Uganda 2000

Final Table:

 1.SC Villa (Kampala)                   30  24  3  3  87-19  75  Champions
 2.Kampala City Council                 30  23  1  6  76-23  70
 3.Express Red Eagles (Kampala)         30  20  5  5  53-24  65
 4.SCOUL (Lugazi)                       30  14  6 10  37-28  48
 5.Military Police (Kampala)            30  13  8  9  32-32  47
 6.SC Simba (Lugazi)                    30  12 10  8  38-27  46
 7.Mbarara United                       30  11 13  6  45-39  46
 8.Police (Jinja)                       30  12 10  8  35-24  46
 9.Dairy Heroes (Mbale)                 30  12  8 10  36-41  44
10.Iganga Town Council                  30  10 12  8  32-29  42
---------------------------------------------------------------
11.Nile Breweries FC (Jinja)            30   9  9 12  26-44  36  Relegated
12.Health (Entebbe)                     30   9  7 14  34-45  34  Relegated
13.UTODA (Kampala)                      30   4 11 15  29-49  23  Relegated
14.Arua Municipal Council FC            30   2  8 20  27-70  14  Relegated
15.Kakira Sugar Works FC                30   2  6 22  17-61  12  Relegated
16.UPDF FC (Bombo)                      30   3  3 24  16-65  12  Relegated

-.State House FC (Kampala) withdrew and all their results were cancelled 
  last known record:                    25   4  7 14  24-54  19

UTODA stands for Uganda Taxi Operators and Drivers Association

Round 1 [Feb 26,27]
UTODA           -  Health
Iganga         1-1 State House
SCOUL          2-1 UPDF
Heroes         0-0 Simba
Arua           0-2 Police
Kakira         2-3 Military Police 
  
Round 2  
SCOUL          3-1 Arua
UPDF           2-0 Health

[Feb/Mar]
Nile FC        1-0 Police
Nile FC        3-0 Arua
Simba          1-2 [?]
Heroes         0-0 Mbarara
Mbarara        2-0 State House
Mbarara        2-0 Kakira

[Mar 9] 
Iganga         2-0 Kakira
[Mar 10]
Arua            -  Health

[Mar 28]
Simba          2-2 UTODA

[Mar 30]
SCOUL          2-0 State House
Nile Breweries 2-0 Kakira
Police         0-0 Simba

[Mar]
Nile           1-1 Health
[Apr 1]
Health	       2-1 Simba
[Apr 2]
SC Villa       1-0 Iganga

[Apr 4]
Simba	       2-0 SCOUL
Arua	       0-0 Iganga

[Apr 11]
Nile FC	       1-1 UTODA

[Apr 12]
KCC            3-0 State House
[Apr 14]
KCC	       5-1 Kakira
State House    5-2 UPDF

[Apr]
Iganga	       2-0 Nile
Heroes	       1-0 Police

[Apr 19]
Express        2-1 KCC
Heroes         0-2 Nile

[Apr 26]
Police	       1-2 Military Police
SCOUL	       ppd Mbale Heroes

[Apr 27] 
Health         2-2 Iganga 
[Apr 28] 
Express         -  SCOUL 

[May 1] 
Military Pol.  2-0 Nile 

[May 2]
Health         2-0 Heroes 
Iganga         0-2 KCC
Mbarara        0-0 SCOUL
[May 3]
State House    1-0 UTODA
[May 4]
Express        0-0 Kakira

[May 8] 
Simba          0-1 Express 

[May 14] 
Heroes         0-1 Iganga 
KCC            5-0 Arua 
Express        awd SC Villa        [Express arrived late in Arua (where they played due
                                    to fan trouble vs Kakira); Villa were in time and
                                    awarded the match 0-2]    

[May 16] 
SC Villa       2-1 State House 
Mbarara        0-0 Express 
[May 17]
KCC            2-1 Police

[May 20]
SC Villa       1-0 KCC

[May 28]
UPDF           0-4 Express

[May 30]
KCC            1-0 SCOUL
[May 31] 
Express        0-0 Military Police 

[Jun 3] 
Express        3-1 KCC 

[Jun 7] 
KCC            1-0 Simba 
Express        3-2 Arua 

[Jun 10]
State House    2-1 Express          [1-1?]
[Jun 11]
Express        3-0 Police

[Jun 13] 
KCC            3-1 Health 
SCOUL          1-3 Mbale Heroes 
UPDF	       0-5 KCC
[Jun 14]
Nile	       0-3 Express
[Jun 15]
UTODA	       2-3 SC Villa

[Jun 17]
SC Villa       3-0 State House

Postponed Matches
SC Villa       3-0 UPDF            [Jul 21]
State House     -  Express         [Jul 22]
KCC            3-0 UTODA           [Jul 24]

[Jul 25] 
Kakira         0-0 SC Villa 

[Jul 26]
KCC            4-0 Military Police
[Jul 27]
SC Villa       7-1 Nile FC

[Jul 30]
SC Villa       5-0 Mbale Heroes

Round 17
[Aug 1]
Express        2-0 UPDF
Iganga         3-3 Mbarara
Arua           1-2 Nile FC
[Aug 2]
Mbale Heroes   3-1 Military Police
Health         1-1 Police
[Aug 3]
UTODA          0-0 Kakira
State House    1-5 KCC
SC Villa       1-2 Express
Arua           0-2 SCOUL
Mbarara        2-0 UPDF
Nile FC        2-2 Health
Mbale Heroes   1-0 Kakira

[Aug 7] 
Milit. Police  2-3 KCC 
[Aug 8] 
Police         1-1 Iganga 
[Aug 9]
SC Villa        -  Mbarara
Simba          2-0 State House
[Aug 10]
Milit. Police  1-0 Express
Mbale Heroes   0-1 UPDF            [awd to Mbale]
[Aug 11]
Arua            -  UTODA

[Aug 14] 
Simba          1-0 Iganga 
[Aug 30] 
Simba          0-1 Heroes 

[Sep 5]
Military Pol.  1-1 State House
[Sep 6]
Kakira         0-3 Express
Iganga         0-3 SC Villa
[Sep 10]
Mbale Heroes   0-3 KCC
SCOUL          1-1 Mbarara U.
Nile FC        0-0 Simba
[Sep 12]
Express        2-3 UTODA FC
[Sep 16]
SC Villa       1-0 KCC
[Sep 19]
Police         0-0 SCOUL
[Sep 20] 
Express        1-1 State House 
[Sep 24]
KCC            1-1 Iganga
SCOUL          1-0 Kakira
Nile FC        4-1 State House
[Sep 26] 
Express        3-0 Mbale Heroes 
[Oct 2] 
UTODA          1-2 Iganga 
[Oct 3] 
Military Pol.   -  Police 
State House     -  Arua 
Kakira          -  Health 
[Oct 8]
UPDF           1-0 Kakira
[Oct 9]
Mbarara        2-1 State House
[Oct 11]
Health          -  Simba
[Oct 12]
State House    1-2 Iganga
Kakira         0-1 Nile FC
[Oct 17]
KCC            6-2 Kakira
SC Villa       5-0 UPDF
UTODA          0-4 SCOUL
[Oct 18]
Express         -  Health
[Oct 25]
Police         2-0 UTODA
Mbarara        4-1 Nile FC
[Oct 26]
Heroes         1-0 SCOUL
State House    ppd Kakira
[Nov 1]
Simba          2-1 KCC
Health         1-3 SC Villa
Miltary Police 1-1 SCOUL
[Nov 2]
Express        1-0 Arua
Nile FC         -  Heroes
[Nov 3]
Police          -  Kakira
[Nov 4]
KCC            0-3 Mbarara
[Nov 5]
Express        1-2 Simba
SC Villa       2-0 Police
Iganga         2-2 Heroes
SCOUL          1-0 Nile FC
[Nov 6]
UTODA          1-2 KCC
[Nov 7]
SC Villa       2-0 SCOUL 
State House     -  Police
[Nov 9]
Police         2-1 Mbarara
Mil. Police    0-2 SC Villa
[Nov 10]
KCC             -  Express
[Nov 13] 
SC Villa       5-0 Arua 
KCC            7-0 Health 
[Nov 15] 
Simba          2-0 SC Villa 
[Nov 16]
Arua            -  KCC 

Final Table:

 1.SC Villa (Kampala)                   30  24  3  3  87-19  75  Champions
 2.Kampala City Council                 30  23  1  6  76-23  70
 3.Express Red Eagles (Kampala)         30  20  5  5  53-24  65
 4.SCOUL (Lugazi)                       30  14  6 10  37-28  48
 5.Military Police (Kampala)            30  13  8  9  32-32  47
 6.SC Simba (Lugazi)                    30  12 10  8  38-27  46
 7.Mbarara United                       30  11 13  6  45-39  46
 8.Police (Jinja)                       30  12 10  8  35-24  46
 9.Dairy Heroes (Mbale)                 30  12  8 10  36-41  44
10.Iganga Town Council                  30  10 12  8  32-29  42
---------------------------------------------------------------
11.Nile Breweries FC (Jinja)            30   9  9 12  26-44  36  Relegated
12.Health (Entebbe)                     30   9  7 14  34-45  34  Relegated
13.UTODA (Kampala)                      30   4 11 15  29-49  23  Relegated
14.Arua Municipal Council FC            30   2  8 20  27-70  14  Relegated
15.Kakira Sugar Works FC                30   2  6 22  17-61  12  Relegated
16.UPDF FC (Bombo)                      30   3  3 24  16-65  12  Relegated

-.State House FC (Kampala) withdrew and all their results were cancelled 
  last known record:                    25   4  7 14  24-54  19

UTODA stands for Uganda Taxi Operators and Drivers Association


Super Division Clubs Association (SDCA) has petitioned FUFA to spare
Nile FC and Health FC from relegation by demoting five teams instead 
of seven.  In vain.

Promoted: Rockstars, Black Rhinos, Horizon, Chicago und Masaka Local Council

League reduced to 15 clubs


Kakungulu Cup 2000 [known results]

Elimination Round
The Monitor FC  4-0     Uganda Sport
Napulu FC       bt      Nakawa

Round 1
[Jul 5]
The Monitor FC  2-1     Kakira FC
[Jul 10]
State House     1-2     Nile FC
Gulu United     0-0     Masaka Local Council    [3-4 on pen]
[Jul 15]
Simba SC        1-1     Military Police         [4-5 on pen]
KCC             1-0     UTODA 

[Jul 20]
SC Villa        bt      Masaka United
Kireka FC       0-2     KCC

1/8 Finals
[Sep 7]
UPDF            0-1     Military Police
Masaka L. C.    2-2     Kansanga                [4-3 on pen]
SCOUL           3-0     Arua
KCC             4-3     Health
Nile FC         1-0     The Monitor FC
[Sep 9]
Express         abd     SC Villa                [abd at 0-1 in 65']

Replay [Sep 14] 
Express         2-3     SC Villa 

Quarterfinals
[Oct 13]
UTODA           1-1     Mbale Heroes            [3-2 pen]       
[Oct 14]
Nile FC         2-3     Masaka LC
[Oct 15]
KCC             1-1     Military Police         [3-4 pen]
SC Villa        0-0     SCOUL                   [6-5 pen]

Semifinals [Nov 3]
Military Police 2-0     Masaka LC 
UTODA           0-6     SC Villa

Final [Jan 21, 2001]
SC Villa        1-0     Military Police


Independence Cup Final
SC Villa        bt      State House


Kyabazinga Cup

Final [Feb 11]
Nile FC                 1-0 Buyengo Sunrise FC

14th NRM Cup 1999/2000

Final [Jan 26, 2000]
Iganga Town Council     1-0 Nile FC


Second Division 

Played in various regional leagues.

Nakawa Soccer League (Kampala)

Top of Table: [2 rounds to play]

 1.Kamwokya FC          13      27
 2.City Lads
 3.Maroons

The top teams will join others from other divisions for the Kampala Zone Nine mini league. 
The winner of this "Super Mini League" will be promoted to the Nile Special Super League.


Regional Promotion Playoffs

Western Super Mini League 
Horizon FC                      5-0     Kisenyi FC 
Kasese FC                       1-0     UMOJA 
Bushenyi United                 3-1     Masindi Town Council 
Kinyara Sugar Works             2-0     Hoima 

Semifinals 
Kinyara Sugar Works             1-0     Kasese FC 
Horizon FC                      4-0     UMOJA 

Final [Nov 2] 
Horizon FC                      bt      Kinyara Sugar Works   [protest Kinyara]

Kinyara's protest was refused


Eastern Super Mini League

NB: teams from FUFA Zone 1 (districts of Kumi, Soroti, Katakwi, Kotido and
    Moroto boycotted the super mini leagze after the venue was changed from
    Soroti to Tororo.  The zonal FA have now named Military Police Soroti
    as promoted team, after they beat Police Soroti in the final of an
    alternative tournament.

Uganda Grain Milling FC Jinja   2-0     Rockstars FC Tororo 
Savio                           0-0     Nakaloke 
Moonlight FC                    1-1     Bugembe FC 
Malaba                          0-0     Buwende 
Wama                            0-0     Black Eagles 
Kumi Town Council               1-0     Soroti Military 
Ngora Rockstars                  -      Soroti Police 
BATS FC                          -      Kumi Arrows 

Quarterfinals
Uganda Grain Milling FC Jinja   2-0     Wama
Malaba                          2-0     Aldina
Rockstars FC Tororo             2-0     Black Eagles
Nakaloke                        1-1     Busia United    [4-2 on pen]

Final [Nov 4]
Rockstars FC Tororo             2-1     Malaba United FC

Rockstars promoted (and not Military Police Soroti)


Buganda Super Mini League (Groups A-D) 
Nyendo FC Masaka                5-2     Mulusa FC Luwero 
Nkumba FC                       4-0     Bamunanika Luwero 
Masaka Local Council            4-0     Don Bosco Luwero 
Masaka Local Council            1-1     IITA Mubende    
Bunamwaya FC                    0-0     IITA Mubende 
COWADISA FC                      -      Buikwe FC 
Kiyindi FC                       -      Lukaya FC Masaka 

Tables: 

Group A (4 teams) 
1.Masaka Local Council           3     7                Qualified for quarterfinals 
2.Bunamwaya FC                   3     4                Qualified for quarterfinals 
  Don Bosco Luwero 
  IITA Mubende 

Group B (4 teams) 
1.Nkumba FC                     3      9                Qualified for quarterfinals 
2.Nyendo FC Masaka                                      Qualified for quarterfinals     
3.Mulusa FC Luwero 
4.Bamunanika Luwero             3      0 

Group C 
  COWADISA FC                          2                Qualified for quarterfinals 
  Buikwe FC                            2 
  Lukaya FC Masaka                     2       
4.Kiyindi FC                    2      0 

Group D 
  Masaka United                                         Qualified for quarterfinals 
  UTODA Mityana                                         Qualified for quarterfinals 
  Victoria FC 
  Kayunga United 

Quarter Finals
COWADISA FC     1-0     Bunamwaya FC
Masaka United   1-1     Nyendo FC Masaka        [5-4 on pen]

Semifinals [Nov 5]
Masaka United   lt      COWADISA FC
UTODA Mityana   lt      Masaka Local Council

Final [Nov 6]
COWADISA FC     0-0     Masaka Local Council    [abd in 90' due to darkness]

Final Replay [in Lugazi]
COWADISA FC     lt      Masaka Local Council


Northern Region Super Mini League 

known result:
ATODA   1-0     Adjumani 

Final Table:

 1.Black Rhino (Lira)   4  3  1  0     10      Promoted to Nile Super Premier League
 2.Kole FC (Apac)       4  2  1  1      7
 3.Arua Young Stars                            [2 1 1 or 1 3 0 record]
 4.ATODA FC (Apac)      4  1  0  3      3
 5.Adjumani             4  0  1  3      1

[Also qualified Gulu United could not turn up due to financial problems.] 


Zone 9 Mini League [Kampala]

13 teams qualified

known results:
Aston Villa FC          0-2     Wolves Young FC 
Half London FC          3-2     Aston Villa FC 
Miracle FC              2-0     Uganda Revenue Authority
Chicago                 1-0     Mulungu FC
Kireka FC               3-1     Doves FC
Uganda Rev. Auth.       2-1     Mengo United FC
Mulungu FC              1-0     Wandegaya
Doves FC                3-0     Kawempe United FC
Chicago FC              3-2     Wandegeya 
Miracle FC              0-0     Mengo United FC 

Group A
 1.Kawanga Half London FC     2  2  0  0  3- 2  6  [*]
 2.Wolves Young FC            2  1  0  1  2- 0  3  [*]
 3.Aston Villa FC             2  0  0  2  2- 5  0

[*] w/o goals Half London vs Wolves

Group B
 1.Miracle FC                 2  1  1  0  2- 0  4
 2.Uganda Revenue Authority   2  1  0  1  2- 3  3
 3.Mengo                      2  0  1  1  1- 2  1

Group C
 1.Kireka United FC           1  1  0  0  3- 1  3
 2.Doves FC                   2  1  0  1  4- 3  3
 3.Kawempe United FC          1  0  0  1  0- 3  0

Group D
 1.Chicago FC                 2  2  0  0  4- 2  6
 2.Mulungu FC                 2  1  0  1  1- 1  3
 3.Wandegeya                  2  0  0  2  2- 4  0
 -.Nagulu (were announced as participants, unclear whether they played)

Semifinals [Nov 13] 
Chicago FC              1-0     Miracle FC 
Kireka United FC        0-1     Kawanga Half London FC 

Final [Nov 15] 
Chicago FC              1-0     Kawanga Half London FC 

Chicago FC (Kampala) promoted to Nile Super Football League.



1999

2001

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Source: The Monitor

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 27 Aug 2010

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2000/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.