Vaclav Jezek U-18 Tournament (Czech Republic)


Named after Vaclav Jezek in 1999. Played in Nymburk and neighbourhood.

Palmares

U-17
1994 Germany
1995 Czech Rep.
1996 Czech Rep.
1997 Croatia
1998 Spain
1999 Czech Rep.
2000 Poland
U-18
2001 Germany
2002 Poland
2003 Czech Rep.
2004 France
2005 Slovakia
2006 Belgium
2007 Turkey
2008 Czech Rep.
2009 Ukraine


1994

[Sep 21-25]

Croatia			 -  Czech Rep.
Croatia			0-0 Turkey
Croatia			2-1 Switzerland
Czech Rep.		1-1 Turkey 
Czech Rep.		4-0 Switzerland
Turkey			1-1 Switzerland

Germany                 0-2 Russia
Germany                 3-0 Hungary
Germany                 4-0 Italy
Russia			 -  Hungary
Russia			 -  Italy
Hungary			 -  Italy

Final (in Boleslav)
Germany                 5-1 Croatia

Winner : Germany

Topscorer:       7 - Frohlich (Germany)
Best Player:     Leko (Croatia)
Best Goalkeeper: Breuer (Germany)

1995

[Sep 14-18] 

Czech Republic		 -  Poland
Czech Republic		 -  Slovenia
Czech Republic		3-0 Switzerland
Poland			 -  Slovenia
Poland			2-1 Switzerland
Slovenia		2-1 Switzerland

Slovakia		 -  Croatia
Slovakia		 -  Hungary
Slovakia		2-0 Austria
Croatia			 -  Hungary
Croatia			1-0 Austria
Hungary			1-2 Austria

Seventh place match
Austria			4-0 Switzerland
Final
Czech Republic          3-1 Slovakia

Winner: Czech Republic

Topscorer:       3 - Saganowski (Poland)
Best Player:     D.Jarolim (Czech Republic)
Best Goalkeeper: Pletikosa (Croatia)

1996

[Sep 12-16]

Czech Republic		 -  Yugoslavia
Czech Republic		2-1 Switzerland
Czech Republic		 -  Slovenia
Yugoslavia		0-0 Switzerland
Yugoslavia		 -  Slovenia
Switzerland		4-1 Slovenia

Hungary			3-1 Slovakia
Hungary			 -  Croatia
Hungary			 -  Poland
Slovakia		1-1 Croatia
Slovakia		2-0 Poland
Croatia			 -  Poland

Fifth place match
Croatia			3-1 Switzerland
Third place match
Yugoslavia		5-0 Slovakia
Final
Czech Republic          2-0 Hungary

Winner: Czech Republic

Topscorer:       4 - Olic (Yugoslavia)
Best Player:     Petrovic (Yugoslavia)
Best Goalkeeper: J.Skacel (Czech Republic)

1997

[Sep 8-13]

Croatia			2-2 Czech Rep.
Croatia			1-0 Sweden
Croatia			 -  Poland
Czech Rep.		1-0 Sweden
Czech Rep.		3-0 Poland
Sweden			1-0 Poland 

France			1-1 Hungary
France			6-1 Yugoslavia
France			6-1 Slovakia
Hungary			 -  Yugoslavia
Hungary			1-0 Slovakia
Yugoslavia		2-1 Slovakia

Semifinals
France			1-0 Czech Rep.
Croatia			 bt Hungary

Seventh place match
Poland			3-1 Slovakia
Fifth place match
Sweden			3-0 Yugoslavia
Third place match
Hungary			2-2 Czech Rep.		[pen 4-2]
Final
Croatia			4-1 France

Winner: Croatia

Topscorer:       4 - Hiroux (France)
Best Player:     Vandenbossche (France)
Best Goalkeeper: Turina (Croatia)

1998

[Sep 8-12]

Czech Rep.		1-0 Sweden
Czech Rep.		3-1 Hungary
Czech Rep.		3-0 Austria
Sweden			1-1 Austria
Sweden			2-1 Hungary
Austria			2-1 Hungary

Spain			2-1 Slovakia
Spain			8-2 Poland
Spain			4-2 Croatia
Slovakia		4-2 Croatia
Slovakia		2-0 Poland
Poland			 -  Croatia

Fifth place match
Austria			2-1 Poland
Third place match
Sweden			2-0 Slovakia
Final (in Cesky Dub)
Spain 			1-1 Czech Rep.		[pen 4-3]

Winner: Spain

Topscorers:      3 - Aganzo (Spain) and Darsin (Sweden)
Best Player:     Svec (Czech Republic)
Best Goalkeeper: Andersson (Sweden)

1999

[Sep 14-18]

Germany			0-0 Poland
Germany			3-2 Slovakia
Germany			3-0 Belarus
Poland			2-2 Slovakia
Poland			 bt Belarus
Belarus                 2-1 Slovakia

Czech Rep.		2-2 Croatia
Czech Rep.		1-0 Turkey
Czech Rep.		4-0 Hungary
Croatia			2-0 Turkey
Croatia			3-1 Hungary
Turkey			3-2 Hungary

Seventh place match
Slovakia                3-0 Hungary
Fifth place match
Belarus			3-0 Turkey
Third place match (in Lazne Bohdanec)
Croatia                 4-0 Poland
Final (in Lazne Bohdanec)
Czech Rep.		3-3 Germany		[4-3 pen]

Winner: Czech Republic

Topscorer:       6 - Zahora (Croatia)
Best Player:     Jungwirth (Germany)
Best Goalkeeper: Lastuvka (Czech Rep.)

2000

[Sep 5-9]

Poland			4-1 Czech Rep.
Poland			2-1 Sweden
Poland			2-1 England
Czech Rep.		1-0 Sweden
Czech Rep.		2-2 England
Sweden			0-0 England

Italy			3-0 Slovakia
Italy			0-0 Austria
Italy			7-0 Hungary
Slovakia		1-0 Austria
Slovakia		0-0 Hungary
Austria			2-2 Hungary

Third place match (in Lazne Bohdanec)
Czech Rep.		1-1 Slovakia		[5-3 pen]
Final (in Lazne Bohdanec)
Poland			3-0 Italy

Winner: Poland

Topscorer:       6 - Brozek (Poland)
Best Player:     Sverkos (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Agliardi (Italy)

2001

[Sep 11-15]

Germany			3-0 Slovakia
Germany			2-2 Hungary
Germany			3-0 Poland
Slovakia		2-0 Hungary
Slovakia		2-1 Poland
Poland			2-0 Hungary

Czech Rep.		1-1 Ukraine
Czech Rep.		1-0 Slovenia
Czech Rep.		4-0 Rep.of Ireland
Ukraine			1-0 Slovenia
Ukraine			2-0 Rep.of Ireland
Slovenia		1-1 Rep.of Ireland

Third place match (in Cesky Dub)
Slovakia		0-0 Ukraine		[4-2 pen]
Final (in Mlada Boleslav)
Germany			2-1 Czech Rep.

Winner: Germany

Topscorers:      2 - Stier (Germany), G.Muller (Germany), 
                     Schweinsteiger (Germany), Kilicaslan (Germany),
                     Volesak (Czech Rep.), Musil (Czech Rep.), 
                     Wasicki (Poland), Sebo (Slovakia)
Best Player:     Musil (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Bolek (Czech Rep.)

2002

[Aug 27-31]

Czech Rep.		1-0 Hungary
Czech Rep.		3-0 Norway
Czech Rep.		1-0 Rep.of Ireland
Hungary			1-1 Norway
Hungary			2-1 Rep.of Ireland
Norway			3-3 Rep.of Ireland

Poland			0-0 Germany
Poland			4-2 Sweden
Poland			4-2 Slovakia
Germany			1-1 Sweden
Germany			3-2 Slovakia
Sweden			2-1 Slovakia

Third place match (in Horni Pocernice)
Germany			4-2 Hungary
Final (in Horni Pocernice)
Poland			0-0 Czech Rep.		[6-5 pen]

Winner: Poland

Topscorer:       Podolski (Germany) 
Best Player:     Piszczek (Poland)
Best Goalkeeper: Krbecek (Czech Rep.)

2003

[Aug 26-30]

Czech Rep.		3-2 Sweden
Czech Rep.		2-0 Rep.of Ireland
Czech Rep.		1-1 Slovakia
Sweden			1-0 Rep.of Ireland
Sweden			1-1 Slovakia
Rep.of Ireland		2-0 Slovakia

Poland			2-3 Serbia-Montenegro
Poland			3-1 Hungary
Poland			2-0 Norway
Serbia-Montenegro	1-2 Hungary
Serbia-Montenegro	2-0 Norway
Hungary			1-0 Norway

Third place match (in Sokolec)
Sweden			2-0 Serbia-Montenegro
Final (in Cesky Dub)
Czech Rep.		1-1 Poland		[3-1 pen]

Winner: Czech Republic

Topscorer:       3 - Wawrzynczok (Poland)
Best Player:     Kral (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Hansson (Sweden)

2004

[Aug 24-28]

France			1-1 Slovakia
Ukraine			2-1 Poland
France			3-1 Ukraine
Poland			1-0 Slovakia
France			1-0 Poland
Ukraine			2-1 Slovakia

Norway			1-1 Sweden
Czech Rep.		1-0 Hungary
Sweden			1-1 Hungary
Czech Rep.		1-0 Norway
Norway			2-0 Hungary
Czech Rep.		1-0 Sweden

Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Norway			5-1 Ukraine

Final (in Cesky Dub)
France			2-0 Czech Rep.
 [35 K.Benzema, 79 E.Grandin]

Winner: France

Topscorer:       Yousefi (Norway)
Best Player:     Pavlík (Czech Rep.)
Best Goalkeeper: Riou (France)

2005

[Aug 23-27]

Slovenia replaced Greece.

Sweden			1-1 Czech Rep.
Slovenia		1-0 Croatia
Slovenia		0-0 Czech Rep.
Sweden			2-0 Croatia
Croatia			2-1 Czech Rep.
Sweden			2-2 Slovenia

Slovakia		2-1 Poland
Ukraine			2-1 Hungary
Poland			3-1 Hungary
Slovakia		2-1 Ukraine
Poland			0-0 Ukraine
Slovakia		1-1 Hungary

Third place match (in Cáslav)
Poland			3-1 Slovenia

Final (in Cáslav)
Slovakia		3-0 Sweden
 [6 Kuzma, 40 54 Šebek]

Winner: Slovakia

Topscorer:       4 - Šebek (Slovakia)
Best Player:     Malecki (Poland) 
Best Goalkeeper: Petric (Slovenia)

2006

[Aug 22-26]

Czech Rep.		3-1 Norway
Sweden			2-1 Hungary
Czech Rep.		3-3 Hungary
Sweden			1-0 Norway
Czech Rep.		2-0 Sweden
Hungary			4-3 Norway

Belgium			1-1 Iceland
Poland			1-1 Slovakia
Belgium			3-2 Poland
Slovakia		3-1 Iceland
Belgium			2-0 Slovakia
Poland			2-1 Iceland

Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Poland			2-0 Sweden

Final (in Cesky Dub)
Belgium			1-1 Czech Rep.		[5-3 pen]
 [25 D.Wittesaele; 62 M.Rabušic]

Topscorer:       5 - Jelle Vossen (Belgium)
Best Player:     Axel Witsel (Belgium) 

2007

[Aug 21-25]

Czech Rep.		2-1 Poland
Norway			2-1 Malta
Czech Rep.		4-0 Malta
Norway			2-0 Poland
Norway			3-2 Czech Rep.
Poland			1-0 Malta

Turkey			1-0 Slovakia
Ukraine			3-3 Sweden
Slovakia		1-1 Sweden
Turkey			1-1 Ukraine
Turkey			1-0 Sweden
Ukraine			3-1 Slovakia


Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Czech Rep.		3-1 Ukraine

Final (in Cesky Dub)
Turkey			3-2 Norway

2008

[Aug 26-30]

Czech Rep.		2-0 Iceland
Norway			5-0 Hungary
Hungary			2-1 Czech Rep.
Norway			2-1 Iceland
Czech Rep.		4-0 Norway
Hungary			0-0 Iceland

Poland			3-1 Bavaria Sel.
Slovakia		3-1 Sweden
Poland			0-0 Slovakia
Bavaria Sel.		2-2 Sweden
Poland			3-0 Sweden
Bavaria Sel.		2-1 Slovakia

Third place match (in Mnichovo Hradiste)
Norway			3-1 Bavaria Sel.

Final (in Cesky Dub)
Czech Rep.		0-0 Poland		[3-0 pen]

2009

[Aug 25-28]

Czech Rep.		3-3 Denmark
Croatia			3-0 Bavaria Sel.
Croatia			1-1 Denmark
Czech Rep.		4-3 Bavaria Sel.
Denmark			4-0 Bavaria Sel.
Croatia			2-1 Czech Rep.

Ukraine			1-0 Hungary
Romania			4-2 Slovakia
Ukraine			3-0 Romania
Slovakia		1-0 Hungary
Ukraine			0-0 Slovakia
Romania			3-1 Hungary


Third place match
Denmark			1-1 Romania		[4-3 pen]

Final
Ukraine			1-0 Croatia





About this document

Prepared and maintained by Erik Garin and Zbynek Pawlas for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch) and Zbynek Pawlas (pawlas@karlin.mff.cuni.cz)
Last updated: 6 Nov 2009

(C) Copyright Erik Garin, Zbynek Pawlas and RSSSF 2003/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.