Uganda 2013/14


FUFA Super League
Uganda Cup
FUFA Big League


FUFA Super League

 
Table:

 1.Vipers SC              23  12  8  3  28-12  44
 2.URA FC                 23  11  8  4  36-16  41
 3.KCC FC                 21  12  4  5  45-18  40
 4.SC Victoria University 22  10  9  3  26-13  39  [aka SCVU]
 5.BUL FC                 23  10  9  4  25-15  39
 6.Kira Young FC          23  11  6  6  25-17  39
 7.Soana FC               23  11  6  6  25-22  39
 8.SC Villa               23  10  8  5  25-22  38
 9.Police FC              21   7  9  5  28-21  30
10.Bright Stars FC        23   5 10  8  19-28  25
11.Simba FC               21   5  7  9  14-20  22
12.Entebbe FC             24   2 13  9  22-37  19
13.Proline FC             23   4  5 14  17-35  17
-------------------------------------------------
14.Express FC             21   3  7 11  15-23  16
15.Masaka LC              21   2  8 11  15-28  14
16.CRO FC                 23   3  5 15  14-52  14

Round 1
[Aug 20]
Villa               1-1 KCC                 
Soana               1-0 CRO                 
Masaka              0-2 Vipers              
[Aug 23]
Express             0-0 Entebbe             
BUL                 0-0 URA                 
Bright Stars        0-1 SCVU                
Kira Young          1-1 Police              
[Aug 27]
Proline             0-2 Simba                

Round 2
[Aug 27]
Kira Young          0-3 Soana               
[Aug 30]
Police              0-2 KCC                 
URA                 2-0 Express             [also reported 3-0]
Vipers              1-1 Entebbe             
Simba               0-0 BUL                 
SCVU                3-1 Masaka              
Villa               1-0 Proline             
CRO                 0-1 Bright Stars        

Round 3
[Sep 10]
Proline             1-1 Police              
Express             0-0 Vipers              
[Sep 13]
URA                 2-0 Simba               
Entebbe             1-1 SCVU                
BUL                 3-1 Villa               
Masaka              1-0 CRO                  
Bright Stars        1-0 Kira Young          
KCC                 1-2 Soana               

Round 4
[Sep 17]
SCVU                3-1 Vipers              
Villa               0-4 URA                 
CRO                 3-2 Entebbe             
Police              1-0 BUL                 
[Sep 20]
Simba               2-1 Express             
Kira Young          2-0 Masaka              
Soana               2-1 Proline             
KCC                 4-1 Bright Stars        

Round 5
[Sep 24]
Entebbe             0-2 Kira Young          
[Sep 27]
Express             0-2 SCVU                
Simba               0-1 Villa               
Vipers              3-1 CRO                 
URA                 2-1 Police              
BUL                 4-2 Soana               
Masaka              1-2 KCC                 
Proline             2-1 Bright Stars        

Round 6
[Oct 1]
KCC                 3-0 Entebbe             
Police              3-2 Simba               
Bright Stars        1-1 BUL                 
[Oct 4]
Villa               0-1 Express             
CRO                 0-1 SCVU                
Kira Young          1-0 Vipers              
Soana               0-0 URA                 
Proline             2-2 Masaka              

Round 7 [Oct 8]
Express             6-0 CRO                 
Villa               1-2 Police              
SCVU                0-0 Kira Young          
Simba               1-1 Soana               
Vipers              2-1 KCC                 
URA                 3-0 Bright Stars        
Proline             1-1 Entebbe             
BUL                 2-0 Masaka              

Round 8
[Oct 15]
Kira Young          3-0 CRO                 
Soana               0-2 Villa               
Proline             1-3 Vipers              
[Oct 18]
Police              1-0 Express             
KCC                 0-0 SCVU                
Bright Stars        1-1 Simba               
Masaka              0-0 URA                 
BUL                 2-1 Entebbe             

Round 9 [Oct 22]
SCVU                0-1 Proline             
CRO                 0-7 KCC                 
Vipers              1-0 BUL                 
URA                 2-2 Entebbe             
Express             1-4 Kira Young          
Police              0-1 Soana               
Villa               3-1 Bright Stars        
Simba               1-0 Masaka              

Round 10 [Oct 25]
Bright Stars        2-1 Police              
Entebbe             1-1 Simba               
Proline             2-1 CRO                 
URA                 0-0 Vipers              
Soana               2-1 Express             
Masaka              1-2 Villa               
KCC                 3-0 Kira Young          
BUL                 1-1 SCVU                

Round 11
[Oct 29]
SCVU                2-0 URA                 
Villa               1-0 Entebbe             
Police              1-1 Masaka              
[Nov 1]
Express             1-1 KCC                 
Soana               0-0 Bright Stars        
Kira Young          1-0 Proline             
CRO                 0-1 BUL                 
Simba               0-3 Vipers              

Round 12
[Nov 5]
Simba               0-1 SCVU                
KCC                 0-1 Proline             
BUL                 0-1 Kira Young          
URA                 4-0 CRO                 [also reported 4-1]
Vipers              abd Villa               
Entebbe             1-4 Police              
Bright Stars        0-0 Express             
Masaka              0-0 Soana               
[Nov 10]
Vipers              1-1 Villa               [replay]

Round 13
[Nov 8]
Bright Stars        2-1 Masaka              
Kira Young          1-0 URA                 
Police              0-0 Vipers              
[Nov 12]
Villa               1-1 SCVU                
CRO                 1-2 Simba               
Express             1-0 Proline             
KCC                 1-0 BUL                 
Soana               2-0 Entebbe             

Round 14
[Nov 19]
Vipers              4-0 Soana               
SCVU                1-1 Police              
Villa               0-1 CRO                 
Entebbe             2-2 Bright Stars        
Masaka              2-0 Express             
[Nov 26]
BUL                 2-0 Proline             
URA                 2-3 KCC                 
[Dec 3]
Simba               0-0 Kira Young          

Round 15
[Nov 22]
Bright Stars        0-1 Vipers              
Masaka              1-1 Entebbe             
Express             1-2 BUL                 
Police              4-0 CRO                 
[Nov 23]
Soana               1-1 SCVU                
[Nov 26]
Kira Young          1-2 Villa               
[Nov 29]
Proline             1-3 URA                 
[Dec 6]
KCC                 0-1 Simba               

Halfway Table:

 1.Vipers SC              15   8  5  2  22- 9  29
 2.SC Victoria University 15   7  7  1  18- 8  28  [aka SCVU]
 3.KCC FC                 15   8  3  4  29-12  27
 4.Kira Young FC          15   8  3  4  17-11  27
 5.URA FC                 15   7  5  3  24-10  26
 6.Soana FC               15   7  5  3  17-15  26
 7.BUL FC                 15   7  4  4  18-11  25
 8.SC Villa               15   7  3  5  17-17  24
 9.Police FC              15   6  5  4  21-15  23
10.Simba FC               15   5  5  5  13-15  20
11.Bright Stars FC        15   4  5  6  13-20  17
12.Proline FC             15   4  3  8  13-21  15
13.Express FC             15   3  4  8  13-18  13
-------------------------------------------------
14.Masaka LC              15   2  5  8  11-20  11
15.Entebbe FC             15   0  8  7  13-26   8
16.CRO FC                 15   2  0 13   7-38   6

Round 16
[Feb 7]
Villa               1-1 Soana               
CRO                 0-0 Kira Young          
Vipers              1-0 Proline             
Simba               0-0 Bright Stars        
URA                 2-0 Masaka              
Entebbe             1-1 BUL                 
[Feb 11]
Express             1-1 Police              
[Mar 18]
SCVU                2-2 KCC                 

Round 17
[Feb 18]
KCC                 8-1 CRO                 
[Feb 21]
Kira Young          1-0 Express             
BUL                 2-1 Vipers              
Soana               1-0 Police              
Bright Stars        1-1 Villa               
Proline             0-0 SCVU                
Masaka              1-1 Simba               
Entebbe             1-2 URA                 

Round 18
[Feb 11]
Proline             0-2 Kira Young          
[Feb 25]
Masaka              abd Police              [abandoned at 1-0 in 65',
Vipers              1-0 Simba                Police walked off]
Entebbe             0-0 Villa               
Bright Stars        2-1 Soana               
BUL                 1-1 CRO                 
URA                 1-2 SCVU                
[tba]
KCC                  -  Express             

Round 19
[Feb 28]
CRO                 1-1 Police              
SCVU                0-1 Soana               
Vipers              0-0 Bright Stars        
Villa               2-1 Kira Young          
Entebbe             1-1 Masaka              
BUL                 0-0 Express             
URA                 3-0 Proline             
[tba]
Simba                -  KCC                 

Round 20
[Mar 4]
Express             1-1 URA                 
Proline             0-1 Villa               
[Mar 7]
Soana               1-0 Kira Young          
Entebbe             1-1 Vipers              
Bright Stars        0-0 CRO                 
BUL                 1-0 Simba               
[tba]
KCC                  -  Police              
Masaka               -  SCVU                

Round 21
[Mar 11]
Soana               1-2 KCC                 
SCVU                3-0 Entebbe             
[Mar 14]
Villa               1-1 BUL                 
Police              4-2 Proline             
Vipers              1-0 Express             
Simba               0-1 URA                 
Kira Young          2-1 Bright Stars        
CRO                 2-1 Masaka              

Round 22
[Mar 18]
Entebbe             3-2 CRO                 
[Mar 21]
Vipers              1-0 SCVU                
URA                 1-1 Villa               
Bright Stars        1-3 KCC                 
Proline             1-2 Soana               
Masaka              1-1 Kira Young          
BUL                 0-0 Police              
Express             abd Simba               [abandoned at 1-0 in 85',
                                             Simba walked off]
Round 23
[Mar 25]
Kira Young          1-1 Entebbe             
Police              1-1 URA                 
[Mar 28]
SCVU                1-0 Express             
KCC                 1-0 Masaka              
Soana               0-1 BUL                 
CRO                 0-0 Vipers              
Villa               1-0 Simba               
[Apr 1]
Bright Stars        1-1 Proline             

Round 24
[Apr 1]
Entebbe             1-0 KCC                 
[Apr 4]
Express              -  Villa               
SCVU                 -  CRO                 
Vipers               -  Kira Young          
URA                  -  Soana               
Masaka               -  Proline             
Simba                -  Police              
BUL                  -  Bright Stars        

Table:

 1.Vipers SC              23  12  8  3  28-12  44
 2.URA FC                 23  11  8  4  36-16  41
 3.KCC FC                 21  12  4  5  45-18  40
 4.SC Victoria University 22  10  9  3  26-13  39  [aka SCVU]
 5.BUL FC                 23  10  9  4  25-15  39
 6.Kira Young FC          23  11  6  6  25-17  39
 7.Soana FC               23  11  6  6  25-22  39
 8.SC Villa               23  10  8  5  25-22  38
 9.Police FC              21   7  9  5  28-21  30
10.Bright Stars FC        23   5 10  8  19-28  25
11.Simba FC               21   5  7  9  14-20  22
12.Entebbe FC             24   2 13  9  22-37  19
13.Proline FC             23   4  5 14  17-35  17
-------------------------------------------------
14.Express FC             21   3  7 11  15-23  16
15.Masaka LC              21   2  8 11  15-28  14
16.CRO FC                 23   3  5 15  14-52  14


Uganda Cup 2014


Buganda region preliminary round
[Jan 19]
Bulo Red Stars             1-1 Entebbe International    [3-0 pen]
Kagawa FC                   -  ?
Mukono Pirates              -  Kigoma FC
 
Kampala region preliminary round
[Jan 15]
Banda Stars                2-0 Kyokezza
Ex-Internationals          1-1 Edgars Youth Team        [4-3 pen]
Police Young               1-0 Corporate XI
[Jan 16]
All Stars                  0-1 Kansanga
 
Kampala region Round 1
[Jan 19]
Coup De Grande (Makindye)  3-0 Nabugabo Updeal
FC Barca                   0-0 Ntinda United            [3-2 pen]
Kireka United              2-0 Kibuli United
Kyambogo                   1-1 Bweyogerere              [3-4 pen]
Life Eternal               0-0 Banda Stars              [3-2 pen]
Mengo                      0-2 Stegota
Nateete Market             0-1 Ex-Internationals
Police Young               1-2 Hope Soana
Wembley                    0-1 St Mary’s (Nabweru)
 
Kitara and North East region preliminary round
[Feb 1]
Tigers                      -  Masindi United
[Feb 5]
Amuria Crane City           -  Bukedea Arrows
Super Boys (Kaberamaido)    -  Kumi United
 
1/64 Finals
[Feb 6]
Sadolin Paints             1-1 Police                   [4-5 pen]
[Feb 8]
Bombo United               0-1 The Saints
Busia Town Council         2-0 Kirinya-Jinja SS         [in Busia]
Bweyogerere                0-1 Ndejje University
Ex-Internationals          1-2 Hope Doves
FC Barca                   1-2 Wandegeya
Friends Of Soccer          1-0 Gulu University          [at Buhinga Stadium, Fort Portal]
Hoima Young Stars          1-2 Baza Holdings            [at Boma Grounds, Hoima]
Hope Soana                 1-1 Busia United             [5-3 pen]
Kasese New Villa           0-0 Lweza                    [3-4 pen]
Kumi University             -  VCC
Ntoda                      w/o Soroti Garage            [in Ntungamo; Soroti Garage dns]
Steel (Masindi)            2-2 Artland K                [2-3 pen; in Masindi]
[Feb 9]
Rwenshama                   -  Vipers
Super Boys (Kaberamaido)   0-1 Mutundwe Lions
Tigers                      -  Mbale Heroes
Water                      1-2 Jinja Municipal
[Feb 11]
Bulo Red Stars             0-1 Bright Stars
Coup De Grande (Makindye)  0-1 BUL
Kampala University          -  Ngora Freda Carr
Life Eternal               0-0 Simba                    [2-3 pen]
Seeta United               1-0 Soana
Stegota                    w/o CRO                      [CRO dns]
St Mary’s (Nabweru)        1-2 Entebbe Young
Synergy (Rakai)            0-1 Masaka LC
[Feb 14]
Kigogwa                    1-1 Proline                  [4-5 pen; in Mityana]
Kireka United              -   Kira Young
[Feb 18]
Rwenshama                  1-3 Vipers
Telestar (Tororo)          1-2 URA
[Feb 21]
Kamwokya United             -  KCC
 
1/32 Finals
Bright Stars                -  Lweza
Police                      -  Entebbe Young
URA                         -  Hope Doves

FUFA Big League

Elgon Group | Rwenzori Group

NB: in addition to the teams listed below, also Aurum Roses FC, Bugembe United FC,
    Busia United FC, Koboko FC, Mbale Heroes FC, Nkumba University FC, Rwenshama FC,
    Victors FC and Water FC are entitled to play at the second level
 
Elgon Group

Round 1
[Oct 3]
Sadolin Paits       1-0 Jinja MC
Soroti Garage       1-2 Ngora Freda Carr
[Oct 5]
Good Samaritan      n/p Kirinya-Jinja SS
[Oct 6]
Kumi University     0–0 Hope Doves
Mutundwe Lions      1-1 Wandegeya         

Round 2
[Oct 10]
Busia United        0-0 Kumi University
Hope Doves          0-0 Soroti Garage
[Oct 12]
Kirinya Jinja SS    1-1 Jinja MC
[Oct 19]
Ngora Freda Carr    0-2 Rwenshama
[Oct 24]
Kigezi G. Samaritan 1-0 Sadolin Paints
 
Round 3
[Oct 17]
Kumi University     2-0 Rwenshama
Ngora Freda Carr    1-1 Kirinya Jinja SS
[Oct 19]
Busia United        4-1 Hope Doves
Jinja MC            3-1 Mbale Heroes
 
Round 4
[Oct 19]
Soroti Garage       1-0 Kirinya Jinja SS
[Oct 24]
Jinja MC            6-1 Kumi University
 
Round 5
[Oct 24]
Kirinya Jinja SS    1-0 Hope Doves

NB: On Oct 30 Kigezi Good Samaritan FC withdrawn from the league.

Round 6
Rwenshama            -  Jinja MC

Round 7
[Nov 9]
Jinja MC            2-0 Busia United

Round 8
[Nov 17]
Jinja MC            1-0 Hope Doves

Rwenzori Group

Round 1
[Oct 3]
Artland             2-1 Gulu University
Mvara Boys          0-0 The Saints
Vurra               1-1 VCC
[Oct 6]
Lweza               3-1 Ndejje University
Mutundwe Lions      1-1 Wandegeya

Round 2
[Oct 5]
Mvara Boys          2-2 VCC
Vurra               0-2 The Saints
Baza Holdings       2-1 Gulu University
[Oct 10]
Ndejje University   2-2 Artland K
[Oct 12]
Lweza               2-0 Mutundwe Lions
 
Round 3
[Oct 10]
Vurra               2-1 Mvara Boys
[Oct 12]
VCC                 1-0 Baza Holdings
[Oct 17]
Wandegeya           0-1 Lweza
[Oct 19]
Gulu University     1-1 Ndejje University
 
Round 4
[Oct 17]
Artland K           6-3 Vurra
[Oct 19]
The Saints          0-1 Baza Holdings
[Oct 24]
Ndejje University   1-1 The Saints
Wandegeya           2-0 Mvara Boys

Round 5
[Oct 19]
Wandegeya           2-1 Vurra

 



2012/13

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Main source: http://www.kawowo.com

Prepared and maintained by Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 3 Apr 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.