Nigeria 2001

Final Table:

 1.Enugu Rangers                  30 15  5 10  36-24  50  Qualified 
 2.Enyimba (Aba)                  30 15  3 12  38-21  48  Qualified
 3.Gombe United (Bauchi)          30 14  5 11  35-32  47  Qualified        
 4.NPA (Warri)                    30 15  2 13  28-28  47  Qualified  [*23] 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.El Kanemi Warriors (Maiduguri) 30 13  5 12  30-23  44             [*29]        
 6.Bendel Insurance (Benin City)  30 13  5 12  34-28  44          
 7.Wikki Tourists (Bauchi)        30 13  5 12  22-25  44                
 8.Lobi Stars FC (Makurdi)        30 13  4 13  35-35  43             
 9.Gabros International           30 13  3 14  35-31  42             [*28] 
10.Julius Berger (Lagos)          30 11  7 12  27-23  40             [*23]            
11.Port Harcourt Sharks           30 11  7 12  30-35  40                 
12.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  30 12  4 14  25-30  40             
--------------------------------------------------------
13.Jigawa Golden Stars            30 11  6 13  24-31  39  Relegated      
14.Plateau United (Jos)           30 10  8 12  24-29  38  Relegated  [*28,*29]           
15.Jasper United (Onitsha)        30 11  5 14  23-35  38  Relegated      
16.Katsina United                 30 10  6 14  20-36  36  Relegated    

[*i] without goals rd i

NB: table according to below results

Final Table (given by press):

 1.Enugu Rangers                  30 15  5 10  35-24  50  Qualified         
 2.Enyimba (Abia)                 30 15  3 12  38-21  48  Qualified
 3.NPA (Warri)                    30 15  2 13  30-27  47  Qualified 
 4.Gombe United (Bauchi)          30 14  5 11  35-34  47  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Bendel Insurance (Benin City)  30 13  5 12  34-30  44  
 6.El Kanemi Warriors (Maiduguri) 30 13  5 12  28-24  44       
 7.Lobi Stars FC (Makurdi)        30 13  5 12  35-34  44   
 8.Wikki Tourists (Bauchi)        30 13  5 12  22-25  44                
 9.Julius Berger (Lagos)          30 11  7 12  28-27  40        
10.Port Harcourt Sharks           30 11  7 12  31-35  40           
11.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  30 12  4 14  25-30  40  
12.Gabros International           30 12  3 15  35-33  39  
--------------------------------------------------------
13.Jigawa Golden Stars            30 11  6 13  24-32  39  Relegated 
14.Plateau United (Jos)           30 10  8 12  29-29  38  Relegated    
15.Jasper United (Onitsha)        30 11  5 14  24-36  38  Relegated      
16.Katsina United                 30 10  6 14  21-37  36  Relegated          

NB: 1 more loss than wins; odd number of draws; overall GD -4

Round 1 (2000)
[Nov 4]
El Kanemi       0-1 Gabros 
Gombe           1-0 Enyimba 
Julius Berger   0-1 Plateau 
NPA             1-0 Katsina  
[Nov 5]
Lobi            2-1 Jigawa 
Rangers         1-1 Insurance       
Sharks          3-1 Jasper   
Nationale       1-0 Wikki

Round 2
[Nov 11]
Plateau		1-2 Nationale
Katsina		1-0 Berger
Jigawa		0-0 El Kanemi
[Nov 12]
Gabros		3-1 Sharks
Wikki		1-1 Gombe
Jasper		0-1 NPA
[Nov 22]
Insurance	3-0 Lobi
Enyimba		1-1 Rangers

Round 3
[Nov 18]
NPA		3-0 Gabros
Berger		0-0 Jasper
Nationale	3-1 Katsina
Gombe		1-0 Plateau
Insurance	2-0 Jigawa
[Nov 19]
Sharks		2-1 El Kanemi
Rangers		3-0 Wikki
[Dec 6]
Lobi		2-1 Enyimba

Round 4
[Nov 25]
El Kanemi	3-0 NPA
Plateau		1-1 Rangers
Katsina		1-0 Gombe
Jigawa		1-0 Sharks
[Nov 26]
Gabros		1-0 Berger
Enyimba		1-0 Insurance
Jasper		1-0 Nationale
[Nov 29]
Wikki		2-0 Lobi

Round 5
[Dec 2]
NPA		0-0 Sharks
Berger		2-0 El Kanemi
Gombe		2-0 Jasper
Insurance	1-0 Wikki
[Dec 3]
Rangers		3-1 Katsina
Enyimba		4-0 Jigawa
[Dec 13]
Nationale	2-1 Gabros
Lobi		1-2 Plateau

Round 6
[Dec 9]
El Kanemi	1-0 Nationale
Wikki		1-0 Enyimba
Plateau		0-0 Insurance
Katsina		1-0 Lobi
Jigawa		1-0 NPA
[Dec 10]
Gabros		5-0 Gombe
Sharks		0-0 Berger
Jasper		1-0 Rangers

Round 7 
[Dec 16]
Berger          3-1 NPA 
Insurance       1-0 Katsina  
Nationale       0-0 Sharks 
Gombe           2-0 El-Kanemi  
Wikki           1-0 Jigawa 
[Dec 17]
Lobi            1-0 Jasper 
Enyimba         4-0 Plateau  
Rangers         3-1 Gabros  

Round 8 
[Dec 23]
Katsina         1-1 Enyimba  
El-Kanemi       1-0 Rangers  
Plateau         1-0 Wikki 
NPA             2-1 Nationale  
Jigawa          0-0 Berger 
[Dec 24] 
Gabros          1-2 Lobi
Jasper          2-0 Insurance
[ca. Feb 4]
Sharks          2-2 Gombe

Round 9
[Dec 30]
Nationale	1-0 Berger
Gombe		3-1 NPA
Insurance	1-0 Gabros
Wikki		2-0 Katsina
Plateau		2-2 Jigawa
[Dec 31]
Rangers		4-1 Sharks
Lobi		2-1 El Kanemi
Enyimba		1-1 Jasper

Round 10
[Jan 6]
El Kanemi	1-0 Insurance
NPA		2-1 Rangers
Berger		1-1 Gombe
Katsina		2-1 Plateau
Jigawa		1-0 Nationale
[Jan 7]
Gabros		2-0 Enyimba
Sharks		3-1 Lobi
Jasper		1-0 Wikki

Table:

 1.Gombe United (Bauchi)          10  5  3  2  13-11  18  [13-10?]
 2.Bendel Insurance (Benin City)  10  5  2  3   9- 5  17
 3.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  10  5  1  4  10- 8  16  [ 9- 8?]
 4.NPA (Warri)                    10  5  1  4  11-12  16  [10-12?]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Enugu Rangers                  10  4  3  3  17-10  15
 6.Gabros International           10  5  0  5  15-12  15
 7.Lobi Stars FC (Makurdi)        10  5  0  5  11-15  15  [12-15?]
 8.Jasper United (Onitsha)        10  4  2  4   7- 8  14
 9.Port Harcourt Sharks           10  3  4  3  12-13  13  [13-12?]
10.El Kanemi Warriors (Maiduguri) 10  4  1  5   8- 9  13  [ 7- 9?]
11.Wikki Tourists (Bauchi)        10  4  1  5   7- 8  13  [ 7- 9?]
12.Katsina United                 10  4  1  5   8-12  13
13.Enyimba (Aba)                  10  3  3  4  13- 9  12
14.Plateau United (Jos)           10  3  3  4   9-13  12
15.Jigawa Golden Stars            10  3  3  4   6-11  12
16.Julius Berger (Lagos)          10  2  4  4   6- 6  10

NB: table according to above results; goal differences between brackets were
    given in press

Round 11 
[Jan 20]
Gombe           2-0 Nationale  
Insurance       0-0 Sharks 
Wikki           2-0 Gabros  
Plateau         2-1 Jasper  
Katsina         2-1 Jigawa 
[Jan 21]
Rangers         1-0 Berger  
Lobi            0-0 NPA 
Enyimba         2-0 El-Kanemi  

Round 12
[Jan 27]
El-Kanemi	1-0 Wikki
NPA		1-0 Insurance
Berger		3-0 Lobi
Nationale	0-1 Rangers
Jigawa		1-1 Gombe
[Jan 28]
Gabros		1-0 Plateau
Sharks		0-1 Enyimba
Jasper		0-0 Katsina

Round 14 
[Feb 10,11]
El-Kanemi	0-0 Katsina
Julius Berger	1-0 Enyimba
Nationale	2-0 Insurance
Jigawa		2-0 Rangers
[ca. Feb 14?]
Gabros		2-1 Jasper     
Sharks		1-0 Plateau    
NPA		2-0 Wikki       
Gombe		2-1 Lobi       

Round 15
[Feb 17]
Insurance	2-0 Gombe
Plateau		3-1 NPA
Katsina		1-0 Sharks
Jigawa		1-1 Gabros
[Feb 18]
Lobi		1-1 Rangers
Jasper		1-0 El-Kanemi	[awarded, 0-3?]
Katsina		1-0 Sharks
Enyimba		3-0 Nationale
[Feb 22]
Wikki		1-1 Berger

Round 13 [Feb 3,4; postponed to Feb 28 due to referee's strike]
Rangers		1-0 Gombe 
Insurance	2-1 Berger
Enyimba		1-0 NPA
Katsina		1-0 Gabros
Plateau		awd El Kanemi	[temporarily awarded 0-3; originally 2-0]
Jasper		1-0 Jigawa
Wikki		0-3 Sharks
Lobi		2-1 Nationale   [inferred, played ca. Feb 4]
[replay]
Plateau		1-1 El Kanemi	

Round 16
[Mar 3]
Gabros		2-1 Jigawa
El Kanemi	2-0 Jasper      [inferred, played later]
NPA		1-0 Plateau
Berger		2-1 Wikki
Nationale	1-0 Enyimba
Gombe		1-0 Insurance
Rangers		3-0 Lobi
[Mar 4]
Sharks		2-0 Katsina

Round 17
[Mar 10]
Insurance	2-1 Rangers
Katsina		1-0 NPA
Plateau		0-0 Berger      [2-0?]
Jigawa          1-0 Lobi
Wikki		1-0 Nationale   [0-3?] 
[Mar 11]
Gabros		ann El Kanemi   [annulled; finished 1-0]
Jasper		1-0 Sharks 
Enyimba		1-0 Gombe Utd
[Apr 20]
Gabros		1-0 El Kanemi	[replay]

Round 18
[Mar 17]
NPA		3-1 Jasper
Julius Berger	3-1 Katsina
El Kanemi	0-0 Jigawa
Gombe		2-3 Wikki
[Mar 18]
Sharks		2-0 Gabros Utd
Lobi		3-1 Insurance
Rangers		1-0 Enyimba
[Mar 19]
Nationale	1-0 Plateau

Round 19
[Mar 24]
El-Kanemi       5-0 Sharks  
Katsina         2-0 Nationale  
Plateau         1-0 Gombe  
Jigawa          1-0 Insurance  
[Mar 25]
Gabros          1-0 NPA 
Jasper          1-0 Berger 
Enyimba         2-1 Lobi  
[Apr 4]
Wikki           1-0 Rangers

Round 20
[Mar 31]
Insurance	2-1 Enyimba
Nationale	1-0 Jasper
Gombe		1-1 Katsina
NPA		2-1 El-Kanemi
[Apr 1]
Lobi		2-0 Wikki
Rangers		2-1 Plateau
Sharks		4-0 Jigawa
[Apr 4]
Berger		1-0 Gabros

Table:

 1.Enugu Rangers                  20 10  4  6  28-17  34  [27-18?]
 2.NPA (Warri)                    20 10  2  8  21-20  32  [20-20?]
 3.Gabros International           20 10  1  9  23-21  31
 4.Katsina United                 20  9  4  7  17-19  31  [18-20?]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Enyimba (Aba)                  20  9  3  8  24-15  30
 6.Bendel Insurance (Benin City)  20  9  3  8  18-16  30  [18-15?]
 7.Port Harcourt Sharks           20  8  5  7  24-21  29  [25-21?]   
 8.Gombe United (Bauchi)          20  8  5  7  22-22  29  [22-21?]
 9.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  20  9  1 10  16-19  28  
10.El Kanemi Warriors (Maiduguri) 20  8  3  9  20-15  27  [19-15?]  
11.Julius Berger (Lagos)          20  7  6  7  18-13  27  [19-13?]
12.Jasper United (Onitsha)        20  8  3  9  14-18  27
13.Wikki Tourists (Bauchi)        20  8  2 10  16-21  26  [16-22?]  
14.Lobi Stars FC (Makurdi)        20  8  2 10  21-29  26  [22-29?]
15.Jigawa Golden Stars            20  6  6  8  14-22  24
16.Plateau United (Jos)           20  6  4 10  16-24  22  [17-24?]

NB: table according to above results; goal differences between brackets were
    given in press

Round 21
[Apr 11]
Katsina		1-0 Rangers
Plateau		1-1 Lobi
Wikki		1-0 Insurance
Jigawa		1-0 Enyimba
[Apr 12]
Sharks		1-0 NPA
Gabros		awd Nationale	[abandoned at 1-1; apparently awarded 3-0 to Gabros]
Jasper		1-0 Gombe
[May 3]
El Kanemi	1-0 Berger

Round 22
[Apr 14]
Gombe		1-0 Gabros
Nationale	3-0 El Kanemi
Insurance	2-0 Plateau
NPA		2-0 Jigawa
[Apr 15]
Lobi		2-0 Katsina
Rangers		2-0 Jasper
Enyimba		2-0 Wikki
[Apr 26]
Berger		2-0 Sharks

Round 23
[Apr 18]
Katsina         1-1 Insurance 
Plateau         2-1 Enyimba 
Jigawa          1-0 Wikki  
El-Kanemi       3-1 Gombe 
Rangers         1-1 Gabros 
Jasper          2-0 Lobi  
Sharks          1-1 Nationale  
[later]
NPA             bt  Berger      

Round 24
[May 1]
Gombe		3-0 Sharks
Nationale	1-0 NPA
Wikki		0-0 Plateau
Insurance	3-1 Jasper
Berger		1-0 Jigawa
Lobi		2-0 Gabros
Enyimba		2-0 Katsina
Rangers		ppd El Kanemi	[due to a road crash suffered by
                                 El Kanemi on their way to Enugu]
[played later?]
Rangers         1-0 El Kanemi   [inferred]

Round 25
[May 5]
Berger		0-0 Nationale
NPA		2-0 Gombe
Katsina		0-1 Wikki
El Kanemi	1-0 Lobi
Jigawa		1-0 Plateau
[May 6]
Gabros		2-0 Insurance
Sharks		2-1 Rangers
Jasper		awd Enyimba	[awarded 0-3 (inferred); abandoned at 0-1]

May 8 - The official of the Nigeria Football Association (NFA) Salihu Abubakar 
        told AFP that fans went on the rampage in the southeastern city Onitsha 
        on Sunday after opponents Enyimba FC scored in the 44th minute.
        Enyimba have been awarded the match while Jasper have been ordered to 
        play all remaining home games this season in Minna in central northern 
        Nigeria.
        Several of the country's top clubsides including Jigawa Golden Stars, 
        Plateau United, Wikki Tourists and 3SC have been banned from their home
        grounds because of crowd violence this season.

Round 26
[May 19]
Insurance	1-1 El Kanemi
Plateau		3-0 Katsina
Nationale	2-0 Jigawa
Wikki		1-0 Jasper
[May 20]
Enyimba		2-0 Gabros
Lobi		2-0 Sharks
Rangers		1-0 NPA
[Jun 6]
Gombe		2-1 Berger

Round 27
[May 26]
Nationale	1-2 Gombe
NPA		1-0 Lobi
El Kanemi	2-0 Enyimba
[May 27]
Sharks		2-0 Insurance
Gabros		0-0 Wikki
Jasper		0-0 Plateau
[May 30]
Berger		2-0 Rangers
[Jun 6]
Jigawa		3-0 Katsina

Round 28
[Jun 2]
Wikki		2-1 El Kanemi
Insurance	4-1 NPA
Plateau		bt  Gabros
Katsina		1-1 Jasper
[Jun 3]
Enyimba		3-0 Sharks
Lobi		4-0 Berger
Rangers		1-0 Nationale
Gombe		3-0 Jigawa

Round 29
[Jun 6]
Sharks          0-0 Wikki       [reported also as 3-0 on Jun 11??]
[Jun 9]
Berger		3-2 Insurance
El Kanemi	drw Plateau     [reported as 1-0??]
Jigawa		4-0 Jasper
[Jun 10]
Gabros		awd Katsina	[awarded 3-0; Katsina dns]
Gombe		1-0 Rangers
NPA		1-0 Enyimba
Nationale	1-1 Lobi        [reported as 1-0?]

Round 30
[Jun 17]
Jasper		4-3 Gabros
Katsina		0-1 El Kanemi
Plateau		2-0 Sharks
Wikki		1-0 NPA
Insurance	3-0 Nationale
Lobi		2-0 Gombe
Rangers		1-0 Jigawa
[Jun 18, ppd from Jun 17 due to the rain]
Enyimba		1-0 Berger

Final Table:

 1.Enugu Rangers                  30 15  5 10  36-24  50  Qualified 
 2.Enyimba (Aba)                  30 15  3 12  38-21  48  Qualified
 3.Gombe United (Bauchi)          30 14  5 11  35-32  47  Qualified        
 4.NPA (Warri)                    30 15  2 13  28-28  47  Qualified  [*23] 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.El Kanemi Warriors (Maiduguri) 30 13  5 12  30-23  44             [*29]        
 6.Bendel Insurance (Benin City)  30 13  5 12  34-28  44          
 7.Wikki Tourists (Bauchi)        30 13  5 12  22-25  44                
 8.Lobi Stars FC (Makurdi)        30 13  4 13  35-35  43             
 9.Gabros International           30 13  3 14  35-31  42             [*28] 
10.Julius Berger (Lagos)          30 11  7 12  27-23  40             [*23]            
11.Port Harcourt Sharks           30 11  7 12  30-35  40                 
12.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  30 12  4 14  25-30  40             
--------------------------------------------------------
13.Jigawa Golden Stars            30 11  6 13  24-31  39  Relegated      
14.Plateau United (Jos)           30 10  8 12  24-29  38  Relegated  [*28,*29]           
15.Jasper United (Onitsha)        30 11  5 14  23-35  38  Relegated      
16.Katsina United                 30 10  6 14  20-36  36  Relegated    

[*i] without goals rd i

NB: table according to above results

Final Table (given by press):

 1.Enugu Rangers                  30 15  5 10  35-24  50  Qualified         
 2.Enyimba (Aba)                  30 15  3 12  38-21  48  Qualified
 3.NPA (Warri)                    30 15  2 13  30-27  47  Qualified 
 4.Gombe United (Bauchi)          30 14  5 11  35-34  47  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Bendel Insurance (Benin City)  30 13  5 12  34-30  44  
 6.El Kanemi Warriors (Maiduguri) 30 13  5 12  28-24  44       
 7.Lobi Stars FC (Makurdi)        30 13  5 12  35-34  44   
 8.Wikki Tourists (Bauchi)        30 13  5 12  22-25  44                
 9.Julius Berger (Lagos)          30 11  7 12  28-27  40        
10.Port Harcourt Sharks           30 11  7 12  31-35  40           
11.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)  30 12  4 14  25-30  40  
12.Gabros International           30 12  3 15  35-33  39  
--------------------------------------------------------
13.Jigawa Golden Stars            30 11  6 13  24-32  39  Relegated 
14.Plateau United (Jos)           30 10  8 12  29-29  38  Relegated    
15.Jasper United (Onitsha)        30 11  5 14  24-36  38  Relegated      
16.Katsina United                 30 10  6 14  21-37  36  Relegated          

NB: 1 more loss than wins; odd number of draws; overall GD -4


In October 2001, it was decided to extend the league to 18 clubs, meaning
that the last four of first division will play with seconds of Division II.

Barrages [Dec 5, 6, 7, Aper Aku Stadium, Makurdi]

Group A

Table:

 1. Jigawa Stars 
 2. Yobe Stars
------------------
 3. Katsina United (?)

Group B
 
Plateau United		bt  Jasper United
Jasper United		2-1 Bendel United
Plateau United		1-1 Bendel United

Table:

 1. Plateau United	4 pts
 2. Jasper United	3
-----------------------------
 3. Bendel United	1

Yobe Stars, Plateau United, Jasper and Jigawa Golden Stars will play next season on Division I.

Promoted: Sunshine Stars and Kano Pillars

Next season starts on December 15.



Super League (top-4 championship playoff)

Final Table:

 1.Enyimba (Aba)                   3  3  0  0   4- 1   9  Champions
 2.NPA (Warri)                     3  1  1  1   3- 3   4     
 3.Gombe United (Bauchi)           3  1  0  2   4- 4   3
 4.Enugu Rangers                   3  0  1  2   1- 4   1   

Round 1 [Jul 3]
Gombe	        1-2 Enyimba
NPA	        1-1 Rangers

Round 2 [Jul 5]
Rangers	        0-2 Gombe
NPA	        0-1 Enyimba

Round 3 [Jul 8]
Rangers	        0-1 Enyimba
Gombe	        1-2 NPA

Final Table:

 1.Enyimba (Aba)                   3  3  0  0   4- 1   9  Champions
 2.NPA (Warri)                     3  1  1  1   3- 3   4     
 3.Gombe United (Bauchi)           3  1  0  2   4- 4   3
 4.Enugu Rangers                   3  0  1  2   1- 4   1      

NB: no winners of the regular stage have as yet managed to win the
    'Super League'


Nigeria Cup 2001

Preliminary Round
Enyimba feeder team	--- AS Racine
Gashaka FC [Yobe]	--- Admirality FC [Bayelsa]
Ila L.G. FC		--- Urban United
DG Babes [Ogun]		--- NIPOST FC
Gulari FC		--- Sunshine Babes [Akure]
Kanta Warriors		--- Works Rangers [Ekiti]
Abiola Babes 		--- NIPOST FC
Viper FC		--- Custom [Sokoto]

1st round
Niger Tornadoes		--- [winner of Enyimba feeder team/AS Racine]
Iwuanyanwu Nationale	--- [winner of Gashaka FC/Admirality FC]
3SC of Ibadan		--- [winner of Ila L.G. FC/Urban United]
Enugu Rangers		--- [winner of DG Babes/NIPOST FC]
Enyimba FC		--- [winner of Gulari FC/Sunshine Babes]
Jasper United		--- NUB FC
El Kanemi Warriors	--- Jimeta United
Lobi Stars		--- Plaiwau United
NPA [Warri]		--- [winner of Kanta Warriors/Works Rangers]
JUTH [Jos]		--- Ebonyi Angels
El Kanemi Babes		--- Sharks FC
Bassa United		--- Nasara FC
Bayelsa United		--- Zamfara United
Leopard FC		--- Grays International
Kaduna and Katsina Utd	--- Union Bank of Lagos
Gombe United		--- Relaxer FC
Insurance of Benin	--- [winner of Abiola Babes/NIPOST FC]
Taraba United		--- Adamawa United
Black Stars		--- Wambai FC
Kwara United		--- NEPA FC [Abuja]
Bida Lions		--- Paco FC
Super Rock		--- Balogun Owoseni FC
BCC Lions		--- Y.S. Yerima
Jigawa Stars		--- Yobe Stars
Kebbi Links		--- Anantigha Warriors
Akwa United		--- Sunshine Stars [Akure]
Kogi United		--- [winner of Viper FC/Custom]
Udoji United		--- Court of Appeal
Wanti FC		--- Igbino FC
Wikki Tourist		--- Delta United

Second Stage

Group ?
Niger Tornadoes eliminated by Ebonyi Angles and Dolphin FC

Group ?
Shooting Stars Sports Club (3SC) qualified.
"Final"
[Aug 6]
Shooting Stars	2-1 Plateau United	[The two teams had tied on points, goals difference 
					and goals scored after playing its games]

Group ?
El Kanemi qualified

Third Stage

1/4 finals
[Aug 26]
Wikki Tourist (Bauchi)	bt  Shooting Stars


Semifinals [Sep 9]
Dolphin FC (P Harcourt) 2-0 Enyimba
El-Kanemi Warriors      2-1 Wikki Tourists (Bauchi)

Final [Oct 6]
El-Kanemi Warriors      0-2 Dolphin FC (Port Harcourt)
  [Joseph Cole, Abubakar Musa]


Super Cup Final [Oct 13, Maiduguri]
Enyimba		        2-0 Dolphin FC (Port Harcourt)
  [Joseph Ayajov]





State FA Cup Results 2001 

Bayelsa 
Bayelsa United          2-0     Admiralty FC Bayelsa 

Borno 
El Kanemi Warriors      2-1     El Kanemi Babes 

Edo 
Insurance Benin City    0-1     Igbino FC 

Enugu 
Enugu Rangers           1-0     Relaxers FC 

Federal Capital Territory 
NEPA FC Abuja           1-0     Court of Appeal Abuja 

Jigawa 
Jigawa Stars Dutse      1-0     Super Rocks 

Kaduna 
Grays Int'l Kaduna      1-0     NUB FC Kaduna 

Katsina 
Katsina United          1-0     Nasara Katsina 

Kogi 
[stalemate] 

Lagos 
Austin Ofokwu            -      Nigeria Airforce 

Oyo 
Shooting Stars Ibadan   4-2     NIHORT FC Ibadan 

Rivers 
Port Harcourt Sharks    1-0     Dolphins 

Sokoto 
Customs Sokoto          0-1     Shagari 

Yobe 
Yobe Stars              3-1     Gallami 

Zamfara                 
Zamfara United Gusau    1-0     YS Yerima 




Division Two Playoff [Jul 6]
Kano Pillars	drw Sunshine Stars [Akure]   [Sunshine Stars on pen]



2000

2002

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt) and Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 12 Jan 2002

(C) Copyright José Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 2000/02
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.