Nicaragua 2003/04

NB: this year the championship is divided into two stages,
    the Apertura and Clausura; the latter is contested by
    the top-8 of the Apertura

Primera División

Apertura (XX Campeonato Nacional)

Table:

 1.Real Estelí FC                      18 15  3  0 51-15 48  Qualified
 2.Diriangén FC (Diriamba)             18 10  5  3 47-22 35  Qualified
 3.Parmalat FC (Managua)               18 10  3  5 34-26 33  Qualified
 4.Real Madriz FC (Somoto)             18  9  4  5 38-19 31  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Masatepe (San Marcos)               18  9  3  6 26-20 30  Clausura
 6.Deportivo Walter Ferreti (Managua)  18  6  3  9 22-28 21  Clausura
 7.Deportivo Masachapa (S.Rafael/Sur)  18  4  5  9 20-33 17  Clausura
 8.Deportivo Jalapa (Jalapa)           18  4  4 10 23-42 16  Clausura
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Deportivo Bluefields (Bluefields)   18  3  3 12 16-42 12
----------------------------------------------------------- 
10.San Marcos FC                       18  2  3 13 20-50  9  Relegated

NB: top-4 qualify for semifinals

Round 1 
[Jul 13]
Estelí          2-1     Masatepe
Diriangén       1-0     Madriz
San Marcos      5-2     Jalapa
Parmalat        2-1     Walter Ferreti
[Sep 10]
Bluefields      2-2     Masachapa

Round 2 [Jul 20]
Madriz          3-3     Estelí
Masachapa       1-0     Diriangén
Jalapa          2-3     Parmalat
Masatepe        1-0     San Marcos
Walter Ferreti  1-0     Bluefields

Round 3 [Jul 27]
Masatepe        1-1     Jalapa
Madriz          2-0     Bluefields
Masachapa       1-4     Parmalat
Walter Ferreti  2-0     San Marcos
Estelí          2-0     Diriangén

Round 4 
[Aug 3]
San Marcos      0-2     Masachapa
Jalapa          1-2     Walter Ferreti  
Diriangén       5-1     Masatepe
Parmalat        1-0     Madriz  
[Sep 17]
Bluefields      0-6     Estelí

Round 5 [Aug 10]
Diriangén       8-1     Bluefields
Estelí          1-0     Parmalat
Madriz          4-0     San Marcos
Masatepe        1-0     Walter Ferreti  
Masachapa       3-1     Jalapa

Round 6 
[Aug 17]  
San Marcos      1-4     Estelí  
Jalapa          0-0     Madriz
Walter Ferreti  1-1     Masachapa
[Sep 14]
Masatepe        1-0     Bluefields
[Sep 17]
Parmalat        4-3     Diriangén       

Round 7 [Aug 24]
Real Estelí     5-0     Jalapa
Parmalat        3-0     Bluefields
Diriangén       4-1     San Marcos      
Masatepe        4-0     Masachapa
Madriz          3-1     Walter Ferreti

Round 8 [Aug 31]
Walter Ferreti  2-2     Real Estelí
Masatepe        3-1     Parmalat
Jalapa          1-4     Diriangén    
Madriz          0-0     Masachapa
San Marcos      1-0     Bluefields

Round 9
[Sep 7]
Madriz          3-1     Masatepe
Bluefields      1-1     Jalapa
[Sep 14]
Parmalat        1-1     San Marcos
Diriangén       2-0     Walter Ferreti
Real Estelí     2-1     Masachapa

Round 10 [Sep 21]
Masatepe        0-2     Estelí   
Madriz          1-1     Diriangén
Jalapa          2-1     San Marcos
Walter Ferreti  0-1     Parmalat
Masachapa       2-1     Bluefields

Round 11 [Sep 28]
Real Estelí     2-1     Madriz
Diriangén       1-1     Masachapa
Parmalat        2-2     Jalapa
Masatepe        3-0     San Marcos
Bluefields      2-1     Walter Ferreti

Round 12 [Oct 5]
Jalapa          2-0     Masatepe   
Bluefields      0-2     Madriz
Parmalat        3-0     Masachapa 
San Marcos      3-3     Walter Ferreti  
Diriangén       2-2     Estelí         

Round 13 [Oct 12]
Estelí          3-1     Bluefields
Parmalat        3-2     Madriz
Walter Ferreti  1-0     Jalapa
Masachapa       2-2     San Marcos
Masatepe        0-0     Diriangén

Round 14 
[Oct 18]
Parmalat        1-3     Estelí       
[Oct 19]
Walter Ferreti  2-1     Masatepe
San Marcos      2-5     Madriz          [5-2?]
Jalapa          3-2     Masachapa       [2-3?]
[Nov 12]
Bluefields      2-2     Diriangén

Round 16 [Nov 2]
Jalapa          1-3     Real Estelí 
Bluefields      2-0     Parmalat
San Marcos      3-6     Diriangén
Masachapa       1-3     Masatepe
Walter Ferreti  2-3     Real Madriz

NB: San Marcos withdrew after this round.

Round 17 [Nov 9]
Real Estelí     4-0     Walter Ferreti  
Parmalat        0-0     Masatepe        
Diriangén       1-0     Jalapa         
Masachapa       0-1     Madriz  
Bluefields      awd     San Marcos      [awarded 3-0]     

Round 18 [Nov 16]
Masatepe        2-1     Madriz     
Jalapa          4-1     Bluefields     
San Marcos      awd     Parmalat        [awarded 0-3]    
Walter Ferreti  0-2     Diriangén      
Masachapa       1-2     Real Estelí  

Round 15 [postponed from Nov 2]
[Nov 22]
Madriz          7-0     Jalapa
[Nov 23]
Bluefields      awd     Masatepe        [in San Marcos; Bluefields dns;
Masachapa       0-3     Walter Ferreti   awarded 0-3]
Diriangén       5-2     Parmalat
Estelí          awd     San Marcos      [awarded 3-0]

Table:

 1.Real Estelí FC                      18 15  3  0 51-15 48  Qualified
 2.Diriangén FC (Diriamba)             18 10  5  3 47-22 35  Qualified
 3.Parmalat FC (Managua)               18 10  3  5 34-26 33  Qualified
 4.Real Madriz FC (Somoto)             18  9  4  5 38-19 31  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Masatepe (San Marcos)               18  9  3  6 26-20 30  Clausura
 6.Deportivo Walter Ferreti (Managua)  18  6  3  9 22-28 21  Clausura
 7.Deportivo Masachapa (S.Rafael/Sur)  18  4  5  9 20-33 17  Clausura
 8.Deportivo Jalapa (Jalapa)           18  4  4 10 23-42 16  Clausura
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Deportivo Bluefields (Bluefields)   18  3  3 12 16-42 12
----------------------------------------------------------- 
10.San Marcos FC                       18  2  3 13 20-50  9  Relegated

NB: top-4 qualify for semifinals; San Marcos withdrew after playing
    15 matches and were relegated after having been in the 1st division
    ever since obtaining promotion in 1984; they won the Torneo de Copa
    in 1984 and 1995 and finished 3rd in the league in 2001/02 (best
    ever ranking).

Topscorers (Nov 17):

Emilio Palacios (Diriangén)  17
Selvin Álvarez (Real Estelí) 15

Semifinals

First Legs [Nov 30]
Parmalat        2-0     Diriangén
Madriz          0-0     Estelí        

Second Legs [Dec 7]
Diriangén       4-0     Parmalat
Estelí          1-1     Madriz          [3-1 pen]

Final 

First Leg [Dec 14, Estelí]
Estelí          0-0     Diriangén

Second Leg [Dec 21, Diriamba]
Diriangén       0-1     Estelí
  [Selvin Álvarez 44]

Estelí champions Apertura 2003/04


Clausura (XXI Campeonato Nacional)

Qualification Phase

Final Table:

 1.Real Madriz FC (Somoto)              7  6  0  1 17- 8 18
 2.Real Estelí FC                       7  4  3  0 11- 4 15
 3.Diriangén FC (Diriamba)              7  3  2  2 15-11 11
 4.Parmalat FC (Managua)                7  3  1  3 11-13 10
 5.Masatepe (San Marcos)                7  2  3  2  8- 7  9
 6.Deportivo Masachapa (S.Rafael/Sur)   7  1  3  3  9-13  6
 7.Deportivo Jalapa (Jalapa)            7  2  0  5 10-18  6
 8.Deportivo Walter Ferreti (Managua)   7  1  0  6 11-18  3

Round 1 [Jan 11]
Estelí          2-0     Jalapa
Diriangén       2-2     Masachapa
Parmalat        3-1     Walter Ferreti
Madriz          1-0     Masatepe

Round 2 [Jan 18]
Jalapa          2-3     Madriz
Masachapa       1-1     Estelí
Walter Ferreti  2-3     Diriangén
Masatepe        1-1     Parmalat
 
Round 3
[Jan 22]
Masachapa       0-1     Parmalat
[Jan 25]
Jalapa          0-2     Masatepe
Walter Ferreti  1-3     Real Madriz
[Feb 11]
Estelí          1-1     Diriangén

Round 4
[Feb 1]
Madriz          2-1     Masachapa
Masatepe        4-1     Walter Ferreti
[Feb 4]
Diriangén       6-1     Jalapa
[Feb 5]
Parmalat        1-4     Estelí

Round 5 [Feb 8]
Jalapa          2-1     Walter Ferreti
Masachapa       1-1     Masatepe
Diriangén       0-1     Parmalat
Estelí          1-0     Madriz

Round 6 [Feb 15]
Jalapa          3-1     Parmalat
Walter Ferreti  4-1     Masachapa
Madriz          4-0     Dirangén
Masatepe        0-0     Estelí

Round 7 [Feb 22]
Masachapa       3-2     Jalapa
Parmalat        3-4     Madriz
Diriangén       3-0     Masatepe
Estelí          2-1     Walter Ferreti

Final Table:

 1.Real Madriz FC (Somoto)              7  6  0  1 17- 8 18
 2.Real Estelí FC                       7  4  3  0 11- 4 15
 3.Diriangén FC (Diriamba)              7  3  2  2 15-11 11
 4.Parmalat FC (Managua)                7  3  1  3 11-13 10
 5.Masatepe (San Marcos)                7  2  3  2  8- 7  9
 6.Deportivo Masachapa (S.Rafael/Sur)   7  1  3  3  9-13  6
 7.Deportivo Jalapa (Jalapa)            7  2  0  5 10-18  6
 8.Deportivo Walter Ferreti (Managua)   7  1  0  6 11-18  3

Quarterfinals

First Legs [Mar 7]
Walter Ferreti  0-0     Madriz    
Jalapa          0-0     Estelí 
Masatepe        0-1     Parmalat  
Masachapa       1-3     Diriangén  

Second Legs [Mar 14]
Madriz          0-1     Walter Ferreti 
Parmalat        1-2     Masatepe        [5-4 pen]
Estelí          6-1     Jalapa
Diriangén       8-2     Masachapa

Semifinals

First Legs [Mar 21]
Walter Ferreti  0-6     Estelí
Parmalat        1-3     Diriangén

Second Legs [Mar 28]
Estelí          5-0     Walter Ferreti
Diriangén       0-1     Parmalat

Final

First Leg [Apr 18, Estadio de Diriamba]
Diriangén       0-1     Estelí
  [Selvin Alvarez 28]

Second Leg [Apr 25, Estadio Independencia, Estelí]
Estelí          0-0     Diriangén

Champions: Estelí


Second Level 2003/04

Regular Phase

Start: Nov 9

Final Table:
 
 1.Atlético Estelí         16  10  3  3  37-14  33
 2.América                 16  10  3  3  29-11  33
 3.Ocotal                  16   9  5  2  27- 8  32
 4.Chinandega              16   7  4  5  32-27  25
 5.Junior Real Estelí      16   5  4  7  22-26  19
 6.Granada                 16   5  4  7  26-33  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.El Salto Junior         16   5  2  9  22-35  17
 8.Junior UNAN             16   3  4  9  13-33  13
 9.Cacique Chontal         16   3  1 12  14-35  10

NB: top-6 qualified for Hexagonal (promotion playoff)

Hexagonal

First Round

First Legs [Mar 21]
Granada         2-3     Atlético Estelí
Jr. Real Estelí 0-1     América
Chinandega      2-2     Ocotal

Second Legs [Mar 28]
Atlético Estelí 4-1     Granada
América         2-0     Junior Real Estelí
Ocotal          3-1     Chinandega

NB: Chinandega qualify as best losers

Semifinals

First Legs [Apr 4]
Chinandega      3-2     Atlético Estelí
Ocotal          0-0     América
 
Second Legs [Apr 18]
Atlético Estelí 3-2     Chinandega      [aet, 7-6 pen]
América         4-0     Ocotal

Final 

First Leg [Apr 25, Estelí]
Atlético Estelí 2-0     América
  [Adrián Cardoza 14, Raúl Rodríguez 63]

Second Leg [May 2, Managua]
América         1-0     Atlético Estelí
  [Reynaldo Aguilar 66pen]

Atlético Estelí champions and promoted.



Tercera División 2004

Grupo A

Round 1 [Jun 27]
Sinsa                   6-1       San Luis
Academia Las Segovias   2-3       Scorpion   

Round 2 [Jul 4]
San Luis                3-2       Academia Las Segovias
Scorpion                5-4       Sinsa
 
Round 3 [Jul 11]
Academia Las Segovias   3-1       Sinsa
Scorpion                4-1       San Luis
 
Round 4 [Jul 18] 
San Luis                1-2       Sinsa
Scorpion                1-1       Academia Las Segovias
 
Round 5 
[Jul 25]
Sinsa                   2-0       Scorpion
[Aug 8]
Academia Las Segovias   1-0       San Luis

Round 6 [Aug 1]
Sinsa                   awd       Academia Las Segovias  [awarded 0-3]
San Luis                4-0       Scorpion

Table:
 1.Academia Las Segovias (Somoto)  6  3  1  2  12- 8  10
 2.Scorpion (San Luis)             6  3  1  2  13-14  10
 3.Sinsa (Managua)                 6  3  0  3  15-13   9
 4.San Luis (Sebaco)               6  2  0  4  10-15   6   
NB: Azul Darío (Ciudad Darío) withdrew just before start

Grupo B

Round 1 [Jul 4]
Venecia                 4-4       Chichigalpa
León FC                 3-1       Los Cedros
 
Round 2 [Jul 11]
Los Cedros              3-1       Venecia
León FC                 1-0       Chichigalpa
 
Round 3 [Jul 18]  
Chichigalpa             2-1       Los Cedros
Venecia                 1-0       León FC

Round 4 [Jul 25]
Chichigalpa             2-3       Venecia
Los Cedros              1-1       León FC

Round 5 [Aug 1]
Venecia                 4-8       Los Cedros
Chichigalpa             1-1       León FC

Round 6 [Aug 8]
Los Cedros              4-2       Chichigalpa
León FC                 3-2       Venecia

Table:
 1.León FC                         6  3  2  1   9- 6  11
 2.Los Cedros                      6  3  1  2  18-13  10
 3.Venecia (Managua)               6  2  1  3  15-20   7
 4.Chichigalpa                     6  1  2  3  11-14   5
NB: Camoapa withdrew just before start

Hexagonal 

NB: Sinsa apparently disqualified from participation

Round 1 [Aug 15]
Venecia                 2-5       Academia Las Segovias
Scorpion                5-2       Los Cedros  
San Luis                3-0       León FC
 
Round 2 [Aug 22]
Academia Las Segovias   2-2       Venecia
Los Cedros              3-3       Scorpion
León FC                 4-2       San Luis

NB: León FC progress as best losers

Semifinals

First Legs [Aug 29]
San Luis                0-2       Scorpion
León FC                 2-2       Academia Las Segovias
 
Second Legs [Sep 5]
Scorpion                5-0       San Luis
Academia Las Segovias   1-1       León FC               [5-6 pen]

Final

First Leg [Sep 12]
León FC                 0-2       Scorpion

Second Leg [Sep 19]
Scorpion                2-0       León FC

NB: both Scorpion and León FC are promoted to second level 2004/05
 



2002/03.

2004/05.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Francisco Hernández Hidalgo and Nakor'd J. García (drokan@ibw.com.ni)

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 5 Jun 2005

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2003/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.