Niger 2011/12


Ligue 1 Orange
Coupe Nationale
Supercoupe Nationale
Deuxième Division

Ligue 1 Orange

Table:

 1.Olympic FC (Niamey)               26 12 11  3 28-15 47 champions
 2.Akokana FC (Arlit)                26 13  8  5 35-20 47
 3.AS Douanes (Niamey)               26 12  8  6 27-10 44
 4.Urana FC (Arlit)                  26 10 10  6 25-25 40
 5.ASN NIGELEC (Niamey)              25  9 10  6 33-22 37
 6.ASGNN (Niamey)                    25 10  7  7 26-24 37 [C]
 7.Sahel SC (Niamey)                 25  9  9  7 25-16 36 [CW]
 8.Dankassawa FC (Maradi)            25  7  9  9 22-22 30
 9.AS FAN (Niamey)                   25  7  9  9 19-21 30
10.Alkali Nassara Club (Zinder)      25  8  5 12 13-25 29
11.Jangorzo FC (Maradi)              25  7  7 11 17-26 28
12.Espoir FC (Zinder)		     25  6  8 11 16-28 26 [P]	
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Zumunta AC (Niamey)		     25  4  9 12 12-32 21 [P]
---------------------------------------------------------
14.AS Police (Niamey)                25  4  8 13 22-34 20 relegated

Round 1
[Dec 17]
Akokana FC	2-0 Urana FC
AS Police	0-1 Zumunta AC
Olympic FC	0-0 AS Douanes
Espoir FC	0-5 ASN NIGELEC
[Dec 18]
ASGNN		1-0 Alkali NC
Sahel SC	0-1 AS FAN
[Mar 31]
Jangorzo FC	0-0 Dankassawa FC

Round 2
[Dec 21]
Olympic FC	1-0 Alkali NC
ASGNN	 	1-2 Akokana FC
[Dec 24]
Espoir FC       2-1 AS Police
Sahel SC	1-1 ASN NIGELEC
[Dec 25]
Urana FC	1-0 Dankassawa FC
AS Douanes	4-0 AS FAN
Zumunta AC	0-0 Jangorzo FC

Round 3
[Dec 28]
Akokana FC	0-0 Dankassawa FC
Olympic FC	0-0 Jangorzo FC
[Dec 31]
Alkali NC	1-1 Zumunta AC
AS Police	0-0 AS FAN
[Jan 1]
ASN NIGELEC	0-1 AS Douanes
Urana FC	1-0 Espoir FC
Sahel SC	1-2 ASGNN

Round 4
[Jan 4]
Akokana FC	1-1 Espoir FC
[Jan 7]
ASGNN 		1-1 ASN NIGELEC
AS FAN		0-0 Olympic FC
[Jan 8]
AS Douanes	0-0 AS Police
Zumunta AC	0-0 Urana FC
[Mar 14]
Jangorzo FC	1-0 Alkali NC
[Mar 28]
Dankassawa FC	0-2 Sahel SC

Round 5
[Jan 11]
ASGNN		4-1 Urana FC
[Jan 14]
ASN NIGELEC	0-1 Alkali NC
AS Police	0-4 Sahel SC
[Jan 15]
AS Douanes	3-2 Jangorzo FC
AS FAN		3-1 Akokana FC
[Mar 14]
Espoir FC	2-2 Zumunta AC
[Mar 18]
Dankassawa FC	2-0 Olympic FC

Round 6
[Jan 21]
AS FAN		3-1 Espoir FC
ASN NIGELEC	3-0 Zumunta AC
Akokana FC	0-0 Olympic FC
[Jan 22]
Urana FC	2-0 AS Douanes
Dankassawa FC	1-1 ASGNN
AS Police	4-2 Jangorzo FC
[Apr 1]
Alkali NC	0-3 Sahel SC

Round 7
[Jan 24]
Urana FC	0-0 Olympic FC
[Jan 25]
Akokana FC 	0-0 AS Douanes
Sahel SC 	3-2 Jangorzo FC
[Jan 28]
Dankassawa FC 	4-0 Alkali NC
Zumunta AC 	1-0 AS FAN
[Jan 29]
ASN NIGELEC 	2-1 AS Police
[Mar 18]
Espoir FC	2-1 ASGNN

Round 8
[Feb 1]
AS Douanes	1-0 Zumunta AC
[Feb 4]
ASGNN		2-1 AS FAN
Olympic FC	0-2 ASN NIGELEC
[Feb 5]
Jangorzo FC	0-3 Akokana FC
AS Police	0-0 Dankassawa FC
Sahel SC	1-0 Espoir FC
[Mar 18]
Alkali NC	1-0 Urana FC

Round 9
[Feb 8]
Jangorzo FC	1-2 Urana FC
AS Douanes	0-0 Espoir FC
Zumunta AC	2-0 Dankassawa FC
[Feb 11]
AS Police	1-2 ASGNN
[Feb 12]
Olympic FC	1-0 Sahel SC
AS FAN	 	1-0 ASN NIGELEC
[Mar 21]
Alkali NC	1-0 Akokana FC

Round 10
[Feb 18]
Dankassawa FC	1-1 ASN NIGELEC
Espoir FC	0-1 Alkali NC
Urana FC	1-1 Sahel SC
[Feb 19]
Zumunta AC	0-0 Olympic FC
AS FAN		1-1 Jangorzo FC
Akokana FC	4-3 AS Police
[Mar 20]
AS Douanes	0-1 ASGNN

Round 11
[Feb 22]
ASN NIGELEC	3-1 Jangorzo FC
Urana FC	4-4 AS Police
[Feb 26]
ASGNN		0-0 Zumunta AC
Dankassawa FC	1-1 AS FAN
[Mar 14]
Akokana FC	0-0 Sahel SC
[Mar 25]
Espoir FC	0-1 Olympic FC
[Apr 4]
AS Douanes	4-0 Alkali NC

Round 12
[Mar 3]
Olympic FC	1-0 AS Police
[Mar 4]
ASN NIGELEC	2-1 Urana FC
Zumunta AC	1-2 Akokana FC
[Mar 18]
Sahel SC	1-0 AS Douanes
[Mar 24]
Alkali NC	0-0 AS FAN
[Mar 25]
Jangorzo FC	0-3 ASGNN
[Apr 1]
Espoir FC	1-1 Dankassawa FC

Round 13
[Mar 7]
AS FAN		0-1 Urana FC
ASN NIGELEC	2-1 Akokana FC
[Mar 10]
Dankassawa FC	0-0 AS Douanes
Zumunta AC	0-0 Sahel SC
[Mar 11]
ASGNN		0-0 Olympic FC
Jangorzo FC	1-0 Espoir FC
Alkali NC	2-1 AS Police

Round 14
[Apr 29]
Akokana FC	1-0 ASN NIGELEC
AS Douanes	1-0 Dankassawa FC
Sahel SC	0-1 Zumunta AC
Olympic FC	2-1 ASGNN
Espoir FC	0-0 Jangorzo FC
AS Police	0-2 Alkali NC
[Jul 22]
Urana FC	1-0 AS FAN

Round 15
[May 6]
AS Police	0-1 Olympic FC
Urana FC	2-1 ASN NIGELEC
AS Douanes	0-0 Sahel SC
ASGNN		0-0 Jangorzo FC
Dankassawa FC	1-0 Espoir FC
[Jul 22]
Akokana FC	7-0 Zumunta AC
[later]
AS FAN		1-0 Alkali NC

Round 16 [May 13]
Jangorzo FC	0-0 ASN NIGELEC
AS Police	1-1 Urana FC
Zumunta AC	1-2 ASGNN
AS FAN		1-0 Dankassawa FC
Sahel SC	1-2 Akokana FC
Olympic FC	3-1 Espoir FC
Alkali NC	0-1 AS Douanes

Round 17 [May 19]
ASN NIGELEC	2-1 Dankassawa FC
Alkali NC	1-1 Espoir FC
Sahel SC	1-1 Urana FC
Olympic FC	3-0 Zumunta AC
Jangorzo FC	1-0 AS FAN
AS Police	1-2 Akokana FC
ASGNN	 	0-3 AS Douanes

Round 18
[May 26]
Urana FC	1-0 Jangorzo FC
Espoir FC	1-0 AS Douanes
Dankassawa FC	2-1 Zumunta AC
ASGNN		1-0 AS Police
ASN NIGELEC	1-1 AS FAN
Akokana FC	0-0 Alkali NC
[Jun 3]
Sahel SC	1-1 Olympic FC

Round 19 [May 30]
Zumunta AC	0-3 AS Douanes
AS FAN		4-0 ASGNN
ASN NIGELEC	2-2 Olympic FC
Akokana FC	1-0 Jangorzo FC
Dankassawa FC	1-0 AS Police
Espoir FC	0-0 Sahel SC
Urana FC	0-0 Alkali NC

Round 20
[Jun 9]
Jangorzo FC	2-0 Sahel SC
Alkali NC	2-1 Dankassawa FC
ASGNN		3-0 Espoir FC
[Jun 10]
AS FAN		0-0 Zumunta AC
AS Police	2-2 ASN NIGELEC
[Jun 15]
Olympic FC	1-1 Urana FC
AS Douanes	2-1 Akokana FC

Round 21
[Jun 12]
Olympic FC	4-2 Akokana FC
AS Douanes	0-1 Urana FC
[Jun 16]
ASGNN		0-1 Dankassawa FC
Sahel SC	1-0 Alkali NC
[Jun 17]
Espoir FC	1-0 AS FAN
Zumunta AC	1-1 ASN NIGELEC
Jangorzo FC	0-1 AS Police

Round 22
[date]
Urana FC	0-0 ASGNN
Alkali NC	0-2 ASN NIGELEC
Sahel SC	0-1 AS Police
Jangorzo FC	0-1 AS Douanes
Zumunta AC	0-1 Espoir FC
Olympic FC	4-1 Dankassawa FC
[Jul 19]
Akokana FC	1-0 AS FAN

Round 23
[date]
Espoir FC	0-0 Akokana FC
ASN NIGELEC	0-0 ASGNN
AS Police	0-0 AS Douanes
Urana FC	2-0 Zumunta AC
Alkali NC	0-1 Jangorzo FC
Sahel SC	0-0 Dankassawa FC
[Jul 11]
Olympic FC	1-1 AS FAN

Round 24
[date]
Dankassawa FC	0-1 Akokana FC
Zumunta AC	0-1 Alkali NC
AS FAN		0-0 AS Police
AS Douanes	0-0 ASN NIGELEC
Espoir FC	2-0 Urana FC
ASGNN		0-2 Sahel SC
[Jul 18]
Jangorzo FC	1-0 Olympic FC

Round 25
[Jul 14]
Jangorzo FC	1-0 Zumunta AC
AS Police	1-0 Espoir FC
Akokana FC	1-0 ASGNN
Alkali NC	0-1 Olympic FC
[Jul 15]
AS FAN		0-3 AS Douanes
ASN NIGELEC	0-2 Sahel SC
[Jul 18]
Dankassawa FC	4-1 Urana FC

Round 26
[Jul 27]
Urana FC	0-0 Akokana FC
ASN NIGELEC	 -  Espoir FC
Zumunta AC	 -  AS Police
Dankassawa FC	 -  Jangorzo FC
[Jul 28]
Alkali NC	 -  ASGNN
AS FAN		 -  Sahel SC
[Jul 31]
AS Douanes	0-1 Olympic FC

Table:

 1.Olympic FC (Niamey)               26 12 11  3 28-15 47 champions
 2.Akokana FC (Arlit)                26 13  8  5 35-20 47
 3.AS Douanes (Niamey)               26 12  8  6 27-10 44
 4.Urana FC (Arlit)                  26 10 10  6 25-25 40
 5.ASN NIGELEC (Niamey)              25  9 10  6 33-22 37
 6.ASGNN (Niamey)                    25 10  7  7 26-24 37 [C]
 7.Sahel SC (Niamey)                 25  9  9  7 25-16 36 [CW]
 8.Dankassawa FC (Maradi)            25  7  9  9 22-22 30
 9.AS FAN (Niamey)                   25  7  9  9 19-21 30
10.Alkali Nassara Club (Zinder)      25  8  5 12 13-25 29
11.Jangorzo FC (Maradi)              25  7  7 11 17-26 28
12.Espoir FC (Zinder)		     25  6  8 11 16-28 26 [P]	
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Zumunta AC (Niamey)		     25  4  9 12 12-32 21 playoff [P]
---------------------------------------------------------
14.AS Police (Niamey)                25  4  8 13 22-34 20 relegated

Promoted: US Gendarmerie Nationale (Niamey) 

Promotion/Relegation Playoff
Zumunta AC	bt  Dan Baskoré FC


Coupe Nationale

Regional stage
--------------

Qualified:

Teams				Province
Dan Gourmou (Tahoua)		Tahoua
AS CBK (Konni)			Tahoua
Boboye FC (Toubal)		Dosso
Tagour PC			Dosso
Sultanat			Zinder
ASAF				Zinder
Ouragan FC			Niamey
Kandadji Sport			Niamey
AS Volcan			Niamey
AS Korombe			Niamey
Dan Baskore			Maradi
Nassara AC			Maradi
AS Buropa			Maradi
Niima FC			Diffa
Nassara				Agadez
Telwa FC			Agadez
Kawae FC			Agadez
Soniantcha			Tillabéry

National stage
--------------

NB: D1 teams (14) + qualified regional teams (18)

1/16 final
Nassara AC	 2-5 ASAF
Korombe		 drw Nassara (Agadez)	[5-4 pen]
Alkali Nassara	 0-1 AS Douanes
Tagour PC	 1-5 Urana
AS Police	 5-0 Sultanat
Dan Kassawa	 3-0 Dan Gourmou
AS NIGELEC	 3-1 Kandadji
AS Volcan	 1-6 Akokana
Kawae FC	 1-4 Olympic FC
Sahel SC	10-0 Boboye FC (Toubal)
AS GNN		 2-1 Espoir FC
AS CBK		 2-1 Telwa FC
Niima FC	 0-1 Ouragan FC
AS Buropa	 1-2 Soniantcha
Jangorzo	 3-1 Dan Baskore
Zumunta AC	 3-1 AS FAN

1/8 final
ASAF             drw Korombe		[5-3 pen]
AS Douanes       drw Urana           	[5-6 pen]
AS Police        4-1 Dan Kassawa
AS NIGELEC       3-1 Akokana
Olympic FC	 1-1 Sahel SC        	[1-4 pen]
AS GNN           7-0 AS CBK
Ouragan FC       4-2 Soniantcha
Jangorzo         1-0 Zumunta AC

1/4 final [Jun 20]
AS Police       2-4 AS NIGELEC
Sahel SC        1-0 AS GNN
Ouragan FC	1-2 Jangorzo FC
ASAF            0-2 Urana d'Arlit

Semifinals

First Legs [Jul 11]
Urana d'Arlit	1-1 AS NIGELEC	
Sahel SC	1-1 Jangorzo FC

Second Legs [Jul 25]
Jangorzo FC	 -  Sahel SC
AS NIGELEC	 -  Urana d'Arlit	

Final [Aug 3, Stade Régional, Zinder]
Sahel SC	2-1 Urana FC (Arlit)


Supercoupe Nationale

[Dec 1, Stade Général Seyni Kountché, Niamey]
Sahel SC         2-1 Olympic FC
  [Mohamed Ahomat 48, Nouhoum Berthé 80; Mohamed Soumaila 71pen]


Deuxième Division


Championnat National D2

Regional stage
--------------

Région de Tahoua

Poule A
Dan Gourmou FC
JS Ader
Amintchi FC
Ader FC
Galabi FC

Poule B
AS CBK
AS Madaoua
Abalak FC

Champions: JS Ader

Région de Dosso

Participants:
Entente FC
Tagour PC
Toubal FC
Boboye FC
Aréwa FC
National Dendi (Gaya) [suspended]

Champions: Tagour Provincial Club

Région de Zinder

Champions: Etoile Filante de la Police

Région de Niamey

Champions: US Gendarmerie Nationale

Région de Maradi

Champions: Dan Baskoré FC

Région de Diffa

Participants:
Niima FC
Lada FC
Barka FC [suspended]

Champions: Niima FC

Région de Agadez

Champions: AS Sonichar

Région de Tillabéry

Champions: Soniantcha


National stage
--------------

NB: Regional champions enter (starts on May 12, ends on Jul 25)

Table:

 1.US Gendarmerie Nationale (Niamey)	14 11  2  1 35- 7 35 champions/promoted
------------------------------------------------------------
 2.Dan Baskoré FC (Maradi)		14  9  2  3 14-12 29 playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Niima FC (Diffa)			14  7  2  5 20-25 23
 4.JS Ader (Tahoua)			14  7  2  5 19-23 23
 5.AS Sonichar (Agadez)			14  6  1  7 16-13 19
 6.Etoile Filante de la Police (Zinder)	13  5  2  6 26-21 17
 7.Soniantcha (Tillabéry)		14  1  4  9  8-18  7
 8.Tagour Provincial Club (Dosso)	13  1  1 11  9-34  4


2010/11

2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2011/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.