Netherlands 2015/16 Third to Tenth Level (amateur football)


Final matches for the Dutch amateur championship 2015/16
Lienden - Excelsior M.  0-2
Excelsior M. - Lienden  2-3    
Excelsior M. Dutch amateur champion
 
Amateur Supercup 2015/2016  (6 Aug., ground Maassluis)
Exzcelsior M.-Staphorst 4-0  
 
Footbal on Saturday
Topklasse
Barendrecht             2 - 2 5 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 3 5 - 2 1 - 3 4 - 3 2 - 2 3 - 1 3 - 1  Excelsior M.    30 16 11  3  59  46- 31 P3 2nd       
Capelle           2 - 0       2 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 0 0 - 2 4 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 0  HHC Hardenberg  30 18  4  8  58  54- 38 P2 2nd       
DVS '33 Ermelo    1 - 4 1 - 1       0 - 3 4 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 6 0 - 0 0 - 1 2 - 3 3 - 0 3 - 1 5 - 3 4 - 0 1 - 1  Katwijk         30 17  6  7  57  62- 36 2nd          
Excelsior M.      2 - 1 0 - 2 3 - 3       2 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 5 3 - 1  Kozakken Boys   30 16  6  8  54  57- 39 2nd          
GVVV              0 - 1 3 - 0 3 - 3 0 - 1       4 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 2  Barendrecht     30 16  5  9  53  68- 48 2nd          
HHC Hardenberg    1 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 1       2 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 1  Spakenburg      30 13  8  9  47  67- 52 P1 2nd     
IJsselmeervogels  2 - 4 0 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2       2 - 4 0 - 3 2 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2  GVVV            30 13  7 10  46  51- 42 2nd          
Katwijk           2 - 1 3 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 2       3 - 4 1 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1 6 - 1  Rijnsburgse B.  30 11 10  9  43  51- 52 3rd          
Kozakken Boys     0 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 1       2 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 2  DVS '33 Ermelo  30 10  9 11  39  57- 53 3rd          
FC Lisse          1 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 3       2 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 3 2 - 4  ONS Sneek       30 10  4 16  34  43- 63 3rd          
ONS Sneek         2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 2       2 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 4 0 - 2  Capelle         30  8  7 15  31  36- 47 3rd          
Rijnsburgse Boys  4 - 4 3 - 2 0 - 4 0 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 3 4 - 3       5 - 3 0 - 0 3 - 0 3 - 2  IJsselmeervogels30  8  7 15  31  34- 50 3rd          
RVVH              0 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 4       0 - 4 2 - 2 2 - 3  Scheveningen    30  7  9 14  30  42- 47 3rd          
Scheveningen      2 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0       1 - 1 4 - 0  SteDoCo         30  8  6 16  30  41- 72 3rd          
Spakenburg        3 - 1 2 - 4 1 - 1 0 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 6 2 - 2 2 - 1 8 - 1 0 - 0 5 - 2 2 - 0       5 - 2  FC Lisse        30  6 11 13  29  43- 54 3rd          
SteDoCo           0 - 4 1 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 5 2 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 2        RVVH            30  6  4 20  22  32- 60 rel          
2nd means that they will play in the new created 2nd Division next season
3nd means that they will play in the 3rd Division Saturday (new name for Topklasse) next season

Hoofdklasse A
Achilles Veen           3 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 3 5 - 1 4 - 0 1 - 5 1 - 3 2 - 0 2 - 1 5 - 0         ODIN '59        24 16  3  5  51  57- 32 P1 prom  
Ajax              2 - 1       2 - 1 3 - 3 2 - 4 5 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 2 6 - 2 2 - 0         Huizen          24 15  3  6  48  54- 26 P3           
Bennekom          0 - 4 1 - 1       2 - 5 0 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 0 5 - 0 3 - 1 0 - 3 3 - 3 2 - 0   DOVO            24 14  2  8  44  47- 29 P2           
DOVO              2 - 2 2 - 1 5 - 1       2 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 0         Achilles Veen   24 13  4  7  43  46- 30 (P1)         
Eemdijk           0 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 0       4 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 0 4 - 3 2 - 0   Eemdijk         24 12  4  8  40  34- 28              
Huizen            1 - 2 3 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 1       0 - 3 7 - 0 3 - 3 1 - 0 3 - 1 4 - 0 6 - 0         Ajax            24 10  5  9  35  42- 38              
LRC               1 - 3 0 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 2       2 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 5 3 - 0   Sparta Nijkerk  24 10  3 11  33  38- 38              
NSC Nijkerk       0 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 4 3 - 2 1 - 2 2 - 1       0 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 3 1 - 3   SDC Putten      24  9  5 10  32  35- 35              
ODIN '59          3 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 3 0 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 3       3 - 1 5 - 1 3 - 2 2 - 0         Swift           24  8  6 10  30  31- 44              
SDC Putten        1 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 3 1 - 3       3 - 0 2 - 2 2 - 1         NSC Nijkerk     24  8  4 12  28  31- 46              
Sparta Nijkerk    2 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 3 4 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 0       3 - 2 5 - 1 1 - 2   Bennekom        24  6  6 12  24  28- 43 rel          
SVL               0 - 3 3 - 5 1 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1 4 - 3 1 - 5 2 - 5 4 - 1       2 - 3 2 - 1   SVL             24  6  2 16  20  40- 63 rel          
Swift             1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 4       2 - 1   LRC             24  3  5 16  14  20- 51 rel          
VVA '71           1 - 2 0 - 3       1 - 0       1 - 0             1 - 1 1 - 4                   -----   
VVA '71 withdrawn                                                                   
                                                                                                        
Hoofdklasse B                                                                                                                                   
ASWH                    3 - 0 3 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 1   Quick Boys      26 20  4  2  64  58- 16 P2 prom      
Deltasport        0 - 6       0 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 3 1 - 5 0 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 2 4 - 1   Noordwijk       26 19  5  2  62  63- 19 P3           
Haaglandia        2 - 3 2 - 0       0 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 5 1 - 2 0 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 3   ASWH            26 15  3  8  48  53- 25 (P2)         
Heinenoord        1 - 1 3 - 3 0 - 2       0 - 1 1 - 2 0 - 6 2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0   FC Rijnvogels   26 14  3  9  45  41- 32 P1           
Hoek              2 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 0       0 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 4 5 - 2 3 - 2   Spijkenisse     26 14  3  9  45  48- 41              
De Jodan Boys     0 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 0 4 - 0       3 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2   De Jodan Boys   26 13  3 10  42  40- 28              
Noordwijk         2 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 1       1 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 0 5 - 0 1 - 1 1 - 1   Ter Leede       26 12  4 10  40  36- 40              
Quick Boys        2 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 2       3 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 1 2 - 0 2 - 0   Hoek            26 10  4 12  34  29- 37              
FC Rijnvogels     1 - 3 3 - 1 6 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 3 0 - 2       1 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 1   Zwaluwen V      26  8  6 12  30  37- 51              
Spijkenisse       2 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 3       2 - 2 3 - 4 5 - 4 2 - 0   Haaglandia      26  9  3 14  30  35- 49              
Sportlust '46     0 - 7 1 - 3 2 - 2 4 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 1 0 - 2       0 - 0 1 - 3 1 - 1   XerxesDZB       26  6  6 14  24  32- 43 rel          
Ter Leede         0 - 0 3 - 2 2 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 0       1 - 0 1 - 3   Heinenoord      26  5  5 16  20  21- 52 rel             
XerxesDZB         0 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 0 0 - 1 4 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 1       4 - 0   Sportlust '46   26  3  9 14  18  27- 56 rel         
Zwaluwen V        2 - 0 3 - 2 1 - 0 5 - 0 3 - 0 2 - 5 0 - 3 0 - 4 1 - 3 0 - 3 2 - 2 3 - 2 0 - 0         Deltasport      26  4  2 20  14  29- 60 rel          

Hoofdklasse C
ACV                     2 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 2 3 - 3 2 - 1   Harkemase Boys  26 18  4  4  58  73- 27 P1 prom      
CSV Apeldoorn     2 - 1       1 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 5   Staphorst       26 18  2  6  56  60- 32 P3           
AZSV              1 - 0 1 - 3       0 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 2 3 - 3 3 - 3   ACV             26 14  5  7  47  42- 38 (P1)         
DOS '37           1 - 1 0 - 5 2 - 2       3 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 9 1 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 2   VVOG            26 13  5  8  44  62- 40 P2           
Drachtster Boys   0 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 2       0 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 5   AZSV            26 11  8  7  41  47- 41              
Excelsior '31     1 - 3 4 - 1 1 - 2 3 - 1 6 - 2       0 - 1 0 - 3 2 - 0 6 - 1 4 - 5 2 - 1 3 - 3 3 - 0   Flevo Boys      26 11  6  9  39  46- 43              
Flevo Boys        9 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2       2 - 2 1 - 6 0 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 5   Excelsior '31   26 11  5 10  38  53- 44              
SC Genemuiden     0 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 1       0 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 2   CSV Apeldoorn   26 10  7  9  37  48- 48              
Harkemase Boys    2 - 3 5 - 1 1 - 1 5 - 0 2 - 1 0 - 0 7 - 2 5 - 2       2 - 0 3 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 0   Urk             26  7 10  9  31  36- 37              
HZVV              1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 4       1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 3   SC Genemuiden   26  7 10  9  31  38- 40              
Staphorst         2 - 1 2 - 0 2 - 1 7 - 1 6 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0       3 - 0 2 - 0 2 - 5   SVZW            26  7  8 11  29  44- 54 rel          
SVZW              2 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 5 3 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 4       1 - 0 6 - 2   HZVV            26  5  8 13  23  31- 52 rel          
Urk               1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 2       1 - 2   DOS '37         26  5  4 17  19  31- 71 rel          
VVOG              0 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 3 6 - 1 1 - 0 2 - 4 4 - 0         Drachtster Boys 26  2  4 20  10  24- 68 rel          

Promotion playoffs between winners of periods in Hoofdklasse and nr 15 of Topklasse. Winners in 3rd Division next season.
Staphorst-FC Lisse    1-0 and 1-6     Noordwijk-ASWH   2-2 and 1-3 aet     VVOG-DOVO  4-3 and 1-1
Huizen-Achilles Veen  0-0 and 1-0     ACV-Rijnvogels   1-0 and 1-3

Promotion playoffs between winners of periods in 1st Class and nrs 13 and 14 of Hoofdklasse. Winners will play in Hoofdklasse, losers in 1st class.
3 groups with 3 teams 
-Bennekom-Nootdorp     2-1   Nootdorp-Sliedrecht   3-1   Sliedrecht-Bennekom         8-2
-Balk-Go Ahead K       1-1   Heinenoord-Oranje Wit 4-0   Oranje Wit-Balk             0-3
 Go Ahead K-Heinenoord 1-2   Balk-Heinenoord       0-2   Oranje Wit-Go Ahead K       5-6
-Final : Sliedrecht-Heinenoord 0-2 and 2-0, Sliedrecht wins on penalties
 
-SDVW-Berkum           4-1   Berkum-Brielle        1-1   Brielle-SVZW                2-1
-PKC'83-'s-Gravenzande 0-5   SVL-FC Breukelen      2-4   FC Breukelen-PKC'83         2-1
 's-Gravenzande-SVL    0-2   PKC'83-SVL            2-8   FC Breukelen-'s-Gravenzande 3-2
-Final : Brielle-FC Breukelen  0-1 and 1-1
   
-XerxezDZB-ASV Dronten 0-0   Roda'46-XerxesDZB     0-3   ASV Dronten-Roda'46         4-1
-Nunspeet-Rijsoord     3-2   HZVV-Zwaluwen'30      1-4   Zwaluwen'309-Nunspeet       3-0
 Rijsoord-HZVV         1-2   Nunspeet-HZVV         1-3   Zwaluwen'30-Rijsoord        6-1
-Final : ASV Dronten-Zwaluwen'30  1-0 and 1-1

District West I
1st class A                                                                                                                               
FC Breukelen            3 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 2   DFS Opheusden   26 18  4  4  58  86- 40 P2 prom      
DFS Opheusden     8 - 2       2 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 0 3 - 2 4 - 1 8 - 1 5 - 3 3 - 5 3 - 3 2 - 2 6 - 1   Sliedrecht      26 18  2  6  56  58- 37 P1 prom
GDC               0 - 2 1 - 3       1 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 3 3 - 0 0 - 3 1 - 6 1 - 2 0 - 0 3 - 0   FC Breukelen    26 13  5  8  43  52- 44 -1 pnt (P2) prom  
Geinoord Nieuweg. 3 - 4 0 - 7 2 - 0       3 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 4 5 - 0 0 - 1 4 - 3 5 - 1 0 - 1 0 - 1   Roda '46        26 14  0 12  42  61- 46 P3           
JSV Nieuwegein    2 - 3 1 - 3 5 - 1 2 - 2       0 - 0 3 - 3 4 - 1 1 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 2   De Merino's     26 12  4 10  40  52- 38
De Merino's       1 - 0 1 - 3 3 - 0 3 - 1 0 - 0       6 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 4 6 - 1 1 - 1 3 - 1   JSV Nieuwegein  26 11  7  8  40  47- 39              
Montfoort         1 - 1 2 - 4 1 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 3       2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 5 0 - 3 3 - 2   Zuidvogels      26 11  6  9  39  47- 38              
Roda '46          2 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 2 0 - 1       4 - 2 2 - 3 0 - 2 8 - 0 3 - 0 3 - 2   Geinoord Nwgein 26 11  3 12  36  45- 47              
Roda Boys/Bomm.   1 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 4       2 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 1   VVZ '49         26 11  2 13  35  62- 64              
Sliedrecht        3 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 0 4 - 3 3 - 0       5 - 2 4 - 1 4 - 1 3 - 2   Woudenberg      26  9  7 10  34  38- 48              
VVZ '49           2 - 2 2 - 3 3 - 1 0 - 4 0 - 3 3 - 6 1 - 2 0 - 5 3 - 1 1 - 3       4 - 2 3 - 1 1 - 1   Montfoort       26  9  4 13  30  37- 53 -1 pnt       
WNC               2 - 1 1 - 2 6 - 2 3 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 6       1 - 2 1 - 1   WNC             26  8  3 15  27  42- 63              
Woudenberg        2 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 4 0 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 3 4 - 3 1 - 3       0 - 2   GDC             26  5  3 18  18  28- 56 rel          
Zuidvogels        2 - 4 1 - 1 3 - 0 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 0 0 - 1         Roda Boys/Bomm. 26  3  8 15  17  30- 72 rel   
                                                                                                                                          
2nd class A                                                                                                                               
AFC                     2 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 0 3 - 1 5 - 3 3 - 1 6 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 2   AFC             26 20  3  3  62  67- 26 -1 pnt P2 prom
AMVJ              0 - 3       4 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 3   AMVJ            26 18  3  5  57  60- 31 (P2)         
BOL               0 - 2 0 - 4       6 - 4 0 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 3 1 - 4 2 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 1 0 - 3   OSV             26 12  6  8  42  55- 45              
FC Castricum      0 - 0 2 - 2 5 - 0       0 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 5   DVVA            26 11  8  7  41  39- 34 P1           
DVVA              2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 3       1 - 1 5 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 1   EDO             26 13  2 11  41  56- 53              
EDO               1 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0       1 - 2 0 - 2 4 - 2 2 - 4 4 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 2   Marken          26 11  6  9  39  57- 48              
EVC               2 - 3 1 - 2 0 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 5       0 - 2 0 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 2 5 - 1 4 - 2   BOL             26 12  2 12  38  53- 51              
HBOK              3 - 4 0 - 3 0 - 2 1 - 5 3 - 0 1 - 4 1 - 3       1 - 4 2 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 1   HBOK            26 12  2 12  38  49- 53 P3           
Marken            0 - 4 1 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 5 2 - 1 1 - 2       3 - 3 5 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 1   ZOB             26 10  5 11  35  58- 55              
Monnickendam      2 - 1 1 - 3 3 - 3 3 - 2 0 - 3 0 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 3       0 - 5 1 - 4 3 - 2 0 - 2   Overbos         26  8  7 11  31  50- 49              
OSV               1 - 0 2 - 1 1 - 7 3 - 2 3 - 0 2 - 5 2 - 0 4 - 0 3 - 4 5 - 0       2 - 2 3 - 0 2 - 1   FC Castricum    26  8  4 14  28  40- 54 rel          
Overbos           2 - 2 0 - 5 0 - 2 1 - 2 2 - 2 5 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 2 8 - 1 1 - 1       3 - 2 2 - 2   EVC             26  7  2 17  23  45- 58              
Reiger Boys       2 - 3 0 - 2 0 - 6 2 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 1       4 - 3   Monnickendam    26  6  5 15  23  35- 73 rel          
ZOB               1 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 5 1 - 3 3 - 1 3 - 3 3 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 1         Reiger Boys     26  5  3 18  18  32- 66 rel          
Playoff for 12th place : EVC-Monnickendam 2-1                                                                                              
                                                                                                                                          
2nd class B                                                                                                                               
FC Aalsmeer             1 - 1 4 - 5 1 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 1   FC Almere       26 17  4  5  55  61- 21 P3       
FC Almere         0 - 1       4 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 2 5 - 0 5 - 0   FC Aalsmeer     26 17  5  4  55  48- 21 -1 pnt champ prom     
Benschop          0 - 3 0 - 5       1 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 2 3 - 2 4 - 0   De Valleivogels 26 15  4  7  49  48- 33 P2           
FC De Bilt        0 - 4 0 - 3 1 - 4       2 - 2 2 - 5 2 - 3 2 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 1   FC De Bilt      26 14  4  8  46  68- 54 P1           
Delta Sports '95  0 - 1 1 - 3 3 - 0 8 - 1       1 - 4 4 - 1 1 - 2 2 - 2 6 - 1 2 - 2 2 - 0 9 - 0 6 - 2   Delta Sports'95 26 13  5  8  44  71- 37              
DHSC              0 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 2       2 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 2   Scherpenzeel    26 11  3 12  36  38- 55              
De Meern          1 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0       0 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 1   De Meern        26 10  4 12  34  32- 36              
ASC Nieuwland     1 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 7 3 - 1 3 - 1 0 - 2       0 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 4 3 - 1 1 - 1   DHSC            26 10  6 10  33  44- 43 -3 pnts      
Renswoude         1 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 0       5 - 0 4 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 3   ASC Nieuwland   26  9  5 12  32  37- 46              
Scherpenzeel      0 - 3 0 - 3 3 - 0 4 - 3 0 - 4 5 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 0       2 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 1   Renswoude       26  9  5 12  32  30- 39              
TOV               4 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 3       3 - 1 2 - 1 2 - 2   TOV             26  8  7 11  31  41- 46 rel       
De Valleivogels   2 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 0 2 - 2       4 - 0 3 - 1   Benschop        26  7  4 15  25  38- 58 rel          
De Vecht          1 - 1 0 - 4 2 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2       1 - 3   Zevenhoven      26  6  5 15  23  34- 63 rel          
Zevenhoven        0 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 7 1 - 6 0 - 2 0 - 1 4 - 3 0 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1         De Vecht        26  3  5 18  14  31- 69 rel          
Playoff for 1st place : FC Almere-Aalsmeer 2-2, Aalsmeer wins on pen.                                                                     
                                                                                                                                          
Period-championship 2A / 2B :                                                                                                              
Round 1: WMC-De Valleivogels 1-1 and 4-2    AMVJ-De Bilt   1-1 and 2-0                     Final: AMVJ-WMC        0-0 and 0-3                         
         HBOK-Montfoort      1-4 and 1-2    FC Almere-DVVA 1-1 and 2-2 DVVA wins on pen.   Final: Montfoort-DVVA  3-0 and 0-1             
                                                                                                                                          
3rd class A                                                                                                                               
AFC '34                 2 - 4 2 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 5 1 - 2 4 - 0 0 - 2 2 - 5 1 - 3 3 - 2 0 - 7 3 - 2   Opperdoes       26 17  4  5  55  50- 28 P1 prom      
DZS               4 - 1       2 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 2 9 - 2 6 - 3 1 - 0 2 - 0 5 - 1 1 - 3 5 - 0   Hellas Sport    26 15  9  2  54  60- 33 P2 prom     
HCSC              5 - 1 3 - 0       2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 3 3 - 0 1 - 0 4 - 4 1 - 2 2 - 4 2 - 5 1 - 0   DZS             26 16  2  8  50  75- 42 P3           
Hellas Sport      4 - 1 3 - 1 0 - 0       1 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 2   Jong Holland    26 14  6  6  48  61- 30 (P1) prom   
Jong Holland      3 - 0 2 - 4 3 - 2 4 - 2       1 - 2 0 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 1 6 - 2 7 - 0 1 - 1 7 - 0   Kadoelen        26 14  6  6  48  64- 36              
sv Kadoelen       5 - 0 4 - 2 1 - 4 0 - 2 1 - 1       0 - 0 4 - 4 2 - 3 1 - 0 2 - 1 3 - 2 4 - 0 4 - 1   ZCFC            26 11  6  9  39  72- 54              
Opperdoes         5 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0       1 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 5 5 - 1 1 - 4 1 - 3   HCSC            26 10  9  7  39  59- 44              
PSZ               4 - 4 0 - 6 1 - 3 2 - 3 0 - 2 2 - 2 0 - 2       1 - 1 2 - 3 0 - 2 4 - 2 1 - 8 3 - 1   Sporting Andijk 26 10  6 10  36  59- 45              
Sporting Andijk   6 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 2       3 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 2 2 - 0   VVA/Spartaan    26  9  8  9  35  60- 54              
VVA/Spartaan      4 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 1 5 - 1 3 - 2       3 - 3 4 - 2 3 - 3 7 - 2   Zeemacht        26 10  4 12  34  64- 74              
Wieringermeer     4 - 2 1 - 4 0 - 3 4 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 2 2 - 5 2 - 1 4 - 3       4 - 1 0 - 3 3 - 5   Wieringermeer   26 10  2 14  32  52- 70 rel       
Zaanlandia        3 - 0 2 - 4 1 - 9 4 - 5 2 - 3 0 - 8 0 - 3 4 - 4 0 - 7 2 - 2 1 - 3       0 - 1 1 - 5   PSZ             26  3  6 17  15  41- 95              
ZCFC              0 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 6 0 - 1 2 - 2 1 - 2 7 - 0 3 - 2 2 - 2 5 - 3 1 - 2       5 - 3   AFC '34         26  4  1 21  13  37- 91 rel          
Zeemacht          5 - 3 2 - 4 4 - 2 1 - 1 0 - 1 5 - 4 2 - 2 8 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 2 5 - 2         Zaanlandia      26  3  3 20  11  40- 98 -1 pnt rel  
                                                                                                                                          
3rd class B                                                                                                                               
ASV Arsenal             1 - 0 4 - 2 0 - 3 5 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 7 3 - 1 10- 0 5 - 4 2 - 2 0 - 2 4 - 2   Buitenveldert   26 21  3  2  66  96- 19 P1 prom      
Blauw-Wit Beursb. 3 - 0       5 - 1 1 - 1 9 - 2 5 - 0 0 - 0 4 - 0 3 - 1 7 - 0 1 - 1 2 - 3 6 - 2 0 - 3   SV Zandvoort    26 18  6  2  60  82- 31 P2           
De Brug           3 - 3 2 - 2       1 - 5 1 - 4 2 - 3 3 - 3 3 - 3 1 - 1 5 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 6   FC VVC          26 16  7  3  55  81- 33 (P1)         
SC Buitenveldert  3 - 0 3 - 1 8 - 0       8 - 0 8 - 2 1 - 0 3 - 0 5 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 0   Blauw-Wit Beursb26 13  6  7  45  82- 37              
CTO '70           2 - 0 1 - 6 1 - 5 0 - 8       1 - 2 1 - 3 0 - 4 0 - 4 8 - 2 0 - 3 1 - 5 1 - 3 2 - 3   ZSGOWMS         26 12  7  7  43  62- 37 P3           
VV IJmuiden       0 - 3 3 - 2 4 - 3 1 - 4 6 - 0       2 - 2 0 - 3 4 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 6 1 - 4 1 - 3   JOS/Watergrfsm. 26 12  5  9  41  56- 49              
JOS/Watergraafsm. 3 - 6 2 - 2 2 - 5 1 - 1 3 - 0 5 - 2       4 - 2 5 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 5 0 - 4 2 - 3   ASV Arsenal     26 11  3 12  36  61- 58              
Koninklijke HFC   2 - 5 1 - 3 4 - 4 1 - 4 5 - 2 1 - 1 0 - 1       4 - 0 3 - 0 7 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 0   SCW             26  9  3 14  30  29- 58              
SCW               2 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 1       0 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 1   Koninklijke HFC 26  7  6 13  27  55- 54              
IJVV Stormvogels  1 - 1 1 - 7 2 - 2 2 - 5 2 - 2 4 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 2       2 - 0 2 - 2 0 - 0 0 - 5   IJmuiden        26  8  3 15  27  51- 83              
Vlug en Vaardig   1 - 0 1 - 5 1 - 5 1 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 0       0 - 8 2 - 2 1 - 1   De Brug         26  6  7 13  24  61- 86 -1 pnt rel      
FC VVC            3 - 0 2 - 4 6 - 1 1 - 2 5 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 0 6 - 1 5 - 0 3 - 3       2 - 2 2 - 1   Vlug en Vaardig 26  5  6 15  21  36- 86 rel             
SV Zandvoort      4 - 3 4 - 3 5 - 1 1 - 0 4 - 1 8 - 0 2 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 0 12- 1 2 - 2       1 - 0   Stormvogels     26  5  6 15  21  32- 88 rel          
ZSGOWMS           2 - 0 1 - 1 2 - 3 4 - 2 1 - 1 5 - 0 1 - 3 4 - 2 2 - 0 2 - 3 8 - 0 1 - 1 1 - 1         CTO '70         26  4  2 20  14  34- 99 rel          
playoff for 12th place : Vlug en Vaardig-Stormvogels 2-1                                                                                  
                                                                                                                                          
Period-championship 3A / 3B :                                                                                                              
Round 1: EVC-Zandvoort      1-1 and 1-0 aet Hellas Sport-VVC      2-3 and 3-1 aet   Final: Hellas Sport-EVC          0-2 and 1-1                        
         DZS-FC Castricum   2-5 and 1-5     ZSGOWMS-Jong Holland  0-1 and 0-1       Final: FC Castricum-Jong Holland 0-1 and 0-1   
                                                                                           Jong Holland promoted, EVC retain 2nd class place   
                                                                                           Hellas Sport and FC Castricum to playoff for 1 extra prom. place                                                                                   
                                                                                                                                          
3rd class C                                                                                                                               
AH '78                  2 - 1 3 - 1 1 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 1 4 - 2 2 - 1   SV Loosdrecht   26 21  2  3  65  95- 28 P1 prom      
Altius            2 - 1       0 - 3 2 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 1 5 - 1 0 - 3 1 - 1 5 - 3 7 - 0 1 - 0 1 - 2   AH '78          26 18  2  6  56  65- 25 P3           
Amstelveen Heemr. 0 - 2 1 - 1       8 - 0 1 - 2 9 - 0 6 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 2   NiTA            26 17  5  4  55  81- 44 -1 pnt P2 prom
BVV '31           2 - 4 2 - 3 0 - 3       5 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 5 2 - 8 2 - 3 2 - 2 1 - 3 4 - 0 0 - 2   Amstelveen Hmr. 26 16  4  6  52  80- 30 (P1) prom    
Eemboys           0 - 0 4 - 0 3 - 2 3 - 3       2 - 2 0 - 4 2 - 3 0 - 4 2 - 4 1 - 5 2 - 2 1 - 1 0 - 7   Altius          26 16  3  7  51  72- 43              
SV Eemnes         1 - 0 2 - 8 1 - 1 1 - 2 1 - 3       0 - 9 1 - 2 0 - 4 1 - 6 1 - 2 1 - 4 2 - 3 1 - 5   FC Hilversum    26 15  2  9  47  82- 50              
FC Hilversum      1 - 2 5 - 2 0 - 3 6 - 2 4 - 2 4 - 0       3 - 2 1 - 1 3 - 3 7 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 3   Waterwijk       26 10  1 15  31  50- 61              
Kockengen         0 - 4 2 - 3 3 - 3 3 - 2 4 - 5 2 - 4 0 - 3       2 - 3 2 - 4 7 - 0 3 - 0 6 - 0 0 - 0   Kockengen       26  8  6 12  30  60- 61              
SV Loosdrecht     3 - 1 2 - 1 0 - 2 4 - 0 3 - 0 5 - 0 4 - 0 3 - 3       0 - 4 3 - 0 4 - 0 11- 2 3 - 1   SV Ouderkerk    26  7  5 14  26  47- 77              
NiTA              1 - 1 1 - 4 1 - 5 4 - 2 4 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2       3 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 1   RKAVIC          26  7  3 16  24  39- 85              
NVC               1 - 0 1 - 3 0 - 7 1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 7 1 - 1 1 - 5 3 - 9       1 - 1 2 - 1 2 - 4   Eemboys         26  6  5 15  23  40- 76 rel             
SV Ouderkerk      2 - 7 4 - 4 0 - 2 2 - 4 3 - 1 5 - 3 2 - 5 2 - 2 1 - 3 1 - 9 3 - 2       1 - 1 3 - 0   BVV '31         26  6  3 17  21  43- 73 rel             
RKAVIC            0 - 7 1 - 3 4 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 8 3 - 6 3 - 1 3 - 2       3 - 6   NVC             26  6  5 15  17  42- 82 -6 pnts rel  
Waterwijk         1 - 2 1 - 5 0 - 5 0 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 7 1 - 3 0 - 6 0 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 4         SV Eemnes       26  5  2 19  17  31- 92 rel          
                                                                                                                                          
3rd class D                                                                                                                               
CJVV                    1 - 1 3 - 1 0 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 1 8 - 0 3 - 1   CJVV            26 17  6  3  57  67- 23 P3 prom      
DESTO             4 - 1       0 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 3 - 2 5 - 0 3 - 0   IJFC            26 16  6  4  54  55- 22 (P3)         
DOSC              1 - 2 0 - 1       1 - 0 0 - 3 1 - 5 1 - 3 4 - 1 0 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 5 5 - 0 4 - 0   Odysseus '91    26 16  4  6  52  61- 22 P2           
FC Driebergen     0 - 2 3 - 0 2 - 3       1 - 3 0 - 3 3 - 0 4 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2 4 - 1 0 - 1   Hoevelaken      26 13  9  4  48  52- 26              
Hoevelaken        2 - 2 2 - 3 1 - 0 0 - 0       1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 0 3 - 0 6 - 0 3 - 2   Jonathan        26 12  4 10  40  49- 38 P1           
IJFC              1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 1       2 - 0 5 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 0 8 - 0 1 - 1   OSM '75         26  9 12  5  39  54- 43              
Jonathan          1 - 2 2 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 2 3 - 1       4 - 1 0 - 1 4 - 4 3 - 0 3 - 1 7 - 0 2 - 0   VOP             26 12  3 11  39  42- 45              
Maarssen          0 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 2       0 - 5 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 1   SVM Maartensd.  26 10  4 12  34  54- 59              
Odysseus '91      0 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 0 2 - 0       0 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 2 5 - 0   DESTO           26  9  6 11  33  36- 41              
OSM '75           0 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 1 6 - 0 0 - 7       3 - 0 2 - 2 3 - 3 5 - 0   SEC             26  8  8 10  32  21- 33              
SEC               0 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 1       2 - 1 0 - 0 2 - 1   DOSC            26  9  3 14  30  40- 50              
SVM Maartensdijk  2 - 4 5 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 3 4 - 3 2 - 2 3 - 4 1 - 5 0 - 0       3 - 0 2 - 6   FC Driebergen   26  7  6 13  27  39- 35              
't Vliegdorp      1 -10 0 - 3 0 - 1 0 - 8 0 - 8 0 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 6 2 - 2 0 - 0 2 - 5       2 - 4   Maarssen        26  2  6 18  12  23- 63 rel          
VOP               3 - 1 3 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 3 5 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 2         't Vliegdorp    26  1  5 20   8  18-111 rel         
                                                                                                                                          
Period-championship 3C / 3D :                                                                                                              
Round 1: Benschop-Odysseus'91 1-2 and 1-4   NiTA-Jonathan  2-2 ans 2-1 aet   Final: NiTA-Odysseus '91    1-1 and 3-1                        
         IJFC-Amstelveen H.   0-2 and 0-4   AH '78-TOV     4-1 and 4-1       Final: AH '78-Amstelveen H. 2-1 and 0-3   
                                                                             NiTA and Amstelveen H. promoted, Benschop and TOV relegated
                                                                             Odysseus'91 and AH'78 to playoff for 1 extra prom. place     
Extra Playoff (matches 2 x 20 min.)                                                                                                      
FC Castricum-AH '78        1-1    Hellas Sport-Odysseus '91  2-0    AH '78-Hellas Sport        0-2                                       
Odysseus '91-FC Castricum  0-1    FC  Castricum-Hellas Sport 1-1    Odysseus '91-AH '78        not played anymore                                            
Hellas Sport promoted, FC Castricum relegated                                                                                          
                                                                                                                                          
4th class A                                                                                                                               
Alcmaria Victrix        3 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 3 0 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 6 16- 0 1 - 1 3 - 0 2 - 4   OFC             26 24  2  0  74 124- 26 P1 prom      
Alkmaarsche Boys  1 - 2       1 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 6 1 - 0 2 - 3 2 - 2 0 - 5 4 - 6 2 - 6 3 - 0 2 - 3   Alcmaria Victrix26 17  3  6  54  78- 44 (P1)         
Blauw Wit W       2 - 0 0 - 1       6 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 0 0 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 0   De Zouaven      26 16  2  8  50  93- 60              
De Blokkers       1 - 6 3 - 2 2 - 0       2 - 4 2 - 4 1 - 2 0 - 0 0 - 3 0 - 2 9 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 2   DINDUA          26 16  2  8  50  71- 48              
DINDUA            2 - 3 2 - 1 5 - 1 2 - 4       3 - 2 5 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 4 3 - 2 4 - 2 5 - 1 2 - 6   SRC             26 14  4  8  46  77- 65 P3           
De Flamingo's '64 1 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 3       7 - 1 5 - 0 2 - 3 0 - 3 4 - 5 4 - 1 3 - 1 3 - 6   Hercules Z.     26 14  2 10  44  87- 62              
Hercules Zaandam  3 - 4 2 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 3 4 - 0 1 - 2 12- 1 2 - 3 5 - 3 4 - 5   Flamingo's '64  26 14  0 12  42  79- 67 P2           
Hollandia         2 - 4 1 - 4 1 - 2 3 - 3 1 - 5 4 - 5 4 - 2       0 - 5 2 - 7 2 - 7 2 - 4 2 - 2 3 - 2   Blauw Wit W     26 12  1 13  37  47- 50              
Kleine Sluis      1 - 2 6 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 5 4 - 3       3 - 6 5 - 1 0 - 0 3 - 0 4 - 3   Kleine Sluis    26 11  3 12  36  60- 55              
OFC               1 - 1 4 - 1 4 - 1 8 - 0 3 - 2 7 - 0 4 - 4 6 - 1 6 - 2       4 - 1 3 - 1 7 - 2 5 - 0   De Blokkers     26  6  6 14  24  47- 71              
RCZ               2 - 9 2 - 4 2 - 4 1 - 3 2 - 5 3 - 8 2 -12 0 - 2 2 - 1 0 -11       3 - 7 0 - 2 1 - 5   Alkmaarsche B.  26  7  1 18  22  43- 82              
SRC               1 - 1 9 - 2 3 - 2 3 - 3 2 - 3 6 - 1 1 - 4 6 - 1 3 - 2 2 - 7 1 - 0       3 - 1 1 - 3   Hollandia       26  5  5 16  20  45- 87              
Westzaan          0 - 1 4 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 4 2 - 2 1 - 5 0 - 4 3 - 2 1 - 3       1 - 5   Westzaan        26  4  3 19  15  34- 78   
De Zouaven        2 - 3 8 - 0 5 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 3 5 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 3 2 - 4 11- 4 3 - 0         RCZ             26  5  0 21  13  52-142 -2 pnts    
                                                                                                                                          
4th class B                                                                                                                               
Alliance '22            1 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 4 0 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2 5 - 1   VEW             24 21  2  1  68  89- 16 P1 prom      
Beverwijk         0 - 1       2 - 2 0 - 0 1 - 2 4 - 0 2 - 1 5 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 5 1 - 2 6 - 0   UNO             24 15  4  5  49  61- 43 P3 prom          
DSS               1 - 2 1 - 4       3 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 5 2 - 2 2 - 7 1 - 3 0 - 7 0 - 6 4 - 1   VSV             24 13  5  6  44  52- 34 P2 prom          
Haarlem Kennemerl.1 - 1 2 - 1 5 - 1       1 - 1 1 - 3 4 - 0 4 - 0 0 - 2 3 - 3 3 - 0 2 - 5 0 - 0 2 - 1   Hoofddorp       24 11  6  7  39  56- 52 (P1) prom        
HBC               2 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 2       1 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 6 4 - 1 2 - 5 0 - 2 1 - 4         Haarlem Kennem. 24  9  7  8  34  44- 40              
Hoofddorp         5 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1       1 - 2 1 - 0 2 - 2 6 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 2 3 - 1   Beverwijk       24  9  5 10  32  43- 37              
Jong Hercules     0 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 2 3 - 4       0 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 2   RCH             24  8  6 10  30  57- 55              
Olympia Haarlem   0 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 4 0 - 3 4 - 5 2 - 3       4 - 0 2 - 3 2 - 2 0 - 7 3 - 4 6 - 0   Alliance '22    24  7  8  9  29  35- 40              
RAP               3 - 4 0 - 2 4 - 2 3 - 2 1 - 8 4 - 1 1 - 6 3 - 2       2 - 2 4 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 1   RAP             24  8  5 11  29  48- 74              
RCH               2 - 2 1 - 3 3 - 1 4 - 1 11- 3 3 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 0       2 - 3 1 - 2 1 - 3 6 - 1   Jong Hercules   24  8  2 14  26  32- 46              
vv UNO            2 - 0 3 - 1 4 - 3 2 - 1 3 - 2 3 - 3 5 - 1 1 - 2 7 - 2 4 - 1       0 - 3 2 - 0 0 - 2   HBC             24  6  6 12  24  44- 63              
VEW               2 - 1 2 - 2 3 - 0 6 - 1 4 - 1 2 - 0 5 - 1 3 - 2 10- 0 5 - 0 5 - 0       4 - 0 3 - 1   Olympia Haarlem 24  7  2 15  23  46- 60              
VSV               1 - 1 5 - 4 6 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 2       3 - 0   DSS             24  2  6 16  11  31- 78         
Bloemendaal       1 - 8 1 - 3 2 - 5 0 - 4 2 - 3 3 - 1 0 - 6       1 - 2 3 - 1 2 - 1       1 - 3 -----                                     
Bloemendaal withdrawn                                                                                                                     
                                                                                                                                          
4th class C                                                                                                                               
DCG                     1 - 3 3 - 1 4 - 3 2 - 2 4 - 2 6 - 6 5 - 1 8 - 2 3 - 2 2 - 1 5 - 2 6 - 4         DCG             18 13  3  2  42  63- 33 P1 prom      
Germaan/De Eland  2 - 3       2 - 2 1 - 2 8 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 2 6 - 3 0 - 1       5 - 1         Sport.Martinus  18 11  1  6  34  54- 35 P2           
De Meteoor        3 - 0 4 - 1       3 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 5 1 - 4 4 - 1       3 - 1         TOB             18 10  2  6  32  48- 31 P3           
NFC               0 - 3 2 - 4 2 - 3       4 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 12- 3         Germaan/Eland   18  9  5  4  32  51- 36 (P1) prom        
Portugal Amsterd. 1 - 9 2 - 2 1 -12 7 - 0       2 - 3 2 - 3 2 - 5 2 - 2 0 - 6             1 - 6         De Meteoor      18 10  1  7  31  50- 30              
RODA '23          0 - 2 4 - 6 1 - 2 1 - 3 0 - 2       4 - 4 1 - 3 0 - 4 3 - 2 3 - 4 3 - 3 4 - 1         NFC             18  9  2  7  29  30- 34              
SDW               1 - 3 1 - 2 0 - 4 0 - 1 1 - 1 4 - 0       1 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 1                     Sloterdijk      18  5  3 10  18  27- 36              
Sloterdijk        1 - 3 1 - 1 1 - 5 0 - 1 5 - 1 1 - 2 3 - 1       0 - 4 1 - 2             5 - 1         RODA '23        18  4  2 12  14  28- 54              
Sporting Martinus 1 - 2 4 - 3 3 - 1 1 - 5 4 - 0 7 - 1 5 - 1 3 - 1       2 - 1             9 - 0         Portugal Amst.  18  3  4 11  12  32- 72 -1 pnt      
TOB               2 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 0 5 - 2 2 - 3 5 - 2 1 - 0 3 - 1             4 - 2               SDW             18  3  3 12   9  30- 52 -3 pnts      
Nieuw Sloten      4 - 3 5 - 0             3 - 2             6 - 3 9 - 5 2 - 2 -----                                                       
Nieuw West United             0 - 0       2 - 1       1 - 1 1 - 2 4 - 1       3 - 8 -----                                                 
Pancratius        2 -12 0 - 2 2 - 3 2 - 2       1 - 3 2 - 6 1 - 1 1 - 5 1 - 5 6 - 7 2 - 9 -----                                           
Nieuw Sloten, Nieuw West United and Pancratius withdrawn                                                                                 
                                                                                                                                          
4th class D                                                                                                                               
De Dijk                 0 - 6 1 - 4 0 - 5 9 - 2 1 - 1 5 - 9 2 - 6 8 - 4 3 - 6 1 - 9 1 -10 5 -11 4 - 3   Zeeburgia       26 22  0  4  66 125- 51 P3 prom      
dvc Buiksloot     11- 0       2 - 1 7 - 4 1 - 2 6 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 1 8 - 1 1 - 2 3 - 4 3 - 0   Wartburgia      26 20  2  4  62  99- 32 (P3) prom        
Fortius           12- 1 2 - 1       2 - 3 5 - 3 4 - 3 2 - 3 3 - 0 3 - 3 5 - 1 6 - 0 5 - 0 1 - 0 11- 0   Fortius         26 19  1  6  58  97- 37              
GeuzenMiddenmeer  3 -10 3 - 4 0 - 3       0 - 1 4 - 5 0 - 3 2 - 6 2 - 0 2 - 4 0 - 3 0 - 4 0 - 6 10- 1   SV Robinhood    26 16  5  5  53  95- 52 P2 prom          
De Meer           10- 2 1 - 4 2 - 4 1 - 2       5 - 3 3 - 3 1 - 5 2 - 0 1 - 2 4 - 9 2 - 3 1 - 5 5 - 6   dvc Buiksloot   26 16  4  6  52  95- 54              
SC Overamstel     6 - 4 5 - 2 1 - 4 1 - 0 2 - 3       1 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 4 4 - 3   SV Real Sranang 26 15  3  8  48  91- 56 P1 prom          
SV Real Sranang   4 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 4 2 - 4       3 - 4 1 - 0 5 - 0 6 - 0 0 - 1 3 - 4 6 - 1   Tos Actief      26 11  4 11  37  73- 88              
SV Robinhood      9 - 1 3 - 3 3 - 6 5 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 3       3 - 1 4 - 2 4 - 6 3 - 2 3 - 4 8 - 2   De Meer         26  9  2 15  29  69- 89              
TABA              2 - 1 2 - 4 0 - 1 4 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 9 0 - 2       1 - 4 2 - 5 1 - 4 2 - 4 3 - 1   TOG             26  9  2 15  29  47- 75              
TOG               2 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 0 0 - 2 5 - 1 3 - 7 0 - 5 1 - 0       8 - 1 0 - 3 0 - 9 1 - 4   SC Overamstel   26  7  4 15  25  56- 81              
Tos Actief        0 - 3 1 - 7 1 - 2 5 - 3 5 - 5 3 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 2       2 - 1 1 - 3 2 - 1   TABA            26  6  3 17  21  40- 72              
Wartburgia        10- 0 2 - 3 3 - 0 4 - 2 2 - 0 6 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 1 6 - 0 3 - 2       5 - 2 5 - 1   de Dijk         26  6  1 19  19  73-150             
Zeeburgia         4 - 2 8 - 0 2 - 1 4 - 3 6 - 2 4 - 1 6 - 4 2 - 4 4 - 1 2 - 0 7 - 4 1 - 2       15- 1   GeuzenMiddenmeer26  5  1 20  16  53- 89              
Zuidoost United   1 - 7 3 - 5 0 - 5 1 - 1 5 - 4 3 - 7 2 - 3 0 - 5 1 - 1 2 - 0 2 - 3 1 -11 1 - 4         Zuidoost United 26  4  2 20  14  46-133             
                                                                                                                                          
4th class E                                                                                                                               
FC Amsterdam            0 - 5 2 - 2 5 - 1 5 - 0 6 - 2 2 - 5 1 - 4 2 - 0 1 - 5 2 -10 1 - 3               Buitenboys      22 19  3  0  60 105- 17 P2 prom      
Buitenboys        3 - 3       3 - 0 5 - 1 11- 0 7 - 0 2 - 0 6 - 0 6 - 1 3 - 2 5 - 1 6 - 1               Victoria        22 17  1  4  52  86- 26 P1 prom          
BZC '13           4 - 1 1 - 3       4 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 0 - 3 2 - 4 6 - 2               FC Weesp        22 16  0  6  48  64- 40 (P2)         
SV Diemen         4 - 5 2 -10 6 - 0       9 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 3 5 - 0 1 - 4               Olympia '25     22 11  6  5  39  59- 52 P3           
DOB               0 - 6 1 - 1 1 - 2 1 - 2       4 - 3 2 - 3 1 - 4 1 - 3 1 - 5 1 - 3 1 - 4               SV Diemen       22 10  3  9  33  65- 57              
't Gooi           2 - 2 0 - 6 2 - 2 1 - 3 2 - 1       1 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 6 3 - 2 1 - 4               BZC '13         22  7  4 11  25  40- 51              
Hertha            2 - 4 0 - 4 1 - 1 0 - 1 3 - 2 2 - 3       3 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 3               FC Amsterdam    22  8  3 11  23  62- 71 -4 pnts      
Olympia '25       5 - 4 2 - 3 4 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 1       7 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 3               Hertha          22  6  4 12  22  34- 54              
OSO               4 - 2 1 - 2 5 - 2 5 - 5 3 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 3       0 - 2 1 - 4 1 - 3               OSO             22  5  6 11  21  41- 61              
Victoria          7 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 2 10- 0 2 - 1 6 - 1 4 - 0 2 - 0       7 - 2 3 - 0               Wasmeer         22  7  0 15  21  48- 79              
Wasmeer           1 - 7 1 -10 3 - 4 1 - 7 0 - 2 2 - 1 0 - 2 8 - 3 2 - 1 3 - 7       0 - 1               't Gooi         22  5  5 12  20  34- 66              
FC Weesp          2 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 1 6 - 3 3 - 4 5 - 0 2 - 3 7 - 0 3 - 2 4 - 0                     DOB             22  3  1 18  10  27- 91              
                                                                                                                                          
4th class F                                                                                                                               
DVSU                    3 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 1 7 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 1               SV Lopik        20 14  3  3  45  53- 13 P2 prom      
EDO (U)           0 - 1       1 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 0 6 - 0 5 - 1 3 - 1 5 - 1 7 - 1                     Hercules        20 14  2  4  44  55- 29 P1           
Hercules          1 - 2 3 - 2       1 - 2 0 - 4 5 - 1 8 - 0 7 - 3 2 - 0 4 - 1 4 - 2                     DVSU            20 12  4  4  40  37- 18 P3 prom          
HMS               4 - 3 1 - 6 1 - 1       0 - 4 0 - 1 5 - 0 6 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 1                     VVJ             20 10  3  7  33  46- 31 (P2)         
SV Lopik          2 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 1       2 - 0 6 - 0 4 - 0 2 - 1 7 - 0 2 - 0                     Odin            20 10  4  6  33  30- 25 -1 pnt      
Odin              1 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 1       1 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1                     EDO (U)         20  9  5  6  32  48- 25              
Vianen            0 - 4 0 - 3 2 - 3 1 - 4 1 - 6 0 - 2       1 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 4                     HMS             20  9  3  8  28  43- 37 -2 pnts      
VIOD Tienhoven    0 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 3 2 - 5 4 - 2 1 - 0       2 - 0 1 - 0 2 - 4                     Voorwaarts U    20  7  3 10  24  25- 29              
Voorwaarts U      0 - 2 2 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 1       3 - 0 0 - 1                     VIOD Tienhoven  20  6  1 13  19  31- 60              
VSC               0 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 3 1 - 3 2 - 4 3 - 0 3 - 2 1 - 1       0 - 3                     VSC             20  3  2 15  11  20- 52              
VVJ               0 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 1 6 - 0 6 - 1 3 - 1 7 - 2                           Vianen          20  1  0 19   0  7 - 76 -3 pnts      
Magreb '90                                                                          -----                                                 
Magreb '90 withdrawn                                                                                                                     
                                                                                                                                          
4th class G                                                                                                                               
Austerlitz              2 - 0 1 - 3 2 - 8 6 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 5 5 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 1               Bunnik '73      22 17  3  2  54  80- 30 P2 prom          
Bunnik '73        9 - 1       1 - 1 1 - 1 9 - 2 5 - 3 1 - 1 6 - 0 11- 0 3 - 2 4 - 0 3 - 2               Candia '66      22 17  3  2  54  63- 17 P1 
Candia '66        6 - 2 2 - 3       3 - 3 2 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 0               Cobu Boys       22 13  5  4  44  80- 43 (P2)         
Cobu Boys         6 - 1 7 - 3 1 - 5       4 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 2 3 - 3               Hees            22 10  7  5  37  51- 22              
DVSA              2 - 9 0 - 2 0 - 3 0 -16       0 - 4 0 - 5 0 - 3 1 - 1 0 -10 2 - 3 0 - 9               Patria          22 10  5  7  35  61- 41 P3           
FZO               3 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 5 10- 1       2 - 2 3 - 3 4 - 2 2 - 4 4 - 0 2 - 1               FZO             22 10  5  7  35  60- 40              
Hees              4 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 1 5 - 0 1 - 1       5 - 0 6 - 0 3 - 3 0 - 0 5 - 1               Musketiers      22  8  4 10  28  47- 50              
Musketiers        5 - 1 0 - 2 0 - 4 2 - 0 7 - 0 4 - 3 0 - 1       3 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 3               De Posthoorn    22  8  3 11  27  48- 49              
Oranje Wit Elst   0 - 4 0 - 1 0 - 7 1 - 4 2 - 1 1 - 6 1 - 4 3 - 2       1 - 1 1 - 3 1 - 1               Austerlitz      22  8  1 13  25  52- 70              
Patria            3 - 2 0 - 3 0 - 3 2 - 3 2 - 3 3 - 0 0 - 0 3 - 1 8 - 0       3 - 2 4 - 4               SVMM            22  6  4 12  22  47- 51              
De Posthoorn      2 - 2 3 - 4 3 - 4 5 - 1 8 - 2 0 - 0 1 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 3       1 - 2               Oranje Wit Elst 22  2  3 17   6  18- 88 -3 pnts      
SVMM              0 - 3 0 - 4 0 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 3 8 - 1 1 - 2 3 - 2                     DVSA            22  1  1 20   4  17-123             
Playoff for 1st place : Bunnik '73-Candia '66 1-0                                                                                         
                                                                                                                                          
Period-championship 4th class:                                                                                                            
Round 1: SRC-Germaan/De Eland   1-0 and 2-5       Hoofddorp-Flamingo's        4-1 and 3-2   VVJ-Patria          2-2 and 0-4                             
         FC Weesp-Real Sranang  2-1 and 1-3 aet   Robin Hood-Olympia'25       5-3 and 3-2                                                       
Round 2: Alcmaria Victrix-VSV   0-1 and 0-0       Wieringermeer-Germaan/Eland 0-0 and 1-3   Eemboys-Robin Hood  0-5 and 1-4                 
         FC Driebergen-Hercules 5-1 and 1-3       BVV '31-Real Sranang        2-0 and 3-8   PSZ-Sport.Martinus  1-1 and 2-0              
         Wartburgia-TOB         4-1 and 3-0       Victoria-Cobu Boys          8-1 and 8-0   Vlug en Vaardig-UNO 1-1 and 1-1 UNO wins on pen.
         De Brug-Hoofddorp   De Brug withdrawn    DOSC-Patria                 3-1 and 3-1   Candia '66-DVSU     3-3 and 0-0 DVSU wins on pen. 
         Vlug en Vaardig, Wieringermeer, de Brug, Eemboys and BVV '31 relegated, UNO, VSV, DVSU, Germaan/El., Wartburgia, Victoria, Hoofddorp, 
                                                                                       Robin Hood and Real Sranang promoted               
                                                                                                                                          
District West II                                                                                                                          
1st class B                                                                                                                               
Alexandria '66          1 - 4 1 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 0 - 6 0 - 6 0 - 4 0 - 3   Argon           26 16  9  1  57  62- 25 prom         
ARC               6 - 0       0 - 3 1 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 0   's Gravenzande  26 16  5  5  53  63- 29 P3           
Argon             4 - 1 0 - 0       1 - 1 2 - 1 1 - 1 6 - 0 1 - 2 4 - 0 3 - 0 7 - 2 2 - 1 4 - 4 2 - 1   Nootdorp        26 15  8  3  52  46- 22 -1 pnt P2     
CSW               3 - 2 0 - 1 0 - 0       0 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 0 5 - 1 0 - 1 0 - 5   Zwaluwen '30    26 13  6  7  45  52- 34 P1             
Forum Sport       3 - 0 3 - 1 0 - 3 2 - 1       2 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 0   ARC             26 12  5  9  41  40- 29              
FC 's Gravenzande 10- 0 3 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 0       0 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 4   Voorschoten'97  26 11  4 11  37  48- 41              
Neptunus-Schiebrk.3 - 0 2 - 3 0 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 4       2 - 2 3 - 3 2 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 5   Forum Sport     26 11  4 11  37  37- 35              
Nootdorp          1 - 1 1 - 0 3 - 3 3 - 0 3 - 0 0 - 0 0 - 0       3 - 0 3 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 0 4 - 2   Vitesse Delft   26  9  5 12  32  36- 48              
Valken '68        2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 2 0 - 4 2 - 6 0 - 1       0 - 4 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1   Neptunus-Schieb.26  6 13  7  31  36- 47              
Vitesse Delft     3 - 0 3 - 4 1 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 6 1 - 1 0 - 1 1 - 1       3 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 1   Volendam        26  9  3 14  30  47- 54              
Volendam          4 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 2 4 - 1       1 - 7 4 - 5 1 - 0   WV-HEDW         26  7  7 12  28  44- 47 rel          
Voorschoten '97   2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 2       2 - 0 2 - 2   CSW             26  7  7 12  28  33- 43 rel          
WV-HEDW           5 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 6 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 2       0 - 1   Valken '68      26  8  4 14  28  37- 57 rel          
Zwaluwen '30      4 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2         Alexandria '66  26  1  2 23   5  18- 88 rel          
Playoff for 12th an 13th place : CSW-de Valken 1-3   WV-HEDW - CSW 3-1  De Valken - WV-HEDW not played anymore                                        
                                                                                                                                          
2nd class C                                                                                                                               
Be Fair                 0 - 2 4 - 0 1 - 3 3 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 2   SVC '08         26 17  4  5  55  60- 22 P2 prom      
DSO               4 - 1       3 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 4 3 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 1   Westlandia      26 16  5  5  53  52- 22 P1 prom      
GHC               5 - 0 1 - 3       3 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 5 0 - 4 2 - 3 1 - 6 1 - 1 2 - 3   RCL             26 15  2  9  47  51- 31 P3           
HVC '10           1 - 1 2 - 5 5 - 2       1 - 0 2 - 7 1 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 4 3 - 0   TAVV            26 14  4  8  46  44- 36 (P2)         
KMD               2 - 3 4 - 5 6 - 1 2 - 0       1 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 4 0 - 1   DSO             26 13  5  8  44  52- 48              
LYRA              1 - 2 6 - 0 3 - 0 1 - 0 0 - 0       2 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 1   LYRA            26 12  3 11  39  46- 40              
SC Monster        3 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 0 1 - 3 1 - 2       0 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 0 1 - 6   UVS             26 11  4 11  37  50- 47              
RCL               8 - 1 5 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 1 0 - 2       1 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 1   Monster         26  9  8  9  35  38- 38              
SEV               1 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1       3 - 4 2 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 2   HVC '10         26 11  2 13  35  39- 47              
SVC '08           1 - 1 0 - 1 4 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 2 4 - 0 7 - 0       2 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1   VDL             26 10  3 13  33  39- 50              
TAVV              2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 1       4 - 1 2 - 0 1 - 1   KMD             26  7  6 13  27  40- 46 rel              
UVS               2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 3 6 - 2 0 - 1 2 - 3 5 - 2 1 - 0 4 - 1       4 - 3 0 - 2   Be Fair         26  7  4 15  25  33- 57              
VDL               4 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 1       2 - 1   SEV             26  6  6 14  24  32- 48 rel          
Westlandia        0 - 1 1 - 0 5 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 3 5 - 0 3 - 1 6 - 0         GHC             26  4  4 18  16  31- 75 rel          
                                                                                                                                          
2nd class D                                                                                                                               
FC Binnenmaas           3 - 2 1 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1   Feyenoord AV    26 20  4  2  64  75- 23 P1 prom      
Bolnes            2 - 2       3 - 4 4 - 0 0 - 3 0 - 5 5 - 4 3 - 5 1 - 0 0 - 3 0 - 4 3 - 2 4 - 3 1 - 2   BVCB            26 15  5  6  50  53- 25 P2           
BVCB              4 - 1 1 - 2       0 - 0 2 - 3 0 - 2 4 - 1 2 - 0 4 - 0 4 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0   Piershil        26 12  7  7  43  48- 38 (P1)         
CWO               2 - 3 3 - 1 0 - 2       3 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 1 3 - 2 3 - 4 2 - 4   DCV             26 12  5  9  41  49- 42 P3           
DCV               1 - 0 2 - 4 0 - 0 3 - 2       0 - 4 5 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 0   FC Binnenmaas   26 12  5  9  41  48- 51              
Feyenoord AV      6 - 0 4 - 3 3 - 2 3 - 1 4 - 0       5 - 0 3 - 1 6 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 1   CWO             26 11  4 11  37  52- 51              
Groote Lindt      0 - 0 3 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 1       2 - 8 2 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 4 1 - 1   Strijen         26 10  7  9  37  40- 42              
Kethel Spaland    0 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 2 0 - 3 2 - 4 3 - 1       3 - 1 1 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 2 0 - 1   Papendrecht     26 10  6 10  36  54- 48              
Lombardijen       6 - 4 4 - 4 2 - 0 3 - 3 4 - 5 1 - 1 4 - 1 1 - 1       1 - 5 0 - 1 2 - 4 0 - 3 2 - 3   Spirit          26 10  5 11  34  60- 47 -1 pnt      
Papendrecht       1 - 4 2 - 2 0 - 1 5 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1       4 - 2 8 - 1 3 - 1 2 - 1   Kethel Spaland  26 10  3 13  33  51- 50              
Piershil          0 - 1 0 - 0 1 - 6 2 - 1 1 - 4 1 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1       4 - 1 5 - 1 1 - 1   Soccer Boys     26  9  3 14  30  45- 61              
Soccer Boys       3 - 0 4 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 0 0 - 5 4 - 0 2 - 0 4 - 1 4 - 1 2 - 3       2 - 1 5 - 0   Bolnes          26  8  5 13  29  53- 75 rel             
Spirit            2 - 3 5 - 0 1 - 3 4 - 3 4 - 1 1 - 3 5 - 1 2 - 3 5 - 1 4 - 0 0 - 2 4 - 0       2 - 2   Groote Lindt    26  5  5 16  20  28- 69 rel          
Strijen           3 - 2 5 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 0 3 - 1 4 - 3 2 - 5 0 - 0 1 - 1         Lombardijen     26  3  6 17  15  42- 76 rel          
                                                                                                                                          
Period-championship 2C / 2D :                                                                                                              
-TAVV-Piershil    3-1 and 0-1    Valken '68-BVCB 2-4 and 2-1         Final: TAVV-BVCB       1-2 and 0-3                         
 DCV-Westlandia   1-1 and 1-4    RCL - WV-HEDW   2-0 and 2-1         Final: RCL-Westlandia  0-3 and 2-4             
-BVCB-Westlandia  0-2            Westlandia promoted, WV-HEDW and Valken '68 relegated                                            
                                                                                                                                          
3rd class A                                                                                                                               
BSC '68                 0 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 4 2 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 1   DoCoS           26 17  7  2  58  60- 22 P2 prom      
CVC Reeuwijk      0 - 1       2 - 1 3 - 1 5 - 3 2 - 1 0 - 1 7 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 0 4 - 1 4 - 3 0 - 0   CVC Reeuwijk    26 16  6  4  54  55- 31 P3           
DoCoS             2 - 1 1 - 1       2 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 3 4 - 1 3 - 0 5 - 0 4 - 0 4 - 0   Koudekerk       26 16  4  6  52  79- 53 (P2)         
DWO               4 - 1 1 - 1 2 - 2       1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 4 3 - 1 1 - 0   Kagia           26 13  6  7  45  51- 35              
BGC Floreant      1 - 3 1 - 3 1 - 2 3 - 0       0 - 0 3 - 5 2 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 2   Lugdunum        26 13  5  8  44  52- 34              
Hazerswoudse Boys 1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 2       0 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 1   WDS             26 10  7  9  37  51- 51              
Kagia             3 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 1 5 - 3 4 - 1       1 - 1 1 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1   DWO             26 10  7  9  37  43- 49              
Koudekerk         0 - 2 2 - 4 0 - 2 6 - 0 3 - 1 5 - 1 3 - 2       5 - 2 1 - 0 4 - 2 2 - 3 6 - 2 3 - 1   BSC '68         26  9  7 10  34  39- 43 P1           
Lugdunum          2 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 1 7 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 2       6 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 0   Zwammerdam      26  7  9 10  30  38- 42              
NSV '46           1 - 2 0 - 1 1 - 4 1 - 4 1 - 1 0 - 4 0 - 0 2 - 3 4 - 0       1 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 4   BGC Floreant    26  7  7 12  28  45- 56              
Oegstgeest        3 - 1 1 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 2 5 - 0 1 - 3 2 -10 0 - 4 3 - 1       3 - 0 2 - 3 3 - 6   Oegstgeest      26  6  5 15  23  44- 66 rel            
ROHDA '76         4 - 0 2 - 4 0 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 1       0 - 0 2 - 3   Hazerswoudse B. 26  6  5 15  23  29- 51 rel             
WDS               0 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 0 7 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 3       3 - 2   NSV '46         26  6  4 16  22  31- 63 rel          
Zwammerdam        1 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 8 - 1 1 - 2 1 - 7 0 - 0         ROHDA '76       26  4  5 17  17  37- 58 rel          
Playoff for 11th place : Hazerswoudse Boys-Oegstgeest 0-8                                                                                 
                                                                                                                                          
3rd class B                                                                                                                               
Berkel                  2 - 0 1 - 3 5 - 0 1 - 0 5 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 2   Te Werve        26 18  3  5  57  77- 39 P1 prom      
Die Haghe         0 - 0       2 - 1 2 - 0 5 - 1 0 - 1 4 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 0   Die Haghe       26 15  5  6  50  52- 32 P3           
DSVP              2 - 2 3 - 1       1 - 1 5 - 1 0 - 3 7 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 3   Honselersdijk   26 14  5  7  47  63- 41 (P1) prom         
DUNO              2 - 1 1 - 2 0 - 1       1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 3 0 - 5 3 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 4   Berkel          26 12  7  7  43  54- 39              
GDA               1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 6 2 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 3   MVV '27         26 12  4 10  40  54- 45              
Honselersdijk     2 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 3       0 - 0 2 - 0 4 - 2 4 - 2 5 - 1 1 - 3 3 - 0 2 - 1   Maasdijk        26 12  3 11  39  58- 53              
SV Houtwijk       2 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 0       1 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 5   Verburch        26 11  5 10  38  45- 42              
Maasdijk          3 - 4 1 - 2 4 - 1 6 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 2       5 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 2   SV Houtwijk     26 10  7  9  37  39- 40 P2           
MVV '27           0 - 0 3 - 3 5 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 1 5 - 2       2 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 3   Naaldwijk       26  8  6 12  30  45- 51              
Naaldwijk         3 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 2       4 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 4   GDA             26  8  6 12  30  40- 61              
Semper Altius     1 - 5 0 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 6 1 - 7 1 - 6 2 - 3 5 - 2 3 - 2       2 - 0 1 - 1 2 - 2   Semper Altius   26  8  3 15  27  38- 69 rel            
TAC '90           1 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 3 5 - 1 0 - 1       2 - 3 2 - 6   DSVP            26  7  5 14  26  42- 52              
Verburch          1 - 4 4 - 4 5 - 2 0 - 0 5 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 2       1 - 4   TAC '90         26  7  3 16  24  38- 54 rel          
Te Werve          3 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 2 4 - 1 6 - 2 0 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 0         DUNO            26  4 10 12  22  25- 52 rel   
                                                                                                                                          
3rd class C                                                                                                                               
EBOH                    2 - 2 2 - 3 1 - 2 6 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 4 1 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 3 3 - 4   NSVV            26 16  6  4  54  54- 28 prom         
GOZ               1 - 2       1 - 0 0 - 6 5 - 0 1 - 3 3 - 4 0 - 5 2 - 3 0 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 1   ZBC '97         26 18  3  5  52  64- 38 -5 pnts P2   
's Gravendeel     2 - 4 2 - 1       0 - 1 2 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 5 2 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 2   SVS Capelle     26 14  7  5  49  57- 30              
NSVV              3 - 2 3 - 0 2 - 0       2 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 3 0 - 4 2 - 2 7 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 1   Perkouw         26 15  4  7  49  59- 36              
Oud Beijerland    1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 1       2 - 4 0 - 1 1 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 3   Sparta AV       26 15  2  9  47  66- 53 P3           
Perkouw           0 - 0 7 - 0 3 - 2 4 - 0 3 - 1       4 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 6 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 0   VVOR            26 13  6  7  45  64- 43 P1           
Schoonhoven       4 - 0 5 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 2 1 - 3       1 - 3 1 - 3 0 - 0 8 - 2 1 - 2 2 - 4 3 - 1   SSS             26 14  3  9  45  56- 41              
Sparta AV         2 - 0 0 - 1 5 - 2 0 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 1       4 - 3 0 - 8 2 - 1 2 - 4 1 - 4 5 - 2   Schoonhoven     26 11  4 11  37  57- 54              
SSS               4 - 2 1 - 0 3 - 0 3 - 3 3 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 3       2 - 3 5 - 1 3 - 0 1 - 5 3 - 2   YVV De Zwervers 26 10  3 13  33  64- 62              
SVS Capelle       3 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 0       3 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1   's Gravendeel   26 10  2 14  32  44- 52              
Swift Boys        0 - 6 3 - 4 0 - 2 0 - 6 3 - 4 3 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 3       2 - 4 1 - 2 1 - 4   EBOH            26  8  7 11  31  48- 53              
VVOR              5 - 1 2 - 1 1 - 5 1 - 1 5 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 4 3 - 0 4 - 0 3 - 0       1 - 1 4 - 2   GOZ             26  6  4 16  22  37- 68              
ZBC '97           2 - 4 2 - 2 1 - 2 5 - 0 1 - 0 0 - 1 4 - 2 5 - 2 1 - 0 2 - 2 3 - 2 0 - 7       4 - 2   Oud Beijerland  26  3  4 19  13  31- 76 rel          
YVV De Zwervers   2 - 2 2 - 0 6 - 0 0 - 1 4 - 1 3 - 3 2 - 2 4 - 2 1 - 4 3 - 2 6 - 1 4 - 2 2 - 3         Swift Boys      26  1  1 24   4  26- 93 rel          
                                                                                                                                          
3rd class D                                                                                                                               
Bernisse                2 - 5 1 - 2 0 - 3 0 - 7 1 - 4 3 - 2 0 - 4 2 - 0 3 - 7 2 - 3 0 - 1 0 - 4 1 - 4   Nieuwenhoorn    26 20  3  3  63  75- 29 P1 prom      
SC Botlek         6 - 1       0 - 1 2 - 4 2 - 0 0 - 0 7 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 0   Rhoon           26 15  5  6  50  65- 38 P2           
HBSS              2 - 0 1 - 5       0 - 3 1 - 0 0 - 2 1 - 2 4 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 4 0 - 2 2 - 3 2 - 1   Rijnmond/Hgvl.Sp26 13  5  8  44  53- 32 P3           
Leonidas          3 - 0 1 - 3 3 - 3       4 - 6 2 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 3 4 - 2 5 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 1   Victoria '04    26 13  4  9  43  58- 30 (P1)         
Nieuwenhoorn      2 - 2 1 - 2 6 - 2 6 - 1       2 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1   SC Botlek       26 12  6  8  42  61- 41              
VV Pernis         4 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 0 0 - 2       2 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 6 4 - 2 1 - 1   Leonidas        26 11  6  9  39  59- 51              
Poortugaal        3 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 1       0 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 5 0 - 0 5 - 1 2 - 1   VV Pernis       26 11  6  9  39  44- 44              
Rhoon             5 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 0       1 - 2 3 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 2 5 - 1   Rozenburg       26 11  6  9  39  46- 46              
Rijnm./Hoogvl.Sp. 8 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 0 0 - 1 3 - 3       5 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 0   FC Vlotbrug     26 10  8  8  38  53- 47              
Rockanje          5 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 5 2 - 5 4 - 2 2 - 7 2 - 1       0 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 4   Zestienhoven    26  8  5 13  29  37- 57              
Rozenburg         3 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 3 3 - 2       1 - 0 3 - 2 0 - 1   HBSS            26  7  6 13  25  37- 62 -2 pnts      
Victoria '04      6 - 0 5 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 3 3 - 0 4 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 2 2 - 0       1 - 2 1 - 2   Poortugaal      26  6  4 16  22  36- 57 rel          
FC Vlotbrug       4 - 0 2 - 3 2 - 2 5 - 5 0 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 3 1 - 0 0 - 2       3 - 0   Rockanje        26  4 10 12  22  54- 77 rel             
Zestienhoven      1 - 6 0 - 4 3 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 4 4 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 1         Bernisse        26  3  2 21  11  31- 98 rel          
Playoff for 12th place : Rockanje-Poortugaal 3-1                                                                                          
                                                                                                                                          
Period-championship 3rd class :                                                                                                            
-Honselersdijk-Koudekerk 3-2 and 6-2   CVC Reeuwijk-Die Haghe   1-2 and 0-4
 Honselersdijk-Die Haghe 3-1           Die Haghe-KMD            4-2            KMD-Hoselersdijk-KMD         0-0
-Rhoon-Sparta AV         2-1 and 3-1   ZBC'97-Rijnm.Hoogvl. Sp. 0-1 and 2-6
 Rhoon-Rijnm.Hoogvl.Sp.  4-4           Soccer Boys-Rhoon        1-0            Rijnm.Hoogvl.Sp.-Soccer Boys 1-3
-BSC'68-Be Fair          3-5 and 1-2   VVOR-Houtwijk            3-1 and 1-0    Victoria'04-Bolnes           0-2 and 3-3
 VVOR-Bolnes             2-3           Be Fair-VVOR             6-0            Bolnes-Be Fair               0-2
                                                                               Honselersdijk promoted, KMD and Bolnes relegated             
                                                                               Be Fair and Soccer Boys retain 2nd class place               
                                                                                
4th class A                                                                                                                               
Blauw Zwart             1 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 3 5 - 2 0 - 1 5 - 1 0 - 4 7 - 0 4 - 2 4 - 2 6 - 0         LSVV '70        24 17  4  3  55  78- 29 P2 prom      
FC Boshuizen      2 - 5       3 - 3 2 - 7 2 - 2 5 - 1 2 - 7 8 - 3 0 - 1 9 - 5 0 - 2 1 - 2 9 - 1         Blauw Zwart     24 15  5  4  50  84- 36 P1           
Football Factory  2 - 6 4 - 1       2 - 4 1 - 1 11- 2 0 - 3 3 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 1         Haagse Hout     24 14  6  4  48  83- 28 (P2)         
Haagse Hout       1 - 1 6 - 0 3 - 0       1 - 2 6 - 4 1 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 0 1 - 0 8 - 1         VVSB            24 14  6  4  48  73- 31              
Leiden            1 - 3 0 - 2 4 - 0 0 - 0       2 - 3 1 - 5 3 - 1 2 - 1 11- 2 3 - 2 6 - 3 9 - 1 10- 1   Roodenburg      24 15  5  4  50  84- 24 P3           
Leidsche Boys     1 - 6 3 - 2 1 - 4 1 - 6 0 - 5       2 - 5 4 - 3 0 - 4 13- 0 2 - 5 2 - 5 5 - 2         Leiden          24 13  4  7  43  69- 42              
LSVV '70          1 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 2       3 - 2 1 - 2 10- 2 1 - 2 6 - 2 4 - 0         Football Factory24  7  8  9  29  58- 59              
Oosterheem        2 - 2 6 - 3 5 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 2       2 - 5 5 - 3 2 - 2 4 - 1 4 - 1 4 - 1   Oosterheem      24  8  5 11  29  67- 69              
Roodenburg        2 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1       5 - 0 2 - 1 5 - 2 5 - 0         Wassenaar       24  8  2 14  26  55- 58              
UDO               1 - 6 1 - 5 3 - 3 2 -10 0 - 3 4 - 6 1 - 7 1 -10 1 -30       1 - 4 0 - 4 4 - 0         Leidsche Boys   24  8  1 15  25  69-103             
VVSB              0 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 1 4 - 0 12- 1 1 - 1 4 - 1 2 - 0 5 - 2       2 - 1 7 - 1         FC Boshuizen    24  7  4 13  22  71- 76 -3 pnts      
Wassenaar         1 - 3 5 - 4 2 - 1 0 - 5 1 - 1 1 - 4 1 - 3 3 - 1 0 - 0 15- 0 0 - 1       1 - 2         Wilhelmus       24  2  2 20   5  35-125 -3 pnts      
Wilhelmus         1 - 9 3 - 3 4 - 4 0 - 9 1 - 5 1 - 7 2 - 4 1 - 3 0 - 4 11- 3 1 - 7 0 - 2               UDO             24  1  2 21   5  39-185             
VUC                                 0 - 6       1 - 3 1 - 4                                     -----                                     
VUC withdrawn                                                                                                                             
                                                                                                                                          
4th class B                                                                                                                               
BMT                     2 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 4 5 - 1 2 - 6 1 - 2 2 - 2 3 - 3 0 - 9 1 - 4 3 - 4         VELO            22 18  3  1  57  97- 18 P1 prom      
SV Duindorp       6 - 0       3 - 2 5 - 1 6 - 0 8 - 0 2 - 0 4 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 1         SV Duindorp     22 19  0  3  57  74- 22 P2           
Erasmus           4 - 1 0 - 1       5 - 0 0 - 5 5 - 4 0 - 4 4 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 5 1 - 0       0 - 4   Loosduinen      22 14  4  4  46  95- 24 P3 prom          
HPSV              3 - 0 0 - 6 0 - 1       0 - 4 3 - 3 1 -18 0 - 4 1 - 4 0 - 1 0 - 7 2 - 2               Quick Steps     22 13  3  6  42  61- 40 (P1) prom        
KSD-Marine        8 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 2       5 - 1 1 - 7 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 2 4 - 2       11- 2   Vredenburch     22 10  3  9  33  52- 41              
Laakkwartier      4 - 2 0 - 6 0 - 5 4 - 7 1 - 5       0 -13 2 - 5 0 - 6 3 - 3 0 - 6 1 - 5 2 - 4         PGS-VOGEL       22 10  3  9  33  39- 44              
Loosduinen        6 - 0 5 - 1 5 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 1       1 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 2 3 - 2   Erasmus         22  9  2 11  29  48- 52              
PGS-VOGEL         3 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 5       3 - 0 1 - 2 0 - 4 2 - 1 3 - 3         KSD-Marine      22  8  4 10  28  53- 45              
Quick Steps       3 - 1 0 - 2 4 - 2 8 - 1 3 - 2 5 - 2 4 - 1 2 - 1       3 - 0 1 - 1 1 - 3               RAS             22  6  5 11  23  35- 47              
RAS               5 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2       0 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 0   BMT             22  4  2 16  14  29- 90              
VELO              9 - 1 5 - 0 2 - 2 13- 0 2 - 0 7 - 1 3 - 1 3 - 2 5 - 5 3 - 1       2 - 0 7 - 1 7 - 1   HPSV            22  3  3 16  12  23-101             
Vredenburch       6 - 1 0 - 4 3 - 1 7 - 0 5 - 2 2 - 1 1 - 4 4 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 4       4 - 0 4 - 0   Laakkwartier    22  1  2 19   5  30-112             
GSC/ESDO                      4 - 7 3 - 1 1 - 3 3 - 2             2 - 3       1 - 9 0 - 4 ----- 2 - 5                                     
Hercules Den Haag 2 - 1 1 - 7       7 - 0       4 - 0       3 - 1 1 - 3 0 - 2             4 - 3 -----                                     
GSC/ESDO asnd Hercules Den Haag withdrawn                                                                                                 
Playoff for 1st place : VELO-SV Duindorp 1-1 VELO wins on pen.                                                                           
                                                                                                                                          
4th class C                                                                                                                               
8arlanderveen           1 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 0         Nieuwkoop       24 21  2  1  65 106- 16 P1 prom      
Alphia            1 - 1       0 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 5 1 - 0 8 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 1 7 - 0         SIVEO '60       24 18  1  5  55  53- 23 P3 prom          
Gouda             3 - 0 4 - 1       1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 0 5 - 0 11- 1         Gouda           24 14  6  4  48  72- 26 P2           
Kamerik           1 - 1 2 - 2 1 - 1       2 - 3 0 - 4 0 - 5 4 - 2 5 - 0 1 - 3 4 - 2 0 - 3 4 - 0         Linschoten      24 14  3  7  45  64- 47 (P1) prom         
Linschoten        5 - 1 4 - 2 1 - 4 0 - 2       6 - 1 0 - 0 6 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 0 5 - 5 4 - 0         Sportief        24 12  5  7  41  46- 33              
Moerkapelle       3 - 2 5 - 1 2 - 3 2 - 3 2 - 3       0 - 4 8 - 0 3 - 1 3 - 5 1 - 1 2 - 3 4 - 1         Woubrugge       24 11  6  7  39  53- 51              
Nieuwkoop         1 - 0 5 - 1 1 - 3 2 - 1 6 - 2 5 - 0       5 - 0 8 - 1 2 - 1 4 - 1 5 - 1 12- 0         Alphia          24 11  2 11  35  55- 46              
Oudewater         2 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 3       4 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 2         Kamerik         24  9  6  9  33  47- 47              
Rijnstreek        1 - 5 1 - 5 1 - 7 1 - 5 2 - 3 2 - 2 0 - 7 3 - 1       0 - 2 0 - 2 3 - 5 8 - 1         Moerkapelle     24  9  3 12  30  64- 57              
SIVEO '60         2 - 0 3 - 2 3 - 0 5 - 1 4 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 0 1 - 0       0 - 2 0 - 1 6 - 0         Aarlanderveen   23  5  5 14  20- 28- 46              
Sportief          2 - 0 1 - 0 2 - 5 2 - 1 3 - 2 5 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 0       2 - 3 5 - 0         Oudewater       24  4  4 16  16  24- 63              
Woubrugge         3 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 2 0 - 5 2 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 4       5 - 2         Rijnstreek      24  3  2 19  11  35- 87              
WVC               5 - 1 0 - 2 0 - 8 1 - 4 1 - 5 0 - 7 0 -11 0 - 0 2 - 4 2 - 5 0 - 4 0 - 3               WVC             24  2  1 21   7  18-123             
                                                                                                                                          
4th class D                                                                                                                               
Bergambacht             4 - 3 2 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 0 4 - 3 4 - 2 1 - 4 1 - 1 6 - 0 4 - 0 2 - 2         IFC             24 19  3  2  60  70- 26 P1 prom      
DFC               0 - 2       3 - 6 2 - 2 2 - 3 4 - 0 1 - 3 2 - 0 0 - 1 3 - 7 2 - 2 2 - 2 2 - 4         Excelsior R'dam 24 18  5  1  59 111- 41 P2 prom          
Dilettant         5 - 0 2 - 2       7 - 1 2 - 4 5 - 0 7 - 3 5 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 2         Zwarte Pijl     24 16  6  2  52  66- 32 -2 pnts P3   
Dubbeldam         5 - 1 3 - 3 0 - 6       3 - 3 5 - 2 3 - 1 5 - 3 1 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1         Dilettant       24 14  4  6  46  81- 43 (P1)         
Excelsior R. AV   4 - 0 7 - 1 3 - 3 9 - 0       5 - 1 3 - 2 7 - 0 9 - 2 3 - 2 5 - 1 10- 3 3 - 2         Lekkerkerk      24 11  8  5  41  56- 38              
GSC/ODS           2 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 1 5 - 4       2 - 1 6 - 1 2 - 4 2 - 3 9 - 0 2 - 5 0 - 3         Bergambacht     24 10  6  8  36  51- 49              
Hermandad         4 - 1 4 - 4 2 - 4 2 - 2 0 - 4 0 - 2       4 - 1 0 - 3 2 - 4 4 - 3 4 - 1 3 - 3         Dubbeldam       24  8  9  7  33  47- 60              
Hillegersberg     0 - 3 1 - 5 2 - 5 0 - 1 1 - 5 1 - 3 1 - 2       0 - 7 1 - 4 1 - 6 2 - 2 2 - 3         Hermandad       24  7  3 14  24  48- 69              
IFC               1 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 1 6 - 1 5 - 0 3 - 0       1 - 0 6 - 1 2 - 1 2 - 2         DFC             24  5  6 13  21  49- 68              
Lekkerkerk        0 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 0 5 - 0 1 - 1 1 - 4       2 - 2 5 - 1 0 - 2         SPV '81         24  6  3 15  21  52- 76              
SDV               1 - 3 0 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 5 1 - 0 3 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 0       4 - 4 0 - 4         GSC/ODS         24  6  2 16  20  44- 69              
SPV '81           2 - 4 4 - 1 1 - 3 3 - 4 2 - 5 4 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 4 4 - 2       2 - 3         SDV             24  5  5 14  20  38- 73              
Zwarte Pijl       2 - 1 5 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 4 4 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 3 3 - 0 3 - 1               Hillegersberg   24  0  2 22   2  24- 93              
                                                                                                                                          
4th class E                                                                                                                               
Ariston '80             2 - 2 10- 0 2 - 1 10- 1 15- 1 3 - 4 5 - 2 4 - 0 3 - 2 0 - 5 7 - 0 0 - 2         Schipluiden     24 20  4  0  64 120- 18 P1 prom      
CION              0 - 1       6 - 0 0 - 1 9 - 0 4 - 0 1 - 4 7 - 0 2 - 0 6 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 0         Ariston '80     24 19  1  4  58  97- 35 P2 prom          
DVC               1 - 6 1 - 5       0 - 6 4 - 1 5 - 3 1 - 9 1 - 2 0 - 7 0 - 0 2 - 7 3 - 1 1 - 3         Maense          24 16  7  1  55  85- 33 P3
DVO '32           2 - 3 1 - 1 7 - 2       8 - 2 8 - 2 1 - 2 7 - 0 1 - 2 6 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 0         DVO '32         24 14  2  8  44  82- 40 (P1)         
GGK               1 - 4 1 - 6 1 - 2 2 - 3       1 - 6 0 - 7 3 - 2 0 - 6 0 - 4 1 -10 3 - 4 0 - 5         Quintus         24 13  5  6  44  68- 43              
JHR               3 - 6 0 - 0 9 - 0 3 - 9 4 - 1       1 - 3 2 - 4 1 - 7 0 - 2 0 - 9 0 - 5 5 - 4         CION            24 12  6  6  42  63- 26              
Maense            0 - 2 2 - 2 8 - 2 4 - 3 5 - 1 4 - 2       1 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 7 - 1 1 - 1         VOB             24 11  3 10  36  59- 44              
MSV '71           0 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 6 2 - 3 5 - 2 0 - 2       1 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 2         PPSC            24 11  1 12  34  62- 58              
PPSC              1 - 3 1 - 4 3 - 1 0 - 3 3 - 1 9 - 4 2 - 2 2 - 3       3 - 5 0 - 5 3 - 6 1 - 0         MSV '71         24  5  4 15  19  38- 73              
Quintus           3 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 0 8 - 1 11- 0 4 - 5 2 - 2 1 - 0       3 - 3 5 - 0 3 - 2         SVV             24  6  1 17  19  38- 74              
Schipluiden       3 - 0 4 - 0 5 - 1 1 - 0 13- 0 11- 0 3 - 3 6 - 0 5 - 1 4 - 1       6 - 0 3 - 1         DVC             24  4  1 19  13  31-109             
SVV               0 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 1 0 - 3 5 - 2 0 - 3 1 - 3 3 - 7       0 - 1         JHR             24  4  1 19  13  49-134             
VOB               1 - 4 4 - 1 4 - 3 3 - 3 5 - 0 9 - 0 0 - 4 5 - 3 3 - 6 0 - 1 0 - 0 4 - 1               GGK             24  3  0 21   9  27-132             
                                                                                                                                          
4th class F                                                                                                                               
BZC/Zuiderpark          0 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 2 8 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 2 0 - 3 5 - 6 0 - 3 5 - 2 4 - 2   Charlois SV     26 18  2  6  56  75- 28 P1 prom      
SV Charlois       5 - 0       0 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 0 5 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 2   Spartaan 1920   26 16  7  3  55  72- 27 P2 prom          
DRL               3 - 1 2 - 1       2 - 5 2 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 0   Vierpolders     26 14  5  7  47  66- 34 (P1)         
Egelantier Boys   2 - 1 2 - 4 1 - 0       0 - 1 8 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 7 0 - 1 1 - 0 1 - 0   DRL             26 14  5  7  47  63- 35 P3           
Hekelingen        0 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 2       2 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 2   Hekelingen      26 12  5  9  41  39- 42              
RVV Kocatepe      2 - 2 0 - 4 1 -16 2 - 1 2 - 3       0 - 6 0 - 4 2 - 3 1 -14 1 - 5 1 - 3 1 - 0 1 - 6   SCO '63         26 11  6  9  39  70- 51      
LMO               1 - 2 0 - 4 1 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 0       2 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 3 3 - 0   WCR             26 12  4 10  39  67- 48 -1 pnt          
SCO '63           3 - 2 2 - 7 1 - 3 5 - 2 1 - 2 10- 0 3 - 4       4 - 1 2 - 1 5 - 1 0 - 2 0 - 2 5 - 0   Egelantier Boys 26 11  5 10  38  56- 47              
Simonshaven       3 - 3 1 - 4 0 - 1 1 - 4 0 - 1 15- 0 0 - 4 5 - 4       1 - 1 3 - 4 5 - 1 4 - 2 5 - 2   LMO             26 12  2 12  38  53- 54              
Spartaan 1920     5 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 0 5 - 3 1 - 2 2 - 0       2 - 2 2 - 0 1 - 2 6 - 0   Simonshaven     26 10  3 13  33  73- 62              
TransvaliaZW      0 - 3 0 - 6 2 - 4 2 - 6 2 - 1 8 - 4 4 - 3 1 - 3 3 - 7 0 - 3       2 -15 3 -10 7 - 1   BZC/Zuiderpark  26  7  5 14  26  51- 65              
Vierpolders       2 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 0 8 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 4 6 - 3       0 - 4 2 - 3   Zwartewaal      26  7  2 17  23  43- 71              
WCR               4 - 0 0 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 3 7 - 2 2 - 0 3 - 3 2 - 4 1 - 2 8 - 2 0 - 2       3 - 2   TransvaliaZW    26  9  1 16  23  68-108 -5 pnts             
Zwartewaal        4 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 3 0 - 3 4 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 2 0 - 3         Kocatepe        26  2  2 22   8  23-147             
                                                                                                                                        
4th class G                                                                                                                               
DVV '09                 2 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 3 3 - 0 2 - 3 3 - 2 0 - 0 1 - 3 2 - 4 0 - 1         Jonge Spartaan  24 19  2  3  59  67- 21 P2 prom      
FIOS              4 - 3       2 - 2 1 - 1 3 - 5 0 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 3 5 - 0 1 - 1 3 - 6 1 - 2         NBSVV           24 15  2  7  47  42- 30 P3 prom          
Flakkee           2 - 1 1 - 1       5 - 0 1 - 2 1 - 1 7 - 0 1 - 2 9 - 1 3 - 0 2 - 1 5 - 0 2 - 1         Flakkee         24 14  4  6  46  62- 28 P1           
Goudswaardse Boys 2 - 2 3 - 0 0 - 2       1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 2 0 - 1         Herkingen '55   24 14  4  6  46  48- 31 (P2)         
Herkingen '55     2 - 4 2 - 0 1 - 2 1 - 0       0 - 3 0 - 2 2 - 0 3 - 1 7 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2         Zinkwegse Boys  24 14  3  7  45  45- 27              
De Jonge Spartaan 3 - 1 5 - 0 2 - 0 3 - 2 0 - 1       3 - 0 1 - 0 3 - 0 10- 1 4 - 3 1 - 2 3 - 1         SNS             24 13  4  7  43  53- 32              
Melissant         2 - 2 2 - 3 2 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 2       0 - 2 2 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1         ZBVH            24  9  5 10  32  41- 47              
NBSVV             0 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 1 5 - 3       2 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 0 0 - 1         DVV '09         24  8  5 11  29  40- 44              
NTVV              1 - 1 4 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 2       3 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 3         Goudswaardse B. 24  7  7 10  28  37- 39              
OFB               1 - 3 0 - 7 1 - 4 1 - 2 0 - 2 0 - 4 2 - 4 0 - 1 1 - 3       0 - 6 1 - 3 0 - 3         FIOS            24  7  5 12  26  51- 60              
SNS               1 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 3 0 - 2 3 - 1 1 - 2 5 - 2 4 - 0       1 - 0 3 - 1         Melissant       24  6  4 14  22  30- 52              
ZBVH              1 - 1 4 - 2 4 - 3 2 - 1 0 - 4 2 - 4 0 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2       1 - 2         NTVV            24  4  4 16  16  34- 66              
Zinkwegse Boys    2 - 0 6 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1               OFB             24  1  1 22   4  14- 87              
                                                                                                                                          
Periodchampionship 4th class :                                                                                                           
1st round : Blauw Zwart-Linschoten  2-1 and 0-2   Quick Steps-Haagse Hout 3-2 and 6-1   Zwarte Pijl-CION   1-1 and 0-5                      
            Maense-Dilettant        2-1 and 2-2   DRL-Herkingen           1-0 and 4-0                                                      
2nd round : Hazerswoudse B-Siveo'60 1-0 and 3-5   Rockanje-Spartaan '20   3-4 and 3-4   DSVP-Duindorp      2-2 and 2-1                      
            Roodenburg-Loosduinen   0-2 and 0-3   Excelsior R-Gouda       2-2 and 1-0   Ariston'80-Flakkee 4-3 and 4-2                    
            Oegstgeest-Linschoten   2-1 and 0-2   Semper Alt.-Quick Steps 1-3 and 0-5   NBSVV-Vierpolders  2-1 and 1-2  NBSVV wins on pen.
            EBOH-CION               0-0 and 2-1   GOZ-Maense              3-0 and 0-0   HBSS-DRL           3-1 and 2-1                    
            Siveo'60, Spartaan'20, Loosduinen, Excelsior R, Ariston'80, Linschoten, Quick Steps and NBSVV promoted; Hazerswoudse B., Oegstgeest,
            Semper Altius and Rockanje relegated; DSVP, GOZ, EBOH and HBSS retain 3rd class place                                         
                                                                                                                                          
District South I                                                                                                                          
1st class C                                                                                                                               
VV Brielle              2 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 1 5 - 1 5 - 2 0 - 0 3 - 0 3 - 5 6 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 1   Smitshoek       26 16  9  1  57  68- 33 P2 prom      
Bruse Boys        1 - 5       3 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 6 0 - 2 0 - 2   Brielle VV      26 14  7  5  49  63- 36 P1           
Heerjansdam       3 - 3 3 - 2       0 - 1 0 - 3 1 - 4 4 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 3 4 - 4 3 - 3 1 - 4 1 - 1   Oranje Wit      26 15  2  9  47  61- 43 P3           
Kloetinge         3 - 0 0 - 0 0 - 0       3 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 1   Rijsoord        26 12  6  8  42  62- 48 (P2)         
Nieuw-Lekkerland  1 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 1       0 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 5 2 - 1 3 - 0 3 - 0   Kloetinge       26 11  6  9  39  44- 36              
Oranje Wit        2 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 3 0 - 0       3 - 2 3 - 1 7 - 0 1 - 3 6 - 0 2 - 3 1 - 3 4 - 1   VVGZ            26 10  8  8  38  43- 40              
Oude Maas         1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2       4 - 2 2 - 0 3 - 2 0 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 1   SHO             26 11  4 11  37  58- 47              
Pelikaan          0 - 0 2 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 6 0 - 1 2 - 3 1 - 1   Oude Maas       26 10  7  9  37  43- 40              
VV Prinsenland    0 - 5 1 - 2 2 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 6       1 - 5 1 - 3 0 - 4 1 - 1 0 - 3   Nieuw-Lekkerlan d2611  4 11  37  36- 36              
Rijsoord          0 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1 6 - 0 6 - 1       3 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 0   Zuidland        26  9  8  9  35  47- 48              
SHO               1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 0 9 - 0       2 - 3 0 - 2 3 - 1   Bruse Boys      26  9  3 14  30  38- 54 rel          
Smitshoek         3 - 3 5 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 0       1 - 1 2 - 2   Heerjansdam     26  5  9 12  24  41- 59 rel          
VVGZ              1 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 2       4 - 3   Pelikaan        26  5  8 13  23  33- 54 rel          
Zuidland          2 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 4 2 - 3 0 - 4 2 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 1         VV Prinsenland  26  1  5 20   8  16- 79 rel          
                                                                                                                                          
2nd class E                                                                                                                               
FC Axel                 2 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 0 1 - 0   MZC '11         26 18  3  5  57  68- 32 P2 prom      
FC Dauwendaele    3 - 3       6 - 1 2 - 3 1 - 2 4 - 2 3 - 0 2 - 3 6 - 0 4 - 1 5 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 0   Axel FC         26 14 10  2  52  41- 27 P1           
GPC Vlissingen    1 - 1 0 - 2       1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 3 0 - 4 2 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 1   SSV '65         26 13  6  7  45  47- 35 (P2)         
Hellevoetsluis    0 - 1 3 - 3 1 - 2       2 - 2 1 - 1 4 - 1 8 - 1 1 - 0 3 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1   FC Dauwendaele  26 14  2 10  44  72- 39 P3           
Klundert          4 - 1 1 - 4 1 - 0 2 - 2       1 - 1 3 - 3 3 - 6 1 - 1 1 - 2 3 - 3 3 - 2 4 - 3 0 - 0   Nieuwdorp       26 12  3 11  39  49- 52              
Meeuwen           2 - 2 2 - 5 3 - 3 1 - 2 1 - 1       6 - 3 0 - 2 3 - 1 1 - 3 0 - 0 4 - 3 3 - 1 3 - 1   Hellevoetsluis  26 10  7  9  36  52- 43 -1 pnt      
MZC '11           5 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 0 5 - 2       5 - 0 4 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0   Terneuzense B.  26 10  6 10  36  38- 43              
Nieuwdorp         2 - 2 0 - 2 3 - 4 2 - 0 2 - 0 2 - 3 1 - 3       3 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 2 3 - 4 1 - 2   Zaamslag        26 10  5 11  35  52- 48              
Oostkapelle       0 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 4 0 - 1 1 - 3       0 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2   Meeuwen         26  9  7 10  34  53- 56              
SSV '65           1 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 0       0 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 1   Klundert        26  7 12  7  33  46- 49              
Terneuzense Boys  0 - 0 1 - 4 0 - 1 4 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 0 3 - 2 2 - 1   Oostkapelle     26  7  7 12  28  31- 52              
VVC '68           0 - 2 3 - 2 0 - 6 0 - 3 1 - 4 2 - 3 1 - 4 2 - 1 0 - 0 3 - 5 0 - 2       4 - 4 2 - 2   GPC Vlissingen  26  7  5 14  25  31- 49 -1 pnt rel  
Zaamslag          0 - 0 2 - 1 5 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 3       2 - 1   Zwaluwe         26  4  9 13  21  21- 43 rel          
Zwaluwe           0 - 0 1 - 4 1 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 3 2 - 0 1 - 5         VVC '68         26  4  4 18  16  38- 71 rel          
                                                                                                                                          
2nd class F                                                                                                                               
Alblasserdam            2 - 5 1 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 0 5 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 2   Almkerk         26 20  5  1  65  69- 21 P3 prom      
Almkerk           1 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 0 5 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 0   Meerkerk        26 17  3  6  54  38- 25 P2           
Altena            1 - 0 0 - 1       1 - 0 4 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 1 5 - 1 5 - 1 1 - 3 3 - 0   Altena          26 14  7  5  49  52- 30 P1           
SC Amstelwijck    1 - 7 1 - 2 2 - 2       1 - 3 2 - 4 3 - 4 3 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 3 0 - 3 1 - 2   GRC 14          26 14  5  7  46  52- 37 -1 pnt (P3) prom
GJS               1 - 4 1 - 4 3 - 3 5 - 1       1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1   Tricht          26 12  6  8  42  60- 43              
GRC 14            2 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 3 2 - 3       3 - 0 5 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 0 5 - 2   GJS             26 12  5  9  41  46- 42              
Hardinxveld       1 - 4 1 - 3 1 - 1 7 - 0 0 - 1 0 - 2       1 - 2 0 - 2 1 - 2 5 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 0   Alblasserdam    26 11  7  8  40  51- 34              
Leerdam Sport '55 3 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 2 1 - 1       0 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1   Nivo Sparta     26 10  9  7  39  35- 24              
Meerkerk          2 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0       0 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 0   Hardinxveld     26  9  4 13  31  42- 46              
Nivo Sparta       1 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 4 1 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 0       2 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 0   Wilhelmina '26  26  7  8 11  29  34- 35              
Tricht            1 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 3 3 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 1       3 - 0 2 - 0 9 - 0   SC Amstelwijck  26  6  6 14  24  42- 71 rel          
Unitas            0 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 4 2 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 5       1 - 1 2 - 1   De Zwerver      26  5  4 17  19  24- 62 rel          
Wilhelmina '26    2 - 2 1 - 4 2 - 2 7 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 0       2 - 3   Leerdam Sp.'55  26  4  3 19  15  24- 59 rel          
De Zwerver        0 - 0 0 - 4 0 - 3 2 - 3 0 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 0 1 - 2         Unitas          26  2  6 18  12  20- 60 rel          
                                                                                                                                          
Period-championship 2E / 2F :                                                                                                              
-Heerjansdam-Meerkerk      3-1 and 2-1    SSV '65-Altena 1-3 and 2-2         Final: Altena-Heerjansdam  3-0 and 0-4                         
 FC Dauwendaele-Bruse Boys 3-1 and 0-4    GRC'14-FC Axel 5-0 and 2-1         Final: Bruse Boys-GRC'14   1-1 and 2-3 aet             
-Heerjansdam-GRC'14        1-2 aet        GRC '14 promoted, Heerjansdam and Bruse Boys relegated                                          
                                                                                                                                          
3rd class A                                                                                                                               
Arnemuiden              6 - 0 2 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 3 4 - 4 4 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 3   Serooskerke     26 21  2  3  65  65- 14 P2 prom     
Domburg           1 - 6       2 - 3 0 - 5 2 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 5 0 - 2 0 - 0 2 - 4 1 - 4   Yerseke         26 20  4  2  64  80- 32 P3           
's Hr.Arendskerke 0 - 5 4 - 2       4 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 1 3 - 1 3 - 3 0 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 3 0 - 4   Arnemuiden      26 16  2  8  50  71- 31 P1           
Jong Ambon        1 - 0 2 - 1 1 - 3       0 - 1 2 - 1 2 - 2 5 - 1 4 - 2 1 - 4 3 - 4 0 - 0 3 - 0 2 - 3   Walcheren       26 15  4  7  49  70- 43 (P2)         
Kapelle           2 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 4       2 - 1 2 - 3 7 - 0 6 - 0 0 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 3 1 - 3   Krabbendijke    26 15  3  8  48  67- 40              
Krabbendijke      1 - 3 4 - 0 2 - 2 4 - 3 2 - 3       3 - 0 3 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 0 6 - 3 2 - 3 0 - 2   Kapelle         26 12  3 11  39  56- 45              
Kruiningen        0 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 2 2 - 0       0 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 1   Jong Ambon      26 11  3 12  36  50- 50              
MZVC              0 - 4 1 - 5 2 - 5 2 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 2       0 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 6   Hr.Arendskerke  26  9  7 10  34  54- 55              
Nieuwland         0 - 6 0 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 5 0 - 6 0 - 1 2 - 1       1 - 5 1 - 4 0 - 2 1 - 3 1 - 5   VCK             26 10  4 12  34  50- 54              
Serooskerke       0 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 7 - 2 5 - 0       1 - 0 4 - 0 1 - 0 1 - 3   Kruiningen      26  8  8 10  32  31- 45              
VCK               3 - 4 4 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 4 4 - 1 1 - 3 4 - 0 0 - 2       2 - 2 0 - 4 7 - 1   Veere           26  8  5 13  29  37- 53 rel          
Veere             1 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 0       1 - 4 1 - 2   Domburg         26  5  2 19  17  32- 69 rel          
Walcheren         3 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 3 2 - 2 3 - 0 6 - 0 6 - 1 0 - 3 4 - 1 3 - 3       1 - 1   MZVC            26  5  1 20  16  28- 84 rel          
Yerseke           0 - 1 3 - 2 1 - 1 6 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 0 6 - 2 5 - 1 1 - 0 3 - 0 5 - 1 4 - 2         Nieuwland       26  2  2 22   8  18- 94 rel          
                                                                                                                                          
3rd class B                                                                                                                               
DBGC                    7 - 0 2 - 3 4 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 0 4 - 0 7 - 2 3 - 1 2 - 3 1 - 1 5 - 4   DBGC            26 20  1  5  61  78- 32 P1 prom      
De Fendert        1 - 5       0 - 5 5 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 5 1 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 0   Tholense Boys   26 16  3  7  51  54- 21 (P1)         
Den Bommel        2 - 1 3 - 3       10- 0 4 - 2 4 - 2 2 - 5 5 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 1 4 - 5 4 - 2   Den Bommel      26 13  4  9  43  73- 54 P2 prom      
DFS Burgh Haamst. 0 - 3 1 - 2 2 - 2       0 - 2 1 - 6 1 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 4 1 - 3 5 - 3   NOAD '67        26 12  6  8  42  46- 51              
DHV               3 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 3       4 - 2 0 - 3 3 - 4 4 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 5 1 - 3 2 - 3   Duiveland       26 12  5  9  41  67- 45              
Duiveland         5 - 1 0 - 3 6 - 3 3 - 1 1 - 1       2 - 3 4 - 2 7 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 0   Kogelvangers    26 11  7  8  40  52- 42              
Kogelvangers      0 - 1 0 - 2 3 - 2 5 - 0 2 - 1 1 - 5       0 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2   DHV             26 11  6  9  39  49- 40 P3           
NOAD '67          1 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 0       1 - 3 5 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 5   WFB             26 10  9  7  39  42- 33              
Rimboe            1 - 4 3 - 2 0 - 3 3 - 0 0 - 4 3 - 2 3 - 3 2 - 2       4 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 3   De Fendert      26 10  6 10  36  41- 50              
Stellendam        1 - 6 2 - 1 0 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 5 4 - 0       2 - 2 0 - 2 3 - 4 1 - 3   WHS             26 10  3 13  33  60- 53              
The Gunners       0 - 2 0 - 7 1 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 0 0 - 3 3 - 0 5 - 0       3 - 1 0 - 0 2 - 1   The Gunners     26  6 10 10  28  35- 48 rel          
Tholense Boys     0 - 1 0 - 1 4 - 0 5 - 0 0 - 0 3 - 4 4 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 0       1 - 2 1 - 1   Rimboe          26  7  5 14  26  34- 65 rel          
WFB               1 - 4 4 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 3 0 - 1 0 - 0 5 - 0 3 - 3 0 - 1       2 - 0   Stellendam      26  5  3 18  18  30- 70 rel          
WHS               1 - 2 5 - 2 3 - 4 4 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 3 5 - 0 6 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2 0 - 1         DFS Burgh H.    26  1  8 17  11  22- 79 rel          
                                                                                                                                          
3rd class C                                                                                                                               
De Alblas               4 - 5 3 - 2 3 - 0 0 - 4 3 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 4   Brederodes      26 20  3  3  63  81- 38 P1 prom      
Ameide            2 - 2       1 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 4 1 - 3   Wieldrecht      26 17  4  5  55  69- 29 (P1)         
Arkel             0 - 5 3 - 5       0 - 1 1 - 3 1 - 6 3 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 2 0 - 0 3 - 2 4 - 4 0 - 3   Heukelum        26 17  2  7  53  72- 31 P3 prom      
Asperen           1 - 1 2 - 1 2 - 2       0 - 7 1 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 5 1 - 4 1 - 1 3 - 2 1 - 0   Drechtstreek    26 13  3 10  42  61- 39              
Brederodes        2 - 0 1 - 1 8 - 0 1 - 1       4 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 4 5 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2   Ameide          26 12  5  9  41  64- 53              
Drechtstreek      2 - 3 5 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 3       3 - 1 5 - 3 5 - 0 2 - 5 0 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 2   de Alblas       25 12  3 10  39  51- 50 P1           
SC Everstein      2 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 5 2 - 0       1 - 3 3 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 3 3 - 2 0 - 5   HSSC '61        26 10  6 10  36  45- 45              
Focus '07         2 - 3 3 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 4       2 - 0 0 - 4 1 - 3 1 - 0 4 - 2 0 - 5   Streefkerk      26  9  7 10  34  37- 41              
Groot Ammers      4 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 4 0 - 1 3 - 1 2 - 2       0 - 2 3 - 0 1 - 5 1 - 4 0 - 6   SC Everstein    26 10  4 12  34  42- 50              
Heukelum          1 - 3 0 - 3 1 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1       5 - 0 5 - 0 4 - 0 3 - 0   VVAC            26  8  5 13  29  44- 66              
HSSC '61          0 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 1 5 - 2 2 - 1 3 - 3       0 - 0 2 - 0 0 - 2   Focus '07       26  8  3 15  27  37- 60              
Streefkerk        3 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 4       6 - 2 0 - 0   Asperen         25  6  7 12  25  31- 56              
VVAC              1 - 2 2 - 6 2 - 0 2 - 1 1 - 5 2 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 4 2 - 2 2 - 0       3 - 2   Arkel           26  4  6 16  18  34- 73 rel          
Wieldrecht        3 - 0 3 - 3 6 - 2 3 - 0 2 - 4 2 - 0 4 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 0         Groot Ammers    26  4  4 18  16  32- 69 rel          
                                                                                                                                          
3rd class D                                                                                                                               
ASH                     0 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 0 4 - 1 0 - 0 1 - 4 0 - 1   BLC SV          26 16  5  5  53  69- 33 prom         
SV BLC            0 - 0       2 - 3 3 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 3 5 - 1 4 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 1 6 - 0   Sleeuwijk       26 15  5  6  50  71- 38 P3           
SV Capelle        1 - 0 0 - 0       0 - 1 4 - 3 4 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 4 4 - 0 2 - 2   Woudrichem      26 14  4  8  43  70- 54 -3 pnts P1   
DIA               4 - 0 1 - 8 3 - 1       3 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 3 4 - 1 2 - 1 3 - 2   DIA             26 13  3 10  42  40- 51              
GVV '63           2 - 2 2 - 3 0 - 1 2 - 3       2 - 3 3 - 2 1 - 5 0 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 3 1 - 5 0 - 3   NOAD '32        26 13  1 12  40  56- 44              
NEO '25           2 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 1       3 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1   NEO '25         26 11  6  9  39  44- 42              
NOAD '32          2 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 0 4 - 1 1 - 2       3 - 3 3 - 0 3 - 4 1 - 2 4 - 3 2 - 0 5 - 1   SVW             26 12  5  9  38  53- 40 -3 pnts      
Sleeuwijk         2 - 0 0 - 0 5 - 4 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 4       1 - 2 3 - 2 3 - 0 4 - 1 1 - 2 10- 0   SV Capelle      26 10  7  9  37  44- 46 P2           
Sparta '30        1 - 2 0 - 4 2 - 0 5 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 2       6 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 0   SSC 55          26 10  7  9  37  45- 53              
SSC 55            3 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 5 2 - 1 3 - 2       1 - 1 2 - 1 3 - 4 0 - 2   Sparta '30      26 10  6 10  36  38- 35              
SVW               5 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 0 4 - 0 1 - 2 3 - 3 1 - 0 5 - 0       2 - 1 1 - 2 2 - 3   Zuilichem       26 11  3 12  36  34- 47              
Willem II         0 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 5 1 - 1 2 - 2 2 - 6       3 - 6 1 - 2   ASH             26  6  5 15  23  28- 44 rel          
Woudrichem        3 - 2 4 - 5 5 - 1 3 - 3 5 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 5 0 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 0       3 - 1   Willem II       26  6  4 16  22  36- 65 rel         
Zuilichem         3 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 1 4 - 0 2 - 2         GVV '63         26  3  3 20  12  35- 71 rel          
                                                                                                                                          
Period-championship 3rd class :                                                                                                            
-Tholense B.-Walcheren   5-0 and 1-2   Yerseke-DHV              4-2 and 1-2
 Tholense B.-Yerseke     5-3           Yerseke-Oostkapelle      1-4            Oostkapelle-Tholense Boys  2-1
-SC Gapelle-Heukelum     2-2 and 1-3   De Alblas-Sleeuwijk      0-1 and 0-3
 Heukelum-Sleeuwijk      2-0           Sleeuwijk-SC Amstelwijck 1-1            SC Amstelwijck-Heukelum    2-2 aband.
-Arnemuiden-GPC Vlissing.3-1 and 2-1   Wieldrecht-Den Bommel    2-1 and 0-2    Woudrichem-de Zwerver      1-2 and 2-2 aet
 Den Bommel-De Zwerver   5-1           De Zwerver-Arnemuiden    2-2            Arnemuiden-Den Bommel      2-4
                                                                               Den Bommel prom., GPC Vlissingen, SC Amstelwijck en De Zwerver releg.
                                                                               Oostkapelle retains 2nd class place
             
4th class A                                                                                                                               
Apollo '69              1 - 4 4 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 3 2 - 4 1 - 6 2 - 0 1 - 0 0 - 3 4 - 2 5 - 2   RCS             26 24  2  0  74 139- 29 P1 prom      
Bevelanders       0 - 3       1 - 2 5 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 3 5 - 0 7 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 0   Vlissingen      26 19  4  3  61  78- 30 P3 prom      
Colijnsplaatse B. 3 - 2 3 - 0       4 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 5 4 - 1 7 - 0 3 - 2 4 - 0 4 - 1   Lewedorpse Boys 26 16  4  6  52  76- 35 P2 prom      
Heinkenszand      2 - 3 0 - 1 3 - 5       2 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 4 0 - 8 1 - 1 1 - 3 1 - 4 3 - 3 1 - 1   Colijnsplaatse B26 16  3  7  51  73- 35 (P1) prom 
SV Hoedekenskerke 2 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 2       3 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 3 4 - 1 5 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 2   De Noormannen   26 14  4  8  46  67- 57              
Kwadendamme       0 - 6 0 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 5       2 - 3 1 - 2 2 - 5 0 - 2 3 - 0 2 - 4 4 - 6 1 - 1   Bevelanders     26 14  3  9  45  49- 29              
Lewedorpse Boys   2 - 0 0 - 3 1 - 1 6 - 0 5 - 1 5 - 0       4 - 1 2 - 3 8 - 2 5 - 2 3 - 1 2 - 1 6 - 0   Wemeldinge      26 14  3  9  45  78- 60              
De Noormannen     4 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 0 6 - 1 1 - 5       3 - 8 2 - 1 4 - 4 1 - 3 4 - 6 5 - 0   Apollo '69      26 13  1 12  40  63- 65              
RCS               6 - 1 2 - 1 3 - 0 10- 0 5 - 2 10- 0 4 - 1 3 - 1       6 - 1 7 - 0 1 - 1 8 - 1 8 - 1   Hoedekenskerke  26 11  2 13  35  51- 54              
Spui              4 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 4 5 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 5       2 - 0 2 - 4 2 - 5 2 - 0   Spui            26  6  4 16  22  42- 76              
SVD/Volharding ST 1 - 7 0 - 2 1 -10 0 - 5 3 - 5 4 - 1 3 - 4 2 - 2 0 - 6 3 - 3       0 - 2 1 - 6 1 - 1   Heinkenszand    26  6  3 17  21  34- 80              
Vlissingen        7 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 2 5 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 4 3 - 1 5 - 1       4 - 0 7 - 1   Wolfaartsdijk   26  3  3 20  12  18- 83              
Wemeldinge        3 - 2 1 - 2 1 - 3 6 - 0 1 - 0 4 - 1 4 - 2 5 - 2 2 - 3 5 - 1 2 - 2 2 - 2       5 - 0   SVD/Volharding  26  2  5 19  11  34-106     
Wolfaartsdijk     0 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 5 0 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 7 0 - 2 3 - 0 0 - 4 1 - 4         Kwadendamme     26  3  1 22  10  27- 90           
                                                                                                                                                  
4th class B                                                                                                                               
FC Bergen               4 - 1 2 - 3 0 - 6 2 - 6 1 - 2 2 - 6 2 - 5 2 - 0 1 - 2 4 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 9   SKNWK           26 22  2  2  68 100- 32 P1 prom      
DOSKO             1 - 2       1 - 1 1 - 5 0 - 5 2 - 4 1 - 4 3 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 3   Rillandia       26 20  4  2  64 104- 20 P3 prom      
Halsteren         5 - 0 3 - 0       9 - 0 1 - 0 0 - 1 5 - 2 2 - 0 5 - 0 5 - 1 0 - 3 5 - 0 4 - 2 0 - 2   ZSC '62         26 20  1  5  61  98- 35 P2           
Hansweertse Boys  2 - 2 0 - 4 1 - 5       0 - 5 1 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 1 -10 6 - 2 1 - 0 2 - 3 1 - 4   Halsteren       26 16  3  7  51  68- 33 (P1)         
Rillandia         10- 1 1 - 2 0 - 0 4 - 0       3 - 3 7 - 0 5 - 1 5 - 1 3 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 0   Smerdiek        26 13  4  9  43  72- 60              
SKNWK             9 - 1 5 - 0 5 - 2 2 - 1 1 - 2       4 - 3 8 - 2 1 - 0 4 - 1 8 - 1 3 - 1 5 - 1 4 - 0   Vosmeer         26 12  2 12  38  57- 56              
Smerdiek          5 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 6       3 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 4 1 - 1 1 - 4   Vrederust       26 11  2 13  35  61- 72              
SPS               6 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 4 0 - 9 0 - 1 3 - 3       1 - 1 0 - 0 3 - 3 4 - 2 2 - 2 0 - 7   DOSKO           26  9  3 14  30  41- 54              
SC Stavenisse     1 - 1 3 - 1 1 - 4 5 - 1 0 - 5 0 - 5 0 - 4 2 - 3       1 - 3 3 - 5 2 - 1 3 - 1 2 - 8   Hansweertse B.  26  9  2 15  29  48- 82              
Vosmeer           3 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 5 3 - 5 4 - 2 3 - 1 1 - 1       4 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 3   WIK '57         26  6  7 13  25  39- 65              
Vrederust         4 - 0 2 - 2 4 - 2 4 - 0 1 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 4 0 - 4 7 - 2       4 - 2 6 - 0 1 - 5   SC Stavenisse   26  7  3 16  24  38- 81              
Waarde            2 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 3       0 - 2 0 - 2   SPS             26  5  6 15  21  43- 75              
WIK '57           3 - 3 2 - 0 0 - 2 4 - 0 0 - 6 1 - 3 1 - 8 2 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 0       1 - 1   FC Bergen       26  4  5 17  17  39-107             
ZSC '62           9 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 1 1 - 4 1 - 6 2 - 1 3 - 0 8 - 0 2 - 3 6 - 0 4 - 0 4 - 2         Waarde          26  4  4 18  16  28- 64       
                                                                                                                                          
4th class C                                                                                                                               
Brakel                  0 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 5 3 - 1 0 - 2 0 - 2   Haaften         26 22  4  0  70  76- 25 P1 prom      
Haaften           2 - 1       1 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 3 2 - 2 6 - 1   MVV '58         26 19  3  4  60  80- 30 P3           
Herovina          4 - 1 1 - 2       1 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 3 0 - 0 0 - 0 3 - 0 4 - 1 5 - 0   Peursum         26 18  5  3  59  78- 26 (P1)         
Kerkwijk          2 - 3 2 - 5 3 - 3       3 - 0 1 - 5 1 - 0 0 - 2 1 - 6 1 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 4 0 - 3   Schelluinen     26 16  5  5  53  63- 38 P2           
Lekvogels         1 - 1 0 - 2 2 - 0 4 - 1       1 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 2 2 - 3 3 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 1   SVS '65         26 11  3 12  36  43- 45              
MVV '58           3 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 0 5 - 1       3 - 0 1 - 1 8 - 0 0 - 1 4 - 2 4 - 1 4 - 0 6 - 0   Vuren           26 11  3 12  36  49- 57              
Noordeloos        4 - 3 0 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 2       1 - 4 2 - 0 2 - 4 0 - 2 4 - 3 2 - 2 3 - 0   Herovina        26  9  8  9  35  46- 36  
Peursum           4 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 0       6 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 0 5 - 0 0 - 3   Lekvogels       26  8  4 14  28  41- 49             
Raptim            2 - 1 3 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 4 3 - 4 1 - 7       0 - 3 3 - 1 5 - 3 1 - 2 6 - 1   Brakel          26  9  3 14  28  46- 61 -2 pnts      
Schelluinen       3 - 2 1 - 4 0 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 1 6 - 0 1 - 1 4 - 3       2 - 1 5 - 3 3 - 0 6 - 0   Well            26  8  3 15  27  36- 74              
SVS '65           4 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 4 4 - 1 0 - 3 7 - 3 1 - 0       3 - 0 1 - 2 3 - 1   Noordeloos      26  7  2 17  23  35- 61              
TEC               2 - 3 0 - 3 3 - 3 2 - 2 4 - 1 0 - 2 4 - 1 1 - 5 5 - 2 1 - 2 5 - 1       0 - 5 3 - 1   Kerkwijk        26  6  5 15  23  32- 61              
Vuren             2 - 5 1 - 5 0 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 4 1 - 1 4 - 1 3 - 4 4 - 0 4 - 1       2 - 1   TEC             26  6  2 18  20  50- 79       
Well              1 - 5 2 - 6 2 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 5 2 - 1 1 - 4 3 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 0         Raptim          26  7  0 19  20  54- 87 -1 pnt              
                                                                                                        
4th class D                                                                                                                               
Alliance                3 - 0 3 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 6 3 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 5 1 - 3 13-0    Olympia '60     24 17  1  6  52  86- 39 prom         
Beek Vooruit      4 - 3       1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 9 2 - 7 2 - 3 0 - 4 1 - 7 1 - 3 1 - 4 4 -2    TGG             24 13  5  6  44  67- 43 P3 prom
Boeimeer          4 - 0 8 - 4       4 - 0 1 - 1 6 - 3 0 - 0 3 - 3 8 - 0 1 - 1 4 - 3 0 - 0 6 - 0 9 -0    Good Luck       24 12  4  8  40  45- 35 P2           
DVO '60           4 - 2 0 - 1 0 - 4       1 - 5 0 - 6 3 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 7         ONI             24 12  4  8  40  53- 48              
Good Luck         2 - 0 6 - 1 2 - 1 1 - 2       1 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 2         Boeimeer        24 11  6  7  39  75- 48              
Olympia '60       8 - 2 3 - 0 5 - 2 4 - 1 1 - 3       3 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 2 9 - 1 4 - 2 7 - 1 11-0    Oosterhout      24 11  6  7  39  55- 40 P1           
ONI               2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 1 0 - 8       1 - 5 1 - 1 5 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 1 12-1    SEOLTO          24 11  4  9  37  52- 35              
Oosterhout        3 - 4 1 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 2       1 - 0 0 - 3 1 - 3 2 - 2 3 - 0 4 -1    TSVV Merlijn    24 10  6  8  36  54- 44              
SCO               2 - 2 3 - 1 8 - 2 2 - 0 2 - 4 0 - 3 2 - 2 1 - 4       0 - 0 2 - 2 5 - 4 3 - 1         Unitas '30      24  9  4 11  31  50- 66              
SEOLTO            0 - 3 6 - 0 3 - 0 6 - 0 1 - 1 3 - 5 1 - 3 4 - 1 4 - 0       2 - 0 4 - 2 1 - 4 6 -1    SCO             24  8  5 11  26  46- 59 -3 pnts      
TGG               5 - 2 4 - 0 4 - 2 6 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 3 6 - 1 0 - 1       1 - 0 6 - 2 5 -4    Alliance        24  8  2 14  26  48- 71              
TSVV Merlijn      7 - 3 5 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 1       3 - 3 30-0    DVO '60         24  6  4 14  22  32- 67              
Unitas '30        1 - 0 7 - 3 1 - 7 1 - 4 0 - 2 1 - 2 3 - 4 1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1       4 -0    Beek Vooruit    24  2  1 21   6  27- 95 -1 pnt      
SC Kruisland      4 - 5 2 - 2 0 -11 0 - 3 1 -10 0 -15       1 - 6 2 - 6 1 -11 2 -11 1 - 4       -----                                      
ONI-Beek Vooruit (1-2) declared void and replayed
SC Kruisland withdrawn after 30-0 loss against TSVV Merlijn                                                                                                    
                                                                                                                                          
Periodchampionship 4th class :                                                                                                           
1st round : Colijnsplaatse B.-ZSC'62 0-0 and 2-0     Schelluinen-Good Luck   1-1 and 1-0
            Halsteren-Lewedorpse B.  1-4 and 1-7     Oosterhout-Peursum      1-1 and 2-2   Peursum wins on pen.                             
2nd round : Domburg-Vlissingen       1-4 and 1-0     Rimboe-Rillandia        2-5 and 1-3   Asperen-MVV '58    7-0 and 4-1                      
            The Gunners-Lewedorpse B 1-0 and 1-3 aet Veere-Colijnsplaatse B. 3-4 and 1-1   ASH-TGG            2-2 and 0-2                    
            Focus '07-Schelluinen    4-1 and 1-1     Zuilichem-Peursum       3-0 and 2-1
            Vlissingen, Colijnsplaatse Boys, Rillandia, Lewedorpse B and TGG promoted, Domburg, Veere, Rimboe, ASH and The Gunners relegated        
            Asperen, Focusa '07 and Zuilichem retain 2nd class place
                                                
District East                                                                                          
1st class D                                                                                                                               
Be Quick '28            1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 0 4 - 1   Berkum          26 16  6  4  54  54- 30 (P2)         
Berkum            3 - 2       1 - 5 3 - 0 4 - 1 7 - 0 0 - 0 3 - 5 2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 1   SDV Barneveld   26 16  6  4  54  41- 23 champ P2 prom   
DETO              2 - 0 0 - 2       3 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 2 3 - 5 0 - 2 1 - 0 4 - 0 4 - 0   Nunspeet        26 17  1  8  52  65- 40 P3           
DTS Ede           4 - 3 0 - 3 0 - 0       1 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 4 4 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 3   Go Ahead K.     26 16  4  6  52  58- 49 P1           
Enter Vooruit     2 - 2 0 - 0 1 - 3 3 - 5       1 - 1 1 - 5 2 - 3 1 - 2 3 - 6 2 - 3 3 - 1 3 - 3 2 - 4   DTS Ede         26 10  7  9  37  47- 49              
Go Ahead Kampen   1 - 4 2 - 2 2 - 1 5 - 3 3 - 4       2 - 1 3 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 3   DETO            26 10  5 11  35  46- 40              
KHC               1 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 4 2 - 4 3 - 2       0 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 5 - 2 2 - 0 3 - 1   KHC             26  9  8  9  35  47- 42              
Nunspeet          3 - 0 4 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 0 0 - 3 3 - 5       4 - 0 6 - 1 7 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 0   FC Zutphen      26  9  7 10  34  40- 46              
SDV Barneveld     3 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 2       2 - 1 4 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 0   Vroomshoopse B. 26  7 10  9  31  40- 50              
Sparta E          2 - 2 0 - 2 1 - 3 4 - 4 3 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 0 0 - 1       0 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 0   WHC             26  7  7 12  28  40- 40              
Vroomshoopse Boys 3 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 2       2 - 1 3 - 3 2 - 2   Be Quick '28    26  6 10 10  28  39- 42 rel          
WHC               3 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 0 4 - 4 1 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 2 4 - 1       0 - 1 2 - 2   Sparta E        26  6  7 13  25  38- 53 rel          
WVF               0 - 0 2 - 3 0 - 4 1 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3 0 - 3       1 - 1   Enter Vooruit   26  5  6 15  21  46- 67 rel          
FC Zutphen        0 - 0 1 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 1 3 - 4 2 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 0         WVF             26  2  8 16  14  23- 53 rel   
Playoff for 1st place : Berkum SDV Barneveld 0-1                                                                                          
                                                                                                                                          
2nd class G                                                                                                                               
Blauw Geel '55          2 - 2 3 - 0 0 - 4 2 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 0   DUNO D          26 18  6  2  60  76- 26 P1 prom      
DUNO D            4 - 0       6 - 1 3 - 3 4 - 2 0 - 2 0 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 0   Lunteren        26 15  2  9  47  49- 37 (P1)     
't Harde          0 - 5 2 -11       1 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 4 0 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 1 0 - 1   Hierden         26 14  2 10  44  59- 44              
Hierden           4 - 1 2 - 2 3 - 1       1 - 0 1 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 4 5 - 2 6 - 2 1 - 3 1 - 0   Lelystad '67    26 14  2 10  44  48- 44 P3           
FC Horst          2 - 3 0 - 1 3 - 0 1 - 0       0 - 1 0 - 5 2 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 2   Unicum          26 12  5  9  41  49- 34              
Lelystad '67      4 - 2 3 - 5 1 - 2 0 - 3 4 - 2       2 - 3 1 - 0 5 - 2 0 - 3 0 - 5 2 - 4 6 - 3 1 - 0   Veensche Boys   26 11  6  9  39  51- 53              
Lunteren          3 - 0 0 - 4 1 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 5       2 - 3 1 - 3 4 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 1   VIOS V          26 12  3 11  39  49- 54 P2           
OWIOS             1 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 2       2 - 0 1 - 3 1 - 3 0 - 2 4 - 1 3 - 1   VVOP            26 10  8  8  38  45- 40              
Terschuurse Boys  1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 5       1 - 4 2 - 0 3 - 4 1 - 1 1 - 4   Blauw Geel '55  26 10  7  9  37  49- 43              
Unicum Lelystad   3 - 2 0 - 0 5 - 1 6 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 0       1 - 2 5 - 0 1 - 1 2 - 1   OWIOS           26 11  2 13  35  43- 50              
Veensche Boys     2 - 2 2 - 5 4 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 1 5 - 2 4 - 2 2 - 1       4 - 2 1 - 1 0 - 3   Terschuurse B.  26 10  4 12  34  40- 51 rel             
VIOS V            1 - 1 0 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 3 4 - 1 2 - 3 2 - 1 4 - 3 1 - 0 3 - 0       2 - 4 1 - 1   FC Horst        26  7  7 12  28  41- 48 rel             
VVOP              3 - 2 1 - 3 5 - 0 0 - 5 4 - 2 0 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 0 3 - 1       2 - 0   Zeewolde        26  8  3 15  27  40- 50 rel          
Zeewolde          1 - 0 2 - 6 4 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 4 0 - 1 2 - 3 3 - 3 2 - 3 1 - 0         't Harde        26  1  1 24   4  18- 83 rel          
                                                                                                                                          
2nd class H                                                                                                                               
ASC '62                 3 - 1 2 - 3 1 - 0 1 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 3 4 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 0   De Esch         26 16  2  8  50  66- 41 prom         
AVW '66           1 - 3       3 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2 6 - 0 5 - 1 1 - 1 1 - 2   DZC '68         26 14  6  6  48  67- 32              
Den Ham           1 - 1 1 - 0       3 - 0 2 - 3 1 - 2 5 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 4 1 - 0   Hulzense Boys   26 13  5  8  44  46- 37 P1 prom      
Dieren            1 - 0 1 - 1 2 - 2       2 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1   IJVV            26 12  6  8  42  56- 45 P2           
DOS Kampen        0 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 1       1 - 3 0 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 1 5 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 0   ASC '62         26 12  6  8  42  49- 39              
DZC '68           2 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 0 4 - 2       7 - 2 2 - 2 5 - 1 0 - 3 6 - 1 5 - 0 1 - 2 3 - 0   Dieren          26 11  8  7  41  32- 30              
de Esch           3 - 1 4 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 3 2 - 0       0 - 1 1 - 0 4 - 2 0 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 1   ZAC             26 13  1 12  40  42- 46              
VV Hellendoorn    2 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 7 1 - 4       2 - 3 4 - 1 3 - 3 4 - 1 2 - 2 3 - 1   VV Hellendoorn  26 11  6  9  39  50- 47     
Hulzense Boys     0 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1       2 - 2 3 - 2 7 - 0 2 - 0 2 - 1   DOS Kampen      26 10  8  8  38  53- 46                
IJVV              2 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 1 4 - 2 0 - 3 2 - 2 0 - 3 0 - 2       6 - 0 7 - 1 7 - 3 1 - 5   Den Ham         26 11  4 11  37  39- 43 P3           
Oranje Nassau A   1 - 1 5 - 3 1 - 3 4 - 1 3 - 3 2 - 4 0 - 3 0 - 3 1 - 1 2 - 3       9 - 5 2 - 1 6 - 1   AVW '66         26  9  7 10  34  45- 36 rel             
RDC FC            0 - 2 0 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 8 2 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 3       2 -11 1 - 2   SVI             26  7  7 12  28  51- 50 rel             
SVI               7 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 5 2 - 1 0 - 1 0 - 3 1 - 1 4 - 1       1 - 2   Oranje Nassau A 26  6  6 14  24  51- 73 rel          
ZAC               4 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 0 2 - 0 2 - 1         FC RDC          26  0  2 24   2  22-104 rel         
                                                                                                                                          
Period-championship 2G / 2H :                                                                                                              
-Be Quick '28-Lelystad '67 2-0 and 1-4    Den Ham-Lunteren 0-1 and 2-2         Final: Lelystad '67-Lunteren 2-0 and 1-3 Lunteren wins on pen.   
 VIOS V-Hulzernse Boys     1-1 and 2-4    Sparta E.-IJVV   3-1 and 0-1         Final: Hulzense B.-Sparta E. 0-0 and 6-0                 
-Hulzense Boys-Lunteren    3-2            Hulzense Boys promoted, Be Quick '28 and Sparta E. relegated                                          
                                                                                                                                          
3rd class A                                                                                                                               
Advendo '57             3 - 1 2 - 4 9 - 3 5 - 2 0 - 3 6 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 1 7 - 0 1 - 1   CDW             26 19  4  3  61  55- 19 P2 prom      
CDW               4 - 1       1 - 1 6 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0 6 - 0 4 - 0 1 - 0 3 - 2   VRC             26 18  4  4  58  70- 26 P3 prom      
DEV Doorn         4 - 5 0 - 1       5 - 1 4 - 1 1 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 4 4 - 1 3 - 2 4 - 1 3 - 5   ESA             26 16  2  8  50  73- 47 (P2)         
Dodewaard         1 - 3 1 - 3 0 - 2       0 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 5 1 - 1 0 - 4 1 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 3   Advendo '57     26 15  3  8  48  77- 49              
ESA               3 - 3 3 - 0 2 - 2 8 - 2       4 - 3 1 - 2 5 - 0 4 - 2 4 - 0 2 - 0 4 - 1 4 - 2 0 - 3   De Treffers     26 14  4  8  46  52- 34              
VV Keizerstad     0 - 0 0 - 3 2 - 1 9 - 1 1 - 3       2 - 3 3 - 0 2 - 4 3 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 2 4 - 2   Redichem        26 13  4  9  43  57- 45 P1           
SVP               4 - 1 0 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 3 7 - 0       1 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1   DEV Doorn       26 11  6  9  39  57- 45              
Redichem          4 - 0 0 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 3 4 - 1 1 - 2       5 - 1 2 - 1 2 - 0 6 - 3 5 - 2 2 - 1   SKV             26 11  4 11  37  52- 46              
SKV               3 - 2 1 - 4 1 - 4 8 - 0 2 - 3 0 - 1 5 - 0 3 - 3       0 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 3   SVP             26  9  4 13  31  43- 55              
De Treffers       2 - 1 1 - 1 3 - 1 10- 0 1 - 5 2 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 0       3 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 1   VV Keizerstad   26  8  4 14  28  44- 52              
Uni VV            0 - 2 0 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 2       1 - 1 2 - 2 0 - 3   VCA             26  6  5 15  23  35- 62 rel             
VCA               4 - 5 0 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 0 4 - 2 2 - 4 1 - 1 1 - 3       2 - 0 0 - 3   Uni VV          26  6  5 15  23  23- 52              
Veenendaal        1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 3 3 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 1       0 - 4   Veenendaal      26  5  7 14  22  38- 60 rel          
VRC               2 - 1 2 - 0 1 - 1 7 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 1 4 - 0 8 - 0 5 - 3         Dodewaard       26  2  2 22   8  22-106 rel         
                                                                                                                                          
3rd class B                                                                                                                               
AGOVV                   1 - 0 0 - 2 2 - 5 3 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 1 5 - 4 1 - 4 2 - 0 3 - 1 0 - 3   DSV '61         26 15  5  6  50  51- 30 P1       
BAS               1 - 1       3 - 1 0 - 1 3 - 1 6 - 0 5 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 0 1 - 2 7 - 0 0 - 0 1 - 0   AGOVV           26 15  5  6  50  53- 39 P2 champ prom          
DSV '61           4 - 1 3 - 1       1 - 0 5 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 2   Stroe           26 13  5  8  44  57- 40 (P1)         
EFC '58           1 - 2 2 - 2 2 - 1       0 - 3 3 - 0 4 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1   VSCO '61        26 12  6  8  42  39- 32              
ESC               2 - 2 4 - 1 0 - 3 0 - 2       3 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1   BAS             26 12  5  9  41  54- 28 P3           
Hulshorst         3 - 3 2 - 0 1 - 4 1 - 0 0 - 1       2 - 1 5 - 3 0 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 5 0 - 0   ESC             26 12  3 11  39  42- 42              
Otterlo           0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 0       3 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 4   Zwart-Wit '63   26 10  8  8  38  43- 31              
Rood Wit '58      0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 1       2 - 2 2 - 3 0 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 0   Rood Wit '58    26 10  8  8  38  40- 36              
SDS '55           1 - 2 0 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 2 3 - 2       2 - 0 0 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 2   SDS '55         26  9  8  9  35  33- 41              
Stroe             2 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 3 3 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 0       6 - 0 5 - 3 2 - 3 2 - 1   EFC '58         26  9  7 10  34  39- 36              
SP Teuge          1 - 2 0 - 2 0 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 3 4 - 2       7 - 0 1 - 0 0 - 1   SP Teuge        26  9  5 12  32  35- 40              
Vierhouten '82    0 - 5 0 - 9 2 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 1 0 - 5 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1       1 - 4 1 - 3   Hulshorst       26  8  5 13  29  30- 51 rel             
VSCO '61          1 - 4 1 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3       1 - 1   Otterlo         26  6  7 13  25  32- 41 rel          
Zwart-Wit '63     0 - 4 1 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 3         Vierhouten '82  26  2  3 21   9  22- 83 rel          
Playoff for 1st place : AGOVV-DSV '61  3-0                                                                                               
                                                                                                                                          
3rd class C                                                                                                                               
Bergentheim             6 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 2 6 - 1 5 - 2 3 - 3   Gramsbergen     26 17  5  4  56  86- 32 P3 prom      
Bruchterveld      2 - 3       0 - 3 1 - 0 1 - 6 1 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 2 16- 0 3 - 1 2 - 0   SC Lutten       26 16  8  2  56  63- 29 P1           
Gramsbergen       2 - 2 3 - 1       2 - 1 3 - 2 3 - 4 2 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 1 18- 0 8 - 1 3 - 0   OZC             26 16  3  7  51  67- 36 P2 prom      
Hardenberg '85    0 - 3 3 - 1 1 - 1       0 - 0 1 - 3 2 - 4 0 - 3 2 - 2 4 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 0 4 - 0   Bergentheim     26 15  5  6  50  75- 39 (P3)         
Hattem            3 - 0 3 - 0 2 - 3 2 - 0       2 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 5   Nieuwleusen     26 12  5  9  40  47- 32 -1 pnt      
Hatto Heim        1 - 3 3 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 3       0 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 1 8 - 1 1 - 1 2 - 2   SCD '83         26 11  5 10  38  56- 54              
SC Lutten         2 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 2 4 - 0       4 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 1 3 - 2 4 - 2 4 - 2   Hatto Heim      26  9  9  8  36  49- 38              
Nieuwleusen       0 - 2 2 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 1       0 - 0 4 - 0 2 - 0 11- 1 1 - 1 3 - 0   Hardenberg '85  26  9  7 10  34  45- 35              
OZC               2 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 4 2 - 1       5 - 2 2 - 4 12- 0 5 - 1 4 - 2   Hattem          26  7  9 10  30  53- 44              
SCD '83           1 - 2 2 - 0 0 - 3 2 - 5 4 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1 4 - 3       3 - 2 9 - 0 1 - 1 3 - 1   SEH             26  7  8 11  29  41- 49              
SEH               0 - 1 0 - 3 2 - 5 0 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 3 3 - 2       2 - 3 2 - 1 2 - 0   Bruchterveld    26  7  4 15  25  42- 58 rel             
HFC Storica       0 -10 7 - 1 0 - 4 0 - 7 2 - 6 2 - 9 1 - 8 1 - 0 0 - 4 1 - 3 0 - 8       3 - 6 1 - 7   WZC Wapenveld   26  6  7 13  25  44- 62              
VHK               1 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 5 - 1 5 - 2       3 - 3   VHK             26  5  6 15  21  42- 66 rel          
WZC Wapenveld     2 - 5 0 - 0 0 - 4 2 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 4 4 - 1 0 - 3 4 - 1         HFC Storica     26  4  1 21  10  32-168 -3 pnts rel  
Playoff for 1st place : Gramsbergen-SC Lutten 2-0                                                                                        
                                                                                                                                          
3rd class D                                                                                                                               
Achilles Enschede       4 - 2 1 - 1 1 - 5 2 - 2 0 - 4 1 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 3 3 - 2 5 - 0 0 - 3 2 - 8   Quick '20       26 21  1  4  64  71- 19 P2 prom      
Blauw Wit '66     3 - 0       2 - 4 2 - 0 0 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 0 2 - 4 0 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 3 4 - 1   DZSV            26 19  4  3  61  53- 22 P1 prom      
DES               3 - 1 1 - 1       2 - 4 1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 2 0 - 0 2 - 1 6 - 0 3 - 2 1 - 1   MariŽnberg      26 15  4  7  49  54- 38 (P2)         
Drienerlo         3 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 3 2 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 0 4 - 0 1 - 3 3 - 0   DES             26 12  8  6  44  50- 34              
DZSV              4 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 2       2 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 0   Voorwaarts V    26 13  2 11  41  60- 37 P2           
Juliana '32       1 - 2 2 - 2 1 - 2 5 - 3 1 - 3       2 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 3 3 - 1 5 - 1 0 - 2 2 - 1   Kloosterhaar    26 12  3 11  39  58- 48              
Kloosterhaar      4 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 0 7 - 0       2 - 4 0 - 2 0 - 2 2 - 3 8 - 0 1 - 4 4 - 3   Drienerlo       26 11  6  9  39  54- 45              
Lemele            1 - 6 3 - 3 2 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 2 1 - 5       0 - 4 1 - 4 2 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 1   Juliana '32     26 11  4 11  37  50- 49              
MariŽnberg        4 - 1 0 - 1 1 - 5 4 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 1       5 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 2   Blauw Wit '66   26 10  5 11  35  44- 45              
Quick '20         5 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 1 8 - 1 2 - 0 3 - 0       3 - 0 6 - 0 2 - 0 3 - 0   RKSV            26  9  2 15  29  41- 54              
RKSV              3 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 3       4 - 1 2 - 5 4 - 3   Lemele          26  6  8 12  26  38- 63              
Sportlust Glanerb.1 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 5 1 - 2 2 - 4 1 - 4 0 - 2 1 - 5       2 - 2 1 - 3   Zelos           26  7  4 15  25  50- 60              
Voorwaarts V      8 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 3 4 - 3 5 - 0 1 - 2 4 - 0 4 - 0       0 - 2   Achilles Ensch. 26  6  3 17  21  43- 78 rel          
Zelos             3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 5 0 - 2 3 - 5 0 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 3 8 - 2 3 - 1         Sportl.Glanerb. 26  2  2 22   8  19- 93 rel          
                                                                                                        
Period-championship 3rd class :                                                                                                            
1st round                                                                                               
Redichem-FC Horst       4-2 and 0-3   DSV '61-ESA   2-2 and 2-1    VRC-BAS           0-0 and 2-0       DZSV-SVI  1-0 and 1-0
Marienberg-Bergentheim  2-2 and 1-2   Lutten-Stroe  1-3 and 1-2    OZV-Voorwaarts V  4-0 and 1-5 OZC wins on pen

2nd round
DSV '61-VRC        1-5    Terschuurse B.-DSV '61   5-0   VRC-Terschuurse B. 2-1
Stroe-DZSV         2-0    FC Horst-Stroe           5-2   DZSV-FC Horst      3-1
Bergentheim-OZC    2-2    AVW '66-Bergentheim      3-1   OZC-AVW '66        2-0
VRC, DZSV and OZC promoted, SVI Terschuurse Boys, FC Horst and AVW '66 relegated
             
4th class A                                                                                                                               
Alverna                 1 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 3 0 - 5 2 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 3         SC Oranje       24 17  4  3  55  74- 43 prom         
AZ 2000-Elderveld 3 - 1       1 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 4 2 - 3 4 - 2 1 - 4 1 - 2   Krayenhoff      24 15  4  5  49  59- 34 P2           
DVV               3 - 1 0 - 4       1 - 1 1 - 3 3 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 0 5 - 2 4 - 2 5 - 1 2 - 1         DVV             24 13  8  3  47  59- 37              
EMM Randwijk      3 - 0 1 - 4 1 - 1       0 - 4 2 - 5 0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 4 1 - 4 3 - 2 2 - 3 2 - 2   Excelsior Z.    24 14  3  7  45  62- 39              
Excelsior Zetten  6 - 1 5 - 2 4 - 4 4 - 1       1 - 0 4 - 0 0 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 0         Wageningen      24 12  5  7  41  52- 41              
GVC               2 - 0 2 - 7 1 - 2 2 - 1 2 - 4       2 - 4 3 - 2 1 - 2 3 - 3 1 - 4 0 - 2 2 - 5 2 - 2   SCH             24 12  3  9  39  56- 45 P3           
Hatert            3 - 1 2 - 0 4 - 4 3 - 0 1 - 4 1 - 3       1 - 4 1 - 4 0 - 1 0 - 6 1 - 1 4 - 0         AZ 2000-Elderv. 24 11  0 13  33  60- 59              
Kesteren          3 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 3       5 - 1 5 - 0 3 - 1 5 - 1 2 - 2 8 - 2   Kesteren        24 10  2 12  32  56- 46 P1           
Krayenhoff        5 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 7 - 1 4 - 0 3 - 2       2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 0         Oranje Blauw N  24  8  5 11  29  43- 49              
Oranje Blauw N    2 - 2 2 - 4 0 - 2 2 - 0 3 - 4 1 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 3 2 - 0         GVC             24  8  2 14  26  46- 71              
SC Oranje         6 - 1 5 - 2 2 - 2 6 - 1 6 - 4 5 - 5 1 - 0 5 - 1 2 - 1 2 - 2       3 - 1 2 - 2 4 - 2   Hatert          24  7  3 14  24  34- 60              
SCH               2 - 0 2 - 0 3 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 1 4 - 2 3 - 1 3 - 2 4 - 2 9 - 0       0 - 1 4 - 3   EMM Randwijk    24  4  3 17  15  29- 64              
Wageningen        3 - 0 6 - 5 1 - 1 4 - 1 1 - 3 6 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 3               Alverna         24  2  4 18  10  26- 68              
AFC Arnhem        4 - 0       0 - 1       4 - 2       4 - 0       1 - 3 1 - 0             0 - 0 -----                                     
AFC Arnhem withdrawn                                                                                                                      
Playoff for 1st place in 1st period : Kesteren-SC Oranje 4-2                                                                                        
                                                                                                                                          
4th class B                                                                                                                               
Barneveld               7 - 4 2 - 0 1 - 2 7 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 1 1 - 4 4 - 2               Veluwezoom      22 20  2  0  62  96- 23 P2 prom      
DVOV              0 - 3       2 - 4 1 - 5 7 - 1 4 - 3 0 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 4 1 - 0               Oene            22 19  0  3  57  66- 26 P1 prom          
Ede/Victoria      3 - 1 4 - 0       0 - 5 4 - 2 2 - 0 0 - 2 2 - 1 3 - 6 4 - 1 0 - 3 3 - 1               VEVO            22 15  1  6  46  76- 42 (P2) prom        
Elspeet           2 - 2 5 - 1 6 - 0       8 - 0 7 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 6 2 - 1 5 - 1 5 - 0               Elspeet         22 14  2  6  44  76- 34 P3           
EZC '84           0 - 3 3 - 1 3 - 1 0 - 5       1 - 2 0 - 3 1 - 3 1 -10 1 - 2 0 - 6 5 - 2               Prins Bernhard  22 14  0  8  42  52- 41              
Harskamp          3 - 4 3 - 2 2 - 2 3 - 3 2 - 2       0 - 8 1 - 3 0 - 1 1 - 0 0 - 3 5 - 2               Barneveld       22 10  2 10  32  61- 48              
Oene              6 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 1       3 - 2 0 - 6 2 - 0 3 - 1 4 - 0               Ede/Victoria    22  8  1 13  25  40- 57              
Prins Bernhard    4 - 1 3 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 0 5 - 1 1 - 0       0 - 1 1 - 0 2 - 5 5 - 1               Veluwse Boys    22  7  2 13  23  37- 47              
Veluwezoom        5 - 2 4 - 0 5 - 1 2 - 1 7 - 0 4 - 0 3 - 1 3 - 2       9 - 1 4 - 3 10- 0               DVOV            22  6  1 15  19  40- 73              
Veluwse Boys      0 - 4 9 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 0 2 - 3 0 - 1 1 - 2       6 - 2 3 - 1               Harskamp        22  5  4 13  19  34- 67              
VEVO              1 - 2 3 - 1 3 - 2 5 - 3 3 - 2 5 - 2 2 - 3 8 - 0 1 - 1 1 - 0       9 - 1               EZC '84         22  3  2 17  11  28- 86              
Wodanseck         0 - 9 1 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 3 1 - 6 3 - 4 0 - 3 2 - 2 2 - 3                     Wodanseck       22  2  1 19   7  28- 90              
                                                                                                                                          
4th class C                                                                                                                               
Batavia '90             1 - 0 5 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 2   Swift '64       26 20  2  4  62  91- 26 P2           
CSV '28           0 - 3       7 - 4 2 - 2 6 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 9 2 - 0 5 - 2 5 - 2 1 - 2 2 - 2   Batavia '90     26 19  5  2  62  66- 22 champ P3 prom
EDON              1 - 3 3 - 1       2 - 1 1 - 0 3 - 5 0 - 3 4 - 2 2 - 5 3 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 4   Olympia '28     26 19  4  3  61 100- 30 P1 prom          
's Heerenbroek    0 - 2 1 - 0 0 - 1       4 - 2 5 - 2 0 - 7 0 - 4 1 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 1 6 - 2   EDON            26 14  0 12  42  54- 72 (P3)         
HTC               0 - 0 3 - 1 0 - 4 1 - 2       2 - 0 1 - 6 3 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 3   Zwolsche Boys   26 12  3 11  39  66- 58              
Kampen            1 - 4 2 - 2 5 - 2 2 - 2 2 - 1       3 - 1 2 - 3 3 - 2 4 - 1 6 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3   Kampen          26 11  5 10  38  56- 54              
Olympia '28       2 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 2 6 - 1 4 - 1       5 - 2 3 - 2 8 - 0 6 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 0   Reaal Dronten   26 11  4 11  37  69- 60              
Reaal Dronten     0 - 1 1 - 3 5 - 0 8 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 5       1 - 2 1 - 3 6 - 3 4 - 1 4 - 1 1 - 6   Zalk            26 10  6 10  36  62- 53              
Swift '64         2 - 3 4 - 1 9 - 1 0 - 2 4 - 0 3 - 1 0 - 0 4 - 0       5 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 0   CSV '28         26 10  5 11  35  63- 59              
VSW               1 -10 0 - 3 1 - 4 1 - 5 2 - 0 0 - 5 0 - 7 1 - 5 0 - 3       1 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 6   's Heerenbroek  26 10  4 12  34  52- 59              
Wijthmen          0 - 1 1 - 7 1 - 2 1 - 6 1 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 6 1 - 5 2 - 1       4 - 0 2 - 5 2 - 7   HTC             26  8  3 15  27  34- 60              
Wilsum            0 - 3 0 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 5 5 - 4 0 - 5 4 - 3 2 - 1       3 - 2 0 - 3   Wilsum          26  6  5 15  23  32- 65              
Zalk              5 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 3 5 - 0 3 - 4 2 - 2 2 - 4 0 - 3 5 - 2 2 - 2 2 - 2       4 - 1   Wijthmen        26  5  2 19  17  40- 90              
Zwolsche Boys     0 - 2 3 - 4 3 - 2 5 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 7 0 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 3         VSW             26  2  2 22   8  23-100             
Playoff for 1st place : Swift '74-Batavia '90 3-4 aet                                                                                  
                                                                                                                                          
4th class D                                                                                      
ASV '57                 1 - 1 4 - 5 2 - 1 2 - 3 2 - 6 5 - 4 6 - 0 7 - 1 1 - 4 4 - 2 1 - 6               SVVN            22 19  1  2  58  84- 22 P1 prom      
Avereest          1 - 3       1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 3 6 - 1 3 - 0 5 - 0 0 - 1 7 - 3 0 - 0               DKB             22 18  1  3  55  78- 28 P2           
BZSV Blauwwitters 3 - 5 1 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 2 1 - 5               Rijssen Vooruit 22 13  3  6  42  51- 36 (P1) prom        
SP Daarle         0 - 1 0 - 4 1 - 0       1 - 1 1 - 4 3 - 3 5 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 3               Avereest        22 11  6  5  39  52- 30              
Daarlerveen       0 - 6 1 - 3 0 - 0 2 - 5       1 - 2 0 - 4 2 - 0 3 - 3 1 - 1 0 - 4 1 - 6               ASV '57         22 11  2  9  35  65- 53              
DKB               5 - 3 5 - 1 4 - 2 4 - 0 0 - 1       4 - 1 10- 0 2 - 1 6 - 1 2 - 1 3 - 0               DRC '12         22  8  5  9  29  50- 46 P3           
DRC '12           1 - 1 1 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 1       5 - 1 2 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 4               SC Rijssen      22  8  3 11  27  46- 56              
MVV '69           1 - 5 1 - 5 0 - 4 0 - 2 0 - 4 2 - 3 0 - 2       1 - 4 0 - 6 0 - 0 2 - 7               BZSV Blauwwitt. 22  7  6  9  27  37- 47              
SC Rijssen        2 - 4 0 - 3 1 - 3 0 - 4 7 - 1 2 - 1 1 - 4 6 - 1       3 - 2 3 - 3 1 - 3               SP Daarle       22  7  3 12  24  33- 50              
Rijssen Vooruit   3 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 1 6 - 2 1 - 6 1 - 1 4 - 2 1 - 2       3 - 0 1 - 0               SVV '56         22  5  5 12  20  41- 57              
SVV '56           1 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 3 4 - 4 6 - 1 3 - 3 3 - 1       1 - 5               Daarlerveen     22  4  4 14  16  24- 58              
SVVN              3 - 2 5 - 3 5 - 1 7 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 1 5 - 2 8 - 0                     MVV '69         22  1  1 20   4  17- 95              
                                                                                                                                          
4th class E                                                                                                                               
Almen                   0 - 3 4 - 3 0 - 4 1 - 5 1 - 3 1 - 1 3 - 3 3 - 3 3 - 5 1 - 3 2 - 0               Wilhelminasch.  22 18  2  2  56  93- 27 P1 prom      
SP Eefde          1 - 0       4 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 6 - 1 0 - 2 6 - 4 4 - 2               SP Eefde        22 16  2  4  50  51- 30 (P1)         
Grolse Boys       3 - 3 4 - 1       2 - 3 0 - 4 3 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 3 0 - 4 3 - 1               Harfsen         22 14  1  7  43  65- 32              
SP Haarlo         3 - 1 0 - 2 3 - 2       1 - 3 1 - 3 3 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 2               FC Winterswijk  22 12  6  4  42  72- 40              
Harfsen           3 - 2 4 - 0 5 - 0 1 - 2       6 - 0 3 - 1 5 - 2 4 - 2 0 - 2 1 - 2 5 - 1               IJsselstreek    22 12  1  9  37  60- 53 P3           
IJsselstreek      6 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 5 3 - 1       1 - 1 3 - 2 5 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 3               SP Haarlo       22 10  4  8  34  55- 47 P2           
Oeken             1 - 0 0 - 1 1 - 4 0 - 1 2 - 1 2 - 6       3 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1               Oeken           22  8  4 10  28  33- 41              
PW 1885           3 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 4 2 - 4 1 - 0       5 - 1 2 - 4 1 - 1 8 - 1               Grolse Boys     22  8  2 12  26  45- 59              
SVDW '75          0 - 6 0 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 4 1 - 5 2 - 6 0 - 6       0 - 4 0 - 7 0 - 6               PW 1885         22  7  4 11  25  48- 50              
Wilhelminaschool  6 - 1 5 - 1 7 - 0 7 - 1 5 - 0 8 - 1 0 - 1 3 - 0 6 - 0       0 - 0 7 - 2               Zuid Eschmarke  22  5  2 15  17  39- 83              
FC Winterswijk    6 - 1 2 - 2 3 - 4 6 - 5 2 - 2 4 - 1 3 - 0 6 - 1 2 - 2 7 - 3       2 - 0               Almen           22  3  4 15  13  36- 66              
Zuid Eschmarke    1 - 0 0 - 5 3 - 6 0 - 8 1 - 4 2 - 7 1 - 3 2 - 0 6 - 2 1 - 8 3 - 3                     SVDW '75        22  1  4 17   4  24- 93 -3 pnts      
                                                                                                                                          
Period-championship 4th class :                                                                                                            
1st round                                                                                               
DRC '12-Oosterstreek     2-2 and 5-2   Kesteren-VEVO  2-2 and 0-3    EDON-Rijssen Vrt.  2-4 and 0-7
Spcl.Haarlo-Olympia '28  0-1 and 0-4   Elspeet-SCH    7-0 and 2-1   
2nd round
Bruchterveld-Olympia '28  1-1 and 0-2    Spcl.Eefde-Rijssen Vrt.  0-1 and 1-2      WZC Wapenveld-Swift '64 2-1 and 2-1
Spcl.Teuge-Elspeet        3-1 and 1-1    Uni VV-Krayenhoff        4-0 and 2-0      Lemele-DRC '12          4-0 and 2-0
Zelos-DKB                 5-0 and 2-3    VCA-VEVO                 1-2 and 3-5 aet  Hulshorst-Oene          1-1 and 2-2  Oene wins on pen.
VEVO, Olympia '28, Rijssen Vooruit and Oene promoted, VCA, Bruchterveld and Hulshorst relegated
Uni VV, WZC Wapenveld, Spcl. Teuge, Lemele and Zelos retain 3rd class place                                                              
         
District North                                                                                                                                 
1st class E                                                                                                                               
Balk                    0 - 2 4 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 1   Oranje Nassau G 26 18  3  5  57  65- 30 P2 prom      
BCV               0 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 0 1 - 3 2 - 3 2 - 5 1 - 0   Balk            26 17  4  5  55  52- 24 (P2)         
SV Bedum          2 - 2 0 - 0       3 - 3 2 - 2 1 - 3 4 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 5 2 - 4 5 - 1 1 - 0   PKC '83         26 15  6  5  51  60- 38 P3           
Blauw Wit '34     0 - 2 2 - 1 4 - 2       3 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 0 4 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 0   Blauw Wit '34   26 14  5  7  47  49- 37              
Buitenpost        2 - 5 4 - 0 0 - 0 0 - 2       1 - 2 4 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 1 7 - 0 4 - 0   ASV Dronten     26 12  8  6  44  52- 34 P1 prom          
asv Dronten       3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 1       1 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 2 0 - 0   Buitenpost      26 11  7  8  40  54- 32              
Groen Geel        1 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 3 4 - 4       2 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 5 1 - 5 2 - 0 1 - 2   Olde Veste '54  26 12  4 10  40  51- 42              
Leeuward.Zwaluwen 0 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0       2 - 3 2 - 0 1 - 3 1 - 3 6 - 0 2 - 1   BCV             26 10  4 12  34  35- 43              
d' Olde Veste '54 1 - 3 4 - 1 7 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 0 5 - 1       2 - 1 0 - 1 5 - 2 2 - 1 6 - 1   Viboa           26  9  2 15  29  34- 50              
Omlandia          2 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 5 1 - 4 4 - 1 3 - 4 1 - 0 0 - 2       3 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 0   Omlandia        26  8  4 14  28  32- 48              
Oranje Nassau G   2 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 0 4 - 0 3 - 2       1 - 1 3 - 1 2 - 1   Leeuwarder Zwal.26  8  2 16  26  31- 51              
PKC '83           0 - 2 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2 5 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 2       1 - 1 3 - 1   SC Veenwouden   26  7  3 16  24  43- 71 rel          
SC Veenwouden     1 - 3 0 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 6 4 - 0 5 - 3 5 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 3       3 - 5   SV Bedum        26  4  9 13  21  32- 53 rel          
Viboa             0 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 4 4 - 1 2 - 4         Groen Geel      26  4  5 17  17  30- 67 rel          
                                                                                                                                          
2nd class I                                                                                                                               
Be Quick D.             0 - 1 0 - 0 4 - 0 2 - 1 5 - 3 0 - 2 5 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 2   VEV '67         26 19  5  2  62  77- 28 P3 prom      
Broekster Boys    3 - 0       4 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 0 7 - 2 4 - 2 9 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 0 6 - 0   Zuidhorn        26 18  4  4  58  51- 23 (P3)         
CVVO              4 - 5 4 - 6       3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 0 5 - 3 0 - 1 5 - 1 2 - 0 3 - 5 2 - 3 4 - 1   Broekster Boys  26 18  3  5  57  67- 29 P2           
't Fean '58       1 - 1 1 - 2 0 - 5       1 - 3 3 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 3 4 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 3 7 - 2   Zeerobben       26 17  4  5  55  73- 28 P1           
Hardegarijp       1 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 2       1 - 1 6 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 0   VVI             26 14  2 10  44  61- 60              
Heerenveense Boys 1 - 2 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 4       1 - 1 1 - 0 0 - 5 0 - 5 0 - 1 1 - 5 1 - 3 2 - 3   Be Quick D.     26 11  6  9  39  42- 38              
Nijland           0 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 4       3 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 0   CVVO            26 11  5 10  38  54- 48              
ONT               0 - 2 2 - 3 5 - 1 0 - 3 3 - 2 1 - 0 0 - 2       1 - 4 3 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 3 0 - 0   Hardegarijp     26  9  7 10  34  48- 41              
VEV '67           4 - 0 4 - 0 1 - 1 5 - 0 4 - 0 4 - 3 3 - 0 2 - 0       5 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 0 5 - 0   Nijland         26  8  6 12  30  22- 38              
VVI               1 - 0 5 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 3 6 - 4 2 - 1 2 - 1 2 - 2       2 - 1 6 - 3 0 - 1 3 - 1   De Walde        26  8  4 14  28  39- 44              
De Walde          0 - 1 0 - 1 0 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 0 5 - 1 5 - 1 2 - 3       2 - 3 0 - 1 2 - 2   Heerenveense B. 26  5  6 15  21  39- 63 rel          
Zeerobben         3 - 0 1 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 3 2 - 2 4 - 0       2 - 1 6 - 0   ONT             26  6  1 19  19  34- 70 rel          
Zuidhorn          3 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 0       4 - 0   't Fean '58     26  4  4 18  16  31- 65 rel          
Zwaagwesteinde    0 - 2 1 - 6 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 7 0 - 2 1 - 3 0 - 6 1 - 5         Zwaagwesteinde  26  3  5 18  14  22- 85 rel          
                                                                                                                                          
2nd class J                                                                                                                               
DESZ                    1 - 4 5 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 1   Gorecht         26 19  5  2  62  81- 29 P1 prom      
Drenthina         3 - 0       1 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 0 4 - 0 3 - 1   Noordscheschut  26 16  6  4  54  80- 32 P3           
DZOH              3 - 1 0 - 0       1 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1   Drenthina       26 16  3  7  51  57- 35 (P1) prom    
Gorecht           3 - 1 3 - 2 5 - 1       1 - 1 4 - 4 5 - 0 4 - 1 6 - 0 3 - 0 7 - 5 1 - 3 4 - 0 2 - 0   DZOH            26 14  4  8  46  53- 39 P2           
Klazienaveen      2 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 1       3 - 1 0 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 0   De Weide        26 11  5 10  38  48- 55              
The Knickerbockers2 - 1 3 - 2 1 - 3 0 - 4 1 - 2       3 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 2 4 - 0 4 - 2 1 - 4 4 - 2   FC Meppel       26 11  2 13  35  56- 57              
LTC               1 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 0       5 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 0   LTC             26  9  7 10  34  38- 45              
FC Meppel         3 - 2 0 - 2 3 - 4 1 - 3 4 - 3 4 - 1 2 - 2       0 - 2 1 - 5 2 - 2 3 - 0 7 - 0 2 - 0   Klazienaveen    26  9  6 11  33  40- 42              
NEC Delfzijl      1 - 2 2 - 4 0 - 2 0 - 8 2 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 5       0 - 3 3 - 1 5 - 1 6 - 3 6 - 1   NEC Delfzijl    26 10  2 14  32  47- 58              
Noordscheschut    5 - 0 5 - 1 4 - 2 1 - 1 5 - 0 4 - 2 3 - 0 5 - 0 2 - 0       4 - 2 0 - 1 0 - 1 4 - 0   Knickerbockers  26  9  3 14  30  44- 59              
SC Rouveen        0 - 2 0 - 4 2 - 3 1 - 3 5 - 2 2 - 0 0 - 2 4 - 3 2 - 0 1 - 5       2 - 4 0 - 3 2 - 0   ZFC Zuidlaren   26  9  3 14  30  43- 63 rel          
De Weide          3 - 3 2 - 4 0 - 5 1 - 3 2 - 1 1 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 3 6 - 2       1 - 0 0 - 2   DESZ            26  8  5 13  29  39- 52 rel          
ZFC Zuidlaren     0 - 5 4 - 2 0 - 3 0 - 2 1 - 1 5 - 3 0 - 2 1 - 5 2 - 3 3 - 5 3 - 1 2 - 2       0 - 1   SC Rouveen      26  6  5 15  23  42- 68 rel          
ZZVV              1 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 7 2 - 2 1 - 2 2 - 1         ZZVV            26  5  4 17  19  23- 57 rel          
                                                                                                                                          
Period-championship 2I / 2J :                                                                                                              
-Broekster Boys-Drenthina  0-1 and 1-2    SC Veenwouden-DZOH        0-2 and 0-3       Final: Dremthina-DZOH                 2-1 and 1-1
 Noordscheschut-Zeerobben  2-1 and 4-4    Zuidhorn-Leeuw. Zwaluwen  0-2 and 1-0       Final: Leeuw. Zwaluwen-Noordscheschut 0-0 and 2-2
                                                                                                           Leeuwarder Zwaluwen wins on pen.
Drenthina promoted, SC Veenwouden relegated, Leeuwarder Zwaluwn retains 1st class place                                                                            
                                                                                                                                          
3rd class A                                                                                                                               
SC Berlikum             2 - 1 4 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 3 1 - 3 3 - 0 1 - 2   SC Joure        26 14  7  5  49  47- 28 prom         
Delfstrahuizen    0 - 1       0 - 2 0 - 4 0 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 5 2 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 3   Minnertsga      26 14  4  8  46  54- 35 P3           
DWP               1 - 3 2 - 0       0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 0 5 - 0   Workum          26 13  6  7  45  47- 37 P1           
SC Joure          2 - 1 5 - 1 2 - 2       6 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 4   SC Berlikum     26 12  7  7  43  49- 37              
Makkum            5 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 1       0 - 2 8 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 7 5 - 0 1 - 2 3 - 1   Waterpoort Boys 26 10 11  5  41  39- 34              
Minnertsga        3 - 1 4 - 2 4 - 0 1 - 2 2 - 1       8 - 0 6 - 0 1 - 4 3 - 3 2 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 4   Oeverzwaluwen   26 10  9  7  39  45- 38              
Mulier            0 - 4 3 - 1 1 - 4 1 - 2 3 - 1 2 - 2       2 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 1 0 - 0   QVC             26 10  8  8  38  58- 44              
NOK               0 - 1 6 - 1 0 - 2 4 - 3 4 - 1 1 - 2 0 - 1       1 - 1 1 - 0 2 - 5 3 - 1 2 - 1 2 - 3   DWP             26 11  5 10  38  43- 42 P2           
Oeverzwaluwen     2 - 3 1 - 1 2 - 0 0 - 2 3 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 2       3 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1   NOK             26 11  2 13  35  45- 50              
Oudehaske         2 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 3 6 - 1 2 - 1 1 - 3       2 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 0   SDS             26  9  6 11  33  29- 39              
QVC               1 - 4 4 - 1 6 - 2 0 - 0 4 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 2       2 - 1 0 - 0 2 - 1   Oudehaske       26  7 11  8  32  44- 42              
SDS               1 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 3       1 - 1 0 - 2   Makkum          26  8  5 13  29  50- 50 rel             
Waterpoort Boys   1 - 1 2 - 0 4 - 4 0 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 4 3 - 4 2 - 1 3 - 2 2 - 2       1 - 1   Mulier          26  6  5 15  23  28- 57 rel          
Workum            1 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 3 3 - 3         Delfstrahuizen  26  3  2 21  11  22- 67 rel          
                                                                                                                                          
3rd class B                                                                                                                               
Anjum                   3 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 2 3 - 5 4 - 0 3 - 2 2 - 4 2 - 1 0 - 2 2 - 1   FC Grootegast   26 20  4  2  64  85- 29 P1 prom      
Dokkum            6 - 0       5 - 0 1 - 3 3 - 5 4 - 3 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 1 6 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 2   Wykels Hallum   26 17  3  6  54  66- 30 P2           
Friese Boys       0 - 0 1 - 2       1 - 1 0 -11 0 - 5 2 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 6 0 - 6 0 - 2   SC Stiens       26 15  8  3  53  69- 28 P3 prom           
Grijpskerk        5 - 1 0 - 2 1 - 0       1 - 2 6 - 0 4 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 1   Marum           26 16  5  5  53  70- 37 (P1)         
FC Grootegast     6 - 0 1 - 2 2 - 2 5 - 1       5 - 1 6 - 2 1 - 1 1 - 0 7 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1   Dokkum          26 15  5  6  50  64- 37              
Kollum            3 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 0       3 - 1 4 - 1 0 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 1   Rottevalle      26 11  6  9  39  55- 55              
FC LEO            4 - 2 1 - 5 3 - 1 1 - 3 2 - 7 1 - 0       2 - 6 5 - 2 0 - 5 1 - 3 1 - 5 2 - 2 0 - 6   Kollum          26 10  7  9  37  47- 47              
Marum             1 - 2 2 - 2 4 - 0 4 - 2 0 - 2 5 - 2 6 - 0       1 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 0   Grijpskerk      26 10  2 14  32  49- 51              
Opende            0 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 2 1 - 3       1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 5   Rijperkerk      26  9  4 13  31  50- 55              
Rijperkerk        5 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 0 9 - 3 0 - 5 1 - 1       3 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 3   Anjum           26  9  4 13  31  46- 63              
Rottevalle        1 - 1 2 - 1 5 - 1 4 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 3       2 - 1 1 - 1 0 - 4   RWF             26  7  4 15  25  36- 45 rel             
RWF               1 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 4 3 - 0 0 - 0 1 - 4       0 - 3 1 - 2   FC LEO          26  6  1 19  19  38- 98 rel             
SC Stiens         4 - 4 1 - 0 6 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 6 - 0 1 - 2 5 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 0       2 - 2   Opende          26  2  7 17  13  26- 60 rel          
Wykels Hallum     5 - 2 1 - 2 5 - 0 5 - 2 2 - 0 0 - 3 4 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 2         Friese Boys     26  3  4 19  13  18- 84 rel          
                                                                                                                                          
3rd class C                                                                                                                               
Aduard 2000             1 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 3 4 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 0 0 - 6 2 - 0 3 - 2 2 - 4 2 - 2   Pelikaan S      26 23  2  1  71  96- 29 P2 prom      
Appingedam        2 - 1       2 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 1 4 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 3 4 - 0 0 - 4   VV Groningen    26 21  3  2  66  87- 22 P1 prom          
Glimmen           0 - 1 4 - 0       2 - 4 7 - 0 2 - 6 1 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 4 4 - 1 7 - 0 5 - 1   SC Loppersum    26 14  6  6  48  56- 34 (P2)         
VV Groningen      1 - 0 4 - 0 3 - 0       5 - 1 2 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 0 5 - 1 10- 1   Glimmen         26 13  5  8  44  68- 38              
De Heracliden     0 - 0 1 - 6 0 - 4 4 - 3       1 - 1 0 - 5 0 - 4 5 - 1 4 - 1 0 - 4 0 - 1 3 - 1 3 - 2   Appingedam      26 13  4  9  43  69- 48              
HFC '15           1 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 1       4 - 3 0 - 2 3 - 1 3 - 6 2 - 9 2 - 1 1 - 3 4 - 3   Aduard 2000     26 10  6 10  36  39- 46 P3 prom           
SC Loppersum      1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 1 5 - 0 0 - 2       3 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 1   Noordwolde      26  9  8  9  35  68- 59              
Lycurgus          1 - 2 0 - 5 1 - 2 0 - 8 2 - 3 1 - 2 0 - 2       3 - 2 3 - 5 2 - 6 3 - 0 2 - 2 2 - 4   HFC '15         26 10  3 13  33  53- 69              
Mamio             3 - 5 2 - 1 0 - 2 2 - 3 6 - 0 2 - 3 2 - 4 2 - 0       2 - 3 5 - 8 1 - 2 4 - 2 3 - 4   De Pelikanen    26  7  7 12  28  36- 49              
Noordwolde        5 - 1 2 - 7 2 - 2 1 - 2 4 - 0 6 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 2       1 - 3 4 - 1 2 - 2 6 - 2   SC Stadspark    26  8  3 15  27  48- 86              
Pelikaan S        1 - 0 4 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 2       2 - 0 11- 0 4 - 0   De Heracliden   26  8  3 15  27  34- 80 rel             
De Pelikanen      2 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 4 0 - 2 4 - 0 0 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 2 0 - 3       2 - 1 4 - 0   Poolster        26  4  8 14  20  40- 80 rel             
Poolster          2 - 3 0 - 4 1 - 3 1 - 1 6 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 5 2 - 2       2 - 2   Lycurgus        26  5  4 17  19  38- 69 rel          
SC Stadspark      0 - 2 2 - 9 0 - 5 0 - 4 4 - 0 0 - 2 1 - 6 3 - 2 5 - 3 1 - 0 0 - 3 3 - 3 3 - 0         Mamio           26  4  4 18  14  51- 74 -2 pnts rel  
                                                                                                                                          
3rd class D                                                                                                                               
Borger                  2 - 2 2 - 5 1 - 4 0 - 6 5 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 1   TONEGO          26 19  1  6  58  67- 36 prom         
CSVC              3 - 2       1 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 4 5 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 4 3 - 0 4 - 0 0 - 3   Elim            26 18  1  7  55  76- 52 P3           
Elim              2 - 1 5 - 2       2 - 4 3 - 2 3 - 2 1 - 4 2 - 4 3 - 1 5 - 1 0 - 2 1 - 2 5 - 0 3 - 2   ONR             26 16  2  8  50  61- 45 P1           
Fit Boys          2 - 5 0 - 2 2 - 5       0 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 5 3 - 1   CSVC            26 14  3  9  45  55- 38              
Hollandscheveld   2 - 4 2 - 1 1 - 4 2 - 2       2 - 0 1 - 2 1 - 1 7 - 2 3 - 1 0 - 2 4 - 2 5 - 4 5 - 1   Fit Boys        26 11  8  7  41  54- 49 P2           
Hoogeveen         1 - 0 2 - 3 1 - 3 1 - 1 5 - 2       2 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 1   Willemsoord     26 11  4 11  37  50- 50              
ONR               3 - 3 2 - 0 1 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 2       4 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 0 4 - 1   Veenhuizen      26 11  3 12  36  52- 46              
SJS               0 - 4 1 - 3 0 - 3 1 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 2       1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 0   SVN '69         26 11  3 12  36  48- 45              
SVM Marknesse     2 - 3 2 - 3 0 - 5 2 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 4 1 - 1       2 - 0 0 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 0   Borger          26 11  3 12  36  51- 66              
SVN '69           6 - 1 0 - 3 7 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 0       2 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 2   SVM Marknesse   26 10  3 13  33  33- 47              
TONEGO            2 - 0 1 - 0 3 - 5 2 - 4 4 - 2 2 - 1 4 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0       6 - 3 3 - 1 5 - 3   Hollandscheveld 26  9  4 13  31  58- 59              
Veenhuizen        1 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 3 4 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 2 7 - 2 5 - 2       5 - 1 2 - 2   Vitesse '63     26  8  2 16  26  46- 62              
Vitesse '63       1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 3 4 - 0 2 - 5 2 - 6 6 - 0 0 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 4       2 - 0   Hoogeveen       26  7  3 16  24  41- 58 rel          
Willemsoord       7 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 5 1 - 0 2 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 1         SJS             26  3  6 17  15  30- 69 rel          
                                                                                                                                          
Period-championship 3rd class :                                                                                                            
-VV Groningen-Wijkels H.   2-1 and 1-0   ONR-DESZ             0-3 and 4-4      Workum-ONT                   0-1 and 4-3 ONT wins on pen. 
 VV Groningen-DESZ         3-1           DESZ-ONT             2-1              ONT-VV Groningen             1-5
-Minnertsga-SC Stiens      0-4 and 1-2   Marum-DWP            2-1 and 2-0      
 Marum-SC Stiens           1-2           Marum-Heerenv. Boys  5-6              SC Stiens-Heerenveense Boys  4-2
-Fit Boys-Aduard 2000      0-1 and 0-1   SC Loppersum-Elim    1-1 and 1-3      
 Aduard 2000-Elim          6-1 and 1-1   ZFC Zuidlaren withdrawn
VV Groningen, SC Stiens and Aduard 2000 promoted,  ONT, DESZ, Heerenveense Boys and ZFC Zuidlaren relegated, 
Oudehaske, Vitesse '63 and Hollandscheveld retain 2nd class place
             
4th class A                                                                                                                               
Arum                    2 - 2 1 - 3 4 - 0 3 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 2 5 - 4 2 - 3         Bant            24 20  2  2  62  77- 31 P1 prom      
AVC               1 - 1       2 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0 5 - 1 5 - 2 5 - 1 1 - 4         AVC             24 14  4  6  46  56- 42 P3 prom          
Bant              2 - 2 3 - 2       3 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 0 7 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 3         Heeg            24 14  2  8  44  60- 41 (P1) prom        
Beetgum           2 - 0 1 - 2 1 - 3       2 - 2 5 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2         Tollebeek       24 12  6  6  42  63- 41 P2           
SC Bolsward       1 - 2 4 - 1 2 - 4 4 - 0       3 - 0 3 - 1 6 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 1         SC Bolsward     24 12  5  7  41  59- 29              
Ens               0 - 5 4 - 5 0 - 6 1 - 3 2 - 3       1 - 4 3 - 2 1 - 4 2 - 5 1 - 4 1 - 3 2 - 2         Arum            24 11  4  9  37  47- 40              
Heeg              2 - 1 5 - 0 2 - 4 3 - 0 1 - 3 3 - 0       5 - 0 3 - 5 2 - 2 2 - 0 5 - 4 2 - 1         FC Wolvega      24 10  5  9  35  43- 45              
IJVC              1 - 2 1 - 4 2 - 5 3 - 2 0 - 9 3 - 4 1 - 4       1 - 5 1 - 6 2 - 0 3 - 4 2 - 1         Beetgum         24  9  5 10  32  44- 39              
Nagele            0 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 0 5 - 4 4 - 0 8 - 1       3 - 3 4 - 0 1 - 2 1 - 1         Nagele          24  9  4 11  31  55- 39              
Tollebeek         4 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 1       1 - 2 7 - 1 5 - 2         TOP '63         24  8  2 14  26  36- 49              
TOP '63           3 - 1 0 - 2 2 - 5 0 - 1 2 - 1 5 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 5 1 - 1       4 - 0 2 - 3         Tzummarum       24  8  1 15  25  58- 89 rel          
Tzummarum         5 - 3 2 - 3 1 - 4 3 - 1 0 - 3 8 - 4 3 - 6 6 - 9 2 - 1 1 - 7 0 - 1       5 - 3         IJVC            24  6  0 18  18  39- 95 rel          
FC Wolvega        0 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 6 2 - 1 2 - 1 1 - 1               Ens             24  2  2 20   8  35- 92 rel          
                                                                                                                                          
4th class B                                                                                                                               
ASC '75                 2 - 6 2 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 2 3 - 4 1 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 4 1 - 5   WTOC            26 22  2  2  68  69- 25 P3 prom      
FC Birdaard       2 - 1       1 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 4 3 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 6 0 - 3   VIOD Driesum    26 19  4  3  61  86- 36 P1 prom          
GSVV              1 - 2 3 - 2       0 - 2 1 - 1 1 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 3 2 - 1 0 - 4 3 - 7   SC Twijzel      26 15  5  6  50  70- 37 P2           
De Lauwers        1 - 3 4 - 1 3 - 1       2 - 1 1 - 3 2 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 4 0 - 1   VC Trijnwalden  26 14  6  6  48  59- 25 (P3)         
SC Leovardia      2 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 0       0 - 0 2 - 3 4 - 0 1 - 3 1 - 6 1 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 2   Ropta Boys      26 13  5  8  44  49- 39              
Lions '66         3 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 1       1 - 0 4 - 4 1 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 1 3 - 6 2 - 0   ASC '75         26 13  1 12  40  50- 56              
Ropta Boys        2 - 4 1 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 1       3 - 1 0 - 0 2 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 2   Lions '66       26  9  8  9  35  48- 48              
Suameer           1 - 2 1 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2       1 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 2 4 - 8 2 - 5   V en V '68      26  6 10 10  28  32- 45              
VC Trijnwalden    2 - 0 4 - 1 4 - 0 1 - 1 0 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 0       3 - 0 3 - 1 6 - 0 6 - 0 3 - 0   De Lauwers      26  7  7 12  28  33- 53              
SC Twijzel        5 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 2 6 - 0 3 - 4       2 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 2   SC Leovardia    26  6  9 11  27  33- 44              
V en V '68        2 - 4 0 - 0 2 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 3 1 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 5       2 - 2 1 - 2 0 - 3   FC Birdaard     26  7  5 14  26  34- 50              
VCR               0 - 5 0 - 1 3 - 1 6 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 4       0 - 3 1 - 1   GSVV            26  5  4 17  19  25- 64 rel          
VIOD Driesum      5 - 1 2 - 0 1 - 1 9 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 1 1 - 1 4 - 1       2 - 2   VCR             26  4  6 16  18  35- 63 rel          
WTOC              3 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 1         Suameer         26  4  4 18  16  34- 72 rel          
                                                                                                                                          
4th class C                                                                                                                               
Amicitia VMC            1 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 5 2 - 4 3 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 2 4 - 3 3 - 1   Boerakker       24 15  3  6  48  86- 42 P2 prom      
Boerakker         3 - 4       2 - 1 2 - 0 5 - 1 3 - 2 0 - 3 3 - 0 10- 0 4 - 1 2 - 1 8 - 1 8 - 0 6 - 3   Niekerk         24 14  5  5  47  72- 46 P3 prom          
Corenos           2 - 2 1 - 2       0 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 0 5 - 2   VVK             24 14  4  6  46  56- 35 P1           
De Fivel          2 - 2 1 - 6 1 - 1       2 - 1 0 - 1 2 - 4 0 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 0 3 - 0 3 - 1   SGV             24 14  3  7  45  43- 40 (P2)         
GEO               3 - 1 8 - 4 1 - 1 1 - 0       5 - 2 2 - 5 2 - 0 4 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1   Corenos         24 11  5  8  38  47- 40              
Middelstum        0 - 4 3 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3       5 - 3 3 - 0 6 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1 10- 0   GEO             24 11  5  8  38  54- 54              
Niekerk           3 - 3 3 - 3 7 - 1 4 - 2 4 - 0 4 - 2       3 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 1         Amicitia VMC    24 10  7  7  37  51- 43              
Onstwedder Boys   2 - 2 3 - 3 2 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 2       2 - 2 5 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 0 6 - 0   Onstwedder Boys 24 10  6  8  36  51- 35              
SC Scheemda       1 - 2 0 - 6 1 - 4 0 - 1 2 - 6 2 - 1 0 - 5 2 - 7       3 - 1 0 - 5 1 - 2 3 - 1         Middelstum      24 10  1 13  31  51- 49              
SGV               2 - 3 0 - 2 3 - 2 4 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 0       3 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 0   De Fivel        24  8  5 11  29  28- 39              
VVK               2 - 1 5 - 3 6 - 2 1 - 1 7 - 0 1 - 0 6 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 1       1 - 0 2 - 1 4 - 0   VVS Oostwold    24  7  4 13  25  26- 49              
VVS Oostwold      1 - 1 0 - 4 1 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 5 0 - 3 0 - 5 2 - 1 0 - 1 2 - 0       1 - 3 7 - 0   Westerlee       24  3  3 18  12  31- 67 rel          
Westerlee         0 - 5 3 - 1 2 - 7 1 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 2       2 - 2   SC Scheemda     24  3  1 20  10  27- 84 rel          
Harkstede         1 - 0 1 - 5       4 - 0 0 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 6 6 - 1 2 - 1 0 - 2       2 - 2 -----                                     
Harkstede withdrawn because lack of players                                                                                             
                                                                                                                                          
4th class D                                                                                                                               
SC Angelslo             3 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 0 6 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 2   De Griffioen    26 22  1  3  67  76- 23 P2 prom      
Be Quick 1887     0 - 1       1 - 4 1 - 3 2 - 2 0 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 4 10- 0 0 - 4 4 - 1 6 - 1 2 - 0   Waskemeer       26 17  4  5  55  58- 29 P1           
BSVV              2 - 1 1 - 2       0 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 1 6 - 1 3 - 0 0 - 1   Helpman         26 16  2  8  50  68- 37 (P2) prom        
De Griffioen      2 - 1 1 - 2 2 - 0       1 - 0 1 - 3 9 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 1   SC Angelslo     26 15  3  8  48  61- 41              
Helpman           4 - 2 3 - 1 0 - 4 1 - 3       3 - 1 6 - 1 7 - 2 3 - 1 2 - 0 6 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3   BSVV            26 14  5  7  47  61- 37 P3           
HS '88            1 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 5       1 - 1 4 - 0 0 - 2 1 - 4 2 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 4   Be Quick 1887   26 12  4 10  40  56- 42              
NKVV              5 - 3 2 - 1 4 - 5 0 - 2 1 - 2 1 - 3       2 - 5 3 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 2 5 - 1 4 - 3   ODV             26 11  7  8  37  52- 38 -3 pnts      
NWVV              1 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 6 1 - 0 2 - 3 3 - 0       2 - 1 1 - 0 1 - 6 2 - 3 2 - 2 0 - 1   NKVV            26 11  1 14  34  56- 74              
ODV               1 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 0 2 - 2 6 - 0 5 - 1       6 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 0   HS '88          26  9  5 12  32  45- 56              
Pesse             2 - 3 0 - 0 2 - 3 0 - 4 0 - 3 1 - 4 1 - 4 1 - 3 2 - 3       0 - 0 2 - 3 4 - 4 0 - 2   SVBO            26  9  3 14  30  61- 71              
SCN               1 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 4 0 - 1 2 - 1 3 - 4 3 - 3 3 - 0 4 - 0       1 - 7 3 - 0 0 - 8   SCN             26  8  3 15  27  52- 71              
SVBO              2 - 3 1 - 1 1 - 6 0 - 4 0 - 2 0 - 1 6 - 3 6 - 0 3 - 3 1 - 3 6 - 4       6 - 2 2 - 1   NWVV            26  8  3 15  26  45- 72 -1 pnt      
VVAK              1 - 6 0 - 4 4 - 0 0 - 3 2 - 7 1 - 2 0 - 2 2 - 5 1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 4       3 - 1   VVAK            26  4  4 18  16  34- 84 rel          
Waskemeer         4 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 3 5 - 2 4 - 1         Pesse           26  2  3 21   9  28- 78 rel          
                                                                                                                                          
Period-championship 4th class :                                                                                                            
1st round                                                                                               
Trijnwalden-Heeg     4-2 and 0-4   BSVV-VVK     2-1 and 2-2
Tollebeek-Twijzel    5-2 and 4-3   SGV-Helpman  1-3 and 2-2
2nd round
Heracliden-Helpman   0-5 and 0-3   Hollandscheveld-BSVV  2-2 and 5-3  Oudehaske-Tollebeek  1-0 and 1-1    RWF-Heeg 0-3 and 2-1
FC LEO-VIOD D.       1-1 and 1-9   Poolster-Niekerk      2-2 and 0-2  Vitesse'63-Waskemeer 4-1 and 3-2    Makkum-AVC   2-1 and 1-2  AVC wins on pen.
Helpman, AVC, VIOD, Niekerk and Heeg promoted,  Makkum, FC LEO, Poolster, RWF and Heracliden relegated, Hollandscheveld and Vitesse'63 retain 3rd class place
             
5th class A                                                                                                                               
Blokzijl                2 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 4 0 - 3 0 -11 0 - 4 1 - 8 0 - 8 0 - 3 0 - 3 2 - 5         FDS             24 21  2  1  65 118- 20 P2 prom      
Creil             6 - 0       4 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 1 6 - 0 0 - 4 3 - 0 3 - 0 2 - 4 1 - 2         Scharnegout.'70 24 21  2  1  65  96- 13 champ P1 prom      
EBC               1 - 8 0 - 5       3 - 6 2 - 4 0 - 1 4 - 1 3 - 5 0 - 5 1 - 5 6 - 1 0 - 3 1 - 1         Sleat           24 16  1  7  49  76- 37 P3           
Espel             1 - 0 1 - 3 1 - 0       0 - 5 4 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 6 1 - 2 5 - 1 4 - 2 1 - 0         Creil           24 14  2  8  44  57- 37 (P2) prom   
FDS               12- 1 8 - 0 10- 0 4 - 0       10- 0 4 - 0 7 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 2 2 - 3 4 - 1         HJSC            24 11  5  8  38  55- 37              
Hielpen           4 - 0 2 - 3 5 - 0 0 - 0 0 - 7       0 - 3 3 - 2 0 - 3 0 - 4 2 - 2 3 - 1 3 - 1         Espel           24 11  2 11  35  43- 49              
HJSC              3 - 1 0 - 0 6 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 2       1 - 0 2 - 3 4 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 2         Sneek Wit Zwart 24 10  2 12  32  46- 67              
Oudega            4 - 1 2 - 4 3 - 3 4 - 3 2 - 5 2 - 3 3 - 2       1 - 5 0 - 4 2 - 5 0 - 1 5 - 1         SVBS '77        24 10  1 13  31  49- 55              
Scharnegoutum'70  2 - 1 0 - 1 11- 1 4 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 0       2 - 0 8 - 1 6 - 1 3 - 0         Hielpen         24  9  3 12  30  36- 59              
Sleat             13- 1 2 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 4 1 - 0 4 - 1 3 - 0 1 - 2       4 - 2 4 - 1 3 - 0         Woudsend        24  8  3 13  27  37- 54              
Sneek Wit Zwart   2 - 1 1 - 5 5 - 0 1 - 0 1 - 5 4 - 0 0 - 0 4 - 2 0 - 6 1 - 4       4 - 3 4 - 3         Oudega          24  6  2 16  20  47- 78              
SVBS '77          4 - 0 1 - 2 2 - 4 3 - 1 2 - 6 3 - 0 0 - 2 6 - 2 0 - 4 3 - 1 1 - 2       0 - 1         EBC             24  4  3 17  12  36- 99 -3 pnts      
Woudsend          3 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 4 2 - 4 1 - 0 2 - 2               Blokzijl        24  1  0 23   3  22-113             
Playoff for 1st place : FDS-Scharnegoutum '70 1-3                                                                                         
                                                                                                                                          
5th class B                                                                                                                               
Blija                   2 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 6 0 - 5 0 - 7 3 - 1 3 - 2 3 - 5 3 - 2 1 - 2               SC Franeker     22 13  8  1  47  58- 11 P1 prom      
Foarut            1 - 0       0 - 0 0 - 3 1 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 5 3 - 1 8 - 0               Ternaard        22 13  7  2  46  50- 30 (P1) prom    
SC Franeker       4 - 0 0 - 0       0 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 2 7 - 0 8 - 0 0 - 0 6 - 2 2 - 1               Holwerd         22 14  2  6  44  67- 34              
Holwerd           4 - 0 1 - 0 0 - 4       1 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 4 6 - 1 5 - 1 9 - 1 5 - 0               Oostergo        22 13  4  5  43  67- 33 P3 prom      
Marrum            2 - 2 1 - 0 2 - 2 3 - 1       2 - 5 2 - 4 4 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 2               Marrum          22 11  4  7  37  58- 45              
Oostergo          6 - 2 3 - 6 1 - 1 3 - 1 6 - 2       1 - 4 3 - 1 6 - 0 1 - 1 8 - 1 2 - 0               Ouwe Syl        22 11  3  8  36  59- 38 P2           
Ouwe Syl          2 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 7 3 - 5 1 - 5       0 - 0 4 - 0 4 - 3 5 - 1 0 - 1               WWS             22 10  2 10  32  41- 54              
SSS '68           2 - 2 0 -10 1 - 5 2 - 5 2 - 6 0 - 3 3 - 1       2 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 5               Foarut          22  9  3 10  30  43- 30              
Suawoude          1 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 7 1 - 0       1 - 3 0 - 1 2 - 3               Wardy           22  6  4 12  22  42- 69              
Ternaard          3 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0       1 - 1 3 - 1               Blija           22  6  2 14  20  26- 65              
Wardy             2 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 5 1 - 1 2 - 5 4 - 3 5 - 0 2 - 2       2 - 4               SSS '68         22  4  3 15  15  29- 73              
WWS               3 - 0 1 - 4 0 - 7 3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 1 4 - 0 3 - 4 1 - 4                     Suawoude        22  1  0 21   3  11- 69              
                                                                                                                                          
5th class C                                                                                                                               
SC Boornbergum'80       4 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 3 5 - 0 3 - 6 2 - 2 0 - 1 0 - 1 6 - 0 3 - 2 4 - 1         SV Haulerwijk   24 18  5  1  59  70- 21 P2 prom      
Drogeham          0 - 3       0 - 2 3 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 5 1 - 0 3 - 3 2 - 2         Eastermar       24 17  4  3  55  62- 21 P1 prom      
Eastermar         4 - 1 4 - 2       5 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 1 6 - 2         De Sweach       24 15  6  3  51  62- 19 P3 prom      
Ezinge            0 - 2 1 - 2 0 - 4       0 - 1 3 - 0 1 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 4 4 - 2 2 - 2 1 - 5         Kootstertille   24 14  5  5  47  79- 27 (P2)         
SV Haulerwijk     7 - 0 2 - 2 2 - 0 5 - 1       10- 0 3 - 3 1 - 0 6 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 4 - 0         Boornbergum '80 24 14  2  8  44  69- 45              
Jistrum           0 - 7 0 - 2 2 - 3 1 - 4 3 - 3       0 - 1 3 - 4 0 - 2 0 - 6 4 - 1 0 - 5 6 - 3         OKVC            24 11  6  7  39  44- 43              
SC Kootstertille  5 - 3 5 - 0 0 - 3 6 - 0 0 - 2 8 - 0       5 - 1 2 - 2 0 - 0 13- 0 3 - 0 1 - 0         VVT             24  9  7  8  34  63- 39              
Noordbergum       2 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 1 5 - 0 2 - 4       4 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 0         Noordbergum     24 10  4 10  34  44- 45              
OKVC              3 - 5 3 - 1 1 - 1 5 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 0 1 - 1       1 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 0         Drogeham        24  6  8 10  26  36- 56              
De Sweach         1 - 3 2 - 2 0 - 0 5 - 0 1 - 1 6 - 1 0 - 0 6 - 0 0 - 0       6 - 0 2 - 1 3 - 1         Zeester         23  5  2 16  17  34- 56              
VVSV '09          1 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 4 7 - 0 0 - 4 2 - 4 2 - 5 2 - 5       0 - 3 3 - 2         Jistrum         23  4  1 18  13  23- 96              
VVT               2 - 2 2 - 2 1 - 4 5 - 0 1 - 0 8 - 0 1 - 6 1 - 2 4 - 0 2 - 3 11- 1       3 - 0         Ezinge          24  3  1 20  10  21- 73              
Zeester           1 - 4 6 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 3 2 - 3 2 - 0 0 - 2               VVSV '09        24  3  1 20  10  29- 95              
                                                                                                                                          
5th class D                                                                                                                               
DIO Groningen           0 - 6 4 - 1 0 - 1 0 - 3 2 - 6 1 - 3 2 - 4 0 - 4 0 - 5 2 - 4 3 - 2 1 - 2 4 - 2   GRC Groningen   26 21  1  4  64  97- 40 P1 prom      
GRC Groningen     7 - 0       6 - 2 1 - 3 4 - 2 4 - 3 4 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 8 3 - 0 0 - 1 6 - 2 5 - 0   SIOS            26 20  1  5  61 119- 30 P3 prom      
Groninger Boys    1 - 2 1 - 5       0 - 6 0 - 5 0 - 5 0 - 4 0 - 7 2 - 5 0 - 2 3 - 4 1 - 2 3 - 2 1 - 3   Rood Zwart Baflo26 18  2  6  56  61- 28 P2           
GVAV-Rapiditas    4 - 1 0 - 4 5 - 2       8 - 2 5 - 3 5 - 4 3 - 1 1 - 3 0 -12 2 - 1 0 - 2 3 - 1 7 - 0   Holwierde       26 15  4  7  49  71- 48 (P1)         
Holwierde         6 - 2 1 - 3 3 - 0 5 - 2       2 - 1 4 - 1 6 - 4 4 - 3 1 - 4 4 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 2   GVAV-Rapiditas  26 15  0 11  45  70- 67              
Noordpool UFC     6 - 2 0 - 4 5 - 0 3 - 0 1 - 1       1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 5 4 - 2 2 - 2 5 - 4 1 - 1   Noordpool UFC   26 12  5  9  41  65- 53              
Oosterparkers     6 - 3 4 - 7 7 - 2 2 - 1 2 - 5 6 - 3       4 - 5 0 - 2 0 - 8 2 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 6   Stedum          26 13  2 11  41  56- 60              
Potetos           7 - 2 2 - 5 6 - 1 5 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 1       0 - 2 0 - 8 7 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1   TEO             26 11  6  9  39  61- 54              
Rood Zwart Baflo  2 - 1 1 - 1 5 - 2 5 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 1       1 - 0 2 - 4 3 - 0 2 - 1 4 - 1   Oosterparkers   26 12  1 13  37  69- 75              
SIOS              6 - 4 1 - 2 13- 0 3 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 2       1 - 2 4 - 4 6 - 0 5 - 0   Potetos         26 10  1 15  31  69- 63              
Stedum            3 - 3 4 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 4       3 - 2 3 - 0 3 - 2   ZEC             26  9  4 13  31  45- 67              
TEO               8 - 1 2 - 4 5 - 3 3 - 0 1 - 1 5 - 1 2 - 5 2 - 1 0 - 2 0 - 6 3 - 3       2 - 0 1 - 2   Velocitas 1897  26  4  3 19  15  38- 85              
Velocitas 1897    5 - 3 0 - 2 1 - 4 1 - 5 2 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 4 0 - 6 3 - 7 2 - 3 0 - 4       2 - 1   DIO Groningen   26  4  2 20  14  45-106             
ZEC               2 - 2 0 - 5 4 - 0 3 - 5 2 - 4 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 3 3 - 1 1 - 3 3 - 2         Groninger Boys  26  2  0 24   6  29-119       
                                                                                                                                          
5th class E                                                                                                                               
Damacota                2 - 2 5 - 0 0 - 3 0 - 6 1 - 0 2 - 5 1 - 3 0 - 4 4 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 2 3 - 1   Sweel           24 22  1  1  64 103- 24 P1 prom      
Erica '86         1 - 2       5 - 1 0 - 4 3 - 4 1 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 4         Tiendeveen      24 18  1  5  52  92- 27 (P1) 
Meedhuizen        2 - 4 2 - 3       2 - 5 0 - 1 0 - 8 3 - 7 0 - 9 1 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 7 1 - 6 4 - 1   WVV             24 15  3  6  48  84- 55 P3    
Mussel            3 - 1 10- 1 7 - 1       0 - 0 4 - 3 0 - 5 1 - 5 1 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 3         Veendam 1894    24 14  4  6  46  59- 32               
Nieuw Balinge     3 - 2 5 - 0 8 - 0 0 - 5       5 - 2 2 - 4 1 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 4 1 - 2 4 - 2   Mussel          24 13  6  5  45  69- 51              
SETA              2 - 0 7 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 1       1 - 2 0 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 9         Wildervank      24 12  6  6  42  58- 42 P2           
Sweel             6 - 0 9 - 1 9 - 1 6 - 0 3 - 2 6 - 0       3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 0 8 - 4         Nieuw Balinge   24 12  3  9  39  58- 39              
Tiendeveen        4 - 0 7 - 0 8 - 0 6 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 4       2 - 4 7 - 0 3 - 0 4 - 0 8 - 3         Wagenborger B.  24  6 10  8  28  42- 52              
Veendam 1894      2 - 0 4 - 0 5 - 0 4 - 5 1 - 0 5 - 0 0 - 1 1 - 1       3 - 1 2 - 2 0 - 2 5 - 3 4 - 0   SETA            24  7  3 14  24  46- 56              
VEV               5 - 0 5 - 1 4 - 4 2 - 4 0 - 1 1 - 1 0 - 7 1 - 3 1 - 3       4 - 3 3 - 3 1 - 2 3 - 3   Damacota        24  6  4 14  22  35- 65
Wagenborger Boys  2 - 2 6 - 0 3 - 1 4 - 4 4 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 6 2 - 2 3 - 1       2 - 2 0 - 7 2 - 1   VEV             24  3  4 17  10  38- 73 -3 pnts      
Wildervank        2 - 2 4 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 4 3 - 2 0 - 3 6 - 0 1 - 1       2 - 1         Erica '86       24  2  3 19   9  27- 98              
WVV               2 - 1 5 - 3 6 - 2 2 - 3 2 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 2               Meedhuizen      24  1  2 21   5  25-122             
Twedo                   3 - 0       1 - 4       2 - 1 1 - 4 0 - 2                   0 - 3 5 - 2 -----
Twedo withdrawn
 
Period-championship 5th class :    
Westerlee-Eastermar    0-3 and 2-3   Tzummarum-FDS        2-1 and 2-2     Oostergo-Sleat       2-2 and 2-1                                     
IJVC-Creil             1-3 and 0-5   Birdaard-Ouwe Syl    3-0 and 6-4     GSVV-Ternaard        2-3 and 0-0
VVS -Rood Zwart Baflo  0-5 and 0-3   Tiendeveen-De Sweach 1-5 and 1-6     SCN-Wildervank       0-0 and 2-1
NWVV-Holwierde         1-3 and 4-1 
WVV-SIOS               1-4           Kootstertille-WVV    1-5             SIOS-Kootstertille   3-1
FDS, SIOS, Creil, Eastermar, Ternaard, De Sweach and Oostergo promoted,   Tzummarum, Westerlee, IJVC and GSVV relegated
             
Topklasse
AFC                     0 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 1  FC Lienden      28 14 11  3  53  35- 18 P2 2nd       
EVV               1 - 2       0 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 0  TEC             28 16  4  8  52  45- 29 2nd          
HBS               3 - 1 2 - 0       4 - 0 4 - 2 5 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 4  Koninklijke HFC 28 14  7  7  49  51- 33 2nd          
Hercules          2 - 0 1 - 0 2 - 1       1 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 4 1 - 5 0 - 0 0 - 3  De Treffers     28 14  6  8  48  57- 33 P1 2nd       
HSC '21           1 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 0       1 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 0  VVSB            28 14  5  9  47  45- 25 2nd          
JVC Cuijk         1 - 3 4 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 1       1 - 3 1 - 0 1 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 3  AFC             28 13  5 10  44  46- 43 2nd          
Koninklijke HFC   2 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 0 4 - 0       2 - 1 0 - 1 1 - 0 7 - 2 3 - 1 3 - 3 0 - 1 3 - 1  UNA             28 12  7  9  43  45- 31 2nd          
FC Lienden        3 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 0       0 - 2 0 - 0 4 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 0 0 - 0  HSC '21         28 11 10  7  43  38- 32 3rd          
Magreb '90        3 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 1       1 - 2 4 - 5 0 - 1 2 - 2 0 - 5 1 - 4  JVC Cuijk       28 13  2 13  41  42- 45 3rd          
OJC Rosmalen      1 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 4 1 - 0 0 - 1 1 - 1       1 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 0  Hercules        28  9 10  9  37  35- 43 3rd          
Sneek Wit Zwart   2 - 3 0 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 7 0 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 2       0 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 2  EVV             28  7  9 12  30  22- 31 3rd          
TEC               1 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 3 0 - 1 5 - 1 1 - 0 2 - 0       1 - 2 2 - 1 2 - 1  HBS             28  8  4 16  28  38- 50 3rd          
De Treffers       1 - 3 1 - 2 3 - 0 4 - 1 6 - 1 4 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 0 6 - 1 1 - 2       3 - 1 1 - 3  Magreb '90      28  6  6 16  24  32- 52 3rd          
UNA               2 - 2 0 - 2 2 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 2 6 - 0 1 - 1 0 - 4       0 - 0  OJC Rosmalen    28  6  6 16  24  25- 49 3rd          
VVSB              2 - 3 3 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1        Sneek Wit Zwart 28  4  6 18  18  26- 68 rel         
2nd means that they will play in the new created 2nd Division next season
3nd means that they will play in the 3rd Division Saturday (new name for Topklasse) next season

Hoofdklasse A
ADO '20                 4 - 0 0 - 2 1 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 3   Westlandia      26 21  2  3  65  75- 39 P1 prom      
DHC               1 - 1       3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 2 5 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1   De Dijk         26 17  4  5  55  68- 37 (P1) prom    
De Dijk           3 - 2 1 - 3       3 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 0 4 - 0 5 - 2 5 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 2   DHC             26 16  7  3  55  52- 26 P3           
EDO hf            1 - 1 0 - 4 2 - 4       1 - 2 4 - 0 4 - 0 3 - 0 5 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 4 0 - 0 3 - 3   OFC             26 16  4  6  52  55- 35 P2 prom      
JOS/Watergrfsmr.  1 - 4 0 - 1 1 - 2 3 - 0       3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 3   Quick (H)       26 14  6  6  48  51- 38              
Leonidas          1 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 4 0 - 1       3 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 7 1 - 5 1 - 3 1 - 1 2 - 4   ADO '20         26 12  6  8  42  54- 34              
De Meern          1 - 1 3 - 2 3 - 3 6 - 0 4 - 1 3 - 2       3 - 1 4 - 4 3 - 4 2 - 3 0 - 1 1 - 0 1 - 3   De Meern        26  7  9 10  30  45- 48              
SV Nieuw Utrecht  2 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 0       3 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 3   RKAVV           26  8  6 12  30  36- 41              
Nieuwerkerk       3 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 0 0 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 0       1 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 5   JOS/Watergrfsm. 26  8  6 12  30  34- 39              
OFC               1 - 0 3 - 2 0 - 3 4 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 1       0 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 1   SDO             26  5 11 10  26  27- 30              
Quick (H)         2 - 4 0 - 3 5 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 2       2 - 2 2 - 1 2 - 3   EDO             26  6  6 14  24  34- 52 rel          
RKAVV             2 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 3 4 - 1 4 - 1 0 - 4 1 - 2       2 - 0 0 - 1   Nieuwerkerk     26  5  8 13  23  33- 61 rel          
SDO               1 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 0 4 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 1       1 - 2   Nieuw Utrecht   25  4  2 20  12  22- 58 -2 pnts rel  
Westlandia        3 - 2 0 - 2 2 - 5 3 - 0 4 - 2 9 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 3 3 - 0 3 - 0 3 - 2         Leonidas        25  3  3 20  11  31- 79 -1 pnt rel  
                                                                                                        
Hoofdklasse B                                                                                           
Baronie                 0 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 0 3 - 1 0 - 2   Dongen          26 18  6  2  60  53- 21 P1 prom      
Blauw Geel '38    3 - 1       1 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 1   OSS '20         26 16  3  7  51  57- 27 P2           
DESO              3 - 0 5 - 0       1 - 3 0 - 2 0 - 2 0 - 3 4 - 0 2 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1   EHC             26 16  3  7  51  43- 29 (P1)         
Dongen            2 - 0 2 - 2 3 - 0       3 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 2   UDI '19         26 14  5  7  47  35- 33 P3 prom      
DOSKO             3 - 0 2 - 4 0 - 0 0 - 0       1 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 6 - 0 2 - 2 2 - 0   Gemert          26 11  5 10  38  49- 40              
EHC               2 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 0       1 - 3 4 - 3 1 - 0 0 - 3 0 - 3 5 - 1 3 - 0 1 - 0   Blauw Geel '38  26 10  7  9  37  44- 35              
Gemert            4 - 0 6 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0       1 - 4 3 - 2 5 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 1 5 - 1   DOSKO           26  9  8  9  35  40- 38              
VV Gestel         3 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2       4 - 2 4 - 1 0 - 5 4 - 1 2 - 3 0 - 0   VV Gestel       26 10  5 11  35  42- 49              
Groene Ster       2 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 0       0 - 1 1 - 4 2 - 0 0 - 0 2 - 1   Halsteren       26  8  8 10  32  41- 44              
Halsteren         2 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 0       3 - 1 5 - 1 3 - 0 2 - 2   DESO            26  9  4 13  31  35- 35              
OSS '20           3 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 0 3 - 4 2 - 1 3 - 0 0 - 0 4 - 1       5 - 2 3 - 0 4 - 2   Groene Ster     26  9  4 13  31  30- 38              
TOP               2 - 3 0 - 6 1 - 3 2 - 4 4 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 4 0 - 2       0 - 2 0 - 3   Vlissingen      26  9  6 11  29  41- 41 -4 pnts      
UDI '19           1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 3 4 - 2       2 - 1   Baronie         26  7  3 16  24  32- 49 rel          
Vlissingen        3 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 1 4 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 2 6 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 2         TOP             26  2  1 23   7  23- 86 rel          
                                                                                                        
Hoofdklasse C                                                                                           
Achilles 1894           4 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 3 0 - 3 1 - 5 2 - 1 0 - 5 2 - 2 1 - 1 2 - 4 0 - 1   Juliana '31     26 20  5  1  65  67- 30 P1 prom      
Alcides           3 - 1       0 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 5 0 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 3 4 - 2 2 - 3   Be Quick 1887   26 17  4  5  55  69- 26 P2 prom      
Alverna           7 - 1 3 - 0       2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 0 0 - 2   Quick '20       26 17  3  6  54  68- 29 (P1) prom    
De Bataven        3 - 2 5 - 0 2 - 0       2 - 1 2 - 0 1 - 5 0 - 1 1 - 3 1 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 4   Silvolde        26 14  6  6  48  43- 30              
Be Quick 1887     2 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 1       3 - 0 1 - 0 1 - 1 8 - 1 0 - 2 3 - 2 6 - 0 2 - 3 1 - 1   Bataven De      26 14  4  8  46  55- 44 P3           
Dieze West        1 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 2 4 - 2       3 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 0   Dieze West      26 11  3 12  36  41- 51              
Hollandia         2 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 0       2 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1   MSC             26  9  7 10  34  50- 52              
Juliana '31       4 - 3 4 - 1 1 - 0 6 - 2 2 - 1 8 - 1 2 - 0       3 - 2 3 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 1   Hollandia       26  9  6 11  33  38- 32              
MSC               3 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 4 0 - 2 2 - 1 2 - 2       3 - 2 4 - 1 2 - 2 6 - 2 1 - 3   Alverna         26  8  9  9  33  35- 31              
Quick '20         3 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 0 6 - 0 2 - 2       4 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 2   RKHVV           26  9  6 11  33  45- 53              
Rigtersbleek      2 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 8 0 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 3 0 - 5       1 - 2 2 - 3 0 - 0   ROHDA Raalte    26  9  5 12  32  44- 54 rel          
RKHVV             2 - 3 4 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 1       1 - 2 3 - 0   Achilles 1894   26  6  3 17  21  39- 73 rel          
ROHDA Raalte      3 - 3 1 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 5 4 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 1       1 - 2   Rigtersbleek    26  3  4 19  13  26- 74 rel          
Silvolde          6 - 2 1 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 0 5 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 0 5 - 1 1 - 5 1 - 0         Alcides         26  3  1 22  10  27- 68 rel          

Promotion playoff between winners of periods in Hoofdklasse and nr 15 of Topklasse. Winners in 3rd Division next season.
Be Quick 1887-DHC      4-0 and 1-4       EHC-Quick '20   0-1 and 2-6     OFC-De Bataven  2-0 and 3-0
SWZ Boso Sneek-UBI '19 2-2 and 0-3       OSS '20-de Dijk 3-3 and 2-3     

Promotion playoff between winners of periods in 1st Class and nrs 13 and 14 of Hoofdklasse. Winners play in Hoofdklasse, losers in 1st Class next season.
A:Nieuwerkerk-SJC      0-2 and 3-4      Alphense Boys-FC Boshuizen  0-1 and 2-3       Final : FC Boshuizen-SJC      0-1 and 2-4
  Fortuna W-EDO        2-2 and 1-3      VOC-Purmersteijn            1-2 and 1-2       Final : EDO-Purmersteijn      1-0 and 1-1
B:Nemelaer-Groene Ster 2-1 and 0-2      Heidebloem-SC 't Zand       1-2 and 3-0       Final : Groen Ster-Heidebloem 1-0 and 0-0
  HVCH-Bekkerveld      1-0 and 2-1      Vlissingen-SV Meerssen      2-1 and 2-1 aet   Final : HVCH-Vlissingen       0-4 and 1-3
C:Longa '30-Rohda R.   1-2 and 1-3      WVV-Tubantia                1-1 and 1-2       Final : Rohda R.-Tubantia     2-1 and 3-0
  Achilles 1894-FVC    1-5 and 2-1      Orion-SVBO                  0-5 and 1-1       Final : SVBO-FVC              2-1 and 3-2
Finals :
  EDO-Vlissingen       0-2 and 0-6      SJC-Rohda R.                3-0 and 3-1               Groene Ster-SVBO      3-0 and 2-2
SJC promoted, EDO, Nieuwerkerk, Rohda R. and Achilles 1894 relegated, Groene Ster and Vlissingen retain Hoofdklasse place

District West I                                                                                                                            
1st class A                                                                                                                                
AFC '34                 0 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 2 5 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 2   Hoogland        26 16  8  2  56  51- 27 P2 prom      
Alphense Boys     3 - 2       2 - 0 3 - 5 2 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2   Purmersteijn    26 17  4  5  55  49- 20 P1           
DEM               0 - 2 1 - 4       3 - 2 3 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 0 5 - 2 0 - 1   Alphense Boys   26 13  6  7  45  53- 39 (P2)         
DE Foresters      2 - 3 5 - 0 0 - 4       3 - 4 2 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 4 0 - 2   Fortuna Wormerv 26 13  5  8  44  63- 49 P3           
Fortuna Wormervr. 4 - 3 1 - 0 3 - 1 6 - 0       1 - 1 1 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 4 7 - 0 1 - 0 3 - 4 3 - 3   AFC '34         26 11  5 10  38  48- 41              
Hoogland          1 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 0 3 - 2       0 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 2   DEM             26 11  4 11  37  49- 42              
Purmersteijn      0 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 2       3 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 0 9 - 0 1 - 3 2 - 0   VSV             26  9  6 11  33  39- 40              
AFC Quick 1890    1 - 3 2 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 3       2 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 4 2 - 0 1 - 1   SO Soest        26  9  6 11  33  38- 42              
SO Soest          2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 1       1 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0   Zeeburgia       26  9  6 11  33  47- 52              
VSV               2 - 0 1 - 5 2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 1       1 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 1   Woerden         26  9  5 12  32  46- 59              
VVIJ              2 - 3 0 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 1       1 - 0 0 - 1 0 - 0   VVIJ            26  9  5 12  32  28- 43 rel          
Woerden           3 - 0 0 - 1 1 - 4 6 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 4 3 - 2 5 - 2 1 - 5 1 - 2       1 - 1 3 - 0   De Zouaven      26  7  8 11  29  37- 47 rel          
Zeeburgia         4 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 2       4 - 1   AFC Quick 1890  26  6  6 14  24  38- 52 rel          
De Zouaven        0 - 3 3 - 3 0 - 1 6 - 1 2 - 3 2 - 6 0 - 2 0 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 1         De Foresters    26  5  2 19  17  39- 72 rel   
                                                                                                                                           
2nd class A                                                                                                                                
Alkmaarsche Boys        1 - 3 4 - 2 1 - 4 2 - 0 3 - 2 1 - 5 3 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 0 2 - 3   VV Assendelft   26 15  7  4  52  60- 32 P2 prom      
VV Assendelft     2 - 2       5 - 0 4 - 1 4 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 2 3 - 2   FC Uitgeest     26 14  5  7  47  45- 27 (P2)         
FC Den Helder     0 - 0 0 - 3       1 - 4 0 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 3 3 - 2   Velsen RKVV     26 13  6  7  45  48- 28 P1 prom      
De Kennemers      4 - 2 3 - 6 5 - 3       4 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 4 6 - 0 0 - 3 1 - 7 3 - 5 1 - 1 2 - 1   LSVV            26 13  6  7  45  41- 27              
Kolping Boys      3 - 1 0 - 3 5 - 0 2 - 1       1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 1   Stormvogels     26 12  6  8  42  46- 40              
LSVV              2 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 1 3 - 0       3 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 0   West Frisia     26 11  8  7  41  47- 36 P3           
SC Spirit '30     3 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 3 0 - 3 0 - 1       1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1 4 - 1   Zaanlandia      26 11  6  9  39  41- 34              
Stormvogels       3 - 2 2 - 2 4 - 0 3 - 3 3 - 0 0 - 0 2 - 1       3 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0   Kolping Boys    26 10  5 11  35  34- 40              
SVW '27           3 - 1 3 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 0 4 - 3       0 - 2 1 - 1 4 - 3 1 - 0 3 - 5   De Kennemers    26  8  7 11  31  56- 67              
FC Uitgeest       3 - 2 0 - 0 0 - 0 4 - 1 6 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 0       0 - 4 3 - 2 3 - 1 5 - 0   ZAP             26  9  2 15  29  45- 53              
Velsen RKVV       1 - 2 3 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2       1 - 0 0 - 2 2 - 1   Alkmaarsche B.  26  8  5 13  29  44- 57              
VV West Frisia    2 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0       0 - 0 1 - 0   SVW '27         26  7  5 14  26  34- 53 rel             
Zaanlandia        2 - 3 3 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0       4 - 2   SC Spirit '30   26  6  5 15  23  33- 50 rel          
ZAP               1 - 1 0 - 1 3 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 4 1 - 1         FC Den Helder   26  6  5 15  23  30- 60 rel   
                                                                                                                                           
2nd class B                                                                                                                                
FC Abcoude              5 - 1 3 - 3 1 - 0 0 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 0 4 - 0 0 - 1 2 - 1 4 - 5 0 - 2 0 - 2   Legmeervogels   26 18  6  2  60  75- 23 P2 prom      
DCG               2 - 0       2 - 3 2 - 1 5 - 0 0 - 0 2 - 5 0 - 0 3 - 2 2 - 4 5 - 3 5 - 2 1 - 3 3 - 0   Elinkwijk       26 11  7  8  40  46- 42 (P2) prom    
Elinkwijk         0 - 1 3 - 2       2 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 4 2 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 0 4 - 4 1 - 2   Zilvermeeuwen   26 12  4 10  40  54- 56              
Hoofddorp         0 - 0 2 - 3 3 - 0       2 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 3 0 - 3   SCH '44         26 10  9  7  39  42- 42              
Houten            2 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 3       2 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0   DCG RKSV        26 11  5 10  38  56- 56              
Kampong           5 - 3 2 - 1 4 - 1 1 - 6 2 - 4       1 - 1 3 - 2 6 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 2 1 - 0   ZSGOWMS         26 10  7  9  37  39- 39 P1
Legmeervogels     4 - 1 3 - 3 3 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 1       3 - 0 3 - 0 4 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1   Hoofddorp       26 10  6 10  36  44- 31 P3           
NVC               3 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 2       2 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 4 3 - 1   Kampong         26 10  5 11  35  50- 53              
Pancratius        4 - 0 2 - 3 3 - 3 1 - 0 3 - 2 0 - 2 1 - 6 1 - 0       3 - 2 1 - 5 3 - 2 2 - 0 1 - 2   NVC             26  9  7 10  34  50- 39              
SCH '44           1 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 3 0 - 6 2 - 1 3 - 0       2 - 1 4 - 4 0 - 0 1 - 1   Pancratius      26 11  1 14  34  49- 62              
VVA/Spartaan      2 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 4 1 - 4 1 - 1       2 - 1 0 - 1 0 - 1   Houten          26  9  6 11  33  38- 51 rel              
FC Weesp          3 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 6 1 - 3 3 - 0       5 - 3 2 - 4   FC Abcoude      26  8  6 12  30  40- 50              
Zilvermeeuwen     1 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 3 4 - 2 2 - 1 0 - 3 0 - 7 4 - 5 2 - 3 4 - 0 3 - 1       4 - 4   FC Weesp        26  7  6 13  27  42- 59 rel          
ZSGOWMS           1 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 1         VVA/Spartaan    26  7  3 16  24  38- 60 rel   
                                                                                                                                           
Period-championship  2A / 2B :                                                                                                          
De Zouaven-Elinkwijk  0-0 and 0-3    Uitgeest/ZSGO/WMS 2-1 and 4-1       Final: Uitgeest-Elinkwijk 0-1 and 3-4      Elinkwijk and Velsen promoted
West Frisia-VVIJ      0-1 and 2-2    Hoofddorp-Velsen  2-1 and 1-3       Final: VVIJ-Velsen        1-1 and 0-1      De Zouaven relegated   
                                                                                                                                           
3rd class A                                                                                                                                
De Blokkers             3 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 0   De Blokkers     26 16  4  6  52  52- 29 prom         
DWOW              1 - 0       2 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 5 1 - 6 3 - 1 2 - 0 1 - 1   VVW             26 13  5  8  44  50- 33              
Grasshoppers      1 - 1 4 - 1       2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 4   Westfriezen     26 14  2 10  44  48- 43 P2           
JVC               3 - 2 3 - 1 5 - 2       1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 6 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 2 2 - 0   Spartanen       26 12  6  8  42  46- 33              
KGB               0 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1       3 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1   Kleine Sluis    26 11  6  9  39  45- 44 P1           
Kleine Sluis      1 - 2 3 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 0       1 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 5 2 - 4 1 - 0   SEW             26 12  2 12  38  48- 54 P3           
SEW               2 - 5 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 4       4 - 1 0 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 1   JVC             26  9  6 11  33  43- 45              
Spartanen         1 - 0 7 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 3       2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 2   KGB             26  8  9  9  33  35- 38              
SRC               1 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 2       2 - 4 2 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1   Texel  '94      26 10  2 14  32  41- 47              
Texel '94         1 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 1 0 - 5       0 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 4   DWOW            26 10  2 14  32  40- 61              
VIOS W            3 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 2 4 - 0 3 - 0       1 - 2 0 - 2 4 - 2   Winkel          26  9  4 13  31  38- 40 rel          
VVW               2 - 2 0 - 2 3 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 1 2 - 0       3 - 0 2 - 0   VIOS W          26 10  1 15  31  44- 47 rel          
Westfriezen       1 - 2 4 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 4       4 - 1   Grasshoppers    26  7 10  9  31  44- 52 rel          
Winkel            0 - 2 3 - 4 2 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 2         SRC             26  8  7 11  31  41- 49 rel  
playoff for 11th and 12th place :                                                                                                          
Winkel-Grashoppers 3-2    VIOS W-SRC      0-0   Grashoppers-VIOS W 2-1   11th place Winkel, 12th place SRC                                         
SRC-Winkel         1-0    SRC-Grashoppers 1-1   Winkel-VIOS V      1-0                                                                    
                                                                                                                                           
3rd class B                                                                                                                                
Beemster                1 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 0 0 - 1 4 - 3 0 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 3 0 - 2 2 - 5 3 - 1   KFC             26 17  7  2  58  67- 28 P2 prom      
Beverwijk         2 - 2       2 - 1 2 - 5 2 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 0 4 - 3 3 - 1 0 - 5 0 - 3 0 - 0 0 - 2   HSV             26 17  3  6  54  74- 38 (P2)         
Bloemendaal       0 - 1 3 - 0       1 - 5 1 - 5 0 - 2 3 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 4 3 - 0 0 - 3 3 - 1   Vitesse '22     26 16  4  6  52  72- 33              
HSV               3 - 2 4 - 2 0 - 3       1 - 3 3 - 1 5 - 1 2 - 2 9 - 0 7 - 0 1 - 4 2 - 1 2 - 0 3 - 1   Wijk aan Zee    26 15  5  6  50  52- 39 P3           
KFC               4 - 1 5 - 0 5 - 2 2 - 1       2 - 5 3 - 0 5 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 0   SV United/DAVO  26 14  4  8  46  49- 44 P1 prom          
Limmen            1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 3       2 - 2 6 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 1 8 - 2 2 - 1   WSV '30         26 11  3 12  36  44- 45              
Meervogels '31    4 - 0 0 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 1       1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 5 2 - 2 5 - 2 1 - 1   Limmen          26  8  7 11  31  45- 45              
Olympia Haarlem   2 - 0 1 - 0 2 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 2       2 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 3 4 - 0   Bloemendaal     26  9  4 13  31  45- 53              
SVA               0 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 3 1 - 2 4 - 1 0 - 0 2 - 1       1 - 2 3 - 2 1 - 1 5 - 3 2 - 3   Meervogels '31  26  6 12  8  30  40- 49              
United SV/DAVO    1 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 2 5 - 2 2 - 0 5 - 0       2 - 1 0 - 3 1 - 3 3 - 0   Olympia Haarlem 26  8  5 13  29  32- 53              
Vitesse '22       4 - 0 5 - 1 4 - 1 0 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 1 8 - 0 6 - 2 1 - 2       2 - 0 0 - 2 2 - 1   Beemster        26  6  7 13  25  32- 50              
VVH/Velserbroek   1 - 3 5 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 2   VVH/Velserbroek 26  6  5 15  23  30- 41              
Wijk aan Zee      3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 3 1 - 0 3 - 2       2 - 1   Beverwijk       26  5  7 14  22  29- 63 rel          
WSV '30           0 - 3 5 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2 5 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 1 7 - 1 0 - 4 1 - 0 0 - 1         SVA             26  5  5 16  20  38- 68 rel          
                                                                                                                                           
Period-championship  3A / 3B :                                                                                                          
Westrfriezen-Alkmaarse B.  1-3 and 2-3    Wijk aan Zee-Kleine Sluis 2-1 and 4-1       Final: Alkmaarse B.-Wijk aan Zee  1-2 and 1-0  Alkm.B. wins on pen.    
SVW '27-HSV                0-1 and 2-1    SEW-United/DAVO           0-4 and 2-3       Final: United/DAVO-SVW '27        1-1 and 1-0    
                  SVW '27 wins on pen.                                                Alkmaarse Boys wins on pen.   
                                                                                      SVW '27 relegated, Alkmaarse Boys retains 2nd class place
                                                                                                                                          
3rd class C                                                                                                                                
AGB                     2 - 0 0 - 1 4 - 2 5 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 3 6 - 1   AGB             26 17  4  5  55  56- 25 P1 prom      
ASV Arsenal       3 - 2       3 - 0 0 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 2 4 - 2 3 - 1 3 - 1   ASV Arsenal     26 16  6  4  54  52- 33 (P1)         
SV Diemen         4 - 1 1 - 3       1 - 5 4 - 3 3 - 2 0 - 1 6 - 3 4 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 6 2 - 1   SV Diemen       26 15  3  8  48  62- 51              
DSOV              0 - 2 1 - 2 2 - 1       1 - 3 1 - 2 4 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 2 5 - 2 2 - 5 2 - 2   OSV             26 12  8  6  44  58- 41 P2           
dvc Buiksloot     1 - 0 0 - 1 1 - 3 0 - 1       4 - 2 3 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 6 2 - 2 2 - 4 1 - 2 2 - 2   RODA '23        26 12  6  8  42  60- 47              
Fortius           2 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 0       2 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 7 2 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1   DSOV            26 12  4 10  40  56- 52 P3 prom      
SC Hercules Z.    1 - 4 1 - 2 4 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 2       3 - 2 1 - 5 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 1   KDO             26 11  5 10  38  52- 46              
IVV               0 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 4 4 - 0 1 - 1 0 - 1       0 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 8 3 - 2   SV Ouderkerk    26  8  7 11  31  43- 49              
KDO               0 - 2 3 - 1 0 - 2 4 - 1 3 - 2 3 - 2 3 - 3 3 - 1       3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 2   Fortius         26  8  7 11  31  41- 59              
De Meteoor        0 - 3 0 - 1 0 - 6 1 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2       4 - 3 1 - 0 3 - 2 4 - 2   Hercules Z      26  9  3 14  30  40- 54              
OSV               0 - 1 1 - 1 2 - 3 5 - 3 4 - 1 3 - 0 4 - 0 3 - 0 4 - 2 1 - 1       3 - 0 2 - 2 2 - 1   IVV             26  8  3 15  27  40- 56 rel          
SC Ouderkerk      1 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 1 5 - 2       4 - 2 3 - 0   De Meteoor      26  7  4 15  25  42- 53 rel          
RODA '23          1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 1       3 - 2   Zwanenburg      26  6  5 15  23  41- 52 rel          
Zwanenburg        0 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 2         dvc Buiksloot   26  6  5 15  23  37- 62 rel  
                                                                                                                                           
3rd class D                                                                                                                                
Aurora                  4 - 4 0 - 1 0 - 2 3 - 4 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 6 1 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 0   Hooglanderveen  26 18  6  2  60  67- 29 P3 prom      
Brederodes        4 - 2       1 - 3 0 - 3 1 - 4 0 - 3 3 - 3 2 - 3 4 - 4 3 - 1 0 - 3 3 - 4 1 - 5 1 - 5   Vriendenschaar  26 16  4  6  52  69- 42 P1           
HDS               4 - 0 0 - 2       2 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 4 0 - 1 0 - 3 3 - 3 3 - 1 5 - 0   Saestum         26 15  6  5  51  77- 34 P2           
Hooglanderveen    6 - 0 1 - 1 2 - 0       4 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 0 4 - 2 1 - 2   VVZA            26 13  6  7  45  63- 43 (P3)         
Laren '99         3 - 1 5 - 1 5 - 4 2 - 2       1 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 2 3 - 3   Laren '99       26 12  4 10  40  61- 58              
De Meer           3 - 3 2 - 5 2 - 3 1 - 4 1 - 6       2 - 2 3 - 3 0 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 4   HDS             26 11  5 10  38  50- 48              
MSV '19           3 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0       3 - 0 1 - 4 2 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 0 4 - 1   Zeist           26 10  4 12  34  59- 71              
Roda '46          3 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2       3 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2   MSV '19         26  9  6 11  33  45- 55              
Saestum           7 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 1 4 - 1 3 - 3 4 - 1 4 - 0       4 - 0 5 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1   Sporting '70    26  9  5 12  32  42- 50              
Sporting '70      2 - 3 2 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 2 1 - 0 6 - 2   Wasmeer         26  9  4 13  31  49- 60              
Vriendenschaar    2 - 1 0 - 1 1 - 3 7 - 1 7 - 3 1 - 0 4 - 2 3 - 1 4 - 3 4 - 1       1 - 2 4 - 3 2 - 2   Roda '46        26  7  9 10  30  40- 50              
VVZA              3 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 1 3 - 2       1 - 1 5 - 0   Brederodes      26  7  6 13  27  52- 74 rel          
Wasmeer           5 - 2 2 - 3 3 - 1 0 - 9 1 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 1       3 - 4   De Meer         26  5  6 15  21  45- 64 rel          
Zeist             3 - 5 4 - 4 4 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 5 6 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 5 0 - 4 3 - 4 3 - 0         Aurora          26  4  3 19  15  41- 82 rel   
                                                                                                                                           
Period-championship  3C / 3D :                                                                                                          
Abcoude-Saestum   1-0 and 6-3    OSV-Vriendenschaar  1-4 and 1-0       Final: Vriendenschaar-Abcoude 3-2 and 0-7     DSOV promoted, Houten relegated
DSOV-Houten       3-0 and 3-1    VVZA-ASV Arsenal    1-3 and 4-0       Final: DSOV-VVZA              4-2 and 3-0     Abcoude retains 2nd class place   
                                                                                                                                           
4th class A                                                                                                                                
Con Zelo                3 - 0 4 - 3 3 - 0 1 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 4 5 - 4 1 - 3 4 - 4 3 - 2 5 - 0   DTS             26 19  3  4  60 111- 23 P3 prom      
Dirkshorn         2 - 1       0 - 0 1 - 3 4 - 0 4 - 3 2 - 1 7 - 1 4 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 4 0 - 0 3 - 5   Hollandia T     26 19  2  5  59  86- 36 P2           
DTS               6 - 0 8 - 0       4 - 1 10- 1 1 - 0 3 - 0 7 - 0 9 - 0 7 - 0 7 - 0 7 - 2 6 - 1 0 - 1   Hugo Boys       26 14  7  5  49  59- 35 (P3) prom    
Flevo             0 - 1 5 - 3 1 - 5       2 - 5 3 - 5 1 - 2 1 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0   Geel Zwart '30  26 12  6  8  42  59- 46              
Geel Zwart '30    1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 3       0 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 1 4 - 1 5 - 1 1 - 0   Succes          26 12  5  9  41  57- 48              
Hollandia T       5 - 0 5 - 1 3 - 5 4 - 2 3 - 1       2 - 2 3 - 0 3 - 4 4 - 1 3 - 2 6 - 1 4 - 0 5 - 0   Schagen         26 12  5  9  41  56- 48              
Hugo Boys         7 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 3       5 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 3   Con Zelo        26 12  4 10  40  56- 65              
De Koog           1 - 3 1 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 4       1 - 0 1 - 2 1 - 5 4 - 0 1 - 3 1 - 2   Dirkshorn       26 12  2 12  38  64- 61              
Nieuwe Niedorp    0 - 4 2 - 8 1 - 3 2 - 3 1 - 4 1 - 6 1 - 0 1 - 4       3 - 2 0 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 5   Flevo           26  9  5 12  32  45- 61              
Schagen           1 - 2 4 - 1 0 - 0 7 - 0 2 - 1 0 - 4 2 - 3 2 - 0 4 - 0       4 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 2   Nieuwe Niedorp  26  9  1 16  28  44- 75 P1           
Succes            5 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 0 3 - 2 3 - 3       3 - 1 2 - 2 3 - 1   WMC             26  7  3 16  24  38- 69              
VZV               4 - 1 0 - 4 1 - 5 1 - 2 0 - 4 0 - 3 0 - 4 3 - 1 0 - 1 5 - 0 0 - 4       1 - 1 4 - 1   Wiron           26  5  8 13  23  28- 60 rel          
Wiron             2 - 4 1 - 4 0 - 5 0 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 0       4 - 1   VZV             26  6  4 16  22  35- 72 rel          
WMC               1 - 2 0 - 6 1 - 5 5 - 1 0 - 4 1 - 2 1 - 4 1 - 3 2 - 6 1 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 0         De Koog         26  5  3 18  18  29- 68 rel          
                                                                                                                                           
4th class B                                                                                                                                
Always Forward          3 - 3 6 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 0   Sint George     26 16  5  5  53  68- 30 P1 prom      
Hauwert 65        4 - 0       2 - 2 2 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0   Hauwert '65     26 15  8  3  53  54- 28 P2 prom      
HSV Sport 1889    0 - 1 0 - 0       3 - 1 3 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 2   VVS '46         26 16  4  6  52  60- 33 P3           
Kwiek '78         2 - 1 0 - 2 0 - 0       1 - 0 3 - 3 1 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 3   Always Forward  26 15  4  7  49  64- 32 (P1)         
FC Medemblik      0 - 6 1 - 3 1 - 3 1 - 0       5 - 2 4 - 6 0 - 5 1 - 0 2 - 4 1 - 5 1 - 3 1 - 5 0 - 2   Woudia          26 14  7  5  49  54- 38              
Oosthuizen        0 - 4 1 - 5 2 - 4 0 - 0 2 - 0       2 - 4 1 - 5 0 - 4 0 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 5   De Valken       26 12  5  9  41  44- 32              
RKEDO             2 - 1 2 - 5 2 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 0       1 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1 4 - 1 0 - 1 0 - 0   Strandvogels    26 12  4 10  40  45- 50              
Sint George       2 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 0 5 - 0       1 - 1 5 - 1 1 - 2 5 - 0 1 - 2 6 - 1   RKEDO           26 11  5 10  38  47- 47              
Sporting Andijk   0 - 6 0 - 1 1 - 1 1 - 2 6 - 1 3 - 3 2 - 2 1 - 2       1 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 4 1 - 1   Victoria O      26  9  7 10  34  41- 50              
Strandvogels      3 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 1 6 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 5 1 - 4       3 - 1 1 - 0 0 - 4 2 - 3   HSV Sport 1889  26  7  8 11  29  40- 46              
De Valken         1 - 0 4 - 2 3 - 0 0 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 1       5 - 0 0 - 2 1 - 1   Kwiek '78       26  8  4 14  28  29- 40              
Victoria O        2 - 3 3 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 5 4 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1       1 - 1 1 - 2   Sporting Andijk 26  4  8 14  20  34- 50              
VVS '46           2 - 0 4 - 1 3 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 5 1 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 1       4 - 1   Oosthuizen      26  2  5 19  11  25- 76 rel          
Woudia            4 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 0 5 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 2         FC Medemblik    26  4  0 22   6  31- 84 -6 pnts rel 
playoff for 1st place : Sint George-Hauwert'65  2-1                                                                                                                
                                                                                                                                           
4th class C                                                                                                                                
Alcmaria Victrix        2 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 2 4 - 9 2 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 3   De Rijp         26 19  4  3  61  71- 37 P3 prom      
Apollo '68        3 - 1       2 - 1 4 - 3 0 - 3 2 - 3 3 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 2 7 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 5   Zeevogels       26 17  4  5  55  68- 38 P2 prom      
Berdos            4 - 1 3 - 2       0 - 2 1 - 2 2 - 3 4 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 1 4 - 1 1 - 4 1 - 5   SC Dynamo       26 14  8  4  50  61- 36 P1           
Bergen            5 - 0 3 - 1 1 - 5       2 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 5 3 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 1   Egmondia        26 15  5  6  50  54- 40 (P3)         
SC Dynamo         4 - 1 4 - 3 3 - 3 4 - 1       3 - 2 5 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 2   Koedijk         26 14  7  5  49  57- 24              
Egmondia          0 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 2       2 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 0   Vrone           26 13  5  8  44  57- 31              
Graftdijk         1 - 4 1 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 1       1 - 5 5 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 2   Berdos          26 10  2 14  32  51- 55              
Koedijk           1 - 2 0 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 1 7 - 0       0 - 0 2 - 2 1 - 0 6 - 0 1 - 1 2 - 0   Bergen          26 10  2 14  32  46- 59              
KSV               1 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 5       1 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 2   Alcmaria Victrix26  8  8 10  32  42- 55              
De Rijp           2 - 1 8 - 1 3 - 2 7 - 1 1 - 1 4 - 3 4 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 0 4 - 2 1 - 0 2 - 2   Apollo '68      26 10  1 15  31  48- 60              
Sint Adelbert     1 - 1 1 - 4 4 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 3 4 - 0 0 - 2 1 - 3 1 - 4       2 - 1 0 - 0 1 - 4   KSV             26  9  3 14  30  48- 53              
Sporting S        0 - 1 0 - 1 3 - 5 0 - 4 0 - 3 1 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 7 1 - 1 1 - 1       1 - 7 0 - 1   Sint Adelbert   26  6  4 16  22  27- 53              
Vrone             2 - 1 2 - 0 4 - 2 1 - 2 3 - 3 3 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 0 6 - 1 8 - 2       1 - 1   Graftdijk       26  4  3 19  15  31- 81 rel          
Zeevogels         3 - 1 5 - 3 2 - 4 4 - 2 1 - 0 4 - 3 3 - 2 1 - 2 4 - 1 5 - 0 1 - 0 4 - 3 3 - 0         Sporting S      26  3  4 19  13  36- 75 rel  
                                                                                                                                           
4th class D                                                                                                                                
Alliance '22            5 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 0 9 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 1 8 - 0 1 - 2 3 - 2   Schoten         26 19  7  0  64  91- 26 P2 prom      
BSM               1 - 2       2 - 1 5 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 5 1 - 3 5 - 0 3 - 3 1 - 1   HBC             26 20  3  3  63  95- 29 P1           
DIO               2 - 4 0 - 2       1 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 7 3 - 1 1 - 2 3 - 6 2 - 6 6 - 3 2 - 2 1 - 1   Alliance '22    26 17  4  5  55  77- 26 P3           
DSK               0 - 4 0 - 1 0 - 3       0 - 2 2 - 1 1 - 5 3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 9 3 - 2 3 - 1 0 - 5   FC Velsenoord   26 15  6  5  51  67- 30 (P2)         
DSS               0 - 1 5 - 4 6 - 0 6 - 1       4 - 0 2 - 5 3 - 0 0 - 1 3 - 6 2 - 2 5 - 1 5 - 1 0 - 2   RCH             26 15  5  6  50  75- 37              
Geel Wit '20      2 - 6 1 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 3       1 - 4 3 - 3 0 - 6 0 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 4 0 - 5   Spaarnwoude     26 13  4  9  43  84- 46              
HBC               1 - 0 5 - 1 4 - 1 5 - 0 6 - 1 4 - 1       5 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 7 - 0 6 - 1 4 - 0   DSS             26 13  4  9  43  64- 50              
Onze Gezellen     0 - 6 4 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 3 6 - 3 2 - 2       0 - 4 0 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 1   Terrasvogels    26  9  3 14  30  41- 59              
RCH               4 - 0 4 - 1 3 - 1 6 - 2 4 - 1 7 - 0 2 - 2 2 - 2       2 - 2 0 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 6   BSM             26  8  4 14  28  45- 68              
Schoten           2 - 2 3 - 0 6 - 2 4 - 1 3 - 1 6 - 2 1 - 0 5 - 0 2 - 0       4 - 1 10- 0 4 - 1 2 - 0   Onze Gezellen   26  6  8 12  26  40- 62              
Spaarnwoude       0 - 4 6 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 3 5 - 1 3 - 1 5 - 2 4 - 3 2 - 2       8 - 0 0 - 1 0 - 2   DIO             26  6  3 17  20  42- 78 -1 pnt      
SVIJ              0 - 4 1 - 4 0 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 4 0 - 5 0 - 2 0 - 6 0 - 4 0 -10       3 - 2 0 - 5   DSK             26  5  4 17  19  29- 81              
Terrasvogels      1 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 4 1 - 2 3 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 4 3 - 0       2 - 5   Geel Wit '20    26  3  5 18  14  39- 97 rel          
FC Velsenoord     0 - 2 4 - 2 3 - 1 9 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 1         SVIJ            26  1  4 21   7  13-113 rel         
                                                                                                                                           
4th class E                                                                                                                                
DWS                     2 - 2 5 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 1 6 - 0 2 - 0 4 - 1   Volendam        26 21  2  3  65  92- 24 P1 prom      
Ilpendam          3 - 3       4 - 0 2 - 2 4 - 3 4 - 0 0 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 0 4 - 2 2 - 0 0 - 0 3 - 2   SDZ             26 16  5  5  53  81- 40 P2           
Jisp              1 - 1 2 - 2       1 - 5 4 - 5 2 - 5 1 - 5 2 - 6 2 - 4 1 - 7 1 - 7 1 - 3 2 - 1 0 - 4   DWS             26 15  6  5  51  66- 27 (P1) prom    
FC Purmerend      1 - 0 3 - 0 4 - 2       1 - 0 4 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 0 6 - 0 0 - 0 2 - 0   FC Purmerend    26 15  3  8  47  60- 43 -1 pnt P3   
RCZ               0 - 4 1 - 0 5 - 4 2 - 3       1 - 7 3 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 5 2 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 1   Sport.Krommenie 26 13  7  6  45  48- 42 -1 pnt      
Saenden           1 - 4 3 - 3 4 - 0 3 - 0 5 - 4       3 - 0 0 - 4 0 - 0 2 - 4 2 - 3 3 - 0 2 - 1 4 - 1   Ilpendam        26 11  6  9  36  52- 47 -3 pnts      
SDOB              0 - 4 2 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 1 2 - 3 0 - 9 1 - 1 0 - 3 1 - 0 5 - 1   Saenden         26 11  6  9  34  63- 54 -5 pnts      
SDZ               1 - 3 1 - 2 6 - 1 5 - 1 1 - 0 4 - 2 9 - 0       2 - 2 0 - 4 5 - 1 8 - 2 3 - 2 2 - 4   Zaandijk        26  9  6 11  33  38- 45              
Sport. Krommenie  2 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 6 2 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 2       1 - 3 1 - 1 3 - 2 3 - 3 3 - 0   Westzaan        26  9  6 11  33  41- 49   
Volendam          1 - 0 8 - 3 3 - 1 3 - 0 7 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 1       5 - 1 5 - 4 3 - 0 5 - 0   De Wherevogels  26  9  3 14  30  47- 64                
Westzaan          1 - 3 1 - 0 2 - 0 4 - 2 1 - 4 3 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 4       3 - 2 1 - 1 2 - 3   SDOB            26  8  5 13  29  36- 61 rel             
De Wherevogels    1 - 1 3 - 4 3 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 3 3 - 1       4 - 1 3 - 0   RCZ             26  8  4 14  28  47- 66              
Zaandijk          1 - 4 3 - 1 1 - 0 1 - 5 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 2       4 - 1   Jisp            26  2  2 22   8  33- 98 rel          
ZTS               0 - 3 0 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 4 2 - 2 0 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 3         ZTS             26  3  3 20  -1  29- 73 -13 pnts rel
playoff for 1st place in 2nd period : SDZ-DWS 3-2                                                                                          
                                                                                                                                           
4th class F                                                                                                                                
FC Aalsmeer             1 - 1 2 - 1 9 - 1 1 - 0 5 - 1 0 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1   Sport.Martinus  26 20  3  3  63  91- 22 P1 prom      
Ankaraspor        2 - 2       3 - 0 4 - 1 4 - 1 12- 0 4 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 5 0 - 4 0 - 5 1 - 5   RKDES           26 17  6  3  57  75- 25 P2           
SC Buitenveldert  0 - 1 8 - 3       2 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 3 1 - 5   Real Sranang    26 18  2  6  56 101- 46 P3           
CTO '70           1 - 3 2 - 5 1 - 3       2 - 7 0 - 3 1 - 4 4 - 3 0 - 6 1 - 3 3 - 4 2 - 9 0 - 5 2 - 6   FC Aalsmeer     26 16  6  4  54  57- 25 (P1) prom    
DIOS SV           0 - 2 3 - 2 2 - 0 6 - 3       2 - 4 1 - 0 5 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 2   NFC             26 17  2  7  53  81- 36              
Geinburgia        0 - 6 1 - 1 0 - 4 2 - 0 0 - 4       1 - 3 0 - 1 1 - 6 1 - 2 1 - 6 1 - 2 0 - 5 0 - 4   Swift           26 13  6  7  45  68- 44              
Germaan/De Eland  0 - 1 0 - 0 1 - 5 2 - 1 1 - 2 1 - 0       6 - 0 1 - 4 0 - 5 3 - 1 1 - 6 1 - 2 0 - 3   Buitenveldert   26 11  3 12  36  50- 50              
Nautilus          0 - 2 1 - 6 6 - 3 5 - 1 2 - 1 5 - 3 1 - 1       0 - 8 1 - 6 1 - 8 2 - 2 0 - 5 2 - 3   Ankaraspor      26 10  5 11  35  61- 64              
NFC               2 - 1 3 - 1 5 - 2 9 - 3 4 - 0 6 - 1 0 - 0 6 - 1       2 - 0 2 - 5 2 - 1 0 - 3 4 - 0   SV DIOS         26 10  4 12  34  43- 52              
SV Nieuw-West     1 - 2 4 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 2 7 - 1 0 - 0 5 - 1 3 - 4       3 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1   SV Nieuw-West   26  9  4 13  31  48- 38              
SV Real Sranang   3 - 1 5 - 1 2 - 0 5 - 1 8 - 1 6 - 1 3 - 3 9 - 1 5 - 1 0 - 0       1 - 3 2 - 3 4 - 3   Germaan/De Eland26  7  5 14  26  34- 51              
RKDES             2 - 2 3 - 0 1 - 1 8 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 0 0 - 2 4 - 0 4 - 1       2 - 2 2 - 3   Nautilus        26  5  3 18  18  38-110 rel         
Sporting Martinus 1 - 1 3 - 0 4 - 0 8 - 0 0 - 0 5 - 2 2 - 0 12- 0 3 - 1 3 - 1 1 - 5 2 - 3       3 - 0   Geinburgia      26  3  1 22  10  26-104 rel         
Swift             3 - 1 3 - 3 1 - 1 11- 0 1 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 5 0 - 2 1 - 4         CTO '70         26  1  0 25   3  30-136 rel         
                                                                                                                                           
4th class G                                                                                                                                
Achterveld              1 - 1 2 - 4 0 - 3 2 - 2 1 - 0 5 - 2 3 - 0 4 - 3 6 - 4 1 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 1   APWC            26 18  3  5  57  90- 56 prom        
Amsvorde          2 - 2       0 - 1 0 - 2 3 - 4 2 - 1 3 - 1 1 - 6 2 - 6 4 - 1 2 - 3 2 - 3 3 - 2 1 - 3   AS '80          26 18  2  6  55  86- 44 -1 pnt P1   
APWC              4 - 1 2 - 6       6 - 5 2 - 0 7 - 1 6 - 1 0 - 0 2 - 1 7 - 0 3 - 3 3 - 0 5 - 2 4 - 1   ASV '65         26 15  4  7  49  84- 47 P2           
AS '80            5 - 2 4 - 2 0 - 3       3 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 1 4 - 3 8 - 0 3 - 0 6 - 2 3 - 2 4 - 0   's Graveland    26 12  6  8  42  66- 59              
ASV '65           4 - 2 2 - 2 6 - 0 4 - 0       1 - 1 8 - 0 2 - 1 0 - 4 7 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 2   BFC             26 11  6  9  39  76- 52              
SV Baarn          5 - 3 2 - 5 2 - 4 3 - 0 1 - 4       4 - 1 1 - 4 3 - 1 8 - 0 0 - 6 1 - 4 1 - 4 1 - 0   Waterwijk       26 11  6  9  39  50- 42              
Batavia '90       3 - 5 0 - 3 3 - 5 2 - 6 0 - 7 1 - 5       0 - 5 0 - 3 5 - 0 0 - 3 2 - 3 1 - 3 2 - 8   Faja Lobi KDS   26 12  2 12  38  75- 59              
BFC               2 - 0 2 - 4 4 - 6 2 - 3 5 - 3 2 - 2 4 - 0       3 - 0 7 - 2 1 - 1 6 - 2 5 - 1 2 - 2   Sporting Almere 26 11  5 10  38  66- 57              
Faja Lobi KDS     1 - 1 2 - 4 4 - 1 3 - 2 1 - 7 1 - 4 4 - 0 4 - 3       12- 2 6 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 0   Amsvorde        26 11  5 10  38  63- 61              
Forza Almere      0 - 2 3 - 4 4 - 3 1 -10 2 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 3 3 - 1       2 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 6   Nederhorst      26 10  7  9  37  65- 66 P3           
's Graveland      5 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 1 6 - 1 4 - 3 1 - 5 8 - 3       0 - 4 2 - 2 0 - 2   Baarn SV        26 11  4 11  37  55- 58              
Nederhorst        4 - 2 5 - 1 3 - 4 0 - 0 2 - 3 0 - 2 8 - 4 2 - 2 4 - 3 2 - 2 2 - 2       3 - 2 0 - 3   Achterveld      26  8  7 11  30  57- 67 -1 pnt      
Sporting Almere   3 - 2 1 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 2 3 - 0 6 - 5 2 - 2 1 - 2 7 - 1 4 - 1 6 - 1       2 - 1   Forza Almere    26  2  3 21   6  43-128 -3 pnts rel
Waterwijk         1 - 2 1 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 1         Batavia '90     26  1  2 23   5  38-118 rel 
                                                                                                                                           
4th class H                                                                                                                                
VV De Dreef             3 - 2 5 - 2 3 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 7 3 - 2               PVCV            22 17  3  2  54  67- 32 P1 prom     
DWSV              1 - 4       2 - 3 0 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 0 4 - 5               Zwaluwen Utr.'1 12213  3  6  42  61- 46 P2           
't Goy            3 - 3 1 - 4       0 - 1 3 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 3 0 - 3 1 - 5               PVC             22 12  3  7  39  49- 26 (P1) prom    
Hoograven         2 - 1 2 - 2 4 - 2       5 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 0 4 - 4               Hoograven       22 10  9  3  39  45- 40              
Odijk             3 - 4 2 - 2 0 - 0 1 - 2       0 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 7               Vreeswijk       22 11  4  7  37  43- 32 P3 prom      
PVC               4 - 0 2 - 0 1 - 0 8 - 1 2 - 2       0 - 2 4 - 0 0 - 3 0 - 1 3 - 2 3 - 1               UVV             22 10  4  8  34  50- 34              
PVCV              6 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 2 5 - 3 1 - 0       3 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 2 4 - 5               Schalkwijk      22 10  4  8  34  38- 38              
Schalkwijk        2 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 1       3 - 0 3 - 2 4 - 2 2 - 2               DWSV            22  7  5 10  26  33- 38              
SVF               0 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 4 0 - 3 2 - 3       0 - 5 0 - 1 2 - 3               VV De Dreef     22  6  5 11  23  47- 64              
UVV               5 - 7 2 - 1 6 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 0 3 - 0       1 - 1 4 - 0               Odijk           22  3  6 13  15  30- 57              
Vreeswijk         2 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 1       0 - 2               SVF             22  3  4 15  13  19- 45 rel          
Zwaluwen Utr.1911 4 - 3 0 - 1 4 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 4 0 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 1                     't Goy          22  2  6 14  12  29- 59 rel   
                                                                                                                                           
Period-championship 4th class :                                                                                                            
1st round (winners to 2nd round)                                                                                                                        
Nieuwe Niedorp-Hauwert '65 0-5 and 1-1   Hugo Boys-Always Forward  5-0 and 1-3   VVS '46-Hollandia T     1-1 and 0-2                              
Dynamo-Velsenoord          2-1 and 2-0   Egmondia-HBC              1-2 and 1-1   Zeevogels-Alliance '22  2-1 and 2-3 Zeevogels wins on pen.       
DWS-RKDES                  0-1 and 5-2   Purmerend-FC Aalsmeer     2-1 and 0-3   Real Sranang-SDZ        4-4 and 3-3 Real Sranang wins on pen.    
ASV '65-Zwaluwen Utr.'11   4-4 and 5-3   Nederhorst-PVC            0-2 and 0-5   Vreeswijk-AS '80        3-1 and 1-1                              
2nd round :                                                                                                                         
Winkel-Hauwert'65          2-3 and 2-4   Beemster-Dynamo           1-0 and 3-0   IVV-DWS                 1-4 and 2-4                              
VVH Velserbroek-HBC        1-0 and 4-0   SRC-Hugo Boys             1-1 and 0-3   Roda '46-ASV '65        3-4 and 4-2 aet                          
Brederodes-PVC             1-1 and 0-2   Hollandia T-Zeevogels     4-3 and 1-3   De Meteoor-Aalsmeer     1-1 and 2-2 Aalsmeer wins on pen.
Real Sranang-Vreeswijk     1-3 and 1-1                                                                                                  
 
5th class A                                                                                                                                
AGSV                    2 - 1 8 - 0 2 - 2 1 - 3 5 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 0 0 - 2 4 - 1 8 - 4 11- 0         Wieringerwaard  20 17  0  3  51  50- 15 P1 prom      
Callantsoog       0 - 6       2 - 4 4 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 4 1 - 3 2 - 2 0 - 2 1 -10       4 - 0         ZDH             20 14  2  4  44  83- 26 P2 prom      
Duinrand S        1 - 3 4 - 1       3 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 3 0 - 6 4 - 1 0 - 3 2 - 5 6 - 2               AGSV            20 13  2  5  41  55- 26 P3 prom      
Kaagvogels        3 - 2 2 - 5 4 - 3       1 - 0 3 - 2 1 - 7 1 - 4 2 - 3 1 - 2 5 - 4 3 - 4               Sint Boys       20 12  3  5  39  43- 30 (P1)         
Oosterend         2 - 5 2 - 1 2 - 3 3 - 3       4 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 4                     Vesdo           20 11  3  6  36  36- 31              
Oudesluis         0 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 5 0 - 4       1 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 7 1 - 3 3 - 1               Duinrand S      20  8  1 11  25  39- 53              
Petten            2 - 1 0 - 3 4 - 3 5 - 3 1 - 1 0 - 1       2 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 6                     Petten          20  6  5  9  23  39- 46              
Sint Boys         1 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 1       0 - 2 0 - 2 3 - 2                     Kaagvogels      20  6  2 12  20  41- 72              
Vesdo             1 - 2 4 - 1 1 - 0 5 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1       1 - 0 1 - 1 2 - 0               Callantsoog     20  6  1 13  19  37- 57              
Wieringerwaard    2 - 3 3 - 0 2 - 0 5 - 2 5 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1       1 - 0                     Oosterend       20  4  4 12  16  31- 46              
ZDH               0 - 0 4 - 1 4 - 0 8 - 1 2 - 1 7 - 0 3 - 1 8 - 2 6 - 0 5 - 0       6 - 0 7 - 0         Oudesluis       20  1  1 18   4  14- 66       
Flamingo's '64          4 - 3             1 - 2       0 - 8 2 - 2       0 - 9       -----                                                    
Kreileroord                         1 - 5             0 - 9                         0 - 1 -----                                              
Flamingo's '64 and Kreileroord withdrawn                                                                                                    
                                                                                                                                             
5th class B                                                                                                                                
ALC                     3 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 0 7 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 2         Zwaagdijk       24 15  5  4  50  63- 27 prom         
ASV '55           1 - 2       1 - 4 1 - 5 1 - 5 3 - 0 0 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 4 7 - 1 1 - 3 1 - 3   WBSV            24 15  4  5  49  56- 34 P2           
Berkhout          4 - 1 6 - 1       3 - 0 0 - 0 4 - 1 5 - 0 6 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 2   DWB             24 15  3  6  48  77- 31 P3 prom      
DESS              1 - 1 2 - 0 3 - 5       1 - 0 2 - 9 4 - 5 7 - 2 1 - 2 2 - 4 0 - 1 3 - 0 0 - 2         ALC             24 15  3  6  48  66- 35 P1 prom      
DWB               0 - 5 5 - 1 4 - 2 7 - 1       6 - 0 3 - 0 7 - 1 1 - 2 0 - 1 6 - 0 4 - 4 4 - 1         Berkhout        24 15  3  6  48  62- 37              
GSV Grootschermer 1 - 4 1 - 1 3 - 2 0 - 3 0 - 1       0 - 2 1 - 0 3 - 1 4 - 5 0 - 1 5 - 1 0 - 2         HOSV            24 12  3  9  39  46- 42              
HOSV              2 - 2 9 - 1 2 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 0       3 - 0 0 - 1 4 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 0   Schellinkhout   24 12  1 11  37  43- 46              
MOC               3 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 1       2 - 1 2 - 1 3 - 5 4 - 1 1 - 3 6 - 0   MOC             24 11  2 11  35  44- 61              
Schellinkhout     1 - 7 5 - 0 4 - 0 6 - 2 0 - 6 3 - 2 2 - 1 2 - 3       0 - 3 3 - 0 4 - 0 0 - 4         SSV             24  9  5 10  32  41- 40              
SSV               1 - 3 4 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 4 4 - 1 0 - 0 0 - 0 1 - 1       1 - 3 2 - 1 1 - 2         GSV Grootscherm 24  7  2 15  23  42- 58              
WBSV              4 - 1 8 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 0       2 - 1 1 - 1 6 - 1   DESS            24  7  2 15  23  43- 64              
WSW               0 - 5 4 - 2 2 - 4 1 - 1 0 - 6 2 - 5 2 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 4       0 - 3         ASV '55         24  3  2 19  11  31- 83              
Zwaagdijk         2 - 3 3 - 2 2 - 2 6 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 6 - 0               WSW             24  1  3 20   6  26- 82       
Zuidermeer        0 - 5                   0 - 4                                     1 - 3 1 - 5 -----                                         
Zuidermeer withdrawn                                                                                                                          
                                                                                                                                              
5th class C                                                                                                                                
DEVO '58                2 - 2 6 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 2             5 - 3 0 - 1                           Waterloo        10  7  1  2  21  22- 14 -1 pnt P1 prom
Eendracht '82     6 - 3       7 - 3 4 - 0 3 - 2 2 - 2 7 - 1 1 - 1 2 - 4                                 Eendracht '82   10  5  4  1  19  31- 19 P2           
Nieuw Sloten      8 - 5 4 - 1       6 - 3 3 - 3 2 - 5 6 - 1 3 - 5 2 - 5 6 - 3                           Vogelenzang     10  3  4  3  13  20- 16 P3 prom      
OSC (A)           4 - 7 1 - 1 1 - 3       1 - 1 2 - 5       5 - 3       2 - 1                           Nieuw Sloten    10  4  1  5  13  34- 36 (P1)         
Vogelenzang       2 - 4 1 - 1 2 - 1 6 - 0       0 - 1 7 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 5                           DEVO '58        10  3  2  5  11  31- 32              
Waterloo          1 - 0 1 - 4 3 - 1 2 - 1 0 - 1       7 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0                           OSC (A)         10  1  2  7  -1  15- 36 -6 pnts
Heemstede         1 - 2 2 - 9       4 - 1 0 - 4       ----- 2 - 7 2 - 6 0 - 5                                                                 
HYS               2 - 7 4 - 8       3 - 1       1 - 3       ----- 4 - 6 3 - 2                                                                 
Sloterdijk        1 - 0       2 - 5 7 - 2 4 - 3 1 - 3       2 - 1 ----- 3 - 0                                                                 
THB               6 - 0 1 - 2 3 - 2             1 - 1 7 - 2       1 - 3 -----                                                                 
Heemstede, HYS, Sloterdijk and THB withdrawn                                                                                                  
                                                                                                                                              
5th class D                                                                                                                                
FC Amsterdam            1 - 2 2 - 1 0 - 6 2 - 2 2 - 0 2 - 4 5 - 0 2 - 4 2 - 5 5 - 4                     TABA            20 16  2  2  50  63- 17 P2 prom      
DRC               7 - 0       4 - 2 0 - 0 7 - 3 9 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 2 4 - 1 7 - 0 5 - 2               DRC             20 14  2  4  44  67- 32 P1 prom          
FIT               5 - 3 1 - 5       0 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 5 1 - 4 1 - 2 1 - 8 2 - 0             6 - 3   TOG             20 13  0  7  39  74- 32 P3 prom      
GeuzenMiddenmeer  6 - 0 0 - 5 5 - 1       1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 3 8 - 1       6 - 0 3 - 0   GeuzenMiddenmeer20 11  6  3  39  54- 24 (P2) prom  
Knollendam        2 - 3 0 - 2 2 - 3 0 - 6       1 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 3 3 - 7 2 - 3       10- 0 2 - 1   Muiderberg      20 11  1  8  31  61- 42 -3 pnts       
Kwadijk           2 - 2 0 - 3 4 - 0 0 - 0 4 - 2       0 - 5 0 - 7 0 - 3 2 - 3 7 - 1 3 - 3       1 - 3   Purmerland      20  8  4  8  28  49- 45              
Muiderberg        1 - 3 4 - 0 5 - 2 3 - 2 7 - 0 4 - 0       3 - 2 4 - 3 3 - 2 0 - 3 3 - 1               FC Amsterdam    20  6  3 11  21  42- 68              
Purmerland        5 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 2       0 - 5 1 - 0 7 - 3 7 - 1       5 - 3   FIT avv         20  6  1 13  19  32- 61              
TABA              5 - 1 6 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 0 5 - 4 1 - 1       3 - 1 2 - 0 2 - 1 16- 1 4 - 1   WV-HEDW         20  5  3 12  18  40- 91              
TOG               3 - 0 6 - 1 5 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 1       9 - 2             10- 3   Knollendam      20  2  4 14  10  26- 65              
WV-HEDW           4 - 4 1 - 1 1 - 4 2 - 5 4 - 1 2 - 1 4 - 2 5 - 5 0 -10 0 - 9       3 - 2       2 - 2   Kwadijk         20  3  4 13   7  25- 56 -6 pnts      
Buitenboys        1 - 5       5 - 0 2 - 3 2 - 2                         0 -10       -----                                                     
Muiden                  0 -15                   1 - 5 1 -13                               ----- 0 - 7                                         
Overamstel        0 - 4 2 - 5 1 - 2                   0 - 1       0 - 2 0 - 2 3 - 4 5 - 2       -----                                         
Buitenboys, Muiden and Overamstel withdrawn                                                                                                   
                                                                                                                                              
5th class E                                                                                                                                
Allen Weerbaar          8 - 2 3 - 1 2 - 1 6 - 1 10- 3 8 - 0 4 - 1 6 - 1 3 - 0       3 - 2 6 - 1         Allen Weerbaar  18 16  1  1  44  94- 28 -5 pnts P1 prom
VVU Ardahanspor   0 - 6       0 - 6 1 - 2 1 - 1 2 - 6 2 - 2 2 - 4 1 - 0 3 - 5       2 - 7               Domstad Majella 18 11  4  3  37  57- 31 P3           
Domstad Majella   1 - 2 1 - 1       5 - 2 4 - 0 6 - 3 4 - 1 6 - 1 2 - 4 1 - 1       1 - 4               Rivierwijkers   18 10  4  4  34  55- 33 (P1) prom    
DWSM              0 - 4 5 - 2 2 - 4       3 - 1 2 - 2 1 - 5 2 - 0 2 - 1 3 - 1       1 - 3               VSC             18  9  5  4  32  45- 40 P2 prom          
HVC               3 - 4 9 - 3 1 - 3 5 - 0       0 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 3 1 - 1       0 - 2 4 - 3         JSV Nieuwegein  18  5  6  7  21  52- 60              
JSV Nieuwegein    3 - 7 7 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 6       3 - 3 5 - 3 2 - 2 1 - 2       2 - 2               HVC             18  6  2 10  20  43- 49              
Kismet            2 - 8 3 - 5 1 - 3 4 - 2 1 - 6 1 - 1       3 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 3 1 - 5         DWSM            18  7  1 10  16  38- 55 -6 pnts      
KVVA              2 - 3 3 - 1 2 - 3 2 - 6 2 - 4 2 - 2 3 - 0       0 - 3 2 - 3       1 - 9               Kismet          18  4  4 10  16  38- 66       
Rivierwijkers     2 - 2 5 - 2 1 - 1 4 - 1 5 - 1 3 - 1 7 - 0 7 - 3       2 - 2       0 - 4               KVVA            18  4  1 13  13  35- 69              
VSC               2 - 1 2 - 2 1 - 4 7 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 2             0 - 2 3 - 3         VVU Ardahanspor 18  2  4 12  10  32- 83       
FC Almere                                                               1 - 0 -----                                                        
DSO/Ultrajectum   1 - 5 1 - 0             3 - 1 4 - 2 3 - 4 2 - 0 2 - 3 4 - 4       ----- 5 - 1
Maarssen                3 - 2 2 - 6             4 - 5       3 - 1 1 - 1                   -----                                               
FC Almere, DSO/Ultrajectum and Maarssen withdrawn                                                                                                              
 
Period-championship 5th class :
1st round, winners in 4th class next season, losers to 2nd round                                                                 
WMC-St.Adelbert                  1-1 and 2-0    Wiron-KSV               3-4 and 0-3    Kwiek'78-DSK              1-2 and 1-1                                         
Sp. Andijk-DIO                   6-1 and 5-0    SDOB-ZDH                0-4 and 4-2    RCZ-WBSV                  4-0 and 6-0                                         
Germaan/Eland-Oosterheem (West2) 3-0 and 2-1    Nautilus-SVH (West2)    0-1 and 2-6    Baarn-Eendracht '82       3-1 and 6-4                                         
de Dreef-Domstad Majella         2-3 and 3-1    Achterveld-DRC          3-1 and 2-1    Odijk-TOG                 3-2 and 5-1                                         
Vogelenzang-AGSV                 0-7 and 2-2    DWB-Nieuw Sloten        5-3 and 4-1    Rivierwijkers-ALC         2-0 and 2-1                                         
2nd round, winners in 4th class next season, losers in 5th class
Sint Boys-St.Adelbert            1-1 and 1-3    Nieuw Sloten-Kwiek '78  2-5 and 3-11   TOG-Oosterheem            7-2 and 5-3                      
VSC-Nautilus                     3-1 and 3-2    Vogelenzang-Wiron       2-2 and 2-1    DRC-SDOB                  2-1 and 1-1 aet                                         
WBSV-DIO                         0-0 and 1-1    ALC-Eendracht'82        1-0 and 2-1    Geuzen/Midd.-Domstad Maj. 0-0 and 0-0                               
                            DIO wins on pen.                                                  Geuzen/Middenmeer wins on pen.                                      
                                                                                                                                              
District West II                                                                                                                           
1st class B                                                                                                                                  
FC Boshuizen            1 - 0 2 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 0 0 - 3 4 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 1 5 - 3 2 - 1   IFC             24 19  3  2  60  67- 20 P2 prom          
DRL               1 - 3       2 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 0 1 - 1         FC Boshuizen    24 18  3  3  57  60- 35 P1       
GDA               0 - 1 0 - 3       1 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 5 3 - 1 2 - 3         SJC             24 16  5  3  53  72- 26 (P2) prom    
IFC               6 - 0 3 - 0 4 - 2       5 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 3 6 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1         VOC             24 11  6  7  39  47- 41 P3           
Olympia (G)       1 - 1 1 - 4 4 - 1 0 - 3       2 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 1   VELO            24 10  8  6  38  48- 42              
PFC               2 - 3 0 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 0       1 - 4 0 - 5 2 - 0 1 - 0 0 - 2 3 - 2 2 - 2         CVV Zwervers    24  8  7  9  31  45- 50              
Poortugaal        1 - 3 2 - 5 2 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 2       1 - 3 6 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 0         DRL             24  8  6 10  30  42- 45              
SJC               1 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 2 5 - 0 4 - 0 5 - 1       5 - 2 1 - 2 6 - 0 5 - 1 2 - 2 3 - 1   Poortugaal      24  8  4 12  28  49- 51              
TAC '90           0 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 7 3 - 2 5 - 1 4 - 2 2 - 3       2 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 4         Olympia (G)     24  7  5 12  26  25- 45              
VELO              4 - 4 3 - 3 4 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 1 5 - 3 1 - 0 2 - 2       2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1   TAC '90         24  7  4 13  25  39- 66              
VOC               2 - 4 6 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1       3 - 3 2 - 1 3 - 2   Water.Veld GONA 24  4  7 13  19  32- 47 rel          
Wateringsev. GONA 0 - 3 2 - 3 3 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 3 0 - 0 1 - 4 0 - 1       2 - 2 1 - 4   PFC             24  4  4 16  16  24- 59 rel          
CVV Zwervers      2 - 0 4 - 2 0 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 6 1 - 3 6 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 1               GDA             24  3  4 17  13  30- 53 rel    
SVDPW                   2 - 1 2 - 0 2 - 3       0 - 0 2 - 2       2 - 5                   1 - 4 -----                                        
SVDPW withdrawn                                                                                                                              
                                                                                                                                             
2nd class C                                                                                                                                  
BMT                     1 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 0 4 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 5 3 - 1 1 - 0   Laakkwartier    26 20  5  1  65  65- 23 P1 prom      
Delft             1 - 2       3 - 3 1 - 4 2 - 2 1 - 4 8 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 3 5 - 3 1 - 1 2 - 1   SV Hillegom     26 18  6  2  60  61- 22 P3 prom           
DOSR              1 - 1 3 - 2       1 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 6 2 - 1 3 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 3 0 - 5   BMT             26 16  2  8  50  55- 43 P2           
Foreholte         0 - 3 1 - 0 0 - 4       4 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 1   DOSR            26 11  8  7  41  45- 43 (P1)        
GSC/ESDO          0 - 3 0 - 4 0 - 0 2 - 1       1 - 3 0 - 3 0 - 1 1 - 3 3 - 6 1 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 8   Wilhelmus       26 10  6 10  36  57- 41              
Hillegom          4 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 0 5 - 0       1 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 0   ROAC            26  9  7 10  34  42- 41              
HVV               2 - 0 4 - 4 0 - 2 2 - 3 4 - 0 0 - 1       2 - 4 1 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 0   Foreholte       26 10  3 13  33  42- 52              
Laakkwartier      5 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 1       2 - 1 6 - 3 4 - 3 4 - 0 1 - 0 3 - 0   RKDEO           26  9  5 12  32  53- 55              
FC Lisse          1 - 3 3 - 1 0 - 2 5 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 3       3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2   Delft           26  7 10  9  31  56- 54              
RKDEO             3 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 1 5 - 1 3 - 3 2 - 1 0 - 2 2 - 3       1 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 2   VUC             26  8  7 11  31  38- 40              
ROAC              3 - 4 0 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 1       2 - 2 2 - 0 2 - 6   FC Lisse        26  8  6 12  30  39- 50 rel          
Voorschoten '97   3 - 5 3 - 3 1 - 2 4 - 4 3 - 0 0 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 3 1 - 3       1 - 3 6 - 1   HVV             26  6  8 12  26  41- 53    
VUC               3 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 0       1 - 1   Voorschoten'97  26  7  5 14  26  47- 63 rel          
Wilhelmus         3 - 0 3 - 3 3 - 1 4 - 1 5 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 3         GSC/ESDO        26  2  4 20   8  17- 78 -2 pnts rel  
Playoff for 12th place : HVV-Voorschoten '97 1-4 aet                                                                                         
Later declared void because of referee mistake, HVV not relegated
                                                                                                                     
2nd class D                                                                                                                                  
GLZ Delfshaven          0 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 3 5 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 0   OVV             24 16  5  3  53  45- 20 P3 prom      
Groeneweg         4 - 1       2 - 2 0 - 0 0 - 1 4 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1         TOGB            24 13  7  4  46  53- 28 P2           
JHR               0 - 3 1 - 2       3 - 5 3 - 1 1 - 5 4 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 5 1 - 0 0 - 1 1 - 1   Kocatepe        24 11  8  5  41  46- 29 P1           
RVV Kocatepe      2 - 1 2 - 3 1 - 1       0 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 0 6 - 1 7 - 1   RVC '33         24 11  6  7  39  48- 34 (P3)         
OVV               3 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 0       1 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0 4 - 0 4 - 3 1 - 0   Groeneweg       24 10  7  7  37  42- 32              
RVC '33           2 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2       2 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 6 - 1 3 - 1 3 - 1         UNIO            24  9  6  9  33  42- 39              
Slikkerveer       3 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 4 0 - 4 2 - 3       2 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 3   VFC             24  8  9  7  33  43- 46              
Spartaan 1920     3 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 4 1 - 1       2 - 1 4 - 4 3 - 3 4 - 2 2 - 1         Spartaan 1920   24  8  6 10  30  44- 56              
TOGB              4 - 0 4 - 2 1 - 0 4 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 0       0 - 3 5 - 2 0 - 0 1 - 2         XerxesDZB       24  8  5 11  29  34- 45              
UNIO              1 - 0 1 - 4 0 - 1 3 - 4 1 - 3 0 - 0 3 - 1 4 - 0 1 - 3       2 - 2 3 - 1 1 - 0         GLZ Delfshaven  24  7  6 11  27  33- 40              
VFC               1 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 3       3 - 1 2 - 0 3 - 0   Slikkerveer     24  7  5 12  26  34- 43 rel          
WCR               1 - 0 1 - 4 3 - 3 0 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 5 1 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 2       2 - 2         JHR             24  4  6 14  18  30- 52 rel          
XerxesDZB         1 - 0 4 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 5 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 0       0 - 1   WCR             24  4  4 16  16  25- 55 rel  
Gouda                   1 - 4       1 - 4       1 - 1       1 - 4 2 - 5 5 - 3       2 - 4       -----                                        
Gouda withdrawn                                                                                                                              
                                                                                                                                             
Period-championship  2C / 2D :                                                                                                          
Hillegom-Wateringseveld/GONA  0-0 and 0-3    RVC '33-DOSR   1-0 and 4-1       Final: Hillegom-RVC '33   3-1 and 1-1  
BMT-Kocatepe                  1-4 and 2-2    PFC-TOGB       0-4 and 0-7       Final: Kocatepe-TOGB      4-1 and 2-6  
Final :                                                                                                                                    
TOGB-Hillegom            3-5 aet                                              SV Hillegom promoted, PFC and Wateringseveld/GONA relegated                        
                                                                                                                                           
3rd class A                                                                                                                                  
Alphen                  2 - 1 5 - 4 7 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 3 3 - 2 4 - 1 3 - 3 2 - 3 3 - 1 0 - 3 3 - 2 4 - 2  Meerburg        28 20  6  2  66  73- 30 P1 prom      
Altior            1 - 3       4 - 1 3 - 3 1 - 2 2 - 5 4 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 5 1 - 1 4 - 1  Alphen          28 20  2  6  62  96- 54 P2           
ASC               3 - 4 4 - 0       5 - 5 1 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 1  Teylingen       28 18  4  6  58  79- 29 P3 prom      
SV Bernardus      2 - 3 3 - 1 1 - 5       0 - 0 1 - 5 3 - 3 3 - 2 1 - 3 1 - 4 3 - 6 0 - 5 2 - 2 1 - 2 0 - 3  SJZ             28 16  3  9  51  60- 56 (P1)         
Gr.Willem II/VAC  4 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 1       0 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 5 1 - 2 1 - 5 3 - 2 1 - 0  Gr.Will. II/VAC 28 14  6  8  48  43- 39              
Meerburg          2 - 5 4 - 1 4 - 3 4 - 0 2 - 0       2 - 2 0 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 0 4 - 2 2 - 2  FC Rijnland     28 12  5 11  41  54- 52              
MMO               4 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 6       1 - 0 3 - 2 5 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 2  Van Nispen      28 13  2 13  41  44- 56              
Nicolaas Boys     1 - 4 2 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 2       1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 0 5 - 2 0 - 3  Stompwijk '92   28 12  2 14  38  63- 49              
Van Nispen        0 - 3 0 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 0       2 - 0 4 - 1 1 - 5 0 - 1 3 - 0 2 - 1  WVC             28 10  7 11  37  50- 44              
FC Rijnland       0 - 3 4 - 1 4 - 1 5 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1       5 - 1 3 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 1  MMO             28 10  6 12  36  43- 54              
SJZ               1 - 6 4 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1       1 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 0  ASC             28 10  5 13  35  58- 58              
Stompwijk '92     3 - 4 2 - 0 3 - 1 9 - 0 0 - 2 1 - 1 4 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 3 3 - 4       3 - 1 3 - 3 0 - 1  Nicolaas Boys   28 11  2 15  35  31- 43              
Teylingen         0 - 1 5 - 1 4 - 0 5 - 1 2 - 0 0 - 3 5 - 0 2 - 0 4 - 1 5 - 0 7 - 0 5 - 3       5 - 0 0 - 0  Altior          28  5  4 19  19  40- 69 rel          
UDO               2 - 8 2 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 0 0 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 7       2 - 2  SV Bernardus    28  4  5 19  17  40-100 rel         
WVC               1 - 7 3 - 1 3 - 2 5 - 1 0 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 2 5 - 0        UDO             28  3  5 20  14  36- 77 rel
                                                                                                                                                        
3rd class B                                                                                                                                  
Concordia               0 - 0 4 - 0 1 - 0 8 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 1 5 - 3 0 - 0 8 - 1 4 - 1 1 - 1   Wippolder       26 20  4  2  64  75- 27 P2 prom      
Den Hoorn         1 - 2       1 - 1 2 - 1 3 - 0 9 - 0 4 - 0 0 - 2 4 - 0 2 - 2 4 - 0 0 - 0 5 - 1 4 - 2   Den Hoorn       26 18  5  3  59  65- 22 P1 prom      
DHL               1 - 1 0 - 2       2 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 4 2 - 1 5 - 2 2 - 0 6 - 2 3 - 0 0 - 3   Concordia       26 16  5  5  53  82- 38 (P2) prom    
Erasmus           1 - 8 1 - 3 3 - 4       0 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 1   ODB             26 13  6  7  45  55- 31 P3           
Full Speed        2 - 4 0 - 2 6 - 2 2 - 3       2 - 2 2 - 4 1 - 0 3 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 1   DHL             26 13  4  9  43  53- 43              
HDV               4 - 7 0 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 3       3 - 3 0 -12 3 - 1 1 - 4 4 - 8 0 - 3 1 - 8 1 - 1   VCS             26 11  4 11  37  63- 58              
HMC               2 - 9 1 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 1       4 - 1 4 - 3 2 - 2 1 - 4 3 - 7 6 - 4 0 - 4   De Ster         26  9  9  8  36  53- 51              
ODB               2 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 0 4 - 1 0 - 2 4 - 1       1 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0   Erasmus         26  9  5 12  32  43- 53              
SC REMO           0 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2   Full Speed      26  9  4 13  31  50- 58              
SEP               1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 3 3 - 1 6 - 1 1 - 1 0 - 1       1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 3   SEP             26  6  9 11  27  50- 46              
De Ster           5 - 4 1 - 2 0 - 0 2 - 3 3 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 0 4 - 0 0 - 0       2 - 1 2 - 2 2 - 5   REMO            26  7  6 13  27  37- 51              
Taurus            2 - 3 2 - 4 1 - 6 0 - 4 0 - 6 2 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 7 3 - 4       1 - 6 1 - 5   HMC             26  6  5 15  23  49- 85 rel         
VCS               4 - 1 1 - 3 4 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 3 3 - 2 4 - 2       1 - 2   Taurus          26  4  5 17  17  40- 88 rel          
Wippolder         1 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 1 5 - 1 7 - 1 3 - 3 1 - 0 5 - 0 2 - 0 4 - 3 6 - 1 3 - 2         HDV             26  3  5 18  14  32- 96 rel          
                                                                                                                                             
3rd class C                                                                                                                                  
Antibarbari             2 - 0 3 - 3 2 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 2 5 - 3 3 - 2 7 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 0   Antibarbari     26 16  4  6  52  68- 43 P3 prom      
ASW               3 - 5       0 - 4 0 - 2 0 - 4 0 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 5 5 - 4 2 - 6 1 - 3 2 - 0 1 - 3   HOV/DJSCR       26 16  3  7  51  79- 58 (P3)         
Bodegraven        1 - 3 3 - 3       7 - 0 2 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 4 4 - 0 1 - 2 5 - 2 0 - 3 1 - 4   OLIVEO          26 15  5  6  50  69- 38              
CKC               3 - 3 2 - 1 1 - 0       0 - 1 1 - 4 1 - 2 3 - 2 2 - 3 2 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2   DONK            26 16  1  9  49  71- 43 P2 prom 
DONK              4 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 1       1 - 3 3 - 0 6 - 1 5 - 3 4 - 0 3 - 3 4 - 0 1 - 2 2 - 5   FC Zoetermeer   26 12  4 10  40  48- 46 P1           
ESTO              2 - 3 2 - 1 3 - 0 6 - 3 0 - 1       2 - 2 1 - 4 0 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1   Hillegersberg   26 12  4 10  40  69- 71              
Haastrecht        0 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 3 3 - 2       5 - 4 2 - 3 2 - 1 2 - 6 1 - 0 4 - 1 3 - 0   Haastrecht      26 11  5 10  38  45- 54              
Hillegersberg     2 - 5 3 - 1 1 - 3 3 - 2 4 - 3 5 - 3 1 - 0       1 - 2 4 - 4 0 - 5 4 - 4 1 - 0 6 - 0   ESTO            26 10  6 10  36  54- 50              
HOV / DJSCR       3 - 2 5 - 0 3 - 2 5 - 3 2 - 7 1 - 4 6 - 1 1 - 1       1 - 3 3 - 3 6 - 4 3 - 4 2 - 2   CKC             26 11  2 13  35  52- 63              
NOC Kralingen     2 - 0 3 - 3 1 - 1 3 - 2 6 - 2 1 - 3 2 - 0 4 - 5 1 - 5       0 - 2 2 - 2 0 - 6 3 - 6   NOC Kralingen   26  9  4 13  31  51- 76              
OLIVEO            3 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 4 3 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 1 5 - 2 6 - 0       2 - 1 2 - 3 2 - 0   Bodegraven      26  8  5 13  29  50- 50              
SV Ommoord        0 - 2 2 - 1 1 - 6 3 - 0 0 - 2 4 - 4 4 - 2 3 - 4 1 - 3 2 - 5 0 - 2       3 - 0 1 - 2   Stolwijk        26  8  4 14  28  38- 43         
Stolwijk          0 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 3 0 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 2 4 - 1       2 - 1   SV Ommoord      26  5  6 15  21  47- 71 rel          
FC Zoetermeer     2 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 3 4 - 0 4 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 1         ASW             26  5  3 18  18  39- 74 rel  
                                                                                                                                              
3rd class D                                                                                                                                  
Abbenbroek              1 - 4 1 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 2   OHVV            26 22  2  2  68  64- 20 P2 prom      
AGE               1 - 0       3 - 0 3 - 3 2 - 2 1 - 3 4 - 0 0 - 0 0 - 4 1 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 2 5 - 1   SV Charlois     26 18  2  6  56  69- 34 P1 prom      
Besiktas          4 - 2 4 - 7       3 - 3 1 - 4 1 - 6 2 - 2 0 - 2 1 - 3 4 - 3 2 - 1 3 - 6 4 - 3 3 - 1   Excelsior '20   26 16  4  6  52  54- 24 (P2) prom    
Blijdorp          1 - 0 3 - 1 1 - 0       2 - 4 1 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 0   Hermes-DVS      26 16  4  6  52  62- 41 P3           
BZC/Zuiderpark    4 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 1       2 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 2 4 - 1   BZC/Zuiderpark  26 12  6  8  42  60- 43              
SV Charlois       6 - 0 6 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 3 3 - 1 3 - 2 4 - 3 3 - 3 4 - 1 1 - 2 1 - 0   AGE             26 11  5 10  38  50- 48              
DHZ               2 - 2 0 - 1 5 - 1 6 - 1 2 - 4 0 - 2       1 - 5 1 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 5 1 - 0 1 - 1   Kethel Spaland  26 10  5 11  35  42- 49              
Excelsior '20     1 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 1       2 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 0 0 - 1 5 - 1   Maasstad Tediro 26 10  4 12  34  43- 47              
Hermes-DVS        5 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 4       2 - 0 2 - 5 5 - 2 1 - 2 5 - 0   Meeuwenplaat    26 10  2 14  32  50- 61              
Kethel Spaland    2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 5 0 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 2       3 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1   Blijdorp        26  8  6 12  30  34- 43              
Maasstad Tediro   4 - 0 2 - 5 0 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 0 2 - 3 2 - 1       5 - 3 0 - 1 1 - 0   DHZ             26  8  3 15  27  41- 63              
Meeuwenplaat      3 - 2 4 - 1 1 - 4 2 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 1       0 - 3 4 - 0   Besiktas        26  8  3 15  27  47- 70              
OHVV              3 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 2 4 - 2 5 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 1       4 - 1   Overmaas        26  4  3 19  15  27- 65 rel          
Overmaas          4 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 5 3 - 2 3 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 5 0 - 2 0 - 2 0 - 2         Abbenbroek      26  3  3 20  12  26- 61 rel  
                                                                                                                                              
Period-championship  3rd class (winners and 2nd ended teams of round 2 play in 2nd class next season)                               
1st round
Den Hoorn-Alphen         3-1 and 2-1        Teylingen-ODB            11-2 and 2-4   
Excelsior '20-HOV/DJSCR  3-0 and 3-1        DONK - Hermes-DVS         4-0 and 3-2                                                              
SJZ-Voorschoten'97       0-2 and 1-4        Zoetermeer-Concordia      1-3 and 0-1         Charlois-JHR              3-1 and 2-2
2nd round
Den Hoorn-Teylingen      2-2                FC Lisse-den Hoorn        2-2                 Teylingen-FC Lisse        4-2
Concordia-Charlois       3-2                Charlois-Voorschoten '97  1-1                 Voorschoten '97-Concordia 0-6
Excelsior '20-DONK       1-1                Slikkerveer-Excelsior '20 1-4                 DONK-Slikkerveer          3-1                   
Teylingen, Den Hoorn, Concordia, Charlois, Excelsior '20 and DONK promoted,  Voorschoten '97, FC Lisse, Slikkerveer and JHR relegated                                                                                             
                                                                                                                                           
4th class A                                                                                                                                  
Delfia                  1 - 0 1 - 0 1 - 2 5 - 0 4 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 3 3 - 1 5 - 3         Kickers '69     24 22  1  1  67  90- 24 P1 prom      
Escamp            4 - 1       1 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 0 6 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 1         Warmunda        24 15  7  2  52  61- 30 P2 prom      
SV Houtwijk       0 - 0 0 - 0       2 - 5 1 - 2 5 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 8 0 - 5 2 - 1 0 - 1 0 - 3         Wanica Star     24 13  4  7  43  63- 36 P3           
Kickers '69       3 - 1 4 - 1 6 - 1       3 - 0 6 - 1 5 - 4 10- 0 7 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 0         Delfia          24 13  4  7  43  52- 36 (P1)         
Leidsche Boys     1 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 6       3 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 4         WIK             24 12  2 10  38  61- 47              
Oosterheem        2 - 4 1 - 4 4 - 0 0 - 0 1 - 0       0 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 7 2 - 2   HSV Escamp      24  9  5 10  32  40- 32              
Oranjepl.-Postdvn 2 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 0 3 - 1       3 - 5 0 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 6 1 - 2         Oranjepl.Postd. 24  9  2 13  29  42- 55              
Roodenburg        3 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 3       2 - 3 4 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 3 2 - 0   Toofan          24  8  5 11  29  33- 46              
SVH Celeritas     2 - 4 1 - 4 0 - 6 1 - 2 4 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 1       2 - 2 0 - 2 2 - 4 1 - 4         Roodenburg      24  8  3 13  27  42- 62              
Toofan            2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 5 1 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 1       0 - 2 1 - 3 1 - 1         Leidsche Boys   24  7  4 13  25  29- 48              
Wanica Star       2 - 5 2 - 0 10- 1 1 - 2 1 - 1 4 - 1 7 - 1 3 - 2 3 - 2 4 - 0       1 - 1 1 - 0         SVH Celeritas   24  7  3 14  24  42- 61              
Warmunda          2 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 5 1 - 1 5 - 1 4 - 2 6 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 1       1 - 0         Oosterheem      24  6  1 17  19  27- 64 rel          
WIK               2 - 2 2 - 0 8 - 3 0 - 4 2 - 3 2 - 0 1 - 2 6 - 0 4 - 6 3 - 5 3 - 2 0 - 2               SV Houtwijk     24  5  3 16  18  28- 69 rel          
Wassenaar               1 - 7                                     2 - 3                         -----                                         
Wassdenaar withdrawn                                                                                                                          
                                                                                                                                              
4th class B                                                                                                                                  
Ammerstol               2 - 1 7 - 0 5 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 2 4 - 1 1 - 1 11- 0 2 - 2 1 - 3   ONA             26 19  4  3  61  87- 24 P1 prom      
Cabauw            1 - 3       3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 1 8 - 0 0 - 2 4 - 1 2 - 4 1 - 1   Cabauw          26 16  5  5  53  71- 41 (P1) prom    
COAL              2 - 1 2 - 3       5 - 0 0 - 1 1 - 4 3 - 2 2 - 5 4 - 2 2 - 3 2 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 7   HWD             26 15  7  4  49  68- 43 -3 pnts      
BGC Floreant      2 - 2 2 - 4 0 - 2       0 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 4 3 - 0 12- 1 0 - 4 6 - 2 1 - 3 0 - 8   Ammerstol       26 14  5  7  47  83- 43 P3 prom      
Gouderak          2 - 5 1 - 3 1 - 0 3 - 0       5 - 1 2 - 2 0 - 3 6 - 0 3 - 0 3 - 2 5 - 2 1 - 3 3 - 1   Victoria '04    26 13  5  8  44  58- 36              
HWD               4 - 1 2 - 3 4 - 4 2 - 0 1 - 0       3 - 2 1 - 1 5 - 3 2 - 2 2 - 1 6 - 2 5 - 1 1 - 1   Gouderak        26 14  1 11  43  62- 41 P2 prom      
Moordrecht        1 - 2 1 - 2 3 - 4 2 - 4 2 - 0 2 - 5       0 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 4 5 - 1 3 - 0 1 - 1   SVV             26 13  3 10  42  61- 34              
ONA               3 - 1 3 - 1 0 - 3 2 - 1 4 - 1 5 - 2 1 - 2       4 - 0 8 - 0 2 - 0 13- 0 3 - 2 1 - 0   VEP             26 12  5  9  41  55- 35              
FC Pretoria R.    1 - 2 0 - 1 2 - 4 3 - 5 2 - 1 2 - 3 0 - 3 0 - 6       7 - 1 2 - 0 6 - 3 3 - 1 1 - 3   COAL            26 13  2 11  40  57- 58 -1 pnt      
Steeds Hooger     1 - 9 3 - 4 0 - 1 2 - 4 0 - 6 1 - 3 0 - 3 2 - 2 2 - 4       2 - 4 3 - 1 0 - 4 0 - 5   Moordrecht      26  9  5 12  32  52- 49              
SVV               1 - 6 2 - 3 3 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 2 9 - 0       2 - 0 0 - 0 0 - 2   Floreant BGC    26  9  2 15  29  55- 69              
TransvaliaZW      2 - 6 1 - 9 1 - 5 1 - 2 2 -10 0 - 3 3 - 3 0 - 8 1 - 2 3 - 5 0 -12       0 - 7 1 - 4   FC Pretoria R.  26  7  3 16  24  50- 77              
VEP               2 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 1 5 - 0 0 - 1 5 - 0       1 - 0   Steeds Hooger   26  3  2 21  11  31-118             
Victoria '04      2 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 2 0 - 4 1 - 3 3 - 2 0 - 3 4 - 3 3 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 0         TransvaliaZW    26  0  1 25   1  28-150 rel 
                                                                                                                                              
Period-championship 4th class (winners and 2nd ended teams of round 2 play in 2nd class next season)                               
1st round
Delfia-Ammerstol     3-3 and 2-3    Gouderak-Wanica Star 4-2 and 5-3                                                                           
2nd round (winners and 5 best losers in 3rd class next season)                                                                         
Bodegraven-Ammerstol 4-1 and 2-4    Stolwijk-Warmunda    0-1 and 0-1     DHZ-Gouderak  1-4 and 3-2                                            
REMO-Nicolaas Boys   0-0 and 0-4    Besiktas-Cabauw      3-4 and 4-4     ASC-HMC       3-2 and 2-1                                          
4 best losers are REMO, Ammerstol, DHZ and Besiktas.   playoff for 5th best loser : Stolwijk-HMC 10-1    
Later HMC has been given a 3rd class place because of no relegation of HVV to 3rd class and withdrawal of 3rd class team Erasmus                               
Relegated teams in 4th class SV Houtwijk, TransvaliaZW and Oosterheem (after playoff in West 1) will not play on Sunday next season                                               
Steeds Hooger (officially relegated) were given a 4th class place for next season                                                                                           
                                                                                                                                              
District South 1                                                                                                                           
1st class C                                                                                                                                    
Beerse Boys             1 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 0   Nuenen          26 17  5  4  56  61- 31 P1 prom      
Brabantia         1 - 1       1 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 2 2 - 1   HVCH            26 17  4  5  55  61- 28 P2           
Geldrop           2 - 0 0 - 3       0 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 2   SC 't Zand      26 14  6  6  48  51- 35 (P1)         
GOES              1 - 1 1 - 0 3 - 6       2 - 3 0 - 0 3 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 0 6 - 1 7 - 1 3 - 2 8 - 2   GOES            26 14  4  8  46  66- 39              
HVCH              1 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 1       3 - 4 2 - 2 3 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 0   Beerse Boys     26 13  5  8  44  50- 34              
MOC '17           1 - 4 1 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 3       1 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 0   Nemelaer        26 12  4 10  40  38- 37 P3           
Moerse Boys       1 - 5 4 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1       0 - 2 0 - 4 1 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 0   Moerse Boys     26 11  4 11  37  38- 43              
Nemelaer          3 - 1 0 - 3 4 - 0 1 - 4 2 - 3 0 - 0 1 - 0       3 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 1   Brabantia       26 10  6 10  36  39- 37              
Nuenen            3 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 1       1 - 1 6 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 0   MOC '17         26 10  6 10  36  39- 40              
Roosendaal        3 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 2       1 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 2   Geldrop         26 10  5 11  35  40- 41              
Schijndel/De Wit  1 - 3 2 - 4 0 - 5 0 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 4 1 - 4 0 - 3 0 - 1       4 - 6 1 - 1 1 - 4   WSC             26  9  3 14  30  39- 62 rel          
WSC               0 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 5       1 - 3 5 - 2   Zeelandia-Midd. 26  6  3 17  21  36- 61 rel          
SC 't Zand        1 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 5 1 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 1 0 - 2 2 - 0 4 - 1 4 - 1       3 - 2   Roosendaal      26  4  6 16  18  23- 47 rel          
Zeelandia-Middelb.2 - 2 2 - 1 1 - 4 1 - 4 3 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 1 0 - 1 0 - 2         Schijndel/De Wit26  3  3 20  12  29- 75 rel          
                                                                                                                                               
2nd class E                                                                                                                                  
DESK                    2 - 4 0 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 3 1 - 2 0 - 4 1 - 0   RKTVV           26 18  3  5  57  56- 20 P2 prom      
Dubbeldam         3 - 1       3 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 4 2 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 5 1 - 1   Unitas          26 15  7  4  52  56- 25 P3           
HVV '24           0 - 2 0 - 2       0 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 5 3 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 0 0 - 1   Rijen           26 13  9  4  48  48- 35 (P2)         
JEKA              1 - 1 2 - 1 0 - 3       3 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 5 0 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 0   Rood Wit W      26 14  2 10  44  53- 35              
LONGA             2 - 3 4 - 0 4 - 4 1 - 2       0 - 5 1 - 3 2 - 4 0 - 4 0 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 7 2 - 5   Sarto           26 11  8  7  41  52- 46 P1           
Madese Boys       3 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 1       1 - 3 3 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 4 1 - 1   VOAB            26 12  3 11  39  37- 34              
Rijen             1 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0 4 - 3 1 - 0       3 - 0 0 - 3 3 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1   JEKA            26 12  3 11  39  29- 45              
RKDVC             0 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 1       0 - 3 0 - 8 3 - 3 1 - 3 2 - 1 0 - 2   Uno Animo       26 11  5 10  38  62- 36              
RKTVV             1 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 0 5 - 3 1 - 0       4 - 0 1 - 0 3 - 0 5 - 1 1 - 3   DESK            26 10  5 11  35  42- 46              
Rood Wit W        3 - 1 5 - 1 1 - 0 6 - 1 3 - 0 4 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 1       1 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 1   Madese Boys     26  8  9  9  33  39- 35              
Sarto             1 - 6 5 - 0 2 - 1 2 - 4 6 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 2       2 - 2 1 - 5 2 - 1   Dubbeldam       26  9  5 12  32  35- 53              
Unitas            4 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 0 5 - 0 1 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2       5 - 2 1 - 2   HVV '24         26  8  5 13  29  31- 40 rel          
Uno Animo         1 - 2 0 - 1 0 - 2 10- 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 2       3 - 1   RKDVC           26  4  3 19  15  28- 64 rel          
VOAB              2 - 1 2 - 4 1 - 0 4 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 2 0 - 1         LONGA           26  2  3 21   8  28- 82 -1 pnt rel  
                                                                                                                                               
2nd class F                                                                                                                                  
Blerick                 1 - 5 0 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 6 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 1   Marvilde        26 14  7  5  49  66- 39 prom         
Braakhuizen       0 - 2       0 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 4 1 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 3 0 - 3 0 - 0 2 - 2   Blerick         26 14  3  9  45  52- 42              
EFC               2 - 1 2 - 1       1 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 2 0 - 1   Wilhelmina '08  26 12  8  6  44  55- 36              
Heeze             1 - 2 7 - 3 1 - 2       5 - 0 0 - 5 5 - 0 5 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2   Someren         26 12  7  7  43  43- 26 P3 prom      
Laar              1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 2       2 - 6 1 - 4 1 - 6 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 4   EFC             26 12  7  7  43  35- 32 P1           
Marvilde          2 - 3 3 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 2       0 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0   Rood Wit V      26 11  8  7  41  43- 38              
Nieuw Woensel     0 - 1 3 - 0 5 - 3 4 - 3 2 - 2 1 - 4       1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 6 0 - 0 1 - 3   RPC             26 12  2 12  38  53- 43 P2           
NWC               0 - 2 5 - 0 0 - 0 5 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 3       1 - 1 3 - 0 4 - 4 2 - 0 1 - 0 0 - 3   Heeze           26 11  3 12  36  59- 49              
PSV               5 - 0 3 - 2 0 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 2       2 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 1   NWC             26  9  8  9  35  48- 47              
RKVVO             0 - 4 0 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 6 1 - 2 2 - 2 2 - 1       1 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 2   Nieuw Woensel   26  9  8  9  35  42- 54              
Rood Wit V        2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 0 3 - 0 1 - 0       1 - 2 2 - 2 0 - 5   RKVVO           26  9  5 12  32  36- 47              
RPC               1 - 4 4 - 1 0 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 3       3 - 0 1 - 1   PSV             26  8  7 11  30  41- 45 -1 pnt rel  
Someren           2 - 2 3 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 0       0 - 0   Braakhuizen     26  4  8 14  20  33- 61 rel          
Wilhelmina '08    2 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 0 4 - 2 1 - 3 2 - 2 4 - 2 1 - 2         Laar            26  1  7 18  10  25- 72 rel          
                                                                                                                                               
Period-championship 2nd class :                                                                                                                
Zeelandia Middelburg-RPC   0-1 and 1-2   Rijen-EFC  1-4 and 2-2            Final : EFC-RPC      0-1 and 3-1                                       
Someren-Sarto              1-0 and 3-1   Unitas-WSC 0-1 and 2-2            Final : WSC-Someren  2-1 and 2-3  Someren wins on pen.            
Final : EFC-Someren        1-1  Someren wins on pen.                       Someren promoted, WSC and Zeelandia Middelburg relegated            
                                                                                                                                               
3rd class A                                                                                                                                  
Alliance                1 - 3 1 - 0 1 - 6 0 - 0 0 - 4 1 - 5 2 - 1 4 - 2 0 - 4 4 - 2 3 - 4 3 - 2 2 - 4   SC Kruisland    26 20  3  3  63  91- 31 P2 prom      
FC Bergen         2 - 1       2 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 4 3 - 4   Zundert         26 16  5  5  53  64- 43 P1 prom     
BSC               7 - 2 1 - 1       5 - 5 3 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 5 3 - 3 6 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 0 3 - 0   Internos        26 15  6  5  51  70- 45 (P2)         
Cluzona           6 - 1 4 - 2 2 - 1       2 - 2 2 - 3 2 - 4 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 1 6 - 0   Unitas '30      26 15  3  8  48  68- 36 P3           
Hoeven            2 - 0 7 - 2 5 - 3 5 - 5       2 - 1 2 - 4 5 - 1 2 - 2 5 - 2 1 - 2 5 - 1 0 - 3 5 - 5   Steenbergen     26 14  5  7  47  67- 52              
Internos          1 - 1 3 - 2 3 - 1 6 - 3 2 - 2       0 - 3 4 - 0 6 - 2 4 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 2   Cluzona         26 13  6  7  45  78- 52              
SC Kruisland      2 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 1       1 - 1 8 - 1 6 - 1 3 - 2 7 - 2 1 - 2 4 - 0   Hoeven          26 10 10  6  40  64- 52              
Luctor '88        2 - 4 1 - 1 0 - 0 1 - 5 1 - 3 2 - 2 1 - 4       2 - 0 0 - 4 1 - 4 4 - 5 0 - 4 0 - 6   Terneuzen       26 10  4 12  34  45- 56              
Patrijzen         1 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 4 1 - 7 2 - 2       0 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 5   FC Bergen       26  8  8 10  32  46- 54              
RIA W             2 - 2 1 - 4 5 - 0 2 - 6 3 - 0 1 - 3 0 - 5 4 - 3 3 - 0       3 - 7 1 - 0 0 - 2 0 - 2   BSC             26  8  5 13  29  49- 58              
Steenbergen       3 - 2 3 - 3 4 - 3 3 - 2 2 - 2 1 - 6 1 - 2 2 - 0 4 - 0 5 - 1       1 - 2 2 - 1 0 - 1   Alliance        26  7  4 15  25  41- 70 rel          
Terneuzen         2 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 3 1 - 0 1 - 4       0 - 1 1 - 2   RIA W           26  7  2 17  23  39- 80 rel          
Unitas '30        2 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 4 4 - 1 4 - 0 11- 0 2 - 2 3 - 2       2 - 1   Luctor '88      26  2  5 19  11  33- 80 rel          
Zundert           1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 1 4 - 3         Patrijzen       26  1  6 19   9  32- 78 rel          
                                                                                                                                               
3rd class B                                                                                                                                  
ADVENDO                 1 - 2 3 - 0 3 - 4 2 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 5 3 - 2   Baardwijk       26 16  7  3  55  57- 25 P1 prom      
Baardwijk         3 - 0       3 - 3 3 - 1 2 - 1 4 - 2 4 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 2 4 - 0   TSC             26 16  5  5  53  55- 26 P2           
Bavel             0 - 2 0 - 1       1 - 5 3 - 2 2 - 1 2 - 7 2 - 2 2 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 3 4 - 2 3 - 1   Oosterhout      26 16  5  5  53  58- 32 P3           
Beek Vooruit      6 - 4 1 - 3 4 - 3       1 - 3 2 - 1 0 - 3 5 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 0   Beek Vooruit    26 14  3  9  45  64- 61 (P1)         
Gilze             3 - 1 2 - 1 4 - 3 4 - 0       0 - 3 2 - 0 2 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 4 3 - 0   Virtus          26 12  5  9  41  48- 36              
NOAD              0 - 5 0 - 2 3 - 3 0 - 2 4 - 2       2 - 3 0 - 1 1 - 5 1 - 3 1 - 6 1 - 1 3 - 3 0 - 2   RWB             26 11  7  8  40  38- 36              
Oosterhout        2 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 7 3 - 1 2 - 0       1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 2 3 - 2 5 - 1 4 - 1   Waspik          26 11  6  9  39  57- 52              
RWB               1 - 0 0 - 2 4 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 0       1 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 1 5 - 2   SCO             26 10  7  9  37  52- 50              
SCO               6 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 2 5 - 1 0 - 4 1 - 1 3 - 1       0 - 4 2 - 4 2 - 1 2 - 0 2 - 2   Gilze           26 11  4 11  37  43- 44              
TSC               4 - 1 2 - 0 2 - 0 6 - 1 0 - 0 4 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 2       1 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0   Veerse Boys     26  9  7 10  34  47- 43              
Veerse Boys       3 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 4       2 - 1 5 - 3 1 - 3   Bavel           25  8  3 14  27  47- 61              
Virtus            3 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 6 1 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 0       0 - 0 6 - 0   NOAD            26  5  4 17  19  37- 60              
Waspik            4 - 2 0 - 3 3 - 2 6 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 1 5 - 3 1 - 4 1 - 1 3 - 2       2 - 1   Advendo         25  5  1 19  15  40- 66 -1 pnt rel
WDS '19           0 - 3 0 - 4 0 - 3 1 - 3 4 - 2 0 - 3 0 - 5 0 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 6 3 - 5 1 - 5         WDS '19         26  4  2 20  14  29- 80 rel          
Bavel-Advendo declared void                                                                             
                                                                                                                                               
3rd class C                                                                                             
BMC                     1 - 2 3 - 3 2 - 5 3 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1   Emplina         26 17  7  2  58  69- 26 P1 prom      
Boxtel            5 - 0       2 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1   RKJVV           26 16  5  5  52  71- 33 -1 pnt P2   
CHC sv            0 - 2 0 - 0       3 - 4 0 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 6 - 1 1 - 3 2 - 0   DSC             26 13  5  8  44  56- 50 (P1)         
Den Dungen        1 - 2 3 - 0 2 - 3       5 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 2 5 - 0   Vlijmense Boys  26 12  5  9  41  41- 38              
DSC               2 - 1 5 - 2 4 - 2 3 - 1       2 - 2 5 - 2 2 - 1 4 - 2 2 - 4 2 - 3 2 - 2 4 - 1 0 - 0   TGG             26 11  7  8  40  51- 49              
Emplina           2 - 0 6 - 2 3 - 0 5 - 0 1 - 2       4 - 2 4 - 0 4 - 1 0 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 0 6 - 0   Den Dungen      26 11  5 10  38  53- 48              
GVV               0 - 4 1 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2       3 - 4 6 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 2   Haarsteeg       26 10  7  9  37  38- 42              
Haarsteeg         3 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0       1 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 0   St.Michielsgest.26  8 11  7  35  35- 41              
Nieuwkuijk        3 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 1       2 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 1   CHC             26  8  8 10  32  37- 42              
RKJVV             3 - 1 5 - 1 1 - 0 4 - 1 6 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 6 - 1       5 - 3 0 - 2 2 - 0 5 - 2   Zwaluw VFC      26  7  8 11  29  37- 51 P3           
St.Michielsgestel 0 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 5       2 - 2 2 - 1 2 - 1   BMC             26  7  6 13  27  35- 46 rel          
TGG               4 - 3 0 - 0 4 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 1 1 - 7 4 - 0       0 - 2 0 - 2   GVV             26  5 10 11  25  37- 39 rel             
Vlijmense Boys    2 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 2       3 - 0   Boxtel          26  5  7 14  22  30- 51 rel          
Zwaluw VFC        2 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 0 5 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 2         Nieuwkuijk      26  3  7 16  16  32- 66 rel          
                                                                                                                                               
3rd class D                                                                                                                                    
Bladella                3 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 5 3 - 2   Oirschot Vrt    26 21  3  2  66  72- 21 P1 prom      
Dommelen          3 - 1       2 - 1 4 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 5 4 - 0   Wilhelmina Boys 26 18  4  4  58  93- 30 P2           
EMK               1 - 1 2 - 2       0 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 1 5 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 4 0 - 1 1 - 1   SBC             26 15  7  4  52  40- 24 P3           
Hapert            0 - 2 1 - 4 2 - 3       1 - 7 2 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 2   Nijnsel         26 15  3  8  48  52- 38 (P1)
Hilvaria          2 - 2 1 - 0 0 - 0 2 - 1       2 - 3 3 - 2 0 - 4 5 - 2 3 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 3 3 - 1   Hilvaria        26 11  6  9  39  58- 50                       
Nevelo            2 - 4 3 - 3 6 - 3 3 - 4 1 - 1       1 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 6 1 - 0   Dommelen        26 11  5 10  38  53- 48              
Nijnsel           0 - 2 4 - 3 4 - 1 5 - 1 2 - 0 1 - 4       0 - 2 5 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1   Nevelo          26 11  3 12  36  50- 60              
Oirschot Vooruit  2 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2       4 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 0   Bladella        26 10  5 11  35  40- 43              
Oisterwijk        3 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 4 1 - 7 0 - 3 1 - 2 0 - 6       1 - 4 0 - 2 4 - 2 1 - 5 3 - 3   Reusel Sport    26 10  4 12  34  49- 51              
Reusel Sport      2 - 1 2 - 3 1 - 2 4 - 2 6 - 2 2 - 4 1 - 0 2 - 3 2 - 0       2 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 2   EMK             26  8  7 11  31  41- 43              
SBC               1 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 1       2 - 1 1 - 0 2 - 2   Valkenswaard    26  6  6 14  24  35- 47              
Valkenswaard      3 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 1       0 - 5 5 - 0   Hapert          26  7  3 16  24  37- 71 rel          
Wilhelmina Boys   3 - 3 4 - 2 1 - 2 9 - 0 5 - 1 10- 1 3 - 0 1 - 3 5 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 1       3 - 2   Woenselse Boys  26  5  6 15  21  35- 63 rel          
Woenselse Boys    1 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 0 1 - 4 1 - 0 2 - 4 0 - 7 5 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 5         Oisterwijk      26  2  2 22   8  26- 92 rel          
                                                                                                                                               
Period-championship  3rd class 
1st round
Beek Vooruit-Internos    2-1 and 1-6     Unitas '30-Oosterhout     1-1 and 2-1                                                              
Wilhelmina B.-Zwaluw/VFC 1-0 and 1-1     RKJVV-SBC                 0-4 and 2-3
Zundert-HVV '24          5-1 and 2-2     TSC-DSC                   1-1 and 3-1      Nijnsel-PSV        1-2 and 3-1
2nd round
Internos-Unitas '30      4-1             Unitas '30-Dubeldam       1-1              Dubbeldam-Internos 4-2       
Wilhelmina Boys-SBC      1-1             RKVVO-Wilhelmina Boys     3-2              SBC-RKVVO          0-2
TSC-Nijnsel              5-2             Nijnsel-Zundert           0-4              Zundert-TSC        2-0
Zundert promoted, HVV '24 and PSV relegated, Dubbeldam and RKVVO retain 2nd class place
                                                                                                                                           
4th class A                                                                                                                                  
Aardenburg              1 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 4 4 - 3 0 - 5 1 - 5 1 - 2 1 -10 0 - 6 0 - 3 0 - 8   Philippine      26 23  2  1  71 115- 28 P1 prom      
Biervliet         3 - 1       4 - 1 1 - 6 3 - 0 0 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 6 1 - 2 1 - 1   Hontenisse      26 19  1  6  58  77- 34 (P1)         
Breskens          3 - 1 3 - 0       1 - 6 0 - 1 0 - 4 3 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 4 3 - 0 3 - 0 1 - 0   Clinge          26 17  2  7  53  70- 41 P2           
Clinge            2 - 1 2 - 0 2 - 4       4 - 2 1 - 2 3 - 0 5 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 5 2 - 3   Sluiskil        26 15  3  8  48  58- 41              
Corn Boys         4 - 0 2 - 4 2 - 0 1 - 4       2 - 5 2 - 0 0 - 1 2 - 2 6 - 1 1 - 7 2 - 2 1 - 1 3 - 6   Steen           26 14  4  8  46  63- 38              
Hontenisse        3 - 0 6 - 1 4 - 2 1 - 0 9 - 1       2 - 0 2 - 3 1 - 0 4 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 2   Breskens        26 12  5  9  41  51- 47 P3           
Hoofdplaat        3 - 2 4 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 3       2 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 4   IJzendijke      26 13  2 11  41  45- 56              
IJzendijke        3 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 2 4 - 2 0 - 1 3 - 0       3 - 2 3 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 0 0 - 0   Schoondijke     26 11  2 13  35  65- 61              
Koewacht          0 - 4 4 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 7 3 - 5 3 - 0       1 - 2 0 - 7 1 - 0 2 - 3 0 - 1   Oostburg        26 10  3 13  32  45- 62 -1 pnt      
Oostburg          3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 1       3 - 4 4 - 5 4 - 1 3 - 2   Biervliet       26  9  3 14  30  38- 65              
Philippine        9 - 0 6 - 0 5 - 0 3 - 0 4 - 3 3 - 1 4 - 0 6 - 3 3 - 0 5 - 0       8 - 1 5 - 1 2 - 1   Koewacht        26  6  7 13  25  40- 57 rel          
Schoondijke       6 - 1 0 - 3 2 - 4 2 - 3 3 - 2 0 - 2 6 - 1 3 - 4 0 - 2 5 - 1 2 - 6       3 - 3 3 - 2   Corn Boys       26  6  6 14  24  48- 72              
Sluiskil          2 - 1 5 - 2 2 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 1 3 - 1       0 - 1   Hoofdplaat      26  3  3 20  12  31- 68 rel          
Steen             7 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 5         Aardenburg      26  2  1 23   7  29-105 rel         
                                                                                                                                               
4th class B                                                                                                                                  
BVV '63                 1 - 7 2 - 2 2 - 0 0 - 7 2 - 1 0 - 0 2 -10 2 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 2 5 - 1   Victoria '03    26 21  4  1  67  72- 11 P2 prom      
SC Gastel         5 - 3       3 - 3 2 - 1 1 - 2 4 - 0 4 - 2 0 - 2 1 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 1 8 - 2 4 - 0   RBC             26 19  3  4  60  89- 23 P3           
Grenswachters     2 - 1 2 - 0       4 - 2 2 - 0 0 - 4 3 - 1 2 - 5 0 - 4 3 - 1 0 - 5 4 - 0 3 - 2 2 - 2   SC Gastel       26 19  2  5  59  81- 41 (P2) prom    
HSC '28           4 - 2 0 - 4 1 - 3       2 - 0 2 - 4 2 - 0 3 - 0 1 - 4 1 - 1 0 - 2 3 - 1 6 - 2 6 - 2   Grenswachters   26 14  4  8  46  51- 45 P1 prom      
METO              1 - 4 1 - 7 1 - 1 3 - 3       1 - 5 1 - 0 4 - 1 6 - 2 1 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 1   Noordhoek       26 13  5  8  44  58- 41              
Noordhoek         9 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 2       2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 1 4 - 2 3 - 2 3 - 2   ODIO            26 14  2 10  44  61- 56              
NSV               6 - 2 1 - 5 0 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 2       1 - 2 1 - 3 5 - 2 0 - 0 1 - 5 4 - 2 5 - 0   METO            26 10  5 11  35  57- 56             
ODIO              3 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0       0 - 8 3 - 0 0 - 2 5 - 1 2 - 3 4 - 1   SVC             26  9  3 14  30  43- 52              
RBC               6 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 5 - 1       4 - 1 1 - 0 8 - 0 6 - 1 6 - 1   NSV             26  8  4 14  28  43- 56              
SVC               3 - 0 0 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 1       0 - 3 2 - 4 2 - 2 7 - 0   HSC '28         26  8  3 15  27  48- 49              
Victoria '03      5 - 0 10- 1 3 - 0 1 - 0 4 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 0       5 - 0 5 - 0 4 - 2   SC Welberg      26  7  5 14  26  51- 80 rel          
SC Welberg        2 - 2 1 - 3 1 - 6 0 - 6 3 - 6 4 - 1 4 - 1 5 - 1 0 - 4 1 - 3 1 - 1       1 - 1 3 - 4   BVV '63         26  6  5 15  23  49- 87              
WVV '67           1 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 0 3 - 4 1 - 1 0 - 3 2 - 5 0 - 4 0 - 1 0 - 3 1 - 4       2 - 0   WVV '67         26  5  4 17  19  34- 74 rel          
Zeeland Sport     0 - 6 1 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 6 3 - 6 3 - 3 1 - 1 1 - 7 1 - 5 1 - 2 2 - 2 2 - 1         Zeeland Sport   26  2  5 19  11  35-101 rel         
                                                                                                                                               
4th class C                                                                                                                                  
Be Ready                0 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 5 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 0   RCD             26 17  7  2  58  72- 24 P1 prom     
Blauw Wit '81     2 - 4       0 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 3 2 - 2 4 - 4 3 - 1 2 - 6 3 - 2   DIA             26 17  6  3  57  74- 31 P3           
DIA               4 - 1 1 - 2       1 - 3 1 - 0 4 - 1 1 - 0 7 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 2 3 - 1   Right 'Oh       26 14  6  6  48  54- 40 P2 prom      
DSE               2 - 0 4 - 2 3 - 4       0 - 0 3 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 5 0 - 0 1 - 2 1 - 1   Terheijden      26 13  4  9  43  69- 56 (P1)         
SC Elshout        0 - 2 2 - 0 2 - 2 4 - 1       8 - 1 0 - 1 0 - 0 7 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 1   SC Elshout      26 11  5 10  38  54- 34              
SC EMMA           4 - 1 0 - 0 2 - 3 4 - 3 3 - 1       2 - 2 1 - 0 7 - 4 1 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 6 2 - 4   Be Ready        26 10  7  9  37  43- 41              
HHC '09           0 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 3 3 - 1       1 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 4 0 - 0 3 - 2 2 - 2   VCW             26  8  9  9  33  44- 43              
Irene '58         2 - 2 0 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 5 2 - 1 1 - 3       2 - 1 0 - 4 2 - 4 1 - 0 4 - 5 0 - 0   Blauw Wit '81   26  8  9  9  33  40- 48              
OMC               1 - 2 3 - 3 1 -12 0 - 5 1 - 4 3 - 0 1 - 3 2 - 2       1 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 2   DSE             26  9  5 12  32  50- 54              
RCD               3 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 2 7 - 1 5 - 0 5 - 1       3 - 0 7 - 0 3 - 1 2 - 2   HHC '09         26  8  8 10  32  36- 44              
Right 'Oh         2 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 2       1 - 0 3 - 4 1 - 1   SC EMMA         26  9  4 13  31  50- 67              
SSW               0 - 1 0 - 0 0 - 3 3 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2       6 - 2 1 - 0   Irene '58       26  5  6 15  21  27- 62              
Terheijden        4 - 1 3 - 1 4 - 2 6 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 4 3 - 2 2 - 0 2 - 3       1 - 1   SSW             26  4  8 14  20  26- 50 rel          
VCW               3 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 3 4 - 2 4 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 0 3 - 2         OMC             26  4  6 16  17  41- 86 -1 pnt rel
                                                                                                                                               
4th class D                                                                                                                                  
Boeimeer                5 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 3 3 - 4 4 - 4 5 - 1 5 - 2 4 - 0 2 - 1 6 - 2 2 - 2 2 - 2   Groen Wit       26 21  2  3  65  96- 34 P1 prom      
Chaam             3 - 6       1 - 2 1 - 3 0 - 7 0 - 4 0 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 0   Boeimeer        26 13  8  5  47  82- 55 P3           
DIOZ              2 - 2 3 - 2       1 - 6 2 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 4 2 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 4 0 - 1 0 - 0   VVR             26 14  4  8  46  56- 35 (P1)         
Gesta             5 - 0 0 - 0 1 - 1       2 - 2 1 - 4 3 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 0   Schijf          26 14  4  8  46  52- 43              
Gloria UC         0 - 0 2 - 1 2 - 3 0 - 0       1 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 0 6 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 0   Gesta           26 12  9  5  45  51- 33 P2           
Groen Wit         7 - 1 3 - 1 8 - 2 3 - 1 4 - 0       2 - 1 2 - 3 4 - 1 8 - 1 5 - 2 2 - 2 4 - 2 3 - 0   Gloria UC       26 12  6  8  42  52- 38              
RSV               1 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 7       1 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 3 3 - 0   Viola           26 13  3 10  42  46- 41              
Schijf            2 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 4 2 - 3 0 - 2 2 - 0       3 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 1   RSV             26  9  8  9  35  46- 43              
Sprundel          0 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0       2 - 0 3 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 0   Sprundel        26  9  5 12  32  29- 37              
TVC/Breda         2 -11 0 - 1 0 - 2 2 - 4 2 - 4 3 - 3 2 - 2 2 - 5 0 - 2       1 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 2   UVV '40         26  9  3 14  30  36- 52              
UVV '40           2 - 5 0 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 5       3 - 1 1 - 5 2 - 1   DIOZ            26  7  5 14  26  32- 67           
Viola             0 - 3 2 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 5 0 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 0 4 - 0       0 - 2 3 - 1   TVC/Breda       26  6  4 16  22  43- 74              
VVR               3 - 1 5 - 1 4 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 2       4 - 1   Wernhout        26  5  3 18  18  30- 61 rel          
Wernhout          2 - 4 0 - 4 1 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 3 4 - 3         Chaam           26  4  4 18  16  30- 68 rel          
                                                                                                                                                
4th class E                                                                                                                                  
Audacia                 2 - 2 3 - 0 6 - 1 4 - 1 1 - 1 8 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 4 3 - 0 2 - 4 1 - 0   SVSSS           26 22  2  2  68  86- 20 P1 prom      
GSBW              1 - 1       7 - 5 2 - 4 3 - 1 4 - 2 5 - 2 4 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1   VCB             26 14  6  6  48  76- 36 (P1) prom    
Jong Brabant      1 - 2 0 - 3       4 - 2 3 - 4 4 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 7 2 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 4   ZIGO            26 15  2  9  47  63- 43 P3 prom      
Ons Vios          4 - 1 2 - 2 1 - 1       1 - 3 1 - 5 2 - 2 2 - 0 1 - 5 2 - 3 2 - 8 3 - 4 4 - 2 1 - 5   GSBW            26 13  8  5  47  59- 42              
SV Reeshof        5 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 1       1 - 3 2 - 4 4 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 6 0 - 3 4 - 3 0 - 2   TSV Gudok       26 13  5  8  44  67- 45              
RKDSV             1 - 3 2 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 0       2 - 1 3 - 4 0 - 2 6 - 2 1 - 2 2 - 4 5 - 1 2 - 0   Audacia         26 13  5  8  44  70- 49              
SVG               0 - 4 0 - 4 1 - 4 3 - 0 4 - 4 3 - 3       1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 5 0 - 4   Were Di         26 10  5 11  35  48- 49              
SVSOS             0 - 6 0 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 2       0 - 3 2 - 1 1 - 5 0 - 3 2 - 4 1 - 0   SV Reeshof      26 10  4 12  34  50- 63              
SVSSS             4 - 1 3 - 0 2 - 1 7 - 1 1 - 0 5 - 1 3 - 1 5 - 2       0 - 3 5 - 2 3 - 1 4 - 0 6 - 0   RKDSV           26 10  3 13  33  53- 57 P2           
TSV Gudok         2 - 2 1 - 4 4 - 1 5 - 0 1 - 2 6 - 1 6 - 1 4 - 0 2 - 0       1 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 0   Jong Brabant    26  8  4 14  28  49- 66              
VCB               5 - 2 1 - 2 3 - 0 7 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 3 5 - 0 1 - 1 6 - 3       5 - 0 1 - 2 2 - 2   Willem II       26  7  3 16  24  39- 59 rel          
Were Di           2 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 3 4 - 3 1 - 1       0 - 0 1 - 4   SVG             26  5  7 14  22  37- 73              
Willem II         1 - 2 0 - 1 4 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 2       1 - 3   Ons Vios        26  6  4 16  22  44- 87 rel          
ZIGO              2 - 4 1 - 3 5 - 3 5 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 1 7 - 0 0 - 5 2 - 1 1 - 4 2 - 1 3 - 1         SVSOS           26  5  4 17  19  26- 78 rel          
Playoff for 12th place : SVG-Ons VIOS 4-2                                                                                                     
                                                                                                                                               
4th class F                                                                                                                                  
Beesd                   4 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 0 4 - 1 3 - 4 5 - 2 1 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 3 1 - 3 0 - 1   SCR             26 19  2  5  59  71- 27 P3 prom      
Buren             2 - 1       0 - 6 1 - 4 0 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 2   Theole          26 18  4  4  58  71- 31 P2           
BZS               3 - 3 0 - 0       2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 0 0 - 2 0 - 1   Teisterbanders  26 14  7  5  49  55- 27 (P3)         
FC Engelen        6 - 2 4 - 1 1 - 3       1 - 3 1 - 0 0 - 2 9 - 0 0 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 5 4 - 2   Rhelico         26 13  6  7  45  34- 31              
HRC '14           1 - 5 4 - 1 4 - 1 2 - 3       2 - 0 1 - 3 7 - 2 1 - 1 3 - 3 2 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2   Maliskamp       26 13  4  9  43  48- 43              
Jan van Arckel    1 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 4 4 - 3 1 - 1   Wilhelmina      26 12  4 10  40  57- 40              
Maliskamp         2 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 3 0 - 1 4 - 1       3 - 2 0 - 3 2 - 2 0 - 4 2 - 1 0 - 1 3 - 2   FC Engelen      26 12  3 11  39  55- 45              
OSC '45           0 - 3 0 - 1 0 - 4 2 - 3 1 - 5 0 - 4 1 - 5       3 - 3 2 - 1 0 -10 0 - 3 0 - 5 1 - 2   HRC '14         26 11  5 10  38  49- 49 P1           
Rhelico           1 - 1 3 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 1       2 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 2   RKTVC           26 10  5 11  35  58- 49              
RKTVC             3 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 3 5 - 1 2 - 3 1 - 0 8 - 0 1 - 3       1 - 4 5 - 0 0 - 2 3 - 3   BZS             26  9  5 12  32  41- 45              
SCR               5 - 1 5 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 0 4 - 3       2 - 0 4 - 4 3 - 0   Jan van Arckel  26  7  5 14  26  29- 45 rel          
Teisterbanders    3 - 3 7 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 0 4 - 0 7 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 2 2 - 2   Beesd           26  6  7 13  25  54- 58              
Theole            4 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 2 6 - 1 0 - 0 1 - 2 7 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 1       3 - 2   Buren           26  4  6 16  18  28- 64 rel          
Wilhelmina        3 - 1 5 - 1 4 - 2 1 - 3 5 - 1 3 - 0 2 - 2 10- 0 0 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 1 0 - 1         OSC '45         26  2  1 23   7  19-115 rel         
                                                                                                                                             
4th class G                                                                                                                                  
Acht                    1 - 0 4 - 2 3 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 3 8 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 1   Eindhoven AV    26 20  3  3  63  81- 20 P1 prom      
DBS               3 - 3       4 - 1 2 - 0 0 - 4 1 - 2 5 - 0 3 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 1   Acht            26 15  5  6  50  58- 33 P3           
DEES              1 - 2 0 - 3       1 - 2 0 - 7 2 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 5 4 - 7 3 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 4   WODAN           26 14  8  4  50  48- 23 P2 prom      
DVG               1 - 2 1 - 0 4 - 1       1 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 0   Taxandria       26 15  3  8  48  91- 45 (P1) prom    
Eindhoven AV      4 - 0 0 - 0 7 - 1 3 - 1       2 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 7 - 1 5 - 2 8 - 0 1 - 0   Unitas '59      26 15  3  8  48  63- 39              
Essche Boys       0 - 4 2 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 3       1 - 0 0 - 0 0 - 3 2 - 2 6 - 1 1 - 4 0 - 1 0 - 1   Spoordonkse B.  26 14  3  9  45  53- 40              
Pusphaira         1 - 3 2 - 3 2 - 3 2 - 3 0 - 4 2 - 0       1 - 3 2 - 0 0 - 1 5 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 0   DVG             26 12  6  8  42  54- 38              
SCI               4 - 3 3 - 0 5 - 0 3 - 3 1 - 4 1 - 6 6 - 4       2 - 1 2 - 5 6 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 3   DBS             26 10  7  9  37  48- 47              
Spoordonkse Boys  2 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 0       2 - 1 1 - 4 0 - 3 3 - 1 1 - 1   SCI             26  9  5 12  32  45- 61              
Taxandria         0 - 3 2 - 4 8 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 4 8 - 1 6 - 1       4 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 1   Essche Boys     26  7  5 14  26  34- 51              
Tongelre          0 - 6 3 - 5 0 - 2 1 - 8 1 - 0 6 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 2 2 - 8       2 - 3 2 - 0 1 - 1   Vessem          26  6  5 15  23  22- 48              
Unitas '59        1 - 2 3 - 0 6 - 0 2 - 1 4 - 2 5 - 0 1 - 2 3 - 0 4 - 2 2 - 6 4 - 0       2 - 1 1 - 2   Pusphaira       26  6  3 17  21  38- 58              
Vessem            0 - 0 1 - 1 6 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 2       0 - 3   Tongelre        26  6  2 18  20  36- 99 rel          
WODAN             0 - 3 6 - 1 5 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 2 5 - 1 1 - 0 3 - 0         DEES            26  3  2 21  11  27- 96 rel          
                                                                                                                                           
4th class H                                                                                                                                  
Bergeijk                1 - 1 8 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 1 4 - 3 2 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 0   Bergeijk        26 15  9  2  54  70- 24 P3 prom      
BES               2 - 2       3 - 0 4 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 0 2 - 2   De Raven        26 16  5  5  53  41- 21 P1           
Casteren          1 - 4 0 - 2       1 - 5 0 - 1 0 - 7 1 - 4 1 - 1 1 - 2 2 - 5 1 - 3 0 - 4 1 - 3 0 - 2   SDO '39         26 17  0  9  51  56- 40 P2           
DOSKO '32         0 - 5 0 - 1 3 - 0       2 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 5 2 - 2 2 - 2 1 - 1   Netersel        26 13  5  8  44  38- 35 (P3)         
HMVV              0 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 0       1 - 3 1 - 2 6 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1   BES             26 10 10  6  40  40- 31              
Hoogeloon         2 - 4 0 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 0       4 - 1 0 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2   HMVV            26 13  0 13  39  46- 39              
Hulsel            0 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 3       1 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 3   Hoogeloon       26 11  5 10  38  48- 36              
Netersel          1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 0 1 - 2       1 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 0   ZSC             26 11  5 10  38  41- 41              
De Raven          0 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 2 4 - 0       4 - 3 3 - 0 5 - 1 1 - 0 2 - 1   Steensel        26 10  5 11  35  34- 38              
Riethoven         0 - 0 3 - 3 2 - 0 3 - 0 1 - 5 2 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 0       2 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 1   Hulsel          26 10  4 12  34  43- 46              
SDO '39           0 - 4 0 - 4 1 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 0 4 - 0 1 - 0 4 - 2       4 - 3 3 - 2 2 - 1   De Weebosch     26  9  3 14  30  35- 45              
Steensel          2 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 3 2 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 4       3 - 2 2 - 1   Riethoven       26  6  9 11  27  40- 52 rel          
De Weebosch       2 - 0 0 - 1 4 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 0       2 - 4   DOSKO '32       26  4  9 13  21  30- 51 rel          
ZSC               0 - 5 1 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 2 3 - 2 2 - 4 0 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 0         Casteren        26  2  1 23   7  15- 78 rel          
                                                                                                                                                             
1st round  (winners to 2nd round)                                                                                                                   
Hontenisse-SC Gastel     2-2 and 0-4    Breskens-Grenswachters 3-2 and 0-2    VCB-Theole           2-0 and 1-3 VCB wins on pen.                                         
Terheijden-Gesta         4-3 and 2-3    DIA-VVR                1-2 and 1-1    Boeimeer-Right 'Oh   3-3 and 0-4                                                          
RBC-Clinge               2-0 and 7-2    HRC '14-Zigo           0-3 and 0-6    Teisterbanders-RKDSV 4-4 and 1-1 RKDSV wins on pen.                                       
Taxandria-Netersel       4-2 and 2-1    SDO '39-WODAN          0-0 and 0-1    Acht-De Raven        1-0 and 1-1 aet                                                      
2nd round                                                                                                                                                   
Alliance-SC Gastel       2-1 and 0-3    Ria W-Grenswachters    0-1 and 0-4    Bavel-RBC            1-0 and 1-1                                                          
NOAD-Gesta               1-0 and 3-2    BMC-VCB                1-0 and 0-3    GVV-Zigo             2-5 and 1-4                                                          
Right 'Oh-VVR            5-0 and 3-1    Hapert-WODAN           0-1 and 0-2    Taxandria-RKDSV      2-1 and 3-0                                                          
SV Valkenswaard-Acht     1-3 and 2-0  Valkenswaard wins on pen.      
SC Gastel, Right 'Oh, Grenswachters, VCB, WODAN, ZIGO and Taxandria promoted,  Alliance, Ria W, BMC, GVV and Hapert relegated, 
Valkenswaard, NOAD and Bavel retain 3rd class place                                                                                      
                                                                                       
5th class A                                                                                                                                                  
Achtmaal                0 - 0 3 - 0 5 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 2   Lepelstraatse B.26 20  4  2  64  81- 17 P1 prom      
Graauw            0 - 1       0 - 3 0 - 1 1 - 4 0 - 1 3 - 4 3 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 4 1 - 2   Groede          26 17  4  5  55  92- 42 P2 prom      
Groede            1 - 1 4 - 1       5 - 4 3 - 1 4 - 4 1 - 2 7 - 1 8 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 2   Achtmaal        26 12 10  4  46  50- 17 (P1) prom    
Hulsterloo        2 - 1 2 - 2 1 - 4       0 - 2 2 - 3 3 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 3 2 - 3   Vogelwaarde     26 13  6  7  45  62- 54 P3           
Lepelstraatse B.  2 - 1 3 - 0 7 - 1 6 - 2       2 - 0 1 - 1 4 - 0 10- 0 1 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 0   Nieuw Borgvliet 26 11  9  6  42  60- 40              
FC Moerstraten    0 - 0 0 - 2 0 - 7 1 - 3 1 - 1       0 - 1 0 - 6 1 - 3 1 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 4   Sluis           26 13  3 10  42  61- 45              
Nieuw Borgvliet   0 - 0 1 - 2 0 - 3 7 - 1 0 - 4 3 - 0       3 - 3 3 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 0 6 - 0 4 - 4   VIVOO           26 11  6  9  39  49- 54              
NVS               0 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1       3 - 3 0 - 2 3 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 2   SDO '63         26 10  6 10  36  47- 47              
Rimboe            1 - 1 4 - 2 0 -11 4 - 4 0 - 9 1 - 1 1 - 1 2 - 2       0 - 1 3 - 4 4 - 2 3 - 3 3 - 3   Hulsterloo      26 10  3 13  33  49- 68              
SDO '63           1 - 1 4 - 1 1 - 5 2 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 6 2 - 1 5 - 1       0 - 3 5 - 1 3 - 4 0 - 3   NVS             26  7 10  9  31  42- 51              
Sluis             2 - 1 3 - 0 2 - 3 3 - 4 1 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 2 6 - 2 1 - 4       3 - 0 2 - 3 4 - 1   Graauw          26  7  3 16  24  35- 55              
Terhole           0 - 6 0 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 7 1 - 1 3 - 3 5 - 0 0 - 3 0 - 0 2 - 2       1 - 2 2 - 3   Rimboe          26  4  8 14  20  44- 99              
VIVOO             0 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 1       4 - 1   FC Moerstraten  26  3  7 16  16  19- 57              
Vogelwaarde       2 - 1 2 - 1 3 - 2 3 - 4 0 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 1 5 - 5         Terhole         26  2  5 19  11  29- 74              
                                                                                                                                                             
5th class B                                                                                                                                                  
SC Amstelwijck          0 - 7 1 - 5 2 -10 1 - 3 0 - 1 2 - 8 2 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 0 2 - 9 3 - 4   DEVO            26 22  1  3  67  91- 28 prom         
BarÁa             4 - 2       3 - 3 3 - 1 3 - 1 5 - 2 1 - 3 5 - 1 2 - 2 6 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 0   Raamsdonk       26 21  2  3  65 102- 26 P2 prom      
DEVO              9 - 1 4 - 1       2 - 1 1 - 4 3 - 0 3 - 1 8 - 0 4 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 0   DVVC            26 20  2  4  62 100- 29 P1 prom
Dussense Boys     6 - 1 4 - 3 0 - 1       2 - 4 4 - 1 3 - 1 8 - 1 5 - 0 4 - 0 2 - 3 0 - 0 2 - 0 6 - 0   Dussense Boys   26 18  1  7  55  97- 35              
DVVC              17- 0 2 - 2 1 - 0 1 - 6       6 - 1 9 - 0 9 - 0 4 - 1 5 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 2   Barca           26 16  7  3  55  84- 40 P3           
Molenschot        5 - 1 1 - 3 1 - 4 3 - 4 1 - 6       1 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 5 0 - 4 0 - 7 3 - 3 2 - 2   SAB             26 13  3 10  42  55- 39              
Neerlandia '31    3 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 2 1 - 4 2 - 1       4 - 2 4 - 1 5 - 2 1 - 6 2 - 3 2 - 0 2 - 1   Neerlandia '31  26 13  1 12  40  58- 65              
Oranje-Blauw '14  1 - 3 1 - 6 0 - 3 2 -12 0 - 6 4 - 3 2 - 2       2 - 1 1 - 9 1 -10 0 - 1 2 - 2 1 - 2   PCP             26  8  3 15  27  55- 67              
OVV '67           2 - 3 2 - 3 1 - 4 2 - 1 0 - 1 4 - 1 3 - 2 5 - 1       2 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 3   OVV '67         26  8  3 15  27  46- 63              
PCP               0 - 2 1 - 2 2 - 6 0 - 4 1 - 3 9 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 1       0 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 1   TPO             25  7  4 15  25  38- 78              
Raamsdonk         3 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 0 5 - 0 3 - 1 8 - 0 3 - 1 2 - 2       6 - 3 5 - 1 11- 0   De Schutters    26  5  6 15  21  49- 65              
SAB               5 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 3 4 - 0 2 - 4       2 - 1 7 - 0   SC Amstelwijck  25  6  0 20  14  37-129 -4 pnts 
De Schutters      10- 3 2 - 2 1 - 6 0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 7 1 - 2       5 - 2   Molenschot      25  3  3 20  12  38- 95              
TPO               9 - 0 0 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 3 3 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 5 0 - 3 0 - 2 2 - 1         Oranje-Blauw'14 25  2  4 20  10  27-118             
                                                                                                                                                             
5th class C                                                                                                                                                  
Alem                    2 - 0 0 - 0 6 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 0 1 - 1 8 - 1 6 - 0 0 - 0               Berkdijk        22 17  2  3  53  66- 24 P1 prom     
Berkdijk          1 - 0       4 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 2 6 - 0 3 - 1 4 - 4 3 - 0 2 - 1               Alem            22 16  4  2  52  66- 19 P2 prom      
FC Drunen         1 - 4 1 - 5       3 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 6 4 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 1               MEC '07         22 14  2  6  44  49- 21 P3 prom      
DSS '14           0 - 2 0 - 5 1 - 1       0 - 8 3 - 2 2 - 3 1 - 0 0 - 4 2 - 0 1 - 2 0 - 3 7 - 0         RKKSV           22 13  2  7  41  45- 26 (P1)         
Hedel             3 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 1       6 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 4 1 - 1 3 - 1 4 - 2               Hedel           22 12  2  8  38  56- 35              
Heerewaarden      0 - 4 4 - 3 2 - 0 6 - 1 3 - 0       2 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 1 3 - 1 8 - 1         Heerewaarden    22  9  3 10  30  47- 42              
MEC '07           1 - 3 0 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 0 2 - 0       3 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0               RKVSC           22  8  5  9  29  39- 47              
Ophemert          0 - 8 0 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 4 0 - 7       0 - 4 1 - 2 3 - 0 2 - 2               Wadenoijen      22  7  3 12  24  39- 50              
RKKSV             0 - 2 2 - 5 1 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 0       0 - 1 2 - 0 4 - 1               FC Drunen       22  6  4 12  22  27- 46              
RKVSC             2 - 3 0 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 3 3 - 3 0 - 4 2 - 1 1 - 3       0 - 1 4 - 2               SCZ             22  5  3 14  18  19- 54              
SCZ               0 - 0 1 - 7 1 - 4 1 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 3       1 - 2               DSS '14         22  4  3 15  15  20- 64              
Wadenoijen        1 - 6 2 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 4 4 - 5 1 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 6 6 - 1                     Ophemert        22  3  3 16  12  17- 62              
ISC                                       0 -10                         0 - 4       1 -19 -----                                                       
ISC withdrawn                                                                                                                                         
                                                                                                                                                      
5th class D                                                                                                                                           
De Bocht '80            1 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 4 3 - 4 1 - 6 2 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 6 2 - 3   SC Olympus      26 22  1  3  67 121- 35 P3 prom      
Broekhoven        2 - 1       1 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 6 1 - 4 3 - 5 3 - 2 1 - 1 0 - 5 4 - 3 1 - 1   EDN '56         26 20  3  3  63  99- 31 (P3) prom    
DOSL              4 - 2 4 - 3       1 - 0 1 - 4 3 - 0 1 - 5 0 - 4 3 - 2 4 - 0 6 - 0 1 - 2 6 - 3 2 - 2   DVS             26 17  2  7  53 105- 43 P1 prom      
DVS               7 - 0 8 - 0 2 - 1       2 - 2 2 - 0 5 - 2 3 - 4 4 - 1 11- 0 5 - 2 2 - 0 2 - 3 22- 0   DOSL            26 16  1  9  49  71- 50              
EDN '56           13- 2 10- 0 3 - 2 2 - 1       5 - 1 5 - 3 5 - 1 7 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 1   Riel            26 15  1 10  46  67- 52 P2 prom      
Knegselse Boys    4 - 2 1 - 5 1 - 3 1 - 4 1 - 7       0 - 5 1 - 5 2 - 0 1 - 5 3 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 2   Tuldania        26 13  4  9  43  54- 47              
SC Olympus        6 - 2 2 - 3 4 - 3 6 - 0 2 - 2 7 - 0       5 - 2 4 - 1 5 - 0 7 - 0 4 - 1 7 - 2 6 - 0   Waalre          26 12  3 11  39  74- 59              
Riel              3 - 0 3 - 4 5 - 2 1 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 5       1 - 0 0 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 4   Sterksel        26 12  3 11  39  55- 61              
Sterksel          5 - 4 2 - 2 1 - 4 4 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 3 3 - 2       1 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 3 5 - 2   WSJ             26 10  2 14  32  45-100              
Terlo             2 - 0 0 - 4 0 - 1 2 - 5 0 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 3 0 - 1       0 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 3   Broekhoven      25 10  4 11  31  56- 76 -3 pnts     
Tivoli            2 - 4   -   2 - 3 0 - 5 0 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 2       3 - 4 0 - 2 1 - 5   Knegselse Boys  26  6  3 17  21  34- 85              
Tuldania          3 - 1 2 - 3 0 - 3 5 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 5 3 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0       3 - 3 4 - 1   Terlo           26  5  0 21  15  26- 70              
Waalre            3 - 0 4 - 2 1 - 4 2 - 3 3 - 4 7 - 0 2 - 3 1 - 3 2 - 2 4 - 0 5 - 1 4 - 1       3 - 0   De Bocht '80    26  4  2 20  14  44- 96              
WSJ               3 - 2 0 - 6 0 - 4 1 - 4 0 - 3 2 - 1 1 - 7 0 - 5 5 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 1         Tivoli          25  3  3 19  12  25- 71              
                                                                                                                                                      
1st round (winners in 4th class next season, losers to 2nd round)                                                                                     
Koewacht-Achtmaal        1-1 and 2-3    Corn Boys-Groede       2-2 and 2-4    SC Welberg-FC Pretoria (West 2) 1-3 and 2-3                                                  
Irene '58-Raamsdonk      0-2 and 0-2    SC Emma-Vogelwaarde    5-0 and 1-2    BVV '63-Floreant (West 2)       4-3 and 0-3                                                          
Willem II-Riel           1-1 and 2-3    TVC Breda-EDN '56      1-9 and 1-12   DIOZ-DVVC                       0-1 and 3-2 DVVC wins on pen.                                         
SVG-DVS                  1-4 and 1-2    Jan v Arckel-MEC '07   0-2 and 2-1    Beesd-Alem                      4-2 and 3-2                                                          
De Weebosch-Pusphaira    2-3 and 0-1    Vessem-Riethoven       3-3 and 1-1 Vessem wins on pen.                                       
2nd round (winners in 4th class next season)
Koewacht-Corn Boys       2-3 and 1-1    SC Welberg-BVV'63      0-2 and 1-2    Vogelwaarde-DIOZ                0-0 and 0-1                                                          
Irene'58-Barca           2-3 and 9-0    TVC Breda-Willem II    2-0 and 3-3    SVG-Jan v Arckel                1-1 and 3-1                                                          
Alem-RKKSV               0-1 and 4-0    Riethoven-de Weebosch  3-2 and 2-4                                                                                       
                                                                                                                                                             
District South 2                                                                                                                                      
1st class D                                                                                                                                                  
Bekkerveld              0 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 0 5 - 2 6 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 2   Chevremont      26 20  3  3  63  69- 20 P1 prom      
Chevremont        4 - 1       0 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 3 3 - 0 5 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 1 7 - 0 3 - 0 5 - 0   SV Meerssen     26 15  6  5  51  53- 23 P2           
Deurne            2 - 1 1 - 2       3 - 3 0 - 3 5 - 2 5 - 0 3 - 0 3 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 1   Bekkerveld      26 12  8  6  44  55- 36 (P1)         
Heidebloem        4 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 1   Heidebloem      26 12  7  7  43  53- 41 P3           
SV Meerssen       1 - 1 0 - 1 3 - 0 3 - 0       2 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 2   De Valk         26 14  0 12  42  54- 53              
Minor             2 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 2       1 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 3 4 - 0 3 - 0 3 - 3 1 - 2   Minor           26 11  6  9  39  56- 44              
RVU               1 - 1 1 - 6 0 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 0       0 - 1 0 - 3 2 - 4 1 - 5 3 - 1 0 - 4 1 - 2   ZSV             26 10  8  8  38  57- 49              
Sporting Heerlen  0 - 4 1 - 3 2 - 4 2 - 1 0 - 8 0 - 4 1 - 1       6 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 2   Susteren        26 10  7  9  37  49- 47              
SSS '18           2 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 4 3 - 2 2 - 0 2 - 0       2 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 2 1 - 1   Wittenhorst     26 10  6 10  36  49- 37              
Susteren          1 - 3 1 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 0 4 - 0       3 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1   SV Venray       26  9  7 10  34  53- 62              
De Valk           0 - 4 0 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 4 8 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 1       4 - 1 1 - 0 2 - 5   Deurne          26 10  2 14  32  49- 54              
SV Venray         4 - 2 1 - 5 3 - 1 4 - 2 0 - 4 3 - 5 7 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 3       1 - 1 3 - 3   SSS '18         26  7  6 13  27  39- 57              
Wittenhorst       0 - 0 1 - 0 0 - 4 9 - 0 0 - 2 0 - 3 5 - 0 4 - 2 2 - 2 5 - 0 3 - 2 1 - 2       1 - 1   Sport. Heerlen  26  5  2 19  17  30- 74 rel          
ZSV               1 - 1 1 - 3 7 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 4 7 - 0 4 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 3         RVU             26  1  4 21   7  15- 84 rel          
                                                                                                                                                      
2nd class G                                                                                                                                                  
ADVEO                   3 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 3 4 - 2 2 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 0   VV Schaesberg   26 17  6  3  57  80- 25 P2 prom      
BSV Limburgia     3 - 0       0 - 0 1 - 5 5 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 0 6 - 2 2 - 4 0 - 2   Venlosche Boys  26 14  6  6  48  49- 31 (P2)         
Caesar            3 - 0 1 - 2       1 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 2 3 - 3 5 - 0 1 - 3 1 - 1   Eijsden         26 13  8  5  47  60- 36              
Eijsden           4 - 1 4 - 0 4 - 1       3 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 0   Geusselt Sport  26 13  7  6  46  56- 50              
Geusselt Sport    5 - 1 1 - 5 0 - 1 2 - 1       2 - 0 3 - 3 1 - 0 0 - 2 4 - 2 0 - 0 3 - 3 4 - 4 3 - 2   De Ster         26 10  9  7  39  65- 49              
GSV '28           5 - 1 5 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 1       4 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 2 4 - 3 1 - 5 3 - 0   BSV Limburgia   26 11  6  9  39  56- 50              
Langeberg         2 - 1 0 - 2 0 - 6 2 - 7 1 - 1 2 - 4       4 - 5 0 - 7 0 - 2 1 - 2 0 - 5 0 - 2 0 - 3   Scharn          26 11  5 10  38  50- 49 P3           
Laura-Hopel Cmb.  3 - 0 2 - 0 0 - 3 0 - 3 2 - 4 1 - 1 3 - 1       0 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 4   Laura-Hopel C.  26 10  6 10  36  42- 41 P1           
VV Schaesberg     6 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 2 8 - 0 5 - 0 1 - 2       6 - 0 3 - 1 7 - 1 1 - 1 4 - 2   Caesar          26  8  7 11  31  42- 40              
Scharn            3 - 1 3 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 2 4 - 1 0 - 3 2 - 1       1 - 1 1 - 1 5 - 3 4 - 1   GSV '28         26  8  7 11  31  42- 54              
SHH               2 - 2 1 - 5 4 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 2       0 - 2 2 - 2 0 - 1   SHH             26  7  9 10  30  39- 44              
Simpelveld        5 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 3 1 - 3       2 - 1 2 - 4   Simpelveld      26  9  2 15  29  43- 65 rel          
De Ster Stein     3 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 6 5 - 1 4 - 0 6 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 1       1 - 4   ADVEO           26  7  3 16  24  36- 64 rel          
Venlosche Boys    2 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 1 6 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0         Langeberg       26  2  3 21   9  27- 89 rel          
                                                                                                                                                      
2nd class H                                                                                                                                                  
Best Vooruit            0 - 2 0 - 5 2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 2   Volharding      26 15  7  4  52  63- 36 P1 prom      
BVV               4 - 0       3 - 1 3 - 0 3 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 3 2 - 6 0 - 1 4 - 0 3 - 1 6 - 3 1 - 1   Prinses Irene   26 13  8  5  47  54- 33 (P1)         
Erp               3 - 4 2 - 1       2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3   Heeswijk        26 12  9  5  45  56- 33 P3           
EVVC              1 - 0 2 - 1 1 - 0       3 - 1 1 - 4 3 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 1   Erp             26 12  6  8  42  39- 33              
Heeswijk          2 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 0       2 - 2 3 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 3   Helvoirt        26 11  8  7  41  46- 32              
Helmondia         0 - 3 4 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 5       1 - 1 1 - 1 4 - 5 0 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 4   BVV             26 13  2 11  41  56- 45              
Helvoirt          2 - 2 0 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 1       3 - 2 5 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 0   EVVC            26 11  5 10  38  45- 48 P2           
Mierlo-Hout       1 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 2       2 - 0 1 - 1 4 - 1 0 - 0 0 - 4 2 - 3   Helmondia       26  9  7 10  34  41- 47              
ODC               1 - 4 2 - 1 0 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 1 0 - 1       1 - 5 2 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 3   Mierlo-Hout     26  9  6 11  33  32- 41              
Prinses Irene     1 - 1 3 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2       0 - 0 2 - 2 7 - 0 0 - 4   Best Vooruit    26  8  5 13  29  37- 46              
Real Lunet        2 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 3 1 - 8 0 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 3 3 - 5       2 - 0 0 - 1 1 - 4   ODC             26  7  7 12  28  43- 56 rel          
Sparta '25        2 - 0 1 - 3 0 - 1 4 - 5 3 - 3 2 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 4 3 - 2       2 - 5 0 - 4   Venhorst        26  8  4 14  28  39- 55 rel          
Venhorst          2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 3       2 - 3   Sparta '25      26  5  8 13  23  36- 55 rel          
Volharding        1 - 0 3 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 5 1 - 0 2 - 2 1 - 2 6 - 1 2 - 1 4 - 4 1 - 1 1 - 1         Real Lunet      26  5  6 15  21  35- 62 rel        
                                                                                                                                                      
Period-championship 2G / 2H :                                                                                                                        
Venlosche Boys-Prinses Irene 1-0 and 2-1    SSS '18-EVVC      1-0 and 2-1      Final : Venlosche Boys-SSS '18      2-2 and 1-2                                                              
Heeswijk-Laura Hopel Comb.   1-1 and 1-2    Scharn-SV Deurne  2-1 and 2-5      Final : SV Deurne-Laura Hopel Cmb.  5-0 and 1-1                                                           
                                                                               No promotion / relegation                                              
                                                                                                                                                      
3rd class A                                                                                                                                                  
BMR                     2 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 3 5 - 0 4 - 4 2 - 4 4 - 0 4 - 1   Heer            26 16  5  5  53  47- 26 P1 prom      
Bunde             1 - 1       0 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 4 3 - 2 3 - 0   SCM             26 14  8  4  50  64- 31 P3           
Heer              2 - 0 2 - 0       1 - 0 4 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 1 7 - 0   UOW '02         26 13  6  7  45  56- 37 (P1) prom    
VV Hellas         5 - 0 0 - 0 3 - 3       2 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 3 4 - 1 3 - 2   SVME            26 13  6  7  45  44- 31 P2           
Leonidas W        1 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 2       2 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 2   Sportclub '25   26 13  3 10  42  44- 34              
RKHBS             1 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 0       0 - 3 3 - 2 3 - 0 0 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 0   SVN Landgraaf   26  9 12  5  39  43- 35              
RKVVM             0 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0       2 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 0   BMR             26 10  8  8  38  46- 42              
SCM               4 - 4 4 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 0       4 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0 14- 0   Leonidas W      26  8  8 10  32  39- 45              
Sportclub '25     0 - 2 5 - 0 1 - 0 2 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 2 5 - 1       3 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 0   VV Hellas       26  7 10  9  31  48- 48              
SVME              0 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 2       3 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 1   RKVVM           26  8  7 11  31  31- 33              
SVN Landgraaf     4 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 3       0 - 0 1 - 1 4 - 1   WDZ             26  9  4 13  31  34- 42 rel          
UOW '02           4 - 2 4 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 4 3 - 0 0 - 3 4 - 1       1 - 2 1 - 0   RKHBS           26  7  7 12  28  28- 37 rel          
WDZ               1 - 2 2 - 0 0 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1       0 - 4   Bunde           26  5  6 15  21  23- 48 rel          
Willem I          0 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 5 0 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 4 0 - 7 1 - 4         Willem I        26  4  2 20  14  22- 80 rel          
                                                                                                                                                             
3rd class B                                                                                                                                                  
DESM                    1 - 2 1 - 1 2 - 0 5 - 2 0 - 4 1 - 2 3 - 0 0 - 4 2 - 2 2 - 3 3 - 2 4 - 0 2 - 2   Veritas         26 18  5  3  59  74- 32 P1 prom      
DVO               5 - 0       2 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 6 4 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 2   FC Hoensbroek   26 15  7  4  52  69- 26 P3 prom      
FC Geleen Zuid    0 - 2 2 - 2       4 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 1   FC Geleen Zuid  26 15  5  6  50  58- 35 (P1)         
Haslou            0 - 2 1 - 2 1 - 4       0 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 3 4 - 3 2 - 2 1 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 0   Spaubeek        26 15  4  7  49  65- 45 P2           
HEBES             2 - 3 1 - 1 2 - 1 5 - 2       1 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 3 0 - 0 1 - 3 5 - 3 4 - 0 1 - 2   MMC Weert       26 15  4  7  49  58- 43              
FC Hoensbroek     2 - 0 4 - 0 2 - 2 4 - 1 6 - 1       2 - 0 3 - 1 8 - 1 2 - 0 3 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 1   DVO             26 12  4 10  40  48- 37              
MMC Weert         4 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 1       1 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 2   HEBES           26 11  3 12  36  47- 48              
Neerbeek          1 - 1 2 - 2 0 - 4 4 - 1 0 - 3 2 - 1 5 - 0       2 - 1 0 - 2 2 - 7 2 - 4 3 - 0 3 - 3   Sittard         26 10  5 11  35  37- 45              
PSV '35/Vlodrop   1 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 0       1 - 2 2 - 5 2 - 2 2 - 0 1 - 3   DESM            26 10  5 11  35  45- 55              
Sittard           2 - 3 0 - 3 0 - 1 4 - 4 2 - 4 0 - 4 3 - 2 0 - 1 2 - 0       0 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 0   Neerbeek        26  8  5 13  29  37- 58              
Spaubeek          4 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 2 3 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 4 3 - 1       4 - 3 4 - 4 1 - 2   SVC 2000        26  7  3 16  24  45- 51 rel         
SVC 2000          5 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 2 6 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 1       0 - 1 0 - 3   PSV '35/Vlodrop 26  7  3 16  24  40- 61 rel          
Vaesrade          1 - 5 0 - 4 0 - 5 2 - 4 1 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 0 4 - 4 0 - 3 0 - 3 0 - 3       2 - 2   Haslou          26  6  5 15  23  40- 70 rel          
Veritas           4 - 0 3 - 1 4 - 2 9 - 1 3 - 0 2 - 5 2 - 4 4 - 1 4 - 1 6 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 2         Vaesrade        26  1  6 19   9  23- 80 rel          
                                                                                                                                                             
3rd class C                                                                                                                                                 
Baarlo                  0 - 1 4 - 4 2 - 2 6 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 4 4 - 5 2 - 2 5 - 1   IVO             26 17  6  3  57  53- 24 P3 prom      
GFC '33           2 - 4       1 - 1 0 - 4 6 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 2 4 - 0 0 - 4 1 - 2   Oranje Zwart H. 26 16  2  8  47  67- 44 -3 pnts P2 prom      
Spcl. Irene       1 - 2 2 - 2       0 - 2 4 - 1 1 - 0 1 - 3 5 - 2 1 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 0   Sparta '18      26 13  6  7  45  63- 51 P1           
IVO               1 - 0 0 - 1 1 - 0       1 - 1 0 - 0 2 - 0 4 - 2 6 - 3 3 - 0 7 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 1   MVC '19         26 13  5  8  44  62- 43 (P3)            
Kwiek Venlo       1 - 1 5 - 2 1 - 5 1 - 2       2 - 5 1 - 0 2 - 6 0 - 2 1 - 5 0 - 7 0 - 5 2 - 7 2 - 0   Merefeldia      26 12  6  8  42  54- 35              
Merefeldia        4 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 2 0 - 2       0 - 4 4 - 0 1 - 4 1 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 0 16- 0   Rood Wit '62    26 12  5  9  41  62- 51              
MVC '19           0 - 2 3 - 5 3 - 2 2 - 1 10- 1 4 - 3       2 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 3 1 - 0   Spcl. Irene     26 11  6  9  39  57- 38              
FC Oda            0 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 1 4 - 0       0 - 5 3 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 5 2 - 1   GFC '33         26 12  3 11  39  52- 53              
Oranje Zwart H.   3 - 2 2 - 3 3 - 2 3 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 2       2 - 1 6 - 3 5 - 0 1 - 2 1 - 0   Baarlo          26 10  7  9  37  55- 49              
Panningen         2 - 3 1 - 4 4 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 4 - 1 3 - 4       6 - 2 4 - 0 0 - 2 12- 0   SJVV            26 10  4 12  34  50- 51              
Rood Wit '62      1 - 6 1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 2 3 - 3       1 - 1 9 - 1 4 - 1   Panningen       26  9  4 13  31  65- 55 rel          
SJVV              3 - 2 5 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 3       3 - 3 8 - 1   FC Oda          26  9  1 16  28  40- 60              
Sparta '18        0 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 0 4 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 3 4 - 3       3 - 2   Kwiek Venlo     26  5  3 18  18  35- 91 rel          
VOS               5 - 1 2 - 3 0 - 0 0 - 1 4 - 4 0 - 1 0 - 9 2 - 3 1 - 2 4 - 3 3 - 4 1 - 3 1 - 7         VOS             26  3  2 21  11  32-102 rel          
                                                                                                                                                             
3rd class D                                                                                                                                                  
SV Avanti '31           4 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 4 4 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 5 1 - 1 1 - 4 1 - 3   Rhode           26 15  5  6  50  43- 24 P1 prom      
Avesteyn          1 - 1       0 - 0 0 - 2 3 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 6 1 - 2 0 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 3 1 - 4   Stormvogels'28  26 15  3  8  48  50- 36 P3           
Boekel Sport      0 - 2 5 - 0       0 - 0 3 - 0 5 - 2 1 - 0 1 - 3 1 - 0 3 - 5 1 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 0   DAW             26 14  6  6  48  37- 24 P2           
DAW               0 - 3 3 - 2 1 - 2       2 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0 4 - 2 3 - 2 1 - 1   Margriet        26 12  7  7  43  51- 38 (P1)         
Hapse Boys        0 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 2       1 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 4 0 - 5 1 - 1 0 - 2 0 - 0   Volkel          26 11  9  6  42  45- 35              
Margriet          1 - 1 5 - 0 2 - 6 0 - 2 2 - 1       3 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 2 4 - 0 4 - 0   Boekel Sport    26 12  6  8  42  42- 33              
Nooit Gedacht     1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 1       2 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 5   Nulandia        26 10 11  5  41  43- 26              
Nulandia          1 - 1 4 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 1       0 - 0 2 - 1 0 - 0 0 - 0 3 - 2 2 - 2   Vitesse '08     26 12  5  9  41  53- 43              
Rhode             1 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 0 5 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 2       1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1   SV Avanti '31   26 11  6  9  39  47- 42              
Stormvogels '28   3 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 1 4 - 3 2 - 3 2 - 0       2 - 7 1 - 1 1 - 4 2 - 0   Uden FC         26  9 11  6  38  57- 35              
FC Uden           2 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 3 6 - 1 0 - 3 5 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2       0 - 0 1 - 1 2 - 2   Nooit Gedacht   26  7  5 14  26  31- 50              
Vianen Vooruit    4 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 7 0 - 2 0 - 4 2 - 3 1 - 6       2 - 4 0 - 2   Vianen Vooruit  26  4  7 15  19  31- 63              
Vitesse '08       4 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 2 4 - 2       1 - 2   Avesteyn        26  2  6 18  12  23- 66 rel          
Volkel            2 - 4 2 - 0 1 - 1 0 - 0 4 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 4 0 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 1         Hapse Boys      26  2  5 19  11  24- 62 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 3rd class :                                                                                                                              
1st round (winners to 2nd round)
UOW '02-Simpelveld              3-1 and 4-1   Sparta '18-Spaubeek  1-1 and 4-1   Margriet-Venhorst  0-0 and 3-4                                                                  
FC Geleen Zuid-SVME             0-0 and 1-2   SCM-FC Hoensbroek    1-4 and 4-2                                                                                             
Oranje Zwart H.-Stormvogele '28 2-1 and 4-3   DAW-MVC '19          1-1 and 4-1                                                                                             
2nd round (winners + best nr. 2 play in 2nd class next season, best nr. 2 because of merger between Lindenheuvel and Heidebloem) 
SVME-FC Hoensbroek              0-3           SHH-SVME             3-0           FC Hoensbroek-SHH    2-2  Hoensbroek wins on pen.                             
Sparta '18-Venhorst             1-1           UOW '02-Sparta '18   2-1           Venhorst-UOW '02     1-2                                                      
DAW-Oranje Zwart H.             3-3           ODC-DAW              0-2           Oranje Zwart H.-ODC  6-2                                                    
UOW '02, FC Hoensbroek and Oranje Zwart H. promoted, Simpelveld, Venhorst and ODC relegated. SHH retains 2nd class place.                                  
                                                                                                                                                             
4th class A                                                                                                                                                  
Daalhof                 1 - 2 1 - 3 0 - 2 4 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 4 2 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 7 0 - 2 3 - 3   Schimmert       26 19  2  5  59  59- 31 P2 prom      
SV Geuldal        2 - 1       1 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1 4 - 1 4 - 2 0 - 2 0 - 3 4 - 0 2 - 3 1 - 2 2 - 2   RKVCL           26 19  2  5  58  72- 34 -1 pnt P3   
De Heeg           1 - 3 2 - 0       0 -15 1 - 8 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 2 0 -10 1 - 6 1 - 6 3 - 5 0 - 5   Walram          26 15  6  5  51  70- 25 (P2)         
SV Hulsberg       0 - 2 2 - 1 5 - 0       0 - 2 3 - 2 0 - 0 5 - 2 2 - 3 1 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 2 2 - 1   RKVVL/Polaris   26 15  6  5  51  69- 35              
SC Jekerdal       4 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 2       2 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 0   SV Hulsberg     26 12  4 10  40  58- 42              
Keer              3 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 4 0 - 1       1 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 1   RKASV           26 11  5 10  38  50- 47              
Partij            3 - 1 1 - 4 3 - 0 1 - 3 2 - 0 4 - 0       0 - 3 3 - 3 0 - 2 0 - 5 4 - 5 1 - 3 1 - 4   RKHSV           26 11  4 11  37  46- 39              
RKASV             4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 2 6 - 1       4 - 1 1 - 5 2 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 1   SC Jekerdal     26 10  5 11  35  42- 34              
RKHSV             4 - 2 2 - 2 9 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 1       5 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 0   SV Geuldal      26 10  5 11  35  44- 39              
RKVCL             2 - 0 1 - 5 3 - 2 5 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 0       2 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 3   SCG             26 11  3 12  33  51- 53 -3 pnts P1   
RKVVL/Polaris     2 - 1 3 - 1 8 - 0 7 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 1       3 - 2 2 - 2 1 - 2   Keer            26  9  5 12  32  26- 42 rel          
SCG               3 - 3 2 - 2 3 - 0 0 - 3 0 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 3       3 - 0 0 - 3   Daalhof         26  7  2 17  23  42- 76 rel          
Schimmert         8 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0       3 - 1   Partij          26  5  2 19  17  34- 72 rel          
Walram            11- 1 2 - 0 7 - 0 1 - 1 2 - 0 7 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 0         De Heeg         26  2  1 23   5  21-115 -2 pnts rel  
                                                                                                                                                             
4th class B                                                                                                                                                  
Amstenrade              2 - 0 0 - 4 0 - 3 0 - 4 1 - 6 1 - 3 1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 2 1 - 0 2 - 3   Kerkrade-West   26 20  4  2  64  93- 24 P2 prom      
Haanrade          1 - 0       2 - 5 0 - 1 0 - 8 2 - 1 0 - 4 2 - 5 2 - 0 5 - 1 4 - 2 4 - 3 3 - 2 2 - 3   Heksenberg      26 19  2  5  59  83- 34 P1 prom      
Heksenberg        7 - 1 3 - 0       1 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 2 7 - 2 3 - 2 5 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 2 7 - 0   Voerendaal      26 18  3  5  57  73- 32 (P2) prom    
Kakertse Boys     0 - 1 1 - 0 0 - 2       0 - 4 2 - 0 2 - 6 1 - 1 2 - 0 3 - 4 3 - 4 1 - 3 2 - 1 1 - 0   De Leeuw        26 17  6  3  57  82- 47 P3           
FC Kerkrade-West  6 - 2 4 - 0 4 - 1 2 - 2       3 - 2 6 - 1 5 - 0 8 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1   Weltania        26 11  5 10  38  63- 47              
KVC Oranje        2 - 2 1 - 1 2 - 4 3 - 4 0 - 2       3 - 5 1 - 3 6 - 2 1 - 2 1 - 7 1 - 0 2 - 5 0 - 3   RKTSV           26 10  3 13  33  50- 83              
De Leeuw          1 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 1 4 - 3 3 - 0       6 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 0 6 - 3 3 - 2   Kakertse Boys   26 10  2 14  32  38- 48              
NEC '92           2 - 5 2 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 2       3 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 3 0 - 3 0 - 0   Haanrade        26  9  3 14  30  40- 65              
Schinveld         4 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 7 2 - 3 4 - 3 6 - 1       1 - 3 0 - 2 2 - 5 3 - 3 3 - 2   Zwart Wit '19   26  8  5 13  29  36- 50              
RKTSV             3 - 4 1 - 1 1 - 6 3 - 2 0 - 5 3 - 5 1 - 5 2 - 4 3 - 1       1 - 4 1 - 8 5 - 1 2 - 0   Wijnandia       26  8  3 15  27  54- 63              
Voerendaal        3 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 1 4 - 0 4 - 2 3 - 0 5 - 0 5 - 1       1 - 2 5 - 0 2 - 2   NEC '92         26  7  6 13  27  44- 72              
Weltania          2 - 1 5 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 2 7 - 0 1 - 3       2 - 2 4 - 2   Schinveld/ArxICT26  7  3 16  24  41- 72              
Wijnandia         5 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 2 3 - 5 2 - 0 2 - 4 5 - 2 1 - 0 4 - 0 2 - 3 1 - 1       0 - 3   Amstenrade      26  7  2 17  23  36- 71 rel          
Zwart Wit '19     3 - 1 0 - 1 0 - 4 1 - 3 0 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 1         KVC Oranje      26  6  3 17  21  44- 69 rel          
                                                                                                                                                             
4th class C                                                                                                                                                  
Born                    1 - 3 0 - 0 1 - 1 6 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 7 - 1 1 - 1 1 - 0 6 - 0   Centrum Boys    26 22  2  2  68 132- 29 P2 prom      
Centrum Boys      1 - 2       4 - 2 4 - 2 10- 0 2 - 2 9 - 0 3 - 0 11- 1 7 - 2 11- 2 3 - 0 4 - 1 8 - 0   Born            26 17  7  2  58  55- 15 (P2)         
Doenrade          3 - 2 1 - 4       4 - 0 3 - 3 1 - 1 0 - 4 2 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 2   Lindenheuvel    26 13  4  9  43  61- 40              
Havantia          0 - 2 2 - 6 0 - 2       2 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 0 6 - 3 3 - 6 2 - 0 3 - 1 1 - 3 0 - 1   Obbicht         26 12  7  7  43  42- 38 P1           
HBC '09           0 - 2 0 - 6 5 - 3 5 - 1       2 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 4 0 - 1   Sport.Sitt.'13  26 12  5  9  41  46- 37              
Lindenheuvel      1 - 3 2 - 4 6 - 0 4 - 1 4 - 3       2 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 0 2 - 0 4 - 1   FC Ria          26 11  4 11  37  49- 54 P3           
Obbicht           0 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 1       2 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1   OVCS            26  9  9  8  36  41- 39              
OVCS              0 - 0 0 - 3 3 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 2 1 - 0       1 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 0 1 - 1 2 - 1   SVM Munstergel. 26  9  7 10  34  42- 51              
FC Ria            0 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 5 1 - 1 5 - 2       5 - 3 4 - 0 2 - 5 2 - 0 2 - 2   SVE             26  9  6 11  33  46- 45              
Roosteren         0 - 1 0 - 5 4 - 1 3 - 0 4 - 3 0 - 6 1 - 3 0 - 0 0 - 2       3 - 4 1 - 3 2 - 1 2 - 0   Roosteren       26  9  5 12  32  44- 57              
Schinnen          0 - 3 2 - 7 2 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 2       0 - 3 0 - 2 1 - 4   HBC '09         26  8  4 14  28  41- 65 rel          
Sport.Sittard '13 0 - 2 0 - 5 1 - 0 4 - 1 1 - 3 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 1 6 - 1       2 - 1 0 - 0   Doenrade        26  7  4 15  25  30- 63 rel         
SVE               1 - 1 0 - 6 8 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 5 3 - 1 3 - 1 6 - 1 1 - 3       2 - 1   Havantia        26  6  4 16  22  39- 70 rel          
SVM Munstergeleen 1 - 2 3 - 3 1 - 2 6 - 2 2 - 4 1 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1         Schinnen        26  3  2 21   8  24- 89 -3 pnts rel
                                                                                                                                                             
4th class D                                                                                                                                                  
Brevendia               1 - 2 3 - 3 5 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 2 5 - 1   SV Budel        26 18  5  3  59  57- 18 P3 prom      
SV Budel S        2 - 0       0 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0   Haelen          26 18  4  4  58  60- 27 P2 prom      
Cranendonck       1 - 3 1 - 1       3 - 1 1 - 6 1 - 4 2 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 0 4 - 0 2 - 1   Spcl. Leeuwen   26 15  6  5  51  48- 22 P1 prom     
GKC               3 - 0 0 - 4 0 - 1       1 - 3 1 - 3 1 - 2 4 - 2 3 - 2 5 - 1 0 - 3 3 - 2 1 - 2 2 - 1   RKVB            26 15  5  6  50  54- 26 (P3) prom    
Haelen            3 - 3 0 - 2 1 - 0 4 - 1       2 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 0 4 - 1 4 - 1   RKSVO           26 13  3 10  42  55- 44              
SC Leeuwen        0 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 1 4 - 2       2 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 0   Brevendia       26 10  5 11  35  51- 47              
Linne             0 - 4 0 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 2       1 - 1 0 - 3 0 - 5 3 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 0   Maarheeze       26  8 10  8  34  36- 31              
Maarheeze         1 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1 4 - 1       1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 0   SSE             26  8 10  8  34  30- 39              
RKESV             1 - 2 0 - 6 1 - 0 2 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 1       0 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1   GKC             26  9  3 14  30  43- 51              
RKSVO             5 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 1 5 - 0 1 - 0 4 - 1       2 - 2 3 - 1 4 - 2 3 - 2   Stevensweert    26  9  3 14  30  38- 58              
RKVB              2 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 5 - 1       5 - 0 3 - 0 3 - 2   Cranendonck     26  7  8 11  29  32- 42              
SSE               3 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 3       0 - 0 2 - 0   RKESV           26  6  7 13  25  30- 48              
Stevensweert      2 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 4 3 - 0       3 - 2   Linne           26  6  3 17  21  26- 59 rel          
SVH '39           0 - 3 0 - 6 1 - 0 0 - 4 2 - 3 0 - 3 3 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 6 1 - 2 3 - 3 4 - 2         SVH 39          26  3  2 21  11  27- 75 rel          
                                                                                                                                                             
4th class E                                                                                                                                                  
Belfeldia               3 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 4 6 - 1 6 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 2 4 - 1   HBSV            26 19  4  3  61  70- 22 P1 prom     
BEVO              2 - 0       5 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 0 3 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 0 2 - 2   VVV '03         26 16  4  6  52  66- 36 P2           
Bieslo            4 - 2 3 - 4       5 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 2 4 - 0 2 - 3 0 - 2   Helden          26 15  6  5  51  44- 27 (P1)         
FCV               0 - 1 1 - 1 5 - 1       2 - 1 0 - 1 4 - 0 4 - 3 1 - 5 1 - 4 2 - 2 0 - 3 1 - 0 4 - 3   BEVO            26 11 10  5  43  53- 39              
HBSV              5 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 0       1 - 0 7 - 0 5 - 2 5 - 0 5 - 3 1 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 0   FCV             26 12  4 10  40  44- 45              
Helden            2 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 0       1 - 3 3 - 3 2 - 0 4 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 2   RKMSV           26 10  8  8  38  50- 45              
VV Kessel         5 - 0 3 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 2       3 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 1   Belfeldia       26 10  2 14  32  44- 47 P3           
Koningslust       2 - 0 1 - 4 5 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 6       4 - 0 3 - 3 5 - 4 0 - 0 3 - 6 1 - 5   Melderslo       26  8  8 10  32  36- 42              
Melderslo         0 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1 4 - 2 4 - 1       1 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 5   Bieslo          26  9  5 12  32  56- 63              
Reuver            2 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 4 3 - 3 5 - 3 1 - 1       0 - 4 4 - 2 4 - 1 0 - 4   Swalmen         26  8  5 13  29  32- 39              
RKMSV             2 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 2 0 - 6 0 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 1 4 - 1       3 - 2 4 - 3 2 - 2   Reuver          26  6  9 11  27  47- 65 rel          
Swalmen           0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 0 5 - 0 0 - 0 1 - 2 0 - 3       1 - 2 0 - 4   TSC '04         26  7  4 15  25  47- 61              
TSC '04           3 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 4 2 - 2 6 - 1 1 - 3 4 - 1 0 - 1 1 - 1       1 - 3   VV Kessel       26  5  9 12  24  39- 58 rel          
VVV '03           1 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 2 5 - 1         Koningslust     26  5  4 17  19  49- 88 rel          
                                                                                                                                                             
4th class F                                                                                                                                                  
ASV '33                 1 - 1 2 - 0 1 - 7 10- 0 3 - 3 4 - 2 2 - 1 6 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 1   Handel          26 17  5  4  56  85- 28 P1 prom      
Bavos             1 - 0       6 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 0 0 - 2 1 - 0 4 - 0   Ysselsteyn      26 17  3  6  54  78- 29 P3           
Bruheze           3 - 2 4 - 3       0 - 2 6 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 3 6 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 4 3 - 4   Bavos           26 15  4  7  49  54- 35 (P1)         
Handel            4 - 1 3 - 2 3 - 1       11- 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 0 1 - 3   ASV '33         26 14  4  8  46  56- 44              
HVV Helmond       3 - 0 1 - 2 1 - 7 1 -10       4 - 2 2 - 4 1 - 5 4 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 0   MVC             26 13  5  8  44  40- 33              
Keldonk           5 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 3       2 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 7   Mifano          26 11  5 10  38  37- 48              
Leunen            2 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 0       1 - 3 1 - 5 2 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 1 0 - 1   Lierop          26 10  7  9  37  48- 45              
Lierop            2 - 2 0 - 1 4 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 4       2 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3   Keldonk         26 10  7  9  37  50- 50              
Liessel           2 - 4 1 - 3 3 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 1       2 - 3 5 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 3   Liessel         26  9  5 12  32  53- 53 P2 prom      
Mifano            0 - 3 0 - 4 0 - 0 0 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 0       2 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 3   Bruheze         26  9  4 13  31  58- 65              
Milheezer Boys    3 - 1 0 - 1 0 - 5 2 - 2 5 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 4 3 - 4       0 - 0 3 - 1 0 - 0   Stiphout Vooruit26  7  4 15  25  35- 54              
MVC               3 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 1       0 - 1 0 - 4   Leunen          26  6  6 14  24  38- 55              
Stiphout Vooruit  0 - 1 2 - 4 2 - 3 2 - 8 4 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 1       1 - 6   Milheezer Boys  26  6  5 15  23  31- 54 rel          
Ysselsteyn        0 - 0 1 - 2 7 - 0 1 - 4 10- 0 1 - 3 4 - 0 5 - 1 0 - 2 5 - 2 3 - 0 5 - 1 1 - 0         HVV Helmond     26  4  4 18  16  37-107 rel          
                                                                                                                                                             
4th class G                                                                                                                                                  
RKOSV Achates           1 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 0   SV Milsbeek     26 18  4  4  58  63- 18 P1 prom      
Constantia        1 - 0       7 - 2 5 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 1 4 - 1 6 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 1   HBV             26 16  3  7  51  51- 32 P3           
DSV               2 - 3 1 - 5       3 - 4 0 - 0 1 - 2 5 - 0 0 - 0 5 - 1 2 - 4 8 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 0   Constantia      26 15  4  7  49  52- 24 (P1)         
EWC '46           5 - 1 1 - 2 6 - 2       0 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 0 9 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 2 4 - 2   Excellent       26 13 10  3  49  46- 21 P2 prom      
Excellent         3 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 0       1 - 3 1 - 1 2 - 1 6 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 2   Juliana Mill    26 11  8  7  41  42- 29              
HBV               0 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 1       2 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 1 0 - 4 0 - 4 4 - 1 1 - 1   RKOSV Achates   26 11  4 11  37  39- 38              
Heijen            1 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1       0 - 0 3 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 2   Oostrum         26 10  6 10  36  38- 43              
Juliana Mill      2 - 0 1 - 1 7 - 0 3 - 0 1 - 4 2 - 1 1 - 1       4 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 0   Olympia '18     26  9  7 10  34  38- 25              
Merselo           1 - 4 0 - 4 1 - 5 2 - 5 0 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 6       0 - 5 3 - 4 0 - 4 2 - 7 1 - 2   DSV             26  9  5 12  32  52- 53              
SV Milsbeek       0 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 3 7 - 0       3 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 2   EWC '46         26  9  4 13  31  52- 51              
Montagnards       2 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 5 0 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 3       0 - 2 1 - 2 0 - 0   Montagnards     26  8  6 12  30  32- 43              
Olympia '18       6 - 0 0 - 1 1 - 5 3 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 0       2 - 2 0 - 0   SIOL            26  6 10 10  28  25- 47              
Oostrum           1 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 0 2 - 0 5 - 1 0 - 5 0 - 1 1 - 2       0 - 1   Heijen          26  6  9 11  27  26- 37 rel          
SIOL              0 - 6 0 - 4 0 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 5 2 - 1 1 - 1 3 - 5         Merselo         26  1  0 25   3  19-114 rel          
                                                                                                                                                             
4th class H                                                                                                                                                  
Berghem Sport           0 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 0 9 - 1 3 - 0 3 - 1 6 - 1 4 - 1 5 - 1 4 - 1   Berghem Sport   26 19  6  1  63  82- 20 P1 prom      
Boskant           3 - 2       5 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 3   FC Schadewijk   26 17  5  4  56  53- 29 P2           
Cito              1 - 1 2 - 2       3 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 4 5 - 3 1 - 3 1 - 1 5 - 0 3 - 1   Cito            26 16  4  6  52  72- 45 (P1)         
Estria            1 - 4 2 - 2 2 - 3       1 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1   SES             26 13  7  6  46  50- 30              
Festilent         3 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 0       1 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 0   NLC '03         26 12  5  9  41  37- 35              
NLC '03           0 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 0       4 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0   Boskant         26 11  7  8  40  49- 43              
Ollandia          0 - 4 1 - 4 2 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 2       2 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1   SDDL            26 10  7  9  37  48- 46 P3           
FC De Rakt        1 - 6 0 - 4 2 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 1       1 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 1   Festilent       26  9  9  8  36  33- 30              
FC Schadewijk     0 - 1 1 - 0 1 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 0       1 - 1 2 - 0 4 - 1 5 - 3 5 - 1   Estria          26  8 10  8  34  40- 41              
SCMH              1 - 1 2 - 1 1 - 5 1 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 5 1 - 1       0 - 6 0 - 4 2 - 4 3 - 2   WEC             26  8  7 11  31  47- 54              
SDDL              1 - 3 2 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 2 3 - 1 4 - 2 2 - 1 0 - 3 3 - 1       1 - 1 2 - 2 3 - 1   WHV             26  5  5 16  20  30- 60              
SES               1 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1       4 - 0 3 - 1   Ollandia        26  3  8 15  17  25- 53 rel          
WEC               1 - 2 4 - 1 3 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 4 1 - 1       3 - 3   SCMH            26  3  6 17  15  31- 64 rel          
WHV               0 - 7 3 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 1         FC de Rakt      26  3  4 19  13  24- 71 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 4th class :                                                                                                                              
1st round (winners to 2nd round)                                                                                                                    
SCG-Voerendaal            1-2 and 1-8    RKVCL-Heksenberg         1-1 and 1-4     De Leeuw-Walram     2-2 and 1-4                                                         
Obbicht-Haelen            1-2 and 0-4    FC Ria-Spcl.Leeuwen      2-2 and 0-3     RKVB-Born           1-1 and 2-0                                                         
Helden-Liessel            1-1 and 2-4    Belfeldia-Bavos          1-1 and 0-3     Ysselsteyn-VVV '03  1-0 and 1-2 VVV'03 wins on pen.                                              
Constantia-FC Schadewijk  1-1 and 2-3    HBV-SES                  3-0 and 1-1     Cito-Excellent      0-3 and 2-2                                                         
Berg '28, RKSVN, SVEB, Vorstenbossche B., RKDFC, Olympia Boys, Armada, SPV and VOW promoted,  Keer, HBC '09 and Reuver relegated,
TSC '04, WHV, RKESV, SIOL and Montagnards retyain 4th class place
2nd round (winners play in 3rd class next season)                                                                                                                                              
WDZ-Voerendaal            3-3 and 0-2    RKHBS-Heksenberg         1-2 and 0-0     SVC 2000-Haelen     1-1 and 0-1                                                         
PSV'35/Vlodrop-Sp.Leeuwen 2-3 and 1-4    Walram-RKVB              2-1 and 1-4     Panningen-Liessel   1-2 and 0-1                                                         
FC Oda-Bavos              2-1 and 3-2    Nooit Gedacht-Schadewijk 4-0 and 3-1     Vianen Vooruit-HBV  2-1 and 1-0                                                         
VVV '03-Excellent         2-2 and 0-4                                                                                                                      
Rood Groen LVC'01, Leveroy, RESIA, Achilles R., RIOS '31, Mariahout, Passart/VKC, St.Odilienberg and DEV Arcen promoted,                
Ollandia and Doenrade relegated, Schinveld, NEC '92, Cranendonck, Stiphout Vooruit and Lerunen retain 4th class place
                                                                                                                   
5th class A                                                                                                       
FC Bemelen              2 - 3 1 - 3 2 - 5 3 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 2 6 - 2 0 2 2 3 - 0   DBSV            26 23  1  2  70  84- 24 P2 prom      
Berg '28          2 - 1       0 - 1 3 - 3 5 - 0 3 - 1 7 - 4 5 - 1 2 - 0 3 - 2 4 - 2 4 - 1 0 - 4 3 - 2   Berg '28        26 18  3  5  56  69- 39 -1 pnt (P2) prom
DBSV              4 - 1 3 - 4       4 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 2 5 - 0 4 - 0 4 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 0   Vijlen          26 16  5  5  53  64- 25              
Geertruidse Boys  0 - 1 1 - 2 0 - 0       13- 0 2 - 4 2 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 2   Rood Gr.LVC '01 26 16  2  8  50  71- 40 P3 prom      
Geulsche Boys     2 -11 0 - 5 1 - 4 1 - 4       1 - 3 5 - 5 0 - 0 0 - 5 0 - 6 0 - 5 2 - 4 2 - 5 1 - 5   FC Bemelen      26 12  2 12  38  63- 51              
Gulpen            3 - 0 0 - 0 2 - 4 1 - 3 3 - 1       3 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 1 5 - 1 2 - 6 3 - 3   Geertruidse B.  26 11  4 11  37  62- 42              
IBC '03           0 - 2 2 - 0 1 - 3 0 - 5 8 - 2 7 - 2       4 - 2 2 - 1 1 - 3 4 - 3 3 - 2 2 - 0 4 - 2   Gulpen          26 11  4 11  37  57- 58                  
SV Nijswiller     3 - 6 2 - 1 0 - 6 2 - 1 4 - 1 0 - 4 5 - 0       0 - 4 0 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 1   Sibbe           26 10  7  9  36  61- 55 -1 pnt      
RKMVC             1 - 0 2 - 2 2 - 4 1 - 5 4 - 1 0 - 4 2 - 2 2 - 0       1 - 4 3 - 3 1 - 2 0 - 1 7 - 3   SV Nijswiller   26 11  3 12  36  44- 60 P1           
Rood Groen LVC'01 4 - 1 2 - 3 1 - 0 5 - 2 3 - 2 5 - 1 7 - 2 7 - 2 0 - 1       4 - 2 2 - 2 0 - 4 4 - 2   IBC '03         26  9  5 12  32  67- 80              
Sibbe             2 - 3 0 - 2 0 - 5 3 - 2 6 - 1 4 - 3 3 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 0       6 - 2 0 - 0 1 - 0   RKMVC           26  7  7 12  28  47- 56              
SNC '14           2 - 0 1 - 2 2 - 4 2 - 1 4 - 2 0 - 3 4 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 5       1 - 1 1 - 5   SNC '14         26  7  5 14  26  46- 71              
Vijlen            3 - 1 2 - 0 3 - 5 2 - 0 6 - 0 4 - 0 5 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 0       6 - 0   Vilt            26  4  4 18  16  44- 79              
Vilt              0 - 5 0 - 4 1 - 2 1 - 3 5 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 2 0 - 4 5 - 4 1 - 3 1 - 1         Geulsche Boys   26  0  2 24   2  28-127              
                                                                                                                                                             
5th class B                                                                                                                                                  
Abdissenbosch           1 - 6 2 - 1 5 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 3 3 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2   Sylvia          26 20  2  4  62  96- 33 P2 prom      
SV Brunssum       6 - 0       4 - 3 11- 1 1 - 0 1 - 5 5 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 1   RKDFC           26 19  4  3  61 113- 27 P1 prom      
Eikenderveld      4 - 0 9 - 4       11- 1 2 - 2 5 - 2 9 - 0 5 - 1 6 - 3 3 - 0 4 - 1 6 - 2 10- 0 3 - 3   Passart-VKC     26 19  4  3  61  81- 21 (P2) prom    
Jabeek            1 - 1 1 - 2 1 -12       2 - 8 0 - 2 2 - 2 1 -10 1 - 8 1 - 5 6 - 1 2 - 3 2 - 5 0 -11   Eikenderveld    26 18  2  6  55 128- 50 -1 pnt P3   
KCC '13           3 - 1 4 - 1 3 - 2 6 - 0       1 - 5 6 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 4 4 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 0   Brunssum SV     26 16  5  5  53  85- 57              
Passart-VKC       2 - 0 1 - 1 3 - 0 10- 0 3 - 0       8 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 0 2 - 1   KCC '13         26 13  5  8  44  68- 45              
Puth VV           3 - 2 3 - 3 2 - 8 4 - 4 0 - 4 1 - 3       4 - 5 0 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 4 2 - 2 1 - 4   RKSVB           26 13  2 11  41  64- 49              
Rimburg           5 - 1 1 - 5 2 - 5 2 - 1 3 - 1 0 - 6 6 - 1       1 - 6 3 - 4 5 - 5 3 - 0 2 - 1 2 - 5   Rimburg         26  9  5 12  32  71- 69              
RKDFC             6 - 0 7 - 2 5 - 3 8 - 0 1 - 1 1 - 1 13- 0 2 - 0       7 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 0 0 - 4   Sanderbout      26  8  7 11  31  47- 80              
RKSVB             5 - 0 2 - 4 1 - 3 6 - 0 7 - 2 0 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 4       2 - 0 4 - 4 3 - 0 0 - 1   Abdissenbosch   26  7  3 16  24  31- 71              
RKUVC             1 - 1 2 - 4 2 - 3 6 - 0 3 - 2 1 - 8 10- 0 0 - 0 1 - 3 0 - 3       3 - 0 2 - 1 0 - 2   RKUVC           26  6  3 17  21  49- 71              
Sanderbout        6 - 1 0 - 1 2 - 9 7 - 1 1 - 1 0 - 3 4 - 2 0 -11 0 -12 3 - 0 2 - 1       1 - 1 1 - 3   SVA             26  4  7 15  19  30- 61              
SVA               1 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 0 1 - 4 1 - 2 5 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 1       0 - 4   Jabeek          26  1  3 22   6  29-157              
Sylvia/H&S        3 - 0 5 - 3 4 - 0 10- 0 2 - 1 2 - 1 8 - 0 6 - 2 1 - 3 2 - 1 6 - 4 1 - 1 5 - 0         Puth VV         26  1  4 21   4  31-132 -3 pnts  
                                                                                                                                                             
5th class C                                                                                                                                                  
Armada                  3 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 0 9 - 0 7 - 1 0 - 3 5 - 2   Urmondia        26 22  3  1  69 115- 21 P1 prom      
Conventus '03     1 - 3       3 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 6 1 - 2 0 - 0 1 - 4 0 - 5 7 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 1   Armada          26 18  4  4  58  73- 29 (P1) prom    
GVCG              1 - 3 2 - 1       3 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1 6 - 0 3 - 4 1 - 2 1 - 1   RIOS '31        26 17  5  4  56  63- 29 P3 prom      
IVS               1 - 1 3 - 2 1 - 1       0 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 3 3 - 1 4 - 1 6 - 4 0 - 2 0 - 0   St.Odilienberg  26 15  6  5  51  62- 30 P2 prom      
Limbricht         0 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 2       0 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 2 7 - 1 2 - 2 2 - 4 2 - 0   MBC '13         26 12  7  7  43  57- 43              
MBC '13           0 - 0 4 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 1       0 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 3   Limbricht       26 10  8  8  38  44- 32              
RIOS '31          2 - 1 0 - 0 3 - 1 5 - 2 0 - 0 2 - 1       2 - 1 1 - 6 4 - 1 5 - 2 4 - 1 3 - 5 5 - 0   Sint Joost      26 10  5 11  35  45- 50              
Sint Joost        1 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 7 2 - 0 1 - 4 1 - 2       1 - 3 1 - 3 5 - 0 4 - 0 0 - 5 2 - 2   GVCG            26  7 10  9  31  47- 54              
Sint Odilienberg  3 - 0 1 - 4 4 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 0 5 - 0       3 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 4 4 - 1   Conventus '03   26  9  3 14  30  55- 57             
Slekker Boys      1 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 1       3 - 2 8 - 4 0 - 9 3 - 2   Walburgia       26  7  8 11  29  51- 70              
SNA Montfort      3 - 4 1 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 1       0 - 1 0 - 8 0 - 4   Slekker Boys    26  9  2 15  29  44- 63       
Susterse Boys     0 - 2 0 - 6 0 - 1 0 - 0 2 - 4 0 - 7 0 - 6 0 - 2 1 - 3 1 - 5 2 - 0       0 - 8 1 - 3   IVS             26  8  4 14  28  39- 56              
Urmondia          3 - 1 7 - 1 2 - 1 6 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 0 3 - 2 0 - 1 5 - 0 9 - 0 8 - 0       7 - 0   Susterse Boys   26  4  3 19  15  30- 97              
Walburgia         0 - 4 0 - 5 4 - 4 4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 6 2 - 2 4 - 2 5 - 1 4 - 2 3 - 3         SNA Montfort    26  0  0 26   0  17-111              
                                                                                                                                                             
5th class D                                                                                                                                                  
Boekoel                 0 - 2 1 - 5 0 - 3 0 - 4 0 - 5 0 - 4 0 - 9 1 - 5 0 - 4 0 - 6 0 - 2 0 - 5 2 - 0   RKAVC           26 21  1  4  64  96- 28 P2 prom      
Crescentia        6 - 0       0 - 4 0 - 5 1 - 0 0 - 2 0 - 4 0 - 3 7 - 2 0 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 4 2 - 2   RKSVN           26 20  2  4  62  75- 23 P1 prom      
EMS               4 - 0 3 - 0       1 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 2 3 - 3 1 - 1 1 - 4 5 - 3   Leveroy         26 17  6  3  57  62- 25 P3 prom      
Heythuysen        4 - 0 8 - 0 3 - 1       1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 1 8 - 2 1 - 4 1 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0   Horn            26 17  5  4  56  58- 23 (P2)         
Horn              3 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0       4 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 1   Roggel          26 15  4  7  49  76- 39              
Leveroy           2 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 1       4 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 1 5 - 0 4 - 0 1 - 2   Heythuysen      26 13  8  5  47  71- 34              
FC Maasgouw       6 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 4 2 - 3 0 - 1       1 - 2 3 - 2 1 - 0 3 - 3 0 - 1 0 - 5 3 - 0   FC Maasgouw     26 12  2 12  38  43- 43              
RKAVC             10- 0 9 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 4 0 - 1       6 - 0 2 - 0 5 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1   RFC Roermond    26  9  7 10  34  49- 55              
RKHVC             1 - 1 1 - 0 1 - 5 0 - 2 0 - 4 1 - 3 0 - 1 2 - 3       2 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 3   RKSVV           26 10  3 13  33  60- 71              
RKSVN             7 - 1 6 - 1 4 - 1 3 - 3 4 - 0 2 - 2 3 - 0 0 - 1 6 - 1       3 - 1 2 - 0 4 - 0 4 - 0   EMS             26  8  6 12  30  52- 49              
RKSVV             5 - 4 4 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 7 2 - 3 1 - 3       3 - 7 4 - 6 4 - 3   Crescentia      26  5  4 17  19  34- 77              
Roermond          2 - 1 1 - 1 2 - 1 6 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 4 5 - 2 0 - 2 1 - 3       1 - 1 5 - 2   RKHVC           26  4  3 19  15  34- 88              
Roggel            4 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2 8 - 1 2 - 3 5 - 3 10- 0       4 - 1   Vesta           26  3  2 21  11  30- 87              
Vesta             2 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 8 0 - 5 2 - 3 1 - 4 0 - 8 3 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 3         Boekoel         26  1  1 24   4  12-110              
                                                                                                                                                             
5th class E                                                                                                                                                  
Egchel                  4 - 3 2 - 2 7 - 0 3 - 0 1 - 8 3 - 4 0 - 3 5 - 3 5 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 2         ONDO            24 17  2  5  53  77- 19 P2 prom      
Eindse Boys       2 - 4       1 - 3 7 - 1 3 - 1 5 - 2 1 - 4 1 - 4 1 - 2 3 - 1 3 - 5 3 - 0 3 - 1         Olympia Boys    24 15  6  3  51  63- 33 P1 prom      
Grashoek          1 - 0 1 - 2       4 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 0 1 - 6 0 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 4         SPV             24 14  4  6  46  59- 49 (P2) prom    
Griendtsveen      0 - 5 0 -15 1 - 2       3 - 3 0 -12 0 - 2 1 - 7 1 - 5 0 - 8 0 - 4 1 - 3 0 - 3         Racing Boys     24 13  2  9  41  74- 57              
Helenaveen        5 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 0       1 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 4 2 - 3 1 - 1 1 - 0         Neerkandia      24 11  5  8  38  76- 49              
Neerkandia        4 - 0 3 - 1 7 - 2 4 - 2 6 - 0       4 - 4 0 - 4 0 - 4 2 - 2 1 - 6 1 - 1 4 - 1         Rood Wit '67    24 11  5  8  38  52- 42              
Olympia Boys      1 - 1 7 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 3       1 - 1 2 - 2 0 - 0 3 - 5 2 - 0 4 - 0         Egchel          24 11  4  9  37  65- 57              
ONDO              5 - 3 2 - 0 3 - 2 11- 0 4 - 0 3 - 1 2 - 0       7 - 0 3 - 0 2 - 3 2 - 0 4 - 0         Grashoek        24  9  6  9  33  42- 47              
Racing Boys       1 - 6 5 - 1 2 - 5 7 - 0 8 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 4       1 - 3 3 - 1 5 - 2 2 - 1         Eindse Boys     24 10  1 13  31  66- 56 P3           
Rood Wit '67      1 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 5 3 - 1 2 - 3       5 - 0 0 - 3 3 - 1         SVVH            24  8  4 12  28  45- 50              
SPV               2 - 0 1 - 5 2 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 1 5 - 1       2 - 2 1 - 0         SVSH            24  7  6 11  27  33- 42              
SVSH              2 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 0 - 4 0 - 1 1 - 0 1 - 5 1 - 2 3 - 4       1 - 1         Helenaveen      24  4  6 14  18  28- 62              
SVVH              4 - 1 1 - 1 2 - 7 7 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 0 6 - 4 2 - 2 2 - 0 2 - 0               Griendtsveen    24  0  1 23   1  15-132              
                                                                                                                                                             
5th class F                                                                                                                                                  
America                 3 - 2 0 - 4 4 - 0 2 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 0 1 - 2 5 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 0 5 - 1   Meterik         26 21  2  3  65  79- 21 P2 prom      
BVV '27           0 - 9       0 - 5 7 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 1   SVEB            26 18  3  5  57  85- 41 P3 prom      
DEV-Arcen         3 - 1 1 - 1       7 - 0 8 - 1 3 - 0 1 - 0 6 - 3 0 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 2 4 - 0   DEV-Arcen       26 16  8  2  56  77- 30 P1 prom      
Hegelsom          0 - 3 2 - 1 2 - 2       0 - 5 1 - 2 0 - 5 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 6 0 - 1 1 - 2 1 - 0   RESIA           26 17  1  8  52  70- 40 (P2) prom    
Kronenberg        1 - 1 0 - 2 1 - 1 6 - 4       1 - 0 1 - 3 3 - 1 6 - 0 4 - 0 1 - 3 4 - 1 4 - 3 8 - 2   America         26 15  4  7  49  67- 38              
SV Lottum         0 - 0 4 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 0       1 - 3 0 - 4 2 - 2 2 - 0 2 - 2 7 - 1 2 - 1 3 - 0   Kronenberg      26 14  6  6  48  73- 44              
Meterik           0 - 0 6 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 0       3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 0   Lottum SV       26 11  6  9  39  40- 34              
RESIA             2 - 3 3 - 1 2 - 2 7 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 3       3 - 2 6 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 0   RKDSO           26 12  3 11  39  57- 62              
RKDSO             1 - 4 1 - 0 3 - 6 7 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 6 0 - 4       1 - 2 0 - 2 4 - 2 6 - 3 6 - 4   SV United       26  7  6 13  27  51- 58              
Sporting ST       0 - 3 0 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 1 0 - 9 0 - 5 0 - 2       0 - 4 2 - 4 1 - 1 3 - 1   BVV '27         26  7  4 15  25  33- 51              
SVEB              5 - 2 2 - 1 4 - 2 6 - 1 3 - 3 3 - 1 2 - 3 0 - 3 4 - 1 3 - 1       6 - 1 4 - 2 2 - 1   Sporting ST     26  5  6 15  21  23- 66              
SVOC '01          2 - 5 3 - 1 0 - 3 1 - 4 0 - 8 2 - 0 1 - 6 1 - 3 2 - 7 0 - 2 3 - 8       2 - 2 4 - 1   SVOC '01        26  6  1 19  19  38- 95              
SV United         3 - 5 2 - 1 1 - 3 3 - 3 2 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 3 1 - 8 8 - 0       3 - 0   Hegelsom        26  3  4 19  13  29- 89              
VCH               0 - 2 0 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 6 3 - 4 1 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 1         VCH             26  3  0 23   9  24- 77              
                                                                                                                                                             
5th class G                                                                                                                                                  
Astrantia               0 - 4 2 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 5 6 - 2 1 - 1         Toxandria       24 18  4  2  58  74- 24 P1 prom      
Gassel            2 - 0       1 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 0 6 - 1 4 - 4 2 - 2 4 - 1 4 - 5         Odiliapeel      24 15  5  4  50  71- 28 P2           
Holthees-Smakt    1 - 1 0 - 3       2 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 1         VIOS '38        24 15  4  5  49  59- 22 P3          
HRC '27           1 - 1 3 - 3 2 - 2       2 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 2 4 - 1 2 - 0         Holthees-Smakt  24 14  5  5  47  45- 28 (P1)         
Menos             4 - 0 3 - 3 2 - 3 3 - 2       0 - 8 3 - 2 1 - 1 1 - 5 0 - 6 0 - 6 0 - 2 1 - 6         Gassel          24 11  7  6  40  65- 36              
Odiliapeel        9 - 2 3 - 2 4 - 0 3 - 3 4 - 0       2 - 4 1 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 2 5 - 0 2 - 0         De Zwaluw       24 12  4  8  40  61- 45              
Sambeek           4 - 2 2 - 5 2 - 3 1 - 3 3 - 4 1 - 4       5 - 1 1 - 0 1 - 3 4 - 3 4 - 1 0 - 2         HRC '27         24  9  9  6  36  41- 40              
St. Hubert SC     1 - 3 0 - 4 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 2       1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1         Sambeek         24 10  1 13  31  46- 56              
SVS Stevensbeek   2 - 6 0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2 7 - 3       0 - 5 0 - 2 2 - 1 2 - 4         Menos           24  6  4 14  22  32- 71              
Toxandria         4 - 2 2 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 1 3 - 2 7 - 0 2 - 0 5 - 0       1 - 0 6 - 1 2 - 0         Astrantia       24  5  4 15  19  36- 76              
VIOS '38          6 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 3 2 - 0       7 - 0 3 - 1         SVS             24  5  3 16  18  34- 64              
De Willy's        3 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 1       1 - 3         De Willy's      24  5  3 16  18  32- 69                     
De Zwaluw         8 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 0 2 - 3 2 - 2 4 - 3 6 - 2 1 - 3 2 - 1 5 - 2               SC St. Hubert   24  1  7 16  10  24- 61              
                                                                                                                                                             
5th class H                                                                                                                                                  
Boerdonk                0 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 1 8 - 1 2 - 0 0 - 6 4 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 7         MULO            24 18  6  0  60 103-  6 P1 prom      
Brandevoort       2 - 0       4 - 1 8 - 0 4 - 0 4 - 0 8 - 1 1 - 2 0 - 0 3 - 1 2 - 2 8 - 0 6 - 1         VOW             24 17  3  4  54  71- 25 P2 prom      
ELI               4 - 0 3 - 1       2 - 2 4 - 1 3 - 1 7 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 0         SV Brandevoort  24 15  5  4  50  82- 27 P3       
Elsendorp         1 - 1 3 - 3 1 - 3       0 - 3 4 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 5 0 - 3         Mariahout       24 14  5  5  47  77- 38 (P1) prom    
Fiducia           2 - 0 2 - 2 3 - 5 3 - 3       1 - 1 3 - 1 4 - 3 0 - 3 6 - 1 1 - 2 7 - 0 0 - 1         RKGSV           24 13  8  3  47  55- 23              
Irene             2 - 3 1 - 2 5 - 0 5 - 1 2 - 0       4 - 0 0 - 4 0 - 9 3 - 0 0 - 4 4 - 0 1 - 6         ELI             24 13  3  8  42  60- 42              
LSV Boxtel        0 - 1 1 - 9 3 - 6 1 - 1 0 - 6 2 - 5       1 - 9 0 -10 1 - 8 0 - 1 3 - 1 0 - 3         Boerdonk        24  9  3 12  30  34- 61              
Mariahout         7 - 0 4 - 2 4 - 1 5 - 2 6 - 0 3 - 1 9 - 1       0 - 5 4 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 3         Irene           24  9  1 14  28  45- 69              
MULO              6 - 1 0 - 0 2 - 0 12- 0 2 - 0 9 - 0 11- 1 0 - 0       5 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 1         Fiducia         24  8  3 13  27  45- 48              
Nederwetten       1 - 4 0 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 5       1 - 1 3 - 1 1 - 3         Elsendorp       24  7  6 11  27  33- 65              
RKGSV             2 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 1 9 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 1       3 - 1 1 - 1         Nederwetten     24  5  2 17  17  32- 62              
RKPVV             0 - 1 1 - 6 0 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 6 1 - 2 1 - 2 0 - 6 1 - 0 0 - 5       0 - 7         RKPVV           24  3  0 21   9  17- 82              
VOW               7 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 1 7 - 0 3 - 0 0 - 3 2 - 1 1 - 0 4 - 1               LSV Boxtel      24  2  1 21   7  20-126              
                                                                                                      
5th class I                                                                                                                                                  
Achilles Reek           1 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 2 5 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 3         Herpinia        24 22  0  2  66 108- 17 P1 prom     
GVV '57           1 - 2       0 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 2 4 - 1 6 - 0 1 - 7         VorstenbosscheB 24 16  5  3  53 108- 28 P3 prom      
Herpinia          4 - 3 6 - 0       3 - 2 2 - 3 5 - 1 5 - 1 7 - 0 2 - 0 6 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0         SCV '58         24 13  4  7  43  59- 38 (P1)         
Maaskantse B.     0 - 4 1 - 2 0 - 7       2 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 0 0 - 4         MOSA '14        24 13  4  7  43  47- 40              
MOSA '14          1 - 0 3 - 3 1 - 7 2 - 2       3 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 3 5 - 0 1 - 2         Ravenstein      24 12  5  7  41  56- 32              
OKSV              1 - 2 3 - 0 4 - 2 4 - 1 3 - 1       1 - 1 6 - 0 2 - 2 1 - 0 4 - 1 4 - 0 2 - 1         Achilles Reek   24 12  4  8  40  57- 35 P2 rel prom  
Ravenstein        2 - 1 2 - 0 0 - 4 2 - 0 0 - 1 4 - 0       3 - 1 8 - 1 1 - 2 3 - 4 2 - 0 0 - 0         OKSV            24 12  3  9  39  58- 39              
Ruwaard           0 - 6 1 - 6 0 -14 3 - 5 1 - 2 0 - 6 0 - 5       1 - 7 1 - 9 1 - 6 1 - 3 2 - 4         Ulysses         24 10  4 10  34  52- 59              
SBV               2 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 4 3 - 1 2 - 0 0 - 2 4 - 0       0 - 3 2 - 4 4 - 0 0 - 7         GVV '57         24  8  5 11  29  42- 55              
SCV '58           4 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 4 2 - 2 5 - 0 5 - 2       4 - 1 6 - 0 2 - 2         Maaskantse B.   24  8  4 12  28  40- 57              
Ulysses           2 - 1 2 - 2 1 - 5 6 - 2 2 - 4 2 - 1 1 - 3 4 - 2 0 - 3 1 - 1       4 - 0 1 - 7         SBV             24  7  3 14  24  45- 60              
VCO               0 - 5 0 - 4 0 - 7 0 - 3 0 - 5 0 - 6 2 - 8 3 - 3 1 - 1 0 - 6 1 - 3       1 -10         VCO             24  1  2 21   5  12-113             
Vorstenbossche B. 2 - 2 9 - 0 0 - 4 4 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 2 13- 0 6 - 2 7 - 1 0 - 0 10- 1               Ruwaard         24  0  1 23   1  18-129              
                                                                                                                                                             
Period-championship 5th class :                                                                                                                              
1st round (winners play in 4th class next season, losers go to 2nd round)                                                                              
Keer-Berg '28            3-4 and 3-3    Daalhof-RKDFC          2-2 and 3-4     NEC '92/Vl.-Armada           0-2 and 1-4                                                         
Schinveld-RKSVN          3-3 and 0-3    Doenrade-SPV           1-3 and 1-2     HBC '09-Olympia Boys         2-2 and 1-1  Olympia Boys wins on pen.                              
FC Cranendonck-SVEB      1-4 and 1-1    RKESV-Odiliapeel/BG    1-1 and 3-1     Reuver-VOW                   0-0 and 0-4                                                         
TSC '04-Vorstenbos. B    3-0 and 5-1    Stiphout Vrt.-SIOL     1-1 and 1-2     Montagnards-Ollandia         2-1 and 4-0                                                         
WHV-Leunen               1-1 and 1-0                                                                                                                      
2nd round (winners play in 4th class next season)                                                                                                     
Rood Gr.LVC'01-Daalhof   7-0 and 7-3    SV Nyswiller-NEC '92   1-3 and 0-3     Passart/VKC-Keer             3-1 and 2-0                                                 
Eikenderveld-Schinveld   0-0 and 2-3    RIOS '31-HBC '09       4-0 and 3-2     St.Odilienberg-Doenrade      1-0 and 2-0                                                 
Leveroy-Racing Boys      3-2 and 6-0    Horn-FC Cranendonck    0-2 and 0-1     DEV Arcen-Odiliapeel         4-2 and 5-4                                                 
RESIA-Reuver             2-1 and 4-2    VIOS '38-Vorstenb.B    2-1 and 1-3     VV Holthees Smakt-Stiphout V 1-4 and 0-3                                                 
SCV '58-Leunen           1-2 and 0-4    Mariahout-Ollandia     3-2 and 4-2     Brandevoort-Achilles R.      2-1 and 4-5  Achilles wins on pen.
                                                                                                                   
District East                                                                                                                                                
1st class E                                                                                                                                                  
AWC                     0 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1 9 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 0 1 - 1 6 - 0   Woezik          24 20  1  3  61  65- 25 P1 prom
SC Bemmel         1 - 2       5 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 0 2 - 1   Orion           24 14  4  6  46  40- 28 P2           
Germania          5 - 1 0 - 4       3 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 2         Longa '30       24 14  2  8  44  60- 42 P3           
Heino             4 - 0 2 - 2 0 - 3       1 - 4 3 - 0 2 - 3 3 - 2 0 - 0 4 - 3 1 - 2 5 - 1 0 - 1         Tubantia        24 11  7  6  40  37- 26 (P1)         
Longa '30         2 - 3 2 - 5 0 - 1 4 - 2       3 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 0 6 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 4         SC Bemmel       24 11  6  7  39  45- 31              
NEC               1 - 2 3 - 2 0 - 3 1 - 4 0 - 1       0 - 1 4 - 1 2 - 4 2 - 1 3 - 3 2 - 0 0 - 1         De Zweef        24  8  8  8  32  29- 31              
Orion             0 - 0 1 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 0       2 - 1 2 - 5 3 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1   AWC             24  9  4 11  31  39- 52              
Rood Wit          2 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 4 3 - 2 1 - 2       1 - 4 2 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 1 8 - 2   Heino           24  9  3 12  30  46- 44              
Tubantia          6 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 3       0 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 1   Germania        24  8  6 10  30  34- 38              
TVC '28           6 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 6 0 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 1       1 - 3 3 - 1 1 - 3 3 - 1   NEC             24  8  4 12  28  31- 40              
Woezik            3 - 0 3 - 1 5 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 0 6 - 1 2 - 1       8 - 0 1 - 0 1 - 2   TVC '28         24  7  3 14  24  41- 48              
WSV               2 - 2 1 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 5 0 - 3       2 - 1         Rood Wit        24  6  2 16  20  32- 58 rel          
Zweef De          1 - 1 3 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 0               WSV             24  5  2 17  17  23- 59 rel          
AFC Arnhem                    0 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 2                   0 - 2                   -----                                                        
AFC Arnhem withdrawn                                                                                                                                         
                                                                                                                                                             
2nd class I                                                                                                                                                  
Babberich               2 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 0 4 - 3 1 - 2 4 - 2 2 - 5 1 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 1   Quick 1888      26 18  5  3  59  60- 25 P1 prom      
BVC '12           5 - 1       4 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 1 5 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 0   BVC '12         26 16  3  7  51  55- 30 P2 prom      
Concordia W       1 - 3 2 - 4       1 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 1   FC Winterswijk  26 13  7  6  46  55- 33 P3           
DCS               3 - 1 0 - 1 1 - 2       1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 1   WAVV            26 14  4  8  46  45- 34 (P1)         
Grol              0 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0       1 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 3 2 - 3 3 - 4 1 - 3 0 - 0 1 - 3   Concordia W     26 11  8  7  41  41- 38              
Hatert            4 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 2       0 - 6 2 - 4 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1   Babberich       26 12  4 10  40  55- 54              
Leones            3 - 2 3 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 0       1 - 0 1 - 4 1 - 3 0 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 0   Vorden          26  7 14  5  35  25- 21              
OBW               0 - 4 1 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 1       2 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 1   Leones          26  8  6 12  30  37- 44              
Quick 1888        3 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1       4 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 4   OBW             26  8  6 12  30  36- 43              
Rheden            0 - 4 0 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 3 4 - 1 5 - 2 2 - 1 1 - 4       4 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 2   Rheden          26  9  3 14  30  42- 55              
SDOUC             2 - 2 1 - 5 0 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 4 0 - 1 2 - 0 2 - 4 4 - 2       1 - 1 0 - 3 0 - 6   SDOUC           26  8  5 13  29  41- 61              
Vorden            3 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 2       0 - 1 1 - 1   Grol            26  7  5 14  26  28- 42 rel          
WAVV              6 - 3 0 - 1 4 - 3 0 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 3 5 - 1 2 - 3 1 - 1       3 - 0   DCS             26  5  8 13  23  21- 35 rel          
FC Winterswijk    2 - 2 4 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 1         Hatert          26  4  6 16  18  27- 53 rel          
                                                                                                                                                             
2nd class J                                                                                                                                                  
Achilles '12            4 - 2 1 - 1 1 - 3 7 - 1 0 - 2 2 - 2 8 - 4 2 - 4 1 - 2 1 - 3 9 - 0 1 - 2 5 - 0   Stevo           26 20  3  3  63  55- 23 P1 prom      
ATC '65           3 - 3       2 - 3 1 - 3 4 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 3 0 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 5 1 - 1   BWO             26 20  2  4  62  72- 37 P3           
AZC               1 - 2 3 - 4       2 - 4 2 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 5 2 - 3 1 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 2   PH              26 14  7  5  49  75- 46 (P1)         
BWO               0 - 1 3 - 1 8 - 3       2 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 0 4 - 2   Voorwaarts T    26 14  3  9  45  65- 41              
DSVD              1 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 3       1 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 2   Schalkhaar      26 12  7  7  43  44- 35 P2           
Helios Deventer   1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1       1 - 1 4 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 4 4 - 5 3 - 1 3 - 0   Luctor et Emergo26 11  3 12  36  46- 47              
KOSC              1 - 4 3 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 0 0 - 4       2 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1   AZC             26 10  6 10  36  54- 56              
Luctor et Emergo  3 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 0       2 - 1 0 - 0 0 - 2 5 - 2 2 - 3 2 - 1   Achilles '12    26 10  5 11  35  63- 49              
PH                5 - 2 8 - 3 4 - 0 3 - 2 4 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 3       1 - 1 1 - 4 5 - 2 1 - 1 3 - 0   Helios D.       26  8  8 10  32  49- 48              
Schalkhaar        2 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 4 2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 4       1 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 1   ATC '65         26  7  6 13  27  47- 66              
Stevo             1 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 0       1 - 0 3 - 2 2 - 0   Turkse Kracht   26  7  4 15  25  45- 77 rel          
Turkse Kracht     2 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 4 4 - 4 4 - 4 0 - 2 2 - 3 1 - 6 0 - 0 2 - 3       2 - 3 1 - 0   KOSC            26  5  9 12  24  31- 54              
Voorwaarts T      0 - 1 1 - 1 1 - 3 7 - 1 4 - 1 1 - 0 6 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 1       7 - 0   Wijhe '92       26  5  5 16  20  40- 66 rel          
Wijhe '92         3 - 0 3 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 3 0 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 4 1 - 2 6 - 7 4 - 3         DSVD            26  2  6 18  12  27- 68 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 2nd class :                                                                                                                              
Rood Wit-Schalkhaar     1-3 and 2-4        BVC '12-PH   5-2 and 5-2         Final : BVC '12-Schalkhaar  1-1 and 2-1                                               
FC Winterswijk-TVC '28  3-2 and 0-4 aet    BWO-WAVV     4-1 and 3-3         Final : TVC '28-BWO         1-1 and 2-2  TVC '28 wins on pen.                    
                                                                            BVC '12 promoted, Rood Wit relegated, TVC '28 retains 1st class place           
                                                                                                                                                             
3rd class A                                                                                                                                                  
AJC '96                 1 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 1   SDC '12         26 20  5  1  65  65- 22 P2 prom      
Bon Boys          2 - 1       3 - 1 4 - 1 4 - 5 2 - 4 3 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 0   MVV '29         26 11  9  6  42  48- 38 (P2) prom    
Eilermark         1 - 2 4 - 0       6 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 2   Bon Boys        26 12  4 10  40  51- 45 P3           
EMMS              1 - 2 2 - 3 3 - 5       3 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1 5 - 3 0 - 2 2 - 2 2 - 2 4 - 2   Reutum          26 12  4 10  40  50- 47              
Hengelo           6 - 5 0 - 4 2 - 4 1 - 1       4 - 4 1 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 5 0 - 2 1 - 2 4 - 1 4 - 1   Eilermark       26 11  5 10  38  62- 54              
Juventa '12       5 - 3 2 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 2       0 - 3 0 - 1 1 - 4 4 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 4   Tubanters 1897  26 11  5 10  38  37- 37              
MVV '29           1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 2       4 - 2 3 - 6 0 - 1 2 - 1 3 - 3 1 - 0 1 - 0   Victoria '28    26 10  7  9  37  55- 53              
Reutum            1 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 1 3 - 1 3 - 6 2 - 2       1 - 3 2 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 0   Juventa '12     26 10  5 11  35  54- 60 P1           
SDC '12           0 - 2 1 - 0 3 - 1 4 - 0 1 - 0 5 - 0 3 - 1 3 - 0       3 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 1   AJC '96         26  9  7 10  34  46- 52              
Suryoye-Mediterr. 1 - 2 2 - 1 4 - 2 5 - 1 6 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 2       0 - 2 3 - 2 2 - 5 6 - 3   Suryoye-Medit.  26 11  1 14  33  58- 56 -1 pnt      
De Tubanters 1897 2 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 0       2 - 1 1 - 1 1 - 1   VOGIDO          26  9  5 12  32  53- 61              
De Tukkers        2 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 2       1 - 1 1 - 2   De Tukkers      26  5 10 11  25  43- 51              
Victoria '28      1 - 2 2 - 1 5 - 2 2 - 2 5 - 2 4 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 2 4 - 3 3 - 2 2 - 0       3 - 3   EMMS            26  6  7 13  25  48- 70 rel       
VOGIDO            5 - 2 3 - 2 0 - 0 5 - 3 2 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 2 5 - 3         Hengelo         26  7  2 17  23  50- 74 rel          
Playoff for 12th place : ENMS-De Tukkers 3-3, De Tukkers wins on penalties                                                                                
                                                                                                                                                             
3rd class B                                                                                                                                                  
Albatross               1 - 2 0 - 0 0 - 4 1 - 0 0 - 3 2 - 2 4 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 2 1 - 0   Colmschate '33  26 19  1  6  58  67- 30 P3 prom      
Beekbergen        0 - 1       2 - 3 2 - 5 0 - 1 0 - 4 2 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 1 4 - 4 7 - 0   Columbia        26 18  3  5  57  58- 24 (P3)        
SP Brummen        0 - 3 0 - 1       1 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 4 0 - 0 1 - 1 2 - 3   Robur et Veloc. 26 17  4  5  55  44- 23 P1 prom      
Colmschate '33    0 - 1 6 - 0 0 - 4       0 - 1 3 - 0 5 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 2 4 - 1   SC Overwetering 26 16  4  6  52  51- 29 P2           
Columbia          4 - 1 2 - 1 6 - 0 5 - 3       1 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 1   Epe             26 13  6  7  45  61- 43              
Epe               2 - 2 3 - 4 2 - 1 1 - 2 1 - 2       1 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 5 6 - 0   Warnsveldse B.  26 11  5 10  38  57- 52              
Heerde            2 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 6       1 - 3 3 - 0 0 - 1 0 - 4 3 - 2 2 - 3 1 - 3   Vaassen         26  7  9 10  30  34- 35              
Heeten            1 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 3 3 - 0       2 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1   Lemelerveld     26  7  7 12  28  28- 38              
Lemelerveld       1 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 1       0 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 1 0 - 3   Albatross       26  7  6 13  27  30- 46              
SC Overwetering   5 - 0 5 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 0       0 - 1 2 - 0 3 - 4 4 - 2   Heeten          26  7  5 14  26  28- 43              
Robur et Velocitas2 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 1       0 - 0 3 - 0 3 - 2   Beekbergen      26  7  4 15  25  37- 56 rel          
Vaassen           3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 2       2 - 2 0 - 3   Heerde          26  7  4 15  25  30- 56              
Warnsveldse Boys  3 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 6 5 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 5 0 - 2 2 - 1       5 - 1   SP Brummen      26  6  6 14  24  28- 44 rel          
ZVV '56           1 - 4 3 - 1 0 - 3 1 - 4 0 - 6 1 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 4         ZVV '56         26  6  4 16  22  33- 67 rel          
                                                                                                                                                             
3rd class C                                                                                                                                                  
AD '69                  1 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 6 1 - 3 1 - 4 0 - 0 5 - 3 3 - 2 3 - 1 3 - 2   RKZVC           26 19  4  3  61  80- 20 P1 prom      
DVC '26           2 - 0       2 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 0   Gendringen      26 18  5  3  59  68- 28 P2           
DVV               2 - 4 1 - 3       4 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 4 2 - 5 0 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 1   DVC '26         26 13  6  7  45  48- 29 P3           
FC Eibergen       1 - 1 2 - 2 1 - 4       1 - 3 1 - 0 3 - 2 0 - 8 1 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 4   Varsseveld      26 12  7  7  43  46- 29 (P1) prom        
Gendringen        4 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 1       1 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 3 3 - 0 4 - 2 3 - 1 7 - 3 4 - 1   Pax             26 11  6  9  39  42- 39              
SP Lochem         4 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 1       1 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 2   SP Lochem       26 10  8  8  38  41- 31              
Pax               2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 4 1 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0 3 - 3 1 - 0   FC Trias        26 10  5 11  35  52- 52              
RKZVC             3 - 1 2 - 0 3 - 0 7 - 0 1 - 1 2 - 2 6 - 0       3 - 0 2 - 0 4 - 0 6 - 0 1 - 1 3 - 0   WVV '34         26 10  5 11  35  38- 49              
FC Trias          2 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 4       1 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2   Witkampers      26  8  5 13  29  52- 67              
Varsseveld        2 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 0       6 - 1 3 - 3 7 - 2 3 - 0   DVV             26  8  5 13  29  39- 58              
VIOD              1 - 1 0 - 7 3 - 0 0 - 4 1 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 0       1 - 1 1 - 3 1 - 1   AD '69          26  8  4 14  28  37- 56 rel          
Westervoort       2 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 2 1 - 4 0 - 0 2 - 2       2 - 5 1 - 1   Westervoort     26  6  7 13  25  37- 52 rel          
Witkampers        1 - 0 0 - 4 4 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 6 4 - 3 0 - 2 6 - 1 1 - 5       1 - 2   FC Eibergen     26  7  4 15  25  36- 67 rel          
WVV '34           3 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 5 3 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 4         VIOD            26  2  9 15  15  26- 65 rel          
Playoff for 12th place : FC Eibergen-Westervoort 0-4
                                                                                                                                                             
3rd class D                                                                                                                                                  
Arnhemse B.Schuyt.      0 - 2 2 - 4 1 - 3 0 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 2 3 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 3   Spero           26 17  3  6  53  61- 28 -1 pnt P1 prom
Beuningse Boys    0 - 1       1 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 2 1 - 0 6 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 1   Beuningse Boys  26 15  6  5  51  50- 30 P3           
DIO '30           2 - 3 1 - 3       4 - 0 2 - 2 9 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 3 1 - 2 1 - 1   Union           26 14  8  4  50  70- 37 (P1)         
Echteld           2 - 0 1 - 3 1 - 3       0 - 3 3 - 2 2 - 0 2 - 3 4 - 2 5 - 5 3 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 2   DIO '30         26 14  6  6  48  71- 41 P2           
Eldenia           0 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 0       4 - 2 3 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 3   Trekvogels      26 13  8  5  47  68- 40              
Fortissimo        1 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 5 4 - 3       1 - 5 0 - 3 0 - 1 1 - 2 0 - 5 0 - 5 1 - 0 1 - 7   VDZ             26 13  3 10  42  54- 39              
Groesbeekse Boys  3 - 0 2 - 2 1 - 3 5 - 0 0 - 0 3 - 1       2 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 0   SCH             26 12  6  8  42  55- 57              
ONA '53           5 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 3 7 - 1 4 - 3       0 - 1 2 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 4   Groesbeekse B.  26  8  8 10  32  43- 44              
SCE               2 - 2 1 - 2 1 - 3 6 - 4 1 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 1       1 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 7 3 - 0   Echteld         26  9  5 12  32  49- 69              
SCH               1 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 0 4 - 0 4 - 2 5 - 4 2 - 4       1 - 2 3 - 2 4 - 4 2 - 0   Eldenia         26  7  7 12  28  38- 44              
Spero             1 - 1 5 - 0 0 - 2 0 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 2       6 - 2 2 - 3 2 - 1   SCE             26  8  4 14  28  40- 55              
Trekvogels        4 - 1 2 - 2 5 - 2 6 - 1 5 - 2 5 - 0 0 - 0 4 - 2 5 - 0 2 - 2 1 - 1       3 - 0 3 - 1   ONA '53         26  7  6 13  27  52- 61              
Union             8 - 0 0 - 0 3 - 3 10- 1 3 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 0       3 - 1   Arnhemse B.Sch. 26  5  4 17  19  28- 62 rel          
VDZ               3 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 0 5 - 2 2 - 0         Fortissimo      26  3  0 23   9  26- 98 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 3rd class :                                                                                                                              
1st round (winners to 2nd round)
Juvanta '12-SC Overwetering  0-1 and 0-0     Bon Boys-Robur et Veloc.  0-3 and 1-3    Columbia-MVV '29  0-1 and 1-3
Beuningse Boys-Gendringen    4-2 and 0-1     Varsseveld-DIO '30        4-0 and 1-1    DVC '26-Union     1-0 and 0-5
2nd round  (winners play in 2nd class next season)
KOSC-SC Overwetering         7-2 and 2-4     Grol-Varsseveld           0-0 and 0-1 aet     Breuningse Boys-MVV '29 0-0 and 1-1                              
Robur et Vel.-Turkse Kracht  5-3 and 1-0     Union-SDOUC               0-1 and 2-2 aet                       MVV '29 wins on pen.                              
Robur et Velocitas and MVV '29 promoted, Grol and Turkse Kracht relegated, SDOUC and KOSC retain 2nd class place                                             
                                                                                                                                                             
4th class A                                                                                                                                                  
Almelo                  2 - 3 3 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 3 4 - 0 1 - 0 1 - 2   NEO             26 19  5  2  62  75- 21 P1 prom      
Berghuizen        4 - 1       6 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 4 0 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 5 3 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 3   Oldenzaal       26 16  5  5  53  57- 25 P3 prom      
Borne             3 - 3 1 - 0       2 - 3 2 - 0 5 - 1 1 - 1 0 - 5 0 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 1 3 - 0 5 - 0   Saasveldia      26 16  5  5  53  65- 36 P2           
SV Enter          1 - 0 0 - 1 6 - 0       2 - 0 3 - 3 4 - 2 0 - 2 4 - 0 1 - 5 2 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 1   RSC             26 12  7  7  43  62- 35 (P1)    
Fleringen         1 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 1       3 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 3   Spcl.Overdinkel 26 11  6  9  39  53- 53              
Heracles          0 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 1 6 - 2       0 - 1 2 - 4 0 - 5 0 - 4 0 - 5 4 - 2 2 - 4 1 - 0   Almelo          26 11  4 11  37  44- 44              
De Lutte          0 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 3 4 - 5 1 - 1       1 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 4 1 - 2   Berghuizen      26 11  3 12  36  41- 42              
NEO               1 - 1 3 - 0 4 - 0 4 - 0 6 - 1 6 - 0 5 - 1       2 - 0 2 - 2 1 - 3 4 - 0 5 - 0 0 - 1   SV Enter        26 10  5 11  35  49- 45              
Oldenzaal         3 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1       2 - 1 5 - 2 5 - 2 1 - 0 4 - 0   Borne           26 10  5 11  35  50- 58              
RSC               6 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 3 3 - 2 5 - 0 3 - 0 2 - 3 0 - 0       0 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 1   Vasse           26 10  0 16  30  31- 60              
Saasveldia        3 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 5 - 0 4 - 2 6 - 3 1 - 1 0 - 0 4 - 3       1 - 1 4 - 1 3 - 0   UD W            26  8  4 14  28  44- 58              
Spcl.Overdinkel   3 - 1 4 - 2 8 - 3 4 - 2 6 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 4 1 - 8 1 - 1 4 - 1       1 - 1 2 - 0   De Lutte        26  6  7 13  25  39- 56              
UD W              1 - 2 2 - 1 3 - 5 0 - 3 2 - 1 3 - 1 3 - 3 1 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 2       2 - 4   Heracles        26  5  6 15  21  34- 69 rel          
Vasse             1 - 6 2 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 4 0 - 4 0 - 2 2 - 4         Fleringen       26  4  4 18  16  30- 72 rel          
                                                                                                                                                             
4th class B                                                                                                                                                  
Avanti W                1 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 3 2 - 1 0 - 2 2 - 0 3 - 2 4 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 3   SC Enschede     26 18  5  3  59  66- 37 P1 prom      
Barbaros          1 - 3       4 - 2 7 - 0 1 - 1 1 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 3 0 - 0 4 - 3 2 - 3   VV Twenthe      26 17  4  5  55  66- 40 P2 prom      
Buurse            1 - 7 2 - 3       1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 4 3 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 0 0 - 3 3 - 2   Hector          26 14  5  7  47  44- 30 P3           
FC Het Centrum    1 - 5 4 - 3 1 - 2       0 - 0 1 - 3 2 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 1   EMOS            26 11 10  5  43  53- 33 (P1)     
EMOS              2 - 1 1 - 1 5 - 0 1 - 1       1 - 5 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 3 5 - 0 4 - 0 2 - 2   Avanti W        26 11  6  9  39  59- 45              
SC Enschede       1 - 1 4 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0       4 - 3 4 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 3 2 - 1 2 - 6   LSV Lonneker    26 12  3 11  39  48- 48              
Enschedese Boys   1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 5 2 - 2       2 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 3   GFC             26 12  3 11  39  44- 49              
GFC               5 - 4 1 - 3 2 - 1 5 - 4 0 - 1 0 - 2 1 - 0       1 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 2   Markelo         26 10  7  9  37  53- 49              
Hector            3 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 4 2 - 0 0 - 1       1 - 4 2 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 2   Rood Zwart      26 11  2 13  35  53- 54              
LSV Lonneker      3 - 0 0 - 5 3 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 1 3 - 4 1 - 0       1 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 5   Barbaros        26  8  8 10  32  61- 56              
Markelo           2 - 5 3 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 5 3 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1       2 - 0 4 - 0 2 - 5   Enschedese B.   26  6  6 14  24  35- 48 rel          
Spcl. Neede       0 - 5 2 - 5 1 - 3 2 - 6 0 - 4 2 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 4       0 - 4 1 - 1   FC Het Centrum  26  8  5 13  23  40- 54 -6 pnts      
Rood Zwart        2 - 2 5 - 1 2 - 3 2 - 7 2 - 3 1 - 2 2 - 0 5 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 2       2 - 3   Buurse          26  6  3 17  21  28- 60 rel          
Twenthe VV        3 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 1 7 - 4 4 - 2 3 - 2 1 - 0         Spcl. Neede     26  1  7 18  10  25- 72 rel          
                                                                                                                                                             
4th class C                                                                                                                                                  
DEO                     0 - 1 1 - 7 2 - 1 5 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 5 1 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 0 0 - 2   Dinxperlo       26 17  5  4  56  48- 21 P1 prom      
Dinxperlo         2 - 0       3 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 1 4 - 3 1 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 0   Doetinchem      26 16  3  7  51  76- 40 (P1)         
Doetinchem        7 - 0 2 - 2       2 - 1 4 - 1 5 - 4 0 - 2 7 - 2 4 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 1   Reunie          26 14  7  5  49  63- 38              
KSH               1 - 2 0 - 1 2 - 0       0 - 2 1 - 3 4 - 0 2 - 0 0 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0 5 - 1   VIOS B          26 14  5  7  47  55- 44 P2           
KSV Vragender     1 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 4       3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 2 1 - 3 2 - 3 4 - 2   MEC             26 14  2 10  44  51- 43              
MariŽnveld        3 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 3       3 - 1 1 - 4 2 - 2 0 - 0 6 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 0   SP Rekken       26 13  3 10  42  70- 59              
MEC               4 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 3       2 - 3 0 - 2 1 - 4 5 - 2 5 - 1 3 - 0 4 - 3   MariŽnveld      26 11  5 10  38  56- 49              
SP Rekken         1 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 2 3 - 2 3 - 5 0 - 3       1 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 4 6 - 1 2 - 1   Ruurlo          26 10  5 11  35  47- 42              
ReŁnie            2 - 2 3 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 3       1 - 1 5 - 2 4 - 2 2 - 0 3 - 1   KSH             26 11  2 13  35  40- 39              
Ruurlo            1 - 2 0 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 4 2 - 0 3 - 3       1 - 3 1 - 3 7 - 0 2 - 1   VVG '25         26  9  5 12  32  48- 51 P3           
Terborg           2 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 3 2 - 2 0 - 1       2 - 3 0 - 0 0 - 1   KSV Vragender   26  9  3 14  30  42- 53              
VIOS B            3 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 3 0 - 4 1 - 4 3 - 3       4 - 0 2 - 4   DEO             26  8  4 14  28  39- 61 rel          
Vosseveld         1 - 4 0 - 3 0 - 6 0 - 1 0 - 4 1 - 4 0 - 2 1 - 6 0 - 2 1 - 6 1 - 2 1 - 3       1 - 4   Terborg         26  7  6 13  27  42- 57 rel          
VVG '25           4 - 2 1 - 5 5 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 1 1 - 5 1 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 2 4 - 0         Vosseveld       26  1  1 24   4  13- 93 rel          
                                                                                                                                                             
4th class D                                                                                                                                                  
Angerlo Vooruit         3 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 0   Groessen        26 18  6  2  60  72- 26 P3 prom      
Dierensche Boys   1 - 0       0 - 3 2 - 4 4 - 0 3 - 2 0 - 0 5 - 2 0 - 3 3 - 0 3 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1   MvR             26 18  3  5  57  67- 24 P1 prom      
Groessen          3 - 1 5 - 0       2 - 1 5 - 1 6 - 0 3 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 1 6 - 0   GSV '38         26 16  7  3  55  61- 29 P2 prom      
GSV '38           4 - 1 1 - 0 0 - 1       4 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0   RKPSC           26 14  4  8  46  50- 37 (P3)         
HC '03            2 - 3 6 - 2 2 - 2 1 - 1       0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 4 1 - 3 2 - 2 2 - 1 7 - 1   Sprinkhanen     26 11  7  8  40  38- 34              
Keijenburgse Boys 3 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 3 3 - 2       0 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 1 1 - 0 0 - 3 5 - 1 4 - 1   Keijenburgse B. 26 10  5 11  35  51- 53              
Kilder            3 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 3 1 - 1 3 - 3       0 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 0 1 - 2 5 - 1 6 - 0   't Peeske       26  8  9  9  33  43- 43              
Loil              5 - 1 3 - 1 4 - 6 3 - 6 2 - 2 0 - 3 5 - 1       1 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 0   Dierensche Boys 26 10  3 13  33  41- 62              
MvR               4 - 2 5 - 0 2 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 0 4 - 0 4 - 0       2 - 1 5 - 0 3 - 2 1 - 0 5 - 1   Angerlo Vooruit 26  8  8 10  32  43- 45              
't Peeske         1 - 3 5 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 1 5 - 4 1 - 1 2 - 2 0 - 3       1 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 2   Loil            26  8  8 10  32  47- 51              
RKPSC             1 - 0 5 - 1 0 - 2 1 - 4 3 - 0 5 - 1 4 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 1       6 - 0 2 - 1 1 - 0   HC '03          26  8  7 11  31  58- 53              
Sprinkhanen       0 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 4 3 - 0 1 - 0       4 - 2 0 - 0   Kilder          26  6  8 12  26  39- 52              
Worth Rheden      1 - 1 2 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 6 0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 3 3 - 2       3 - 1   Worth Rheden    26  4  4 18  16  27- 61 rel          
Zeddam            1 - 4 2 - 3 1 - 2 0 - 4 0 - 9 0 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 6 0 - 1 4 - 2         Zeddam          26  2  3 21   9  20- 87 rel     
                                                                                                        
4th class E                                                                                             
Achilles '29            3 - 4 3 - 4 5 - 1 0 - 1 0 - 0 4 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 4  SC Millingen    28 23  4  1  73  94- 29 P1 prom      
SV Blauw Wit      1 - 1       4 - 1 5 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 6 0 - 3 1 - 4 4 - 1 4 - 3 3 - 1 3 - 1  Eendracht '30   28 15  8  5  53  66- 35 P3           
Brakkenstein      4 - 2 3 - 0       0 - 2 1 - 2 3 - 0 4 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 2 5 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 1  SV Blauw Wit    28 16  4  8  52  64- 52 (P1) prom    
DVE-Trajanus      2 - 1 1 - 2 0 - 1       1 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 4 5 - 3 1 - 1 4 - 0 1 - 1 5 - 4  Brakkenstein    28 16  3  9  51  73- 45              
Eendracht '30     3 - 2 3 - 1 1 - 3 4 - 1       2 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 1 6 - 0 6 - 0  Nijmegen        28 15  5  8  50  77- 59 P2      
Ewijk             1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 3       3 - 1 0 - 1 1 - 5 5 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1  Overasseltse B. 28 14  7  7  49  57- 43              
Heumen            2 - 1 0 - 3 2 - 4 3 - 2 0 - 1 2 - 2       2 - 0 1 - 8 0 - 6 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1  Ewijk           28 10  9  9  39  47- 46              
NSVV Kunde FC     1 - 2 1 - 3 3 - 5 1 - 5 0 - 4 1 - 2 0 - 1       1 - 3 1 - 5 4 - 0 5 - 2 0 - 1 5 - 2 0 - 1  Achilles '29    28 10  5 13  35  52- 49              
SC Millingen      4 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0       3 - 2 1 - 1 4 - 0 5 - 0 5 - 1 5 - 1  DVE-Trajanus    28 10  5 13  35  59- 58              
Nijmegen          2 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 4 4 - 4 4 - 2 1 - 4 1 - 5       1 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 1 7 - 3  SCP             28  8  7 13  31  49- 71              
Overasseltse Boys 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 0       1 - 0 1 - 2 2 - 0 3 - 1  Victoria '25    28  9  3 16  30  50- 77              
RODA '28          0 - 3 2 - 5 2 - 5 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 4 3 - 1 1 - 7       1 - 2 1 - 1 1 - 0  SCD '33         28  6  9 13  27  34- 63 rel        
SCD '33           0 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 3 1 - 3 3 - 3 1 - 3 1 - 3       0 - 2 1 - 1  Heumen          28  6  5 17  23  31- 64              
SCP               4 - 2 0 - 0 1 - 5 1 - 2 0 - 4 2 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 7 3 - 3 2 - 0 3 - 2 3 - 3       3 - 4  NSVV FC Kunde   28  6  3 19  21  41- 64 rel          
Victoria '25      0 - 4 4 - 2 0 - 2 0 - 6 2 - 3 1 - 1 1 - 0 4 - 2 0 - 4 1 - 4 4 - 1 1 - 2 6 - 1 3 - 2        RODA '28        28  5  5 18  20  31- 70 rel          
                                                                                                                                                             
4th class F                                                                                                                                                  
Angeren                 2 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 2   VVO             26 18  8  0  62 100- 29 P1 prom     
Driel             1 - 4       4 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 3 6 - 1 3 - 0 5 - 1 2 - 1 4 - 2 0 - 2   SML             26 19  4  3  61  90- 22 P2 prom      
DVOL              2 - 1 0 - 1       6 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 5 2 - 1 3 - 4 3 - 0 2 - 0 1 - 1 6 - 0 2 - 4   Jonge Kracht    26 15  4  7  49  65- 40 (P1)         
Eendracht A       1 - 3 0 - 3 4 - 2       1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 2 3 - 3 0 - 4 6 - 0 0 - 5   GVA             26 14  7  5  49  59- 34        
GVA               2 - 1 2 - 5 0 - 2 7 - 1       3 - 1 1 - 2 4 - 2 4 - 1 6 - 0 2 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 2   Angeren         26 14  6  6  48  55- 32              
HAVO              1 - 1 2 - 1 3 - 3 5 - 0 1 - 1       2 - 1 1 - 1 2 - 0 6 - 2 2 - 2 0 - 2 4 - 0 0 - 2   Driel           26 15  2  9  47  66- 39              
Jonge Kracht      2 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 3 0 - 0 4 - 3       3 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 6   HAVO            26 12  7  7  43  59- 40 P3           
OSC (O)           1 - 2 4 - 2 1 - 2 4 - 4 0 - 1 1 - 4 2 - 3       3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 5 4 - 1 3 - 3   DVOL            26 11  5 10  38  56- 46              
OVC '85           1 - 2 1 - 2 1 - 6 2 - 2 2 - 2 1 - 6 0 - 4 0 - 1       3 - 0 4 - 3 1 - 3 2 - 1 0 - 4   OSC (O)         26  7  6 13  27  40- 68              
RVW               0 - 0 1 - 3 0 - 5 1 - 1 0 - 1 2 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 0       4 - 4 0 - 5 3 - 2 0 - 5   OVC '85         26  6  4 16  22  37- 66              
SDOO              0 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 4 0 - 2 1 - 5 2 - 0 1 - 4 1 - 2       0 - 5 3 - 3 0 - 7   Eendracht A     26  4  6 16  18  35- 84              
SML               3 - 0 2 - 1 2 - 1 8 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 2 12- 0 1 - 0 4 - 1 9 - 0       6 - 1 0 - 0   SDOO            26  3  7 16  16  32- 79              
Veluwezoom        2 - 8 0 - 5 0 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 7 0 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 0 0 - 0       0 - 3   RVW             26  3  6 17  15  22- 79 rel          
VVO               1 - 1 3 - 3 4 - 1 8 - 1 2 - 2 3 - 3 6 - 1 6 - 1 1 - 0 9 - 0 3 - 0 4 - 4 5 - 1         Veluwezoom      26  3  4 19  13  26- 84 rel          
Playoff for 1st place in 3rd peri2-2, GVA wins on penalties
                                                                                                                                                            
4th class G                                                                                                                                                  
Activia                 2 - 2 4 - 0 5 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 1 5 - 2 11- 1 2 - 3 4 - 0 2 - 1   FC Jeugd        26 22  3  1  69 108- 16 P2 prom      
Alexandria        1 - 4       3 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 3 0 - 3 0 - 1 3 - 4 1 - 2 8 - 0 2 - 6 0 - 2 1 - 2   Eerbeekse Boys  26 20  2  4  62 100- 36 P1 prom      
Apeldoornse Boys  2 - 2 4 - 1       1 -10 5 - 2 0 - 8 1 - 3 2 - 3 3 - 0 1 - 4 2 - 1 4 - 5 4 - 2 4 - 0   TKA             26 17  5  4  56  87- 51 P3 prom          
Eerbeekse Boys    1 - 2 7 - 0 9 - 3       2 - 0 2 - 2 2 - 3 5 - 2 8 - 0 2 - 1 4 - 1 7 - 0 5 - 1 3 - 1   Activia         26 15  6  5  51  69- 30 (P2)         
Groen Wit '62     0 - 0 6 - 4 3 - 1 0 - 3       1 - 4 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 0 7 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 2   Loenermark      26 15  2  9  47  69- 50              
FC Jeugd          3 - 0 3 - 0 4 - 1 0 - 2 1 - 0       7 - 0 6 - 1 5 - 1 3 - 0 14- 0 1 - 1 4 - 0 3 - 0   Groen Wit '62   26 13  5  8  44  58- 35              
KCVO              2 - 0 4 - 3 5 - 4 0 - 4 0 - 1 0 - 2       2 - 1 5 - 1 2 - 1 9 - 1 0 - 4 3 - 4 2 - 3   KCVO            26 14  1 11  43  60- 54              
SC Klarenbeek     0 - 1 4 - 3 1 - 1 3 - 3 0 - 1 0 - 2 0 - 2       4 - 1 1 - 1 10- 0 2 - 2 12- 0 2 - 1   Apeldoornse B.  26 10  3 13  33  67- 85              
Koninklijke UD    0 - 3 1 - 3 3 - 3 1 - 6 1 - 6 3 - 6 1 - 1 3 - 2       2 - 6 3 - 0 2 - 4 0 - 1 1 - 2   SC Klarenbeek   26  9  5 12  32  63- 51              
Loenermark        2 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 5 4 - 1 2 - 1 3 - 1       5 - 1 5 - 3 2 - 1 3 - 1   WWNA            26  9  2 15  29  42- 54              
Sallandia         0 - 7 0 - 4 1 - 6 1 - 5 0 - 7 0 -14 1 - 6 2 - 7 1 - 1 1 - 9       0 - 9 3 - 3 1 - 4   Voorst          26  6  3 17  21  37- 84              
TKA               4 - 1 3 - 0 6 - 4 5 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 1 4 - 3 3 - 1 4 - 1 3 - 1       5 - 4 3 - 0   Alexandria      26  5  3 18  18  48- 72              
Voorst            0 - 2 3 - 3 2 - 4 0 - 1 0 - 6 0 - 4 1 - 4 2 - 0 1 - 4 1 - 3 4 - 3 2 - 2       2 - 1   Koninklijke UD  26  4  4 18  16  38- 85 rel          
WWNA              1 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 4 3 - 1 3 - 3 3 - 1         Sallandia       26  0  2 24   2  22-165 rel          
                                                                                                        
4th class H                                                                                             
ABS                     3 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 2 5 - 2 1 - 2   SV Zwolle       26 13  6  7  45  38- 27 P1 prom      
SC Balkbrug SC    1 - 2       0 - 2 0 - 5 0 - 3 1 - 3 1 - 5 2 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 8 2 - 2 0 - 8 1 - 4   Diepenveen      26 12  8  6  44  49- 37 (P1)         
Broekland         2 - 2 5 - 1       1 - 1 3 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0   Dalfsen         26 12  6  8  42  65- 41              
Dalfsen           2 - 1 7 - 1 1 - 1       3 - 0 3 - 0 4 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 3   Haarle          26 11  7  8  40  47- 41              
DAVO              2 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 5       1 - 1 2 - 2 2 - 4 0 - 0 1 - 1 1 - 1 5 - 2 2 - 3 1 - 0   Broekland       26 10  9  7  39  41- 35              
Diepenveen        1 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 2       2 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 1   De Gazelle      26 11  5 10  38  52- 54              
De Gazelle        2 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 2 3 - 2       2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 7 5 - 1 1 - 1   Lettele         26 10  7  9  37  46- 42              
Haarle            3 - 3 3 - 0 0 - 5 1 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 0       0 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 1 4 - 2 2 - 1   Holten          26 10  6 10  36  48- 35 P2           
Holten            2 - 1 6 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 2 5 - 0 2 - 0       1 - 2 6 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 1   OVC '21         26 10  6 10  36  49- 47 P3           
Lettele           2 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 4 1 - 0 6 - 1 2 - 3 2 - 4 3 - 2       2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1   USV             26  9  9  8  36  44- 45              
OVC '21           5 - 3 4 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 2 4 - 2 1 - 4       4 - 1 1 - 1 0 - 1   ABS             26  9  8  9  35  44- 43              
FC RDC            1 - 2 5 - 4 3 - 4 2 - 2 1 - 2 1 - 2 6 - 2 1 - 6 2 - 3 5 - 1 1 - 3       1 - 2 0 - 0   DAVO            26  9  7 10  34  40- 42              
USV               2 - 1 3 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 3       1 - 0   FC RDC          26 10  3 13  33  57- 59 rel          
SV Zwolle         1 - 1 4 - 2 2 - 0 4 - 3 2 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0         SC Balkbrug     26  1  3 22   6  28-100 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 4th class :                                                                                                                              
1st round  (winners to 2nd round)                                                                                                                                           
RSC-Hector               3-2 and 1-1    EMOS-OVC '21            3-2 and 6-3 aet    VVG '25-GVA             1-3 and 4-3                                                    
RKPSC-Blauw Wit          1-6 and 1-7    Nijmegen-VIOS B         2-2 and 2-0 aet    Activia-Holten          1-0 and 0-2                                                    
2nd round  (winners play in 3rd class next season)                                                                                                                                           
Vogido-Saasveldia        1-2 and 5-0    Beekbergen-TKA          2-2 and 1-3        AD '69-GSV '38          2-3 and 0-0                                                       
SCE-Jonge Kracht         2-2 and 1-0    Eendracht '30-SML       1-1 and 1-3        Doetinchem-Eerbeekse B. 0-5 and 1-7                                                       
Oldenzaal-Diepenveen     3-0 and 2-0    RSC-Twenthe             3-4 and 1-2        GVA-MvR                 4-1 and 1-5 aet                                                    
de Tukkers-EMOS          4-0 and 4-1    Heerde-Holten           2-2 and 2-1 aet    Westervoort-Blauw Wit   0-4 and 1-1                                                   
ONA '53-Nijmegen         3-0 and 5-2                                                                                                                      
Oldenzaal, TKA, SML, Twenthe, GSV '38, Eerbeekse Boys, MvR, TKA and Blauw Wit promoted                                                       
Beekbergen, AD '69 and Westervoort relegated, Vogido, SCE, De Tukkers, ONA '53 and Heerde retain 3rd class place                                          
                                                                                                                                                             
5th class A                                                                                                                                                  
Bornerbroek RKSV        1 - 4 2 - 4 3 - 0 1 - 4 2 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 5 3 - 4 1 - 2 0 - 3               Sportl.Vroomshp.22 16  4  2  52  61- 20 P2 prom      
Hoonhorst         1 - 0       2 - 0 2 - 1 2 - 5 2 - 0 2 - 0 5 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 5               FC Ulu Spor     22 16  4  2  52  58- 24 P1 prom      
Langeveen         0 - 0 2 - 3       2 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 4 1 - 2 5 - 1 0 - 2               Zenderen Vrt.   22 16  3  3  51  57- 23 P3           
Manderveen        2 - 3 0 - 6 0 - 2       0 - 3 1 - 3 2 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 3               Hoonhorst       22 15  2  5  47  50- 29 (P2) prom    
MariŽnheem        3 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 0       2 - 3 3 - 3 1 - 0 1 - 5 1 - 4 2 - 1 0 - 4               Nieuw Heeten    22 12  3  7  39  39- 22              
Nieuw Heeten      4 - 3 2 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 0       0 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 2               Raalte          22 10  3  9  33  34- 34              
Raalte            1 - 0 1 - 3 2 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 4       4 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 1               Langeveen       22  9  3 10  30  31- 32              
SDOL              2 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 3 0 - 0       0 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 2               Marienheem      22  8  1 13  25  35- 49              
Sportl.Vroomshoop 6 - 0 1 - 2 3 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 0       2 - 2 2 - 0 4 - 2               SDOL            22  5  4 13  19  17- 42              
FC Ulu Spor       4 - 1 1 - 3 2 - 1 6 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 3       4 - 2 3 - 0               Bornerbroek     22  5  1 16  16  35- 59              
Vilsteren         4 - 5 0 - 2 0 - 2 4 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 3       0 - 3               Vilsteren       22  4  1 17  13  21- 51              
Zenderen Vooruit  2 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 0 5 - 2 1 - 1 2 - 0 5 - 1 1 - 4 1 - 1 5 - 1                     Manderveen      22  1  1 20   4  15- 68              
Playoff for 1st place : Sportlust Vroomshoop-FC Ulu Spor 5-2
                                                                                                                                                             
5th class B                                                                                                                                                  
FC Aramea               3 - 2 4 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 5 2 - 0 2 - 2 5 - 1 1 - 2 3 - 1                     Losser          20 17  2  1  53  84- 13 P1 prom      
BSC Unisson       4 - 1       5 - 3 5 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1 6 - 2 9 - 1 2 - 1 6 - 0 4 - 1               BSC Unisson     20 16  3  1  51  84- 28 P2 prom      
Delden            1 - 0 1 - 3       3 - 4 0 - 6 1 - 9 4 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 1 7 - 1               La Premiere     20 14  2  4  41  67- 24 -3 pnts P3 prom
DTC '07           2 - 5 1 - 6 4 - 2       0 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 3 4 - 1               FC Aramea       20 12  2  6  38  55- 39 (P1) prom    
La PremiŤre       2 - 0 2 - 3 3 - 2 5 - 1       0 - 1 3 - 1 9 - 0 11- 1 4 - 0 5 - 1 3 - 0               Sportl.Glanerbr.20  8  3  9  27  38- 49              
Losser            2 - 0 2 - 2 6 - 0 2 - 0 2 - 2       3 - 2 5 - 0 14- 0 3 - 0 4 - 0                     Phenix          20  8  2 10  26  51- 50              
Phenix            3 - 6 1 - 3 3 - 3 5 - 2 3 - 4 0 - 1       1 - 3 8 - 1 5 - 1 4 - 3                     Vosta           20  6  3 11  21  29- 48              
Sportl.Glanerbrug 1 - 2 2 - 6 3 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 2       1 - 1 2 - 1 5 - 2 2 - 2               UDI             20  6  1 13  19  31- 48              
SVV '91           1 - 8 0 -10 4 - 3 2 - 3 1 - 3 0 -10 2 - 3 0 - 4       1 - 3 1 - 2                     DTC '07         20  4  3 13  15  34- 59              
UDI               0 - 1 1 - 5 5 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 4 2 - 3 2 - 1 3 - 5       4 - 0                     Delden          20  4  2 14  14  35- 69              
Vosta             4 - 4 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 0 3 - 0 2 - 0                           SVV '91         20  3  1 16  10  24-105              
TVV               1 - 1                         0 - 3 3 - 7                   3 - 0 -----                                                                    
TVV withdrawn                                                                                                                                                
                                                                                                                                                             
5th class C                                                                                                                                                  
Bentelo                 2 - 2 4 - 3 3 - 4 1 - 3 3 - 3 4 - 0 0 - 3 6 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 2         TVO             24 18  5  1  59 102- 28 P2 prom      
Bredevoort        3 - 1       2 - 4 2 - 2 0 - 2 4 - 0 7 - 1 4 - 3 0 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 6         Rietmolen       24 16  3  5  51  56- 32 P3 prom      
Diepenheim        1 - 2 0 - 1       3 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 0 4 - 2 5 - 1 2 - 0 2 - 3 3 - 2 1 - 3         Erix            24 15  3  6  48  66- 29 P1 prom      
EGVV              0 - 2 1 - 1 2 - 2       3 - 1 4 - 0 6 - 0 3 - 3 5 - 1 6 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 5         Hoeve Vooruit   24 14  3  7  45  69- 51 (P2) prom    
Erix              0 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 0       3 - 2 11- 1 5 - 2 5 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 2         Bredevoort      24 12  4  8  40  49- 42                        
GSV '63           2 - 6 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 3       4 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 6         Bentelo         24 13  4  7  38  57- 44 -5 pnts      
Haaksbergen       1 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 1       2 - 6 3 - 4 1 - 5 0 - 4 2 - 8 1 - 3         EGVV            24 10  5  9  35  51- 41              
Hoeve Vooruit     5 - 1 4 - 1 5 - 2 3 - 0 3 - 8 5 - 3 3 - 0       1 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 4         SP Meddo        24  9  3 12  30  59- 63              
Lochuizen         1 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 8 5 - 0 0 - 2       0 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 3         GSV '63         24  7  5 12  26  50- 65              
SP Meddo          1 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 1 4 - 4 5 - 2 7 - 0 3 - 4 2 - 3       1 - 3 6 - 2 2 - 2         Diepenheim      24  7  4 13  25  52- 53              
Rietmolen         3 - 1 4 - 2 4 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 1 6 - 1 5 - 3       0 - 0 1 - 3         SVBV            24  7  4 13  25  44- 53              
SVBV              1 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 0 4 - 4 4 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 3 3 - 2       0 - 1         Lochuizen       24  4  1 19  13  24- 88              
TVO               1 - 2 1 - 0 5 - 3 5 - 1 2 - 1 3 - 0 11- 1 2 - 2 16- 0 7 - 2 2 - 2 7 - 1               Haaksbergen     24  1  2 21   5  19-109             
Bentelo-Hoeve V geeindigd in 5-0, vanwege ongerechtigde speler gewijzigd in 0-3                                                                              
                                                                                                                                                             
5th class D                                                                                                                                                     
Aerdt-Carvium SSA       0 - 3 6 - 0 2 - 8 2 - 3 4 - 0 5 - 2 4 - 0 3 - 3 8 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 1   Ulftse Boys     26 22  3  1  69  84- 22 P1 prom      
Ajax B            5 - 2       3 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 0 0 - 4 2 - 1 5 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 0   GWVV            26 22  2  2  68 102- 24 P2 prom         
Den Dam           3 - 0 3 - 7       0 - 6 1 - 6 3 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 5 1 - 4   Etten           26 17  4  5  55  80- 30 P3 prom             
Etten             4 - 1 2 - 2 6 - 1       0 - 6 1 - 0 6 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 0 4 - 0 5 - 0 0 - 2 3 - 1   Ajax B          26 15  3  8  48  58- 43 (P1)            
GWVV              4 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 2       4 - 0 7 - 0 3 - 3 4 - 1 7 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 0   SC Rijnland     26 12  5  9  41  41- 36                 
Loo               2 - 3 0 - 2 2 - 0 1 - 6 1 - 4       0 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 6 3 - 0   SDZZ            26 12  5  9  41  49- 53                 
NVC Netterden     2 - 2 3 - 0 0 - 4 2 - 1 0 - 5 1 - 2       1 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 4 5 - 0   Aerdt-Carvium   26 11  3 12  36  70- 64                 
SC Rijnland       2 - 1 1 - 3 4 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 1       0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 4 2 - 0   SVGG            26  9  4 13  31  39- 55                 
SDZZ              2 - 1 3 - 2 3 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 3 1 - 1       2 - 5 3 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 2   NVC Netterden   26  8  3 15  27  35- 63                 
Sint Joris        3 - 5 1 - 3 4 - 1 2 - 7 0 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 3       5 - 2 4 - 4 0 - 4 3 - 5   Den Dam         26  8  0 18  24  35- 74                 
Stokkum           4 - 6 2 - 2 2 - 5 1 - 1 0 - 6 0 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 3       1 - 3 1 - 5 2 - 2   Loo             26  6  5 15  23  25- 52                 
SVGG              4 - 4 0 - 3 0 - 3 0 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 3       2 - 5 3 - 1   VVL             26  6  3 17  21  40- 64                 
Ulftse Boys       3 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 2 0 - 0 4 - 0 1 - 1 6 - 1 5 - 0 3 - 0       4 - 1   Stokkum         26  5  5 16  20  31- 65                 
VVL               1 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 6 0 - 0 4 - 1 2 - 1 5 - 2 4 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 4         Sint Joris      26  5  3 18  18  44- 88                 
                                                                                                        
5th class E                                                                                             
AAC-Olympia             0 - 4 1 - 3 1 - 7 3 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 3 0 - 2 3 - 2 1 - 7 0 - 6 1 - 6   Niftrik         26 16  6  4  54  58- 36 prom            
Aquila            2 - 2       5 - 1 3 - 2 6 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 1 9 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 2   Batavia         26 16  2  8  50  76- 49                 
AVIOS             3 - 1 0 - 2       0 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 4 2 - 3 2 - 3 3 - 1 2 - 1 3 - 2 3 - 1   Aquila          26 14  7  5  49  73- 39                 
Batavia           3 - 2 3 - 6 2 - 3       7 - 4 1 - 2 6 - 2 2 - 1 2 - 7 1 - 2 6 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 0   UHC             26 14  5  7  47  82- 48 P2              
DBV               1 - 0 3 - 3 3 - 4 1 - 3       6 - 3 5 - 1 2 - 4 4 - 1 8 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 7 1 - 5   DIOSA           26 14  5  7  47  56- 38 P1 prom        
DIOSA             2 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 6 1 - 3       2 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1   WVW             26 14  4  8  46  60- 41 P3 prom         
DSZ               0 - 2 0 - 4 0 - 2 3 - 6 4 - 4 1 - 3       0 - 3 0 - 2 1 - 0 5 - 0 3 - 0 1 - 2 4 - 1   Krayenhoff      26 14  5  7  44  66- 49 -3 pnts         
Krayenhoff        7 - 2 5 - 2 0 - 2 1 - 1 6 - 1 2 - 1 5 - 1       1 - 4 2 - 0 3 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 2   AVIOS           26 13  3 10  42  47- 40                 
Niftrik           2 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 0       3 - 0 0 - 5 3 - 3 0 - 0 2 - 1   DBV             26 10  3 13  33  64- 73                 
SVHA              3 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 2 0 - 7 2 - 0 1 - 2 0 - 3       2 - 0 2 - 3 5 - 1 0 - 1   Unitas '28      26  8  6 12  30  46- 48                 
Uchta             1 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 4 1 - 3 3 - 3 1 - 4 0 - 1       2 - 7 1 - 3 0 - 2   SVHA            26  9  1 16  28  36- 67                 
UHC               5 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 3 7 - 2 10- 1 6 - 0 2 - 2 3 - 1       1 - 1 2 - 3   DSZ             26  6  2 18  20  37- 72                 
Unitas '28        4 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 5 5 - 2 4 - 0 1 - 4       0 - 2   AAC-Olympia     26  4  1 21  13  29- 84                 
WVW               3 - 0 6 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 2 5 - 2 0 - 4 1 - 2 4 - 3 1 - 0 4 - 4 2 - 0         Uchta           26  4  3 20   8  24- 70                 
                                                                                                                                                                
5th class F                                                                                                                                                     
Arnhemia                3 - 1 4 - 0 3 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 3 5 - 6 1 - 2 2 - 5 5 - 1                     MASV            20 18  1  1  55  92- 34 P1 prom         
DVSG              2 - 1       5 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 2 2 - 7 1 - 4 6 - 1 3 - 4 3 - 3 2 - 0               Elistha         20 13  2  5  41  64- 32 P2 prom         
Edesche Boys      3 - 3 2 - 2       0 - 8 7 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 5 1 - 3 1 - 3 1 - 0                     Kolping-Dynamo  20 11  4  5  37  39- 27 P3 prom         
Elistha           1 - 0 3 - 0 5 - 3       2 - 3 1 - 1 3 - 1 5 - 2 6 - 0 5 - 0 3 - 0                     De Paasberg     20 11  1  8  34  56- 51 (P1) prom       
Elsweide          4 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 2       0 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 2 5 - 4 2 - 2                     Arnhemia        20 10  2  8  32  50- 40                 
Kolping-Dynamo    1 - 2 3 - 1 5 - 0 2 - 1 3 - 1       2 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 0                     SC Valburg      20  7  5  8  26  52- 58                 
MASV              5 - 3 3 - 2 9 - 0 5 - 1 2 - 1 5 - 0       5 - 2 7 - 2 5 - 1 6 - 2                     VVLK            20  5  7  8  22  34- 45                 
De Paasberg       1 - 3 6 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 7       3 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 2               Elsweide        20  5  4 11  19  36- 52                 
SVO '68           1 - 2 1 - 2 1 - 1 3 - 5 4 - 3 2 - 4 3 - 5 5 - 9       3 - 1 1 - 1                     DVSG            20  5  3 12  18  39- 56                 
SC Valburg        0 - 2 3 - 3 3 - 3 1 - 5 4 - 2 2 - 2 2 - 4 3 - 0 5 - 3       3 - 3 2 - 0               SVO '68         20  5  3 12  18  42- 68                 
VVLK              0 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 6 2 - 0 4 - 0 0 - 5       3 - 2 12- 0         Edesche Boys    20  2  4 14  10  28- 69                 
CHRC              5 - 1       1 - 3             2 - 0             3 - 1             -----                                                                       
SC Oranje                                                                                 -----                                                                 
CHRC and SC Oranje withdrawn                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                
5th class G                                                                                                                                                     
SV Basteom              3 - 0 5 - 1 0 - 3 0 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 1 4 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 2         Wolfersveen     24 15  5  4  50  66- 48 prom            
Be Quick Z        2 - 0       3 - 1 3 - 2 5 - 2 3 - 2 7 - 1 2 - 0 5 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 0         Be Quick Z      24 15  3  6  48  59- 33 P3 prom         
SC Doesburg       2 - 2 1 - 2       2 - 4 1 - 3 4 - 3 4 - 0 1 - 2 1 - 1 5 - 2 4 - 5 2 - 2 4 - 1         FC Zutphen      24 13  4  7  43  73- 46 P2              
SC EDS            3 - 2 2 - 2 2 - 1       1 - 2 2 - 3 6 - 0 4 - 2 5 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 5         Zelhem          24 11  7  6  40  58- 42 P1 prom              
Halle             1 - 1 0 - 4 2 - 3 3 - 0       2 - 1 4 - 0 7 - 5 3 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 1 3 - 4         SV Basteom      24 11  6  7  39  51- 38                 
De Hoven          2 - 3 0 - 1 1 - 2 4 - 3 4 - 2       5 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 2         Halle           24 12  2 10  38  56- 53                 
Klein Dochteren   1 - 8 1 - 5 0 - 3 0 - 9 0 - 1 2 - 2       0 - 2 0 - 1 2 - 5 1 - 4 0 - 2 0 - 3         Westendorp      24 12  2 10  38  65- 65                 
SHE               2 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 3 3 - 3 9 - 0       1 - 2 6 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1         SC EDS          24  9  3 12  30  66- 56                 
SociÔ             0 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 2 4 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1       2 - 1 5 - 5 0 - 5 3 - 5         SHE             24  9  3 12  30  56- 55                 
Westendorp        2 - 2 1 - 3 1 - 2 6 - 3 4 - 5 7 - 2 6 - 1 4 - 3 3 - 1       3 - 4 5 - 4 2 - 2         De Hoven        24  8  4 12  28  54- 58                 
Wolfersveen       0 - 0 4 - 1 2 - 1 5 - 3 2 - 1 2 - 5 5 - 0 3 - 0 1 - 1 5 - 1       4 - 4 2 - 1         Doesburg SC     24  8  4 12  28  50- 55                 
Zelhem            2 - 1 0 - 3 6 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 2 6 - 0 4 - 2 0 - 3 4 - 1 3 - 0       3 - 2         SociÔ           24  7  7 10  28  41- 56                 
FC Zutphen        1 - 4 2 - 1 2 - 0 4 - 4 3 - 4 6 - 2 1 - 1 5 - 1 6 - 1 7 - 1 7 - 2 1 - 1               Klein Dochteren 24  0  2 22   2  12-102                 
                                                                                                                                                                
5th class H                                                                                                                                                     
Cupa-Wilp SSA           7 - 1 5 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 1 5 - 3 1 - 1 0 - 2         SV Twello       24 17  6  1  57  80- 22 P2              
SP Deventer       1 - 4       5 - 1 2 - 3 2 - 3 3 - 6 0 - 1 2 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 5         Victoria Boys   24 18  3  3  57  71- 19 champ P3 prom
Emst              2 - 2 4 - 2       0 - 3 2 - 1 0 - 4 1 - 5 0 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 3 2 - 4         Wissel          24 16  4  4  52  73- 40 P1 prom         
Epse Gorssel Cmb. 0 - 2 1 - 4 5 - 1       5 - 1 3 - 3 3 - 4 1 - 3 4 - 1 0 - 1 6 - 1 3 - 0 0 - 6         Orderbos        24 11  8  5  41  51- 38 (P3) prom       
Go Ahead Deventer 1 - 9 2 - 1 3 - 2 4 - 0       3 - 1 1 - 5 1 - 6 1 - 2 0 - 3 7 - 3 7 - 2 1 - 9         Epse Gorssel C. 24 11  2 11  35  65- 52                 
Orderbos          1 - 0 3 - 1 0 - 0 4 - 2 9 - 1       1 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 2         Terwolde        24 11  2 11  35  44- 41                 
Terwolde          3 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 1       0 - 2 3 - 2 1 - 4 2 - 3 2 - 0 3 - 1         V en L          24  9  6  9  33  39- 46                 
SV Twello         1 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 1 9 - 0 6 - 0 2 - 0       3 - 3 2 - 1 8 - 0 3 - 0 2 - 1         Cupa-Wilp SSA   24  7  8  9  29  57- 49                 
V en L            3 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 3       1 - 5 1 - 1 1 - 5 0 - 1         Wesepe          24  8  2 14  26  39- 55                 
Victoria Boys     6 - 2 5 - 0 3 - 0 5 - 0 7 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 0       4 - 0 5 - 0 3 - 0         VVOG            24  7  3 14  24  38- 71                 
VVOG              1 - 1 5 - 1 0 - 1 0 - 6 5 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 4       2 - 1 1 - 2         Go Ahead D.     24  7  2 15  21  46- 93 -2 pnts         
Wesepe            5 - 3 0 - 2 4 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 3 4 - 1 0 - 5 0 - 1 2 - 1 3 - 4       1 - 3         Deventer SP     24  5  1 18  16  39- 71                 
Wissel            4 - 1 4 - 0 4 - 1 1 -11 2 - 2 3 - 0 5 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 0 4 - 1               Emst            24  4  3 17  15  24- 69                 
Playoff for 1st place : Twello-Victoria Boys 2-4
                                                                                                                                                      
Period-championship 4th class :                                                                                                                       
1st round  (winners play in 4th class next season, losers go to 2nd or 3rd round)                                                                            
De Lutte-La Premiere  1-2 and 3-3       Zenderen V-UD W.        3-4 and 3-5     FC 't Centrum-Hoonhorst  1-2 and 3-3                                                     
DEO-GWVV              0-1 and 0-7       BSC Unisson-Ulu Spor    2-1 and 1-1     FC Aramea-Enschedese B.  1-2 and 1-0 FC Aramea wins on pen.                              
Rietmolen-KSV         3-4 and 2-0       Kilder-Hoeve Vooruit    0-1 and 0-1     Ajax B.-HC '03           0-3 and 0-3                                                     
Etten-Erix            1-3 and 2-1       Heumen-Elistha          2-0 and 2-2     WVW-SCD '33              2-1 and 1-1                                                     
SDOO-UHC              5-1 and 1-1       De Paasberg-Eendracht A 2-2 and 2-0     Kolping Dyn-DIOSA        2-2 and 2-2 Kolp. wns                                           
Alexandria-Twello     3-5 and 4-1       Be Quick Z.-Voorst      1-3 and 1-2     DAVO-FC Zutphen          3-0 and 5-4                                                     
Wissel-ABS            2-3 and 0-2       Orderbos-Zelhem         2-2 and 2-3                                                                                       
La Premiere, FC Aramea, Rietmolen, Erix, BSC Unisson, Hoeve Vooruit, De Paasberg, Be Quick Z., Orderbos, Zelhem, WVW, Kolping Dynamo,
GWVV and Hoonhorst promoted, DEO and SCD '33 relegated
De Lutte, SDOO, Alexandria, ABS, UD W., Heumen, Voorst, HC'03 and DAVO retain 4th class place
2nd round  (winners play in 4th class next season, losers go to 3rd round)                                                                            
FC 't Centrum-Ulu Sp. 6-1 and 8-2       Kilder-Etten            0-1 and 1-4     DIOSA-UHC                4-2 and 2-1                                                     
Orderbos-FC Zutphen   4-1 and 5-1                                                                                                                         
DIOSA and Etten promoted, FC 't Centrum retain 4th class place
3rd round  (winners play in 4th class next season)
De Lutte-Zenderen V.  4-2 and 1-0       KSV-DEO                 5-0 and 1-2     Elistha-SCD '33          3-1 and 3-4                                                     
Twello-Be Quick  Z    3-2 and 2-4 aet   Enschedese B-Ulu Spor   1-2 and 1-3     Ajax B.-Kilder           0-1 and 2-3                                                     
Eendracht A-UHC       5-2 and 1-2       Wissel-FC Zutphen       4-0 and 6-4                                                                                      
Wissel and Elistha promoted, Eendracht A., KSV and Kilder retain 4th class place
 
District North
1st class F                                                                                                                                           
Bergum                  4 - 2 0 - 4 4 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 5 3 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 1   VV Heerenveen   26 17  5  4  56  66- 31 P3 prom      
VV Emmen          5 - 0       2 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 3 3 - 0 0 - 0   SVBO            26 15  8  3  53  72- 31 P1           
SC Erica          0 - 0 0 - 3       0 - 3 1 - 3 1 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 4 4 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 1   WVV             26 15  5  6  50  61- 38 (P3)         
FVC               4 - 0 2 - 1 2 - 1       3 - 1 0 - 4 2 - 3 4 - 1 4 - 2 0 - 3 1 - 0 3 - 5 9 - 2 2 - 4   Emmen           26 15  4  7  49  60- 38              
Germanicus        0 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 3       0 - 1 0 - 1 4 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 3   FVC             26 13  2 11  41  62- 54 P2           
VV Heerenveen     4 - 1 3 - 2 4 - 1 4 - 1 3 - 1       2 - 0 3 - 1 1 - 2 4 - 0 5 - 0 0 - 0 4 - 2 5 - 1   Hoogeveen       26 11  8  7  40  54- 45 -1 pnt      
Hoogeveen         2 - 1 4 - 0 5 - 2 3 - 2 6 - 3 3 - 2       5 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3 0 - 1   Nieuw Buinen    26 10  7  9  37  48- 34              
Hoogezand         1 - 5 0 - 3 2 - 7 3 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 1       2 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 6 2 - 3 1 - 2   SC Erica        26  9  6 11  33  54- 54              
SC Joure          2 - 1 3 - 3 0 - 4 2 - 3 6 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0       0 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 2 4 - 1   Bergum          26  9  6 11  33  42- 60              
Nieuw Buinen      1 - 1 2 - 2 5 - 2 1 - 4 0 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 1       0 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0   SC Joure        26  8  8 10  32  47- 53              
Rolder Boys       1 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 4 3 - 3 0 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 4       1 - 3 2 - 2 4 - 2   Rolder Boys     26  8  5 13  29  44- 64 rel          
SVBO              9 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 0 0 - 4 1 - 1 3 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 1 9 - 0       2 - 0 0 - 0   TEVV            26  7  7 12  28  48- 70 rel          
TEVV              4 - 2 3 - 4 2 - 5 0 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 5 0 - 0 3 - 5 1 - 6       0 - 3   Germanicus      26  4  3 19  15  34- 67 rel          
WVV               1 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 1 4 - 1 6 - 3 3 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 0 4 - 0 5 - 2 3 - 1         Hoogezand       26  3  2 21  10  30- 83 -1 pnt rel  
                                                                                                                                                      
2nd class K                                                                                                                                           
Beilen                  0 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 0 3 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 3   FC Wolvega      26 19  4  3  61  65- 19 P2 prom      
DTD               2 - 1       3 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 3 0 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 5   LSC 1890        26 16  6  4  54  68- 19 P1 prom          
SC Emmeloord      0 - 0 2 - 2       6 - 1 3 - 0 0 - 3 1 - 1 5 - 1 5 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0   LAC Frisia 1883 26 15  4  7  49  61- 43 (P2) prom    
LAC Frisia 1883   0 - 1 4 - 1 2 - 0       5 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 1 4 - 2 2 - 0 7 - 3 1 - 3 0 - 2   VKW             26 13  5  8  44  48- 31 P3 prom      
GAVC              2 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 2       1 - 0 0 - 2 3 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 3   DTD             26 10  7  9  37  45- 43              
Lemmer            0 - 2 1 - 4 0 - 1 3 - 2 2 - 1       2 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 3   SC Emmeloord    26 10  6 10  36  48- 36              
LSC 1890          4 - 0 2 - 0 4 - 0 5 - 0 3 - 0 0 - 1       7 - 0 3 - 2 6 - 1 5 - 0 0 - 0 0 - 1 3 - 1   GAVC            26  9  6 11  33  43- 47              
MKV '29           1 - 4 3 - 2 2 - 1 3 - 3 2 - 5 3 - 2 0 - 2       2 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 1   Beilen          26  9  6 11  33  32- 40              
Olyphia           2 - 0 0 - 4 1 - 0 2 - 5 0 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 3       0 - 5 1 - 0 3 - 0 0 - 7 0 - 1   Lemmer          26  9  4 13  31  29- 40              
ONB               3 - 1 3 - 3 1 - 4 1 - 4 3 - 1 0 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 1       1 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 5   MKV '29         26  7  9 10  30  40- 55              
Ruinerwold        1 - 3 0 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 0 8 - 1       2 - 3 1 - 0 0 - 4   Olyphia         26  8  5 13  29  31- 57              
Steenwijk         4 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 0 0 - 5 0 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 3       0 - 2 0 - 3   Ruinerwold      26  6  9 11  27  32- 43              
VKW               2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 1 5 - 2 0 - 1 1 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 3       1 - 2   Steenwijk       26  7  3 16  24  32- 63 rel          
FC Wolvega        2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 6 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 2         ONB             26  5  4 17  19  31- 69 rel          
                                                                                                                                                      
2nd class L                                                                                                                                           
Actief                  2 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 5 1 - 0 0 - 4 2 - 0 2 - 4 0 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 0   GRC Groningen   26 20  4  2  64  90- 29 P3 prom      
Amicitia VMC      1 - 3       3 - 4 0 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 6 4 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 1 2 - 1   Noordster       26 16  5  5  53  79- 42 P1           
Annen             2 - 0 1 - 3       0 - 1 3 -11 1 - 1 0 - 5 2 - 1 3 - 4 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 6 2 - 2   Roden           26 13  7  6  46  55- 45 P2           
Dalen             3 - 0 0 - 1 1 - 2       2 - 3 5 - 3 4 - 0 0 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 0 3 - 1 2 - 3   Valthermond     26 13  4  9  43  53- 51 (P3)         
GRC Groningen     5 - 0 6 - 0 5 - 2 2 - 0       3 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2   Peize           26 11  6  9  39  48- 43              
Groninger Boys    0 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 7       4 - 1 2 - 1 1 - 4 3 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 4 2 - 1   GVAV-Rapiditas  26  9  7 10  34  58- 52              
GVAV-Rapiditas    5 - 2 1 - 1 2 - 2 5 - 0 5 - 3 1 - 2       1 - 4 0 - 2 1 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 3 3 - 3   Groninger Boys  26 10  4 12  34  47- 52              
Helpman           1 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 7 2 - 2 4 - 5       2 - 2 1 - 2 5 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 1   Helpman         26 10  4 12  34  47- 55              
Noordster         6 - 0 4 - 2 0 - 4 4 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1       3 - 1 0 - 4 2 - 0 7 - 1 7 - 1   ZNC             26 10  3 13  33  55- 61              
Peize             1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2 4 - 3 1 - 2 4 - 2 0 - 3       1 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 1   Amicitia VMC    26  9  5 12  32  43- 55              
Roden             2 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 0 0 - 2 0 - 3 3 - 3 4 - 2 2 - 2 3 - 2       2 - 1 0 - 5 1 - 2   Annen           26  9  5 12  32  46- 63 rel         
Titan             0 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 5 2 - 0 0 - 3 4 - 0 4 - 6 2 - 1 1 - 1       1 - 2 0 - 3   Dalen           26  8  4 14  28  39- 50 rel          
Valthermond       1 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 4 4 - 2 3 - 1 1 - 4 0 - 0 2 - 3 3 - 1       4 - 4   Actief          26  6  5 15  23  24- 55 rel          
ZNC               1 - 2 2 - 5 1 - 0 6 - 1 2 - 5 3 - 4 2 - 0 3 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 3 2 - 0 4 - 0         Titan           26  3  7 16  16  26- 57 rel          
                                                                                                                                                      
Period-championship 2nd class :                                                                                                                       
LAC Frisia 1883-Noordster  1-0 and 2-2    TEVV-Roden       4-1 and 1-1         Final : LAC Frisia 1883-TEVV  7-0 and 2-2                             
Valthermond-LSC 1890       0-0 and 0-3    VKW-Rolder Boys  0-2 and 7-1         Final : VKW-LSC 1890          1-0 and 2-1   
playoff for 1 extra prom.place            TEVV-LSC 1890    2-3                           
                                                                               LAC Frisia 1883 and VKW promoted, Rolder Boys and TEVV relegated      
                                                                                                                                                      
3rd class A                                                                                                                                           
Akkrum                  2 - 2 5 - 0 2 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 4 0 - 1 4 - 4 2 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 2 0 - 2   St.Annaparochie 26 19  3  4  60  89- 33 P2 prom      
Drachten          3 - 1       3 - 3 3 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 2   Oerterp         26 17  3  6  54  53- 36 P3           
FFS               1 - 1 1 - 6       1 - 2 4 - 1 1 - 3 4 - 4 3 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 4 3 - 4 1 - 2   UDIROS          26 16  5  5  53  74- 44 P1           
SC Franeker       4 - 1 2 - 1 3 - 0       4 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 5 1 - 3 2 - 4 3 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 3   SC Franeker     26 14  4  8  46  54- 54 (P2)         
Friesland LVV     1 - 3 2 - 3 3 - 3 2 - 3       2 - 4 2 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 2 0 - 1   VC Trynwalden   26 14  2 10  44  54- 47              
Geel Wit          3 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 3 4 - 1       2 - 2 5 - 2 0 - 1 0 - 3 0 - 5 3 - 1 2 - 5 1 - 0   Geel Wit        26 11  3 12  36  53- 60              
FC Harlingen      0 - 1 5 - 0 3 - 4 2 - 3 5 - 0 4 - 5       3 - 0 3 - 0 2 - 3 3 - 0 5 - 2 1 - 2 6 - 0   Nicator         26 10  5 11  35  42- 47              
SC Leovardia      2 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 0       2 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 5 2 - 3 2 - 2   FC Harlingen    26 10  4 12  34  63- 55              
Nicator           0 - 3 2 - 2 6 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 1 0 - 2       1 - 2 1 - 5 1 - 0 1 - 0 3 - 0   Drachten        26  9  7 10  34  48- 52              
Oerterp           2 - 0 0 - 2 4 - 0 0 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 1       1 - 4 0 - 1 3 - 5 4 - 1   SC Leovardia    26  9  7 10  34  46- 50              
Sint Annaparochie 8 - 1 2 - 2 5 - 1 4 - 0 2 - 4 6 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 4       7 - 1 3 - 1 2 - 1   Zwaagwesteinde  26  9  5 12  32  45- 50 rel          
VC Trynwalden     4 - 2 7 - 1 4 - 2 4 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 6       3 - 0 3 - 0   LVV Friesland   26  5  6 15  21  41- 64              
UDIROS            3 - 1 2 - 3 0 - 2 5 - 2 4 - 0 2 - 2 9 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 4 1 - 0       2 - 2   Akkrum          26  4  4 18  16  35- 63 rel          
Zwaagwesteinde    3 - 1 4 - 2 5 - 0 0 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 1 2 - 2 2 - 3 4 - 0 0 - 3 4 - 0 1 - 3         FFS             26  4  4 18  16  37- 79 rel          
                                                                                                                                                      
3rd class B                                                                                                                                           
FC Assen                5 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 2 5 - 1 3 - 1 3 - 1 5 - 0   FC Assen        26 18  6  2  60  69- 23 P2 prom      
Asser Boys        2 - 2       3 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 4 0 - 0 6 - 0 0 - 0   Trinitas        26 14  7  5  49  53- 34 (P2)         
DIO Oosterwolde   4 - 0 4 - 4       0 - 3 1 - 3 3 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 2 0 - 0 1 - 5 4 - 1   GOMOS           26 14  6  6  48  58- 36 P3           
Dwingeloo         1 - 1 0 - 0 1 - 2       2 - 0 4 - 0 1 - 1 0 - 0 4 - 2 3 - 0 5 - 3 2 - 6 4 - 5 5 - 2   Dwingeloo       26 13  6  7  45  59- 48              
GOMOS             0 - 0 2 - 4 2 - 2 0 - 0       3 - 1 2 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 2 5 - 0   FC Oldemarkt    26 12  6  8  42  57- 46              
Havelte           1 - 2 3 - 4 4 - 2 1 - 2 3 - 4       0 - 3 1 - 1 7 - 2 1 - 6 0 - 5 1 - 5 2 - 4 2 - 1   Steenwijker B.  26 13  2 11  41  65- 58 P1           
LEO               1 - 7 2 - 3 1 - 2 2 - 4 1 - 4 7 - 1       4 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 5 3 - 0 5 - 1 4 - 1   Asser Boys      26 11  5 10  38  57- 50              
FC Oldemarkt      0 - 2 3 - 2 9 - 1 4 - 5 2 - 2 5 - 2 3 - 0       2 - 1 0 - 1 0 - 3 1 - 1 4 - 4 5 - 0   DIO Oosterwolde 26  9  8  9  35  44- 51              
Ruinen            1 - 4 2 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 3 4 - 2 0 - 2       2 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 1   LEO             26 10  4 12  34  53- 49              
Stanfries         0 - 2 6 - 3 0 - 2 5 - 0 4 - 1 5 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 4       1 - 3 3 - 3 2 - 1 5 - 2   VAKO            26 10  4 12  34  55- 61              
Steenwijker Boys  0 - 6 1 - 3 3 - 3 1 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 3 4 - 3       3 - 0 3 - 0 1 - 3   Stanfries       26 10  2 14  32  58- 61              
Trinitas          0 - 1 2 - 1 4 - 0 5 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 1       4 - 1 3 - 1   Ruinen          26  8  3 15  27  41- 60              
VAKO              2 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 3 1 - 2 4 - 2 5 - 4 2 - 1 2 - 2       4 - 0   Havelte         26  5  1 20  16  42- 83 rel          
Wacker            1 - 5 1 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 4 0 - 2 2 - 3 0 - 3 4 - 2 3 - 0 2 - 6 1 - 3 2 - 3         Wacker          26  4  2 20  14  30- 81 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 3A / 3B :                                                                                                                         
Oerterp-Olyphia            2-4 and 3-3    GOMOS-Udiros         3-1 and 2-2         Final : Olyphia-GOMOS           1-1 and 2-1                              
SC Franeker-Steenwijker B. 1-1 and 4-4    Ruinerwold-Trinitas  3-1 and 3-1         Final : SC Franeker-Ruinerwold  0-3 and 2-2                             
                                                                                   no promotion / relegation
                                                                                                                                                      
3rd class C                                                                                                                                                  
ASVB                    3 - 0 0 - 2 3 - 1 5 - 0 0 - 0 5 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 0 4 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 4   SC Stadspark    26 21  3  2  66  89- 28 P2 prom      
GSAVV Forward     2 - 0       8 - 1 7 - 2 5 - 2 4 - 3 5 - 2 4 - 5 2 - 1 5 - 2 1 - 3 2 - 3 5 - 1 3 - 2   GSAVV Forward   26 16  2  8  50  88- 57 P1 prom    
Heiligerlee       0 - 8 2 - 3       3 - 1 3 - 1 1 - 1 6 - 3 4 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 2   Velocitas 1897  26 15  2  9  47  69- 50 (P2) prom    
HSC               0 - 6 0 - 0 0 - 2       1 - 2 3 - 0 8 - 1 2 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 1 0 - 3 4 - 2 2 - 0   ASVB            26 13  7  6  46  60- 31 P3           
Hunsingo          1 - 3 0 - 2 2 - 3 3 - 4       0 - 8 0 - 5 0 - 2 1 - 1 0 - 4 1 - 5 0 - 8 0 - 4 0 - 9   Wildervank      26 14  4  8  46  70- 47              
FC Lewenborg      0 - 2 2 - 2 5 - 0 0 - 3 4 - 1       4 - 0 1 - 1 6 - 1 0 - 7 2 - 4 5 - 3 0 - 2 2 - 2   Muntendam       26 12  4 10  40  59- 44              
MOVV              3 - 1 4 - 5 3 - 2 2 - 1 9 - 3 3 - 5       2 - 7 2 - 2 1 - 6 2 - 4 3 -10 6 - 0 2 - 2   Veendam 1894    26 11  5 10  38  60- 70              
Muntendam         0 - 0 5 - 3 3 - 1 0 - 2 11- 0 1 - 1 0 - 2       2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 2   ZFC Zuidlaren   26  9  7 10  34  68- 46              
Siddeburen        2 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 1 1 - 2       1 - 2 7 - 1 2 - 4 1 - 6 2 - 4   FC Lewenborg    26  8  8 10  32  57- 54              
SC Stadspark      3 - 3 4 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 2 4 - 2 3 - 1 7 - 0       8 - 1 4 - 0 2 - 1 4 - 1   Heiligerlee     26  9  5 12  32  50- 69              
Veendam 1894      2 - 4 3 - 7 4 - 1 4 - 3 4 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 5 5 - 2 2 - 5       4 - 2 0 - 3 0 - 0   HSC             26  8  4 14  28  45- 55 rel          
Velocitas 1897    1 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 1 6 - 1 0 - 1 4 - 6 3 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 2       1 - 1 1 - 1   Siddeburen      26  8  4 14  28  50- 67 rel          
Wildervank        2 - 2 0 - 4 3 - 1 3 - 1 12- 0 2 - 2 6 - 2 3 - 2 5 - 0 2 - 3 1 - 0 3 - 2       0 - 4   MOVV            26  8  2 16  26  70-103 rel         
ZFC Zuidlaren     1 - 1 2 - 5 2 - 2 0 - 1 10- 0 3 - 1 7 - 2 4 - 0 1 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 2 1 - 3         Hunsingo        26  1  1 24   4  20-134 rel         
                                                                                                                                                             
3rd class D                                                                                                                                                  
CEC                     4 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 3 4 - 0 0 - 3 2 - 3 0 - 1 1 - 2 5 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 3   Raptim          26 19  4  3  61  61- 20 P1 prom      
DVC '59           3 - 1       6 - 4 0 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 6 2 - 3 2 - 0 0 - 3 3 - 0   Stadskanaal     26 14  9  3  51  58- 25 P3           
Gieten            5 - 2 4 - 2       5 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 0 8 - 1 3 - 3 3 - 1   Zwartemeer      26 15  5  6  50  48- 30 (P1)         
HODO              2 - 3 4 - 1 7 - 2       5 - 1 0 - 1 0 - 1 3 - 4 0 - 6 1 - 5 4 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 3   Gieten          26 13  5  8  44  67- 54              
Musselkanaal      1 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 1       3 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 0 1 - 3   SVV '04         26 13  2 11  41  60- 44              
Protos            4 - 2 0 - 2 0 - 3 1 - 5 3 - 3       0 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 3 4 - 0 1 - 5 2 - 3 0 - 3   HODO            26 13  1 12  40  59- 60              
Raptim            3 - 3 5 - 0 3 - 2 4 - 2 5 - 2 3 - 0       1 - 0 0 - 0 1 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 1   Twedo           26 10  6 10  36  45- 49 P2           
Sleen             3 - 5 1 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 4       2 - 1 4 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 3   Zuidwolde       26 10  5 11  35  52- 46              
Stadskanaal       1 - 1 3 - 0 5 - 0 3 - 1 5 - 3 3 - 1 2 - 0 3 - 1       1 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 0   Sleen           26 11  2 13  35  58- 59              
SVV '04           0 - 1 2 - 3 3 - 2 5 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2 8 - 2 2 - 1       4 - 0 1 - 3 4 - 4 0 - 1   Musselkanaal    26  9  4 13  31  38- 49              
FC Ter Apel '96   2 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 3 3 - 0 0 - 4 2 - 1 2 - 2 5 - 2       2 - 2 3 - 1 1 - 1   FC Ter Apel '96 26  9  3 14  30  39- 66              
Twedo             3 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 1 1 - 1 5 - 2 1 - 5 0 - 7 1 - 1 0 - 2 3 - 1       0 - 0 3 - 0   CEC             26  9  2 15  29  44- 61              
Zuidwolde         7 - 0 3 - 1 2 - 5 1 - 2 3 - 1 4 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 4 0 - 0       1 - 0   DVC '59         26  7  1 18  22  37- 66 rel          
Zwartemeer        3 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 0         Protos          26  4  3 19  15  35- 72 rel                  
                                                                                                                                                             
Period-championship 3C / 3D :                                                                                                                         
Velocias 1897-Zwartemeer   5-2 and 1-3    Dalen-Twedo  2-1 and 4-1         Final : Velocitas 1897-Dalen  1-2 and 3-1                             
Stadskanaal-GSAVV Forward  0-1 and 1-2    ASVB-Annen   3-3 and 2-0         Final : ASVB-GSAVV Forward    1-1 and 1-4                              
                                                                           Velocitas 1897 and GSAVV Forward promoted, Annen and Dalen relegated
                                                                                                                                                      
4th class A                                                                                                                                                  
Black Boys              3 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 2 6 - 0 2 - 4 4 - 2 3 - 3 7 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 5   Warga           26 18  3  5  57  74- 33 P1 prom      
De Blesse         4 - 1       0 - 4 2 - 5 4 - 2 1 - 4 2 - 2 3 - 3 2 - 3 2 - 4 2 - 2 1 - 4 4 - 0 1 - 1   Renado          26 13  6  7  45  58- 44 P3           
SC Bolsward       7 - 0 4 - 4       4 - 1 3 - 0 8 - 0 3 - 0 6 - 1 0 - 2 1 - 2 4 - 2 5 - 0 2 - 2 2 - 1   Oldeboorn       26 13  4  9  43  56- 54 (P1)         
Irnsum            0 - 2 6 - 2 2 - 1       3 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 5 2 - 2 3 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 4   SC Bolsward     26 12  5  9  41  62- 32 P2 prom          
FC Kraggenburg    1 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 2       0 - 0 5 - 2 1 - 2 2 - 4 2 - 0 2 - 7 0 - 4 2 - 4 1 - 3   Steenwijkerwold 26 12  5  9  41  59- 49              
Old Forward       3 - 2 0 - 4 3 - 2 3 - 0 4 - 2       5 - 2 1 - 6 1 - 0 3 - 2 2 - 1 0 - 1 6 - 2 1 - 4   Oosterlittens   26 11  4 11  37  63- 57              
Oldeboorn         4 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 0 4 - 2       4 - 2 6 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 2 3 - 0 2 - 5   Old Forward     26 12  1 13  37  53- 69              
Oosterlittens     1 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 2 4 - 3 5 - 1       1 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 4 1 - 3 1 - 2   Irnsum          26 10  6 10  36  50- 64              
Renado            0 - 4 3 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 3 3 - 1       4 - 1 4 - 0 0 - 0 1 - 3 2 - 0   Black Boys      26 10  5 11  35  55- 54              
RKO               1 - 2 2 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 2       3 - 1 2 - 3 3 - 2 3 - 1   VENO            26  9  7 10  34  42- 43              
Steenwijkerwold   1 - 1 1 - 0 0 - 0 7 - 3 5 - 1 5 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 3 2 - 2       2 - 0 4 - 4 0 - 2   RKO             26 10  4 12  34  45- 54              
VENO              2 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 3 0 - 4 3 - 0 2 - 3       2 - 0 1 - 1   VWC             26  8  7 11  31  53- 63              
VWC               2 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 5 0 - 1 0 - 5 2 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 3       3 - 6   FC Kraggenburg  26  5  6 15  21  37- 66 rel          
Warga             3 - 2 5 - 0 2 - 0 7 - 1 3 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 1 4 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 2         De Blesse       26  4  7 15  19  48- 73 rel          
                                                                                                                                                             
4th class B                                                                                                                                                  
Gorredijk               4 - 1 6 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 1 4 - 3 4 - 4 2 - 2 6 - 1 2 - 2 2 - 2   Jubbega         26 20  0  6  60  69- 36 P1 prom      
Harkema Opeinde   1 - 0       1 - 0 1 - 4 9 - 1 0 - 1 1 - 4 5 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 5 3 - 0   Surhuisterveen  26 14  6  6  48  64- 38 P2           
SV Hoogersmilde   2 - 5 3 - 0       5 - 0 2 - 0 2 - 2 5 - 2 4 - 4 1 - 1 2 - 6 0 - 2 7 - 1 2 - 1 4 - 6   Gorredijk       26 14  4  8  46  77- 42 (P1)         
Jubbega           3 - 1 3 - 1 3 - 0       1 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 3 4 - 1 5 - 1 2 - 0 4 - 2 5 - 0 6 - 3   Smilde '94      26 14  3  9  45  65- 61              
Spcl. Makkinga    0 - 5 3 - 0 2 - 2 5 - 3       1 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 8 4 - 1 1 - 6 4 - 0 0 - 1 3 - 0   THOR            26 13  4  9  43  61- 46 P3           
Mildam            3 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 2       1 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 0 4 - 3 0 - 3   Mildam          26 12  3 11  39  42- 51              
Nieuweschoot      1 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 2 6 - 0 3 - 1       5 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 4 1 - 1   Read Swart      26 11  5 10  38  50- 36              
ODV               1 - 3 3 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 3 4 - 3       1 - 4 2 - 3 4 - 3 0 - 2 2 - 0 3 - 3   Nieuweschoot    26 10  4 12  34  53- 53              
Read Swart        1 - 0 0 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 3 3 - 1       1 - 2 2 - 4 2 - 1 4 - 2 1 - 2   Harkema Opeinde 26  7  7 12  28  40- 46              
Smilde '94        2 - 1 1 - 0 5 - 1 3 - 4 1 - 3 5 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 2       0 - 6 3 - 2 2 - 4 5 - 2   SV Hoogersmilde 26  7  7 12  28  56- 65              
Surhuisterveen    4 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 4 4 - 0 4 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 0       5 - 2 2 - 2 1 - 1   De Wilper Boys  26  7  7 12  28  45- 62              
SVMH              1 - 8 3 - 0 3 - 1 1 - 0 4 - 3 0 - 5 1 - 4 4 - 1 0 - 3 3 - 4 3 - 0       3 - 3 1 - 1   SVMH            26  8  3 15  27  43- 77              
THOR              2 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 3 0 - 1 6 - 1       0 - 0   ODV             26  7  5 14  26  50- 71 rel          
De Wilper Boys    1 - 3 1 - 4 1 - 5 1 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 3 0 - 4 1 - 0 3 - 3 0 - 1 5 - 2 3 - 4         Spcl.Makkinga   26  8  2 16  26  40- 71 rel          
Playoff for 1st place in 1st period : Jubbega-Mildam 2-3
                                                                                                                                                             
4th class C                                                                                                                                                  
Alteveer                1 - 2 0 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 2 4 - 2 3 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 3 3 - 1 4 - 2   SVZ             26 19  3  4  57  92- 38 -3 pnts P3 prom
BATO              2 - 5       1 - 1 3 - 3 1 - 7 1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 1 3 - 2   HFC '15         26 15  6  5  51  69- 33 (P3) prom       
Bellingwolde      1 - 3 2 - 0       1 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 2   Nieuw Roden     26 14  5  7  47  71- 45 P2           
Eenrum            1 - 1 0 - 4 2 - 1       1 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 4 0 - 0 0 - 1 1 - 0 3 - 0   Alteveer        26 14  5  7  47  64- 52 P1           
Engelbert         4 - 3 6 - 2 1 - 2 2 - 1       0 - 4 1 - 5 1 - 1 5 - 0 2 - 5 1 - 1 5 - 0 2 - 7 0 - 0   Westerwolde     26 13  5  8  44  63- 48              
Gruno             2 - 2 2 - 0 4 - 3 0 - 3 1 - 2       2 - 0 3 - 5 5 - 0 3 - 3 1 - 3 1 - 1 5 - 4 2 - 1   Bellingwolde    26 13  4  9  40  45- 34 -3 pnts      
Haren             6 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 1       0 - 3 4 - 1 3 - 3 1 - 2 1 - 4 3 - 3 1 - 2   Engelbert       26 11  5 10  38  53- 59              
HFC '15           2 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 5 - 2 5 - 2 4 - 1       7 - 1 5 - 3 3 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 0   Gruno           26  9  5 12  32  50- 58              
Meeden            0 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 5       0 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 1   Haren           26  8  6 12  30  48- 53              
Nieuw Roden       6 - 1 5 - 4 2 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 1 8 - 0       3 - 2 0 - 1 0 - 3 5 - 1   BATO            26  8  6 12  30  42- 60              
Pekelder Boys     2 - 2 0 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 2 0 - 1 3 - 0 0 - 5 0 - 1 1 - 0       2 - 5 1 - 1 1 - 0   Pekelder Boys   26  7  6 13  27  35- 47              
SVZ               3 - 4 4 - 1 3 - 0 9 - 2 8 - 0 7 - 3 3 - 0 2 - 0 10- 2 1 - 1 5 - 3       5 - 0 2 - 4   Zuidlaarderveen 26  6  6 14  24  32- 49              
Westerwolde       3 - 1 4 - 1 2 - 0 6 - 1 1 - 0 2 - 1 6 - 3 1 - 1 4 - 0 4 - 3 2 - 2 0 - 6       3 - 1   Eenrum          26  4 10 12  22  28- 53 rel          
Zuidlaarderveen   3 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1         Meeden          26  3  4 19  13  17- 80 rel          
                                                                                                                                                             
4th class D                                                                                                                                                  
Bargeres                1 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 0 4 - 1 4 - 0 1 - 4 0 - 2   Dedemsvaart     26 21  2  3  65  89- 25 P1 prom      
Dedemsvaart       5 - 0       3 - 0 7 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 1 7 - 0 7 - 1   Weerdinge       26 17  5  4  56  71- 28 P2           
DSC '65           0 - 4 0 - 3       4 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 2   Bargeres        26 12  6  8  42  50- 42 (P1) prom        
IJhorst           2 - 2 0 - 3 1 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2 5 - 1   Schoonebeek     26 12  5  9  41  42- 49              
KSC               1 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 1       5 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 9 2 - 0 3 - 2 2 - 2   Wijster         26 13  1 12  40  56- 46              
Pesse             0 - 3 0 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 2       2 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 2   KSC             26 12  4 10  40  47- 42              
Schoonebeek       2 - 3 1 - 4 0 - 2 2 - 2 3 - 2 4 - 2       2 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 1   Zwartemeerse B. 26 11  4 11  37  52- 61              
SVBC              3 - 3 0 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 1       1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 3   Sweel           26  9  8  9  35  39- 33 P3           
Sweel             0 - 0 3 - 3 3 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 2       2 - 2 0 - 0 1 - 3 2 - 2 4 - 0   IJhorst         26  9  5 12  32  38- 50              
Valther Boys      1 - 2 0 - 3 0 - 0 1 - 4 2 - 0 2 - 4 1 - 2 2 - 4 4 - 1       1 - 6 3 - 1 4 - 2 3 - 4   SVBC            26  9  4 13  31  33- 45              
Weerdinge         2 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1       4 - 0 3 - 1 5 - 0   DSC '65         26  8  4 14  28  27- 42              
Wijster           1 - 3 2 - 5 4 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 1 4 - 1       4 - 1 3 - 0   Pesse           26  7  6 13  27  36- 58              
Witteveense B.'87 3 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 0 3 - 2 0 - 3 1 - 5 0 - 2 3 - 4 0 - 6 2 - 7       2 - 4   Valther Boys    26  6  4 16  22  41- 66 rel          
Zwartemeerse Boys 1 - 4 1 - 3 1 - 2 6 - 0 3 - 2 1 - 2 3 - 3 0 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 3 3 - 4 2 - 1         WitteveenseB.'8726  5  4 17  19  44- 78 rel          
                                                                                                                                                             
Period-championship 3rd class :                                                                                                                       
1st round  (winners to 2nd round)
VV Sweel-Nieuw Roden        1-1 and 7-6 aet   Mildam-Oldeboorn       1-2 and 3-1
Alteveer-Bargeres           1-2 and 1-3       SC Bolsward THOR       2-0 and 1-0
2nd round
Zwaagwesteinde-SC Bolsward  0-1 and 0-2       Ruinen-Surhuisterveen  3-0 and 5-1       CEC-Weerdinge  1-2 and 3-0                                     
LVV Friesland-Renado        4-0 and 2-1       Stanfries-Mildam       5-0 and 1-2       HSC-Bargeres   2-2 and 1-3                                    
FC Ter Apel '96-Sweel       2-0 and 1-2       Siddeburen-HFC '15     1-3 and 1-5                                                                      
HFC '15, SC Bolsward and Bargeres promoted, Siddeburen, Zwaagwesteinde and HSC relegated                                                                      
Ruinen, CEC, LVV Friesland, Stanfries and FC Ter Apel '96 retain 3rd class place                                                                      
                                                                                                                                                      
5th class A                                                                                                                                                  
Aengwirden              5 - 0 4 - 2 7 - 0 1 - 3 2 - 0 5 - 3 1 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 1         Dronrijp        24 18  4  2  58  84- 16 P1 prom      
AVV               3 - 3       1 - 0 0 - 2 1 - 4 3 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 5 0 - 5 3 - 0         Aengwirden      24 18  2  4  56  75- 32 P2 prom      
Bakhuizen         1 - 5 7 - 0       3 - 1 3 - 3 3 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 7 1 - 4 2 - 2 2 - 4 4 - 2         De Walden       24 17  2  5  53  90- 35 P3          
Blauwhuis         2 - 3 2 - 0 0 - 2       0 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 2 1 - 4 3 - 3 1 - 4 2 - 5 1 - 1         Langweer        24 15  7  2  52  61- 25 (P1)         
Dronrijp          2 - 1 4 - 0 5 - 0 3 - 0       7 - 0 3 - 0 0 - 0 4 - 0 5 - 1 3 - 0 1 - 2 9 - 0         Oldeholtpade    24 15  2  7  47  72- 31              
SC Flamingo       3 - 5 5 - 1 5 - 2 2 - 3 2 - 2       3 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 4 3 - 5 8 - 2         Tijnje          24 11  2 11  35  63- 57              
Langezwaag        0 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 4 0 - 7 1 - 1       1 - 6 0 - 3 1 - 3 1 - 6 0 - 4 0 - 0         Bakhuizen       24  9  4 11  31  50- 59              
Langweer          2 - 4 5 - 1 1 - 1 6 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 0       1 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1 6 - 0         SC Flamingo     24  7  8  9  29  59- 62              
Oldeholtpade      4 - 2 4 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 0 7 - 1 5 - 0 2 - 3       5 - 0 3 - 4 2 - 5 10- 1         Sint Jacob      24  8  2 14  23  36- 62 -3 pnts      
Sint Jacob        1 - 3 4 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 5 2 - 0 0 - 1 0 - 3       2 - 4 0 - 5 6 - 2         AVV             24  7  2 15  23  32- 71              
Tijnje            0 - 4 1 - 3 1 - 5 0 - 2 2 - 6 2 - 2 4 - 3 0 - 1 1 - 3 4 - 0       3 - 1 4 - 1         Blauwhuis       24  6  3 15  21  32- 62              
De Walden         1 - 0 6 - 0 5 - 1 6 - 1 0 - 2 2 - 2 10- 1 2 - 4 1 - 3 2 - 1 7 - 2       6 - 0         Wispolia        24  1  7 16  10  18- 94              
Wispolia          0 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 5 2 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 0 0 - 0 0 - 9 1 - 4               Langezwaag      24  0  3 21   2  21- 87 -1 pnt      
                                                                                                                                                      
5th class B                                                                                                                                                  
BEW                     4 - 0 8 - 0 2 - 1 6 - 3 0 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 4   Oranje Zwart    26 22  2  2  68  74- 15 P1 prom      
Blankenham        2 - 3       1 - 5 1 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 6 1 - 6 1 - 1 3 - 1 7 - 2 2 - 3 0 - 4   Zandhuizen      26 20  2  4  62  65- 23 P2 prom     
Diever/Wapse      2 - 3 4 - 0       4 - 2 6 - 4 3 - 0 2 - 3 1 - 4 1 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 2 0 - 2   Oosterstreek    26 19  4  3  61  75- 24 P3           
DVSV              2 - 4 3 - 1 3 - 3       5 - 3 5 - 2 0 - 7 1 - 7 2 - 1 4 - 2 7 - 2 4 - 2 2 - 3 0 - 2   Willemsoord     26 15  2  9  47  71- 40 (P1)         
Giethoorn         2 - 2 6 - 3 2 - 1 1 - 3       2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 3 3 - 0 3 - 0 9 - 0 0 - 2 1 - 2   Scheerwolde     26 15  2  9  47  56- 45              
Kuinre            1 - 1 4 - 2 2 - 4 2 - 2 3 - 2       1 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 2   BEW             26 13  3 10  42  57- 44              
Oosterstreek      3 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 1       0 - 2 3 - 1 6 - 1 4 - 0 4 - 1 4 - 1 2 - 0   DVSV            26 11  4 11  37  60- 63              
Oranje Zwart      3 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 0       4 - 1 6 - 1 4 - 0 5 - 0 1 - 0 1 - 0   Diever/Wapse    26 11  3 12  36  63- 65              
Scheerwolde       2 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 4 2 - 1 0 - 2 1 - 3       2 - 0 2 - 0 4 - 0 1 - 4 1 - 4   Giethoorn       26  8  8 10  32  60- 58              
Sport Vereent     1 - 2 2 - 1 4 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 4       2 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 4   Kuinre          26  7  5 14  26  43- 55              
Uffelte           3 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 5 0 - 0 1 - 4 2 - 4 4 - 1       4 - 1 3 - 3 0 - 3   Sport Vereent   26  4  6 16  18  29- 65              
Wapserveen        2 - 1 1 - 1 2 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 3 0 - 3 0 - 2       0 - 8 1 - 5   Uffelte         26  5  3 18  18  37- 76              
Willemsoord       0 - 1 7 - 0 4 - 2 1 - 4 4 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 6 - 2 3 - 0       1 - 3   Wapserveen      26  4  3 19  15  26- 87              
Zandhuizen        0 - 1 6 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 5 1 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 0         Blankenham      26  3  3 20  12  32- 88              
                                                                                                                                                             
5th class C                                                                                                                                                  
FC Amboina              5 - 0 5 - 3 3 - 0 2 - 1 3 - 2 10- 1 5 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 2 6 - 1 3 - 2         Bakkeveen       24 18  1  5  55  93- 42 P2 prom      
Bakkeveen         2 - 1       6 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 2 8 - 0 2 - 2 3 - 1 8 - 0 5 - 2 4 - 1 5 - 2         Donkerbroek     24 16  2  6  50  86- 45 P1 prom      
Blue Boys         1 - 4 1 - 5       7 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 1 5 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 1 4 - 1 0 - 2         SV Haulerwijk   24 14  5  5  47  74- 42 P3 prom      
SC Boornbergum'80 3 - 2 3 - 5 1 - 2       2 - 0 2 - 6 2 - 3 1 - 1 0 - 3 4 - 0 3 - 3 4 - 1 1 - 1         Terschelling    24 13  6  5  45  89- 42 (P2)         
Donkerbroek       1 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 2       5 - 1 11- 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 3 7 - 1 7 - 3         FC Amboina      24 14  3  7  45  74- 41              
FC Fochteloo      3 - 2 1 - 2 3 - 3 4 - 1 1 - 3       11- 0 2 - 3 1 - 1 5 - 2 0 - 1 4 - 1 6 - 3         Blue Boys       24 14  3  7  45  66- 47              
GVB               1 - 5 2 - 6 1 - 4 1 - 3 1 - 6 0 - 7       0 - 5 0 - 3 1 - 4 2 - 5 1 - 3 2 - 3         FC Fochteloo    24 12  4  8  40  77- 45              
SV Haulerwijk     5 - 1 4 - 3 2 - 3 3 - 1 1 - 3 4 - 1 5 - 0       2 - 1 8 - 1 2 - 0 6 - 0 3 - 3         Houtigehage     23  9  4 10  31  46- 39              
Houtigehage       3 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 5 - 2 1 - 5       3 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 1         Boornbergum '80 24  6  6 12  24  40- 60              
De Sweach         2 - 2 2 - 1 1 - 5 3 - 1 0 - 7 1 - 2 6 - 2 2 - 5 0 - 6       2 - 7 6 - 4 2 - 2         Zevenhuizen     24  5  7 12  22  38- 68              
Terschelling      2 - 1 5 - 3 0 - 0 4 - 0 9 - 2 1 - 1 10- 0 2 - 2 2 - 4 6 - 1       8 - 1 3 - 0         De Sweach       24  5  2 17  17  47- 98              
TLC               2 - 3 2 - 9 1 - 4 1 - 1 1 - 4 2 - 7 2 - 2 2 - 2 2 - 3 6 - 5 1 - 7       1 - 1         TLC             23  4  4 15  16  40- 97              
Zevenhuizen       2 - 1 0 - 5 2 - 2 2 - 2 1 - 4 0 - 4 3 - 2 0 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 6 0 - 2               GVB             24  1  1 22   4  26-130             
                                                                                                                                                             
5th class D                                                                                                                                                  
SV Bedum                2 - 2 7 - 1 6 - 0 1 - 2 4 - 1 7 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 5 7 - 0 6 - 1         Kwiek           24 22  1  1  67 119- 25 P1 prom      
Blauw Geel '15    7 - 2       7 - 0 4 - 0 4 - 3 4 - 2 4 - 2 5 - 2 0 - 4 2 - 1 6 - 2 5 - 1 6 - 1         FVV             24 19  2  3  59 111- 36 P2 prom      
Farmsum           1 - 9 1 - 5       2 - 1 0 - 9 0 - 4 2 - 5 1 - 4 3 - 4 1 - 5 1 - 1 2 - 0 3 - 2         Blauw Geel '15  24 16  3  5  51  89- 47 P3           
Froombosch        4 - 1 1 - 4 2 - 0       0 - 4 2 - 3 2 - 6 0 - 6 1 - 6 3 - 3 2 - 2 0 - 4 9 - 4         SV Bedum        24 15  1  8  46  89- 39 (P1)         
FVV               2 - 3 4 - 3 12- 0 5 - 0       6 - 1 3 - 1 6 - 1 1 - 1 8 - 2 8 - 2 4 - 0 5 - 4         Groen Geel      24 12  3  9  39  60- 59              
Groen Geel        0 - 4 2 - 1 6 - 3 4 - 1 2 - 6       2 - 1 5 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 3         Kloosterburen   24 11  2 11  35  68- 76              
Harkstede         2 - 3 1 - 2 4 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1       2 - 0 0 - 3 3 - 1 0 - 3 1 - 0 11- 0         VVK             24 10  4 10  34  64- 67              
Kloosterburen     2 - 1 5 - 4 7 - 1 4 - 3 1 - 7 1 - 3 2 - 2       0 - 3 6 - 5 6 - 2 4 - 0 2 - 0         Warffum         24  9  5 10  32  54- 68              
Kwiek             4 - 1 4 - 2 8 - 0 5 - 0 1 - 2 5 - 1 2 - 1 9 - 2       10- 2 4 - 2 9 - 1 6 - 0         Harkstede       24  9  3 12  30  53- 47              
VVK               0 - 2 2 - 2 6 - 2 5 - 2 4 - 0 4 - 3 0 - 3 2 - 2 1 - 6       2 - 1 1 - 1 4 - 1         Yde de Punt     24  5  2 17  17  40- 97              
Warffum           2 - 1 0 - 4 1 - 1 5 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 0 4 - 3 3 - 5 2 - 6       1 - 0 3 - 2         Froombosch      24  4  3 17  15  41- 86              
Woltersum         0 -10 2 - 3 2 - 1 1 - 5 2 - 6 0 - 4 0 - 4 6 - 1 0 - 5 2 - 3 3 - 2       1 - 2         Woltersum       24  4  2 18  14  31- 87              
Yde de Punt       0 - 2 3 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 4 0 - 3 5 - 2 2 - 5 0 - 9 0 - 3 2 - 4 4 - 2               Farmsum         24  3  3 18  12  28-113             
                                                                                                                                                      
5th class E                                                                                                                                                  
Bareveld                2 - 3 4 - 3 2 - 3 1 - 1 13- 0 3 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2 7 - 1 3 - 2 0 - 3 2 - 5   Wedde           26 22  2  2  68  89- 18 P2           
BNC               2 - 1       5 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 3 2 - 1 0 - 3 3 - 3   WEO             26 22  2  2  68  92- 35 champ P1 prom
Drieborg            -   3 - 3       2 - 0 4 - 1 6 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 6 0 - 3 4 - 1 5 - 0 1 - 4 1 - 3   PJC             26 18  1  7  55 104- 30 (P1)        
DWZ               2 - 2 6 - 0 6 - 0       4 - 2 2 - 0 5 - 3 0 - 9 0 - 2 2 - 1 6 - 1 5 - 1 0 - 4 2 - 5   Sellingen       26 16  4  6  52  87- 31 P3 prom     
Gasselternijveen  1 - 5 0 - 1 1 - 0 4 - 1       0 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 4 1 - 2 6 - 2 7 - 1 0 - 2 0 - 4   Bareveld        25 13  3  9  42  73- 49              
JVV               1 - 4 2 -11 0 - 7 0 -10 0 - 2       3 - 5 0 - 2 0 - 6 2 - 4 3 - 1 0 - 5 0 - 3 1 - 2   BNC             26 11  7  8  40  60- 51              
Oldambtster Boys  3 - 2 5 - 3 3 - 3 3 - 1 2 - 3 4 - 0       0 - 4 1 - 6 2 - 2 1 - 2 6 - 1 0 - 2 2 - 4   SPW             26 11  6  9  39  54- 47              
PJC               1 - 3 2 - 3 7 - 0 6 - 1 3 - 0 8 - 0 7 - 0       3 - 2 2 - 1 8 - 0 7 - 0 2 - 3 3 - 4   DWZ             26 12  2 12  38  72- 65              
Sellingen         2 - 3 3 - 1 7 - 0 3 - 1 0 - 2 8 - 0 4 - 3 0 - 0       2 - 2 9 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 1   Gasselternijveen26  9  4 13  31  44- 54              
SPW               3 - 0 2 - 3 5 - 0 3 - 2 0 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 5 1 - 2       2 - 1 3 - 0 2 - 5 1 - 4   THOS            26  7  4 15  25  50-103              
THOS              2 - 1 1 - 5 2 - 1 2 - 3 6 - 2 5 - 2 3 - 2 2 -13 2 - 4 3 - 3       5 - 0 0 - 4 2 - 3   Drieborg        25  7  2 16  23  50- 77               
Veelerveen        0 - 7 0 - 2 4 - 1 1 - 5 1 - 1 5 - 2 1 - 0 0 - 3 0 - 8 0 - 2 1 - 1       0 - 5 1 - 5   Oldambtster B.  26  7  2 17  23  53- 77              
Wedde             7 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0 12- 0 5 - 1 4 - 2 1 - 0 1 - 1 8 - 0 1 - 0       1 - 2   Veelerveen      26  4  2 20  14  25- 92              
WEO               0 - 2 1 - 0 6 - 2 6 - 3 4 - 2 9 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 1 5 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 0         JVV             26  1  1 24   1  17-141 -3 pnts 
Playoff for 1st place : WEO-Wedde 2-2, WEO wins on penalties
                                                                                                                                                      
5th class F                                                                                                                                                  
Buinen                  6 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 5 3 - 1 2 - 5 1 - 3 1 - 2 2 - 6 4 - 2   VV HOC          26 21  4  1  67 106- 27 P2 prom      
Buinerveen        2 - 0       2 - 3 0 - 2 2 - 5 0 - 4 1 - 7 3 - 3 0 - 2 1 -10 2 -11 0 - 7 0 - 6 2 - 9   Eext            26 18  2  6  56  95- 41 (P2)         
DOS '63           8 - 2 6 - 2       0 - 0 1 - 2 2 - 6 2 - 6 2 - 1 3 - 2 0 - 3 2 - 3 1 - 2 1 - 4 2 - 1   Gieterveen      26 17  4  5  55  85- 42 P1 prom      
EEC               1 - 0 3 - 1 2 - 1       0 - 1 4 - 4 0 - 2 3 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 3   Weiteveense B.  26 16  6  4  54  91- 29              
Eext              3 - 1 6 - 0 5 - 2 2 - 0       1 - 0 2 - 1 3 - 2 10- 0 0 - 2 5 - 2 2 - 4 3 - 3 10- 1   EHS '85         26 16  6  4  54  92- 43 P3 prom     
EHS '85           9 - 1 3 - 2 8 - 0 3 - 1 2 - 2       2 - 1 3 - 1 5 - 1 7 - 2 4 - 0 3 - 2 1 - 2 5 - 3   Roswinkel Sp.   26 15  4  7  49  85- 60              
Gieterveen        7 - 2 8 - 1 7 - 0 2 - 0 4 - 2 1 - 1       3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 3 2 - 2   VIOS O          26 14  3  9  45  75- 51              
GKC               7 - 1 3 - 1 10- 0 4 - 2 3 - 1 7 - 3 0 - 3       0 - 0 0 - 5 0 - 2 3 - 5 0 - 3 3 - 0   GKC             26 10  3 13  33  67- 67              
HHCombi           3 - 0 6 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 6 2 - 4 3 - 4 5 - 2       1 - 2 1 - 6 3 - 0 1 - 2 4 - 6   EEC             25  8  2 15  26  31- 46              
VV HOC            7 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 2 3 - 1 4 - 1 8 - 0 8 - 0       5 - 1 3 - 1 1 - 1 8 - 0   DOS '63         25  8  2 15  26  53- 88              
Roswinkel Sp.     4 - 1 2 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 6 1 - 1 2 - 1 4 - 5 7 - 1 2 - 4       4 - 2 3 - 3 6 - 2   HHCombi         26  6  3 17  21  46- 87              
VIOS O            1 - 2 7 - 1 5 - 1 3 - 1 2 - 4 2 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 5 4 - 1       3 - 2 5 - 1   Zandpol         26  5  2 19  17  53-132              
Weiteveense Boys  7 - 0 4 - 0 5 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 3 5 - 1 7 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 0       7 - 1   Buinen          26  4  2 20  14  34- 96              
Zandpol           2 - 2 5 - 2 4 - 8 4 - 3 0 - 9 0 - 8 0 - 4 1 - 4 0 - 3 0 - 6 3 - 8 3 - 6 0 -10         Buinerveen      26  1  1 24   4  28-132             
                                                                                                                                              
Period-championship 5th class                                                                                                                 
1st round (winners in 4th class next season, losers to 2nd round)
Zuidlaarderveen-Wedde     2-0 and 2-0    RKO-De Wilper Boys   2-1 and 0-0    Pekelder Boys-DSV '65  1-1 and 1-1 Pekelder Boys wins on pen.     
SVMH-Zandhuizen           1-3 and 4-1    VWC-Aengwirden       1-0 and 1-3    Pesse-Eext             1-1 and 2-2 Pesse wins on pen.                
2nd round (winners in 4th class next season)
Oosterstreek-Haulerwijk   1-2 and 3-4    Zandhuizen-Langweer  1-1 and 4-2    Terschelling-FVV       2-2 and 2-3                                      
VWC-Willemsoord           2-1 and 2-1    Wedde-EHS '85        1-3 and 1-0    Eext-Sellingen         0-4 and 1-10                                    
DSC '65-Blauw Geel '15    1-1 and 3-2    Bedum-Donkerbroek    1-4 and 1-3    PJC-Gieterveen         2-1 and 0-3 aet                                 
De Wilper Boys-De Walden  2-2 and 3-2                                                                                                          
Aengwirden, EHS '85, Donkerbroek, Haulerwijk, Zandhuizen, Sellingen, FVV and Gieterveen promoted                                              
RKO, Pekelder Boys, SVMH, Pesse, VWC, De Wilper Boys and DSC '65 retain 4th class place                                                                                          


Extra information:
------------------
All matches won :           none
                            OFC (26)               0 lost  2 draws                 sat West I   4th class  
                            RCS (22)               0 lost, 2 draws                 sat South I  4th class
                            Veluwezoom (24)        0 lost, 2 draws                 sat East     4th class

All matches lost :          SNA (26)              sun South II 5th class           6 teams drew 1 and lost the rest

Most draws :                Vorden (14 of 26)     sun East  2nd class   Neptunus-Schiebroek (13 of 26) sat West II 1st class   4 times 12 draws

Most goals scored :         RCS        (139)      sat South I 4th class Centrum Boys (132)       sun South II 4th class       36 times 100 goals and more
                            Eikenderveld (128)    sun South II 5th class                                                      24 of these teams got promoted
 
Best goaldifference :       Apollo '69 (110; 139-20), Centrum Boys (103; 132-29), Schipluiden (102; 120-18)                    3 times 100 and more

Most goals conceded :       UDO (185)             sat West II 4th class    HFC Storica (168)     sat East 3rd class           67 times 100 goals and more
                            Sallandia (165)       sun East 4th class       Jabeek (157)          sun South II 5th class

Worst goaldifference        UDO (-146; 39-185),  Sallandia (-143; 22-165),  HFC Storica (-136; 32-168)                        14 times -100 and worse

Fewest goals scored :       Suawoude (11)         sat North 4th class      Boekoel (12)          sun South II 5th class       29 times less than 20
                            VCO (12)              sun South II 5th class   Kl.Dochteren (12)     sun East 5th class

Fewest goals conceded :     MULO (6)              sun South II 5th class   Victoria'08 (11)      sun South I 4th class        40 times less than 20
                            
Highest scores home :       1 x 22-0, 1 x 18-0, 1 x 17-0, 3 x 16-0, 2 x 15-1, 2 x 15-0, 3 x 14-0                             148 times 10 and more
Highest scores away :       1 x 1-30, 1 x 1-18, 1 x 1-16, 1 x 0-16, 1 x 2-15, 2 x 0-15, 1 x 1-14, 2 x 0-14                    80 times 10 and more
                            a 30-0 score was declared void because the losing team was removed from the competition after 3 matches

Occurences of results in the 32357 competitionmatches played in the season 2015/16 in classes with only 1st teams.
         -0            -1            -2            -3   
0-    980  3,03%   1328  4,10%   1233  3,81%    894  2,76%	 Most common results :
1-   1429  4,42%   2305  7,12%   1835  5,67%   1246  3,85%          1-1  7,12 %
2-   1498  4,63%   2125  6,57%   1743  5,39%    997  3,08%          2-1  6,57 %
3-   1265  3,91%   1574  4,86%   1057  3,27%    567  1,75%          1-2  5,67 %
4-    817  2,52%   1019  3,15%    637  1,97%    313  0,97%          2-2  5,39 %


Merges after the season:
BSV Bergen + vv Berdos         ==> vv Bergen
SV Oudewater + UNIO            ==> FC Oudewater
AGE + GGK                      ==> AGE-GGK
Oranjeplein/Postduiven + GDA   ==> sv Madestein
cvv Viboa + VV Hunsingo        ==> vv Winssum
HVV Bernisse + vv PFC          ==> GHVV '13
DFS Burgh H. + Renesse         ==> FC De Westhoek
Adveo + Puth + Schinnen        ==> SV Alfa Sport
RKFC Lindenheuvel + Heidebloem ==> RKFC Lindenheuvel Heidebloem Combinatie
EMS + RFC Roermond             ==> EMS/RFC
Helenaveen + Griendtsveen      ==> ST Helenaveen/Griendtsveen
Zeddam + Sint Joris            ==> Zeddam/Sint Joris
AVIOS + DBV                    ==> ST AVIOS/DBV
Olympus + Ons VIOS             ==> OVC '26
VV Rheden + Worth Rheden       ==> SC Rheden
SV Ulicoten + Gloria UC        ==> Gloria UC

Namechanges :
PSV '35/Vlodrop   changed into Oranje Blauw '15
Cupa Wilp SSA     changed into CCW '16
Sparta '59        changed into SF Deinum
SVD/Volharding ST changed into DwO'15
WKE  will make a new start as WKE-16
TEVV will make a new start as De Treffer'16
The Saturday part of ZFC/Zuidlaren will start as DSZ '16

Several teams will change from soccer on Sunday to soccer on Saturday 	

Amateur Cup
-----------
Final matches between winners of the 6 districts
1/4 final
Chevremont-Staphorst      0-1
HHC Hardenberg-Noordwijk  0-2

1/2 final
Noordwijk-Magreb '90      1-0
Staphorst-ASWH            1-0

final in Staphorst
Staphorst-Noordwijk       6-3 nv

District West I
Preliminary round
ADO '20         zoH *** 4-0 2-0        De Foresters    zo1 *** 2-0     2-2    CSW             za1 *** 1-1
AFC '34         zo1     ***     0-0    OFC             zoH     *** 2-3 6-0    De Dijk         zoH     ***     4-0
ODIN '59        zaH     1-3 ***        Swift           zaH 0-1     ***        FC Breukelen    za1 2-3 0-3 ***
Zwaluwen '30    za1 1-4     0-5 ***    Volendam        za1         0-2 ***    Fortuna W.      zo1 5-2     1-1 ***
                                                                                                              
Huizen          za1 *** 0-0            EDO             zoH ***     4-0        Ajax            zaH ***     1-1 4-1
Purmersteijn    zo1     *** 3-3        Noordwijk       zaH 2-1 ***            JOS/WatergraafsmzoH 2-5 ***
SDO             zoH 2-2     *** 2-2    SJC             zo1     1-4 *** 1-0    WV-HEDW         za1 0-2     *** 5-1
Zuidvogels      zaH 3-0 1-2     ***    VSV             zo1 3-0-1-4     ***    Zeeburgia       zo1     0-1     ***

Argon           za1 *** 1-4            De Meern        zoH *** 0-0            Geinoord        za1 ***     2-4 0-3
Eemdijk         zaH     *** 4-1 3-0    JSV Nieuwegein  za1     *** 2-2 2-2    Nieuw Utrecht   zo1 2-0 *** 3-3
SO Soest        zo1 1-3     *** 1-4    SC Woerden      zo1 3-1     ***        SVL             zaH         *** 3-2
VVZ '49         za1 2-5         ***    Sportlust '46   zaH 2-3     1-1 ***    VVIJ            zoH     1-3     ***

AFC Arnhem   wd zo1 ***                
DOVO            zaH 5-0 *** 2-1        
DTS Ede         za1         *** 1-2    
De Merino's     za1     1-3     ***    
                  
HCSC            za3 *** 4-1            AFC '34         za3 ***     0-2        Alcmaria Victr. za4 ***        0-3
De Koog         z04     *** 0-7        BOL             za2 6-0 *** 3-2        Hollandia T     zo4 5-0 ***    1-0
Texel '94       zo3 4-0     ***        FC Den Helder   zo2         *** 3-2    Jong Holland    za3 6-0 1-0 ***
                                       JVC             zo3 4-0 2-2     ***    VIOS W          zo3         1-3 ***

St.Adelbert     zo4 ***     2-1        ASV '55         zo5 ***     0-5        Alcmaria Victr. zo4 *** 6-1 1-3
DWOW            zo3 9-1 ***     5-2    Callantsoog     zo5 2-2 ***     0-0    Flamingo's '64  zo5     ***0-11 5-4
Meervogels '31  zo3     2-4 ***        Flevo           zo4     0-0 *** 0-5    VVS '46         zo4         *** 3-2
Schagen         zo4 2-0     4-3 ***    Strandvogels    zo4 6-1         ***    WSW             zo5 4-5         ***
       
Reiger Boys     za2 ***     2-1        ALways Forward  zo4 ***     2-0        Dirkshorn       zo4 *** 0-1 7-0 
Winkel          zo3 1-3 ***            Sint Boys       zo5 0-4 ***            Hauwert '65     zo4     ***     8-0 
ZAP             zo2     1-0 ***        Wiron           zo4     2-1 ***        Kaagvogels      zo5    1-10 ***
                                                                              Schellinkhout   zo5 1-2     5-4 ***

DWB             zo5 ***         6-0    Egmondia        zo4 ***         4-1    Berkhout        zo5 *** 3-0 1-8
Medemblik       zo4 7-3 ***     8-0    Geel Zwart '30  zo4 2-7 ***     4-0    Kreileroord     zo5     *** 0-5 0-3
Nieuwe Niedorp  zo4 3-2 3-2 ***        Limmen          zo3 2-0 1-0 ***        Sporting Andijk zo4         *** 2-0
Oudesluis       zo5         2-7 ***    SRC             zo3         3-1 ***    VZV             zo4 1-3         ***

DESS            zo5 *** 0-4            Dynamo          zo4 *** 3-0     3-0    De Blokkers     zo3 ***     3-1
Succes          zo4     *** 2-0 4-1    Kleine Sluis    zo3     *** 2-2        West Frisia     zo2 4-1 ***
Woudia          zo4 4-0     ***        Sporting Andijk za3 0-6     ***        ZOB             za2     2-3 *** 3-0
Zwaagdijk       zo5 3-1     0-4 ***    De Valken       zo4     5-2 1-2 ***    Zaanlandia      za3 2-5 0-7     ***

AGSV            zo5 ***     6-1 2-5    St. George      zo4 *** 3-1 1-3        Hollandia       za4 ***     0-1 3-2
DTS             zo4 8-1 ***            WMC             zo4     *** 5-4        KSV             zo4 2-2 ***
HOSV            zo5     1-8 *** 0-5    Opperdoes       za3         ***        Kwiek '78       zo4     1-1 ***
Koedijk         zo4     0-2     ***                                           SSV             zo5     1-4 0-3 ***

Spirit '30      zo2 *** 3-0     1-3    Hugo Boys       zo4 ***         4-1    DZS             za3 *** 1-1 
VVW             zo3     *** 5-0        RKEDO           zo4 2-3 ***     4-0    KGB             zo3     *** 0-1 
WSV '30         zo3 0-0     *** 1-2    SV Spartanen    zo3 0-4 1-0 ***        LSVV            zo2 5-0     *** 4-3
Zilvermeeuwen   zo2     6-0     ***    Sporting S      zo4         0-3 ***    Monnickendam    za2 4-1 0-3     ***

Grasshoppers    zo3 *** 1-3            Castricum       za2 *** 0-0     3-0    Alkmaarsche Boysza4 ***     1-0
Hellas Sport    za3     ***            FC Uitgeest     zo2     *** 2-1 4-0    Berdos          zo4 2-1 ***    10-0
Marken          za2 4-3 6-2 ***        KFC             zo3 3-0     ***        Victoria O      zo4     0-9 ***
                                       ZCFC            za3         0-8 ***    Zuidermeer      zo5 1-9     0-1 ***

EVC             za2 ***     6-1 3-3    Alkmaarsche Boyszo2 *** 4-1     6-1    GSV             zo5 ***     2-4
PSZ             za3 0-1 *** 0-5        HBOK            za2     *** 3-1        Vrone           zo4 8-1 ***     
SVW '27         zo2         *** 1-1    HSV             zo3 0-1     *** 4-4    Zaandijk        zo4     0-3 ***
Vitesse '22     zo3     9-2     ***    sv Kadoelen     za3     0-2     ***    
                                                                                  
Knollendam      zo5 ***     1-2 0-2    Apollo '68      zo4 ***     5-2 2-1    Blauw Wit W.    za4 ***     1-2
Oosthuizen      zo4 4-2 ***            IVV             zo3 3-0 ***            Purmerland      zo5 4-2 ***
Sp. Krommenie   zo4     2-0 ***        RCZ             zo4     2-3 *** 1-1    Westzaan        zo4     1-4 ***
Zeevogels       zo4     6-0 1-2 ***    SVA             zo3     5-2     ***                                       

Assendelft      zo2 ***     0-2        DRC             zo5 *** 5-2            OFC             za4 ***
Overbos         za2 2-3 ***     6-1    De Dijk         za4     *** 2-3 ---    De Rijp         zo4 5-3 ***
Wijk aan Zee    zo3     3-2 *** 3-0    Jisp            zo4 4-4     *** 8-2    ZTS             zo4 6-2 2-5 ***
Zandvoort       za3 3-1         ***    RCZ             za4 0-2         ***                                        

Hercules Zaandamzo3 ***     2-0 3-1    Buiksloot       za4 ***     1-6        GeuzenMiddenmeerza4 *** 3-4 2-2 
JOS/Watergraafsmza3 1-4 ***            Graftdijk       zo4 2-3 *** 6-0 5-0    Hercules Zaandamza4     ***     2-2
OSV             za2     5-3 *** 1-2    Saenden         zo4     7-1 ***        TOG             zo5     0-0 ***
Zaanlandia      zo2     2-2     ***    TOB             za4         0-2 ***    Volendam        zo4 3-0     3-1 ***

Beemster        zo3 ***10-0     1-6    Meteoor         za4 *** 0-7            GeuzenMiddenmeerzo5 ***     3-6 ---
Geinburgia      zo4     *** 2-9        Purmerend       zo4     *** 2-0 5-0    Ilpendam        zo4 1-1 *** 3-1 
Meteoor         zo3 4-0     *** 6-2    SDOB            zo4 3-3     *** 1-6    Nieuw Sloten    za4         *** 3-3
De Wherevogels  zo4     7-1     ***    Wartburgia      za4 1-1         ***    Real Sranang    za4     0-4     ***

ADO '20 2       zor ***                Hoofddorp       zo2 *** 6-0 5-2        EDO             za2 ***     1-2
Kennemers       zo2 3-3 *** 4-2        IJmuiden        za3     ***     1-3    Kon. HFC        za3 0-3 *** 0-3    
ODIN '59 2      zar 2-2     ***        Kon. HFC 2      zor     5-0 ***        Stormvogels     zo2         *** 2-0
                                       Velsen          zo2 3-1     2-2 ***    VVH Velserbroek zo3 2-4 1-0     ***

Bloemendaal     za4 ***     2-6        Deverwijk       za4 *** 0-1            HYS             zo5 ***         2-5
Schoten         zo4 3-0 *** 3-1        DIOS            zo4     *** 7-1        Jong Hercules   za4 4-2 *** 0-4 
Waterloo        zo5         ***        Heemstede       zo5 1-2     *** 2-7    Spaarnwoude     zo4 8-1     ***
                                       Velsenoord      zo4 1-0 5-1     ***    Terrasvogels    zo4     2-0 3-3 ***

Dindua          za4 *** 1-7 0-4        Onze Gezellen   zo4 *** 9-3 1-1        Alliance '22    zo4 ***     3-2
HSV Sport 1889  zo4     *** 5-2 4-6    SVIJ            zo4     ***     0-2    DSS             zo4 3-2 ***    
SEW             zo3         *** 4-1    VSV             za4     2-0 ***        VEW             za4     0-0 ***
Wieringermeer   za3 2-1         ***    Vogelenzang     zo5 0-2     4-2 ***  

Bloemendaal     zo3 ***         3-3    DCG             zo2 ***         3-2    United/DAVO     zo3 *** 5-0 0-4
De Brug         za3 2-0 ***     3-4    DSOV            zo3 3-4 *** 1-0        VVA/Spartaan    za3     *** 1-0 
Hillegom        zo2 6-1 2-1 ***        De Meer         zo3 2-0     *** 2-3    VVC             za3         *** 1-1
Zwanenburg      zo3         0-0 ***    Olympia Haarlem zo3     1-0     ***    ZSGO/WMS        zo2 1-0 3-2     ***

BSM             zo4 *** 0-0     2-2    DSK             zo4 *** 0-6     2-1    DIO             zo4 ***     4-3
HBC             za4     ***5-13 1-1    HBC             zo4     ***     2-1    DSS             za4 2-0 ***  
Real Sranang    zo4 3-1     ***        Olympia Haarlem za4 2-0 3-5 ***        RCH             zo4     2-3 *** 2-1
Robin Hood      za4         1-1 ***    RCH             za4         2-4 ***    vv UNO          za4 3-3 3-5     ***

Alliance '22    za4 ***         3-0    AFC 2           zor *** 5-1 9-0        AFC             za2 *** 2-1 
DEVO '58        zo5 0-7 *** 2-3 6-0    DVVA            za2     ***     4-0    CTO '70         za3     *** 0-3 
DWS             zo4 2-1     ***        OSV             zo3     1-1 ***        Fortius         zo3 ---     *** 1-5
Sloterdijk      za4     4-1     ***    Vlug en Vaardig za3 1-4     1-4 ***    Legmeervogels   zo2 2-1 16-0    ***

Ajax 2          zar ***     6-1 4-1    CTO '70         zo4 ***         3-1    Ankaraspor      zo3 *** 3-2 1-1
Blauw Wit Beursbza3 3-3 *** 2-1        Diemen          za4 9-0 ***     1-1    FIT             zo4     *** 1-2 
Buiksloot       zo3         *** 0-3    Overamstel      zo5 5-5 0-3 ***        Germaan/de Elandza3         *** 1-4
VVA Spartaan    zo2     2-5     ***    TABA            za4         3-1 ***    Zeeburgia       za3 0-2 12-3    ***

AMVJ            za2 ***     4-2 6-2    Germaan/de Elandzo4 *** 5-0            De Meer         za4 ***     1-7 
Abcoude         zo2 2-3 *** 0-3        FC Portugal Ams.za4     *** 2-5        NFC             zo4 1-3 ***     0-4
Diemen          zo3         *** 2-3    TABA            zo5 3-5     *** 4-2    Nieuw West      za4     1-4 ***
ZSGO/WMS        za3     2-5     ***    Tos Actief      za4 1-8 ---     ***    SDZ             zo4 8-3     7-1 ***

Eendracht '82   zo5 ***     2-3        SV Nieuw West   zo4 *** 7-0            AGB             zo3 *** 1-0
FC Aalsmeer     zo4 4-1 ***            SDW             za4     ***            FC Aalsmeer     za2     ***     1-0
Overamstel      za4     2-4 ***                                               Pancratius      zo2 4-0 3-1 ***
                                                                              SCW             za3 0-3     0-5 ***

Buitenveldert   zo4 ***    10-1        FC Amsterdam    zo5 *** 4-1            Amstelveen      za3 *** 2-2 
DCG             za4 1-0 ***     7-1    NFC             za4     *** 2-4        Buitenveldert   za3     *** 3-3 4-0
Sloterdijk      zo5     0-4 *** 7-1    SC Nieuw Sloten zo5 3-3     ***        KDO             zo3 5-3     *** 2-3
Zuidoost United za4 0-3         ***                                           FC Weesp        zo2 0-0         ***

FC Almere       zo5 *** 1-5            RKAVIC          za3 *** 2-6 2-1        ASV Arsenal     zo3 ***     8-0 3-1
Buitenboys      za4     ***     2-2    Roda '23        zo3     *** 6-0        Ouderkerk       za3 2-3 ***
Roda '23        za4 2-5 0-8 ***        Sport.Martinus  za4         *** 2-4    Pancratius      za4     5-9 ***
Sport.Martinus  zo4 5-0     7-0 ***    Swift           zo4 3-2 1-4     ***    RKDES           zo4     0-1 6-0 ***

ASV Arsenal     za3 *** 5-1            BZC '13         za4 *** 3-2     7-3    AH '78          za3 *** 1-2 2-0
Nautilus        zo4     *** 2-9 3-2    Batavia '90     zo4     ***     2-0    FC Almere       za2     *** 1-2 1-4
Ouderkerk       zo3 2-1     ***        Buitenboys      zo5 0-7 4-5 ***        Laren '99       zo3         *** 2-2
FC Weesp        za3 2-4     4-6 ***    SC 't Gooi      za4         6-2 ***    NVC             zo2 3-0         ***

BFC             zo4 *** 4-1            Hertha          za4 *** 2-0 1-1        AS '80          zo4 ***     1-3 1-2
Batavia '90     za4 3-2 *** 2-1        Muiderberg      zo5     *** 4-2 1-2    ASV '65         zo4 1-4 ***        
EDO U           za4         *** 9-0    VIOD            za4         *** 1-6    Olympia '25     za4     1-3 *** 0-4
Muiden          zo51-25 1-16    ***    Waterwijk       zo4 5-0         ***    Waterwijk       za3     1-1     ***

Forza Almere    zo4 *** 4-2 5-3        Argon 2         zar *** 6-3     0-0    BVV '31         za3 ***     4-0 
Odin            za4     *** 2-2 3-3    NVC             za3     *** 2-2        Hercules 2      zor 4-3 ***     3-3
Sporting Almere zo4         *** 2-0    De Vecht        za2 1-5     ***        Hooglanderveen  zo3     5-2 *** 2-1
Victoria        za4 6-0         ***    Wasmeer         zo3     4-2 1-4 ***    TOV             za2 5-1         ***

Altius          za3 ***     2-1        DWSV            zo4 ***     0-4        FC Hilversum    za3 ***     3-3
DOSC            za3 1-2 ***            's-Graveland    zo4 5-3 ***     0-3    Nieuwland       za2 7-3 ***     3-3
Nederhorst      zo4     3-1 *** 3-1    Loosdrecht      za3     4-0 *** 6-1    SCH '44         zo2     1-2 ***
De Posthoorn    za4 0-5 2-1     ***    SEC             za3 3-1         ***    VVZA            zo3 4-1     2-4 ***

Achterveld      zo4 *** 1-2 3-3        APWC            zo4 ***         2-0    Eemnes          za3 ***         0-5
Allen Weerbaar  zo5     ***     4-2    Bunnik '73      za4 2-4 ***     2-1    Kampong         zo2 6-1 ***
Cobu Boys       za4     3-3 ***        DVSU            za4 2-6 3-2 ***        Roda '46        zo3 3-1 3-2 ***
HMS             za4 0-2     2-5 ***    HVC             zo5         2-2 ***    Spakenburg 2    zar     1-3 5-0 ***

SV Baarn        zo4 *** 1-1 0-6        CJVV            za3 ***         4-1    Amsvorde        zo4 ***     1-4 3-4
FZO             za4     *** 3-2        Delta Sports    za2 1-0 ***            HDS             zo3 3-2 ***     3-3
Hercules        za4         *** 6-0    Eemboys         za3 0-8 2-5 ***        Hees            za4     0-4 ***
KVVA            zo5 2-3 2-4     ***    Houten          zo2     1-3 7-0 ***    SVP             za3         3-2 ***

Elinkwijk       zo2 ***         4-3    DVSA            za4 ***     2-3        Brederodes      za3 ***     4-2 5-0
Scherpenzeel    za2 3-3 *** 3-0        Odijk           zo4 7-1 ***     4-0    IJFC            za3 5-6 *** 3-2 
VOP             za3 1-5     ***        VRC             za3     2-0 ***        Renswoude       za2         *** 3-2
SV Zeist        zo3     3-1 7-1 ***    't Vliegdorp    za3 4-1     0-5 ***    Veenendaal      za2     1-1     ***

DEV Doorn       za3 ***     0-4        Candia '66      za4 ***         1-2    CDW             za3 *** 4-1
FC Driebergen   za3 4-2 ***     1-1    Jonathan        za3 6-4 *** 1-1        Musketiers      za4     *** 0-2 ---
Focus '07       za3     2-0 ***        SVF             zo4 0-2     *** 0-6    Schalkwijk      zo4 0-3     *** 1-4
Valleivogels    za2 4-1     1-1 ***    Saestum         zo3     4-2     ***    Sporting '70    zo3 2-0         ***

't Goy          zo4 ***     0-2        DSO Ultrajectum zo5 *** 5-2 1-1        De Bilt         za2 *** 0-0     5-1
Kockengen       za3 9-1 *** 5-1        SVMM            za4     *** 0-5        DHSC            za2     *** 5-0 1-1
VSC             za4         ***        Voorwaarts      za4         ***        Maarssen        za3 0-8     ***
                                                                              NiTA            za3         3-0 ***

Benschop        za2 *** 2-3            Brederodes      zo3 ***         3-1    MSV '19         zo3 *** 2-0     2-0
DESTO           za3     *** 1-2        OSO             za4 2-4 ***     1-1    Odysseus '91    za3     ***     3-0
De Meern        za2 2-2     *** 1-2    SVM             za3 2-1 5-0 ***        Oranje Wit      za4 0-4 0-6 ***
Vriendenschaar  zo3 4-1 7-0     ***    UVV             zo4         2-4 ***    PVC             zo4         4-0 ***

vv Hoograven    zo4 *** 4-3     4-2    Domstad Majella zo5 *** 2-4            Austerlitz      za4 *** 2-1
OSM '75         za3     *** 2-1 3-4    Lopik           za4     *** 4-0 1-0    DWSM            zo5     ***
Patria          za4 2-2     ***        VSC             zo5 0-3     ***        vv de Dreef     zo4 3-1 3-3 ***
Vreeswijk       zo4         1-1 ***    Vianen          za4 0-3     0-2 ***    

Faja Lobi KDS   zo4 *** 3-2           
JSV Nieuwegein  zo5     ***     2-3   
PVCV            zo4 1-3 7-1 ***       
Rivierwijkers   zo5 ---     2-6 ***   

1st round
Saenden       -Zilvermeeuwen   2-4    Hollandia     -VVS '46        3-1     Nieuw Utrecht -De Bilt         2-3
Egmondia      -DWOW            4-3    Kon. HFC      -DWS            2-1     De Dreef      -APWC            3-2
LSVV          -Kwiek '78       3-0    Argon         -Spaarnvogels   4-0     Allen Weerbaar-SVM             1-4
Hugo Boys     -Fort.Wormerveer 1-2    Swift         -DIO            5-1     Sporting '70  -NVC             0-3
West Frisia   -Nieuwe Niedorp 10-0    DSS           -Germaan/Eland  1-1 GE  Hoograven     -BZC '13         5-4
KFC           -Berdos          5-1    Aalsmeer      -Ankaraspor     3-0     Spakenburg    -Brederodes     10-0
Jong Holland  -Jisp            5-0    De Meteoor    -Olympia H.     2-2 M   Saestum       -Altius          2-5
Sport.Andijk  -Alkmaarsche B.  0-2    Sp.Martinus   -Hillegom       0-1     Vriendenschaar-Lopik           4-1
Ilpendam      -Reiger Boys     3-1    Ajax 2        -Waterwijk zo   0-1     IJsselmeervog.-SVL             1-1 S
Always Forward-HSV Sport 1889  4-1    AFC           -Legmeervogels  4-2     Faja Lobi KDS -Delta Sports'95 0-5
Hauwert'65    -Opperdoes       1-1 O  Waterwijk za  -Ajax           0-6     Nieuwland     -Elinkwijk       1-1 E
Velsenoord    -Purmerend       1-2    Diemen        -Argon 2        1-4     VRC           -DOVO            0-2
Hercules Z.   -Wijk aan Zee    2-1    Roda '23      -Nieuw West Un. 3-1     Spakenburg 2  -Voorwaarts      5-0
de Kennemers  -Vitesse '22     5-2    AMVJ          -FC Amsterdam   9-2     FZO           -Roda '46        0-6
Purmerland    -SVA             0-5    De Dijk       -Buitenveldert  3-0     Hercules      -Montfoort       4-3
Texel '94     -Purmersteijn    3-5    WV-HEDW       -SDZ            3-2     Hercules 2    -MSV '19         1-2
Sp.Krommenie  -BOL             1-5    VVC           -AFC 2          1-5     De Meern      -Magreb '90      0-4
Volendam      -Strandvogels    3-3 S  Onze Gezellen -Velsen         0-7     GVVV          -Zuidvogels      1-2
AFC '34       -Marken          9-1    ASV Arsenal   -Real Sranang   1-2     Loosdrecht    -Focus '07       4-1
Succes        -Vrone           0-5    DCG           -Stormvogels    0-5     Batavia '90   -Eemdijk         1-2
De Zouaven    -De Foresters    0-5    Ouderkerk     -EDO            1-1 O   VVA '71       -HDS             7-0
ADO '20       -De Rijp         6-0    Forza Almere  -HBC            2-2 H   De Merino's   -Kockengen       4-1
DTS           -Dynamo          3-2    Pancratius    -Schoten        2-0     
 
2nd round
Germaan/Eland -AFC '34         0-4    De Bilt       -SVL            3-1     SVM           -Spakenburg      1-7
NVC           -De Meteoor      2-2 N  Argon         -Velsen         0-2     Alkmaarsche B.-Always Forward  3-0
SVA           -Roda '23        3-6    Delta Sports  -De Merino's    0-2     Ajax          -KFC             6-0
FC Aalsmeer   -DTS             2-2 D  AFC 2         -Waterwijk      5-0     Fortuna Worm. -Argon 2         4-0 
Roda '46      -Purmerend       4-0    Hoograven     -AFC            0-11    ADO '20       -LSVV            2-2 A
Purmersteijn  -Altius          2-1    De Foresters  -Stormvogels    3-2     De Dreef      -Zuidvogels      0-10
Loosdrecht    -Eemdijk         2-3    Zilvermeeuwen -Magreb '90     3-5     Kennemers     -Strandvogels    1-1 S
AMVJ          -Real Sranang    9-4    Opperdoes     -Ilpendam       1-2     Elinkwijk     -Vrone           3-2
Jong Holland  -MSV '19         1-1 JH De Dijk       -DOVO           2-2 Dk  BOL           -WV-HEDW         1-5
West Frisia   -Egmondia        8-0    Kon. HFC      -Hillegom       3-0     Vriendenschaar-Hercules        0-6
Hercules Z.   -VVA '71         2-1    Swift         -Spakenburg 2  10-1     Pancratius    -Ouderkerk       5-1
Hollandia     -HBC        HBC withdrew
                                         
Intermediate round                    
Pancratius    -De Bilt         1-3    Jong Holland  -Velsen         3-5     

3rd round
ADO '20       -Eemdijk         1-0    DTS           -Hercules       1-1 D   Roda '23      -AMVJ            4-0
AFC '34       -Roda '46 za     2-1    Foresters     -Fortuna W.     0-5     Spakenburg    -Hercules Z      2-1
AFC 2         -Kon. HFC        4-2    Hollandia     -AFC            2-3     Swift         -Ajax            1-1 S
Alkmaarse Boys-Purmersteijn    2-2 P  Ilpendam      -WV-HEDW        2-9     West Frisia   -Zuidvogels      0-1
De Dijk       -Velsen          1-2    Magreb '90    -De Bilt        3-3 M   
De Merino's   -Strandvogels    4-0    NVC           -Elinkwijk      1-1 E   

1/8 final
Zuidvogels    -Swift           2-3    AFC           -AFC 2          6-3     Fortuna W     -WV/HEDW         1-3
Velsen        -ADO '20         2-1    De Merino's   -Purmersteijn   1-1 M   DTS           -Magreb '90      1-3
Elinkwijk     -Roda '23        1-1 R  Spakenburg    -AFC '34        3-4       

1/4 final
WV/HEDW       -AFC             2-1    Magreb'90     -Velsen         0-0 M
Roda '23      -AFC '34         0-2    Swift         -De Merino's    1-0   

1/2 final
Magreb '90    -AFC '34         1-0    WV/HEDW       -Swift          0-1   

Final (21 mei, ground Argon)
Swift         -Magreb '90      2-3 aet

District West II
Preliminary round
DEM             zo1 *** 0-2 2-2        Quick Boys      zaH *** 3-0            FC Rijvogels    zaH *** 1-0 1-1
FC Boshuizen    zo1     ***     5-3    RKAVV           zoH     *** 1-1 4-1    Forum Sport     za1     ***     0-3
Ter Leede       zaH     2-1 *** 3-4    Valken '68      za1 1-9     *** 6-0    Quick H.        zoH     5-0 ***
Voorschoten'97  za1 2-2         ***    Wateringsev.GONAzo1 0-6         ***    TAC '89         zo1 0-6     0-3 ***

ARC             za1 ***         0-1    Jodan Boys      zaH *** 2-0            Brielle         za1 *** 2-1 2-10
Alphense Boys   zo1 1-1 ***            Montfoort       zaH     ***     4-0    DHC             zoH     *** 1-1
Heerjansdam     za1 3-1 2-0 ***        Nieuw Lekkerlandza1 1-3 2-4 ***        Haaglandia/SirW zaH         *** 3-2
Nieuwerkerk     zoH     2-0 2-2 ***    Olympia         zo1 1-1     2-3 ***    VELO            zo1 3-3 2-3     ***

Deltasport      za1 ***     5-2        SVDPW           zo1 *** 1-4            Nootdorp        za1 ***         2-1
's-Gravenzande  za1 0-0 ***     1-2    Smitshoek       za1     *** 0-2        PFC             zo1 2-1 ***     1-4
GDA             zo1     0-2 *** 1-2    Westlandia      zoH 2-0     *** 2-2    Spijkenisse     zaH 2-1 3-1 ***
Oude Maas       za1 1-2         ***    Zwaluwen V.     zaH 1-1 2-1     ***    Zuidland        za1         0-1 ***

Rijsoord        za1 *** 3-3 2-2        Leonidas        zoH *** 3-1     3-0    Alexandria'66   za1 ***         1-3
Vitesse Delft   za1     ***     0-2    Neptunus/Schiebrzo1     *** 0-0 1-2    Heinenoord      zaH 2-1 ***
XerxesDZB       zaH     4-1 ***        Pelikaan        za1 3-0     ***        Poortugaal      zo1 4-4 3-5 ***
Zwervers        zo1 2-1     0-5 ***    VOC             za1         0-1 ***    SHO             za1     2-1 3-1 ***

Bolnes          za2 *** 2-3 2-1        SEV             za2 *** 1-0     2-0    UNIO            zo2 *** 0-4     0-3
RVVH 2          zar     ***     3-1    Groeneweg       zo2     *** 4-3        RKDEO           zo2     *** 4-1 
Slikkerveer     zo2     1-1 ***        Voorschoten '97 zo2 3-1     *** 2-1    GHC             za2 3-2     *** 0-2
Wilhelmus       zo2 3-1     4-4 ***    Soccer Boys     za2     3-3     ***    Quick Boys 2    zar     2-3     ***

Spirit          za2 *** 2-2     0-1    HVC '10         za2 *** 0-3     5-2    BVCB            za2 *** 2-1     1-3
TAVV            za2     *** 3-1        Lyra            za2     *** 2-2        DSO             za2     *** 1-1 
RVC '33         zo2 4-1     *** 1-0    JHR             zo2 0-4     *** 3-2    TOGB            zo2 2-2     *** 3-2
DOSR            zo2     3-2     ***    GSC ESDO        zo2    0-3      ***    Foreholte       zo2     2-2     ***

SVC '08         za2 *** 4-3     1-1    Spartaan '20    zo2 *** 0-1     1-1    OVV             zo2 *** 2-2     5-1
Lombardijen     za2     *** 2-4        Westlandia      za2     *** 2-1        Piershil        za2     *** 0-2 
VUC             zo2 1-6     *** 3-1    Binnenmaas      za2 1-2     *** 2-3    Hellevoetsluis  za2 2-1     *** 2-3
Kocatepe        zo2     5-1     ***    BMT             zo2     5-2     ***    Westlandia 2    zor     5-1     ***

VFC             zo2 *** 5-1     3-0    Gouda           zo2 *** 1-1     3-4    GLZ Delfshaven  zo2 *** 0-1
Laakkwartier    zo2     *** 2-2        ROAC            zo2     *** 2-0        Kethel Spaland  za2     *** 2-1 
CWO             za2 2-2     *** 2-2    Zevenhoven      za2 1-1     *** 1-2    Delft           zo2 2-1     *** 5-1
KMD             za2     3-1     ***    RCL             za2     4-0     ***    Excelsior M. 2  zar 2-0 1-2     ***

Xerxes DZB      zo2 *** 1-1     0-3    Quick 2         zor *** 4-1     2-1    Katwijk 2       zar *** 0-0     0-1
Nieuwerkerk 2   zor     *** 1-4        HVV             zo2     *** 0-3        UVC             za2     *** 3-2 
DCV             za2 2-1     *** 4-1    Die Haghe       za3 1-1     *** 2-2    FC Lisse        zo2 1-2     *** 2-4
Be Fair         za2     6-2     ***    Spcl. Monster   za2     2-0     ***    SC Feyenoord    za2     2-1     ***

Strijen         za2 *** 1-1     3-1    Antibarbari     za3 *** 5-1     4-0    Delfia          zo4 *** 0-2     1-3
VDL             za2     *** 1-0        Overmaas        za3     *** 1-1        Full Speed      zo3     *** 9-0 
WCR             zo2 0-4     *** 3-1    LMO             zo4 1-5     *** 3-2    HPSV            za4 2-3     ***0-10
VFC 2           zor     0-3     ***    Hermandad       zo4     1-0     ***    DSVP            za3     2-2     ***

Oliveo          zo3 *** 2-0     1-1    Altior          zo3 *** 0-0     5-3    Rijnland        zo3 *** 2-1     3-2
Taurus          zo3     *** 1-3        Bodegraven      zo3     *** 1-2        SV Warmunda     zo4     *** 0-3 
Ariston '80     za4 1-4     *** 5-2    Siveo '60       za4 1-1     *** 0-3    Leiden          za4 0-2     *** 1-2
Semper Altius   za3     2-0     ***    Zwammerdam      za3     3-1     ***    Roodenburg      za4     0-3     ***

Cabauw          zo4 *** 3-5     0-3    DWO             za3 *** 6-0     2-4    ONA             zo4 *** 5-3     0-2
Rijnstreek      za4     *** 0-0        Oosterheem      za3     *** 1-5        DONK            zo3     *** 2-3 
SPV '81         za4 2-4     *** 0-5    Zoetermeer      zo4 1-2     *** 6-4    CVC Reeuwijk    za3 4-3     *** 3-2
Schoonhoven     za3     5-0     ***    Stompwijk       zo4    10-1     ***    Gouda           za4     0-4     ***

Escamp          zo4 *** 5-3     3-4    Loosduinen      za4 *** 1-2 4-5        Pretoria        zo4 *** 0-1     5-0
HMC             zo3     *** 1-7        TAC '90         za3     ***            Maense          za4     *** 2-3 
Verburch        za3 8-1     *** 6-3    VCS             zo3     2-4 ***        Excelsior R.    za4 4-3     *** 5-2
GSC ESDO        za4     4-7     ***                                           BZC/Zuiderpark  za4     0-3     ***

DoCoS           za3 *** 3-0     5-1    Meerburg        zo3 *** 2-0     5-1    Linschoten      za4 *** 0-1     2-2
Sportief        za4     *** 2-6        NSV '46         za3     *** 1-2        Rohda '76       za3     *** 0-3 
WVC             zo3 1-5     *** 2-2    Koudekerk       za3 1-5     *** 1-1    Alphen          zo3 2-1     *** 1-4
Kickers '69     zo4     3-3     ***    Woubrugge       za4     4-3     ***    ESTO            zo3     2-2     ***

HBSS            za3 ***     1-1        KSD-Marine      za4 *** 4-2     1-1    Oudewater       za4 *** 2-1     0-1
HWD             z04 1-1 *** 0-2        Blauw Zwart     za4     *** 2-1        Lekkerkerk      za4     *** 3-5 
Excelsior '20   z03         ***        UDO             zo3 3-3     *** 6-1    Stolwijk        zo3 4-0     *** 5-0
                                       SV Wassenaar    zo4     1-5     ***    Moordrecht      zo4     1-5     ***

BMT             za4 *** 0-8     3-3    Concordia       zo3 *** 3-1     3-0    Hermes DVS      zo3 *** 2-2     4-0
GDA             za3     *** 1-3        Vredenburch     za4     *** 2-6        Spartaan '20    za4     *** 3-3 
Wanica Star     zo4 3-2     *** 1-7    Te Werve        za3 3-2     *** 8-2    Poortugaal      za3 1-5     *** 4-1
De Ster         zo3     3-2     ***    Haagse Hout     za4     2-1     ***    SVV             za4     2-3     ***

TransvaliaZW    zo4 *** 0-9     1-7    Leonidas        za3 *** 1-1     5-0    NTVV            za4 *** 0-4 
WCR             za4     *** 1-1        Berkel          za3     *** 5-0        Rockanje        za3     *** 1-1
NBSVV           za4 3-0     *** 1-2    Wippolder       zo3 3-2     *** 7-1    DBGC            za3 7-1     ***
Rozenburg       za3     2-1     ***    Hillegersberg   za4     0-4     ***    

DHL             zo3 *** 4-0     2-2    Hillegersberg   zo3 *** 3-1     4-7    Lugdunum        za3 *** 13-0    1-1
Wilhelmus       za4     *** 5-0        AGE             zo3     *** 4-3        UDO             za4     *** 1-6 
DVC             za4 2-2     *** 2-4    VOB             za4 3-4     *** 2-2    Leidsche Boys   zo4 1-13    *** 1-2
Laakkwartier    za4     3-1     ***    VVOR            za3     9-0     ***    Teylingen       zo3     9-0     ***
                                                                                                  
Botlek          za3 *** 7-1     4-1    Perkouw         za3 *** 4-1     2-3    Besiktas        zo3 *** 4-4    1-16
Zinkwegse Boys  za4     *** 1-2        Dilettant       za4     *** 3-3        GOZ             za3     *** 4-1
vv Hekelingen   za4 0-2     *** 1-3    CKC             zo3 0-3     *** 3-3    FIOS            za4 2-5     *** 4-3
Oud Beijerland  za3     1-1     ***    Gouderak        zo4     2-4     ***    SV Charlois     za4     3-1     ***

Erasmus         za4 *** 2-5     0-5    Bernardus       zo3 *** 7-1     1-5    SV Charlois     zo3 *** 7-3     6-0
Naaldwijk       za3     *** 4-2        Leidsche Boys   za4     *** 0-7        Coal            zo4     *** 6-1 
SEP             zo3 3-0     *** 2-5    Alphia          za4 4-1     *** 2-3    Flakkee         za4 0-4     *** 5-0
Schipluiden     za4     1-2     ***    Floreant        za3    11-0     ***    Egelantier Boys za4     1-0     ***

Roodenburg      zo4 ***3-11    1-10    Abbenbroek      zo3 *** 4-1     3-1    Kamerik         za4 *** 2-1     1-2
ASC             zo3     *** 2-3        Zwartewaal      za4     *** 3-4        WDS             za3     *** 5-1 
Oegstgeest      za3 5-1     *** 3-1    Bernisse        za3 2-1     *** 1-1    Haastrecht      zo3 2-1     *** 3-1
LSVV '70        za4     2-2     ***    DVV '09         za4     2-0     ***    Nicolaas Boys   zo4     4-3     ***

Quick Steps     za4 *** 6-1     3-2    WFB             za3 *** 9-2     2-1    Floreant        zo4 *** 2-1     2-1
VUC             za4     *** 1-1        SNS             za4     *** 3-4        ASW             zo3     *** 1-1 
WIK             zo4 1-0     *** 1-0    Simonshaven     za4 1-1     *** 0-2    Hazerswoudse B. za3 3-1     *** 1-0
HDV             zo3     0-0     ***    NSVV            za3     2-1     ***    Aarlanderveen   za4     0-4     ***

DHZ             zo3 *** 3-3 1-1        OHVV            zo3 *** 2-1     0-0    Moerkapelle     za4 *** 3-1     1-2
DRL             za4     ***     0-2    Melissant       za4     *** 2-4        Boshuizen       za4     *** 3-6 
VEP             za4     2-3 ***        Vlotbrug        za3 3-0     *** 4-1    SJZ             zo3 5-0     ***10-1
IJVV de Zwerversza3 3-1     5-2 ***    Den Bommel      za3     7-2     ***    Oosterheem      zo4     ---     ***

HOVDJSCR        zo3 ***15-0     3-4    BZC/Zuiderpark  zo3 *** 7-3     4-1    Blijdorp        zo3 *** 0-1     1-1
JHR             za4     *** 1-2        Kocatepe        za4     *** 1-3        Steeds Hooger   zo4     *** 1-9 
Sparta av       za3 2-4     *** 3-1    SSS             za3 4-1     *** 4-1    Zestienhoven    za3 2-0     *** 3-1
Zwarte Pijl     za4     1-1     ***    ZBVH            za4     4-3     ***    GGK             za4     4-2     ***

Van Nispen      zo3 *** 3-1     1-2    SV Wassenaar    za4 *** 1-3     0-4    Swift Boys      za3 *** 4-3     2-5
LVV Footb. Fact.za4     *** 1-4        SV Duindorp     za4     *** 6-1        SDV             za4     *** 1-1 
Nieuwkoop       za4 6-2     *** 1-3    Houtwijk        zo4 1-2     *** 0-4    NOCKralingen    zo3 5-1     *** 3-1
BSC '68         za3     5-0     ***    Gr.Will.II VAC  zo3     1-1     ***    Maasstad Tediro zo3     6-1     ***

RAS             za4 *** 0-4     1-0    Ammerstol       zo4 *** 3-0     2-3    MMO             zo3 *** 6-0     0-5
SV Houtwijk     za3     *** 3-0        Ommoord         zo3     *** 2-2        WVC             za4     *** 0-6 
SVH             zo4 5-1     *** 3-8    Bergambacht     za4 1-4     *** 1-5    Kagia           za3 2-0     *** 4-0
REMO            zo3     1-1     ***    SVS             za3     5-0     ***    VVSB            za4     1-1     ***

DUNO            za3 *** 3-0     1-0    Den Hoorn       zo3 *** 2-0     0-0    Rhoon           za3 *** 3-1     1-0
PGS/VOGEL       za4     *** 3-1        Maasdijk        za3     *** 7-1        's Gravendeel   za3     *** 3-0 
Toofan          zo4 3-7     *** 2-6    Hercules        za4 0-3     *** 1-4    Jonge Spartaan  za4 3-3     *** 8-1
ODB             zo3     9-0     ***    MSV '71         za4     3-2     ***    TransvaliaZW    za4     0-4     ***

SVV             zo4 *** 1-3     2-7    Herkingen       za4 *** 0-2     1-3    Quintus         za4 *** 0-4     2-4
Kethel Spaland  zo3     *** 0-5        Vierpolders     za4     *** 1-1        VELO            za4     *** 3-0 
CION            za4 4-0     *** 2-3    Stellendam      za3 1-3     *** 0-1    Honselersdijk   za3 7-4     *** 5-1
Victoria '04    za3     4-2     ***    Rijnm.Hoogvl.Sp.za3     6-4     ***    Erasmus         zo3     0-4     ***

Victoria '04    zo4 *** 1-3     0-4    Goudswaardse B. za4 *** 2-1     1-4    
DVO '32         za4     *** 2-5        SCO '63         za4     *** 0-1        
MVV '27         za3 3-1     ***10-1    Meeuwenplaat    zo3 3-1     *** 2-6    
Pernis          za3     3-2     ***    Nieuwenhoorn    za3     7-0     ***    

1st round
group 1
Spijkenisse   -Katwijk         1-1 K  Rijnvogels    -Rijnburgse B.  5-1     RVVH          -Westlandia  zo  3-1
VVSB  zo      -Heinenoord      3-3 H  BMT  zo       -Quick Boys     1-3     XerxesDZB  za -Leonidas  zo    4-1
Scheveningen  -Zuidland        5-0    Excelsior M   -Lyra           5-0     Kethel Spal.za-Woerden         2-2 KS
Quick         -Capelle         3-1    DHC           -RCL            4-1     Ter Leede     -SC Feyenoord    1-2
Jodan Boys    -RVVH 2          6-1    RKDEO         -DCV            2-3     Barendrecht   -Hellevoetsluis  2-1
RKAVV         -VFC             7-1    Nieuwerkerk   -SVC'08         3-1     Strijen       -Quick 2         0-1
RVC'33        -Voorschot'97 zo 2-3    FC Lisse  za  -Noordwijk      1-2     Oude Maas     -Boshuizen  zo   4-3
Zwervers      -SHO             1-2    TOGB          -Zwaluwen       2-1     HBS           -Deltasport      2-1
Haaglandia/Winston             bye
 
group 2
CVC Reeuwijk  -DHL             3-2    Charlois  zo  -Alphen         2-2 C   Oegstgeest    -Excelsior '20   3-4
Hermes DVS    -HOVDJSCR        1-5    Verburch      -Den Hoorn      4-3     Schoonhoven   -Rijnm.Hgvl.Sp.  2-4
Houtwijk  za  -Te Werve        3-2    NOC Kralingen -SSS            2-3     WIK           -DoCoS           0-9
WFB           -BSC '68         1-2    IJVV Zwervers -Victoria'04 za 4-0     Rijnland      -TAC '90 za      1-6
Vlotbrug      -Hazerswoudse B. 3-1    Lugdunum      -Gr.Will.II VAC 3-3 L   DBGC          -Kagia           7-2
DUNO          -Stolwijk        2-1    SJZ           -Excelsior      3-1     Nieuwenhoorn  -Floreant        0-0 N
Naaldwijk     -Bernisse        5-1    Antibarbari   -Botlek         0-0 B   DSVP          -Zestienhoven    3-5
VVOR          -Berkel          5-1    Rozenburg     -Oliveo         0-0 R   Zwammerdam    -Perkouw         2-2 Z
Nicolaas Boys -MVV '27         1-4    Blauw Zwart   -Charlois za    1-3     Stompwijk     -Meerburg        2-0
De Ster       -SVS             2-2SVS Rhoon         -VELO za        1-1 V   

Intermediate round
group 1
Excelsior M.  -Kethel Spaland  5-0    Noordwijk     -Barendrecht    4-4 N   SC Feyenoord  -Jodan Boys      0-3
HBS           -Oude Maas       4-1    Quick Boys    -Nieuwerkerk    3-2     XerxesDZB     -DHC             0-0 X
Heinenoord    -Quick 2         1-3    RKAVV         -Haaglandia/SW  5-3     DCV           -Quick           1-3
Katwijk, RVVH, Rijnvogels, SHO, Scheveningen, TOGB en Voorschoten '97                                      bye
                                  
group 2
Rijnm.Hgvl.Sp.-SSS             3-2    Zwammerdam    -Verburch       2-2 Z   TAC '90       -MVV '27         1-3
VELO          -IJVV Zwervers   3-4    Vlotburg      -Excelsior '20  2-0     Houtwijk      -Charlois zo     3-1
SVS           -HOVDJSCR        1-3    Nieuwenhoorn  -DBGC           4-2     CVC Reeuwijk  -Rozenburg       3-0
Naaldwijk     -Charlois za     6-3    BSC'689       -VVOR           0-1     
Stompwijk     -SJZ             1-3    Lugdunum      -DoCoS          2-3     
Botlek, DUNO en Zestienhoven                                                                               bye

1/8 final
group 1
Quick         -Quick 2         3-1    Noordwijk     -Excelsior M.   3-2     TOGB          -SHO             2-1
XerxesDZB     -RKAVV           1-2    Quick Boys    -Scheveningen   3-0     Voorschoten'97-Jodan Boys      1-4
Katwijk       -FC Rijnvogels   2-2 K  RVVH          -HBS            3-1        

group 2
DUNO          -IJVV Zwervers   4-7    CVC Reeuwijk  -Zwammerdam     2-1     MVV '27       -Vlotbrug        4-1
DoCoS         -HOVDJSCR        0-0 H  Botlek        -Houtwijk       2-0     Naaldwijk     -Nieuwenhoorn    2-3
SJZ           -Rijnm.Hgvl.Sp.  3-2    VVOR          -Zestienhoven   6-0     

1/4 final
group 1
Jodan Boys    -Katwijk         2-2 JB Quick Boys    -Quick DHg      1-1 Q Hg
Noordwijk     -TOGB            2-1    RVVH          -RKAVV          4-0 

group 2
CVC Reeuwijk  -VVOR            1-2    SJZ           -Nieuwenhoorn   1-1 N
MVV'27        -IJVV Zwervers   3-1    HOV/DJSCR     -Botlek         1-3     

1/2 final
group 1
Noordwijk     -Jodan Boys      1-0    Quick DHg     -RVVH           3-3 Q     
group 2
Nieuwenhoorn  -Botlek          2-1    VVOR          -MVV '27        3-2   
 
Final  (21 mei, ground SHO)
group 1
Quick         -Noordwijk       0-1
group 2
VVOR          -Nieuwenhoorn    1-4

District South 1
Preliminary round
Bruse Boys      za1 ***         0-5    ASWH            zaH ***     7-2        Baronie         zoH *** 2-2     1-0
Goes            zo1 3-2 *** 2-2        DRL             zo1 0-8 ***     0-1    Moerse Boys     zo1     *** 0-4
Halsteren       zoH 3-1     *** 2-0    Roosendaal      zo1     0-1 ***        Oranje Wit      zaH 1-1     ***
IFC             zo1     1-0     ***    VVGZ            za1 0-7     4-0 ***    Sliedrecht      za1     3-1 1-2 ***

HSV Hoek        zaH *** 1-0     3-1    De Valk         zo1 ***     3-0 1-1    Dongen          zoH *** 7-0 4-1
Kloetinge       za1 1-1 *** 1-1        DOSKO           zoH 2-2 *** 3-2        GDC             za1     ***     1-1
Vlissingen      zoH         *** 4-2    MOC '17         zo1         *** 0-0    SC 't Zand      zo1    1-2  ***
Zeeland Middelb.zo1     1-4     ***    Prinsenland     za1     1-3     ***    SSS '18         zo1 1-1     3-2 ***

Achilles Veen   zaH ***         6-1    Heidebloem/Bov. zo1 *** 4-1 0-4        Brabantia       zo1 ***     2-0
Deurne          zo1 1-3 *** 2-0        Nemelaer        zo1     *** 0-7 3-1    Gestel          zoH 3-2 *** 2-1
Roda Boys Bomm. za1 0-3     ***        OSS 1920        zoH         *** 2-1    LRC             zaH         *** 3-1
WSC             zo1     1-2 1-3 ***    WNC             za1 0-1         ***    Spcl.Susteren   zo1 1-1 3-4     ***

BSC             zo3 *** 4-2     1-2    Real Lunet      zo2 ***     1-0        Kludert         za2 ***     1-3 1-2
Kruiningen      za3     *** 3-4        RKSV Heeze      zo2 0-3 ***     1-1    Krabbendijke    za3 1-3 *** 1-7 
Waspik          zo3 5-2     *** 1-2    SV Valkenswaard zo3     2-2 *** 0-3    Unitas '30      zo3         *** 4-5
WHS             za3     3-1     ***    Zwaluw VFC      zo3 1-4         ***    Virtus          zo3     3-0     ***

Bavel           zo3 ***     2-5 2-4    Asperen         za3 ***     0-1        HVV '24         zo2 ***     1-3 3-1
Hapert          zo3 7-2 *** 0-5        Leerdam Sp.'55  za2 3-1 ***     0-1    Nieuwland       za3 1-8 ***
Rood Wit V      zo2         *** 4-1    Sparta '30      za3     2-3 *** 2-2    RIA W           zo3     8-0 *** 1-2
VOAB            zo2     1-0     ***    TGG             zo3 6-2         ***    Zaamslag        za2     7-0     ***

BMC             zo3 ***     1-3        Best Vooruit    zo2 ***         3-1    Altena          za2 *** 2-3
BVV             zo4 3-1 ***     5-3    RKVVO           zo2 2-2 *** 2-1        SCO/TOFS        zo3     ***     3-1
Nieuw Woensel   zo2     2-3 *** 2-3    St.Michielsgest.zo3 1-1     ***        SV Capelle      za3 0-3 1-3 ***
SBC             zo3 1-0         ***    Wilhelmina Boys zo3     2-2 2-2 ***    VVAC            za3 2-0     4-3 ***

Baardwijk       zo3 *** 2-1 2-0        Emplina         zo3 *** 2-1     5-0    DSC             zo3 *** 5-2 0-1
DESK            zo2     ***     3-0    GJS             za2     *** 2-0 5-0    Hilvaria        zo2     *** 0-5 1-2
Haarsteeg       zo3     3-5 ***        Heukelum        za3 4-3     ***        Longa           zo3         *** 2-3
NEO '25         za3 1-4     2-0 ***    Zuilichem       za3         2-3 ***    Marvilde        zo2 5-0         ***

Groot Ammers    za3 ***         1-2    Braakhuizen     zo2 ***         3-1    Dommelen        zo3 *** 3-2     3-0
Sleeuwijk       za3 3-0 ***            Den Dungen      zo3 1-1 ***     4-2    NOAD            zo3     *** 2-4 2-1
Unitas          za2 4-1 0-3 ***        EMK             zo3 1-1 1-1 ***        RKTVV           zo2 3-1     ***
Veerse Boys     zo3     2-2 1-1 ***    SV BLC          za3         1-5 ***    Willem II       za2         0-5 ***

Cluzona         zo3 ***     1-0        Nevelo          zo3 ***     0-4 1-2    Hoeven          zo3 *** 2-2     3-1
FC Dauwendaele  za2 3-1 ***            NOAD '32        za3 3-2 *** 4-1        Rood Wit W.     zo3     *** 4-3
MZVC            za3    0-11 *** 3-4    Vlijmense Boys  zo3         *** 2-2    SSV '65         za2 1-3     ***
Rimboe          za3 1-4 0-7     ***    Wilhelmina '26  za2     1-3     ***    VCK             za3     0-2 0-2 ***

Advendo         zo3 ***         1-1    DHV             za3 ***     1-2 4-1    Almkerk         za2 *** 3-0     2-1
Internos        zo3 3-2 ***            Drechtstreek    za3 3-1 ***     2-2    DIA             za3     *** 2-7 0-1
The Gunners     za3 1-1 0-4 ***        Madese Boys     zo2     1-1 ***        Rijen           zo2 0-3     ***
VVC '68         za2     2-3 2-4 ***    Zwaluwe         za2         1-0 ***    TSC             zo3         0-1 ***

Reusel Sport    zo3 *** 1-1     3-2    Arnemuiden      za3 *** 4-4 2-0        EBOH            za3 ***     4-2
RWB             zo3     *** 2-2        Beek Vooruit    zo3     *** 1-5        SC Amstelwijck  za2 4-0 ***
SSC '55         za2 0-3     *** 2-6    FC Axel         za2         *** 1-2    WDS '19         zo3     2-1 ***1-10
Uno Animo       zo2     8-1     ***    Zundert         zo3 8-3 3-3     ***    Wieldrecht      za3 2-2 2-2     ***

Ameide          za3 *** 2-1     3-1    Duiveland       za3 ***         4-1    DFS             za3 ***     2-2 0-3
GVV '63         za3     *** 0-0        Luctor '88      zo3 1-1 *** 2-1        GPC Vlissingen  za2 4-0 ***     3-1
Nivo Sparta     za2 0-2     ***        Nieuwdorp       za2 2-2     ***        Domburg         za3     0-2 ***
RKJVV/v D. IB   zo3     7-2 0-2 ***    Veere           za3     2-2 2-2 ***    Patrijzen       zo3         2-1 ***

Alliance        zo3 *** 3-1 1-3        Alblasserdam    za2 ***     4-2        Arkel           za3 ***     1-0 2-4
Kogelvangers    za3     ***     0-2    De Alblas       za3 1-1 ***            Hardinxveld     za2 2-2 ***
Oostkapelle     za2     1-1 ***        Groote Lindt    za2     3-2 *** 2-1    SVW             za3     2-2 *** 0-3
Serooskerke     za3 2-0     3-1 ***    ZBC '97         za3 3-3 0-0     ***    Unitas          zo2     5-1     ***

Boxtel          zo3 *** 0-3 1-3        Kapelle         za3 *** 0-4            De Meeuwen      za2 ***     7-1 6-2
ODC             zo2     ***     0-2    Terneuzen       za3     *** 1-2        FC Bergen       zo3 0-1 ***
Oirschot Vooruitzo3     1-1 ***        Terneuzense Boyszo2 6-1     ***        Tholense Boys   za3     1-4 *** 3-2
PSV             zo2 2-0     3-1 ***                                           Walcheren       za3     2-2     ***

GRC '14         za2 ***     5-1        De Zwerver      za2 *** 2-4 0-2        De Fendert      za3 *** 1-2 3-5
Nieuwkuijk      zo3 1-2 ***     1-4    Dubbeldam       zo3     *** 0-2        JEKA            zo2     ***     4-1
Oisterwijk      zo3     4-3 ***        Papendrecht     za2         *** 1-2    SC Kruisland    zo3     1-2 ***
RKDVC           zo2 1-2     4-3 ***    Streefkerk      za3 4-0 6-1     ***    Yerseke         za3 1-1     1-3 ***

Bladella        zo3 *** 1-3     2-2    HeerArendskerke za3 *** 0-4     2-3    CHC             zo3 ***     2-1 
EFC             zo2     *** 1-2        MZC '11         za2     *** 4-2        Helvoirt        zo2 2-0 ***     4-1
Gilze           zo3 1-1     *** 0-7    NOAD '67        za3 1-3     *** 2-5    RPC             zo2     0-1 ***
Sarto           zo2     5-1     ***    Steenbergen     zo3     3-2     ***    Woenselse Boys  zo3 2-3     2-5 ***
                 
ASH             za3 ***         1-4    Oosterhout      zo3 *** 4-2     2-3    Casteren        zo4 ***     3-3 2-2
GVV             zo3 4-0 ***            SC Everstein    za3     *** 1-2 3-1    DOSL            zo4 5-0 *** 9-0
HSSC '61        za3 2-0 3-5 ***        SV Meerkerk     za2 1-2     ***        HSE             zo4         ***1-14
Tricht          za2     2-4 3-0 ***    Woudrichem      za3         0-2 ***    Pusphaira       zo5     4-2     ***
                 
Be Ready        zo4 ***         1-0    Colijnsplaatse Bza4 ***     8-1        Acht            zo4 *** 0-1 1-4 
Lekvogels       za4 2-0 *** 2-0        Hontenisse      zo4 2-2 ***     5-0    Maliskamp       zo4     ***     4-1
MEC '07         zo5 0-5     ***        NVS             zo5     2-1 ***        Riethoven       zo4     5-2 ***
SCR             zo4     5-1 2-0 ***    SC Stavenisse   za4 1-4     2-4 ***    Waalre          zo5 0-7     5-4 ***

DSS '14         zo5 *** 1-4            Broekhoven      zo5 *** 0-0            DBS             zo4 *** 4-2 3-1
OMC             zo4     *** 1-2        SDO '39         zo4     ***     1-1    Knegselse Boys  zo5     ***     1-1
RKTVC           zo4 7-0     *** 3-2    SVG             zo4 4-0 2-0 ***        Steensel        zo4     1-1 *** 1-1
Vuren           za4 5-0 1-3     ***    Wernhout        zo4 3-3     2-1 ***    SVSOS           zo4 3-6         ***

Raptim          za4 *** 2-10    4-5    HSC '28         zo4 ***     2-2        SCZ             zo5 ***         1-3
Sliedrecht      zar     *** 7-1        SKNWK           za4 3-5 ***            TEC             za4 7-2 *** 0-0
Teisterbanders  zo4 3-0     ***        Wolfaartsdijk   zo4     0-5 ***        TGG             za4 4-0     *** 2-2
Wadenoyen       zo5     1-7 0-1 ***                                           Theole          zo4     0-3     ***

De Weebosch     zo4 *** 2-2     0-2    De Schutters    zo5 ***     0-6 0-4    Hansweertse Boysza4 *** 0-13
SV Reeshof      zo4     *** 5-1 5-2    DIOZ            zo4 2-0 *** 2-2        Philippine      zo4     *** 0-3
Terlo           zo5 0-0     ***        Halsteren       za4         *** 1-5    RCS             za4 13-1    *** 5-0
Vessem          zo4         6-2 ***    SC Gastel       zo4     3-2     ***    SDO '63         zo5 2-5 1-4     ***

Bergeijk        zo4 ***     3-0 3-1    DSE             zo4 *** 3-2     0-1    Dubbeldam       za4 *** 0-4 12-2
Nederwetten     zo5 1-3 *** 0-4        Sprundel        zo4     *** 2-1 1-1    Pelikaan 2      zar     *** 18-0
Tivoli          zo5         *** 0-7    Unitas '30      za4 1-3     ***        SC Amstelwijck  zo5         ***  3-7
Unitas '59      zo4     4-0     ***    Victoria '03    zo4         4-2 ***    SSW             zo4 1-2 0-3     ***

Clinge          zo4 *** 3-1            Audacia         zo4 ***     5-0        IJzendijke      zo4 *** 1-1     3-1
Grenswachters   zo4     *** 4-0        De Raven        zo4 6-1 ***     5-0    Vlissingen      za4     *** 4-1 
SVD             za4 5-4     *** 5-0    EDN '56         zo5     1-1 *** 0-2    Zeeland Sport   zo4 5-3     *** 2-4
Vivoo           zo5 4-2 0-6     ***    Spoordonkse Boyszo4 2-1         ***    ZSC '62         za4     2-1     ***

Chaam           zo4 *** 2-0 2-4        Hulsel          zo4 *** 4-2     0-9    DIA             zo4 ***         0-0
Netersel        zo4     *** 3-5        SC Olympus      zo5     ***     3-4    Molenschot      zo5 3-8 *** 1-7 
Ons VIOS        zo4         *** 1-8    TSVV Merlijn    za4 1-1 1-4 ***        RKDSV           zo4 3-1     *** 1-1
WSJ             zo5 5-0 3-3     ***    ZIGO            zo4         7-3 ***    UVV '40         zo4    11-0     ***

Barca           zo5 ***     1-6        Kerkwijk        za4 *** 0-4     0-2    Beek Vooruit    za4 ***     2-2 ---
Boeimeer        za4 2-1 *** 0-1        OJC Rosmalen    zor     *** 9-0        Groen Wit       zo4 9-2 ***     5-0 
RKsv RCD        zo4         *** 2-1    RKVSC           zo5 2-2     *** 2-3    SAB             zo5     0-3 ***
TVC Breda       zo4 4-3 5-3     ***    Wilhelmina      zo4     1-2     ***    VCW             zo4         2-1 ***

Boeimeer        zo4 ***         4-3    Good Luck       za4 *** 2-0      2-2   Noordhoek       zo4 *** 2-1
Irene '58       zo4 1-5 ***     2-2    Raamsdonlk      zo5     ***      2-2   Seolto          za4     *** 10-0
Neerlandia '31  zo5 1-6 2-3 ***        Right 'Oh       zo4 3-2 3-0 ***        TPO             zo5 2-5     *** 0-1
Oosterhout      za4         6-0 ***    Schelluinen     za4         1-2 ***    VVR             zo4 3-0 2-3     ***

FC Bergen       zo4 *** 1-3            Buren           zo4 ***         3-1    FC Engelen      zo4 ***         2-4
Heinkenszand    za4     ***     2-3    Jong Brabant    zo4 3-0 *** 3-2        RKDVC 2         zor 5-1 ***
Koewacht        zo4 5-0 3-1 ***        MVV '58         za4 7-3     *** 7-0    SVSSS           zo4 1-3 3-1 ***
WVV '67         za4 1-0     1-0 ***    Ophemert        zo5     0-7     ***    Taxandria       zo4     2-4 3-1 ***

De Bocht '80    zo5 ***         0-2    Corn Boys       zo4 *** 3-2 2-2        Blauw Wit '81   zo4 *** 1-2 2-0
DOSKO '32       zo4 4-2 ***            Graauw          zo5     ***     2-2    Dongen 2        zor     *** 5-3 
LSV             zo5 0-0 0-3 ***        ODIO            zo4     5-2 *** 4-2    ONI             za4         *** 3-0
WODAN           zo4     4-0 4-0 ***    Wemeldinge      za4 2-4         ***    OVV '67         zo5 1-7 0-7     ***

Berkdijk        zo5 ***     1-2        Bevelanders     za4 ***     1-2        RBC             zo4 ***         5-2
DVVC            zo5 2-1 ***     3-0    Hoofdplaat      zo4 2-2 ***     0-0    Rimboe          zo5 0-7 ***
FC Drunen       zo5     0-4 ***        Lepelstraatse B.zo5     3-0 *** 0-2    Schijf          zo4 2-5 8-1 ***
Willem II       zo4 0-3     0-3 ***    Smerdiek        za4 3-1         ***    Vrederust       za4     3-2 1-5 ***

Olympia '80     za4 ***     1-6        Brakel          za4 ***         4-2    Kwadendamme     za4 *** 0-2 
OSC '45         zo4 1-3 *** 1-4        Dussense Boys   zo5 5-1 **10-2         METO            zo4     *** 2-0 4-2
SC Elshout      zo4         *** 3-3    Heerewaarden    zo5 3-5     ***        Rillandia       za4 6-0     ***
VCB             zo4 1-0 12-3    ***    HRC '14         zo4     3-3 6-1 ***    Schoondijke     zo4 4-0     4-3 ***

GSC/ODS         za4 *** 1-1    6-0     Lewedorpse Boys za4 ***     4-2        DVS             zo5 *** 0-7 0-3
Oranje Wit 2    zar     *** 3-2        Sluiskil        zo4 3-0 *** 5-2        FC Eindhoven    zo4     ***     8-0
SC Emma         zo4 2-0     ***        Vogelwaarde     zo5         *** 1-3    Nuenen 2        zor     1-5 ***
SV Noordeloos   za4     0-6 3-6 ***    WIK '57         za4 1-0 0-2     ***    ZSC             zo4 0-6     1-2 ***

DFC             za4 *** 2-3            Biervliet       zo4 *** 1-2 3-3        Breskens        zo4 *** 2-0     2-3
Jan van Arckel  zo4     *** 4-0        Hoedekenskerke  za4     ***     7-1    Cadzand         zor     *** 1-2 
SVS '65         za4 2-5     ***        Nieuw Borvliet  zo5     2-2 *** 8-0    Groede          zo5 1-0     *** 5-3
                                       SPS             za4 2-3         ***    Spui            za5     6-1     ***

Beesd           zo4 ***     1-3        DEES            zo4 ***         2-5    Alem            zo5 *** 3-2 2-5 
Herovina        za4 1-4 ***     1-1    Hoogeloon       zo4 7-2 *** 2-3        Essche Boys     zo4     ***     3-2
RKKSV           zo5     4-0 *** 9-9    Tuldania        zo5 4-1     ***        Haaften         za4     3-2 ***
SCI/FLYNTH      zo4 2-2         ***    Were Di         zo4     1-3 3-3 ***    Rhelico         zo4 2-0     2-3 ***

BES             zo4 ***     3-1        DEVO            zo5 *** 1-0 4-1        FC Moerstraten  zo5 *** 4-1     2-2
RKGSV           zo5 0-0 ***     2-0    DVO '60         za4     ***     1-1    Oranje Blauw '14zo5     *** 0-7 
Sterksel        zo5     1-4 ***        RSV             zo4     2-5 ***        SC Welberg      zo4 1-0     *** 3-5
Tongelre        zo4 0-3     5-3 ***    SVC             zo4 4-2     4-4 ***    Vosmeer         za4     3-0     ***
playoff: BES-RKGSV 3-1

Achtmaal        zo5 *** 1-3 2-3        De Noormannen   za4 ***     3-3        Gesta           zo4 ***         3-3
Alliance        za4     *** 2-3        Sluis           zo5 8-3 ***            PCP             zo5 1-6 *** 2-3
Gloria UC       zo4         *** 3-0    Waarde          za4     1-2 ***        SCO/TOFS        za4 1-1     ***
NSV             zo4 3-2 1-0     ***                                           TSV Gudok       zo4    12-0 7-4 ***

Apollo '69      za4 ***     7-0        BZS             zo4 ***     2-1 5-4    GSBW            zo4 ***     3-1
BVV '63         zo4 2-7 *** 4-0        Hedel           zo5 5-1 *** 1-6        HMVV            zo4 3-2 ***     3-1
DOSKO           za4         *** 2-7    HHC '09         zo4         *** 3-4    Riel            zo5     0-0 ***
Steen           zo4 1-1 4-2     ***    Well            za4     2-4     ***    Viola           zo4 1-1         1-2

ASWH            zar *** 2-2 
IFC             za4     *** 2-1 2-2
Peursum         za4 0-5     ***
Terheijden      zo4 2-3     3-3 ***

1st round
Duiveland     -Kloetinge       0-4    Sliedrecht 2  -Heerjansdam    0-3     Jan v Arckel  -Hedel           2-2 H
FC Dauwendaele-Hoek            0-6    Streefkerk    -Pelikaan       2-2 P   WSJ           -ZIGO            4-6
Colijnspl.Boys-Serooskerke     1-9    Pelikaan 2    -VVGZ           2-2 V   Real Lunet    -Jong Brabant    7-0
Hoedekenskerke-Terneuzense B.  0-4    ASWH 2        -Groote Lindt   3-3     Helvoirt      -VOB             4-1
Apollo '69    -De Meeuwen      0-4    Oranje Wit    -Wieldrecht     1-0     Sarto         -TSV Gudok       4-4 S
GPC Vlissingen-RCS             1-1 R  Drechtstreek  -ASWH           1-3     TGG           -BVV             1-7
WHS           -Smerdiek        6-0    GJS           -Oranje Wit 2   5-2     Rood Wit V    -OJC Rosmalen    2-2 R
Sluis         -Ria W           1-2    GRC-14        -HOAD '32       3-2     OJC Rosmalen 2-RKTVC           4-0
Groede        -Sluiskil        5-4    Sleeuwijk     -Kozakken Boys  1-5     Tuldania      -HMVV            1-1 T
Seolto        -Vosmeer         5-2    Achilles Veen -Stedoco        1-0     RKDSV         -De Raven        1-1 R
Internos      -WVV '67         6-2    Haaften       -Almkerk        1-5     ODC           -WODAN           4-1
Steenbergen   -Halsteren       1-2    TEC za        -Ameide         2-2 A   Brabantia     -EMK             3-1
Virtus        -Right 'Oh       3-2    Unitas        -TEC zo         1-2     Marvilde      -DBS             3-0
HSC '28       -Zundert         2-9    Dongen        -RKTVV          3-1     Best Vooruit  -Reusel Sport    4-2
SC Gastel     -Dongen 2        0-3    IFC           -Baronie        4-1     FC Eindhoven  -Bergeijk        1-4
Victoria'03   -DEVO            3-1    JEKA          -SV Reeshof     7-2     Nuenen        -Gestel          2-1
Grenswachters -Oosterhout      2-4    SCO/TOFS      -DVVC           3-0     Pusphaira     -BES             1-3
ODIO          -Groen Wit       1-3    RKsv RCD      -Dussense Boys  3-0     de Valk       -UNA             2-4
RBC           -DOSKO           1-4    RKDVC 2       -SVG            6-0     
METO          -Hoeven          0-1    GVV           -SCR            4-1     
Baardwijk, Boeimeer, Glora UC, Riethoven, RKKSV en ZSC '62          bye

2nd round
Almkerk       -ODC             3-2    Groen Wit     -Boeimeer       6-0     RCD           -Ria W.          6-1
ASWH 2        -Zundert         4-4 A  GVV           -Gloria UC      2-2GVV  RKDVC 2       -Kozakken Boys   1-6
Bergeijk      -Ameide          2-2 A  Heerjansdam   -RCS            2-3     RKKSV         -Nuenen          0-4
Best Vooruit  -Riethoven       0-0 BV Helvoirt      -Achilles Veen  3-4     Rood Wit V.   -Baardwijk       9-1
de Meeuwen    -Serooskerke     1-1 S  Hoek          -JEKA           4-0     Sarto         -UNA             1-4
De Raven      -Hedel           8-2    Hoeven        -Oranje Wit     2-3     Seolto        -SCO/TOFS        0-4
Dongen        -Internos        2-0    Kloetinge     -WHS            4-0     TEC           -BES             8-0
Dongen 2      -ZIGO            2-0    Marvilde      -BVV            2-2 B   Terneuzense B.-Virtus          2-1
GJS           -Tuldania        3-2    OJC Rosmalen 2-Real Lunet     2-1     VVGZ          -Halsteren       2-4
GRC '14       -Brabantia       1-1 B  Oosterhout    -IFC            2-2 O   ZSC '62       -Victoria '03    0-2
Groede        -ASWH            1-3    Pelikaan      -DOSKO          1-1 P   

3rd round
ASWH 2        -SCO/TOFS        8-1    Terneuzense B.-Serooskerke    1-1 S   GVV           -GJS             1-2
RCD           -Halsteren       0-2    Dongen        -Groen Wit      8-1     Dongen 2      -OJC Rosmalen 2  5-1
Oranje Wit    -Hoek            2-1    Marvilde      -Best Vooruit   2-1     Brabantia     -Ameide          3-1
Kloetinge     -Victoria '03    5-3    Kozakken Boys -De Raven       8-0     Nuenen        -UNA             2-5
Oosterhout    -ASWH            1-1 A  Rood Wit V.   -TEC            2-4     
RCS           -Pelikaan        1-1 R  Achilles Veen -Almkerk        0-0 AV   

1/8 final   28 febr
Brabantia     -UNA             0-6    Kozakken B.   -Dongen 2       5-0     Serooskerke   -Oranje Wit      0-2
Dongen        -ASWH            1-3    Marvilde      -Achilles Veen  1-1 AV  TEC           -GJS             1-0
Halsteren     -ASWH 2          4-1    RCS           -Kloetinge      1-3     

1/4 final
Achilles Veen -Kozakken Boys   0-0 KB Oranje Wit    -Halsteren      3-2  
Kloetinge     -ASWH            1-2    TEC           -UNA            1-7   

1/2 final
Oranje Wit    -ASWH            2-2 A  UNA           -Kozakken Boys  0-4

Final (21 mei, ground Vlijmense Boys)
ASWH          -Kozakken Boys   1-0

District South II
Preliminary round
Beerse Boys     zo1 *** 1-8            EHC Heuts       zoH ***     2-0 2-1    Bekkerveld      zo1 ***     1-2 4-3
Chevremont      zo1     *** 0-0        Germania        zo1 1-1 ***     0-0    Blauw Geel'38/J.zoH 1-2 ***
Groene Ster     zoH 3-1     ***        Geldrop         zo1     0-2 ***        NEC             zo1     0-1 ***
                                       Sporting Heerlenzo1         2-1 ***    Schijndel/deWit zo1     1-2 1-0 ***

Alverna         zoH *** 4-0            Gemert          zoH ***         3-1    DESO/vd H.      zoH *** 1-1
AWC             zo1     ***     0-5    Nuenen          zo1 1-1 ***     0-0    HVCH            zo1     *** 3-1 1-2
RVU             zo1 0-1 0-2 ***        Rood Wit        zo1 0-4 1-3 ***        Woezik          zo1 1-2     ***
TOP             zoH 1-1     2-3 ***    SV Meerssen     zo1         0-0 ***    ZSV             zo1 1-0     3-1 ***

Juliana '31     zoH ***         0-1    
Orion           zo1 2-3 ***            
RKSV Minor      zo1 5-2 9-1 ***        
UDI'19/BeterBed zoH     5-1 2-2 ***     

NLC '03         zo4 *** 6-2     1-7    SBV             zo5 *** 0-9     2-4    Ulysses         zo5 *** 0-7     2-5
OKSV            zo5     *** 2-1        FC Schadewijk   zo4     *** 4-2        FC Uden         zo3     *** 7-0 
MOSA '14        zo5 0-3     *** 2-5    Odiliapeel/Br Grzo5 3-0     *** 2-1    RKVV Keldonk    zo4 4-0     *** 2-1
Nulandia        zo3     7-1     ***    Volkel          zo3     1-1     ***    FC de Rakt      zo4     0-2     ***

Estria          zo4 *** 1-2            Cito            zo4 *** 6-0            DAW             zo3 *** 2-2  
Margriet        zo3     *** 2-0        Herpinia        zo5     *** 5-0        Berghem Sport   zo4     *** 3-1
Handel          zo4 1-0     ***        SC Dt.Hubert    zo5 0-2     ***        Gassel          zo5 2-1     ***
                                                                      
Maaskantse Boys zo5 *** 2-5     2-2    VOW             zo5 *** 1-4     2-1    SDDL            zo4 *** 2-0     1-0
Avanti '31      zo3     *** 2-0        Vorstenbossche Bzo5     *** 3-1        Ravenstein      zo5     *** 0-1 
Irene           zo5 5-1     *** 3-0    Avesteyn        zo3 3-0     *** 2-1    Juliana Mill    zo4 4-1     *** 1-0
WHV             zo4     3-5     ***    WEC             zo4     3-0     ***    De Willy's      zo5     0-1     ***

Toxandria       zo5 *** 2-1     0-3    Vianen Vooruit  zo3 *** 2-1     4-1    VIOS '38        zo5 *** 1-1     0-6
SCV '58         zo5     *** 1-3        SIOL            zo4     *** 1-0        Resia           zo5     *** 1-3 
SES             zo4 1-1     *** 3-3    Astrantia       zo5 0-2     *** 1-3    RKOSV Achates   zo4 3-0     *** 0-2
Constantia      zo4     4-0     ***    Achilles Reek   zo5     3-4     ***    Vitesse '08     zo3     2-0     ***

GVV '57         zo5 *** 0-8     1-5    Venhorst        zo2 *** 4-0     1-5    Elsendorp       zo5 *** 2-1     1-0
Hapse Boys      zo3     *** 4-1        MVC             zo4     *** 0-5        Menos           zo5     *** 4-0 
De Zwaluw       zo5 3-0     *** 1-2    Prinses Irene   zo2 4-0     *** 2-3    VCO             zo5 0-3     *** 0-4
SV Milsbeek     zo4     2-3     ***    Boekel Sport    zo3     2-0     ***    DSV             zo4     5-4     ***

DVG             zo4 *** 3-2     0-5    Festilent       zo4 *** 1-5     0-6    Mierlo Hout     zo2 *** 1-0     7-2
Boskant         zo4     *** 1-3        Heeswijk        zo2     *** 2-1        Nijnsel/TV Recl.zo3     *** 2-1 
Nooit Gedacht   zo3 2-4     *** 0-2    Rhode           zo3 0-1     *** 2-3    Sparta '25      zo2 4-3     *** 5-1
EVVC            zo2     4-1     ***    Volharding      zo2     2-0     ***    Ollandia        zo4     0-5     ***

Gemert 2        zor ***10-0     0-1    Leunen          zo4 *** 0-3     4-0    SV United       zo5 *** 6-2     2-2
Sambeek         zo5     *** 1-1        SV Oostrum      zo4     *** 4-0        Stormvogels'28  zo3     ***12-0 
BVV '27         zo5 2-3     *** 2-7    SVEB            zo5 3-3     *** 4-1    Holthees-Smakt  zo5 1-5     *** 1-6
Olympia '28     zo4     6-0     ***    HRC '27         zo5     1-3     ***    Heijen          zo4     2-4     ***

SVSH            zo5 *** 0-2     3-0    SV Brandevoort  zo5 *** 2-1     1-7    RKPVV           zo5 *** 0-5     1-3
FC Cranendonck  zo4     *** 0-3        Mifano          zo4     *** 2-0        UDI'19/B Bed 2  zor     *** 3-1 
Lierop          zo4 4-0     *** 3-0    Olympia Boys    zo5 1-2     *** 1-0    SPV             zo5 3-4     *** 0-3
Boerdonk        zo5     0-3     ***    Mariahout       zo5     5-4     ***    HVV Helmond     zo4     0-7     ***

Rood Wit '62    zo3 *** 2-6     2-1    Someren         zo2 *** 3-0     3-1    ONDO            zo5 *** 1-0     1-3
NWC             zo2     *** 8-0        Erp             zo2     *** 2-0        Stiphout Vrt.   zo4     *** 3-0 
SSE             zo4 2-1     *** 1-2    SCMH            zo4 0-5     *** 0-2    ELI             zo5 0-1     *** 0-6
ASV '33         zo4     1-7     ***    Bruheze         zo4     1-4     ***    Blauw Geel'38 2 zor     5-2     ***

Racing Boys     zo5 *** 3-1     0-6    Helenaveen      zo5 *** 2-11    0-10   FC Oda          zo3 *** 3-1 0-2
Liessel         zo4     *** 1-2        BEVO            zo4     ***11-1        SV Budel        zo4     ***
America         zo5 2-2     *** 1-6    Hegelsom        zo5 1-2     *** 0-3    SC Helmondia    zo2     7-0 ***
SJVV            zo3     1-1     ***    Sparta '18      zo3     7-1     ***    
                                                                              
Excellent       zo4 *** 9-0    10-3    MULO            zo5 *** 2-1     9-1    Merselo         zo4 *** 1-3     3-4
SVS             zo5     *** 2-0        Bavos           zo4     *** 5-1        SVOC '01        zo5     *** 1-4 
Fiducia         zo5 0-5     *** 1-2    Oranje Zwart H. zo3 0-2     *** 6-0    Ysselsteyn      zo4 2-2     *** 8-0
Milheezer Boys  zo4     3-3     ***    Rood Wit '67/N. zo5     0-7     ***    Griendtsveen    zo5     1-7     ***

GFC '33         zo3 *** 3-3     8-0    Montagnards     zo4 *** 3-2     4-1    MVC '19         zo3 *** 4-1     3-0
Melderslo       zo4     *** 0-2        VVV '03         zo4     *** 3-4        Kronenberg      zo5     *** 4-0 
EWC '46         zo4 2-5     *** 3-0    IVO             zo3 1-0     *** 5-3    HBSV            zo4 3-3     *** 5-0
DEV-Arcen       zo5     3-6     ***    Sporting S.T.   zo5     0-3     ***    Grashoek        zo5     2-2     ***

Blerick         zo2 *** 1-3     1-1    Meterik         zo5 *** 5-0     2-4    SV Lottum       zo5 *** 0-6     3-0
RKSVO           zo4     *** 2-0        RKSVN           zo5     *** 0-4        Venlosche Boys  zo2     *** 9-0 
Kwiek Venlo     zo3 1-6     *** 3-0    Baarlo          zo3 4-0     *** 4-2    Belfeldia       zo4 2-5     *** 5-3
Koningslust     zo4     0-3     ***    FCV Venlo       zo4     5-0     ***    vv VOS          zo3     0-5     ***

RKDSO           zo5 *** 0-10    8-0    TSC '04         zo4 *** 3-0     1-6    VCH             zo5 *** 3-5     0-3
Helden          zo4     *** 2-0        Egchel          zo5     *** 1-2        Neerkandia      zo5     *** 1-4 
Spcl. Irene     zo3 3-1     *** 7-0    Panningen       zo3 3-0     *** 5-0    Leveroy         zo5 10-1    *** 0-6
Boekoel         zo5     0-8     ***    Roggel          zo5     2-4     ***    RKMSV           zo4     1-1     ***
               
RKSVV           zo5 *** 1-6     0-3    Laar            zo2 *** 2-0     2-0    RKAVC           zo5 *** 2-1     2-0
Maarheeze       zo4     *** 5-0        Swalmen         zo4     *** 5-2        RIOS '31        zo5     *** 2-2 
Crescentia      zo5 0-6     *** 1-6    DESM            zo3 2-0     *** 2-3    Eindse Boys     zo5 2-3     *** 1-5
MMC Weert       zo3     0-2     ***    Merefeldia      zo3     1-1     ***    SVC 2000        zo3     2-1     ***

SNA             zo5 *** 1-4     0-6    FC Maasgouw     zo5 *** 0-7     1-2    Haelen          zo4 *** 6-0     9-1
Roermond        zo5     *** 0-4        Veritas         zo3     *** 4-4        VV Kessel       zo4     *** 1-2 
BSV'35/Vlodrop  zo3 6-0     *** 1-1    RKESV           zo4 0-1     *** 2-2    Heythuysen      zo5 1-1     *** 2-3
SVH '39         zo4     2-2     ***    MBC '13         zo5     0-4     ***    SVVH            zo5     3-3     ***

EMS             zo5 *** 1-0     4-5    HBC '09         zo4 *** 8-2            EHC/Heuts 2     zor *** 0-9     0-9
Spcl. Leeuwen   zo4     *** 2-0        Slekker Boys    zo5     *** 2-4        FC Geleen Zuid  zo3     *** 1-2 
Bieslo          zo4 2-1     *** 1-3    Linne           zo4 2-1     ***        SHH             zo2 2-0     *** 1-4
St.Odilienberg  zo5     1-4     ***                                           Wilhelmina '08  zo2     3-1     ***

Reuver          zo4 *** 1-1    11-0    Walburgia       zo5 *** 2-3     0-6    RKHVC           zo5 *** 0-10    0-4
RKVB            zo4     *** 4-0        vv GKC          zo4     *** 1-2        Brevendia       zo4     *** 3-0 
St. Joost       zo5 0-3     *** 3-2    Hebes           zo3 2-0     *** 8-0    Susterse Boys   zo5 4-6     *** 3-2
Vesta           zo5     2-5     ***    Horn            zo5     6-0     ***    Roosteren       zo4     0-4     ***

Urmondia        zo5 ***     9-1        Born            zo4 *** 2-1     1-4    Obbicht         zo4 *** 1-0     3-0
Lindenheuvel    zo4 0-1 *** 6-0        Stevensweert    zo4     *** 1-1        Armada          zo5     *** 2-4 
Sanderbout      zo5         ***        Sittard         zo3 2-0     *** 1-1    RKHSV           zo4 0-1     *** 4-0
                                       De Ster         zo2     6-0     ***    IVS             zo2     1-4     ***

GVCG            zo5 *** 6-1     1-5    GSV '28         zo2 *** 2-2    10-0    Caesar/Vos Inv. zo2 *** 4-0     5-0
SVE             zo4     *** 3-0        RKVV Neerbeek   zo3     *** 0-2        Schinveld/Arx I.zo4     *** 1-6 
Puth VV         zo5 1-0     *** 0-5    Schimmert       zo4 1-7     *** 2-2    DVO             zo3 0-1     *** 2-2
Spaubeek        zo3     4-1     ***    OVCS            zo4     1-2     ***    FC RIA          zo4     9-2     ***

Conventus '03   zo5 *** 0-7            RKDFC           zo5 *** 4-1     1-4    BSV Limburgia/K.zo2 *** 7-2     7-0
Centrum Boys    zo4     *** 11-0       Amstenrade      zo4     *** 2-5        De Leeuw        zo4     *** 0-3 
Limbricht       zo5 1-1     ***        SVM             zo4 3-1     *** 4-1    WDZ             zo3 2-2     *** 8-1
                                       SV Hulsberg     zo4     3-1     ***    Sport.Sittard'13zo4     2-2     ***

Schinnen        zo4 *** 1-5     1-5    Heksenberg      zo4 *** 3-3     1-1    Haanrade        zo4 *** 1-1     2-5
Vaesrade        zo3     *** 0-2        RKHBS           zo3     *** 1-0        Rimburg         zo5     *** 1-7 
NEC'92/Vloerblv.zo4 6-0     *** 2-1    Doenrade        zo4 1-3     *** 1-3    Laura Hopel Cmb.zo2 2-0     *** 0-0
ADVEO           zo2     2-1     ***    Langeberg       zo2     4-4     ***    UOW '02         zo3     5-1     ***

KVC Oranje      zo4 *** 4-0            FC Hoensbroek   zo3 *** 9-0     2-2    RKTSV           zo4 *** 5-0     7-2
SVA             zo5     *** 0-2        Kakertse Boys   zo4     *** 4-5        Abdissenbosch   zo5     *** 1-4 
SV Brunssum     zo5 4-1     ***        SVN/BTB Cons.   zo3 4-3     *** 2-5    KCC '13         zo5 2-3     *** 4-2
                                       VV Schaesberg   zo2    11-0     ***    SV Nyswiller    zo5     3-4     ***

Vijlen          zo5 *** 1-2     1-4    Partij          zo4 *** 5-2     1-3    Walram          zo4 *** 1-3     2-0
Sylvia/H&S      zo5     *** 2-0        RKSVB           zo5     *** 1-1        SV Simpelveld   zo2     *** 5-0 
Weltania        zo4 3-3     *** 4-2    RKMVC           zo5 2-3     *** 2-5    Sportclub '25   zo3 2-1     *** 1-2
Passart VKC     zo5     1-3     ***    Voerendaal      zo4     8-2     ***    FC Kerkrade W.  zo4     0-4     ***

FC Bemelen      zo5 *** 3-3     5-0    SV Gulpen       zo5 *** 2-3     2-2    IBC '03         zo5 *** 1-3     1-3
De Heeg         zo4     *** 3-3        Eikenderveld    zo5     *** 1-4        Haslou          zo3     *** 2-2 
BMR             zo3 6-1     *** 2-0    SV Geuldal      zo4 3-1     *** 1-1    RKVVL/Polaris   zo4 3-3     *** 1-2
SCN '14         zo5     0-1     ***    VV Hellas       zo3     2-0     ***    SCM             zo3     1-2     ***

Bunde           zo3 ***     2-2        Eijsden         zo2 *** 2-4     6-0    Berg '28        zo5 *** 3-6     4-1
Geertruidse Boyszo5 0-5 *** 1-8        SVME            zo3     *** 3-2        Leonidas W.     zo3     *** 2-3 
RKVCL           zo4         ***        SCG             zo4 0-2     *** 1-2    Daalhof         zo4 3-3     *** 3-4
                                       Havantia        zo4     0-5     ***    RKUVC           zo5     1-2     ***

Vilt            zo5 *** 1-2     ---    Wijnandia       zo4 *** 4-0     6-1    SV Zwart Wit'19 zo4 *** 1-1     0-3
Sibbe           zo5     *** 0-2 1-4    Willem I        zo3     *** 1-4        Scharn          zo2     *** 6-0 
Keer            zo4 4-0     ***        Geusselt Sport  zo2 8-0     *** 5-1    Spcl.Jekerdal   zo4 2-4     *** 3-8
RKVVM           zo3     6-0     ***    RKASV           zo4     4-1     ***    Heer            zo3     0-2     ***

1st round                       
EVVC          -FC Schadewijk   2-1    RKSVO         -PSV'35/Vlodrop 3-0     BMR           -Bekkerveld      0-2
OSS '20       -Vianen Vooruit 11-0    Lierop        -SC Helmondia   2-2 H   Spaubeek      -SVM             3-1
Constantia    -IJsselsteijn    2-2 IJ HEBES         -NWC            3-1     Langeberg     -SVME            4-1
Vitesse '08   -Excellent       3-0    Brevendia     -Wilhelmina'08  1-6     RKTSV         -De Ster         0-8
Berghem Sport -TOP             0-3    ZSV           -Venlosche Boys 1-3     Voerendaal    -SCM             1-3
Nulandia      -UDI'19 Beter B. 1-4    Laar          -Sparta '18     1-0     Caesar/Vos I. -Groene Ster     0-4
UDI'19 BB 2   -Mariahout       2-3    Linne         -RKAVC          1-3     Urmondia      -SV Brunssum     2-2 B
Hapse Boys    -JVC Cuijk       0-5    Veritas       -Haelen         2-2 H   Laura Hopel C.-Centrum Boys    3-4
Elsendorp     -Cito            1-5    Reuver        -EVV            1-7     Obbicht       -Chevremont      1-5
Avesteyn      -FC Uden         0-1    Spcl.Leeuwen  -Deurne         1-3     Scharn        -RKSV Minor      2-3
BlauwGeel'38 2-SSS '18         3-3 S  GFC '33       -Paningen       2-0     NEC'92/vloerbv-BSV/Limburgia   0-10
Volharding    -Olympia '18     4-1    RKVVM         -Geusselt Sport 3-3 GS  
 
2nd round
SJVV          -Oostrum         2-1    Deurne        -Margriet       3-1     Haelen        -Leonidas-W      1-2
JVC Guijk     -Volharding      2-1    Avanti '31    -IVO            1-0     SV Brunssum   -Heidebloem/B    1-5
Cito          -Juliana Mill    3-2    HVCH          -Mierlo Hout    0-3     HEBES         -RBAVC           6-0
Mariahout     -Venlosche Boys  2-4    Gemert        -MVC '19        8-0     Centrum Boys  -GSV '28         0-0 CB
SC Helmondia  -GFC '33         4-2    SSS '18       -Vitesse '08    4-2     VV Schaesberg -Baarlo          8-0
Ysselsteyn    -EVVC            2-1    Spaubeek      -Helden         4-3     RKVCL         -Wilhelmina '08  1-12
MULO          -Wittenhorst     4-2    Bekkerveld    -De Ster        3-1     EHC/Heuts     -SCM             3-0
Boekel Sport  -OSS '20         1-5    Sylvia/H&S    -Chevremont     0-6     BSV Limburgia -RKMSV           4-3
SV United     -Blauw Geel'38/J.1-14   RKSV Minor    -Langeberg      9-0     Maarheeze     -EVV             1-4
Someren       -FC Uden         5-0    SV Geuldal    -Simpelveld     0-4     Laar          -RKSVO           5-1
TOP           -UDI'19/BBed     0-6    Groene Ster   -Geusselt Sport 2-2 GrS 
 
3rd round
Blauw Geel'38 -Mierlo Hout     5-0    Someren       -OSS '20        2-2 O   BSV/Limburgia -Simpelveld      0-2
SJVV          -Cito            3-2    SC Helmondia  -SSS '18        3-2     Heidebloem/B  -Groene Ster     1-4
Avanti '31    -Ysselsteyn      2-1    RKSV Minor    -Leonidas-W     2-2 M   Spaubeek      -HEBES           2-1
JVC Cuijk     -Gemert          1-1JVC Chevremont    -EHC/Heuts      2-1     EVV           -Bekkerveld      4-0
Venlosche Boys-Deurne          2-2 V  VV Schaesberg -Laar           5-3    
UDI'19/BBed   -MULO            2-1    Wilhelmina'08 -Centrum Boys   0-3
 
1/8 final        28 febr
UDI'19/B Bed  -RKSV Minor      4-0    Venlosche Boys-Centrum Boys   1-1 VB  VV Schaesberg -Helmondia       4-1
Chevremont    -JVC Cuijk       1-0    Spaubeek      -Bl.Geel'38/Jmb 2-2 S   OSS '20       -Groene Ster     1-2
Avanti '31    -Simpelveld      1-0    SJVV          -EVV            0-1      
 
1/4 final
VV Schaesberg -Groene Ster     1-2    Avanti '31    -Spaubeek       3-1
UDI'19/B Bed  -EVV             2-0    Chevremont    -Venlosche Boys 2-0     
 
1/2 final
Avanti '31    -UDI '19/B.Bed   0-5    Chevremont    -Groene Ster    0-0 Ch

Finale (22 mei, gr. Prinses Irene)
UDI'19        -Chevremont      0-2

District East
Preliminary round
Wittenhorst     zo1 *** 4-0     1-5    Bataven         zoH *** 2-1     2-1    FC Zutphen      za1 *** 0-3     0-2
DFS             za1     *** 1-2        SV Venray       zo1     *** 2-6        Silvolde        zoH     *** 2-1
RKHVV           zoH 2-3     *** 2-3    Bennekom        zaH 2-2     *** 2-1    Longa '30       zo1 1-3     *** 1-3
VVA '71         za1     2-1     ***    SC Bemmel       zo1     1-5     ***    AZSV            zaH     1-1     ***

SDV Barneveld   za1 *** 4-0     1-0    NSC Nijkerk     zaH *** 2-2     2-2    WSV             zo1 *** 0-5     1-2
AFC Quick 1890  zo1     *** 1-2        Hoogland        zo1     *** 1-3        Nunspeet        za1     *** 0-1
Woudenberg      za1 1-3     *** 3-5    Roda '46        za1 2-2     *** 0-1    csv Apeldoorn   zaH 3-0     *** 2-2
Sparta Nijkerk  zaH     6-0     ***    VVOG            zaH     1-1     ***    SDC Putten      zaH     2-2     ***

Sparta E.       za1 *** 3-1     3-0    TVC '28         zo1 *** 0-3     0-3    Nieuw Buinen    zo1 *** 1-2     3-0
Excelsior '31   zaH     *** 3-1        Enter Vooruit   za1     *** 1-2        Rohda R.        zoH     *** 0-5
Rigtersbleek    zoH 0-4     *** 2-2    SC Erica        zo1 3-1     *** 0-5    Oranje Nassau   za1 4-0     *** 2-1
Tubantia        zo1     2-4     ***    Quick '20       zoH     6-0     ***    De Zweef        zo1     0-4     ***

WHC             za1 *** 1-5     1-1    Germanicus      zo1 *** 0-6     1-3    
SC Genemuiden   zaH     *** 6-0        Berkum          za1     *** 6-1        
ASV Dronten     za1 1-3     *** 1-5    Heino           zo1 1-0     *** 2-3    
Dieze West      zoH     4-0     ***    d'Olde Veste'54 za1     3-3     ***    

Oene            za4 *** 3-0     0-3    UDI             zo5 *** 1-1     0-4    EMMS            zo3 *** 3-0     4-1
Terwolde        zo5     *** 1-3        't Centrum      zo4     *** 3-1        Dedemsvaart     zo4     *** 2-4 
Go Ahead D.     zo5 0-6     ***3-10    Berghuizen      zo4 2-1     *** 0-1    USV             zo4 3-2     *** 1-0
Sp.Overwetering zo3     5-1     ***    Vogido          zo3     4-1     ***    Marienberg      za3     4-1     ***

Heerde          zo3 *** 5-1     2-8    Beuningse Boys  zo3 *** 3-2     2-0    DSV '61         za3 *** 0-2     2-1
Zalk            za4     *** 5-2        Blauw Wit       zo4     *** 5-0        OWIOS           za2     *** 5-1 
Wilsum          za4 0-7     *** 1-3    AVIOS           zo5 1-6     *** 5-0    WZC Wapenveld   za3 1-4     *** 3-2
VIOS V          za2     3-2     ***    Krayenhoff      za4     2-2     ***    Kampen          za4     0-5     ***

Union           zo3 ***     2-0        Juliana '32     za3 *** 3-0     1-1    DSVD            zo2 *** 4-2     9-1
Batavia         zo5 1-6 *** 0-4        GFC             zo4     *** 4-2        Oldenzaal       zo4     *** 1-5 
Eendracht '30   zo4         ***        SVZW 2          zar 1-4     *** 4-2    Oranje Nassau   za2 3-0     *** 9-0
                                       Saasveldia      zo4     4-1     ***    Vosta           zo5     1-5     ***

Roda '28        zo4 *** 0-2     0-3    Lochuizen       zo5 *** 1-6     0-6    Brummen         zo3 *** 1-0     1-3
Woezik 2        zor     *** 0-4        Barbaros        zo4     *** 5-0        Voorst          zo4     *** 1-2 
ESA             za3 2-0     *** 3-0    Delden          zo5 1-1     *** 0-4    Eefde SP        za4 1-3     *** 0-3
Uchta           zo5     0-2     ***    NEO             zo4     2-2     ***    AZC             zo2     1-0     ***
                   
Elspeet         za4 *** 0-1     2-1    SVV '56         za4 *** 3-6     0-2    Groessen        zo4 *** 2-3     7-1
KCVO            zo4     *** 0-2        ASC '62         za2     *** 2-2        AD ''69         zo3     *** 5-1 
Hulshorst       za3 4-2     *** 1-2    Voorwaarts V    za3 4-1     *** 4-1    Dinxperlo       zo4 1-1     *** 2-1
SEH             za3     3-1     ***    Bruchterveld    za3     1-3     ***    SGVV            zo5     0-2     ***
                   
Victoria Boys   zo5 ***     0-2        Hattem          za3 *** 2-3     2-1    Oranje Blauw    za4 *** 3-2     0-7
Beekbergen      zo3 1-2 ***            VSCO '61        za3     *** 2-0        NSVV FC Kunde   zo4     *** 0-2 
Alexandria      zo4     4-2 ***        SVI             za2 2-0     *** 2-3    HAVO            zo4 5-2     *** 0-4
                                       Zwolsche Boys   za4     0-4     ***    Spero           zo3     6-0     ***
                   
Redichem        za3 *** 0-4            Zenderen Vooruitzo5 *** 0-1     0-0    FC Trias        zo3 *** 6-0 2-4
SML             zo4     *** 2-1        De Tukkers      zo3     *** 4-0        Grolse Boys     za4     ***
MASV            zo5 2-3     ***        Fleringen       zo4 1-2     *** 2-4    FC Winterswijk  zo2     5-0 ***
                                       ATC '65         zo2     2-0     ***   

Harfsen         za4 *** 2-7     5-1    Broekland       zo4 *** 1-2 5-0        Sportlust Vr.   zo5 *** 1-0     3-6
Witkampers      zo3     *** 2-1        SV Nieuwleusen  za3     ***     8-0    Langeveen       zo5     *** 2-0 
Colmschate      zo3 5-2     *** 3-1    Hoonhorst       zo5     1-4 *** 6-2    Daarlerveen     za4 3-4     *** 0-2
FC Zutphen      zo5     0-6     ***    EDON            za4 0-4         ***    Blauw Wit '66   za3     4-2     ***

Lemele          za3 *** 1-8            Reutum          zo3 *** 2-2     1-1    WVW             zo5 *** 0-2     0-1
Den Ham         za2     *** 2-0        KOSC            zo2     *** 2-1        Nijmegen        zo4     *** 2-3 
OZC             za3 4-0     ***        Manderveen      zo5 2-7     *** 0-5    AWC 2           zor 2-0     *** 3-1
                                       UD W            zo4     0-3     ***    Achilles '29    zo4     1-0     ***
                   
Erix            zo5 *** 1-2     3-2    VDZ             zo3 *** 1-0     5-1    Rijnland        zo5 *** 1-3     0-3
KSH             zo4     *** 3-4        Veluwezoom      zo4     *** 2-3        Sprinkhanen     zo4     *** 0-5 
Zelos           za3 3-0     *** 4-0    DVV             zo3 2-1     *** 4-0    DVC '26         zo3 2-1     *** 1-0
Haarlo SP       za4     2-4     ***    CHRC            zo5     0-4     ***    OBW             zo2     4-0     ***

ASV '57         za4 *** 8-3     1-8    Angerlo Vrt.    zo4 *** 2-5     2-3    Wageningen      za4 *** 0-6     0-5
Heracles        zo4     *** 5-1        Eendr. Arnhem   zo4     *** 8-0        Rood Wit '58    za3     *** 2-2 
MVV '29         zo3 1-2     *** 2-3    Elsweide        zo5 1-3     *** 1-5    Hierden         za2 4-1     *** 5-1
Luctor et Emergozo2     4-2     ***    DVOV            za4     2-2     ***    Veensche Boys   za2     1-0     ***

GVC             za4 *** 0-14    2-4    Niftrik         zo5 *** 3-2     7-2    vv Dieren       za3 *** 7-0     5-0
FC Jeugd        zo4     ***     1-0    DVE Trajanus    zo4     *** 0-3        De Hoven        zo5     *** 2-3 
Fortissimo      zo313-3 0-3 ***        Hatert          zo2 5-1     *** 3-0    Veluwezoom      za4 0-3     ***10-2
Barneveld       za4         2-4 ***    DVSG            zo5     1-2     ***    Dierense Boys   zo4     4-3     ***

FC Winterswijk  za4 *** 0-3     1-2    Epe             zo3 *** 1-0     8-0    AZSV 2          zar *** 1-0     2-0
FC Eibergen     zo3     *** 0-1        Vierhouten '82  za3     *** 0-3        DZSV            za3     *** 3-2 
Neede           zo4 3-1     *** 2-2    't Harde        za2 2-2     *** 8-0    MEC             zo4 1-4     *** 2-0
Doetinchem      zo4     3-1     ***    EZC '84         za4     2-1     ***    Bredevoort      zo5     0-5     ***

Echteld         zo3 *** 7-0     1-4    VEVO            za4 *** 3-3     4-1    SDOUC           zo2 *** 9-1     2-2
SVNA            zo5     *** 1-3        HTC             za4     *** 0-5        Terborg         zo4     *** 2-4 
PCP             zo4 2-1     *** 1-6    Dalfsen         zo4 1-2     *** 4-0    GWVV            zo5 5-5     *** 0-3
Leones          zo2     7-0     ***    HFC Storica     za3     6-0     ***    Gendringen      zo3     3-1     ***

Loenermark      zo4 *** 6-5     7-0    Socii           zo5 *** 0-6     0-2    Hellendoorn     za2 *** 3-0     2-1
Keijenburgse B. zo4     *** 9-0        Vorden          zo2     *** 4-0        SDOL            zo5     *** 2-1 
Almen           za4 1-7     *** 4-0    sv Loil         zo4 2-1     *** 0-3    MVV '69         za4 0-10    *** 0-4
Be Quick Z.     zo5     3-2     ***    Pax             zo3     2-1     ***    Lemelerveld     zo3     2-0     ***

Hengelo         zo3 *** 1-2     4-2    Krayenhoff      zo5 *** 2-1     1-0    Achilles E      za3 *** 3-2     4-4
Achilles '12    zo2     *** 4-0        Brakkenstein    zo4     *** 8-2        Drienerlo       za3     *** 3-5 
BZSV Blauwwitt. za4 0-5     *** 1-0    UNI vv          za3 3-0     *** 0-0    PH              zo2 4-0     *** 1-1
Victoria '28    zo3     2-0     ***    Kolping Dynamo  zo5     1-2     ***    LSV             zo4     3-2     ***
                                                                      
Oeken           za4 *** 1-1     1-1    Phenix          zo5 *** 2-0     4-2    DUNO D.         za2 *** 4-0     3-0
SV Basteom      zo5     ***0-10        FC Aramea       zo5     *** 2-2        Trekvogels      zo3     *** 4-0
Eerbeekse Boys  zo5 3-2     *** 8-1    Enschedese Boys zo4 8-0     *** 3-4    De Treffers     za3 1-4     *** 0-0
EDS             zo4     3-1     ***    Suryoye-Medit.  zo3     4-1     ***    BVC '12         zo2     2-1     ***

SVVN            za4 *** 3-1     4-1    Keizerstad      za3 *** 0-0     6-1    Bergentheim     za3 *** 1-1     4-0
Heeten          zo3     *** 3-0        Hatert          za4     *** 1-0        Hulzense Boys   za2     *** 1-1 
ABS             zo4 2-4     *** 1-2    DIOSA           zo5 2-2     *** 5-3    Juventa '12     zo3 2-2     *** 6-1
Lettele         zo4     2-0     ***    Heumen          zo4     3-1     ***    Enter           zo4     0-2     ***

OSC             zo4 *** 4-0     2-4    VVG '25         zo4 *** 1-3     1-3    HSC '21 2       zor *** 0-2     4-2
DSZ             zo5     *** 0-6        Varsseveld      zo3     *** 3-1        Rood Zwart      zo4     *** 1-4 
Victoria '25    zo4 3-0     *** 1-1    Kilder          zo4 3-2     *** 1-4    Reunie          zo4 0-2     *** 2-0
DIO '30         zo3     3-2     ***    Grol            zo2     2-1     ***    TVO             zo5     0-3     ***

Prins Berrhard  za4 *** 4-1     1-1    Rekken          zo4 *** 4-2     1-8    AGOVV           za3 *** 2-0     6-0
VVOG            zo5     *** 0-2        Zuid Eschmarke  za4     *** 0-2        WWNA            zo4     *** 1-6 
Zwart Wit '63   za3 4-1     *** 2-3    Bon Boys        zo3 4-1     *** 2-4    Vaassen         zo3 2-2     *** 4-0
Zeewolde        za2     6-0     ***    BWO             zo2    14-0     ***    V en L          zo5     4-1     ***

DES             za3 *** 3-0     2-4    Dodewaard       za3 *** 2-1     3-1    AVW '66         za2 *** 3-0     2-1
Daarle SP       za4     *** 4-2        Kesteren        za4     *** 1-5        DVV             za4     *** 1-0 
Vilsteren       zo5 2-4     *** 0-7    WAVV            zo2 10-0    *** 4-1    GSV '38         zo4 1-0     *** 5-4
Haarle          zo4     2-0     ***    Ede/Victoria    za4     2-1     ***    Westervoort     zo3     2-2     ***

SSA Cupa/Wilp   zo5 *** 1-5     0-2    Halle           zo5 *** 1-4     5-5    SC Lutten       za3 *** 2-3     5-2
Columbia        zo3     *** 3-2        VIOS B          zo4     *** 4-2        CSV '28         za4     *** 2-2 
Groen Wit '62   za4 4-0     *** 3-1    Rietmolen       zo5 5-3     *** 2-3    SV Zwolle       zo4 2-2     *** 0-2
Teuge SP        za3     0-2     ***    Ulftse Boys     zo5     2-2     ***    FC Ulu Spor     zo5     0-4     ***

SC Meddo        zo5 *** 3-1     7-1    Deventer        zo5 *** 1-7     3-3    Markelo         zo4 *** 2-0     1-0
Ajax B          zo5     *** 2-3        Turkse Kracht   zo2     *** 6-1        Holten          zo4     *** 3-9 
VIOD            zo3 4-0     *** 3-1    Diepenveen      zo4 2-1     *** 5-1    BSC Unisson     zo5 0-5     *** 6-0
KSV             zo4     3-0     ***    Sallandia       zo4     1-6     ***    Hoeve Vooruit   zo5     0-1     ***
                                                                      
Marienheem      zo5 *** 3-5     2-3    DBV             zo5 *** 1-2     3-2    Sportl.Glanerbr.za3 *** 1-2     0-6
OVC '21         zo4     *** 2-6        SCE             zo3     *** 3-1        De Lutte        zo4     *** 1-1 
Gramsbergen     za3 8-1     *** 1-1    SCH             za4 5-2     *** 1-0    SVV '91         zo5 3-2     *** 1-7
Avereest        za4     1-1     ***    Ewijk           zo4     0-4     ***    AJC '96         zo3     4-0     ***
                                                                   8
Spcl.Overdinkel zo4 *** 1-3     3-2    Lunteren        za2 *** 6-0     3-2    Apeldoornse B.  zo4 *** 1-5     3-3
Tubanters 1897  zo3     *** 2-2        Wodanseck       za4     *** 0-8        VVOP            za2     *** 2-1
SC Enschede     zo4 1-1     *** 5-1    Sparta Nijkerk 2zar 4-2     *** 3-2    Stroe           za3 4-1     *** 0-3
Bentelo         zo5     2-3     ***    SKV             za3     6-0     ***    Robur et Veloc. zo3     2-2     ***

Hoevelaken      za3 *** 0-2     0-4    Sportl.Glanerbr.zo5 *** 0-5     0-6    Otterlo         za3 *** 3-1     5-0
Blauw Geel '55  za2     *** 3-0        Eilermark       zo3     *** 1-2        Terschuurse B.  za2     *** 9-0 
SDS '55         za3 3-1     *** 2-1    Quick '20       za3 2-1     *** 1-2    Edesche Boys    zo5 0-4     *** 3-3
Advendo '57     za4     4-2     ***    Avanti W.       zo4     1-0     ***    Harskamp        za4     0-5     ***

Losser          zo5 *** 1-1     3-3    Kloosterhaar    za3 *** 5-1     1-1    Alverna         za4 *** 0-5     3-2
EMOS            zo4     *** 4-2        DRC 2012        za4     *** 4-4        ONA '53         zo3     *** 3-2 
PW              za4 0-5     *** 2-1    Vasse           zo4 2-3     *** 1-2    Overasseltse B. zo4 8-0     *** 8-0
TVV             zo5     0-4     ***    Stevo           zo2     3-0     ***    AAC-Olympia     zo5     6-0     ***

't Peeske       zo4 *** 0-2     1-0    GSV '63         zo5 *** 1-1     3-2    DOS Kampen      za2 *** 2-1     1-0
Concordia W.    zo2     *** 5-0        Twenthe         zo4     *** 6-0        Unicum          za2     *** 1-3 
Stokkum         zo5 0-3     *** 0-2    DEO             zo4 1-2     *** 1-1    Swift '64       za4 0-1     *** 4-1
DZC '68         za2     1-1     ***    Buurse          zo4     2-2     ***    BAS             za3     2-1     ***

Diepenheim      zo5 *** 3-1     2-0    Almelo          zo4 *** 2-1     1-2    RKPSC           zo4 *** 2-1     0-2
WVV '34         zo3     *** 4-1        La Premiere     zo5     *** 3-2        GVA             zo4     *** 2-0 
Wilhelminaschoolza4 3-0     *** 4-0    SC Rijssen      za4 4-9     *** 2-6    SSA Aerdt-Carv. zo5 1-2     *** 1-8
Haaksbergen     zo5     1-6     ***    Bornerbroek     zo5     4-0     ***    Babberich/Liem. zo2     7-3     ***

SSA Epse Gorss.Czo5 *** 3-7     4-3    Eldenia         zo3 *** 9-0     6-0    Balkbrug        z04 *** 0-4     1-4
Activia         zo4     *** 3-2        SC Oranje       zo5     ***1-11        Hardenberg '85  za3     *** 1-1 
FC RDC          zo4 1-1     *** 2-6    RKSV Driel      zo4 2-1     *** 2-0    SCD '83         za3 6-0     *** 3-5
IJsselstreek    za4     0-4     ***    AZ 2000         za4     5-0     ***    DKB             za4     0-3     ***

OVC '85         zo4 *** 3-3     4-0    Worth Rheden    zo4 *** 2-1     1-4    Veluwse Boys    za4 *** 0-2     0-5
Jong Kracht     zo4     *** 2-1        SDOO            zo4     *** 3-3        EFC '85         za3     *** 1-3 
SC Oranje       za4 2-5     *** 4-4    Arnhemia        zo5 1-3     *** 0-6    DVS'33 Ernmelo 2zar 12-1    *** 3-1
SC Doesburg     zo5     0-6     ***    Rheden          zo2     7-1     ***    FC Horst        za3     1-2     ***

SP Lochem       zo3 *** 5-1     1-2    ZVV '56         zo3 *** 1-0     2-4    ZAC             za2 *** 1-0     2-1
Warnsveldse B.  zo3     *** 3-0        SV Twello       zo5     *** 2-0        's-Heerenbroek  za4     *** 1-0 
SVBV            zo5 1-5     *** 0-3    Voorwaarts T    zo2 5-2     *** 3-0    Hatto Heim      za3 3-3     *** 2-0
Ruurlo          zo4     2-2     ***    SC Klarenbeek   zo4     0-2     ***    Wijhe '92       zo2     4-1     ***

RSC             zo4 *** 4-3     2-0    De Gazelle      zo4 *** 0-0     1-5    Wesepe          zo5 *** 1-4     3-0
DTC '07         zo5     *** 2-5        FC RDC          za2     *** 0-1        Koninkl. UD     zo4     *** 0-3
SDC '12         zo3 6-1     *** 4-2    Helios          zo2  4-2    *** 4-1    Schalkhaar 2    zor 5-1     *** 4-0
De Esch         za2     8-1     ***    TKA             zo4      6-2    ***    DAVO            zo4     1-6     ***

IJVV            za2 *** 3-1     5-3    Orderbos        zo5 ***1-12     0-6    Borne           zo4 *** 6-1     2-2
ESC             za3     *** 3-4        Schalkhaar      zo2     *** 1-0        Hector          zo4     *** 3-1
Lelystad '67    za2 2-0     *** 7-1    Albatross       zo3 7-2     *** 1-1    RKSV            za3 1-0     *** 5-2
Reaal Dronten   za4     3-3     ***    csv Apeldoorn 2 zar     2-3     ***    Rijssen Vooruit za4     3-3     ***

Aquila          zo5 *** 5-1     3-1    Wolfersveen     zo5 *** 4-3     4-4    HC '03          zo4 *** 2-2     2-2
Valburg         zo5     *** 0-0        SDZZ            zo5     *** 3-3        RKZVC           zo3     *** 5-2 
Excelsior Z.    za4 3-0     *** 6-1    Angeren         zo4 2-1     *** 3-1    Marienveld      zo4 3-0     *** 1-3
SCD '33         zo4     1-1     ***    Zelhem          zo5     2-3     ***    Etten           zo5     0-10    ***

RVW             zo4 *** 2-3     0-3    Elistha         zo5 *** 2-4    0-11    DCS             zo2 *** 5-1     4-1
UHC             zo5     *** 1-1        DVOL            zo4     *** 5-0        Groesbeekse B.  zo3     *** 2-2 
EMM             za4 1-5     *** 0-7    Loo             zo5 2-3     *** 0-4    VVO             zo4 4-1     ***`12-1
Arnhemse Boys   zo3     5-0     ***    Quick 1888      zo2     5-3     ***    De Paasberg     zo5     2-6     ***

VVLK            zo5 *** 2-7     4-6    Wijthmen        za4 *** 1-1     3-1    VVL             zo5 *** 2-0     1-7
SCH             zo3     *** 4-4        VSW             za4     *** 2-3        Den Dam         zo5     *** 6-1 
SC Millingen    zo4 9-0     *** 9-1    Raalte          zo5 1-0     *** 2-2    SVDW '75        za4 2-5     *** 0-3
Unitas '28      zo5     1-4     ***    Nieuw Heeten    zo5     2-2     ***    MvR             zo4     6-0     ***

Lienden, HHC, HSC '21, DVS '33 Ermelo en De Treffers bye

1st round
DVS'33 Erm. 2 -Hulshorst       3-2    Pax           -AZSV           0-4     Germania      -SML             1-0
ATC '65       -EMOS            1-1 A  Quick 1888    -Keizerstad     2-2 K   Grol          -WIOS B          3-1
Dieren        -Voorwaarts T    2-2 V  Reunie        -Zelos          0-2     GSV '63       -WVV '34         2-4
Spero         -FC Jeugd        0-1    Sparta Nijkerk-DUNO D         3-0     Haarle        -Schalkhaar      1-4
't Harde      -SDC Putten      1-4    Sparta Nijk. 2-Hierden        2-0     Hatert zo     -Driel           1-0
Activia       -Den Ham         5-3    SVZW          -RKSV           4-0     KOSC          -Vogido          2-3
AVW '66       -Advendo '57     4-5    VEVO          -Nieuwleusen    1-4     Leones        -SCE             0-1
AZSV 2        -VIOD            3-0    VIOS V        -Zeewolde       1-1 Z   Loenermark    -OVC '85         4-4 O
Be Quick '28  -Kloosterhaar    4-0    Voorwaarts V. -VSCO '61       0-2     Markelo       -SDC '12         1-4
Blauw Wit '66 -FC Suryoye Med. 2-0    VVOG          -Turkse Kracht  3-1     MvR           -Silvolde        2-9
Columbia      -Go Ahead K.     4-5    VVOP          -Dieze West     4-3     Overwetering  -Alexandria      5-1
CSV '28       -Hellendoorn     0-1    ZAC           -DOS '37        2-4     PH            -Juventa '12     2-3
DOS Kampen    -Gramsbergen     4-1    AD '69        -AZC            4-1     Rheden        -Brakkenstein    2-1
ESA           -Excelsior Z     2-1    AJC '96       -Avanti W       7-3     RKZVC         -Winterswijk     2-1
Hardenberg'85 -Raalte          1-1 R  Almelo        -Tubanters 1897 1-3     Ruurlo        -Barbaros        5-0
Helios D      -SVVN            3-1    Arnhemse Boys -SC Millingen   2-3     Schalkhaar 2  -Rohda R.        2-5
Hengelo       -Sparta E        1-6    AWC 2         -Angeren        4-2     USV           -Vaassen         4-0
Juliana '32   -Quick '20       1-8    Babberich     -Eendracht A    6-1     Victoria '25  -DVV zo          1-3
Lelystad '78  -DVS '33 Ermelo  0-6    Beuningse Boys-Alverna        0-3     VVO           -De Bataven      4-0
ONA '53       -Bennekom        0-5    BWO           -Luctor et Em.  3-0     WAVV          -Union           4-0
Otterlo       -SDV Barneveld   4-5    Concordia W.  -Gendringen     5-5 G   Witkampers    -Eerbeekse Boys  5-5 W
OWIOS         -CSV Apeldoorn   1-1 A  DVC '26       -Doetichem      2-1     
Berkum, De Treffers, Excelsior '31, FC Lienden, HHC Hardenberg, HSC '21, Oranje Nassau A.                  bye
 
2nd round
Activia       -CSV Apeldoorn   1-7    Oranje NassauA-Blauw Wit'66   1-3     ATC '65       -Ruurlo          1-1 R
AJC '96       -AZSV            2-3    Overwetering  -Nieuwleusen    3-0     Babberich     -Voorwaarts T    2-1
Be Quick '28  -HHC Hardenberg  0-3    Raalte        -Sparta Nijk.2  0-3     DVV           -SC Millingen    4-4 M
Bennekom      -OVC '85         6-0    Silvolde      -AZSV 2         0-1     FC Lienden    -Germania        1-0
Berkum        -VVOG            1-3    Sparta Nijkerk-Alverna        1-2     Grol          -BWO             0-2
DVS'33 Ermelo -Go Ahead K.     4-3    SVZW          -Juventa '12    4-0     Hatert        -FC Jeugd        0-4
DVS'33 Ermelo2-SDC Putten      1-5    VSCO '61      -DOS Kampen     3-0     Rheden        -DVC '26         4-3
ESA           -VVO             3-2    WAVV          -SDV Barneveld  2-3     RKZVC         -Quick '20       2-0
Excelsior '31 -Vogido          7-0    Witkampers    -Sparta E.      2-2 S   Rohda Raalte  -Schalkhaar      2-3
Gendringen    -Advendo '57     3-1    WVV '34       -Zelos          3-2     SCE           -AWC 2           1-0
Hellendoorn   -DOS '37         0-1    Zeewolde      -VVOP           2-1     Tubanters 1897-SDC '12         1-1 T
Keizerstad    -De Treffers     1-2    AD '69        -HSC '21        0-7     USV           -Helios D.       0-1
 
Intermediate round
Excelsior '31 -AZSV 2          1-1 E  Rheden        -Bennekom       1-4     Blauw Wit '66 -Tubanters 1897  2-1
Sp.Nijkerk 2  -DVS '33 Ermelo  0-2 

3rd round
Alverna       -SDC Putten      1-0    FC Lienden    -CSV Apeldoorn  3-1     Schalkhaar    -BWO             1-0
Babberich     -SDV Barneveld   2-1    HSC '21       -Gendringen     5-0     Sparta E      -HHC Hardenberg  1-5
DOS '37       -AZSV            0-0 A  Overwetering  -WVV '34        2-4     SVZW          -Ruurlo          6-1
DVS '33 Ermelo-SC Millingen   10-0    RKZVC         -Helios D       8-1     VSCO '61      -De Treffers     1-2
ESA           -FC Jeugd        1-0    SCE           -Bennekom       1-6     VVOG          -Zeewolde        1-1 Z
Excelsior '31 -Blauw Wit '66   7-0 

1/8 final
AZSV          -DVS '33 Ermelo  1-1 A  HSC '21       -Zeewolde       8-0     HHC Hardenberg-Excelsior '31   4-2
ESA           -Alverna         3-2    Bennekom      -Babberich      4-1     SVZW          -De Treffers     2-1
FC Lienden    -WVV '34         1-1 L  Schalkhaar    -RKZVC          3-4     

1/4 final
AZSV          -Bennekom        1-1 A  HHC Hardenberg-SVZW           1-0   
ESA           -RKZVC           0-4    HSC '21       -FC Lienden     4-1

1/2 final
AZSV          -HSC '21         3-0    HHC Hardenberg-RKZVC          5-0

Final (21 mei), ground AZSV
AZSV          -HHC Hardenberg  1-1, HHC Hardenberg wins 6-5 on penalties

District North
Preliminary round
Emmen           zo1 *** 0-8     1-0    DETO            za1 *** 1-3            BCV             za1 ***     3-4 0-1
Groen Geel      za1 1-5 ***     3-3    DOS '37         zaH     *** 2-1 2-1    Be Quick '28    za1 4-0 *** 0-1
SVZW            zaH     7-2 ***        PKC '83         za1 5-2     ***        Hoogeveen       zo1         *** 1-2
Vroomshoopse B. za1         2-2 ***    TEVV            zo1 1-3     2-4 ***    MSC             zoH     0-3     ***

Blauw Wit '34   za1 *** 1-2 1-4        Balk            zo1 *** 1-1            Alcides         zoH *** 0-2 3-1
KHC             za1     *** 1-3        Flevo Boys      zah     *** 5-1 6-0    HZVV            zaH     *** 5-0 5-0
Urk             zaH         *** 1-2    Go Ahead K.     za1 5-3     *** 2-0    SV Bedum        za1         *** 1-6
VV Heerenveen   zo1 6-0 1-2     ***    SC Joure        zo1 2-0         ***    WVV             zo1 0-2         ***

Achilles '94    zoH ***     5-2        Be Quick 1887   zoh ***         0-3    Bergum          zo1 *** 1-2
ACV             zaH 2-0 *** 1-1        Drachtster Boys zah 0-2 *** 4-0        Harkemase Boys  zaH     *** 6-0
Omlandia        za1         *** 2-0    Hoogezand       zo1 0-5     *** 3-1    SC Veenwouden   za1 0-2     ***
Rolder Boys     zo1 1-2 2-4     ***    Viboa           za1     1-0     ***    

FVC             zo1 *** 2-0     1-4    Buitenpost      za1 *** 1-3 1-2
Hollandia       zoH     *** 8-0        SVBO            zo1     ***     5-0
Leeuward.Zwaluw.za1 2-1     *** 1-1    Staphorst       zaH     3-1 *** 1-1
De Zouaven      za1     1-3     ***    WVF             za1 0-4         ***

Minnertsga      za3 *** 5-2 1-3        Arum            za4 *** 0-2 0-3        De Griffioen    za4 ***     0-5
SC Twijzel      za4     *** 2-3 1-3    Makkum          za3     ***     2-2    Fil Boys        za3 4-2 ***     2-3
Wijkels Hallum  za3         *** 1-2    Nijland         za2     4-2 ***        LTC             za2     4-0 *** 2-0
Zwaagwesteinde  za2 6-2         ***    SC Stiens       za3 4-0     1-2 ***    ONT             za2 4-0         ***

Lions '66       za4 *** 4-0 1-1        FC Birdaard     za4 *** 1-9     0-1    TOP '63         za4 ***     1-5 1-2
Rijperkerk      za3     ***     0-4    Heerenveense B. za2     *** 4-3        VC Trijnwalden  za4 5-3 ***     3-2
SC Berlikum     za3     3-0 *** 1-7    ODV             za4 7-1     *** 1-2    VVI             za2     2-0 ***
Zeerobben       za2 4-1         ***    Oeverzwaluwen   za3     2-6     ***    Workum          za3         2-3 ***

De Walde        za2 ***     6-0        Boerakker       za4 *** 8-2     0-4    Anjum           za3 ***         7-2
Leovardia       za4 1-3 ***     2-1    FC Leo          za3     *** 3-8 1-8    Be Quick D.     za2 4-0 ***
V en V '68      za4     2-2 *** 1-0    Knickerbockers  za2 6-6     ***        VIOD            za4 2-4 1-2 ***
Waterpoort Boys za3 1-2         ***    Zuidhorn        za2         5-1 ***    Waskemeer       za4     1-9 0-3 ***

CVVO            za2 ***         3-3    Be Quick 1887   za4 ***     0-3 0-7    't Fean '58     za2 *** 9-1
DESZ            za2 3-3 *** 1-4        Glimmen         za3 2-5 *** 1-1        Amicitia VMC    za4     *** 2-1 2-0
Olympia '28     za4 1-2     *** 3-2    Marum           za3         *** 1-4    Groningen       za3 2-1     *** 3-1
Tonego          za3     1-2     ***    NEC Delfzijl    za2     1-1     ***    Rottevalle      za3 2-1         ***

FC Grootegast   za3 ***     3-2 3-1    Broekster Boys  za2 ***         4-0    De Weide        za2 ***     2-0
VEV '67         za2 5-1 ***            Helpman         za4 2-8 *** 5-1        DWP             za4 2-3 ***     4-2
VVK             za4     1-6 ***        RWF             za3 0-2     ***        Urk 2           zar     1-0 *** 2-1
ZFC Zuidlaren   za2     0-2 5-1 ***    WTOC            za4     0-1 1-0 ***    VHK             za3 1-0         ***

Hoogeveen       za3 *** 1-9     1-3    Elim            za3 *** 2-6 5-0        BSVV            za4 *** 1-1 1-5
Noordscheschut  za2     *** 5-0        Klazienaveen    za2     *** 5-0 9-2    CSVC            za3     ***     1-1
SC Angelslo     za4 2-2     ***1-10    Onstwedder Boys za4         *** 4-2    Drenthina       za2     4-0 ***
Staphorst 2     zar     2-4     ***    SVBO            za4 0-5         ***    SC Stadspark    za3 0-2     3-3 ***

Bant            za4 *** 3-7 1-2        Gorecht         za2 *** 4-1     8-0    Nagele          za4 *** 3-2 0-3
'd Olde Veste'54zar     *** 2-2 5-1    Grijpskerk      za3     *** 2-5 3-0    Pesse           za4     *** 1-1 
FC Meppel       za2         *** 4-4    Pelikaan S      za3 0-2     ***        SC Rouveen      za2         *** 1-1
VVAK            za4 3-3         ***    VVS             za4         1-5 ***    Willemsoord     za3 3-4 3-1     ***

Delfstrahuizen  za3 *** 4-1 1-0        Borger          za3 *** 0-3            Dokkum          za3 ***     4-1
Ens             za4     *** 0-2        DZOH            za2     ***     3-1    Hardegarijp     za2 4-1 ***
SVM             za3         *** 5-1    NWVV            za4 3-5 0-5 ***        HFC '15         za3     0-4 *** 4-1
ZZVV            za2 2-1 9-1     ***    SGV             za4 4-1     5-3 ***    Niekerk         za4 3-4 1-3     ***

FC Wolvega      za4 *** 0-7            Blokzijl        za5 *** 0-8 0-5        Creil           za5 *** 1-3     1-2
Flevo Boys 2    zar     ***     5-0    SDS             za3     ***     4-2    Heeg            za4     ***     2-0
Oudehaske       za3 3-0 2-6 ***        SVBS '77        za5     0-4 *** 0-5    Hielpen         za5 1-5 1-5 ***
Vitesse '63     za3 1-2     7-0 ***    Tollebeek       za4 7-0         ***    HJSC            za5         1-0 ***

EBC             za5 ***     1-3 1-8    Noordbergum     za5 *** 1-3            Marrum          za5 ***     2-0
Espel           za5 0-0 *** 0-3        Ropta Boys      za4     *** 3-1        SWZ Boso Sneek  za5 3-1 *** 0-3
SC Bolsward     za4         *** 1-5    Scharnegoutum'70za5 0-0     ***        VCR             za4         *** 3-2
SC Joure        za3     4-1     ***                                           Wardy           za5 0-2 5-1     ***

Eastermar       za5 ***         1-2    ASC             za4 ***     3-3        IJVC            za4 ***     1-7 3-3
Foarut          za5 3-4 *** 1-4        Beetgum         za4 0-4 ***            Oudega          za5 2-2 ***     0-4
Friese Boys     za3 3-1     ***        De Sweach       za5     6-2 *** 2-2    QVC             za3     6-2 *** 
SC Kootstertilleza5     1-3 3-2 ***    Kollum          za3 2-2 4-1     ***    Woudsend        za5         4-3 ***

Drogeham        za5 ***     0-5 0-3    De Lauwers      za4 ***     0-3        Appingedam      za3 ***     6-0 13-0
GSVV            za4 0-0 ***     1-1    Ezinge          za5 1-2 ***     1-0    GEO             za4 1-5 ***
Opende          za3     3-0 ***        Noordwolde      za3    12-0 ***        Noordpool       za5     0-2 *** ---
SV Haulerwijk   za5         3-0 ***    Suawoude        za5 0-6     0-7 ***    WVV             za5     1-4     ***

Corenos         za4 ***     2-2        NOK             za3 ***     0-1 11-2   Groninger Boys  za5 *** 2-3 0-6
De Pelikanen    za3 2-0 ***            SC Franeker     za5 0-0 ***            HS '88          za4     *** 0-3 1-2
Stedum          za5     0-4 *** 2-2    Sleat           za5     2-1 *** 4-1    Veenhuizen      za5         *** 2-2
Wildervank      za5 3-1 1-1     ***    Tzummarum       za4     4-2     ***    vv Sweel        za5 9-2         ***

De Heracliden   za3 ***     2-2        AVC             za4 ***         4-0    Damacota        za5 ***     1-9 2-2
Meedhuizen      za5 1-6 ***            Mulier          za3 1-3 ***            GRC Groningen   za5 1-2 *** 1-1 
Rood Zwart Bafloza5     5-0 *** 2-2    SSS '68         za5 0-0 0-6 ***        Poolster        za3         *** 2-1
Veendam 1894    za5 1-7 14-0    ***    Suameer         za4     0-3 5-1 ***    SC Scheemda     za4     0-1     ***

De Fivel        za4 ***     1-0        Middelstum      za4 ***     3-1        Erica '86       za5 *** 1-7     1-4
Mamio           za3 2-0 ***     4-1    Zeester         za5 2-4 ***            Nieuw Balinge   za5     *** 1-1 0-6
SIOS            za5     1-3 ***        Westerlee       za4     3-5 ***        NKVV            za4 11-0    ***
Wagenborger Boysza5 0-4     1-6 ***                                           SVN '69         za3         6-0 ***

Hollandscheveld za3 ***     5-1        DIO Groningen   za5 ***         1-2    Aduard 2000     za3 ***     3-0 10-0
SCN             za4 1-7 ***            ONR             za3 5-2 *** 5-2        OKVC            za5 0-1 ***
SETA            za5     3-3 ***1-11    Oosterparkers   za5 4-5     ***        Velocitas 1897  za5     1-4 ***
VEV             za5 0-2 0-4     ***    SV Mussel       za5     1-5 3-2 ***    VVSV '09        za5     3-1 3-2 ***

Holwierde       za5 *** 2-2     5-0    Blija           za5 *** 4-4     0-5    Holwerd         za5 ***     1-2
Lycurgus        za3     *** 3-1        Oostergo        za5     ***     5-3    Jistrum         za5 0-7 ***     2-4
TEO             za5 0-3     *** 3-2    Ouwe Syl        za5 3-2 1-1 ***        Boorbergum '80  za5     8-0 ***
ZEC             za5     2-1     ***    VVT             za5         2-3 ***    Ternaard        za5 2-3     4-0 ***

GVAV Rapiditas  za5 *** 3-4            FDS             za5 ***     7-1 8-0    Akkrum          zo3 *** 4-1
Potetos         za5     *** 0-2        SJS             za3 2-3 ***     1-1    FC Kraggenburg  zo4     *** 2-5 1-2
SC Loppersum    za3 4-1     ***        Tiendeveen      za5     0-2 ***        Havelte         zo3 6-2     *** 3-5
                                       Twedo           za5         2-7 ***    vv Lemmer       zo2 3-0         ***

DTD             zo3 ***         5-2    Beilen          zo3 ***         2-2    Mildam          zo4 *** 0-2     2-3
Jubbega         zo4 1-8 ***            Drachten        zo3 1-4 ***     1-3    Trinitas        zo3     *** 2-1
Leovardia       zo3 4-1 6-1 ***        Haren           zo4 1-3 1-10***        Udiros          zo3 3-0     ***
vv Stanfries    zo3     4-1 3-2 ***    SC Stadspark    zo3         8-0 ***    vv Steenwijk    zo2     2-1 3-2 ***

De Blesse       zo4 ***     3-0 1-1    Harkema Opeinde zo4 *** 1-1     4-1    FFS             zo3 *** 6-2     0-5
VKW             zo2 8-1 ***            LAC Frisia 1883 zo2     *** 3-1        RKO             zo4     *** 2-2 
Wacker          zo3     2-9 *** 2-3    SC Franeker     zo3 0-1     *** 0-1    Ruinen          zo3 3-2     *** 1-3
Zuidwolde       zo3     1-4     ***    SWZ Boso Sneek 2zor    2-4      ***    SC Emmeloord    zo2     3-0     ***

Friesland       zo3 *** 7-1     3-4    FC Oldemarkt    zo3 *** 0-2            LSC 1890        zo2 *** 4-0 
Irnsum          zo4     *** 0-3 3-8    FC Wolvega      zo2     ***     4-3    Nicator         zo3     *** 4-0 
Ruinerwold      zo2 3-3     ***        ODV             zo4 0-3 0-6 ***        Nieuweschoot    zo4 0-2     *** 3-3
Steenwijker Boyszo3         5-2 ***    Oerterp         zo3 6-2     4-2 ***    Oldeboorn       zo4 0-5 1-8     ***

Eenrum          zo4 *** 1-5     1-4    Gorredijk       zo4 ***     0-5 1-3    Black Boys      zo4 *** 2-1 1-3
ONB             zo2     *** 0-6        MKV '29         zo2 0-0 ***            FC Harlingen    zo3     *** 2-2 
Velocitas 1897  zo3 6-1     ***        Oosterlittens   zo4     1-6 *** 1-4    GAVC            zo2         *** 7-1
Zwaagwesteinde  zo3     4-0 3-3 ***    St.Annaparochie zo3     4-2     ***    Thor            zo4 0-6 1-5     ***

Geel Wit        zo3 *** 1-4 6-0        LEO             zo3 *** 6-0 1-2        Stadskanaal     zor ***     6-0
SV Olyphia      zo2     ***11-0        Pesse           zo4     *** 2-2 0-8    Titan           zo4 1-4 ***
VWC             zo4         *** 0-5    Valthermond     zo2         *** 0-2    Valther Boys    zo2     1-5 ***
Warga           zo4 0-7 2-2     ***    vv Sleen        zo3 4-1         ***  

FC Lewenborg    zo3 ***         7-2    Amicitia VMC    zo2 ***     0-2        Alteveer        zo4 ***     1-7 2-4
Meeden          zo4 0-1 *** 1-6        Heiligerlee     zo3 2-2 *** 2-1        ASVB            zo3 3-4 ***
SVMH            zo4 2-2     ***        HFC '15         zo4         *** 7-1    Be Quick 1887 2 zor     4-0 *** 3-2
ZNC             zo2    11-0 5-1 ***    SV Hoogersmilde zo4 0-8 5-1     ***    GVAV Rapiditas  zo2     3-2     ***

GRC Groningen   zo2 ***         5-0    FC Ter Apel '96 zo3 *** 3-3     4-1    Gruno           zo4 ***     6-1 0-6
GSAVV Forward   zo3 2-5 ***            Groninger Boys  zo2     *** 6-0 10-0   Helpman         zo2 5-1 ***
Smilde '94      zo4 2-5 1-4 ***        Wildervank      zo3 0-3     ***        Hunsingo        zo3     0-3 ***
Wijster         zo4     1-4 2-3 ***    Zuidlaarderveen zo4         3-5 ***    Nieuw Roden     zo4     0-2 5-0 ***

Engelbert       zo4 *** 0-7     1-4    Dwingeloo       zo3 ***     1-4 2-4    Bellingwolde    zo4 *** 2-1 
FC Assen        zo3     *** 2-1        Gieten          zo3 3-3 ***            MOVV            zo3     *** 2-3 
Muntendam       zo3 1-5     *** 0-1    Old Forward     zo4     0-4 *** 1-5    Noordster       zo2 5-0     *** 7-0
Peize           zo2     2-5     ***    Roden           zo2     4-2     ***    Twedo           zo3 2-2 2-3     ***

Actief          zo2 *** 1-1            Annen           zo2 *** 5-2            Dalen           zo2 *** 1-6 2-2 
SVZ             zo4     *** 3-3 6-1    BATO            zo4     *** 0-5        DVC '59         zo3     ***     3-1
VAKO            zo3 2-1     *** 6-1    Gomos           zo3 6-2     *** 4-4    Emmen 2         zor     3-3 ***
ZFC Zuidlaren   zo3 3-2         ***    Veendam 1894    zo3 2-2 2-1     ***    Schoonebeek     zo4 1-3     1-4 ***

SC Bolsward     zo4 ***     3-1        BNC             zo5 ***     1-3 0-6    Bargeres        zo4 *** 5-0 
Terschelling    zo5 1-5 ***            Froombosch      zo5 1-3 ***     2-0    Gieterveen      zo3     *** 3-4
VC Trynwalden   zo3     5-0 ***        Pekelder Boys   zo4     1-0 ***        GKC             zo5 5-5     *** 1-3
                                ***    Siddeburen      zo3         5-1 ***    Zwartemeer      zo3 6-2 7-0     ***

Buinen          zo5 *** 0-3 6-0        HODO            zo3 ***     3-2        CEC             zo3 ***         5-5
DSC '55         zo4     ***     2-1    KSC             zo4 1-4 ***            HOC             zo5 7-2 ***
JVV             zo5     0-7 *** 0-8    Weiteveense B.  zo5     2-2 *** 9-2    SPW             zo5 2-2 0-5 ***
SVV '04         zo3 11-0        ***    Zandpol         zo5 1-7 0-8     ***    Zwartemeerse B. zo4     1-1 --- ***

IJhorst         zo4 ***         3-2    BEW             zo5 *** 1-0     0-4    DIO Oosterwolde zo3 *** 4-2 3-0
Protos          zo3 0-0 *** 6-0        HH Combi        zo5     ***1-11 0-3    FC Fochteloo    zo5     ***     2-3
Uffelte         zo5 1-4     ***        Raptim          zo3 4-1     ***        Spcl.Makkinga   zo4     2-1 *** 3-1
VIOS (O)        zo5     2-6 1-0 ***    SVBC            zo4         0-3 ***    vv Diever Wapse zo5 0-6         ***

DOS '63         zo5 ***     0-5        Asser Boys      zo3 ***     13-2       DWZ             zo5 ***     2-7
Musselkanaal    zo314-0 ***     1-0    Blauw Geel '15  zo5 0-2 *** 4-2        HSC             zo3 4-0 ***
Wedde           zo5     1-3 ***11-2    Harkstede       zo5         *** 1-3    Westerwolde     zo4     6-0 ***
Witteveense B.87zo411-2         ***    vv Sweel        zo4 0-5 4-1     ***    

De Wilper Boys  zo4 *** 2-0     2-4    Aengwirden      zo5 ***     1-2 4-0    Bakkeveen       zo5 ***     1-2 2-1
Donkerbroek     zo5     *** 5-1        Kuinre          zo5 0-5 *** 0-3        De Walden       zo5 1-0 ***
Groen Geel      zo5 3-1     ***        Renado          zo4         *** 2-0    Surhuisterveen  zo4     3-1 ***
Zevenhuizen     zo5     3-5 0-3 ***    Zandhuizen      zo5     6-2     ***    TLC             zo5     3-8 1-6 ***

Blankenham      zo5 *** 0-9            Buinerveen      zo5 ***        0-12    Read Swart      zo4 ***     2-0 4-0
Oldeholtpade    zo5     *** 4-2        PJC             zo5 10-2***     1-0    SV Haulerwijk   zo5 1-2 *** 4-3
VENO            zo4 4-0     ***        Veelerveen      zo5 2-1 0-11***        Tijnje          zo5         *** ---
                                       Weerdinge       zo4        11-0 ***    Willemsoord     zo5     1-0     ***

Giethoorn       zo5 *** 3-0     ---    Bakhuizen       zo5 ***     6-2        Blue Boys       zo5 ***     7-3
Sport Vereent   zo5     ***1-10        Oranje Zwart    zo5 2-1 ***            Langezwaag      zo5 4-6 ***
Steenwijkerwold zo4 4-2     ***        Scheerwolde     zo5     1-5 ***        St. Jacob       zo5     3-0 *** 0-5
Wispolia        zo5     1-4 1-7 ***                                           vv Dronrijp     zo5 4-1 8-0     ***

Oosterstreek    zo5 ***     5-4        GVB             zo5 *** 0-5            DVSV            zo5 ***     2-3 4-5
Boornbergum '80 zo5 0-3 ***            Houtigehage     zo5     *** 3-1        EHS '85         zo5 7-0 ***
SC Flamingo     zo5     5-1 ***        VVK             zo5 6-1     ***        FC Amboina      zo5     5-1 ***
                                                                              Wapserveen      zo5     3-9 0-9 ***

Bareveld        zo5 ***     7-4        Drieborg        zo5 *** 2-2            FVV             zo5 ***     3-0 4-0
Gasselternijveenzo5 1-3 *** 2-0        Kloosterburen   zo5     *** 3-1 1-3    THOS            zo5 1-8 ***
Roswinkel Sp.   zo5         *** 2-2    Kwiek           zo5 4-0     ***        Warffum         zo5     0-0 ***
Sellingen       zo5 0-1 3-2     ***    SV Bedum        zo5 5-1     0-1 ***    WEO             zo5     7-1 7-0 ***

EEC             zo5 ***         2-2    
Eext            zo5 4-2 ***            
Farmsum         zo5 5-0 2-3 ***        
Woltersum       zo5     0-9 1-2 ***    

1st round
Hollandschevld-SVN '69         4-0    De Sweach     -Harkemase Boys 0-3     Oranje Nassau -Mamio          10-0
Flevo Boys    -ZZVV            3-1    De Walde      -Nwjland        0-1     ONR           -NEC Delfzijl    3-3 O
Olde Veste'54 -Heerenveense B. 5-0    Zeerobben     -Woudsend       1-0     Poolster      -Holwierde       4-0
VVI           -HZVV            0-2    Hardegarijp   -SNS            7-1     Apingedam     -De Heracliden   2-1
Staphorst     -Klazienaveen    3-0    AVC           -Friese Boys    2-1     Noordwolde    -De Pelikanan    2-1
Noordscheschut-De Weide        5-1    Heeg          -Zwaagwesteinde 2-2 H   Aduard 2000   -ACV             1-8
Flevo Boys 2  -SC Joure        4-1    VCR           -ONS Boso Sneek 0-9     SC Loppersum  -Viboa           0-1
FDS           -Olympia '28     1-1 F  Ouwe Syl      -Be Quick D     1-1 OS  LTC           -Gorecht         3-2
Urk           -Drenthina       6-1    Sleat         -Broekster Boys 0-5     Middeelstum   -PKC '83         1-3
Nagele        -DZOH            1-3    Boornbergum'80-Ropta Boys     1-2     Veenhuizen    -Groningen       0-2
SC Genemuiden -Olde Veste'54 2 6-0    SV Haulerwijk -Zuidhorn       1-4     VEV '67       -Siddeburen     11-0
DVC '59       -Emmen           1-1 D  Olyphia       -FC Wolvega     2-3     Gomos         -Stadspark       1-2
Steenwijk     -Alcides         2-4    DIO Oosterw.  -SWZ Boso Sneek 1-5     Asser Boys    -Noordster       7-5
SC Emmeloord  -Oranje Zwart    3-1    Donkerbroek   -Oldeholtpade   6-1     PJC           -Achilles 1894   0-5
DSC '65       -vv Sleen        1-2    Lemmer        -Heerenveen     0-3     FVV           -FC Amboina      1-2
WKE           -Steenwijker B.  5-0    St.Annaparoch.-Read Swart     1-1 SA  FC Assen      -Velocitas 1897  5-1
Oosterstreek  -Hoogeveen       0-7    Renado        -Frisia         1-3     SV Bedum      -VKW             0-5
SVBO          -HODO        HODO wd    SC Bolsward   -LSC 1890       1-1 B   FC Lewenborg  -Eext            5-1
Protos        -HOC             6-2    GAVC          -Houtigehage    7-0     Westewolde    -VAKO            2-3
GRC Groningen -Helpman         3-1    Surhuisterveen-Dronrijp       2-1     Stadskanaal   -BeQuick 1887 2  0-4
Zwartemeer    -Raptim          2-2 Z  Bergum        -DTD            1-0     Musselkanaal  -HFC '15         3-5
SC Erica      -Steenwijkerwold 4-1    Bareveld      -Roden          0-9     Groninger B.  -Be Quick 1887   1-0

2nd round
ACV           -ONR             2-0    Poolster      -Hardegarijp    1-4     LAC Frisia1883-Groninger Boys  3-2 
Appingedam    -Ouwe Syl        3-2    Ropta Boys    -Heeg           0-1     Roden         -HFC '15         2-1
AVC           -Urk             1-1 A  SC Genemuiden -VEV '67        2-1     SC Emmeloord  -Protos          6-0
DZOH          -Broekster Boys  3-4    Viboa         -ONS Boso Sneek 0-4     StAnnaparochie-GRC Groningen   1-2
FC Amboina    -PKC '83         0-5    |uidhorn      -Oranje Nassau  0-1     SVBO          -Heerenveen      2-4
FDS           -HZVV            0-7    Alcides       -Stadspark      2-2 A   VKW           -WKE             1-2
Groningen     -Harkemase Boys  3-3 G  Asser Boys    -Hoogeveen      1-0     FC Lewenborg  -VAKO            2-2 V
Hollandschev. -Noordwolde      3-3 N  BeQuick 1887 2-Achilles 1894  1-1 BQ  GAVC          -Bergum          0-0 B
LTC           -Flevo Boys 2    2-1    DVC '59       -Donkerbroek    5-3     SC Bolsward   -Surhuisterveen  0-0 B
Nijland       -Zeerobben       1-5    FC Assen      -SC Erica       0-5     Flevo Boys    -Olde Veste '54  2-1
Noordscheschut-Staphorst       1-3    FC Wolvega    -SZW Boso Sneek 1-3     Zwartemeer    -Sleen           7-1

Intermediate round
Staphorst     -ACV             4-1 

3rd round
Oranje Nassau -Noordwolde      5-0    Zeerobben     -Heeg           8-0     Bergum        -Asser Boys      1-0
Appingedam    -AVC             5-3    Heerenveen    -HZVV           5-0     GRC Groningen -SC Bolsward     3-0
DVC '59       -Broekster Boys  0-5    LTC           -Roden          0-3     SC Emmeloord  -Alcides         3-1
LAC Frisia1883-Flevo Boys      1-3    ONS Boso Sneek-SC Erica       5-3     Zwartemeer    -Groningen       0-5
PKC '83       -VAKO            5-2    Staphorst     -SWZ Boso Sneek 1-0     WKE           -Be Quick1887 2  5-1
SC Genemuiden -Hardegarijp     3-0    

1/8 final
SC Genemuiden -Broekster Boys  6-1    Staphorst     -Zeerobben      4-0     Bergum        -Groningen       0-2
Flevo Boys    -Emmeloord       5-1    PKC '83       -Roden          2-2 PKC Oranje Nassau -Appingedam      6-1
GRC Groningen -OSN Boso Sneek  0-6    Heerenveen    -WKE            2-3     

1/4 final
SC Genemuiden -Groningen       2-3    Staphorst     -PKC '83        2-1
ONS Boso Sneek-Oranje Nassau   3-1    Flevo Boys                    bye  (WKE withdrawn)

1/2 final
Groningen     -Flevo Boys      1-4    Staphorst     -ONS Boso Sneek 2-0   

Final, 21 mei,  ground Staphorst 
Staphorst     Flevo Boys       2-0



2014/15 (amateur football).

2015/16 (professional football).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@xs4all.nl)
Last updated: 24 Nov 2016

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2016
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.