Nigeria 2004

Final Table:

 1.Dolphin (Port Harcourt)          34  19  5 10  44-30  62  Champions
 2.Enyimba (Aba)                    34  18  6 10  44-24  60
 3.Bendel Insurance (Benin City)    34  17  5 12  45-29  56
 4.Kano Pillars                     34  17  5 12  43-27  56
 5.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)    34  17  5 12  31-23  56
 6.Enugu Rangers                    34  14 10 10  28-21  52
 7.Lobi Stars FC (Makurdi)          34  15  5 14  44-34  50
 8.Gombe United (Bauchi)            34  15  3 16  30-40  48
 9.Gabros International (Nnewi)     34  14  5 15  23-27  47
10.Shooting Stars (Ibadan)          34  14  5 15  39-47  47
11.Nigerian Ports Authority (Warri) 34  14  4 16  35-35  46  [aka NPA]
12.Julius Berger (Lagos)            34  13  7 14  36-37  46
13.Niger Tornadoes (Minna)          34  14  4 16  27-32  46
14.El-Kanemi Warriors (Maiduguri)   34  14  4 16  25-37  46
-----------------------------------------------------------
15.Wikki Tourists (Bauchi)          34  14  3 17  36-42  45  Relegation Playoff
16.Kwara United (Ilorin)            34  12  6 16  37-43  42  Relegation Playoff
17.Plateau United (Jos)             34   8 11 15  26-36  35  Relegation Playoff
18.Mighty Jets (Jos)                34   7  7 20  20-49  28  Relegation Playoff

Round 1
[Feb 28]
Shooting	2-0 Enyimba
  [Seyi Ogunsanya 1, Lukman Ijaya 7]
Tornadoes	2-0 Insurance
  [Ali Haruna 60, David Solomon 75]
Jets		0-0 Lobi
Berger		2-0 Wikki
  [Endurance Idahor 38pen, Odili Iyasile 52]
El-Kanemi	0-0 Pillars
[Feb 29]
Rangers		1-0 Kwara
  [Igho Otegheri 78]
Gabros		1-0 Dolphin 
  [Ndubuisi Okonkwo 77]
Nationale	1-0 Plateau
  [Onyeka Uche 78pen]
Gombe		1-0 NPA

Round 2
[Mar 3]
Plateau		2-1 Tornadoes
  [Stanley Ihugba 36, Imadu Telumun 89pen; Abdulrazak Wuraola 54]
Pillars		1-1 Rangers
  [Clement Ogidi; ? 90]
Insurance	2-2 Gabros
  [Ifeanyi Obidiah 65, Eguatu Collins 75; ?]
Kwara		3-1 Shooting
  [Chinazor Okeke 9, Emeka Ekwueme 36, Daniel Njoku 88; Lasisi Kehinde 26]
Wikki		1-0 El-Kanemi
Dolphin 	2-1 Gombe
  [Kelechi Osunwa 43, Uwazuoke Wobo; Kennedy Chinwo 3og]
Enyimba		2-0 Jets
  [Seyi Ogunsanya 85, Abdulazeez Umar 90]
Lobi		1-0 Nationale
  [Kelechi Okoye]
[May 9]
NPA		2-1 Berger

Round 3
[Mar 6]
Tornadoes	1-1 Lobi
  [?; Iliya Yahaya 55]
El-Kanemi	1-0 NPA
  [Benedict Ime 82]
Jets		1-1 Nationale
  [Nura Nakargo 43pen; Uzoma Igwe 50]
Shooting	2-1 Pillars
  [Abiodun Sampson 19, Rafiu Fadaiya 77; ?]
[Mar 7]
Gabros		2-0 Plateau
  [Chukwuma Ezeagu 50, Kingsley Eleta 80]
Rangers		2-0 Wikki
Enyimba		1-0 Kwara
  [Benedict Ime 82]
Gombe		1-0 Insurance
[May 6]
Berger		1-0 Dolphin 

Round 4
[Mar 10]
Dolphin 	1-0 El-Kanemi
Kwara		2-0 Jets
Pillars		1-1 Enyimba
Nationale	1-0 Tornadoes
NPA		0-0 Rangers
Lobi		0-2 Gabros
Wikki		2-3 Shooting
Plateau		1-0 Gombe
[Apr 28]
Insurance	0-0 Berger

Round 5
[Mar 13]
El-Kanemi	1-0 Insurance
Jets		1-0 Tornadoes
Kwara		0-1 Pillars
Berger		0-0 Plateau
Shooting	3-0 NPA
[Mar 14]
Rangers		1-1 Dolphin 
Gabros		1-0 Nationale
Enyimba		1-1 Wikki
Gombe		0-0 Lobi

Round 6 
[Mar 17]
Wikki		2-1 Kwara
Plateau		1-0 El-Kanemi
Insurance	2-0 Rangers
Tornadoes	1-0 Gabros
Pillars		1-0 Jets
Dolphin 	3-1 Shooting
NPA		1-2 Enyimba
Nationale	1-0 Gombe
[Jun 9]
Lobi		3-0 Berger

Round 7
[Mar 20]
Jets            1-0 Gabros
Pillars         2-2 Wikki
Kwara           1-1 NPA
El-Kanemi       3-0 Lobi
Shooting        0-0 Insurance
[Mar 21]
Rangers         1-0 Plateau
Gombe           2-1 Tornadoes
Enyimba         0-1 Dolphin 
[Jun 2]
Berger          1-0 Nationale

Round 8 [Mar 24]
Lobi            2-0 Rangers
Insurance       1-0 Enyimba
Nationale       4-0 El-Kanemi
  [Uzoma Igwe (2), ?, ?]
Plateau         4-0 Shooting
  [Timzing Nims 11, Richard Salami 33, Gregory Peters, Manu Garba]
Tornadoes       1-0 Berger
  [Kelvin Njoku 12pen]
Dolphin         1-0 Kwara
Gabros          0-2 Gombe
Wikki           0-1 Jets
NPA             1-0 Pillars

Round 9
[Mar 31]
El-Kanemi       2-0 Tornadoes
Shooting        1-1 Lobi
Kwara           3-0 Insurance
Jets            3-1 Gombe
Pillars         3-0 Dolphin
Rangers         0-0 Nationale
Enyimba         1-0 Plateau
Berger          1-0 Gabros
  [Usman Mohammed 86]
[Apr 1]
Wikki           2-1 NPA

Round 10
[Apr 3]
Plateau		1-1 Kwara
Insurance	1-0 Pillars
Tornadoes	1-1 Rangers
[Apr 4]
NPA		2-1 Jets
Lobi		1-0 Enyimba
Gombe		1-1 Berger
Nationale	1-0 Shooting
Gabros		0-0 El-Kanemi
Dolphin 	2-0 Wikki

Round 11 
[Apr 7]
Pillars		4-0 Plateau
El-Kanemi	1-0 Gombe
Shooting	0-0 Tornadoes
NPA		0-1 Dolphin
  [Bola Bello 35]
Jets		1-0 Berger
Wikki		0-3 Insurance
[Apr 28]
Kwara		2-0 Lobi
Rangers		1-0 Gabros
[Jun 9]
Enyimba		2-1 Nationale

Round 12
[Apr 10]
Insurance	3-0 NPA
Plateau		2-1 Wikki
Berger		3-0 El-Kanemi
[Apr 11]
Dolphins	2-0 Jets
Nationale	4-0 Kwara
Gabros		2-0 Shooting
[May 5]
Tornadoes	1-0 Enyimba
Gombe		2-0 Rangers
Lobi		0-1 Pillars

Round 13
[Apr 14]
Shooting	1-0 Gombe
NPA		1-1 Plateau
Enyimba		3-0 Gabros
Dolphin		1-0 Insurance
Pillars		2-1 Nationale
Kwara		1-0 Tornadoes
  [Daniel Njoku 5pen]
Jets		1-0 El-Kanemi
[Apr 15]
Wikki		2-0 Lobi
  [Iliya Yahaya 33, Yakubu Yankari 86]
Rangers		0-0 Berger

Round 14
[Apr 17]
Insurance	2-1 Jets
Tornadoes	2-1 Pillars
  [Jibrin Yakubu 72, Ali Haruna 76; Ibrahim Ibrahim 20]
Plateau		0-1 Dolphin
  [Jide Michael 87; following protest by Plateau and a pitch invasion by
   their fans, the referee disallowed the goal and let the final minutes 
   be played after a 10-minute interruption; however, in his match report
   he stated the goal was valid and only said would disallow it in order
   for the match to continue safely; the NFA homologated the result as 0-1]
[Apr 18]
El-Kanemi	1-1 Rangers
Berger		2-1 Shooting
Gabros		1-0 Kwara
Nationale	1-0 Wikki
Lobi		3-1 NPA
Gombe		1-1 Enyimba

Round 15 
[Apr 21]
NPA		1-0 Nationale
  [Godwin Umukoro 11]
Shooting	2-0 El-Kanemi
Kwara		3-0 Gombe
  [Daniel Njoku (2), Sunday Okoh]
Pillars		2-0 Gabros
  [Promise Chinecherem, Yakubu Ibrahim 70]
Wikki		2-1 Tornadoes
  [Johnson Chidozie 30pen, Iliya Yahaya 72; Isa Mohammed 67]
Insurance	1-1 Plateau
[May 19]
Dolphin		3-1 Lobi
Enyimba		2-0 Berger
[Jun 9]
Jets		0-0 Rangers

Round 16
[Apr 24]
Tornadoes	1-0 NPA
Plateau		0-1 Jets
  [Felix Orode 42]
Berger		3-2 Kwara
[Apr 25]
Gombe		1-0 Pillars
Gabros		1-0 Wikki
Nationale	2-0 Dolphin
  [Uche Onyeka 40, Ikedinachi 63]
[May 8]
El-Kanemi	1-0 Enyimba
[May 9]
Lobi		2-1 Insurance
Rangers		2-0 Shooting

Round 17
[May 1]
Shooting	4-0 Jets
Plateau		0-0 Lobi
NPA		2-0 Gabros
Pillars		2-0 Berger
Insurance	2-0 Nationale
Kwara		1-0 El-Kanemi
[May 2]
Enyimba		1-0 Rangers
Wikki		1-0 Gombe
Dolphin		3-0 Tornadoes

Round 18
[May 26]
Jets		1-1 Shooting
Gabros		1-0 NPA
El-Kanemi	2-0 Kwara
Gombe		1-0 Wikki
Tornadoes	1-0 Dolphin
Nationale	2-0 Insurance
[Jun 23]
Lobi		2-0 Plateau
Rangers		2-0 Enyimba
[later]
Berger		awd Pillars	[0-3 awarded]
  [The organizing and disciplinary committee of the NFA had ordered a 
   replay of the match after the MKO Abiola Stadium, venue for the game, 
   was unavailable at the time of the game; but Pillars appealed against 
   this decision and were awarded the match]

Round 19
[May 29]
Insurance	1-0 Tornadoes
Pillars		1-1 El-Kanemi
Plateau		0-0 Nationale
NPA		2-0 Gombe
[May 30]
Wikki		0-0 Berger
Dolphin		1-1 Gabros
[Jun 2]
Kwara		1-0 Rangers
[Jun 16]
Enyimba		3-1 Shooting
[Jun 17]
Lobi		3-0 Jets

Round 20
[Jun 5]
Shooting	3-1 Kwara
Jets		2-2 Enyimba
Berger		1-0 NPA
El-Kanemi	awd Wikki	[0-3 awarded; abandoned at 1-1 around 75' when 
[Jun 6]  			 home fans stormed the pitch attacking match
Tornadoes	1-0 Plateau      officials and the visiting team, who had at least
Rangers		2-0 Pillars      five players injured; match was played at Damataru]
Gabros		0-0 Insurance
Gombe		2-1 Dolphin
Nationale	1-0 Lobi

Round 21
[Jun 12]
NPA		2-1 El-Kanemi
Pillars		1-0 Shooting
Plateau		2-0 Gabros
Wikki		1-0 Rangers
Kwara		2-1 Enyimba
Insurance	1-0 Gombe
[Jun 13]
Lobi		2-0 Tornadoes
Dolphin		2-1 Berger
[Jun 14]
Nationale	2-0 Jets

Round 22
[Jun 19]
El-Kanemi	3-1 Dolphin
Tornadoes	0-1 Nationale
Shooting	2-1 Wikki
Berger		2-1 Insurance
[Jun 20]
Jets		1-1 Kwara
Enyimba		1-0 Pillars
Rangers		2-0 NPA
Gabros		1-0 Lobi
Gombe		awd Plateau	[3-0 awarded; abandoned at 0-1]
  [the appeal committee of NFA have awarded Gombe United the match 3-0
   after Plateau United abandoned it while leading by one goal but refusing
   to continue alleging that their lives were in danger after some crowd
   trouble during the encounter]

Round 23
[Jun 26]
Insurance	awd El-Kanemi	[3-0 awarded; originally abandoned at
Pillars		1-0 Kwara        4-0 (!); El-Kanemi walked off]
Plateau		2-2 Berger
NPA		4-1 Shooting
Wikki		2-0 Enyimba
[Jun 27]
Tornadoes	awd Jets	[3-0 awarded; Jets dns]
Dolphin		1-1 Rangers
Nationale	1-0 Gabros
Lobi		4-0 Gombe

Round 24
[Jul 3]
Kwara		3-1 Wikki
  [Daniel Njoku 15, 60pen, 88; Chidozie Ngom 32pen]
El-Kanemi	1-0 Plateau
Shooting	2-0 Dolphin
Berger		3-2 Lobi
[Jul 4]
Jets		0-1 Pillars
Rangers		1-0 Insurance
Gabros		0-0 Tornadoes
Enyimba		2-0 NPA
Gombe		1-0 Nationale

Round 25
[Jul 10]
Wikki		1-0 Pillars
NPA		2-0 Kwara
Insurance	4-1 Shooting
Tornadoes	2-1 Gombe
[Jul 11]
Gabros		2-0 Jets
Lobi		4-0 El-Kanemi
Nationale	1-0 Berger
[Aug 18]
Dolphin		1-1 Enyimba
[Aug 19]
Plateau		2-0 Rangers

Round 26
[Jul 17]
El-Kanemi	1-0 Nationale
Shooting	1-1 Plateau
Berger		2-1 Tornadoes
Kwara		2-2 Dolphin
Pillars		1-0 NPA
[Jul 18]
Jets		1-2 Wikki
Rangers		1-0 Lobi
Enyimba		5-0 Insurance
Gombe		1-0 Gabros
   
Round 27
[Jul 24]
Tornadoes	2-0 El-Kanemi
NPA		4-1 Wikki
Insurance	awd Kwara	[3-0 awarded; abandoned at 2-0]
[Jul 25]
Lobi		4-0 Shooting
Gombe		1-0 Jets
Dolphin		2-0 Pillars
Gabros		2-1 Berger
[Jul 28]
Plateau		0-2 Enyimba
[Jul 29]
Nationale	1-0 Rangers

Round 28
[Jul 31]
Kwara		0-0 Plateau
Pillars		2-1 Insurance
Berger		3-0 Gombe
Shooting	2-0 Nationale
El-Kanemi	1-0 Gabros
Wikki		1-2 Dolphin
[Aug 1]
Jets		0-2 NPA
Rangers		2-0 Tornadoes
Enyimba		3-0 Lobi

Round 29
[Aug 7]
Plateau		3-0 Pillars
Berger		3-1 Jets
Insurance	1-0 Wikki
[Aug 8]
Gombe		2-0 El-Kanemi
Dolphin		1-0 NPA
Lobi		4-1 Kwara
[Aug 25]
Tornadoes	1-0 Shooting
Nationale	0-0 Enyimba
[Aug 26]
Gabros		1-0 Rangers

Round 30
[Aug 14]
NPA		1-0 Insurance
Wikki		2-1 Plateau
El-Kanemi	1-0 Berger
Jets		1-2 Dolphins
Kwara		2-2 Nationale
Shooting	1-0 Gabros
Pillars		1-0 Lobi
[Aug 15]
Enyimba		1-0 Tornadoes
Rangers		2-0 Gombe

Round 31
[Aug 21]
Plateau		1-1 NPA
Insurance	2-1 Dolphin
Tornadoes	1-0 Kwara
El-Kanemi	2-0 Jets
Berger		1-1 Rangers
[Aug 22]
Gombe		2-0 Shooting
Nationale	1-0 Pillars
Lobi		2-0 Wikki
Gabros		1-0 Enyimba

Round 32
[Aug 28]
Pillars		3-0 Tornadoes
Shooting	1-0 Berger
Wikki		2-0 Nationale
NPA		2-1 Lobi
[Aug 29]
Jets		awd Insurance	[awarded 0-3; Jets refused to play its home game
Kwara		1-0 Gabros       at the Rwang Pam Stadium in Jos]
Dolphin		1-0 Plateau
Rangers		1-0 El-Kanemi
Enyimba		1-0 Gombe

Round 33 [Sep 5]
Nationale	1-0 NPA
El-Kanemi	2-0 Shooting
Gombe		2-1 Kwara
Gabros		2-0 Pillars
Tornadoes	2-0 Wikki
Plateau		0-3 Insurance
Lobi		1-0 Dolphin
Rangers		1-0 Jets
Berger		1-2 Enyimba


Round 34 [Sep 22]
NPA		2-0 Tornadoes
Jets		1-1 Plateau
Pillars		7-1 Gombe
Wikki		3-0 Gabros
Dolphin		4-0 Nationale
Insurance	4-0 Lobi     	[protest Lobi against margin of defeat; they
Kwara		2-1 Berger       said they walked out at 0-3 and were forced
Enyimba		3-0 El-Kanemi    back on the pitch by guns for Insurance to 
Shooting	2-1 Rangers      score the extra goal qualifying them to the
Pillars		7-1 Gombe        Confederations Cup; a 3-0 award would give
Wikki		3-0 Gabros       Kano Pillars third place]

Final Table:

 1.Dolphin (Port Harcourt)          34  19  5 10  44-30  62  Champions
 2.Enyimba (Aba)                    34  18  6 10  44-24  60
 3.Bendel Insurance (Benin City)    34  17  5 12  45-29  56
 4.Kano Pillars                     34  17  5 12  43-27  56
 5.Iwuanyanwu Nationale (Owerri)    34  17  5 12  31-23  56
 6.Enugu Rangers                    34  14 10 10  28-21  52
 7.Lobi Stars FC (Makurdi)          34  15  5 14  44-34  50
 8.Gombe United (Bauchi)            34  15  3 16  30-40  48
 9.Gabros International (Nnewi)     34  14  5 15  23-27  47
10.Shooting Stars (Ibadan)          34  14  5 15  39-47  47
11.Nigerian Ports Authority (Warri) 34  14  4 16  35-35  46  [aka NPA]
12.Julius Berger (Lagos)            34  13  7 14  36-37  46
13.Niger Tornadoes (Minna)          34  14  4 16  27-32  46
14.El-Kanemi Warriors (Maiduguri)   34  14  4 16  25-37  46
-----------------------------------------------------------
15.Wikki Tourists (Bauchi)          34  14  3 17  36-42  45  Relegation Playoff
16.Kwara United (Ilorin)            34  12  6 16  37-43  42  Relegation Playoff
17.Plateau United (Jos)             34   8 11 15  26-36  35  Relegation Playoff
18.Mighty Jets (Jos)                34   7  7 20  20-49  28  Relegation Playoff

Top scorers: 1. Kabiru Alausa (Berger)	13 goals
             2. Daniel Njoku (Kwara)	12
             3. Chidoze Johnson (Wikki)	12

Promoted: Gateway FC (Abeokuta), Sharks (Port Harcourt), 
          Nasarawa United (Lafia) and Zamfara United (Gusau). 

2005 season starts on Feb 12 (postponed from Jan 15) due to a decision
to extend the top level to 20 clubs; the 2 remaining places will be
decided in a play-off between the originally relegated teams from the 
top level and the 3rd placed teams from both second level groups.

Promotion/Relegation Playoffs [Jan 28-30, 2005]

Group A (in Kaduna)
Wikki Tourists (Bauchi) - winners
Mighty Jets (Jos)   
Adamawa United
NB: Adamawa announced they will not enter claiming they should have
    obtained automatic promotion

Group B (in Benin City) 
Kwara United (Ilorin)   - winners
Plateau United (Jos)  
Ebonyi Angels FC


2004 FA Cup
===========

States Stage
------------ 

Cross River State 

Final [May 25, at Brigadier Esuene Stadium, Calabar]
Calabar Rovers     2-0 Anantigha Warriors
   [Maxwell Oyelakpo 30,85]
 
Enugu State
 
Third Place Match
Samba FC           w/o Okenwa United [Nsukka]   [Okenwa dns]
 
Final [May 31, at Nnamdi Azikiwer Stadium, Enugu]
Enyimba            2-0 Rangers Juniors
 
Lagos State
 
Final [May 23]
First Bank         3-2 NITEL
  [Raphael Monday 42, Tafa Augustine, ?; Victor Ezinwa 2pen, ?]
 

National Stage 


First Round
[Jun 9]
Nigarm Kaduna	    2-0 B/Kuddu Rocks Jigawa	           	 [Kano]
Ajari United Yobe   0-1 Star Bread Sokoto			 [Kano]
Akwa Starlet Ibom   2-1 Kolo United Bayelsa			 [Port Harcourt]
Diamond Star Ebonyi 1-3 Kaduna Professionals	          	 [Lokoja]
3SC Feeders Oyo	    3-2 Oriental/Berger Anambra	        	 [Benin]
Visalo Babes Delta  2-0 Tell World Edo		        	 [Owerri]
Millan Ekiti	    1-0 Fadama United Kebbi			 [Minna]
Gassol Taraba	    3-0 Omeaku B. Tiger Imo			 [Makurdi]
Enyimba Feeders Aba 1-0 Rangers Jnr. Enugu			 [onitsha]
[Jun 10]
Owina United	    2-1 Ologu FC (Akure)			 [Benin]
FC Arugo and Blue Tigers were disqualified from the tournament after feuding over who 
should represent Imo State in the preliminary rounds of the national draw. Wunti of 
Bauchi consequently got a walkover.

Round of 64
[Jun]
Niger Tornados      2-2 Kogi United (Lokoja)     [4-2 pen]
Shooting Stars      awd BCC Lions                [awarded 3-0, Lions dns]
Dolphin             2-1 Kano Pillars 
El-Kanemi Warriors  1-0 NEPA 
Julius Berger       0-0 3SC Feeders              [4-3 (4-1?) pen]
Adamawa United      drw First Bank               [9-8 after pen]
Owina United        2-1 Gombe United                             [Minna]
SEC Abuja           drw Buffalo                  [7-6 after pen]
Calabar Rovers      1-2 Bissalo FC
Diskabog (Kwara)    1-0 Kogi Teachers FC
Gabros              1-0 Starbread
[Jun 26,27]
Iwuanyanwu          lt  Lobi Stars
Wikki Tourists      2-2 Enugu Rangers		 [Rangers on pen]
Enyimba             lt  Kwara United
[?]
[later]
Wunti of Bauchi	    lt  Gassol of Taraba

Round of 32
[Jul 7]
Nasarawa United	    1-0 Yerima Strikers                      	 [Kano]  
Bayelsa United	    0-1 JC Raiders                		 [Ekiti]
Yobe		    2-0 Ebonyi Angels                        	 [Abuja]
Bisalo Babes	    3-1 Zamfara United                    	 [Ilorin]
Buffalo		    1-1 Makwada        		 [6-7 pen]	 [Bauchi]
Diskaborg	    1-3 Talba                         		 [Kaduna]
Gabros Int'l	    0-1 Sunshine Stars           [Gabros protest][Ayingba]
  [Gabros protested against an ineligible player and the match is replayed]
Sharks		    1-0 Enyimba Feeders                      	 [Owerri]
Lobi Stars	    1-2 Dolphin FC	                	 [Lagos]
[Jul 8] 
A. Commaise	    1-3 Dynamos                      		 [Makurdi]
Gombe Lions	    0-3 Julius Berger                       	 [Kaduna]
Owina United	    1-1 El-Kanemi                [3-5 pen]	 [Abuja]
Kwara United	    0-1 Insurance                		 [Akure]
[Jul 14]
Jigawa		    1-1 Shooting Stars		 [6-5 pen]       [Kaduna]
[Jul 28]
Adamawa United	    5-0 Gassol of Taraba                   	 [Yobe]  
[Jul 29]
Gabros Int'l	    1-4 Sunshine Stars		 [replay]	 [Kaduna]
[Aug 11]
Niger Tornadoes	    0-1 Enugu Rangers                       	 [Makurdi]

NB: Gassol of Taraba have said they failed to honour their match against 
    Adamawa United  in Damaturu after they were attacked by armed robbers
    on their way to the game.

1/8 Finals

First Legs
[Jul 21]
Yobe Desert Stars   1-0 El-Kanemi		
Dynamos (Osun)	    2-2 Sharks (Port Harcourt)
Talba (Katsina)	    0-0 Insurance (Benin)
Julius Berger	    3-0 Makwada (Numan)
Dolphin FC	    4-2 Bisalo Babes (Warri)
Jigawa Stars	    0-0 JC Raiders
[Aug 11]
Sunshine Stars	    2-1 Nasarawa United (Lafia)
[Aug 13]
Adamawa United	    1-0 Enugu Rangers

Second Legs 
[Jul 28]
El-Kanemi	    2-0 Yobe Desert Stars
Sharks (P.Harcourt) 3-0 Dynamos (Osun)
Insurance (Benin)   2-0 Talba (Katsina)
Makwada (Numan)	    1-0 Julius Berger
Bisalo Babes        0-0 Dolphin FC
JC Raiders	    0-0 Jigawa Stars		 [6-7 pen]
[Aug 6]
Nasarawa United     1-3 Sunshine Stars
[Aug 28]
Enugu Rangers	    awd Adamawa United		 [Rangers by forfeit]

Quarterfinals

First Legs
[Sep 1]
Sharks (P.Harcourt) 3-0 Insurance (Benin)
Julius Berger	    2-0 Sunshine Stars
Enugu Rangers	    3-0 El-Kanemi
[Sep 2]
Dolphin FC	    4-0 Jigawa Stars

Second Legs [Sep 15]
El-Kanemi	    1-0 Enugu Rangers
Sunshine Stars	    3-1 Julius Berger
Jigawa Stars	    1-1 Dolphin FC
Insurance (Benin)   awd Sharks (P.Harcourt)  	 [abandoned at 1-0 in 30', Sharks
                                                  walked off when a penalty kick
                                                  was awarded against them]
Semifinals
[Sep 25]
Dolphin  FC	    3-0 Julius Berger		 [Kaduna]
[Sep 28]
Enugu Rangers	    1-0 Insurance (Benin)        [Warri]

Third Place Match [Oct 2, Samuel Ogbemudia Stadium, Benin]
Julius Berger       0-1 Insurance (Benin)
  [Ebeki Johnbull 37]

Final [Oct 2, Samuel Ogbemudia Stadium, Benin]
Dolphin  FC         1-0 Enugu Rangers
  [Bola Bello 44]


Nigeria Super Cup
=================

[Dec 18, Liberation Stadium, Port Harcourt]
Dolphin FC	    1-2 Enugu Rangers
  [Jacob Aikhiobare 53; Edward Ofere 25, 90]

NB: in spite of losing the Super Cup final to Enugu Rangers, Dolphin FC
    were awarded the trophy as winners of the league-and-cup double;
    Rangers had played the match as losing cup finalists but had not
    been informed about the fact they would not get the trophy even if
    winning the match....



Second Level 2004


Tables:

Division 1A
 1.Nasarawa United FC (Lafia)       26  14  5  7  28-17  47 
 2.Ranchers Bees FC                 26  15  1 10  32-20  46 
 3.Kaduna United FC                 26  13  4  9  29-18  43 
 4.Zamfara United FC (Gusau)        26  13  3 10  29-29  42 
 5.Adamawa United FC                26  12  4 10  29-28  40 
 6.SEC FC (Abuja)                   26  11  6  9  19-21  39 
 7.Buffalo FC                       26  11  5 10  43-33  38 
 8.Kogi United                      25  12  2 11  27-22  38 
 9.Bank of the North                26  11  5 10  30-26  38 
10.Yobe Desert Stars FC (Damataru)  26  12  2 12  25-28  38 
11.JC Raiders FC                    26   9 10  7  33-21  37 
12.Yarima Strikers FC               26   9  5 12  20-29  32 
13.BCC Lions FC (Gboko)             26   9  3 14  20-31  30 
14.Juth FC                          26   9  2 15  22-28  29 
15.Jigawa Stars FC                  25   7  8 10  13-21  29 
16.Bauchi Wunti FC                  26   6  3 17  16-37  21

NB: 6 more goals scored than conceded
NB: SEC = Security Exchange Commission
 
Promoted: Nasarawa United (Lafia) (1st) and Zamfara United (Gusau) (2nd)
Promotion Playoff: Adamawa United (3rd - claim they should have been
                                   awarded runners-up spot)

Division 1B
 1.Sharks FC (Port Harcourt)        28  15  7  6  34-12  52
 2.Gateway FC (Abeokuta)            28  15  6  7  27-16  51
 3.Ebonyi Angels FC                 28  15  4  9  32-18  49
 4.Bussdor FC                       28  15  2 11  29-28  47
 5.Sunshine Stars FC (Akure)        28  14  4 10  33-25  46
 6.Union Bank (Lagos)               28  13  6  9  33-19  45
 7.Akwa United                      28  14  2 12  24-22  44
 8.First Bank FC                    28  13  4 11  24-23  43
 9.FC Ebedei                        27  12  4 11  27-21  40
10.Bayelsa United FC (Yenagoa)      28  12  4 12  30-26  40
11.Delta United FC (Asaba)          28  11  5 12  27-27  38
12.Crown FC (Ogbomosho)             28  11  4 13  30-30  37
13.Calabar Rovers FC                28  10  7 11  23-23  37
14.NITEL FC (Lagos)                 27  10  6 11  22-22  36
15.Grays International FC (Oshogbo) 28   7  7 14  16-29  28
16.Super Stores                     28   0  2 26   7-78   2

NB: 2 more wins than losses; 1 more goal conceded than scored

Promoted: Gateway FC (Abeokuta) (1st) and Sharks FC (Port Harcourt) (2nd)
Promotion Playoff: Ebonyi Angels FC (3rd)

Second Division Championship Final [Dec 17]
Nasarawa United 2-2 Gateway FC              [5-3 pen]

NB: 3rd placed teams from both groups enter a playoff with the 
    bottom-4 from the top level for 2 places in the top level 2005.


Promotion/Relegation Playoffs [Jan 28-30, 2005]

Group A (in Kaduna)
Wikki Tourists (Bauchi) - winners
Mighty Jets (Jos)   
Adamawa United
NB: Adamawa announced they will not enter claiming they should have
    obtained automatic promotion

Group B (in Benin City)
Kwara United (Ilorin)   - winners
Plateau United (Jos)  
Ebonyi Angels FC




2003

2005

list of champions

list of cup winners


About this document

With thanks to Ian King (soccerking@members.v21.co.uk)

Prepared and maintained by José Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt) and Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 20 Feb 2005

(C) Copyright José Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.