Netherlands 2015/16


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.PSV (Eindhoven)              34  26  6  2  88-32  84  [C]  Champions
 2.Ajax (Amsterdam)             34  25  7  2  81-21  82
 3.Feyenoord (Rotterdam)        34  19  6  9  62-40  63
 4.AZ (Alkmaar)                 34  18  5 11  70-53  59
 5.FC Utrecht                   34  15  8 11  57-48  53  Europa League Playoff
 6.Heracles Almelo              34  14  9 11  47-49  51  Europa League Playoff
 7.FC Groningen                 34  14  8 12  41-48  50  Europa League Playoff
 8.PEC Zwolle                   34  14  6 14  56-54  48  Europa League Playoff
 9.Vitesse (Arnhem)             34  12 10 12  55-38  46
10.NEC (Nijmegen)                34  13  7 14  37-42  46  [P]
11.ADO Den Haag                 34  10 13 11  48-49  43
12.SC Heerenveen                34  11  9 14  46-61  42
13.FC Twente (Enschede)         34  12  7 15  49-64  40  [-3]
14.Roda JC Kerkrade             34   8 10 16  34-55  34  [P]
15.Excelsior (Rotterdam)        34   7  9 18  34-60  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Willem II (Tilburg)          34   6 11 17  35-53  29  Nacompetitie
17.De Graafschap (Doetinchem)   34   5  8 21  39-66  23  [P]  Nacompetitie
-------------------------------------------------------
18.SC Cambuur (Leeuwarden)      34   3  9 22  33-79  18  Relegated

NB: FC Twente 3 points deducted for financial reasons; on May 18 the license commission
    of the federation announced it intends to forcibly relegate Twente to the second level
    (by withdrawing the license and issuing a new one); this decision was revoked on
    appeal on Jun 17.

Round 1
[Aug 8]
Roda JC         3-1 Heracles        
Feyenoord       3-2 Utrecht         
[Aug 9]
AZ              0-3 Ajax            
Willem II       1-1 Vitesse         
[Aug 11]
ADO             2-2 PSV             
Heerenveen      3-1 De Graafschap   
[Aug 12]
Groningen       1-1 Twente          
PEC             2-2 Cambuur         
NEC             1-0 Excelsior       

Round 2
[Aug 14]
Vitesse         3-0 Roda JC         
[Aug 15]
De Graafschap   0-3 PEC             
Ajax            3-0 Willem II       
Twente          1-4 ADO             
Excelsior       2-2 AZ              
[Aug 16]
PSV             2-0 Groningen       
Utrecht         1-1 Heerenveen      
Cambuur         0-2 Feyenoord       
Heracles        3-0 NEC             

Round 3
[Aug 21]
Groningen       2-0 Excelsior       
[Aug 22]
Roda JC         1-0 De Graafschap   
Heerenveen      1-1 PSV             
Cambuur         1-6 Heracles        
[Aug 23]
PEC             2-1 Twente          
ADO             1-1 Utrecht         
AZ              0-0 Willem II       
NEC             0-2 Ajax            
Feyenoord       2-0 Vitesse         

Round 4
[Aug 28]
Willem II       0-1 NEC             
[Aug 29]
Utrecht         2-0 Groningen       
Excelsior       3-0 De Graafschap   
Heerenveen      1-1 PEC             
Heracles        2-0 Twente          
[Aug 30]
Ajax            4-0 ADO             
AZ              0-1 Roda JC         
Vitesse         4-1 Cambuur         
PSV             3-1 Feyenoord       

Round 5
[Sep 12]
De Graafschap   1-3 AZ              
Roda JC         0-0 NEC             
Twente          2-2 Ajax            
PEC             3-0 Excelsior       
Cambuur         0-6 PSV             
[Sep 13]
Groningen       3-1 Heerenveen      
ADO             0-1 Heracles        
Feyenoord       1-0 Willem II       
Utrecht         2-1 Vitesse         

Round 6
[Sep 18]
NEC             2-0 Heerenveen      
[Sep 19]
Cambuur         0-0 Twente          
Heracles        2-1 PSV             
PEC             2-1 ADO             
Willem II       3-1 Utrecht         
[Sep 20]
Roda JC         1-1 Feyenoord       
Excelsior       0-2 Ajax            
Groningen       2-0 AZ              
Vitesse         3-0 De Graafschap   

Round 7
[Sep 26]
Utrecht         3-3 Cambuur         
Heerenveen      0-0 Vitesse         
Ajax            2-0 Groningen       
AZ              3-1 Heracles        
PSV             2-1 NEC             
[Sep 27]
De Graafschap   2-2 Willem II       
ADO             3-3 Excelsior       
Feyenoord       2-0 PEC             
Twente          2-1 Roda JC         

Round 8
[Oct 2]
Heracles        2-0 Heerenveen      
[Oct 3]
NEC             4-1 ADO             
Roda JC         1-1 Cambuur         
Willem II       0-1 PEC             
Excelsior       1-0 Utrecht         
[Oct 4]
De Graafschap   1-2 Feyenoord       
Ajax            1-2 PSV             
Vitesse         5-0 Groningen       
AZ              3-1 Twente          

Round 9
[Oct 17]
Groningen       2-1 Willem II       
Cambuur         1-1 AZ              
Heracles        0-2 Ajax            
Utrecht         1-1 Roda JC         
PSV             1-1 Excelsior       
[Oct 18]
Twente          1-0 NEC             
ADO             1-1 De Graafschap   
Heerenveen      2-5 Feyenoord       
PEC             1-5 Vitesse         

Round 10
[Oct 23]
PEC             1-2 Utrecht         
[Oct 24]
Willem II       2-2 Heerenveen      
De Graafschap   0-1 Heracles        
Twente          1-3 PSV             
Roda JC         1-2 Excelsior       
[Oct 25]
Cambuur         1-1 ADO             
NEC             1-1 Groningen       
Vitesse         1-3 Ajax            
Feyenoord       3-1 AZ              

Round 11
[Oct 30]
Heracles        2-1 Willem II       
[Oct 31]
Groningen       2-0 PEC             
Ajax            6-0 Roda JC         
Excelsior       0-3 Vitesse         
De Graafschap   3-6 PSV             
[Nov 1]
ADO             1-0 Feyenoord       
Utrecht         4-2 Twente          
Heerenveen      2-0 Cambuur         
AZ              2-4 NEC             

Round 12
[Nov 6]
Roda JC         1-1 ADO             
[Nov 7]
Twente          1-4 Heerenveen      
NEC             2-0 De Graafschap   
Willem II       2-3 Excelsior       
PEC             1-1 Heracles        
[Nov 8]
PSV             3-1 Utrecht         
Feyenoord       1-1 Ajax            
Cambuur         2-2 Groningen       
Vitesse         0-2 AZ              

Round 13
[Nov 21]
AZ              3-1 Heerenveen      
Roda JC         0-5 PEC             
Ajax            5-1 Cambuur         
De Graafschap   1-2 Groningen       
Willem II       2-2 PSV             
[Nov 22]
Heracles        0-0 Excelsior       
Feyenoord       5-0 Twente          
NEC             1-0 Utrecht         
ADO             2-2 Vitesse         

Round 14
[Nov 27]
Cambuur         2-3 De Graafschap   
[Nov 28]
Heerenveen      3-0 Roda JC         
Excelsior       2-4 Feyenoord       
Twente          1-3 Willem II       
[Nov 29]
Vitesse         1-0 NEC             
Groningen       2-1 ADO             
Utrecht         4-2 Heracles        
PEC             0-2 Ajax            
PSV             3-0 AZ              

Round 15
[Dec 4]
AZ              0-1 ADO             
[Dec 5]
Excelsior       1-1 Twente          
De Graafschap   0-1 Utrecht         
Vitesse         0-1 PSV             
Ajax            5-2 Heerenveen      
[Dec 6]
Willem II       3-0 Cambuur         
Feyenoord       3-0 Heracles        
NEC             2-2 PEC             
Roda JC         0-0 Groningen       

Round 16
[Dec 11]
Heerenveen      2-1 Excelsior       
[Dec 12]
ADO             1-1 Willem II       
PSV             1-1 Roda JC         
Cambuur         3-1 NEC             
Twente          2-1 De Graafschap   
[Dec 13]
Utrecht         1-0 Ajax            
Groningen       1-1 Feyenoord       
PEC             2-1 AZ              
Heracles        1-1 Vitesse         

Round 17
[Dec 18]
Vitesse         5-1 Twente          
[Dec 19]
AZ              2-2 Utrecht         
PSV             3-2 PEC             
Heracles        2-1 Groningen       
[Dec 20]
Excelsior       1-4 Cambuur         
NEC             3-1 Feyenoord       
Heerenveen      0-4 ADO             
Willem II       3-2 Roda JC         
Ajax            2-1 De Graafschap   

Halfway Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             17  13  2  2  45-11  41
 2.PSV (Eindhoven)              17  11  5  1  42-19  38  [C]
 3.Feyenoord (Rotterdam)        17  11  3  3  37-18  36
 4.Heracles Almelo              17   9  3  5  27-21  30
 5.Vitesse (Arnhem)             17   8  4  5  35-17  28
 6.NEC (Nijmegen)                17   8  3  6  23-19  27  [P]
 7.FC Utrecht                   17   7  5  5  28-25  26
 8.FC Groningen                 17   7  5  5  21-22  26
 9.PEC Zwolle                   17   7  4  6  28-25  25
10.ADO Den Haag                 17   4  8  5  25-26  20
11.SC Heerenveen                17   5  5  7  25-32  20
12.AZ (Alkmaar)                 17   5  4  8  23-28  19
13.Willem II (Tilburg)          17   4  6  7  24-25  18
14.Excelsior (Rotterdam)        17   4  5  8  20-31  17
15.Roda JC Kerkrade             17   3  7  7  14-30  16  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.SC Cambuur (Leeuwarden)      17   2  7  8  22-43  13
17.FC Twente (Enschede)         17   3  4 10  18-41  13
-------------------------------------------------------
18.De Graafschap (Doetinchem)   17   1  2 14  15-39   5  [P]

Round 18
[Jan 15]
Twente          4-0 Heracles        
[Jan 16]
Cambuur         0-2 Vitesse         
PEC             5-2 Heerenveen      
Roda JC         0-1 AZ              
De Graafschap   2-0 Excelsior       
[Jan 17]
ADO             0-1 Ajax            
Groningen       1-4 Utrecht         
Feyenoord       0-2 PSV             
NEC             1-0 Willem II       

Round 19
[Jan 22]
Groningen       0-0 NEC             
[Jan 23]
Heracles        2-1 De Graafschap   
Ajax            1-0 Vitesse         
Excelsior       0-1 Roda JC         
Heerenveen      3-1 Willem II       
[Jan 24]
AZ              4-2 Feyenoord       
Utrecht         1-0 PEC             
PSV             4-2 Twente          
ADO             2-1 Cambuur         

Round 20
[Jan 26]
Willem II       1-1 Groningen       
Ajax            0-0 Heracles        
[Jan 27]
AZ              3-1 Cambuur         
NEC             2-0 Twente          
De Graafschap   3-1 ADO             
Excelsior       1-3 PSV             
Vitesse         1-1 PEC             
[Jan 28]
Roda JC         1-0 Utrecht         
Feyenoord       1-2 Heerenveen      

Round 21
[Jan 29]
Willem II       0-0 Heracles        
[Jan 30]
Vitesse         0-0 Excelsior       
PEC             1-3 Groningen       
PSV             4-2 De Graafschap   
NEC             0-3 AZ              
[Jan 31]
Roda JC         2-2 Ajax            
Feyenoord       0-2 ADO             
Cambuur         0-1 Heerenveen      
Twente          3-1 Utrecht         

Round 22
[Feb 5]
Excelsior       0-0 Willem II       
[Feb 6]
ADO             2-2 Roda JC         
AZ              1-0 Vitesse         
Heerenveen      1-3 Twente          
Heracles        2-0 PEC             
[Feb 7]
Ajax            2-1 Feyenoord       
De Graafschap   1-1 NEC             
Groningen       2-0 Cambuur         
Utrecht         0-2 PSV             

Round 23
[Feb 12]
Cambuur         0-2 Utrecht         
[Feb 13]
Heracles        3-6 AZ              
Roda JC         0-1 Twente          
Willem II       0-0 De Graafschap   
Vitesse         3-0 Heerenveen      
[Feb 14]
Groningen       1-2 Ajax            
Excelsior       2-4 ADO             
PEC             3-1 Feyenoord       
NEC             0-3 PSV             

Round 24
[Feb 19]
ADO             0-2 PEC             
[Feb 20]
AZ              4-1 Groningen       
PSV             2-0 Heracles        
Heerenveen      1-1 NEC             
Twente          3-0 Cambuur         
[Feb 21]
De Graafschap   2-2 Vitesse         
Ajax            3-0 Excelsior       
Utrecht         2-1 Willem II       
Feyenoord       1-1 Roda JC         

Round 25
[Feb 26]
Excelsior       2-0 NEC             
[Feb 27]
Twente          2-0 Groningen       
PSV             2-0 ADO             
Cambuur         1-0 PEC             
Vitesse         0-1 Willem II       
[Feb 28]
Heracles        0-5 Roda JC         
De Graafschap   0-1 Heerenveen      
Utrecht         1-2 Feyenoord       
Ajax            4-1 AZ              

Round 26
[Mar 4]
ADO             2-1 Twente          
[Mar 5]
PEC             2-1 De Graafschap   
Groningen       0-3 PSV             
Heerenveen      0-4 Utrecht         
[Mar 6]
NEC             1-0 Heracles        
AZ              2-0 Excelsior       
Roda JC         1-2 Vitesse         
Willem II       0-4 Ajax            
Feyenoord       3-1 Cambuur         

Round 27
[Mar 11]
De Graafschap   3-0 Roda JC         
[Mar 12]
Twente          2-1 PEC             
PSV             1-1 Heerenveen      
Willem II       0-2 AZ              
Excelsior       2-1 Groningen       
[Mar 13]
Utrecht         2-2 ADO             
Heracles        3-1 Cambuur         
Vitesse         0-2 Feyenoord       
Ajax            2-2 NEC             

Round 28
[Mar 18]
Utrecht         2-1 Excelsior       
[Mar 19]
Heerenveen      0-1 Heracles        
Feyenoord       3-1 De Graafschap   
PEC             4-1 Willem II       
Cambuur         0-1 Roda JC         
[Mar 20]
Twente          2-2 AZ              
ADO             1-0 NEC             
Groningen       0-3 Vitesse         
PSV             0-2 Ajax            

Round 29
[Apr 2]
De Graafschap   2-2 Cambuur         
Heracles        1-1 Utrecht         
AZ              2-4 PSV             
Feyenoord       3-0 Excelsior       
Willem II       2-3 Twente          
[Apr 3]
NEC             2-1 Vitesse         
ADO             0-1 Groningen       
Roda JC         1-2 Heerenveen      
Ajax            3-0 PEC             

Round 30
[Apr 8]
PEC             3-1 Roda JC         
[Apr 9]
Excelsior       1-3 Heracles        
Cambuur         0-1 Ajax            
Vitesse         2-2 ADO             
PSV             2-0 Willem II       
[Apr 10]
Heerenveen      4-2 AZ              
Groningen       3-1 De Graafschap   
Utrecht         3-1 NEC             
Twente          0-1 Feyenoord       

Round 31
[Apr 15]
De Graafschap   1-1 Twente          
[Apr 16]
Vitesse         1-1 Heracles        
AZ              5-1 PEC             
Feyenoord       1-1 Groningen       
Roda JC         0-3 PSV             
[Apr 17]
Ajax            2-2 Utrecht         
NEC             2-1 Cambuur         
Willem II       0-2 ADO             
Excelsior       1-1 Heerenveen      

Round 32
[Apr 19]
Groningen       1-0 Roda JC         
PSV             2-0 Vitesse         
[Apr 20]
Utrecht         0-2 De Graafschap   
PEC             2-0 NEC             
Heracles        2-2 Feyenoord       
Twente          2-0 Excelsior       
Heerenveen      0-2 Ajax            
[Apr 21]
ADO             1-2 AZ              
Cambuur         1-1 Willem II       

Round 33 [May 1]
Ajax            4-0 Twente          
AZ              4-1 De Graafschap   
Excelsior       2-2 PEC             
Heracles        1-1 ADO             
NEC             1-2 Roda JC         
PSV             6-2 Cambuur         
Heerenveen      1-2 Groningen       
Vitesse         1-3 Utrecht         
Willem II       0-1 Feyenoord       

Round 34 [May 8]
ADO             1-1 Heerenveen      
De Graafschap   1-1 Ajax            
Groningen       2-1 Heracles        
Twente          2-2 Vitesse         
Utrecht         1-3 AZ              
Feyenoord       1-0 NEC             
PEC             1-3 PSV             
Roda JC         2-3 Willem II       
Cambuur         0-2 Excelsior       

Final Table:

 1.PSV (Eindhoven)              34  26  6  2  88-32  84  [C]  Champions
 2.Ajax (Amsterdam)             34  25  7  2  81-21  82
 3.Feyenoord (Rotterdam)        34  19  6  9  62-40  63
 4.AZ (Alkmaar)                 34  18  5 11  70-53  59
 5.FC Utrecht                   34  15  8 11  57-48  53  Europa League Playoff
 6.Heracles Almelo              34  14  9 11  47-49  51  Europa League Playoff
 7.FC Groningen                 34  14  8 12  41-48  50  Europa League Playoff
 8.PEC Zwolle                   34  14  6 14  56-54  48  Europa League Playoff
 9.Vitesse (Arnhem)             34  12 10 12  55-38  46
10.NEC (Nijmegen)                34  13  7 14  37-42  46  [P]
11.ADO Den Haag                 34  10 13 11  48-49  43
12.SC Heerenveen                34  11  9 14  46-61  42
13.FC Twente (Enschede)         34  12  7 15  49-64  40  [-3]
14.Roda JC Kerkrade             34   8 10 16  34-55  34  [P]
15.Excelsior (Rotterdam)        34   7  9 18  34-60  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Willem II (Tilburg)          34   6 11 17  35-53  29  Nacompetitie
17.De Graafschap (Doetinchem)   34   5  8 21  39-66  23  [P]  Nacompetitie
-------------------------------------------------------
18.SC Cambuur (Leeuwarden)      34   3  9 22  33-79  18  Relegated

NB: FC Twente 3 points deducted for financial reasons; on May 18 the license commission
    of the federation announced it intends to forcibly relegate Twente to the second level
    (by withdrawing the license and issuing a new one); this decision was revoked on
    appeal on Jun 17.

Europa League Playoff

Semifinals

First Legs [May 12]
Groningen       2-1 Heracles        
PEC             0-0 Utrecht         

Second Legs [May 15]
Heracles        5-1 Groningen       [aet]
Utrecht         5-2 PEC             

Final

First Leg [May 19]
Heracles        1-1 Utrecht         

Second Leg [May 22]
Utrecht         0-2 Heracles        

Nacompetitie

NB: promotion/relegation competition involving the nrs. 16 and 17
    of the eredivisie, the four period winners of the eerste divisie
    and the best 4 teams from the eerste divisie not qualified otherwise

Round 1

First Legs [May 2]
Almere City     4-1 Emmen           
MVV             2-1 Volendam        

Second Legs [May 6]
Emmen           1-4 Almere City     
Volendam        1-2 MVV             

Round 2

First Legs [May 13]
MVV             0-1 De Graafschap   
Eindhoven       1-0 NAC             
Go Ahead Eagles 1-0 VVV             
Almere City     0-1 Willem II       

Second Legs [May 16]
De Graafschap   2-1 MVV             
NAC             2-0 Eindhoven       
VVV             2-2 Go Ahead Eagles 
Willem II       5-2 Almere City     

Round 3

First Legs [May 19]
NAC             2-1 Willem II       
Go Ahead Eagles 4-1 De Graafschap   

Second Legs [May 22]
De Graafschap   1-1 Go Ahead Eagles 
Willem II       3-1 NAC             

NB: Go Ahead Eagles promoted, De Graafschap relegated

Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.Sparta Rotterdam             36  24  7  5  83-40  79  [*2]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.VVV-Venlo                    36  23  6  7  85-39  75  Nacompetitie
 3.NAC Breda                    36  20  7  9  84-42  67  [R]  Nacompetitie
 4.FC Eindhoven                 36  19  6 11  55-44  63  [*3]  Nacompetitie
 5.Go Ahead Eagles (Deventer)   36  18  7 11  61-41  61  [R]  Nacompetitie
 6.FC Volendam                  36  14 10 12  54-40  52  [*1]  Nacompetitie
 7.FC Emmen                     36  15  6 15  58-57  51  Nacompetitie
 8.Almere City FC               36  14  8 14  68-66  50  [*4]  Nacompetitie
 9.Jong Ajax (Amsterdam)        36  13 11 12  59-57  50  [!]
10.MVV Maastricht               36  14  8 14  52-60  50  Nacompetitie
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Jong PSV (Eindhoven)         36  13  9 14  51-71  48  [!]
12.Telstar (Velsen)             36  12  8 16  57-64  44
13.Helmond Sport                36  11  9 16  52-59  42
14.FC Dordrecht                 36  11  7 18  47-67  40  [R]
15.Achilles '29 (Groesbeek)     36  10  9 17  43-61  39
16.Fortuna Sittard              36  11  6 19  41-74  39
17.FC Den Bosch                 36   9 11 16  47-53  38
18.RKC Waalwijk                  36   7 11 18  41-66  32
19.FC Oss                       36   7  8 21  43-80  29

[!] Jong Ajax and Jong PSV cannot be promoted nor enter the nacompetitie

[*1] winners first period (rounds 1-9)
[*2] winners second period (rounds 10-18)
[*3] winners third period (rounds 19-27)
[*4] winners fourth period (rounds 28-36)

Round 1
[Aug 7]
Achilles '29    2-1 Jong Ajax       
Almere City     3-3 VVV             
Den Bosch       2-2 Fortuna         
Dordrecht       3-1 Eindhoven       
Oss             0-3 Emmen           
Helmond         1-0 MVV             
NAC             1-4 Volendam        
[Aug 10]
Jong PSV        1-0 Go Ahead Eagles 
Telstar         1-1 RKC             
Sparta          bye

Round 2
[Aug 14]
Eindhoven       2-1 NAC             
Emmen           1-0 Dordrecht       
Volendam        2-0 Den Bosch       
Fortuna         2-4 Achilles '29    
MVV             2-3 Jong PSV        
RKC             1-1 Sparta          
VVV             1-2 Oss             
[Aug 16]
Go Ahead Eagles 5-0 Telstar         
[Aug 17]
Jong Ajax       1-1 Helmond         
Almere City     bye

Round 3 [Aug 21]
Achilles '29    0-0 RKC             
Den Bosch       3-0 Emmen           
Dordrecht       1-3 Volendam        
Oss             1-3 MVV             
Helmond         0-2 Fortuna         
Jong PSV        1-5 VVV             
NAC             3-0 Jong Ajax       
Sparta          3-0 Eindhoven       
Telstar         2-2 Almere City     
Go Ahead Eagles bye

Round 4 [Aug 24]
Achilles '29    1-0 Oss             
Den Bosch       2-4 Go Ahead Eagles 
Emmen           0-1 Helmond         
Fortuna         0-6 Volendam        
Jong Ajax       0-0 Eindhoven       
MVV             1-0 Telstar         
NAC             7-0 Dordrecht       
RKC             3-1 Almere City     
VVV             1-1 Sparta          
Jong PSV        bye

Round 5
[Aug 28]
Almere City     0-3 Fortuna         
Dordrecht       1-0 Oss             
Eindhoven       4-1 MVV             
Volendam        1-1 VVV             
Helmond         1-1 NAC             
Telstar         2-1 Emmen           
[Aug 29]
RKC             1-2 Jong PSV        
[Aug 30]
Go Ahead Eagles 3-2 Achilles '29    
Sparta          5-2 Den Bosch       
Jong Ajax       bye

Round 6
[Sep 11]
Den Bosch       2-1 Helmond         
Eindhoven       3-2 Almere City     
Emmen           6-1 RKC             
Volendam        3-0 Jong PSV        
Fortuna         0-5 Dordrecht       
Sparta          3-0 Achilles '29    
VVV             2-1 Go Ahead Eagles 
[Sep 13]
MVV             1-1 NAC             
[Sep 14]
Jong Ajax       4-1 Telstar         
Oss             bye

Round 7
[Sep 18]
Almere City     0-3 MVV             
Dordrecht       0-0 VVV             
Oss             0-4 Eindhoven       
Go Ahead Eagles 2-0 Jong Ajax       
Helmond         0-2 Volendam        
Jong PSV        0-3 Sparta          
NAC             2-2 Emmen           
Telstar         3-0 Fortuna         
[Sep 20]
Achilles '29    0-1 Den Bosch       
RKC             bye

Round 8
[Sep 25]
Emmen           1-1 Jong PSV        
Volendam        3-1 Almere City     
MVV             2-2 Dordrecht       
Sparta          2-1 Telstar         
[Sep 27]
Eindhoven       0-0 Den Bosch       
Fortuna         1-2 NAC             
RKC             0-2 Go Ahead Eagles 
VVV             4-1 Helmond         
[Sep 28]
Jong Ajax       2-2 Oss             
Achilles '29    bye

Round 9 [Oct 2]
Almere City     4-0 Emmen           
Den Bosch       2-2 MVV             
Dordrecht       0-1 Jong Ajax       
Oss             4-0 Fortuna         
Go Ahead Eagles 2-0 Sparta          
Helmond         1-0 RKC             
Jong PSV        1-1 Achilles '29    
NAC             0-1 VVV             
Telstar         1-2 Eindhoven       
Volendam        bye

Round 10
[Oct 16]
Eindhoven       1-4 Helmond         
Emmen           4-1 Go Ahead Eagles 
Fortuna         1-1 Jong PSV        
RKC             0-1 Dordrecht       
VVV             1-2 Telstar         
[Oct 18]
Achilles '29    1-2 NAC             
MVV             3-1 Volendam        
Sparta          3-1 Oss             
[Oct 19]
Jong Ajax       2-2 Almere City     
Den Bosch       bye

Round 11 [Oct 23]
Den Bosch       0-1 VVV             
Eindhoven       1-0 RKC             
Oss             0-0 Jong PSV        
Volendam        0-2 Emmen           
Go Ahead Eagles 4-1 Almere City     
Helmond         1-2 Dordrecht       
Jong Ajax       3-0 Fortuna         
NAC             4-0 Sparta          
Telstar         3-0 Achilles '29    
MVV             bye

Round 12
[Oct 30]
Almere City     2-1 Achilles '29    
Dordrecht       1-2 Den Bosch       
Oss             1-6 NAC             
Volendam        1-2 Eindhoven       
Fortuna         1-0 RKC             
MVV             1-2 Go Ahead Eagles 
VVV             3-0 Jong Ajax       
[Nov 1]
Emmen           1-3 Sparta          
[Nov 2]
Jong PSV        4-3 Telstar         
Helmond         bye

Round 13
[Nov 6]
Achilles '29    1-2 Emmen           
Eindhoven       3-1 Fortuna         
Go Ahead Eagles 3-0 Dordrecht       
Helmond         4-2 Jong PSV        
Jong Ajax       0-1 MVV             
RKC             2-1 VVV             
Sparta          3-2 Almere City     
Telstar         1-1 Volendam        
[Nov 8]
Den Bosch       4-2 Oss             
NAC             bye

Round 14
[Nov 20]
Almere City     2-2 Helmond         
Dordrecht       2-2 Telstar         
Oss             3-0 Go Ahead Eagles 
Volendam        3-0 RKC             
Fortuna         1-4 Sparta          
MVV             1-1 Achilles '29    
NAC             3-0 Den Bosch       
VVV             1-0 Eindhoven       
[Nov 23]
Jong PSV        3-3 Jong Ajax       
Emmen           bye

Round 15 [Nov 27]
Achilles '29    0-0 Volendam        
Almere City     0-1 Oss             
Emmen           4-2 Jong Ajax       
Go Ahead Eagles 1-2 Eindhoven       
Jong PSV        1-4 Dordrecht       
RKC             2-0 NAC             
Telstar         1-0 Den Bosch       
VVV             3-0 MVV             
Sparta          2-1 Helmond         
Fortuna         bye

Round 16 [Nov 30]
Den Bosch       0-0 Jong PSV        
Dordrecht       3-1 Almere City     
Eindhoven       1-1 Emmen           
Oss             0-0 RKC             
Volendam        1-0 Go Ahead Eagles 
Helmond         2-2 Achilles '29    
Jong Ajax       1-1 Sparta          
MVV             1-3 Fortuna         
NAC             2-1 Telstar         
VVV             bye

Round 17
[Dec 4]
Achilles '29    2-1 Eindhoven       
Almere City     1-1 Den Bosch       
Emmen           2-3 MVV             
Fortuna         0-5 VVV             
Go Ahead Eagles 1-1 Helmond         
RKC             3-5 Jong Ajax       
Sparta          3-1 Volendam        
Telstar         1-1 Oss             
[Dec 7]
Jong PSV        0-3 NAC             
Dordrecht       bye

Round 18 [Dec 11]
Den Bosch       3-0 Jong Ajax       
Dordrecht       0-3 Sparta          
Volendam        1-1 Oss             
Fortuna         2-2 Emmen           
Helmond         4-1 Telstar         
Jong PSV        3-4 Almere City     
MVV             6-2 RKC             
NAC             0-1 Go Ahead Eagles 
VVV             3-0 Achilles '29    
Eindhoven       bye

Round 19
[Dec 18]
Almere City     0-1 NAC             
Eindhoven       2-0 Jong PSV        
Emmen           1-4 VVV             
Oss             2-2 Helmond         
Go Ahead Eagles 0-2 Fortuna         
RKC             1-1 Den Bosch       
[Dec 19]
Sparta          6-0 MVV             
Achilles '29    2-1 Dordrecht       
[Dec 21]
Jong Ajax       2-0 Volendam        
Telstar         bye

Halfway Table:

 1.Sparta Rotterdam             18  13  3  2  46-19  42  [*2]
-------------------------------------------------------
 2.VVV-Venlo                    18  11  4  3  40-15  37
 3.NAC Breda                    18  10  3  5  39-18  33  [R]
 4.FC Eindhoven                 18  10  3  5  29-22  33
 5.FC Volendam                  18   9  4  5  33-18  31  [*1]
 6.Go Ahead Eagles (Deventer)   18  10  1  7  32-22  31  [R]
 7.FC Emmen                     18   7  4  7  33-31  25
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.MVV Maastricht               18   7  4  7  31-34  25
 9.Helmond Sport                18   6  6  6  28-27  24
10.FC Den Bosch                 18   6  6  6  25-26  24
11.FC Dordrecht                 18   7  3  8  26-30  24  [R]
12.Jong Ajax (Amsterdam)        18   5  6  7  27-31  21  [!]
13.Telstar (Velsen)             18   5  5  8  26-33  20
14.Achilles '29 (Groesbeek)     18   5  5  8  20-28  20
15.FC Oss                       18   4  6  8  21-32  18
16.Jong PSV (Eindhoven)         18   4  6  8  23-40  18  [!]
17.Fortuna Sittard              18   5  3 10  21-45  18
18.Almere City FC               18   3  5 10  28-41  14
19.RKC Waalwijk                  18   3  5 10  17-33  14

[!] Jong Ajax and Jong PSV cannot be promoted nor enter the nacompetitie

[*1] winners first period (rounds 1-9)
[*2] winners second period (rounds 10-18)

Round 20 [Jan 15]
Eindhoven       1-1 Dordrecht       
Emmen           0-2 Oss             
Volendam        1-2 NAC             
Fortuna         1-1 Den Bosch       
Go Ahead Eagles 1-2 Jong PSV        
Jong Ajax       3-1 Achilles '29    
MVV             1-4 Helmond         
RKC             2-1 Telstar         
VVV             4-0 Almere City     
Sparta          bye

Round 21
[Jan 18]
Den Bosch       0-0 Volendam        
Dordrecht       0-2 Emmen           
Oss             2-1 VVV             
Helmond         2-3 Jong Ajax       
Jong PSV        2-0 MVV             
NAC             3-1 Eindhoven       
Sparta          5-2 RKC             
Telstar         1-2 Go Ahead Eagles 
[Jan 25]	
Achilles '29    3-0 Fortuna         
Almere City     bye

Round 22
[Jan 22]
Almere City     0-2 Telstar         
Eindhoven       1-1 Sparta          
Emmen           1-0 Den Bosch       
Volendam        2-2 Dordrecht       
MVV             4-2 Oss             
RKC             1-1 Achilles '29    
VVV             1-2 Jong PSV        
[Jan 25]	
Jong Ajax       2-1 NAC             
[Feb 1]
Fortuna         3-0 Helmond         
Go Ahead Eagles bye

Round 23
[Jan 29]
Emmen           1-0 Telstar         
Oss             2-3 Dordrecht       
Fortuna         0-2 Almere City     
MVV             0-2 Eindhoven       
NAC             1-0 Helmond         
VVV             3-0 Volendam        
[Jan 31]
Achilles '29    1-0 Go Ahead Eagles 
Den Bosch       1-2 Sparta          
[Feb 1]
Jong PSV        3-1 RKC             
Jong Ajax       bye

Round 24
[Feb 5]
Almere City     3-1 RKC             
Dordrecht       0-2 NAC             
Eindhoven       2-1 Jong Ajax       
Oss             1-1 Achilles '29    
Volendam        1-0 Fortuna         
Helmond         3-2 Emmen           
Telstar         4-0 MVV             
[Feb 7]
Sparta          3-1 VVV             
[Feb 8]
Go Ahead Eagles 0-0 Den Bosch       
Jong PSV        bye

Round 25 [Feb 12]
Achilles '29    0-3 Sparta          
Almere City     1-2 Eindhoven       
Dordrecht       1-3 Fortuna         
Go Ahead Eagles 0-3 VVV             
Helmond         0-0 Den Bosch       
Jong PSV        2-2 Volendam        
NAC             1-1 MVV             
RKC             0-1 Emmen           
Telstar         4-2 Jong Ajax       
Oss             bye

Round 26 [Feb 15]
Den Bosch       1-2 Achilles '29    
Eindhoven       4-0 Oss             
Emmen           1-0 NAC             
Volendam        2-1 Helmond         
Fortuna         0-3 Telstar         
Jong Ajax       2-2 Go Ahead Eagles 
MVV             0-0 Almere City     
Sparta          1-0 Jong PSV        
VVV             3-0 Dordrecht       
RKC             bye

Round 27 [Feb 19]
Almere City     2-2 Volendam        
Den Bosch       3-1 Eindhoven       
Dordrecht       1-0 MVV             
Oss             1-2 Jong Ajax       
Go Ahead Eagles 1-0 RKC             
Helmond         1-4 VVV             
Jong PSV        0-0 Emmen           
NAC             5-0 Fortuna         
Telstar         1-3 Sparta          
Achilles '29    bye

Round 28
[Feb 26]
Achilles '29    3-2 Jong PSV        
Eindhoven       2-1 Telstar         
Emmen           5-6 Almere City     
Fortuna         3-0 Oss             
RKC             2-2 Helmond         
VVV             4-3 NAC             
[Feb 28]
MVV             1-0 Den Bosch       
Sparta          3-1 Go Ahead Eagles 
[Feb 29]
Jong Ajax       4-1 Dordrecht       
Volendam        bye

Round 29
[Mar 4]
Almere City     2-1 Jong Ajax       
Dordrecht       1-2 RKC             
Oss             1-2 Sparta          
Go Ahead Eagles 0-0 Emmen           
Helmond         1-2 Eindhoven       
NAC             3-1 Achilles '29    
Telstar         2-2 VVV             
[Mar 6]
Volendam        0-1 MVV             
[Mar 7]
Jong PSV        0-1 Fortuna         
Den Bosch       bye

Round 30 [Mar 11]
Achilles '29    1-3 Almere City     
Den Bosch       2-0 Dordrecht       
Eindhoven       1-0 Volendam        
Go Ahead Eagles 0-0 MVV             
Jong Ajax       2-2 VVV             
NAC             5-0 Oss             
RKC             1-1 Fortuna         
Sparta          3-2 Emmen           
Telstar         1-1 Jong PSV        
Helmond         bye

Round 31 [Mar 14]
Almere City     1-0 Sparta          
Dordrecht       1-1 Go Ahead Eagles 
Emmen           3-1 Achilles '29    
Oss             3-1 Den Bosch       
Volendam        3-0 Telstar         
Fortuna         2-1 Eindhoven       
Jong PSV        3-1 Helmond         
MVV             0-0 Jong Ajax       
VVV             4-3 RKC             
NAC             bye

Round 32
[Mar 18]
Den Bosch       3-6 NAC             
Eindhoven       2-0 VVV             
Go Ahead Eagles 5-0 Oss             
Helmond         0-2 Almere City     
Jong Ajax       1-2 Jong PSV        
RKC             2-1 Volendam        
Sparta          1-1 Fortuna         
Telstar         3-0 Dordrecht       
[Mar 20]
Achilles '29    1-2 MVV             
Emmen           bye

Round 33
[Apr 1]
Achilles '29    1-3 Telstar         
Almere City     3-4 Go Ahead Eagles 
Dordrecht       0-2 Helmond         
Emmen           1-0 Volendam        
Fortuna         1-2 Jong Ajax       
RKC             1-2 Eindhoven       
Sparta          1-1 NAC             
VVV             2-1 Den Bosch       
[Apr 4]
Jong PSV        3-1 Oss             
MVV             bye

Round 34 [Apr 8]
Den Bosch       5-0 Telstar         
Dordrecht       4-0 Jong PSV        
Eindhoven       0-0 Go Ahead Eagles 
Oss             1-2 Almere City     
Volendam        0-0 Achilles '29    
Helmond         1-1 Sparta          
Jong Ajax       2-0 Emmen           
MVV             1-3 VVV             
NAC             1-1 RKC             
Fortuna         bye

Round 35 [Apr 11]
Achilles '29    1-2 Helmond         
Almere City     3-0 Dordrecht       
Emmen           4-2 Eindhoven       
Fortuna         1-2 MVV             
Go Ahead Eagles 3-2 Volendam        
Jong PSV        2-1 Den Bosch       
RKC             3-2 Oss             
Sparta          3-1 Jong Ajax       
Telstar         1-4 NAC             
VVV             bye

Round 36 [Apr 15]
Den Bosch       1-2 Almere City     
Eindhoven       0-1 Achilles '29    
Oss             3-3 Telstar         
Volendam        2-0 Sparta          
Helmond         0-4 Go Ahead Eagles 
Jong Ajax       0-0 RKC             
MVV             4-1 Emmen           
NAC             5-2 Jong PSV        
VVV             4-1 Fortuna         
Dordrecht       bye

Round 37 [Apr 22]
Den Bosch       1-1 RKC             
Dordrecht       3-3 Achilles '29    
Volendam        1-1 Jong Ajax       
Fortuna         0-1 Go Ahead Eagles 
Helmond         4-0 Oss             
Jong PSV        2-0 Eindhoven       
MVV             1-3 Sparta          
NAC             1-1 Almere City     
VVV             1-0 Emmen           
Telstar         bye

Round 38 [Apr 29]	
Achilles '29    1-3 VVV             
Almere City     7-0 Jong PSV        
Emmen           1-2 Fortuna         
Oss             1-2 Volendam        
Go Ahead Eagles 4-1 NAC             
Jong Ajax       3-1 Den Bosch       
RKC             1-3 MVV             
Sparta          2-3 Dordrecht       
Telstar         1-0 Helmond         
Eindhoven       bye

Final Table:

 1.Sparta Rotterdam             36  24  7  5  83-40  79  [*2]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.VVV-Venlo                    36  23  6  7  85-39  75  Nacompetitie
 3.NAC Breda                    36  20  7  9  84-42  67  [R]  Nacompetitie
 4.FC Eindhoven                 36  19  6 11  55-44  63  [*3]  Nacompetitie
 5.Go Ahead Eagles (Deventer)   36  18  7 11  61-41  61  [R]  Nacompetitie
 6.FC Volendam                  36  14 10 12  54-40  52  [*1]  Nacompetitie
 7.FC Emmen                     36  15  6 15  58-57  51  Nacompetitie
 8.Almere City FC               36  14  8 14  68-66  50  [*4]  Nacompetitie
 9.Jong Ajax (Amsterdam)        36  13 11 12  59-57  50  [!]
10.MVV Maastricht               36  14  8 14  52-60  50  Nacompetitie
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Jong PSV (Eindhoven)         36  13  9 14  51-71  48  [!]
12.Telstar (Velsen)             36  12  8 16  57-64  44
13.Helmond Sport                36  11  9 16  52-59  42
14.FC Dordrecht                 36  11  7 18  47-67  40  [R]
15.Achilles '29 (Groesbeek)     36  10  9 17  43-61  39
16.Fortuna Sittard              36  11  6 19  41-74  39
17.FC Den Bosch                 36   9 11 16  47-53  38
18.RKC Waalwijk                  36   7 11 18  41-66  32
19.FC Oss                       36   7  8 21  43-80  29

[!] Jong Ajax and Jong PSV cannot be promoted nor enter the nacompetitie

[*1] winners first period (rounds 1-9)
[*2] winners second period (rounds 10-18)
[*3] winners third period (rounds 19-27)
[*4] winners fourth period (rounds 28-36)


2014/15.

2014/15 (amateur level).

2015/16 (amateur level).

2016/17.

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 1 Sep 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.