Netherlands - Foundation Dates


  • Professional Clubs
  • All Clubs
  • About this document

  • Professional Clubs

    Clubname		City		Foundation Date
    
    ADO Den Haag		Den Haag	ADO: February 1 1805
    					FC Den Haag : July 1 1971 (Merged with ADO)
    AFC Ajax		Amsterdam	March 18 1900
    AZ			Alkmaar		July 11 1967 (Formed when Alkmaar NV merged with						 FC Zaanstreek and became AZ'67).
    FC Den Bosch		Den Bosch	August 18 1964
    SC Cambuur		Leeuwarden	June 19 1964
    Dordrecht '90		Dordrecht	July 1 1990 (merged with SVV Schiedam in 1991)
    EV Eindhoven		Eindhoven	November 16 1909
    BV Emmen		Emmen		August 21 1925
    Excelsior		Rotterdam	July 23 1902
    SC Feyenoord		Rotterdam	July 19 1908
    Fortuna Sittard		Sittard		July 1 1968 (Formed when Fortuna 54 Geleen merged 						Sittardia).
    Go Ahead Eagles 	Deventer	July 31 1971
    De Graafschap		Doetinchem	Februari 15 1954
    FC Groningen		Groningen	June 16 1971 (Split away from GVAV Groningen).
    Haarlem 		Haarlem		October 1 1889
    SC Heerenveen		Heerenveen	July 20 1920
    Helmond Sport		Helmond 	July 27 1967  (Split away from Helmondia '55)
    SC Heracles		Almelo		May 3 1903
    MVV			Maastricht	April 2 1902
    NAC			Breda		September 19 1912
    NEC			Nijmegen	January 15 1900
    PSV			Eindhoven	August 31 1913
    RBC			Roosendaal	July 31 1912
    RKC Waalwijk		Waalwijk	August 26 1940
    Roda JC 		Kerkrade	June 27 1962 (When Roda Sport and Rapid JC merged).
    Sparta			Rotterdam	April1 1888
    Telstar			IJmuiden	July 17 1963 (When Stormvogels and  VSV merged).
    TOP Oss	        	Oss		April 9 1928
    FC Twente		Enschede	July 1 1965 (When SC Enschede and Enschedese Boys 						merged).
    FC Utrecht		Utrecht		July 1 1970 (DOS, Elinkwijk and Velox merged).
    SC Veendam		Veendam 	September 4 1894
    Vitesse			Arnhem		May 14 1892
    Volendam		Volendam	June 1 1920
    VVV			Venlo		November 26 1954
    Willem II		Tilburg		August 12 1896
    FC Zwolle		Zwolle		July 1 1991 (Split away from PEC Zwolle)
    

    All Clubs

    
    districts according to the 'old' system:
    
    west 1 : noord-holland and utrecht.
    west 2 : zuid-holland.
    noord  : friesland, groningen en drente.
    oost   : overijssel en gelderland.
    zuid 1 : zeeland en noord-brabant.
    zuid 2 : limburg.
    
    
    Aalsmeer                Aalsmeer                 W1        15-09-1919
    Aardenburg              Aardenburg               Z1        02-03-1933
    ABS                     Bathmen                  O         07-08-1930
    Achates                 Otterum                  Z2        05-08-1945
    Achilles                Enschede                 O         13-06-1924
    Achilles'12             Hengelo                  O         28-03-1912
    Achilles'29             Groesbeek                O         01-06-1929
    Achilles'94             Assen                    N         24-12-1894
    Actief                  Paterswolde              N         27-09-1927
    ACV                     Assen                    N         08-04-1939
    AD'69                   Aalten                   O         01-02-1920
    ADM                     Amsterdam                W1        06-06-1946
    ADO                     Den Haag                 W2        01-02-1905
    ADO'20                  Heemskerk                W1        15-05-1920
    Aduard                                           N         01-07-1972
    Advendo                 Breda                    Z1        04-05-1932
    AFC                     Amsterdam                W1        18-01-1895
    AFC'34                  Alkmaar                  W1        01-06-1934
    AGOVV                   Apeldoorn                O         25-02-1913
    AGT                     Amsterdam                W1        09-12-1919
    Ajax                    Amsterdam                W1        18-03-1900
    Akkrum                                           N         15-04-1926
    Albatross               Apeldoorn                O         01-10-1919
    De Alblas               Oud-Alblas               W2        14-07-1953
    Alblasserdam            Alblasserdam             W2        07-05-1928
    Alcides                 Meppel                   N         14-11-1907
    Alcmaria Victrix        Alkmaar                  W1        01-01-1898
    Alexandria'66           Rotterdam                W2        26-10-1966
    Alkmaarse Boys          Alkmaar                  W1        08-07-1931
    Alliance                Roosendaal               Z1        09-04-1918
    Almania                 Broek-Sittard            Z2        19-03-1919
    Almelo                  Almelo                   O         17-12-1914
    Almen                                            O         09-04-1952
    Almkerk                                          W2        04-10-1945
    Alphen                  Alphen a/d Rijn          W2        01-03-1909
    Alphense Boys           Alphen a/d Rijn          W2        01-06-1930
    Altena                  Nieuwendijk              Z1        17-07-1945
    Alteveer                                         N         01-06-1946
    Altior Langeraar        Ter Aar                  W2        01-07-1945
    Altius                  Hilversum                W1        24-09-1931
    Always Forward          Hoorn                    W1        04-04-1921
    FC Amboina              Assen                    N         30-04-1962
    Ameide                                           W2        14-08-1945
    America                 America                  Z2        20-06-1920
    SC Amersfoort                                    W1        30-07-1973
    Amicitas                Meerssen                 Z2        03-11-1956
    Amicitia VMC            Groningen                N         11-11-1929
    FC Amstelland           Amsterdam                W1        01-06-1974
    Amstelveen              Amstelveen               W1        25-10-1947
    FC Amsterdam            Amsterdam                W1        20-06-1972
    Amsvorde                Amersfoort               W1        11-03-1925
    AMVJ                    Amsterdam                W1        01-09-1922
    SC Angelslo             Emmen                    N         29-12-1965
    Angeren                                          O         01-07-1942
    Animo                   Amsterdam                W1        19-05-1920
    Anjum                                            N         01-09-1946
    Annen                                            N         16-08-1946
    Apeldoorn               Apeldoorn                O         01-06-1946
    Apeldoornse Boys        Apeldoorn                O         23-10-1918
    Apollo'69               's-Gravenpolder          Z1        13-02-1967
    Appingedam              Appingedam               N         08-05-1919
    APWC                    Amersfoort               W1        03-05-1923
    ARC                     Alphen a/d Rijn          W2        22-02-1927
    Archipel                Den Haag                 W2        01-06-1920
    Argon                   Mijdrecht                W1        01-07-1971
    Aristos                 Amsterdam                W1        11-01-1955
    Arnemuiden              Arnemuiden               Z1        26-11-1945
    Arnhemse Boys           Arnhem                   O         19-06-1919
    ASV Arsenal             Amsterdam                W1        01-10-1956
    ASC                     Leiden                   W2        01-06-1892
    ASH                     Hellouw                  W2        01-06-1946
    FC Assen                Assen                    N         31-01-1946
    Asser Boys              Assen                    N         13-10-1919
    Astrea                  Groningen                N         01-03-1932
    ASV'33                  Aarle-Rixtel             Z1        17-01-1933
    ASV'57                  Aadorp                   O         01-08-1957
    ASVB                    Blijham                  N         01-02-1945
    ASVO                    Overdinkel               O         02-05-1920
    ASW                     Dordrecht                W2        09-08-1920
    ASWH                    Hendrik-Ido-Ambacht      W2        01-08-1929
    ATC'65                  Hengelo                  O         29-11-1965
    Audacia                 Moergestel               Z1        16-08-1948
    Avanti-Wilskracht       Glanerbrug               O         06-07-1930
    AVW'66                  Westervoort              O         10-02-1966
    AWC                     Wychen                   O         28-04-1932
    Axel                    Axel                     Z1        23-06-1911
    AZ'67                   Alkmaar                  W1        01-08-1955
    AZC                     Zutphen                  O         31-07-1918
    AZSV                    Aalten                   O         05-06-1948
    AZVV                    Axel                     Z1        01-09-1949
    Baardwijk               Waalwijk                 Z1        19-03-1919
    Baarlo                  Baarlo                   Z2        01-03-1927
    Baarn                   Baarn                    W1        20-03-1908
    Balk                    Balk                     N         07-01-1946
    Barendrecht             Barendrecht              W2        12-02-1926
    Bareveld                Wildervank               N         17-10-1946
    Baronie                 Breda                    Z1        04-07-1926
    BAS                     Biddinghuizen            O         17-09-1964
    De Bataven              Gendt                    O         27-03-1932
    BATO                    Winschoten               N         11-08-1920
    Bavel                                            Z1        01-11-1937
    BCV                     Bergum                   N         27-05-1949
    Beatrix'63              Den Bosch                Z1        18-01-1963
    BEC                     Delft                    W2        01-05-1916
    Bedum                                            N         30-08-1933
    Beekbergen                                       O         23-07-1930
    Beek Vooruit            Prinsenbeek              Z1        01-07-1946
    Beesd                   Beesd (Geldermalsen)     Z1        01-06-1959
    Be Fair                 Waddinxveen              W2        01-08-1953
    Beilen                                           N         21-06-1930
    Bekkerveld              Heerlen                  Z2        28-05-1944
    Belfeldia               Belfeld                  Z2        01-06-1924
    Bellingwolde                                     N         01-11-1928
    Bennekom                                         O         29-09-1954
    Be Quick                Groningen                N         10-04-1887
    Be Quick                Zutphen                  O         09-04-1902
    Be Quick'28             Zwolle                   O         22-11-1928
    Berdos                  Bergen                   W1          -03-1932
    Be Ready                Hank                     Z1        01-05-1927
    Bergambacht                                      W2        15-04-1933
    Bergentheim             Bergentheim              O         22-08-1944
    Bergeijk                Bergeijk                 Z1        28-02-1928
    Berghuizen              Oldenzaal                O         22-11-1947
    Berkdijk                Kaatsheuvel              Z1        11-08-1946
    Berkum                  Zwolle                   O         21-06-1961
    Bernardus               Hazerswoude-Rijndijk     W2        01-06-1947
    Best Vooruit            Best                     Z1        01-07-1930
    Beuningse Boys          Beuningen                O         22-07-1945
    De Beursbengels         Amsterdam                W1        30-03-1965
    Beverwijk               Beverwijk                W1        19-03-1919
    BEVO                    Helden-Beringen          Z2        28-04-1948
    BFC                     Bussum                   W1        01-05-1920
    Biervliet                                        Z1        27-03-1927
    Bieslo                  Beesel                   Z2        05-08-1919
    Black Boys              Sneek                    N         14-05-1924
    Bladella                Bladel                   Z1        10-08-1910
    Blauw-Geel'38           Veghel                   Z1        21-06-1938
    Blauw-Geel'55           Ede                      O         01-08-1955
    Blauw-Wit               Amsterdam                W1        01-06-1902
    Blauw-Wit H             Nijmegen                 O         14-11-1914
    Blauw-Wit               Wormerveer               W1        16-10-1934
    Blauw-Wit'34            Leeuwarden               N         28-04-1934
    De Blauwwitters         Borne                    O         01-07-1932
    Blauw-Zwart             Wassenaar                W2        29-06-1921
    Blerick                                          Z2        01-05-1930
    De Blesse                                        N         29-07-1931
    Bloemendaal                                      W1        15-11-1902
    Bloemhof                Rotterdam                W2        02-07-1921
    BMC                     Berlicum                 Z1        15-04-1945
    BMT                     Den Haag                 W2        01-06-1959
    BNC                     Finsterwolde             N         01-09-1940
    Bodegraven                                       W2        01-04-1920
    Boeimeer                Breda                    Z1        15-05-1921
    BOL                     Broek op Langendijk      W1        26-07-1949
    Bolnes                                           W2        18-09-1920
    Bolswardia              Bolsward                 N         23-09-1947
    Bonifacius Boys         Haaksbergen              O         24-02-1934
    Borger                                           N         01-06-1946
    Borgercompagnie         Borgercompagnie          N         29-07-1949
    Born                                             Z2        23-08-1933
    Borne                                            O         15-03-1912
    Boskant                 St.Oedenrode             Z1        07-11-1949
    Boxtel                                           Z1        01-09-1941
    BPC                     Amsterdam                W1        01-08-1922
    Braakhuizen             Geldrop                  Z1        21-05-1949
    Brabantia               Eindhoven                Z1        01-03-1922
    Brakel                                           Z1        29-04-1946
    Brakkenstein            Nijmegen                 O         05-08-1918
    Brandweer               Amsterdam                W1        10-04-1921
    Brederodes              Vianen                   W1        21-03-1921
    Breskens                Breskens                 Z1        01-05-1920
    Brevendia               Stramproy                Z2        23-03-1923
    Brink en Orden          Apeldoorn                O         01-04-1927
    Broekland                                        O         10-07-1945
    Broekster Boys          Damwoude                 N         27-05-1956
    Bruse Boys              Bruinisse                Z1        23-08-1955
    BSC                     Roosendaal               Z1        16-03-1928
    BSVV                    Bovensmilde              N           -12-1949
    Buchten                                          Z2        15-06-1920
    Budel                                            Z1        01-08-1929
    Buinerveen              Buinerveen               N         01-04-1946
    Buitenpost                                       N         01-05-1942
    Bunde                                            Z2        06-07-1934
    Bunnik'73                                        W1        13-09-1945
    BVC                     De Bilt                  W1        12-05-1921
    BVC'12                  Beek bij Nijmegen        O         05-05-1912
    BVC'54                  Oosterhout               Z1        25-06-1954
    BVH                     Arnhem                   O         26-05-1935
    BVV                     Den Bosch                Z1        08-10-1906
    BWO                     Hengelo                  O         01-06-1929
    CAB                     Bolsward                 N         07-04-1905
    Caesar                  Beek                     Z2        20-06-1920
    SC Cambuur              Leeuwarden               N         19-06-1964
    Candia'66               Rhenen                   W1        01-07-1966
    Capelle                 Capelle a/d IJssel       W2        20-02-1930
    CDN                     Driebergen-Rijsenburg    W1        01-05-1939
    CEC                     Emmer-Compascuum         N         01-08-1911
    Celeritas               Den Haag                 W2        09-05-1907
    Celeritudo              Utrecht                  W1        04-02-1946
    Chevremont                                       Z2        24-06-1910
    CHRC                    Renkum                   O         11-01-1946
    Chrislandia             Heiningen                Z1        19-02-1948
    De CJV'ers              Deventer                 O         07-04-1927
    CJVV                    Amersfoort               W1        20-03-1920
    CKC                     Capelle a/d IJssel       W2        04-05-1928
    Clinge                                           Z1        11-04-1927
    Cluzona                 Wouw                     Z1        01-07-1937
    COAL                    Rotterdam                W2        14-04-1919
    Colmschate                                       O         28-08-1933
    Concordia               Delft                    W2        15-10-1885
    Concordia-SVD           Den Bosch                Z1        15-05-1929
    Concordia               Wehl                     O         11-08-1914
    Concordia'34            Millingen/Rijn           O         15-06-1934
    Constantia              Wanroy                   Z1        25-05-1925
    Corenos                 Roodeschool              N         01-07-1963
    Coriovallum             Heerlen                  Z2        06-04-1960
    COV                     Geleen                   Z2        09-06-1962
    Crescentia              Tungelroy (Weert)        Z2        28-03-1943
    CSV'28                  Zwolle                   O         07-05-1928
    CSVC                    Coevorden                N         01-07-1961
    CSV-Dindua              Enkhuizen                W1        26-04-1928
    CSW                     Wilnis                   W1        07-06-1946
    CUPA                    Bussloo                  O         01-06-1947
    CVSB                    Scheemda                 N         22-06-1947
    CVV                     Rotterdam                W2        12-07-1908
    CVVB                    Bedum                    N         23-04-1948
    CVVO                    Lemmer                   N         13-06-1947
    Daarlerveen             Daarlerveen              O         01-07-1948
    Dalen                   Dalen                    N         23-07-1930
    Daventria               Deventer                 O         05-05-1906
    DAW                     Schaijk                  Z1        31-08-1939
    DBGC                    Oude-Tonge               W2        01-06-1957
    DBSV                    Maastricht               Z2        01-09-1935
    DCG                     Amsterdam                W1        06-11-1920
    DCL                     Rotterdam                W2        12-07-1921
    DCO                     Haarlem                  W1        08-05-1930
    DCS                     Zevenaar                 O         15-11-1925
    DCV                     Krimpen a/d IJssel       W2        01-11-1919
    Dedemsvaart             Dedemsvaart              O         21-07-1929
    DEH                     Rotterdam                W2        23-09-1932
    Delfia                  Delft                    W2        21-04-1907
    Delfstrahuizen                                   N         17-08-1934
    Delft                   Delft                    W2        19-11-1914
    Delta Lloyd             Amsterdam                W1        30-07-1932
    DEM                     Beverwijk                W1        01-10-1922
    Den Bommel                                       W2        17-06-1947
    FC Den Bosch'67         Den Bosch                Z1        18-08-1964
    Den Dungen                                       Z1        08-05-1952
    FC Den Haag             Den Haag                 W2        23-04-1977
    Den Ham                 Den Ham                  O         01-08-1946
    Den Hoorn                                        W2        28-04-1952
    DES                     Nijverdal                O         02-10-1922
    DESK                    Kaatsheuvel              Z1        30-05-1930
    DESTO                   Utrecht                  W1        01-09-1928
    DESZ                    Zwartsluis               O         01-09-1946
    DETO                    Vriezenveen              O         01-07-1948
    Deurne                                           Z1        01-08-1942
    DEV                     Doorn                    W1        22-03-1926
    DEVJO                   Voorburg                 W2        15-07-1933
    DEVO                    Bosschenhoofd            Z1        23-06-1929
    DFC                     Dordrecht                W2        16-08-1883
    DHC                     Delft                    W2        17-03-1910
    DHL                     Delft                    W2        10-09-1915
    DHS                     Schiedam                 W2        05-11-1919
    DHZ                     Rotterdam                W2        08-05-1920
    Die Haghe               Den Haag                 W2        01-11-1923
    SV Diemen               Diemen                   W1        16-07-1931
    Dierense Boys           Dieren                   O         06-04-1920
    Dinteloord                                       Z1        15-11-1945
    Dinxperlo               Dinxperlo                O         10-03-1922
    DIO                     Haarlem                  W1        04-02-1916
    DIOZ                    Zegge                    Z1        01-04-1938
    DIVO                    Dinteloord               Z1        21-03-1948
    DJK                     Amsterdam                W1        14-04-1918
    DKB                     De Krim                  O           -08-1944
    Docos                   Leiden                   W2        06-08-1936
    Dodewaard               Dodewaard                O         06-07-1932
    Doetinchem              Doetinchem               O         01-08-1907
    Dokkum                  Dokkum                   N         23-04-1926
    Domburg                 Domburg                  Z1        08-04-1932
    Donar                   Hilversum                W1        01-05-1916
    Dongen                                           Z1        01-08-1923
    DONK                    Gouda                    W2        29-10-1920
    FC Dordrecht            Dordrecht                W2        01-07-1974
    DOS                     Utrecht                  W1        23-03-1901
    DOS'19                  Denekamp                 O         01-07-1919
    DOS'37                  Vriezenveen              O         15-06-1937
    DOSC                    Den Dolder               W1        01-11-1948
    DOSK                    Kampen                   O         21-12-1926
    DOSKO                   Bergen op Zoom           Z1        01-03-1908
    DOSKO'32                Duizel                   Z1        14-12-1932
    DOSR                    Roelofarendsveen         W2        27-03-1927
    DOTO                    Pernis                   W2        26-07-1933
    DOVO                    Veenendaal               W1        23-04-1933
    Drachten                Drachten                 N         21-04-1921
    Drachtster Boys         Drachten                 N         29-03-1948
    DRC                     Durgerdam                W1        19-06-1931
    Drempt Vooruit          Drempt                   O         01-05-1956
    Drenthina               Emmen                    N         24-06-1947
    Driel                                            O         21-10-1945
    Drienerlo               Enschede                 O         22-09-1964
    DRL                     Rotterdam                W2        14-07-1929
    Drogeham                                         N         28-07-1946
    Dronrijp                                         N         23-07-1947
    DRZ                     Schiedam                 W2        15-06-1930
    DSC'74                  Haarlem                  W1        05-11-1974
    DSK                     Haarlem                  W1        31-05-1923
    DSO                     Zoetermeer               W2        30-06-1928
    DSS                     Haarlem                  W1        07-10-1919
    DSV                     Sint-Anthonis            Z1        29-05-1929
    DSV'61                  Doornspijk               O         21-04-1961
    DSVD                    Deurningen               O         12-02-1935
    DSVP                    Pijnacker                W2        30-07-1948
    DTD                     Jelsum                   N         20-06-1939
    DTS                     Oud-Karspel              W1        21-02-1921
    DTS'35                  Ede                      O         12-03-1935
    Dubbeldam                                        W2        07-06-1913
    DUNO                    Den Haag                 W2        24-11-1923
    DUNO                    Doorwerth                O         19-08-1948
    DVC                     Delft                    W2        01-03-1908
    DVC'26                  Didam                    O         21-10-1926
    DVC'59                  Nieuw-Dordrecht          N         01-03-1959
    DVG                     Liempde                  Z1        10-07-1928
    DVO                     Overhoven                Z2        26-09-1926
    DVOS                    Amsterdam                W1        26-09-1942
    DVOV                    Velp                     O         22-05-1932
    DVS                     Aalst (Waalre)           Z1        29-07-1929
    DVS'33                  Ermelo                   W1        01-09-1933
    DVVA                    Amsterdam                W1        25-03-1931
    DWG                     Amsterdam                W1        06-01-1933
    Dwingeloo                                        N         28-09-1946
    DWO                     Zoetermeer               W2        01-09-1939
    DWS                     Amsterdam                W1        11-10-1907
    DWSV                    Utrecht                  W1        09-05-1931
    DWV                     Amsterdam                W1        01-05-1912
    Dijkse Boys             Helmond                  Z1        08-05-1948
    DZB                     Rotterdam                W2        01-10-1935
    DZS                     Wijdewormer              W1        11-01-1966
    DZSV                    Dinxperlo                O         10-03-1956
    EBOH                    Dordrecht                W2        27-11-1921
    EDO                     Haarlem                  W1        01-03-1897
    EDO                     Utrecht                  W1        15-02-1921
    EDS                     Rotterdam                W2        01-02-1920
    SC EDS                  Ellecom                  O         15-06-1945
    Eems Boys               Delfzijl                 N         07-04-1952
    Eendracht               Arnhem                   O         01-09-1916
    Eendracht'76            Amsterdam                W1        16-04-1946
    Eenrum                                           N         01-04-1918
    Egchel                  Helden-Egchel            Z2        01-10-1958
    Egge                    Brunssum                 Z2        15-09-1933
    Egmondia                Egmond aan Zee           W1        19-05-1939
    EHC                     Hoensbroek               Z2        27-09-1917
    Eiker Boys              Kessel-Eik               Z2        17-08-1960
    Eilermark               Glanerbrug               O         12-10-1920
    Eindhoven               Eindhoven                Z1        16-11-1909
    Eindse Boys             Nederweert               Z2        18-07-1959
    De Eland-SDC            Amsterdam                W1        18-09-1926
    Elburger Sportclub      Elburg                   O         01-04-1945
    Eldenia                 Elden                    O         01-12-1945
    ELI                     Lieshout                 Z1        01-06-1929
    Elim                                             N         08-11-1947
    Elinkwijk               Utrecht                  W1        20-06-1919
    Elspeet                 Elspeet                  O         10-11-1953
    Emma                    Dordrecht                W2        01-05-1911
    Emmeloord               Emmeloord                N         22-05-1944
    Emmen                   Emmen                    N         21-08-1925
    Emmerschans                                      N         21-05-1945
    EMOS                    Enschede                 O         16-10-1916
    Emst                                             O         17-10-1947
    Energie                 Haarlem                  W1        20-12-1950
    Enschedese Boys         Enschede                 O         20-04-1906
    Enter Vooruit           Enter                    O         06-09-1940
    Erica'76                Dieren                   O         23-06-1976
    Erp                                              Z1        24-12-1944
    ESA                     Arnhem                   O         22-12-1954
    ESCA                    Arnhem                   O         04-06-1927
    ESTO                    Bodegraven               W2        01-01-1936
    ESV                     Eindhoven                Z1        06-05-1925
    Eureka                  Rotterdam                W2        07-04-1930
    EVC                     Edam                     W1        06-05-1913
    SC Everstein            Hagestein/Everdingen     W2        30-09-1957
    EVV                     Echt                     Z2        26-06-1926
    EVVC                    Vinkel                   Z1        01-07-1949
    EWC                     Well                     Z2        07-06-1946
    Excelsior               Rotterdam                W2        23-07-1902
    Excelsior               Maassluis                W2        01-06-1918
    Excelsior'20            Schiedam                 W2        13-06-1920
    Excelsior'31            Rijssen                  O         30-05-1931
    Eijsden                                          Z2        12-06-1935
    Farmsum                                          N         01-08-1951
    FCV                     Venlo                    Z2        18-10-1932
    'T Fean'58              Surhuisterveen           N         23-06-1958
    SC Feyenoord            Rotterdam                W2        17-05-1908
    Feyenoord               Rotterdam                W2        19-07-1908
    FIOS                    Achthuizen               W2        10-05-1938
    Fit Boys                Beilen                   N         24-08-1953
    De Fivel                Zeerijp                  N         08-03-1934
    Flakkee                 Middelharnis             W2        20-04-1920
    Flevo Boys              Emmeloord                O         01-05-1957
    Flora Boys              Amsterdam                W1        13-09-1952
    Floreant                Boskoop                  W2        01-09-1945
    Fluks                   Dordrecht                W2        03-01-1915
    Foreholte               Voorhout                 W2        25-08-1932
    De Foresters            Heiloo                   W1        02-04-1946
    Fortissimo              Ede                      O         10-08-1945
    Fortitudo               Culemborg                W1        28-04-1919
    Fortuna                 Vlaardingen              W2        19-04-1904
    Fortuna SC              Sittard                  Z2        01-07-1968
    Forward                 Groningen                N         01-04-1903
    Friese Boys             Kollumerzwaag            N         01-08-1947
    Friesland               Leeuwarden               N         15-06-1905
    Frisia                  Leeuwarden               N         25-08-1883
    Froombosch              Kolham                   N         09-08-1939
    Full Speed              Delft                    W2        03-08-1929
    FVC                     Huizum                   N         04-05-1919
    FVV                     Foxhol                   N         01-05-1930
    SC Gastel               Oud-Gastel               Z1        01-10-1933
    Gasselternijveen                                 N         01-09-1923
    GAVC                    Grouw                    N         22-10-1922
    GDC                     Genderen                 Z1        15-10-1955
    GDS                     Den Haag                 W2        01-08-1935
    Geel-Wit                Nes-Ameland              N         01-01-1934
    Geinoord                Vreeswijk                W1        14-07-1952
    Geldrop                 Geldrop                  Z1        05-05-1926
    Geleen                  Geleen                   Z2        15-08-1908
    Gelria                  Velp                     O         07-04-1916
    Gelukvogels             Dordrecht                W2        24-05-1922
    Gemert                  Gemert                   Z1        15-10-1912
    Gendringen              Gendringen               O         27-08-1928
    De Germaan              Amsterdam                W1        15-03-1913
    Germania                Groesbeek                O         01-05-1936
    Germinal                Rotterdam                W2        19-02-1926
    Gestelse Boys           Eindhoven                Z1        01-10-1933
    De Geuzen               Amsterdam                W1        28-03-1920
    Geuzenveld              Amsterdam                W1        23-02-1961
    Geijsteren                                       Z2        01-06-1947
    GFC                     Goor                     O         07-10-1907
    Gieten                                           N         04-04-1925
    Gilze                   Gilze-Rijen              Z1        07-03-1921
    GJS                     Gorinchem                W2        05-04-1930
    Glanerbrug              Glanerbrug               O         19-09-1922
    GLZ                     Rotterdam                W2        05-01-1930
    Go Ahead                Deventer                 O         02-12-1902
    Go Ahead Eagles         Deventer                 O         08-07-1971
    Go Ahead                Kampen                   O         20-03-1925
    GOES                    Goes                     Z1        15-09-1895
    Gomos                   Norg                     N         10-06-1945
    Good Luck               Raamsdonk                Z1        26-05-1946
    't Gooi                 Hilversum                W1        19-10-1905
    Gorredijk               Gorredijk                N         25-08-1920
    Gouda                   Gouda                    W2        05-09-1906
    Goudswaardse Boys       Goudswaard               W2        18-06-1932
    De Graafschap           Doetinchem               O           -02-1954
    Graaf Willem II-VAC     Den Haag                 W2        10-03-1912
    Gramsbergen             Gramsbergen              O         01-09-1945
    Grashoek                                         Z2        22-07-1934
    Grasshoppers            Hoogwoud                 W1        26-10-1930
    's-Graveland                                     W1        23-04-1921
    's-Gravendeel                                    W2        01-04-1921
    's-Gravenzande          's-Gravenzande           W2        15-05-1912
    's-Gravenzandse SV      's-Gravenzande           W2        25-09-1936
    GRC                     Groningen                N         02-04-1902
    Groene Ster             Heerlerheide             Z2        01-11-1926
    Groeneweg               Zevenhuizen              W2        28-05-1929
    De Groene Witten        Rotterdam                W2        01-06-1932
    Groen-Wit               Breda                    Z1        01-04-1932
    Groen-Wit'62            Apeldoorn                O         22-09-1962
    Groesbeekse Boys        Groesbeek                O         01-10-1930
    Grol                    Groenlo                  O         18-09-1918
    FC Groningen            Groningen                N         16-06-1971
    Groninger Boys          Groningen                N         08-08-1922
    Gronitas                Groningen                N         01-05-1929
    Groot Ammers                                     W2        08-06-1932
    Groote Lindt            Zwijndrecht              W2        19-08-1929
    Gruno                   Groningen                N         15-04-1920
    Grijpskerk                                       N         09-05-1946
    GSBW                    Goirle                   Z1        04-03-1939
    GSV                     Gouda                    W2        21-06-1913
    GSV'38                  Giesbeek                 O         12-06-1938
    Gulpen                  Gulpen                   Z2        11-03-1940
    The Gunners             Breda                    Z1        15-04-1953
    GVAV-Rapiditas          Groningen                N         26-01-1921
    GVB                     Grootegast               N         15-05-1946
    GVCG                    Guttecoven               Z2        09-07-1931
    GVO                     Krommenie                W1        06-03-1924
    GVV                     Geldermalsen             Z1        09-05-1930
    GVVV                    Veenendaal               W1        15-11-1947
    GWS                     Sassenheim               W2        27-10-1934
    Haaften                                          W2        15-03-1921
    Haaksbergen             Haaksbergen              O         01-09-1916
    Haarlem                 Haarlem                  W1        01-10-1889
    Haarsteeg                                        Z1        19-07-1943
    Haastrecht                                       W2        21-04-1921
    Haelen                                           Z2        02-07-1927
    Halfweg                 Zwanenburg               W1        13-12-1919
    Hallum                  Hallum                   N         31-03-1929
    Halsteren               Halsteren                Z1        01-04-1926
    Hapert                  Hapert                   Z1        01-09-1925
    Hardegarijp                                      N         16-10-1962
    Hardinxveld             Hardinxveld-Giessendam   W2        16-06-1941
    Haren                   Haren                    N         01-05-1935
    Harkema Opeinde                                  N         05-07-1946
    Harkemase Boys          Harkema                  N         29-06-1946
    Harkstede               Harkstede-Scharmer       N         08-09-1928
    Harlingen               Harlingen                N         10-12-1923
    Harskamp                Harskamp                 O         15-06-1948
    Haslou                  Elsloo                   Z2        01-08-1941
    Hatert                  Hatert                   O         25-05-1929
    Hattem                  Hattem                   O         01-05-1918
    Hatto-Heim              Hattem                   O         24-06-1936
    Havantia                Meers                    Z2        17-09-1927
    Havelte                                          N         24-07-1964
    HAVO                    Haalderen                O         27-08-1927
    Hazerswoudse Boys       Hazerswoude              W2        20-05-1943
    HBC                     Heemstede                W1        29-10-1902
    HBS                     Den Haag                 W2        07-10-1893
    HBSS                    Schiedam                 W2        27-03-1926
    HCSC                    Den Helder               W1        05-06-1948
    HDS                     Leersum                  W1        24-06-1930
    HDT                     Donkerbroek              N         10-10-1931
    Heeg                                             N         05-09-1945
    Heel                                             Z2        01-04-1924
    Heer                    Heer                     Z2        30-03-1925
    Heerde                                           O         12-09-1912
    Heerenveen              Heerenveen               N         20-07-1920
    Heerenveense Boys       Heerenveen               N         31-03-1954
    Heerjansdam             Heerjansdam              W2        13-06-1945
    Heerlen                 Heerlen                  Z2        17-10-1917
    Heeswijk                                         Z1        01-10-1951
    Heeten                  Heeten                   O         17-08-1930
    Hegelsom                Horst-Hegelsom           Z2        18-09-1945
    Heiligerlee                                      N         18-06-1928
    Heilust                 Spekholzerheide          Z2        15-04-1930
    Heinenoord                                       W2        06-07-1946
    Heino                   Heino                    O         07-07-1969
    Hekelingen                                       W2        27-06-1945
    Heksenberg              Heerlerheide             Z2        01-07-1934
    Helden                                           Z2        08-12-1942
    Helder                  Den Helder               W1        01-06-1909
    Helios                  Deventer                 O         15-03-1917
    Helios'23               Heerlen                  Z2        02-01-1923
    Hellas VC               Groningen                N         09-05-1919
    Hellevoetsluis          Hellevoetsluis           W2        09-05-1919
    Helmond                 Helmond                  Z1        22-11-1899
    Helmond Sport           Helmond                  Z1        27-07-1967
    Helpman                 Groningen                N         04-09-1924
    Hengelo                 Hengelo                  O         01-01-1909
    Heracles                Almelo                   O         03-05-1903
    SC Heracles'74          Almelo                   O         01-07-1974
    De Heracliden           Uithuizermeeden          N         01-09-1934
    Hercules                Utrecht                  W1        22-04-1882
    Herkelingen                                      W2        10-10-1955
    Hermandad               Rotterdam                W2        17-10-1919
    Hermes-DVS              Schiedam                 W2        08-04-1884
    Herpinia                Herpen                   Z1        01-10-1928
    Hertog Hendrik          Arnhem                   O         01-02-1909
    Hertogstad              Den Bosch                Z1        10-08-1958
    Heukelum                                         Z1        26-04-1930
    Kon.HFC                 Haarlem                  W1        15-09-1879
    HHC                     Hardenberg               O         01-06-1954
    De Hielpen              Hindeloopen              N         25-11-1966
    Hierden                                          W1        16-12-1954
    Hillegersberg'32        Rotterdam                W2        01-04-1932
    Hillegom                Hillegom                 W1        01-06-1951
    Hilversum               Hilversum                W1        30-08-1906
    HION                    Rotterdam                W2        01-06-1921
    HJSC                    Hommerts-Jutrijp         N         12-04-1947
    HMS                     Utrecht                  W1        28-07-1921
    HMSH                    Den Haag                 W2        01-07-1940
    HMVV                    Hooge-Mierde             Z1        20-04-1946
    HNC                     Sprang-Capelle           Z1        01-10-1948
    HODO                    Hollandscheveld          N         13-03-1961
    Hoek                                             Z1        15-01-1950
    Hoekse Boys             Hoek van Holland         W2        16-11-1950
    Hoek van Holland        Hoek van Holland         W2        01-10-1917
    FC Hoensbroek           Hoensbroek               Z2        01-10-1946
    Hoeven                                           Z1        15-06-1940
    Holland                 Utrecht                  W1        03-12-1917
    Hollandia               Hoorn                    W1        01-09-1898
    Hollandia               Tuitjenhorn              W1        15-03-1932
    De Hollandiaan          Vlaardingen              W2        11-09-1920
    Hollandscheveld                                  N         18-04-1950
    Holten                  Holten                   O         08-02-1922
    Holthees                Holthees-Smakt           Z2        26-07-1936
    Holtum                                           Z2        21-10-1934
    Holwerd                                          N         21-05-1948
    Holwierde                                        N         01-04-1933
    Hontenisse              Kloosterzande            Z1        01-11-1927
    Hoofddorp                                        W1        17-07-1927
    Hoofdplaat                                       Z1        31-07-1931
    Hoogeloon                                        Z1        15-08-1940
    Hoogerheide             Hilversum                W1        01-09-1951
    SC Hoogersmilde         Smilde                   N         12-03-1948
    Hoogeveen               Hoogeveen                N         29-04-1930
    Hoogezand               Hoogezand                N         04-07-1922
    Hoogland                                         W1        01-06-1946
    Hopel                   Kerkrade                 Z2        06-05-1945
    Horn                                             Z2        01-08-1926
    Houtigehage                                      N         01-04-1929
    HOV                     Rotterdam                W2        10-04-1918
    De Hoven                Zutphen                  O         03-03-1925
    HRC                     Den Helder               W1        18-05-1920
    HSC                     Hoogezand                N         04-04-1899
    HSC'21                  Haaksbergen              O         21-06-1921
    HSV                     Heiloo                   W1        01-06-1930
    HTC                     Zwolle                   O         27-06-1947
    Hubert                  Sneek                    N         26-11-1910
    Huizen                  Huizen                   W1        01-01-1927
    SV Hulsberg                                      Z2        18-05-1939
    Hulzense Boys           Hulzen                   O         04-09-1946
    Hunsingo                Winsum                   N         01-05-1917
    Hunso                   Exloo                    N         17-06-1946
    HVC                     Amersfoort               W1        05-02-1905
    HVCH                    Heesch                   Z1        10-09-1932
    HVO                     Vlaardingen              W2        04-04-1928
    HVV                     Den Haag                 W2        01-09-1883
    HVV'24                  Hulst                    Z1        16-11-1924
    HWD                     Rotterdam                W2        01-01-1930
    HZVV                    Hoogeveen                N         20-05-1940
    IFC                     Hendrik-Ido-Ambacht      W2        20-10-1927
    Ilpendam                Ilpendam                 W1        09-07-1948
    Internos                Etten-Leur               Z1        16-06-1928
    Irnsum                                           N         28-12-1931
    IVO                     Velden                   Z2        01-04-1917
    IVS                     Bergen a/d Maas          Z2        03-06-1917
    IVV                     Landsmeer                W1        13-10-1920
    JAC                     Den Haag                 W2        20-09-1923
    Jan Van Arckel          Ammerzoden               Z1        07-08-1933
    JEKA                    Breda                    Z1        01-07-1937
    De Jodan Boys           Gouda                    W2        01-05-1934
    Jonathan                Zeist                    W1        10-04-1946
    Jong Ambon              Middelburg               Z1        14-06-1958
    Jonge Kracht            Huissen                  O         06-10-1945
    Jong Hercules           Beverwijk                W1        12-02-1953
    Jong Holland            Alkmaar                  W1        11-05-1933
    JOS                     Amsterdam                W1        07-02-1920
    JPS                     Tilburg                  Z1        28-03-1933
    JSV                     Nieuwegein               W1        01-04-1926
    Jubbega                                          N         14-04-1945
    Juliana'32              Hengelo                  O         10-09-1932
    Juliana                 Mill                     Z1        01-08-1919
    JVC'31                  Cuijk                    Z1        01-04-1931
    Kaaische Boys           Fijnaart                 Z1        17-03-1929
    Kakertse Boys           Schaesberg               Z2        11-05-1947
    Kapelle                                          Z1        24-06-1939
    Kaspora                 Hoensbroek               Z2        15-02-1957
    Katwijk                 Katwijk aan Zee          W2        17-02-1939
    KCVO                    Vaassen                  O         22-05-1947
    KDO                     De Kwakel                W1        01-09-1945
    Keer                    Cadier en Keer           Z2        06-04-1946
    Kennemerland            Haarlem                  W1        11-01-1921
    De Kennemers            Beverwijk                W1        28-12-1918
    Kesteren                Kesteren                 O         13-06-1932
    KEV                     Heerlen                  Z2        10-09-1926
    KFC                     Koog a/d Zaan            W1        20-10-1910
    KGB                     Bovenkarspel             W1        23-06-1931
    KHC                     Kampen                   O         14-06-1914
    KIC                     Velsen                   W1        04-04-1920
    Klazienaveen            Klazienaveen             N         01-06-1948
    Klimmania               Klimmen                  Z2        25-08-1956
    Kloetinge                                        Z1        28-11-1931
    't Klooster             Ter Apel                 N         20-01-1953
    Kloosterburen                                    N         16-04-1931
    Kloosterhaar            Kloosterhaar             O         02-07-1922
    Kluis                   Geleen                   Z2        17-09-1960
    Klundert                                         Z1        28-04-1978
    KMD                     Wateringen               W2        27-04-1939
    KMVZ                    Amsterdam                W1        01-11-1929
    The Knickerbockers      Groningen                N         15-02-1967
    Koewacht                                         Z1        08-02-1945
    Kogelvangers            Willemstad               Z1        24-06-1946
    Kollum                                           N         01-03-1942
    Kolonia                 Schaesberg               Z2        02-09-1921
    Kolping Boys            Oudorp                   W1        23-04-1939
    Koningslust             Helden                   Z2        01-05-1945
    SC Kootstertille                                 N         24-08-1961
    Koudekerk               Koudekerk a/d Rijn       W2        08-03-1938
    Kozakken Boys           Werkendam                W2        13-04-1932
    Krabbendijke                                     Z1        23-10-1938
    KSC                     Schoonoord               N         25-11-1933
    KSV                     Vragender                O         15-01-1935
    KVC                     Kessel                   Z2        27-09-1935
    KVC-Oranje              Kerkrade                 Z2        27-09-1911
    KVV                     Krommenie                W1        17-08-1917
    Laakkwartier            Den Haag                 W2        01-06-1920
    Laar                    Weert                    Z2        05-12-1935
    Labor                   Deventer                 O         23-04-1917
    Langeberg               Brunssum                 Z2        02-10-1949
    Laura                   Eijgelshoven             Z2        01-08-1919
    LDWS                    Leiden                   W2        18-04-1927
    Leek                                             N         22-09-1932
    Leerdam Sport           Leerdam                  W2        25-02-1912
    De Leeuw                Brunssum                 Z2        02-07-1944
    Leeuwarden              Leeuwarden               N         14-08-1917
    Leeuwarder Zwaluwen     Leeuwarden               N         25-08-1924
    Lekkerkerk              Lekkerkerk               W2        01-09-1927
    Lelystad'67             Lelystad                 W1        02-11-1967
    Lemelerveld                                      O         01-05-1945
    Lemmer                  Lemmer                   N         19-03-1923
    Lenig en Snel           Den Haag                 W2        18-12-1920
    Leones                  Beneden Leeuwen          O         01-07-1929
    Leonidas                Rotterdam                W2        30-10-1909
    Leonidas Wolder         Maastricht               Z2        11-03-1940
    Lettele                                          O         11-08-1946
    Leunen                                           Z2        07-12-1962
    LFC                     Leiden                   W2        28-08-1907
    Lierop                                           Z1        01-09-1946
    Liessel                                          Z1        02-05-1932
    Limbricht                                        Z2        04-04-1938
    Limburgia               Brunssum                 Z2        09-05-1920
    Limmen                                           W1        04-06-1931
    Lindenheuvel                                     Z2        24-04-1938
    Linne                                            Z2        15-08-1910
    Lisser Boys             Lisse                    W2        12-10-1945
    LMO                     Rotterdam                W2        01-05-1937
    LONGA                   Tilburg                  Z1        08-04-1920
    LONGA'30                Lichtenvoorde            O         01-04-1930
    Loosduinen                                       W2        01-09-1936
    Lopik                   Lopik                    W1        16-06-1953
    Losser                  Losser                   O         02-09-1930
    LRC                     Leerdam                  W2        20-02-1958
    LSC                     Sneek                    N         04-04-1890
    LSV                     Lonneker                 O         18-06-1948
    LSVV                    Noord-Scharwoude         W1        22-07-1926
    LTC                     Assen                    N         10-05-1954
    Luctor et emergo        Almelo                   O         01-04-1931
    Lugdunum                Leiden                   W2        01-05-1919
    Lunteren                                         O         01-06-1932
    SC Lutten               Lutten                   O         11-05-1959
    LVC                     Loppersum                N         05-07-1933
    LVV                     Laren                    W1        01-08-1918
    Lycurgus                Groningen                N         19-09-1952
    Lijnden                 Badhoevedorp             W1        01-06-1931
    Lyra                    De Lier                  W2        14-06-1973
    Maarheeze               Maarheeze                Z1        01-05-1932
    Maarssen                Maarssen                 W1        27-06-1927
    Maasbracht              Maasbracht               Z2        28-10-1945
    Maasdam                                          W2        21-05-1948
    Maasdijk                                         W2        20-06-1945
    Maastrichtse Boys       Maastricht               Z2        08-12-1926
    Madese Boys             Made                     Z1        06-11-1930
    Madjoe                  Amsterdam                W1        19-07-1928
    FC Majella              Utrecht                  W1        01-09-1964
    Makkum                  Makkum                   N         28-06-1946
    FC Maluku               Capelle a/d IJssel       W2        01-07-1961
    Mamio                   Groningen                N         26-05-1971
    Marcia                  Baflo                    N         04-08-1933
    Margriet                Oss                      Z1        10-05-1946
    Mariarade               Hoensbroek               Z2        03-08-1946
    Marken                  Marken                   W1        01-11-1946
    SV Marknesse                                     O         29-04-1945
    Martinit                Schiedam                 W2        16-06-1928
    Marum                                            N         25-05-1945
    Marvilde                Meerveldhoven            Z1        15-08-1926
    Maurik                  Maurik                   O         27-07-1927
    Meeden                                           N         01-08-1929
    De Meer                 Amsterdam                W1        10-02-1918
    Meerboys                Amsterdam                W1        04-03-1925
    Meerburg                Zoeterwoude              W2        24-09-1928
    Meerkerk                                         W2        04-07-1931
    De Meern                De Meern                 W1        18-06-1947
    Meervogels'31           Akersloot                W1        06-07-1931
    Meeuwen                 Zoutelande               Z1        07-12-1948
    Meeuwenplaat            Hoogvliet                W2        01-06-1961
    Megacles                Weert                    Z2        18-03-1932
    Melderslo                                        Z2        11-10-1945
    Melissant               Melissant                W2        29-09-1945
    FC Meppel               Meppel                   N         24-02-1930
    Merefeldia              Nederweert               Z2        04-12-1949
    De Merino's             Veenendaal               W1        01-07-1949
    SV Merselo                                       Z2        17-12-1958
    Merweboys               Dordrecht                W2        19-05-1917
    Merwede                 Dordrecht                W2        01-09-1913
    De Meteoor              Amsterdam                W1        17-03-1923
    METO                    Hoogerheide              Z1        01-12-1940
    MHD                     Maria-Hoop (Echt)        Z2        01-08-1935
    Middelburg              Middelburg               Z1        20-08-1916
    Middelstum                                       N         07-03-1934
    Midlandia               Utrecht                  W1        13-05-1952
    Mierlo-Hout             Helmond                  Z1        20-01-1919
    Mifano                  Mierlo                   Z1        29-06-1929
    Mildam                                           N         19-10-1929
    Minerva                 Utrecht                  W1        05-09-1924
    Minjak                  Schoonebeek              N         01-06-1948
    Minor                   Nuth                     Z2        27-06-1918
    Miranda                 Chevremont               Z2        01-06-1926
    MKC                     Maastricht               Z2        03-09-1916
    MKV'29                  Leeuwarden               N         28-04-1929
    MMO                     Hoogmade                 W2        15-06-1946
    MOC'17                  Bergen op Zoom           Z1        17-03-1917
    Moerkapelle                                      W2        01-09-1929
    Moersche Boys           Zundert                  Z1        13-11-1943
    Monnickendam            Monnickendam             W1        18-09-1930
    Monster                 Monster                  W2        08-10-1945
    Montagnards             Bergen(L)                Z2        17-05-1928
    Montfoort               Montfoort                W1        30-09-1946
    Moordrecht              Moordrecht               W2        01-05-1920
    MOVV                    Midwolda                 N         04-06-1948
    MSC                     Meppel                   N         10-04-1910
    MSV'19                  Montfoort                W1        19-07-1919
    MULO                    Helmond                  Z1        25-03-1915
    Muntendam                                        N         20-05-1926
    Musketiers              Elst                     W1        02-01-1952
    De Musschen             Rotterdam                W2        14-03-1919
    Musselkanaal            Musselkanaal             N         14-03-1931
    MVC'19                  Maasbree                 Z2        20-04-1919
    MVR                     's-Heerenberg            O         16-12-1920
    MVV                     Maastricht               Z2        01-05-1978
    MVV'18                  Millingen a/d Rijn       O         24-05-1918
    MVV'02                  Maastricht               Z2        02-04-1902
    MVV'27                  Maasland                 W2        01-05-1927
    MVV'58                  Meteren                  W2        11-07-1958
    NAC                     Breda                    Z1        19-09-1912
    NAS                     Zwanenburg               W1        25-05-1931
    NDSM                    Amsterdam                W1        24-04-1943
    NEA                     Ouderkerk a/d Amstel     W1        23-11-1919
    NEC                     Nijmegen                 O         15-01-1900
    Neerlandia              Amsterdam                W1        10-05-1902
    NEO                     Borne                    O         11-05-1919
    NEO'25                  Sprang-Capelle           Z1        09-05-1925
    Neptunia                Delfzijl                 N         20-08-1918
    Neptunus                Rotterdam                W2        01-06-1900
    NEVELO                  Oisterwijk               Z1        23-05-1930
    NFC                     Amstelveen               W1        19-11-1942
    Nicator                 Leeuwarden               N         11-09-1932
    Niekerk                                          N         22-10-1945
    Nieuw Buinen                                     N         15-07-1918
    Nieuwdorp                                        Z1        17-12-1941
    Nieuw Einde             Heerlerheide             Z2        02-03-1924
    Nieuwenhoorn            Hellevoetsluis           W2        02-08-1929
    Nieuwerkerk             Nieuwerkerk a/d IJssel   W2        20-07-1929
    Nieuwe Schans                                    N         01-07-1921
    Nieuweschoot            Heerenveen               N         24-11-1946
    Nieuwkoop                                        W2        01-07-1944
    Nieuwkuijk                                       Z1        03-04-1927
    Nieuwland               Middelburg               Z1        29-05-1947
    Nieuw-Lekkerland        Nieuw-Lekkerland         W2        21-04-1932
    Nieuw Roden                                      N         01-10-1947
    Nieuw Vennep                                     W1        09-04-1933
    Van Nispen              De Zilk                  W2        22-10-1932
    NIVO-Sparta             Zaltbommel               Z1        05-10-1953
    NKVV                    Dalerpeel                N         11-05-1948
    NOAD                    Tilburg                  Z1        05-06-1910
    NOAD'32                 Wijk en Aalburg          Z1        09-01-1932
    Nooit Gedacht           Geffen                   Z1        01-09-1929
    Het Noorden             Rotterdam                W2        10-04-1910
    Noordpool               Uithuizen                N         29-03-1922
    Noordscheschut                                   N         10-09-1922
    Noordster               Oude Pekela              N         20-05-1920
    Noordwijk               Noordwijk                W2        04-03-1933
    De Noormannen           Westkapelle              Z1        27-03-1933
    NOVO                    Nieuwolda                N         27-05-1927
    NSC                     Nijkerk                  W1        01-01-1933
    NSV                     Nispen                   Z1        15-02-1921
    NSVV                    Numansdorp               W2        22-03-1946
    NTVV                    Nieuwe Tonge             W2        14-04-1951
    Nuenen                  Nuenen                   Z1        15-05-1922
    Nulandia                Nuland                   Z1        23-07-1943
    Nunspeet                Nunspeet                 O         01-09-1924
    Nijmeegse Boys          Nijmegen                 O         23-07-1933
    SV Nijswiller                                    Z2        24-12-1945
    Nijverdal               Nijverdal                O         16-05-1916
    Obbicht                                          Z2        01-05-1924
    FC Oda                  Weert                    Z2        30-05-1944
    ODB                     Den Haag                 W2        19-08-1935
    ODC                     Boxtel                   Z1        08-05-1925
    ODIN'59                 Heemskerk                W1        14-12-1959
    ODS                     Dordrecht                W2        27-05-1911
    Oegstgeest              Oegstgeest               W2        01-06-1929
    Oene                                             O         02-10-1947
    Oerterp                 Ureterp                  N         20-07-1949
    OFC                     Oostzaan                 W1        01-07-1932
    Oirschot Vooruit        Oirschot                 Z1        27-06-1937
    OJC                     Rosmalen                 Z1        01-08-1910
    Oldeholtpade                                     N         21-12-1962
    Oldenzaal               Oldenzaal                O         24-05-1914
    Oliveo                  Pijnacker                W2        02-07-1930
    Olympia                 Gouda                    W2        01-06-1886
    Olympia'18              Boxmeer                  Z2        16-05-1918
    Olympia'28              Hasselt                  O         01-08-1928
    Olyphia                 Noordwolde               N         25-05-1928
    Omlandia                Ten Boer                 N         01-12-1951
    Ommen                   Ommen                    O         19-04-1921
    ON                      Almelo                   O         26-09-1932
    ONA                     Gouda                    W2        15-08-1919
    ONA'53                  Wageningen               O         07-06-1953
    ONB                     Drachten                 N         24-01-1948
    ONI                     's-Gravenmoer            Z1        08-07-1949
    ONS                     Sneek                    N         04-04-1932
    Onstwedder Boys         Onstwedder               N         25-10-1963
    ONS VIOS                Tilburg                  Z1        12-06-1926
    ONT                     Opeinde                  N         01-06-1962
    Oost-Arnhemse Boys      Arnhem                   O         21-01-1928
    Oosterbeek              Oosterbeek               O         07-02-1919
    Oosterhoek              Weiwerd                  N         01-08-1952
    Oosterlittens                                    N         31-01-1935
    Oosterparkers           Groningen                N         18-05-1922
    Oosterwolde             Oosterwolde              N         30-11-1925
    Oostkapelle             Oostkapelle              Z1        30-07-1951
    Opheusden                                        O         17-09-1945
    Oranje Blauw            Nijmegen                 O         08-09-1928
    Oranje Boys             Oost Maarland            Z2        01-06-1950
    Oranje Nassau           Groningen                N         30-04-1918
    Oranjeplein             Den Haag                 W2        30-05-1936
    Oranje Wit              Dordrecht                W2        02-05-1925
    SC Orient               Amsterdam                W1        15-06-1919
    OSC'45                  Orthen                   Z1        16-10-1945
    OSDO                    Ouderkerk a/d Amstel     W1        27-04-1949
    OSS                     Dordrecht                W2        15-06-1915
    OSS'20                  Oss                      Z1        01-06-1920
    OSV                     Amsterdam                W1        13-01-1919
    OSV'31                  Overdinkel               O         18-08-1931
    Otterlo                 Otterlo                  O         01-05-1941
    Oud-Beijerland          Oud-Beijerland           W2        01-08-1916
    Oudemolen                                        Z1        14-04-1946
    OVCS                    Sittard                  Z2        15-07-1947
    Overmaas                Rotterdam                W2        01-03-1921
    SC Overwetering         Olst                     O         15-06-1972
    OVVO                    Amsterdam                W1        17-10-1915
    OWIOS                   Oldebroek                O         25-09-1925
    OZC                     Ommen                    O         22-04-1959
    Pacelli                 Klarenbeek               O         11-01-1932
    Pancratius              Sloten-Badhoevedorp      W1        01-05-1930
    Panningen               Panningen                Z2        01-05-1927
    Papendrecht             Papendrecht              W2        01-08-1920
    Paraat                  Den Haag                 W2        19-06-1932
    PDK                     Den Haag                 W2        13-05-1930
    PEC                     Zwolle                   O         12-06-1910
    't Peeske               Beek (Bergh)             O         14-07-1929
    Peize                                            N         25-10-1931
    Pelikaan                Zwijndrecht              W2        01-08-1932
    PFC                     Geervliet                W2        13-05-1917
    PGEM                    Nijmegen                 O         01-09-1935
    PH                      Almelo                   O         26-09-1916
    Phoenix                 Rotterdam                W2        17-05-1973
    Piershil                                         W2        01-06-1959
    PJC                     Nieuwe Pekela            N         15-05-1928
    Poolster                Spijk                    N         13-07-1933
    Poortugaal              Poortugaal               W2        20-04-1927
    Postalia                Den Haag                 W2        01-07-1931
    De Postduiven           Loosduinen               W2        02-08-1924
    PPSC                    Schiedam                 W2        30-04-1920
    La Premiere             Almelo                   O         09-03-1909
    Prins Bernhard          Uddel                    O         01-08-1964
    Protos                  Steenwijksmoer           N         11-09-1951
    PSV                     Eindhoven                Z1        31-08-1913
    PSV'35                  Posterholt               Z2        27-01-1935
    PSZ                     Zaandam                  W1        15-04-1955
    P en T Expres           Amsterdam                W1        28-04-1921
    Purmersteijn            Purmerend                W1        05-05-1907
    Puttershoek                                      W2        10-09-1927
    PVCV                    Vleuten                  W1        03-08-1932
    PVWA                    Amsterdam                W1        22-09-1942
    QSC                     Wormerveer               W1        17-09-1915
    Quick                   Amersfoort               W1        01-10-1890
    Quick                   Den Haag                 W2        01-03-1896
    Quick                   Nijmegen                 O         10-04-1888
    Quick'20                Oldenzaal                O         12-10-1920
    Quick Boys              Katwijk aan Zee          W2        01-02-1920
    Quick Steps             Den Haag                 W2        19-11-1933
    QVC                     Staveren                 N         09-12-1946
    Raamsdonk                                        Z1        09-08-1940
    RAC                     Rijen                    Z1        12-08-1928
    Randstad Sport          Voorschoten              W2        13-04-1932
    Rapid                   Maastricht               Z2        29-05-1920
    Rapiditas               Weesp                    W1        04-01-1902
    Raptim                  Coevorden                N         15-03-1932
    Raptim                  Gorinchem                W2        14-06-1940
    RAVA                    Den Haag                 W2        18-04-1930
    RBC                     Roosendaal               Z1        31-07-1912
    RCD                     Dordrecht                W2        26-10-1930
    RCH                     Heemstede                W1        25-02-1911
    RCL                     Leiderdorp               W2        24-08-1926
    RCS                     Souburg                  Z1        26-07-1929
    RCZ                     Zaandam                  W1        01-07-1921
    Read Swart              De Knipe                 N         27-08-1929
    Real Sranang            Amsterdam                W1        01-06-1960
    Renado                  St.Nicolaasga            N         11-04-1938
    Renswoude                                        W1        03-04-1946
    RES                     Bolsward                 N         01-07-1936
    Reunie                  Borculo                  O         15-06-1932
    Reusel Sport            Reusel                   Z1        15-08-1938
    Reutum                  Reutum                   O         15-05-1944
    Reuver                                           Z2        31-07-1928
    RFC                     Rotterdam                W2        04-05-1904
    RHC                     Maastricht               Z2        23-09-1940
    Rheden                  Rheden                   O         06-09-1904
    Rheem                   Bergum                   N         19-01-1931
    Rhelico                 Deil                     Z1        01-06-1968
    Rhode                   St.Oedenrode             Z1        13-06-1928
    RIA                     Westdorpe                Z1        01-09-1931
    Riel                    Riel                     Z1        01-06-1938
    Rietvogels              Almelo                   O         15-09-1928
    Rigtersbleek            Enschede                 O         10-08-1910
    Rillandia               Rilland-Bath             Z1        29-04-1929
    Rimburg                                          Z2        08-08-1908
    RIOS'31                 Pey-Echt                 Z2        02-08-1931
    RIOS                    Dordrecht                W2        17-11-1933
    Ripperda                Haarlem                  W1        01-02-1921
    Rivalen                 Amsterdam                W1        28-08-1923
    RKASV                   Amby-Maastricht          Z2        24-04-1933
    RKAV                    Aalsmeer                 W1        31-03-1949
    RKAVC                   Asenray-Roermond         Z2        19-05-1935
    RKAVIC                  Amstelveen               W1        11-09-1916
    RKAVV                   Leidschendam             W2        08-01-1922
    RKBFC                   Maastricht               Z2        01-05-1945
    RKBSV                   Brunssum                 Z2        28-02-1921
    RKC                     Waalwijk                 Z1        26-08-1940
    RKDEO                   Nootdorp                 W2        10-06-1946
    RKDES                   Aalsmeer                 W1        01-09-1932
    RKDEV                   Arcen                    Z2        20-02-1920
    RKDSO                   Lomm                     Z2        28-11-1933
    RKDVC                   Drunen                   Z1        23-05-1945
    RKESV                   Ell                      Z2        02-02-1942
    RKHBS                   Heerlerbaan              Z2        04-05-1916
    RKHVV                   Huissen                  O         01-01-1933
    RKJVV                   Den Bosch                Z1        23-08-1947
    RKLVV                   Lottum                   Z2        07-03-1938
    RKMSV                   Meijel                   Z2        03-04-1921
    RKMVC                   Mechelen                 Z2        20-05-1920
    RKNSV                   Noorden                  W2        06-05-1946
    RKONS                   Schaesberg               Z2        07-07-1912
    RKPSC                   Pannerden                O         10-06-1945
    RKSNE                   Nieuw Einde              Z2        13-01-1935
    RKSVA                   Schijndel                Z1        10-06-1931
    RKSVM                   Monster                  W2        27-03-1947
    RKSVN                   Neer                     Z2        17-07-1940
    RKSVO                   Ospel                    Z2        01-03-1948
    RKSVV                   Swartbroek-Weert         Z2        03-09-1944
    RKSVW                   Wessem                   Z2        10-07-1934
    RKTSV                   Terwinselen              Z2        30-03-1930
    RKTVC                   Tiel                     Z1        01-01-1951
    RKTVV                   Tilburg                  Z1        04-03-1917
    RKUVC                   Ulestraten               Z2        05-05-1934
    RKVVL                   Maastricht               Z2        15-07-1926
    RKVVM                   Margraten                Z2        26-04-1936
    RKVVO                   Oerle                    Z1        03-12-1942
    RKWIK                   Vlaardingen              W2        06-09-1934
    RKZVC                   Zieuwent                 O         28-06-1945
    RKZSV                   Deurne-Zeilberg          Z1        21-11-1954
    Robur et Velocitas      Apeldoorn                O         06-05-1882
    RODA                    Deventer                 O         12-01-1914
    RODA'23                 Bovenkerk                W1        31-08-1923
    Roda Boys               Aalst                    Z1        01-06-1945
    Roda JC                 Kerkrade                 Z2        27-07-1914
    Roden                                            N         01-08-1929
    Roermond                Roermond                 Z2        01-05-1900
    Roggel                                           Z2        06-11-1931
    ROHDA                   Raalte                   O         20-05-1929
    Rolder Boys             Rolde                    N         02-06-1927
    Roodenburg              Leiden                   W2        27-05-1927
    Rood-Geel               Leeuwarden               N         06-06-1921
    Rood-Wit                Amsterdam                W1        13-04-1921
    Rood-Wit                Veldhoven                Z1        01-11-1924
    Rood-Wit                St.Willebrord            Z1        16-03-1935
    Rood-Wit'62             Helmond                  Z1        16-03-1962
    Rood-Wit'67             Budel                    Z1        23-08-1939
    Rood-Wit-Blauw          Besoyen                  Z1        02-02-1908
    Rood-Zwart              Stad Delden              O         06-01-1923
    Roosendaal              Roosendaal               Z1        01-08-1935
    Roosteren                                        Z2        29-05-1944
    Rossum                  Rossum                   Z1        17-10-1945
    Rozenburg                                        W2        31-07-1931
    RPC                     Eindhoven                Z1        06-01-1931
    RSV                     Rucphen                  Z1        01-10-1933
    Ruinen                                           N         13-05-1931
    Rust Roest              Eindhoven                Z1        15-09-1946
    RVC                     Rijswijk                 W2        22-02-1915
    RVU                     Rothem-Meerssen          Z2        01-11-1945
    RVVH                    Ridderkerk               W2        10-08-1918
    RVW                     Renkum                   O         30-05-1930
    RWF                     Frieschepalen            N         02-07-1959
    SC Rijnland             Lobith                   O         15-08-1918
    Rijnsburgse Boys        Rijnsburg                W2        24-03-1930
    SV De Rijp              De Rijp                  W1        25-01-1932
    Rijpwetering                                     W2        19-01-1946
    Rijsoord                                         W2        15-05-1924
    Rijswijk                Rijswijk                 W2        10-04-1919
    Rijswijkse Boys         Rijswijk (NB)            Z1        06-07-1945
    SAB                     Breda                    Z1        15-09-1934
    Saestum                 Zeist                    W1        06-01-1926
    Sallandia               Deventer                 O         12-01-1925
    Sanderbout              Sittard                  Z2        10-05-1938
    Sarto                   Tilburg                  Z1        13-05-1928
    Satelliet               Vlaardingen              W2        26-10-1963
    SBC                     Son en Breugel           Z1        06-10-1939
    SCE                     Nijmegen                 O         17-09-1927
    SCG                     Gronsveld                Z2        03-09-1945
    SCH                     Hees bij Nijmegen        O         23-01-1921
    SCH'44                  Harmelen                 W1        12-07-1944
    Schalkhaar              Schalkhaar               O         01-09-1945
    Scharn                  Heer                     Z2        01-10-1952
    Scheemda                                         N         20-07-1929
    Schellingwoude          Amsterdam                W1        23-07-1921
    Schelluinen                                      W2        12-12-1945
    Scherpenzeel            Scherpenzeel             W1        17-04-1918
    Scheveningen            Scheveningen             W2        01-07-1919
    Schiebroek              Rotterdam                W2        09-05-1934
    Schiedam                Schiedam                 W2        08-05-1908
    Schimmert                                        Z2        01-09-1940
    Schinnen                Schinnen                 Z2        12-05-1934
    Schinveld                                        Z2        25-05-1941
    SV Schipluiden          Schipluiden              W2        
    SCO'63                  Spijkenisse              W2        01-07-1963
    Schoonebeek             Nieuw-Schoonebeek        N         15-09-1930
    Schoonhoven                                      W2        09-10-1902
    De Schutters            Stampersgat              Z1        14-03-1926
    Schuttersveld           Brunssum                 Z2        15-01-1930
    Schijndel               Schijndel                Z1        06-05-1927
    SCKR                    Klimmen-Ransdaal         Z2        25-06-1945
    SCN                     Nieuwlande               N         27-06-1957
    SCR                     Rotterdam                W2        28-10-1956
    SCW                     Rijsenhout               W1        30-09-1969
    SCZ                     Zoelen                   Z1        27-11-1929
    SCZ'58                  Amsterdam                W1        17-02-1958
    SDCP                    Putten                   W1        01-06-1952
    SDDL                    Demen-Ravenstein         Z1        16-08-1946
    SDO                     Bussum                   W1        07-11-1917
    SDOUC                   Ulft                     O         01-08-1908
    SDS                     Oosterend                N         10-08-1947
    SDS'55                  Wekerom                  O         01-10-1955
    SDVB                    Barneveld                W1        24-03-1954
    SDW                     Amsterdam                W1        10-05-1907
    SDZ                     Amsterdam                W1        01-05-1920
    SEC                     Soest                    W1        01-08-1938
    SEH                     Heerde                   O         01-03-1957
    Sellingen                                        N         15-08-1944
    Semper Altius           Den Haag                 W2        17-07-1928
    Seolto                  Zevenbergen              Z1        12-05-1941
    Serooskerke             Serooskerke              Z1        20-05-1948
    SES                     Langenboom               Z1        07-08-1937
    SETA                    Musselkanaal             N         01-07-1957
    SEV                     Leidschendam             W2        01-10-1962
    SEW                     Nibbixwoud               W1        02-09-1929
    SFB                     Amsterdam                W1        26-01-1956
    SFC                     Schiedam                 W2        29-03-1920
    SHO                     Oud-Beijerland           W2        18-07-1930
    Siddeburen                                       N         21-02-1935
    Silvolde                Silvolde                 O         01-05-1915
    Simpelveld              Simpelveld               Z2          -06-1919
    Sint-Annaparochie                                N         22-05-1931
    Sint-Joost              Echt                     Z2        10-05-1941
    Sint-Lodewijk           Rotterdam                W1        12-04-1927
    Sint-Martinus           Amstelveen               W1        13-09-1930
    Sint-Michielsgestel     Sint-Michielsgestel      Z1        31-07-1929
    Sint Odilienberg                                 Z2        30-06-1946
    Sint-Pieter             Maastricht               Z2        04-09-1927
    SIOD                    Rotterdam                W2        01-01-1910
    Sittard                 Sittard                  Z2        16-07-1959
    SIZO                    Hillegom                 W1        28-11-1932
    SJC                     Noordwijk                W2        26-09-1920
    SJS                     Stadskanaal              N         07-01-1954
    SKV                     Wageningen               O         15-05-1930
    Sleeuwijk                                        Z1        25-01-1944
    Slekker Boys            Slek-Echt                Z2        01-03-1946
    De Sleutels             Leiden                   W2        19-08-1946
    Sliedrecht              Sliedrecht               W2        01-03-1912
    Slikkerveer             Slikkerveer              W2        07-10-1920
    Slotervaart             Amsterdam                W1        02-11-1956
    SLTO                    Amsterdam                W1        01-06-1919
    Sluis                                            Z1        25-02-1966
    Sluiskil                                         Z1        01-06-1931
    Smeriek                 St.Maartensdijk          Z1        15-05-1941
    Smilde                  Smilde                   N         06-11-1930
    SML                     Arnhem                   O         01-09-1911
    SMS                     Nieuw-Vennep             W1        24-08-1954
    SMV                     Rotterdam                W2        01-04-1917
    SOA                     Den Haag                 W2        14-04-1919
    Soest                   Soest                    W1        09-05-1926
    Someren                 Someren                  Z1        27-04-1944
    SOVA'54                 Amersfoort               W1        24-08-1954
    SV Spaarnwoude          Spaarndam                W1        01-03-1919
    Spakenburg              Spakenburg               W1        15-08-1931
    Sparta'18               Sevenum                  Z2        19-05-1918
    Sparta'25               Beek en Donk             Z1        06-11-1925
    Sparta'30               Andel                    Z1        21-04-1930
    Sparta'57               Opheusden                O         01-07-1957
    Sparta'59               Deinum                   N         01-07-1959
    De Spartaan             Amsterdam                W1        20-04-1903
    Spartaan'20             Rotterdam                W2        14-08-1920
    Sparta                  Enschede                 O         21-04-1921
    Spartanen               Wognum                   W1        04-12-1929
    Sparta                  Nijkerk                  W1        15-05-1931
    Sparta                  Rotterdam                W2        01-04-1988
    Sparta (betaald)        Rotterdam                W2        06-07-1976
    De Spechten             Eindhoven                Z1        20-08-1926
    Spero                   Elst                     O         31-08-1931
    Spirit                  Ouderkerk a/d IJssel     W2        27-10-1945
    Spirit'30               Hoogkarspel              W1        30-11-1930
    Spoordonkse Boys        Oirschot                 Z1        01-07-1944
    Spoorwijk               Den Haag                 W2        01-10-1925
    Sportclub               Brummen                  O         12-11-1912
    Sportclub'25            Bocholtz                 Z2        01-04-1925
    Sportclub               Bemmel                   O         09-01-1946
    Sportclub Caberg        Maastricht               Z2        01-06-1953
    Sportclub               Doesburg                 O         13-05-1914
    Sportclub               Eibergen                 O         24-04-1918
    Sportclub               Enschede                 O         01-06-1910
    Sportclub               Erica                    N         05-05-1922
    Sportclub               Franeker                 N         02-05-1926
    Sportclub               Genemuiden               O         22-10-1930
    Sportclub               Heerenveen               N         01-06-1977
    Sportclub Irene         Tegelen                  Z2        12-05-1907
    Sportclub               Joure                    N         20-03-1920
    Sportclub Kruisland                              Z1        15-06-1956
    Sportclub               Lisse                    W2        21-06-1921
    Sportclub               Lochem                   O         10-04-1918
    Sportclub               Neede                    O         01-04-1919
    Sportclub               Rijssen                  O         01-06-1960
    Sportclub               Stadskanaal              N         05-06-1920
    Sportclub               Veendam                  N         22-05-1974
    Sportclub               Westervoort              O         10-08-1937
    Sportclub WVV'28        Maastricht               Z2        01-04-1928
    Sportclub 't Zand       Tilburg                  Z1        01-11-1962
    Sporting Zuid           Amsterdam                W1        16-05-1919
    Sportlust               Glanerbrug               O         14-04-1931
    Sportlust'46            Woerden                  W2        05-10-1946
    Sport Vereent           Oldeberkoop              N         28-04-1930
    Sportvereniging'35      Den Haag                 W2        07-05-1935
    Sportv. Berg'68         Berg/Terblijt            Z2        02-05-1928
    Sportv. Bilderberg      Oosterbeek               O         28-06-1946
    Sportvereniging         Epe                      O         01-08-1939
    Sportvereniging         Hoogvliet                W2        01-08-1934
    Sportvereniging         Meerssen                 Z2        18-03-1918
    Sportvereniging Orion   Nijmegen                 O         19-09-1938
    Sportvereniging         Treebeek                 Z2        15-03-1935
    Sprinkhanen             Didam                    O         26-04-1936
    Sprundel                                         Z1        15-12-1952
    SPW                     Stadskanaal              N         21-04-1946
    Spijkenisse             Spijkenisse              W2        01-06-1946
    SRC                     Schagen                  W1        09-09-1930
    SSC'55                  Sprang-Capelle           Z1        07-09-1955
    SSS                     Klaaswaal                W2        01-10-1920
    SSSE                    Eibergen                 O         31-05-1934
    SSW                     Dordrecht                W2        31-08-1919
    STA                     Ter Apel                 N         17-01-1919
    Stadbroek               Sittard                  Z2        03-07-1946
    Standaard BC            Maastricht               Z2        19-10-1932
    Stanfries               Appelscha                N         21-05-1931
    Staphorst               Staphorst                O         30-11-1959
    Steeds Volharden        Rotterdam                W2        26-05-1912
    Steen                   St.Jansteen              Z1        04-05-1929
    Steenbergen                                      Z1        18-03-1933
    Steenderen                                       O         18-12-1918
    Steenwijk               Steenwijk                N         21-08-1912
    Steenwijkerwold         Steenwijk                O         15-06-1973
    Stellendam                                       W2        02-04-1946
    De Ster                 Stein                    Z2        30-04-1940
    Stevensweert                                     Z2        27-10-1940
    STEVO                   Geesteren                O         13-10-1933
    FC Steyl'67             Steyl-Tegelen            Z2        22-06-1967
    Stichtse Boys           Utrecht                  W1        01-09-1916
    Stiens                                           N         23-05-1932
    Stormvogels             IJmuiden                 W1        01-06-1912
    Stormvogels'28          Siebengewald             Z2        01-04-1928
    Suameer                                          N         15-09-1948
    Sunlight                Vlaardingen              W2        26-01-1926
    Surhuisterveen                                   N         10-05-1935
    Susteren                Susteren                 Z2        10-06-1934
    Susterse Boys           Susteren                 Z2        05-01-1946
    SVBC                    Barger-Compascuum        N         27-12-1942
    SVBO                    Barger-Oosterveld        N         01-08-1945
    SVE                     Einighausen              Z2        15-08-1945
    SVF                     Cothen                   W1        01-08-1945
    SVG                     Tilburg                  Z1        10-04-1927
    SVGEB                   Den Haag                 W2        25-04-1955
    SVK                     Kaalheide                Z2        01-04-1945
    SVLV                    Voorschoten              W2        15-09-1925
    SVM                     Munstergeleen            Z2        28-07-1928
    SVME                    Eijsden                  Z2        10-06-1935
    SVN                     Nieuwenhagen             Z2        15-06-1934
    SVOW                    Oude Wetering            W2        13-06-1946
    SVPTT                   Den Haag                 W2        01-08-1933
    SVSSS                   Udenhout                 Z1        17-06-1928
    SVV                     Schiedam                 W2        08-05-1904
    SVV'56                  Sibculo                  O         04-07-1956
    SVVH                    Roggel-Heibloem          Z2        22-05-1957
    SVVN                    Nijverdal                O         04-10-1928
    SVW                     Gorinchem                W2        01-06-1911
    SVW'27                  Heerhugowaard            W1        27-07-1927
    SVZW                    Wierden                  O         23-09-1948
    Swalmen                                          Z2        01-08-1927
    Sweykhuizer Boys        Sweykhuizen              Z2        01-06-1946
    Swift                   Amsterdam                W1        01-02-1910
    Swift'36                Roermond                 Z2        29-03-1936
    SV Sylvia               Nieuwenhagen             Z2        19-05-1949
    TAC                     Tilburg                  Z1        12-05-1938
    TAR                     Losser                   O         15-05-1926
    Taxandria               Oisterwijk               Z1        15-06-1944
    TDC                     Rotterdam                W2        01-06-1916
    TEC                     Tiel                     O         01-06-1924
    TEDIRO                  Rotterdam                W2        01-05-1941
    Telstar                 IJmuiden                 W1        17-07-1963
    Terborg                                          O         01-03-1920
    Ter Leede               Sassenheim               W2        30-04-1930
    Terlo                   't Loo-Bergeijk          Z1        20-07-1956
    Terneuzen               Terneuzen                Z1        01-07-1920
    Terneuzense Boys        Terneuzen                Z1        01-05-1949
    Terschuurse Boys        Terschuur                W1        20-05-1960
    TEVV                    2e-Exloermond            N         01-07-1944
    Te Werve                Rijswijk (ZH)            W2        01-12-1916
    Texas-DHB               Den Haag                 W2        01-09-1929
    Texel                   Den Burg                 W1        14-05-1912
    Teylingen               Sassenheim               W2        06-06-1924
    TFS                     Drachtstercompagnie      N         14-08-1949
    THB                     Haarlem                  W1        22-05-1914
    Theole                  Tiel                     O         16-06-1912
    Tholense Boys           Tholen                   Z1        24-06-1960
    Thorn                                            Z2        15-06-1925
    THOS                    Beerta                   N         01-05-1920
    Tiglieja                Tegelen                  Z2        22-06-1925
    Titan                   Nieuw-Weerdinge          N         01-07-1933
    Tivoli                  Eindhoven                Z1        16-03-1931
    TOB                     Amsterdam                W1        17-07-1947
    TOG                     Amsterdam                W1        23-05-1909
    TOGB                    Berkel en Rodenrijs      W2        28-10-1928
    TOGR                    Rotterdam                W2        03-03-1929
    Tolbert                                          N         01-03-1946
    TONEGIDO                Voorburg                 W2        01-02-1924
    Tongelre                Eindhoven                Z1        01-05-1920
    TOP                     Oss                      Z1        09-04-1928
    Trajanus                Nijmegen                 O         26-05-1964
    Transvalia              Rotterdam                W2        14-05-1905
    De Treffers             Groesbeek                O         01-08-1919
    Trekvogels              Nijmegen                 O         08-04-1922
    Trijnwalden             Giekerk                  N         27-03-1927
    TSB                     Vlaardingen              W2        26-02-1946
    TSC                     Oosterhout               Z1        23-02-1908
    De Tubanters            Enschede                 O         16-10-1897
    Tubantia                Hengelo                  O         07-10-1900
    De Tukkers              Albergen                 O         14-09-1932
    TVC'28                  Tubbergen                O         28-05-1928
    TVO                     Beckum                   O         06-06-1933
    TWEDO                   Nieuw-Amsterdam          N         26-04-1973
    Twenthe                 Goor                     O         17-08-1927
    FC Twente'65            Enschede                 O           -  -    
    TYBB                    Haarlem                  W1        01-09-1919
    Tijnje                                           N         23-09-1932
    Uchta                   Ochten                   O         08-07-1945
    Koninklijke UD          Deventer                 O         13-10-1875
    UD                      Weerselo                 O         15-08-1935
    UDI'19                  Uden                     Z1        11-05-1919
    Udiros                  Nieuwehorne              N         17-12-1949
    UDO                     Oegstgeest               W2        02-09-1938
    Uithoorn                                         W1        07-05-1931
    Ulftse Boys             Ulft                     O         25-08-1951
    Ultrajectum             Utrecht                  W1        02-02-1955
    UNA                     Veldhoven                Z1        07-11-1929
    UNI VV                  Nijmegen                 O         01-01-1956
    Unicum                  Rotterdam                W2        01-06-1921
    UNIO                    Oudewater                W2        19-05-1933
    Union                   Nijmegen                 O         24-02-1914
    Union SV                Nieuwleusen              O         15-01-1930
    Unisson                 Boekelo                  O         08-04-1919
    Unitas                  Gorinchem                W2        19-04-1898
    Unitas'30               Leur                     Z1        10-05-1930
    Uno Animo               Loon op Zand             Z1        01-07-1926
    Urk                     Urk                      O         29-07-1940
    Urmondia                Urmond                   Z2        30-04-1928
    Ursus                   Schiedam                 W2        29-05-1920
    USVU                    Uitgeest                 W1        12-08-1931
    FC Utrecht              Utrecht                  W1        01-07-1970
    Utrechtse Boys          Utrecht                  W1        24-07-1933
    UVS                     Leiden                   W2        01-04-1914
    UVV                     Utrecht                  W1        10-09-1902
    UVV'40                  Ulvenhout                Z1        20-09-1940
    Vaassen                 Vaassen                  O         12-06-1920
    VAKO                    Vries                    N         31-05-1930
    De Valk                 Valkenswaard             Z1        30-04-1909
    De Valken               Venhuizen                W1        30-07-1930
    Valkenburgse Boys       Valkenburg               Z2        14-08-1935
    Valkeniers              Rijswijk                 W2        01-08-1926
    Valkenswaard            Valkenswaard             Z1        01-06-1934
    De Valleivogels         Scherpenzeel             W1        01-08-1947
    Valthermond                                      N         28-09-1955
    SC Varsseveld           Varsseveld               O         24-03-1924
    SV Vasse                Vasse                    O         06-05-1945
    VCS                     Den Haag                 W2        01-10-1908
    VCT                     Hoensbroek               Z2        13-06-1944
    VCW                     Wagenberg                Z1        03-08-1945
    VDL                     Maassluis                W2        06-05-1918
    VDO                     Uithoorn                 W1        01-08-1932
    VDZ                     Arnhem                   O         26-08-1926
    Veen                                             Z1        07-06-1944
    Veendam 1894            Veendam                  N         04-09-1894
    Veenendaal              Veenendaal               W1        05-06-1927
    SC Veenwouden                                    N         15-08-1947
    Veere                                            Z1        21-04-1948
    Veerse Boys             Raamsdonkveer            Z1        02-05-1927
    VELO                    Wateringen               W2        14-06-1930
    Veloc                   Eindhoven                Z1        07-06-1924
    Velocitas               Groningen                N         01-04-1897
    Velox                   Utrecht                  W1        12-05-1902
    Velpse Boys             Velp                     O         16-03-1921
    Velsen                  Santpoort                W1        14-07-1922
    Veluwse Boys            Garderen                 W1        01-07-1952
    Venlo                   Venlo                    Z2        06-07-1945
    Venlose Boys            Venlo                    Z2        12-06-1927
    VENO                    Vollenhove               N         24-05-1976
    Venray                  Venray                   Z2        26-03-1945
    VEP                     Woerden                  W2        19-05-1919
    Verburch                Poeldijk                 W2        27-04-1949
    Veritas                 Neeritter                Z2        01-01-1940
    Vespucci                Amsterdam                W1        23-06-1931
    VEV'67                  Leek                     N         01-10-1967
    VEW                     Heemstede                W1        02-01-1926
    VFC                     Vlaardingen              W2        28-10-1913
    Viboa                   Winsum                   N         01-06-1921
    Victoria                Hilversum                W1        08-10-1893
    Victoria                Obdam                    W1        24-03-1930
    Victoria Boys           Apeldoorn                O         01-06-1945
    VILT                    Berg en Terblijt         Z2        24-12-1934
    VIOD                    Doetinchem               O         01-09-1928
    VIOS                    Den Haag                 W2        01-06-1914
    VIOS                    Oosterhesselen           N         01-06-1918
    VIOS                    Vaassen                  O         24-05-1935
    VIOS                    Warmenhuizen             W1        27-06-1927
    Virtus                  Zevenbergen              Z1        01-06-1932
    Vitesse                 Arnhem                   O         14-05-1892
    Vitesse'08              Gennep                   Z2        15-02-1908
    Vitesse'22              Castricum                W1        11-05-1922
    Vitesse                 Delft                    W2        14-09-1933
    VKW                     Westerbork               N         08-08-1929
    Vlaardingen             Vlaardingen              W2        01-04-1931
    FC Vlaardingen'74       Vlaardingen              W2        13-05-1974
    Vlissingen              Vlissingen               Z1        01-08-1916
    Vlug en Vaardig         Amsterdam                W1        19-07-1932
    Vlugheid en Kracht      Twello                   O         24-02-1925
    Vlijmense Boys          Vlijmen                  Z1        10-06-1926
    VNB                     Borgharen                Z2        06-05-1945
    VOAB                    Goirle                   Z1        17-08-1929
    VOC                     Rotterdam                W2        01-01-1895
    Voerendaal              Voerendaal               Z2        01-04-1929
    Vogelwaarde             Vogelwaarde              Z1        30-05-1945
    Vogido                  Enschede                 O         20-06-1931
    Volendam                Volendam                 W1        01-06-1920
    Volendam (BETAALD)      Volendam                 W1        01-07-1977
    De Volewijckers         Amsterdam                W1        01-11-1920
    Volharding              Vierlingsbeek            Z2        14-07-1914
    Voorburg                Voorburg                 W2        12-11-1928
    SC Voorland             Amsterdam                W1        28-11-1974
    SC Voorne               Brielle                  W2        02-05-1969
    Voorst                                           O         15-06-1940
    Voorwaarts              Vriezenveen              O         04-07-1950
    Vorden                                           O         06-09-1916
    VOS                     Venlo                    Z2        04-07-1944
    Vosmeer                 Oud-Vossemeer            Z1        13-01-1946
    VOSTA                   Enschede                 O         16-09-1926
    VRC                     Veenendaal               W1        01-07-1952
    Vredenburch             Rijswijk                 W2        01-06-1931
    Vreeswijk                                        W1        03-06-1926
    Vriendenschaar          Culemborg                W1        01-05-1908
    Vrone                   Sint Pancras             W1        23-12-1920
    Vroomshoopse Boys       Vroomshoop               O         05-06-1944
    VSCO                    Oosterwolde              O         24-08-1961
    VSV                     Velsen                   W1        16-02-1912
    VUC                     Den Haag                 W2        15-08-1909
    VVA                     Amsterdam                W1        22-09-1901
    VVB                     Velsen                   W1        01-04-1929
    VVDL                    De Lutte                 O         01-09-1944
    VVG                     Groningen                N         27-02-1929
    VVG'25                  Gaanderen                O         14-03-1925
    VVGZ                    Zwijndrecht              W2        14-06-1930
    VVI                     Idskenhuizen             N         16-06-1946
    VVK                     Groningen                N         01-03-1930
    VVN                     Klundert                 Z1        05-07-1931
    VVO                     Velp                     O         03-03-1901
    VVOG                    Harderwijk               W1        13-05-1927
    VVOP                    Voorthuizen              W1        23-04-1948
    VVOR                    Rotterdam                W2        03-07-1925
    VVP                     Den Haag                 W2        01-09-1916
    VVS                     Oostwold                 N         25-08-1945
    VVS'46                  Opmeer                   W1        22-08-1946
    VVSB                    Noordwijkerhout          W2        26-10-1931
    VVT                     Twijzelerheide           N         10-10-1947
    FC VVV                  Venlo                    Z2        01-07-1966
    VVV'03                  Venlo                    Z2        07-02-1903
    VVIJ                    IJsselstein              W1        12-08-1926
    VVZ                     Zaandam                  W1        12-01-1916
    VVZ'49                  Soest                    W1        01-04-1949
    VIJDO                   Arnhem                   O         01-03-1920
    Vijlen                                           Z2        19-06-1935
    VZV                     't VELD                  W1        30-09-1930
    Waalre                  Waalre                   Z1        20-06-1920
    Wacker                  De Wijk                  O         01-04-1930
    Waddinxveen             Waddinxveen              W2        20-05-1922
    Wagenborgen             Wagenborgen              N         31-07-1933
    Wageningen              Wageningen               O         27-08-1911
    FC Wageningen (betaald) Wageningen               O         15-06-1978
    Walburgia               Ohe en Laak              Z2        28-05-1964
    Walram                  Valkenburg               Z2        08-09-1940
    Wanssum                                          Z2        18-03-1927
    Warffum                 Groningen                N         01-02-1918
    Wartburgia              Amsterdam                W1        23-06-1924
    Waspik                                           Z1        01-05-1929
    Wassenaar               Wassenaar                W2        01-08-1931
    Waterloo                Driehuis                 W1        28-12-1936
    Waubach                 Waubach                  Z2        13-09-1913
    Waubachse Boys          Waubach                  Z2        28-03-1937
    WAVV                    Wageningen               O         21-11-1925
    WCR                     Rhoon                    W2        01-07-1946
    Weber Germanicus        Coevorden                N         02-09-1911
    WEC                     Wijbosch                 Z1        01-08-1948
    Weerdinge                                        N         04-06-1946
    Weiteveense Boys        Weiteveen                N         15-06-1946
    Wemeldinge                                       Z1        18-07-1940
    WEO                     Woldendorp               N         21-07-1932
    Westerbork                                       N         16-10-1921
    Westerkwartier-Kijkduin Den Haag                 W2        09-07-1934
    Westermeyer             Ede                      O         01-05-1920
    West-Frisia             Enkhuizen                W1        01-11-1913
    Westlandia              Naaldwijk                W2        14-11-1922
    WFB                     Ouddorp                  W2        22-11-1951
    WFC                     Wormerveer               W1        01-11-1907
    WGW                     Den Helder               W1        19-09-1947
    WHC                     Wezep                    O         01-10-1930
    WHS                     Sint-Annaland            Z1        01-06-1931
    Wierden                 Wierden                  O         26-05-1916
    Wieringermeer                                    W1        28-08-1956
    Wildervank              Wildervank               N         05-04-1930
    Wilhelmina              Den Bosch                Z1        01-10-1897
    Wilhelmina'08           Weert                    Z2        08-02-1908
    Wilhelmina'26           Wijk en Aalburg          Z1        03-05-1926
    Wilhelmina Boys         Best                     Z1        01-08-1934
    Wilhelmina SSS          Zutphen                  O         21-07-1936
    Wilhelmus               Voorburg                 W2        01-08-1913
    Willem II               Tilburg                  Z1        12-08-1896
    De Wilper Boys          De Wilp                  N         01-08-1941
    Wit-Groen VC            Vaals                    Z2        01-06-1931
    Witkampers              Laren                    O         01-09-1929
    Wit-Rood-Wit            Brielle                  W2        02-08-1919
    Wittenhorst             Horst                    Z2        15-09-1936
    Wit-Zwart               Sprang-Capelle           Z1        22-03-1938
    WKE                     Emmen                    N         14-06-1966
    WKH                     Noordseschut             N         24-07-1968
    WMS                     Amsterdam                W1        01-03-1919
    WNC                     Waardenburg              W2        01-09-1950
    Woensel                 Eindhoven                Z1        25-08-1928
    Woenselse Boys          Eindhoven                Z1        27-10-1929
    Woerden                 Woerden                  W2        02-05-1919
    SC Woezik               Wijchen                  O         18-04-1961
    Wolphaartsdijk                                   Z1        29-07-1946
    FC Wolvega              Wolvega                  N         29-03-1928
    Workum                  Workum                   N         10-04-1940
    Worth                   Rheden                   O         13-01-1927
    Woudenberg                                       W1        17-08-1961
    Woudrichem                                       W2        11-03-1932
    Woudsend                Woudsend                 N         18-07-1933
    WSC                     Waalwijk                 Z1        06-01-1906
    WSE                     Waddinxveen              W2        09-06-1948
    WSV                     Apeldoorn                O         01-10-1919
    WSV'30                  Wormer                   W1        23-05-1930
    WVC                     Winterswijk              O         01-10-1912
    WVF                     Zwolle                   O         01-06-1937
    WVO                     Oosterhout               Z1        25-06-1927
    WVV                     Winschoten               N         21-11-1896
    WVV'34                  Hengevelde               O         15-09-1934
    Wijk aan Zee            Wijk aan Zee             W1        10-12-1929
    Wijlre                                           Z2        01-01-1935
    WZC                     Wapenveld                O         26-08-1947
    WZS                     Sneek                    N         15-12-1932
    Xerxes                  Rotterdam                W2        01-03-1904
    Yerseke                 Yerseke                  Z1        02-07-1921
    IJFC                    IJsselstein              W1        08-11-1930
    IJmuiden                IJmuiden                 W1        01-02-1927
    IJssel Boys             Wijhe                    O         01-10-1948
    IJsselmeervogels        Spakenburg               W1        06-06-1932
    IJVC                    IJlst                    N         26-04-1925
    IJVV                    IJsselmuiden             O         03-07-1945
    Zaamslag                                         Z1        17-04-1950
    Zaandijk                                         W1        01-04-1917
    Zaanlandia              Zaandam                  W1        01-04-1912
    ZAC                     Zwolle                   O         01-10-1893
    Zandvoortmeeuwen        Zandvoort                W1        01-08-1941
    ZAP                     Anna Paulowna            W1        12-03-1930
    ZBC                     Zweeloo                  N         01-09-1921
    ZBVH                    Zuid-Beijerland          W2        15-04-1946
    ZCFC                    Zaandam                  W1        13-05-1931
    Zeeburgia               Amsterdam                W1        28-06-1919
    Zeelandia               Middelburg               Z1        01-03-1910
    Zeeland Sport           Vlissingen               Z1        01-07-1955
    Zeerobben               Harlingen                N         03-01-1953
    Zeester                 Zoutkamp                 N         28-08-1931
    Zeevogels               Egmond a/d Hoef          W1        03-11-1931
    Zelhem                  Zelhem                   O         31-05-1941
    Zevenhoven              Zevenhoven               W2        14-09-1965
    ZFC                     Zaandam                  W1        04-04-1904
    Zierikzee               Zierikzee                Z1        08-10-1919
    Zilvermeeuwen           Zaandam                  W1        12-03-1920
    ZNC                     Zuidbroek                N         23-07-1951
    ZOB Zuid-Oost           Beemster                 W1        01-07-1956
    De Zouaven              Lutjebroek               W1        01-09-1931
    ZSGO                    Amsterdam                W1        01-07-1919
    Zuid-Arnhem             Arnhem                   O         01-10-1945
    FC Zuiderster           Rotterdam                W2        03-04-1944
    Zuidhorn                                         N         15-08-1929
    Zuidland                                         W2        17-06-1947
    Zuidlaren               Zuidlaren                N         21-02-1932
    De Zuidvogels           Huizen                   W1        15-04-1928
    Zuilichem                                        W2        26-08-1945
    Zundert                 Zundert                  Z1        01-03-1932
    Zutphania               Zutphen                  O         15-05-1922
    ZVV                     Zaandam                  W1        25-08-1900
    Zwaagdijk                                        W1        12-08-1941
    Zwaagwesteinde                                   N         21-06-1931
    Zwaluwe                 Lage Zwaluwe             Z1        05-12-1947
    Zwaluwen'30             Hoorn                    W1        15-02-1930
    Zwaluwen                Vlaardingen              W2        05-09-1935
    Zwaluwen Vooruit        Utrecht                  W1        26-01-1928
    Zwaluwen VFC            Vught                    Z1        10-05-1931
    Zwartemeer              Klazienaveen             N         11-08-1921
    Zwartemeerse Boys       Zwartemeer               N         01-09-1954
    De Zwarte Schapen       Amsterdam                W1        20-04-1959
    Zwart-Wit'19            Eijs-Wittem              Z2        01-05-1919
    Zwart-Wit'28            Rotterdam                W2        01-05-1928
    De Zweef                Nijverdal                O         15-06-1920
    De Zwerver              Kinderdijk               W2        12-06-1933
    Zwervers                Capelle a/d IJssel       W2        21-02-1930
    De Zwervers             IJsselmonde              W2        19-09-1919
    Zwolle                  Zwolle                   O         06-06-1926
    Zwolsche Boys           Zwolle                   O         01-05-1918
    Zwijndrecht             Zwijndrecht              W2        01-05-1919
    
    
    

    About this document

    With thanks to Erik Frankhuizen (E.W.F.Frankhuizen@law.leidenuniv.nl) for overview professional clubs

    Prepared and maintained by Dinant Abbink for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Dinant Abbink (abbink@IAEhv.nl)
    Last updated: 6 Jan 2003

    (C) Copyright Dinant Abbink and RSSSF 2001/03
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.