Netherlands 2020/21


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Conference League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             34  28  4  2 102-23  88        Champions
 2.PSV (Eindhoven)              34  21  9  4  74-35  72
 3.AZ (Alkmaar)                 34  21  8  5  75-41  71
 4.Vitesse (Arnhem)             34  18  7  9  52-38  61
 5.Feyenoord (Rotterdam)        34  16 11  7  64-36  59        Conference League Playoff
 6.FC Utrecht                   34  13 14  7  52-41  53        Conference League Playoff
 7.FC Groningen                 34  14  8 12  40-37  50        Conference League Playoff
 8.Sparta Rotterdam             34  13  8 13  49-48  47        Conference League Playoff
 9.Heracles Almelo              34  12  8 14  42-53  44
10.FC Twente (Enschede)         34  10 11 13  48-50  41
11.Fortuna Sittard              34  12  5 17  50-58  41
12.SC Heerenveen                34   9 12 13  43-49  39
13.PEC Zwolle                   34   9 11 14  44-53  38
14.Willem II (Tilburg)          34   8  7 19  40-68  31
15.RKC Waalwijk                  34   7  9 18  33-55  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Emmen                     34   7  9 18  40-68  30        Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.VVV-Venlo                    34   6  5 23  43-91  23        Relegated
18.ADO Den Haag                 34   4 10 20  29-76  22        Relegated

Round 1
[Sep 12]
Heerenveen      2-0 Willem II       
PEC             0-2 Feyenoord       
Twente          2-0 Fortuna         
[Sep 13]
Emmen           3-5 VVV             
Heracles        2-0 ADO             
Sparta          0-1 Ajax            
Groningen       1-3 PSV             
RKC             0-1 Vitesse         
[Dec 27]
Utrecht         2-2 AZ              

Round 2
[Sep 18]
VVV             1-1 Utrecht         
[Sep 19]
AZ              1-1 PEC             
Vitesse         2-0 Sparta          
PSV             2-1 Emmen           
Fortuna         1-3 Heerenveen      
[Sep 20]
ADO             0-1 Groningen       
Willem II       4-0 Heracles        
Feyenoord       1-1 Twente          
Ajax            3-0 RKC             

Round 3
[Sep 25]
Twente          3-1 Groningen       
[Sep 26]
PEC             4-0 Sparta          
Fortuna         3-3 AZ              
Heerenveen      1-0 VVV             
Ajax            2-1 Vitesse         
[Sep 27]
Feyenoord       4-2 ADO             
Utrecht         3-1 RKC             
Heracles        1-1 PSV             
Emmen           1-1 Willem II       

Round 4
[Oct 2]
Utrecht         1-1 Heerenveen      
[Oct 3]
Vitesse         3-0 Heracles        
VVV             1-2 ADO             
Twente          1-1 Emmen           
[Oct 4]
Groningen       1-0 Ajax            
Sparta          4-4 AZ              
Willem II       1-4 Feyenoord       
PSV             2-0 Fortuna         
[Oct 21]
RKC             1-1 PEC             

Round 5
[Oct 17]
Heracles        0-1 RKC             
AZ              2-2 VVV             
Willem II       0-3 Twente          
[Oct 18]
Feyenoord       1-1 Sparta          
Ajax            5-1 Heerenveen      
ADO             0-2 Vitesse         
Groningen       0-0 Utrecht         
PEC             0-3 PSV             
Emmen           2-2 Fortuna         

Round 6
[Oct 24]
VVV            0-13 Ajax            
Utrecht         2-1 Twente          
PEC             0-0 Willem II       
Heerenveen      4-0 Emmen           
[Oct 25]
Fortuna         1-3 Groningen       
Vitesse         2-1 PSV             
Sparta          1-1 Heracles        
RKC             2-2 Feyenoord       
ADO             2-2 AZ              

Round 7
[Oct 31]
Twente          5-1 PEC             
Ajax            5-2 Fortuna         
Groningen       2-1 VVV             
Willem II       1-3 Vitesse         
[Nov 1]
Heracles        4-1 Utrecht         
Sparta          1-4 Heerenveen      
Emmen           2-3 Feyenoord       
PSV             4-0 ADO             
AZ              3-0 RKC             

Round 8
[Nov 6]
Fortuna         2-2 PEC             
[Nov 7]
ADO             2-4 Twente          
VVV             3-2 Heracles        
RKC             0-2 Sparta          
[Nov 8]
Utrecht         0-3 Ajax            
Vitesse         3-1 Emmen           
Feyenoord       2-0 Groningen       
Heerenveen      0-3 AZ              
PSV             3-0 Willem II       

Round 9
[Nov 21]
Willem II       2-1 VVV             
Groningen       1-1 Vitesse         
PEC             1-1 Utrecht         
[Nov 22]
Ajax            5-0 Heracles        
Sparta          6-0 ADO             
Fortuna         1-3 Feyenoord       
RKC             1-1 Heerenveen      
Twente          1-1 PSV             
AZ              1-0 Emmen           

Round 10
[Nov 27]
Twente          0-2 RKC             
[Nov 28]
Emmen           0-5 Ajax            
ADO             1-1 Heerenveen      
VVV             2-2 PEC             
[Nov 29]
Vitesse         2-0 Fortuna         
Feyenoord       1-1 Utrecht         
Groningen       1-0 Willem II       
Heracles        1-2 AZ              
PSV             1-0 Sparta          

Round 11
[Dec 4]
Sparta          2-1 Emmen           
[Dec 5]
RKC             3-2 VVV             
Fortuna         3-2 Willem II       
Ajax            1-2 Twente          
PEC             2-1 Vitesse         
[Dec 6]
Feyenoord       0-0 Heracles        
AZ              1-2 Groningen       
Utrecht         1-1 ADO             
Heerenveen      2-2 PSV             

Round 12
[Dec 11]
Heracles        1-2 Fortuna         
[Dec 12]
Groningen       2-0 RKC             
Emmen           1-1 ADO             
Ajax            4-0 PEC             
[Dec 13]
Vitesse         1-1 Heerenveen      
Willem II       1-3 Sparta          
VVV             0-3 Feyenoord       
PSV             2-1 Utrecht         
Twente          1-3 AZ              

Round 13
[Dec 18]
PEC             0-0 Emmen           
[Dec 19]
Sparta          2-3 Groningen       
VVV             1-2 Twente          
RKC             1-4 PSV             
Utrecht         1-1 Fortuna         
[Dec 20]
Vitesse         1-0 Feyenoord       
Heerenveen      1-2 Heracles        
ADO             2-4 Ajax            
AZ              5-3 Willem II       

Round 14
[Dec 22]
Fortuna         2-1 RKC             
Emmen           2-3 Utrecht         
PSV             4-1 VVV             
Twente          0-2 Sparta          
[Dec 23]
AZ              3-1 Vitesse         
Willem II       1-1 Ajax            
ADO             0-2 PEC             
Groningen       0-1 Heracles        
Feyenoord       3-0 Heerenveen      

Round 15
[Jan 9]
RKC             0-1 ADO             
Emmen           1-4 Twente          
Heracles        0-2 Vitesse         
PEC             1-1 AZ              
Utrecht         2-2 Groningen       
[Jan 10]
Sparta          0-2 Feyenoord       
Heerenveen      1-3 Fortuna         
VVV             2-1 Willem II       
Ajax            2-2 PSV             

Round 16
[Jan 12]
Vitesse         1-0 Utrecht         
Heracles        4-0 Emmen           
[Jan 13]
PSV             1-3 AZ              
Fortuna         0-1 Sparta          
ADO             1-4 VVV             
Feyenoord       1-0 PEC             
[Jan 14]
Heerenveen      1-1 RKC             
Twente          1-3 Ajax            
Willem II       2-3 Groningen       

Round 17
[Jan 16]
Emmen           1-4 Vitesse         
Sparta          3-5 PSV             
PEC             0-2 Fortuna         
Utrecht         2-0 Heracles        
AZ              2-1 ADO             
[Jan 17]
RKC             1-1 Willem II       
Groningen       2-2 Twente          
VVV             1-1 Heerenveen      
Ajax            1-0 Feyenoord       

Halfway Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             17  13  2  2  58-13  41
 2.Vitesse (Arnhem)             17  12  2  3  31-13  38
 3.PSV (Eindhoven)              17  11  4  2  41-19  37
 4.Feyenoord (Rotterdam)        17  10  5  2  32-13  35
 5.AZ (Alkmaar)                 17   9  7  1  41-25  34
 6.FC Groningen                 17   9  4  4  25-21  31
 7.FC Twente (Enschede)         17   8  4  5  33-24  28
 8.SC Heerenveen                17   5  7  5  25-26  22
 9.Sparta Rotterdam             17   6  3  8  28-30  21
10.FC Utrecht                   17   4  9  4  22-24  21
11.Fortuna Sittard              17   5  4  8  25-34  19
12.Heracles Almelo              17   5  3  9  19-28  18
13.PEC Zwolle                   17   3  8  6  17-26  17
14.VVV-Venlo                    17   4  4  9  27-45  16
15.RKC Waalwijk                  17   3  5  9  15-29  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Willem II (Tilburg)          17   2  4 11  20-36  10
-------------------------------------------------------
17.ADO Den Haag                 17   2  4 11  16-41  10
18.FC Emmen                     17   0  5 12  17-45   5

Round 18
[Jan 22]
Willem II       1-3 PEC             
[Jan 23]
ADO             0-0 Emmen           
Vitesse         1-0 Groningen       
PSV             2-0 RKC             
Heracles        1-0 Heerenveen      
[Jan 24]
Fortuna         1-2 Ajax            
Twente          0-1 VVV             
Utrecht         1-0 Sparta          
Feyenoord       2-3 AZ              

Round 19
[Jan 26]
PEC             2-2 Heracles        
Emmen           0-2 PSV             
Groningen       3-0 ADO             
[Jan 27]
AZ              0-1 Utrecht         
RKC             1-2 Fortuna         
VVV             4-1 Vitesse         
Heerenveen      3-0 Feyenoord       
[Jan 28]
Sparta          0-0 Twente          
Ajax            3-1 Willem II       

Round 20
[Jan 30]
Heracles        1-0 Groningen       
Utrecht         3-3 PEC             
Fortuna         3-2 VVV             
Vitesse         1-1 RKC             
[Jan 31]
Twente          0-0 Heerenveen      
Feyenoord       3-1 PSV             
Willem II       2-0 Emmen           
ADO             1-1 Sparta          
AZ              0-3 Ajax            

Round 21
[Feb 5]
Fortuna         0-1 Heracles        
[Feb 6]
Emmen           0-1 AZ              
PEC             1-1 RKC             
PSV             3-0 Twente          
Heerenveen      1-0 Vitesse         
[Feb 24]
Willem II       1-1 ADO             
Groningen       0-0 Feyenoord       
[Mar 9]
VVV             0-1 Sparta          
[Apr 22]
Ajax            1-1 Utrecht         

Round 22
[Feb 12]
RKC             1-0 Emmen           
[Feb 13]
Groningen       1-0 PEC             
Sparta          1-2 Fortuna         
ADO             2-2 PSV             
Heracles        0-2 Ajax            
[Feb 14]
AZ              3-1 Heerenveen      
Utrecht         3-1 VVV             
Feyenoord       5-0 Willem II       
Vitesse         0-2 Twente          

Round 23
[Feb 19]
Willem II       0-6 Utrecht         
[Feb 20]
Emmen           3-2 PEC             
VVV             1-4 AZ              
Fortuna         2-0 ADO             
[Feb 21]
Twente          2-2 Feyenoord       
RKC             3-0 Heracles        
Heerenveen      1-1 Groningen       
PSV             3-1 Vitesse         
Ajax            4-2 Sparta          

Round 24
[Feb 26]
PEC             4-1 Heerenveen      
[Feb 27]
Utrecht         0-1 Emmen           
ADO             0-0 RKC             
Vitesse         4-1 VVV             
Heracles        2-2 Twente          
[Feb 28]
Sparta          0-2 Willem II       
Groningen       1-0 Fortuna         
PSV             1-1 Ajax            
AZ              4-2 Feyenoord       

Round 25
[Mar 5]
Emmen           1-1 Sparta          
[Mar 6]
Feyenoord       6-0 VVV             
Twente          1-1 Willem II       
Heerenveen      3-0 ADO             
RKC             1-2 Utrecht         
[Mar 7]
Ajax            3-1 Groningen       
Fortuna         1-3 PSV             
Heracles        2-1 PEC             
Vitesse         2-1 AZ              

Round 26
[Mar 13]
Willem II       3-1 Heerenveen      
ADO             1-2 Heracles        
AZ              4-1 Twente          
Groningen       1-1 Emmen           
Sparta          2-0 RKC             
[Mar 14]
VVV             1-3 Fortuna         
Utrecht         1-3 Vitesse         
PSV             1-1 Feyenoord       
PEC             0-2 Ajax            

Round 27
[Mar 19]
Heerenveen      0-0 Twente          
[Mar 20]
Fortuna         0-1 Utrecht         
Feyenoord       1-1 Emmen           
RKC             3-1 Groningen       
[Mar 21]
PEC             2-1 VVV             
AZ              2-0 PSV             
Vitesse         0-0 Willem II       
Heracles        1-1 Sparta          
Ajax            5-0 ADO             

Round 28
[Apr 3]
VVV             0-1 Groningen       
Twente          1-2 Vitesse         
Willem II       0-1 AZ              
Sparta          3-2 PEC             
[Apr 4]	
Feyenoord       2-0 Fortuna         
PSV             3-0 Heracles        
ADO             1-4 Utrecht         
Heerenveen      1-2 Ajax            
Emmen           3-1 RKC             

Round 29
[Apr 9]
Vitesse         0-0 ADO             
[Apr 10]
Heracles        4-0 Willem II       
Fortuna         1-3 Emmen           
AZ              2-0 Sparta          
PEC             1-0 Twente          
[Apr 11]
Utrecht         1-2 Feyenoord       
VVV             0-2 PSV             
Groningen       0-2 Heerenveen      
RKC             0-1 Ajax            

Round 30
[Apr 23]
Willem II       1-0 RKC             
[Apr 24]
Heerenveen      0-2 PEC             
PSV             1-0 Groningen       
Sparta          2-0 VVV             
[Apr 25]
Emmen           3-1 Heracles        
ADO             0-3 Fortuna         
Ajax            2-0 AZ              
Twente          1-2 Utrecht         
Feyenoord       0-0 Vitesse         

Round 31
[May 1]
Heracles        4-0 VVV             
Fortuna         3-0 Twente          
Vitesse         2-1 PEC             
RKC             1-3 AZ              
Utrecht         3-2 Willem II       
[May 2]
ADO             3-2 Feyenoord       
Groningen       1-2 Sparta          
Ajax            4-0 Emmen           
PSV             2-2 Heerenveen      

Round 32
[May 7]
Sparta          3-0 Vitesse         
[May 8]
Twente          1-1 Heracles        
Heerenveen      0-0 Utrecht         
AZ              1-0 Fortuna         
VVV             3-3 RKC             
[May 9]
Emmen           0-4 Groningen       
Feyenoord       0-3 Ajax            
PEC             0-1 ADO             
Willem II       0-2 PSV             

Round 33 [May 13]
ADO             1-4 Willem II       
Ajax            3-1 VVV             
Emmen           3-1 Heerenveen      
Groningen       0-0 AZ              
Fortuna         3-3 Vitesse         
Heracles        1-1 Feyenoord       
PSV             4-2 PEC             
RKC             2-1 Twente          
Sparta          0-0 Utrecht         

Round 34 [May 16]
AZ              5-0 Heracles        
Twente          3-2 ADO             
Utrecht         1-1 PSV             
Feyenoord       3-0 RKC             
PEC             1-0 Groningen       
Heerenveen      1-2 Sparta          
Vitesse         1-3 Ajax            
VVV             0-4 Emmen           
Willem II       2-1 Fortuna         

Final Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             34  28  4  2 102-23  88        Champions
 2.PSV (Eindhoven)              34  21  9  4  74-35  72
 3.AZ (Alkmaar)                 34  21  8  5  75-41  71
 4.Vitesse (Arnhem)             34  18  7  9  52-38  61
 5.Feyenoord (Rotterdam)        34  16 11  7  64-36  59        Conference League Playoff
 6.FC Utrecht                   34  13 14  7  52-41  53        Conference League Playoff
 7.FC Groningen                 34  14  8 12  40-37  50        Conference League Playoff
 8.Sparta Rotterdam             34  13  8 13  49-48  47        Conference League Playoff
 9.Heracles Almelo              34  12  8 14  42-53  44
10.FC Twente (Enschede)         34  10 11 13  48-50  41
11.Fortuna Sittard              34  12  5 17  50-58  41
12.SC Heerenveen                34   9 12 13  43-49  39
13.PEC Zwolle                   34   9 11 14  44-53  38
14.Willem II (Tilburg)          34   8  7 19  40-68  31
15.RKC Waalwijk                  34   7  9 18  33-55  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Emmen                     34   7  9 18  40-68  30        Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.VVV-Venlo                    34   6  5 23  43-91  23        Relegated
18.ADO Den Haag                 34   4 10 20  29-76  22        Relegated

Conference League Playoff

Semifinals [May 19]
Utrecht         1-0 Groningen       
Feyenoord       2-0 Sparta          

Final [May 23]
Feyenoord       2-0 Utrecht         

Nacompetitie

Round 1 [May 15]
NAC             4-1 Volendam        
De Graafschap   2-3 Roda JC         
Almere City     0-4 NEC             

Semifinals [May 20]
NEC             3-0 Roda JC         
Emmen           1-1 NAC             [aet, 3-4 pen]

NB: Emmen relegated

Final [May 23]
NAC             1-2 NEC             

NB: NEC promoted


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.SC Cambuur (Leeuwarden)      38  29  5  4 109-36  92  [*1]  Promoted
 2.Go Ahead Eagles (Deventer)   38  23  8  7  62-25  77  [*4]  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.De Graafschap (Doetinchem)   38  23  8  7  67-47  77  [*3]  Promotion Playoff
 4.Almere City FC               38  22  9  7  75-48  75  [*2]  Promotion Playoff
 5.NAC Breda                    38  22  7  9  75-41  73        Promotion Playoff
 6.FC Volendam                  38  19  9 10  79-52  66        Promotion Playoff
 7.NEC (Nijmegen)                38  20  6 12  68-45  66        Promotion Playoff
 8.Roda JC Kerkrade             38  15 12 11  67-61  57        Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Excelsior (Rotterdam)        38  14  6 18  65-66  48
10.TOP Oss                      38  13  8 17  40-57  47
11.MVV Maastricht               38  13  7 18  50-72  46
12.Helmond Sport                38  11 12 15  51-68  45
13.Telstar (Velsen)             38  10 11 17  57-61  41
14.Jong PSV (Eindhoven)         38  10 10 18  54-65  40  [!]
15.FC Eindhoven                 38  10 10 18  50-62  40
16.Jong Ajax (Amsterdam)        38  10 10 18  55-71  40  [!]
17.Jong AZ (Alkmaar)            38  11  5 22  56-92  38  [!]
18.Jong FC Utrecht              38  11  2 25  53-77  35  [!]
19.FC Den Bosch                 38   8  8 22  59-85  32
20.FC Dordrecht                 38   8  3 27  36-97  27

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted
    nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-19) behind Cambuur, qualified for promotion playoff
[*3] winners 3rd period (rounds 20-28), qualified for promotion playoff
[*4] runners-up 4th period (rounds 29-38) behind Cambuur, qualified for promotion playoff

Round 1
[Aug 28]
Jong Utrecht    1-2 Eindhoven       
Cambuur         2-0 NEC             
[Aug 29]
Jong PSV        1-6 Excelsior       
TOP             1-2 Helmond         
NAC             6-1 Jong AZ         
[Aug 30]
Telstar         2-2 Volendam        
Jong Ajax       0-4 Roda JC         
Dordrecht       0-0 Go Ahead        
Almere City     0-0 MVV             
[Aug 31]
De Graafschap   4-2 Den Bosch       

Round 2
[Sep 5]
Eindhoven       2-3 Telstar         
MVV             1-7 Cambuur         
Roda JC         3-0 TOP             
[Sep 6]
Excelsior       4-6 Almere City     
Den Bosch       2-1 Dordrecht       
Helmond         0-2 NAC             
[Sep 14]
Jong Ajax       1-2 Jong PSV        
Jong Utrecht    1-2 Jong AZ         
[Sep 15]
Volendam        1-3 NEC             
[Oct 13]	
Go Ahead        0-0 De Graafschap   

Round 3
[Sep 11]
Dordrecht       1-3 Excelsior       
Eindhoven       0-0 Helmond         
Volendam        0-1 Jong Utrecht    
Jong AZ         1-4 Jong PSV        
NEC             2-1 Jong Ajax       
Cambuur         0-2 Go Ahead        
[Sep 12]
De Graafschap   4-0 Roda JC         
[Sep 13]
Telstar         1-2 MVV             
[Sep 14]
NAC             2-1 Den Bosch       
[Sep 15]
Almere City     3-0 TOP             

Round 4
[Sep 18]
Helmond         0-1 Volendam        
Jong PSV        1-2 Eindhoven       
Go Ahead        0-3 Jong Ajax       
Roda JC         4-0 Dordrecht       
[Sep 19]
TOP             2-2 Cambuur         
[Sep 20]
NEC             0-1 Almere City     
[Sep 21]
Jong AZ         7-3 De Graafschap   
Jong Utrecht    0-2 NAC             
[Sep 22]
Excelsior       1-2 Telstar         
Den Bosch       2-0 MVV             

Round 5
[Sep 25]
Almere City     2-0 Helmond         
Dordrecht       2-0 Jong AZ         
MVV             3-0 TOP             
Cambuur         5-2 Jong Utrecht    
[Sep 26]
NAC             2-1 Jong PSV        
[Sep 27]
De Graafschap   2-0 NEC             
Volendam        0-0 Go Ahead        
[Sep 28]
Jong Ajax       3-0 Excelsior       
Telstar         6-1 Den Bosch       
[Sep 29]
Eindhoven       3-3 Roda JC         

Round 6
[Oct 2]
Go Ahead        2-3 Jong Utrecht    
Jong PSV        3-0 Telstar         
Jong AZ         3-3 MVV             
NAC             4-0 Jong Ajax       
[Oct 3]	
NEC             6-0 Eindhoven       
[Oct 4]
Roda JC         1-1 Volendam        
[Oct 5]
Excelsior       1-2 De Graafschap   
TOP             2-0 Dordrecht       
[Oct 6]
Helmond         1-5 Cambuur         
[Oct 15]
Den Bosch       1-1 Almere City     

Round 7
[Oct 9]
Eindhoven       1-1 Excelsior       
[Oct 10]
MVV             0-2 Go Ahead        
Almere City     2-1 Roda JC         
Telstar         1-1 TOP             
[Oct 11]
Cambuur         5-0 Dordrecht       
[Oct 12]
Den Bosch       1-2 Helmond         
[Oct 16]
Jong Ajax       3-2 Jong AZ         
Jong Utrecht    1-4 NEC             
Volendam        5-1 Jong PSV        
[Nov 11]
De Graafschap   1-0 NAC             

Round 8
[Oct 16]
Excelsior       2-0 MVV             
[Oct 17]
Go Ahead        3-0 Eindhoven       
[Oct 18]
Dordrecht       2-2 Almere City     
[Oct 19]
Helmond         1-2 De Graafschap   
Jong Ajax       3-2 Jong Utrecht    
Roda JC         1-1 Telstar         
Jong AZ         2-6 Volendam        
[Oct 20]
Jong PSV        1-1 NEC             
NAC             0-4 Cambuur         
TOP             2-0 Den Bosch       

Round 9
[Oct 23]
Volendam        7-1 Dordrecht       
MVV             1-5 Jong Ajax       
NEC             2-1 Go Ahead        
Telstar         2-0 Helmond         
Almere City     2-0 NAC             
De Graafschap   2-1 Jong PSV        
Den Bosch       0-1 Excelsior       
Eindhoven       3-0 Jong AZ         
Cambuur         3-0 Roda JC         
[Dec 14]
Jong Utrecht    0-1 TOP             

Round 10
[Oct 30]
Helmond         1-1 MVV             
Jong Ajax       1-4 Almere City     
NAC             0-1 NEC             
TOP             0-2 De Graafschap   
[Oct 31]
Go Ahead        0-0 Excelsior       
Roda JC         0-0 Den Bosch       
[Nov 1]
Volendam        2-0 Eindhoven       
[Nov 2]
Jong AZ         1-1 Telstar         
[Nov 3]
Dordrecht       0-3 Jong Utrecht    
[Nov 30]
Jong PSV        0-1 Cambuur         

Round 11
[Nov 6]
Den Bosch       1-2 Jong PSV        
MVV             1-4 NAC             
Almere City     2-0 Jong AZ         
NEC             2-2 Helmond         
[Nov 7]
De Graafschap   2-5 Volendam        
Cambuur         2-3 Jong Ajax       
[Nov 8]
Eindhoven       5-1 Dordrecht       
Jong Utrecht    2-0 Roda JC         
[Nov 10]
Excelsior       3-0 TOP             
Telstar         1-2 Go Ahead        

Round 12
[Nov 13]
Helmond         2-1 Excelsior       
TOP             0-1 Eindhoven       
[Nov 14]
Dordrecht       0-2 De Graafschap   
NAC             1-0 Telstar         
Roda JC         2-0 MVV             
[Nov 15]
Go Ahead        3-0 Den Bosch       
Cambuur         7-2 Almere City     
[Nov 23]
Jong AZ         0-3 NEC             
Jong Ajax       1-1 Volendam        
[Nov 24]
Jong PSV        1-1 Jong Utrecht    

Round 13
[Nov 19]
Telstar         2-0 Dordrecht       
De Graafschap   0-2 Cambuur         
[Nov 20]
Excelsior       4-1 Jong AZ         
Volendam        1-1 TOP             
NEC             1-1 Roda JC         
Den Bosch       2-2 Jong Ajax       
Jong Utrecht    2-1 Helmond         
MVV             3-3 Jong PSV        
[Nov 21]
Eindhoven       2-4 NAC             
Almere City     3-0 Go Ahead        

Round 14
[Nov 27]
Cambuur         3-1 Den Bosch       
TOP             0-0 NAC             
Volendam        2-2 Almere City     
Helmond         1-0 Jong PSV        
[Nov 28]
Roda JC         3-1 Excelsior       
Dordrecht       3-1 Jong Ajax       
[Nov 29]
Eindhoven       3-2 De Graafschap   
[Nov 30]
Jong Utrecht    1-2 Telstar         
NEC             2-1 MVV             
[Dec 1]
Go Ahead        0-1 Jong AZ         

Round 15
[Dec 4]
MVV             2-3 De Graafschap   
Telstar         1-2 Cambuur         
Almere City     4-1 Jong Utrecht    
Helmond         0-2 Go Ahead        
[Dec 5]
Jong AZ         0-1 TOP             
Jong PSV        1-1 Roda JC         
[Dec 6]
Den Bosch       2-2 NEC             
NAC             0-1 Dordrecht       
[Dec 7]
Jong Ajax       1-1 Eindhoven       
Excelsior       2-3 Volendam        

Round 16
[Dec 11]
Volendam        6-0 Den Bosch       
Jong Utrecht    3-2 Excelsior       
TOP             3-2 Jong PSV        
De Graafschap   2-2 Jong Ajax       
Go Ahead        0-0 NAC             
Telstar         2-3 Almere City     
[Dec 12]
Dordrecht       1-2 NEC             
Cambuur         2-0 Jong AZ         
Eindhoven       4-0 MVV             
[Dec 14]
Roda JC         2-2 Helmond         

Round 17
[Dec 18]
Den Bosch       1-1 Eindhoven       
NAC             3-0 Volendam        
Jong AZ         2-2 Helmond         
MVV             3-1 Dordrecht       
[Dec 19]
De Graafschap   3-1 Jong Utrecht    
NEC             0-1 TOP             
[Dec 20]
Excelsior       0-1 Cambuur         
Roda JC         0-3 Go Ahead        
[Dec 21]
Jong PSV        1-2 Almere City     
Jong Ajax       1-2 Telstar         

Round 18
[Jan 2]
Helmond         5-2 Dordrecht       
Almere City     1-0 De Graafschap   
[Jan 3]
Excelsior       0-3 NAC             
Eindhoven       2-5 Cambuur         
Telstar         5-2 NEC             
Volendam        0-1 MVV             
[Jan 4]
Jong AZ         0-1 Roda JC         
Jong Utrecht    3-1 Den Bosch       
[Jan 5]
Jong PSV        2-3 Go Ahead        
TOP             1-0 Jong Ajax       

Round 19
[Jan 8]
De Graafschap   2-0 Telstar         
MVV             0-2 Jong Utrecht    
NEC             3-2 Excelsior       
Almere City     0-0 Eindhoven       
NAC             2-2 Roda JC         
Cambuur         0-1 Volendam        
[Jan 9]
Jong Ajax       2-2 Helmond         
[Jan 10]
Go Ahead        1-0 TOP             
[Jan 11]
Den Bosch       1-2 Jong AZ         
Dordrecht       2-3 Jong PSV        

Halfway Table:

 1.SC Cambuur (Leeuwarden)      19  15  1  3  58-18  46  [*1]
 2.Almere City FC               19  13  5  1  42-22  44  [*2]
-------------------------------------------------------
 3.De Graafschap (Doetinchem)   19  12  2  5  38-28  38
 4.NAC Breda                    19  11  3  5  35-17  36
 5.NEC (Nijmegen)                19  10  4  5  36-25  34
 6.FC Volendam                  19   9  6  4  44-23  33
 7.Go Ahead Eagles (Deventer)   19   9  5  5  24-15  32
 8.Telstar (Velsen)             19   8  4  7  34-28  28
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Eindhoven                 19   7  6  6  32-34  27
10.Roda JC Kerkrade             19   6  8  5  29-26  26
11.Jong FC Utrecht              19   8  1 10  30-35  25  [!]
12.TOP Oss                      19   7  4  8  16-24  25
13.Jong Ajax (Amsterdam)        19   6  5  8  33-37  23  [!]
14.Helmond Sport                19   5  6  8  24-32  21
15.Excelsior (Rotterdam)        19   6  2 11  34-35  20
16.Jong PSV (Eindhoven)         19   5  4 10  30-38  19  [!]
17.MVV Maastricht               19   4  4 11  22-44  16
18.Jong AZ (Alkmaar)            19   4  3 12  25-48  15  [!]
19.FC Den Bosch                 19   2  5 12  19-43  11
20.FC Dordrecht                 19   3  2 14  18-51  11

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted
    nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-19) behind Cambuur, qualified for promotion playoff 

Round 20
[Jan 15]
Excelsior       1-0 Eindhoven       
Dordrecht       0-0 Volendam        
Roda JC         1-3 De Graafschap   
Go Ahead        3-0 MVV             
Helmond         4-0 Den Bosch       
Jong AZ         2-5 Almere City     
[Jan 16]
TOP             1-4 Telstar         
[Jan 17]
NEC             0-0 Cambuur         
[Jan 18]
Jong Utrecht    1-2 Jong Ajax       
Jong PSV        1-1 NAC             

Round 21
[Jan 22]
MVV             1-1 Helmond         
Cambuur         5-1 Jong PSV        
Almere City     3-0 Dordrecht       
Telstar         2-2 Jong AZ         
[Jan 23]
Den Bosch       1-1 NAC             
TOP             1-3 Excelsior       
[Jan 24]
Volendam        1-4 De Graafschap   
Roda JC         2-1 Jong Utrecht    
[Jan 25]
Jong Ajax       0-2 Go Ahead        
Eindhoven       0-1 NEC             

Round 22
[Jan 29]
Helmond         1-1 Telstar         
Jong PSV        1-2 Jong Ajax       
De Graafschap   2-1 TOP             
NEC             2-0 Jong Utrecht    
[Jan 30]
Excelsior       4-4 Den Bosch       
Dordrecht       0-5 Roda JC         
[Jan 31]
Cambuur         2-0 MVV             
[Feb 1]
Jong AZ         3-2 Eindhoven       
NAC             4-0 Almere City     
[Feb 2]
Go Ahead        1-3 Volendam        

Round 23
[Feb 5]
Eindhoven       0-2 Go Ahead        
TOP             6-0 Jong AZ         
Volendam        0-2 Excelsior       
Roda JC         5-1 Jong PSV        
[Feb 6]
Den Bosch       2-3 De Graafschap   
MVV             2-1 NEC             
[Feb 16]
Helmond         2-1 Almere City     
Telstar         1-2 NAC             
[Feb 19]
Jong Ajax       1-1 Cambuur         
[Mar 2]
Jong Utrecht    3-1 Dordrecht       

Round 24
[Feb 12]
Jong AZ         3-2 Jong Utrecht    
NAC             2-1 Eindhoven       
[Feb 13]
Go Ahead        1-0 Telstar         
De Graafschap   1-0 MVV             
Jong Ajax       1-2 Dordrecht       
[Feb 15]
Excelsior       1-3 Roda JC         
[Feb 16]
Cambuur         3-0 TOP             
[Feb 23]
Jong PSV        2-2 Helmond         
[Mar 2]
NEC             4-1 Den Bosch       
[Mar 3]
Almere City     1-2 Volendam        

Round 25
[Feb 19]
Dordrecht       2-3 NAC             
Jong PSV        1-0 Den Bosch       
Helmond         1-2 Roda JC         
Telstar         1-1 Eindhoven       
[Feb 20]
TOP             2-4 Almere City     
MVV             1-0 Excelsior       
[Feb 21]
NEC             1-2 De Graafschap   
[Feb 22]
Jong AZ         0-3 Go Ahead        
Jong Utrecht    1-3 Cambuur         
[Feb 23]
Volendam        3-2 Jong Ajax       

Round 26
[Feb 26]
Go Ahead        1-0 Jong PSV        
MVV             2-0 Telstar         
De Graafschap   1-1 Jong AZ         
Den Bosch       3-0 Jong Utrecht    
[Feb 27]
Roda JC         1-3 NEC             
Eindhoven       1-1 Volendam        
Dordrecht       2-1 Helmond         
[Feb 28]
Almere City     0-2 Cambuur         
[Mar 1] 
Excelsior       5-1 Jong Ajax       
NAC             3-0 TOP             

Round 27
[Mar 5]
Helmond         0-7 NEC             
Jong Utrecht    0-1 MVV             
Cambuur         3-1 Telstar         
TOP             0-4 Go Ahead        
[Mar 6]
Almere City     4-1 Excelsior       
Volendam        3-4 Roda JC         
[Mar 7]
De Graafschap   1-0 Eindhoven       
[Mar 8]
Jong Ajax       1-2 Den Bosch       
Jong AZ         2-3 NAC             
[Mar 9]
Jong PSV        0-1 Dordrecht       

Round 28 [Mar 12]
MVV             3-2 Jong AZ         
Eindhoven       1-3 Almere City     
Excelsior       2-0 Jong Utrecht    
Den Bosch       1-5 Volendam        
Dordrecht       1-3 TOP             
NEC             2-0 Jong PSV        
Go Ahead        0-0 Cambuur         
NAC             3-2 Helmond         
Roda JC         2-2 Jong Ajax       
Telstar         1-2 De Graafschap   

Round 29
[Mar 19]
Almere City     2-0 Den Bosch       
De Graafschap   1-1 Excelsior       
Volendam        2-1 NAC             
Go Ahead        5-1 Dordrecht       
Helmond         2-1 Jong Utrecht    
Jong Ajax       4-3 MVV             
Jong PSV        3-0 Jong AZ         
Telstar         3-1 Roda JC         
TOP             2-1 NEC             
[Mar 22]
Cambuur         3-0 Eindhoven       

Round 30
[Mar 15]
Jong AZ         2-1 Jong Ajax       
Jong Utrecht    1-6 Jong PSV        
NEC             1-0 Volendam        
[Mar 26]
MVV             2-0 Almere City     
Eindhoven       0-0 TOP             
[Mar 28]
Excelsior       0-3 Helmond         
Roda JC         3-1 Cambuur         
NAC             3-1 De Graafschap   
[Mar 29]
Dordrecht       1-0 Telstar         
Den Bosch       3-3 Go Ahead        

Round 31 [Apr 2]
Go Ahead        0-0 Roda JC         
Almere City     2-0 NEC             
De Graafschap   0-3 Dordrecht       
Excelsior       0-0 Jong PSV        
Den Bosch       1-0 TOP             
Volendam        0-3 Cambuur         
Helmond         2-0 Jong AZ         
Jong Ajax       1-1 NAC             
MVV             2-0 Eindhoven       
Telstar         2-3 Jong Utrecht    

Round 32
[Apr 5]
NEC             1-1 Telstar         
Dordrecht       1-5 Eindhoven       
Helmond         1-1 Jong Ajax       
Jong AZ         2-1 Den Bosch       
Jong Utrecht    0-1 De Graafschap   
Jong PSV        3-1 MVV             
NAC             0-1 Go Ahead        
Cambuur         7-2 Excelsior       
TOP             2-0 Volendam        
Roda JC         abd Almere City     [abandoned at 0-0 in 67' due to snow]
[Apr 9]
Roda JC         0-0 Almere City     [remaining 23']

Round 33
[Apr 9]
NAC             3-1 Jong Utrecht    
Excelsior       2-1 NEC             
Den Bosch       3-5 Cambuur         
Eindhoven       0-2 Jong PSV        
Volendam        5-1 Helmond         
Jong Ajax       0-1 TOP             
[Apr 11]
De Graafschap   1-0 Go Ahead        
[Apr 12]
Almere City     1-1 Telstar         
Jong AZ         4-0 Dordrecht       
MVV             2-4 Roda JC         

Round 34
[Apr 16]
NEC             3-2 Jong AZ         
Dordrecht       2-6 Den Bosch       
Eindhoven       3-0 Jong Ajax       
Jong Utrecht    2-3 Volendam        
Roda JC         3-3 NAC             
Cambuur         4-1 Helmond         
Telstar         1-1 Excelsior       
TOP             2-2 MVV             
[Apr 17]
Go Ahead        3-0 Almere City     
[Apr 19]
Jong PSV        0-2 De Graafschap   

Round 35
[Apr 23]
Helmond         1-0 Eindhoven       
NAC             1-2 Excelsior       
De Graafschap   2-2 Almere City     
Den Bosch       7-0 Roda JC         
Dordrecht       0-1 MVV             
Jong Ajax       0-1 NEC             
Jong AZ         2-4 Cambuur         
Jong Utrecht    0-1 Go Ahead        
[Apr 25]
Volendam        2-0 Telstar         
[May 3]
Jong PSV        0-0 TOP             

Round 36
[Apr 30]
Almere City     1-0 Jong Ajax       
Excelsior       3-0 Dordrecht       
Eindhoven       1-0 Den Bosch       
MVV             2-2 Volendam        
Roda JC         0-1 Jong AZ         
Cambuur         1-1 De Graafschap   
Telstar         2-2 Jong PSV        
TOP             0-4 Jong Utrecht    
[May 2]
Go Ahead        5-1 Helmond         
[May 3]
NEC             0-2 NAC             

Round 37 [May 7]
Den Bosch       4-1 Telstar         
Dordrecht       0-1 Cambuur         
Go Ahead        2-1 NEC             
Helmond         1-1 TOP             
Jong Ajax       1-1 De Graafschap   
Jong AZ         2-1 Excelsior       
Jong Utrecht    1-3 Almere City     
Jong PSV        0-1 Volendam        
NAC             2-0 MVV             
Roda JC         2-1 Eindhoven       

Round 38 [May 12]
Almere City     1-1 Jong PSV        
De Graafschap   0-0 Helmond         
Excelsior       0-1 Go Ahead        
Eindhoven       2-2 Jong Utrecht    
Volendam        2-1 Jong AZ         
MVV             3-1 Den Bosch       
NEC             2-1 Dordrecht       
Cambuur         3-2 NAC             
Telstar         1-2 Jong Ajax       
TOP             2-0 Roda JC         

Final Table:

 1.SC Cambuur (Leeuwarden)      38  29  5  4 109-36  92  [*1]  Promoted
 2.Go Ahead Eagles (Deventer)   38  23  8  7  62-25  77  [*4]  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.De Graafschap (Doetinchem)   38  23  8  7  67-47  77  [*3]  Promotion Playoff
 4.Almere City FC               38  22  9  7  75-48  75  [*2]  Promotion Playoff
 5.NAC Breda                    38  22  7  9  75-41  73        Promotion Playoff
 6.FC Volendam                  38  19  9 10  79-52  66        Promotion Playoff
 7.NEC (Nijmegen)                38  20  6 12  68-45  66        Promotion Playoff
 8.Roda JC Kerkrade             38  15 12 11  67-61  57        Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Excelsior (Rotterdam)        38  14  6 18  65-66  48
10.TOP Oss                      38  13  8 17  40-57  47
11.MVV Maastricht               38  13  7 18  50-72  46
12.Helmond Sport                38  11 12 15  51-68  45
13.Telstar (Velsen)             38  10 11 17  57-61  41
14.Jong PSV (Eindhoven)         38  10 10 18  54-65  40  [!]
15.FC Eindhoven                 38  10 10 18  50-62  40
16.Jong Ajax (Amsterdam)        38  10 10 18  55-71  40  [!]
17.Jong AZ (Alkmaar)            38  11  5 22  56-92  38  [!]
18.Jong FC Utrecht              38  11  2 25  53-77  35  [!]
19.FC Den Bosch                 38   8  8 22  59-85  32
20.FC Dordrecht                 38   8  3 27  36-97  27

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted
    nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-19) behind Cambuur, qualified for promotion playoff
[*3] winners 3rd period (rounds 20-28), qualified for promotion playoff
[*4] runners-up 4th period (rounds 29-38) behind Cambuur, qualified for promotion playoff



2019/20.

2019/20 (amateur level).

2020/21 (amateur level).

2021/22.

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 19 Aug 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.