Nicaragua 2000/01

XVIII Campeonato Nacional

Primera División

Table:

 1.FC Diriangén (Diriamba)             18 11  6  1 56-22 39
 2.FC San Marcos                       18 10  3  5 48-23 33
 3.Deportivo Jalapa (Jalapa)           18  7  7  4 29-21 28
 4.Real (Madriz)                       18  7  6  5 32-31 27
 5.Deportivo Walter Ferreti (Managua)  18  7  5  6 30-27 26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.FC Real (Estelí)                    18  6  7  5 29-23 25
 7.Bluefields FC (Bluefields)          18  5  7  6 22-25 22 
 8.FC Chinandega (Chinandega)          18  5  6  7 26-35 21
 9.Deportivo Masachapa (Managua)       18  4  4 10 21-36 16
10.Matiguás (Matagalpa)                18  2  1 15 17-67  7 
 
Top-5 qualified for championship playoff
 
Round 1 
[Oct 1] 
Walter Ferreti 1-0     Bluefields 
Jalapa         1-1     Madriz 
Estelí         1-2     Chinandega 
[Dec 3]
Diriangén      3-2     Masachapa
San Marcos    10-0     Matiguás

Round 2 [Oct 8] 
Masachapa      1-4     Jalapa 
Madriz         0-0     Estelí 
Bluefields     2-2     Diriangen 
Matiguás       1-2     Walter Ferreti 
Chinandega     1-6     San Marcos 

Round 3 [Oct 15]
Chinandega     0-0     Jalapa
Diriangén      0-0     Walter Ferreti
Bluefields     1-3     San Marcos
Matiguás       1-6     Estelí
Masachapa      2-0     Madriz          [played later]

Round 4 [Oct 22]
Jalapa         3-1     Matiguás
Madriz         3-2     Chinandega
Walter Ferreti 1-1     Masachapa
Estelí         1-1     Bluefields
San Marcos     0-1     Diriangén

Round 5 [Oct 29]
Bluefields     0-0     Jalapa 
Mataguás       0-3     Madriz
Walter Ferreti 4-2     San Marcos
Masachapa      2-3     Chinandega
Diriangén      2-0     Estelí

Round 6 [Dec 10]
Jalapa         3-0     Diriangén 
Madriz         1-0     Bluefields 
Chinandega     3-1     Matiguás 
Estelí         2-0     Walter Ferreti 
San Marcos     0-1     Masachapa 

Round 7 [Nov 12] 
Walter Ferreti 2-1     Jalapa 
Bluefields     0-0     Chinandega 
San Marcos     4-1     Estelí 
Diariangén     2-1     Madriz 
Masachapa      3-0     Matiguás 

Round 8 
[Nov 19]
Matiguás       1-1     Bluefields
Jalapa         1-3     San Marcos
Madriz         2-2     Walter Ferreti
Chinandega     1-1     Diriangén
[played later (ca. Dec 15?)]
Masachapa      0-2     Estelí

Round 9 [Nov 26]
Estelí         2-1     Jalapa
Bluefields     2-0     Masachapa
Walter Ferreti 5-2     Chinandega
Diriangén     12-1     Matiguás
San Marcos     3-1     Madriz

Round 10 [Dec 17]
Masachapa      1-1     Diriangén
Bluefields     1-0     Walter Ferreti
Chinandega     1-1     Estelí
Madriz         1-1     Jalapa
Matiguás       1-3     San Marcos

Round 11 [Dec 23]
Diriangén      9-0     Bluefields
Jalapa         4-1     Masachapa
Estelí         2-2     Madriz
San Marcos     2-0     Chinandega
Walter Ferreti 3-1     Matiguás

Round 12 [Dec 30] 
Walter Ferreti 4-4     Diriangén 
San Marcos     2-0     Bluefields 
Estelí         2-3     Matiguás 
Jalapa         2-0     Chinandega 
Madriz         3-1     Masachapa 

Round 13 
[Jan 6]
Matiguás       1-4     Jalapa
Bluefields     1-1     Estelí
[Jan 7]
Chinandega     6-3     Madriz
Diriangén      4-3     San Marcos
Masachapa      1-2     Walter Ferreti

Round 14
[Jan 13]
Jalapa         1-1     Bluefields
[Jan 14]
Madriz         4-1     Matiguás
San Marcos     3-1     Walter Ferreti
Estelí         0-2     Diriangén
Chinandega     1-1     Masachapa

Round 15 [Jan 21]
Diriangén      5-0     Jalapa
Bluefields     5-1     Madriz
Walter Ferreti 1-2     Estelí
Masachapa      0-0     San Marcos
Matiguás       2-0     Chinandega

Round 16 [Jan 28]
Jalapa         1-0     Walter Ferreti
Madriz         2-2     Diriangén
Matiguás       2-3     Masachapa
Estelí         2-2     San Marcos
Chinandega     1-0     Bluefields

Round 17 [Feb 4]
San Marcos     2-2     Jalapa
Estelí         4-0     Masachapa
Diriangén      4-2     Chinandega
Bluefields     awd     Matiguás         [Matiguás dns; awarded 3-0]
Walter Ferreti 1-2     Madriz

Round 18 [Feb 11]
Jalapa         0-0     Estelí
Madriz         2-0     San Marcos
Matiguás       0-2     Diriangén
Masachapa      1-4     Bluefields
Chinandega     1-1     Walter Ferreti

Table:

 1.FC Diriangén (Diriamba)             18 11  6  1 56-22 39
 2.FC San Marcos                       18 10  3  5 48-23 33
 3.Deportivo Jalapa (Jalapa)           18  7  7  4 29-21 28
 4.Real (Madriz)                       18  7  6  5 32-31 27
 5.Deportivo Walter Ferreti (Managua)  18  7  5  6 30-27 26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.FC Real (Estelí)                    18  6  7  5 29-23 25
 7.Bluefields FC (Bluefields)          18  5  7  6 22-25 22 
 8.FC Chinandega (Chinandega)          18  5  6  7 26-35 21
 9.Deportivo Masachapa (Managua)       18  4  4 10 21-36 16
10.Matiguás (Matagalpa)                18  2  1 15 17-67  7 
 
Top-5 qualified for championship playoff


Second Stage

Pentagonal A (Championship)

Table:

 1.Deportivo Jalapa (Jalapa)            8  6  0  2 16- 6 18
 2.FC Diriangén (Diriamba)              8  4  2  2 19-13 14
 3.Real (Madriz)                        8  4  1  3 12- 9 13 
 4.Deportivo Walter Ferreti (Managua)   8  2  2  4  7-17  8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.FC San Marcos                        8  0  3  5  6-15  3

Top-4 qualified for semifinals

Round 1 [Feb 18]
Diriangén      2-1     San Marcos 
Jalapa         1-0     Madriz 
Walter Ferreti bye 

Round 2 [Feb 25] 
San Marcos     0-0     Walter Ferreti 
Jalapa         4-1     Diriangén 
Madriz         bye 

Round 3 [Mar 4]
Walter Ferreti 1-2     Madriz
San Marcos     1-2     Jalapa
Diriangén      bye

Round 4 [Mar 11] 
Diriangén      3-0     Madriz 
Jalapa         3-0     Walter Ferreti 
San Marcos     bye 

Round 5 [Mar 18] 
Madriz         1-1     San Marcos 
Walter Ferreti 2-2     Diriangén 
Jalapa         bye 

Round 6 [Mar 25]
Jalapa         0-1     Madriz 
San Marcos     1-1     Diriangén 
Walter Ferreti bye 

Round 7 [Apr 1] 
Walter Ferreti 2-1     San Marcos 
Diriangén      1-2     Jalapa 
Madriz         bye 

Round 8 [Apr 8]
Madriz         3-0     Walter Ferreti
Jalapa         4-1     San Marcos
Diriangén      bye

Round 9 [Apr 22]
Madriz         2-3     Diriangén
Walter Ferreti 1-0     Jalapa
San Marcos     bye

Round 10 [Apr 29]       
San Marcos     awd     Madriz           [San Marcos dns; presumably awarded 0-3]
Diriangén      6-1     Walter Ferreti 
Jalapa         bye 

Table:

 1.Deportivo Jalapa (Jalapa)            8  6  0  2 16- 6 18
 2.FC Diriangén (Diriamba)              8  4  2  2 19-13 14
 3.Real (Madriz)                        8  4  1  3 12- 9 13 
 4.Deportivo Walter Ferreti (Managua)   8  2  2  4  7-17  8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.FC San Marcos                        8  0  3  5  6-15  3

Top-4 qualified for semifinals


Semifinals

First Legs [May 6]
Madriz         2-1     Diriangén
Jalapa         0-0     Walter Ferreti

Second Legs [May 13]
Diriangén      4-2     Madriz                [aet]
Walter Ferreti 3-1     Jalapa

Final

First Leg [Jun 10, San Marcos]
Walter Ferreti 0-0     Diriangén

Second Leg [Jun 17]
Diriangén      0-0     Walter Ferreti        [3-5 pen]

Walter Ferreti champions 2000/01


Pentagonal B (Relegation)

Table:

 6.FC Real (Estelí)                     8  5  3  0 20- 7 18
 7.Deportivo Masachapa (Managua)        7  3  2  2 18-10 11
 8.FC Chinandega (Chinandega)           8  3  2  3 15-14 11
 9.Bluefields FC (Bluefields)           7  2  2  3 14-11  8
-----------------------------------------------------------
10.Matiguás (Matagalpa)                 8  1  1  6  6-31  4  Relegated

Round 1 [Feb 18]
Estelí         2-1     Bluefields 
Masachapa      4-0     Chinandega 
Matiguás       bye 

Round 2 [Feb 25]
Bluefields     7-2     Matiguás 
Chinandega     3-3     Estelí 
Masachapa      bye 

Round 3 [Mar 4]
Matiguás       1-3     Masachapa
Bluefields     awd     Chinandega      [awarded 3-0, Chinandega dns]
Estelí         bye

Round 4 [Mar 11]
Estelí         awd     Masachapa       [awarded 3-0, Masachapa forfeit] 
Chinandega     1-1     Matiguás 
Bluefields     bye 

Round 5 [Mar 18]
Bluefields     1-1     Masachapa 
Matiguás       0-3     Estelí 
Chinandega     bye 

Round 6 
[Mar 25]
Bluefields     1-1     Estelí 
[Apr 29]
Chinandega     4-1     Masachapa 
Matiguás       bye 

Round 7 [Apr 1] 
Matiguás       2-1     Bluefields 
Estelí         2-1     Chinandega 
Masachapa      bye 

Round 8 [Apr 8]
Masachapa      8-0     Matiguás
Chinandega     3-0     Bluefields
Estelí         bye

Round 9 [Apr 22]
Masachapa      1-1     Estelí
Matiguás       0-3     Chinandega
Bluefields     bye

Round 10 [Apr 29]       
Estelí         5-0     Matiguás 
Bluefields     ppd     Masachapa 

Table:

 6.FC Real (Estelí)                     8  5  3  0 20- 7 18
 7.Deportivo Masachapa (Managua)        7  3  2  2 18-10 11
 8.FC Chinandega (Chinandega)           8  3  2  3 15-14 11
 9.Bluefields FC (Bluefields)           7  2  2  3 14-11  8
-----------------------------------------------------------
10.Matiguás (Matagalpa)                 8  1  1  6  6-31  4  Relegated


Segunda División (XVIII Campeonato "Comdte. Walter Ferreti")

First Phase

Final Table:

 1.Parmalat         16 10  4  2  41-16  34 
 2.Niquihomo        16  8  4  4  40-28  28 
 3.Barrio Cuba      16  8  4  4  30-26  28 
 4.Atlético Estelí  16  8  3  5  27-24  27 
 5.Masatepe         16  6  4  6  34-31  22 
 6.Dep.Masaya       16  6  3  7  17-18  21
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 7.Sébaco           16  6  3  7  24-27  21 
 8.Jinotega         16  4  4  8  22-30  16 
 9.León             16  1  1 14  14-49   4 

Top-6 qualify for hexagonal

[Dec]
Barrio Cuba     3-1     Atlético Estelí 

[Feb 25] 
Parmalat        2-0     Barrio Cuba 
Niquinohomo     2-1     Sébaco 
Atlético Estelí 1-0     Masaya 
Jinotega        awd     León            [León dns] 

[Mar 4]
Barrio Cuba     2-1     Masaya
Masatepe        4-3     Niquinohomo
Jinotega        3-2     Atlético Estelí

[Mar 11]
Parmalat        2-0     Masaya
Jinotega        1-1     Barrio Cuba
Sébaco          1-0     Atlético Estelí

Final Table:

 1.Parmalat         16 10  4  2  41-16  34 
 2.Niquinohomo      16  8  4  4  40-28  28 
 3.Barrio Cuba      16  8  4  4  30-26  28 
 4.Atlético Estelí  16  8  3  5  27-24  27 
 5.Masatepe         16  6  4  6  34-31  22 
 6.Dep.Masaya       16  6  3  7  17-18  21
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 7.Sébaco           16  6  3  7  24-27  21 
 8.Jinotega         16  4  4  8  22-30  16 
 9.León             16  1  1 14  14-49   4 

Top-6 qualify for hexagonal

Hexagonal

Table:

 1.Parmalat (M'gua) 10  9  1  0  33- 8  28  Champions, Promoted
 2.Atlético Estelí  10  6  1  3  21-13  19
 3.Barrio Cuba      10  5  0  5  22-15  15
 4.Dep.Masaya       10  5  0  5  16-18  15
 5.Masatepe         10  4  0  6  15-25  12
 6.Sébaco           10  0  0 10   1-29   0  [withdrew]

Round 1 [Mar 25]
Parmalat                3-1     Masaya
Barrio Cuba             3-1     Atlético Estelí
Niquinohomo             awd     Masatepe          [awarded 0-3, originally 2-1]

Niquinohomo withdrew after 1st round and were replaced by Sébaco

Round 2 
Masaya                  awd     Barrio Cuba       [awarded 0-3]
Masatepe                1-4     Parmalat
Sébaco                  1-2     Atlético Estelí

Round 3 [Apr 8]
Masatepe                2-1     Barrio Cuba
Parmalat                awd     Sébaco            [awarded 3-0]
Atletico Estelí         5-1     Masaya

Sébaco withdrew out of protest against having to take over Niquinohomo's
awardec loss from round 1

Round 4 [Apr 22]
Barrio Cuba             1-2     Parmalat
Atlético Estelí         4-1     Masatepe
Masaya                  awd     Sébaco            [awarded 3-0]

Round 5 [Apr 29]
Parmalat                3-0     Atlético Estelí 
Masatepe                0-2     Masaya
Barrio Cuba             bye

Round 6 [May 6]
Masaya                  0-4     Parmalat
Atlético Estelí         2-1     Barrio Cuba
Masatepe                bye

Round 7 [May 13]
Parmalat                6-2     Masatepe
Barrio Cuba             1-3     Masaya
Atlético Estelí         bye

Round 8 [May 20]
Barrio Cuba             4-1     Masatepe
Masaya                  0-2     Atlético Estelí
Parmalat                bye

Round 9 [May 27] 
Masatepe                2-1     Atlético Estelí 
Parmalat                4-2     Barrio Cuba 
Masaya                  bye 

Round 10 [Jun 3?]
Masaya                  3-0     Masatepe
Atlético Estelí         1-1     Parmalat
Barrio Cuba             bye

Table:

 1.Parmalat (M'gua) 10  9  1  0  33- 8  28  Champions, Promoted
 2.Atlético Estelí  10  6  1  3  21-13  19
 3.Barrio Cuba      10  5  0  5  22-15  15
 4.Dep.Masaya       10  5  0  5  16-18  15
 5.Masatepe         10  4  0  6  15-25  12
 6.Sébaco           10  0  0 10   1-29   0  [withdrew]


Third Level 

X edition

Start: May 20, 2001

Champions: Deportivo Junior (San Rafael del Sur)

1999/00.

2001/02.

list of champions.


About this document

Thanks to Francisco Hernández Hidalgo

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 28 May 2006

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2000/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.