X Juegos Suramericanos – Santiago 2014 - Women

X Odesur Games – Santiago de Chile 2014 - Women


Games organized by the South American Sports Organization (ODESUR - Organización Deportiva Sudamericana).



To Full National Teams.
All matches played at Bicentenario La Florida.
Venue: La Florida (Santiago, Chile).

Group A
Mar 8  Chile        1-0     Argentina
Mar 10 Bolivia      0-4     Argentina
Mar 12 Chile        2-0     Bolivia

1.Chile     2  2 0 0  3- 0  6
2.Argentina 2  1 0 1  4- 1  3
3.Bolivia   2  0 0 2  0- 6  0

Group B
Mar 8  Brazil       0-0     Uruguay
Mar 8  Colombia     0-1     Venezuela
Mar 10 Brazil       5-0     Venezuela
Mar 10 Colombia     2-0     Uruguay
Mar 12 Brazil       2-1     Colombia
Mar 12 Uruguay      0-4     Venezuela

1.Brazil    3  2 1 0  7- 1  7
2.Venezuela 3  2 0 1  5- 5  6
3.Colombia  3  1 0 2  3- 3  3
4.Uruguay   3  0 1 2  0- 6  1

Semifinals
Mar 14 Brazil   [3] 0-0 [5] Argentina [pso]
Mar 14 Chile    [3] 0-0 [1] Venezuela [pso]

Bronze medal
Mar 16 Brazil       2-0     Venezuela

Gold and silver medals
Mar 16 Chile        1-2     Argentina
          [Araya 52m / Banini 45+1m, Oviedo 69m]

Argentina won the gold medal with the following line-ups:
Argentina: 1-Elisabeth Minnig (GK, yellow card 52m); 2-María Florencia Quiñones 
(captain), 3-Noelia Elizabet Espíndola, 4-María Agustina Barroso Basualdo, 
5-Fabiana Gisela Vallejos, 6-Adriana Sachs, 7-Vanesa Santana, 10-Estefanía Romina 
Banini Ruiz, 14-Mercedes Noemí Pereyra, 15-Yael Oviedo (8-Mariana Valeria 
Larroquette 80m), 17-Aldana Cometti.
Subs: 12-Camila Roma Sardic (GK); 9-Florencia Soledad Jaimes, 11-María Florencia 
Bonsegundo, 13-Camila Gómez Ares, 16-Cecilia Ghigo, 18-Micaela Cabrera.
Coach: Ezequiel Mariano Nicosia.
Chile: 1-Claudia Chistiane Endler Mutinelli (captain, GK); 3-Carla Valentina 
Guerrero Puelle (15-Fernanda Paz Pinilla Roa 74m), 4-Camila Alejandra Sáez 
Oyaneder, 6-Yorky Stephanie Arriagada Bustos, 8-Yessenia Stefani Huenteo 
Cheuqueman (19-Iona Ronit Rothfeld Bascoli 79m), 10-Yanara Katherine Aedo Muñoz,
11-Fernanda Ignacia Araya Toloza, 13-Su Helen Ignacia Galaz Espinoza, 14-Leticia 
Torres Mandiola, 17-Bárbara Alejandra Muñoz Bustamante, 18-Francisca Moroso Velasco 
(7-María José Rojas Pino 61m).
Subs: 12-Romina Paz Parraguirre Plaza (GK); 16-Tatiana Catalina Pérez Vergara.
Absents: 2-Rocío Andrea Soto Collao (injured and replaced by Iona Rothfeld in 
the roster), 5-Francisca Alejandra Lara Lara (injured), 9-Nathalie Alejandra 
Quezada Altamirano (coach’s decision). 
Coach: Ronnie Finlay Radonich Morrison.
Referees: Zulma Quiñónez (PAR), L1: Laura Miranda (PAR), L2: Adela Sánchez (URU),
4th: Alejandra Trucidos (URU).


general overview file

2018


About this document

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi at yahoo.com.ar)
Last updated: 5 Jul 2018

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2014/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.