Nigeria 2006


First Stage
===========

Final Tables:

Group A
 1. Kwara United FC (Ilorin)	       18 10  4  4 20-14 34 Qualified
 2. Wikki Tourists FC (Bauchi)	       18 10  1  7 18-16 31 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Dolphin FC (Port Harcourt)	       18  9  2  7 24-17 29
 4. Kano Pillars FC		       18  9  2  7 26-22 29
 5. Bayelsa United FC (Yenagoa)	       18  7  4  7 18-15 25
 6. Enugu Rangers International FC     18  7  4  7 19-19 25
 7. El-Kanemi Warriors FC (Maiduguri)  18  8  1  9 22-24 25
 8. Bendel Insurance FC (Benin City)   18  6  5  7 16-20 23
-----------------------------------------------------------
 9. Ranchers Bees		       18  6  2 10 16-21 20 Relegated 
10. Julius Berger FC (Lagos)	       18  4  3 11 10-21 15 Relegated

Group B
 1. Nasarawa United FC (Lafia)	       18  9  3  6 18-15 30 Qualified
 2. Ocean Boys FC (Brass)	       18 10  0  8 16-16 30 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Enyimba FC (Aba)		       18  8  4  6 25-17 28
 4. Heartland FC (Owerri)	       18  8  2  8 14-14 26  [*]
 5. Kaduna United		       18  8  1  9 19-20 25
 6. Niger Tornadoes FC (Minna)	       18  7  4  7 11-15 25
 7. Gombe United FC (Bauchi)	       18  8  0 10 18-17 24
 8. Lobi Stars FC (Makurdi)	       18  6  6  6 22-22 24
-----------------------------------------------------------
 9. Shooting Stars FC (Ibadan)	       18  7  3  8 16-18 24 Relegated
10. Sharks FC (Port Harcourt)	       18  7  1 10 18-23 22 Relegated

[*] Iwuanyanwu Nationale FC changed name to Heartland FC.

Round 1
Group A
[Apr 15]
Dolphins	1-1 Bayelsa
[Apr 16]
El-Kanemi	0-0 Wikki
Insurance	2-0 Pillars
Ranchers Bees	1-0 Julius Berger
Rangers		2-2 Kwara
Group B
[Apr 16]
Nasarawa	0-0 Enyimba
Shooting	1-1 Lobi
Gombe		2-0 Kaduna
Heartland	2-0 Tornadoes
[Apr 17]
Ocean Boys	1-0 Sharks

Round 2
Group A
[Apr 22]
Julius Berger	1-1 Insurance
Pillars		0-0 Rangers
Kwara		1-0 El-Kanemi
Wikki		1-0 Dolphins
[Apr 23]
Bayelsa		2-0 Ranchers Bees
Group B
[Apr 22]
Sharks		1-0 Shooting
Tornadoes	0-0 Nasarawa
[Apr 23]
Kaduna		3-0 Ocean Boys
[Apr 26]
Enyimba		2-1 Gombe
[Apr 27]
Lobi		0-0 Heartland

Round 3
Group A
[Apr 29]
El-Kanemi	3-2 Pillars
Ranchers Bees	3-0 Insurance
Dolphins	2-0 Kwara
[Apr 30]
Bayelsa		1-0 Wikki
Rangers		1-0 Julius Berger
Group B
[Apr 29]
Shooting	2-1 Kaduna
[Apr 30]
Gombe		3-1 Ocean Boys
Heartland	1-0 Sharks
Nasarawa	2-2 Lobi
Enyimba		2-1 Tornadoes

Round 4
Group A
[May 6]
Pillars		2-0 Dolphins
Insurance	2-0 Rangers
Wikki		2-0 Ranchers Bees
Kwara		0-0 Bayelsa
[May 7]
Julius Berger	1-0 El-Kanemi
Group B
[May 6]
Ocean Boys	1-0 Shooting
Tornadoes	2-0 Gombe United
[May 7]
Sharks		2-0 Nasarawa
[May 17]
Lobi		0-0 Enyimba
[May 24]
Kaduna		2-0 Heartland

Round 5
Group A
[May 13]
Ranchers Bees	1-0 Rangers
El-Kanemi	2-0 Insurance
Wikki		1-0 Kwara
Dolphins	2-0 Julius Berger
[May 14]
Bayelsa		4-0 Pillars
Group B
[May 13]
Tornadoes	0-0 Lobi
[May 14]
Gombe		2-0 Shooting
Heartland	1-0 Ocean Boys
Nasarawa	3-1 Kaduna
Enyimba		2-0 Sharks

Round 6
Group A
[May 20]
Julius Berger	1-0 Bayelsa
Kwara		2-1 Ranchers Bees
Pillars		4-0 Wikki
Insurance	0-0 Dolphins
[May 21]
Rangers		2-0 El-Kanemi
Group B
[May 20]
Shooting	2-1 Heartland
Ocean Boys	1-0 Nasarawa
Sharks		0-0 Tornadoes
[May 21]
Lobi		2-0 Gombe
Kaduna		2-0 Enyimba

Round 7
Group A
[May 27]
Ranchers Bees	2-1 El-Kanemi
Wikki		3-0 Julius Berger
Kwara		2-1 Pillars
[May 28]
Bayelsa		1-0 Insurance
Dolphins	2-1 Rangers
Group B
[May 27]
Tornadoes	1-0 Kaduna
[May 28]
Nasarawa	2-0 Shooting
Gombe		1-0 Heartland
Lobi		2-1 Sharks
Enyimba		2-1 Ocean Boys

Round 8
Group A
[Jun 3]
Julius Berger	0-1 Kwara
Pillars		1-0 Ranchers Bees
Insurance	2-1 Wikki
El-Kanemi	2-0 Dolphins
[Jun 4]
Rangers		2-0 Bayelsa
Group B [Jun 3]
Shooting	3-3 Enyimba
Heartland	1-0 Nasarawa
Ocean Boys	1-0 Tornadoes
Kaduna		1-0 Lobi
Sharks		2-1 Gombe

Round 9
Group A [Jun 7]
Ranchers Bees	2-0 Dolphins
Wikki		1-0 Rangers
Kwara		3-1 Insurance
Pillars		1-0 Julius Berger
Bayelsa		3-1 El-Kanemi
Group B
[Jun 7]
Lobi		2-1 Ocean Boys
Enyimba		3-0 Heartland
Sharks		2-1 Kaduna
[Jun 8]
Tornadoes	1-0 Shooting
Gombe		0-1 Nasarawa

Round 10
Group A
[Jun 17]
Insurance	1-1 Kwara
Julius Berger	1-1 Pillars
El-Kanemi	2-0 Bayelsa
Dolphins	2-1 Ranchers Bees
[Jun 18]
Rangers		2-0 Wikki
Group B [Jun 18]
Shooting	2-0 Tornadoes
Ocean Boys	1-0 Lobi
Heartland	0-0 Enyimba
Nasarawa	1-0 Gombe
Kaduna		2-0 Sharks

Round 11
Group A
[Jun 24]
Wikki		2-1 El-Kanemi
Pillars		3-1 Insurance
Julius Berger	1-1 Ranchers Bees
Kwara		2-1 Rangers
[Jun 25]
Bayelsa		2-4 Dolphins
Group B
[Jun 24]
Tornadoes	1-0 Heartland
[Jun 25]
Sharks		1-3 Ocean Boys
Enyimba		0-1 Nasarawa
Lobi		1-1 Shooting
Kaduna		2-0 Gombe

Round 12
Group A
[Jul 1]
Insurance	2-0 Julius Berger
El-Kanemi	2-1 Kwara
Ranchers Bees	2-0 Bayelsa
Dolphins	2-0 Wikki
[Jul 19]
Rangers		3-2 Pillars
Group B
[Jul 1]
Shooting	2-1 Sharks
Heartland	4-0 Lobi
[Jul 2]
Nasarawa	2-1 Tornadoes
Ocean Boys	1-0 Kaduna
Gombe		1-0 Enyimba

Round 13
Group A [Jul 12]
Insurance	2-0 Ranchers Bees
Kwara		1-0 Dolphins
Wikki		1-0 Bayelsa
Julius Berger	1-2 Rangers
Pillars		3-2 El-Kanemi
Group B
[Jul 10]
Tornadoes	1-0 Enyimba
[Jul 12]
Ocean Boys	1-0 Gombe
Kaduna		1-0 Shooting
Lobi		2-1 Nasarawa
[Aug 6]
Sharks		2-0 Heartland

Round 14
Group A
[Jul 15]
Dolphins	3-0 Pillars
[Jul 16]
Rangers		0-0 Insurance
Bayelsa		0-0 Kwara
El-Kanemi	1-0 Julius Berger
[Aug 6]
Ranchers Bees	1-2 Wikki
Group B
[Jul 16]
Shooting	1-0 Ocean Boys
Gombe United	2-0 Tornadoes
Nasarawa	2-1 Sharks
[Jul 20]
Enyimba		4-1 Lobi
Heartland	1-0 Kaduna

Round 15
Group A
[Jul 22]
Insurance	2-1 El-Kanemi
Kwara		1-0 Wikki
Julius Berger	2-0 Dolphins
Pillars		1-0 Bayelsa
[Jul 23]
Rangers		1-1 Ranchers Bees
Group B
[Jul 22]
Shooting	1-0 Gombe
[Jul 23]
Kaduna		2-0 Nasarawa
Lobi		3-0 Tornadoes
Sharks		2-1 Enyimba
[Jul 24]
Ocean Boys	1-0 Heartland

Round 16
Group A
[Jul 29]
Wikki		1-0 Pillars
Dolphins	1-0 Insurance
[Jul 30]
Bayelsa		2-0 Julius Berger
Ranchers Bees	0-1 Kwara
El-Kanemi	3-0 Rangers
Group B
[Jul 30]
Nasarawa	1-0 Ocean Boys
Tornadoes	2-1 Sharks
[Jul 31]
Gombe		3-1 Lobi
[Aug 2]
Heartland	1-0 Shooting
Enyimba		4-1 Kaduna

Round 17
Group A [Aug 9]
El-Kanemi	1-0 Ranchers Bees
Julius Berger	2-0 Wikki
Pillars		2-0 Kwara
Insurance	0-0 Bayelsa
Rangers		2-0 Dolphins
Group B [Aug 8]
Kaduna		0-0 Tornadoes
Shooting	1-0 Nasarawa
Heartland	1-0 Gombe
Sharks		2-1 Lobi
Ocean Boys	2-1 Enyimba

Round 18
Group A [Aug 13]
Kwara		2-0 Julius Berger
Ranchers Bees	n/p Pillars		[0-3 awarded; Ranchers Bees dns]
Wikki		3-0 Insurance
Dolphins	5-0 El-Kanemi
Bayelsa		2-0 Rangers
Group B
[Aug 17]
Enyimba		1-0 Shooting
Nasarawa	2-1 Heartland
Tornadoes	1-0 Ocean Boys
Lobi		4-0 Kaduna
Gombe		n/p Sharks		[3-0 awarded; Sharks dns; later revoked]
[Aug 27]
Gombe		2-0 Sharks

Final Tables:

Group A
 1. Kwara United FC (Ilorin)	       18 10  4  4 20-14 34 Qualified
 2. Wikki Tourists FC (Bauchi)	       18 10  1  7 18-16 31 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Dolphin FC (Port Harcourt)	       18  9  2  7 24-17 29
 4. Kano Pillars FC		       18  9  2  7 26-22 29
 5. Bayelsa United FC (Yenagoa)	       18  7  4  7 18-15 25
 6. Enugu Rangers International FC     18  7  4  7 19-19 25
 7. El-Kanemi Warriors FC (Maiduguri)  18  8  1  9 22-24 25
 8. Bendel Insurance FC (Benin City)   18  6  5  7 16-20 23
-----------------------------------------------------------
 9. Ranchers Bees		       18  6  2 10 16-21 20 Relegated 
10. Julius Berger FC (Lagos)	       18  4  3 11 10-21 15 Relegated

Group B
 1. Nasarawa United FC (Lafia)	       18  9  3  6 18-15 30 Qualified
 2. Ocean Boys FC (Brass)	       18 10  0  8 16-16 30 Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Enyimba FC (Aba)		       18  8  4  6 25-17 28
 4. Heartland FC (Owerri)	       18  8  2  8 14-14 26  [*]
 5. Kaduna United		       18  8  1  9 19-20 25
 6. Niger Tornadoes FC (Minna)	       18  7  4  7 11-15 25
 7. Gombe United FC (Bauchi)	       18  8  0 10 18-17 24
 8. Lobi Stars FC (Makurdi)	       18  6  6  6 22-22 24
-----------------------------------------------------------
 9. Shooting Stars FC (Ibadan)	       18  7  3  8 16-18 24 Relegated
10. Sharks FC (Port Harcourt)	       18  7  1 10 18-23 22 Relegated

[*] Iwuanyanwu Nationale FC changed name to Heartland FC.



Super League
============

NB: played at Abuja National Stadium.

Round 1 [Sep 6]
Ocean Boys	2-0 Nasarawa United
Wikki Tourists	2-2 Kwara United

Round 2 [Sep 8]
Ocean Boys	1-0 Wikki Tourists
Nasarawa United	1-0 Kwara United

Round 3 [Sep 10]
Ocean Boys	0-0 Kwara United
Wikki Tourists	0-2 Nasarawa United

Final Table:

 1. Ocean Boys FC (Brass)	3  2  1  0  3-0  7 Champions
 2. Nasarawa United FC (Lafia)	3  2  0  1  3-2  6
 3. Kwara United FC (Ilorin)	3  0  2  1  2-3  2
 4. Wikki Tourists FC (Bauchi)	3  0  1  2  2-5  1


NB: The 2006/07 season is programmed to kick off on October 7 to begin 
    a new era of Nigerian league season calendar harmonized with those
    of most other countries, especially in Europe. This is, however, 
    subject to the approval of the NFL Congress billed to hold a day
    before the board elections in Abuja.

NB: NFL Board ratified at its Extraordinary Congress in Abuja that the 
    last two teams in the Premier League would be automatically be 
    relegated at the end of the football season while the first from 
    each zone of the Pro League gain promotion to the elite Globacom 
    League.

The Nigerian Football League (NFL) Congress has approved the abridged 
league format as proposed by the league board, breaking the Premier 
League into two and the Pro-League Division One into four for the 2006 
season only.

The format, which is a measure to harmonize the NFL calendar in line 
with others in the continent and will be only for the 2006 season being 
proposed to end by August, brings back a Super League competition at 
a neutral venue that will involve the top two winners in both groups 
in the Premier League fighting for the two CAF Champions League tickets 
as well as one of the two tickets into the African Confederation Cup 
competition.




Coca-Cola FA Cup
================

Provincial stage
----------------

In Lagos State, 94 teams entered, in Delta State 66.
Other states have less than five teams.  Start Jul 3.



Delta State
- - - - - -

Round 3 [Jul 16]
Appeteez FC (Asaba)		0-1 Omars FC (Warri)
Bissalo Babes FC (Warri)	0-1 Randle Lions FC (Warri)
Zumax FC (Aldja)		1-0 Delta Strikers FC (Warri)
All Stars FC			drw Enerhen Utd			[7-6 pen]
Invicible Sports Club (Warri)	1-0 Agbon Utd
Victory Stars			1-0 Aladja Utd
Polavis FC (Warri)		drw Ekete FC (Aladja)		[5-4 pen]

Round 4 [Jul 23]

Final [Aug 12, Warri Township Stadium]
Delta United			3-0 Ovwian United





Zonal Playoffs stage
--------------------

NB: September 1-8

States participants:
Gombe		Liverpool and Gombe Lions.
Kwara		Bukonla Babes and Offa United.
Niger		Bida Lions and Golden Boys.
Kogi		Kogi Teachers and Kogi United.
FCT		FC Abuja and Defence Strikers.
Plateau		Mighty Jets and JUTH.
Abia		OUK United and Enyimba Feeders.
Ogun		Gateway and DG Babes.
Ondo		OSFODEC and Sunshine Stars.
Oyo		Shooting Stars Feeders and Crown.
Lagos		First Bank and Alexandria.
Osun		Prime and Gray.
Edo		Paulson and Haosa.
Enugu		UNEC Lions and UNTH.
Anambra		Gabros International and Power United.
Imo		Imo United and Akujiobi.
Ebonyi		Ebonyi Angels and Nwachukwu Bread.
Benue		Mighty Junior and Katsina-Ala.
Bayelsa		Brass United and Dream Bombers.
Akwa-Ibom	Akwa United and Akwa Starlet.
Ekiti		Works Rangers and Fountain.
Cross Rivers	Calabar Rovers and Anantigha Warriors.
Delta		Delta United and Ovwian United.
Rivers		Rivers United and Sharks Feeders.
Zamfara		Zamfara United and Yerima Strikers.
Jigawa		Jigawa Stars and Hagai.
Nasarawa	Nasarawa United Feeders and Keffi United Feeders.
Kebbi		Nasarawa United and Fadama FC.
Kaduna		M&D and El-Cruzeiro.
Sokoto		Sokoto United and Arewa United.
Kano		Dankalt and One Touch.
Borno		Aminu Jets and Bulunkutu.
Taraba		Jafca and Nou.
Yobe		Desert Stars and Police Stars.
Adamawa		Makwada and Adamawa United.
Bauchi		Wunti and Zagbai.
Katsina		Talba and Nasara.


NB: All 74 qualifiers from the 36 states of the Federation and the Federal Capital Territory (Abuja) campaign at the zonal        play-offs to qualify for the National Draws.
    There would be two round of matches during this stage. The first round would be decided on knock-out basis, while the         second round would be decided on round-robbin basis.
    Apart from the Katsina zone, which has 14 teams from 7 states, others have 12 teams from 6 states. 
    At the second round of matches, teams would be divided into two groups with winners of each group qualifying for the          National Draws, which would have 32 teams.





National stage
--------------

NB: Round of 32 composed of seeded 20 Premier League clubs and 12 teams 
    who qualified from the zonal play-offs.
    For the first time in the history of the competition, the Nigeria 
    Football Association (NFA) and sponsor, Coca-Cola, agreed to use only 
    eight match venues from the Round of 32 through finals.
    The eight match venues are: Dan Anyiam Stadium, Owerri (Imo State); 
    Enyimba Stadium, Aba (Abia State); Gateway Stadium (Ogun State);
    Gombe Stadium, Gombe (Gombe State); Jos Township Stadium, Jos (Plateau
    State); Onikan Stadium, Lagos (Lagos State); Samuel Ogbemudia Stadium,
    Benin-City (Edo State); Sani Abacha Stadium, Kano (Kano State).
    At this stage of the competition, teams would play on neutral grounds.


1/16 Finals
[Sep 20]
Wikki Tourists			0-0 Lobi Stars			[5-3 pen]
Ocean Boys (Bayelsa)		1-2 Bendel Insurance FC (Benin)
Prime FC (Ogbomosho)		0-2 Julius Berger (Abeokuta)
Heartland FC (Owerri)		0-0 Jigawa Stars		[4-5 pen]
Shooting Stars (Ibadan)		2-1 Kano Pillars
Makwada FC (Numan)		0-2 Niger Tornadoes FC
Nasarawa United			n/p Ranchers Bees (Kaduna)	[3-0; Ranchers Bees dns]
Gombe United			n/p Yobe Stars			[3-0; Yobe Stars dns]
[Sep 27]
Kwara United (Ilorin)		0-1 Sharks FC (Port Harcourt)
Dolphins FC			2-0 Akwa United Starlets FC
University Teaching Hospital FC 2-0 University of Nigeria Enugu Campus FC
Gateway FC			0-0 Bayelsa United		[4-5 pen]
El Cruzeiro FC			1-2 Kaduna United
Enyimba FC (Aba)		0-1 El-Kanemi Warriors (Maiduguri)
[Sep 28]
Enugu Rangers International FC  2-0 Fountain FC (Ado-Ekiti)
[Sep 29]
Offa United			bt  FC Abuja

1/8 Finals
[Oct 7]
El-Kanemi Warriors (Maiduguri)	0-1 Niger Tornadoes FC
Jigawa Stars			1-1 Sharks FC (Port Harcourt)	[4-1 pen]
Gombe United			abd Shooting Stars (Ibadan)	[0-2, abd at 67' due to rain]
Julius Berger (Abeokuta)	0-1 Dolphins FC
Kaduna United			1-0 Offa United
University Teaching Hospital FC	0-1 Bayelsa United (Yenagoa)
Bendel Insurance FC (Benin)	1-0 Enugu Rangers International FC
[Oct 8]
Nasarawa United (Lafia)		0-0 Wikki Tourists (Bauchi)	[4-5 pen]
Gombe United			0-1 Shooting Stars (Ibadan)

Quarterfinals [Oct 14]
Jigawa Stars			0-3 Niger Tornadoes FC
Shooting Stars (Ibadan)		2-3 Dolphins FC
Bayelsa United (Yenagoa)	0-2 Bendel Insurance FC (Benin)
Wikki Tourists (Bauchi)		1-1 Kaduna United		[1-4 pen]

Semifinals [Oct 22]
Dolphins FC (Port Harcourt)	1-0 Niger Tornadoes FC (Minna)
Bendel Insurance FC (Benin)	2-1 Kaduna United

Third-place match [Oct 29, MKO Abiola Stadium, Abeokuta]
Niger Tornadoes FC (Minna)	2-1 Kaduna United

Final [Oct 29, MKO Abiola Stadium, Abeokuta]
Dolphins FC (Port Harcourt)	2-2 Bendel Insurance FC (Benin)	[aet; 4-2 pen]
  [Victor Ezeji, Ibrahim Ajani; Edwin Eziyodawe, John George]





FA Super Cup [aka Charity Shield]
============

[Dec 14, Abubakar Tafawa Balewa Stadium, Bauchi]
Ocean Boys FC (Brass)		1-0 Dolphins FC (Port Harcourt)
  [Brown Adegie 55]
 



Second Level 2006


Group ?

Round 5 [May 14]
Mighty Jets FC	0-3 Plateau United FC

Top table:

 1. Plateau United FC	5  4  0  1  -  12

Round 7 [May 28]
Mighty Jets FC	0-0 FC Abuja

Round ? [Aug 12]
Plateau United	--- JUTH (Jos University Teaching Hospital)
[Boniface Danjuma, a player of Plateau United of Jos slumped and 
 was confirmed dead 13 minutes into the second half of his team's 
 tie with city rivals JUTH. The whole stadium was thrown into 
 confusion held on the 17th memorial anniversary of former Nigerian
 international, Sam Okwaraji, who died in similar circumstances in 
 1989. Match commissioner, Ibrahim Dambatta who described Danjuma's
 death as tragic said it was unfortunate the death happened on the
 day Nigerians were remembering Okwaraji. Okwaraji, one of Nigeria's
 greatest and most patriotic players slumped and died on August 12,
 1989 during a World Cup qualifier against the Palancas Negras of
 Angola at the National Stadium, Lagos]


Group C

Round 6 [May 21]
Prime FC	3-2 OUK FC

Round ? [Jul 16]
OUK FC		0-0 Nigeria Ports Authority FC


Promoted: Akwa United FC, Adamawa United, Prime FC and Zamfara United.


NB: NFA inquiry over the League's response to the alleged match
    fixing involving Akwa United and Calabar Rovers. The Akwa
    side's 13-0 win over Rovers enabled them take the promotion
    slot from Bussdor.





Pro-League play off
===================

[Nov 22]
Zamfara United	0-0 Prime FC	[4-2 pen]

NB: Zamfara United emerged Pro-League champions.



2005

2007

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 12 Jan 2007

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.