Nepal 2004

First Division

First Stage

NB: all matches at Dashrath stadium, Kathmandu

Final Table:

 1.Three Star Club           12   9  3  0  25- 4  30  Qualified
 2.Mahendra Police Club      12   8  3  1  24- 4  27  Qualified
 3.Tribhuvan Army Club       12   7  3  2  25- 8  24  Qualified
 4.Manang Marsyangdi Club    12   7  3  2  22- 8  24  Qualified
 5.Friends Club              12   4  5  3  15-17  17  Qualified
 6.Jawalakhel Youth Club     12   3  7  2  15-13  16  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.New Road Team             12   4  3  5  14-14  15
 8.Sankata Boys Sports Club  12   3  5  4  13-15  14
 9.Brigade Boys Club         12   2  5  5  11-33  11
10.Ranipokhari Corner Team   12   2  4  6   7-12  10
11.Boys Union Club           12   2  3  7  14-30   9
12.Mahavir Club              12   1  5  6  10-21   8
----------------------------------------------------
13.Kathmandu Club            12   1  1 10   9-25   4  Relegated

NB: top-6 qualify for Super League; bottom club relegated

NB: Boys Sports Club boycot the competition, while two provincial
    teams (Sahara Club (Pokhara) and Biratnagar Football Club)
    were invited to enter but declined. 
 
[Apr 17]
Manang Marsyangdi Club   2-1 Mahavir Club 
  [Basanta Thapa 58, 70; Godiya Rai 90]
[Apr 18]
Mahendra Police Club     5-0 Brigade Boys Club 
  [Parbat Pandy 25, Ramesh Budhathoki 26, Raju Katuwal 39,
   Ananta Thapa 53, Jumanu Rai 5-0]
[Apr 19]
New Road Team            3-1 Kathmandu Club 
  [Kalyan Khagdi 59, Binod Lama 81, Ritesh Khadka 89; Rupesh Dhaubanjar 57]
Three Star Club          1-0 Tribhuvan Army Club 
  [Bijay Gurung 16]
[Apr 20]
Friends Club             3-1 Boys Union Club
  [Rramesh Byanjankar 13, 46pen, Birat Thapa 30; Rabin Maharjan 38] 
[Apr 21]
Sankata Boys Sports Club 0-0 Ranipokhari Corner Team  
[Apr 22]
Jawalakhel Youth Club    1-1 Mahavir Club      
  [Gaurav Thapa 54; Prakash Karki 6]    
[Apr 23]
Manang Marsyangdi Club   1-0 Brigade Boys Club        
  [Basanta Thapa 75]
[Apr 24]
Mahendra Police Club     1-0 Tribhuvan Army Club     
[Apr 25]
New Road Team            0-2 Boys Union Club      
  [Sunil Subedi 23, 45]    
Three Star Club          2-1 Kathmandu Club    
  [Surendra Tamang 31, Janak Singh 45+3; Madhav Thapa 44] 
[Apr 26]
Friends Club             0-0 Ranipokhari Corner Team  
[Apr 27]
Sankata Boys Sports Club 1-1 Jawalakhel Youth Club    
[Apr 28]
Manang Marsyangdi Club   2-2 Tribhuvan Army Club     
  [Rajan Rajaymajhi, Basanta Thapa; Janamat Karki (2)]
[Apr 29]
Mahendra Police Club     2-0 Kathmandu Club   
  [Ananta Thapa (2)]  
[Apr 30]
New Road Team            3-0 Mahavir Club   
  [Sandip Rai, Hari Thakuri, Susan Bhandari]    
[May 1]   
Three Star Club         10-0 Brigade Boys Club        
  [Surandra Tamang 10, 12, 59, 61, 84, Pradip Maharjan 13,
   Santosh Sahukhala 37, Bijay Gurung 54, 67, Bal Gopal Sahukala 90]
[May 2]
Friends Club             1-1 Jawalakhel Youth Club  
  [Rabin Byanjankar 21; Santosh KC 51]
[May 3]
Sankata Boys Sports Club 1-0 Boys Union Club    
  [Jibesh Pandey 79]
[May 4]
Manang Marsyangdi Club   1-0 Ranipokhari Corner Team  
  [Basanta Thapa 55]
[May 5]
Mahendra Police Club     3-0 Mahavir Club 
  [Hari Khadka 16, Ananta Thapa 58, Ramesh Budhathoki 90]
[May 6]
Three Star Club          2-1 Jawalakhel Youth Club   
  [Bal Gopal Maharjan, Pradip Maharjan; Bikash Subba] 
[May 7]
Friends Club             3-1 Kathmandu Club    
  [Rishi Rai 26, 71, Ramesh Byanjankar 54pen; Kenneth Williams 69]
[May 8]
New Road Team            0-1 Tribhuvan Army Club    
  [Hari Mahato 75] 
[May 9]
Sankata Boys Sports Club 2-2 Brigade Boys Club   
  [Bikash Shrestha, Jibesh Pandey; Anil Gurung, Ramesh Rana Magar]
Manang Marsyangdi Club   1-0 Boys Union Club    
  [Sagar Thapa]   
[May 10]
Mahendra Police Club     1-0 Ranipokhari Corner Team  
  [Hari Khadka 20]
[May 13]
Three Star Club          1-0 Mahavir Club 
  [Vishan Gauchan 87]    
New Road Team            0-0 Jawalakhel Youth Club    
[May 14]
Sankata Boys Sports Club 2-2 Tribhuvan Army Club 
  [Raj Kumar Ghising (2); Janamat Karki, Tulasi Chaudhari]
[May 15]
Ranipokhari Corner Team  1-1 Boys Union Club    
  [Kendra Limbu 34; Sunil Subedi 53]
[May 16]
Friends Club             1-1 Brigade Boys Club  
  [Birat Thapa; Bishworaj KC]   
[May 17]
Mahendra Police Club     0-0 Jawalakhel Youth Club    
[May 21]
Manang Marsyangdi Club   0-2 Kathmandu Club  
  [Madhav KC 49, Rupesh Dhaubanjar 61]
Three Star Club          0-0 Sankata Boys Sports Club 
[May 22]
New Road Team            0-3 Friends Club  
  [Rabin Byanjankar 5, 60, Birat Thapa 81]          
Boys Union Club          0-6 Tribhuvan Army Club     
  [Janamat Karki 3, 7, 55, 64, Kumar Bishwas 66, Hari Mahato 89]
[May 23]
Ranipokhari Corner Team  0-2 Mahavir Club 
  [Prakash Kari 7, 65]  
[May 24]
Manang Marsyangdi Club   6-0 Jawalakhel Youth Club 
  [Rajan Rayamajhi 14, Khum Gurung 16, Basanta Thapa 24, 43, 57,
   Basanta Gauchan 72]
Kathmandu Club           0-1 Brigade Boys Club   
  [Milan Rai]     
[May 25]
Mahendra Police Club     3-1 Sankata Boys Sports Club
  [Ramesh Budhathoki (2), Hari Khadka; Jibesh Pandey]
Three Star Club          0-0 Friends Club             
[May 26]
New Road Team            0-1 Ranipokhari Corner Team  
  [Harihar Thapa]
[May 27]
Kathmandu Club           0-4 Tribhuvan Army Club  
  [Chakra Tamang 7, Chandra Bodhacharya 65og, Hari Mahato 85,
   Mahendra Khawas 87]
Boys Union Club          2-2 Mahavir Club 
  [Utsab KC 5, Suraj Khaling 90+; Prabal Malla 1-1, 2-2]
[May 28]
Jawalakhel Youth Club    7-0 Brigade Boys Club        
  [Gaurav Thapa (5), Meg KC (2)]
[May 29]
Manang Marsyangdi Club   2-0 Sankata Boys Sports Club 
  [Rajan Rayamajhi, Kumar Thapa]
[May 30]
Mahendra Police Club     3-0 Friends Club  
  [Dev Narayan Choudhary 60, Ramesh Budhathoki 75, Dipendra Poudyal 86]       
[May 31]
Three Star Club          1-0 Ranipokhari Corner Team  
  [Santosh Sahukhala 47]
[Jun 4]
Boys Union Club          2-4 Brigade Boys Club  
  [Suman Shrestha 7, Sagar Ghimire 65; Anil Gurung 36, 60, 80,
   Sundar Thapa 45]
Tribhuvan Army Club      2-0 Mahavir Club          
  [Hari Mahato 40, Ram Kumar Bishwas 83]
[Jun 5]
Jawalakhel Youth Club    abd Kathmandu Club           [abandoned due to rain]
[Jun 6]
Jawalakhel Youth Club    1-0 Kathmandu Club  
  [Anjan KC 70]      
New Road Team            3-0 Sankata Boys Sports Club 
  [Kailash Dongol 60og (also credited to Jivan Sinkeman), 
   Jivan Sinkeman 75, Ritesh Khadka 81]
[Jun 7]
Manang Marsyangdi Club   5-0 Friends Club      
  [Kumar Thapa, Rajan Rayamajhi, Khum Gurung, Basanta Thapa (2)]       
[Jun 8]
Mahendra Police Club     0-2 Three Star Club          
  [Surendra Tamang 77, Vishan Gauchan 88]
[Jun 9]
Brigade Boys Club        0-0 Mahavir Club          
Ranipokhari Corner Team  1-3 Tribhuvan Army Club  
  [Ramesh Gyawali; Janamat Karki (2), Hari Mahatto]
[Jun 10]
Jawalakhel Youth Club    1-1 Boys Union Club          
  [Ishwor Rana; Utsab KC]
Manang Marsyangdi Club   1-2 New Road Team  
  [Basanta Thapa; Yugal Kishor Rai (2)]
[Jun 11]
Sankata Boys Sports Club 2-0 Kathmandu Club        
  [Jibesh Pandey, Raj Kumar Ghising]  
Friends Club             2-2 Mahavir Club   
  [Rishi Rai, Ramesh Byanjankar; Bakhan Rana, Sudeep Limbu]       
[Jun 12]
Ranipokhari Corner Team  1-1 Brigade Boys Club      
  [Deepak Limbu; Bishworaj KC]  
[Jun 13]
Mahendra Police Club     5-0 Boys Union Club      
  [Raju Katuwal, Rakesh Shrestha, Dipendra Poudyal, Parbat Pandey,
   Ramesh Budhathoki]
[Jun 14]
Kathmandu Club           1-1 Mahavir Club  
  [Rajesh Shrestha 67; Krishna Gurung 31]
Jawalakhel Youth Club    0-0 Tribhuvan Army Club      
[Jun 15]
New Road Team            2-2 Brigade Boys Club    
  [Subash Rai 37pen, 78; Anil Gurung 16, Min Gurung 54]    
Three Star Club          3-1 Boys Union Club          
  [Surendra Tamang 28, 72, Santosh Sahukhala 45; Sachindra Dhimal 45]
[Jun 16]
Ranipokhari Corner Team  2-0 Kathmandu Club  
  [Deepak Limbu, Dilli Ram Shrestha]   
[Jun 17]
Friends Club             1-3 Tribhuvan Army Club   
  [Chandra Tamang 9; Shiva Choudhary 8, Janamat Karki 56,
   Hari Mahato 78]
[Jun 18]
Sankata Boys Sports Club 4-1 Mahavir Club          
  [Jibesh Pandey (3), Raj Kumar Ghising; Prakash Karki]
[Jun 19]
Mahendra Police Club     1-1 New Road Team  
  [Rajendra Shrestha 48; Ritesh Khadka 45]          
[Jun 20]
Manang Marsyangdi Club   1-1 Three Star Club 
  [Basanta Thapa 61; Santosh Sahukhala 55]         
[Jun 21]
Tribhuvan Army Club      2-0 Brigade Boys Club  
  [Shiva Chaudhari, Hari Mahatto]      
[Jun 22]
Boys Union Club          4-3 Kathmandu Club     
  [Utsab KC, Sunil Subedi (2), Bijaya Maharjan; Rupesh Dhaubanjar,
   Binod Tamrakar, Birendra Rai]
[Jun 23]
Jawalakhel Youth Club    2-1 Ranipokhari Corner Team  
  [Bikash Subba 10, Anjan KC 82; Roshan Gauchan 69]
[Jun 24]
Friends Club             1-0 Sankata Boys Sports Club 
  [Nirajan Khadka 60]
[Jun 25]
Three Star Club          2-0 New Road Team            
  [Santosh Sahukala (2)]
[Jun 26]
Manang Marsyangdi Club   0-0 Mahendra Police Club     

Final Table:

 1.Three Star Club           12   9  3  0  25- 4  30  Qualified
 2.Mahendra Police Club      12   8  3  1  24- 4  27  Qualified
 3.Tribhuvan Army Club       12   7  3  2  25- 8  24  Qualified
 4.Manang Marsyangdi Club    12   7  3  2  22- 8  24  Qualified
 5.Friends Club              12   4  5  3  15-17  17  Qualified
 6.Jawalakhel Youth Club     12   3  7  2  15-13  16  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.New Road Team             12   4  3  5  14-14  15
 8.Sankata Boys Sports Club  12   3  5  4  13-15  14
 9.Brigade Boys Club         12   2  5  5  11-33  11
10.Ranipokhari Corner Team   12   2  4  6   7-12  10
11.Boys Union Club           12   2  3  7  14-30   9
12.Mahavir Club              12   1  5  6  10-21   8
----------------------------------------------------
13.Kathmandu Club            12   1  1 10   9-25   4  Relegated

NB: top-6 qualify for Super League; bottom club relegated

NB: Boys Sports Club boycot the competition, while two provincial
    teams (Sahara Club (Pokhara) and Biratnagar Football Club)
    were invited to enter but declined. 

Topscorers Regular Stage:
Basanta Thapa (MMC)          12
Janamat Karki (Army)         10
Surendra Tamang (Three Star)  9
Jibesh Pandey (Sankata)       8
Ramesh Budhathoki (MPC)       7
Gaurav Thapa (JYC)            7
Hari Mahatto (Army)           7


Super League

Final Table:

 1.Three Star Club           17  12  5  0  37- 8  41  Champions
 2.Mahendra Police Club      17  11  5  1  35- 7  38
 3.Manang Marsyangdi Club    17   9  6  2  36-13  33
 4.Tribhuvan Army Club       17   9  4  4  32-13  31
 5.Friends Club              17   5  5  7  20-38  20
 6.Jawalakhel Youth Club     17   3  7  7  18-27  16

[Jun 29]
Jawalakhel Youth Club    0-2 Three Star Club  
  [Surendra Tamang (2)]
[Jun 30]
Mahendra Police Club     3-0 Friends Club 
  [Rajendra Shrestha, Ramesh Budhathoki, Ananta Thapa]
[Jul 1]
Tribhuvan Army Club      0-0 Manang Marsyangdi Club 
[Jul 2]
Three Star Club          7-2 Friends Club 
  [Pradip Maharjan 56, Bishan Gauchan 73, 75, Surendra Tamang 74, 78, 83, 91; 
   Deepak Khabash 45, 88]
[Jul 3] 
Mahendra Police Club     4-0 Jawalakhel Youth Club 
  [Parbat Pandey 2, Ramesh Budathoki 21, 35, Kishor Subba 43]
[Jul 5]
Tribhuvan Army Club      3-1 Friends Club 
  [Chakra Tamang, Shiva Chaudhari, Ram Kumar Biswas; Rabin Byanjankar]
[Jul 7] 
Three Star Club          2-2 Manang Marsyangdi Club
  [Surendra Tamang 60, Janak Singh 86; Basanta Thapa 35, Khum Gurung 36]
[Jul 8]
Mahendra Police Club     2-1 Tribhuvan Army Club
  [Ananta Thapa, Ramesh Budhathoki; Hari Mahato]
[Jul 9]
Manang Marsyangdi Club   3-1 Jawalakhel Youth Club
  [Rajan Rayamajhi (2), Tashi Chirring; Rojit KC]
[Jul 11]
Tribhuvan Army Club      3-1 Jawalakhel Youth Club
  [Shiva Chaudhari (2), Bishwo Bairaf samal; Megh Raj KC]
[Jul 12]
Manang Marsyangdi Club   7-0 Friends Club 
  [Basanta Thapa (6), Milan Tamang]
[Jul 14]
Three Star Club          1-0 Tribhuvan Army Club
  [Surendra Tamang]
[Jul 15]
Mahendra Police Club     2-2 Manang Marsyangdi Club 
  [Jumanu Rai, Dev Narayan Chaudhari; Rajesh Shahi, Basanta Thapa]
[Jul 17]
Jawalakhel Youth Club    1-2 Friends Club 
  [Dibash Rai; Subash Lama, Birat Thapa]
[Jul 18] 
Three Star Club          0-0 Mahendra Police Club 

Final Table:

 1.Three Star Club           17  12  5  0  37- 8  41  Champions
 2.Mahendra Police Club      17  11  5  1  35- 7  38
 3.Manang Marsyangdi Club    17   9  6  2  36-13  33
 4.Tribhuvan Army Club       17   9  4  4  32-13  31
 5.Friends Club              17   5  5  7  20-38  20
 6.Jawalakhel Youth Club     17   3  7  7  18-27  16

Topscorers:
Basanta Thapa (MMC)          20
Surendra Tamang (Three Star) 17
Ramesh Budhathoki (MPC)      11
Janamat Karki (Army)         10
Hari Mahatto (Army)           8
Jibesh Pandey (Sankata)       8
Gaurav Thapa (JYC)            7
 

Cup Tournaments 2004


Mahendra Gold Cup 

Final [Jan 23]
Mahendra Police Club 2-1 Eastern Railway (Kolkata)
  [Dev Narayan Chaudhary, Hari Khadka; ? 0-1]


Khukuri Cup

NB: FC=Football Club, SC=Sports Club, YC=Youth Club

First Round Quarterfinals
[date unknown, Kaski District, Pokhara]
Sahara Club            2-0 Labuwan Club
  [Bishnu KC, Bal Krishna Lama]
Pokhara FC             4-1 Gandaki SC
  [Diwas Kunwar, Kumar Gurung, Anil Gurung, Prakash Gurung; Sundar Thapa]

First Round Semifinals 
[Feb 23, Sano Gaucharan Football Ground, Kathmandu]
Bouddha FC (Bouddha)   2-1 Birendra Pustakalaya 'A' 
  [Umesh Lama 26, Pradip Lama 69; Raju Shrestha 74]
Sano Gaucharan Club    2-4 Nimba Social Forum (Bouddha)
  [Ajay KC 35, Ramesh Man Singh Basnet 55; Tritha Lama 8, 69, 
   Manoj Lama 28, Dharam Tamang 54]
[Feb 24, Lalitpur district]
Chysal YC              0-0 Pulchowk SC            [3-4 pen]
  [Chysal YC were 'holders']
Nava Udaya             6-0 Dhapakhel United 
  [Rabin Dongol (3), Sujit KC, Sudeep KC, Ramesh Maharjan]
[Feb 26, Kaski District, Pokhara]
Pokhara FC             0-1 Kazi Pokhari YC
  [Zaman Singh Dura 16og]
Sahara Club            bt  [?]

First Round Finals 
[Feb 24, Sano Gaucharan Football Ground, Kathmandu]
Bouddha FC (Bouddha)   5-0 Nimba Social Forum (Bouddha)
  [Pradip Kunwar (2), Umesh Lama (2), Mahendra Chand]
[Feb 25, Lalitpur district]
Pulchowk SC             -  Nava Udaya    
[date unknown; Hetauda, Central Region]
Kamaldanda YC          0-0 Internet Club          [4-2 pen]
[date unknown; Chitwan]
Ruds United Club       2-1 Gita Nagar Sports Forum
  [Suraj Gurung, Cheese Kumar Gurung; Dharmendra Shahi]
[date unknown; Panchthar, Eastern Region]
Phidim Sporting Club   4-2 Sifa FC
[date unknown; Nuwakot]
Colony YC              2-1 United YC
  [Mani Kumar Pandit, ?; Suraj Shrestha]
[date unknown; Rautahat]
Manakamana YC          3-2 Fishtail YC            [aet]
[date unknown; Banke]
Adarsha YC (Banke)     5-0 Banke YC
   [Prakash Rawal Hat-Trick, Ashish Sharma, Kishor Pariyar]
[date unknown, Kaski District, Pokhara]
Sahara Club            lt  Kaji Pokhari YC

NB: final winners qualify for (regional) second round, which starts
    Feb 28(?) at Hetauda

Second Round

Tournament in Hetauda
Quarterfinals
[Mar 5]
Jana Jagriti Bara      4-3 Rising Star Nawal Parasi
Manakamana YC Rautahat 22 Youth SC Sindhupalchok [6-5 pen]
[Mar 6]
Pulchowk SC (Lalitpur) 1-2 Parsa Youth SC       
  [Pradip Shrestha 27; Nanda Lal Choudhary 47, Sanau Lal Choudhary 69]
Ruds United Chitwan    4-3 Romeo Boys Club Kavre
  [Cheese Gurung (2), Rajendra Rai, Dipesh Choudhary;
   Binod Tandukar (3)]
Semifinals [Mar 8]
Bara Jana Jagriti Club 2-6 Makwanpur Kamal Danda YC
  [Judge Adhikari (2); Bhim Bd. Shrestha (3), Niraj Shrestha (3)]
Parsa Youth SC         4-2 Chitwan Ruds United Club 
  [Nanda Lal Choudhary (2), Pankaj Choudhary, Niranjan Patel;
   Chit Bd. Gurung, Surya Gurung]
NB: winners Mar 8 qualify for finals in Kathmandu

Tournament in Biratnigar
Quarterfinals [Mar 5]
Basaha YC Udaypur      0-3 Samrat Sporting Club Morang 
  [Prakash Karki (2), Sunil Rana Magar (1)]
Rolling Club Jhapa     3-0 Sirah YC (Sirah)
  [Prem Kumar Subba (2), Prem Subba (1)]
Final [Mar 9]
Rolling Club Jhapa      -  Youth Sporting Club Dhanusa
NB: both finalists qualify for finals in Kathmandu

Tournament in Nepalgunj
Quarterfinals
[Mar 6]
Amar Jyoti Rupandehi   3-0 Srijansil YC Dang
  [Krishna Gurung, Surya Gurung, Soma Lama]
Waling YC Syanja       1-1 Adarsha YC Banke       [5-4 pen]
  [Bijay Thapa; Suraj Shahi]
Semifinals
[Mar 8]
Waling YC Syangja      1-3 Amar Jyoti Club Rupandehi 
  [Laxman Ruchal; Krishna Gurung (2), Amar Pun]
Final 
Kaji Pokhari YC Kaski   -  Amar Jyoti Club Rupandehi 
NB: both finalists qualify for finals in Kathmandu

Final Tournament (in Kathmandu)

Preliminary Round
[Mar 15, Dasharath stadium]
Sankata Club           1-0 Boys Sports Club
  [Kailash Dongol 6]
[Mar 17]
Kathmandu Club         2-3 Parsa Youth SC         [aet]
  [Ajit Thapa 18, Amrit Bajracharya 90; Nanda Lal Chaudhary 45, 
   Sanaha Ullah 56, 92]
[Mar 22]
Boys Union Club        6-1 Amar Jyoti (Rupandehi)
  [Utsab KC, Sunil Subedi (3), Suman Shrestha, ?; Krishna Gurungs (og)]
[Mar 23]
New Road Team          2-1 Kaji Pokhari YC Kaski (Pokhara) 
  [Kalyan Khadgi 18, Rajesh Shrestha 65og; Santosh Gurung 58]

1/8 Finals
[Mar 13?]
Mahendra Police Club   2-0 Mahavir Club  
  [Ananta Thapa 67, Hari Khadka 85pen]
[date?]
Tribhuvan Club         2-0 Makwanpur Kamal Danda YC
  [Bishwa Bairag Samal 63, Hari Mahota 87]
[Mar 19]
Sankata Club           1-1 Friends Club           [aet, 4-3 pen]
  [Bikash Naryan Shrestha 81; Rabin Benjankar 65]
[Mar 25]
Jawalakhel YC          2-0 Rolling Club Jhapa 
  [Ramesh Byanjankar 34, Amrit Gurung 90]
[Mar 26]
Boys Union Club        2-4 Ranipokhari Corner Team
  [Sunil Subedi 18, Roshan Ranjit 90; Harihar Thapa 24,
   Dilli Ram Shrestha 29, Sajan Shrestha 50, Dipak Limbu 66]
[Mar 27]
Three Star Club        2-3 New Road Team          [asdet]
  [Santosh Sahukhala 13, Ritesh Khadka 37; Narendra Shrestha 47,
   Bishwa Bandhu 72og, Binod Lama 95 (75?)]

NB: Parsa Youth SC must have lost their 1/8 final before Mar 25 as 
    Rolling Club Jhapa were the last regional club to be eliminated

Quarterfinals
[Mar 18]
Manang Marsyangdi      0-1 Mahendra Police Club   [aet]
  [Hari Khadka 98]
[Mar 21]
Tribhuvan Club         1-0 Sankata Club 
  [Chakra Tamang 90]
[date?]
Jawalakhel YC          lt  New Road Team
[Mar 28]
Ranipokhari CT         6-1 Bridge Boys
  [Sajan Shrestha 23, 61, 83, 90, Dipak Limbu 58, Dillram Shrestha 88;  
   Sachin Ghatanei 26]

Semifinals
[Mar 30]
Ranipokhari CT         0-2 Mahendra Police Club
  [Devnaryan Chaudhary 33, 51]
[date?]
Tribhuvan Club         bt  New Road Team

Third Place Match [Apr 2]
Ranipokhari CT         5-1 New Road Team
  [Sajan Shrestha 18, 90, Madhu Karki 32, Dilliram 45, 55;
   Ramesh Sinkeman 70]

Final [Apr 4]
Mahendra Police Club   2-1 Tribhuvan Club
  [Dipendra Poudyal 65, Devnaryan Chaudhary 67; Janamat Karki 45]


Tournament in Pokhara

Preliminary Round
[Jan 20]
Sahara Club (Blue)     5-1 Kakadavhitta Club (Jhapa)
[Jan 21] 
ANFA Academy           0-3 C.T.Young (India)
[Jan 22]
Sahara Club (Red)      2-1 Samrat Sporting Club, BRT
[jan 23] 
Tribhuvan Club         4-0 Dharan FC

Quarterfinals
[Jan 24]
Manang Marsyandi       1-0 C.T.Young (India)
[Jan 25]
Mahendra Police club   5-1 Sahara Club (Blue) 
[Jan 26]
Tribhuvan Club         1-0 Tarun Sangh (Colakatta, India)
[Jan 27]
Sahara Club (Red)      2-0 Friends Club (Lalitpur)

Semifinals
[Jan 28] 
Mahendra Police Club   3-0 Tribhuvan Club
[Jan 29]
Manang Marsyandi       3-2 Sahara Club (Red)

Final [Jan 31]
Mahendra Police Club   1-3 Manang Marsyandi Club 

Topscorers: 
Ananta Thapa (Mahendra Police Club) 4
Laxam Lama (Sahara Blue)            3 
Anil Gurung (Sahara Red)            3 


Birendra Memorial Inter-Municipality Running Shield 2004

First Round  
[Feb 1]
Biratnagar             1-0 Butwal
  [Dev Narayan Chaudhary]
[Feb 2]
Pokhara                1-0 Itahari
  [Bishan Gauchan]
[Feb 3]
Dharan                 2-0 Lalitpur
  [Raju Katuwal (2)]
[Feb 6]
Kathmandu              6-0 Chitwan
  [Hari Khadka (3), Tashi Chering (3)]
[Feb 9]
Waling                 1-0 Janakpur  
  [Khadga Ale]
[Feb 10]
Madhyapur             10-0 Nepalgunj  
  [Pradeep Dangol (8), Susan Bhandari, Santosh Sahukhala]
Tikapur                bye
Mechi Nagar            bye
      
Quarterfinals
[Feb 4]
Biratnagar             8-1 Tikapur
  [Ananta Thapa (5), Sunil Magar (2), Parbat Pandey; Dhruba Karki]
[Feb 5] 
Pokhara                1-0 Dharan
  [Chandra Gurung]
[Feb 10]
Mechi Nagar            0-0 Kathmandu              [4-3 pen]
[Feb 11] 
Madhyapur              2-0 Waling
  [Pradeep Dangol, Susan Bhandari]
            
Semifinals
[Feb 7]
Biratnagar             1-0 Pokhara
  [Dev Narayan Chaudhary]
[Feb 13]   
Mechi Nagar            0-1 Madhyapur
  [Santosh Sahukhala]

Third Place March [Feb 14]
Pokhara                2-0 Mechi Nagar
  [Naresh KC, Anil Gurung]
 
Final [Feb 15] 
Biratnagar             1-0 Madhyapur
  [Ananta Thapa]


Himalayan Bank Cup 2004

NB: all matches at Dashrath Stadium

Preliminary Round
[Nov 30]
MMC                    5-1 Mahabir
[Dec 1]
Sankata Club           3-0 Ranipokhari Corner Team 
[Dec 2]
Jawalakhel Youth Club  1-0 Kathmandu Club
[Dec 3]
Tribhuvan Army Club    4-1 New Road Team
[Dec 4]
Friends Club           6-7 Brigade Boys Club
[Dec 6]
Armed Police Force     2-0 Boys Union Club 

Pre-Quarterfinals 
[Dec 7]
MMC                    0-1 Sankata Club
[Dec 8]
Mahendra Police Club   2-0 Jawalakhel Youth Club
[Dec 9]
Tribhuvan Army Club    1-0 Brigade Boys Club
[Dec 10]
Three Star Club        3-1 Armed Police Force 

Quarterfinals
[Dec 11]
Wari Athletic Club     0-7 Sankata Club 
[Dec 12]
Sikkim XI              1-3 Mahendra Police Club
[Dec 13]
Mohammedan SC (Dhaka)  0-2 Three Star Club 
[Dec 14]
Tarun Sangh (India)    0-1 Tribhuvan Army Club

Semifinals
[Dec 15]
Sankata Club           1-7 Mahendra Police Club 
[Dec 16]
Three Star Club        1-0 Tribhuvan Army Club

Final [Dec 18]
Mahendra Police Club   3-2 Three Star Club 




Second Division 2004

Participants:

 1.Naxal Youth Alliance    
 2.Machhindra Bahal Club
 3.Sano Gaucharan       
 4.Friends Club 'B'      
 5.United Youth Club     
 6.Saraswati Youth Club (Koteshwor)
 7.Kalika Mahavir Club
 8.Boudha Football Club (Boudha) 
 9.Tushal Youth Club (Boudha)

NB: possibly also Annapurna Club and Galaxy Club may enter
 



Third Division

Participants:

 1.Bansbari Club      
 2.Sankata Club 'B'    
 3.Sanepa                 
 4.Youth Society Club       
 5.Samajik Youth Club       
 6.Canon Club            
 7.Nawajyoti Youth Club
 8.Swayambhu Club           
 9.Pako Youth Club     
10.Battisputali Youth Club 
11.Star Club              
12.Chakrapath Youth Club   
13.Bhimsen Boys Club      
14.Yellow Star Youth Club 
15.King Kong Sports Club  
16.Samakhusi Youth Club  
 
C-Division

Final [Oct, 2004]
Star Club         5-0 Pulchowk Sports Club 

2003/04.

2005/06.

list of champions.


About this document

Sources: http://www.NepalSport.com, SoccerAge Nepal

Prepared and maintained by Malik Riaz Hai Naveed for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Malik Riaz Hai Naveed (MalikRiaz@footballpakistan.com)
Last updated: 10 Jan 2006

(C) Copyright Malik Riaz Hai Naveed and RSSSF 2004/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.