugowaard   26 13  5  8  44  49- 33
HSV Sport 1889     3 - 0 0 - 0 0 - 3 4 - 2 1 - 3       1 - 3 8 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 4 7 - 1 2 - 3 1 - 2     Alcmaria Victrix    26 12  7  7  43  55- 30
KSV                3 - 1 0 - 0 5 - 2 2 - 0 0 - 0 3 - 0       7 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 3     Hauwert 65          26 12  6  8  42  51- 35
Medemblik          6 - 3 0 - 3 0 - 6 1 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 3       0 - 7 2 - 4 1 - 4 0 - 4 4 - 5 2 - 3     Zeevogels           26 12  5  9  41  37- 38
Spartanen          6 - 1 1 - 2 0 - 0 5 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1       2 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 0     De Valken           26 11  7  8  40  51- 42
De Valken          3 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 1 6 - 3 1 - 4 4 - 1       2 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 3     Apollo '68          26 10  8  8  38  44- 33 P3
West Frisia        6 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 3 4 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 1       1 - 3 4 - 0 5 - 0     WMC                 26  6  6 14  24  42- 68
WMC                3 - 1 1 - 5 0 - 0 0 - 2 0 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 4 2 - 3 5 - 3       1 - 5 2 - 2     HSV Sport 1889      26  5  6 15  21  43- 59
Woudia             3 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 2       2 - 0     FC Medemblik        26  2  2 22   8  31- 95
Zeevogels          2 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 0           ALC                 26  1  1 24   4  21- 86 rel
Playoff for 1st place : Spartanen-Woudia  7-1

Period-championship 4A / 4B :
Round 1: SRC-Woudia                 4-1 and 0-2  Con Zelo-Hugo Boys   0-1 and 2-1  Con Zelo wins on penalties
         Geel Zwart'30-West Frisia  2-3 and 3-4  Apollo '68-Texel '94 2-1 and 0-2
Round 2: SRC-West Frisia            0-2 and 1-0  Con Zelo-Texel '94   0-2 and 1-3  West Frisia and Texel '94 promoted, SRC and Hugo Boys relegated
1st Playoff for 1 extra promotion place :        SRC-Con Zelo         3-1          SRC -> 2nd playoff

4th class C
Beemster                 0 - 2 3 - 0 3 - 4 3 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 2 3 - 0     Fortuna Wormerveer  24 16  6  2  54  80- 34 prom
Fortuna Wormerveer 3 - 0       3 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 1 4 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 1 6 - 1 3 - 2     Westzaan            24 17  3  4  54  70- 29 P1 prom
Graftdijk          2 - 4 0 - 7       0 - 2 0 - 8 2 - 0 1 - 3 2 - 6 2 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 1 1 - 3           HSV                 24 16  4  4  52  75- 34 P2
Hercules Zaandam   2 - 1 0 - 5 6 - 0       2 - 4 3 - 2 5 - 0 0 - 0 1 - 1 8 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 5 - 2     Hercules Zaandam    24 14  5  5  47  69- 38 P prom
HSV                6 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 2       4 - 0 4 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 1           Saenden             24 12  7  5  43  66- 36      uitsl
De Rijp            1 - 5 0 - 6 1 - 2 0 - 4 2 - 2       0 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 4 1 - 3     Zaandijk            24 13  4  7  43  62- 49       tellen
RKEDO              1 - 1 2 - 5 3 - 3 0 - 6 1 - 4 2 - 3       0 - 3 1 - 2 2 - 4 4 - 4 3 - 0 1 - 3           SVA Assendelft      24 11  5  8  38  53- 51       53-51
Saenden            4 - 0 2 - 2 8 - 0 4 - 1 4 - 4 2 - 4 2 - 1       2 - 1 1 - 3 4 - 1 6 - 0 4 - 3 2 - 1     Beemster            24  9  3 12  30  47- 51
Sporting Krommenie 1 - 4 2 - 4 1 - 4 1 - 4 1 - 2 4 - 2 0 - 3 3 - 2       2 - 3 0 - 3 4 - 2 2 - 4 0 - 1     RKEDO               24  5  3 16  18  43- 67
SVA                2 - 2 4 - 4 1 - 3 0 - 5 1 - 0 3 - 0 3 - 4 3 - 0 3 - 2       4 - 2 4 - 2 0 - 0           Sporting Krommenie  24  5  3 16  18  34- 62
Westzaan           1 - 0 5 - 2 5 - 1 5 - 1 1 - 2 6 - 0 3 - 1 0 - 0 7 - 0 1 - 0       2 - 0 7 - 1 4 - 0     De Rijp             24  5  3 16  18  30- 68
De Wherevogels     0 - 6 3 - 4 2 - 1 0 - 3 0 - 6 2 - 0 3 - 1 0 - 4 1 - 0 0 - 4 1 - 2       3 - 7           Graftdijk           24  4  3 17  15  31- 86
Zaandijk           4 - 0 1 - 1 6 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 0 5 - 2                 De Wherevogels      24  4  1 19  13  26- 81
ZTS                            2 - 2 1 - 2       0 - 5 4 - 2             5 - 0       3 - 4 2 - 4
ZTS withdrawn
Playoff for 1st place : Fortuna Wormerveer-Westzaan 1-0

4th class D
Beverwijk                7 - 2 3 - 2 0 - 1 5 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 2 5 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 4 3 - 2           RCH                 24 17  0  7  51  54- 34 P1 prom
DIO                3 - 8       2 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 3           DSOV                24 13  1 10  40  51- 34 P2 prom
DSK                0 - 0 1 - 2       1 - 5 1 - 4 2 - 1 2 - 3 5 - 3 1 - 5 4 - 4 2 - 0 1 - 2 4 - 2           Beverwijk           24 11  5  8  38  57- 52 P
DSOV               8 - 0 0 - 3 1 - 2       6 - 0 1 - 3 0 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 1 3 - 0           Spaarnwoude         24 10  7  7  37  63- 52 (P1)
DWS                1 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 2       0 - 1 3 - 6 0 - 3 0 - 3 2 - 3 5 - 1 0 - 1 0 - 4           Olympia Haarlem     24 10  7  7  37  47- 39
HBC                1 - 1 4 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 1       1 - 3 1 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 4           VVH/Velserbroek     24 11  3 10  36  54- 59
Olympia Haarlem    0 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 0       2 - 0 0 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 4 4 - 1           HBC                 24 10  3 11  33  43- 41 tellen
RCH                4 - 1 5 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 0       1 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 1           VV Schoten          24  9  5 10  32  50- 50
Schoten            4 - 1 5 - 4 0 - 3 1 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 2       3 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 1           Terrasvogels        24  9  4 11  31  42- 48
Spaarnwoude        2 - 1 2 - 1 3 - 2 3 - 1 6 - 0 2 - 5 2 - 2 3 - 2 5 - 3       2 - 2 5 - 2 2 - 3           DSK                 24  9  3 12  30  48- 49 48-50
SVIJ               2 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 1       3 - 0 2 - 4           SV DIO              24  9  3 12  30  47- 63
Terrasvogels       1 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 4 3 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 2 4 - 0       1 - 0           SVIJ                24  9  2 13  29  41- 53
VVH Velserbroek    2 - 4 2 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 2 5 - 2 1 - 7 3 - 3 1 - 4 2 - 2                 DWS                 24  5  5 14  20  37- 59

Period-championship 4C / 4D :
Round 1: Velsenoord-DSOV    0-1 and 0-0      Hercules Z-OSV       2-1 and 1-1
         HSV-Spaarnwoude    3-1 and 3-1      Beverwijk-Westzaan   0-1 and 0-1
Round 2: DSOV-HSV           1-1 and 3-2 aet  Hercules Z-Westzaan  0-3 and 3-2  DSOV and Westzaan promoted, Velsenoord and OSV relegated
1st Playoff for 1 extra promotion place :    Hercules Z-HSV       3-2          Hercules Z -> 2nd playoff

4th class E
Ankaraspor               1 - 3 1 - 5 1 - 3 2 - 3 0 - 3 0 -10 2 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 7 1 - 4 1 - 4           De Meteoor          24 18  3  3  57  84- 18 P1 prom
ASV Arsenal        2 - 2       0 - 4 1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 1 2 - 0 8 - 2 4 - 0 0 - 2     SDZ                 24 15  4  5  49  58- 34 P2
Fortius            4 - 4 1 - 4       0 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 3 2 - 2 6 - 3 2 - 3 4 - 1 0 - 0 5 - 1           ASV-Arsenal         24 13  8  3  46  54- 32 -1 pnt P3 prom
Ilpendam           2 - 0 1 - 1 3 - 2       4 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1           Ilpendam            24 13  7  4  45  56- 30 -1 pnt (P1)
Kwadijk            2 - 0 1 - 2 1 - 4 2 - 2       0 - 3 0 - 7 2 - 2 3 - 0 1 - 3 0 - 1 0 - 3 2 - 3           Meer De             24 12  5  7  41  49- 31
De Meer            2 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 0 2 - 4       2 - 3 1 - 5 5 - 1 3 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 0           Fortius             24 11  5  8  38  62- 50 tellen
Meteoor            3 - 1 0 - 0 3 - 2 4 - 0 2 - 3 2 - 0       0 - 0 2 - 1 2 - 0 9 - 0 5 - 0 3 - 0           Oosthuizen          24 11  4  9  37  57- 36
Oosthuizen         3 - 1 0 - 0 5 - 2 0 - 3 4 - 0 1 - 0 1 - 4       5 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 1           Kwadijk             24  8  4 12  28  35- 54     55
OSC                3 - 2 2 - 4 1 - 2 1 -12 1 - 4 0 - 5 0 - 9 0 -10       2 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 1           Swift               24  6  9  9  27  37- 40
SDOB               1 - 1 3 - 3 3 - 4 3 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 4 3 - 5   -         0 - 2 1 - 1 2 - 0           TOG                 24  5  7 12  22  25- 47
SDZ                1 - 0 6 - 0 2 - 2 5 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 0 6 - 0       3 - 0 4 - 2 3 - 1     SDOB                23  5  4 14  19  33- 62
Swift              4 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 2 5 - 0 6 - 0 1 - 1       1 - 1           Ankaraspor          24  3  5 16  14  30- 73
TOG                3 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 4 0 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 0                 OSC (A)             23  1  3 19   5  21- 93 -1 pnt rel
New Amsterdam                  6 - 4                                                       3 - 0
New Amsterdam withdrawn

4th class F
AS '80                   0 - 3 3 - 2 3 - 0 7 - 4 3 - 2 3 - 3 6 - 1 3 - 3 4 - 0 5 - 2 3 - 0 2 - 5 6 - 0     BFC                 24 19  3  2  60  70- 16 P1 prom
BFC                1 - 1       3 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 0 5 - 1 5 - 2 2 - 0 1 - 0 8 - 0 7 - 4     AS '80              24 16  4  4  52  78- 43 P2
Buitenveldert      3 - 6 1 - 4       1 - 1 2 - 3 3 - 6 5 - 2 4 - 3 0 - 4 3 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 1     NFC                 24 14  4  6  45  57- 39 -1 pnt P
BVV '31            1 - 5 0 - 2 1 - 3       2 - 2 1 - 5 2 - 5 0 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 5 0 - 2 3 - 1 4 - 3     Forza Almere        24 12  5  7  40  70- 38 -1 pnt (P1) prom
CTO '70            0 - 5 0 - 4 3 - 0 6 - 2       0 - 8 1 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 5 7 - 2     Zuidoost United     24 12  3  9  39  67- 70
Forza Almere       3 - 4 3 - 0 0 - 3 7 - 0 2 - 1       6 - 5 1 - 0 0 - 0 5 - 3 0 - 0 5 - 1 5 - 1 3 - 1     SV Ouderkerk        24 11  5  8  38  49- 48
Muiderberg         0 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 3       1 - 2 3 - 4 2 - 4 1 - 1 3 - 0 5 - 3           Muiderberg          24  8  8  8  32  52- 51
Nautilus           0 - 2 0 - 8 3 - 2 2 - 6 2 - 1 1 - 4 0 - 1       0 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 4 1 - 3 5 - 3     CTO '70             24  9  3 12  30  47- 61
NFC                5 - 1 0 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 0       1 - 5 3 - 0 3 - 3 2 - 4 11- 1     FC Portugal Amsterd.24  7  8  9  29  34- 39
Ouderkerk          0 - 4 0 - 2 5 - 3 4 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 1       1 - 1 1 - 0 2 - 2           RKAV Aalsmeer       24  6  7 11  25  31- 35
FC Portugal A'dam  1 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 2       1 - 0 1 - 3 4 - 0     SC Buitenveldert    24  5  5 14  20  51- 71
RKAV               3 - 0 0 - 0 3 - 4 0 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 1       2 - 0 1 - 2     Nautilus            24  4  3 17  15  26- 71
Zuidoost United    1 - 5 0 - 3 5 - 4 4 - 2 1 - 2 2 - 1 4 - 3 7 - 4 5 - 4 1 - 2 5 - 1 3 - 3       7 - 2     BVV '31             24  3  2 19  11  27- 77
FC Amsterdam       3 - 3 1 - 5 1 - 3 2 - 4 2 - 3 3 - 2 1 - 5 1 - 3 3 - 6             3 - 5
FC Amsterdam withdrawn

Period-championship 4E / 4F :
Round 1: Alliance-AS '80      0-4 and 3-1    ASV Arsenal-Geinburgia 4-0 and 3-4
         SDZ-Forza Almere     2-3 and 0-2    NFC-Ilpendam           3-1 and 2-5 aet
Round 2: AS '80-Forza Almere  1-2 and 1-2    ASV Arsenal-Ilpendam   1-0 and 0-1 Forza Almere and ASV Arsenal promoted Geinburgia and Alliance relegated
                                                 ASV Arsenal wins on penalties
1st Playoff for 1 extra promotion place :    Ilpendam-AS'80         3-1         Ilpendam -> 2nd playoff

4th class G
Achterveld               1 - 1 0 - 3 1 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 0 4 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 0 6 - 1     Victoria            26 17  3  6  54  62- 34 prom
Amsvorde           0 - 5       1 - 6 4 - 2 1 - 6 2 - 1 2 - 4 0 - 0 5 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 3 5 - 3 1 - 0     's Graveland        26 16  5  5  53  80- 33
DWSV               8 - 2 5 - 1       0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 4 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 0     DWSV                26 16  5  5  50  59- 25 -3 pnts P3
SC 't Gooi         0 - 1 1 - 1 1 - 0       0 - 0 3 - 2 2 - 0 5 - 1 2 - 0 4 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 1 6 - 1     Achterveld          26 13  5  8  44  60- 42 P2
's Graveland       2 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 0       2 - 2 5 - 0 3 - 1 4 - 0 1 - 3 5 - 3 2 - 2 4 - 0 5 - 1     Hooglanderveen      26 13  5  8  44  50- 33
Hooglanderveen     3 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 5       2 - 0 2 - 1 0 - 1 5 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 0     UVV                 26 12  6  8  42  71- 48 P1
HVC                1 - 4 0 - 6 0 - 0 1 - 4 1 - 6 0 - 2       2 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 3 6 - 2 1 - 1     't Gooi             26 12  5  9  41  48- 36
Laren '99          2 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 1       3 - 0 1 - 1 0 - 6 0 - 2 5 - 3 4 - 0     Laren '99           26 12  4 10  40  44- 39
Maarssen           1 - 7 2 - 1 0 - 4 3 - 4 0 - 5 0 - 3 2 - 2 0 - 3       2 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 1     Sporting '70        26 11  3 12  36  49- 44
Sporting '70       3 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 3 5 - 0       2 - 0 1 - 4 2 - 1 6 - 2     Amsvorde            26 10  3 13  33  49- 69
UVV                2 - 5 6 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 1 6 - 1 1 - 0 6 - 1 4 - 2       1 - 3 8 - 2 2 - 3     Zeist               26  7  4 15  25  48- 77
Victoria           1 - 0 5 - 2 0 - 1 4 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 0 0 - 3 6 - 2 1 - 1 1 - 3       6 - 1 1 - 0     Zwaluwen Utr. 1911  26  6  3 17  21  33- 70
SV Zeist           4 - 3 5 - 4 1 - 3 0 - 2 1 - 5 1 - 0 5 - 2 2 - 2 4 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 3       2 - 2     Maarssen            26  5  2 19  17  21- 80 rel
Zwaluwen Utr. 1911 2 - 4 0 - 1 0 - 5 3 - 2 0 - 4 0 - 1 6 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 4 3 - 1           HVC                 26  4  3 19  15  31- 75 rel

4th class H
Aurora                   0 - 0 3 - 1 4 - 1 4 - 1 4 - 1 4 - 1 5 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 0 0 - 1     SCH '44             26 23  2  1  71 109- 33 P1 prom
Brederodes         7 - 0       6 - 0 5 - 1 3 - 1 5 - 2 5 - 4 7 - 2 0 - 1 6 - 1 2 - 1 4 - 2 4 - 2 3 - 1     Brederodes          26 18  4  4  58  85- 37 P2 prom
Faja Lobi KDS      2 - 2 0 - 5       2 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 2 8 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 5 1 - 1     Vriendenschaar      26 16  3  7  51  65- 36 P3 prom
Focus '07          2 - 2 1 - 2 10- 1       1 - 5 1 - 4 2 - 1 3 - 2 4 - 6 4 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1     Aurora              26 14  6  6  48  59- 35 (P1) prom
't Goy             0 - 2 1 - 6 0 - 0 3 - 4       2 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 6 1 - 1 4 - 5 2 - 3 1 - 3 4 - 3     Vreeswijk           26 11  7  8  40  63- 57
MSV '19            1 - 2 1 - 2 5 - 0 2 - 2 2 - 2       4 - 4 1 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 1     SVF                 26 11  3 12  36  50- 57
Odijk              0 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1       4 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 5 3 - 0 2 - 2 1 - 2     Focus '07           26  9  6 11  33  59- 67
PVCV               0 - 2 3 - 1 4 - 1 5 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1       0 - 3 3 - 0 6 - 0 7 - 2 1 - 2 3 - 2     PVCV                26 10  3 13  33  63- 75
SCH '44            2 - 2 3 - 0 8 - 0 6 - 2 4 - 0 6 - 2 10- 3 6 - 1       3 - 2 6 - 1 1 - 0 5 - 0 3 - 2     't Goy              26  8  3 15  27  48- 71
Schalkwijk         2 - 3 2 - 2 5 - 3 0 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 3 1 - 5       4 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 4     MSV '19             26  6  8 12  26  44- 51
SMVC Fair Play     1 - 5 1 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 2       2 - 4 1 - 1 0 - 2     Odijk               26  7  5 14  26  44- 63
SVF                3 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 2 5 - 2 0 - 3 1 - 0 3 - 2       5 - 0 2 - 0     Schalkwijk          26  7  5 14  26  39- 63
Vreeswijk          3 - 1 2 - 3 4 - 0 4 - 3 8 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 5 3 - 3 4 - 0 1 - 4 3 - 1       1 - 4     SMVC Fair Play      26  5  6 15  21  36- 64
Vriendenschaar     1 - 0 2 - 0 5 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 0 4 - 0 4 - 0 6 - 5 5 - 0 1 - 1 5 - 2 3 - 1           Faja Lobi KDS       26  5  3 18  18  35- 90 rel

Period-championship 4G / 4H :
Round 1: Nederhorst-Brederodes 0-2 and 2-1       KDO-DWSV            0-2 and 3-2
         Achterveld-Aurora     2-4 and 0-2       Vriendenschaar-UVV  3-2 and 2-1
Round 2: Brederodes-Aurora     1-1 and 2-1 aet   DWSV-Vriendenschaar 0-5 and 0-5  Brederodes and Vriendenschaar promoted, Nederhorst and KDO relegated
1st Playoff for 1 extra promotion place :        Aurora-DWSV         5-1          Aurora -> 2nd playoff

2nd playoff for 2 places : Ilpendam-Aurora   0-5   Hercules Z-SRC  3-2            Aurora and Hercules Z promoted

5th class A
St.Adelbert              5 - 2 1 - 0 5 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1 5 - 1 4 - 0 5 - 2 3 - 1 1 - 0 5 - 4           Sint Adelbert       22 17  3  2  54  63- 26 P2 prom
AGSV               1 - 1       3 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 7 3 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1                 Egmondia            22 12  6  4  42  66- 37 P
Bergen             1 - 4 1 - 3       2 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 3 5 - 1 2 - 3 5 - 0 2 - 3                 Dirkshorn           22 13  3  6  42  46- 33 P1 prom
Dirkshorn          1 - 2 1 - 0 5 - 1       1 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 1 5 - 2                 Wiron               22 12  3  7  39  44- 30 (P2)
DWB                1 - 4 3 - 0 2 - 2 2 - 4       3 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 1           Succes              22 10  7  5  37  54- 34
Egmondia           3 - 2 5 - 1 4 - 2 2 - 3 4 - 0       8 - 1 5 - 2 5 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 2           AGSV                22  9  4  9  31  43- 48
Kaagvogels         1 - 2 2 - 4 0 - 2 3 - 5 2 - 1 1 - 3       1 - 0 0 - 2 4 - 2 0 - 2 0 - 2                 Bergen              22  9  3 10  30  42- 41
De Koog            2 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 1       3 - 1 3 - 3 3 - 4 0 - 1 5 - 2           De Koog             22  8  5  9  29  47- 51
Sint Boys          5 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 3       0 - 4 2 - 6 0 - 2                 Wieringerwaard      22  7  2 13  23  33- 48
Succes             0 - 1 3 - 3 1 - 2 2 - 1 6 - 1 1 - 1 3 - 2 6 - 1 3 - 0       2 - 1 1 - 2 9 - 2           DWB                 22  5  4 13  19  24- 48
Wieringerwaard     1 - 4 3 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 5 1 - 1 5 - 0 3 - 0 0 - 4       0 - 2                 Kaagvogels          22  5  2 15  17  26- 52
Wiron              0 - 5 1 - 2 3 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 4 4 - 0 2 - 2 4 - 0                       Sint Boys           22  3  2 17  11  21- 61
Watervogels                    0 - 3 2 - 4             2 - 4       2 - 3       2 - 2 2 - 2
Watervogels withdrawn

5th class B
ASV '55                  0 - 7 6 - 1 0 - 4 4 - 4 1 - 2 2 - 3 3 - 3 1 - 4 0 - 1 2 - 1 2 - 3                 SC Dynamo           22 17  1  4  52  94- 35 P2
Berkhout           3 - 1       2 - 0 2 - 3 4 - 2 1 - 3 7 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 3                 Kwiek '78           22 16  4  2  52  64- 20 (champ) P1 prom
DESS               0 - 3 0 - 6       2 - 6 1 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 4 0 - 3 0 - 2 0 - 2                 Victoria O          22 14  7  1  49  51- 20 P3 prom
Dynamo             2 - 1 3 - 2 13- 1       6 - 0 2 - 4 4 - 1 2 - 1 5 - 2 0 - 4 8 - 0 5 - 0                 Berkhout            22 15  3  4  48  69- 25 (P1) prom
George st          3 - 3 1 - 4 2 - 0 0 - 6       0 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 6 1 - 3 2 - 0 1 - 3                 Zwaagdijk           22 13  2  7  41  46- 38
Kwiek '78          7 - 1 0 - 0 6 - 1 3 - 3 2 - 0       1 - 0 0 - 3 7 - 1 0 - 0 9 - 0 1 - 0                 MOC                 22 11  2  9  35  43- 45
MOC                1 - 1 1 - 3 5 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 5       2 - 0 0 - 0 1 - 4 4 - 1 3 - 0                 SSV                 22  9  2 11  29  48- 52
Sporting S         0 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 2       5 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 3                 Sporting S          22  6  5 11  21  34- 38 -2 pnts
SSV                6 - 3 1 - 8 5 - 0 2 - 5 3 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 1       1 - 1 3 - 0 2 - 1                 ASV '55             22  4  5 13  17  40- 62
Victoria O         2 - 1 1 - 3 0 - 0 4 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 1       4 - 0 0 - 0                 Sint George         22  3  6 13  15  30- 60
Zuidermeer         2 - 2 0 - 3 4 - 1 2 - 7 0 - 0 1 - 5 1 - 5 1 - 2 1 - 3 2 - 2       1 - 4                 Zuidermeer          22  2  4 16  10  22- 73
Zwaagdijk          3 - 1 1 - 3 5 - 0 2 - 5 2 - 2 3 - 1 5 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 5 2 - 1                       DESS                22  1  1 20   4  12- 85 rel
Playoff for 1st place : Dynamo-Kwiek'78 1-2

5th class C
BSM                      0 - 4 3 - 5 1 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 4 1 - 3 1 - 3 1 - 7                 vv UNO              22 19  1  2  58  83- 17 P2 prom
DIOS               9 - 3       1 - 2 1 - 1 8 - 0 4 - 3 2 - 3 9 - 1 7 - 0 0 - 2 4 - 0 3 - 2                 Waterloo            22 13  4  5  43  57- 22 P prom
Geel Wit           1 - 4 0 - 0       2 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 0 6 - 1 6 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 2 4 - 3           De Germaan          22 12  5  5  41  54- 29 P1
De Germaan         4 - 0 2 - 0 4 - 0       1 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 0 6 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 0                 Geel Wit '20        22 12  1  9  37  54- 53
Heemstede          2 - 3 2 - 3 0 - 4 0 - 4       1 - 1 4 - 3 1 - 4 0 - 4 0 - 6 1 - 7 1 - 3 4 - 2           DIOS                22  9  6  7  33  63- 37
SV Nieuw Sloten    2 - 2 2 - 2 5 - 3 2 - 2 3 - 1       5 - 6 5 - 3 1 - 1 0 - 8 3 - 6 1 - 4 8 - 2           Vogelenzang         22 10  3  9  33  56- 53
P en T             3 - 0 3 - 0 2 - 4 0 - 1 5 - 3 3 - 1       1 - 2 4 - 6 0 - 2 4 - 2 1 - 3 5 - 1           Sloterdijk          22 11  2  9  32  55- 54 -3 pnts (P2) prom
Sloten/Rivalen     1 - 2 2 - 2 7 - 5 1 - 2 0 - 1 6 - 1 3 - 2       2 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 1 8 - 1           P en T              22  9  0 13  27  52- 54
Sloterdijk         1 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 2 3 - 6 5 - 1       2 - 3 5 - 1 1 - 2                 Sloten/Rivalen      22  7  4 11  25  39- 65
vv UNO             4 - 1 3 - 0 6 - 0 5 - 1 5 - 0 6 - 3 1 - 0 7 - 0 3 - 1       7 - 1 2 - 0                 Nieuw Sloten        22  5  6 11  21  50- 80
Vogelenzang        1 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 2 7 - 1 7 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 2       0 - 2 5 - 0           Heemstede           22  4  1 17  13  24- 82
Waterloo           3 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 3 6 - 0 7 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 2 0 - 0 4 - 0                       BSM                 22  2  5 15   6  26- 67 -5 pnts
THB                      0 - 3       1 - 4                         0 - 2 1 - 9       0 - 5
THB withdrawn

5th class D
Buitenboys               1 - 2 3 - 2 1 - 3 8 - 0 2 - 3 2 - 6 2 - 2 0 - 3 6 - 3 3 - 0 6 - 0                 GeuzenMiddenmeer    20 15  5  0  50  57- 13 P2 prom
DRC                3 - 0       1 - 2 1 - 3 5 - 1 4 - 0 3 - 0 8 - 1 4 - 4 4 - 0 7 - 2 4 - 0                 DRC                 20 14  2  4  44  78- 31 P1
FIT                0 - 3 2 - 3       0 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 2 6 - 2 2 - 0 4 - 1                 Purmerland          20 13  2  5  41  60- 44 P3 prom
GeuzenMiddenmeer   1 - 0 2 - 0 3 - 1       0 - 0 6 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 1 5 - 0 4 - 0                 RCZ                 20 10  4  6  34  60- 30 (P2) prom
Knollendam         1 - 1 3 - 7 2 - 2 2 - 2       2 - 4 2 - 3 1 - 4 4 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 3                 TABA                20  8  6  6  30  50- 38
Purmerland         5 - 4 3 - 0 4 - 3 1 - 2 2 - 0       2 - 0 4 - 5 0 - 6 1 - 1 6 - 2 4 - 2                 SC Buitenboys       20  8  3  9  27  55- 47
RCZ                5 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 3 0 - 3       8 - 0 3 - 1 15- 0 2 - 0 4 - 2                 FIT                 20  6  7  7  25  46- 39
Real Sranang       1 - 6 3 - 3 3 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 6 0 - 4       2 - 2 10- 1 3 - 1 1 - 2                 Knollendam          20  5  6  9  21  42- 55
TABA               2 - 2 2 - 5 3 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 3 4 - 0       4 - 1 4 - 0                       SV Real Sranang     20  4  5 11  17  44- 69
Volewijckers       2 - 5 0 - 7 1 - 5 1 -10 1 -10 1 - 9 3 - 1 3 - 2 2 - 2       1 - 1 0 - 0                 De Volewijckers     20  4  4 12  16  35-100
Voorland           3 - 4 1 - 9 0 - 4 0 - 5 0 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 7                             SC Voorland         20  0  2 18   2  16- 77
Amsterd.Seref Spor 4 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 0 4 - 1       5 - 2
Amsterd.Seref Spor withdrawn

5th class E
ASV '65                  6 - 0 1 - 1 4 - 1 5 - 3 8 - 0 5 - 3 3 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 3 1 - 7 4 - 1           PVC                 22 18  1  3  55  79- 22 P2 prom
Batavia '90        3 - 2       1 - 0 6 - 2 3 - 0 3 - 3 3 - 2 2 - 2 3 - 7 0 - 2 3 - 5 2 - 5 1 - 3 2 - 3     VSC                 22 17  1  4  52  79- 32 P1 prom
Domstad Majella    2 - 6 4 - 1       4 - 2 2 - 3 2 - 2 4 - 4 2 - 4 0 - 6 5 - 3 0 -11 4 - 4 2 - 5           VV De Dreef         22 15  1  6  46  78- 39 P prom
DSO Ultrajectum    3 - 8 1 - 1 2 - 1       2 - 2 4 - 7 1 - 6 2 - 4 3 - 1 2 - 1 0 - 5 1 - 5 2 - 9           ASV '65             22 13  2  7  41  81- 45 (P2) prom
JSV Nieuwegein     1 - 1 5 - 1 4 - 0 3 - 1       3 - 3 3 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 0 3 - 5 2 - 1 5 - 2 1 - 3     JSV Nieuwegein      22 12  3  7  38  58- 47 -1 pnt
KVVA               2 - 7 10- 0 1 - 0 0 - 2 3 - 4       0 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 7 0 - 3 3 - 2           Olympia '25         22 12  1  9  37  64- 50
Olympia '25        1 - 3 8 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 2 5 - 0       2 - 1 2 - 5 3 - 2 3 - 5 1 - 2 3 - 2           Patria              22  8  2 12  26  48- 57
Patria             1 - 7 3 - 3 2 - 0 7 - 0 1 - 3 4 - 5 2 - 1       1 - 3 6 - 0 3 - 2 1 - 3 4 - 4           Batavia '90         22  6  4 12  22  44- 90
PVC                1 - 0 7 - 1 10- 0 5 - 0 1 - 2 4 - 0 4 - 2 4 - 0       5 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0           KVVA                22  6  3 13  21  43- 70
SEC                5 - 2 2 - 4 5 - 1 1 - 2 4 - 6 3 - 4 1 - 2 3 - 1 0 - 5       1 - 3 2 - 4 2 - 0           DSO/Ultrajectum     22  5  2 15  16  34- 84 -1 pnt
VSC                2 - 1 9 - 0 1 - 0 6 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 0       3 - 8   -   2 - 3     SEC                 22  5  0 17  15  39- 64
VV De Dreef        2 - 5 5 - 2 6 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 0 1 - 3 7 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 4       2 - 1 5 - 3     Majella             22  3  4 15  13  35- 82
Allen Weerbaar     2 - 2 4 - 1 7 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 3 1 - 0 2 - 2 0 - 4 4 - 2 4 - 4 1 - 2       1 - 1
RUC                1 - 1       4 - 1 1 - 2                   2 - 1 1 - 2 6 - 0
Allen Weerbaar and RUC withdrawn

Playoff between winners of periods and teams ended on 13nd place in 4th class. 1st 2 of each group promoted
1 Dirkshorn-Berdos         1-0 Berdos-Dynamo        2-0 Dynamo-Dirkshorn   1-1  Dirkshorn promoted, Berdos remains in 4th class
2 Victoria O.-FC Medemblik 1-1 Wiron-Victoria O.    2-2 FC Medemblik-Wiron 2-0  Victoria O. promoted, FC Medemblik remains in 4th class
3 Berkhout-Wherevogels     4-1 Wherevogels-Egmondia 2-0 Egmondia-Berkhout  1-3  Berkhout promoted, Wherevogels remains in 4th class
4 Germaan-DWS              2-6 RCZ-Germaan          3-1 DWS-RCZ            3-7  RCZ promoted, DWS remains in 4th class
5 ASV'65-OSC               5-0 OSC-Purmerland       2-2 Purmerland-ASV'65  3-3  ASV'65 and Purmerland promoted, OSC relegated
6 BVV'31-DRC               4-0 Sloterdijk-VSC       3-2 DRC-Sloterdijk     2-3  VSC and Sloterdijk promoted, BVV'31 remains in 4th class
  VSC-BVV'31               5-4 BVV'31-Sloterdijk    0-3 VSC-DRC            1-2
7 Maarssen-SMVC/Fair Play  1-1 Waterloo-De Dreef    1-1 SMVC/FP-Waterloo   2-1  Waterloo and De Dreef promoted, Maarssen relegated, SMVC/FP remains in 4th class
  De Dreef-Maarssen        5-1 Maarssen-Waterloo    1-2 De Dreef-SMVC/FP   1-1


6th class A
Callantsoog              1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 3 3 - 0 6 - 1 5 - 0 1 - 5 2 - 2 2 - 0 7 - 0                 WBSV                22 15  6  1  51  69- 23 P2 prom
Flevo              1 - 5       1 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 3 1 - 4 1 - 0 1 - 2                 Callantsoog         22 16  3  3  51  62- 22 P
HOSV               0 - 0 2 - 1       1 - 4 0 - 7 2 - 2 3 - 3 8 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 2 4 - 0                 Jisp                22 12  5  5  41  90- 31 P1
HYS                1 - 4 3 - 2 1 - 2       4 - 3 3 - 1 1 - 4 6 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 3 4 - 2 2-1             Vesdo               22 13  2  7  41  68- 39 (P2) prom
Jisp               2 - 2 3 - 0 5 - 0 7 - 1       10- 0 1 - 1 10- 0 1 - 4 2 - 3 3 - 3 7 - 2                 WSW                 22 11  3  8  36  49- 30
Oudesluis          1 - 4 0 - 3 1 - 8 4 - 3 2 - 1       2 - 0 6 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 0 5 - 0                 HOSV                22  9  5  8  32  42- 37
SV Parkstad        0 - 3 8 - 1 0 - 1 4 - 4 2 - 2 5 - 3       4 - 0 5 - 3 1 - 3 0 - 1 6 - 4                 Oudesluis           22  9  4  9  31  45- 64
Schellinkhout      1 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 3 0 - 5       0 - 3 0 - 2 0 - 5 8 - 1                 SV Parkstad         22  8  6  8  30  59- 49
Vesdo              1 - 2 6 - 0 1 - 0 6 - 1 2 - 2 5 - 3 3 - 1 5 - 2       0 - 1 4 - 2 3 - 1                 HYS                 22  9  3 10  25  59- 61 5
WBSV               2 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 1 6 - 0 3 - 3 2 - 3 5 - 1       2 - 0 17- 0                 Flevo               22  5  2 15  17  22- 56
WSW                0 - 3 2 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 1 5 - 1 4 - 1 0 - 1       8 - 1                 Schellinkhout       22  4  0 18   9  34- 86 3
ZRC/Herenmarkt     1 - 3 1 - 2 0 - 5 1 - 8 0 -11 2 - 4 3 - 5 1 - 5 2 - 8 4 - 4 1 - 5       2 - 5           ZRC Herenmarkt      22  1  1 20   2  29-130 2
Haarlem-Kennemerl. 2 - 3 1 - 2 1 - 3                                     2 - 4
Haarlem-Kennemerland withdrawn
Playoff for 1st place : WBSV-Callantsoog 2-0

Period championship : Jisp-Vesdo 2-5  Callantsoog-Jisp 2-2  Vesdo-Callantgsoog 2-2        Vesdo promoted

6th class B
APWC                     0 - 2 4 - 3 2 - 1 4 - 2 4 - 2 3 - 1 3 - 1 0 - 2 5 - 1                             Hoograven           18 13  2  3  41  76- 24 P1 prom
DEVO '58           1 - 4       2 - 2 4 - 1 3 - 3 3 - 1 4 - 1 6 - 3 1 - 2 2 - 2                             VVUA Ardahanspor    18 13  2  3  41  52- 21 (champ) P3 prom
Hoograven vv       8 - 1 5 - 3       10- 0 1 - 4 10- 2 2 - 1 6 - 0 0 - 0 7 - 1                             APWC                18 12  0  6  35  53- 43 -1 pnt P    45
HSV '69            0 - 3 2 - 5 0 - 1       2 - 7 2 - 4 1 - 4 3 - 5 0 - 3 3 - 3                             Kismet              18 10  4  4  34  60- 45 P2
Kismet             4 - 3 6 - 1 0 - 4 5 - 2       5 - 4 3 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1 8 - 1                       DEVO '58            18  7  4  7  24  50- 46 -1 pnt 52
RAP                2 - 1 3 - 1 1 - 9 2 - 2 4 - 2       1 - 1 1 - 1 2 - 5 2 - 4                             WV-HEDW             18  5  5  8  20  45- 75
Rivierwijkers      1 - 2 3 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 3 3 - 0       3 - 0 2 - 3 2 - 2                             RAP                 18  5  4  9  19  48- 69 tellen
Sporting Almere    4 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 4 3 - 3 3 - 3       1 - 3 5 - 3                             Rivierwijkers       18  4  5  9  17  31- 34 APWC-DEVO
VVU Ardahanspor    1 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 1 5 - 2 8 - 1 1 - 0 3 - 2       1 - 4                             Sporting Almere     18  4  5  9  17  42- 55  1-5
WV-HEDW            3 - 5 3 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 6 5 -13 0 - 0 3 - 6 0 - 8                                   HSV '69             18  0  3 15   3  23- 68
Muiden                               1 - 2                               2 - 2
Muiden withdrawn
Playoff for 1st place : VVU Ardahanspor-Hoograven 3-0

Period championship  : Hoograven-Kismet 3-2  Kismet-APWC 5-2  APWC-Hoograven 1-5          Hoograven promoted

District West II
1st class B
ADO Den Haag             1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 3 2 - 1 4 - 4 0 - 0 3 - 6 2 - 1     VOC                 26 17  5  4  56  63- 27 P1 prom
Boshuizen          3 - 1       2 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 1 5 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2     FC Boshuizen        26 14  4  8  46  50- 32 P3 prom
Excelsior '20      2 - 0 0 - 1       2 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 3 8 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 4     De Meern            26 14  4  8  46  48- 33 (P1)
Kocatepe           1 - 0 3 - 1 4 - 2       2 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 1     Neptunus-Schiebroek 26 13  4  9  43  44- 37
Magreb '90         3 - 2 2 - 2 6 - 2 2 - 1       1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 4 4 - 1 1 - 5     UVS                 26 12  5  9  41  39- 31
De Meern           2 - 1 2 - 3 1 - 0 4 - 1 0 - 0       5 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4     VELO                26 12  4 10  40  39- 40
Neptunus-Schiebr.  1 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 2 1 - 3 0 - 1       1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 4     SJC                 26 11  6  9  39  54- 49 P2
Nieuwerkerk        2 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1       3 - 0 3 - 0 3 - 4 1 - 3 2 - 0 0 - 0     Magreb '90          26 10  8  8  38  49- 42
PFC                0 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 3       5 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 1     Nieuwerkerk         26 10  6 10  36  42- 44
RKDEO              0 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 0       1 - 2 1 - 2 4 - 4 0 - 3     Kocatepe/Anadolu    26 10  4 12  34  46- 44
SJC                1 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 4 1 - 3 3 - 3 5 - 5 6 - 0       3 - 2 1 - 0 1 - 3     ADO Den Haag        26  9  6 11  33  43- 46 rel
UVS                1 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 1 5 - 1 1 - 3 2 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 0       1 - 2 1 - 1     PFC                 26  6  8 12  26  34- 52
VELO               2 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 5 2 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 1       1 - 4     Excelsior '20       26  7  2 17  23  35- 54 rel
VOC                2 - 0 0 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 3 0 - 0 4 - 2 2 - 0 6 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 2           RKDEO               26  2  4 20  10  24- 79 rel

Period-championship 1A / 1B : See WEST I

2nd class C
Delft                    3 - 1 0 - 5 2 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 4 6 - 2 2 - 1 2 - 1     HMSH                26 16  5  5  53  62- 38 P2 prom
GDA                1 - 0       0 - 4 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 3 4 - 5 2 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 5     Nieuwkoop           26 16  4  6  52  61- 42 P1 prom
GONA               1 - 1 0 - 1       2 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 2 5 - 2 0 - 1 2 - 5 3 - 2 7 - 1 3 - 1 2 - 2     Wilhelmus           26 12  9  5  45  60- 47 (P2)
HMSH               3 - 2 6 - 2 2 - 0       3 - 1 5 - 1 4 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 0 5 - 0 3 - 1 1 - 1     GONA                26 12  4 10  40  53- 35
HVV                1 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 3       1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 6 3 - 0 1 - 0 2 - 2     Voorschoten '97     26 13  1 12  40  55- 42
Meerburg           1 - 2 3 - 6 1 - 4 2 - 1 1 - 1       1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 1     VUC                 26 12  4 10  40  44- 36
Nieuwkoop          4 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 2 4 - 3       4 - 1 3 - 1 6 - 1 3 - 2 4 - 3 4 - 2 2 - 3     TOGB                26 11  7  8  40  42- 35 P3 prom
Oliveo             1 - 0 1 - 3 2 - 3 2 - 1 0 - 5 1 - 3 0 - 2       2 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 5 2 - 3     Delft               26 12  4 10  40  50- 48
Schipluiden        4 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 0       0 - 3 4 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 4     VV Schipluiden      26  9  7 10  34  39- 41
TOGB               2 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 2       1 - 3 3 - 0 1 - 1 0 - 4     GDA                 26 11  1 14  34  41- 58
Voorschoten '97    2 - 4 0 - 2 1 - 0 5 - 2 5 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 3       0 - 3 3 - 4 2 - 2     HVV                 26  8  7 11  31  34- 40 rel
Vredenburch        1 - 4 2 - 3 3 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 2 2 - 4 1 - 6       1 - 4 1 - 2     Meerburg            26  9  4 13  31  33- 44 rel
VUC                1 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2       0 - 2     OLIVEO              26  5  3 18  18  36- 68 rel
Wilhelmus          3 - 5 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 3 3 - 2 3 - 1 1 - 4 0 - 3 4 - 2 2 - 2           Vredenburch         26  4  4 18  16  40- 76 rel

2nd class D
AGE                      1 - 2 1 - 4 0 - 0 3 - 3 1 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 5 2 - 0 4 - 4 3 - 1 2 - 3 0 - 3     CVV Zwervers        26 19  3  4  60  76- 33 P1 prom
DONK               1 - 1       2 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 3 2 - 4 3 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 0     XerxesDZB           26 15  6  5  51  59- 25 P3
DRL                2 - 1 3 - 2       1 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 5 2 - 5 3 - 1 6 - 3 4 - 1 3 - 2 1 - 4     Poortugaal          26 16  3  7  51  62- 41 (P1) prom
Olympia            0 - 0 3 - 0 1 - 1       2 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 2     Unitas              26 14  2 10  44  67- 61
OVV                2 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 0       1 - 7 3 - 1 1 - 3 3 - 4 3 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1     Spartaan 1920       26 13  4  9  43  62- 50 P2
Poortugaal         1 - 0 4 - 1 1 - 3 3 - 0 3 - 2       1 - 0 0 - 2 5 - 2 2 - 2 4 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 2     DRL                 26 13  4  9  43  55- 49
SCO '63            2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 2       1 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 4     Olympia (G)         26 10  8  8  38  36- 42
Slikkerveer        1 - 2 7 - 3 1 - 5 3 - 3 2 - 3 1 - 6 2 - 0       1 - 3 3 - 0 1 - 4 4 - 1 3 - 2 0 - 3     OVV                 26 10  6 10  36  43- 51
Spartaan '20       1 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 2 0 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 3       2 - 3 3 - 1 1 - 0 0 - 3 0 - 1     Slikkerveer         26  9  2 15  29  50- 70
UNIO               1 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 4 2 - 1 0 - 0 0 - 1       1 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 4     SCO '63             26  8  2 16  26  32- 47
Unitas             5 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 2 4 - 3 4 - 2 2 - 1 3 - 2       3 - 0 1 - 3 2 - 0     DONK                26  7  5 14  26  41- 64
VFC                4 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 1 1 - 3       0 - 2 0 - 1     VFC                 26  6  6 14  24  33- 49 rel
XerxesDZB          2 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 2 5 - 0 3 - 0 6 - 0 1 - 1 1 - 0 6 - 1 3 - 0       0 - 1     AGE                 26  5  8 13  23  42- 54 rel
CVV Zwervers       4 - 1 7 - 1 3 - 4 3 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 6 - 3 4 - 4 6 - 0 7 - 4 2 - 2 0 - 2           UNIO                26  4  7 15  19  32- 54 rel

Period-championship 2C / 2D :
Round 1: PFC-Spartaan'20       2-0 and 1-2       TOGB-ADO Den Haag   ADO Den Haag withdrawn
         Wilhelmus-Poortugaal  4-2 and 0-4       XerxesDZB-Nieuwkoop 4-2 and 2-5 aet
Round 2: PFC-Poortugaal        2-1 and 2-4 aet   TOGB-Nieuwkoop      2-0 and 3-3     Poortugaal and TOGB promoted, ADO Den Haag relegated
extra playoff : PFC-Nieuwkoop  not played anymore,  Nieuwkoop promoted, PFC remains in 1st class

3rd class A
Alkmania                 3 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 4 0 - 1 2 - 1 9 - 2     Foreholte           26 17  4  5  55  77- 38 P2 prom
Alphen             2 - 0       0 - 7 2 - 1 2 - 2 3 - 6 1 - 2 3 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 4 3 - 1 9 - 1     Teylingen           26 14  6  6  48  64- 41 (P2) prom
Den Hoorn          2 - 0 1 - 0       3 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 2 9 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 2 3 - 2 4 - 4 3 - 0     Den Hoorn           26 14  5  7  47  66- 45 P1
DOSR               3 - 1 4 - 2 2 - 2       2 - 2 0 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 5 1 - 1 10- 1     MMO                 26 13  5  8  44  53- 49
Foreholte          4 - 3 2 - 1 2 - 0 6 - 1       2 - 0 6 - 0 5 - 1 2 - 2 5 - 5 2 - 0 1 - 4 6 - 0 4 - 1     ROAC '79            26 12  7  7  43  61- 39 P3 prom
Lisse              1 - 2 7 - 4 2 - 4 2 - 2 0 - 4       2 - 2 3 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 2 6 - 0 10- 0     FC Lisse            26 12  6  8  42  80- 43
MMO                3 - 2 6 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 8       2 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 0 6 - 1     Alkmania            26 11  3 12  36  60- 44
NSV '46            2 - 4 1 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 5 0 - 2       1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1     SJZ                 26 10  6 10  36  58- 49
ROAC               1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 4 4 - 0 6 - 0       1 - 2 1 - 1 3 - 3 4 - 0 7 - 2     NSV '46             26 10  4 12  34  47- 61
SJZ                0 - 3 2 - 0 3 - 2 6 - 2 1 - 4 0 - 7 2 - 2 1 - 3 0 - 4       1 - 2 4 - 1 1 - 2 9 - 0     Stompwijk '92       26  9  6 11  33  52- 50
Stompwijk          2 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 5 0 - 1 2 - 3 1 - 3       2 - 4 1 - 2 6 - 3     Alphen              26 10  3 13  33  54- 65
Teylingen          1 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 5 1 - 2 1 - 0 0 - 0       3 - 0 5 - 0     DOSR                26  7  9 10  30  50- 55
UDO                2 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 6 4 - 2 1 - 0 1 - 5 2 - 1 0 - 0 1 - 4 0 - 4       3 - 2     UDO                 26  6  5 15  23  34- 70 rel
VCS                0 -11 1 - 4 2 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 7 3 - 4 0 - 7 1 - 6 3 - 5 4 - 3           VCS                 26  2  1 23   7  36-143 rel

3rd class B
Bodegraven               0 -10 2 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 2     Concordia           26 16  6  4  54  62- 28 P2 prom
Concordia          2 - 0       1 - 0 2 - 4 0 - 2 3 - 2 1 - 3 4 - 1 0 - 0 5 - 2 6 - 0 1 - 0 4 - 2 1 - 1     Woerden             26 16  7  3  54  53- 28 -1 pnt (champ) prom
DHL                2 - 4 0 - 1       1 - 1 1 - 2 2 - 1 5 - 4 1 - 2 4 - 3 5 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 6 1 - 6     Gouda               26 16  4  6  52  75- 49
Dilettant          7 - 1 1 - 1 5 - 1       2 - 1 2 - 2 3 - 3 8 - 2 3 - 0 0 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 2     Groeneweg           26 15  6  5  51  59- 33 P3 prom
ESTO               1 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 1       4 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 1     Dilettant           26 10  9  7  38  64- 44 -1 pnt
Full Speed         3 - 2 1 - 6 1 - 5 3 - 2 5 - 1       3 - 3 1 - 2 6 - 1 4 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 3 2 - 3     Full Speed          26 11  5 10  38  69- 60
Gouda              6 - 0 3 - 4 4 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1       1 - 6 3 - 1 10- 2 3 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 2     ESTO                26 11  3 12  36  45- 40
Groeneweg          5 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 0 2 - 3       2 - 0 5 - 0 6 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 1     Verburch            26  9  4 13  31  54- 52 P1
Haastrecht         1 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 3 3 - 5 2 - 3 0 - 6       2 - 5 3 - 3 3 - 1 3 - 3 1 - 1     DHL                 26  9  4 13  31  48- 61
ONA                1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 6 3 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 0       1 - 1 0 - 4 0 - 4 1 - 0     ONA                 26  8  7 11  31  34- 65
Stolwijk           1 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 2       0 - 0 1 - 0 1 - 2     Bodegraven          26  7  8 11  29  33- 60
VEP                3 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 0 0 - 1 4 - 4 0 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1       2 - 1 0 - 1     VEP                 26  6  5 15  23  30- 43
Verburch           1 - 1 2 - 3 1 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 0 6 - 1       0 - 2     Stolwijk            26  4  7 15  19  24- 53 rel
Woerden            1 - 1 0 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 1           Haastrecht          26  3  7 16  16  35- 69 rel
Playoff for 1st place : Concordia-Woerden 0-2

Period-championship 3A / 3B :
Round 1: Meerburg-Concordia  1-1 and 0-4  ROAC-HVV            4-0 and 3-4
         Teylingen-Verburgh  3-2 and 1-0  Groeneweg-Den Hoorn 1-0 and 1-2  Groeneweg wins on penalties
Round 2: Concordia-Teylingen 1-2 and 1-4  ROAC-Groeneweg      1-2 and 2-1  Teylingen and ROAC promoted, Meerburg and HVV relegated
                                              ROAC wins on penalties

3rd class C
CKC                      2 - 2 4 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 1 3 - 3 4 - 1 2 - 2 3 - 3     SV Ommoord          26 19  1  6  58  75- 43 P1 prom
Erasmus            3 - 1       10- 2 2 - 1 3 - 6 4 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 3     SVV                 26 18  2  6  56  78- 38 P2
Excelsior R.       0 - 2 2 - 4       0 - 5 2 - 8 3 - 2 3 - 2 2 - 3 0 - 3 2 - 4 5 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 4     GSC/ESDO            26 16  2  8  50  71- 40 (P1)
Gr.Willem II VAC   0 - 0 1 - 3 3 - 0       1 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 1     Wateringse Veld     26 14  7  5  49  71- 43
GSC ESDO           3 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 1       0 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 1 5 - 1 4 - 2 5 - 2     Erasmus             26 12  5  9  41  61- 46
Laakkwartier       0 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 2       4 - 4 2 - 0 1 - 5 1 - 2 1 - 0 5 - 3 2 - 2 3 - 6     TAC '90             26 11  7  8  40  58- 40
Mozaiek            2 - 0 4 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 8 1 - 3       1 - 6 1 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 8 0 - 1 2 - 5     CKC                 26 11  7  8  40  52- 39 P3
ODB                0 - 3 1 - 4 2 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 2       0 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 4     Laakkwartier        26  9  8  9  35  40- 48
Ommoord            2 - 3 5 - 4 5 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 2 4 - 2 5 - 0       6 - 2 0 - 2 2 - 4 5 - 2 2 - 4     Graaf Willem II/VAC 26  9  6 11  33  35- 42
Steeds Hooger      1 - 3 1 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 2       0 - 4 1 - 7 1 - 8 2 - 2     De Ster Den Haag    26  8  6 12  30  41- 50
De Ster            2 - 4 2 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 5 0 - 1 1 - 2 0 - 0       2 - 4 2 - 1 3 - 4     ODB                 26  6  6 14  24  32- 57
SVV                3 - 0 1 - 0 5 - 0 2 - 0 4 - 2 3 - 0 4 - 1 5 - 3 2 - 3 2 - 0 4 - 0       0 - 0 0 - 1     FC Mozaiek          26  6  3 17  21  40- 75 rel
TAC '90            1 - 3 2 - 0 4 - 2 4 - 5 1 - 0 0 - 0 5 - 3 4 - 0 2 - 2 2 - 3 5 - 0 3 - 1       3 - 0     Steeds Hooger       26  5  6 15  21  27- 67 rel
Wateringse Veld    2 - 1 1 - 1 7 - 3 7 - 0 4 - 0 3 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 2 0 - 0           Excelsior R         26  4  2 20  14  40- 93 rel   rel
Playoff for 12th place : Mozaiek-Steeds Hooger  2-0

3rd class D
Abbenbroek               2 - 2 4 - 4 1 - 4 4 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 5 2 - 5 3 - 2 2 - 2 2 - 1           JHR                 24 19  2  3  59  78- 14 P1 prom
Antibarbari        6 - 1       3 - 3 2 - 5 5 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 3 6 - 2 0 - 0 9 - 1     OHVV                24 16  3  5  51  79- 36 P2 prom
BZC '95            6 - 0 1 - 1       0 - 2 7 - 1 10- 1 2 - 4 3 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 3 2 - 2 4 - 3           DEHMusschen         24 15  3  6  48  75- 38 P prom
DEHMusschen        7 - 3 1 - 3 3 - 1       4 - 1 7 - 0 5 - 2 7 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 4 2 - 0           Meeuwenplaat        24 12  5  7  41  57- 57 (P1)
DHZ                3 - 5 1 - 4 1 - 7 1 - 6       2 - 6 0 - 0 2 - 4 0 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 6 2 - 9     LMO                 24 13  1 10  40  52- 42
Flakkee            0 - 0 0 - 0 8 - 0 0 - 2 5 - 1       7 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 0 3 - 1     WCR                 24 11  4  9  37  55- 45
GLZ Delfshaven     3 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 0 6 - 0       1 - 0 1 - 3 4 - 0 8 - 2 1 - 5 2 - 1 3 - 0     Antibarbari         24  8 11  5  35  57- 44
Hekelingen         6 - 0 1 - 5 1 - 2 0 - 2 5 - 1 0 - 6 4 - 2       0 - 6 1 - 2 4 - 5 1 - 2 3 - 6 4 - 2     BZC '95             24  9  5 10  32  64- 60
JHR                1 - 0 5 - 1 5 - 0 2 - 0 9 - 0 3 - 1 1 - 0 5 - 0       5 - 0 4 - 0 3 - 0 4 - 1           GLZ/Delfshaven      24  9  5 10  32  53- 49
LMO                6 - 2 2 - 3 4 - 1 5 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 4 10- 0 0 - 4       2 - 3 3 - 1 4 - 1           Flakkee             24  6  6 12  24  45- 57
Meeuwenplaat       2 - 1 2 - 2 3 - 4 2 - 5 5 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 2 5 - 1     Abbenbroek          24  6  5 13  23  43- 76 rel
OHVV               3 - 1 3 - 2 4 - 1 2 - 2 13- 0 6 - 0 5 - 0 5 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 0       6 - 1 4 - 2     Hekelingen          24  5  1 18  16  35- 84 rel
WCR                4 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 5 - 0 0 - 3 0 - 1 3 - 2 5 - 1       1 - 0     DHZ                 24  0  3 21   2  20-111 -1 pnt rel
RDM                3 - 4       1 -11 1 - 3                   2 - 2 1 - 4 1 - 4
RDM withdrawn

Period-championship 3C / 3D :
Round 1: VFC-OHVV          0-2 and 1-1   CKC-DONK              2-2 and 1-2
         SVV-Meeuwenplaat  3-3 and 4-2   DEHMusschen-GSC/ESDO  4-1 and 4-1
Round 2: OHVV-SVV          1-2 and 3-1   DONK-DEHMusschen      0-2 and 2-2  OHVV and DEHMusschen promoted. VFC relegated, SVV and DONK -> extra playoff

Extra playoff for 3 places in 2nd class :
1 Concordia-Groeneweg  4-0    SVV-DONK 1-4      Concordia promoted, DONK remains in 2nd class
2 Groeneweg-SVV        2-1                      Groenewweg promoted

4th class A
Altior                   2 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 2 2 - 0                 SEP                 22 16  3  3  51  65- 15 P1 prom
ASC                3 - 3       2 - 1 1 - 8 4 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 0 0 - 3 4 - 3                 van Nispen          22 15  4  3  49  49- 18 P2 prom
Bernardus          1 - 1 2 - 3       4 - 6 2 - 2 2 - 1 4 - 2 1 - 3 2 - 5 5 - 1 1 - 2 2 - 3                 Kickers '69         22 10  6  6  36  45- 28 (P1)
DoCoS              3 - 0 2 - 0 3 - 1       2 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 5 0 - 2 2 - 1 2 - 5 1 - 2                 FC Rijnland         22  9  5  8  32  34- 31 P3
GOL Sport          2 - 3 1 - 1 2 - 3 4 - 2       0 - 0 3 - 4 3 - 0 3 - 3 1 - 2 1 - 1 5 - 1                 ASC                 22  9  4  9  31  35- 50
Kickers '69        2 - 0 0 - 1 4 - 4 2 - 0 2 - 5       4 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 2 0 - 1                 GOL Sport           22  8  6  8  30  46- 38
Leidse Boys        2 - 1 1 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 0 0 - 4       1 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 3 3 - 0                 Altior              22  7  7  8  28  33- 39
van Nispen         1 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 6 - 0       1 - 0 6 - 0 1 - 0 1 - 0                 DoCoS               22  8  2 12  26  44- 49
Rijnland           4 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 1       1 - 0 1 - 3 2 - 2                 SV Bernardus        22  6  5 11  23  47- 55
Roodenburg         2 - 0 2 - 5 3 - 3 3 - 1 1 - 0 0 - 4 2 - 0 1 - 4 2 - 5       1 - 1 1 - 3                 Leidsche Boys       22  6  4 12  22  32- 57
SEP                7 - 0 5 - 0 3 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 0 6 - 0 0 - 0 3 - 0 5 - 0       3 - 0                 Roodenburg          22  6  4 12  21  27- 54 -1 pnt
SV Warmunda        1 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 4 0 - 4 0 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 4                       Warmunda            22  5  4 13  19  26- 49

4th class B
Aeolus                   1 - 4 0 - 4 2 - 6 5 - 2 3 - 7 0 - 8 0 - 8 0 - 9 1 - 4 0 - 9 2 - 9                 ASW                 22 17  2  3  53  51- 20 P1 prom
Ammerstol          7 - 3       1 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 5 4 - 2 2 - 0 1 - 5 1 - 0 1 - 3 1 - 4                 Nicolaas Boys       22 17  1  4  52  70- 26 (P1) prom
ASW                5 - 0 5 - 0       3 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 3                 FC Zoetermeer       22 15  4  3  49  71- 32 P3
Cabauw             1 - 4 1 - 1 0 - 2       4 - 2 1 - 3 2 - 4 4 - 5 1 - 4 1 - 4 1 - 3 1 - 1                 RVC '33             22 14  2  6  44  58- 25 P2 prom
Floreant           15- 2 5 - 1 0 - 1 3 - 2       2 - 1 2 - 5 1 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 3                 Hermes-DVS          22 13  3  6  42  69- 39
Gouderak           7 - 1 5 - 3 0 - 3 6 - 2 5 - 0       2 - 2 1 - 5 0 - 1 0 - 2 2 - 3 3 - 4                 Moordrecht          22  9  3 10  30  57- 41
Hermes DVS         9 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1       3 - 2 3 - 5 2 - 0 4 - 3 0 - 1                 Gouderak            22  8  2 12  26  55- 48
Moordrecht         4 - 1 6 - 0 1 - 2 3 - 0 0 - 1 3 - 3 6 - 3       0 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 4                 Wippolder           22  6  4 12  22  48- 43
Nicolaas Boys      7 - 1 6 - 0 5 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 6 4 - 0       2 - 4 4 - 2 2 - 0                 Ammerstol           22  7  1 14  22  34- 72
RVC '33            17- 3 3 - 0 2 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 2 4 - 1 0 - 2       3 - 1 0 - 2                 Floreant            22  6  3 13  21  48- 56
Wippolder          7 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 1       2 - 2                 Cabauw              22  4  3 15  15  32- 67
Zoetermeer         8 - 2 6 - 1 1 - 1 8 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 1                       Aeolus              22  2  0 20   1  33-157 -5 pnts

4th class C
ADS                      0 - 3 2 - 1 3 - 4 2 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 3 0 - 5 3 - 1 0 - 3 2 - 1                 BMT                 20 14  5  1  47  57- 24 P1 prom
BMT                2 - 1       3 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 1 6 - 1 1 - 1 3 - 0 5 - 2 2 - 2                 Hoekpolder          20 10  8  3  38  75- 27 P2 prom
Celeritas          8 - 1 2 - 3       4 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 3 7 - 1 6 - 4 3 - 0                 Oranjeplein-Postd.  20 12  3  5  36  59- 30 -3 pnts P prom
Escamp             2 - 3 0 - 2 0 - 4       0 - 7 3 - 9 2 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 4                 Celeritas           20 10  4  6  34  58- 42 (P1) prom
Hoekpolder         4 - 3 3 - 2 2 - 3 10- 0       1 - 1 6 - 0 2 - 2 1 - 1 13- 0 4 - 1                       REMO                20  8  7  5  31  45- 38
Oranjeplein-Postd. 5 - 0 2 - 4 2 - 0 3 - 4 2 - 1       3 - 1 4 - 2 2 - 1 6 - 0 3 - 2 4 - 2                 RVA                 20  9  6  5  30  57- 31 -3 pnts
Real Zoetermeer    2 - 2 2 - 4 2 - 1 4 - 3 2 - 2 0 - 3       1 - 5 2 - 2 2 - 1 3 - 2                       WIK                 20  7  3 10  24  48- 53
REMO               2 - 2 1 - 1 2 - 1 5 - 2 3 - 3 0 - 2 4 - 1       2 - 1 0 - 0 4 - 2 3 - 2                 ADS                 20  5  5 10  20  32- 56
RVA Anadolu        4 - 0 0 - 0 8 - 1 1 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 2 1 - 1       7 - 1 2 - 1 3 - 3                 HSV Escamp          20  6  2 12  20  37- 69
Toofan             1 - 1 1 - 4 1 - 5 1 - 4 0 - 3 0 - 5 0 - 2 1 - 3 3 -10       1 - 4                       Real Zoetermeer     20  5  3 12  18  32- 56
WIK                2 - 3 1 - 5 1 - 1 3 - 1 1 - 4 5 - 3 3 - 2 2 - 1 2 - 2 4 - 0       4 - 6                 Toofan              20  0  2 18   2  14- 88
HMC                0 - 2 0 - 3 2 - 5 4 - 4 2 - 4 2 - 4 3 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 0
HMC withdrawn

4th class D
Blijdorp                 0 - 1 3 - 2 1 - 4 1 - 0 2 - 2 0 - 7 2 - 4 1 - 0 3 - 3 5 - 2 0 - 3                 SVDPW               22 20  2  0  62 143- 24 P1 prom
CWO                0 - 1       7 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 3 0 - 8 3 - 4 2 - 0 7 - 5 3 - 1                 Spaland             22 13  3  6  42  76- 35 P2 prom
Delfia             1 - 5 0 - 4       4 -10 2 - 3 3 - 5 3 - 5 0 - 6 0 - 3 2 - 4 3 - 0 0 - 7                 CWO                 22 13  2  7  41  51- 43 (P1)
DRGS               1 - 1 4 - 0 3 - 0       3 - 6 5 - 1 2 - 0 0 - 7 1 - 1 1 - 2 4 - 3 6 - 1                 DRGS                22 11  5  6  38  69- 50 P3 prom
Hargasport         6 - 0 5 - 1 7 - 2 1 - 1       3 - 0 1 - 3 2 - 2 5 - 2 5 - 2 5 - 0 2 - 4                 Hargasport          22 10  6  6  36  66- 41
HWD                0 - 5 0 - 4 5 - 5 2 - 4 4 - 2       2 - 3 2 - 7 8 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 2                 RSC Voorwaarts      22 10  3  9  33  49- 45
Spaland            7 - 0 0 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 1 5 - 0       2 - 4 13- 2 5 - 0 2 - 0 2 - 1                 Taurus              22  8  5  9  29  53- 66
SVDPW              2 - 2 3 - 1 18- 0 6 - 4 1 - 0 6 - 2 5 - 1       8 - 1 8 - 0 9 - 2 10- 1                 Blijdorp            22  8  4 10  28  37- 53
SVH                0 - 2 1 - 4 3 - 3 3 - 4 4 - 4 3 - 2 0 - 4 1 - 6       1 - 7 1 - 2 0 - 7                 VOB                 22  7  5 10  26  51- 75
Taurus             3 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 7 3 - 3 4 - 3 4 - 2 0 -10 0 - 1       8 - 2 2 - 2                 SVH                 22  4  3 15  15  37- 90
VOB                3 - 1 2 - 2 7 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 4 1 - 5 3 - 2 2 - 6       1 - 0                 HWD                 22  3  4 15  13  46- 77
Voorwaarts         2 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 3                       Delfia              22  2  4 16   7  37-116 -3 pnts

4th class E
Besiktas                 4 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 3                             Zwarte Pijl         18 15  1  2  46  57- 21 P1 prom
FIOS               2 - 1       2 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 1 2 - 5                             Besiktas            18 13  2  3  41  52- 21 P2 prom
Hillegersberg      1 - 3 5 - 0       2 - 5 5 - 2 3 - 5 4 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 4 2 - 1 4 - 2                 NOC Kralingen       18 11  3  4  36  62- 32 P
HOVDJSCR           1 - 1 1 - 3 1 - 0       4 - 5 1 - 2 9 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 2 4 - 3                       TransvaliaZW        18 11  3  4  36  49- 35 (P1) prom
Maasstad Tediro    0 - 2 0 - 5 6 - 5 4 - 3       1 - 5 1 - 1 0 - 5 0 - 1 2 - 3                             FIOS                18 10  2  6  32  40- 34
NOCKralingen       3 - 2 6 - 2 8 - 4 2 - 1 3 - 1       0 - 0 3 - 0 2 - 2 0 - 1                             HOV/DJSCR           18  7  2  9  23  48- 38
Pretoria           1 - 4 0 - 3 1 - 8 2 - 5 3 - 2 1 - 6       1 - 3 3 - 5 1 - 4       1 - 5                 Hillegersberg       18  6  1 11  19  52- 56
TransvaliaZW       0 - 3 4 - 2 6 - 4 4 - 2 4 - 1 4 - 3 5 - 1       4 - 0 2 - 4 3 - 3                       Maasstad Tediro     18  4  1 13  13  30- 60
Vierpolders        1 - 8 0 - 3 0 - 0 1 - 4 0 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 2       0 - 2                             Vierpolders         18  3  3 12  12  21- 47
Zwarte Pijl        0 - 1 1 - 1 7 - 1 4 - 2 6 - 2 2 - 0 5 - 0 1 - 2 3 - 2             1 - 1                 FC Pretoria R.      18  1  2 15   5  19- 77
Coal                     1 - 2             2 - 1                         1 - 2
Overmaas                                         2 - 2             9 - 0       1 - 0
Coal and Overmaas withdrawn

Playoff between winners of periods, teams ended on 11th and 12th place in 4th class and highest 4th class team without period title (Hermes DVS)
1 Kickers'69-RVC'33        0-1 DOSR-Kickers'69         1-1 RVC'33-DOSR              1-0   RVC '33 promoted, DOSR -> extra playoff
2 Alphen-Van Nispen        1-2 Zoetermeer-Alphen       2-3 van Nispen-Zoetermeer    5-1   van Nispen promoted, Alphen -> extra playoff
3 Nicolaas B-FC Rijnland   1-0 FC Rijnland-VEP         1-3 VEP-Nicolaas B           2-1   VEP remains in 3rd class, Nicolaas B. -> extra playoff
4 Bodegraven-Oranjepl Pd   1-2 NOCKralingen-Bodegraven 2-4 Oranjepl.Pd-NOCKralingen 1-1   Oranjeplein-Postduiven promoted, Bodegraven -> extra playoff
5 Celeritas-Spaland        1-1 Mozaiek-Celeritas       0-4 Spaland-Mozaiek          5-2   Celeritas promoted, Mozaiek relegated, Spaland -> extra playoff
6 ODB-Hermes DVS           1-0 Hermes DVS-Hoekpolder   2-2 Hoekpolder-ODB           4-1   Hoekpolder promoted, ODB -> extra playoff
7 CWO-Besiktas             1-3 Hekelingen-CWO          1-0 Besiktas-Hekelingen      4-0   Besiktas promoted, Hekelingen -> extra playoff
8 Abbenbroek-Transvalia ZW 3-3 DRGS-Abbenbroek         5-2 Transvalia ZW-DRGS       4-0   Abbenbroek remains in 3rd class, DRGS -> extra playoff

Extra playoff between 2nd placed teams in 1st playoff, 1st 3 promoted (duration of matches 2 x 20 min.)
1 DOSR-Spaland       3-1  Hekelingen-Nicolaas Boys 1-1  Nicolaas Boys-DOSR    1-2         Nicolaas B. promoted, DOSR and Spaland remain in 3rd class,
  Spaland-Hekelingen 3-0  DOSR-Hekelingen          2-1  Nicolaas Boys-Spaland 4-2                                               Hekelingen -> 2nd extra playoff
2 Alphen-DRGS        3-2  Bodegraven-ODB           0-3  ODB-Alphen            1-0         Alphen, DRGS and ODB remain in 3rd class
  DRGS-Bodegraven    1-1  ODB-DRGS                 0-1  Alphen-Bodegraven     0-0                                               Bodegraven -> 2nd extra playoff

Extra playoff between teams on 4th place                Hekelingen-Bodegraven 0-3         Bodegraven remains in 3rd class, Hekelingen relegated


District South I
1st class C
Best Vooruit             1 - 2 0 - 1 1 - 2 5 - 5 3 - 0 4 - 1 1 - 0 5 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 2 4 - 1 2 - 3     De Valk             26 19  5  2  62  54- 22 P2 prom
BVV                1 - 2       3 - 3 4 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 5 2 - 1     DOSKO               26 14  4  8  46  58- 40 P1 prom
De Valk            4 - 0 4 - 2       2 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 0     Best Vooruit        26 12  5  9  41  55- 45 (P2)
DESK               1 - 4 3 - 2 1 - 3       3 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 6 2 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 1     DESK                26 11  8  7  41  47- 41 P3
DOSKO              1 - 0 4 - 1 1 - 2 3 - 0       0 - 3 7 - 0 2 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 0     Vlissingen          26 12  4 10  40  48- 39
EFC                1 - 3 2 - 3 1 - 2 0 - 4 2 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1     LONGA               26 10  6 10  36  43- 50
Geldrop/Houta Bouw 2 - 2 7 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 3 5 - 0       2 - 2 3 - 4 4 - 2 5 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 1     EFC                 26 10  5 11  35  38- 46
Halsteren          3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 2       2 - 1 3 - 3 0 - 0 4 - 2 6 - 0 1 - 2     Geldrop/AEK         26  9  6 11  33  50- 52
IFC                2 - 4 1 - 3 2 - 2 0 - 4 2 - 4 3 - 3 2 - 0 1 - 3       2 - 1 4 - 1 3 - 1 5 - 2 1 - 4     BVV                 26 10  3 13  33  45- 63
JEKA               1 - 2 1 - 2 2 - 6 1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 2       0 - 2 5 - 2 4 - 1 2 - 0     TSC                 26 11  0 15  33  39- 57
LONGA              3 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 2 0 - 4       2 - 0 4 - 0 2 - 0     Halsteren           26  8  8 10  32  49- 37 rel
Nemelaer           1 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 0 0 - 4 4 - 5 1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 1 4 - 0       1 - 2 3 - 1     IFC                 26  8  5 13  29  46- 62 rel
TSC                3 - 1 1 - 0 0 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 1 4 - 2 2 - 0       2 - 3     Nemelaer            26  7  5 14  26  37- 45 rel
Vlissingen         1 - 1 4 - 1 1 - 3 2 - 2 5 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 3           JEKA                26  7  4 15  25  44- 54 rel

Period-championship 1C / 1D :
Round 1: Goes-Wittenhorst   2-1 and 4-1  DESK-Deurme        2-1 and 2-4 aet
         Best Vooruit-TOP   6-1 and 1-1  SV Meerssen-DOSKO  1-1 and 0-2
Round 2: Goes-Best vooruit  1-0 and 1-1  Deurne-DOSKO       2-5 and 0-1   DOSKO promoted, Goes remains in Hoofdklasse

Playoff between Round 2 losers for place in extra playoff for 1 place in Hoofdklasse, See above, between Hoofdklasse and Distr. West I
Best Vooruit-Deurne 0-4

2nd class E
Aardenburg               2 - 4 3 - 0 4 - 1 1 - 6 0 - 0 3 - 2 8 - 4 3 - 3 2 - 6 2 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 3     Roosendaal          26 15  9  2  54  70- 37 P1 prom
Alliance           4 - 1       1 - 2 4 - 4 1 - 1 0 - 4 3 - 5 6 - 4 0 - 0 1 - 4 1 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 2     SC 't Zand          26 14  7  5  49  62- 27 P2
Axel               1 - 1 2 - 1       3 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 4 3 - 3 1 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 3     BSC                 26 15  4  7  49  56- 37 P3
Boeimeer           2 - 4 4 - 3 3 - 2       0 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 7 2 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 1     Moerse Boys         26 13  8  5  47  47- 30 (P1) prom
BSC                3 - 1 1 - 1 6 - 1 3 - 2       2 - 2 1 - 5 2 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 3     WSC                 26 12 10  4  46  47- 29
Moerse Boys        3 - 0 3 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 1       1 - 0 2 - 3 3 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 0     Uno Animo           26 13  5  8  44  52- 44
RCS                7 - 5 1 - 1 5 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 4       2 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 6 2 - 2     RCS                 26 10  5 11  35  61- 63
RKJVV/v. Dalsen IB 8 - 4 4 - 0 4 - 4 2 - 1 5 - 7 4 - 3 3 - 4       0 - 2 2 - 1 0 - 5 5 - 4 2 - 2 1 - 1     Terneuzen           26  9  6 11  33  45- 52
Roosendaal         5 - 2 5 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2       3 - 1 0 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0     RKJVV               25  8  6 11  29  62- 73 -1 pnt
Sarto              1 - 0 3 - 1 4 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 3       1 - 4 0 - 2 0 - 5 0 - 0     Sarto               26  8  5 13  29  41- 50
SC 't Zand         1 - 1 5 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 3 0 - 0       7 - 2 5 - 1 4 - 1     Aardenburg          25  5  7 13  22  51- 75 rel
Terneuzen          3 - 2 1 - 2 1 - 1 5 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 3 3 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 2     Axel                26  4  9 13  21  41- 63 rel
Uno Animo          2 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0 5 - 4 4 - 2 4 - 2 0 - 0 1 - 3 5 - 2       1 - 1     Alliance            26  4  7 15  19  39- 67 rel
WSC                3 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 0 4 - 5 4 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 0           Boeimeer            26  5  4 17  18  45- 72 -1 pnt rel

2nd class F
Beerse Boys              4 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 0 6 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 0 4 - 0     TEC                 26 19  4  3  61  82- 29 P1 prom
Bladella           0 - 1       1 - 4 1 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 3 2 - 4 4 - 2 2 - 3 0 - 0 3 - 4 0 - 3 1 - 2     Nieuw Woensel       26 16  3  7  51  57- 40 P2 prom
Gestel             1 - 1 2 - 2       4 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 1 0 - 1 5 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 0     Beerse Boys         26 13  6  7  45  49- 30 (P1)
Haarsteeg          2 - 1 1 - 2 2 - 1       1 - 1 1 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 3 2 - 0 0 - 3 2 - 6 3 - 3 4 - 1     RKVVO               26 13  6  7  45  59- 44
Heeswijk           0 - 0 3 - 2 0 - 3 0 - 3       1 - 6 1 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 3 2 - 1     VV Gestel           26 12  8  6  44  51- 25 P3
Marvilde           3 - 3 6 - 2 0 - 1 4 - 1 4 - 1       0 - 2 1 - 1 1 - 4 5 - 1 5 - 1 0 - 6 5 - 1 3 - 1     Marvilde            26 11  7  8  40  59- 46
Nieuw Woensel      4 - 1 1 - 0 0 - 0 5 - 6 0 - 1 1 - 2       2 - 3 3 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 1 5 - 1     PSV                 26 12  4 10  40  54- 42
PSV                2 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 2       3 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 3 5 - 0 4 - 2     Theole              26 11  3 12  36  50- 60
RKVVO              2 - 1 4 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 1       2 - 2 3 - 0 3 - 3 6 - 1 2 - 1     Haarsteeg           26  9  6 11  33  46- 60
Rood Wit V         2 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 3       0 - 2 0 - 4 6 - 2 2 - 3     Heeswijk            26  9  5 12  32  26- 52
SV Valkenswaard    0 - 2 0 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 1 4 - 5 2 - 1 0 - 1       0 - 5 2 - 4 1 - 3     Rood Wit V          26  8  3 15  27  36- 54 rel
TEC                2 - 1 8 - 2 1 - 1 2 - 3 7 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 0       3 - 2 2 - 0     Valkenswaard        26  7  3 16  24  35- 55 rel
Theole             1 - 3 3 - 0 3 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 2       2 - 1     Zwaluw VFC          26  7  2 17  23  35- 62 rel
Zwaluw VFC         0 - 2 5 - 1 0 - 4 3 - 2 0 - 1 4 - 4 5 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 5 0 - 2 0 - 3           Bladella            26  3  4 19  13  31- 71 rel

Period-championship 2E / 2F :
Round 1: IFC-Nieuw Woensel     2-2 and 0-1  BSC-Halsteren         1-0 and 1-2 aet Halsteren wins on penalties
         't Zand-Beerse Boys   1-0 and 3-2  Gestel-Moerse Boys    3-2 and 0-2
Round 2: Nieuw Woensel-'t Zand 1-0 and 1-0  Halsteren-Moerse Boys 2-3 and 1-1   Nieuw Woensel and Moerse Boys promoted, IFC and Halsteren relegated

3rd class A
Cluzona                  2 - 2 2 - 4 3 - 1 3 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 3                 Zeelandia-Middelb.  22 14  5  3  47  55- 22P1 prom
HVV '24            3 - 1       2 - 0 0 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 0 7 - 0 2 - 3 0 - 1 3 - 4 2 - 2                 MOC 1917            22 13  3  6  42  56- 34 P3 prom
Internos           2 - 3 2 - 2       3 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1                 Rood Wit W          22 12  6  4  42  42- 26 P2
Jong Ambon         1 - 4 1 - 7 2 - 1       1 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 2 4 - 3 0 - 7                 Internos            22 11  5  6  38  36- 24 (P1)
METO               2 - 1 2 - 1 0 - 0 4 - 3       1 - 3 0 - 2 3 - 3 0 - 3 3 - 0 0 - 2 0 - 4                 Unitas '30          22 10  2 10  32  40- 37
MOC '17            1 - 1 1 - 0 3 - 1 6 - 2 7 - 0       1 - 1 2 - 1 1 - 2 6 - 0 6 - 1 4 - 3                 Cluzona Rksv        22  8  6  8  30  36- 35
Rood Wit W         3 - 0 3 - 2 3 - 1 4 - 4 5 - 0 2 - 1       2 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 1                 HVV '24             22  8  5  9  29  48- 32
SC Gastel          0 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 2       0 - 1 3 - 2 0 - 4 1 - 2                 Virtus              22  9  2 11  29  38- 42
Unitas '30         2 - 2 5 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 2       4 - 1 0 - 1 1 - 3                 Victoria '03        22  7  4 11  25  25- 41
Victoria '03       1 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0       2 - 1 2 - 3                 METO                22  7  4 11  25  25- 50 rel
Virtus             2 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 2 4 - 5 3 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 0       0 - 1                 Jong Ambon          22  6  5 11  23  36- 62 rel
Zeelandia Middelb. 2 - 1 3 - 2 0 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 0 5 - 0                       SC Gastel           22  1  5 16   8  19- 51 rel

3rd class B
Baardwijk                5 - 2 1 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 5 1 - 0 3 - 0 0 - 4 2 - 0                 Groen Wit (Breda)   22 13  5  4  44  54- 34 P1 prom
Beek Vooruit       0 - 1       0 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 4 3 - 4 0 - 1 0 - 2 6 - 1 0 - 1                 Oosterhout          22 12  4  6  40  43- 26 P2
Gilze              3 - 3 0 - 5       1 - 3 1 - 0 0 - 4 3 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 4                 Madese Boys         22 11  3  8  36  40- 29 (P1) prom
Groen Wit          2 - 2 1 - 0 2 - 0       4 - 2 5 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 0 5 - 3 0 - 1 1 - 3                 Baardwijk           22 10  5  7  35  33- 35
Madese Boys        2 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 4       1 - 2 2 - 2 5 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 0                 SCO                 22  9  7  6  34  44- 34
Oosterhout         4 - 2 5 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 0       4 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 0                 Gilze               22  9  3 10  30  29- 36
Rijen              0 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1       2 - 1 1 - 1 3 - 2 5 - 2 2 - 2                 Rijen               22  7  7  8  28  37- 37
RKsv RCD           5 - 2 2 - 4 0 - 0 2 - 4 1 - 2 0 - 3 1 - 1       3 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 1                 RCD                 22  8  4 10  28  44- 46 P3
SCO/TOFS           2 - 2 4 - 1 0 - 3 3 - 3 2 - 2 0 - 0 0 - 5 4 - 2       3 - 0 1 - 2 6 - 1                 Terheijden          22  8  4 10  28  35- 39
Terheijden         0 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 0 0 - 0       5 - 4 3 - 2                 Waspik              22  8  3 11  27  40- 56
Waspik             2 - 1 0 - 1 1 - 2 4 - 3 0 - 2 1 - 1 4 - 3 1 - 4 2 - 7 0 - 5       2 - 1                 Zundert             22  5  6 11  21  32- 46 rel
Zundert            0 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 2 4 - 1                       Beek Vooruit        22  6  1 15  19  32- 45 rel

Period-championship 3A / 3B :
Round 1: Axel-Oosterhout       2-1 and 2-2   MOC '17-Aardenburg  2-1 and 5-2
         Madese B.-Rood Wit W. 2-1 and 1-0   RCD-Internos        1-2 and 1-2
Round 2: Axel-Madese Boys      0-4 and 2-4   MOC '17-Internos    3-1 and 0-1      Madese Boys and MOC '17 promoted, Axel and Aardenburg relegated

3rd class C
BMC                      0 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 3 3 - 2 2 - 2 1 - 1                 CHC/Orka            22 14  7  1  49  47- 25 P2 prom
Boxtel             3 - 2       0 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 1 5 - 2 4 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 0 6 - 2                 Helvoirt            22 13  6  3  45  51- 32 P3 prom
CHC/Orka           2 - 2 1 - 0       4 - 1 1 - 0 1 - 1 6 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1                 Boxtel              22 12  3  7  39  45- 29 P1
DSC                2 - 1 3 - 1 0 - 1       0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 0                 RKDVC               22 10  4  8  34  32- 22 (P2)
Emplina            2 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 4       1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 2                 ODC                 22  9  6  7  33  38- 36
Essche Boys        2 - 3 3 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 3       2 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1                 DSC                 22  8  5  9  29  35- 36
GVV                1 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 3       0 - 2 1 - 5 2 - 0 0 - 5 0 - 7                 Wilhelmina          22  7  7  8  28  42- 42
Helvoirt           2 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 2 4 - 1 6 - 1 2 - 2       2 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 0                 BMC                 22  6  9  7  27  35- 40
ODC                3 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 4       1 - 0 0 - 0 3 - 2                 Emplina             22  6  7  9  25  30- 38
RKDVC              1 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 0       1 - 0 4 - 0                 Essche Boys         22  4 10  8  22  33- 41 rel
St.Michielsgestel  0 - 2 0 - 4 0 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 1       2 - 3                 Sint Michielsgestel 22  3  6 13  15  21- 33 rel
Wilhelmina         1 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 3 2 - 2 4 - 1 3 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 1                       GVV                 22  3  4 15  13  25- 60 rel

3rd class D
Bergeijk                 2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 1 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 1                 SBC                 22 13  4  5  43  55- 31 P3 prom
Jong Brabant       1 - 1       1 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 4 3 - 3 5 - 3 2 - 4 1 - 1 1 - 4                 VOAB                22 12  6  4  42  45- 18 P2 prom
NOAD               3 - 1 2 - 4       1 - 3 2 - 0 0 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 1                 RPC                 22 13  3  6  42  48- 30 P1
Oisterwijk         1 - 0 1 - 2 1 - 1       4 - 2 6 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 1 0 - 0 1 - 4                 Unitas '59          22 10  4  8  34  41- 30 (P3)
Reusel Sport/FaesG 0 - 1 2 - 5 0 - 3 2 - 1       0 - 6 0 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 2                 NOAD                22 10  4  8  34  36- 36
RKSV Heeze         0 - 0 0 - 2 3 - 0 0 - 0 6 - 0       3 - 4 2 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 2                 Oisterwijk          22  8  8  6  32  37- 34
RPC                5 - 0 2 - 1 0 - 1 5 - 0 3 - 1 3 - 1       0 - 0 1 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 0                 Heeze               22  7  6  9  27  37- 36
SBC                1 - 3 4 - 3 3 - 2 1 - 0 7 - 1 1 - 0 4 - 0       2 - 0 6 - 0 3 - 0 2 - 0                 Jong Brabant        22  7  6  9  27  41- 47
Taxandria          0 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 5       3 - 2 1 - 3 1 - 1                 Bergeijk            22  6  8  8  26  25- 29
TSV Gudok          2 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 4 1 - 4 2 - 3       1 - 0 0 - 4                 TSV Gudok           22  7  4 11  25  37- 56 rel
Unitas '59         2 - 0 2 - 3 5 - 2 4 - 1 1 - 5 4 - 1 2 - 0 3 - 2 6 - 0 1 - 1       1 - 2                 Taxandria           22  4  7 11  19  28- 46 rel
VOAB               5 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 1 6 - 1 1 - 2                       Reusel Sport        22  4  2 16  14  21- 58 rel

Period-championship 3C / 3D :
Round 1: SV Valkenswaard-VOAB 1-4 and 1-5                   Helvoirt-Rood Wit V.  2-0 and 0-0
         RKDVC-RPC            2-2 and 1-1 RPC wins on pen.  Unitas '59-Boxtel     4-0 and 1-2
Round 2: VOAB-RPC             2-1 and 2-0                   Helvoirt-Unitas '59   4-1 and 2-3    VOAB and Helvoirt prom., SV Valkenswaard and Rood Wit V. releg.


In 4th class teams ended on places 1 and 2 promoted
4th class A
Biervliet                0 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 4 2 - 2 2 - 4 4 - 1 5 - 1 0 - 3                 Hontenisse          22 14  2  6  44  47- 29 P2 prom
Clinge             1 - 3       1 - 3 2 - 0 3 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 4                 Philippine          22 12  7  3  43  53- 37 prom
Hontenisse         4 - 0 4 - 2       4 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 4 2 - 0                 Steen               22 13  2  7  41  51- 36 P1
Hulsterloo         1 - 5 2 - 2 0 - 2       1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 4 0 - 2                 Luctor '88          22 10  6  6  36  35- 21 (P2) prom
IJzendijke         2 - 1 1 - 5 1 - 5 1 - 1       2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 3                 Oostburg            22  9  4  9  31  33- 32 P3
Luctor '88         1 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 0       1 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 1                 Sluiskil            22  8  4 10  28  41- 47
Oostburg           2 - 2 0 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 4 3 - 1       4 - 0 0 - 0 0 - 0 2 - 3 0 - 2                 Ria W               22  7  6  9  27  34- 44
Patrijzen          2 - 2 0 - 0 3 - 1 5 - 0 4 - 2 0 - 0 0 - 1       0 - 1 6 - 1 2 - 3 2 - 0                 Biervliet           22  6  8  8  26  39- 45
Philippine         3 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 1 5 - 2 3 - 2 1 - 0       2 - 2 3 - 0 4 - 7                 Patrijzen           22  6  7  9  25  37- 32
Ria W              4 - 4 3 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 1       4 - 1 0 - 6                 Clinge              22  6  7  9  25  31- 31
Sluiskil           3 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 4 2 - 1       2 - 2                 IJzendijke          22  7  2 13  23  33- 55 rel
Steen              4 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 2 4 - 2 0 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 1                       Hulsterloo          22  3  7 12  16  26- 51 rel

4th class B
BVV '63                  5 - 2 6 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 5 3 - 1 2 - 1 3 - 5 1 - 2 1 - 1 0 - 1                 SC Kruisland        22 17  3  2  54  71- 25 P2 prom
De Schutters       4 - 1       2 - 2 0 - 3 1 - 7 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 4 1 - 4 1 - 3 3 - 2                 Hoeven              22 13  6  3  45  50- 23 P1 prom
DSE                5 - 3 1 - 2       0 - 0 1 - 0 1 - 4 2 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 1                 FC Bergen           22 12  6  4  42  44- 21 (P1)
FC Bergen          3 - 0 5 - 0 3 - 2       0 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 0                 Zeeland Sport       22 10  7  5  37  44- 33 (P2)
Grenswachters      3 - 3 1 - 1 2 - 0 0 - 1       1 - 1 1 - 2 1 - 5 1 - 4 1 - 6 3 - 1 2 - 2                 Nieuw Borgvliet     22 10  5  7  35  39- 42 P3
Hoeven             4 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 3 3 - 0       2 - 0 3 - 0 4 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 1                 DSE                 22  5  8  9  23  34- 46
HSC '28            3 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 3       0 - 0 5 - 2 2 - 8 4 - 4 0 - 0                 Steenbergen         22  5  7 10  22  46- 48
Lepelstraatse Boys 2 - 3 5 - 1 0 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 1       0 - 1 0 - 4 0 - 0 0 - 2                 Lepelstraatse Boys  22  5  7 10  22  29- 40
Nieuw Borgvliet    4 - 3 1 - 1 1 - 4 0 - 4 4 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 0       1 - 1 2 - 1 0 - 2                 BVV '63             22  8  2 12  21  53- 60 -5 pnts
SC Kruisland       5 - 2 7 - 2 5 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 1       1 - 0 0 - 3                 HSC '28             22  5  6 11  21  31- 49
Steenbergen        2 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 2 4 - 5 1 - 2 0 - 4       8 - 3                 Grenswachters       22  4  6 12  18  29- 47
Zeeland Sport      3 - 2 7 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 3                       De Schutters        22  3  7 12  16  31- 67 rel

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: Steen-FC Bergen    0-2 and 2-4   Oostburg-Zeeland Sport 1-1 and 3-1     Nieuw Borgvliet-Luctor '88 2-2 and 0-3
Round 2: METO-FC Bergen     0-0 and 0-2   Oostburg-Luctor '88    1-3 and 0-3
Final :  Bergen-Luctor '88  2-2  Luctor '88 wins on penalties                    Luctor '88 promoted, METO relegated, Bergen -> playoff

4th class C
Barca                    1 - 2 1 - 3 2 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 3 0 - 7 0 - 1 3 - 3                 TVC/Breda           22 14  4  4  46  67- 23 P3 prom
Dubbeldam          1 - 2       2 - 2 3 - 3 5 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 5 0 - 1 2 - 1 0 - 4 6 - 2                 SSW                 22 12  5  5  41  35- 19 prom
Noordhoek          2 - 1 2 - 1       3 - 6 1 - 2 2 - 1 0 - 5 2 - 1 6 - 0 0 - 8 1 - 2 3 - 4                 VVR                 22 10  9  3  39  39- 18 (P3)
RSV                2 - 3 2 - 4 1 - 1       0 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1                 Wernhout            22  9  5  8  32  43- 39 P1
SAB                2 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 0       4 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 3 4 - 7 1 - 1 0 - 3                 Dubbeldam           22  9  5  8  32  49- 50 P2
SC Emma            3 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 2       3 - 1 0 - 5 0 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 2                 Sprundel            22  8  5  9  29  40- 38
Schijf             1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 6 1 - 0                 Schijf              22  7  6  9  27  34- 39
Sprundel           1 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 1       1 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 3                 Barca               22  7  6  9  27  36- 45
SSW                4 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0       0 - 0 1 - 1 1 - 1                 SAB                 22  8  3 11  27  29- 55
TVC Breda          2 - 2 5 - 1 1 - 0 2 - 0 6 - 0 5 - 2 5 - 1 5 - 2 0 - 0       0 - 1 1 - 0                 Noordhoek           22  6  5 11  23  33- 53
VVR                0 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 2       0 - 0                 SC Emma             22  5  6 11  21  28- 45 rel
Wernhout           0 - 0 3 - 5 4 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 3                       RSV                 22  4  7 11  19  30- 39 rel

4th class D
Advendo                  1 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 7 3 - 9 1 - 1 0 - 6 0 - 6 3 - 7                 Veerse Boys         22 18  3  1  57  71- 16 P1 prom
Bavel              5 - 0       6 - 0 2 - 5 3 - 2 2 - 0 0 - 1 0 - 4 5 - 1 1 - 5 1 - 4 1 - 1                 RWB                 22 15  3  4  48  73- 29 P3 prom
Blauw Wit '81      2 - 1 0 - 2       1 - 5 5 - 2 6 - 3 1 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 4 1 - 2 3 - 1                 DIA                 22 14  3  5  45  80- 30 (P1)
DIA                9 - 1 4 - 0 7 - 1       3 - 1 14- 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 1                 Viola               22 13  5  4  44  60- 35 P2
DVVC               3 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 4       5 - 0 1 - 3 1 - 3 3 - 3 3 - 3 0 - 2 1 - 4                 Irene '58           22 12  3  7  39  62- 41 (P3)
FC Drunen          2 - 4 2 - 8 2 - 2 0 - 4 3 - 5       1 - 4 1 - 8 1 - 4 0 - 8 0 - 4 0 - 6                 Gloria UC           22 10  7  5  37  54- 34
Gloria UC          5 - 4 2 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 0       1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 3                 Bavel               22  9  2 11  29  48- 48
Irene '58          7 - 0 4 - 3 4 - 3 2 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 2       1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 3                 Blauw Wit '81       22  7  5 10  26  46- 57
Raamsdonk          1 - 1 1 - 0 4 - 5 0 - 4 1 - 3 11- 1 2 - 5 1 - 3       0 - 3 1 - 1 0 - 2                 DVVC                22  5  5 12  20  45- 58
RWB                8 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 3 6 - 1 2 - 1       0 - 2 5 - 1                 Raamsdonk           22  4  6 12  18  36- 52
Veerse Boys        7 - 0 6 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 1 8 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 0 5 - 1       1 - 1                 ADVENDO             22  2  3 17   9  30-103
Viola              5 - 3 1 - 3 3 - 2 3 - 2 4 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 4                       FC Drunen           22  0  1 21   1  18-120 rel

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: Wernhout-Viola   0-1 and 2-6  VVR-DIA         5-2 and 2-2    Irene '58-Dubbeldam 2-0 and 2-3
Round 2: Waspik-Viola     2-3 and 2-1  VVR-Irene '58   2-0 and 1-0
Final :  Waspik-VVR       6-1                                         Waspik remains in 3rd class, VVR -> playoff

4th class E
Audacia                  0 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0                 RKTVV               22 17  4  1  55  49- 18 P1 prom
GSBW               5 - 0       5 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 0                 VCB                 22 13  5  4  44  45- 27 P2 prom
Hilvaria           1 - 2 2 - 2       2 - 0 0 - 1 0 - 1 3 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 0                 GSBW                22 13  4  5  43  50- 21 (P1) prom
Nevelo             4 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 1 4 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 5 1 - 1 1 - 1 6 - 0                 Nevelo              22  9  8  5  35  51- 29 (P2)
Ons Vios           1 - 0 1 - 4 1 - 2 0 - 4       0 - 4 4 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 3                 Ons Vios            22  9  4  9  31  28- 34
RKTVV              3 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 1       1 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0                 Hilvaria            22  8  4 10  28  41- 40
SV Reeshof         4 - 1 1 - 4 4 - 3 2 - 2 0 - 2 1 - 6       1 - 2 4 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 1                 ZIGO                22  8  4 10  28  35- 44 P3
SVSSS              5 - 0 0 - 4 0 - 5 0 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 1       2 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 5                 Vlijmense Boys      22  8  3 11  27  29- 31
VCB                5 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0       3 - 2 5 - 1 2 - 1                 Were Di             22  6  5 11  23  30- 39
Vlijmense Boys     2 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 2       0 - 2 2 - 3                 SVSSS               22  6  4 12  22  27- 49
Were Di            0 - 2 2 - 2 4 - 4 0 - 6 1 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 1       5 - 0                 Audacia             22  5  4 13  19  18- 47
ZIGO               5 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 2                       SV Reeshof          22  4  3 15  15  29- 53 rel

4th class F
Beesd                    2 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 1 5 - 2 4 - 0 2 - 2 1 - 1                 Buren               22 14  2  6  44  47- 33 prom
Buren              3 - 1       3 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 4 3 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 1 2 - 0                 OSC '45             22 14  1  7  43  57- 34 P2 prom
FC Engelen         5 - 2 3 - 2       2 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 7 4 - 7 2 - 2 0 - 0 1 - 0                 Jan van Arckel      22 11  8  3  41  52- 29 (P2)
HHC '09            1 - 0 0 - 3 5 - 2       1 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 5 4 - 4 3 - 2 0 - 1 2 - 0                 Maliskamp           22 13  1  8  40  58- 28
Jan van Arckel     2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1       2 - 2 4 - 1 0 - 2 0 - 0 7 - 1 4 - 4 3 - 1                 Beesd               22 10  3  9  33  44- 34 P1 prom
Maliskamp          4 - 2 2 - 3 5 - 1 6 - 1 3 - 2       1 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 0 4 - 1                 Real Lunet          22  9  6  7  33  41- 39 P3
Nieuwkuijk         1 - 4 1 - 1 3 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 2       3 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 2 4 - 0                 Nieuwkuijk          22  8  4 10  28  37- 35
OSC '45            1 - 0 2 - 4 1 - 0 4 - 2 1 - 1 4 - 3 2 - 1       0 - 2 4 - 0 3 - 0 8 - 2                 SCR                 22  7  7  8  28  33- 41
Real Lunet         3 - 0 0 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 3       8 - 3 0 - 0 2 - 0                 HHC '09             22  7  6  9  27  45- 48
RKTVC              3 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 8 0 - 5 0 - 2 4 - 1 4 - 1       0 - 1 2 - 0                 FC Engelen          22  7  4 11  25  31- 55
SCR                1 - 1 1 - 4 5 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 3 0 - 2 2 - 0 1 - 4       4 - 1                 RKTVC               22  7  1 14  22  39- 66
Teisterbanders     1 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 8 2 - 4 1 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 4 5 - 2                       Teisterbanders      22  2  3 17   9  19- 61 rel

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: GSBW-Jan van Arckel  1-1 and 3-0   ZIGO-Beesd       1-0 and 2-3       Real Lunet-Nevelo 1-4 and 3-0
                                                 Beesd wins on penalties                  Real Lunet wins on penalties
Round 2: Essche Boys-GSBW     1-4 and 4-2   Beesd-Real Lunet 2-1 and 2-1
Final :  GSBW-Beesd           5-4                                              GSBW promoted, Essche Boys relegated, Beesd -> playoff

4th class G
Braakhuizen              5 - 1 5 - 1 3 - 0 10- 1 0 - 1 1 - 0 2 - 1 6 - 2 3 - 3 1 - 0 2 - 1                 Braakhuizen         22 14  4  4  46  59- 23 P2 prom
Den Dungen         2 - 2       2 - 0 0 - 2 7 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 0 6 - 0 2 - 2 0 - 0 2 - 2                 Oirschot Vooruit    22 12  7  3  43  42- 17 P1 prom
FC Eindhoven AV    0 - 0 1 - 1       0 - 1 9 - 0 0 - 2 3 - 2 1 - 1 6 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 2                 WODAN               22 13  3  6  42  50- 25 P3
EMK                0 - 0 0 - 3 4 - 1       4 - 1 3 - 2 4 - 2 0 - 2 9 - 0 4 - 3 3 - 2 2 - 2                 Woenselse Boys      22 11  4  7  37  45- 28 (P1)
LSV                0 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 7       1 - 6 1 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 9 0 - 2 1 - 2                 EMK                 22 11  4  7  37  51- 37 (P2)
Oirschot V.        2 - 0 0 - 2 0 - 0 3 - 0 4 - 0       1 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0                 Wilhelmina Boys     22 11  3  8  36  50- 39
SCI/FLYNTH         2 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 2 9 - 0 1 - 2       2 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 1                 Den Dungen          22  8  8  6  32  39- 33
Spoordonkse Boys   2 - 4 4 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 1       2 - 1 0 - 1 1 - 4 1 - 3                 SCI                 22  8  5  9  29  45- 33
Tongelre           1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 1 1 - 4 2 - 6 1 - 1       2 - 1 1 - 3 0 - 4                 Spoordonkse Boys    22  7  7  8  28  35- 33
Wilhelmina Boys    2 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 3 4 - 2 0 - 2 3 - 0       0 - 5 3 - 1                 FC Eindhoven AV     22  6  6 10  24  35- 37
WODAN              0 - 3 4 - 1 5 - 1 5 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 2 1 - 3       2 - 0                 Tongelre            22  4  2 16  14  26- 75
Woenselse Boys     1 - 5 2 - 0 1 - 2 2 - 1 5 - 1 0 - 0 1 - 0 6 - 2 7 - 0 2 - 0 0 - 1                       LSV Boxtel          22  0  1 21   1  11-108 rel

4th class H
Acht                     5 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0                 Dommelen            22 16  4  2  52  55- 16 P1 prom
BES                1 - 3       1 - 3 2 - 0 4 - 0 1 - 0 0 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 0                 RKDSV               22 13  5  4  44  43- 27 P2 prom
Dommelen           2 - 2 2 - 0       4 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 0 7 - 0 5 - 0                 HMVV                22 11  6  5  39  41- 26 P3
DOSKO '32          2 - 2 2 - 1 1 - 2       2 - 0 1 - 1 2 - 6 2 - 0 2 - 4 3 - 0 3 - 1 4 - 0                 Acht                22 10  8  4  38  36- 25 (P1) prom
DOSL               0 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 5       0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 3                 Hulsel              22  8  7  7  31  27- 33 (P2)
Hapert             2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0       3 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 3 0 - 0 1 - 2                 BES                 22  9  2 11  29  35- 38
HMVV               1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 5 - 0 2 - 1       1 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 0                 DOSKO '32           22  8  4 10  28  38- 38
Hoogeloon          0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 3 3 - 3 0 - 1 4 - 0       2 - 0 0 - 4 2 - 4 3 - 1                 Hapert              22  6  7  9  25  24- 32
Hulsel             0 - 0 0 - 5 0 - 6 4 - 0 1 - 0 3 - 3 0 - 3 0 - 2       0 - 4 1 - 1 3 - 1                 Hoogeloon           22  7  3 12  24  29- 38
RKDSV              1 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 0 0 - 0       2 - 0 2 - 0                 SDO '39             22  5  8  9  23  30- 38
SDO '39            2 - 2 3 - 3 0 - 2 0 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 1       0 - 3                 Steensel            22  6  5 11  23  23- 40
Steensel           3 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 4 1 - 1                       DOSL                22  1  5 16   8  19- 49 rel

Period-championship 4G / 4H:
Round 1: EMK-Hulsel     4-0 and 2-1    WODAN-Acht          2-1 and 0-5          HMVV-Woenselse Boys 0-1 and 2-4
Round 2: TSV Gudok-EMK  1-1 and 1-6    Acht-Woenselse Boys 2-3 and 2-1  Acht wins on penalties
Final :  EMK-Acht       1-1   Acht wins on penalties                            Acht promoted, TSV Gudok relegated, EMK -> playoff

Playoff for 1 extra place in 3rd class :
Beesd-EMK               4-1            Bergen-VVR          0-3           Final: Beesd-VVR           4-0      Beesd promoted

In 5th class teams ended on places 1, 2 and 3 promoted
5th class A
Breskens                 2 - 0 3 - 3 0 - 0 7 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 2                 Breskens            22 17  3  2  54  65- 17 P2 prom
Corn Boys          1 - 2       3 - 2 5 - 0 0 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 1 7 - 3 7 - 0 13- 0 2 - 2                 Schoondijke         22 16  4  2  52  61- 20 P1 prom
Graauw             2 - 5 4 - 1       3 - 0 5 - 3 1 - 4 5 - 3 0 - 3 5 - 3 6 - 0 7 - 1 1 - 2                 Vogelwaarde         22 14  4  4  46  65- 25 prom
Groede             0 - 5 3 - 1 2 - 0       1 - 1 0 - 5 2 - 4 0 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1                 Koewacht            22 14  2  6  44  67- 35 P3 prom
Hoofdplaat         0 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0       1 - 5 0 - 0 0 - 6 2 - 3 0 - 0 3 - 1 1 - 3                 Corn Boys           22 11  4  7  37  71- 36 (P1)
Koewacht           1 - 3 2 - 2 4 - 1 5 - 1 3 - 1       6 - 1 3 - 6 4 - 2 2 - 3 4 - 2 2 - 1                 Groede              22  9  4  9  31  24- 45 (P2) prom
Kwadendamme        1 - 3 1 - 4 3 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 1       0 - 2 4 - 2 3 - 3 6 - 2 1 - 6                 Graauw              22  8  3 11  27  60- 51
Schoondijke        1 - 1 3 - 0 3 - 2 6 - 0 6 - 0 2 - 2 0 - 1       2 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 2                 Sluis               22  6  6 10  24  33- 51
SDO '63            1 - 5 1 - 6 1 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 1       1 - 2 6 - 1 0 - 0                 Kwadendamme         22  7  2 13  23  34- 55
Sluis              0 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 1       3 - 2 1 - 4                 Hoofdplaat          22  6  4 12  22  27- 53
Terhole            1 - 6 0 - 8 1 - 7 1 - 2 1 - 4 0 - 6 0 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 9       1 -10                 SDO '63             22  4  4 14  16  37- 57
Vogelwaarde        2 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 0 2 - 2 4 - 2 7 - 0 3 - 0                       Terhole             22  0  0 22   0  16-115

5th class B
DIVO                     2 - 4 6 - 1 5 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 3 1 - 2 1 - 3 4 - 0 5 - 1 2 - 0                 ODIO                22 19  1  2  58  99- 13 P1 prom
FC Moerstraten     3 - 4       4 - 1 2 - 6 1 - 1 0 - 9 2 - 0 4 - 1 2 - 5 6 - 0 0 - 2 0 - 2                 WVV '67             22 17  3  2  54  77- 17 P2 prom
Hansweertse Boys   0 - 8 1 - 4       0 - 4 0 - 2 1 - 9 2 - 5 3 - 2 1 - 7 3 - 2 0 - 8 0 - 6                 NSV                 22 16  2  4  50  64- 21 prom
NSV                0 - 0 2 - 1 12- 0       6 - 0 1 - 0 4 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 3                 DIVO                22 14  2  6  44  71- 42 (P1)
NVS                2 - 3 0 - 1 4 - 0 0 - 1       1 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 3 3 - 3                 VIVOO               22 14  0  8  42  63- 37 P3
ODIO               4 - 1 6 - 0 12- 1 2 - 0 2 - 0       3 - 1 6 - 0 6 - 2 6 - 0 2 - 1 0 - 0                 Vosmeer             22 10  2 10  32  59- 56 (P2) prom
Renesse            2 - 5 2 - 1 4 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 4       3 - 3 3 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 5                 NVS                 22  7  4 11  25  36- 39
Robur              1 - 3 2 - 0 8 - 0 1 - 3 1 - 4 0 - 6 1 - 2       3 - 5 3 - 2 2 - 2 2 - 4                 Renesse             22  7  3 12  24  41- 63
Vivoo              3 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 4 3 - 2 0 - 3 6 - 1 3 - 0       6 - 2 4 - 0 0 - 1                 FC Moerstraten      22  7  1 14  22  38- 57
Volharding         2 - 4 5 - 3 3 - 0 1 - 4 1 - 3 0 - 8 3 - 3 1 - 6 0 - 6       2 - 5 0 - 2                 Robur Goes          22  6  3 13  21  40- 65
Vosmeer            3 - 8 2 - 0 4 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 5 6 - 1 8 - 1 4 - 2 3 - 0       0 - 5                 Volharding O        22  2  1 19   7  26- 92
WVV '67            3 - 1 3 - 0 15- 0 0 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 1 10- 0 6 - 2                       Hansweertse Boys    22  2  0 20   3  17-129 -3 pnts

5th class C
DEVO                     1 - 3 5 - 3 4 - 1 0 - 3 7 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 0 6 - 0 4 - 2 4 - 1                 RBC                 22 20  1  1  61  81- 23 P1 prom
DIOZ               2 - 1       2 - 2 3 - 0 1 - 2 8 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 5 8 - 0                 OMC                 22 16  1  5  49 105- 32 P2 prom
OMC                5 - 2 4 - 0       11- 0 4 - 1 8 - 0 7 - 2 3 - 2 4 - 0 6 - 2 3 - 2 15- 0                 WDS '19             22 15  2  5  47  81- 33 P3 prom
PCP                1 - 3 0 - 5 0 - 5       0 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 1 7 - 1 1 - 3 4 - 1                 SVC                 22 15  2  5  47  55- 26 prom
RBC                5 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 0       10- 1 1 - 0 3 - 1 3 - 0 6 - 0 2 - 2 6 - 1                 DIOZ                22 14  2  6  44  66- 31 (P2) prom
Rimboe             1 - 1 0 - 3 3 - 2 0 - 0 2 - 5       1 - 2 0 - 4 1 - 0 4 - 3 0 - 3 4 - 1                 DEVO                22 13  1  8  40  60- 42 (P1)
SC Welberg         1 - 5 2 - 1 1 - 4 4 - 1 0 - 1 1 - 3       2 - 3 9 - 2 5 - 3 3 - 2 3 - 4                 SC Welberg          22  9  0 13  27  61- 57
SVC                4 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 2 2 - 1       2 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 0                 Rimboe              22  6  3 13  21  31- 77
TPO                1 - 3 1 - 1 0 - 5 0 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 7 0 - 1       2 - 2 0 - 4 0 - 1                 PCP                 22  6  1 15  19  29- 58
Val Aan            2 - 4 1 - 2 0 - 6 0 - 7 2 - 9 2 - 2 1 - 6 0 - 8 2 - 1       2 - 7 3 - 0                 ZBC '97             22  5  0 17  15  30- 97
WDS '19            4 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 6 4 - 0 7 - 2 0 - 0 6 - 0 6 - 0       5 - 0                 Val Aan             22  2  3 17   9  31-106
ZBC '97            0 - 1 0 - 7 2 - 5 3 - 0 0 - 6 6 - 2 0 - 6 1 - 6 1 - 4 6 - 3 2 - 3                       TPO                 22  2  2 18   8  16- 64
Playoff for 3rd place : WDS '19-SVC 1-2

5th class D
Achtmaal                 1 - 3 0 - 1 2 - 3 3 - 2 5 - 1 4 - 2 5 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 4 5 - 3                 Right 'Oh           22 19  2  1  59  57- 16 P1 prom
Be Ready           3 - 0       2 - 0 4 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 8 - 0 0 - 0 2 - 0                 Chaam               22 14  3  5  45  50- 30 P2 prom
Chaam              2 - 1 1 - 0       3 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 1 7 - 2 4 - 5 0 - 2                 Be Ready            22 11  6  5  39  63- 23 prom
Dussense Boys      0 - 2 4 - 1 1 - 1       0 - 2 7 - 0 4 - 2 3 - 0 1 - 1 8 - 1 4 - 0 2 - 1                 VCW                 22 12  3  7  39  50- 30 (P2)
Gesta              1 - 4 3 - 1 1 - 3 2 - 3       5 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 2                 Dussense Boys       22 13  2  7  38  67- 32 -3 pnts P3 prom
Molenschot         4 - 4 0 -13 6 -10 1 - 8 2 - 7       0 - 1 1 - 7 0 - 4 0 - 0 3 - 3 1 - 6                 UVV '40             22 10  6  6  36  35- 26 (P1)
Neerlandia '31     3 - 1 1 - 3 4 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1       3 - 1 0 - 3 4 - 0 1 - 0 1 - 2                 GESTA               22  8  5  9  29  49- 40
OVV '67            1 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 6 4 - 4 6 - 0 1 - 0       1 - 2 7 - 2 1 - 0 0 - 2                 Achtmaal            22  9  2 11  29  49- 51
Right'Oh           6 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 1 9 - 3 3 - 1       3 - 1 1 - 0 2 - 0                 Neerlandia '31      22  9  2 11  29  39- 42
The White Boys     3 - 5 1 - 9 0 - 3 2 - 7 1 - 6 2 - 0 1 - 4 1 - 1 0 - 3       1 - 3 0 - 8                 OVV '67             22  6  4 12  22  39- 49
UVV '40            1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 6 - 0       0 - 0                 The White Boys      22  1  2 19   5  19- 98
VCW                3 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 5 5 - 1 2 - 1 5 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 2                       Molenschot          22  0  3 19   3  25-105
Playoff for 3rd place  : Be Ready-VCW  2-2 aet (Be Ready 3rd because of better goal difference in regular competition)

5th class E
Berkdijk                 2 - 8 6 - 2 4 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 4 4 - 0 5 - 2 0 - 2                 Broekhoven          22 17  2  3  53  83- 35 P1 prom
Broekhoven         3 - 1       7 - 0 4 - 1 2 - 3 4 - 2 5 - 4 4 - 4 2 - 1 5 - 0 7 - 1 1 - 3                 WSJ                 22 13  7  2  46  63- 30 prom
Nordea             1 - 5 0 - 5       3 - 6 3 - 4 0 - 5 0 - 3 1 - 5 1 - 5 0 - 1 0 - 1 0 - 2                 SVG                 22 15  1  6  46  61- 54 P2 prom
Raptim             1 - 2 1 - 3 3 - 1       2 - 0 1 - 7 1 - 2 4 - 5 2 - 3 3 - 2 3 - 1 2 - 3                 SC Elshout          22 14  3  5  45  59- 34 (P1) prom
Riel               1 - 0 0 - 3 3 - 0 2 - 2       3 - 3 4 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 1 5 - 0 0 - 0                 SC Olympus          22 11  7  4  40  64- 47 P3
RKKSV              3 - 1 2 - 3 6 - 1 5 - 3 4 - 1       1 - 2 4 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 1                 RKKSV               22 11  2  9  35  67- 44 (P2)
SC Elshout         4 - 0 1 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 3       2 - 2 2 - 2 2 - 0 5 - 1 6 - 4                 Berkdijk            22 10  1 11  31  46- 46
SC Olympus         2 - 0 3 - 4 3 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 2       3 - 2 2 - 0 4 - 2 2 - 5                 Riel                22  7  7  8  28  43- 45
SVG                3 - 2 1 - 6 4 - 3 4 - 2 2 - 1 4 - 3 5 - 3 2 - 5       7 - 0 2 - 1 1 - 4                 Willem II           22  6  2 14  20  39- 65
TGG                1 - 0 1 - 3 2 - 0 4 - 1 2 - 4 1 - 0 0 - 6 1 - 5 0 - 3       1 - 3 0 - 0                 Raptim G            22  5  2 15  17  48- 68
Willem II          1 - 2 2 - 2 3 - 1 5 - 3 6 - 3 2 - 6 0 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 1       3 - 3                 TGG                 22  5  2 15  17  20- 57
WSJ                3 - 0 2 - 0 2 - 0 4 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2 9 - 1 2 - 1 7 - 1                       Nordea              22  0  0 22   0  17- 85

5th class F
Alem                     0 - 1 3 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 2 5 - 1 4 - 0 3 - 2           Hurwenen            24 18  2  4  56  62- 20 P1 prom
BZS                1 - 2       0 - 2 6 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 1 4 - 0 8 - 0 4 - 0 1 - 5 4 - 1 3 - 1           BZS                 24 17  2  5  53  69- 27 P2 prom
Hedel              0 - 3 0 - 3       2 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 1 7 - 0 2 - 0 4 - 1 3 - 0           Alem                24 14  5  5  47  64- 30 prom
Heerewaarden       0 - 5 1 - 1 1 - 3       0 - 3 1 - 1 5 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 1           Rhelico             24 11  5  8  38  61- 44 P prom
Hurwenen           1 - 0 4 - 0 4 - 1 1 - 1       2 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 0 5 - 1 3 - 0 6 - 0           Ophemert            24 10  7  7  37  51- 48 (P1)
MEC '07            0 - 2 1 - 2 3 - 1 3 - 2 0 - 0       2 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 1           Wadenoijen          24 10  6  8  36  44- 36 (P2)
Ophemert           3 - 3 0 - 1 3 - 2 5 - 3 2 - 5 2 - 2       0 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2           SCZ                 24  9  5 10  32  46- 54
Rhelico            2 - 2 0 - 5 5 - 0 4 - 0 1 - 3 3 - 1 4 - 5       2 - 1 3 - 3 9 - 2 4 - 1 1 - 3           MEC '07             24  8  6 10  30  38- 41
RKVSC              0 - 1 0 - 8 1 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 3       0 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 1           Hedel               24  8  5 11  29  45- 44
Rossum             2 - 6 1 - 3 1 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 0       1 - 1 3 - 0 0 - 1           RKVSC               24  6  3 15  21  21- 51
SCZ                1 - 2 2 - 3 3 - 3 1 - 2 1 - 4 4 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 1 4 - 2       1 - 3 2 - 0           Waalkanters         24  6  3 15  21  29- 66
Waalkanters        0 - 8 1 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 5 2 - 4 0 - 2 1 - 7 3 - 1 3 - 2 0 - 2       1 - 1           Heerewaarden        24  4  8 12  20  28- 64
Wadenoijen         2 - 0 2 - 2 0 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1 10- 1 2 - 2 3 - 0                 Rossum              24  4  5 15  17  31- 64

5th class G
De Bocht '80             3 - 0 0 - 0 1 - 5 0 - 3 1 - 3 2 - 0 4 - 2 6 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2                 RKGSV               22 13  5  4  44  67- 34 P2 prom
DEES               0 - 3       2 - 4 1 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 4 5 - 3 3 - 3 2 - 0 2 - 1                 Nederwetten         22 11  5  6  38  62- 48 P1 prom
DVS                0 - 1 2 - 0       3 - 1 1 - 3 1 - 4 3 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 3 2 - 3                 DVS                 22 11  4  7  37  50- 42 prom
EDN '56            2 - 1 2 - 3 5 - 2       1 - 0 3 - 7 0 - 0 2 - 2 2 - 3 5 - 0 2 - 1 2 - 5                 Waalre              22 11  2  9  35  64- 55 (P1) prom
LEW                4 - 2 2 - 3 2 - 3 2 - 0       1 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 0 3 - 2                 SVSOS               22 10  4  8  34  52- 57 (P2) prom
Nederwetten        1 - 4 4 - 0 4 - 5 2 - 2 4 - 0       2 - 3 2 - 2 5 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 4                 EDN '56             22  8  7  7  31  49- 45 P3
Pusphaira          6 - 2 1 - 3 0 - 3 4 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 3 3 - 4 0 - 0 2 - 0 0 - 1                 LEW                 22  8  5  9  29  42- 43
RKGSV              5 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 2 6 - 1 4 - 0       1 - 1 3 - 1 4 - 0 7 - 1                 DEES                22  8  4 10  28  40- 54
SVSOS              2 - 0 3 - 2 3 - 2 3 - 3 2 - 2 5 - 1 1 - 5 2 - 4       1 - 3 3 - 1 2 - 5                 De Bocht '80        22  7  5 10  26  41- 47
Tuldania           2 - 2 5 - 1 0 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 2       2 - 2 1 - 4                 Tuldania            22  5 10  7  25  34- 41
Vessem             3 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 2       2 - 8                 Pusphaira           22  6  5 11  23  33- 40
Waalre             4 - 3 3 - 4 1 - 2 1 - 2 6 - 3 1 - 5 5 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 5 1 - 0                       Vessem              22  4  4 14  16  26- 54

5th class H
Casteren                 0 - 5 0 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 6                 Netersel            22 19  1  2  58  83- 24 P1 prom
DBS                4 - 0       4 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 0 - 4 4 - 0 5 - 0 6 - 1 7 - 0 2 - 2                 ZSC                 22 14  2  6  44  64- 25 P3 prom
De Raven           0 - 1 5 - 2       5 - 1 7 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2 8 - 1 1 - 0 4 - 0 0 - 1                 Riethoven           22 14  2  6  44  48- 30 P2 prom
De Weebosch        2 - 0 0 - 2 1 - 1       1 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 1                 DBS                 22 13  4  5  43  64- 23 (P1)
ETS                3 - 1 1 - 7 2 - 2 2 - 4       2 - 0 1 - 6 2 - 3 6 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 4                 De Raven            22 12  2  8  38  67- 32 (P2) prom
Knegselse Boys     1 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2       1 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 0                 De Weebosch         22 11  4  7  37  33- 30 (P3)
Netersel           5 - 1 2 - 1 5 - 4 2 - 0 2 - 1 1 - 0       4 - 1 6 - 3 6 - 1 6 - 2 3 - 0                 Knegselse Boys      22  7  7  8  28  29- 35
Riethoven          0 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 2 2 - 1       7 - 0 3 - 1 4 - 3 1 - 0                 ETS                 22  8  3 11  27  44- 54
Sterksel           1 - 1 1 - 4 0 - 6 0 - 3 1 - 4 2 - 0 1 - 9 0 - 4       1 - 2 2 - 0 0 - 8                 Casteren            22  6  4 12  22  20- 39
Terlo              2 - 0 1 - 3 2 - 5 0 - 1 2 - 3 7 - 2 1 - 6 2 - 1 3 - 2       0 - 3 0 - 3                 Terlo               22  6  1 15  19  29- 59
Tivoli             1 - 3 1 - 2 1 - 5 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 8 2 - 5 2 - 1 0 - 1       0 - 3                 Sterksel            22  2  2 18   8  17- 87
ZSC                0 - 0 2 - 0 1 - 4 5 - 0 1 - 3 4 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 0 12- 0                       Tivoli              22  4  0 18   6  23- 83 6

Playoff between winners of periods and teams ended on 11th place in 4th class
Corn Boys-Koewacht   1-3 1-0    IJzendijke-Groede  3-3 0-1   Vosmeer-Vivoo        3-1 2-3  Koewacht, Groede and Vosmeer promoted, IJzendijke relegated
WDS'19-DEVO          1-2 2-0    SC Emma-DIOZ       0-0 1-3   Grenswachters-DIVO   3-3 1-1  WDS '19 and DIOZ prom., SC Emma releg., Grenswachters remains in 4th cl.
                                                                Grenswachters wins on penalties
UVV'40-Dussense Boys 1-1 2-3    Advende-VCW        2-1 0-0   Elshout-Olympus      3-0 0-2  Dussense B. and Elshout promoted, Advendo remains in 4th class
Audacia-RKKSV        2-0 1-1    Rhelico-Wadenoijen 4-1 2-2   RKTVC-Ophemert       2-2 1-0  Rhelico promoted, Audacia and RKTVC remain in 4th class
Waalre-EDN'56        2-1 6-1    Tongelre-SVSOS     1-2 8-6   DBS-De Raven         2-1 1-3  Waalre promoted, Tongelre remains in 4th class
Steensel-De Weebosch 1-0 2-2 aet                                                           Steensel remains in 4th class

Extra playoff for 1 place between losers of last 3 playoff groups
SVSOS-DBS 3-1                   DBS-Weebosch 2-0             Weebosch-SVSOS 1-1            SVSOS promoted

District South II
1st class D
Bekkerveld               2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 2     Bekkerveld          24 16  4  4  52  43- 14 P1 prom
BSV Limburgia/Kam. 2 - 2       3 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 1           Wittenhorst         24 16  1  7  49  42- 29 P2
Caesar/Vos Inv.Gr. 1 - 1 3 - 2       0 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 3 3 - 3 2 - 4 0 - 4           SV Meerssen         24 12  5  7  41  49- 33 P
GSV '28            0 - 3 1 - 0 5 - 1       4 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 3 5 - 0     TOP                 24 11  8  5  41  42- 32 (P1)
Heidebloem/Bovitec 0 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 1       2 - 0 4 - 1 1 - 0 7 - 1 2 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 2 5 - 0     OSS '20             24 10  6  8  36  43- 27
HVCH               2 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 0 5 - 1       1 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 4 4 - 2 1 - 3 1 - 2 4 - 0     BSV Limburgia/Kam.  24 11  3 10  36  39- 36
HVV Helmond        1 - 4 1 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 0     Sparta '25          24  8  7  9  31  40- 39
OSS '20            0 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 1 4 - 3 0 - 0 0 - 0       4 - 0 3 - 1 1 - 4 0 - 0 3 - 0           RVU                 24  9  4 11  31  30- 39
RVU                1 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 1       0 - 2 3 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 2     Heidebloem/Bovitec  24 10  0 14  30  37- 43
Sparta '25         0 - 4 1 - 3 6 - 1 1 - 1 1 - 4 3 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 2           HVCH                24  8  6 10  30  28- 35
SV Meerssen        0 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 1 5 - 0 0 - 3 0 - 0 2 - 0       4 - 1 0 - 3           HVV Helmond         24  8  4 12  28  27- 39 rel
TOP                0 - 1 3 - 6 2 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 0       0 - 0           GSV '28             24  7  5 12  26  31- 47 rel
Wittenhorst        2 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 2                 Caesar/Vos Inv. Gr. 24  1  5 18   8  19- 57 rel
Dijkse Boys                    0 - 5                         1 - 3       3 - 1 0 - 3 3 -11 1 - 1
Dijkse Boys withdrawn

Period-championship 1C / 1D : See South I

2nd class G
Chevremont               1 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 0 0 - 0 3 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 5 3 - 1     Susteren            26 17  6  3  57  57- 21 P2 prom
DVO                1 - 1       1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 4 2 - 3 1 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 4 4 - 2     Minor RKSV          26 16  6  4  53  61- 33 -1 pnt P1
Eijsden            2 - 0 3 - 1       3 - 3 5 - 3 1 - 1 0 - 5 4 - 5 0 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 0 5 - 2     Chevremont          26 16  3  7  51  55- 33 P3 prom
FC Hoensbroek      0 - 4 2 - 2 1 - 1       2 - 2 2 - 2 3 - 6 3 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 0 5 - 2 0 - 1     VV Schaesberg       26 14  1 11  43  48- 44 (P2)
Laura/Hopel Comb.  2 - 4 1 - 1 0 - 3 1 - 0       3 - 2 2 - 3 4 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 1 5 - 2 4 - 0     Laura-Hopel Comb.   26 13  4  9  41  49- 40 -2 pnts
RKHSV              1 - 3 2 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 3       0 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 6 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2     Sittard             26 12  6  8  41  47- 38 -1 pnt
RKSV Minor         2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 1       3 - 1 3 - 2 0 - 1 5 - 0 2 - 3 6 - 2 0 - 0     Eijsden             26 10  7  9  37  49- 50
Scharn             2 - 3 3 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 0       1 - 2 5 - 5 2 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 2     Scharn              26  9  6 11  33  46- 54
Sittard            2 - 7 3 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 2       0 - 3 3 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 3     Sporting Heerlen    26 10  3 13  33  39- 49
Sportclub Susteren 2 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 0       4 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0     RKHSV               26  7  9 10  30  32- 39
Sporting Heerlen   0 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 2 2 - 3 4 - 0 0 - 4 0 - 2       3 - 2 2 - 2 1 - 2     Vaesrade            26  7  4 15  25  34- 63
SVN/Vossenberg     0 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 5 0 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 2       0 - 1 4 - 0     FC Hoensbroek       26  4 11 11  23  40- 52
V.V. Schaesberg    3 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 0 5 - 2 1 - 2       2 - 0     SVN/Vossenberg      26  5  8 13  23  33- 49 rel
Vaesrade           1 - 6 1 - 0 4 - 3 1 - 1 2 - 4 1 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 4 2 - 2 2 - 0           DVO                 26  2  6 18  11  29- 54 -1 pnt rel
Playoff for 12th place : Hoensbroek-SVN/Vossenberg 4-3

2nd class H
Berghem Sport            0 - 5 1 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 0 0 - 2 1 - 4 1 - 3 1 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 1     DESO                26 16  7  3  55  71- 27 P1 prom
DESO               4 - 2       4 - 0 4 - 0 1 - 1 3 - 3 6 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 2     SVC 2000            26 12  8  6  44  48- 31 P2 prom
Helden             1 - 3 2 - 2       1 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 4 0 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 4     SSS '18             26 10 11  5  41  53- 38 (P1) prom
Margriet           2 - 0 1 - 2 1 - 2       4 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 5 1 - 1 1 - 1 0 - 3     Wilhelmina '08      26 10 10  6  40  34- 26 P3
Mierlo Hout        1 - 0 2 - 5 2 - 0 5 - 1       1 - 5 2 - 2 5 - 2 0 - 5 1 - 2 1 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 2     ZSV                 26  9 11  6  38  50- 38
Nulandia           1 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 5 3 - 3       3 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 0     Berghem Sport       26 11  5 10  38  38- 44
NWC                2 - 3 0 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 2 4 - 0       2 - 1 3 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 3     Volharding          26  9  7 10  34  42- 47
Prinses Irene      2 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 0       1 - 1 2 - 2 3 - 7 1 - 2 2 - 2 0 - 6     Venlosche Boys      26  9  6 11  33  47- 49
SSS '18            2 - 3 3 - 3 3 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2       1 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 1 4 - 1     Nulandia            26  8  8 10  32  38- 39
SVC 2000           3 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 2 4 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 0       2 - 2 5 - 1 3 - 3 3 - 1     Prinses Irene       26  8  8 10  32  44- 53
Venlosche Boys     1 - 1 0 - 4 1 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 3       1 - 2 2 - 3 1 - 2     NWC                 26  8  7 11  31  36- 41
Volharding         0 - 2 3 - 1 3 - 4 2 - 0 4 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 4       0 - 0 1 - 1     Mierlo-Hout         26  7  8 11  29  46- 61 rel
Wilhelmina '08     0 - 1 1 - 1 5 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 0 4 - 0 1 - 0       1 - 1     Margriet            26  7  7 12  28  41- 57 rel
ZSV                0 - 0 3 - 2 3 - 1 4 - 0 3 - 5 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 3 0 - 1           Helden              26  5  3 18  18  24- 61 rel

Period-championship 2G / 2H :
Round 1: GSV '28-SVC2000        0-2 and 2-0   Chevremont-HVV Helmond    2-1 and 5-4
                   SVC2000 wins on penalties
         VV Schaesberg-SSS '18  2-5 and 4-2   Wilhelmina '08-RKSV Minor 2-1 and 1-0
Round 2: SVC2000-SSS '18        2-1 and 0-2   Chevremont-Wilhelmina '08 1-2 and 1-0   SSS '18 and Chevremont promoted, GSV '28 and HVV Helmond relegated
                                                        Chevremont wins on penalties
Playoff for 1 extra place between losers Round 2 :
         SVC2000-Wilhelmina '08 1-0                                                   SVC2000 promoted

3rd class A
DBSV                     0 - 3 3 - 4 2 -10 0 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 5 2 - 2 0 - 7 0 - 3 1 - 8                 Willem I            22 14  6  2  48  52- 24 P1 prom
FC Kerkrade-West   2 - 1       2 - 1 1 - 2 6 - 0 3 - 1 7 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 4                 Leonidas W          22 14  3  5  45  53- 24 (P1)
KVC Oranje         6 - 1 5 - 1       1 - 3 4 - 1 0 - 2 5 - 0 2 - 3 1 - 2 5 - 0 1 - 1 3 - 3                 Simpelveld          22 11  5  6  38  47- 31
Leonidas W.        4 - 1 2 - 3 3 - 1       0 - 1 3 - 0 2 - 0 5 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2                 RKASV               22 11  5  6  38  30- 26
RKASV              2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 1       2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 3                 FC Kerkrade-West    22 11  3  8  36  50- 36 P3
Sportclub Jekerdal 1 - 3 4 - 2 1 - 2 0 - 5 2 - 2       2 - 2 3 - 9 2 - 4 1 - 3 0 - 0 2 - 1                 SVME                22 10  6  6  36  41- 29 P2 prom
Sportclub '25      2 - 0 0 - 4 0 - 2 1 - 2 0 - 0 3 - 1       0 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 2                 WDZ                 22 10  5  7  35  33- 20
SV Simpelveld      9 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 0       3 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 2                 Voerendaal          22  8  6  8  30  39- 39
SVME               2 - 1 0 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1       4 - 0 3 - 1 1 - 1                 KVC Oranje          22  9  2 11  29  47- 39
Voerendaal         4 - 3 5 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 7       1 - 0 0 - 1                 Spcl. Jekerdal      22  6  3 13  21  30- 56 rel
WDZ                7 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 4       1 - 1                 Sportclub '25       22  3  3 16  12  14- 43 rel
Willem I           3 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1                       DBSV                22  1  1 20   4  24- 93 rel

3rd class B
Almania                  1 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 6 1 - 4 1 - 1 1 - 7                 De Ster             22 12  8  2  44  46- 22 P1 prom
Brevendia          4 - 0       2 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 4 2 - 2                 Veritas             22 13  4  5  43  54- 30 P3
De Ster            3 - 0 2 - 1       0 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 1                 RKFC Lindenheuvel   22 13  2  7  41  59- 45 (P1)
FC Geleen Zuid     5 - 1 1 - 1 2 - 2       1 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 2                 MMC Weert           22 10  4  8  34  47- 40
Langeberg          3 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1       1 - 4 1 - 0 3 - 2 2 - 4 4 - 0 2 - 1 0 - 1                 UOW '02             22  9  4  9  31  45- 41
MMC Weert          5 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1 5 - 1       1 - 1 3 - 4 0 - 4 4 - 1 2 - 4 3 - 1                 FC Geleen Zuid      22  8  7  7  31  33- 29
OVCS               3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 2       1 - 2 4 - 0 6 - 0 2 - 1 2 - 3                 PSV '35             22  8  6  8  30  37- 40 P2
PSV '35            3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1       2 - 3 4 - 2 5 - 2 0 - 3                 Swalmen             22  8  4 10  28  46- 44
RKFC Lindenheuvel  4 - 1 3 - 0 0 - 3 5 - 1 5 - 3 2 - 3 3 - 1 1 - 1       4 - 2 4 - 3 3 - 1                 Langeberg           22  7  7  8  28  35- 42
Swalmen            6 - 0 5 - 1 2 - 3 3 - 1 6 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 0       2 - 0 0 - 2                 OVCS                22  7  5 10  26  37- 36
UOW '02            4 - 0 2 - 1 0 - 4 0 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 1       3 - 3                 Brevendia           22  4  9  9  21  32- 41 rel
Veritas            10- 0 0 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 3 2 - 1                       Almania             22  2  2 18   8  20- 81 rel

Period-championship 3A / 3B :
Round 1: SVME-RKFC Lindenheuvel     3-2 and 3-2  Veritas-Leonidas W  3-1 and 1-5
         FC Kerkrade West-Vaesrade  1-3 and 0-3  Hoensbroek-PSV '35  2-2 and 6-1
Round 2: Vaesrade-Leonidas W        2-0 and 2-1  Hoensbroek-SVME     2-2 and 1-2    SVME promoted, Vaesrade remains in 2nd class,
                                                                                                              Leonidas W and Hoensbroek -> playoff
3rd class C
Baarlo                   2 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 0 7 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 0 2 - 3                 Sparta '18          22 14  3  5  45  58- 26 prom
Belfeldia          2 - 1       1 - 4 2 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 0                 FC Oda              22 12  5  5  41  41- 31 P2
Blerick            1 - 4 3 - 1       2 - 2 1 - 2 3 - 1 3 - 1 6 - 3 1 - 3 0 - 2 3 - 4 0 - 1                 IVO                 22 12  3  7  39  44- 37 P1 prom
FC Oda             0 - 4 1 - 0 2 - 0       0 - 1 5 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1                 Baarlo              22 11  4  7  37  46- 30
IVO                2 - 0 4 - 2 1 - 2 0 - 2       3 - 2 7 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 1 5 - 5 1 - 1                 SV Budel            22 10  6  6  36  31- 24 P3
Merefeldia         0 - 3 2 - 0 2 - 4 2 - 3 4 - 0       1 - 4 4 - 1 1 - 3 1 - 7 2 - 3 1 - 2                 SC Helmondia        22 10  4  8  34  38- 24
Panningen          1 - 1 2 - 3 1 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 0       1 - 3 2 - 1 2 - 3 3 - 2 0 - 3                 Blerick             22 11  1 10  34  51- 40
Rood Wit '62       1 - 3 3 - 1 0 - 4 1 - 3 0 - 5 2 - 1 1 - 3       0 - 7 2 - 0 3 - 1 2 - 0                 Rood Wit '62        22  9  0 13  27  33- 58
SC Helmondia       3 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 2 1 - 0                 Spcl. Irene         22  7  5 10  26  35- 48
Sparta '18         4 - 0 2 - 2 0 - 2 5 - 2 7 - 1 3 - 0 4 - 3 7 - 0 1 - 0       3 - 1 1 - 0                 Panningen           22  8  1 13  25  37- 51 rel
Sportclub Irene    1 - 0 2 - 2 0 - 5 0 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 4 2 - 2 2 - 1       1 - 1                 Belfeldia           22  4  5 13  17  27- 46 rel
SV Budel           1 - 1 2 - 2 3 - 2 4 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1                       Merefeldia          22  5  1 16  16  31- 57 rel

3rd class D
Avanti '31               2 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 7 5 - 2 10- 1 1 - 1 3 - 1                 Erp                 22 16  4  2  52  59- 25 P1 prom
DAW                2 - 1       0 - 4 0 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 1                 EVVC                22 14  4  4  46  69- 32 (P1) prom
Erp                4 - 1 3 - 2       2 - 1 4 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3 4 - 2 4 - 0 3 - 1                 Rhode               22 12  5  5  41  60- 23 P2
EVVC               5 - 1 2 - 4 1 - 3       2 - 1 6 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 3 10- 2 3 - 3 4 - 0                 DAW                 22 12  3  7  39  50- 38 P3
Festilent          3 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 4       3 - 2 1 - 0 0 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 6                 SV Avanti '31       22 11  5  6  38  55- 40
MVC                3 - 4 0 - 3 0 - 4 2 - 4 5 - 2       0 - 3 0 - 5 2 - 3 3 - 0 2 - 3 3 - 0                 RKOSV Achates       22 10  6  6  36  55- 37
Nooit Gedacht      1 - 1 2 - 0 0 - 4 0 - 1 1 - 1 4 - 0       0 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 1 0 - 0                 Venhorst            22  9  6  7  33  45- 40
Rhode              1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0 8 - 1 1 - 1       2 - 0 6 - 0 1 - 3 4 - 0                 Nooit Gedacht       22  4 10  8  22  24- 30
RKOSV Achates      2 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 2 6 - 1 1 - 1 1 - 4       2 - 0 2 - 1 3 - 0                 Festilent           22  5  5 12  20  28- 51
Ruwaard            2 - 8 1 - 4 2 - 2 0 - 5 2 - 0 3 - 5 1 - 1 2 - 1 2 -10       2 - 4 0 - 1                 Vitesse '08         22  5  4 13  19  22- 51 rel
Venhorst           1 - 2 2 - 1 2 - 4 4 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 7 1 - 1 4 - 1       4 - 0                 MVC                 22  4  1 17  13  33- 72 rel
Vitesse '08        0 - 1 0 - 8 2 - 2 2 - 5 0 - 0 3 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 0                       Ruwaard             22  2  3 17   9  29- 90 rel

Period-championship 3C / 3D :
Round 1: FC Oda-EVVC       1-1 and 1-6   DAW-IVO           0-0 and 3-3  IVO wins on penalties
         SV Budel-NWC      2-1 and 0-4   Mierlo Hout-Rhode 3-2 and 1-0
Round 2: Mierlo Hout-EVVC  2-1 and 1-4   NWC-IVO           3-0 and 5-4     EVVC promoted, Mierlo Hout relegated, NWC remains in 2nd class,
                                                                                                              Mierlo Hout and IVO -> playoff
Extra playoff for 2 places in 2nd class :
Hoensbroek-Leonidas W  4-0    Mierlo Hout-IVO 0-1                          IVO promoted, Hoensbroek remains in 2nd class

4th class A
Berg '28                 1 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 4 5 - 0 0 - 2                 Standaard           22 19  2  1  59  84- 22 P1 prom
BMR                4 - 0       1 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 2                 Bunde               22 17  1  4  52  84- 27 P2
Bunde              3 - 3 3 - 1       13- 0 6 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 2 6 - 1 2 - 3 9 - 3 5 - 1                 RKVCL               22 15  2  5  47  45- 31 P3
Daalhof            1 - 0 2 - 2 0 - 7       2 - 6 0 - 4 1 - 4 0 - 5 6 - 4 0 -10 0 - 2 1 - 5                 RKVVL/Polaris       22 12  3  7  39  56- 32 (P1)
Heer               1 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 4       0 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 3 3 - 4 1 - 1 2 - 2                 Walram              22 10  4  8  34  41- 36
RKVCL              4 - 3 1 - 0 0 - 3 5 - 1 0 - 0       3 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 4 3 - 2 2 - 1                 RKVVM               22 10  1 11  31  49- 53
RKVVL/Polaris      2 - 0 0 - 4 2 - 0 5 - 0 1 - 3 6 - 3       3 - 0 4 - 1 0 - 2 6 - 2 1 - 1                 SCG                 22  7  5 10  26  45- 54
RKVVM              4 - 3 5 - 0 1 - 5 5 - 5 1 - 0 0 - 1 0 - 4       3 - 4 2 - 5 5 - 1 3 - 2                 Heer                22  6  7  9  25  31- 40
SCG                3 - 0 3 - 1 1 - 5 5 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 3       1 - 1 2 - 1 2 - 2                 BMR                 22  5  5 12  20  28- 39
Standaard          3 - 1 7 - 2 3 - 0 6 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 0 5 - 2 1 - 1       3 - 1 4 - 3                 Berg '28            22  5  4 13  19  32- 42
VV Noorbeek        1 - 4 1 - 1 0 - 3 4 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 7 0 - 2 1 - 3 0 - 9       1 - 2                 Daalhof             22  4  3 15  15  31-101 rel
Walram             1 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 4 3 - 0 4 - 1 0 - 2 1 - 0                       VV Noorbeek         22  2  3 17   9  22- 71 rel

4th class B
Heksenberg               1 - 4 2 - 2 4 - 2 0 - 3 0 - 3 6 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 1 0 - 8                       Weltania            20 16  4  0  52  62- 14 P1 prom
Kakertse Boys      3 - 1       1 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 4 - 0 2 - 3                       RKHBS               20 15  3  2  48  45- 13 P2 prom
NEC '92            2 - 3 0 - 3       2 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 2 0 - 6                       Kakertse Boys       20 10  6  4  36  50- 25 P
Partij             1 - 3 3 - 1 1 - 2       2 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 0                       Zwart Wit '19       20  9  2  9  29  37- 38 (P1)
Passart-VKC        5 - 2 1 - 1 2 - 2 5 - 1       1 - 3 4 - 3 2 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 1                       Passart             20  7  8  5  28  41- 35 -1 pnt
RKHBS              4 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 0 5 - 1       6 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 2                       Vijlen              20  8  4  8  28  29- 26
RKTSV              2 - 3 0 - 6 2 - 1 0 - 3 2 - 3 2 - 1       0 - 4 3 - 3 0 - 2 0 - 5                       Heksenberg          20  9  1 10  28  42- 50
SV Zwart-Wit '19   3 - 1 2 - 8 3 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 2       3 - 2 1 - 0 0 - 3                       Partij              20  4  6 10  18  29- 46
Sylvia             1 - 4 0 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 2       2 - 3 0 - 2                       NEC '92             20  4  5 11  17  25- 43
Vijlen             0 - 3 1 - 1 4 - 0 6 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 4       1 - 2                       Sylvia              20  3  4 13  13  23- 47
Weltania           5 - 1 3 - 2 2 - 0 5 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 3 3 - 0 2 - 1                             RKTSV               20  2  3 15   9  20- 66 rel

Period-championship 4A / 4B :
Round 1: RKVCL-Zwart Wit '19  4-2 and 3-2   Kakertse B-Bunde  2-1 and 1-4    RKVVL/Polaris-RKHBS 0-5 and 0-5
Round 2: Spcl.Jekerdal-RKHBS  0-3 and 1-1   RKVCL-Bunde       2-7 and 3-7
Final :  RKHBS-Bunde          1-1    RKHBS wins on penalties                 RKHBS promoted, Spcl. Jekerdal relegated, Bunde -> playoff

4th class C
ADVEO                    1 - 1 5 - 1 1 - 0 3 - 0 5 - 0 1 - 4 4 - 1 4 - 1 3 - 3 5 - 1 3 - 0                 ADVEO               22 17  4  1  55  70- 20 P1 prom
Born               1 - 3       4 - 0 0 - 2 0 - 0 5 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 0                 RKVV Neerbeek       22 12  8  2  44  43- 19 P3 prom
De Leeuw           0 - 2 1 - 1       3 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 1 3 - 1                 Haslou              22 12  3  7  39  28- 21 (P1)
Haslou             0 - 1 1 - 0 1 - 1       0 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 1 3 - 0                 Roosteren           22  9  4  9  31  36- 49 P2 prom
HBC '09            0 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 1       2 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 1                 Spaubeek            22  8  5  9  29  48- 43
RKUVC              1 - 3 3 - 0 6 - 2 0 - 2 1 - 1       0 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 2 0 - 4                 Urmondia            22  8  5  9  29  29- 33
RKVV Neerbeek      1 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 5 - 2 4 - 0       4 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2                 Born                22  6  8  8  26  32- 26
Roosteren          0 -10 2 - 1 1 - 5 1 - 3 3 - 2 8 - 1 0 - 0       3 - 2 1 - 4 2 - 2 2 - 0                 De Leeuw            22  8  2 12  26  33- 53
Schinnen           4 - 4 3 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 1       0 - 2 0 - 2 0 - 1                 HBC '09             22  6  7  9  25  30- 36
Spaubeek           1 - 4 1 - 1 5 - 3 0 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 2       4 - 4 3 - 4                 SSOC                22  6  6 10  24  32- 43
SSOC               0 - 2 2 - 6 6 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 5 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1       2 - 0                 RKUVC               22  6  2 14  20  30- 57 rel
Urmondia           0 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 0                       Schinnen            22  4  6 12  18  26- 37 rel

4th class D
EMS                      4 - 1 4 - 4 0 - 1 6 - 0 1 - 3 5 - 0 4 - 1 0 - 4 3 - 1 2 - 3 1 - 0                 SHH                 22 18  3  1  57  75- 17 P3 prom
FC Maasgouw        2 - 4       1 - 6 2 - 3 1 - 2 2 - 4 3 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 1 5 - 2 3 - 1                 Haelen              22 15  2  5  47  72- 31 (P3)
Haelen             3 - 1 2 - 3       0 - 4 3 - 1 7 - 0 8 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 1 7 - 0                 Hebes               22 13  5  4  44  58- 35 P1
HEBES              0 - 3 3 - 2 0 - 2       1 - 1 5 - 1 3 - 1 6 - 1 3 - 3 2 - 0 6 - 1 1 - 0                 Linne               22 12  3  7  39  46- 37 P2
Heythuysen         0 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1       1 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 8 2 - 3 2 - 1 2 - 0                 EMS                 22 11  4  7  37  49- 32
Linne              2 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 2 7 - 2       5 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 1                 Spcl. Leeuwen       22 10  5  7  35  48- 32
Maasbracht         1 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2       0 - 1 2 - 5 1 - 3 0 - 4 1 - 1                 SVH'39              22  9  2 11  29  47- 51
RKVB               3 - 1 2 - 0 3 - 7 0 - 4 1 - 1 0 - 2 0 - 3       1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 3                 Heythuysen          22  6  4 12  22  29- 58
SHH                1 - 1 7 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 5 - 0       1 - 1 2 - 0 6 - 0                 FC Maasgouw         22  6  1 15  19  36- 65
Sportclub Leeuwen  2 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 3 6 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 3 1 - 3       5 - 2 6 - 2                 RKVB                22  5  3 14  18  25- 55
SVH '39            0 - 4 9 - 1 1 - 0 3 - 5 6 - 1 0 - 3 5 - 0 1 - 0 1 - 5 0 - 0       0 - 3                 Walburgia           22  4  4 14  16  23- 54 rel
Walburgia          0 - 1 0 - 2 3 - 6 2 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 1 0 - 2                       Maasbracht          22  2  6 14  12  18- 59 rel

Period-championship 4C / 4D :
Round 1: Haslou-Linne  1-2 and 4-0   Neerbeek-HEBES  2-1 and 1-1   Haelen-Roosteren 1-0 and 3-3
Round 2: OVCS-Haslou   1-0 and 2-1   Haelen-Neerbeek 1-3 and 0-1
Final :  OVCS-Neerbeek 1-0                                         OVCS remains in 3rd class, Neerbeek -> playoff

4th class E
Bruheze                  3 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 1                 MULO                22 13  5  4  44  42- 24 P2 prom
DESM               0 - 0       1 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 3 3 - 4 7 - 1 2 - 0 1 - 1                 Bruheze             22 12  6  4  42  42- 28 P1
FC Cranendonck     0 - 0 2 - 1       0 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 6 0 - 2                 Maarheeze           22 11  5  6  38  35- 24 P3
Laar               1 - 3 2 - 2 6 - 1       1 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 1                 SJVV                22  9  6  7  33  38- 32 (P2) prom
Liessel            1 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 4       3 - 3 2 - 2 0 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 1                 RKSVO               22  8  5  9  29  35- 41
Maarheeze          2 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 0       1 - 1 0 - 0 3 - 0 4 - 1 1 - 2 3 - 1                 Laar                22  7  7  8  28  32- 24
Mifano             1 - 2 5 - 2 1 - 2 1 - 4 5 - 0 1 - 3       3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0                 Mifano              22  6  8  8  26  37- 35
MULO               4 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 0 4 - 1 0 - 0       1 - 0 3 - 2 3 - 2 5 - 0                 DESM                22  7  5 10  26  33- 39
RKMSV              1 - 4 4 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2       0 - 3 0 - 3 1 - 1                 FC Cranendonck      22  6  8  8  26  24- 31
RKSVO              0 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 1       4 - 4 1 - 3                 Liessel             22  6  8  8  26  19- 31
SJVV               0 - 1 4 - 0 0 - 4 0 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 2       1 - 2                 SSE                 22  6  4 12  22  21- 41 rel
SSE                0 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 5 2 - 3 0 - 0                       RKMSV               22  5  5 12  20  29- 37 rel

4th class F
DEV-Arcen                2 - 4 3 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 4 4 - 3 2 - 2 0 - 5 2 - 0 2 - 2 0 - 2                 vv VOS              22 15  4  3  49  60- 24 P1 prom
H.B.S.V.           1 - 1       1 - 4 3 - 1 2 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 2                 VCH                 22 14  3  5  45  46- 33 (P1)
Leunen             3 - 1 2 - 3       0 - 0 0 - 0 2 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 3                 TSC '04             22 13  5  4  44  47- 30 P2
Melderslo          1 - 2 0 - 2 1 - 3       1 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 5 1 - 1                 HBSV                22 12  3  7  39  45- 34 P3
MVC '19            4 - 0 0 - 4 2 - 1 1 - 1       4 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 0                 Ysselsteyn          22 12  1  9  37  53- 50
S.V. Oostrum       2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1       2 - 4 3 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 5 5 - 2                 SV Oostrum          22  8  6  8  30  45- 45
Sporting S.T.      0 - 3 1 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 0       0 - 4 2 - 3 0 - 6 2 - 1 2 - 4                 SVEB                22  7  8  7  29  42- 35
SVEB               1 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 1       0 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 6                 MVC '19             22  8  5  9  29  33- 36
TSC '04            3 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 1 4 - 3 2 - 2 1 - 1       1 - 2 0 - 5 5 - 0                 DEV-Arcen           22  7  4 11  25  36- 52
VCH                5 - 3 0 - 5 3 - 1 3 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 2       2 - 1 4 - 1                 Leunen              22  4  4 14  16  25- 39 rel
vvVOS              3 - 0 3 - 4 2 - 1 5 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 0       4 - 0                 Sporting ST         22  4  4 14  16  27- 54
Ysselsteyn         3 - 2 1 - 3 2 - 1 5 - 2 4 - 1 3 - 1 7 - 2 0 - 1 4 - 3 1 - 5 2 - 3                       Melderslo           22  3  3 16  12  26- 53 rel
Playoff for 10th place : Leunen-Sporting S.T. 0-1

Period-championship 4E / 4F :
Round 1: Bruheze-TSC '04   0-1 and 2-2    Maarheeze-VCH 1-3 and 1-6    HBSV-SJVV 1-4 and 3-1
Round 2: Panningen-TSC '04 1-1 and 1-0    VCH-SJVV      0-3 and 2-7
Final :  Panningen-SJVV    1-5                                         SJVV promoted, Panningen -> playoff

4th class G
ASV '33                  2 - 4 1 - 3 0 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 4 0 - 6 3 - 2 2 - 3                 Boekel Sport        22 16  4  2  52  62- 29 P1 prom
Avesteyn           4 - 1       1 - 3 1 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 1 4 - 2 0 - 2 3 - 2 3 - 2 6 - 0                 Avesteyn            22 14  3  5  45  49- 34 (P1) prom
Boekel Sport       0 - 0 5 - 1       0 - 1 1 - 2 3 - 1 5 - 1 5 - 1 3 - 2 3 - 3 2 - 2 5 - 2                 Boskant             22 12  5  5  41  42- 21
Boskant            1 - 1 0 - 0 2 - 3       4 - 0 4 - 1 3 - 3 0 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2                 DVG                 22 12  2  8  38  49- 36
DVG                3 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 3       1 - 0 6 - 2 5 - 0 2 - 3 2 - 1 4 - 0 5 - 1                 Stiphout Vooruit    22 11  4  7  37  52- 38
ELI                1 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 3       2 - 2 1 - 1 3 - 3 4 - 3 3 - 6 2 - 7                 Volkel              22 10  4  8  34  54- 31 P3
Handel             0 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 3 7 - 1       3 - 2 2 - 4 1 - 4 2 - 1 6 - 1                 Handel              22  8  5  9  29  48- 49
Mariahout          2 - 0 2 - 4 1 - 6 0 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 2       1 - 7 0 - 3 3 - 2 1 - 2                 ASV '33             22  8  3 11  27  31- 43
Stiphout Vooruit   3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 3 1 - 2 0 - 1       1 - 1 4 - 1 1 - 0                 VOW                 22  6  5 11  23  35- 51
Volkel             2 - 0 1 - 2 3 - 3 0 - 1 2 - 4 3 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 0       2 - 0 2 - 0                 Mariahout           22  7  1 14  22  29- 59 P2
Vorstenbossche B.  0 - 4 2 - 2 3 - 4 1 - 4 0 - 3 2 - 3 3 - 4 2 - 1 2 - 3 0 - 5       1 - 1                 ELI                 22  3  7 12  16  34- 62 rel
VOW                1 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0                       Vorstenbossche Boys 22  2  3 17   9  33- 65 rel

4th class H
Cito                     2 - 1 3 - 5 2 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 8 0 - 0                 Stormvogels '28     22 17  2  3  53  68- 22 P2 prom
Excellent          1 - 1       2 - 1 2 - 1 8 - 0 2 - 4 2 - 0 1 - 4 6 - 1 1 - 0 1 - 5 0 - 2                 SV Milsbeek         22 15  4  3  49  55- 26 P1
FC Schadewijk      2 - 5 0 - 0       1 - 2 2 - 0 2 - 4 3 - 1 1 - 4 3 - 6 2 - 2 3 - 4 1 - 4                 Olympia '18         22 14  3  5  45  58- 30 (P2)
Hapse Boys         1 - 3 1 - 2 3 - 4       3 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 3 0 - 4 3 - 5                 Herpinia            22 11  5  6  38  51- 36 P3 prom
HBV                1 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 4       0 - 0 0 - 0 2 - 6 1 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 5                 Cito                22 10  7  5  36  43- 41 -1 pnt
Herpinia           0 - 0 4 - 1 2 - 3 5 - 1 5 - 1       2 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 2                 Excellent           22  8  6  8  30  36- 34
Montagnards        0 - 1 1 - 1 1 - 4 5 - 2 2 - 1 3 - 2       2 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1                 SES                 22  6  7  9  24  30- 41 -1 pnt
Olympia '18        3 - 0 2 - 0 4 - 0 1 - 7 2 - 0 2 - 2 4 - 1       3 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 2                 FC Schadewijk       22  8  3 11  22  45- 55 -5 pnts
SDDL               1 - 6 2 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 5       0 - 1 1 - 2 1 - 2                 SDDL                22  5  6 11  21  37- 54
SES                5 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 5       1 - 4 0 - 3                 Hapse Boys          22  5  4 13  19  41- 57
Stormvogels '28    1 - 1 0 - 0 3 - 0 4 - 2 6 - 0 4 - 1 4 - 2 0 - 2 3 - 0 2 - 1       2 - 1                 Montagnards         22  4  5 13  17  28- 46 rel
SV Milsbeek        2 - 2 2 - 0 3 - 3 3 - 0 3 - 1 3 - 4 3 - 0 2 - 1 1 - 3 4 - 0 2 - 1                       HBV                 22  2  2 18   8  18- 68 rel

Period-championship 4G / 4H :
Round 1: Avesteyn-Olympia '18  1-1 and 3-2  Volkel-Milsbeek   1-1 and 1-2   Herpinia-Mariahout 1-0 and 9-2
Round 2: Vitesse '08-Avesteyn  2-2 and 1-3  Milsbeek-Herpinia 3-1 and 0-3
Final :  Avesteyn-Herpinia     3-4                                           Herpinia promoted, Avesteyn -> playoff

Playoff for 2 extra places in 3rd class :
Bunde-Neerbeek 1-2     Panningen-Avesteyn 0-2                                Neerbeek and Avesteyn promoted, Panningen relegated

5th class A
De Heeg                  3 - 0 2 - 2 1 - 0 0 - 5 4 - 1 1 - 4 2 - 4 2 - 3 1 - 0 3 - 0 2 - 3                 Geusselt Sport      22 21  1  0  64  96- 14 P1 prom
FC Bemelen         3 - 1       2 - 0 2 - 0 0 - 8 3 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1                 Oranje Boys         22 11  6  5  39  60- 25 (P1) prom
FC Gulpen          2 - 1 0 - 1       2 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 2 14- 2 2 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 1                 Gulpen              22 11  6  5  39  64- 36
Geertruidse Boys   1 - 0 2 - 1 2 - 8       1 - 3 6 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 5 1 - 2 2 - 1                 FC Bemelen          22 12  3  7  39  40- 33 P2
Geusselt Sport     1 - 1 5 - 0 4 - 1 6 - 1       6 - 0 5 - 1 4 - 0 5 - 3 6 - 1 6 - 0 2 - 0                 RKMVC               22  8  3 11  27  38- 42
IBC'03             1 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 2 1 - 2       1 - 1 4 - 4 1 - 3 3 - 1 5 - 1 1 - 1                 Rood Groen LVC '01  22  7  4 11  25  50- 47
Oranje Boys        1 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 2 5 - 1       9 - 0 3 - 1 0 - 1 7 - 0 6 - 0                 IBC '03             22  6  7  9  25  49- 58
RKBFC              2 - 5 0 - 3 3 - 7 3 - 2 1 - 3 0 - 5 0 - 7       3 - 1 3 - 6 3 - 1 4 - 0                 De Heeg             22  6  6 10  24  34- 41 P3
RKMVC              0 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 0 2 - 6 6 - 2 1 - 2 3 - 4       1 - 0 6 - 1 1 - 2                 SV Nyswiller        22  6  6 10  24  33- 46
Rood Groen LVC '01 3 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 2       10- 0 0 - 0                 Geertruidse Boys    22  7  3 12  24  31- 49
Sportclub Caberg   4 - 2 0 - 7 3 - 4 1 - 2 0 - 8 2 - 8 0 - 2 4 - 2 2 - 0 6 - 5       2 - 6                 RKBFC               22  8  2 12  23  46- 86 -3 pnts rel
SV Nyswiller       1 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 3 1 - 4 2 - 5 1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 2 6 - 1                       Spcl. Caberg        22  5  1 16  15  30- 95 -1 pnt rel

Period championship (won by Oranje Boys) : Oranje Boys-Bemelen 3-1  Bemelen-De Heeg 4-1  De Heeg-Oranje Boys 2-2

5th class B
Abdissenbosch            2 - 0 0 - 1 3 - 3 1 - 1 7 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 4 3 - 1 2 - 4                 Wijnandia           22 17  2  3  53  56- 19 P1 prom
Eikenderveld       1 - 2       2 - 2 0 - 9 1 - 2 2 - 7 0 - 4 1 - 9 0 - 0 0 - 4 0 - 6 0 - 8                 Klimmania TC        22 16  4  2  52  67- 32 P2 prom
Haanrade           6 - 2 0 - 0       1 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 2 8 - 1 2 - 1 0 - 0                 Haanrade            22 12  6  4  42  49- 30 P3 prom
Klimmania TC       4 - 1 5 - 2 0 - 0       5 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 1 7 - 1 1 - 0 1 - 0                 RKDFC               22 10  7  5  37  56- 40 (P1)
Rimburg            1 - 1 8 - 0 1 - 3 2 - 4       0 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 3                 SCKR                22  9  3 10  29  62- 41 -1 pnt
RKDFC              5 - 2 2 - 2 4 - 3 4 - 2 6 - 1       0 - 0 4 - 4 2 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 3                 Schimmert           22  7  8  7  29  34- 32
Schimmert          0 - 0 4 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 0       2 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 1                 Abdissenbosch       22  6  6 10  24  37- 49
SCKR               1 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 3 10- 2 2 - 0 2 - 3       5 - 2 4 - 1 5 - 1 5 - 2                 Struchter Boys      22  6  6 10  23  44- 46 -1 pnt
Struchter Boys     3 - 0 7 - 1 0 - 4 1 - 3 5 - 1 0 - 4 0 - 0 1 - 0       3 - 5 6 - 0 1 - 1                 Rimburg             22  6  5 11  23  39- 56
SV Brunssum        2 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 4 2 - 1 0 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 4       3 - 2 0 - 3                 SV Brunssum         22  7  4 11  23  38- 56 -2 pnts
SV Hulsberg        2 - 1 8 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 1 4 - 4 3 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 1       1 - 2                 SV Hulsberg         22  6  4 12  22  44- 45 rel
Wijnandia          3 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 0 3 - 1 1 - 0                       Eikenderveld        22  0  5 17   4  17- 97 -1 pnt rel

Period championship (won by Klimmania TC) : RKDFC-Klimmania TC 0-2  Haanrade-RKDFC 2-1  Klimmania TC-Haanrade 4-2

5th class C
Armada                   1 - 0 4 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 2 4 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 2                 Armada              20 14  4  2  46  42- 18 prom
Centrum Boys       5 - 0       3 -10 4 - 1 3 - 2 4 - 2 3 - 2 2 - 5 1 - 0 6 - 2 5 - 5 1 - 0                 SVM Munstergeleen   20 12  4  4  40  62- 26 P
Doenrade           0 - 1 3 - 3       2 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 2 0 - 0                       Centrum Boys        20 12  3  5  36  61- 47 -3 pnts P1
FC RIA             0 - 3 1 - 1 1 - 2       0 - 2 3 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2                       RIOS '31            20 11  3  6  36  44- 34
Havantia           1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 2       0 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 4 0 - 2 1 - 2                 Doenrade            20 10  5  5  35  42- 30 P2 prom
IVS                1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 0       1 - 2 0 - 0 5 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1                 IVS                 20  7  6  7  27  34- 32
RIOS '31           0 - 4 0 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 2       3 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 4                 Slekker Boys        20  7  2 11  23  30- 39
Slekker Boys       1 - 4 1 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 2       4 - 0 4 - 1 0 - 5 5 - 4                 Havantia            20  6  3 11  21  25- 34
Susterse Boys      0 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 6 1 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 2       3 - 3 2 - 7 2 - 1                 FC Ria              20  5  3 12  18  28- 39
SVE                2 - 3 2 - 4 2 - 2 1 - 4 4 - 1 2 - 1 2 - 6 0 - 2 3 - 3       0 - 3 3 - 2                 SVE                 20  3  5 12  14  31- 61
SVM                1 - 1 4 - 5 2 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 1 11- 2 6 - 1       4 - 0                 Susterse Boys       20  3  5 12  14  26- 65 rel
Conventus '03      0 - 0       0 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 1
Conventus '03 withdrawn

Period championship (won by Doenrade) : Centrum Boys-Doenrade 0-4  SVM-Centrum Boys 7-0  Doenrade-SVM 2-1

5th class D
Eindse Boys              6 - 3 1 - 6 5 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 3 2 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 3                 RKSVN               22 14  3  5  45  54- 28 P3 prom
Horn               6 - 1       1 - 5 3 - 3 2 - 4 1 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 2                 RKESV               22 11  6  5  39  53- 34 (P3)
Reuver             5 - 0 2 - 3       2 - 3 1 - 2 2 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 0                 Kessel VV           22 12  2  8  38  49- 38
RKAVC              1 - 0 5 - 1 3 - 4       2 - 2 3 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 4 3 - 2 4 - 2                 Horn                22 11  4  7  37  56- 44 P1
RKESV              3 - 1 2 - 2 5 - 2 6 - 2       2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 2 1 - 2                 Reuver              22 11  3  8  36  56- 38
RKSVN              3 - 0 1 - 1 3 - 2 6 - 2 1 - 1       10- 1 2 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 1 2 - 1                 SNA Montfort        22 11  2  9  35  52- 45 P2 prom
Roermond           5 - 2 2 -15 0 - 4 1 - 7 1 - 5 0 - 2       0 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 6                 Roggel              22  9  6  7  33  38- 32
Roggel             1 - 1 0 - 0 5 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 1 5 - 1       1 - 3 2 - 0 3 - 3 0 - 1                 RKAVC               22  9  4  9  31  53- 53
Rood Wit'67/Nyrst. 0 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 2 5 - 3 1 - 3 4 - 1 1 - 1       4 - 1 2 - 1 1 - 1                 Rood Wit'67/Nyrstar 22  7  6  9  27  44- 39
SNA                3 - 2 3 - 2 1 - 5 3 - 1 2 - 1 4 - 1 10- 1 3 - 1 3 - 3       2 - 1 1 - 2                 Eindse Boys         22  7  3 12  24  41- 55
Vesta              1 - 3 0 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 3 5 - 3 2 - 2 1 - 5 0 - 2       1 - 2                 RFC Roermond        22  5  1 16  16  25- 92 rel
VV Kessel          4 - 3 3 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 6 5 -                         Vesta               22  3  4 15  13  28- 51 rel

Period championship (won by SNA) : SNA-Horn 5-2  Horn-RKESV 4-3  RKESV-SNA 1-0

5th class E
Bavos                    3 - 1 2 - 0 5 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 3 2 - 3 4 - 0 2 - 2 4 - 2                 Bavos               22 17  3  2  54  67- 25 P1 prom
BEVO               3 - 1       5 - 0 1 - 2 3 - 1 6 - 3 4 - 0 5 - 0 4 - 0 4 - 1 5 - 2 2 - 1                 BEVO                22 16  2  4  50  69- 26 P2 prom
Egchel             0 - 3 1 - 5       0 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 2 3 - 3                 Milheezer Boys      22 12  3  7  39  45- 32 (P1) prom
Grashoek           2 - 4 1 - 1 2 - 2       3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 0 3 - 2                 Lierop              22 10  4  8  34  54- 41
Lierop             1 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 3       3 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 0 5 - 1 1 - 5 3 - 3                 Racing Boys         22 11  1 10  34  48- 51
Milheezer Boys     0 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 0 2 - 4       1 - 0 3 - 3 3 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 0                 Olympia Boys        22 10  4  8  34  38- 47
Neerkandia         1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 3       2 - 1 5 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 2                 SPV                 22  9  5  8  32  46- 31
Olympia Boys       1 - 3 1 - 3 3 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 1       3 - 2 3 - 2 0 - 4 3 - 2                 Neerkandia          22  9  5  8  32  40- 41 P3
Racing Boys        0 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 6 2 - 6 4 - 2 2 - 0       5 - 0 1 - 0 4 - 1                 Grashoek            22  8  7  7  31  30- 28
RKPVV              1 - 3 0 - 5 0 - 2 1 - 3 0 - 8 2 - 4 3 - 1 3 - 5 3 - 5       0 - 4 1 - 1                 SVVH                22  3  4 15  13  36- 73
SPV                0 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 2 3 - 0 4 - 1       3 - 5                 Egchel              22  2  6 14  12  25- 47 rel
SVVH               1 - 9 1 - 5 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 5 2 - 3 1 - 7 1 - 2 1 - 5                       RKPVV               22  2  2 18   8  22- 78 rel

Period championship (won by BEVO) : Milheezer Boys-BEVO 1-1  Neerkandia-Milheezer Boys 1-2  BEVO-Neerkandia 4-1

5th class F
America                  4 - 0 0 - 3 3 - 1 4 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0                       Quick Boys '31      20 14  2  4  44  82- 25 P1 prom
FCV Venlo          1 - 1       1 - 2 5 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 7 - 0 1 - 2 2 - 3                       Kronenberg          20 12  5  3  41  46- 34 P
Kronenberg         0 - 0 3 - 3       2 - 1 4 - 1 4 - 3 1 - 0 3 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 3                       FCV Venlo           20 10  4  6  34  46- 34 (P1)
Merselo            4 - 4 0 - 4 2 - 4       1 - 4 0 - 7 1 - 2 4 - 2 2 - 3 2 - 2 3 - 1                       SVOC '01            20 10  3  7  33  35- 33 P2
Meterik            2 - 2 0 - 2 1 - 5 0 - 1       1 - 8 1 - 2 0 - 4 5 - 1 0 - 2 3 - 2                       SV United           20  7  5  8  26  30- 50
Quick B.'31/Venlo  3 - 2 6 - 2 1 - 2 7 - 3 5 - 1       6 - 2 4 - 0 5 - 0 6 - 1 0 - 0                       VVV '03             20  7  3 10  24  33- 34
RESIA              2 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 3       1 - 1 1 - 5 4 - 1 2 - 0                       America             20  5  9  6  24  35- 39
SV Lottum          4 - 0 1 - 2 7 - 0 1 - 2 1 - 0 4 - 2 1 - 1       3 - 2 1 - 1 2 - 5                       Merselo             20  7  2 11  23  34- 55
SV United          2 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 7 0 - 1 4 - 3       1 - 0 1 - 1                       RESIA               20  6  4 10  22  26- 39
SVOC '01           3 - 0 1 - 2 4 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 0 4 - 3 3 - 0       2 - 0                       SV Lottum           20  6  3 11  21  42- 41
VVV '03            2 - 2 4 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 3                             Meterik             20  4  4 12  16  28- 53 rel

Period championship (won by FCV Venlo) : FCV Venlo-SVOC '01 6-1  SVOC '01-Kronenberg 3-3  Kronenberg-FCV Venlo 0-1

5th class G
Constantia               3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 0 6 - 3 5 - 0 0 - 4                 FC Uden             22 16  5  1  53  82- 22 P1 prom
De Zwaluw          1 - 4       1 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 3                 Vianen Vooruit      22 12  5  5  41  60- 28 (P1)
DSV                1 - 2 2 - 0       0 - 1 1 - 4 1 - 1 5 - 2 1 - 6 1 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 3                 Juliana Mill        22 12  3  7  39  50- 41 P2 prom
Estria             2 - 2 1 - 1 1 - 0       2 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 3 5 - 0 1 - 2 1 - 1                 Constantia          22 12  2  8  38  45- 34 (P3)
FC Uden            4 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 0       8 - 0 4 - 0 6 - 2 2 - 2 9 - 0 10- 2 2 - 2                 Heijen              22 11  4  7  37  51- 39
Gassel             1 - 3 2 - 0 2 - 4 0 - 0 0 - 5       1 - 4 1 - 1 4 - 3 3 - 1 2 - 7 1 - 1                 Odiliapeel          22  7  6  9  27  44- 41
Heijen             3 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 1       0 - 1 4 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 1                 Estria              22  6  9  7  27  27- 26
Juliana Mill       1 - 3 4 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 0 4 - 2 3 - 5       4 - 3 6 - 3 1 - 1 1 - 0                 De Zwaluw           22  7  5 10  26  27- 38
Odiliapeel/Br.Gr.  0 - 1 0 - 4 1 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 3 2 - 4 3 - 1       5 - 1 4 - 1 2 - 4                 Gassel              22  6  8  8  26  39- 56
SC St.Hubert       0 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 5 2 - 7 0 - 6 0 - 2 1 - 5       4 - 0 0 - 4                 DSV                 22  7  4 11  25  31- 38
Toxandria          3 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 4 5 - 2 1 - 1 6 - 0       1 - 7                 Toxandria           22  7  4 11  25  41- 60 P3 rel
Vianen Vooruit     1 - 3 3 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 5 2 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 2 9 - 2 3 - 0                       SC St.Hubert        22  1  1 20   4  21- 95 rel
Playoff for 11th place : DSV-Toxandria 1-0

Period championship (won by Juliana Mill) : Vianen Vrt.-Juliana Mill 1-0  Juliana-Mill-Constantia 4-2  Constantia-Vianen Vrt. 4-3

5th class H
FC de Rakt               8 - 2 1 - 7 4 - 0 3 - 1 6 - 2 1 - 4 3 - 5 1 - 3 3 - 2 4 - 2 0 - 1                 Ollandia            22 16  4  2  52  61- 21 P1 prom
Irene              3 - 1       0 - 6 1 - 2 0 - 2 4 - 3 0 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 4 0 - 2 3 - 1                 NLC '03             22 17  1  4  52  54- 28 (champ) P2 prom
Nijnsel            4 - 0 2 - 5       1 - 3 0 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2 6 - 0 7 - 1 2 - 0                 Nijnsel             22 14  2  6  44  66- 27 (P2)
NLC '03            3 - 0 1 - 0 2 - 1       2 - 1 5 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 1 5 - 0 1 - 3                 SCMH                22 12  2  8  38  47- 40 P3 prom
Ollandia           2 - 2 8 - 1 1 - 1 5 - 0       6 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 5 - 2                 RKVV Keldonk        22 11  4  7  37  49- 26
OVC '63            1 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 2 1 - 2       0 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 4                 Ravenstein          22 11  3  8  36  45- 30
Ravenstein         1 - 0 6 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 4 - 0       0 - 0 1 - 6 3 - 0 1 - 3 2 - 0                 Ulysses             22  9  2 11  29  47- 55
RKVV Keldonk       1 - 0 7 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 2 9 - 0 1 - 2       0 - 2 3 - 1 2 - 0 4 - 1                 FC de Rakt          22  8  2 12  26  49- 56
SCMH               3 - 3 6 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 4 3 - 1       4 - 2 1 - 0 4 - 2                 WHV                 22  7  3 12  24  44- 56
Ulysses            3 - 0 5 - 1 2 - 0 4 - 3 2 - 4 3 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 5       4 - 2 1 - 4                 WEC                 22  7  1 14  22  33- 49
WEC                3 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 4 1 - 2 4 - 0 3 - 2 1 - 3 0 - 1 1 - 2       4 - 2                 Irene               22  4  1 17  13  26- 83 rel
WHV                3 - 6 9 - 0 1 - 7 1 - 3 1 - 5 1 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 2 3 - 2                       OVC '63             22  2  3 17   9  20- 70 rel
Playoff for 1st place : NLC'03-Ollandia 1-0

Period championship (won by SCMH) : Ollandia-Nijnsel 3-1  Nijnsel-SCMH 2-3  SCMH-Ollandia 6-2

Extra playoffs for 3 places in 4th class between nrs 2 of period championships :
1 Bemelen-Haanrade  0-4  Milheezer B-Kronenberg 3-0    SVM-RKESV 4-8  Vianen Vrt-Ollandia 1-7
2 Haanrade-RKESV    2-1  Milheezer B.-Ollandia 1-0 aet                                        Haanrade and Milheezer B. promoted
3 RKESV-Ollandia    2-3                                                                       Ollandia promoted

In 6th class all winners of periods promoted to 5th class
6th class A
Amstenrade               6 - 0 2 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 1 7 - 0           Amstenrade          22 16  3  3  51  67- 28 P1 prom
Geulsche Boys      1 - 3       1 - 8 2 - 6 1 - 3 3 - 3 3 - 3 4 - 3 4 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 4                 IASON               22 16  2  4  50  74- 30 P prom
IASON              0 - 1 2 - 1       0 - 2 2 - 2 2 - 3 8 - 1 2 - 1 6 - 2 0 - 0 4 - 0 8 - 2 12- 0           Schinveld           22 15  4  3  49  67- 32 P2 prom
Keer               2 - 0 4 - 1 0 - 3       1 - 0 3 - 5 6 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 2 5 - 0                 Keer                22 11  4  7  37  51- 38 (P1) prom
RKSVB              1 - 2 3 - 0 1 - 3 0 - 2       5 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 0 5 - 1                 Vilt                22 11  4  7  37  44- 32
Schinveld          1 - 2 3 - 1 1 - 0 5 - 2 0 - 1       5 - 2 2 - 0 8 - 0 4 - 0 4 - 0 4 - 1                 RKSVB               22 10  3  9  33  38- 34
Sibbe              1 - 3 2 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 1 2 - 2       0 - 4 2 - 0 1 - 2 2 - 4 2 - 2                 Puth VV             22 10  1 11  31  39- 44
SV Epen            3 - 5 0 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 3 3 - 4 3 - 0       2 - 3 0 - 1 1 - 3 3 - 3 3 - 1           Wijlre              22  6  5 11  23  45- 61
SVA                1 - 8 2 - 0 1 - 4 1 - 4 2 - 4 1 - 4 2 - 0 3 - 5       3 - 1 0 - 3 1 - 6                 Sibbe               22  5  6 11  21  37- 60
Vilt               1 - 3 5 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 0 2 - 4 1 - 1 5 - 2 5 - 2       1 - 0 4 - 0 4 - 0           SV Epen             22  5  1 16  16  41- 56
VV Puth            2 - 5 4 - 1 2 - 5 3 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 4 3 - 2 3 - 1 0 - 3       3 - 2 1 - 0           SVA                 22  5  1 16  16  31- 79
Wijlre             2 - 8 4 - 0 1 - 5 4 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 4 1 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 0                       Geulsche Boys       22  4  2 16  14  30- 70
Slenaken                             0 - 4 0 -10 1 - 9 0 - 6       0 - 9             0 - 3
Slenaken withdrawn

6th class B
Bieslo                   8 - 0 1 - 1 4 - 1 6 - 1 3 - 2 5 - 2 2 - 2 9 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 2                 Bieslo              22 17  3  2  54  66- 21 P1 prom
Boekoel            0 - 1       3 - 5 4 - 3 1 - 2 0 - 7 0 - 3 1 - 1 7 - 1 0 - 7 1 - 3 0 - 5                 Limbricht           22 16  2  4  50  59- 24 P2 prom
Brachterbeek       2 - 3 3 - 0       1 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1                 Brachterbeek        22 13  4  5  43  56- 30
GVCG               4 - 2 3 - 0 2 - 2       8 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2 5 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 3                 Vlodrop             22 12  3  7  39  48- 28 (P1) prom
Jabeek             1 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 2       0 - 4 3 - 1 0 - 4 3 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3                 Sint Odilienberg    22 11  2  9  35  41- 31 P3 prom
Limbricht          0 - 2 4 - 2 0 - 2 4 - 0 3 - 1       1 - 1 2 - 1 6 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 1                 Sanderbout          22 10  4  8  34  46- 35
Obbicht            0 - 0 2 - 0 2 - 6 1 - 4 3 - 1 1 - 1       1 - 5 5 - 3 2 - 0 2 - 0 3 - 2                 Obbicht             22  9  5  8  32  36- 42
Sanderbout         1 - 2 1 - 0 3 - 4 1 - 1 4 - 1 1 - 3 2 - 1       3 - 0 6 - 1 1 - 2 1 - 5                 GVCG                22  9  3 10  30  46- 34
St.Joost           0 - 3 1 - 1 0 - 6 0 - 3 1 - 3 1 - 5 1 - 1 1 - 3       0 - 3 0 - 5 0 - 2                 Stevensweert        22  9  2 11  29  28- 33
St.Odilienberg     1 - 0 4 - 1 0 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 1       1 - 3 2 - 2                 Jabeek              22  5  2 15  17  24- 59
Stevensweert       1 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 3 2 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 3       0 - 2                 Boekoel             22  3  2 17  11  24- 69
Vlodrop            0 - 2 3 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 0 2 - 0 0 - 3 1 - 2                       Sint Joost          22  1  2 19   5  14- 82

6th class C
Altweerterheide          2 - 1 1 - 6 0 - 8 0 - 8 0 - 7 0 - 8 0 - 4 3 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 1                 Oranje Zwart Helm.  22 19  3  0  60  88- 24 P1 prom
Crescentia         1 - 0       0 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 5 1 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 5 0 - 3                 Leveroy             22 16  1  5  49  88- 26 P2 prom
Helenaveen         4 - 0 2 - 0       2 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 2 3 - 1 4 - 0 5 - 1 2 - 1 6 - 0                 Helenaveen          22 14  4  4  46  58- 26 (P1) prom
Koningslust        3 - 0 6 - 1 6 - 2       1 - 3 2 - 3 2 - 6 9 - 0 8 - 0 2 - 0 5 - 2 4 - 1                 Koningslust         22 14  1  7  43  77- 38
Leveroy            10- 0 5 - 1 2 - 1 3 - 2       1 - 1 1 - 3 6 - 2 6 - 1 3 - 1 2 - 1 6 - 1                 ONDO                22 12  4  6  40  64- 26 P3 prom
ONDO               12- 0 4 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 1       2 - 4 4 - 3 7 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 1                 VV GKC              22 10  5  7  35  54- 44
Oranje Zwart Helm. 4 - 2 4 - 3 0 - 0 5 - 2 1 - 0 1 - 1       7 - 2 4 - 1 8 - 1 3 - 1 4 - 1                 SV Brandevoort      22 10  3  9  33  43- 47
RKHVC              1 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 3 1 - 9 1 - 3 2 - 6       1 - 0 0 - 3 0 - 3 0 - 0                 SVSH                22 10  2 10  32  44- 36
RKSVV              2 - 0 1 - 0 0 - 3 0 - 3 0 - 8 0 - 3 1 - 3 4 - 4       2 - 5 0 -10 1 - 3                 Crescentia          22  4  1 17  13  14- 60
SV Brandevoort     1 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 6 8 - 0 3 - 3       4 - 2 1 - 0                 RKHVC               22  3  3 16  12  29- 80
SVSH               3 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 3 0 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 1       1 - 1                 Altweerterheide     22  2  3 17   9  14- 99
VV GKC             7 - 0 8 - 1 4 - 3 1 - 3 0 - 7 3 - 3 2 - 2 6 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 0                       RKSVV               22  2  2 18   8  19- 85

6th class D
Boerdonk                 1 - 1 2 - 5 2 - 3 2 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 3 0 - 3 3 - 1 4 - 3 1 - 2 4 - 1     EWC '46             26 20  2  4  62  94- 29 P2 prom
BVV '27            0 - 2       0 - 5 0 - 3 4 - 1 0 - 4 1 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 0     Elsendorp           26 19  2  5  59  73- 31 P1 prom
Elsendorp          1 - 3 4 - 0       3 - 0 5 - 4 0 - 2 4 - 2 7 - 1 2 - 1 0 - 0 6 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 0     GFC '33             26 18  2  6  56  73- 24 (P2) prom
EWC '46            5 - 0 4 - 0 1 - 2       3 - 0 3 - 2 2 - 0 5 - 2 6 - 0 1 - 0 13- 0 3 - 0 5 - 1 2 - 1     RKDSO               26 15  3  8  48  59- 39 P3 prom
Fiducia            1 - 3 2 - 1 0 - 1 0 - 2       2 - 1 1 - 3 3 - 3 1 - 4 5 - 3 2 - 2 1 - 2 4 - 4 3 - 0     Holthees            26 14  6  6  47  72- 42 -1 pnt
GFC '33            3 - 0 4 - 1 3 - 4 4 - 1 5 - 1       1 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 0 - 1 4 - 0 6 - 0     HRC '27             26 12  4 10  41  61- 39
Griendtsveen       7 - 4 3 - 1 1 - 0 0 - 4 3 - 1 2 - 1       0 - 2 3 - 1 2 - 4 3 - 3 1 - 3 3 - 2 7 - 1     Griendtsveen        26 13  2 11  40  68- 67 -1 pnt
Hegelsom           1 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 6 2 - 1 0 - 3 2 - 5       0 - 6 2 - 1 6 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 1     Sambeek             26 10  6 10  36  49- 54
Holthees           3 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 4 2 - 0 1 - 1 6 - 2 3 - 0       4 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 4 7 - 0     Boerdonk            26  9  8  9  35  47- 52
HRC '27            1 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 3 0 - 2       8 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 2     Hegelsom            26  9  6 11  33  44- 62
Menos              1 - 3 1 - 4 0 - 5 1 - 6 2 - 4 0 - 3 5 - 7 1 - 4 2 - 6 0 - 4       0 - 7 1 - 2 1 - 2     Fiducia             26  7  4 15  25  44- 63
RKDSO              2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 3 7 - 1 3 - 1 3 - 3 1 - 3 3 - 2       1 - 1 5 - 0     BVV '27             26  7  2 17  23  30- 58
Sambeek            0 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 0 1 - 4 4 - 3 3 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 2       7 - 1     SVS Stevensbeek     26  3  3 20  12  21- 92
SVS                0 - 1 1 - 4 0 - 5 3 - 7 0 - 3 0 - 5 1 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 0 1 - 4 1 - 1           Menos               26  0  2 24   2  31-114

6th class E
Achilles Reek            0 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 5 3 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 0                 Maaskantse Boys     22 19  2  1  59  65- 16 P1 prom
Astrantia          1 - 1       1 - 1 0 - 3 0 - 1 7 - 1 1 - 6 2 - 0 4 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 1                 GVV '57             22 16  3  3  51  71- 33 P2 prom
De Willy's         4 - 1 1 - 0       0 - 7 0 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 3 6 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 0                 SIOL                22 13  1  8  40  55- 53 P3 prom
GVV '57            2 - 1 4 - 0 5 - 3       0 - 0 4 - 1 5 - 0 1 - 1 4 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 1                 OKSV                22 10  4  8  34  42- 35 (P1) prom
Maaskantse Boys    3 - 0 2 - 0 2 - 1 5 - 0       7 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 5 1 - 0 4 - 0                 SBV                 22  9  4  9  31  43- 40
Macharen           1 - 4 1 - 3 1 - 5 1 - 6 2 - 5       0 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 3                 VCO                 22  9  2 11  29  34- 37
OKSV               2 - 2 1 - 4 0 - 2 3 - 1 0 - 3 5 - 1       1 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 2                 Astrantia           22  8  4 10  28  35- 35
SBV                2 - 3 2 - 1 5 - 3 1 - 4 1 - 3 1 - 1 2 - 1       2 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 3                 VIOS '38            22  8  4 10  28  36- 38
SCV '58            0 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 3 0 - 5 1 - 3 0 - 0 1 - 2       2 - 1 4 - 1 0 - 0                 De Willy's          22  9  1 12  28  39- 42
SIOL               2 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 0 6 - 2 3 - 6 1 - 8 7 - 2       1 - 5 2 - 1                 Achilles Reek       22  7  5 10  26  34- 41
VCO                1 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 5 0 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 1       1 - 2                 SCV '58             22  4  2 16  14  26- 60
VIOS '38           3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 4 4 - 0 1 - 3 1 - 1 6 - 1 1 - 4 0 - 1                       Macharen            22  3  2 17  11  25- 75
Playoff for 1st place in 3rd period : SIOL-VCO 3-2

District East
1st class E
Achilles '12             1 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 4 1 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 5 2 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 0     Alverna             26 17  3  6  54  67- 37 prom
Alverna            2 - 1       1 - 2 0 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 3 5 - 1 0 - 1 1 - 7     Silvolde            26 15  6  5  51  57- 33 P1
AWC                0 - 2 1 - 2       2 - 0 7 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 2 6 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1     Germania            26 15  2  9  47  56- 38 P3
Babberich/Liemers  1 - 0 0 - 2 2 - 4       2 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 4     AWC                 26 13  5  8  44  53- 41
SC Bemmel          4 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 2       0 - 0 1 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 3 0 - 2 7 - 2 1 - 1 6 - 0     FC Presikhaaf       26 13  4  9  43  61- 46 P2
SC Enschede        1 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 1       2 - 0 2 - 3 3 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 3     Babberich           26 13  3 10  42  44- 39
Germania           1 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 3 3 - 1 4 - 1       4 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 2     TVC '28             26 12  1 13  37  51- 53
Glanerbrug         5 - 0 0 - 3 7 - 2 2 - 5 4 - 1 3 - 1 0 - 4       2 - 2 3 - 1 2 - 6 0 - 2 9 - 1 1 - 5     Glanerbrug          26 12  1 13  36  62- 65 -1 pnt
FC Presikhaaf      0 - 0 2 - 0 4 - 4 3 - 0 1 - 2 5 - 0 4 - 2 4 - 2       2 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 3 4 - 1     Rheden              26 10  3 13  33  44- 56
Rheden             3 - 0 0 - 6 1 - 0 4 - 3 2 - 4 0 - 4 2 - 3 1 - 0 1 - 2       2 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 1     Achilles '12        26  9  5 12  32  31- 38
SDOUC              2 - 1 0 - 4 0 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 5 3 - 4 0 - 2 4 - 4       1 - 0 4 - 1 2 - 2     SC Bemmel           26  8  5 13  29  51- 57
Silvolde           1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 0 5 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 0 2 - 1 7 - 1       5 - 1 2 - 0     SDOUC               26  8  5 13  29  46- 67 rel
Stevo              1 - 2 0 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 1 4 - 3 2 - 2       3 - 0     Stevo               26  8  4 14  28  34- 58 rel
TVC '28            0 - 2 2 - 4 3 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 5 3 - 0 3 - 2 0 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 1           SC Enschede         26  4  3 19  15  25- 54 rel

Period-championship 1E / 1F :
Round 1: Hoogeveen-SC Erica      3-0 and 2-1   Germania-Longa'30       1-1 and 2-3
         FC Presikhaaf-SC Joure  4-2 and 0-5   Achilles 1894-Silvolde  1-0 and 0-1 Achilles 1894 wins on penalties
Round 2: Hoogeveen-SC Joure      3-1 and 2-2   Longa '30-Achilles 1894 5-0 and 2-0    Hoogeveen and Longa '30 remain in Hoofdklasse

Playoff between Round 2 losers for place in extra playoff for 1 place in Hoofdklasse. See above, between Hoofdklasse and District West 1
Achilles 1894-SC Joure 1-4

2nd class I
AGOVV                    0 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 5 0 - 2 1 - 8 0 - 2 2 - 5 2 - 2     DVV                 26 15  6  5  51  70- 39 P2 prom
Beekbergen         1 - 0       3 - 1 0 - 3 4 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 4 0 - 3 0 - 0 0 - 0 2 - 1     Leones              26 13  7  6  46  66- 43 (P2)
Columbia           4 - 2 1 - 1       0 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 4 1 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 0     Jonge Kracht        26 14  4  8  46  52- 47
Concordia-W        10- 0 3 - 0 1 - 2       1 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 0     Woezik              26 12  6  8  42  46- 31
DCS                5 - 0 1 - 2 0 - 3 4 - 1       1 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 5 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 4 0 - 7     Concordia W         26 11  8  7  41  47- 33 P1
DVC '26            3 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1       0 - 5 2 - 0 1 - 4 1 - 0 3 - 2 4 - 0 3 - 1 4 - 2     Beekbergen          26 11  7  8  40  35- 39 P3
DVV                5 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 2       2 - 0 6 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 2 1 - 3 2 - 2     Trekvogels          26 12  3 11  39  54- 49
Jonge Kracht       2 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 1 0 - 3 2 - 1       3 - 2 1 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 5 1 - 2     Columbia            26 10  8  8  38  42- 34
Leones             2 - 0 5 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 0 4 - 6       4 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 4 3 - 2     WSV                 26 10  7  9  37  50- 35
Orion              5 - 0 3 - 4 0 - 3 4 - 1 1 - 1 8 - 1 1 - 5 0 - 1 1 - 2       1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 4     DVC '26             26 10  7  9  37  43- 50
Trekvogels         3 - 1 4 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 0 7 - 1 2 - 8 4 - 5 1 - 1 1 - 3       1 - 3 1 - 0 1 - 0     Varsseveld          26  8 10  8  34  29- 34 rel
Varsseveld         2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 2       1 - 1 2 - 0     Orion               26  7  4 15  25  44- 48 rel
Woezik             4 - 0 0 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 2 5 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 0 0 - 0 0 - 0       1 - 1     DCS                 26  5  6 15  21  36- 62 rel
WSV                3 - 0 0 - 0 3 - 0 0 - 0 7 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 1 1 - 6 3 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 1           AGOVV               26  1  3 22   6  18- 88 rel

2nd class J
AJC '96                  1 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 4 0 - 0 2 - 1 2 - 4 4 - 5 1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 1     Luctor et Emergo    26 16  5  5  53  58- 41 P2 prom
ATC '65            0 - 2       1 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 2     Dieze West          26 14  9  3  51  62- 26 (P2)
De Zweef           4 - 1 3 - 1       3 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 2 1  -0 4 - 2 4 - 0     De Zweef            26 15  3  8  48  60- 43 P3
Dieze West         4 - 0 5 - 0 3 - 1       1 - 3 3 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0     Grol                26 14  4  8  46  48- 37 P1 prom
Grol               4 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1       1 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 1     SDC '12             26 14  4  8  46  53- 46
Heino              3 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 0       1 - 3 3 - 1 1 - 4 2 - 3 3 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 2     PH                  26 12  5  9  41  64- 54
KOSC               1 - 4 1 - 3 3 - 5 0 - 4 1 - 2 0 - 4       2 - 3 3 - 0 4 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 0     Heino               26 10  6 10  36  43- 43
Luctor Et Emergo   2 - 1 3 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 0       2 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 1     ATC '65             26  8  7 11  31  42- 52
PH                 2 - 4 3 - 3 0 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 3       3 - 3 0 - 4 4 - 0 4 - 1 3 - 2     Wijhe '92           26  9  4 13  31  36- 52
SDC '12            2 - 0 0 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 3       4 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1     Tubantia            26  8  6 12  30  45- 54
Tubantia           0 - 0 4 - 4 3 - 2 0 - 3 1 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 2 3 - 2 1 - 4       6 - 1 0 - 1 1 - 4     AJC '96             26  8  4 14  28  39- 58 rel
Victoria '28       0 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 3 5 - 2 1 - 3 1 - 6 6 - 1 3 - 3       2 - 2 5 - 2     WVC                 26  7  5 14  26  46- 52 rel
Wijhe '92          5 - 2 2 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 5 2 - 4 1 - 0 3 - 1 4 - 3       3 - 1     KOSC                26  7  2 17  23  38- 59 rel
WVC                1 - 2 4 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 3 4 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 2 4 - 0           Victoria '28        26  4  8 14  20  49- 66 rel

Period-championship 2I / 2J :
Round 1: SDOUC-Dieze West  1-1 and 1-1   Beekbergen-SC Bemmel   0-6 and 1-3
         Leones-Grol       0-4 and 2-2   De Zweef-Concordia W   0-1 and 2-5
Round 2: SDOUC-Grol        1-3 and 2-2   SC Bemmel-Concordia W  0-0 and 5-3   Grol promoted, SDOUC relegated, SC Bemmel remains in 1st class

3rd class A
Borne                    1 - 3 5 - 0 2 - 2 3 - 2 6 - 3 6 - 1 4 - 1 1 - 4 3 - 2 3 - 3 3 - 1                 VOGIDO              22 15  4  3  49  64- 27 P2 prom
De Tubanters 1897  0 - 0       2 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 3 6 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 0                 Dedemsvaart         22 13  3  6  42  49- 31 P3
Dedemsvaart        5 - 1 1 - 1       1 - 0 0 - 1 3 - 1 5 - 1 3 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 4 1 - 0                 Heeten              22 12  3  7  39  59- 41 P1
DSVD               2 - 4 2 - 1 4 - 2       1 - 0 2 - 0 10- 1 1 - 0 0 - 3 3 - 0 0 - 2 2 - 4                 Borne               22 11  4  7  37  54- 46 (P2)
EMMS               3 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1       1 - 5 6 - 2 2 - 5 5 - 1 0 - 3 1 - 0 5 - 3                 EMMS                22 11  3  8  36  47- 44
Heeten             2 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 2       1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 5 2 - 1 4 - 1                 DSVD                22 10  2 10  32  41- 37
Hengelo            2 - 5 2 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 5       1 - 4 3 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 3                 Markelo             22  8  5  9  29  35- 34
Markelo            0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 1       2 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 2                 De Tubanters 1897   22  7  6  9  27  37- 37
Oldenzaal          3 - 0 4 - 1 1 - 6 2 - 4 1 - 4 2 - 2 4 - 0 3 - 1       6 - 1 0 - 4 2 - 3                 Oldenzaal           22  8  3 11  27  45- 49
Twenthe            2 - 2 2 - 4 1 - 5 3 - 0 2 - 2 1 - 6 2 - 2 2 - 0 1 - 2       3 - 4 3 - 1                 VV Twenthe          22  7  5 10  26  44- 55 rel
Vogido             5 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 1 5 - 0 4 - 3 5 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 1       2 - 1                 Wilhelminaschool    22  6  1 15  19  35- 53 rel
Wilhelminaschool   0 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 1 1 - 3 3 - 7 4 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4 3 - 1                       Hengelo             22  2  5 15  11  24- 80 rel

3rd class B
Albatross                1 - 1 6 - 0 3 - 3 2 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 3 4 - 1 1 - 0 1 - 4                 Overwetering        22 17  2  3  53  64- 32 P3 prom
Epe                5 - 2       0 - 4 2 - 0 0 - 3 5 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 1                 Helios Deventer     22 16  2  4  50  76- 32 P1
De Gazelle         2 - 3 3 - 2       2 - 1 1 - 4 6 - 4 0 - 6 0 - 0 2 - 1 1 - 6 5 - 1 1 - 1                 Schalkhaar          22 14  3  5  45  60- 24 P2 prom
Heerde             2 - 4 3 - 3 2 - 2       3 - 1 2 - 3 3 - 4 1 - 1 0 - 2 0 - 6 4 - 0 4 - 2                 Robur et Velocitas  22 12  4  6  40  58- 31 (P3) prom
Helios             4 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 2       2 - 1 0 - 2 1 - 3 3 - 0 5 - 3 7 - 0 7 - 0                 De Gazelle          22  9  5  8  32  43- 56
Koninklijke UD     1 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 4       0 - 2 2 - 6 0 - 5 3 - 0 5 - 2 1 - 1                 Vaassen             22  9  3 10  30  58- 49
Overwetering       7 - 3 2 - 2 4 - 3 2 - 7 5 - 1 4 - 0       2 - 0 1 - 0 4 - 2 4 - 2 4 - 0                 Epe                 22  7  7  8  28  42- 42
Robur et Velocitas 1 - 1 2 - 1 5 - 1 3 - 4 1 - 4 5 - 2 5 - 2       0 - 1 2 - 1 7 - 1 0 - 1                 Albatross           22  7  4 11  25  41- 50
Schalkhaar         1 - 0 3 - 3 5 - 0 2 - 1 3 - 5 7 - 0 1 - 0 0 - 1       4 - 0 7 - 0 1 - 1                 Koninklijke UD      22  8  1 13  25  37- 66
Vaassen            7 - 0 2 - 3 2 - 2 4 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 2 3 - 4       5 - 0 4 - 2                 Heerde              22  6  4 12  22  49- 57
ZVV '56            2 - 1 1 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 5 3 - 4 1 - 3 1 - 5 0 - 4 2 - 2       2 - 3                 SV Zwolle           22  6  3 13  21  32- 56 rel
SV Zwolle          0 - 2 3 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 5 1 - 2 1 - 3 0 - 6 1 - 4 1 - 2 3 - 0                       ZVV '56             22  1  2 19   5  19- 84 rel

Period-championship 3A / 3B :
Round 1 : WVC-Helios        1-0 and 2-1   Dedemsvaart-AJC '96   2-1 and 0-2
          Borne-Schalkhaar  1-5 and 2-1   Robur et Vel.-Heeten  4-2 and 1-2
Round 2 : WVC-Schalkhaar    3-4 and 2-3   AJC '96-Robur et Vel. 1-2 and 0-1    Schalkhaar and Robur et Vel. promoted, WVC and AJC '96 relegated

3rd class C
Brummen                  3 - 5 3 - 4 2 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 4 1 - 2 3 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 2                 WVV '34             22 12  5  5  41  47- 24 P1 prom
Doetinchem         2 - 0       3 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 2 5 - 0 6 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 1                 PAX                 22 12  5  5  41  38- 17 P3
FC Eibergen        1 - 0 2 - 1       1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 1                 VIOD Doetinchem     22 11  7  4  40  41- 29 P2
FC Trias           4 - 1 2 - 1 0 - 0       1 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 2                 FC Eibergen         22 11  7  4  40  41- 30 (P1
Neede              6 - 4 4 - 2 1 - 5 0 - 0       1 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 4 3 - 0 2 - 1 1 - 5                 Doetinchem          22 10  6  6  36  52- 34
Pax                5 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 2 2 - 0       1 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 1                 SML                 22  7  8  7  29  40- 39
Ruurlo             4 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 3 5 - 2 0 - 4       2 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 2 2 - 4                 VDZ                 22  7  8  7  29  38- 41
SML                2 - 1 3 - 0 0 - 0 4 - 2 5 - 0 3 - 2 2 - 2       3 - 3 0 - 3 5 - 5 0 - 0                 Ruurlo              22  7  7  8  28  42- 43
VDZ                4 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 1                 Vorden              22  7  7  8  28  32- 38
VIOD               6 - 1 0 - 0 0 - 4 2 - 1 5 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 1       1 - 0 3 - 2                 Neede               22  6  5 11  23  35- 57 rel
Vorden             2 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 0       2 - 0                 FC Trias            22  4  5 13  17  29- 43 rel
WVV '34            4 - 0 1 - 2 4 - 0 5 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 2 4 - 1                       SP Brummen          22  2  2 18   8  30- 70 rel

3rd class D
Arnhemse Boys            1 - 1 0 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 5 2 - 4 4 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 1                 Rood Wit            22 18  2  2  56  79- 24 P1 prom
Beuningse Boys     1 - 0       0 - 2 0 - 5 7 - 0 1 - 1 1 - 5 3 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 0                 Quick 1888          22 16  2  4  50  66- 20 P2 prom
Blauw Wit          5 - 5 3 - 1       2 - 1 1 - 5 1 - 3 1 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 1 3 - 6 3 - 2                 Groesbeekse Boys    22 13  2  7  41  42- 31 (P1)
DIO '30            1 - 1 1 - 1 5 - 1       2 - 2 2 - 2 2 - 3 4 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 3                 WAVV                22 12  3  7  39  51- 33 P3 prom
DVOL               0 - 2 1 - 0 1 - 4 0 - 2       2 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 3 3 - 4 0 - 5 1 - 4                 Hatert              22 10  4  8  34  48- 45
Groesbeekse Boys   2 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 1 5 - 1       2 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 1                 DIO '30             22  8  8  6  32  42- 32
Hatert             3 - 2 1 - 4 7 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 2       3 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 5 1 - 1                 SV Blauw Wit        22  9  4  9  31  42- 56
ONA '53            1 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 3       2 - 1 1 - 5 3 - 3 0 - 0                 ONA '53             22  7  3 12  24  36- 58
Overasseltse Boys  0 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2       0 - 1 0 - 2 0 - 2                 Beuningse Boys      22  6  5 11  23  28- 41
Quick 1888         7 - 0 5 - 0 5 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 0 8 - 0 4 - 1       5 - 1 0 - 1                 Arnhemse Boys       22  5  5 12  20  35- 54 rel
Rood Wit           6 - 1 2 - 0 3 - 2 0 - 2 4 - 0 2 - 1 5 - 1 4 - 0 7 - 0 4 - 0       6 - 0                 DVOL                22  4  2 16  14  23- 64 rel
WAVV               4 - 1 3 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 0 5 - 1 2 - 3 5 - 3 5 - 1 1 - 3 2 - 6                       Overasseltse Boys   22  2  4 16  10  13- 47 rel

Period-championship 3C / 3D :
Round 1: Orion-Quich 1888     0-3 and 1-3    Pax-Varsseveld    1-2 and 1-0 aet Varsseveld wins on penalties
         VIOD-Groesbeekse B.  3-2 and 0-0    WAVV-FC Eibergen  1-1 and 1-2 aet
Round 2: Quick 1888-VIOD      2-2 and 3-0    Varsseveld-WAVV   2-1 and 3-4 WAVV wins on penalties  Quick 1888 and WAVV promoted,
                                                                                                     Orion and Varsseveld relegated

4th class A
Avanti W.                4 - 1 2 - 5 1 - 1 2 - 3 2 - 0 6 - 0 1 - 1 4 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 2                 Eilermark           22 15  4  3  49  49- 24 P3 prom
Barbaros           4 - 2       1 - 3 5 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 3 5 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 1                 FC Suryoye-Mediterr.22 14  4  4  46  64- 35 P2 prom
BWO                1 - 1 3 - 4       1 - 2 5 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 3 5 - 2                 EMOS                22 13  3  6  42  55- 34 (P2)
Eilermark          3 - 1 1 - 0 3 - 0       2 - 2 3 - 0 4 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 2                 Barbaros            22 12  3  7  39  58- 38 P1
EMOS               2 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 1       2 - 0 5 - 1 2 - 3 2 - 0 5 - 0 3 - 1 3 - 2                 BWO                 22 12  2  8  38  53- 37 (P3)
Enschedese Boys    3 - 2 0 - 7 1 - 4 0 - 4 1 - 4       1 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 6 1 - 1                 Avanti W            22  9  6  7  33  52- 40
GFC                3 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 3 4 - 0       1 - 1 2 - 2 5 - 3 1 - 1 5 - 3                 TVV                 22  7  5 10  26  45- 54
Hector             1 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 1 6 - 1 1 - 1       0 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 0                 GFC                 22  7  5 10  26  37- 59
NEO                1 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 3 2 - 0       1 - 1 1 - 4 4 - 2                 NEO                 22  5  7 10  22  34- 40
Rood Zwart         0 - 2 3 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 5 2 - 1 6 - 1 1 - 2 1 - 1       1 - 2 1 - 1                 Hector              22  5  7 10  22  25- 35
Suryoye-Mediterr.  3 - 3 4 - 3 3 - 2 4 - 3 1 - 3 5 - 1 5 - 0 2 - 0 5 - 3 3 - 0       2 - 2                 Rood Zwart          22  6  4 12  22  32- 50 rel
TVV                2 - 4 1 - 4 4 - 2 0 - 3 4 - 0 3 - 3 4 - 0 2 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 6                       Enschedese Boys     22  1  2 19   5  17- 75 rel

4th class B
Almelo                   2 - 4 1 - 2 2 - 3 0 - 1 4 - 0 3 - 6 4 - 4 2 - 1 2 - 6 1 - 3 2 - 3                 Juventa 12          22 18  3  1  57  54- 23 P1 prom
Berghuizen         2 - 1       3 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 5 2 - 3 0 - 1 3 - 2 5 - 1 4 - 0                 MVV '29             22 12  7  3  43  49- 26 P2 prom
Enter              2 - 1 1 - 4       1 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 3 3 - 2 3 - 5 3 - 1 0 - 4 3 - 2                 Berghuizen          22 12  3  7  39  49- 36 P3 prom
Haarle             5 - 0 0 - 2 4 - 2       0 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 0 4 - 7 4 - 6 1 - 2 3 - 2                 UD W                22 10  7  5  37  55- 36 (P1)
Juventa '12        5 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0       3 - 0 0 - 0 3 - 0 3 - 2 5 - 3 3 - 2 5 - 3                 Reutum              22 11  4  7  37  48- 34 (P2)
Lutte De           3 - 1 2 - 3 1 - 2 4 - 1 1 - 2       2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1                 De Tukkers          22 11  4  7  37  49- 38
MVV '29            2 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1       0 - 3 4 - 2 2 - 0 3 - 3 5 - 0                 SV Enter            22 11  2  9  35  47- 48
Reutum             3 - 1 2 - 0 3 - 0 6 - 1 3 - 3 0 - 1 0 - 2       3 - 0 2 - 1 1 - 3 6 - 1                 De Lutte            22  6  7  9  25  26- 35
Saasveldia         0 - 0 5 - 3 0 - 5 1 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 2       0 - 1 1 - 4 3 - 0                 Saasveldia          22  6  3 13  21  33- 44
De Tukkers         2 - 2 1 - 4 3 - 1 5 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 2       2 - 2 3 - 0                 Haarle              22  6  2 14  20  36- 54
UD W.              8 - 1 1 - 1 2 - 6 4 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 0 0 - 1       3 - 2                 Zenderen Vooruit    22  3  3 16  12  23- 60 rel
Zenderen Vooruit   2 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 4                       Almelo              22  2  3 17   9  32- 67 rel

Period-championship 4A / 4B :
Round 1: Barbaros-Berghuizen 1-3 and 1-2  EMOS-UD W 3-1 and 3-3  Reutum-BWO 2-2 and 0-1
Round 2: Twenthe-Berghuizen  1-2 and 3-4  EMOS-BWO  3-0 and 0-2
Final :  Berghuizen-EMOS     3-1 aet                                                       Berghuizen promoted, Twenthe relegated

4th class C
AD '69                   1 - 3 1 - 2 4 - 0 0 - 0 0 - 4 0 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 4 1 - 2 3 - 2                 RKZVC               22 16  1  5  49  68- 18 P2 prom
Bon Boys           0 - 0       2 - 2 7 - 0 6 - 2 1 - 1 4 - 3 3 - 0 5 - 0 4 - 1 5 - 3 1 - 3                 Witkampers          22 15  2  5  47  69- 44 P1 prom
Dinxperlo          0 - 1 0 - 3       1 - 0 1 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 3 3 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 5                 Gendringen          22 14  3  5  45  51- 34 P3 prom
Etten              0 - 0 0 - 0 2 - 6       1 - 4 1 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 4                 Bon Boys            22 12  6  4  42  64- 32 (P1)
Gendringen         2 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 1       3 - 0 1 - 5 3 - 0 4 - 0 1 - 2 4 - 0 6 - 0                 Reunie              22 11  4  7  37  55- 32 (P2)
KSV                0 - 6 1 - 6 0 - 3 0 - 3 1 - 2       0 - 0 0 - 1 2 - 2 0 - 8 5 - 4 1 - 5                 Dinxperlo           22 11  3  8  36  44- 40
SP Lochem          0 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 4 1 - 1       5 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2                 Etten               22  7  6  9  27  24- 43
MEC                0 - 0 2 - 7 1 - 5 2 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 0       0 - 6 0 - 2 1 - 2 3 - 5                 MEC                 22  7  3 12  24  30- 59
Reunie             7 - 3 3 - 0 6 - 0 1 - 2 4 - 0 7 - 0 0 - 1 0 - 1       2 - 1 7 - 1 4 - 1                 SP Lochem           22  5  6 11  21  32- 38
RKZVC              4 - 0 0 - 0 6 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 1 4 - 0 6 - 0 4 - 0       5 - 0 0 - 2                 AD '69              22  5  6 11  21  31- 40
TVO                2 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 2 5 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 6       1 - 4                 TVO                 22  4  2 16  14  28- 63
Witkampers         1 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 0 6 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 1 1 - 4 6 - 4                       KSV Vragender       22  2  4 16  10  22- 75 rel

4th class D
Angerlo Vooruit          6 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 2 5 - 3 3 - 3 1 - 2 1 - 0                 OBW                 22 16  2  4  50  54- 21 P2 prom
Groessen           1 - 0       2 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 7 1 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 3                 HC '03              22 15  2  5  47  50- 26 P3 prom
GSV '38            3 - 3 0 - 1       0 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 5                 VVO                 22 11  6  5  39  47- 28 (P2)
HC '03             2 - 1 5 - 0 2 - 1       4 - 0 5 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 1                 RKPSC               22 11  6  5  39  32- 20 (P3)
Keijenburgse Boys  0 - 3 3 - 2 5 - 1 2 - 0       1 - 5 1 - 5 0 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 3                 Veluwezoom          22 10  8  4  38  43- 27 P1
sv Loil            0 - 5 1 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 1       1 - 0 2 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 2 2 - 2                 Sprinkhanen         22  9  6  7  33  47- 39
OBW                4 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 1       1 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 2                 Loil                22 10  2 10  32  32- 40
RKPSC              1 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 1       2 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0                 Angerlo Vooruit     22  7  6  9  27  43- 36
Sprinkhanen        3 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 2       4 - 0 0 - 2 4 - 2                 Keijenburgse Boys   22  6  6 10  24  29- 43
vv Dieren          0 - 2 3 - 4 2 - 1 0 - 4 3 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 5 3 - 8       0 - 3 0 - 3                 Groessen            22  6  4 12  22  22- 45
Veluwezoom         0 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 4 2 - 1 1 - 1 4 - 0       2 - 2                 Dieren              22  3  3 16  12  24- 67 rel
VVO                4 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 0 2 - 0 5 - 1 0 - 2                       GSV '38             22  0  5 17   5  24- 55 rel

Period-championship 4C / 4D :
Round 1: Reunie-VVO        1-0 and 3-2   Gendringen-Veluwezoom 2-0 and 2-2   RKPSC-Bon Boys 3-2 and 0-5
Round 2: Neede-Reunie      2-5 and 1-6   Gendringen-Bon Boys   1-1 and 5-0
Final :  Reunie-Gendringen 2-3 aet                                                         Gendringen promoted, Neede relegated

4th class E
AVIOS                    1 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 4 2 - 2                 SCH                 22 15  6  1  51  55- 18 prom
Echteld            2 - 0       0 - 0 3 - 2 2 - 1 6 - 0 4 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 0 0 - 3 1 - 1                 Echteld             22 15  4  3  49  52- 19 P1 prom
Ewijk              2 - 4 0 - 3       2 - 0 3 - 5 4 - 0 4 - 1 3 - 4 7 - 4 1 - 2 3 - 1 1 - 2                 SCP                 22 14  3  5  45  66- 31 P2 prom
Heumen             1 - 3 0 - 3 2 - 2       1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 4 1 - 3 0 - 2                 AVIOS               22 13  2  7  41  48- 30 P3
SC Millingen       0 - 0 1 - 5 2 - 8 0 - 0       2 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 1                 SCD '33             22 11  1 10  34  42- 39 (P1)
Nijmegen           0 - 5 0 - 1 6 - 3 3 - 5 0 - 4       1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 5 1 - 6 0 - 3                 NSVV FC Kunde       22 10  3  9  33  42- 40 (P2)
NSVV FC Kunde      4 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 1 5 - 0 3 - 2       0 - 1 5 - 0 0 - 3 1 - 4 2 - 1                 Ewijk               22  9  3 10  30  58- 55
SCD '33            1 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 0 0 - 2 4 - 1 1 - 3       3 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 5                 Union               22  8  5  9  29  35- 33
SCE                1 - 4 1 - 2 3 - 6 5 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 4       3 - 4 0 - 1 2 - 2                 SC Millingen        22  7  5 10  26  33- 49
SCH                3 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 0 2 - 0 0 - 0       1 - 1 2 - 2                 SCE                 22  5  3 14  18  29- 60
SCP                0 - 2 3 - 5 3 - 1 6 - 0 6 - 1 6 - 0 4 - 1 2 - 4 4 - 0 2 - 3       1 - 1                 Heumen              22  3  4 15  13  22- 51
Union              2 - 1 0 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 3 2 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 2                       Nijmegen            22  2  1 19   7  21- 78 rel

4th class F
Angeren                  5 - 0 0 - 4 4 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 4 1 - 2 3 - 1 1 - 5 11- 0 1 - 3                 RKSV Driel          22 14  4  4  46  53- 21 prom
Arnhemia           1 - 4       0 - 1 0 -14 3 - 5 2 - 2 2 - 4 0 - 2 2 - 6 3 - 8 3 - 3 0 - 5                 Eldenia             22 13  5  4  44  57- 21 P3 prom
RKSV Driel         1 - 2 1 - 0       5 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 1 7 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 2                 Spero               22 13  5  4  44  44- 19 P1
Eldenia            0 - 0 5 - 0 1 - 2       1 - 0 3 - 2 1 - 2 6 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 1                 Angeren             22 12  4  6  40  55- 29 P2
Fortissimo         5 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 4       4 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 4                 FC Jeugd            22 12  3  7  39  45- 28 (P3)
HAVO               0 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 1       1 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 2                 Fortissimo          22 11  2  9  35  46- 38
FC Jeugd           0 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 1 4 - 2       4 - 1 3  -0 5 - 3 4 - 1 1 - 1                 OSC (O)             22  9  5  8  32  58- 36
MASV               0 - 3 6 - 4 3 - 2 0 - 4 1 - 3 3 - 6 0 - 5       2 - 6 1 - 0 4 - 1 1 - 4                 OVC '85             22  8  2 12  26  46- 56
OSC                1 - 1 7 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 1 6 - 1 1 - 4 7 - 0       5 - 4 3 - 1 0 - 0                 HAVO                22  6  3 13  21  36- 50
OVC '85            0 - 3 4 - 3 0 - 4 0 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 3 2 - 6       2 - 2 2 - 1                 SDOO                22  5  4 13  19  28- 67
SDOO               0 - 1 2 - 0 1 - 6 1 - 1 2 - 5 4 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 2       0 - 2                 MASV                22  7  1 14  17  36- 77 -5 pnts
Spero              0 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1                       Arnhemia            22  2  2 18   8  28- 90 rel

Period-championship 4E / 4F :
Round 1: SCD '33-Angeren     3-3 and 0-2   AVIOS-Spero 0-0 and 2-0   FC Jeugd-SCP 0-4 and 3-0
Round 2: Arnhemse B.-Angeren 4-3 and 3-0   SCP-Avios   1-0 and 1-1
Final :  Arnhemse B-SCP      2-5                                                           SCP promoted, Arnhemse Boys relegated

4th class G
Alexandria               6 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 2 3 - 2 4 - 6 3 - 1 1 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 0                 AZC                 22 16  4  2  52  59- 24 P2 prom
Apeldoornse Boys   5 - 1       0 - 4 0 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 4                 Eerbeekse Boys      22 14  5  3  47  53- 29 P1 prom
AZC                1 - 1 4 - 2       3 - 1 1 - 1 3 - 0 5 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 2                 KCVO                22 12  4  6  40  43- 27 (P1)
Be Quick Z.        3 - 6 0 - 2 0 - 1       1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 1 5 - 0 2 - 0 4 - 2                 Alexandria          22 12  1  9  37  51- 46 P3
Eerbeekse Boys     4 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 1       10- 3 0 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 1                 Be Quick Z          22 10  2 10  32  47- 43 (P2)
FC Zutphen         2 - 1 4 - 2 1 - 4 3 - 3 2 - 2       1 - 1 1 - 5 2 - 0 4 - 1 3 - 3 1 - 1                 Warnsveldse Boys    22  9  2 11  29  44- 41
Groen Wit '62      1 - 2 0 - 3 4 - 3 0 - 6 1 - 2 1 - 1       0 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 2                 Victoria Boys       22  6  9  7  27  33- 37
KCVO               2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 0       2 - 0 5 - 2 0 - 3 2 - 1                 Apeldoornse Boys    22  8  1 13  25  41- 52
SC Klarenbeek      2 - 4 4 - 2 2 - 4 1 - 2 2 - 3 3 - 3 1 - 0 1 - 4       2 - 0 2 - 2 1 - 5                 Loenermark          22  7  3 12  24  35- 48
Loenermark         5 - 1 3 - 4 1 - 6 3 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1       0 - 2 0 - 1                 FC Zutphen          22  5  8  9  23  38- 59
Victoria Boys      0 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 3       1 - 4                 Groen Wit '62       22  4  7 11  19  26- 45
Warnsveldse Boys   1 - 3 4 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 2 2 - 3 5 - 1 0 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 1                       SC Klarenbeek       22  4  4 14  16  31- 50 rel

4th class H
ABS                      0 - 3 4 - 4 2 - 1 1 - 3 1 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 1                 Lemelerveld         22 18  3  1  57  85- 19 P1 prom
Activia            1 - 3       2 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 2 0 - 0 4 - 1 3 - 1                 Colmschate '33      22 14  3  5  45  65- 41 prom
Colmschate         0 - 0 4 - 3       6 - 0 4 - 2 2 - 2 2 - 6 2 - 4 3 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 0                 IJsselstreek        22 12  3  7  39  69- 40 P2
DAVO               1 - 3 1 - 1 3 - 4       3 - 1 1 - 4 1 - 0 2 - 2 5 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 1                 Activia             22 11  5  6  38  43- 30 P3
Diepenveen         2 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 0       1 - 0 0 - 5 1 - 4 4 - 2 0 - 2 6 - 1 1 - 2                 ABS                 22 11  5  6  38  43- 41 (P1)
Hattem             1 - 1 2 - 2 1 - 4 4 - 1 1 - 2       1 - 1 2 - 5 3 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 3                 Hattem              22  7 10  5  31  44- 37
IJsselstreek       1 - 0 3 - 0 0 - 2 7 - 3 3 - 2 2 - 4       0 - 2 4 - 1 4 - 0 5 - 2 7 - 1                 OVC '21             22  7  4 11  25  32- 50
Lemelerveld        4 - 0 4 - 0 4 - 1 7 - 0 6 - 1 1 - 0 2 - 2       5 - 0 5 - 0 4 - 0 7 - 0                 Diepenveen          22  7  2 13  23  37- 49
OVC '21            1 - 2 1 - 3 4 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 4       2 - 1 2 - 1 2 - 2                 DAVO                22  6  5 11  23  36- 56
RDC                2 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 0 0 - 3 0 - 0 3 - 7 1 - 2 0 - 0       1 - 2 2 - 0                 RDC                 22  6  4 12  22  28- 45
USV                3 - 4 0 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 4 2 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 2       0 - 2                 Wilp                22  4  4 14  16  24- 68 rel
Wilp               1 - 5 1 - 4 0 - 8 2 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 7 1 - 2 1 - 2 0 - 1                       USV                 22  3  4 15  13  26- 56 rel

Period-championship 4G / 4H :
Round 1: Be Quick Z.-IJsselstreek 1-4 and 2-5           Alexandria-ABS  1-1 and 2-1   Activia-KCVO 2-3 and 1-1
Round 2: Heerde-IJsselstreek      3-0 (aband.) and ---  Alexandria-KCVO 2-1 and 1-0
Final :  Heerde-Alexandria        2-1                                                      Heerde remains in 3rd class

5th class A
Bornerbroek              2 - 0 2 - 1 4 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 5                 RSC                 22 17  3  2  54  62- 21 P1 prom
FC Aramea          1 - 2       1 - 1 4 - 3 5 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 4                 RKSV Bornerbroek    22 13  4  5  43  50- 38 P2 prom
Fleringen          3 - 5 1 - 2       4 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 2                 Vosta               22 15  1  6  41  78- 47 -5 pnts P3 prom
Heracles           4 - 3 3 - 1 0 - 0       3 - 3 4 - 3 2 - 5 1 - 4 3 - 2 2 - 3 3 - 3 2 - 5                 FC Aramea           22  9  5  8  32  42- 39 (P1)
La Premiere        1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 3       3 - 4 7 - 1 2 - 5 3 - 6 2 - 2 5 - 1 0 - 5                 Fleringen           22  8  8  6  31  41- 33 -1 pnt (P2) prom
Losser             1 - 4 2 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 4       1 - 3 1 - 4 3 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 5                 Spcl. Overdinkel    22  8  5  9  29  60- 46 (P3) prom
LSV                1 - 1 4 - 4 3 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 2       0 - 5 3 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 6                 Sportlust Vroomshp. 22  8  5  9  29  32- 34
RSC                0 - 0 3 - 0 4 - 3 5 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 1       3 - 2 4 - 0 3 - 1 4 - 1                 AVC Heracles        22  7  5 10  26  55- 67
Spcl. Overdinkel   6 - 1 4 - 4 1 - 2 5 - 1 2 - 4 5 - 1 3 - 0 4 - 0       1 - 2 1 - 1 3 - 2                 Vasse               22  6  6 10  24  29- 51
Sportlust Vroomsh. 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 3       0 - 1 3 - 5                 AVC La Premiere     22  6  3 13  21  44- 62
Vasse              0 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 7 1 - 0 4 - 2 2 - 0 0 - 5 2 - 2 0 - 5       1 - 3                 LSV Lonneker        22  5  6 11  21  36- 56
Vosta              3 - 4 1 - 3 3 - 0 4 - 2 5 - 2 5 - 2 4 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 3                       Losser              22  2  5 15  11  34- 69

5th class B
Bentelo                  3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 6 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 0 0 - 4                 SP Rekken           22 18  3  1  57  78- 29 P2 prom
BSC Unisson        2 - 1       1 - 2 1 - 3 4 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1                 Buurse              22 14  5  3  47  53- 30 P3 prom
Buurse             3 - 2 2 - 2       1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 3                 VV Bentelo          22 14  4  4  46  55- 22 P1 prom
't Centrum         0 - 2 2 - 1 2 - 3       1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 5 3 - 0 1 - 3 5 - 2 1 - 0                 SVBV                22 12  4  6  40  62- 37 (P2) prom
DEO                0 - 5 2 - 0 3 - 2 2 - 1       4 - 0 5 - 0 0 - 1 5 - 3 2 - 4 7 - 1 7 - 2                 DEO                 22 10  3  9  33  55- 45 (P3) prom
Diepenheim         0 - 2 0 - 5 0 - 4 1 - 4 0 - 3       2 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 4 0 - 3 0 - 2                 BSC Unisson         22  9  4  9  31  42- 39 (P1)
Hoeve Vooruit      0 - 4 0 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 0 1 - 2       0 - 4 1 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 1                 VIOS B              22  8  5  9  29  49- 47
Rekken             1 - 1 4 - 2 2 - 1 5 - 2 3 - 2 4 - 0 8 - 0       6 - 3 4 - 4 5 - 1 4 - 2                 UDI                 22  8  4 10  28  44- 58
Rietmolen          0 - 3 3 - 3 1 - 3 3 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3       0 - 2 1 - 3 1 - 1                 FC Het Centrum      22  7  2 13  23  35- 46
SVBV               1 - 2 4 - 1 2 - 4 3 - 0 3 - 0 6 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 0       6 - 0 5 - 1                 Rietmolen           22  5  3 14  18  30- 47
UDI                2 - 2 2 - 3 1 - 4 2 - 1 3 - 3 9 - 2 3 - 1 1 - 4 3 - 1 4 - 3       1 - 1                 Hoeve Vooruit       22  5  1 16  16  17- 59
VIOS B.            2 - 4 1 - 2 2 - 4 3 - 1 3 - 3 5 - 0 3 - 2 2 - 4 1 - 1 4 - 0 4 - 1                       Diepenheim          22  2  2 18   8  13- 74

5th class C
Ajax B                   0 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 5 0 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 2           Terborg             24 20  2  2  62  93- 32 P1 prom
Bredevoort         5 - 1       1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 4 0 - 5 1 - 3 1 - 3 4 - 2 1 - 2           Ulftse Boys         24 18  0  6  54  76- 23 P prom
Erix               3 - 2 6 - 0       1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 6 3 - 0 4 - 1 3 - 3 5 - 0 3 - 5           GWVV                24 15  3  6  48  67- 32 P2 prom
GWVV               2 - 0 3 - 0 1 - 1       5 - 1 3 - 2 6 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 2 5 - 2 6 - 0 4 - 0           Vosseveld           24 14  3  7  45  60- 39 (P)
Halle              3 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 7       2 - 2 3 - 2 1 - 4 0 - 1 0 - 5 1 - 5 1 - 1 1 - 2           VVG '25             24 12  6  6  42  61- 53 (P1) prom
KSH                3 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 0       3 - 1 2 - 4 0 - 3 1 - 4 4 - 4 2 - 1 4 - 2           Erix                24 12  5  7  41  68- 45 (P2)
Marienveld         2 - 1 0 - 5 0 - 7 1 - 7 2 - 5 0 - 5       0 - 3 0 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 3           KSH                 24 12  3  9  39  60- 43
Terborg            4 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 1 6 - 0 4 - 3 10- 3       2 - 1 7 - 0 1 - 1 8 - 1 4 - 0           Zelhem              24 11  3 10  36  43- 41
Ulftse Boys        6 - 1 4 - 0 2 - 4 1 - 0 5 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 1       3 - 1 5 - 0 9 - 0 2 - 0           Bredevoort          24  9  2 13  29  41- 53
Vosseveld          4 - 0 4 - 1 5 - 0 6 - 1 4 - 0 0 - 2 4 - 0 1 - 3 2 - 1       3 - 2 1 - 1 1 - 1           Ajax B              24  6  4 14  22  33- 53
VVG '25            3 - 2 3 - 1 4 - 3 2 - 1 4 - 3 0 - 6 4 - 0 1 - 3 2 - 4 4 - 0       4 - 0 1 - 0           Halle               24  3  6 15  15  32- 73
Winterswijk        0 - 1 2 - 5 2 - 5 2 - 0 0 - 2 0 - 6 1 - 3 0 - 6 1 - 6 1 - 3 2 - 4       0 - 4           Marienveld          24  2  1 21   7  19- 93
Zelhem             0 - 3 2 - 4 3 - 1 2 - 3 0 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 1                 Winterswijk         24  2  2 20   5  19- 92 -3 pnts

5th class D
Carvium                  1 - 1 1 - 3 0 - 8 0 - 7 0 - 5 3 - 1 6 - 5 2 - 2 2 - 4 4 - 1 2 - 5                 SC Westervoort      22 16  3  3  51  62- 15 P2 prom
Dierense Boys      3 - 2       3 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 3 5 - 0 3 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 3                 MvR                 22 13  3  6  42  59- 17 P1 prom
Kilder             4 - 2 1 - 0       1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 1 5 - 5 1 - 0                 't Peeske           22 12  6  4  42  47- 18 prom
Loo                0 - 1 2 - 2 0 - 2       0 - 0 1 - 3 1 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 5                 Stokkum             22 11  5  6  38  42- 36 (P2) prom
MvR                8 - 0 5 - 1 3 - 1 1 - 0       1 - 2 6 - 1 7 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 2                 Dierensche Boys     22 10  6  6  36  43- 39 (P1)
't Peeske          2 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 1 8 - 0 0 - 0                 Kilder              22  8 10  4  34  36- 29 P3 prom
Rijnland           1 - 4 1 - 4 0 - 1 1 - 2 1 - 6 1 - 4       0 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2                 Steenderen          22  7  8  7  29  39- 35
Socii              7 - 2 3 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 1       1 - 3 1 - 3 5 - 0 1 - 2                 Loo                 22  8  5  9  29  36- 34
Steenderen         1 - 3 1 - 1 0 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 2 6 - 0       2 - 2 3 - 3 0 - 3                 Socii               22  6  2 14  20  36- 65
Stokkum            4 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 4 6 - 2 3 - 0 1 - 3       1 - 0 0 - 3                 Carvium             22  6  3 13  18  38- 78 -3 pnts
VVL                1 - 1 2 - 1 0 - 3 0 - 5 2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 4 1 - 4       0 - 2                 VVL                 22  3  6 13  12  25- 64 -3 pnts
Westervoort        5 - 0 8 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 0 3 - 1 6 - 1 2 - 1 4 - 1 6 - 0                       SP Rijnland         22  2  3 17   9  22- 55

5th class E
AAC-Olympia              5 - 2 2 - 5 2 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 5                 WVW                 22 14  6  2  48  67- 41 P2 prom
Aquila             0 - 2       2 - 6 4 - 1 0 - 5 2 - 5 0 - 2 2 - 0 2 - 5 0 - 2 0 - 5 3 - 4                 Eendracht '30       22 13  5  4  44  51- 31 P1 prom
DIOSA              3 - 2 3 - 4       3 - 5 1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 0                 DIOSA               22 10  7  5  37  52- 37 P3 prom
DSZ                2 - 1 8 - 1 1 - 4       3 - 2 0 - 4 4 - 2 5 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 2                 Unitas '28          22 10  5  7  35  29- 21 (P2)
Eendracht '30      6 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 0       2 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1                 Krayenhoff          22  8 10  4  34  49- 34 (P1) prom
Krayenhoff         2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 1       3 - 0 6 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 1 6 - 1                 Victoria '25        22 10  3  9  33  43- 36 (P3)
Niftrik            2 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 4 3 - 0 2 - 2       3 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 1 5 - 6                 DSZ                 22  9  5  8  32  50- 51
Uchta              1 - 1 6 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 1       4 - 5 0 - 3 1 - 2 1 - 2                 Niftrik             22  8  3 11  27  41- 44
UHC                2 - 4 2 - 1 2 - 4 3 - 4 1 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 3       0 - 2 1 - 2 3 - 4                 UHC                 22  6  5 11  23  44- 54
Unitas '28         2 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2       2 - 0 1 - 4                 Olympia             22  7  2 13  23  38- 51
Victoria '25       0 - 0 2 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 3 5 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 1 0 - 4       0 - 1                 Uchta               22  5  5 12  20  43- 58
WVW                3 - 2 8 - 0 3 - 2 2 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 4 3 - 3 2 - 2 2 - 0 4 - 2                       Aquila              22  4  0 18  12  32- 81

5th class F
BVC '12                  7 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 1 8 - 1 2 - 1 1 - 5 1 - 0 6 - 2 6 - 1                 BVC '12             20 14  1  5  43  64- 41 P2 prom
CHRC               2 - 7       0 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 0 5 - 3                       GVA                 20 11  5  4  38  57- 28 P1 prom
Elistha            0 - 1 1 - 2       0 - 4 2 - 3 3 - 1 4 - 3 3 - 3 4 - 3 3 - 0 3 - 2                       ESCA                21 12  4  5  38  72- 41 -2 pnts prom
ESCA               5 - 2 3 - 0 1 - 1       1 - 1 3 - 1 2 - 3 8 - 3 4 - 1 5 - 0 5 - 1                       SJN                 21 10  5  6  35  54- 39 P
GVA                3 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 2       2 - 0 4 - 1 4 - 2 5 - 0 2 - 2 5 - 0                       Elistha             20  9  3  8  30  41- 44 (P2)
Kolping-Dynamo     3 - 4 6 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 5       0 - 4 4 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 3                       CHRC                20  8  4  8  27  35- 45 -1 pnt (P1) prom
De Paasberg        4 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 3       4 - 2 3 - 3 2 - 1 6 - 0                       Kolping-Dynamo      20  7  4  9  25  43- 41
RVW                0 - 2 1 - 5 5 - 0 9 - 3 1 - 4 1 - 1 4 - 2       1 - 3 0 - 1 0 - 3                       De Paasberg         20  8  2 10  22  48- 53 -4 pnts
SJN                2 - 3 3 - 1 1 - 0 4 - 4 1 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0       3 - 0 1 - 2 11- 0                 SVHA                20  5  4 11  19  28- 49
SVHA               2 - 4 1 - 5 3 - 3 2 - 2 0 - 5 0 - 3 3 - 4 3 - 0 1 - 1       4 - 2 3 - 0                 RVW                 20  5  2 13  17  38- 55
Worth Rheden       4 - 2 1 - 1 5 - 2 2 - 6 1 - 4 2 - 4 4 - 0 2 - 3 3 - 4 2 - 3                             Worth Rheden        20  5  2 13  16  44- 67 -1 pnt
AZ 2000                              0 -10             0 - 2
AZ 2000 withdrawn

5th class G
Cupa                     2 - 3 7 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 0 1 - 1 2 - 1                 TKA                 22 17  1  4  51  78- 28 -1 pnt P1 prom
Deventer           2 - 0       3 - 3 9 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 4 4 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 3                 Turkse Kracht       22 15  3  4  48  69- 31 P3 prom
Emst               1 - 0 0 - 1       3 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 5 2 - 5 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 3                 Sallandia           22 14  5  3  47  70- 36 prom
De Hoven           0 - 5 2 - 4 3 - 1       4 - 3 0 - 4 3 - 7 2 - 5 0 - 2 3 - 8 3 - 2 2 - 4                 SP Deventer         22 13  3  6  42  56- 37 (P1)
Orderbos           0 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 0       2 - 2 2 - 2 1 - 6 1 - 3 1 - 2 0 - 3 3 - 5                 WWNA                22  9  6  7  33  51- 55 P2
Reaal Dronten      2 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 4       1 - 0 1 - 5 1 - 5 2 - 3 3 - 8 0 - 2                 SV Twello           22 10  3  9  33  41- 48 (P3) prom
Sallandia          1 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 0 5 - 2 3 - 2       3 - 2 3 - 3 1 - 3 5 - 1 7 - 3                 Voorst              22  8  4 10  28  53- 53
TKA                4 - 3 3 - 0 0 - 1 4 - 1 9 - 1 6 - 1 2 - 2       2 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 0                 CUPA                22  7  5 10  26  45- 40
Turkse Kracht      1 - 1 5 - 2 2 - 2 2 - 1 7 - 0 6 - 4 3 - 1 2 - 1       6 - 0 5 - 0 5 - 1                 Emst                22  6  7  9  25  33- 48
SV Twello          2 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 4       5 - 3 1 - 1                 Reaal Dronten       22  4  3 15  15  37- 74
Voorst             8 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 5 2 - 1 7 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 1 3 - 2       2 - 2                 De Hoven            22  5  0 17  15  34- 81
WWNA               4 - 4 1 - 4 1 - 1 7 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 4 3 - 2 3 - 1 1 - 4                       Orderbos            22  2  4 16  10  28- 64

5th class H
Broekland                3 - 1 4 - 1 10- 1 2 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 0 4 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 3                 Broekland           22 19  1  2  58  75- 18 P1 prom
Dalfsen            2 - 0       5 - 3 5 - 0 3 - 2 0 - 1 0 - 4 7 - 1 2 - 1 2 - 3 5 - 3 12- 1                 Dalfsen             22 17  1  4  52  90- 31 P2 prom
Epse               0 - 5 0 - 8       1 - 3 0 - 4 1 - 4 0 - 4 0 - 8 5 - 1 1 - 2 1 - 4 0 - 1                 Holten              22 15  1  6  46  57- 35 prom
Gorssel            1 - 5 1 - 4 3 - 2       2 - 3 3 - 4 0 - 0 1 - 5 1 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 1                 Hoonhorst           22 13  1  8  40  47- 33 P3 prom
Holten             2 - 1 2 - 2 7 - 0 6 - 2       1 - 2 3 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 3                 Raalte              22 11  3  8  36  45- 42 (P1)
Hoonhorst          0 - 3 0 - 3 3 - 1 5 - 1 6 - 1       1 - 1 4 - 3 1 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 0                 Lettele             22 10  3  9  33  42- 27 (P2) prom
Lettele            0 - 2 1 - 2 6 - 0 3 - 0 0 - 1 0 - 1       2 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 2                 Wesepe              22  8  2 12  26  38- 61
Marienheem         2 - 3 1 - 7 8 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 3       0 - 0 4 - 4 1 - 0 4 - 0                 Marienheem          22  7  3 12  24  46- 50
Nieuw Heeten       0 - 5 1 - 3 3 - 1 6 - 3 1 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 1       1 - 6 2 - 1 2 - 1                 SDOL                22  7  3 12  24  41- 48
Raalte             2 - 3 0 - 8 4 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 1       3 - 0 5 - 2                 Nieuw Heeten        22  7  3 12  24  29- 51
SDOL               1 - 3 3 - 5 2 - 2 2 - 2 4 - 2 5 - 2 3 - 0 5 - 2 2 - 0 1 - 1       2 - 3                 Gorssel             22  5  2 15  17  29- 72
Wesepe             0 - 3 0 - 4 3 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 4 3 - 3 3 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 0                       Epse                22  1  1 20   4  21- 92

Playoff between winners of periods and teams ended on 11th place in 4th class,
Rood Zwart-Fleringen 1-1 0-1     SC Overdinkel-FC Aramea  6-2 1-1     Fleringen and SC Overdinkel promoted, Rood Zwart relegated
Zenderen Vrt.-SVBV   0-2 1-1     DEO-BSC Unisson          1-0 1-0     SVBV and DEO promoted, Zenderen Vooruit relegated
TVO-Erix             1-1 2-1 aet Vosseveld-VVG'25         1-1 0-5     VVG '25 promoted, TVO remains in 4th class
Dieren-Stokkum       1-5 1-3     Kilder-Dierensche B      3-1 2-2 aet Stokkum and Kilder promoted, Dieren relegated
Heumen-Unitas'28     1-1 1-0     Victoria'25-Krayenhoff   0-4 4-2     Krayenhoff promoted, Heumen remains in 4th class
MASV-Elistha         2-1 2-1     SJN-CHRC                 0-8 3-4     CHRC promoted, MASV remains in 4th class
Groen Wit'62-WWNA    0-0 4-0     Twello-Deventer          2-0 2-3 aet Twello promoted, Groen Wit '62 remains in 4th class
Wilp-Lettele         0-1 0-5     Hoonhorst-Raalte         2-0 1-2     Lettele and Hoonhorst promoted, Wilp relegated

All 6th class teams promoted to 5th class
6th class A
Delden                   0 - 5 2 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 5 2 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 4 4 - 2 1 - 2                 Phenix              22 17  4  1  55  66- 19 P1 prom
DTC '07            1 - 1       2 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 2                 Langeveen           22 14  4  4  46  53- 31 P2 prom
EGVV               3 - 1 3 - 0       3 - 2 3 - 0 1 - 4 0 - 0 3 - 0 5 - 1 3 - 6 2 - 2 3 - 6                 EGVV                22 11  6  5  39  50- 37 (P1) prom
GSV '63            2 - 0 2 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 1 2 - 3                 Vilsteren           22 11  5  6  38  55- 40 P3 prom
Haaksbergen        2 - 0 0 - 3 0 - 3 3 - 2       0 - 3 2 - 3 3 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 4 1 - 4                 Manderveen          22  6 10  6  28  34- 35 prom
Langeveen          2 - 1 5 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 0       2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0 4 - 6 4 - 2                 Lochuizen           22  8  4 10  28  29- 43 prom
Lochuizen          1 - 2 3 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 2       2 - 1 2 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 1                 Delden              22  8  3 11  27  27- 40 prom
Manderveen         0 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 2       3 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 2                 DTC '07             22  6  7  9  25  39- 43 prom
Noordijk           2 - 4 4 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 0       1 - 2 2 - 0 1 - 2                 GSV '63             22  7  3 12  24  33- 39 prom
Phenix             3 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 1 3 - 0 6 - 0 3 - 0 2 - 1       4 - 0 1 - 0                 SVV '91             22  6  5 11  23  48- 56 prom
SVV '91            1 - 0 1 - 1 3 - 4 0 - 3 4 - 4 4 - 2 6 - 1 3 - 4 3 - 3 0 - 2       2 - 3                 Noordijk            22  5  4 13  19  23- 42 prom
Vilsteren          1 - 0 1 - 1 1 - 5 4 - 1 5 - 0 1 - 2 5 - 0 4 - 4 1 - 1 1 - 4 4 - 1                       Haaksbergen         22  5  1 16  16  26- 58 prom

6th class B
Aerdt                    1 - 1 5 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 4 1 - 2 4 - 2 4 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 6                 Zeddam              22 16  1  5  49  70- 22 P1 prom
Den Dam            3 - 5       1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 0 0 - 6                 Meddo SP            22 15  4  3  49  43- 16 P2 prom
SAC Doesburg       1 - 3 2 - 2       0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 3 1 -   6 - 4 5 - 3                 NVC Netterden       22 12  8  2  44  41- 23 P3 prom
SC Meddo           2 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 2 2 - 1                 SDZZ                22 10  7  5  37  51- 31 (P1) prom
NVC                4 - 0 0 - 0 3 - 3 2 - 1       1 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 3                 Sint Joris          22  9  5  8  32  36- 40 prom
Ratti              0 - 8 3 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 2       2 - 2 4 - 3 0 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 3                 SVGG                22  8  4 10  28  34- 38 prom
SDZZ               3 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 2 7 - 0       4 - 1 2 - 0 5 - 2 1 - 1 3 - 0                 Aerdt               22  8  2 12  26  47- 57 prom
Sint Joris         5 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 0       0 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 5                 SC Doesburg         22  6  7  9  25  35- 46 prom
SVGG               1 - 4 2 - 2 2 - 4 0 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 4 3 - 2       3 - 0 0 - 2 0 - 0                 Ratti               22  6  4 12  22  27- 49 prom
Westendorp         5 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 5 0 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 2       0 - 1 1 - 5                 Wolfersveen         22  6  3 13  21  27- 50 prom
Wolfersveen        1 - 5 1 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 0       0 - 5                 Den Dam             22  2 12  8  18  29- 45 prom
Zeddam             1 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 1 6 - 0 2 - 3 3 - 1 6 - 1                       Westendorp          22  3  5 14  14  25- 48 prom

6th class C
Baakse Boys              2 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 1 0 - 2 4 - 2 4 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 6                       V en L              20 14  3  3  45  67- 31 prom
Beatrix            4 - 9       2 - 3 4 - 1 2 - 0 4 - 3 1 - 6 2 - 4 3 - 4 0 - 9 8 - 1                       Wissel              20 13  1  6  40  68- 41 P1 prom
SC EDS             6 - 1 2 - 3       1 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 3 0 - 4                       Klein Dochteren     20 12  3  5  39  82- 34 P prom
Eendracht Arnhem   2 - 2 6 - 2 2 - 0       9 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 3 1 - 4 0 - 5                       SHE                 20 11  3  6  36  55- 38 P2 prom
Go Ahead D.        3 - 0 9 - 1 4 - 3 5 - 1       1 -10 2 - 3 6 - 5 2 - 0 3 - 2 3 - 2                       Go Ahead Deventer   20 10  0 10  30  45- 56 prom
Klein Dochteren    4 - 2 5 - 2 6 - 1 7 - 0 7 - 0       1 - 2 7 - 3 3 - 0 3 - 3 3 - 3                       SC EDS              20  7  5  8  26  44- 47 prom
SHE                5 - 1 1 - 0 4 - 4 4 - 0 3 - 1 3 - 3       2 - 1 10- 1 1 - 5 5 - 1                       FC Ulu Spor         20  8  3  9  26  51- 60 -1 pnt prom
Terwolde           3 - 2 3 - 3 3 - 2 0 - 6 3 - 2 0 - 6 0 - 2       1 - 2 1 - 3 0 - 4                       Eendracht A         20  6  4 10  22  47- 58 prom
FC Ulu Spor        8 - 1 5 - 4 2 - 2 7 - 0 2 - 0 2 - 7 2 - 0 1 - 1       2 - 5 2 - 5                       Baakse Boys         20  6  2 12  20  41- 63 prom
V en L             3 - 2 5 - 0 5 - 1 2 - 6 1 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 0       2 - 1                       Beatrix             20  5  1 14  16  47- 87 prom
Wissel             5 - 1 9 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 0 5 - 3 5 - 3 1 - 2                             Terwolde            20  4  3 13  15  34- 66 prom

6th class D
Batavia                  1 - 4 1 - 2 3 - 1 2 -10 3 - 6 1 - 1 2 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 5                       VVLK                20 14  2  4  44  62- 17 prom
Brakkenstein       1 - 1       2 - 3 4 - 0 2 - 2 1 - 5 9 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 5 7 - 0                 Elsweide            20 13  2  5  41  65- 37 prom
DBV                1 - 0 2 - 0       1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 0 1 - 5 2 - 1 3 - 2                       DBV                 20 12  3  5  39  45- 38 prom
DVSG               4 - 1 0 - 4 5 - 3       1 - 5 2 - 5 1 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 3                       RODA '28            20 10  8  2  38  52- 29 prom
Edesche Boys       6 - 2 2 - 1 3 - 4 2 - 1       2 - 4 1 - 3 3 - 3 2 - 4 2 - 2 3 - 1 7 - 1                 SVO '68             20 11  5  4  38  50- 35 prom
Elsweide           3 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 0       9 - 4 4 - 1 4 - 1 6 - 3 0 - 2                       Brakkenstein        20  8  4  8  28  45- 34 prom
Oranje Wit         4 - 4 2 - 7 3 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1       0 - 7 4 - 2 2 - 6 0 - 5 2 - 1                 Edesche Boys        20  7  5  8  26  52- 49 prom
RODA '28           4 - 1 0 - 0 5 - 4 4 - 0 3 - 0 4 - 2 3 - 3       0 - 0 3 - 1 3 - 2 9 - 2                 DVSG                20  4  2 14  14  27- 55 prom
SVO '68            5 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 4 5 - 2 0 - 0       5 - 1 1 - 1 9 - 0                 Oranje Wit Elst     20  3  5 12  14  35- 76 prom
Valburg            0 - 3 0 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 5 2 - 2       1 - 5                       Batavia             20  3  4 13  13  34- 64 prom
VVLK               2 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 0 7 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 1 6 - 0       11- 0                 SC Valburg          20  3  4 13  13  28- 61 prom
DVE/Trajanus       1 - 4       0 - 7 3 -10       0 -10             0 - 6 2 - 1
DVE/Trajanus withdrawn

District North
1st class F
Achilles 1894            3 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 1     FVC                 26 17  5  4  56  64- 24 P1 prom
Annen              0 - 2       1 - 3 0 - 3 3 - 4 0 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 4 0 - 3     SC Erica            26 16  5  5  53  68- 35 P2
Bergum             1 - 3 1 - 1       1 - 0 1 - 4 0 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 3     Achilles 1894       26 15  8  3  53  48- 21 P3
Emmen              0 - 1 0 - 1 1 - 1       0 - 1 4 - 3 0 - 3 4 - 0 1 - 4 2 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 1     SC Joure            26 13  8  5  47  53- 35 (P1) prom
SC Erica           4 - 1 3 - 2 4 - 0 1 - 1       6 - 0 0 - 2 1 - 1 5 - 1 4 - 2 8 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 0     Bergum              26 13  5  8  44  37- 36
Frisia             1 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 0       2 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 1 0 - 0 0 - 1     LAC Frisia 1883     26 11  4 11  37  36- 41
FVC                0 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 0       5 - 2 0 - 0 4 - 1 4 - 0 8 - 1 2 - 1 1 - 0     FC Wolvega          26 10  3 13  33  40- 48
GVAV-Rapiditas     0 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 5 3 - 0 1 - 3       3 - 3 1 - 4 3 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 1     GVAV-Rapiditas      26  8  7 11  31  37- 47
SC Joure           0 - 5 1 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 0 4 - 0 6 - 2 1 - 2       2 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 2     VV Emmen            26  8  6 12  30  38- 38
ONB                2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 3       1 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 2     Steenwijk           26  9  3 14  30  39- 53
Steenwijk          1 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 0 0 - 0 0 - 2       4 - 3 2 - 1 6 - 1     Annen               26  8  5 13  29  34- 50 rel
Velocitas 1897     1 - 2 1 - 2 2 - 4 0 - 0 5 - 1 0 - 3 2 - 8 0 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 5       1 - 1 2 - 0     Voorwaarts T        26  6  8 12  26  28- 35 rel
Voorwaarts T       0 - 3 0 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 1       2 - 5     ONB                 26  6  5 15  23  31- 50 rel
FC Wolvega         1 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 5 5 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 2           Velocitas 1897      26  3  6 17  15  29- 69 rel

Period-championship 1E / 1F : See East

2nd class K
St. Annaparochie         1 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 0 0 - 0     GRC Groningen       26 19  4  3  61  74- 30 P2 prom
DIO Oosterwolde    3 - 3       0 - 1 3 - 1 2 - 5 2 - 2 0 - 5 2 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 4 0 - 3 2 - 2     Groninger Boys      26 18  4  4  58  87- 37 P1
Drachten           5 - 1 3 - 0       4 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 2     VV Heerenveen       26 14  6  6  48  61- 31 P3 prom
DTD                2 - 2 3 - 3 2 - 3       2 - 1 1 - 3 1 - 7 1 - 0 1 - 5 0 - 3 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 3     Drachten            26 13  6  7  45  52- 38 (P2)
GAVC               1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1       0 - 0 1 - 4 1 - 3 1 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 2 3 - 3     LSC 1890            26 11 11  4  44  50- 32
GRC Groningen      2 - 1 4 - 1 4 - 2 3 - 0 5 - 2       4 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 0 5 - 0 5 - 0 2 - 1 3 - 1     Peize               26  8  8 10  32  39- 47
Groninger Boys     6 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 2       5 - 0 6 - 2 5 - 5 4 - 0 3 - 2 2 - 4 7 - 1     GAVC                26  8  8 10  32  35- 44
Gronitas           4 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 0 3 - 2 0 - 3 0 - 3       1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2     Olyphia             26  8  6 12  30  43- 55
Heerenveen         2 - 2 5 - 1 0 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 1       1 - 1 5 - 2 1 - 0 1 - 0 4 - 0     Sint Annaparochie   26  7  8 11  29  39- 50
LSC 1890           1 - 0 1 - 0 2 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 0 0 - 4 2 - 2 0 - 1       2 - 2 6 - 2 0 - 0 3 - 0     Gronitas            26  8  5 13  29  39- 52
Olyphia            3 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 0 0 - 5 1 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 1       2 - 3 4 - 0 2 - 2     Roden               26  8  4 14  28  32- 48 rel
Peize              3 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 4 0 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 1       3 - 1 5 - 1     DIO Oosterwolde     26  5  8 13  23  36- 60 rel
Roden              0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 7 1 - 2 3 - 1 2 - 1       2 - 1     VC Trynwalden       26  4  8 14  20  39- 70 rel
VC Trynwalden      2 - 5 4 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 4 3 - 4 1 - 2 1 - 5 1 - 4 1 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 2           DTD                 26  4  8 14  20  30- 62 rel

2nd class L
Actief                   7 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1     SVBO                26 17  8  1  59  86- 30 P2 prom
Dalen              3 - 0       0 - 3 2 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 1     Rolder Boys         26 17  4  5  55  65- 35 P1
Germanicus         3 - 4 4 - 4       1 - 2 0 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 4 1 - 4 4 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 1     VKW                 26 16  3  7  51  75- 39 (P2) prom
HODO               6 - 1 1 - 0 0 - 0       1 - 2 7 - 0 5 - 2 2 - 2 1 - 4 3 - 1 2 - 0 5 - 4 5 - 0 1 - 1     HODO                26 15  3  8  48  70- 41 P3
Hoogezand          0 - 4 1 - 1 2 - 3 1 - 0       0 - 5 3 - 1 2 - 5 2 - 7 4 - 1 2 - 2 2 - 4 5 - 1 7 - 2     Hoogezand           26 14  4  8  46  64- 54
Musselkanaal       0 - 2 4 - 3 0 - 4 1 - 6 2 - 4       2 - 2 0 - 2 2 - 8 2 - 2 4 - 2 0 - 4 3 - 0 1 - 1     Germanicus          26 12  5  9  41  61- 45
Noordster          4 - 1 1 - 3 0 - 6 4 - 2 2 - 4 2 - 1       0 - 1 0 - 4 6 - 1 2 - 5 4 - 3 4 - 3 2 - 0     Actief              26 11  4 11  37  46- 55
Rolder Boys        5 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 4 5 - 2 2 - 0       1 - 1 3 - 2 4 - 1 0 - 1 2 - 1 4 - 1     Noordster           26 10  2 14  32  60- 69
SVBO               0 - 0 6 - 0 0 - 0 3 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 1       8 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0     Zwartemeer          26  9  5 12  32  47- 63
FC Ter Apel '96    3 - 4 2 - 3 0 - 5 1 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 7 1 - 2 3 - 3       1 - 4 1 - 4 1 - 6 2 - 3     Dalen               26  9  4 13  31  52- 57
Valthermond        3 - 0 0 - 7 2 - 1 1 - 2 0 - 2 5 - 3 1 - 4 0 - 3 4 - 3 3 - 0       1 - 0 0 - 2 4 - 1     ZBC                 26  9  4 13  31  48- 65 rel
VKW                4 - 0 3 - 0 1 - 4 3 - 1 4 - 3 4 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 3 5 - 0 6 - 1       0 - 2 4 - 0     Valthermond         26 10  1 15  30  45- 64 -1 pnt rel
ZBC                2 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 7 4 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 3       4 - 4     Musselkanaal        26  5  5 16  20  41- 74 rel
Zwartemeer         3 - 0 4 - 3 3 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 7 3 - 2 5 - 1 0 - 5 1 - 2           FC Ter Apel '96     26  1  2 23   5  31-100 rel

Period-championship 2K / 2L :
Round 1 : Annen-HODO          2-0 and 2-1   Voorwaarts T-Drachten 2-1 and 1-1 Drachten wins on penalties
          Groninger B.-VKW    4-7 and 2-3   Heerenveen-Rolder B.  4-1 and 3-2
Round 2 : Drachten-Heerenveen 0-2 and 0-3   Annen-VKW             0-2 and 0-1                      Heerenveen and VKW promoted, HODO and Voorwaarts T. relegated

3rd class A
Dronrijp                 0 - 4 2 - 0 0 - 3 1 - 3 0 - 7 4 - 1 5 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 3     LVV Friesland       26 18  6  2  60  62- 25 P2 prom
Friesland          2 - 0       1 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 4 2 - 1 3 - 0 4 - 2 2 - 2     Leeuwarden          26 16  3  7  51  68- 41 (P2)
Geel Wit           2 - 4 3 - 1       2 - 4 1 - 4 9 - 1 2 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 5 3 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 2     MKV '29             26 15  0 11  45  64- 59
Harkema Opeinde    3 - 1 1 - 1 2 - 0       7 - 1 4 - 1 2 - 3 0 - 5 4 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 0     Harkema Opeinde     26 13  5  8  44  61- 42
Harlingen          2 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 0       0 - 0 1 - 5 0 - 7 3 - 0 3 - 6 1 - 4 7 - 5 1 - 1 4 - 0     VV Lemmer           26 14  1 11  43  64- 49
Jubbega            1 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 0       1 - 1 3 - 5 3 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 3 2 - 1 2 - 2     Oerterp             26 12  6  8  42  72- 58 P3
Leeuwarden         1 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 0       3 - 0 4 - 2 4 - 1 3 - 3 3 - 0 4 - 2 6 - 0     Harlingen           26 12  4 10  40  59- 63 P2
Lemmer             4 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 5 - 2 1 - 4 2 - 1       4 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 3 6 - 2 4 - 1     Jubbega             26 10  8  8  38  48- 49
MKV '29            2 - 3 0 - 2 5 - 2 3 - 1 4 - 6 3 - 2 3 - 2 3 - 2       4 - 3 4 - 2 2 - 1 4 - 2 3 - 1     Dronrijp            26 11  1 14  34  44- 61
Oerterp            6 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 4       4 - 0 4 - 2 1 - 4 2 - 2     SC Stiens           26  9  4 13  31  46- 54
Oosterlittens      4 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 4 0 - 6       1 - 2 3 - 5 2 - 0     Geel Wit            26  9  3 14  30  53- 58
SC Stiens          0 - 2 0 - 3 0 - 1 4 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 3 0 - 2 0 - 2 3 - 3 3 - 0       0 - 1 2 - 0     Warga               26  9  2 15  29  53- 63
Warga              2 - 3 3 - 2 1 - 4 2 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 4 6 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 4       1 - 0     Oosterlittens       26  7  3 16  24  36- 61 rel
Zwaagwesteinde     1 - 0 0 - 6 1 - 2 0 - 4 1 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 6           Zwaagwesteinde      26  2  4 20  10  24- 71 rel

3rd class B
FC Assen                 2 - 5 1 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 2 6 - 3 0 - 1 7 - 2 0 - 4 2 - 0 2 - 6 7 - 2     Ruinerwold          26 17  6  3  57  74- 32 P3 prom
Asser Boys         1 - 0       0 - 1 5 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 3 5 - 0 0 - 4 3 - 3     Dwingeloo           26 17  5  4  56  77- 26 P1 prom
Beilen             2 - 1 3 - 0       2 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 0 5 - 0     Beilen              26 16  6  4  54  60- 30 P2
De Blesse          2 - 2 4 - 1 1 - 3       1 - 4 2 - 1 1 - 5 2 - 2 3 - 8 1 - 5 2 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 3     Wacker              26 15  4  7  49  65- 42 (P3) prom
Dwingeloo          7 - 1 4 - 0 1 - 4 6 - 0       4 - 0 4 - 1 6 - 1 2 - 3 5 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 2 4 - 1     SC Emmeloord        26 11  9  6  42  45- 37
SC Emmeloord       2 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 3 2 - 2       1 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 6     Zuidwolde           26 12  5  9  41  46- 42
Gomos              1 - 1 0 - 2 1 - 6 1 - 1 1 - 3 1 - 1       2 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 1 0 - 3 0 - 2     Asser Boys          26 10  5 11  35  42- 48
FC Oldemarkt       2 - 1 3 - 0 4 - 4 0 - 1 0 - 4 3 - 6 3 - 2       3 - 3 6 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0     FC Oldemarkt        26  8  7 11  31  46- 55
Ruinerwold         4 - 1 2 - 2 4 - 4 8 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 2 4 - 0       3 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 2     Steenwijkerwold     26  9  4 13  31  40- 52
Smilde '94         2 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 4 1 - 1 1 - 3       2 - 3 4 - 1 1 - 5 0 - 1     VENO                26  8  3 15  27  25- 46
Steenwijkerwold    4 - 0 3 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 4 3 - 0       3 - 1 2 - 3 1 - 0     De Blesse           26  8  3 15  25  43- 79 -2 pnts
VENO               0 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 0       4 - 2 0 - 2     FC Assen            26  6  6 14  24  44- 59
Wacker             2 - 0 5 - 1 1 - 3 6 - 2 1 - 5 0 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 3 4 - 2 3 - 2 1 - 0       1 - 2     Smilde '94          26  5  3 18  18  37- 72 rel
Zuidwolde          2 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 4 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 4           GOMOS               26  2 10 14  16  30- 54 rel

Period-championship 2K / 2L :
Round 1 : Roden-Harlingen   4-1 and 5-2      DIO Oosterwolde-Beilen  2-0 and 2-4 Beilen wins on penalties
          Oerterp-Dwingeloo 1-4 and 2-3      Wacker-Leeuwarden       1-1 and 4-2 aet
Round 2 : Roden-Wacker      3-4 and 2-3 aet  Beilen-Dwingeloo        0-1 and 1-2              Wacker and Dwingeloo promoted, DIO Oosterwolde relegated
                                                                                                                      Roden and Beilen -> playoff
3rd class C
Amicitia VMC             0 - 4 1 - 3 1 - 5 5 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 4 1 - 6 5 - 6 2 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 1     WVV                 26 19  3  4  60  92- 33 P1 prom
ASVB               1 - 4       1 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 2 7 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 2 1 - 6     Muntendam           26 17  1  8  52  82- 52 P3 prom
Bellingwolde       0 - 1 2 - 2       2 - 5 6 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 0 3 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 4     ZNC                 26 17  1  8  52  74- 46 (P1)
GSAVV Forward      1 - 2 5 - 0 4 - 1       2 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 5     Helpman             26 14  6  6  48  68- 41
Haren              2 - 4 1 - 3 0 - 1 3 - 1       1 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 3 0 - 8 2 - 1 0 - 5     GSAVV Forward       26 14  5  7  47  64- 45
Helpman            4 - 1 5 - 0 4 - 0 1 - 2 4 - 0       1 - 0 2 - 1 4 - 3 2 - 1 3 - 3 1 - 1 5 - 2 3 - 0     De Vogels           26 14  2 10  44  72- 55 P2
HSC                2 - 4 3 - 5 3 - 1 2 - 5 3 - 0 1 - 0       1 - 0 2 - 1 6 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 1     HSC                 26 12  4 10  40  49- 46
FC Lewenborg       1 - 1 4 - 1 4 - 1 0 - 1 5 - 3 2 - 5 5 - 0       2 - 5 11- 3 2 - 6 2 - 1 0 - 1 2 - 3     FC Lewenborg        26 11  3 12  36  62- 60
Muntendam          6 - 3 3 - 5 3 - 0 1 - 1 5 - 2 4 - 2 2 - 1 6 - 0       4 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 1 5 - 2     Bellingwolde        26 10  6 10  36  48- 49
Niekerk            5 - 5 3 - 1 1 - 4 2 - 4 2 - 2 0 - 5 0 - 2 1 - 3 2 - 6       2 - 1 1 - 2 1 - 5 0 - 6     ASVB                26  7  6 13  27  51- 69
De Vogels          7 - 2 1 - 1 1 - 4 4 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 3 4 - 2 10- 2       2 - 3 4 - 2 2 - 3     Amicitia VMC        26  7  4 15  25  52- 79
WVV                1 - 1 4 - 0 2 - 3 6 - 1 2 - 1 3 - 3 2 - 1 7 - 0 5 - 1 5 - 0 5 - 1       6 - 0 4 - 3     ZFC Zuidlaren       26  5  8 13  23  40- 67
ZFC Zuidlaren      4 - 3 1 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 5 2 - 3 0 - 6       4 - 0     Niekerk             26  5  2 19  17  43-107 rel
ZNC                5 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 5 3 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 4 4 - 1           Haren               26  3  3 20  12  31- 79 rel

3rd class D
Bargeres                 1 - 0 7 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0           TEVV                24 15  7  2  52  47- 26 P1 prom
CEC                2 - 1       3 - 6 2 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 1 2 - 2 7 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 1           Stadskanaal         24 14  4  6  46  48- 24 P2
Protos             0 - 1 1 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 5 4 - 3 1 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 2           Raptim              24 11  4  9  37  41- 33 P
Raptim             4 - 0 3 - 0 5 - 4       1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 2 4 - 0 0 - 0 5 - 0           Titan               24  9  7  8  34  55- 45 (P1) prom
Sleen              0 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 3       1 - 0 0 - 6 0 - 1 3 - 2 0 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 4           Twedo               24 10  4 10  34  39- 44
Stadskanaal        1 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 1       0 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1 3 - 1           SVV '04             24  8  7  9  31  49- 33
SVV '04            1 - 2 3 - 3 4 - 0 0 - 0 2 - 3 1 - 2       1 - 2 1 - 2 5 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 0           Zwartemeerse Boys   24  8  7  9  31  40- 46
TEVV               5 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 1       2 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 1           Bargeres            24  8  6 10  30  36- 31
Titan              0 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 0 5 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 1       1 - 2 2 - 3 4 - 4 4 - 0           CEC                 24  8  5 11  29  47- 53
Twedo              1 - 1 3 - 1 4 - 4 2 - 0 2 - 3 2 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 2       3 - 0 1 - 0 2 - 3           Veendam 1894        24  7  7 10  28  35- 51
Veendam 1894       0 - 3 4 - 2 5 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 3       3 - 1 2 - 2           Sleen               24  8  3 13  27  38- 55
Wildervank         1 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 1       2 - 0           Wildervank          24  6  8 10  26  32- 39
Zwartemeerse Boys  1 - 0 3 - 3 3 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 0 5 - 2 3 - 2 3 - 0 2 - 2                 Protos              24  6  7 11  25  38- 65 del

Period-championship 3C / 3D :
Round 1 : Vogels-Raptim    1-1 and 4-0      ZBC-Muntendam         5-2 and 3-8 aet
          Stadskanaal-ZNC  3-1 and 1-2 aet  Valthermond-Titan     1-0 and 0-2 aet
Round 2 : Titan-De Vogels  4-0 and 0-3      Muntendam-Stadskanaal 3-2 and 0-0                    Titan and Muntendam promoted, ZBC and Valthermond relegated
                                                                                                             Stadskanaal and De Vogels -> playoff
Playoff for 2 extra places in 2nd class :
          Roden-Stadskanaal 0-2             Beilen-De Vogels 0-4                                 De Vogels and Stadskanaal  promoted, Roden relegated

4th class A
Aengwirden               0 - 3 0 - 2 4 - 4 2 - 2 2 - 7 1 - 3 5 - 1 0 - 0 4 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 3 5 - 2     Nieuweschoot        26 15  4  7  49  73- 51 prom
Akkrum             1 - 1       2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 4 3 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 2 4 - 1 0 - 3     ODV                 26 15  2  9  47  76- 67 P1
FFS                8 - 2 6 - 3       3 - 1 1 - 2 4 - 2 6 - 3 1 - 6 2 - 1 1 - 2 4 - 3 1 - 3 1 - 3 5 - 2     SC Franeker         26 13  6  7  45  63- 44 P2 prom
SC Franeker        7 - 2 1 - 1 3 - 1       5 - 0 2 - 4 3 - 2 4 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 1     Akkrum              26 12  7  7  43  54- 43
Gorredijk          4 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 2       2 - 1 1 - 2 3 - 5 1 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 1     FFS                 26 12  4 10  40  65- 58
Irnsum             2 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 4       1 - 2 4 - 2 4 - 2 0 - 6 2 - 1 2 - 1 5 - 5 5 - 4     Surhuisterveen      26 11  7  8  40  49- 44
Nieuweschoot       2 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 3 4 - 2 6 - 1       6 - 3 4 - 3 1 - 2 0 - 2 5 - 3 4 - 2 2 - 2     Read Swart          26 11  6  9  39  37- 31 P3 prom
ODV                5 - 2 1 - 5 5 - 3 3 - 2 0 - 2 5 - 1 3 - 3       3 - 6 3 - 3 2 - 1 4 - 1 4 - 1 1 - 3     Gorredijk           26 10  7  9  37  41- 45
Oldeboorn          2 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 3 2 - 5 1 - 2       2 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 3 3 - 7     Irnsum              26 11  3 12  36  63- 73
Read Swart         1 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 0       2 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1     THOR                26 10  5 11  35  68- 63
Renado             0 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 4 3 - 0 1 - 4       3 - 0 2 - 0 2 - 2     Renado              26  9  7 10  34  49- 44
RES                3 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 3 5 - 3 3 - 6 2 - 1 2 - 1 0 - 3       2 - 0 1 - 2     Aengwirden          26  6  7 13  25  47- 76 rel
Surhuisterveen     1 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 0 5 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 0 3 - 0 3 - 1       3 - 2     RES                 26  7  3 16  24  43- 62 rel
Thor               8 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 4 0 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 6 5 - 2 2 - 2           Oldeboorn           26  4  4 18  16  38- 65 rel

4th class B
Bakkeveen                4 - 3 3 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 5 3 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 2     Ruinen              26 19  3  4  60  74- 26 P1 prom
Donkerbroek        2 - 6       2 - 0 1 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 6 2 - 5 2 - 2 4 - 1 2 - 5 0 - 3 0 - 2     Trinitas            26 15  9  2  54  72- 35 P3
Giethoorn          1 - 2 3 - 2       0 - 3 2 - 5 2 - 5 2 - 1 2 - 4 2 - 5 2 - 1 3 - 3 4 - 4 2 - 4 1 - 1     VAKO                26 14  6  6  48  59- 41 (P1)
Havelte            4 - 1 4 - 2 2 - 2       2 - 2 0 - 2 6 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 0 7 - 1     Havelte             26 14  5  7  47  64- 40 P2
KSC                2 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1       0 - 3 4 - 0 1 - 3 0 - 2 3 - 3 6 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 0     LEO                 26 12  3 11  39  65- 57
LEO (Loon)         1 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 1 2 - 1       2 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 3 4 - 2 1 - 3 2 - 3 0 - 3     Bakkeveen           26 11  6  9  39  42- 51
Oosterstreek       1 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 5       0 - 1 1 - 4 1 - 3 0 - 4 1 - 0 4 - 4 5 - 3     SV Hoogersmilde     26 11  4 11  37  59- 61
Ruinen             1 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 7 - 2 7 - 1       2 - 1 6 - 0 4 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 1     Stanfries           26  8  9  9  33  48- 47
SV Hoogersmilde    0 - 1 4 - 3 4 - 3 4 - 1 1 - 4 4 - 3 2 - 0 1 - 4       1 - 2 6 - 4 2 - 3 2 - 3 4 - 2     KSC                 26  7 11  8  32  48- 50
Stanfries          0 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 1       4 - 4 0 - 0 1 - 5 1 - 2     Wijster             26  9  5 12  32  38- 47
Steenwijker Boys   1 - 1 1 - 6 2 - 7 1 - 5 4 - 0 1 - 3 7 - 1 3 - 1 6 - 1 1 - 8       2 - 3 0 - 4 2 - 0     Giethoorn           26  7  6 13  27  51- 64
Trinitas           5 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 4 5 - 0 0 - 3 6 - 1 1 - 1 8 - 1       2 - 2 3 - 0     Donkerbroek         26  5  7 14  22  45- 66 rel
VAKO               4 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 0 4 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 3       1 - 1     Steenwijker Boys    26  6  3 17  21  59- 91 rel
Wijster            4 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 1 5 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 1           Oosterstreek        26  4  3 19  15  29- 77 rel

Playoff between winners of periods and teams ended on 12th place in 3rd class A and B :
Warga-ODV        3-1 and 4-0   FC Assen-Havelte      1-1 and 5-1        Warga and FC Assen remain in 3rd class
Read Swart-VAKO  1-2 and 5-0   SC Franeker-Trinitas  1-0 and 0-0        Read Swart and SC Franeker promoted

4th class C
Bedum                    8 - 0 4 - 3 2 - 0 2 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 0 6 - 0 1 - 0 3 - 1 6 - 0 1 - 0 3 - 1     Hunsingo            26 23  1  2  70 102- 31 P1 prom
BNC                0 -10       2 - 3 0 - 5 1 - 4 1 - 5 1 - 3 2 - 9 0 - 6 1 - 4 0 -10 5 - 4 1 -12 1 - 6     Siddeburen          26 19  2  5  59  93- 29 (P1) prom
Farmsum            0 - 3 4 - 2       2 - 3 1 - 1 6 - 0 0 - 3 2 - 6 5 - 2 0 - 0 2 - 1 4 - 3 0 - 2 6 - 4     Bedum               26 17  3  6  54  75- 27 P3
FVV                1 - 3 4 - 0 1 - 1       3 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 8 3 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 3 1 - 3     Gruno               26 15  5  6  50  85- 46 P2
Gruno              1 - 0 15- 0 6 - 2 3 - 1       1 - 2 1 - 5 0 - 0 1 - 3 5 - 2 3 - 2 8 - 1 8 - 2 2 - 2     Hoogkerk            26 15  4  7  49  80- 32 prom
Harkstede          1 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 3       2 - 3 0 - 6 4 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 3     Zuidhorn            26 14  4  8  46  61- 47
Hoogkerk           0 - 0 13- 1 4 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 0       1 - 3 6 - 2 1 - 0 1 - 2 10- 0 0 - 0 3 - 2     VVK                 26 13  5  8  44  75- 51
Hunsingo           3 - 1 9 - 1 4 - 3 3 - 0 6 - 0 5 - 4 1 - 0       8 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 0 4 - 2     Farmsum             26 10  3 13  33  58- 71
Kloosterburen      3 - 5 5 - 4 9 - 0 3 - 3 2 - 4 2 - 0 2 - 1 2 - 3       3 - 2 1 - 6 7 - 3 1 - 2 1 - 2     Kloosterburen       26 10  1 15  31  61- 82
Leek-Rodenburg     0 - 0 6 - 0 0 - 1 4 - 3 4 - 3 6 - 0 0 - 5 0 - 1 0 - 2       0 - 6 5 - 1 2 - 2 0 - 1     FVV                 26  8  4 14  28  49- 59
Siddeburen         5 - 0 8 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 0 5 - 2 1 - 0       9 - 1 5 - 0 3 - 1     Leek Rodenburg      26  7  4 15  25  41- 49 rel
Tolbert            1 - 9 6 - 4 3 - 2 4 - 3 1 - 7 3 - 2 2 - 8 0 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 4       1 - 5 1 - 2     Harkstede           26  4  5 17  17  36- 74 rel
VVK                1 - 1 3 - 0 1 - 3 7 - 2 2 - 3 5 - 1 2 - 2 1 - 7 6 - 0 3 - 0 3 - 1 7 - 2       2 - 2     Tolbert             26  5  1 20  16  44-123 rel
Zuidhorn           2 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 0 2 - 5 3 - 2 4 - 0           BNC                 26  1  0 25   3  31-170 rel

4th class D
Alteveer                 7 - 1 3 - 4 4 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 3 1 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 1     BATO                26 17  3  6  54  70- 50 P3 prom
Bareveld           3 - 2       1 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 6 5 - 2 0 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 4 2 - 1     Alteveer            26 17  2  7  53  62- 40 P2
BATO               2 - 3 3 - 3       0 - 1 6 - 3 3 - 0 3 - 0 5 - 0 1 - 3 1 - 0 4 - 3 2 - 1 4 - 3 4 - 1     Pekelder Boys       26 15  4  7  49  72- 42 P1
Eext               2 - 3 3 - 1 0 - 1       1 - 1 2 - 3 3 - 4 2 - 4 1 - 1 1 - 6 1 - 2 0 - 1 10- 1 1 - 2     Veelerveen          26 14  4  8  46  76- 53 (P3)
EHS '85            2 - 4 3 - 1 1 - 4 3 - 1       2 - 5 3 - 5 2 - 4 1 - 0 3 - 2 0 - 6 3 - 6 1 - 2 2 - 4     Valther Boys        26 14  3  9  45  71- 53
Gasselternyveen    2 - 3 4 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 1       1 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 8 1 - 1 4 - 0     SVBC                26 12  4 10  40  67- 56
Heiligerlee        2 - 1 3 - 0 7 - 2 2 - 4 2 - 2 0 - 3       2 - 5 2 - 4 5 - 2 2 - 5 2 - 3 3 - 1 4 - 3     Gasselternijveen    26 12  3 11  39  53- 50
Pekelder Boys      2 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 0 5 - 3       2 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 1 5 - 1 2 - 0     Schoonebeek         26 11  4 11  37  58- 49
Schoonebeek        1 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 3       5 - 1 2 - 5 5 - 1 1 - 2 1 - 5     Zuidlaarderveen     26 11  2 13  35  50- 52
SVBC               2 - 1 2 - 4 3 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 0       3 - 5 1 - 2 0 - 1 1 - 1     Heiligerlee         26  9  3 14  30  61- 73
Valther Boys       1 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 1 6 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 4 2 - 4       2 - 2 1 - 3 2 - 1     Eext                26  7  5 14  26  47- 56
Veelerveen         6 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 4 5 - 4       3 - 0 6 - 0     Weerdinge           26  7  4 15  25  38- 74 rel
Weerdinge          1 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 7 1 - 1 3 - 5 2 - 3 1 - 5       2 - 1     EHS '85             26  6  5 15  23  49- 83 rel
Zuidlaarderveen    1 - 3 5 - 0 1 - 4 1 - 1 4 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 2 4 - 0           Bareveld            26  6  2 18  20  35- 78 rel

Playoff between winners of periods and teams ended on 12th place in 3rd class C and D :
ZFC Zuidlaren-Bedum 4-0 and 3-2   Wildervank-Pekelder B. 2-1 and 2-3 aet Wildervank wins on pen.  ZFC Zuidlaren and Wildervank remain in 3rd class
Alteveer-Siddeburen 1-4 and 0-1   Veelerveen-Gruno       1-2 and 0-4                              Siddeburen and Gruno promoted

5th class A
Bakhuizen                1 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 2 5 - 1 6 - 2 0 - 0 1 - 5 0 - 2 8 - 0 5 - 1           Nicator             24 20  3  1  63  84- 17 P1 prom
Black Boys         2 - 1       5 - 1 6 - 0 7 - 0 4 - 0 9 - 1 5 - 0 0 - 3 2 - 0 4 - 4 9 - 0 1 - 0           Black Boys          24 20  1  3  61  93- 28 P2
Blauwhuis          0 - 4 1 - 4       2 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 8 1 - 1 0 - 3 0 - 1           Terschelling        24 16  1  7  49  84- 48 (P1) prom
CAB                3 - 2 0 - 1 7 - 4       3 - 2 2 - 2 6 - 2 5 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 4           Robur Harlingen     24 13  4  7  43  68- 47
St. Jacob          1 - 3 2 - 3 2 - 1 0 - 4       1 - 8 4 - 2 3 - 2 0 - 5 2 - 5 3 - 3 3 - 1 0 - 7           Bakhuizen           24 13  2  9  41  73- 47
FC Kraggenburg     4 - 3 1 - 4 2 - 0 2 - 1 4 - 0       6 - 0 4 - 3 1 - 4 4 - 1 2 - 1 7 - 0 0 - 4           RKO                 24 12  4  8  40  78- 54
Kuinre             3 - 6 1 - 5 5 - 5 3 - 4 3 - 2 2 - 2       3 - 4 0 - 6 3 - 2 5 - 0 3 - 3 4 - 6           FC Kraggenburg      24 12  4  8  40  60- 49
Langweer           3 - 6 0 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 2 7 - 1       2 - 5 0 - 5 1 - 2 2 - 6 2 - 4           CAB                 24  9  7  8  34  59- 60
Nicator            6 - 1 2 - 1 6 - 0 7 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 0       2 - 1 2 - 1 6 - 0 0 - 0           Sparta '59          24  6  3 15  21  37- 86
RKO                3 - 3 3 - 1 7 - 1 3 - 3 3 - 3 2 - 2 4 - 3 5 - 2 4 - 2       2 - 0 1 - 0 4 - 2           Langweer            24  5  2 17  17  46- 83
Robur              2 - 1 2 - 4 4 - 0 2 - 2 5 - 0 5 - 2 5 - 1 2 - 0 3 - 4 4 - 2       5 - 2 4 - 6           Sint Jacob          24  5  2 17  17  36- 85
Sparta' '59        0 - 4 2 - 5 4 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 5 3 - 2 0 - 4       0 - 5           Kuinre              24  3  4 17  13  47-100
Terschelling       1 - 2 3 - 6 4 - 1 6 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 0 6 - 2 0 - 3 7 - 5 2 - 4 7 - 1                 Blauwhuis           24  1  5 18   8  25- 86

5th class B
AVV                        -   7 - 0 2 - 6 3 - 3 4 - 3   -   0 - 4 0 -10 2 - 5 1 - 7 2 - 3 2 - 3 0 - 2     Udiros              26 23  1  2  70 164- 24 P1 prom
Boornbergum '80    5 - 0       6 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 8 0 - 1 7 - 2 1 - 5     Zandhuizen          26 19  1  6  58  83- 42 (P1) prom
FC Fochteloo       1 - 5 0 - 4       2 - 3 1 - 3 2 - 5 1 - 3 1 - 8 0 - 7 2 - 2 0 -14 0 - 8 1 - 1 0 - 5     Tijnje              26 16  7  3  55  76- 31
Langezwaag         3 - 9 4 - 5 4 - 2       2 - 3 1 - 8 2 - 4 1 - 6 1 - 4 0 - 7 0 -11 4 - 6 3 - 3 0 - 4     Spcl. Makkinga      26 16  3  7  51  94- 54 P2
Mildam             11- 2 2 - 1 7 - 2 5 - 2       4 - 1 2 - 0 0 - 1 5 - 3 2 - 2 2 -11 3 - 1 8 - 1 1 - 4     De Sweach           25 15  2  8  47  91- 58
Oldeholtpade       4 - 1 0 - 1 12- 1 4 - 2 6 - 1       2 - 0 2 - 4 4 - 4 2 - 0 0 - 4 4 - 1 2 - 1 2 - 3     Mildam              26 14  3  9  45  83- 70
Sport Vereent      4 - 1 0 - 3 5 - 1 4 - 2 1 - 5 2 - 0       4 - 1 3 - 6 0 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 3 3 - 1     VWC                 26 14  3  9  45  69- 57
Sportclub Makkinga 4 - 0 6 - 0 6 - 2 6 - 2 3 - 4 2 - 2 3 - 1       7 - 0 3 - 3 1 - 2 4 - 2 6 - 0 4 - 3     SC Boornbergum '80  25 14  0 11  42  56- 52
De Sweach            -   1 - 4 7 - 0 5 - 2 3 - 2 6 - 1 5 - 2 3 - 2       0 - 0 3 - 2 2 - 3 5 - 1 5 - 2     Oldeholtpade        26 11  2 13  35  73- 59
Tijnje             4 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 2 5 - 1 1 - 1 4 - 2       6 - 3 4 - 1 8 - 1 2 - 0     Sport Vereent       25  9  4 12  31  46- 55
Udiros             12- 1 3 - 1 17- 0 7 - 1 7 - 0 6 - 2 3 - 1 6 - 0 4 - 0 2 - 1       6 - 1 9 - 2 7 - 0     Wispolia            26  4  2 20  14  36-110
VWC                6 - 1 2 - 1 5 - 1 4 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 1 5 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 4       3 - 1 2 - 3     AVV                 23  4  1 18  10  44-105 -3 pnts
Wispolia           4 - 1 0 - 1 4 - 5 2 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 1 3 - 5 0 - 5 0 - 4 0 - 7 0 - 3       0 - 7     Langezwaag          26  3  1 22  10  49-121
Zandhuizen         1 - 0 8 - 1 4 - 3 2 - 0 4 - 3 1 - 0 0 - 0 6 - 3 6 - 1 2 - 0 0 - 1 4 - 1 6 - 2           FC Fochteloo        26  1  2 23   5  30-156

5th class C
Balkbrug                 1 - 3 4 - 2 2 - 3 3 - 0 0 - 2 1 - 8 4 - 2 0 - 2 3 - 1 2 - 4 3 - 6 4 - 1           Old Forward         24 20  1  3  61 138- 35 P2 prom
BEW                1 - 3       3 - 3 0 - 0 11- 0 3 - 0 1 - 2 4 - 3 1 - 1 3 - 4 2 - 2 4 - 3 10- 2           IJhorst             24 16  4  4  52  64- 24 (P2)
Diever-Wapse       1 - 0 3 - 1       1 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 6 4 - 3 5 - 2 3 - 3 5 - 1 0 - 2 7 - 2           Wapserveen          24 15  3  6  48  79- 48 P1
DOS '63            2 - 1 0 - 1 3 - 3       2 - 1 1 - 2 0 - 4 2 - 2 2 - 2 3 - 4 1 - 3 6 - 2 3 - 2           BEW                 24 13  5  6  44  74- 39
DVSV               2 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 3       0 - 5 0 - 4 0 - 4 0 - 9 1 - 4 1 - 4 0 - 3 2 - 1           Diever/Wapse        24 11  5  8  38  63- 61
IJhorst            0 - 3 1 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 0       1 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 6 - 0           Pesse               24 11  4  9  37  69- 46
Old Forward        3 - 4 3 - 1 5 - 3 13- 0 13- 0 1 - 2       8 - 0 5 - 1 6 - 2 9 - 4 4 - 4 11- 0           Uffelte             24 12  1 11  37  57- 58
Oranje Zwart       3 - 0 1 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 6       3 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 0 6 - 0           Oranje Zwart        24  9  3 12  30  46- 58
Pesse              2 - 0 1 - 3 6 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 2 3 - 5 3 - 1       2 - 1 4 - 1 4 - 1 9 - 1           Scheerwolde         24 10  2 12  27  66- 72 -5 pnts
Scheerwolde        7 - 2 0 - 5 2 - 3 6 - 3 3 - 2 1 - 3 1 - 6 5 - 1 1 - 7       6 - 0 2 - 4 2 - 1           SC Balkbrug         24  9  0 15  27  49- 62
Uffelte            2 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 2 0 - 1 0 - 1 5 - 3 1 - 2 3 - 1 4 - 1       3 - 2 3 - 1           DOS '63             24  7  6 11  27  51- 65
Wapserveen         4 - 2 2 - 0 5 - 3 4 - 2 4 - 0 3 - 5 1 - 5 2 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 1       8 - 0           DVSV                24  4  1 19  13  15- 84
Willemsoord        1 - 5 2 - 9 0 - 6 0 - 7 2 - 1 0 - 9 1 - 6 3 - 4 2 - 2 1 - 7 1 - 8 0 - 8                 Willemsoord         24  1  1 22   4  24-143

5th class D
Blauw Geel '15           1 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2 3 - 3 6 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 4           De Walden           24 17  2  5  53  78- 26 P1 prom
Eenrum             0 - 1       1 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 3 8 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 2 4 - 1           Nieuw Roden         24 13  8  3  47  72- 32 (P1) prom
Engelbert          3 - 1 1 - 1       0 - 0 7 - 2 5 - 1 2 - 4 2 - 2 10- 1 0 - 4 0 - 2 3 - 0 0 - 4           Eenrum              24 12  7  5  43  57- 30
GVB                1 - 1 2 - 2 2 - 0       0 - 3 5 - 0 2 - 3 1 - 6 3 - 0 3 - 5 2 - 2 1 - 2 6 - 4           Zevenhuizen         24 13  3  8  42  70- 42 P2 prom
Haulerwijk         2 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 1       5 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 1           Haulerwijk          24 12  6  6  42  54- 33
Houtigehage        1 - 0 0 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 5       1 - 4 0 - 5 5 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 4           SVMH                24 12  4  8  40  66- 49
Nieuw Roden        0 - 0 2 - 2 2 - 0 5 - 0 0 - 0 2 - 2       3 - 0 12- 2 1 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1           Engelbert           24 11  4  9  37  60- 36
SVMH               4 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 0 1 - 4 4 - 1 3 - 3       4 - 1 1 - 3 3 - 4 3 - 0 1 - 0           Warffum             24 11  4  9  37  50- 46
Usquert            1 - 9 3 - 8 1 - 9 3 - 6 0 - 7 5 - 4 0 - 5 4 - 7       1 - 9 0 - 4 1 - 6 3 - 4           Blauw Geel '15      24  9  6  9  31  47- 44 -2 pnts
De Walden          4 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 0 4 - 1 4 - 3 5 - 0 8 - 0       5 - 0 7 - 0 1 - 3           GVB                 24  7  5 12  26  43- 57
Warffum            3 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 6 1 - 3 10- 1 1 - 1       3 - 0 6 - 4           De Wilper Boys      24  7  2 15  23  35- 62
De Wilper Boys     3 - 3 2 - 5 1 - 4 1 - 0 1 - 2 3 - 2 0 - 2 1 - 5 6 - 0 0 - 3 1 - 2       1 - 5           Houtigehage         24  4  3 17  15  28- 72
Zevenhuizen        2 - 2 0 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 4 4 - 1 9 - 0 2 - 1 5 - 0 4 - 0                 Usquert             24  1  0 23  -2  30-161 -5 pnts

5th class E
Amboina                  7 - 0 9 - 0 1 - 1 0 - 3 5 - 1 4 - 1 1 - 1 6 - 1 7 - 0 3 - 3 0 - 3 1 - 0           Gieten              24 21  0  3  63 152- 14 P1 prom
Buinen             2 - 3       3 - 0 0 - 2 0 - 6 1 - 2 4 - 1 2 - 3 5 - 0 2 - 5 6 - 1 1 - 2 6 - 3           SVZ                 24 18  4  2  58  96- 22 P2
Buinerveen         0 - 6 0 - 1       0 - 4 1 - 8 4 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 7 1 - 2           HHCombi             24 14  5  5  47  55- 43 (P1)
EEC                1 - 1 0 - 2 3 - 1       0 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 0   -   3 - 3 6 - 1 1 - 3 3 - 0           FC Amboina          24 11 10  3  43  69- 31
Gieten             6 - 0 1 - 2 14- 0 5 - 0       1 - 0 10- 0 4 - 1 13- 0 10- 1 5 - 0 0 - 4 8 - 0           Buinen              24 13  1 10  40  58- 45
Gieterveen         1 - 5 3 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 9       3 - 1 2 - 2 7 - 1 4 - 0 5 - 4 0 - 3 4 - 2           EEC                 23 11  5  7  38  45- 32
GKC                2 - 2 2 - 2 1 - 3 0 - 4 0 - 7 3 - 3       1 - 2 2 - 5 3 - 1 1 - 1 1 - 6 4 - 1           Gieterveen          24  9  5 10  32  57- 66
HHCombi            0 - 0 0 - 4 3 - 1 0 - 2 4 - 3 3 - 2 7 - 1       3 - 3 1 - 0 5 - 2 2 - 1 3 - 2           Kwiek               24  8  3 13  27  45- 88
Kielwindeweer      0 - 3 0 - 5 2 - 4 1 - 2 1 - 9 2 - 1 3 - 3 2 - 3       1 - 2 5 - 5 0 -14 2 - 1           Buinerveen          24  7  2 15  23  40- 84
Kwiek              2 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 1 0 -11 5 - 2 4 - 2 4 - 2 2 - 4       3 - 2 0 - 8 7 - 3           Tynaarlo            24  5  3 16  18  37- 83
SGO                1 - 1 0 - 3 2 - 5 1 - 3 0 - 6 2 - 3 0 - 2 2 - 4   -   5 - 1       0 - 3 5 - 2           GKC                 24  4  6 14  17  35- 81 -1 pnt
SVZ                1 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 1 6 - 3 5 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 1       8 - 1           SGO                 23  3  5 15  14  44- 78
Tynaarlo           1 - 1 1 - 3 5 - 3 3 - 2 0 - 9 2 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 2                 KielWindeweer       22  4  3 15  13  35-101 -2 pnts

5th class F
Drieborg                 7 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 3 4 - 0 2 - 0 2 - 5 4 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2                 MOVV                22 19  1  2  58  96- 31 P1 prom
DWZ                0 - 0       0 - 1 1 - 8 1 - 4 0 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 4 2 - 4 5 - 1                 WEO                 22 13  4  5  43  64- 43 (P1)
Froombosch         3 - 4 5 - 2       2 - 4 3 - 3 5 - 2 4 - 4 3 - 0 6 - 0 2 - 5 1 - 5 4 - 0                 PJC                 22 13  3  6  42  67- 42
MOVV               3 - 2 4 - 2 6 - 1       5 - 2 12- 0 4 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 0 5 - 3 3 - 0                 Drieborg            22 12  5  5  41  57- 36
Nieuweschans       1 - 4 2 - 5 3 - 3 4 - 8       5 - 2 4 - 3 3 - 4 2 - 1 3 - 1 3 - 4 7 - 1                 THOS                22 13  2  7  41  65- 51 P2
Oldambtster Boys   1 - 4 0 - 1 2 - 5 1 - 3 0 - 1       0 - 5 3 - 7 2 - 5 1 - 7 0 - 3 2 - 2                 Nieuweschans        22 10  2 10  32  73- 73
Oosterhoek         1 - 5 2 - 2 7 - 1 0 - 3 4 - 6 6 - 1       1 - 4 1 - 2 3 - 8 2 - 2 3 - 0                 SC Scheemda         22  9  5  8  32  46- 49
PJC                1 - 4 3 - 3 4 - 2 3 - 2 6 - 2 3 - 1 4 - 0       2 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 2                 Froombosch          22  7  5 10  26  55- 60
SC Scheemda        1 - 1 7 - 1 1 - 1 2 - 2 6 - 3 3 - 0 3 - 5 0 - 0       4 - 0 0 - 7 2 - 0                 Oosterhoek          22  7  3 12  24  59- 62
THOS               2 - 0 3 - 2 2 - 1 0 - 7 4 - 0 5 - 1 0 - 5 3 - 1 3 - 1       4 - 4 7 - 2                 DWZ                 22  5  5 12  20  41- 66
WEO                4 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 4 1 - 4 1 - 4 1 - 0 3 - 2 5 - 0 5 - 2       4 - 2                 Woltersum           22  3  2 17  11  40- 82
Woltersum          0 - 3 3 - 3 4 - 1 3 - 5 3 - 8 6 - 0 3 - 5 1 - 8 1 - 2 2 - 3 2 - 3                       Oldambtster Boys    22  2  1 19   7  25- 93

5th class G
DSC '65                  2 - 2 2 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 2                 DVC '59             22 19  3  0  60  97- 16 P1 prom
DVC '59            1 - 0       4 - 2 8 - 0 9 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 0 9 - 1 1 - 0 4 - 0                 Zandpol             22 12  4  6  40  64- 41 P2 prom
Roswinkel Sp.      1 - 1 0 - 5       4 - 3 5 - 4 0 - 2 5 - 0 4 - 2 3 - 3 3 - 0 3 - 3 3 - 5                 DSC '65             22  9  8  5  35  45- 33 (P1) prom
Sellingen          3 - 1 2 - 8 4 - 1       1 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 3 0 - 0 4 - 1 4 - 1                 Weiteveense Boys    22  9  8  5  35  35- 25
SPW                2 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 0       3 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 5 2 - 3 3 - 2 3 - 3                 SPW                 22 10  3  9  33  49- 53
SVO HOC            2 - 1 0 - 4 3 - 4 2 - 1 1 - 2       2 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 4 4 - 4                 Sp. Roswinkel       22  9  5  8  32  53- 60
VIOS (O)           3 - 2 2 - 6 0 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 1       1 - 3 0 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 3                 Sellingen           22  7  4 11  25  41- 50
Wedde              1 - 1 1 - 3 3 - 5 0 - 0 0 - 7 3 - 3 0 - 1       0 - 1 2 - 0 5 - 2 0 - 1                 SVO HOC             22  6  7  9  25  38- 51
Weiteveense Boys   3 - 3 0 - 1 5 - 1 0 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 1       4 - 1 2 - 1 0 - 3                 Witteveense Boys'87 22  7  2 13  23  47- 54
Westerwolde        2 - 5 1 -13 2 - 2 1 - 4 1 - 4 2 - 2 4 - 1 0 - 2 0 - 1       2 - 2 1 - 0                 VIOS O              22  6  5 11  23  31- 53
Witteveense B.'87  3 - 4 1 - 4 3 - 4 3 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 1 5 - 6       1 - 4                 Wedde               22  5  5 12  20  29- 49
Zandpol            0 - 2 1 - 1 5 - 1 1 - 2 5 - 3 3 - 4 6 - 1 7 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 1                       Westerwolde         22  4  4 14  16  29- 73

Playoff between winners of periods and teams ended on 12th and 13nd place in 5th class,
Eext-WEO                3-4 and 2-0 aet                                                         Eext remains in 4th class
Leek Rod.-Zevenhuizen   1-2 and 0-1                                                             Zevenhuizen promoted, Leek Rodenburg relegated
Giethoorn-IJhorst       3-1 and 1-2                                                             Giethoorn remains in 4th class
Renado-Black Boys       4-0 and 2-1                                                             Renado remains in 4th class
Zandpol-HHC Combi       2-1 and 1-0                                                             Zandpol promoted
Aengwirden-Terschelling 1-2          Spcl.Makkinga-Aengwirden 4-1  Terschelling-Spcl Makk. 3-1  Terschelling promoted, Aengwirden relegated
Donkerbroek-Zandhuizen  1-1          Wapserveen-Donkerbroek   2-1  Zandhuizen-Wapserveen   2-1  Zandhuizen promoted, Donkerbroek relegated
Harkstede-Nieuw Roden   1-2          THOS-Harkstede           0-1  Nieuw Roden-THOS        4-0  Nieuw Roden promoted, Harkstede relegated
Weerdinge-SVZ           0-1          DSC'65-Weerdinge         4-0  SVZ-DSC'65              0-0  DSC'65 promoted, Weerdinge relegated




Extra information:
-----------------
All matches won :           none
Only 1 draw, rest won :     De Brug               sat West I 5th class     VIOD Driesum          sat North 4th class
                            Zuidhorn              sat North 5th class      Geusselt Sport        Sun South II 5th class

All matches lost :          Jistrum               sat North 5th class      Terhole               sun South I 5th class
                            Nordea                sun South I 5th class

Most draws :                Naaldwijk (13 of 26)  sat West I 2nd class     CSW (12 of 26)        sat West I 1st class
                            Koudekerk (12 of 26)  sat West II 3rd class    Den Dam (12 of 22)    sun East 6th class

Most goals scored :         Udiros (164)          sun North 5th class      Gieten (152)          sun North 5th class     16 times 100 goals and more
                            De Brug (150)         sat West I 5th class     SVDPW (143)           sun West II             all 16 teams got promoted

Best goaldifference :       Udiros (140; 164-24), Gieten (138; 152-14), De Brug (126; 150-24)                             7 times 100 and more

Most goals conceded :       Volewijckers (180)    sat West I 5th class     BNC (170)             sun North 4th class     52 times 100 goals and more
                            Rijssen Vrt. (165)    sat East 4th class       Usquert (161)         sun North 5th class

Worst goaldifference        Volewijckers (-158; 22-180), Rijssen Vrt. (-152; 13-165), BNC (-139; 31-170)                 15 times -100 and worse

Fewest goals scored :       LSV Boxtel (11)       sun South I 4th class    Jistrum (11)          sat North 5th class     37 times less than 20
                            Brouwershaven (12)    sat South I 4th class    OFB (12)              sat West II 4th class
                            DESS (12)             sun West I 5th class

Fewest goals conceded :     Zuidhorn (10)         sat North 5th class      Piershil (12)         sat West II 4th class   45 times less than 20
                            GeuzenMiddenmeer (13) sun West I 5th class     ODIO (13)             sun South I 5th class
                            RKHBS (13)            sun South II 4th class

Highest scores home :       1 x 24-2, 1 x 19-0, 1 x 18-0, 1 x 17-5, 1 x 17-3, 4 x 17-0                                  130 times 10 and more

Highest scores away :       1 x 0-17, 1 x 2-15, 1 x 1-15, 1 x 1-14, 3 x 0-14                                            100 times 10 and more


Merges after the season:
DWV and De Volewijckers        --> dvc Buiksloot      (DWV Volewijckers Combinatie Buiksloot)
Bloemenkwartier and De Zebra's --> BZC '13            (Bloemenkwartier Zebra's Combinatie)
VCK '68 and Spaland            --> Kethel Spaland
GSC and ODS                    --> GSC/ODS
AZVV and Axel                  --> FC Axel
Almania and SSOC               --> Sporting Sittard '13
Klimmania T and SCKR           --> VV Hellas
Maasbracht and Brachterbeek    --> MBC '13            (Maasbracht Brachterbeek Combinatie '13)
Standaard and SC Caberg        --> vv SCM             (Standaard Caberg Maastricht)
De CJV'ers and RDC             --> FC RDC             (Roda Daventria CJV'ers
SKVW, Winterswijk and WVC      --> FC Winterswijk
Baakse Boys and Steenderen     --> sv Basteom         (BAak STeenderen En OMgeving)
CAB and Bolswardia             --> SC Bolsward
Leeuwarden and Rood Geel       --> Leovardia
Tolbert and Leek Rodenburg     --> TLC                (Tolbert Leek Combinatie)

Namechanges
SV Quick Boys '31/Venlo        --> Kwiek Venlo
Sloten/Rivalen                 --> SC De Eland

New Club
vv Keizerstad (partly split of DVE/Trajanus)

Ended clubs
P en T
vv SIZO
Dijkse Boys
LEW


Amateur Cup
-----------
Final matches between winners of the 6 districts

1/4 final
Deurne      - Harkemase Boys 1-0
De Treffers - Hoek           2-1 nv

1/2 final
De Treffers - Capelle        2-0
Deurne      - Argon          1-6

Final, June 15  ground De Meern
De Treffers - Argon          2-3 aet

Amateur Supercup 2012/2013  (Aug. 17 in Katwijk)
Katwijk - De Treffers  2-1    (De Treffers was losing Cupfinalist, cupwinner Argon had no representative team anymore because they stopped
                                                                                                                           playing soccer on Sunday)


District West I
Preliminary round
AFC '34     zo1 *** 1-4     0-1    Castricum   za1 ***     0-1 0-3    Kon. HFC    zoH ***     1-1 4-0
Odin '59    zaH     *** 3-0 1-1    EDO         zoH 4-2 ***            Marken      za1 2-2 ***     0-3
De Zouaven  zoH 2-0     ***        Purmersteijnzo1     1-3 *** 2-0    ter Leede   zaH     2-2 ***
Zwaluwen'30 za1         0-3 ***    Volendam    zaH     4-2     ***    Uitgeest    zo1         1-6 ***

Ajax        zaH *** 6-0 5-0        Argon       zoH *** 5-1            DWV         zo1 ***         0-0
DEM         zo1     ***     1-1    CSW         za1     *** 4-2        Hilversum   zoH     *** 2-2
SJC         zo1     3-6 *** 1-1    De Dijk     zo1 2-1     ***        Zuidvogels  za1 3-0     *** 1-2
Swift       za1 1-2         ***                                       Zeeburgia   zo1             ***

ARC         zaH ***                Hoogland    zo1 *** 2-2 3-4        Eemdijk     za1 ***         0-2
Blauw Wit Adzo1     ***            JOS Watergr.zo1     ***     2-2    Huizen      zaH 4-0 ***
Breukelen   za1         *** 4-0    NSC         zaH     2-3 ***        Magreb '90  zo1 2-1 3-1 ***
Elinkwijk   zoH             ***    VVZ '49     za1 1-3     4-0 ***    SDC Putten  za1     1-2 0-1 ***

Geinoord    za1 *** 1-3 0-3        Benschop    za1 *** 0-1     1-0
Hercules    zo1     *** 3-1 3-0    Montfoort   zaH     *** 1-2
LRC         za1         *** 1-1    RCL         za1 2-1     ***
Sportlust'46zaH 1-3         ***    VVIJ        zo1     0-2 2-1 ***

DWOW        zo4 ***     2-2        Kleine Sluiszo3 *** 2-1            De Koog     zo5 *** 1-1
Den Helder  zo3 2-1 ***     3-1    HCSC        za3     *** 6-2 4-0    Texel '95   zo4     *** 1-3
Wieringermr.za3     4-3 ***        Hollandia T zo4 3-5     *** 8-0    Zeemacht    za4 1-5     ***
ZAP         zo2 4-0     5-0 ***    SRC         za4 2-4         ***

JVC         zo4 *** 7-1 1-2        ALC         zo4 *** 2-1            HSV Sp. 1889za5 *** 0-5
Kleine Sluisza4     *** 1-9        De Blokkers za4     ***            Nwe Niedorp zo4     *** 1-1 3-2
VIOS W      zo3         ***10-0    SRC         zo3 9-0 2-2 ***        De Valken   zo4 9-0     ***
Watervog.TT zo5 3-7         ***                                       Wieringerwrdzo5 5-0     2-4 ***

ASV '55     zo5 *** 2-1            Kaagvogels  zo5 ***     0-3        Asonia      za3 ***     7-2 1-3
Dirkshorn   zo5     *** 1-7 6-0    WSW         zo6 0-1 ***            De Blokkers zo2 8-1 ***     2-1
Grashoppers zo4 3-1     ***        Woudia      zo4     4-1 *** 8-1    Opperdoes   za2     0-4 ***
Schellinkht.zo6 0-5     0-5 ***    Zwaagdijk   zo5 3-1 3-2     ***    VVW         zo3         2-0 ***

Andijk      zo3 ***     1-8 1-2    Apollo '68  zo4 ***         5-0    Flamingo's64zo3 *** 1-2 0-4
Dindua      za3 5-0 *** 1-6        Foresters   zo2 3-0 *** 4-2        Jong Hollandza3     ***     2-2
Hollandia 2 zor         *** 3-1    Limmen      zo3 6-1     ***        SEW         zo2     1-1 ***
Westfriezen zo2     3-0     ***    Reiger Boys za4     1-6 3-2 ***    Strandvogelszo3 2-2     1-2 ***

AFC '34     za4 ***         1-2    KGB         zo3 *** 0-0 1-1        AlkmaarscheBzo3 *** 3-1     2-2
Hauwert '65 zo4 1-3 *** ...        RKEDO       zo4     *** 3-1        Berdos      za5     *** 0-6
Koedijk     zo3 3-2     ***        WestFrisiaDPzo4         *** 6-3    HSV Sp. 1889zo4 1-2     *** 0-4
VVS '46     zo3     3-0 1-0 ***    De Zouaven  za3 2-0 6-2     ***    Spirit '30  zo3     4-2     ***

Berkhout    zo5 *** 5-1            AGSV        zo5 ***     1-7 2-1    BOL         za3 ***     1-4
DWB         zo5     *** 0-5 9-2    Alw. Forwardzo3 3-1 ***            Kolping Boyszo3 0-1 *** 3-1
Medemblik   zo4 5-3     *** 5-3    Spartanen   zo4     0-3 ***        Meervogels31zo3         *** 0-3
Hollandia   za5 2-3         ***    Sporting S  zo5     1-2 0-1 ***    Vitesse '22 zo2 5-1 1-2     ***

Alcm.Victrixza3 *** 2-1 3-0        Alcm.Victrixzo4 ***         4-3    St.Adelbert zo5 ***     2-3
AlkmaarscheBza4     *** 1-11       Blauw Wit W.za4 0-2 *** 1-1        Berdos      zo4 4-1 ***     1-1
LSVV        zo3         ***        Vrone       zo3 1-2     *** 3-2    HSV         zo4     2-1 ***
Zeevogels TTzo4     3-1     ***    ZCFC        za3     0-4     ***    Kwiek '78   zo5 1-0     1-2 ***

DTS         zo4 *** 1-0     1-0    Bergen      zo5 ***     0-4        Hellas Sportza3 *** 2-2     1-0
Egmondia    zo5     ***     2-6    Duinrand S  zo4 4-0 ***     2-1    Hugo Boys   zo3     *** 1-1
St. George  zo5 1-3 1-2 ***        KSV         zo4     4-0 ***        SVW '27     zo2 4-0     *** 0-3
De Rijp     zo4         9-0 ***    Zuidermeer  zo5 0-4     0-2 ***    WSV '30     zo3     3-3     ***

Graftdijk   zo4 *** 10-0    3-3    Beemster    zo4 *** 1-3            IVV         zo3 ***     3-6
Knollendam  zo5     ***     0-6    Kwadijk     zo4     *** 4-2 2-2    KFC         zo2 4-2 ***
SSV         zo5 4-4 3-2 ***        Purmerland  zo5 1-9     *** 1-0    Volendam 2  zar     5-2 *** 6-0
WMC         zo4         4-0 ***    Victoria O. zo5 2-3         ***    Zaanlandia  za3 3-4 2-4     ***

Assendelft  zo3 *** 5-1     3-2    Jisp        zo6 ***     1-7        DZS         za4 ***     3-3 1-2
EVC         za3     *** 1-2 1-1    RCZ         zo5     ***     1-2    SDOB        zo4 2-1 ***
Purmerend   zo2         ***        Westzaan    zo4     5-0 ***        Sp.Krommeniezo4     5-1 ***
ZOB         za2 0-2     2-2 ***    Zilvermeeuwnza5 2-4    1-10 ***    ZTS         zo4     4-1 1-0 ***

JongHerculesza3 ***         2-8    OSV         za3 *** 2-0            HBOK        za2 *** 0-3 3-0
Monnickendamza2 4-2 ***            Volendam    zo3     ***            Hellas Sportzo2     *** 6-0
OFC         zo2 5-1 2-2 ***                                           OSV         zo3         *** 2-3
Wijk aan Zeezo3     4-4 4-3 ***                                       Voorland    za3 0-3 4-5     ***

Fortuna Wormzo4 ***     9-2 2-1    ADO '20 2   zor *** 7-1 4-0        Beursbengelsza2 ***     4-0 1-4
Oosthuizen  zo4 0-5 ***            IJmuiden    za3     ***     3-3    Geinburgia  zo3 5-1 ***
PSZ         za4     3-7 *** 0-6    Kennemers   zo2     2-1 ***        Real Sranangza3     3-5 *** 0-6
SVA         zo4     5-2     ***    Velsenoord  zo3 2-4     3-1 ***    Zilvermeeuwnzo2     4-0     ***

DWV         za5 ***                DRC         zo5 *** 2-6            De Dijk     za4 ***     4-4
FC Amsterdamza4 6-1 *** 4-8        Hercules Zndzo4     *** 1-3        Ilpendam    zo4 10-0***     0-4
Zaandijk    zo4 5-0     ***        Sanden      z04         ***        Volewijckerszo5     1-8 *** 0-7
                                                                      Wherevogels zo4 8-0         ***

DSS         zo3 ***     6-3 0-3    SV Hillegom zo2 *** 3-5     6-0    Bloemendaal zo3 *** 2-0
EDO         za3 0-2 *** 2-2        Odin '59 2  zar     *** 8-2        HBC         zo4     *** 3-2 3-2
Haarlem-Kennza2         *** 0-2    OnzeGezellenzo3 1-1     ***        Hoofddorp   za4 1-2     *** 3-5
VSV         zo2     3-0     ***    Zandvoort   za2     1-3 5-1 ***    Terrasvogelszo4 3-2         ***

Schoten     zo4 ***     3-2        Bloemendaal za5 *** 0-3            Beverwijk   zo4 *** 5-2
VEW         za4 2-5 ***     0-2    Spaarnwoude zo4     ***            VSV         za5     *** 2-0 0-4
VVC         za3     7-3 ***                                           Velsen      za5 0-9     ***
Velsen      zo3 4-1     5-6 ***                                       Waterloo    zo5 0-2     2-0 ***

Alliance '22zo3 *** 7-3     2-2    Geel Wit    zo5 ***     1-8        Heemstede   zo5 *** 1-2
DSS         za5     *** 4-4        Kon. HFC    za4 0-2 ***            RCH         za4     ***
Olympia Hrl.za4 1-0     ***        Olympia Hrl.zo4     3-6 *** 0-2    United/DAVO za5     2-1 ***
SVIJ        zo4     4-1 6-0 ***    Zwanenburg  zo3 1-2 1-1     ***

Diemen      zo3 ***         3-2    De Brug     za5 ***         4-6    BSM         zo5 *** 1-6
Fortius     za3 0-9 *** 2-9        DIOS        zo5 1-7 *** 2-9        DIO         zo4     ***     6-2
Hoofddorp   zo2         *** 8-0    DSK         zo4 5-1     ***        DSOV        zo4 9-1 0-2 ***
Overbos     za2     5-1     ***    SIZO        za4     2-0 3-8 ***    HYS         za5        1-11 ***

DVVA        za2 *** 5-0     3-1    Buitenveld. za4 *** 4-6     3-3    DCG         zo3 ***         2-2
KDO         zo3     *** 0-0        FC Amsterdamzo4     *** 3-4        RKAVIC      za3 1-0 *** 1-4
RKDES       zo2         ***        RCH         zo4 4-0     *** 2-1    Roda '23    zo2 4-2     *** 0-2
VVA/Spartaanzo3     5-0     ***    UNO         zo5     1-1     ***    WV-HEDW     za2     7-1     ***

AFC         za2 *** 3-1     4-1    Aalsmeer    za2 ***     4-2 3-2    AMVJ        za2 ***     1-0
Abcoude     zo2     *** 3-0        Legmeervog. zo3 1-2 ***            Amstelveen  za3 1-3 *** 3-1
Legmeervog. za3 0-3     *** 0-1    Roda '23    za3     2-5 ***        Nieuw West  zo3         *** 1-6
Sp.Martinus zo3     1-0     ***    United/DAVO zo2     2-2 3-3 ***    FC Weesp    zo2 1-1 3-4     ***

AFC 2       zor ***     5-1 2-3    AGB         zo3 *** 0-3            Argon       za2 ***     1-4 1-1
NFC         za2 0-6 ***            Ajax 2      zar     *** 6-1        Loosdrecht  za3 4-4 *** 1-5
Ouderkerk   za3     1-5 ***        SDO         zo2 3-3     *** 4-0    NVC         zo2         *** 2-0
ZSGO/WMS    zo3         4-3 ***    Sp.Martinus za3 0-3 1-8     ***    Nederhorst  zo3     1-9     ***

AH '78      za2 *** 3-0 0-5        CTO '70     zo4 *** 4-2            FIT         zo5 ***     1-6
Altius      za3     ***            JOS/Watergrfza4     *** 1-4 1-10   GeuzenMidd. za4 3-2 ***     0-3
Wasmeer     zo3         ***        Meteoor     zo4 0-1     *** 10-0   de Meer     za4     7-1 *** 2-1
                                   Wartburgia  za4 3-5         ***    RKAV        zo4 2-1         ***

Real Sranangzo5 ***     2-3        Fortius     zo4 ***                Overamstel  za5 *** 1-5
TABA        za4 3-3 *** 0-3        GeuzenMidd. zo5 1-2 ***            SDW         za4     *** 3-4
TOG         zo4         ***                                           TABA        zo5 2-1     ***


Diemen      za5 ***         1-4    DWS         zo4 ***         3-1    De Meer     zo4 ***     8-1
SDZ         zo4 6-0 *** 0-1        Sloterdijk  za5 0-4 *** 0-8        Sloterdijk  zo5 2-3 ***
Vlug&Vaardigza4 3-1     *** 11-0   VVA-Spartaanza4 1-3     ***        ZRC/Herenm. za5     3-0 ***
Voorland    zo5     1-1     ***    WV-HEDW     zo6     8-1     ***

DCG         za5 *** 2-3            Buitenveld. zo4 ***         14-1   FC Almere   za3 *** 5-0 2-2
De Germaan  zo5     ***            P en T      zo5 3-6 *** 2-3        ASV Arsenal zo5     ***
Nieuw West  za5 2-6 1-3 ***        RAP         za5 0-3     ***        NFC         zo4         ***
                                   ZRC Herenm. zo6             ***    SCW         za3 4-0 1-1     ***

DEVO '58    zo6 ***     4-2 3-10   NVC         za4 *** 3-2     1-2    Ouderkerk   zo4 *** 1-2
Parkstad    zo6 2-3 ***     0-7    Nautilus    zo4     *** 1-2        Waterwijk   zo3     *** 3-0
Sloten/Rivalzo5     1-4 ***        Swift       zo4 2-0     *** 1-0    FC Weesp    zo4 1-4     ***
Zuidoost Utdzo4        12-1 ***    Waterwijk   za4     1-2     ***

AS '80      zo4 *** 6-0            Batavia '90 zo5 *** 5-0            Buitenboys  zo5 ***     2-0 19-0
Bloemenkwartza4     ***     0-3    Buitenboys  za5     *** 2-6        Forza Almereza5 1-12***
's Gravelandzo4 3-2 4-2 ***        Forza Almerezo4 5-2     ***        Sp. Almere  zo6     2-2 ***
FC Hilversumza3 6-3         ***                                       DSO/Ultraj. za5     3-6 1-5 ***

BFC         zo4 *** 6-2    14-2    HSV '69     zo6 ***1-10 1-11       ASV '65     zo5 *** 4-2
't Gooi     zo4     ***     7-2    Laren '99   zo4     ***     2-0    OSO         za5     *** 0-4
Muiden      zo6 0-8 1-8 ***        Olympia '25 zo5     0-1 *** 0-3    De Vecht    za4 6-4     ***
Muiderberg  za5         5-1 ***    de Zebra's  za4 5-2 ???     ***

EDO (U)     za5 *** 1-1 4-3        Baarn       zo3 *** 3-5            CJVV        za3 ***         3-1
Hertha      za4     *** 5-2 4-1    Nieuwland   za2     ** 4-5         Roda '46    zo2 3-3 *** 2-7
PVCV        zo4         *** 1-1    SO Soest    zo2 4-3     *** 3-3    VOP         za3 2-0     ***
UVV         zo4 6-1         ***    't Vliegdorpza3 8-0 2-1     ***    VVZA        zo3     3-1 1-4 ***

Achterveld  zo4 *** 1-2            Amsvorde    zo4 ***         1-3    DOSC        za4 *** 4-1 3-3
Eemnes      za4     *** 3-2 0-6    Cobu Boys   za3 3-0 ***     6-1    HVC         zo4     *** 2-0
De Posthoornza3 4-3     *** 3-2    Eemboys     za3 5-2 0-4 ***        KVVA        zo5         *** 0-4
Quick 1890  zo3 4-1         ***    Hees        za4         1-3 ***    TOV         za3 2-1 5-2     ***

APWC        zo6 *** 2-2     0-5    Candia '66  za3 *** 0-4            Delta Sportsza3 ***         0-2
Hooglanderv.zo4     ***     4-1    GVVV 2      zar     *** 2-1 0-3    Hercules    za3 3-1 ***
SEC         zo5 4-3 0-7 ***        HDS         zo3 2-1     ***        Renswoude   za2 2-2 3-1 ***
Scherpenzeelza4         8-1 ***    VRC         za2     0-2 3-1 ***    Saestum     zo3 0-3 1-1 3-1 ***

Patria      zo5 ***     6-2        DVSA        za5 ***         0-3    Driebergen  za3 *** 2-3 0-1
SVF         zo4 3-2 *** 5-2        Musketiers  za4 1-5 *** 1-5        OSM '75     zo2     *** 4-3 5-4
SVP         za4         *** 5-0    Odijk       zo4 2-1     ***        Nw. Utrecht zo3         *** 2-0
Veenendaal  za5 4-2 2-5     ***    SV Zeist    zo4     5-3 1-1 ***    Woudenberg  za2 4-0         ***

Aurora      zo4 ***     7-3 4-0    Austerlitz  za5 *** 0-6     1-4    Bunnik '73  za4 *** 1-5 1-3
DSVU        za5 5-1 ***            De Bilt     za4     *** 2-2        Jonathan    za3     *** 1-1 3-0
FZO         za4     2-1 ***        't Goy      zo4 4-0     ***        Kampong     zo3         *** 8-0
Sporting '70zo4     3-3 1-1 ***    Zwal.Utr.11 zo4     1-4 2-0 ***    Schalkwijk  zo4 5-2         ***

DEV Doorn   za3 ***     0-2 2-1    CDW         za5 *** 3-0     2-0    Desto       za2 ***     5-3 2-0
DWSV        zo4 1-4 ***     4-1    Maarssen    zo4     *** 3-3 2-2    HMS         za3 2-1 ***     3-2
SCH '44     zo4     3-1 ***        De Dreef    zo5 3-2     ***        Houten      zo2     6-2 ***
SVMM        za4         0-1 ***    Zwal.Utr.11 za4         4-3 ***    Maarssen    za3         1-7 ***

DHSC        za3 *** 1-2            Elinkwijk   za3 ***         1-2    DSO/Ultraj. zo5 ***     5-2 1-6
De Meern    za2     *** 0-1        Focus '07   zo4 1-0 ***            FajaLobi KDSzo4 5-0 ***
Nita        za3 4-2     *** 6-0    SVM         za3 0-4 1-1 ***        Lopik       za4     0-4 ***
VVJ         za4 1-4 0-6     ***    UVV         za4     3-0 5-2 ***    VIOD        za5     2-2 6-4 ***

Brederodes  zo4 ***    13-0 2-2    IJFC        za2 ***     7-0        Brederodes  za5 ***     4-4
Eminent Boysza5 1-3 *** 2-0        Odysseus'91 za3 2-0 *** 4-2        Hoograven   zo6 2-4 *** 1-5
Rivierwijk. zo6         *** 0-2    Vianen      za4         *** 2-5    JSV Nieuweg.zo5         *** 3-9
VSC         zo5     5-1     ***    Vriendensch.zo4 2-3 3-3     ***    Vreeswijk   zo4 0-1 ---     ***

JSV Nieuweg.za3 *** 4-1 8-1        DWSM        za4 ***     1-8        Kismet      zo6 *** 2-3
OSM '75    .za4     ***            Focus '07   za3 6-0 *** 3-0        RUC         zo5     *** 4-3
SMVC Fair PLzo4     2-2 ***        MSV '19     zo4         *** 1-2    Voorwaarts  za5 5-1     ***
                                   VSC         za5 5-1 5-2     ***

DWSV        za5 ***         1-0
Kockengen   za4 12-1*** 9-2
PVC         zo5  7-0    ***
VVU Ardah.spzo6      0-1 1-4***

2nd round
SEW         -Zaandijk      7-0   Kwadijk       -ODIN'59        0-1   Vitesse '22-ODIN'59 2      3-4
De Blokkers -Alcm.Victr,zo 0-1   ZAP           -Wherevogels    2-0   VVS '46    -Grashoppers    1-1 VVS
Zouaven za  -Alw. Forward  1-5   De Valken     -Spirit '30     1-5   KleineSluis-De Foresters   3-4
SRC         -ZTS           0-1   Beverwijk     -Volendam 2 za  1-6   DEM zo     -Fortuna W      3-2
Hellas Sport-DTS           3-2   Westzaan      -VIOS W.        3-4   KSV        -ADO '20        1-6
Assendelft  -ADO '20 2     0-9   Alcm.Victr. za-Zilvermeeuwen  3-7   De Koog    -Wijk aan Zee   1-1 WaZ
Zouaven zo  -Medemblik     8-0   HSV           -Hollandia 2    1-2   Hollandia  -Saenden        2-1
Woudia      -Volendam za   1-8   WSV '30       -WMC            5-2   VVA '71    -VSC            6-1
Argon zo    -TOV           2-1   UVV           -GVVV 2         1-2   Zeist      -Montfoort      1-0
Cobu Boys   -Laren '99     4-2   De Vecht      -De Meern       3-0   RUC        -DOVO           0-7
Kampong     -de Bilt       0-1   Magreb '90    -Kockengen      4-1   FajaLobiKDS-'t Vliegdorp   1-2
Waterwijk   -Hooglanderv.  5-0   SVF           -Buitenboys     4-5   Hertha     -Brederodes za  0-6
Odysseus'91 -SCH '44       0-2   SVL           -Aurora         8-0   Spakenburg -CDW            9-0
NVC         -Huizen        3-2   JSV Nieuwegn. -Brederodes zo  3-2   Saestum    -GVVV           0-6
IJsselmeervg-Hercules      2-0   FC Breukelen  -VVZ '49        4-4 B OSM '75    -Houten         4-3
FC Hilv. za -Wasmeer       2-4   VOP           -Quick 1890     2-6   Zuidvogels -Forza Almere   3-2
Nita        -BFC           3-1   CTO '70 zo    -De Dijk        2-8   OSV za     -TABA           5-0
AFC         -Ajax za       2-2AFCDVVA          -De Germaan     2-0   VSV        -De Meer zo     4-0
AMVJ        -WV-HEDW       4-2   DWS           -SCW            1-4   Ajax 2     -Aalsmeer za    4-3
FC Chabab   -Zeeburgia     3-1   Heemstede     -EDO            0-14  Spaarnwoude-ZSGO/WMS       0-3
RCH         -Terrasvogels  4-1   Swift         -SVIJ           1-1Sw Zuidoost Un-Kon. HFC       0-5
AFC         -Fortius       2-5   Diemen        -De Meer        5-0   Vlug en Vrd-DIO            2-6
DSK         -TOG           2-2 T Velsen        -JOS/Watergrfsm 1-3   Buitenveld.-Zwanenburg     2-3

3rd round
't Vliegdorp-WSV '340      4-1   SCH '44       -ODIN '59       1-6   DIO        -Wasmeer        2-4
ADO '20 2   -Zuidvogels    0-1   SEW           -IJsselmeervog. 0-9   Hollandia 2-Kon. HFC       4-2
AFC         -GVVV          0-1   Spakenburg    -Buitenboys    12-0   JOS/Watergr.-Zeist        10-0
AMVJ        -NVC           2-4   SVL           -Fortius        4-1   VSV        -Hollandia      0-2
Argon       -De Vecht      4-1   Swift         -Nita           1-3   VVS '46    -DEM            1-3
FC De Bilt  -JSV Nieuwegn. 2-2   TOG           -Cobu Boys      1-3   Wijk aan Zee-Spirit '30    1-1 Sp
Diemen      -Volendam 2    3-1   Volendam      -VIOS W         6-2   ZSGO/WMS   -AFC Quick 1890 2-1
FC Chabab   -Ajax 2        2-2Aj VVA '71       -Hellas Sport   2-0   ZTS        -Alw. Forward   1-1 AF
GVVV 2      -Brederodes    3-0   Waterwijk     -DOVO           0-2   Zwanenburg -Magreb '90     2-3
OSM '75     -SCW           3-2   Zilvermeeuwen -ODIN '59 2     0-1   DVVA       -De Zouaven     2-2 Z
OSV za      -Alcm. Victrix 4-1   ADO '20       -De Foresters   9-3   ZAP                        bye
RCH         -FC Breukelen RCH tt De Dijk       -HFC EDO        0-0 EDO

Intermediate round
Magreb '90  -JOS/Watergrf. 0-3   NVC           -Cobu Boys      4-0   Spirit '30 -Spakenburg     0-4

4th round
Nita        -IJsselmeervog.1-6   ZSGO/WMS      -Always Forward 0-5   OSV za     -Zuidvogels     1-4
De Bilt     -GVVV 2        3-1   Hollandia 2   -NVC            2-1   JOS/Watergr-Diemen         7-0
DOVO        -ZAP           2-2 Z FC Breukelen  -Spakenburg     2-1   De Zouaven -'t Vliegdorp  10-0
Argon       -VVA '71       1-0   Hollandia     -ODIN '59       3-0   DEM        -SVL            0-3
OSM '75     -ODIN '59 2  2-2 OSM ADO '20       -Wasmeeer       3-1
EDO         -GVVV          3-7   Ajax 2        -Volendam za    1-2

1/8 final
FC Breukelen-Hollandia 2   2-2 B JOS/Watergrfsm-ADO'20         3-1   OSM        -Argon          1-2
SVL         -De Bilt       4-0   Volendam      -IJsselmeervog. 2-1   Always Forw-Hollandia      0-7
GVVV        -Zuidvogels    6-0   Zouaven       -ZAP            2-2 Zv

1/4 final
Volendam    -GVVV          1-4   Argon         -SVL            2-1
Hollandia   -FC Breukelen  4-1   JOS/Watergrfsm-De Zouaven     0-1

1/2 final
Argon       -Hollandia     1-0   GVVV          -De Zouaven     1-1 GVVV

Final, May 15, ground Spakenburg
Argon       -GVVV          3-2


District West II
Preliminary round
ADO den Haagzo1 ***         2-2    GHC         za1 *** 2-2            BVCB        za1 *** 2-5     1-3
DSVP        za1 1-1 ***     0-3    RKAVV       zoH     ***     0-2    DHC         zoH     *** 0-2 1-2
Quick H.    zoH 0-1 3-2 ***        RKDEO       zo1 3-1 1-4 ***        UVS         zo1 1-1     ***
Rijnvogels  za1         1-0 ***    XerxesDZB   zaH 3-0     2-2 ***    Voorsch.'97 za1         1-2 ***

Nootdorp    za1 ***     2-3 2-2    Excelsior M zaH *** 2-0 0-0        Alexandria66zaH *** 1-1     1-0
VELO        zo1 3-2 *** 0-1        Excelsior 20zo1     *** 2-1 1-1    NieuwenhoornzoH     *** 1-2 2-0
Westlandia  zoH         *** 1-1    Gravenzande za1         *** 4-5    PFC         zo1 0-2     ***
Zwaluwen    zaH     1-0     ***    Feyenoord   zoH 3-1         ***    Vitesse D.  za1         2-2 ***

Deltasport  za1 ***                De Zwerver  za1 ***         1-3    Heerjansdam za1 *** 2-3
Leonidas    zoH     *** 6-0        Drechtstreekza1 3-1 ***            Kocatepe    zo1     *** 0-2 0-6
N.LekkerlandzaH 2-3     *** 1-6    Nept-Schiebrzo1 3-0 5-0 ***        RVVH        zaH 5-1     ***
VOC         zo1 6-1 1-3     ***    Smitshoek   zaH     4-1 0-1 ***    Spijkenisse za1 1-1     1-1 ***

Heinenoord  zaH ***     1-2        Alphense B  zoH *** 1-0     0-1
Nieuwerkerk zo1 0-1 ***     1-2    Quick Boys  zaH     *** 5-0
Oranje Wit  za1     2-2 ***        Pancratius  zo1 0-1     *** 0-1
SHO         za1 3-2     3-2 ***    Boshuizen   zo1     2-3     ***

Kagia       za2 *** 1-3     2-1    Meerburg    zo2 *** 1-3     4-0    Teylingen   zo3 *** 3-4     3-2
Oegstgeest  za3     *** 1-3        Lisse       zo3     *** 2-0        Voorsch.'97 zo2     *** 3-1
Gr.W II VAC zo3 0-1     *** 2-4    Valken '68  za2 0-1     *** 0-1    Lugdunum    za3 2-2     *** 2-2
Foreholte   zo3     0-1     ***    Leiden      za3     2-3     ***    Rijnsb. B 2 zar     2-2     ***

UDO         zo3 *** 0-2     1-2    SJZ         zo3 *** 0-0     1-2    Wilhelmus   zo2 *** 4-1     1-2
UVS 2       zor     *** 2-5        VUC         zo2     *** 3-4        Alkmania    zo3     *** 1-3
SEV         za2 4-0     *** 1-3    Forum Sport za2 5-2     *** 4-1    SVC '08     za2 0-1     *** 0-3
Roodenburg  za3     4-0     ***    Noordwijk 2 zar     1-1     ***    Quick Boys 2zar     4-0     ***

Zwammerdam  za3 *** 3-1     1-1    Zevenhoven  za2 *** 4-1     3-1    Rohda '76   za3 *** 1-1     3-5
TAVV        za2     *** 4-0        DOSR        zo3     *** 2-2        CVC Reeuwijkza3     *** 3-5
VEP         zo3 5-3     *** 4-1    Kamerik     za3 1-7     *** 0-2    Nieuwkoop   zo2 7-3     *** 4-0
NSV '46     zo3     1-5     ***    Woerden     zo3     3-2     ***    MMO         zo3     1-4     ***

Bodegraven  zo3 *** 1-2     0-1    BSC '68     za3 *** 1-3     3-3    CKC         zo3 *** 1-3     2-0
ROAC        zo3     *** 0-4        Haaglandia/Wza2     *** 3-0        Haastrecht  zo3     *** 3-1
DSO         za2 8-0     *** 8-1    Stompwijk   zo3 3-1     *** 2-2    Oudewater   za3 1-3     *** 4-2
Koudekerk   za3     0-2     ***    Vredenburch zo2     2-3     ***    Gouda       za2     4-1     ***

Spirit      za2 *** 2-1     2-1    Perkouw     za3 *** 3-2     2-3    ESTO        zo3 *** 1-1     3-1
Schoonhoven za3     *** 1-1        Be Fair     za3     *** 3-1        Alphen      zo3     *** 3-3
Dilettant   zo3 3-5     *** 5-3    DONK        zo2 5-2     *** 6-0    Berkel      za3 3-0     *** 4-1
UNIO        zo2     2-3     ***    Stolwijk    zo3     3-4     ***    Floreant    za3     5-1     ***

Soccer Boys za3 *** 1-2     1-1    de Zwervers zo2 *** 3-2     2-1    Duno        za2 *** 3-3     1-1
DWO         za3     *** 1-1        Gouda       zo3     *** 3-2        Die Haghe   za3     *** 3-1
ONA         z03 2-3     *** 2-2    DCV         za3 0-6     *** 2-2    GSC ESDO    zo3 4-1     *** 2-1
Olympia     zo2     5-1     ***    Leonidas    za2     3-1     ***    GONA        zo2     2-2     ***

Laakkwartierzo3 *** 4-1     1-2    Ariston '80 za3 *** 2-1     0-5    VCS         zo3 *** 1-2     3-2
HVV         zo2     *** 12-1       Houtwijk    za3     *** 3-0        TAC '90     zo4     *** 0-0
Haagse Hout za3 3-3     *** 1-0    Erasmus     zo3 2-1     *** 4-3    Spcl Monsterza2 9-1     *** 4-0
SV Duindorp za3     1-1     ***    HMSH        zo2     4-1     ***    Quick Steps za3     2-1     ***

Naaldwijk   za2 *** 3-1     2-0    RAS         za3 *** 2-2     3-3    Westlandia  za3 *** 2-1     0-2
SemperAltiusza3     *** 1-4        HVC '10     za2     *** 5-1        Lyra        za2     *** 1-3
Den Hoorn   zo3 0-1     *** 3-0    WateringseV zo3 4-2     *** 5-4    de Ster     zo3 4-1     *** 1-1
ODB         zo3     1-1     ***    GDA         zo2     0-2     ***    HaaglandiaW2zor     2-3     ***

CWO         za2 *** 4-2     2-1    Delft       zo2 *** 2-1     3-0    Westlandia 2zor *** 4-2     5-1
Honselersdk.za3     *** 2-1        DHL         zo3     *** 2-1        Mozaiek     zo3     *** 3-4
Concordia   zo3 2-3     *** 1-1    PPSC        za3 3-5     *** 3-4    MSV '71     za3 0-1     *** 1-4
Verburch    zo3     2-2     ***    MVV '27     za3     0-0     ***    Neptun.-Sch.za3     2-0     ***

VFC         zo2 *** 1-3     0-1    VVOR        za3 *** 1-2     4-0    TOGB        zo2 *** 1-2     4-0
VELO 2      zor     *** 3-1        Victoria '04za3     *** 1-3        JHR         zo3     *** 0-1
Maasdijk    za3 3-4     *** 4-1    Groeneweg   zo3 5-3     *** 3-4    Rhoon       za3 1-2     *** 2-1
Maense      za3     4-6     ***    Oliveo      zo2     1-4     ***    CION        za3     2-1     ***

Rijnm.Hgvl.Sza3 *** 2-5     2-0    Antibarbari zo3 *** 2-1     1-3    GLZ Delfshavzo3 *** 1-3     3-6
Pernis      za2     *** 4-6        Ommoord     zo3     *** 1-0        AGE         zo2     *** 6-1
BZC '95     zo3 4-5     *** 4-1    Binnenmaas  za3 3-2     *** 1-5    CVV-Mercur. za3         *** 3-0
SteedsHoogerzo3     1-2     ***    Oude Maas   za2     2-2     ***    Oud Beijerl.za3     0-1     ***

XerxesDZB   zo2 *** 8-0    10-0    WCR         zo3 *** 0-6     5-4    NBSVV       za3 ***     5-0 2-2
DHZ         zo3     *** 1-2        Barendrecht2zar     *** 3-1        Spartaan '20zo2 4-0 *** 3-1
SSS         za3 1-8     *** 2-2    Botlek      za3 2-2     *** 0-1    RDM         zo3         *** 1-3
TOGR        za3     4-1     ***    Lombardijen za2     4-5     ***    Bolnes      za3     1-1     ***

DEHMusschen zo3 *** 2-2     2-6    Zuidland    za2 *** 3-2     4-2    Slikkerveer zo2 *** 7-2     3-4
DRL         zo2     *** 3-2        Gravendeel  za3     *** 4-2        Hekelingen  zo3     *** 2-1
Strijen     za2 3-2     *** 7-4    SVV         zo3 0-3     *** 1-0    SNS         za3 0-7     *** 0-2
DBGC        za3     0-1     ***    LMO         zo3     3-2     ***    NSVV        za2     9-0     ***

Rozenburg   za2 *** 5-1     6-1    Abbenbroek  zo3 *** 1-9     2-0    Den Bommel  za2 *** 1-4     1-3
Rockanje    za3     *** 6-3        Poortugaal  zo2     *** 4-1        Vlotbrug    za3     *** 1-2
Excelsior R zo3 2-5     ***        Brielle     za2 4-3     *** 4-0    SCO '63     zo2 4-2     *** 3-0
Meeuwenplaatzo3     1-3     ***    Stellendam  za3     1-2     ***    OHVV        zo3     4-0     ***

Flakkee     zo3 *** 0-8     1-0    Nicolaas B. zo4 *** 3-0     3-3    Alphia      za4 *** 7-2     1-2
OVV         zo2     *** 7-1        van Nispen  zo4     *** 6-4        Warmunda    za4     *** 2-2
Hellevoetslsza2 8-0     *** 5-1    Hazersw. B  za4 0-2     *** 2-3    Kicker '69  zo4 4-1     *** 2-1
JongeSpartn.za3     1-3     ***    VVSB        za4     1-0     ***    Zoetermeer  zo4     0-0     ***

Oosterheem  za4 *** 7-3     6-0    Floreant    zo4 *** 2-4     1-0    Aarlanderv. za4 *** 1-4     2-3
LSVV '70    za4     *** 6-0        Bernardus   zo4     *** 1-1        Siveo '60   za4     *** 2-2
Warmunda    zo4 1-4     *** 3-1    Woubrugge   za4 0-0     *** 4-2    ASVV        zo4 4-3     *** 3-3
Real Zoetermzo4     5-1     ***    Wilhelmus   za4     2-2     ***    Altior      zo4     5-0     ***

Roodenburg  zo4 *** 4-1     0-5    RVA Anadolu zo4 *** 5-2     7-1    REMO        zo4 *** 5-3     0-1
RVC '33     zo4     *** 8-1 1-4    ASC         zo4     *** 3-4        DoCoS       zo4     *** 9-1
SVOW        za4 4-2     *** 2-4    DoCoS       za4 1-1     *** 3-2    VUC         za4 2-5     ***
Sportief    za4             ***    KSD         za4     3-2     ***    Leidse Boys za4     1-2 7-2 ***

Full Speed  zo3 *** 0-0     1-2    LeidscheBoyszo4 *** 1-2     6-1    Te Werve    za4 *** 4-2     0-2
Schipluiden zo2     *** 2-0        ADS         zo4     *** 5-3        Blauw Zwart za4     *** 5-0
VDL         za2 2-0     *** 5-1    UVS         za4 2-4     *** 6-2    HMC         zo4 3-2     *** 2-0
KMD         za3     2-4     ***    Celeritas   za4     2-5     ***    Rijnland    zo4     0-2     ***

Celeritas   zo4 *** 3-0            WIK         zo4 *** 6-2     1-1    Swift Boys  za4 *** 3-1     3-3
GOL Sport   zo4     *** 8-0        Delfia      zo4     *** 6-7        Linschoten  za4     *** 5-1
FootballFactza4 1-5     *** 4-4    TAC '90     za4 4-2     *** 6-1    Ammerstol   zo4 2-4     *** 0-5
HDV         za4 2-1 2-2     ***    Wassenaar   za4     0-4     ***    Zwarte Pijl zo4     3-1     ***

WDS         za4 *** 16-1    4-0    SPV '81     za4 *** 3-3            Blijdorp    zo4 *** 4-4     2-3
PKC '85     za4     *** 0-12       Hargasport  za4     *** 2-2        Aeolus      zo4     *** 1-3
NOC Kraling.zo4 1-1     ***        HOV DJSCR   zo4 2-2     *** 2-1    Bergambacht za4 1-1     *** 5-1
Cabauw      zo4             ***    Gouderak    zo4 2-4 4-1     ***    Hermandad   za4     6-1     ***

Moerkapelle za4 *** 1-2     2-1    GDA         za4 *** 8-6     3-2    Verburch    za4 *** 2-2     2-2
Rijnstreek  za4     *** 2-3        BMT         za4     *** 4-0        Vredenburch za4     *** 2-1
Hillegersbg zo4 1-0     *** 1-4    HPSV        za4 2-2     *** 2-3    PGS/VOGEL   za4 1-4     *** 1-3
Moordrecht  zo4     5-3     ***    HVVHercules za4     4-1     ***    Wanica Star za4     3-2     ***

Escamp      zo4 *** 3-2     4-4    DVO '32     za4 *** 3-1     3-0    Wippolder   zo4 *** 0-3     5-4
SVH         zo4     *** 0-5        DVC         za4     *** 1-5        Oranjepl-Pdvzo4     *** 5-1
Loosduinen  za4 4-0     *** 3-1    BMT         zo4 2-0     *** 5-3    RFC 2000    za4 4-4     *** 2-6
Quintus     za4     5-3     ***    Taurus      zo4     4-1     ***    HBSS        za4     3-10    ***

SEP         zo4 *** 7-0     3-3    VVK         za4 *** 4-1     4-1    VOB         zo4 *** 1-3     1-0
Toofan      zo4     *** 1-2        SDV         za4     *** 3-3        Hermes DVS  zo4     *** 5-2
Hermes DVS  za4 2-2     *** 0-3    Hoekpolder  zo4 0-2     *** 4-3    Lekkerkerk  za4 3-0     *** 1-2
Zestienhovenza4     8-1     ***    CWO         zo4     5-1     ***    IJVV Zwerv. za4     3-3     ***

HWD         zo4 *** 3-1     1-0                                       GoudswaardsBza4 *** 1-1     1-0
SVDPW       zo4     *** 8-1        Zuiderpark  za4 *** 3-0            Real Parbo  za4     *** 7-0
DRL         za4 3-2     *** 1-1    Hargasport  zo4     *** 3-1        Maasstad Tedzo4 2-6     *** 1-5
SVS         za4     3-3     ***    Besiktas    zo4 3-1     ***        Spaland     zo4     0-3     ***

DRGS        zo4 *** 3-1     5-2    GOZ         za4 *** 3-0     4-1    Piershil    za4 *** 6-0     3-2
Pretoria    zo4     *** 4-1        TransvaliaZEza4     *** 3-5        Zinkwegse B za4     *** 4-3
ZBVH        za4 3-1     *** 3-5    Overmaas    zo4 2-2     *** 5-2    TransvaliaZWzo4 1-8     *** 6-1
WCR         za4     7-2     ***    Voorwaarts  zo4             ***    Coal        zo4     2-3     ***

LMO         za4 *** 1-2     3-0    Melissant   za4 *** 0-3     1-1    Vierpolders zo4 *** 0-0
Egelantier Bza4     *** 8-0        Simonshaven za4     *** 2-3        Bernisse    za4     *** 1-3 7-3
NTVV        za4 1-2     *** 4-0    Poortugaal  za4 1-2     *** 3-2    DVV '09     za4 2-0     ***
OFB         za4     0-3     ***    Herkingen   za4     2-0     ***    Kocatepe    za4 2-6     1-3 ***

FIOS        zo4 *** 0-1
WFB         za4     *** 2-0
Zwartewaal  za4 2-1     ***

2nd round
group A
Haagland.Wza-OHVV          0-2   Voorsch'97 zo -Roodenburg za  4-3   VOC        -XerxesDZB za   1-0
OVV         -Zevenhoven    1-1 O CWO za        -CKC            9-2   AGE        -DSO            2-3
Berkel      -SHO           1-3   GSC ESDO      -Rijnvogels     0-2   Zwervers   -ARC            1-3
HVC '10     -Jodan Boys    0-1   RijnsburgseB  -Spartaan'20    5-1   FC Lisse za-RVVH           0-1
SC Feyenoord-RKAVV         3-2   Groeneweg     -Smitshoek      0-4   Boshuizen  -Excelsior M    0-2
TAVV        -Barendrecht2  1-1 T DONK          -De Ster        4-2   Olympia    -Voorsch.97 za  2-2 Ol
Scheveningen-XerxesDZB zo  5-1   HMSH          -DRL            2-2 H Westland.zo-Forum Spoer    5-3
Oegstgeest  -Sportief      0-0 S UVS zo        -Schipluiden    2-2 U BZC '95    -RCL            0-6
Zuidland    -Spcl.Monster  2-3   Haagl.W. zo   -Poortugaal zo  1-0   Quick Boys2-Capelle        0-3
Spijkenisse -Rozenburg     2-0   TOGB          -VELO 2         2-1   NSVV       -VVSB zo        0-5
Delft       -Westlandia 2  5-1   Piershil      -HVV            3-2   Leonidas zo-Nieuwkoop      5-2
Spirit      -Zwaluwen      1-3   Ter Leede     -Oude Maas      2-0   Quick Boys -Nept.Schiebr.zo0-0 QB
HBS         -Lisse zo      5-2   Katwijk       -Naaldwijk      4-1   ADO den Hg.-Alexandria'66  0-3
Noordwijk   -Nieuwenhoorn  0-1   Barendrecht                   bye
group B
Moordrecht  -Altior        3-2   Bergambacht   -Loosduinen     1-2   Oosterheem -GOZ            3-4
GDA za      -SPV '81       2-1   Real Parbo    -WDS            1-2   TAC '90 za -Oranjepl.Pstd  2-5
Bernardus   -Nicolaas Boys 0-3   WFB           -RVA Anadolu    5-0   ADS        -WCR            2-1
Kickers '69 -VVK           1-6   Poortugaal za -Blauw Zwart    2-0   DoCoS zo   -Wanica Star    2-3
BMT zon     -DVV '09       bno   Zestienhoven  -Zuiderpark     1-0   Zwarte Pijl-Hermes DVS     0-3
Egelantier B-Celeritas     0-0   HWD                           bye

3rd round
group A
Alexandria66-Spijkenisse   3-2   Leonidas zo   -HBS            2-3   Ter Leede  -OVV            5-1
Barendrecht -RCH           2-1   Nieuwenhoorn  -Rijnsburgse B  2-0   TOGB       -Voorschoten 97 3-4
Capelle     -OHVV          5-2   Olympia       -FC Rijnvogels  3-1   UVS zo     -SC Feyenoord   1-3
DONK        -CWO           4-3   Quick Boys    -Monster        2-0   VOC        -ARC            5-1
DSO         -Scheveningen  1-3   RVVH          -TAVV           8-0   VVSB zo    -Excelsior      3-1
Haagland. zo-HBS           1-2   SHO           -Piershil       7-1   Zwaluwen   -Delft          6-5
Jodan Boys  -Westlandia zo 1-2   Smitshoek     -Sportief       6-0   Katwijk                    bye
groep B
Zestienhoven-Loosduinen    1-1   Moordrecht    -GDA            0-6   Nicolaas B -VVK            3-3 NB
Wanica Star -WDS           0-4   BMT           -Poortugaal     3-2   HWD        -GOZ            2-4
Hermes DVS  -WFB           2-0   Oranjepl/Postd-ADS            2-1   Celeritas

Intermediate round
Group A
Katwijk     -HMSH          5-1   Capelle       -Nieuwenhoorn   4-1   Olympia    -HBS            2-3
SC Feyenoord-DONK          6-2   Voorschoten'97-VVSB           0-8
Group B
GOZ         -Nicolaas Boys 6-3

1/8 final
Group A
Katwijk     -Zwaluwen      3-3 Z Smitshoek     -Quick Boys     5-2   Ter Leede  -Feyenoord      3-1
Westlandia  -Scheveningen  3-0   Barendrecht   -SHO            4-5   RVVH       -Alexandria '66 2-1
VVSB        -VOC           1-2   HBS           -Capelle        1-2

1/4 final
Group A
Zwaluwen    -RVVH          2-2 R Smitshoek     -Westlandia     2-1
Ter Leede   -SHO           1-0   Capelle       -VOC            5-1
Group B
Zestienhoven-GOZ           2-0   WDS           -Hermes/DVS     2-0
Oranjepl/Pd -GDA           2-1   Celeritas     -BMT            0-1

1/2 final
Group A
Smitshoek   -Ter Leede     1-5   RVVH          -Capelle        0-2
Group B
Zestienhoven-WDS           2-0   BMT           -Oranjeplein/Pd 7-0

Final, May 18, ground  SEV / RKAVV (Leidschendam)
Group A
Ter Leede   -Capelle       0-1

Group B
Zestienhoven-BMT           3-3 nv, Strafschoppen 4-2


District South I
Preliminary round
GPC Vliss.  zaH *** 0-2 1-3        DOSKO       zo1 ***         3-1    Baronie     zoH *** 3-0 5-0
Halsteren   zo1     *** 3-1        Goes        zoH 2-1 ***            IFC         zo1     *** 3-31-7
Kloetinge   zo1 6-0 4-2 *** 2-2    HSV Hoek    zaH 3-1 2-2 ***        Sliedrecht  za1         ***1-6
Vlissingen  za1             ***    TerneuzenseBza1     0-2 0-4 ***    Stedoco     zaH 2-2         ***

ASWH        zaH ***         2-0    Achilles Vn.zaH ***     4-2 1-1    Alblasserdamza1 *** 1-0     1-4
Dongen      zoH 0-3 *** 4-4        Bl. Geel'38 zoH 1-1 *** 4-1        Nemelaer    zo1     ***     0-2
JEKA        zo1 4-2     *** 2-3    TSC         zo1         *** 0-1    Nivo Sparta zaH 2-0 2-0 ***
Pelikaan    za1     2-4     ***    VVGZ        za1     2-5     ***    OJC RosmalenzoH         2-0 ***

Altena      za1 ***     1-8 1-7    Almkerk     za1 ***     2-1 1-6    AWC         zo1 ***     0-2
LONGA       zo1 3-2 ***     1-4    DESK        zo1 4-1 ***     1-3    BVV         zo1 2-0 ***     4-2
OSS 1920    zo1     1-1 ***        TOP         zo1     0-2 ***        HVCH        zo1     2-2 ***
UNA/BrinvastzoH         1-2 ***    UDI'19/BB   zoH         3-0 ***    Roda Boys/Bwza1 2-3     1-5 ***

Alverna     zo1 ***     1-2 1-1    Brabantia   zoH ***         3-0
Best Vooruitzo1 6-4 ***     0-3    de Valk     zo1 1-0 *** 6-0
HVV Helmond zo1     0-0 ***        Geldrop     zo1 5-0     *** 3-0
Nuenen      zoH         3-1 ***    Sparta '25  zo1     1-3     ***

METO        zo3 *** 2-5     1-2    BSC         zo2 *** 5-1     3-0    MZC '11     za3 *** 1-3 0-6
Yerseke     za3     *** 7-1        De Fendert  za3     *** 0-4        Duiveland   zo2     ***
H.Arendskerkza3 1-2     *** 0-4    Kapelle     za3 0-1     *** 1-1    Roosendaal  zo2     1-3 ***
Arnemuiden  za2     3-1     ***    Bruse Boys  za2     1-3     ***

AZVV        za3 *** 6-3     3-2    Tholense B  za3 *** 3-4     0-3    Rillandia   za3 *** 0-5     2-2
WHS         za3     *** 0-3        MZVC        za3     *** 2-2        Oostkapelle za2     *** 1-3
Dauwendaele za2 4-2     *** 3-1    Heinkenszandza2 4-2     *** 2-7    Jong Ambon  zo3 8-0     *** 5-1
Victoria '03zo3     4-2     ***    Axel        zo2     2-1     ***    De Meeuwen  za3     5-0     ***

SSV '65     za2 *** 3-4     5-1    Terneuzen   zo2 *** 3-0     4-2    Aardenburg  zo2 *** 7-0     5-0
MOC '17     zo3     *** 0-3        Serooskerke za2     *** 3-1        Domburg     za3     *** 0-4
Apollo '69  za3 0-7     *** 1-9    Zeelandia Mbzo3 1-4     *** 8-1    HVV '24     zo3 2-3     *** 7-2
NOAD "67    za3     2-1     ***    Noormannen  za3     2-0     ***    VCK         za2     1-2     ***

Zaamslag    za2 *** 2-2     1-0    Spui        za3 *** 1-7     1-1    Nieuwland   za3 *** 0-1     0-6
Rood Wit W. zo3     *** 3-3        VVC '68     za2     *** 1-5        Klundert    za2     *** 5-1
Nieuwdorp   za3 3-4     *** 2-4    RCS         zo2 7-1     *** 5-0    Krabbendijkeza3 2-2     *** 3-4
Alliance    zo2     5-4     ***    SC Gastel   zo3     2-1     ***    Cluzona     zo3     1-2     ***

Moerse Boys zo2 *** 6-1     2-1    Internos    za3 *** 1-2     2-3    The Gunners za2 *** 1-6     0-2
Beek Vooruitza3     *** 1-0        Unitas '30  zo3     *** 2-1        Papendrecht za3     *** 1-2
Zundert     zo3 1-1     *** 2-1    Beek Vooruitzo3 0-1     *** 3-1    Groen Wit   zo3 2-2     *** 2-4
Internos    zo3    10-0     ***    Good Luck   za3     0-6     ***    Zwaluwe     za2     1-0     ***

Terheijden  zo3 *** 2-1     5-1    Amstelwijck za3 *** 3-1     0-4    Madese Boys zo3 *** 3-0     5-5
Dinteloord  za2     *** 2-1        RCD         zo3     *** 5-2        Heukelum    za3     *** 1-3
SVW         za2 3-1     *** 0-2    Boeimeer    zo2 10-0    *** 4-1    Sleeuwijk   za3 1-2     *** 1-5
De Alblas   za3     3-3     ***    Wieldrecht  za2     0-1     ***    Rijswijkse Bza2     6-1     ***

Rijsoord    za2 *** 6-3     4-1    GVV         zo3 *** 1-4     0-2    Waspik      zo3 *** 2-1     4-5
Virtus      zo3     *** 3-0        NOAD '32    za3     *** 1-8        Hardinxveld za2     *** 5-0
Seolto      za3 0-7     *** 1-2    Leerdam Sp55za2 3-0     *** 5-1    Sparta '30  za3 3-3     *** 2-0
EBOH        za3     5-2     ***    GJS         za3     2-0     ***    Unitas      za3     2-3     ***

Unitas      zo2 *** 5-2     7-1    Oosterhout  zo3 *** 2-1     2-2    DHV         za3 *** 0-2     4-3
ASH         za3     *** 1-5        DFC         za2     *** 2-1        Ameide      za2     *** 2-1
GDC         za2 1-5     *** 4-0    Zuilichem   za3 2-1     *** 1-3    SCO/TOFS    zo3 3-0     *** 3-1
Schelluinen za3     2-3     ***    VVAC        za3     1-2     ***    Groote Lindtza3     3-2     ***

Groot Ammersza3 *** 2-2     1-7    Theole      zo2 *** 3-2     1-0    Zwaluw VFC  zo2 *** 0-2     0-2
Herovina    za3     *** 1-2        Everstein   za2     *** 4-1        Gilze       zo3     *** 2-2
Meerkerk    za2 1-1     *** 2-4    Tricht      za3 0-6     *** 1-2    Wilhelmina26za3 0-4     *** 1-2
TEC         zo2    11-0     ***    GVV '63     za3     3-2     ***    TSV Gudok   zo3     4-2     ***

ODC         zo3 *** 1-2     1-0    Essche Boys zo3 *** 0-3     1-4    TSVV Merlijnza3 *** 2-1     0-6
Valkenswaardzo2     *** 1-4        Rijen       zo3     *** 3-2        RKVVO       zo2     *** 7-0
WSC         zo2 1-2     *** 4-1    Rood Wit V  zo2 3-0     *** 3-0    Wilhelmina  zo3 2-0     *** 0-2
VOAB        zo3     3-1     ***    Oisterwijk  zo3     1-0     ***    SBC         zo3     5-1     ***

RKJVV       zo2 *** 3-3     5-1    RPC         zo3 *** 3-1     1-1    Uno Animo   zo2 *** 2-1     1-4
WNC         za2     *** 0-0        PSV         zo2     *** 1-2        Bergeijk    zo3     *** 0-3
Taxandria   zo3 2-5     *** 1-1    NEO '25     za3 1-1     *** 0-2    Nw. Woensel zo2 1-0     *** 1-1
DSC         zo3     2-3     ***    Helvoirt    zo3     1-0     ***    CHC/Orka    zo3     3-5     ***

Boxtel      zo3 *** 1-2     1-0    SC 't Zandt zo2 *** 3-1     4-1    SV Capelle  za2 *** 1-1     5-1
Marvilde    zo2     *** 4-1        Beerse Boys zo2     *** 2-1        Haarsteeg   zo2     *** 4-2
SSC '55     za3 1-1     *** 2-5    Jong Brabantzo3 1-5     *** 4-2    NOAD        zo3 4-2     *** 2-3
RKSV Heeze  zo3     2-4     ***    Emplina     zo3     2-6     ***    BMC         zo3     2-0     ***

Unitas '59  zo3 *** 3-1     4-6    Baardwijk   zo3 *** 2-0     0-2    Tivoli      zo5 *** 4-4     2-2
Sarto       zo2     *** 1-3 3-3    Reusel Sportzo3     *** 0-3        SVSOS       zo5     *** 0-5
Gestel      zo2 5-1     ***        Bladella    zo2 0-1     *** 3-1    Steensel    zo4 7-0     *** 4-2
RKDVC       zo3     0-4     ***    St.Michielsgzo3     1-4     ***    SpoordonkseBzo4     4-0     ***

Puspahira   zo5 *** 2-0     0-5    RKDSV       zo4 *** 7-2     5-0    Terlo       zo5 *** 2-4     0-5
Casteren    zo5     *** 1-5        DVS         zo5     *** 4-1        LSV         zo4     *** 0-6
SDO '39     zo4 2-0     *** 0-3    Were Di     zo4 0-0     ***        LEW         zo5 2-0     *** 2-1
SCI/FLYNTH  zo4     5-0     ***    DBS         zo5     4-5     ***    Acht        zo4     6-0     ***

Vessem      zo5 *** 0-0     1-4    EMK         zo4 *** 3-1     7-1    Nederwetten zo5 *** 5-5     1-5
Knegselse B zo5     *** 3-2        ZSC         zo5     *** 2-4        de Raven    zo5     *** 1-4
Tongelre    zo4 3-1     *** 3-1    DOSKO '32   zo4 1-1     *** 4-1    Oirschot V. zo4 6-1     *** 3-0
BES         zo4     3-1     ***    Waalre      zo5     2-3     ***    DOSL        zo4     2-8     ***

Nuenen 2    zor *** 4-0     1-1    HMVV        zo4 *** 3-2     4-3    DEES        zo5 *** 3-3     1-6
Eindhoven   zo4     *** 4-0        UNA/Brinv.2 zor     *** 2-2        de Weebosch zo5     *** 2-3
Sterksel    zo5 1-9     ***0-14    WODAN       zo4 0-0     *** 3-0    Hapert      zo4 4-2     *** 3-5
Dommelen    zo4     3-1     ***    Netersel    zo5     0-3     ***    Woenselse B.zo4     2-1     ***

Wilhelmina Bzo4 *** 12-0    5-1    Hoogeloon   zo4 *** 3-0     8-2    Smerdiek    za4 *** 2-1     0-2
ETS         zo5     *** 4-1        Riethoven   zo5     *** 0-1        Vogelwaarde zo5     *** 11-0
RKGSV       zo5 2-2     *** 1-2    Braakhuizen zo4 2-0     *** 4-1    Brouwershav.za4 1-6     *** 0-9
Hulsel      zo4     4-5     ***    Rust Roest  za4     2-2     ***    Luctor '88  zo4     7-0     ***

Biervliet   zo4 *** 3-3            Robur       zo5 *** 3-4     0-5    Clinge      zo4 *** 8-0     4-1
Zeeland Sp. zo4     *** 2-1        Corn Boys   zo5     *** 1-2        Volharding  zo5     *** 0-3
Breskens    zo5 2-3     ***        Colijnspl.B.za4 4-0     *** 3-1    Graauw      zo5 0-5     *** 3-2
                                   Steen       zo4     4-0     ***    Hoedekenskrkza4     4-0     ***

Lewedorpse Bza4 *** 1-4     4-2                                       IJzendijke  zo4 *** 4-2     7-0
Hontenisse  zo4     *** 4-2        Hulsterloo  zo4 *** 1-2            Hoofdplaat  zo5     *** 0-1
ODIO        zo5 5-1     *** 5-1    SPS         za4     *** 4-3        Veere       za4 1-0     *** 5-1
Groede      zo5     0-2     ***    Koewacht    zo5 1-1     ***        Cadzand     zar     0-2     ***

Patrijzen   zo4 *** 4-2     5-1    Oostburg    zo4 *** 4-0     0-2    Walcheren   za4 *** 3-0     4-4
Wolfaartsdykza4     *** 3-2        Vlissingen  za4     *** 1-6        Sluis       zo5     *** 0-12
Kwadendamme zo5 1-2     *** 3-0    Schoondijke zo5 4-1     *** 1-4    Kloetinge 2 zor 3-1     *** 8-1
SKNWK       za4     7-2     ***    Hoek 2      zar     1-1     ***    Ria W       zo4     8-0     ***

Stavenisse  za4 *** 0-6     0-7    Renesse     zo5 *** 1-0            SC Kruislandzo4 *** 4-1     1-0
Wemeldinge  za4     *** 5-1        Bevelanders za4     *** 3-1        DIOZ        zo5     *** 2-0
Vosmeer     zo5 1-0     *** 3-5    ZSC '62     za4 5-1     ***        DIVO        zo5 0-7     *** 1-3
Sluiskil    zo4     5-1     ***                                       Kruiningen  za4     1-2     ***

Alliance    za4 *** 3-8     2-1    TPO         zo5 *** 0-2     5-1    Noordhoek   zo4 *** 5-1     1-1
De Schutterszo4     *** 2-0        Lepelstr. B.zo4     *** 9-0        Vivoo       zo5     *** 1-4
SC Welberg  zo5 8-3     *** 2-3    Chrislandia za4 2-1     *** 0-5    DVO '60     za4 1-2     *** 2-3
NVS         zo5     1-0     ***    Moerstraten zo5     0-1     ***    Grenswacht. zo4     4-1     ***

Halsteren   za4 *** 3-3     2-0    Rimboe      za4 *** 3-3     0-7    Nw.Borgvlietzo4 *** 5-0
WVV '67     zo5     *** 1-3        Kogelvangersza4     *** 2-0        Rimboe      zo5     *** 3-3
BVV '63     zo4 2-1     *** 3-1    Steenbergen zo4 4-2     *** 2-2    Unitas '30  za4 0-1     ***
SVC         zo5     1-2     ***    RBC         zo5     6-2     ***

Val Aan     zo5 *** 3-2     0-1    GSC         za4 *** 6-2     5-1    Brakel      za4 *** 1-2     1-0
Vrederust   za4     *** 2-4        Buren       zo4     *** 7-3        Dubbeldam   za4     *** 2-1
NSV         zo5 3-0     *** 1-4    Dubbeldam   zo4 1-8     *** 5-1    Wadenoyen   zo5 1-8     *** 2-2
FC Bergen   zo4     2-2     ***    Asperen     za4     5-2     ***    SC Emma     zo4     4-2     ***

HSSC '61    za4 *** 4-3     3-1    ASWH 2      zar *** 12-1    9-0    Giessen     za4 *** 1-2     0-2
Haaften     za4     *** 1-5        MEC '07     zo5     *** 2-3        RKTVC       zo4     *** 3-4
Beesd       zo4 4-2     *** 4-2    Lekvogels   za4 2-6     *** 2-4    Noordeloos  za4 0-0     *** 5-2
BZS         zo5     1-2     ***    MVV '58     za4     2-0     ***    Ophemert    zo5     0-3     ***

TEC         za4 *** 2-2     3-1    Raptim      za4 *** 0-3     1-3    Rhelico     zo5 *** 0-0     1-1
Peursum     za4     *** 4-1        SCR         zo4     *** 3-1        Kerkwijk    za4     *** 4-0
Waalkanters zo5 1-2     *** 0-1    Well        za4 3-1     *** 3-3    SVS '65     za4 1-4     *** 1-5
SSW         zo4     1-6     ***    SCZ         zo5     0-3     ***    Teisterband.zo4     1-2     ***

Heerewaardenzo5 *** 2-1    0-11    Hedel       zo5 *** 0-2     2-0    Right'Oh    zo5 *** 0-2     2-3
ZBC '97     zo5     *** 0-8        Dussense B  zo5     *** 1-2        ZBC '97     za4     *** 5-4
Streefkerk  za4 5-1     *** 4-1    Jan v Arckelzo4 4-2     *** 7-2    Raamsdonk   zo4 2-1     *** 5-3
Kozakk. B 2 zar     8-0     ***    Vuren       za4     4-0     ***    ODS         za4     1-1     ***

RKVSC       zo5 *** 3-6     3-1    Chaam       zo5 *** 7-2     2-3    TSC         za4 *** 2-3     2-4
OMC         zo5     *** 5-3        Advendo     zo4     *** 1-4        Barca       zo4     *** 3-1
Arkel       za4 5-2     *** 9-1    Bavel       zo4 0-3     *** 4-1    DVVC        zo4 7-2     *** 2-1
Raptim      zo5     3-3     ***    DSE         zo4     4-4     ***    Gesta       zo5     0-5     ***

Hoeven      zo4 *** 2-0     1-1    Molenschot  zo5 *** 0-1     1-8    DIA         zo4 *** 9-3     4-1
WDS '19     zo5     *** 1-1        Ulicoten    zor     *** 1-5        TVC Breda   zo4     *** 10-0
RSV         zo4 3-0     *** 2-4    SAB         zo4 3-0     *** 1-2    Achtmaal    zo5 1-14    *** 3-3
Jeka 2      zor     5-1     ***    Viola       zo4    11-0     ***    SV Reeshof  zo4     3-4     ***

DEVO        zo5 *** 4-3     3-5    Irene '58   zo4 *** 2-1      4-4   Veerse Boys zo4 *** 5-1     6-1
Sprundel    zo4     *** 3-4        Schijf      zo4     *** 2-1        VVR         zo4     *** 5-1
UVV '40     zo5 2-1     *** 1-1    OVV '67     zo5 1-5     *** 1-1    Be Ready    zo5 1-1     *** 2-2
HSC '28     zo4     1-4     ***    Barca       za4     3-3     ***    PCP         zo5     0-6     ***

Gloria UC   zo4 *** 8-0     3-4    Broekhoven  zo5 *** 4-0     2-0    SV BLC      za4 *** 5-0
Riel        zo5     *** 5-2        WSC         za4     *** 0-7        Nordea      zo5     *** 1-1
Neerlandia31zo5 0-8     *** 0-2    ZIGO        zo4 3-3     *** 3-4    VCB         zo4 3-0     ***
GSBW        zo4     3-0     ***    Blauw Wit'81zo4     5-4     ***

SVSSS       zo4 *** 5-1     0-3    Willem II   zo5 *** 1-4     2-4    The White B.zo5 *** 0-6    0-12
FC Drunen   zo4     *** 1-8        RWB         zo4     *** 8-0        OSC '45     zo4     *** 5-2
SC Olympus  zo5 1-2     *** 3-5    VCW         zo5 2-1     *** 3-2    ONI         za4 7-0     *** 2-4
HHC '09     zo4     9-0     ***    Sarto 2     zor     2-4     ***    RKTVV       zo4     8-1     ***

Tuldania    zo5 *** 1-4     2-1    Olympia '60 za4 *** 1-8     5-2    Audacia     zo4 *** 4-2     3-1
Ons VIOS    zo4     *** 14-0       Hilvaria    zo4     *** 8-0        EDN '56     zo5     *** 4-1
SVG         zo5 1-5     *** 1-2    Berkdijk    zo5 0-2     *** 0-8    Nordea      za4 0-2     *** 1-2
Oosterhout  zo4     1-2     ***    Wernhout    zo4     0-3     ***    WSJ         z05     1-1     ***

FC Engelen  zo4 *** 1-4     2-2    SC Elshout  zo5 *** 4-5     1-3    Hurwenen    zo5 *** 5-2     1-7
Den Dungen  zo4     *** 3-0        BVV         za4     *** 1-1        de Bocht '80zo5     *** 3-2
Nevelo      zo4 5-1     *** 5-0    Real Lunet  zo4 6-1     *** 3-1    RKKSV       zo5 5-0     *** 0-3
RKJVV       za4     1-3     ***    Alem        zo5     3-5     ***    Maliskamp   zo4     6-3     ***

Vlijmense B zo4 *** 8-0     1-2
TGG         zo5     *** 1-1
Nieuwkuijk  zo4 1-3     *** 5-0
Rossum      zo5     2-2     ***

2nd round
Dauwendaele -Aardenburg    5-2   Biervliet     -Axel           2-4   Vlissingen -RCS            4-3
Terneuzen   -Hontenisse    5-1   Veere         -Zaamslag       0-3   Clinge     -RBC            0-3
FC Bergen   -Sluiskil      2-1   Jong Ambon    -Goes           0-8   SSV'65     -Hoek           0-7
Hoek 2      -Arnemuiden    0-1   Kloetinge 2   -Duiveland      1-1 D Colijnspl.B-ZSC '62        4-0
Luctor '88  -Nw.Borgvliet  2-1   Patrijzen     -BVV '63        7-1   Kruisland  -SPS            3-0
Halsteren   -BSC           2-0   Klundert      -ZBC '97        2-2 Z DFC        -Zwaluwe        2-2 DFC
De Schutters-Unitas '30    0-3   LepelstraatseB-Noordhoek      1-0   UVV '40    -JEKA 2         1-1
JEKA        -Moerse Boys   5-2   SCO/TOFS      -Baronie        1-3   Terheijden -DIA            1-1 DIA
Viola       -Barca zo      2-4   Chaam         -Irene '58      2-2 I ASWH 2     -Leerdam Sp.'55 2-0
Oranje Wit  -ASWH          1-3   Stedoco       -LRC            0-1   Kozakken B.-Achilles Veen  4-1
Streefekrk  -Rijsoord      1-0   Unitas        -Theole         2-3   Hardinxveld-GSC            0-2
Noordeloos  -Brakel        3-2   Kerkwijk      -Peursum        2-3   RijswijkseB-NIVO Sparta    1-3
Veerse Boys -OMC           6-1   Beesd         -BMC            1-3   TEC        -SCR            3-0
OJC Rosmalen-RKJVV/v D.    6-0   DESK          -WSC            1-2   Den Dungen -Jan v Arckel   1-2
Helvoirt    -SC 't Zand    0-1   RKTVV         -TSV Gudok      2-1   Real Lunet -Audacia        3-0
Maliskamp   -Vlijmense B.  0-6   RWB           -Ons VIOS       1-1 R VCB        -HHC '09        1-1
SBC         -Nw. Woensel   1-0   Rood Wit V.   -EMK            4-1   RKDSV      -Oirschot Vrt.  3-0
GSBW        -Broekhoven    9-0   Wilhelmina B. -HMVV           2-6   Dommelen   -LEW            2-0
Steensel    -Hilvaria      1-3   BVV           -UNA/Br.        2-2 B BestVooruit-Bladella       2-2 BV
Nuenen      -De Valk       3-3 V Marvilde      -Woenselse B.   7-1   Gestel     -Geldrop/HB     1-2
Tongelre, SCI/Flynth, Braakhuizen en Boeimeer                  bye

3rd round
Barca       -ASWH          0-9   GSC           -Colijnspl. B.  3-1   BMC        -Vlijmense Boys 0-1
Rijsoord    -DIA           5-5 D Kruisland     -Zaamslag       3-3 K SBC        -Real Lunet     5-1
Veerse Boys -HSV Hoek      2-12  JEKA          -Duiveland      3-0   Best Vooruit-Kozakken Boys 1-3
Vlissingen  -RBC           3-2   FC Bergen     -Axel           2-5   Rood Wit V -RKTVV          1-1 RKTVV
Unitas '30  -Dauwendaele   4-1   Baronie       -Patrijzen     10-0   Jan v Arckel-WSC           0-5
ZBC '97     -Goes          0-3   Nivo Sparta   -SC 't Zand     4-1   Braakhuizen-HMVV           2-1
Halsteren   -DFC           7-1   OJC Rosmalen  -GSBW          11-1   Hilvaria   -BVV            0-2
Lepelstr.B. -Arnemuiden    1-6   Marvilde      -SCI/Flynth     0-1   TEC        -HHC '09        1-0
ASWH 2      -Boeimeer      4-1   RKDSV         -Theole         1-2   Peursum    -Tongelre       4-3
Irene '58   -Luctor '88    3-1   Geldrop/HB    -LRC            3-1   Noordeloos -RWB            1-3
Terneuzen   -UVV '40       3-1   De Valk       -Dommelen       6-0

4th round
Axel        -Halsteren     1-4   Vlissingen    -Arnemuiden     3-2   TEC        -RWB            5-4
Terneuzen   -SC Kruisland  4-2   DIA           -JEKA           2-5   RKTVV      -Kozakken B.    3-1
Hoek        -GSC           6-0   de Valk       -Nivo Sparta    6-0   SBC        -WSC            2-2 WSC
ASWH 2      -Baronie       1-1 B BVV           -OJC Rosmalen   0-3   SCI/Flynth -Peursum        1-1 P
Goes        -Irene '58    12-0   Geldrop/HB    -Braakhuizen    2-2 G
ASWH        -Unitas '30    4-0   Theole        -Vlijmense Boys 2-1

1/8 final
Baronie     -Terneuzen     2-0   Hoek          -JEKA           2-1   Theole     -RKTVV          2-1
Halsteren   -Vlissingen    1-1 H WSC           -Geldrop        2-1   OJC Rosmal.-de Valk        1-0
ASWH        -Goes          3-1   TEC           -Peursum        4-2

1/4 final
ASWH        -Halsteren     3-1   Theole        -TEC            1-2
Hoek        -Baronie       4-1   OJC Rosmalen  -WSC            4-1

1/2 final
ASWH        -Hoek          0-0 A OJC Rosmalen  -TEC            1-0

Final, May 18, ground Kozakken Boys  (Werkendam)
Hoek        -OJC Rosmalen  2-0


District South II
Preliminary round
Dijkse Boys zo1 *** 1-2            Limburgia   zo1 ***     2-2 4-1    Caesar      zo1 *** 0-2
EFC         zo1     *** 2-2        EHC/Heuts   zoH 4-0 ***            Groene Ster zoH     *** 2-2
Germania    zo1 6-0     *** 1-2    Heidebloem  zo1     1-2 ***        Meerssen    zo1 3-0     *** 2-3
Schijndel   zoH 3-1     1-1 ***    Someren     zoH     3-3 1-0 ***    Venray      zoH 2-3 1-0     ***

Bekkerveld  zo1 ***     1-0        Schadewijk  zo4 *** 4-4     3-3    NLC '03     zo5 *** 1-3     5-0
Deurne      zoH 1-2 ***     8-0    Margriet    zo2     *** 5-1        Herpinia    zo4     *** 5-1
GSV '28     zo1     0-3 ***        DVG         zo4 2-1     *** 1-2    Macharen    zo6 1-1     *** 0-3
RVU         zo1 2-2     1-4 ***    DAW         zo3     1-2     ***    AchillesReekzo6     2-4     ***

Cito        zo4 *** 0-4     1-0    Boekel Sportzo4 *** 0-5     2-3    Maaskantse Bzo6 *** 4-1     1-3
Nulandia    zo2     *** 2-0        DESO/vdH    zo2     *** 10-0       Ulysses     zo5     *** 1-3
Avesteyn    zo4 0-1     *** 0-2    SDDL        zo4 1-1     *** 0-4    OKSV        zo6 2-4     *** 1-2
NooitGedachtzo3     1-4     ***    EVVC        zo3     0-2     ***    Estria      zo5     0-1     ***

SBV         zo6 *** 2-4     1-1    VOW         zo4 *** 1-1     5-0    Vianen Vrt. zo5 *** 0-5     0-3
OVC '83     zo5     *** 10-2       Berghem Sp. zo2     *** 4-1        UDI '19/BB 2zor     *** 1-3
VCO         zo6 0-6     *** 0-2    RKOSVAchateszo3 3-2     *** 6-2    Constantia  zo5 1-2     *** 3-3
Gassel      zo5     1-0     ***    Hapse Boys  zo4     2-4     ***    VCA         zo4     0-9     ***

Excellent   zo4 *** 2-2     4-0    VIOS '38    zo6 *** 0-8     2-1    SCV '58     zo6 *** 1-5     0-6
SSS '18     zo2     *** 4-1        SV Milsbeek zo4     *** 3-0        Juliana Millzo5     *** 4-0
Leunen      zo4 1-2     *** 5-3    Astrantia   zo6 1-7     *** 1-2    SVS         zo6 2-2     *** 0-6
Vitesse '08 zo3     2-1     ***    St. Hubert  zo5     0-5     ***    Ravenstein  zo5     3-2     ***

SIOL        zo6 *** 0-9     2-2    De Willy's  zo6 *** 1-3     3-1    Heijen      zo5 *** 0-1     1-3
Stormvog.'28zo4     *** 7-0        Olympia '18 zo4     *** 3-0        RESIA       zo5     *** 3-2
Sambeek     zo6 4-0     *** 3-5    Toxandria   zo5 2-0     *** 2-1    GVV '57     zo6 5-4     *** 2-4
De Zwaluw   zo5     0-5     ***    Menos       zo6     0-5     ***    Holthees    zo6     2-1     ***

FC de Rakt  zo5 *** 2-1     1-8    Boskant     zo4 *** 1-2     8-1    Vorstenb.B. zo4 *** 1-2     1-3
Festilent   zo3     *** 4-1        PrinsesIrenezo2     *** 3-0        Heeswijk    zo2     *** 2-0
HBV         zo4 2-3     *** 1-6    Bruheze     zo4 0-1     *** 1-4    SES         zo4 2-1     *** 3-1
Volkel      zo4     3-0     ***    Ruwaard     zo3     0-0     ***    Rhode       zo3     4-1     ***

RKPVV       zo5 *** 2-4     0-7    Mariahout   zo4 *** 2-2     0-4    WHV         zo5 *** 0-7     2-2
ASV '33     zo4     *** 5-3        SCMH        zo5     *** 1-5        FC Uden     zo5     *** 0-11
Ollandia    zo5 2-1     *** 2-2    Odiliapeel  zo5 1-2     *** 0-1    Boerdonk    zo6 1-0     *** 2-1
Gemert 2    zor     4-1     ***    Bl.Geel'38 2zor     3-0     ***    WEC         zo5     1-5     ***

ELI         zo4 *** 1-4     4-3    Irene       zo5 *** 0-0     3-4    ONDO        zo6 *** 0-1     0-2
Erp         zo3     *** 2-0        Lierop      zo5     *** 2-4        Nijnsel     zo5     *** 4-2
RKVV Keldonkzo5 0-1     *** 1-2    Oranje Zw. Hzo5 9-1     *** 4-1    SPV         zo5 3-3     *** 3-0
Rood Wit '62zo3     1-3     ***    Racing Boys zo5     4-3     ***    Fiducia     zo6     1-2     ***

Elsendorp   zo6 *** 1-1     3-3    MULO        zo4 *** 0-6     6-1    Mifano      zo4 *** 0-2     7-4
Handel      zo4     *** 7-0        Volharding  zo2     *** 10-0       Mierlo Hout zo2     *** 3-0
Brandevoort zo6 2-1     *** 0-3    Ysselsteyn  zo4 1-4     *** 1-3    Stiphout Vrtzo4 1-3     *** 4-2
Milheezer B.zo5     1-4     ***    MVC         zo3     1-3     ***    Avanti '31  zo3     3-3     ***

SSE         zo4 *** 0-4     1-4    SJVV        zo4 *** 1-2     1-2    America     zo5 *** 2-3     1-0
NWC         zo2     *** 2-0        ZSV         zo2     *** 2-1        Venray 2    zor     *** 0-1
Heythuysen  zo4 1-1     *** 0-1    SV Oostrum  zo4 2-3     *** 0-8    Bavos       zo5 2-1     *** 1-0
SC Helmondiazo3     4-0     ***    Venhorst    zo3     2-2     ***    DSV         zo5     2-2     ***

Olympia Boyszo5 *** 5-1     0-1    SV Lottum   zo5 *** 2-0     0-2    DEV-Arcen   zo4 *** 3-0     2-1
Griendtsveenzo6     *** 0-2        Montagnards zo4     *** 2-0        RKDSO       zo6     *** 1-2
Liessel     zo4 4-0     *** 0-1    HRC '27     zo6 1-1     *** 1-3    SVOC '01    zo5 2-2     *** 4-4
Melderslo   zo4     2-0     ***    SVEB        zo4     2-0     ***    EWC '46     zo6     4-0     ***

Helenaveen  zo6 *** 1-1     1-1    Grashoek    zo5 *** 1-0     2-1    BEVO        zo5 *** 5-0     4-1
Sporting ST zo4     *** 7-1        Baarlo      zo3     *** 6-1        SV United   zo5     *** 1-2
Merselo     zo5 4-4     *** 1-3    VVV '03     zo5 0-1     *** 0-3    Koningslust zo6 0-10    *** 3-5
Hegelsom    zo6     0-3     ***    vv VOS      zo4     4-0     ***    GFC '33     zo6     3-0     ***

Kronenberg  zo5 *** 1-2     0-6    Egchel      zo5 *** 0-3     0-6    VCH         zo4 *** 3-5     4-1
Blerick     zo3     *** 3-1        Sparta '18  zo3     *** 4-0        Helden      zo2     *** 0-2
Neerkandia  zo5 3-0     *** 1-5    RKSVN       zo5 1-1     *** 2-4    IVO         zo3 2-2     *** 1-0
MVC '19     zo4     0-1     ***    HBSV        zo4     1-2     ***    RKMSV       zo4     0-4     ***

Reuver      zo5 *** 1-4     5-4    SVVH        zo5 *** 0-11    3-3    DESM        zo4 *** 0-6     3-0
Spcl Irene  zo3     *** 4-1        Merefeldia  zo3     *** 3-3        Venlosche B zo2     *** 6-1
QuickB.'31/Vzo5 7-3     *** 2-0    Meterik     zo5 5-0     *** 1-1    Haelen      zo4 1-1     *** 6-3
TSC '04     zo4     3-1     ***    VV Kessel   zo5     1-1     ***    Panningen   zo3     0-3     ***

RKVB        zo4 *** 1-5     2-4    FCV Venlo   zo5 *** 1-1     2-3    Spcl.Leeuwenzo4 *** 0-0     2-5
Wilhelmina08zo2     *** 4-1        Swalmen     zo3     *** 3-0        SVC 2000    zo2     *** 7-0
Maarheeze   zo4 2-0     *** 0-4    RKAVC       zo5 1-2     *** 2-0    SVH '39     zo4 0-0     *** 0-4
SV Budel    zo3     0-3     ***    HEBES       zo4     1-2     ***    Belfeldia   zo3     0-6     ***

Brevendia   zo3 ***     5-0        Laar        zo4 *** 4-1     0-2    Slekker B.  zo5 *** 2-4     3-1
Cranendonck zo4 3-3 *** 1-1        Maasbracht  zo4     *** 1-3        FC Oda      zo3     *** 8-1
Rood Wit'67 zo5         ***        Roggel      zo5 2-0     *** 0-1    Eindse Boys zo5 3-1     *** 1-2
                                   Veritas     zo3     8-0     ***    FC Maasgouw zo4     0-7     ***

Altweerterh.zo6 *** 2-11    0-5    Boekoel     zo6 *** 2-3     3-2    Bieslo      zo6 *** 1-2     1-0
RKSVO       zo4     *** 3-1        Horn        zo5     *** 3-1        Linne       zo4     *** 4-0
SVSH        zo6 1-2     *** 0-4    VV GKC      zo6 4-2     *** 6-0    Crescentia  zo6 1-56    *** 3-1
RKESV       zo5     4-1     ***    RKHVC       zo6     0-7     ***    RKSVV       zo6      0-6    ***

Brachterbeekzo6 *** 1-7     3-4    Roosteren   zo4 *** 1-3     1-3    PSV '35     zo3 *** 5-1     0-4
SHH         zo4     *** 1-0        Sp Susteren zo2     *** 4-0        RIOS '31    zo5     *** 2-2
Leveroy     zo6 3-5     *** 4-1    EMC         zo4 5-4     *** 1-1    Conventus'03zo5 3-1     *** 0-3
Vesta       zo5     0-9     ***    MMC Wert    zo3     3-4     ***    Born        zo4     5-0     ***

Vlodrop     zo6 *** 1-3     0-4    St.Odilienbgzo6 *** 2-2     0-3    IVS         zo5 *** 3-3
SNA         zo5     *** 3-0        HBC '09     zo4     *** 8-1        Stevensweertzo6     *** 0-4
Susterse B. zo5 0-0     *** 0-5    St. Joost   zo6 1-3     *** 0-1    SSOC        zo4 4-1     ***
Walburgia   zo4     3-4     ***    FC RIA      zo5     0-9     ***

ADVEO       zo4 *** 2-0     2-1    vv Puth     zo6 *** 0-1     7-1    Obbicht     zo6 *** 0-5     1-1
DVO         zo2     *** 3-3        Urmondia    zo4     *** 7-1        Heksenberg  zo4     *** 4-1
KVC Oranje  zo3 3-3     *** 2-4    RKBFC       zo5 4-1     *** 4-2    SVE         zo5 4-1     *** 1-5
Geleen Zuid zo3     1-1     ***    Centrum B.  zo5     1-1     ***    RKDFC       zo5     5-2     ***

SV Brunssum zo5 *** 2-1     2-4    Limbricht   zo6 *** 2-0     3-3    Geulsche B. zo6 *** 0-7     0-5
NEC '92     zo4     *** 2-1        RKTSV       zo4     *** 2-3        Haslou      zo4     *** 4-3
GVCG        zo6 1-3     *** 0-4    Havantia    zo5 2-2     *** 3-2    Sanderbout  zo6 4-1     *** 0-7
Doenrade    zo5     3-4     ***    Amstenrade  zo6     7-2     ***    Armada      zo5     2-2     ***

Jabeek      zo6 *** 2-11    1-4    Sylvia      zo4 *** 0-3     0-2    Bunde       zo4 *** 0-2     4-0
SVM         zo5     *** 4-0        Sittard     zo2     *** 4-3        KKSV Minor  zo2     *** 2-3
Schinveld   zo6 6-1     *** 5-1    Standaard   zo4 3-1     *** 3-0    Spaubeek    zo4 2-1     *** 1-6
Abdisschenb.zo5     2-2     ***    WDZ         zo3     1-2     ***    Lindenheuvelzo3     0-1     ***

De Leeuw    zo4 *** 2-3     1-1    Neerbeek    zo4 *** 2-0     1-1    SVN/Vossenb.zo2 *** 2-0     3-0
Vaesrade    zo2     *** 2-2        Hoensbroe   zo2     *** 3-1        KerkradeWestzo3     *** 2-1
Sportclub'25zo3 1-1     *** 0-1    De Ster     zo3 1-0     *** 2-2    Weltania    zo4 1-2     *** 3-1
Langeberg   zo3     3-4     ***    Leonidas W  zo3     1-6     ***    Walram      zo4     1-2     ***

Schinnen    zo4 *** 3-4     1-7    Sp. Heerlen zo2 *** 5-0
OVCS        zo3     *** 7-3        Berg '28    zo4     *** 0-7        Schaesberg  zo2 *** 11-2
RKHBS       zo4 4-0     *** 1-2    RKASV       zo3 1-4     ***        Voerendaal  zo3     *** 1-0
Laura/HopelCzo2     4-0     ***                                       UOW '02     zo3 1-6     ***

Passart VKC zo4 *** 1-5     6-6    VV Noorbeek zo4 *** 1-2     2-4    Daalhof     zo4 *** 0-6     1-8
Chevremont  zo2     *** 3-1        Willem I    zo3     *** 0-1        RKHSV       zo2     *** 1-3
Almania     zo3 1-4     *** 5-3    Vijlen      zo4 3-1     *** 1-8    Kakertse B. zo4 1-0     *** 1-0
Simpelveld  zo3     2-3     ***    Eijsden     zo2     1-0     ***    SVME        zo3     1-1     ***

RKVVM       zo4 *** 1-2     3-2    Geusselt Sp.zo5 *** 5-3     6-0    Vilt        zo6 *** 0-2     0-8
Scharn      zo2     *** 4-0        SCG         zo4     *** 2-1        RKUVC       zo4     *** 8-0
Zwart-Wit'19zo4 1-3     *** 3-2    SV Hulsberg zo5 1-7     *** 4-1    IBC '03     zo5 5-2     *** 1-2
Sp Jekerdal zo3     0-2     ***    DBSV        zo3     1-3     ***    Schimmert   zo5     1-2     ***

SVA         zo6 *** 5-1     1-9    BMR         zo4 *** 2-0            Sibbe       zo6 *** 1-3     0-6
Eikenderveldzo5     *** 1-0        RoodGr.LVC01zo5     *** 3-4        Heer        zo4     *** 4-3
Nyswiller   zo5 2-2     *** 5-1    SV Epen     zo6 1-3     ***        FC Bemelen  zo5 2-2     *** 1-5
Partij      zo4     7-0     ***                                       De Heeg     zo5     0-2     ***

RKVCL       zo4 *** 5-1     4-2    Keer        zo6 *** 00-11    2-2   Wijlre      zo6 *** 0-5     2-8
Spcl Caberg zo5     *** 3-2        RKVVL/Pol.  zo4     ***  2-2       Haanrade    zo5     *** 1-1
IASON       zo6 1-1     *** 4-4    GeertruidseBzo5 6-2     ***  3-2   FC Gulpen   zo5 4-3     *** 2-0
Wijnandia   zo5     5-0     ***    Struchter B zo5     1-2     ***    Oranje Boys zo5     3-2     ***

RKSVB       zo6 *** 0-3     0-0
Klimmania TCzo5     *** 4-4
SCKR        zo5 7-0     *** 2-3
RKMVC       zo5     3-3     ***

2nd round
Gemert 2    -Pr. Irene     2-0   Olympia '18   -Gemert         0-6   Heer       -SSOC           2-4
DESO/vdH    -UDI'19/BB     2-3   Schijndel/VIT.-Nulandia       2-0   Margriet   -Rhode          5-1
Herpinia    -HVCH          1-2   Ravenstein    -Berghem Sport  1-1 B Volkel     -Gassel         6-0
Bl.Geel'38 2-Maaskantse B  7-0   Erp           -Excellent      1-2   Venhorst   -Blauw Geel'38  2-3
Handel      -FC Uden       1-1 H UDI'19/BB 2   -SV Milsbeek    4-0   Stormvog.26-JVC Cuijk      0-4
Holthees    -Volharding    2-4   Nijnsel       -OSS '20        1-2   Wittenhorst-Melderslo      0-0 M
Mierlo-Hout -Oranje Zw. H. 3-0   SC Helmondia  -Deurne         0-1   Bavos      -Sparta '18     0-1
SVEB        -SV Venray     1-5   DEV-Arcen     -IVO            0-2   Sporting ST-Blerick        2-2 SpST
Spcl. Irene -SVC 2000      1-4   Merefeldia    -Venlosche B.   1-5   Wilhelmin08-Horn           4-0
Brevendia   -BEVO          2-2BE FC Oda        -Grashoek       2-1   Veritas    -EVV            0-3
RKESV       -Swalmen       1-2   Linne         -Spcl.Susteren  2-5   SHH        -SNA            3-2
HBC'09      -Sp. Heerlen   0-0   Urmondia      -Eijsden        1-7   RKDFC      -Born           1-0
Havantia    -SV Meerssen   1-11  Haslou        -Sittard        1-1 S RKSV Minor -RKUVC          6-1
Vaesrade    -Partij        4-1   FC Hoensbroek -Klimmania TC   3-1   SVN/Vossenb-RKVCL          2-0
Laura/Hop.C.-BSV Limburgia 0-8   Schaesberg    -Kakertse Boys  2-4   Chevremont -RKVVL/Polaris  3-1
Scharn      -SVM           0-2   Geusselt Sp.  -ADVEO          5-2   BMR        -FC Gulpen      3-0
Bekkerveld  -EHC/Heuts     0-2

3rd round
Blauw Geel  -Handel        7-0   Deurne        -BEVO           9-0   Vaesrade   -Sittard        0-1
OSS '20     -Gemert 2      1-1 O Sporting S.T. -FC Oda         2-3   SV Meerssen-SVM            2-2 SVM
Schijndel   -UDI '19/BB    2-1   IVO           -Venlosche Boys 1-3   BSV Limb.  -RKDFC          8-1
HVCH        -Excellent     4-0   Wilhelmina'08 -Melderslo      3-0   SSOC       -FC Hoensbroek  3-3 SSOC
Gemert      -UDI '19/BB 2  0-1   Sparta '18    -SHH            4-0   Chevremont -SVN/Vossenb.   5-2
JVC Cuijk   -Blauw Geel 2  0-0BG EVV           -Spcl.Susteren  1-1Su EHC/Heuts  -HBC '09        4-0

4th round
Berghem Sp  -Volharding    1-6   UDI '19 BB 2  -OSS'20         4-1   Limburgia  -Kakertse Boys  4-1
HVCH        -Schijndel     3-1   SV Venray     -Sparta '18     2-1   Eijsden    -EHC/Heuts      2-6
Margriet    -Volkel        1-2   Spcl.Susteren -Mierlo Hout    2-0   Sittard    -BMR            4-1
Blauw Geel 2-Blauw Geel'38 3-4   Venlosche Boys-FC Oda         6-1   Geusselt Sp-SVM            4-0
SVC 2000    -Deurne        0-2   SSOC          -RKSV Minor  SSOC tt
Wilhelmina'08-Swalmen      2-2   NEC '92       -Chevremont     0-2

1/8 final
Venlosche B -Venray        1-6   Deurne        -Blauw Geel '38 3-1   Geusselt Sp-Sittard        0-1
Volkel      -Volharding    3-3Vk Chevremont    -BSV Limburgia  1-3   EHC/Heuts  -Spcl.Susteren  3-0
HVCH        -UDI '19 BB 2  2-3   RKSV Minor    -Wilhelmina'08  1-3

1/4 final
UDI '19 BB 2-Deurne        0-3   Wilhelmina'08 -Sittard        3-0
Venray      -Volkel        0-0Vk BSV Limburgia -EHC/Heuts      1-2

1/2 final
Deurne      -EHC/Heuts     3-2   Volkel        -Wilhelmina'08  1-1 Vo

Final, May 20, ground Gemert
Deurne      -Volkel        2-1 nv


District East
Preliminary round
De Meern    zo1 *** 5-1     2-0    Bl. Geel '55za1 ***     1-7 4-1    Apeldoorn   zaH ***     1-0
SDV Barnev. za1     *** 0-0        DOVO        zaH 1-0 ***     2-0    DTS '35 Ede zaH 2-3 *** 1-1
Sparta Nijk.zaH 4-5     ***        DVS'33 Erm. zaH     1-0 ***        Rheden      zo1         *** 2-2
SVL         za1     1-1 3-2 ***    Roda '46    za1         2-2 ***    Valleivogelsza1 2-1 0-1     ***

Bennekom    zaH ***     3-3 4-1    De Bataven  zoH *** 8-0            Bemmel      zo1 *** 1-3     0-0
de Merino's za1 1-1 *** 0-1        FC Zutphen  za1     *** 1-0 1-2    Juliana '31 zoH     *** 4-0
Presikhaaf  zo1         *** 3-2    Silvolde    zo1 0-1     *** 1-4    SDOUC       zo1 0-3     *** 0-3
RKHVV       zoH     1-0     ***    VVA '71     zaH 2-2         ***    Wittenhorst zo1     4-1     ***

AZSV        za1 ***     2-0        RigtersbleekzoH ***     3-2        DOS'37      za1 ***         0-6
NEC         zoH 3-0 ***     1-0    Sparta E.   za1 1-5 ***            Glanerbrug  zo1 2-0 ***     0-6
VoorwaartsT zo1     2-3 ***        TVC '28     zo1     0-0 *** 0-6    Quick '20   zoH 1-2 3-0 ***
VVOG        zaH 1-2     2-1 ***    WHC         zaH 5-1 7-1     ***    SVZW        zaH         1-1 ***

Hierden     za1 ***     1-1        Achilles '12zo1 ***     2-5 0-2
Longa '30   zoH 4-2 *** 1-2        Berkum      zaH 7-0 ***
Nunspeet    zaH         *** 3-2    DOS Kampen  za1     2-4 ***
Babberich   zo1 3-1 1-2     ***    Rohda RaaltezoH     1-2 2-1 ***

Wilsum      za4 *** 1-4     1-2    SDS '55     za3 *** 5-0     6-0    HTC         za3 *** 1-2     1-3
Lelystad '67za2     *** 4-0        Unicum      za2     *** 1-3        DSV '61     za3     *** 2-2
BAS         za3 4-1     *** 2-3    Zwart Wit'63za2 2-1     *** 1-0    ASV Dronten za2 2-1     *** 1-4
IJVV        za3     1-4     ***    Vierhout.'82za4     1-8     ***    HFC Storica za4     6-1     ***

Heerenbroek za4 *** 0-1     1-2    Epe         zo3 *** 5-3     3-1    SEH         za3 *** 0-1     2-1
ESC         za2     *** 4-0        Zwolse Boys za3     *** 1-3        't Harde    za2     *** 6-1
SVI         za3 4-1     *** 2-3    OWIOS       za2 4-1     *** 3-1    ZAC         za3 1-0     *** 1-1
Swift '64   za3     1-4     ***    EZC '84     za4     1-3     ***    Oene        za4     1-1     ***

Otterlo     za4 *** 0-3     2-3    CSV '28     za3 *** 5-1     5-0    Lunteren    za3 *** 1-1     6-3
EFC '58     za3     *** 3-2        VEVO        za4     *** 6-5        Zeewolde    za3     *** 2-3
Hoevelaken  za2 0-0     *** 2-4    VSCO '61    za2 2-0     *** 0-1    FC Horst    za2 1-2     *** 4-0
TerschuurseBza3     1-4     ***    Hatto Heim  za3     2-1     ***    Zood Wit '58za4             ***

Lienden     za3 *** 1-0     0-5    ONA '53     zo3 *** 1-8     0-3
VVOP        za2     *** 4-1        VeenscheBoysza2     *** 6-0        Leones      zo2 ***     4-1
de Glind    za3 0-5     *** 0-6    Ede/Victoriaza4 2-6     *** 0-6    Kersteren   za3 0-7 *** 1-3
WAVV        zo3     3-2     ***    Advendo '57 za3     1-2     ***    Excelsior Z.za2         ***

SML         zo3 *** 1-1     2-0    Orion       zo2 *** 2-2     2-1    Achilles'29 za4 ***  0-5     2-6
DFS         za2     *** 6-2        DVE-Trajanuszo6     *** 1-1        Trekvogels  zo2     ***  1-4
Beuningse B.zo3 0-3     *** 2-0    GroesbeekseBzo3 1-3     *** 0-3    Blauw Wit   zo3 5-0     ***  8-0
Wageningen  za3     0-5     ***    Spero       zo4     1-1     ***    UNI vv      za3     3-5     ***

DIO '30     zo3 *** 6-0     5-0    VDZ         zo3 *** 1-2     5-3    DVV         zo2 *** 4-0    11-2
de Treffers za3     *** 0-4        Jong Kracht zo2     *** 4-1        ESA         za2     *** 1-1
SC Woezik   zo2 1-2     *** 4-0    DVOL        zo3 0-2     *** 5-3    Elsweide    za3 2-3     *** 2-6
Union       zo4     1-1     ***    DVOV        za3     1-4     ***    Brummen     zo3     2-5     ***

Doetinchem  zo3 *** 2-1     3-1    DZSV        za3 *** 5-1     1-0    DVC '26     zo2 *** 2-2     0-0
Ostrabeke   za3     *** 2-2        Sp. Groessenzo4     *** 1-2        FC Trias    zo3     *** 2-3
Arnhemse B. zo3 0-3     *** 4-2    VIOD        zo3 3-0     *** 1-1    AVW '66     za2 1-1     *** 4-1
vv Dieren   za2     2-3     ***    DCS         zo2     2-0     ***    Gendringen  zo4     5-2     ***

Concordia W zo2 *** 5-0     1-0    Varsseveld  zo2 *** 2-0     2-3    Tubantrs1897zo3 *** 1-3     3-1
FC Eibergen zo3     *** 1-1        Twenthe vv  zo3     *** 2-1        Victoria '28zo5     *** 12-1
DZC '68     za2 5-0     *** 2-4    WVV '34     zo3 4-1     *** 1-0    Eilermark   zo4 4-2     *** 4-2
Grol        zo2     1-0     ***    WVC         zo2    10-1     ***    Achilles E  za4     2-5     ***

Avanti Wilskzo4 *** 1-5      3-3                                      ATC '65     zo2 *** 5-0     4-0
Vogido      zo3     *** 00-1       Borne       zo3 ***     0-2        OranjeNassauzA2     *** 1-1
AJC '96     zo2 3-2     ***  2-0   PH          zo2 0-0 *** 2-6        DSVD        zO3 0-0     *** 0-1
Drienerlo   za3     4-3      ***   Hulzense B. za2         ***        Juliana '32 zA3     2-5     ***

EnterVooruitza2 *** 5-2     1-0    Hellendoorn za3 *** 1-3     3-3    Den Ham     zA2 *** 0-1     4-0
Voorwaarts Vza3     *** 3-0        EMMS        zo3     *** 4-3        Luctor et EmzO2     *** 1-0
ASV '57     za4 0-10    *** 1-7    Bergentheim za2 2-2     *** 0-1    SC Lutten   zA3 2-3     *** 4-4
de Zweef    zo2     4-2     ***    Gramsbergen za3     2-2     ***    SVVN        zA3     0-6     ***

Marienberg  za3 *** 3-0 2-1        Kloosterhaarza3 *** 1-0     3-3    SDC '12     zo2 *** 10-4    6-0
DES         za3     ***            KOSC        zo2     *** 3-0        Hengelo     zO3     *** 3-4
Vroomshoop.Bza2     7-0 ***        Oldenzaal   zo3 1-2     *** 0-1    Quick '20   zA4 2-4     *** 0-2
                                   SDC '12     za3     1-5     ***    BWO         zO4     2-4     ***

NEO         zo4 *** 2-1     4-1    Koninkl. UD zo3 *** 1-0     2-0    IJsselstreekzO4 *** 2-3     0-1
Wilhelm.sch.zo3     *** 3-0        Blauw Wit'66za3     *** 2-2        Albatross   zO3     *** 5-3
De Esch     za3 1-4     *** 4-2    Colmschate33zo4 3-0     *** 2-1    AGOVV       zO2 3-4     *** 1-0
Tubantia    zo2     1-1     ***    Hector      zo4     1-6     ***    CJV'ers     zA2     2-0     ***

Eerbeekse B.zo4 *** 4-0     0-4    Robur et Velzo3 *** 3-1     2-3    Columbia    zO2 *** 1-0     1-2
ZVV '56     zo3     *** 6-1        FC Zutphen  zo4     *** 1-2        Vaassen     zO3     *** 1-3
Wilp        zo4 3-6     *** 0-4    Activia     zo4 0-1     *** 0-1    VIOS V      zA2 1-0     *** 7-0
WSV         zo2    11-0     ***    Beekbergen  zo2     1-1     ***    Groen Wit'62zO4     1-2     ***

SVV '56     za4 *** 3-3     1-2    USV         zo4 *** 0-6     0-2    Wijhe '92   zo2 *** 6-1     1-0
Hardenberg85za3     *** 5-1        Dieze West  zo2     *** 4-0        VSW         za4     *** 1-4
Dedemsvaart zo3 6-0     *** 3-1    SV Zwolle   zo3 0-0     *** 0-6    ASC '62     za2 3-0     *** 0-1
OZC         za2     6-0     ***    Be Quick '28za2     0-1     ***    Heerde      zo3     8-0     ***

Heino       zo2 *** 7-0     2-2    Alexandria  zo4 *** 2-6     6-3    DSZ         zo5 *** 2-3     2-5
Nieuwleusen za2     *** 2-2        DVS '33 Erm.zar     *** 6-0        Harskamp    za4     *** 1-4
OVC '21     zo4 0-4     *** 2-5    Stroe       za4 1-4     *** 3-3    Redichem    za3 5-1     *** 0-0
Overweteringzo3     3-0     ***    Veluwse Boysza4     1-7     ***    FC Jeugd    zo4     3-0     ***

SKV         za3 *** 7-0     1-3    Hatert      zo3 *** 12-1    4-2    OSC         zo4 *** 3-1     4-3
Arnhemia    zo4     *** 2-3        SV Nijmegen zo4     *** 1-2        Overasselt.Bzo3     *** 3-0
SC Oranje   za4 6-1     *** 3-1    HAVO        zo4 0-4     *** 4-2    Kolping-Dyn.zo5 1-2     *** 1-0
VVO         zo4     5-1     ***    Eendracht'30zo5     1-4     ***    SCE         zo4     0-0     ***

Quick 1888  zo3 *** 5-1     6-0    Heumen      zo4 *** 0-1            SVHA        zo5 *** 3-1     4-1
AWC         zor     *** 4-1        Rood Wit    zo3     *** 5-1        Batavia     zo6     *** 2-6
SCH         zo4 1-1     *** 1-1    BVC '12     zo5 3-1     ***        AAc/Olympia zo5 2-2     *** 1-4
Krayenhoff  zo5     1-10    ***                                       SCD '33     zo4     7-1     ***

DBV         zo6 *** 1-10    0-3    Germania    za4 *** 0-8     3-4    Roda '28    zo6 *** 4-4     1-4
SJN         zo5     *** 2-2        Ewijk       zo4     *** 11-2       Uchta       zo5     *** 4-4
SCP         zo4 3-0     *** 1-0    SVO '68     zo6 0-2     *** 5-4    Dodewaard   za4 2-1     *** 2-2
Niftrik     zo5     1-2     ***    Aquila      zo5     0-2     ***    Echteld     zo4     2-0     ***

Valburg     zo6 *** 1-5     2-0    Elistha     zo5 *** 5-1     2-3    UHC         zo5 *** 1-6     1-2
Unitas '28  zo5     *** 0-2        VVLK        zo6     *** 2-4        Alverna     za4     *** 13-3
AVIOS       zo4 7-0     *** 6-1    Millingen   zo4 0-0     *** 2-6    DVE-Trajanusza3 1-6     *** 0-14
Brakkensteinzo6     3-4     ***    Angeren     zo4     3-2     ***    DIOSA       zo5     4-1     ***

Oranje Blauwza4 *** 2-4     8-1    SDOO        zo4 *** 2-2     2-0    AZ 2000     za4 *** 1-3     1-3
Victoria '25zo5     *** 0-3        Edesche Boyszo6     *** 3-2        OVC '85     zo4     *** 7-0
WVW         zo5 2-0     *** 9-3    Barneveld   za4 4-0     *** 2-1    Eendracht A.zo6 2-5     *** 1-4
DVSG        zo6     1-5     ***    EMM         za4     3-4     ***    CHRC        zo5     2-4     ***

Veluwezoom  zo4 *** 0-4     5-2    ESCA        zo5 *** 3-1     0-5    Duno D.     za4 *** 6-0     10-1
RKSV Driel  zo4     *** 4-0        Elsweide    zo6     *** 3-2        SC EDS      zo6     *** 2-6
RVW         zo5 1-4     *** 8-2    Wodanseck   za4 0-7     *** 1-1    MASV        zo4 0-1     *** 14-1
ESCA        za4     2-8     ***    Eldenia     zo4     2-0     ***    AZ 2000     zo5     1-2     ***

Aerdt       zo6 *** 1-4     1-4    Dieren      zo4 *** 5-2     3-2    GSV '38     zo4 *** 1-2     2-0
Loo         zo5     *** 0-1        Presikhaaf  za4     *** 4-6        De Paasberg zo5     *** 1-0
GVA         zo5 7-2     *** 1-2    SHE         zo6 2-3     *** 4-2    Westervoort zo5 3-1     *** 4-1
Angerlo Vrt.zo4 *** 2-1     ***    Worth Rhedenzo5 *** 5-4     ***    DVV         za4 *** 2-0     ***

SDZZ        zo6 *** 5-6     0-6    SVGG        zo6 *** 0-3     1-4    HC '03      zo4 *** 3-2     6-0
Terborg     zo5     *** 2-4        SP Rijnland zo5     *** 1-4        't Peeske   zo5     *** 2-1
OBW         zo4 3-1     *** 2-0    GWVV        zo5 1-2     *** 0-2    Ulftse Boys zo5 0-4     *** 12-0
Stokkum     zo5     3-3     ***    RKPSC       zo4     4-0     ***    Doesburg    zo6     1-4     ***

Sprinkhanen zo4 *** 1-3     1-0    Westendorp  zo6 *** 0-5     1-2    Loil        zo4 *** 4-1     3-0
Zeddam      zo6     *** 3-2        Zelos       za3     *** 8-1        MvR         zo5     *** 8-0
Carvium     zo5 0-2     *** 3-7    Steenderen  zo5 3-1     *** 3-2    Wolfersveen zo6 1-1     *** 0-0
Etten       zo4     0-1     ***    VVG '25     zo5     2-5     ***    Halle       zo5     0-3     ***

Sint Joris  zo6 *** 0-1     0-4    Den Dam     zo6 *** 0-6     0-5    Keijenburg.Bzo4 *** 2-1     3-11
Dinxperlo   zo4     *** 5-1        Ajax B.     zo5     *** 1-1        Diepenheim  zo5     *** 1-5
Bredevoort  zo5 2-1     *** 1-1    SKVW        za4 6-0     *** 3-4    SP Lochem   zo4 3-1     *** 1-1
VVL         zo5     1-6     ***    Kilder      zo5     1-0     ***    Ruurlo      zo3     7-1     ***

AZSV 2      zar ***     5-3        Marienveld  zo5 *** 1-3     0-5    HSC '21 2   zor *** 2-1     1-1
FC Eibergen za3 1-1 *** 1-5        Grolse Boys za4     *** 2-6        AD '69      zo4     *** 2-1
KSV Vragend.zo4         ***        RKZVC       zo4 6-0     *** 0-0    VIOS B      zo5 0-3     *** 0-3
                                   Pax         zo3     8-0     ***    SP Neede    zo3     4-1     ***

Erix        zo5 *** 3-3     2-0    Lochuizen   zo6 *** 12-5    1-0    Socii       zo5 *** 3-1     1-6
SP Meddo    zo6     *** 1-3        Riewtmolen  zo5     *** 0-10       Noordijk    zo6     *** 1-1
SP Rekken   zo5 1-0     *** 4-3    Reunie      zo4 3-2     *** 6-0    DEO         zo5 2-0     *** 103
MEC         zo4     3-1     ***    KSH         zo5     5-4     ***    Witkampers  zo4     5-0     ***

Bentelo     zo5 *** 3-1     2-1    EGVV        zo6 *** 1-8     2-2    Rood Zwart  zo4 *** 2-4     3-1
Haarlo      za4     *** 4-7        Bon Boys    zo4     *** 3-2        Saasveldia  zo4     *** 12-0
TVO         zo4 2-3     *** 6-0    GFC         zo4 7-1     *** 1-0    Haaksbergen zo6 1-5     *** 0-5
GSV '63     zo6     0-0     ***    Buurse      zo5     0-5     ***    La Premiere zo5     5-3     ***

HoeveVooruitzo5 *** 2-3     2-6    SVV '91     zo6 *** 2-1     0-2    RKSV        za4 *** 9-0     0-2
UD W.       zo4     *** 1-5        De Lutte    zo4     *** 2-1        Delden      zo6     *** 3-6
Survoye Med.zo4 4-1     *** 3-5    SP Overdink.zo5 5-3     *** 2-4    Heracles    zo5 4-2     *** 0-5
Vosta       zo5     5-1     ***    TVV         zo4     1-1     ***    De Tukkers  zo4    10-1     ***

Reutum      zo4 *** 3-3     5-0    LSV         zo5 *** 1-1     0-6    Z.Eschmarke za4 *** 2-1     0-3
Vasse       zo4     *** 0-5        UDI         zo5     *** 2-4        Losser      zo5     *** 4-6
Barbaros    zo4 3-3     *** 6-1    Phenix      zo6 5-1     *** 1-2    Enschedese Bzo4 6-0     *** 3-0
DTC '07     zo6     4-1     ***    EMOS        zo4     5-1     ***    't Centrum  zo5     0-0     ***

Fleringen   zo5 *** 0-4     1-2    Almelo      zo4 *** 0-0     3-3    Rijssen Vrt.za4 *** 1-5     1-10
HHC         zar     *** 4-0        TVC '28     zo1     *** 6-0        Enter       zo4     *** 2-0
Bruchterveldza4 4-3 3-1 *** 1-2    RSC         zo5 3--3    *** 2-0    SVZW 2      zar 14-2    *** 3-0
MVV '29     zo4             ***    SC Rijssen  za4      0-3    ***    Bornerbroek zo5      1-2    ***

Sportlust Vrzo5 *** 2-1            Berghuizen  zo4 *** 4-2     4-0    Manderveen  zo6 *** 4-1     1-2
SDOL        zo5     *** 3-1        Sportlust Glza4     *** 4-5        PW          za4     *** 1-1
Langeveen   zo6 4-2     ***        BSC Unisson zo5 3-3     *** 4-3    DRC 2012    za4 1-1     *** 2-1
                                   FC Aramea   zo5     1-1     ***    Zenderen Vrtzo4     2-2     ***

De Hoven    zo5 *** 3-4     2-7    DAVO        zo4 *** 4-2     0-0    Diepenveen  zo4 *** 5-0     2-0
Dierense B. zo5     *** 2-3        Oeken       za4     *** 0-3        Kl.Dochterenzo6     *** 1-1
Baakse Boys zo6 2-1     *** 1-1    Cupa        zo5 1-0     *** 4-3    WarnsveldseBzo4 7-1     *** 1-1
Loenermark  zo4     2-2     ***    Epse        zo5     3-0     ***    SP Deventer zo5     2-0     ***

Orderbos    zo5 *** 1-0     5-2    Gorssel     zo5 *** 1-3     6-0    Pr Bernhard za4 *** 3-2     2-2
Wissel      zo6     *** 1-1        Be Quick Z. zo4     *** 3-0        SP Teuge    za4     *** 0-4
Klarenbeek  zo4 2-1     *** 2-2    Voorst      zo5 6-0     *** 11-0   ApeldoornseBzo4 1-1     *** 4-3
Elspeet     za4     3-2     ***    Ratti       zo6     0-9     ***    SV Twello   zo5     0-1     ***

Victoria B. zo4 *** 1-1     0-4    De Kieviten za4 *** 2-7     1-4    AZC         zo4 *** 3-3     9-1
SP Eefde    za4     *** 1-4        KCVO        zo4     *** 2-0        ABS         zo4     *** 3-2
TKA         zo5 7-3     *** 2-2    Beatrix     zo6 3-2     *** 2-7    Almen       za4 0-5     *** 0-3
Schalkhaar  zo3     5-0     ***    WWNA        zo5     1-1     ***    De Gazelle  zo3     1-1     ***

Haarle      zo4 *** 1=3     6-2    RDC         zo4 *** 1-2     1-2    Hattem      zo4 *** 1-1     2-0
Lemelerveld zo4     *** 12-1       Helios      zo3     *** 1-2        Dalfsen     zo5     *** 1-2
SC Daarle   za4 0-4     *** 0-5    Markelo     zo3 4-0     *** 4-2    Berkum 2    zar 1-0     *** 6-0
Heeten      zo3     2-4     ***    Rohda Rlte.2zor     1-2     ***    V en L      zo6     3-3     ***

Hulshorst   za4 *** 2-1     3-2    Lemele      za4 *** 1-3     1-3    SP Terwolde zo6 *** 1-5     0-7
Zalk        za4     *** 1-6        Sallandia   zo5     *** 5-1        TurkseKrachtzo5     *** 5-1
EDON        za4 0-1     *** 1-1    Go Ahead D. zo6 1-4     *** 1-8    Wesepe      zo5 1-3     *** 1-1
Reaal Dront.zo5     0-4     ***    Lettele     zo5     2-3     ***    Harfsen     za4     0-3     ***

Kampen      za4 *** 1-4            Nieuw Heetenzo5 *** 2-4     3-0    Avereest    za4 *** 5-2     3-2
WZC Wapenv. za4     *** 3-2        SCD '83     za4     *** 3-2        ENC '09     za4     *** 4-7
Hoonhorst   zo5 5-2     ***        Marienheem  zo5 4-0     *** 3-0    Broekland   zo5 4-0     *** 1-0
                                   Wijthmen    za4     1-2     ***    Holten      zo5     8-1     ***

FC Ulu Spor zo6 *** 1-8
Vilsteren   zo6     *** 1-5
DKB         za4 13-0    ***

2nd round
Angeren     -Redichem      2-2 A Angerlo Vrt   -AZC            1-5   ApeldoornseB-Orderbos      4-0
ATC '65     -Quick '20     0-1   AZSV          -Doetinchem     4-0   Baakse Boys-Colmschate'33  2-4
Beekbergen  -Be Quick Z.   3-2   Bennekom      -DIO '30        2-0   Berkum     -HFC Storica    4-0
Bon Boys    -Sp. Rekken    0-0 B CSV '28       -Dieze West     0-2   Apeldoorn  -'t Harde       7-1
De CJV-ers  -Witkampers    2-2 W Treffers zo   -Jonge Kracht   4-1   De Tukkers -NEO            1-3
DETO        -Luctor et Em. 1-3   Dinxperlo     -HC '03         3-5   DIOSA      -AVIOS          2-4
DKB         -SDOL          1-2   DVS '33       -Lelystad '67   2-1   Echteld    -Rood Wit       2-3
EFC '58     -DTS Ede       0-1   Eldenia       -WVW            3-1   EMOS       -SC DRC 2012    6-1
Enter       -Barbaros      1-4   Enter Vooruit -SVZW           0-6   Ewijk      -Hatert         0-7
Presikhaaf  -WAVV          1-0   Germania      -NEC            2-0   Go Ahead K -Swift '64      5-0
Grol        -Ruurlo        3-1   Heerde        -ViOS V         1-2   HHC Hardenb-EMMS          10-0
HSC "21     -Victoria '28  9-0   Hulzense B.   -Excelsior'31 2 1-1 H Hulzense B.-Excelsior '31  1-1 HB
Juliana '31 -DFC           1-2   Kilder        -Loil           2-0   Kloosterhr.-SDC '12        1-1 Kl
Lemelerveld -Broekland     1-0   Leones        -Bataven        2-2 L Lienden zo -Lunteren       9-0
Longa '30   -DVV           4-4 D Neede         -WVC            1-1 N Nunspeet   -Zwart Wit'63   0-2
Orion       -Achilles '29  1-1 A OVC '85       -Edesche Boys   5-1   OWIOS      -Berkum 2       2-0
OZC         -Heino         2-3   Pax           -AZSV           2-1   Quick 1888 -SVHA           4-0
Reunie      -Markelo       0-2   Rigtersbleek  -AJC '96        3-1   RKPSC      -Westervoort    3-0
RKSV Driel  -Duno D.       3-6   Saasveldia    -Ensched. Boys  1-0   Sallandia  -WWNA           5-3
SC Oranje   -OSC           3-7   Schalkhaar    -Cupa           3-1   SJN        -Blauw Wit      0-4
TVC '28 2   -MVV '29       0-2   TVV           -Berghuizen     4-1   Dieren zo  -Zelos          1-1 Zelos
VIOD        -AVW '66       4-2   Vosta         -Bentelo        2-1   Vroomsh.B. -Rohda R.       0-1
WHC         -Veensche Boys 3-1   WSV           -Diepenveen     2-1   WZC Wapenv.-Turkse Kracht  0-4
Zeddam      -OBW           2-1   SCD '33                       bye

3rd round
ApeldoornseB-Sallandia     2-3   Heino         -SCD '83        9-0   Quick 1888 -DVV            6-2
Barbaros    -Bon Boys      4-3   HSC '21       -Vosta         11-1   RKPSC      -Grol           1-3
Beekbergen  -Bennekom      0-4   Kilder        -AZSV           0-9   Saasveldia -NEO            2-3
Blauw Wit   -Achilles'29   1-5   Lemelerveld   -Kloosterhaar   1-0   SDOL       -Rohda R.       0-5
Colmschate33-Berkum        0-4   Luctor et Em. -MVV '29        2-0   SVZW       -HHC Hardenberg 2-1
De Treffers -Angeren       3-1   Markelo       -Rigtersbleek   0-6   TVV        -Hulzense Boys  2-5
Turkse Kracht-Dieze West   0-1   Neede         -Leones         1-4   VIOS V.    -DTS Ede        1-2
DUNO        -VIOD          3-2   OSC           -Hatert         3-1   WHC        -OWIOS          0-1
DVS '33 Erm.-Schalkhaar    2-0   OVC '85       -Zeddam         3-1   Witkampers -FC Lienden     0-3
Eldenia     -Rood Wit      2-2RW Pax           -HC '03         2-2 P Zelos      -DFS            1-3
Germania    -AZC           5-0   Presikhaaf    -AVIOS          8-0   Zwart Wit'63-DVS '33 Erm.2 3-1
Go Ahead K. -WSV           3-1   Quick '20     -EMOS          10-0   CSV Apeldpoorn             bye

Intermediate round
Presikhaaf  -Pax           5-2   Go Ahead K    -Rood Wit       4-1   Heino       -De Treffers   2-4
DFS         -Dieze West    4-2

4th round
Achilles '29-Quick 1888    7-0   DFS           -Germania       1-1 D Hulzense B. -Grol          3-5
AZSV        -Quick '20     1-3   DTS '35       -Zwart Wit '63  1-2   Luctor et Em-HSC '21       0-6
Barbaros    -Lemerlerveld  2-2 L DUNO D        -DVS '33 Ermelo 1-3   NEO         -OWIOS         0-2
Bennekom    -FC Lienden    1-1 L FC Presikhaaf -OSC            7-0   Rigtersbleek-Sallandia     3-1
CSVApeldoorn-Leones        9-1   Go Ahead Kamp.-Berkum         2-1   Rohda Raalte-SVZW          2-1
De Treffers -OBVC '85      8-1

1/8 final
Quick'20    -Achilles '29  0-1   DFS           -FC Presikhaaf  4-1   Grol        -DVS'33 Erm.   3-7
Lemelerveld -Rohda R.      0-0 R Zwart Wit'63  -De Treffers    0-9   Rigtersbleek-OWIOS         0-0 OW
CSVApeldoorn-Luctor et Em. 2-4   Go Ahead K.   -FC Lienden     2-3

1/4 final
Rohda R.    -DFS           2-1   De Treffers   -FC Lienden     4-0
DVS'33 Erm. -Achilles '29  1-0   HSC '21       -OWIOS          2-1

1/2 final
DVS'33 Erm. -HSC '21       2-2 H Rohda Raalte  -De Treffers    2-2 Tr

Final, May 18, ground De Treffers  (Groesbeek)
De Treffers -HSC '21       2-0


District North
Preliminary round
MSC         zoH ***         6-1    Alcides     zoH *** 2-0     3-0    FC Meppel   za1 *** 2-3     2-2
Staphorst   zaH 1-2 ***     4-0    Go Ahead K. za1     *** 5-2        Hoogeveen   zoH     ***     0-1
Steenwijk   zo1 0-7 0-3 ***        Rouveen     za1 0-8     *** 2-1    KHC         za1 1-4 3-2 ***
WVF         za1         1-3 ***    Stevo       zo1     1-2     ***    SC Erica    zo1         2-0 ***

Wolvega     zo1 *** 0-4     3-0    Achilles1894zo1 ***         3-1    Olde Veste54za1 *** 2-2 1-3 4-1
Flevo Boys  zaH     *** 5-1        ACV         zaH 1-2 ***     3-0    Emmen       zo1     ***
Hoorschesch.za1 1-0     *** 0-3    CVVB        za1 2-1 1-1 ***        HZVV        zaH 1-2     *** 2-1
Urk         za1     5-3     ***    Nieuw BuinenzoH         4-1 ***    LTC         za1 1-4         ***

PVC         zo1 ***     1-3        Balk        za1 *** 0-4            Bergum      zo1 ***         1-1
Oeverzwaluw.za1 1-1 ***     0-0    Harkemase B.zaH     ***     6-1    ONB         zo1 2-1 ***
ONS Sneek   zaH     9-0 ***        LAC Frisia  zo1 1-1 0-4 ***        VEV'67      za1 3-3 1-1 ***
SC Joure    zo1 1-6     1-4 ***    Trynwalden  za1 4-3     0-2 ***    Viboa       za1     7-0 2-2 ***

Be Quick1887zoH *** 2-0            Annen       zo1 ***     1-0 0-4
Buitenpost  za1     ***     2-0    Drachtster Bza1 3-1 ***     1-1
GVAV-Rapid. zo1 0-6 1-3 ***        PKC '83     za1     2-3 ***
Or. Nassau  za1 0-4     1-0 ***    Velocitas'97zo1         0-1 ***

Marum       za3 *** 4-3     1-2    Workum      za4 *** 1-3 1-3        Broekster B.za2 *** 3-2     5-2
VIOD        za4     *** 3-4        Blauw Wit'34za2     ***            RWF         za3     *** 0-2
ONR         za2 2-1     ***        Berlikum    za3     0-4 ***        WTOC        za3 3-6     *** 2-2
BCV         za2     3-1     ***                                       Anjum       za4     1-0     ***

CVVO        za2 *** 4-0            Gronitas    za3 *** 2-6     3-7    Tonego      za3 *** 2-3     2-0
SC Joure    za3     *** 5-6        ZFC Zuidlar.za2     *** 3-2        Heerenvnse Bza2     *** 2-1
VHK         za2 0-3     ***        Grijpskerk  za2 1-1     *** 2-0    Genemuiden 2zar 1-0     *** 8-2
                                   ACV 2       zar     3-0     ***    Vitesse '63 za3     1-4     ***

Kollum      za2 *** 6-1     4-2    AVC         za3 ***     2-2        Be Quick D  za3 *** 1-0     5-1
De Sweach   za4     *** 3-1        Leeuw.Zwaluwza2 7-1 *** 3-0        Knickerbock.za2     *** 1-5
Oostergo    za3 3-3     *** 1-4    QVC         za3         ***        ONT         za2 1-2     *** 8-1
Friese Boys za4     2-3     ***                                       Kootstertillza4     0-6     ***

Veenwouden  za2 *** 0-1            SDS         za2 *** 2-0     2-3    Delfstrahzn.za4 *** 4-3     0-1
Nijland     za3     *** 1-4        Arum        za4     *** 3-1        't Fean '58 za2     *** 1-4
Minnertsga  za3 0-2     ***        Oudehaske   za3 1-5     *** 2-2    OldeVeste542zar 3-1     *** 3-1
                                   Zeerobben   za3     7-1     ***    Zwaagwesteinza3     1-3     ***

VVI         za2 *** 8-0     3-3    SVM         za3 *** 6-1     2-3    Westerlee   za3 *** 4-0     2-5
FC Wolvega  za4     *** 1-4        Rood Geel   za4     *** 3-4        VVS Oostwoldza4     *** 0-2
SC Stiens   za3 0-1     *** 3-0    Waterpoort Bza2 2-1     *** 2-1    Aduard 2000 za2 5-0     *** 2-1
Bant        za3     4-3     ***    Hardegarijp za3     2-3     ***    SJS         za3     2-1     ***

FC Leo      za3 *** 5-0     1-5    HS '88      za4 *** 1-3    0-14    Be Quick1887za4 *** 2-3     1-5
GRC Groning.za4     *** 2-5        De Weide    za2     *** 7-1        Drenthina   za2     *** 9-0
De Vogels   za4 4-2     *** 2-4    Smilde '94  za4 1-4     *** 2-4    NWVV        za4 0-3     *** 0-0
CSVH        za2     3-0     ***    Klazienaveenza3     4-3     ***    DZOH        za3     0-3     ***

Hollandschevza3 *** 6-4     8-1    Glimmen     za2 *** 5-1     2-1    Olympia '28 za2 *** 4-1     3-4
Fit Boys    za2     *** 4-1        Corenos     za4     *** 3-2        Nagele      za3     *** 0-2
Sp. Zweeloo za4 1-3     *** 1-1    Borger      za3 2-6     *** 1-1    DESZ        za4 1-1     *** 0-6
SGV         za4     0-2     ***    Middelstum  za3     0-0     ***    Staphorst 2 zar     5-2     ***

Poolster    za3 *** 3-2     0-3    Groen Geel  za3 ***     6-1        SC Loppersumza2 *** 0-1     5-1
GEO         za4     *** 3-0        Gorecht     za3 0-5 *** 3-2        Lycurgus    za3     *** 9-0
Veendam 1894za4 0-0     *** 1-0    SC Scheemda za2         ***        Mussel      za4 1-6     *** 3-2
Omlandia    za2     3-0     ***                                       Neptunia    za4     0-1     ***

HaulerwijksBza4 *** 1-2            Groningen   za5 *** 2-2    1-10    Heracliden  za3 *** 3-0     6-1
Noordwolde  za3     *** 8-0        ZEC         za5     *** 1-4        Stedum      za5     *** 2-1
Harkema Op. za5 3-1     ***        NoordpoolUFCza5 3-1     *** 4-3    De Pelikanenza4 1-3     *** 5-0
                                   VVK         za3     2-0     ***    Wildervank  za5     0-0     ***

Tollebeek   za4 *** 2-1     3-4    De Walde    za4 *** 3-1     7-0    Hielpen     za5 *** 2-7
Creil       za5     ***            SWZ BOSO    za5     *** 0-0        DWP         za4     *** 2-4
Blokzijl    za5 2-6     *** 1-6    TOP '63     za3 3-2     *** 3-0    Makkum      za3 2-0     ***
NOK         za3     5-0     ***    Scharnegout.za5     4-2     ***

Mulier      za3 *** 10-0           Eems Boys   za3 *** 8-1     7-0    Hoogeveen   za5 ***  1-8     4-3
CVO         za5     *** 1-8        GVAV-Rapiditza5     *** 0-3        CSVC        za3     ***  3-1
Sleat       za5 0-3     ***        Godlinze    za4 4-4     *** 9-0    Willemsoord za5 3-5     ***  1-1
                                   Niekerk     za5     2-4     ***    Elim        za4     3-3     ***

Germanicus  za5 *** 3-1     2-2    Sleen       za3 *** 1-0     3-1    SVBO        za5 *** 4-2     3-1
Espel       za5     *** 3-4        Nw. Balinge za5     *** 1-8        VVAK        za4     *** 1-2
SCN         za3 11-0    *** 5-1    SC Angelslo za4 8-0     *** 6-3    ZZVV        za3 2-1     *** 2-1
SVBS '77    za5     0-1     ***    Erica '86   za5     3-2     ***    VEV         za5     0-0     ***

BSVV        za3 *** 5-1     4-2    WykelsHallumza3 *** 6-1     5-1    V en V '68  za4 *** 0-7
Helpman     za5     *** 9-1        Marrum      za4     *** 1-4        Dokkum      za3     *** 7-0
VAKO        za5 0-6     *** 0-4    Beetgum     za5 1-8     *** 5-2    Leeuwarden  za5 2-1     ***
Pelikaan S  za5     2-2     ***    Blija       za5     2-4     ***

Ropta Boys  za4 *** 1-2     7-2    SC Twijzel  za5 *** 0-1     5-3    Holwerd     za5 *** 2-1     5-2
FCGrootegastza4     *** 2-0        Foarut      za5     *** 2-3        Woudsend    za5     *** 1-1
Opende      za3 0-2     *** 2-3    Rijperkerk  za3 3-0     *** 4-2    Ouwe Syl    za4 0-2     *** 2-2
Ezinge      za5     0-6     ***    FC Birdaard za4     9-0     ***    Eastermar   za5     3-2     ***

ASC         za4 *** 1-2     3-5    IJVC        za5 *** 6-0     1-2    Wardy       za4 *** 2-5
Suawoude    za5     *** 1-2        Blue Boys   za5     *** 3-2        de Lauwers  za5     *** 1-4
Ternaard    za4 2-0     *** 8-1    SSS '68     za5 5-0     *** 0-4    Lions '66   za5 8-2     ***
Oudega      za5     0-1     ***    VVT         za4     0-0     ***    .

De Griffioenza3 *** 3-2     2-1    Waskemeer   za5 *** 0-1     0-2    Boerakker   za5 *** 3-1    12-0
Mamio       za4     ***10-2        Suameer     za4     *** 1-2        Noordbergum za5     *** 2-3
Boornberg.80za5 1-10    *** 1-4    Rottevalle  za3 4-1     *** 7-0    OKVC        za4 0-3     *** 6-0
Veenhuizen  za5     2-3     ***    ODV         za5     3-3     ***    Jistrum     za5     2-5     ***

Westerwolde za5 *** 0-2            Amicitia VMCza5 *** 0-2            Rood Zwart Bza5 *** 3-1
Meeden      za5     *** 1-1        Appingedam  za4     *** 4-1        Potetos     za5     *** 3-3
Onstwedder Bza4 3-2     ***        WagenborgerBza5 4-3     ***        VVSV '09    za5 4-5     ***

Damacota    za5 *** 2-2            Tiendeveen  za5 *** 3-1 8-0        Oosterpark. za5 *** 5-0     1-5
WVV         za5     *** 1-1        NKVV        za5     ***            TFS         za5     *** 1-3
Twedo       za5 3-2     ***        VCG         za5     2-1 ***        SIOS        za5 1-3     *** 0-2
                                                                      VCR         za5     5-1     ***

Engelbert   za5 *** 1-8     0-3    Pesse       za4 *** 1-3            Trinitas    zo4 *** 2-3     3-3
GSVV        za4     *** 1-0        Ens         za3     *** 2-0        Hark.Opeindezo3     *** 3-6
TEO         za5 0-2     *** 0-4    SVN '69     za3 2-0     ***        Rolder Boys zo2 4-0     ***
Zuidhorn    za5     0-1     ***                                       DIO Oosterw.zo2     3-3 3-3 ***

Geel Wit    zo3 *** 4-1     2-4    Donkerbroek zo4 *** 1-5     1-6    FVC 2       zor *** 2-2     2-6
Bakkeveen   zo4     *** 2-0        DTD         zo2     *** 4-0        Oldemarkt   zo3     *** 1-4
Akkrum      zo4 1-0     *** 1-8    Nieuweschootzo4 6-4     *** 3-3    GAVC        zo2 1-0     *** 2-0
Drachten    zo2     9-1     ***    Harlingen   zo3     0-6     ***    Renado      zo4     2-3     ***

Asser Boys  zo3 *** 2-1     1-4    Groninger B.zo2 *** 5-1     5-1    Gronitas    zo2 *** 2-2     5-0
Helpman     zo3     *** 8-1        Wildervank  zo3     *** 2-1        Forward     zo3     *** 1-1
Hoogersmildezo4 0-3     *** 2-3    FC Lewenborgzo3 1-3     *** 0-4    Veendam 1894zo3 1-0     *** 0-5
GRC Groning.zo2     5-2     ***    Actief      zo2     1-3     ***    Noordster   zo2     4-2     ***

Heerenveen  zo2 *** 10-1    4-1    FFS         zo4 *** 1-5     3-6    Haren       zo3 *** 2-2     0-1
Aengwirden  zo4     *** 0-4        LSC 1890    zo2     *** 1-1        VAKO        zo4     *** 0-7
SC Emmeloordzo3 2-5     *** 3-3    VENO        zo3 2-2     *** 0-1    Peize       zo2 3-0     *** 2-0
Oosterlitt. zo3     3-0     ***    Lemmer      zo3     2-1     ***    Assen       zo3     0-1     ***

Be Quick'872zor *** 1-1     3-2    Gorredijk   zo4 *** 1-4     2-5    Wacker      zo3 *** 1-2     1-3
Hoogezand   zo2     *** 6-2        St.Annapar. zo2     *** 3-0        Thor        zo4     *** 2-5
Roden       zo2 2-2     *** 4-1    Havelte     zo4 3-1     *** 4-1    Olyphia     zo2 2-1     *** 5-1
Stadskanaal zo3     1-4     ***    MKV '29     zo3     0-5     ***    Oerterp     zo3     4-1     ***

Oosterstreekzo4 *** 2-4     0-5    Titam       zo3 *** 3-2     4-1    WVV         zo3 *** 5-1     2-0
VCTrynwaldenzo2     *** 8-0        Muntendam   zo3     *** 2-4        Musselkanaalzo2     *** 4-1
Oldeboorn   zo4 1-1     *** 1-3    Ter Apel '96zo2 3-1     *** 4-1    BATO        zo4 0-4     *** 4-1
Leeuwarden  zo3     5-1     ***    Gasselternyvzo4     2-3     ***    TEVV        zo3     3-5     ***

CEC         zo3 *** 2-0     1-0    Beilen      zo3 *** 4-0     3-1    Dwingeloo   zo3 *** 3-0     3-3
Ruinerwold  zo3     *** 2-0        Protos      zo3     *** 2-2        Raptim      zo3     *** 1-1
Wijster     zo4 0-3     *** 1-6    Germanicus  zo2 2-2     *** 5-1    LEO (Loon)  zo4 2-3     *** 1-7
Dalen       zo2     0-2     ***    Ruinen      zo4     2-2     ***    HODO        zo2     3-0     ***

Smilde '94  zo3 *** 2-3     0-5    Schoonebeek zo4 *** 0-2     1-7    HSC         zo3 ***         0-8
ZwartemeersBzo3     *** 0-4        Emmen 2     zor     *** 3-0        Tolbert     zo4     *** 0-2
WKE 2       zor 3-0     *** 0-4    Bellingwoldezo3 4-0     *** 4-3    Gomos       zo3 5-3     *** 1-3
SVBO        zo2     9-1     ***    Valthermond zo2     3-2     ***    VKW         zo2    14-0     ***

Zuidwolde   zo3 *** 1-0     1-2    Kraggenburg zo5 *** 2-3     2-6    KSC         zo4 *** 5-3     2-5
Sleen       zo3     *** 1-2        SteenwijkerBzo4     *** 2-0        Valther Boyszo4     *** 1-4
ZBC         zo2 3-3     *** 6-0    Oldeholtpadezo5 1-1     *** 1-3    SVV '04     zo3 4-4     *** 2-0
Weerdinge   zo4     2-2     ***    De Blesse   zo3     4-4     ***    Zwartemeer  zo2     4-0     ***

Steenwijkerwzo3 *** 2-3     3-0    Sellingen   zo5 *** 1-4     1-7    Tijnje      zo5 *** 1-5     1-4
Read Swart  zo4     *** 10-0       Buinerveen  zo5     *** 2-1        Nicator     zo5     *** 2-0
Mildam      zo5 2-5     *** 3-1    SVBC        zo4 6-1     *** 3-9    Stanfries   zo4 3-2     *** 4-2
BEW         zo5     0-1     ***    Twedo       zo3     4-0     ***    SC Stiens   zo3     4-1     ***

VWC         zo5 *** 2-0     5-0    Zwaagwesteinzo3 *** 2-1     3-1    Niekerk     zo3 *** 3-0     3-2
RKO         zo5     *** 0-3        de Walden   zo5     *** 1-3        Hoogkerk    zo4     *** 7-2
Warga       zo3 1-2     *** 1-4    Surhuistervnzo4 1-1     *** 1-0    Nieuw Roden zo5 0-0     *** 3-0
Giethoorn   zo4     0-3     ***    De Sweach   zo5     3-1     ***    SC Makkinga zo5     2-2     ***

EEC         zo5 *** 1-1     0-2    MOVV        zo5 *** 1-3     4-1    Zuidhorn    zo4 *** 4-2     3-6
Bedum       zo4     *** 5-0        Amicitia VMCzo3     *** 5-2        Warffum     zo5     *** 4-1
SC Scheemda zo5 0-3     *** 1-8    SPW         zo5 2-5     *** 2-0    Froombosch  zo5 1-2     *** 4-6
ZNC         zo3     2-0     ***    FVV         zo4     2-4     ***    De Vogels   zo3    10-2     ***

RES         zo4 *** 1-3            SC Franeker zo4 *** 4-0            ZFC Zuidlar.zo3 *** 2-1     5-1
Terschellingzo5     *** 1-5        AVV         zo5     *** 0-8        SVMH        zo5     *** 3-2
Dronrijp    zo3 1-0     ***        Friesland   zo3 5-2     ***        Leek Rodenb.zo4  1-1    *** 9-0
                                                                      Amboina     zo5      0-1    ***

Bareveld    zo4 *** 2-3     2-4    Gieten      zo5 *** 5-2            Engelbert   zo5 *** 6-1     1-1
Drieborg    zo5     *** 3-2        Harkstede   zo4     *** 2-1        DWZ         zo5     *** 1-3
Sp.Roswinkelzo5 1-2     *** 0-2    Eext        zo4 2-3     ***        Siddeburen  zo4 5-1     *** 4-2
Farmsum     zo4     3-0     ***                                       Pekelder B. zo4     7-2     ***

BlauwGeel'15zo5 *** 2-2     2-5    VVK         zo4 *** 8-1            Kielwindew. zo5 *** 2-1     2-5
Oosterhoek  zo5     *** 2-8        GKC         zo5     *** 0-3 1-5    Eenrum      zo5     *** 4-1
Gruno       zo4 3-1     *** 7-1    SVO HOC     zo5 1-3     *** 1-3    THOS        zo5         *** 1-4
Veelerveen  zo4    17-0     ***    Zuidlaardervzo4 4-1         ***    Hunsingo    zo4     6-1     ***

WEO         zo5 *** 4-1     0-3    Heiligerlee zo4 *** 3-6     2-1    OldambtsterBzo5 *** 2-7     0-5
Tynaarlo    zo5     *** 2-4        Nieuweschanszo5     *** 4-3        Alteveer    zo4     *** 1-4
Kloosterbur.zo4 4-2     *** 1-1    BNC         zo4 4-4     *** 1-4    ASVB        zo3 8-0     *** 4-0
Zevenhuizen zo5     4-0     ***    Westerwolde zo5     4-2     ***    Wedde       zo5     2- 1    ***

ODV         zo4 *** 4-3     1-4    Bargeres    zo3 *** 2-1     3-0    Robur       zo5 *** 2-2     4-2
Old Forward zo5     *** 10-0       EHS '85     zo4     *** 3-0        Irnsum      zo4     *** 0-3
FC Fochteloozo5 0-17    *** 0-11   WeiteveenseBzo5 0-3     *** 1-1    Bakhuizen   zo5 3-3     *** 10-2
Jubbega     zo3     2-1     ***    Balkbrug    zo5     4-1     ***    Wispolia    zo5     2-8     ***

Black Boys  zo5 *** 9-0     2-3    Haulerwijk  zo5 *** 3-0     4-1    Udiros      zo5 *** 12-1    6-0
DVSV        zo5     *** 3-1        Oranje Zwartzo5     *** 1-4        Langweer    zo5     *** 0-2
Langezwaag  zo5 1-4     *** 1-4    Sp. Vereent zo5 5-2     *** 6-2    Uffelte     zo5 1-7     ***
Wapserveen  zo5    10-2     ***    Kuinre      zo5     2-3     ***    CAB         zo5     3-1     ***

Houtigehage zo5 *** 2-2     4-2    Scheerwolde zo5 *** 0-4            VIOS O.     zo5 *** 6-2     2-0
Blauwhuis   zo5     *** 2-3        Sparta '59  zo5     *** 0-4        DOS '63     zo5     *** 5-1
Boornbergum zo5 2-3     ***        Zandhuizen  zo5 6-2     ***        Buinen      zo5 1-3     *** 0-10
St. Jacob   zo5     1-1     ***                                       DSC '85     zo5     4-1     ***

IJhorst     zo5 *** 4-3     3-0    SGO         zo5 *** 4-2            DVC '59     zo5 *** 1-3
HH Combi    zo5     *** 5-3        GVB         zo5     *** 3-3        PJC         zo5     *** 4-2
Diever-Wapsezo5 1-4     *** 3-4    SVZ         zo5 4-1     ***        Pesse       zo5 3-2     ***
Zandpol     zo5     3-0     ***

2nd round
CSVC        -Tiendeveen    3-1   Drenthina     -Flevo Boys     1-2   OldeVeste 2-SC Angelslo    4-0
Klazienaveen-SCN           6-0   Staphorst 2   -HZVV           0-3   Holladschev-SC Genemuiden  1-2
Twedo za    -Olde Veste'54 0-12  ZZVV          -Heerenveense B.1-7   FC Meppel  -Staphorst      1-3
Ens         -Urk           1-7   Niekerk       -De Griffioen   4-7   BCV        -VVI            1-3
Kollum      -Zeerobben     4-1   TOP'63        -CVVO           2-5   NOK        -Wykels Hallum  0-1
Lions '66   -Rijperkerk    0-3   Holwerd       -VVT            0-5   WaterpoortM-Harkemase Boys 0-5
Blauw Wit'34-Be Quick D.   0-0BQ VCR           -Mulier         4-6   Rottevalle -Buitenpost     0-2
Ternmaard   -Makkum        2-6   Leeuward.Zwal.-ONS BOSO Sneek 2-3   Minnertsga -Drachtster Boys1-3
Dokkum      -Broekster B.  0-1   Aduard 2000   -ACV            1-11  Groen Geel -De Heracliden  5-2
Noordpool   -Rood Zwart B. 2-1   Boerakker     -Noordwolde     1-4   ACV 2      -Viboa          1-1 ACV
GSVV        -Glimmen       1-3   Onstwedder B. -Omlandia       0-1   CSVH       -Eems Boys      4-1
BSVV        -FC Grootegast 4-2   Appingedam    -SC Loppersum   3-0   Hunsingo   -Achilles 1894  1-4
Zevenhuizen -Westerwolde   4-1   Zuidlaarderv. -PJC            7-1   Amicitia   -Gruno          1-4
Peize       -Zuidlaren     2-0   SVZ           -Hoogezand      0-3   ZNC        -Beilen         0-1
Farmsum     -VKW           0-3   De Vogels     -Gieten         4-1   Groninger B-Be Quick 1887  0-0 BQ
GRC Groning.-Rolder Boys   3-2   Ter Apel '96  -Siddeburen     3-0   Noordster  -ASVB           9-0
WVV         -Velocitas1897 1-3   Heerenveen     -Leeuwarden    3-1   Dronrijp   -FVC            0-2
Zwaagwestei.-Drachten      0-6   Houtigehage   -GAVC           0-6   SportVereent-ONB           1-4
Read Swart  -St.Annapar.   3-4   DTD           -SC Stiens      2-1   VWC        -Frisia         0-9
Lemmer      -Friesland     3-3 F Bakhuizen     -SWZ BOSO Sneek 0-8   Udiros     -SVBO           2-6
Jubbega     -Wasperveen    7-0   SC Erica      -Twedo zo       6-0   Olyphia    -MSC            2-4
IJhorst     -Valthermond   0-6   De Blesse     -Alcides        0-7   Zandhuizen -Bargeres       2-2 Brg
HODO        -WKE           1-4   ZBC           -CEC            5-1   VIOS       -SVV '04        0-9

3rd round
ACV         -Appingedam    5-0   ACV 2         -Groen Geel     0-0 A VKW        -Beilen         1-0
Olde Veste 2-Olde Veste 1  1-3   Alcides       -Achilles 1894  0-0Ac Zevenhuizen-FVC            0-3
Drachtster B-ONS Boso Sneek2-3   Bargeres      -SVV '04        0-1   Be Quick D.-Rijperkerk     0-1
Klazienaveen-Flevo Boys    4-10  DTD           -St.Annapar.    4-1   CSVC       -De Griffioen   2-6
Kollum      -HeerenveenseB 0-2   Ter Apel '96  -Hoordster      1-5   Staphorst  -Genemuiden     1-1 Gen
Mulier      -Broekster B.  0-1   Frisia        -GAVC           4-1   Wykels Hall-VVT            3-2
Noordpool   -BSVV          3-2   Gruno         -GRC Groningen  0-4   BeQuick1887-Zuidlaarderv.  6-0
Noordwolde  -CSVH          1-5   Hoogezand     -De Vogels      0-0 H Friesland  -SWZ Boso Sneek 2-5
Omlandia    -Glimmen       3-2   Jubbega       -Drachten       3-2   ONB        -Heerenveen     4-4 H
VVI         -CVVO          2-0   SC Erica      -SVBO           5-1   WKE        -MSC            2-0
HZVV        -Urk           1-1 U Valthermond   -ZBC            1-6   Buitenpost                 Bye
Makkum      -Harkemase B.  0-6   Velocitas'97  -Peize          3-1

Intermediate round
ACV 2       -Buitenpost    2-0   SC Genemuiden -Omlandia       8-1   GRC Gron.  -VKW            2-1

4th round
DTD         -De Griffioen  4-0   WKE           -SC Genemuiden  2-2 G Achilles'94-CSVH           2-1
Heerenv. B. -VVI           0-6   Frisia        -Be Quick 1887  1-3   ONS Boso Sn-Wykels Hallum  3-1
Jubbega     -ZBC           2-4   SC Erica      -ACV            0-4   GRC Gron.  -FVC            4-1
Urk         -SWZ BOSO Snk. 1-4   Noorster      -Heerenveen     2-3   BroeksterB.-Rijperkerk     2-2 BrB
SVV '04     -Noordpool     3-0   Velocitas 1897-d'Olde Veste   0-3
Harkemase B.-Hoogezand     7-1   Flevo Boys    -ACV 2          2-1

1/8 final
Broekster B -SVV '04       2-0   d'Olde Veste'54-ZBC           6-0   ACV        -SC Genemuiden  2-2 Gen
SZB Boso Snk-Achilles 1894 4-1   Harkemase Boys-VVI            3-1   Heerenveen -OBS Boso Sneek 0-3
BeQuick 1887-DTD           3-1   Flevo Boys Em.-GRC Groningen  3-1

1/4 final
Flevo Boys  -Harkemase B   1-3   d'Olde Veste'54-Be Quick 1887 3-3 BQ
SCGenemuiden-ONS Boso Snk  2-0   SWZ Boso Sneek -Broekster B   1-1 SWZ

1/2 final
Be Quick 1887-Genemuiden   0-2   SWZ Boso Sneek -Harkemase B.  1-1 HB

Final, May 18, ground SWZ BOSO Sneek
SC Genemuiden-Harkemase Boys 2-3





2011/12 (amateur football).

2012/13 (professional football).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 6 Nov 2013

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.