Ukraine 2012/13


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)
Amateur League (2013)

Ukrainian Premier League 2012/13

Final Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    30  25  4  1  82-18  79  Champions
 2.Metalist Kharkiv                     30  20  6  4  59-25  66
 3.Dynamo Kyiv                          30  20  2  8  55-23  62
 4.Dnipro Dnipropetrovs'k               30  16  8  6  54-27  56
 5.Metalurh Donets'k                    30  14  7  9  45-35  49
 6.Chornomorets' Odesa                  30  12  7 11  32-36  43
 7.Kryvbas Kryvyj Rih                   30  12  7 11  36-41  43  [*1]  Expelled
 8.Arsenal Kyiv                         30  10  9 11  34-41  39
 9.Illichivets' Mariupol                30  10  8 12  30-32  38
10.Zorja Luhans'k                       30  10  7 13  32-43  37
11.Tavrija Simferopol'                  30  10  5 15  27-46  32  [-3]
12.Vorskla Poltava                      30   8  7 15  31-36  31
13.Volyn' Luts'k                        30   7  8 15  26-45  29
14.Karpaty L'viv                        30   7  6 17  37-52  27
---------------------------------------------------------------
15.Hoverla Uzhhorod                     30   5  7 18  29-57  22  [+]  [*2] 
16.Metalurh Zaporizhzhja                30   1  8 21  12-64  11  [+]  [*3]

NB: Tavrija 3 points deducted

[*1] After the season the PL expelled Kryvbas Kryvyj Rih after the team
     failed attestation.
[*2] Hoverla Uzhhorod were to be relegated but due to the expulsion of 
     Kryvbas the team was allowed to remain in the PL.
[*3] Metalurh Zaporizhzhja were to be relegated, but as Stal' Alchevs'k, who
     finished in second place in the 2012-13 First League, refused promotion,
     Metalurh was allowed to remain in the PL.

Round 1 [13 Jul]                                             
                                                             
Volyn' Luts'k            1-1 Karpaty L'viv
 [Lopes 69'; Martinez 61']                                            Att: 7,600
[14 Jul]
Chornomorets' Odesa      3-2 Hoverla Uzhhorod 
 [Leonardo  15', 44', Yelisieiev 33'og; Mischenko 52', Trukhin 68']   Att:23,583
Dynamo Kyiv              1-0 Metalurh Donets'k   
 [Ideye 90+2']                                                        Att:32,850
Zorja Luhans'k           2-0 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Haliuza 70'pen, Idahor 90+3']                                       Att:11,200
Metalist Kharkiv         2-0 Illichivets' Mariupol   
 [Sosa 18', Rebenok 90+5']                                            Att:24,862
[15 Jul]
Dnipro Dnipropetrovs'k   3-1 Tavrija Simferopol'   
 [Giuliano 2', 57', Denisov 73'; Feschuk 87']                         Att:19,111
Vorskla Poltava          0-1 Kryvbas Kryvyj Rih          
 [Antonov 88']                                                        Att: 5,500
Shakhtar Donets'k        6-0 Arsenal Kyiv   
 [Mkhitaryan 13', 31', Selezniov 34', Teixeira 39', Ilsinho 66', 
  Devic 90+4'pen]                                                     Att:39,263

Round 2 [20 Jul]                                         
                                                         
Kryvbas Kryvyj Rih       1-0 Chornomorets' Odesa
 [Kankava 25']                                                        Att: 3,890
[21 Jul]
Hoverla Uzhhorod         1-3 Shakhtar Donets'k  
 [Raicevic 85'; Mkhitaryan 51', Ilsinho 52', Selezniov 90+3']         Att: 5,100
Karpaty L'viv            1-5 Illichivets' Mariupol    
 [Ksionz 40'; Kravchenko 12', 15, Fedotov 16', 59', Butko 81']        Att: 4,500
Tavrija Simferopol'      0-1 Metalist Kharkiv   
 [Sosa 52']                                                           Att: 7,900
[22 Jul]
Metalurh Zaporizhzhja    0-4 Dnipro Dnipropetrovs'k  
 [Zozulia 5', Giuliano 62', Aliev 77'pen, Matheus 90+2']              Att:11,500
Volyn' Luts'k            1-0 Vorskla Poltava  
 [Subotic 34']                                                        Att: 4,150
Arsenal Kyiv             0-1 Dynamo Kyiv    
 [Ideye 3']                                                           Att:11,617
Metalurh Donets'k        1-2 Zorja Luhans'k       
 [Soares 32'; Lubenovic 9', Haliuza 81']                              Att: 2,500

Round 3 [27 Jul]                                         
                                                         
Dynamo Kyiv              3-1 Hoverla Uzhhorod 
 [Husiev 30', Ideye 86', 90+2'; Kosyrin 20']                          Att:20,153
[28 Jul]
Vorskla Poltava          3-1 Karpaty L'viv  
 [Lietava 21', Bezus 27', Yeremenko 53'; Oschypko 67']                Att: 4,000
Chornomorets' Odesa      0-2 Volyn' Luts'k   
 [Izvoranu 15', Bicfalvi 76']                                         Att:19,255
Metalist Kharkiv         1-1 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Cristaldo 83'; Tsurikov 13']                                        Att:27,540
Illichivets' Mariupol    0-1 Tavrija Simferopol'   
 [Putrash 18']                                                        Att: 7,800
[29 Jul]
Shakhtar Donets'k        1-0 Kryvbas Kryvyj Rih          
 [Fernandinho 90+3']                                                  Att:38,756
Zorja Luhans'k           1-3 Arsenal Kyiv       
 [Haliuza 24'; Shatskikh 10', 14'pen, Homeniuk 21']                   Att:12,000
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 Metalurh Donets'k           
 [Konoplianka 4', 27']                                                Att:20,312

Round 4 [3 Aug]                                         
                                                       
Hoverla Uzhhorod         0-1 Zorja Luhans'k
 [Lipartia 84'pen]                                                    Att: 6,500
Kryvbas Kryvyj Rih       0-1 Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 86']                                                     Att: 7,800
[4 Aug]
Karpaty L'viv            2-0 Tavrija Simferopol'
 [Ksionz 31', Martinez 90']                                           Att: 5,000
[5 Aug]
Metalurh Donets'k        2-2 Metalist Kharkiv
 [Baranovsky 71', Traore 90'; Xavier 7', 35']                         Att: 3,300
Metalurh Zaporizhzhja    0-3 Illichivets' Mariupol
 [Pukanych 45', Kravchenko 53', Yaroshenko 90']                       Att: 6,800
Vorskla Poltava          0-1 Chornomorets' Odesa
 [Bakaj 45'pen]                                                       Att: 5,500
Arsenal Kyiv             1-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Kobakhidze 90'; Matheus 64'pen]                                     Att: 3,920
[6 Aug]
Volyn' Luts'k            0-4 Shakhtar Donets'k
 [Devic 4', Mkhitaryan 32', 51', Teixeira 42']                        Att:10,000

Round 5 [10 Aug]

Tavrija Simferopol'      1-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Nazarenko 63']                                                      Att: 4,200
[11 Aug]
Chornomorets' Odesa      1-1 Karpaty L'viv
 [Bakaj 3'; Martinez 10']                                             Att:19,248
Dnipro Dnipropetrovs'k   4-1 Hoverla Uzhhorod
 [Zozulia 12', 90+3', Rotan 73', Giuliano 87'; Melikyan 54']          Att:15,626
Zorja Luhans'k           0-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Bartulovic 18']                                                     Att:13,985
[12 Aug]
Shakhtar Donets'k        4-1 Vorskla Poltava
 [Mkhitaryan 9', 58', Devic 18', Teixeira 69'; Yanuzi 38']            Att:39,075
Metalist Kharkiv         0-1 Arsenal Kyiv
 [Kovpak 11']                                                         Att:28,862
Dynamo Kyiv              4-1 Volyn' Luts'k
 [Kranjcar 22', 49', Ideye 29', 90+1'; Lopes 33']                     Att:23,122
Illichivets' Mariupol    0-1 Metalurh Donets'k
 [Volovyk 54']                                                        Att: 7,000                              

Round 6 [17 Aug]

Arsenal Kyiv             2-1 Illichivets' Mariupol
 [Shatskikh 11', Homeniuk 87'; Okriashvili 27']                       Att: 1,230
[18 Aug]
Metalurh Donets'k        1-1 Tavrija Simferopol'
 [Moraes 9'pen; Nazarenko 89'pen]                                     Att: 2,200
Kryvbas Kryvyj Rih       0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                   Att: 4,925
Hoverla Uzhhorod         0-3 Metalist Kharkiv
 [Cristaldo 16', 82'pen, Gomez Willian 30']                           Att: 5,800
Vorskla Poltava          1-0 Dynamo Kyiv
 [Hromov 25']                                                         Att:10,500
[19 Aug]
Karpaty L'viv            2-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Ksionz 33', Kasian 52'; Matiazh 67']                                Att:10,300
Volyn' Luts'k            2-2 Zorja Luhans'k
 [Pylypchuk 32', Lopes 55'; Idahor 82', Hrytsai 90']                  Att: 4,200
Chornomorets' Odesa      1-5 Shakhtar Donets'k
 [Didenko 90+3'; Mkhitaryan 3', 84', 86', Teixeira 64', Willian 80']  Att:34,028

Round 7 [24 Aug]                                         
                                                         
Zorja Luhans'k           1-1 Vorskla Poltava
 [Haliuza 22'pen; Bezus 79']                                          Att:11,000
[25 Aug]
Illichivets' Mariupol    2-0 Hoverla Uzhhorod
 [Hrechyshkin 58', Fedotov 85']                                       Att: 7,500
Dynamo Kyiv              2-0 Chornomorets' Odesa
 [Ninkovic 23', Ideye 72']                                            Att:20,101
[26 Aug]
Metalurh Zaporizhzhja    1-2 Metalurh Donets'k
 [Lazarovych 76'; Ghazaryan 7', Moraes 60']                           Att: 5,500
Metalist Kharkiv         3-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Xavier 14'pen, Marlos 50', Edmar 53'; Kankava 81']                  Att:30,115
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-1 Volyn' Luts'k
 [Kalinic  23', Aliev 47'; Subotic 20']                               Att:14,436
Tavrija Simferopol'      1-1 Arsenal Kyiv
 [Kalynychenko 23'; Mikoliunas 61']                                   Att: 4,200
Shakhtar Donets'k        3-0 Karpaty L'viv
 [Dentinho 31', Adriano 39', Mkhitaryan 41']                          Att:49,504       

Round 8 [31 Aug}                                     
                                                         
Hoverla Uzhhorod         2-1 Tavrija Simferopol'
 [Mischenko 14', Odonkor 36'; Kalynychenko 90+4']                     Att: 4,700
[1 Sep]
Kryvbas Kryvyj Rih       1-2 Illichivets' Mariupol
 [Bartulovic 51'; Kravchenko 48', Targamadze 50']                     Att: 3,050
Karpaty L'viv            0-1 Metalurh Donets'k
 [Moraes 59']                                                         Att: 9,200
Chornomorets' Odesa      2-1 Zorja Luhans'k
 [Didenko 41', Burdujan 56'; Khudzik 29']                             Att:17,139
[2 Sep]
Volyn' Luts'k            2-1 Metalist Kharkiv
 [Bicfalvi 20', Subotic 37'; Gomez Willian 18']                       Att: 4,200
Vorskla Poltava          2-2 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Selin 80', Yanuzi 83'; Oliynyk 19', Giuliano 53']                   Att: 8,000
Shakhtar Donets'k        3-1 Dynamo Kyiv
 [Kucher 20', 62', Adriano 81'; Yarmolenko 45']                       Att:53,423
Arsenal Kyiv             3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kovpak 24', Adiyiah 64', Shatskikh 85']                             Att: 1,640

Round 9 [14 Sep]

Dynamo Kyiv              3-1 Karpaty L'viv
 [Ideye 34', Kranjcar 57', 63'; Martinez 73'pen]                      Att:27,604
[15 Sep]
Metalist Kharkiv         4-0 Vorskla Poltava
 [Xavier 64', 87', Taison 81', Marlos 90+1']                          Att:37,890
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-0 Chornomorets' Odesa
 [Selezniov 15']                                                      Att:15,078
Zorja Luhans'k           0-3 Shakhtar Donets'k
 [Teixeira 41', Mkhitaryan 62', Adriano 65']                          Att:18,000
Illichivets' Mariupol    0-0 Volyn' Luts'k                            Att: 9,500
[16 Sep]
Metalurh Zaporizhzhja    1-1 Hoverla Uzhhorod
 [Teikeu 63'; Mischenko 4']                                           Att: 4,500
Tavrija Simferopol'      2-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Shynder 11', Nazarenko 14']                                         Att: 5,600
Metalurh Donets'k        5-0 Arsenal Kyiv
 [Moraes 25'pen, 88', Ghazaryan 61', Traore 75', 90+2']               Att: 3,300         

Round 10 [28 Sep]

Shakhtar Donets'k        2-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Mkhitaryan 19', Srna 80'; Rotan 9']                                 Att:47,487
Dynamo Kyiv              1-0 Zorja Luhans'k
 [Raffael 81']                                                        Att:21,714
[29 Sep]
Volyn' Luts'k            0-1 Tavrija Simferopol'
 [Nazarenko 5']                                                       Att: 4,600
Chornomorets' Odesa      1-1 Metalist Kharkiv
 [Santana 41'pen; Gomez Willian 88']                                  Att:28,150
[30 Sep]
Kryvbas Kryvyj Rih       5-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Samodin 5', 46', Liopa 60', Valieiev 63', Antonov 90']              Att: 2,500
Vorskla Poltava          1-0 Illichivets' Mariupol
 [Kryvosheienko 15']                                                  Att: 8,500
Karpaty L'viv            1-1 Arsenal Kyiv
 [Balazic 49'; Adiyiah 28']                                           Att:11,100
Hoverla Uzhhorod         2-1 Metalurh Donets'k
 [Odonkor 54'pen, Malisic 86'; Ghazaryan 69']                         Att: 5,250

Round 11  [5 Oct]     
                                                       
Metalurh Donets'k        6-2 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Holaido 37', Volovyk 40'pen, Traore 44', 62', 90+1',
  Danilo 55'; Antonov 52'pen, Samodin 54']                            Att: 2,500
[6 Oct]
Zorja Luhans'k           2-1 Karpaty L'viv
 [Haliuza 56'pen, Khudzik 68'; Oschypko 59']                          Att: 7,000
Metalurh Zaporizhzhja    0-3 Volyn' Luts'k
 [Pylypchuk 34', Bicfalvi 35', Arzhanov 50']                          Att: 3,000
Illichivets' Mariupol    2-1 Chornomorets' Odesa
 [Chyzhov 17', Fedotov 66'; Politylo 51']                             Att: 7,000
Arsenal Kyiv             2-0 Hoverla Uzhhorod
 [Homeniuk 45+1', Kovpak 68']                                         Att: 1,728
[7 Oct]
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-1 Dynamo Kyiv
 [Selezniov 12', Matheus 83'; Veloso 90+4']                           Att:30,093
Metalist Kharkiv         0-2 Shakhtar Donets'k
 [Mkhitaryan 25', Ilsinho 42']                                        Att:40,003
Tavrija Simferopol'      0-0 Vorskla Poltava                          Att: 5,400        

Round 12 [19 Oct]                                         
                                                         
Shakhtar Donets'k        2-1 Illichivets' Mariupol   
 [Ilsinho 48', Chyhyrynsky 53'; Fomin 37']                            Att:39,712
[20 Oct]
*Zorja Luhans'k          3-0 Dnipro Dnipropetrovs'k 
 [Danilo 26', Hrytsai 50', Idahor 64'; Kalinic 43', 90+4']            Att:15,000
*Zorya adwarded 3-0 technical victory due to Dnipro fielding 8 foreign players
Volyn' Luts'k            1-1 Metalurh Donets'k  
 [Savic 90+3'; Moraes 80'pen]                                         Att: 4,200
Dynamo Kyiv              1-3 Metalist Kharkiv  
 [Yarmolenko 59'; Taison 34', Xavier 52'pen, Torres 90+3']            Att:40,547
[21 Oct] 
Vorskla Poltava          5-0 Metalurh Zaporizhzhja       
 [Kryvosheienko 9', Budnik 55', Bezus 77', 86', Hromov 88']           Att: 4,000
Chornomorets' Odesa      1-0 Tavrija Simferopol'    
 [Bakaj 70']                                                          Att:18,704  
Kryvbas Kryvyj Rih       1-1 Arsenal Kyiv    
 [Antonov 86'pen; Mikoliunas 90']                                     Att: 1,780
Karpaty L'viv            1-1 Hoverla Uzhhorod  
 [Hladkiy 55'; Raicevic 45']                                          Att:12,600 

Round 13 [26 Oct]

Metalurh Zaporizhzhja    0-1 Chornomorets' Odesa
 [Burdujan 21']                                                       Att: 2,500
Arsenal Kyiv             1-1 Volyn' Luts'k
 [Adiyiah 81'; Owonikoko 86']                                         Att: 1,150
[27 Oct]
Metalurh Donets'k        0-0 Vorskla Poltava                          Att: 2,500
Tavrija Simferopol'      0-1 Shakhtar Donets'k
 [Teixeira 49']                                                       Att:14,100
Hoverla Uzhhorod         1-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Raicevic 89'; Bartulovic 35']                                       Att: 1,950
[28 Oct]
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 Karpaty L'viv  
 [Selezniov 30'pen, Odibe 45+2']                                      Att:12,640
Illichivets' Mariupol    0-0 Dynamo Kyiv                              Att:11,200
Metalist Kharkiv         2-0 Zorja Luhans'k         
 [Gomez Willian 47', Edmar 86']                                       Att:31,779

Round 14 [3 Nov]                                        
                                                         
Dynamo Kyiv              2-0 Tavrija Simferopol'
 [Ruben 45+1', Mykhalyk 61']                                          Att:20,304
Shakhtar Donets'k        2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Costa 20'pen, Adriano 82']                                          Att:36,275
Dnipro Dnipropetrovs'k   2-0 Metalist Kharkiv
 [Rotan 51', Giuliano 67']                                            Att:28,219
[4 Nov]
Karpaty L'viv            6-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Kenia 6', Hladkiy 23', Martinez 29', 55', 89', Stilic 40']          Att: 9,200
Chornomorets' Odesa      3-0 Metalurh Donets'k
 [Lazic 21'og, Djedje 24', Santana 74'pen]                            Att:18,522
Volyn' Luts'k            2-1 Hoverla Uzhhorod
 [Arzhanov 41', Savic 56'; Le Tallec 60']                             Att: 3,100
Vorskla Poltava          1-0 Arsenal Kyiv
 [Hromov 71']                                                         Att: 3,000
Zorja Luhans'k           2-2 Illichivets' Mariupol
 [Lubenovic 31', Danilo 52'; Yaroshenko 28', 35']                     Att: 7,500

Round 15 [9 Nov]                                        
                                                         
Hoverla Uzhhorod         1-1 Vorskla Poltava  
 [Le Tallec 6'; Bezus 23'pen]                                         Att: 2,800 
[10 Nov]
Tavrija Simferopol'      1-0 Zorja Luhans'k 
 [Nazarenko 30']                                                      Att: 3,100  
Metalurh Zaporizhzhja    0-5 Dynamo Kyiv 
 [Veloso 44', Harmash 51', Brown 64', 74', Yarmolenko 87']            Att: 9,000
Kryvbas Kryvyj Rih       1-0 Volyn' Luts'k 
 [Samodin 65']                                                        Att: 985
[11 Nov]
Metalist Kharkiv         2-1 Karpaty L'viv 
 [Cristaldo 40', 54'; Kopolovets' 69']                                Att:26,742
Illichivets' Mariupol    0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                   Att: 8,300
Metalurh Donets'k        0-4 Shakhtar Donets'k     
 [Eduardo 10', Mkhitaryan 23', 37', Teixeira 90+1']                   Att: 4,500
Arsenal Kyiv             0-1 Chornomorets' Odesa 
 [Bakaj 45']                                                          Att: 1,072  

Round 16 [17 Nov]                                             
                                                             
Hoverla Uzhhorod         1-1 Chornomorets' Odesa  
 [Lopez 57'; Politylo 72']                                            Att: 3,000
[18 Nov]
Metalurh Zaporizhzhja    0-0 Zorja Luhans'k                           Att: 3,500
Metalurh Donets'k        1-0 Dynamo Kyiv  
 [Dimitrov 71']                                                       Att: 2,500
Arsenal Kyiv             2-0 Shakhtar Donets'k   
 [Shatskikh 34', Kobakhidze 90+3']                                    Att: 3,050
[19 Nov]
Kryvbas Kryvyj Rih       3-2 Vorskla Poltava     
 [Antonov 53', 57', Pryiomov 57'; Yanuzi 52', Bezus 83']              Att: 1,250
Tavrija Simferopol'      1-2 Dnipro Dnipropetrovs'k  
 [Feshchuk 61'; Kalinic 74', Guiliano 80']                            Att: 6,200
Illichivets' Mariupol    0-2 Metalist Kharkiv  
 [Kristaldo 10', 57']                                                 Att: 5,600  
Karpaty L'viv            2-0 Volyn' Luts'k           
 [Martinez 1', Kenia 65']                                             Att:12,400

Round 17 [24 Jul]                                         
                                                         
Chornomorets' Odesa      2-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Bobko 67', Didenko 77']                                             Att:19,329
[24 Nov]
Shakhtar Donets'k        5-1 Hoverla Uzhhorod
 [Ilsinho 5', Willian 13', Mkhitaryan 17', Costa 62', Devic 80';
  Le Tallec 45']                                                      Att:35,238
Vorskla Poltava          0-1 Volyn' Luts'k
 [Savic 75']                                                          Att: 3,200
Zorja Luhans'k           1-2 Metalurh Donets'k
 [Khudzik 12'; Nelson 78', Ignjatijevic 90+1'og]                      Att: 3,000
[25 Nov]
Illichivets' Mariupol    2-0 Karpaty L'viv
 [Fomin 19', Fedotov 90+2']                                           Att: 2,500
Dynamo Kyiv              4-0 Arsenal Kyiv
 [Khacheridi 40', Ideye 44', 90', Husiev 88']                         Att:20,815
[26 Nov]
Metalist Kharkiv         5-0 Tavrija Simferopol'
 [Blanco 21', 80', Taison 61', Cristaldo 65', Marlos 90']             Att:30,630
Dnipro Dnipropetrovs'k   3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kravchenko 21', 30', Kalinic 72']                                   Att: 8,180 

Round 18 [30 Nov]                                         

Hoverla Uzhhorod         2-4 Dynamo Kyiv
 [Balafas 12', Raicevic 61'; Haruna 14', Ideye 18', Dudu 45+2',
  Yarmolenko 72']                                                     Att: 7,000
Kryvbas Kryvyj Rih       0-2 Shakhtar Donets'k
 [Mkhitaryan 29', Teixeira 47']                                       Att: 6,250
[1 Dec]
Karpaty L'viv            2-0 Vorskla Poltava
 [Khudobiak 35', Hladkiy 72']                                         Att: 9,200
Metalurh Zaporizhzhja    1-3 Metalist Kharkiv
 [Pisotsky 34'; Edmar 17', Xavier 51', Berezovchuk 62']               Att: 4,500
Metalurh Donets'k        0-0 Dnipro Dnipropetrovs'k                   Att: 2,700
[2 Dec]
Tavrija Simferopol'      1-0 Illichivets' Mariupol
 [Shynder 4']                                                         Att: 3,100
Volyn' Luts'k            0-2 Chornomorets' Odesa
 [Bakaj 32', Santana 80'pen]                                          Att: 3,200
Arsenal Kyiv             0-1 Zorja Luhans'k
 [Hrytsai 73']                                                        Att: 1,200

Winter Break

Round 19 [1 Mar]           
                                                       
Shakhtar Donets'k        4-1 Volyn' Luts'k   
 [Shandruk 10'og, Kucher 14', Costa 54', Eduardo 90+2'; Bicfalvi 51'] Att:37,721
[2 Mar]
Illichivets' Mariupol    1-0 Metalurh Zaporizhzhja  
 [Fomin 45']                                                          Att: 5,500
Dnipro Dnipropetrovs'k   3-0 Arsenal Kyiv              
 [Zozulia 19', Matheus 50'pen, Fedetsky 68']                          Att:12,801 
Metalist Kharkiv         3-2 Metalurh Donets'k    
 [Marlos 45+2', Moroziuk 61'og, Devic 68'; Moraes 79', 89']           Att:26,500
[3 Mar]
Zorja Luhans'k           2-1 Hoverla Uzhhorod  
 [Idahor 13', Vernydub 63'; Lysenko 18']                              Att: 8,000 
Dynamo Kyiv              1-1 Kryvbas Kryvyj Rih 
 [Haruna 47'; Pryiomov 72']                                           Att:20,594
Tavrija Simferopol'      0-2 Karpaty L'viv   
 [Zeniov 9', Hladkiy 42']                                             Att: 4,500
Chornomorets' Odesa      1-0 Vorskla Poltava  
 [Leonardo 34']                                                       Att:27,256

Round 20 [8 Mar]          
                                                       
Metalurh Donets'k        0-0 Illichivets' Mariupol                    Att: 1,500
[9 Mar]
Metalurh Zaporizhzhja    0-1 Tavrija Simferopol'  
 [Humeniuk 77']                                                       Att: 3,150
Kryvbas Kryvyj Rih       3-0 Zorja Luhans'k    
 [Samodin 26', 63', Vernydub 59'og]                                   Att: 1,985
Karpaty L'viv            1-2 Chornomorets' Odesa  
 [Khudobiak 50'; Burdujan 61', Djedje 71']                            Att:10,750 
[10 Mar]
Vorskla Poltava          0-1 Shakhtar Donets'k     
 [Adriano 19']                                                        Att: 6,050
Volyn' Luts'k            0-2 Dynamo Kyiv        
 [Yarmolenko 51', Harmash 70']                                        Att: 7,500
Hoverla Uzhhorod         0-1 Dnipro Dnipropetrovs'k    
 [Petrov 68'og]                                                       Att: 4,150
Arsenal Kyiv             1-2 Metalist Kharkiv          
 [Martyniuk 7'; Sosa 2', Coehlo 12']                                  Att: 2,520

Round 21 [15 Mar]          
                                                       
Metalurh Zaporizhzhja    1-1 Karpaty L'viv
 [Matheus Lopes 31'; Kopolovets' 10']                                 Att: 2,500
[16 Mar]
Tavrija Simferopol'      4-3 Metalurh Donets'k
 [Humeniuk 12', 34', Shynder 42', Nazarenko 75'; Nelson 15', 21',
  Volovyk 55'pen]                                                     Att: 2,050
Zorja Luhans'k           3-1 Volyn' Luts'k
 [Danilo 14', 18'pen, Boli 75'; Savic 34']                            Att: 6,000
Shakhtar Donets'k        3-0 Chornomorets' Odesa
 [Fernandinho 42', Mkhitaryan 59', Adriano 73']                       Att:35,273
[17 Mar]
Dynamo Kyiv              1-0 Vorskla Poltava
 [Vida 5']                                                            Att:12,879
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-2 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Kankava 33'; Antonov 47', Dedechko 80']                             Att:11,493
Illichivets' Mariupol    2-1 Arsenal Kyiv
 [Okriashvili 59'pen, 78'; Arzhanov 73']                              Att: 5,500
[18 Mar]
Metalist Kharkiv         1-0 Hoverla Uzhhorod
 [Xavier 70']                                                         Att:23,765         

Round 22 [29 Mar]

Vorskla Poltava          0-0 Zorja Luhans'k                           Att: 2,065
[30 Mar]
Metalurh Donets'k        2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Traore 8', Nelson 90']                                              Att: 1,800
Hoverla Uzhhorod         1-1 Illichivets' Mariupol
 [Lysenko 55'; Fomin 14']                                             Att: 2,120
Karpaty L'viv            1-2 Shakhtar Donets'k
 [Zhovtiuk 44'; Teixeira 32', Rakitsky 45+2']                         Att:22,460
Arsenal Kyiv             1-1 Tavrija Simferopol'
 [Bohdanov 82'pen; Gadzhiyev 90+2']                                   Att: 2,500
[31 Mar]
Volyn' Luts'k            1-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Bicfalvi 22'pen; Giuliano 45+2']                                    Att: 3,800
Kryvbas Kryvyj Rih       1-1 Metalist Kharkiv
 [Pryiomov 15'; Xavier 55']                                           Att: 8,900
Chornomorets' Odesa      0-2 Dynamo Kyiv
 [Husiev 47', Yarmolenko 72']                                         Att:34,164       

Round 23 [5 Apr]  

Zorja Luhans'k           1-1 Chornomorets' Odesa
 [Khomchenovsky 35'; Fontanello 12']                                  Att:14,200
[6 Apr]
Metalist Kharkiv         1-0 Volyn' Luts'k
 [Xavier 1']                                                          Att:28,853
Illichivets' Mariupol    0-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Fedorchuk 41']                                                      Att: 5,500
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-2 Vorskla Poltava
 [Giuliano 90+1'; Mazuch 20'og, Hromov 83']                           Att:14,447
Metalurh Zaporizhzhja    0-0 Arsenal Kyiv                             Att: 4,000
[7 Apr]
Metalurh Donets'k        4-0 Karpaty L'viv
 [Moraes 15', 54', Leonardo 29', Poliovy 90']                         Att: 2,800
Dynamo Kyiv              1-2 Shakhtar Donets'k
 [Yarmolenko 10'; Mkhitaryan 44', 75']                                Att:66,837
Tavrija Simferopol'      0-2 Hoverla Uzhhorod
 [Le Tallec 11', Balafas 37']                                         Att: 3,800  

Round 24 [12 Apr]

Volyn' Luts'k            0-2 Illichivets' Mariupol
 [Poliansky 62', Ordets 72']                                          Att: 2,500
Chornomorets' Odesa      1-2 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Djedje 37'; Matheus 53', Zozulia 79']                               Att:27,163
[13 Apr]
Karpaty L'viv            0-1 Dynamo Kyiv
 [Ideye 64']                                                          Att:25,850
Shakhtar Donets'k        3-0 Zorja Luhans'k
 [Kryvtsov 81', Mkhitaryan 89', Adriano 90+2']                        Att:38,451
Kryvbas Kryvyj Rih       2-0 Tavrija Simferopol'
 [Shershun 37', Samodin 40']                                          Att: 3,950
[14 Apr]
Vorskla Poltava          1-4 Metalist Kharkiv
 [Budnik 24'pen; Villagra 23', Cristaldo 44', Marlos 45+2',
  Xavier 59']                                                         Att: 4,000
Hoverla Uzhhorod         2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Makarenko 64', Nesterov 79'og]                                      Att: 3,300
Arsenal Kyiv             0-2 Metalurh Donets'k
 [Traore 37', 51']                                                    Att: 1,850       

Round 25 [19 Apr]        
                                                       
Illichivets' Mariupol    1-0 Vorskla Poltava
 [Mandziuk 65']                                                       Att: 4,500
[20 Apr]
Metalurh Donets'k        2-1 Hoverla Uzhhorod
 [Moroziuk 50', Dimitrov 57'; Lopez 7']                               Att: 2,700
Zorja Luhans'k           0-5 Dynamo Kyiv
 [Yarmolenko 29', Ideye 39', 80', Bezus 88', Husiev 90+3'pen]         Att:20,200
Metalurh Zaporizhzhja    2-0 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Rudyka 73', 82']                                                    Att: 2,500
[21 Apr]
Tavrija Simferopol'      3-0 Volyn' Luts'k
 [Humeniuk 10', Gadzhiyev 45', Shynder 90+2']                         Att: 2,500
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-1 Shakhtar Donets'k
 [Matheus 13'; Srna 62'pen]                                           Att:30,530
Metalist Kharkiv         3-1 Chornomorets' Odesa
 [Xavier 27', 61', Sosa 51'; Burdujan 26']                            Att:32,860
[22 Apr]
Arsenal Kyiv             4-1 Karpaty L'viv
 [Arzhanov 7'pen, Adiyiah 11', Bohdanov 42', Romanchuk 78'; 
  Kenia 77']                                                          Att: 3,306

Round 26 [26 Apr]

Vorskla Poltava          2-2 Tavrija Simferopol'
 [Hromov 30'pen, Budnik 86'; Nazarenko 33'pen, Feschuk 59']           Att: 4,000
[27 Apr]
Hoverla Uzhhorod         1-3 Arsenal Kyiv
 [Petrov 55'; Homeniuk 8', Sharpar 40', Tkachuk 44']                  Att: 3,150
Dynamo Kyiv              2-0 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Haruna 9', 45+1']                                                   Att:55,219
Volyn' Luts'k            0-0 Metalurh Zaporizhzhja                    Att: 2,780
Chornomorets' Odesa      1-1 Illichivets' Mariupol
 [Politylo 55'; Okriashvili 79'pen]                                   Att:17,352
[28 Apr]
Kryvbas Kryvyj Rih       1-1 Metalurh Donets'k
 [Antonov 90+4'pen; Moraes 43']                                       Att: 2,345
Karpaty L'viv            2-0 Zorja Luhans'k
 [Plastun 41', Holodiuk 67']                                          Att: 6,700
Shakhtar Donets'k        1-1 Metalist Kharkiv
 [Ilsinho 84'; Devic 39']                                             Att:48,237       

Round 27 [3 May]

Metalurh Donets'k        2-0 Volyn' Luts'k
 [Checher 28', Volovyk 63']                                           Att: 2,700
Hoverla Uzhhorod         2-1 Karpaty L'viv
 [Le Tallec 49', Trukhin 59'; Hladkiy 39']                            Att: 5,600
Dnipro Dnipropetrovs'k   1-1 Zorja Luhans'k
 [Selezniov 60'; Danilo 28']                                          Att:10,020
Tavrija Simferopol'      1-3 Chornomorets' Odesa
 [Neto Eduardo 53'; Burdujan 28', Djedje 33', Didenko 73']            Att: 1,050
[4 May]
Arsenal Kyiv             1-1 Kryvbas Kryvyj Rih
 [Herasymiuk 75'; Samodin 11']                                        Att: 1,970
Illichivets' Mariupol    1-1 Shakhtar Donets'k
 [Mandziuk 73'; Patrick 13']                                          Att: 7,500
Metalist Kharkiv         2-0 Dynamo Kyiv
 [Devic 35', Xavier 60']                                              Att:38,750
Metalurh Zaporizhzhja    0-4 Vorskla Poltava
 [Chesnakov 37', Hromov 59', Budnik 70', 79']                         Att: 2,000    

Round 28 [10 May]         
                                                       
Zorja Luhans'k           1-3 Metalist Kharkiv  
 [Boli 48'; Sosa 21', 71', Xavier 50'pen]                             Att:10,000
[11 May]
Vorskla Poltava          0-1 Metalurh Donets'k 
 [Volovyk 90+5']                                                      Att: 2,500
Volyn' Luts'k            1-3 Arsenal Kyiv     
 [Subotic 78'; Sharpar 20', Arzhanov 21', 61']                        Att: 2,000
Dynamo Kyiv              1-0 Illichivets' Mariupol     
 [Aruna 17']                                                          Att:17,498
Shakhtar Donets'k        5-0 Tavrija Simferopol'  
 [Kosta 7', Teixeira 38', Maicon 41', Mkhitaryan 74', 80'pen]         Att:31,017
[12 May]
Chornomorets' Odesa      1-1 Metalurh Zaporizhzhja
 [Sakhnevych 7'og; Shturko 19']                                       Att:14,891
Kryvbas Kryvyj Rih       3-0 Hoverla Uzhhorod   
 [Antonov 44', 52', Bartulovic 71']                                   Att: 1,348
Karpaty L'viv            2-4 Dnipro Dnipropetrovs'k  
 [Douglas 79'og, Milosevic 89'; Kravchenko, S. 16', Selezniov 18',
  Kalinic 28', Kobakhidze 90+2']                                      Att: 0
*Match played in empty stadium due to sanctions for fan behavior

Round 29 [18 May]          
                                                       
Hoverla Uzhhorod         1-1 Volyn' Luts'k
 [Raicevic 50'; Savic 82']                                            Att: 3,280
Kryvbas Kryvyj Rih       3-2 Karpaty L'viv
 [Samodin 18', 77', Lysytsky 34'; Zeniov 37', 67']                    Att: 3,340
Arsenal Kyiv             2-1 Vorskla Poltava
 [Bohdanov 38', Arzhanov 62'; Hromov 78']                             Att: 1,899
[19 May]
Metalist Kharkiv         2-1 Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Devic 9', 67'; Selezniov 2']                                        Att:33,754
Tavrija Simferopol'      3-2 Dynamo Kyiv
 [Nazarenko 4'pen, Gadzhiyev 51'pen, Ne 68'; Ideye 27',
  Yarmolenko 76']                                                     Att:17,000
Metalurh Zaporizhzhja    3-3 Shakhtar Donets'k
 [Jokic 14', Junior 62', Pisotsky 69'; Ismaily 33', Eduardo 75', 
  Taison 90+3']                                                       Att: 8,500
Metalurh Donets'k        2-0 Chornomorets' Odesa
 [Poliovy 34', Dimitrov 73']                                          Att: 3,000
Illichivets' Mariupol    1-2 Zorja Luhans'k
 [Poliansky 69'; Haliuza 40', Khomchenovsky 55']                      Att: 5,500               

Round 30 [26 May]         
                                                       
[26 May]
Dnipro Dnipropetrovs'k   7-0 Illichivets' Mariupol
 [Zozulia 5', 35', 45', Selezniov 24'pen, Rotan 72', Shakhov 87',
  Oliynyk 90+1']                                                      Att:10,537
Chornomorets' Odesa      0-0 Arsenal Kyiv                             Att:14,792
Shakhtar Donets'k        4-0 Metalurh Donets'k
 [Costa 24', Mkhitaryan 49', Taison 74', Silva 87']                   Att:48,617
Dynamo Kyiv              3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Yarmolenko 24', Kravets 28', 60']                                   Att:15,095
Vorskla Poltava          3-0 Hoverla Uzhhorod
 [Budnik 45', Skliar 56', Kryvosheienko 82']                          Att: 3,200
Karpaty L'viv            1-1 Metalist Kharkiv
 [Ozarkiv 90+4'; Sosa 35']                                            Att: 6,000
Zorja Luhans'k           3-0 Tavrija Simferopol'
 [Danilo 34', Lubenovic 71', Khudzik 73']                             Att: 7,500   
*Volyn' Luts'k           3-0 Kryvbas Kryvyj Rih    
*Kryvbas did not arrive for the scheduled match. Volyn' was awarded a 3-0
technical victory

Final Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    30  25  4  1  82-18  79  Champions
 2.Metalist Kharkiv                     30  20  6  4  59-25  66
 3.Dynamo Kyiv                          30  20  2  8  55-23  62
 4.Dnipro Dnipropetrovs'k               30  16  8  6  54-27  56
 5.Metalurh Donets'k                    30  14  7  9  45-35  49
 6.Chornomorets' Odesa                  30  12  7 11  32-36  43
 7.Kryvbas Kryvyj Rih                   30  12  7 11  36-41  43  [*1]  Expelled
 8.Arsenal Kyiv                         30  10  9 11  34-41  39
 9.Illichivets' Mariupol                30  10  8 12  30-32  38
10.Zorja Luhans'k                       30  10  7 13  32-43  37
11.Tavrija Simferopol'                  30  10  5 15  27-46  32  [-3]
12.Vorskla Poltava                      30   8  7 15  31-36  31
13.Volyn' Luts'k                        30   7  8 15  26-45  29
14.Karpaty L'viv                        30   7  6 17  37-52  27
---------------------------------------------------------------
15.Hoverla Uzhhorod                     30   5  7 18  29-57  22  [+]  [*2] 
16.Metalurh Zaporizhzhja                30   1  8 21  12-64  11  [+]  [*3]

NB: Tavrija 3 points deducted

[*1] After the season the PL expelled Kryvbas Kryvyj Rih after the team
     failed attestation.
[*2] Hoverla Uzhhorod were to be relegated but due to the expulsion of 
     Kryvbas the team was allowed to remain in the PL.
[*3] Metalurh Zaporizhzhja were to be relegated, but as Stal' Alchevs'k, who
     finished in second place in the 2012-13 First League, refused promotion,
     Metalurh was allowed to remain in the PL.

Goalscorers:

Mkhitaryan (Shakhtar)              25 (1 pen)
Ideye (Dynamo)                     17
Xavier (Metalist)                  15 (3 pen)
Moraes (Metalurh Don.)             11 (3 pen)
Yarmolenko (Dynamo)                11
Antonov (Kryvbas)                  10 (3 pen)
Samodin (Kryvbas)                  10
Teixeira (Shakhtar)                10
Cristaldo (Metalist)                9 (1 pen)
Devic (Shakhtar/Metalist)           9 (1 pen)
Giuliano (Dnipro)                   9
Selezniov (Shakhtar/Dnipro)         9 (2 pen)
Traore (Metalurh Don.)              9
Martinez (Karpaty/Dynamo)           8 (1 pen)
Nazarenko (Tavrija)                 8 (3 pen)
Zozulia (Dnipro)                    8
Adriano (Shakhtar)                  7
Arzhanov (Volyn'/Arsenal)           7 (1 pen)
Bezus (Vorskla/Dynamo)              7 (1 pen)
Danilo (Metalurh Don./Zorya)        7 (1 pen)
Hromov (Vorskla)                    7 (1 pen)
Sosa (Metalist)                     7
Budnik (Vorskla)                    6 (1 pen)
Haliuza (Zorja)                     6 (3 pen)
Ilsinho (Shakhtar)                  6
Kalinic (Dnipro)                    6
Matheus (Dnipro)                    6 (2 pen)
Bakaj (Chornomorets')               5 (1 pen)
Bicfalvi (Volyn')                   5 (1 pen)
Burdujan (Chornomorets')            5
Costa (Shakhtar)                    5 (1 pen)
Fedotov (Illichivets')              5
Haruna (Dynamo)                     5
Hladkiy (Karpaty)                   5
Le Tallec (Hoverla)                 5
Marlos (Metalist)                   5
Raicevic (Hoverla)                  5
Savic (Volyn')                      5
Shatskikh (Arsenal)                 5 (1 pen)
Taison (Metalist/Shakhtar)          5
Volovyk (Metalurh Don.)             5 (2 pen)
Adiyiah (Arsenal)                   4
Bartulovic (Kryvbas)                4
Didenko (Chornomorets')             4
Djedje (Chornomorets')              4
Fomin (Illichivets')                4
Gomez Willian (Metalist)            4
Homeniuk (Arsenal)                  4
Humeniuk (Tavrija)                  4
Husiev (Dynamo)                     4 (1 pen)
Idahor (Zorja)                      4
Khudzik (Zorja)                     4
Kranjcar (Dynamo)                   4
Kravchenko, K. (Illichivets')       4
Leonardo (Chornomorets')            4
Nelson (Metalurh Don.)              4
Okriashvili (Illichivets')          4 (2 pen)
Rotan (Dnipro)                      4
Shynder (Tavrija)                   4
Subotic (Volyn')                    4
Bohdanov (Arsenal)                  3 (1 pen)
Dimitrov (Metalurh Don.)            3
Edmar (Metalist)                    3
Eduardo (Shakhtar)                  3
Feschuk (Tavrija)                   3
Gadzhiyev (Tavrija)                 3 (1 pen)
Ghazaryan (Metalurh Don.)           3
Hrytsai (Zorja)                     3
Kankava (Kryvbas)                   3
Kenia (Karpaty)                     3
Kobakhidze (Arsenal/Dnipro)         3
Kovpak (Arsenal)                    3
Kravchenko, S. (Dnipro)             3
Kryvosheienko (Vorskla)             3
Ksionz (Karpaty)                    3
Kucher (Shakhtar)                   3
Lopes (Volyn')                      3
Lubenovic (Zorja)                   3
Mischenko (Hoverla)                 3
Politylo (Chornomorets')            3
Pryiomov (Kryvbas)                  3
Santana (Chornomorets')             3 (3 pen)
Yanuzi (Vorskla)                    3
Yaroshenko (Illichivets')           3
Zeniov (Karpaty)                    3
Aliev (Dnipro)                      2 (1 pen)
Balafas (Hoverla)                   2
Blanco (Metalist)                   2
Boli (Zorja)                        2
Fernandinho (Shakhtar)              2
Harmash (Dynamo)                    2
Kalynychenko (Tavrija)              2
Khomchenovsky (Zorja)               2
Khudobiak (Karpaty)                 2
Konoplianka (Dnipro)                2
Kopolovets' (Karpaty)               2
Kravets (Dynamo)                    2
Lopez (Hoverla)                     2
Lysenko (Hoverla)                   2
Mandziuk (Illichivets')             2
Mikoliunas (Arsenal)                2
Odonkor (Hoverla)                   2 (1 pen)
Oliynyk (Dnipro)                    2
Oschypko (Karpaty)                  2
Pisotsky (Metalurh Zap.)            2
Poliansky (Illichivets')            2
Poliovy (Metalurh Don.)             2
Pylypchuk (Volyn')                  2
Rudyka (Metalurh Zap.)              2
Sharpar (Arsenal)                   2
Srna (Shakhtar)                     2 (1 pen)
Trukhin (Hoverla)                   2
Veloso (Dynamo)                     2
Willian (Shakhtar)                  2

Ukrainian Cup 2012/13

First Preliminary Round (1/64)  [Jul 25] 

Skala Stryj                         0–1     Dynamo Xmel'nyts'kj 
 [Rudenko 67']                                                        Att: 1,300
Makijivvuhillya Makijivka           1–1aet  Hirnyk-Sport Komsomols'k
 [Tsyxmejstruk 60'pen; Sereda 40']                                    Att: 200
Hirnyk-Sport Komsomols'k advance 5-3 on penalties
Real Pharm Juzhne                   0–1     Nyva Ternopil 
 [Lakusta 47']                                                        Att: 100
FC Bucha (AM)                       1–2     UkrAhroKom Pryjutivka
 [Zakarljuka 87'pen; Hrishchenko 51', 90+4']                          Att: 400
Kremin' Kremenchuk                  4–0     Jednist' Plysky  
 [Volha 17', 40', Barba 63', Pasichnichenko 69']                      Att: 1,200
SCA Odesa                           0–2     Zhemchuzhyna Yalta
 [Korol'kov 36'pen, Kolodin 43']                                      Att: 500
Krystal Xerson                      3–1     FC Ternopil
 [Sitalo 56', Nikishchenko 58', Mazurenko 59'pen; Trofimchuk 21'pen]  Att: 500
*Stal Dniprodzerzhynsk              w/o     Myr Hornostayivka 
+Hvardiyets Hvardiyske (AM)         bye  

*Myr Hornostayivka informed the PFL that they will not travel for the scheduled
 match.(19 July 2012) Stal Dniprodzerzhynsk win the match by walkover and advance
 into the next round.
+Hvardiyets Hvardiyske were drawn to play away against FC Bastion
 Illichivsk but they were omitted from the professional ranks prior
 to the start of the 2012–13 season.(13 July 2012)
 Hvardiyets Hvardiyske receive a bye into the next round.

Second Preliminary Round (1/32)  [Aug 22]

Hirnyk Kryvyj Rih                   1-3     Stal' Alchevs'k 
 [Pashkovs'kyj 24'; Sikors'kyj 38', Akymenko 45', 84']                Att: 500
Nyva Ternopil                       1-1AET  Zirka Kirovohrad
 [Janevych 5'; Nasibulin 47']                                         Att: 2,500
Nyva advance on penalties 4-2.
FC Odesa                            3-2AET  FC Poltava  
 [Malin 13', 43', Parxomenko 97'pen; Siryk 86'pen, 89'pen]            Att: 400
Helios Kharkiv                      3-0     Olimpik Donets'k 
 [Kanduarov 45', Xudobjak 59', Kachur 77']                            Att: 550
Krystal Xerson                      0-1     Krymteplytsja Molodizhne
 [Symonchuk 90+2']                                                    Att: 1,700
FC Sevastopol                       1-0     Bukovyna Chernivtsi 
 [Danyshevs'kyj 8']                                                   Att: 5,563
Obolon' Kyiv                        2-0     Arsenal Bila Tserkva
 [Pishchur 25', Kochura 81']                                          Att: 1,000
Zhemchuzhyna Yalta                  2-2AET  Tytan Armyans'k
 [Pova'lchuk 9', Pokosenko 110'og; Prokopchenko 21', Dovzhyk 97']     Att: 1,000
Zhemchuzhyna advance on penalties 4-2
Shakhtar Sverdlovs'k                2-1AET  PFC Oleksandrija 
 [Taranuxa 65', Nosarajev 102'; Poljarus 23']                         Att: 1,600
Hvardiyets Hvardiyske (AM)          1-3     UkrAhroKom Pryiutivka
 [Hrishchenko 32'; Falkovs'kyj 65', Kalinovs'kyj 74', Lomko 79']      Att: 300
Hirnyk-Sport Komsomols'k            2-0     Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Sereda 49'pen, Solonynko 88']                                       Att: 500
Dynamo Xmel'nyts'kj                 0-2     Desna Chernihiv 
 [Chernenko 71', Brovkin 90+3']                                       Att: 900
Enerhija Nova Kaxovka               0-1AET  Slavutych Cherkasy
 [Vajda 101']                                                         Att: 1,500
Avanhard Kramators'k                1-0     FC Sumy 
 [Peredystyj 87']                                                     Att: 1,000
Kremin Kremenchuk                   2-1     MFK Mykolajiv  
 [Volha 54', Ivljev 64'; Hudzikevych 75'pen]                          Att: 1,500
*Stal Dniprodzerzhynsk              bye 

*Stal Dniprodzerzhynsk were originally drawn to play away against
 FC Lviv but they withdrew from the professional ranks prior to
 the start of the 2012–13 season. Stal Dniprodzerzhynsk receive a bye
 and advance to the First Round of the Cup competition.

First Round [22 Sep]

Stal' Alchevs'k                     2-3AET  Arsenal Kyiv
 [Stepanyuk 40', Hrytsay 116'; Homenyuk 68', 100', Kobakhidze 111']   Att: 4,000
Chornomorets' Odesa                 2-0     Metalurh Donets'k
 [Burdujan 50', Leo Matos 52']                                        Att:16,058
[23 Sep]
Shakhtar Sverdlovs'k                2-1     FC Odesa
 [Fatij 35', Korobkin 61'; Kalitov 57']                               Att: 3,000
Avanhard Kramators'k                1-1AET  Zorja Luhans'k
 [Skarlosh 78'; Khudzik 39']                                          Att: 5,000
Avanhard advance on penalties 4-3
Stal Dniprodzerzhynsk               0-6     Illichivets' Mariupol
 [Fomin 17', 50', 56', Kozhanov 38', Hrechyshkin 62', Putivtsev 82']  Att: 1,000 
Zhemchuzhyna Yalta                  0-1     Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Kalinic 15']                                                        Att: 3,700 
Desna Chernihiv                     1-2     Vorskla Poltava
 [Kondratjuk 90+5'; Januzi 9', Budnik 45+1']                          Att: 3,100 
Kremin Kremenchuk                   0-2     Nyva Ternopil
 [Kabanov 8', Vojtovych 30'pen]                                       Att: 1,500 
Hirnyk-Sport Komsomols'k            0-2     Tavrija Simferopol'
 [Humenyuk 68', Shynder 76']                                          Att: 2,000 
Helios Kharkiv                      0-1     Hoverla Uzhhorod
 [Balafas 78']                                                        Att: 1,200
+UkrAhroKom Pryiutivka              1-1AET  Metalurh Zaporizhzhja
 [Falkovskiy 47'; Junior 45'pen]                                      Att: 4,200
UkrAhroKom advance on penalties 5-4
+Match played at CSC Nika Stadium, Oleksandrija 
Slavutych Cherkasy                  1-3AET  Volyn' Luts'k
 [Hud 88'; Owonikoko 90+4', Nasonov 95', Pavlov 97']                  Att: 9,500
FC Sevastopol                       2-1     Kryvbas Kryvyj Rih
 [Kuznetsov 45+2', Karavajev 72'; Samodin 60']                        Att: 5,563
Krymteplytsja Molodizhne            0-2     Karpaty L'viv
 [Stilic 56', Kopolovets' 90+3']                                      Att: 1,300
Obolon' Kyiv                        1-4     Metalist Kharkiv
 [Kotenko 74'; Marlos 2', 64', Vorobej 37', Shelayev 77']             Att: 3,563
Shakhtar Donets'k                   4-1     Dynamo Kyiv
 [Adriano 22', Teixeira 41', Fernandinho 76', Srna 83'; Taiwo 27']    Att:47,571
 
Second  Round [31 Oct]

Shakhtar Sverdlovs'k                0-2     Volyn' Luts'k
 [Subotic 4'pen, Stevic 62']                                          Att: 3,100
Avanhard Kramators'k                0-1     Arsenal Kyiv 
 [Kobakhidze 85']                                                     Att: 4,100
Vorskla Poltava                     2-3     Tavrija Simferopol'
 [Bezus 60', Budnik 63'; Humenjuk 1', Ljubicic 28', Nazarenko 32']    Att: 1,500
+UkrAhroKom Pryiutivka              1-2     Chornomorets' Odesa
 [Kalinovskyi 48'; Politylo 14', Bakaj 67']                           Att: 4,000
+Match played at CSC Nika Stadium, Oleksandrija 
Dnipro Dnipropetrovs'k              2-0     Illichivets' Mariupol
 [Matheus 50', Giuliano 75']                                          Att: 7,651
Nyva Ternopil                       0-2     FC Sevastopol
 [Koval 4', 48']                                                      Att: 8,000
Hoverla Uzhhorod                    1-4     Shakhtar Donets'k
 [Lopez 55'pen; Fernandinho 48', Teixeira 68', Adriano 72'
  Willian 75'pen]                                                     Att: 8,000
Karpaty L'viv                       2-1AET  Metalist Kharkiv
 [Stilic 77', Kenia 107'; Cristaldo 72']                              Att:21,300

Quarter Finals [17 April]

Volyn' Luts'k                       0-2     Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Kravchenko 45+3', Matheus 90+3']                                    Att: 3,800
Shakhtar Donets'k                   2-1     Karpaty L'viv
 [Haj 33', Teixeira 43'; Zanjov 79'pen]                               Att:29,312
Arsenal Kyiv                        1-2     Chornomorets' Odesa
 [Tkachuk 45+2', Burdurjan 6', Fontanello 76']                        Att: 1,600
FC Sevastopol                       1-1AET  Tavrija Simferopol'          
 [Kovpak 23'; Gazhiev 55']                                            Att: 5,800
FC Sevastopol advance 4-1 on penalty kicks

Semi Finals [8 May]

FC Sevastopol                       2-4     Shakhtar Donets'k
 [Tkachyov 37', 72'; Luiz Adriano 8', 65', Mkhitaryan 19', 53']       Att: 5,576

[SV: Chuvajev, Fedoriv, Hvinianidze, Novak, Mikoliunas, Lewandowski,
     Dulaj (Danishevs'kyj 83'), Karnoza (Karavajev 70'), Kozhanov,
     Tkachyov, Kovpak (Koval' 75') Manager: Oleh Kononov
 SD: Pjatov, Srna, Chyhryns'kyj, Kucher, Rats, Stepanenko, Fernandinho,
     Mkhitaryan (Patrick 68'), Taison (Eduardo 75'),
     Douglas Costa (Teixeira 64'), Adriano Manager: Mircea Lucescu]

Chornomorets' Odesa                 2-1     Dnipro Dnipropetrovs'k
 [Fontanello 62', Leonardo 68'; Matheus 6']                           Att: 25,123

[CO: Bezosonyj, P. Koval'chuk, Fontanello, Santana, Kutas, Politylo,
     Starhorodos'kyj (Riera 26'), Leonardo, Djedje (Didenko 69'),
     K. Koval'chuk, Burdujan Manager:Roman Hryhorchuk
 DD: Lastuvka (Shelixov 15'), Mandziuk (Selezniov 72'), Kankava (Kravchenko 64'),
     Guiliano, Konopljanka, Cheberiachko, Strinic, Zozulya, Douglas,
     Rotan', Matheus Manager:Juande Ramos]


Final [22 May]  at Metalist Stadium in Xarkiv

Shakhtar Donets'k                   3-0     Chornomorets' Odesa 
 [Fernandinho 41', Teixeira 53', Taison 73']                         Att: 40,003

[SD: Kanibolotskiy, Hubschman (Stepanenko 78'), Kucher, Fernandinho (Costa 67'),  
     Adriano (Eduardo 78'), Shevchuk, Mkhitaryan, Taison, Teixeira, Srna (c),
     Rakitskiy  Manager: Mircea Lucescu]\

 CO: Bezosonyj, K. Koval'chuk, Fontanello, Berger, Matos (Slinkin 83'), Bakaj,
     Starhorodos'kyj (Didenko 46'), Vangjeli, Djedje (Riera 67'),
     Zubeyko, Burdujan Manager:Roman Hryhorchuk ]




Ukrainian First League (Persha Liha) 2012/13

Final Table:

 1.FC Sevastopol' (Sevastopol')         34  22  8  4  71-22  74  Promoted
 2.Stal' (Alchevs'k)                    34  20  6  8  58-35  66
---------------------------------------------------------------
 3.FC Oleksandrija (Oleksandrija)       34  17  9  8  48-35  60  [-]
 4.Bukovyna (Chernivtsi)                34  16 10  8  49-33  58
 5.Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)         34  15  9 10  39-31  54
 6.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            34  16  9  9  45-41  54  [-3]  [*2]
 7.Avanhard (Kramators'k)               34  15  8 11  37-26  53  [+]  [*1]
 8.Zirka (Kirovohrad)                   34  14 10 10  46-36  52
 9.FC Sumy (Sumy)                       34  14  8 12  32-35  50  [+]
10.Helios (Kharkiv)                     34  12 13  9  33-21  49
11.Olimpik (Donets'k)                   34  15  4 15  33-37  49
12.Tytan (Armjans'k)                    34  13  9 12  44-40  48 
13.FC Poltava (Poltava)                 34  11 12 11  35-35  45  [+]
14.Krymteplytsja (Molodizhne)           34   9  8 17  30-45  35  [*4]
 - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Dynamo-2 (Kyiv)                      34   8  6 20  31-55  30  Relegation Playoff
16.FC Odesa (Odesa)                     34   7  3 24  21-63  24  Relegation Playoff
---------------------------------------------------------------
17.Obolon (Kyiv)                        34   5  7 22  19-28  22  [-]  [*3]       
18.Arsenal (Bila Tserkva)               34   5  5 24  23-76  20  Relegated

[*1] Prior to the beginning of the Nyva Vinnytsja (finished 13th 2011-12
     season) initially withdrew from the PFL due to insufficient funds. 
     The PFL allowed the team to remain in the PFL but relegated them to
     the Druha Liha. The team withdrew one day before the start of the 2012-13
     season. (July 13, 2012) Avanhard Kramators'k winner of the 2011-12 Druha 
     Liha playoff game was promoted.
[*2] At the start of the season the club was given one month to pay entrance 
     fees and failed to do so and was deducted 3 points. (August 21, 2012)
[*3] Obolon Kyiv withdrew from the competition during the mid winter break
     due to financial mismanagement within the club. (21 February 2013)
[*4] Krymteplytsja Molodizhne withdrew from the PFL after the completion of
     the season. (11 June 2013)

Round 1  [13 Jul]  
                                                                      
FC Sumy                     0-0 Obolon Kyiv                           Att: 6,450
[14 Jul]
MFC Mykolajiv               0-2 Helios Kharkiv 
 [Herasymets' 19'pen, Kryvoshejev 64']                                Att: 1,800
Krymteplytsja Molodizhne    1-0 Arsenal Bila Tserkva
 [Palahnjuk 2']                                                       Att: 1,000
FC Sevastopol'              2-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Ibraimi 23', Kramar 90+5'; Tarasenko 54', Syrota 74']               Att: 0*
*Match played behind closed doors due to fan violence last season. 
FC Oleksandrija             3-1 Dynamo-2 Kyiv 
 [Mykytsej 2', Shevchenko 20', Staren'kyj 23'; Hemeha 70']            Att: 2,800
Olimpik Donets'k            1-0 FC Odesa 
 [Levyha 1'pen]                                                       Att: 500
Avanhard Kramators'k        0-2 Zirka Kirovohrad 
 [Samojlenko 27', 58']                                                Att: 3,800
Bukovyna Chernivtsi         2-0 FC Poltava 
 [Santrapyns'kyx 51', 55']                                            Att: 2,500
Stal' Alchevs'k             2-0 Tytan Armjans'k 
 [Stepanjuk 25', Sikors'kyj 38']                                      Att: 1,100

Round 2  [20 Jul]

Zirka Kirovohrad            4-0 FC Sumy 
 [Halenko 24', 77', Horbanenko 50', Bochkur 72']                      Att: 4,167
[21 Jul]
MFC Mykolajiv               1-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Lishchuk 47'; Memeshev 45+2']                                       Att: 1,200
FC Poltava                  0-2 Stal' Alchevs'k 
 [Stepanjuk 2', Loktionov 90+2']                                      Att: 1,400
FC Odesa                    1-1 Avanhard Kramators'k 
 [Oprja 34'; Skarlosh 60'pen]                                         Att: 1,500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  2-3 FC Oleksandrija 
 [R.Poltavets' 14', Bojaryntsev 65'; Shevchenko 6', 10', 26']         Att: 2,800
Arsenal Bila Tserkva        2-1 FC Sevastopol' 
 [Malyj 59', Aleksanov 65'; Tkachyov 50']                             Att: 2,200
Helios Kharkiv              2-0 Tytan Armjans'k 
 [Xromyx 53', Lozovyj 81']                                            Att: 1,300
Dynamo-2 Kyiv               1-2 Olimpik Donets'k 
 [Korkishko 5'; Levyha 51', 58']                                      Att: 220
Obolon Kyiv                 1-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Baranets' 72'; Ushakov 40']                                         Att: 2,250

Round 3 [27 Jul]   

FC Sevastopol'              0-0 MFC Mykolajiv                         Att: 5,276
[28 Jul]
Avanhard Kramators'k        2-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Shvydkyj 55', Vizaver 74']                                          Att: 400
Tytan Armjans'k             1-2 FC Poltava
 [Vojnarovs'kyj 35'pen; Ivashko 5', Siryk 75']                        Att: 700
Bukovyna Chernivtsi         1-0 Zirka Kirovohrad 
 [Ablitarov 90+4']                                                    Att: 3,000
Olimpik Donets'k            0-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka            Att: 600
Stal' Alchevs'k             1-0 Obolon Kyiv 
 [Okana-Stazi 18']                                                    Att: 1,500
Krymteplytsja Molodizhne    1-0 Helios Kharkiv
 [Bidlovs'kyj 78']                                                    Att: 600
FC Oleksandrija             0-0 Arsenal Bila Tserkva                  Att: 4,200
FC Sumy                     1-0 FC Odesa 
 [Karmalets' 53']                                                     Att: 9,700 

Round 4  [3 Aug]  

Zirka Kirovohrad            1-0 Stal' Alchevs'k 
 [Stepanov 90+4']                                                     Att: 3,400
[4 Aug]
MFC Mykolajiv               1-0 FC Oleksandrija 
 [Lishchuk 63']                                                       Att: 1,700
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-3 Avanhard Kramators'k 
 [Koz'ban 25', Shvydkyj 41', Malysh 88'pen]                           Att: 2,500
Arsenal Bila Tserkva        2-0 Olimpik Donets'k 
 [Djachuk-Stavytskyj 2', Leonov 61']                                  Att: 2,000
Helios Kharkiv              0-0 FC Poltava                            Att: 500
FC Odesa                    0-0 Bukovyna Chernivtsi                   Att: 650
Dynamo-2 Kyiv               1-3 FC Sumy 
 [Xoblenko 26'; Jesyp 45+1', Bohachov 80', Lebedenko 83']             Att: 300
Obolon Kyiv                 1-2 Tytan Armjans'k 
 [Jakovenko 37'pen; Kravchenko 5', Vojnarovs'kyj 49'pen]              Att: 2,000
Krymteplytsja Molodizhne    0-4 FC Sevastopol' 
 [Tkachyov 36', Kuznetsov 40', Tanchyk 71', Karavajev 90+4']          Att: 2,000

Round 5  [10 Aug]  

Bukovyna Chernivtsi         0-2 Dynamo-2 Kyiv 
 [Temile 42', 63']                                                    Att: 2,800
[11 Aug]
Olimpik Donets'k            2-0 MFC Mykolajiv 
 [Doroshenko 15', Sharif 54']                                         Att: 600
Avanhard Kramators'k        2-1 Arsenal Bila Tserkva 
 [Skarlosh 49', Malysh 88'pen; Leonov 22']                            Att: 3,200
Tytan Armjans'k             0-0 Zirka Kirovohrad                      Att: 750
FC Poltava                  0-1 Obolon Kyiv 
 [Tolstjak 59']                                                       Att: 1,500
FC Oleksandrija             1-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Havrysh 23']                                                        Att: 2,800
Stal' Alchevs'k             1-0 FC Odesa 
 [Stepanjuk 69']                                                      Att: 1,500  
FC Sevastopol'              0-0 Helios Kharkiv                        Att: 5,563
FC Sumy                     0-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Bojaryntsev 43']                                                    Att:10,570 

Round 6  [17 Aug]  

FC Sevastopol'              3-0 FC Oleksandrija 
 [Tanchyk 27', Karavajev 35', Bredun 69']                             Att: 5,480
[18 Aug]
Dynamo-2 Kyiv               0-0 Stal' Alchevs'k                       Att: 150
MFC Mykolajiv               2-0 Avanhard Kramators'k
 [Hudzikevych 87', Semenyna 90+4']                                    Att: 1,300
Zirka Kirovohrad            1-1 FC Poltava 
 [Halenko 64'; Ivashko 29']                                           Att: 3,500
FC Odesa                    1-0 Tytan Armjans'k 
 [Lobchak 28']                                                        Att: 500
Helios Kharkiv              2-1 Obolon Kyiv 
 [Herasymets' 59', Xudobjak 90+2'; Mjakushka 79']                     Att: 700     
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  2-1 Bukovyna Chernivtsi 
 [Daudov 60', Artjux 76'; Javors'kyj 31'pen]                          Att: 2,500
Arsenal Bila Tserkva        1-2 FC Sumy 
 [Leonov 55'; Masalov 3', Pitsyk 25'pen]                              Att: 1,000
Krymteplytsja Molodizhne    0-1 Olimpik Donets'k 
 [Hrybanov 86']                                                       Att: 500

Round 7 [26 Aug] 

Olimpik Donets'k            1-3 FC Sevastopol' 
 [Doroshenko 42'pen; Kuznetsov 49', 80'pen, Bredun 55']               Att: 700 
Tytan Armjans'k             2-4 Dynamo-2 Kyiv
 [Kravchenko 19', Prokopchenko 89'pen; Hemeha 14', Korkishko 26',
  Suarez 33', Temile 56']                                             Att: 800
FC Poltava                  2-1 FC Odesa 
 [Zelenevych 47', Siryk 76'; Balabanov 47']                           Att: 1,500
Avanhard Kramators'k        1-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Shvydkyj 15']                                                       Att: 3,000
Bukovyna Chernivtsi         2-0 Arsenal Bila Tserkva 
 [Santrapyns'kyx 21', Donets' 73']                                    Att: 1,500
Obolon Kyiv                 2-1 Zirka Kirovohrad 
 [Vorobej 20', Sydorenko 61'; Halenko 59']                            Att: 1,500
Stal' Alchevs'k             3-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Sikors'kyj 12', Akymenko 53', Loktionov 79'; Mishchenko 59'og]      Att: 1,800
FC Sumy                     0-2 MFC Mykolajiv 
 [Bobal' 64', Lishchuk 67']                                           Att:10,550  
[27 Aug]
FC Oleksandrija             0-0 Helios Kharkiv                        Att: 2,700

Round 8 [31 Aug]

Krymteplytsja Molodizhne    2-0 FC Sumy 
 [Symonchuk 20', Bidlovs'kyj 87'pen]                                  Att: 1,100
[1 Sep] 
Arsenal Bila Tserkva        0-3 Stal' Alchevs'k 
 [Akymenko 10', Loktionov 90+2', Batjushyn 90+3']                     Att: 1,000
FC Odesa                    1-3 Obolon Kyiv 
 [Kalitov 58'; Vorobej 23', Pyshchur 52'pen, Duraj 81']               Att: 400
MFC Mykolajiv               0-0 Bukovyna Chernivtsi                   Att: 1,750
Dynamo-2 Kyiv               1-3 FC Poltava
 [Korkishko 84; Ivashko 20', 25', Siryk 86'pen]                       Att: 300
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-0 Tytan Armjans'k                       Att: 1,200
Helios Kharkiv              0-0 Zirka Kirovohrad                      Att: 700
FC Sevastopol'              1-0 Avanhard Kramators'k 
 [Lewandowski 85']                                                    Att: 5,683
FC Oleksandrija             2-1 Olimpik Donets'k
 [Banada 31', Cherednichenko 47'pen; Doroshenko 45']                  Att: 2,950

Round 9 [5 Sep]

Stal' Alchevs'k             0-1 MFC Mykolajiv 
 [Semenyna 38']                                                       Att: 2,000
[6 Sep]
Zirka Kirovohrad            4-1 FC Odesa 
 [Halenko 3', 18', Osadchyj 55', Poroshyn 58']                        Att: 2,350
Olimpik Donets'k            0-0 Helios Kharkiv                        Att: 600
Avanhard Kramators'k        0-0 FC Oleksandrija                       Att: 3,200
Bukovyna Chernivtsi         2-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Platon 28, 58'; Zejnalov 88']                                       Att: 2,200
Tytan Armjans'k             0-1 Arsenal Bila Tserkva 
 [Leonov 33']                                                         Att: 750 
FC Poltava                  0-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka            Att: 1,500
FC Sumy                     1-0 FC Sevastopol' 
 [Morozov 41']                                                        Att: 7,830
[31 Oct]
Obolon Kyiv                 1-2 Dynamo-2 Kyiv
 [Pyshchur 14'; Korkishko 8', 17']                                    Att: 1,000

Round 10 [12 Sep]

MFC Mykolajiv               0-2 Tytan Armjans'k
 [Subochev 69', Prokopchenko 76']                                     Att: 1,400
Krymteplytsja Molodizhne    1-3 Stal' Alchevs'k
 [Mel'nyk 17'; Akymenko 81', Loktionov 83'pen, Batjushyn 90'pen]      Att: 800
FC Sevastopol'              3-0 Bukovyna Chernivtsi
 [Karnoza 25', Lewandowski 37', Tanchyk 42']                          Att: 5,563
FC Oleksandrija             2-0 FC Sumy
 [Shevchenko 70', Poljarus 74']                                       Att: 2,700
Olimpik Donets'k            0-2 Avanhard Kramators'k
 [Savin 55'og, Malysh 82']                                            Att: 500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-0 Obolon Kyiv                           Att: 1,500
Arsenal Bila Tserkva        1-4 FC Poltava                                  
 [Leonov 71'pen; Odyntsov 36', Skeps'kyj 40'pen, Kozozir 50', 
  Stepanyshyn 80']                                                    Att: 550
Helios Kharkiv              3-0 FC Odesa
 [Raskov 9', 17', Kandaurov 88']                                      Att: 500
[13 Sep]
Dynamo-2 Kyiv               1-2 Zirka Kirovohrad
 [Hemeha 50'; Ivanov 71', Bushman 90+5']                              Att: 150 

Round 11 [17 Sep] 

Avanhard Kramators'k        1-0 Helios Kharkiv 
 [Koz'ban 82']                                                        Att: 2,000
Tytan Armjans'k             2-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Hajdash 6', Subochev 86'; Tymchenko 41']                            Att: 850
FC Poltava                  5-0 MFC Mykolajiv 
 [Ivashko 22', 88', 90+2', Skeps'kyj 44'pen, Kucherenko 76']          Att: 1,300
FC Odesa                    1-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Malin 82']                                                          Att: 500
Obolon Kyiv                 1-0 Arsenal Bila Tserkva 
 [Kochura 2']                                                         Att: 1,500
FC Sumy                     0-0 Olimpik Donets'k                      Att:10,300
Stal' Alchevs'k             2-2 FC Sevastopol' 
 [Batjushyn 10'pen, Stepanjuk 74'; Kuznetsov 73', Malinovs'kyj 85']   Att: 3,200
[18 Sep]
Bukovyna Chernivtsi         1-1 FC Oleksandrija 
 [Platon 43'; Shevchenko 10']                                         Att: 2,000
Zirka Kirovohrad            1-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Rudnyts'kyj 71'pen]                                                 Att: 1,700

Round 12 [29 Sep]   

Olimpik Donets'k            2-0 Bukovyna Chernivtsi 
 [Sharif 3', 83']                                                     Att: 500
Avanhard Kramators'k        1-1 FC Sumy 
 [Skarlosh 27'; Masalov 39']                                          Att: 3,300
MFC Mykolajiv               1-1 Obolon Kyiv
 [Koval'ov 47'; Zaxarevych 36']                                       Att: 1,050  
Arsenal Bila Tserkva        1-2 Zirka Kirovohrad 
 [Sheptyts'kyj 23'; Rudnyts'kyj 1, 84'pen]                            Att: 800 
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  1-0 FC Odesa 
 [Svitlychnyj 82']                                                    Att: 1,500
Helios Kharkiv              2-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Xudobjak 17', Batal's'kyj 90+3']                                    Att: 500
Krymteplytsja Molodizhne    1-1 FC Poltava  
 [Svyrydov 89'; Bessalov 9']                                          Att: 1,000
FC Sevastopol'              2-1 Tytan Armjans'k 
 [Danishevs'kyj 21'; Kuznetsov 90+5'; Smal'ko 37']                    Att: 5,563
FC Oleksandrija             1-0 Stal' Alchevs'k 
 [Zaporozhan 36']                                                     Att: 4,500

Round 13 [5 Oct]

Zirka Kirovohrad            0-1 MFC Mykolajiv 
 [Davydov, O. 89']                                                    Att: 1,800
Dynamo-2 Kyiv               0-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Radionov 25', Jarovenko 30']                                        Att: 700
FC Odesa                    1-0 Arsenal Bila Tserkva 
 [Parxomenko 85']                                                     Att: 300
FC Poltava                  1-2 FC Sevastopol' 
 [Skeps'kyj 90+5'pen; Karnoza 3', 32']                                Att: 1,200
Tytan Armjans'k             0-0 FC Oleksandrija                       Att: 850
Stal' Alchevs'k             1-0 Olimpik Donets'k 
 [Mishchenko 13']                                                     Att: 1,500
FC Sumy                     0-0 Helios Kharkiv                        Att: 6,800
Obolon Kyiv                 1-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Vorobej 87'; Memeshev 77']                                          Att: 3,200
[6 Oct]
Bukovyna Chernivtsi         1-1 Avanhard Kramators'k 
 [Platon 90+1'; Koz'ban 7']                                           Att: 1,500

Round 14  [10 Oct] 

MFC Mykolajiv               4-2 FC Odesa 
 [Koval'ov 13', Bobal' 41', Lishchuk 79', 84'; Kablash 1', 
  Hostjev 23']                                                        Att: 1,520
Olimpik Donets'k            0-2 Tytan Armjans'k 
 [Prokopchenko 75'pen, Pokosenko 89']                                 Att: 300
Avanhard Kramators'k        0-2 Stal' Alchevs'k     
 [Batjushyn 7', Loktionov 90+1']                                      Att: 2,100
FC Sumy                     2-1 Bukovyna Chernivtsi 
 [Ozjun 39', Mel'nyk, I. 44'; Platon 88']                             Att: 4,100
Arsenal Bila Tserkva        1-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Lebedynets' 4']                                                     Att: 1,400
Helios Kharkiv              0-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Daudov 37']                                                         Att: 500
Krymteplytsja Molodizhne    0-2 Zirka Kirovohrad 
 [Ivanov 56', Osadchyj 65']                                           Att: 1,000
FC Oleksandrija             2-1 FC Poltava
 [Shevchenko 7', Staren'kyj 90+4'; Bidnenko 26']                      Att: 2,800
FC Sevastopol'              2-0 Obolon Kyiv 
 [Tanchyk 47', Kuznetsov 86'pen]                                      Att: 5,563

Round 15 [15 Oct]

Bukovyna Chernivtsi         1-1 Helios Kharkiv 
 [Platon 17'; Nalyhach 6']                                            Att: 900
Stal' Alchevs'k             3-1 FC Sumy 
 [Stepanjuk 68', Sikors'kyj 69', Loktionov 90+5'; Kamertsel' 85']     Att: 1,800
Tytan Armjans'k             1-3 Avanhard Kramators'k 
 [Subochev 41'; Skarlosh 16', Shvydkyj 38', Sobko 42']                Att: 600
FC Poltava                  1-0 Olimpik Donets'k 
 [Odyntsov 90']                                                       Att: 1,500
Obolon Kyiv                 1-3 FC Oleksandrija 
 [Pyshchur 8'; Shevchenko 10', Lupashko 45'og, Myxal'ov 90+3']        Att: 1,000
Zirka Kirovohrad            1-1 FC Sevastopol' 
 [Halenko 77'; Danishevs'kyj 22']                                     Att: 1,600
FC Odesa                    0-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Mel'nyk 11', Tymchenko 60']                                         Att: 500
Dynamo-2 Kyiv               1-2 MFC Mykolajiv 
 [Israilov 49'; Bobal' 6'pen, 45']                                    Att: 250
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-0 Arsenal Bila Tserkva                  Att: 1,200

Round 16 [19 Oct]

Bukovyna Chernivtsi         3-0 Stal' Alchevs'k 
 [Donets' 26', Jatlenko 47', Makovijchuk 90+2']                       Att: 1,200
[20 Oct]
Olimpik Donets'k            1-1 Obolon Kyiv 
 [Hrybanov 53'; Pyshchur 17']                                         Att: 300
Avanhard Kramators'k        0-1 FC Poltava 
 [Vizaver 55'og]                                                      Att: 3,400
MFC Mykolajiv               0-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [R.Poltavets' 45+2', Artjux 76']                                     Att: 2,800
FC Oleksandrija             1-1 Zirka Kirovohrad 
 [Cherednichenko 41'pen; Shavrin 69']                                 Att: 4,200
FC Sumy                     0-0 Tytan Armjans'k                       Att: 4,100
Helios Kharkiv              0-0 Arsenal Bila Tserkva                  Att: 200
Krymteplytsja Molodizhne    3-1 Dynamo-2 Kyiv 
 [Svyrydov 25', Tymchenko 54', Zejnalov 70'; Favorov 69']             Att: 500
[21 Oct]
FC Sevastopol'              6-0 FC Odesa 
 [Karnoza 5', Kuznetsov 11', 78', Danishevs'kyj 41', Tanchyk 57', 72']Att: 5,576

Round 17 [26 Oct]

Obolon Kyiv                 1-1 Avanhard Kramators'k 
 [Duraj 87'; Koz'ban 68']                                             Att: 2,200
Dynamo-2 Kyiv               2-4 FC Sevastopol' 
 [Luxtanov 28', Korkishko 89'pen; Kuznetsov 11', 30', 58', 61']       Att: 700
FC Odesa                    0-1 FC Oleksandrija 
 [Kicha 41']                                                          Att: 300
[27 Oct]
FC Poltava                  1-1 FC Sumy 
 [Ivashko 12'; Jesyp 52']                                             Att: 1,000  
Tytan Armjans'k             1-3 Bukovyna Chernivtsi 
 [Hajdash 71'; Platon 24', Savin 57', Santrapyns'kyx 89']             Att: 300
Zirka Kirovohrad            1-2 Olimpik Donets'k 
 [Njemchaninov 32'; Hrybanov 23', Kovalevs'kyj 89']                   Att: 850
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  1-0 Krymteplytsja Molodizhne
 [Artjux 69']                                                         Att: 1,300
Arsenal Bila Tserkva        1-3 MFC Mykolajiv
 [Leonov 39'pen; Semenyna 15', Tarasenko 49', Volkov, D. 72']         Att: 350 
Stal' Alchevs'k             1-1 Helios Kharkiv 
 [Batjushyn 90+2'; Raskov 88']                                        Att: 1,500

Round 18  [2 Nov]  
                                                                      
FC Odesa                    0-4 Olimpik Donets'k  
 [Hrybanov 19', 84', Kovalevs'kyj 57', Levyha 58']                    Att: 500  
[3 Nov]
Helios Kharkiv              2-2 MFC Mykolajiv  
 [Borzenko 29', Herasymets' 65; Koval'ov 51', Holenkov 84']           Att: 300
Arsenal Bila Tserkva        1-3 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Rybkovs'kyj 34'; Karamushka 28', Antonjuk 58'og, Symonchuk 64']     Att: 500
FC Poltava                  2-3 Bukovyna Chernivtsi    
 [Skeps'kyj 24'pen, Ivashko 87'pen; Santrapyns'kyx 6'pen, Ablitarov 34',
  Platon 57'pen]                                                      Att: 1,100
Tytan Armjans'k             1-2 Stal' Alchevs'k  
 [Prokopchenko 32'; Loktionov 47', 48']                               Att: 350
[4 Nov]
Obolon Kyiv                 1-0 FC Sumy 
 [Vorobej 30']                                                        Att: 2,000
Zirka Kirovohrad            1-1 Avanhard Kramators'k  
 [Halenko 51'; Sobko 23']                                             Att: 1,520
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  2-1 FC Sevastopol' 
 [Jarovenko 2', R.Poltavets' 45'; Tanchyk 53']                        Att: 1,300
[5 Nov]
Dynamo-2 Kyiv               1-2 FC Oleksandrija          
 [Basov 15'og; Basov 53', Hrytsuk 72']                                Att: 600

Round 19 [9 Nov]   

FC Sevastopol'              3-0 Arsenal Bila Tserkva
 [Lewandowski 4', Karnoza 22', Kuznetsov 37']                         Att: 5,823
FC Sumy                     1-0 Zirka Kirovohrad
 [Mel'nyk, I. 11']                                                    Att: 2,100
Olimpik Donets'k            1-0 Dynamo-2 Kyiv     
 [Hel'zin 61'pen]                                                     Att: 400
[10 Nov]
Avanhard Kramators'k        4-0 FC Odesa    
 [Sobko 31', 89', Shvydkyj 41', Pidnebennoj 78'pen]                   Att: 1,500
Tytan Armjans'k             1-0 Helios Kharkiv    
 [Kadymjam 63']                                                       Att: 450
Stal' Alchevs'k             3-3 FC Poltava                                                                 
 [Akymenko 10', Stepanjuk 30', Okana-Stazi 84'pen; Ivashko 24', 
  Kucherenko 54', Skeps'kyj 63']                                      Att: 1,500
FC Oleksandrija             1-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Shevchenko 69'; Bojaryntsev 39']                                    Att: 3,100          
Krymteplytsja Molodizhne    2-0 MFC Mykolajiv         
 [Svyrydov 58', Dytjat'jev 67']                                       Att: 1,000  
+Bukovyna Chernivtsi        3-0 Obolon Kyiv                
+FFU award a 3-0 technical victory to Bukovyna as Obolon did not appear for 
 their scheduled match

Round 20 [16 Nov]

Obolon Kyiv                 2-3 Stal' Alchevs'k 
 [Mjakushka 40',  Kochura 41'; Akymenko 68', Loktionov 81', 
  Stepanjuk 83']                                                      Att: 500
[17 Nov]  
Helios Kharkiv              2-0 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Borzenko 2', Raskov 80']                                            Att: 200
Arsenal Bila Tserkva        1-4 FC Oleksandrija 
 [Pronevych 87'; Staren'kyj 12', Shevchenko 38', 45', 
  Cherednicheko 90']                                                  Att: 700
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  3-0 Olimpik Donets'k
 [Bojarynysev 50', Yarovenko 72', Savanchuk 90+3']                    Att: 2,400
FC Odesa                    1-3 FC Sumy  
 [Kalitov 40'; Volchkov 6'og, Mel'nyk, I. 14', Kamertsel' 38']        Att: 150
Zirka Kirovohrad            3-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Ivanov 20', Shavrin 24', Nasibulin 77'; Platon 29']                 Att: 1,000   
FC Poltava                  0-1 Tytan Armjans'k    
 [Hajdash 25']                                                        Att: 1,000
[Nov 18]
Dynamo-2 Kyiv               0-2 Avanhard Kramators'k
 [Sobko 40', Koz'ban 57']                                             Att: 70
MFC Mykolajiv               0-3 FC Sevastopol'           

Round 21 [23 Nov]

Olimpik Donets'k            4-1 Arsenal Bila Tserkva
 [Volkov, O. 57', Hel'zin 61', Levyha 74', Sharif 90'; Aleksanov 75'] Att: 200
Stal' Alchevs'k             3-1 Zirka Kirovohrad   
 [Loktionov 2', Batjushyn 55', Okana-Stazi 79'; Shavrin 5']           Att: 1,500
[24 Nov]
Avanhard Kramators'k        0-0 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka            Att: 2,820
FC Poltava                  0-0 Helios Kharkiv                        Att: 500
Tytan Armjans'k             3-0 Obolon Kyiv  
 [Hajdash 27', Subochev 39', Muxovykov 88']                           Att: 400
Bukovyna Chernivtsi         1-0 FC Odesa      
 [Platon 56'pen]                                                      Att: 1,500
FC Sumy                     1-1 Dynamo-2 Kyiv 
 [Jesyp 23'; Korkishko 19']                                           Att: 2,050
FC Oleksandrija             1-1 MFC Mykolajiv             
 [Poljarus 23'; Berko 62']                                            Att: 3,270
FC Sevastopol'              5-2 Krymteplytsja Molodizhne
 [Kuznetsov 1', 34', 55', Lewandowski 16', Voronin 77'; 
  Zejnalov 49', 87'pen]                                               Att: 5,863

Winter Break
Obolon withdrew during the winter break

Round 22  [23 Mar]

Krymteplytsja Molodizhne    0-0 FC Oleksandrija                       Att: 700
[24 Mar]
FC Odesa                    1-2 Stal' Alchevs'k   
 [Malin 68'; Stepaniuk 48', Postupalenko 79']                         Att: 400
Obolon Kyiv                 -:+ FC Poltava              
[31 Mar]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  1-0 FC Sumy    
 [Zajchuk 48']                                                        Att: 2,800
[9 Apr]
Dynamo-2 Kyiv               1-1 Bukovyna Chernivtsi     
 [Suarez 7'; Novotrjasov 36']                                         Att: 250
[17 Apr]
Zirka Kirovohrad            1-1 Tytan Armjans'k   
 [Nasibulin 19'; Pokosenko 90']                                       Att: 1,750  
[15 May] 
MFC Mykolajiv               2-0 Olimpik Donets'k 
 [Holenkov 30', Koval'ov 71']                                         Att: 7,200
Arsenal Bila Tserkva        0-4 Avanhard Kramators'k   
 [Koz'ban 39'pen, 56', Shvydkyj 41', Sharko 75']                      Att: 400
[16 May]
Helios Kharkiv              1-0 FC Sevastopol'   
 [Raskov 69']                                                         Att: 800

Round 23 [29 Mar]    

FC Oleksandrija             1-4 FC Sevastopol'   
 [Shevchenko 31'; Kozhanov 20', Kovpak 56', 72', Zhabokryts'kyj 85']  Att: 4,500
[30 Mar]
Olimpik Donets'k            0-3 Krymteplytsja Molodizhne   
 [Memeshev 33', Palahnjuk 73', Osmanov 86']                           Att: 550
FC Poltava                  1-0 Zirka Kirovohrad  
 [Zelenevych 43']                                                     Att: 500 
Tytan Armjans'k             1-0 FC Odesa         
 [Klimentovs'kyj 2']                                                  Att: 700
Obolon Kyiv                 -:+ Helios Kharkiv    
[17 Apr]
FC Sumy                     3-1 Arsenal Bila Tserkva   
 [Jesyp 29', 45', 56'; Rafal's'kyj 40']                               Att: 5,550    
[23 Apr]
Avanhard Kramators'k        0-1 MFC Mykolajiv 
 [Kucherenko 90+3']                                                   Att: 1,500
Stal' Alchevs'k             4-0 Dynamo-2 Kyiv              
 [Stepanjuk 8', Akymenko 14', Leonov 39', Okana-Stazi 86']            Att: 2,200
[16 May]
Bukovyna Chernivtsi         2-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Alan 81', Platon 90+1'; Levyha 87']                                 Att: 2,700
 
Round 24 [5 Apr]  

FC Sevastopol'              3-0 Olimpik Donets'k    
 [Karavajev 65', 90+3'; Tkachyov 90']                                 Att: 5,800
Arsenal Bila Tserkva        3-4 Bukovyna Chernivtsi  
 [Petruk 18', Spychka 37', 51'pen; Platon 42'pen, 55'pen, 61']        Att: 200
Dynamo-2 Kyiv               1-3 Tytan Armjans'k  
 [Varankov 77'; Prokopchenko 3'pen, 55', 68']                         Att: 250
[6 Apr]
FC Odesa                    1-0 FC Poltava     
 [Parxomenko 57']                                                     Att: 350
Krymteplytsja Molodizhne    0-1 Avanhard Kramators'k 
 [Kyselevs'kyj 54']                                                   Att: 2,500
MFC Mykolajiv               1-0 FC Sumy     
 [Hudzikevych 85'pen]                                                 Att: 6,800
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  1-2 Stal' Alchevs'k  
 [Radionov 90+1'; Leonov 48', Okana-Stazi 65']                        Att: 2,700
[7 Apr]
Helios Kharkiv              2-0 FC Oleksandrija      
 [Herasymets' 40'pen, Kravchenko, A. 53']                             Att: 1,200
Zirka Kirovohrad            -:+ Obolon Kyiv          

Round 25 [12 Apr]    

Avanhard Kramators'k        0-1 FC Sevastopol' 
 [Tkachyov 49']                                                       Att: 2,500
[13 Apr]
Bukovyna Chernivtsi         4-0 MFC Mykolajiv  
 [Sibirjakov 21', Savin 29', 62', Kerchu 48'pen]                      Att: 2,030
FC Sumy                     1-0 Krymteplytsja Molodizhne   
 [Mel'nyk, I. 55']                                                    Att: 3,100
Olimpik Donets'k            1-4 FC Oleksandrija    
 [Kas'kov 70'; Zaporozhan 11', Kolomojets' 42', Hrytsuk 50', 61']     Att: 300
FC Poltava                  1-1 Dynamo-2 Kyiv    
 [Ivashko 73'; Varankov 82']                                          Att: 1,000
Tytan Armjans'k             3-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  
 [Muxovykov 28', Kravchenko 62', Zhyhalov 68; R.Poltavets' 90+1'pen,
 Radionov 90+3']                                                      Att: 620
Zirka Kirovohrad            1-0 Helios Kharkiv
 [Halenko 70']                                                        Att: 1,750
[14 Apr]
Stal' Alchevs'k             2-0 Arsenal Bila Tserkva   
 [Stepanjuk 52', Okana-Stazi 71']                                     Att: 2,600
Obolon Kyiv                 -:+ FC Odesa                    

Round 26 [April 19]    

MFC Mykolajiv               3-2 Stal' Alchevs'k   
 [Kucherenko, S. 15'pen, Kablash 57', Chornij 80'; Akymenko 6', 
  Stepanjuk 61']                                                      Att: 7,200
FC Oleksandrija             2-1 Avanhard Kramators'k  
 [Hrytsuk 13'pen, Kolomojets' 90+5'; Sobko 90+2']                     Att: 2,800
Krymteplytsja Molodizhne    0-0 Bukovyna Chernivtsi                   Att: 1,000
[20 Apr]
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  2-2 FC Poltava 
 [Svitlychnyj 9', R.Poltavets' 60'; Ivashko 23'pen, Mykuljak 75']     Att: 3,200
Helios Kharkiv              1-2 Olimpik Donets'k  
 [Herasymets' 4'; Aleksanov 45', Hryshko 69']                         Att: 350
[21 Apr]
FC Sevastopol'              5-1 FC Sumy 
 [Zhabokryts'kyj 10', 57', Karnoza 47'pen, Kovpak 72', Dulaj 90+3';
  Daudov 84']                                                         Att: 5,800
Arsenal Bila Tserkva        1-1 Tytan Armjans'k 
 [Efimenko 60'; Pokosenko 71']                                        Att: 100
FC Odesa                    0-3 Zirka Kirovohrad   
 [Nasibulin 14', 80', Halenko 16']                                    Att: 450
Dynamo-2 Kyiv               +:- Obolon Kyiv           

Round 27 [April 26]   

Bukovyna Chernivtsi         1-1 FC Sevastopol' 
 [Novotrjasov 45+2'; Tkachyov 69']                                    Att: 3,500
[27 Apr]
Tytan Armjans'k             2-2 MFC Mykolajiv    
 [Nudnyj 13', 82'; Kablash 46', Chuchman 87']                         Att: 850                                   
Stal' Alchevs'k             4-0 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Okana-Stazi 16'pen, Akymenko 27', Leonov 29', Hrytsaj 44']          Att: 2,900
FC Sumy                     2-1 FC Oleksandrija    
 [Daudov 32', 87'pen; Basov 42']                                      Att: 4,500
Avanhard Kramators'k        1-0 Olimpik Donets'k      
 [Shvets' 6']                                                         Att: 2,500
Zirka Kirovohrad            2-2 Dynamo-2 Kyiv 
 [Halenko 19', Shavrin 69'pen; Luxtanov 39', Medyns'kyj 62']          Att: 3,300
FC Poltava                  0-0 Arsenal Bila Tserkva                  Att: 1,000
FC Odesa                    3-2 Helios Kharkiv  
 [Balabanov 18'pen, Malin 52', Pitsyk 80; Davydov, S. 53', 
  Kravchenko, A. 76']                                                 Att: 200
Obolon Kyiv                 -:+ Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  

Round 28   [2 May]

Helios Kharkiv              2-2 Avanhard Kramators'k 
 [Davydov, S. 28', Koval'ov 40'og; Shvydkyj 17', Malysh 34']          Att: 500
Olimpik Donets'k            1-0 FC Sumy     
 [Volkov 81']                                                         Att: 400
FC Oleksandrija             0-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Savin 54']                                                          Att: 3,200
FC Sevastopol'              2-0 Stal' Alchevs'k  
 [Kuznetsov 38'pen, Zhabokryts'kyj 64']                               Att: 5,576
Krymteplytsja Molodizhne    0-3 Tytan Armjans'k  
 [Nudnyj 7', Kravchenko, S. 54', Prokopchenko 60']                    Att: 1,000
MFC Mykolajiv               0-0 FC Poltava                            Att: 9,500
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-1 Zirka Kirovohrad  
 [Shavrin 34']                                                        Att: 2,700
Dynamo-2 Kyiv               3-0 FC Odesa  
 [Israilov 58', 73', Medyns'kyj 89']                                  Att: 200
Arsenal Bila Tserkva        +:- Obolon Kyiv          

Round 29 [7 May]  

FC Poltava                  1-1 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Huridinov 22'; Memeshev 55']                                        Att: 600
Stal' Alchevs'k             2-4 FC Oleksandrija  
 [Okana-Stazi 32', Mishchenko 81'; Shevchenko 20', 45+1', Hrytsuk 78'pen
  Poljarus 85']                                                       Att: 3,500
Bukovyna Chernivtsi         0-1 Olimpik Donets'k  
 [Sytnik 26']                                                         Att: 4,000
FC Sumy                     2-0 Avanhard Kramators'k 
 [Rybkovs'kyj 17', Daudov 68']                                        Att: 4,200   
FC Odesa                    0-1 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Artjux 64']                                                         Att: 500 
Zirka Kirovohrad            6-2 Arsenal Bila Tserkva 
 [Njemchaninov 33', Halenko 57', Nasibulin 58', 90+3', Kochura 62',
  Rudnyts'kyj 72'pen; Stepankov 80', 87']                             Att: 2,000
Dynamo-2 Kyiv               0-2 Helios Kharkiv 
 [Lozovyj 4', Raskov 15']                                             Att: 150
Obolon Kyiv                 -:+ MFC Mykolajiv  
[29 May]
Tytan Armjans'k             1-1 FC Sevastopol'            
 [Prokopchenko 63'pen; Tkachyov 11']                                  Att: 1,900

Round 30 [11 May]   

MFC Mykolajiv               2-2 Zirka Kirovohrad 
 [Holenkov 20', Chuchman 68'; Burdijan 30', Shavrin 44']              Att: 6,200
Arsenal Bila Tserkva        1-3 FC Odesa   
 [Spychka 79; Stepanyshyn 3', 24', Pitsyk 85']                        Att: 450
Avanhard Kramators'k        1-0 Bukovyna Chernivtsi 
 [Shvets' 80']                                                        Att: 1,500
Olimpik Donets'k            0-1 Stal' Alchevs'k                       
 [Okana-Stazi 11']                                                    Att: 400
[12 May] 
FC Oleksandrija             0-3 Tytan Armjans'k
 [Kravchenko, S. 47', Zhyhalov 85', Nudnyj 90+2'pen]                  Att: 1,900   
FC Sevastopol'              3-0 FC Poltava 
 [Tkachov 8', 61', Karavajev 54']                                     Att: 5,576
Helios Kharkiv              0-1 FC Sumy    
 [Kamertsel' 87'pen]                                                  Att: 600
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-1 Dynamo-2 Kyiv    
 [Medyns'kyj 68']                                                     Att: 2,500
Krymteplytsja Molodizhne    +:- Obolon Kyiv      

Round 31 [18 May]

FC Odesa                    1-2 MFC Mykolajiv       
 [Shestakov 54'; Berko 59', 74']                                      Att: 500
[19 May]
FC Poltava                  1-0 FC Oleksandrija 
 [Luhachov 11']                                                       Att: 1,200
Tytan Armjans'k             2-0 Olimpik Donets'k    
 [Prokopchenko 17', Kravchenko, S. 32']                               Att: 750 
Zirka Kirovohrad            1-1 Krymteplytsja Molodizhne 
 [Horbanenko 18', Colntsev 22']                                       Att: 2,500
Stal' Alchevs'k             2-1 Avanhard Kramators'k     
 [Leonov 47', Akymenko 69'; Koz'ban 9']                               Att: 2,000
Dynamo-2 Kyiv               1-0 Arsenal Bila Tserkva  
 [Varankov 64']                                                       Att: 100
[20 May]
Bukovyna Chernivtsi         1-0 FC Sumy
 [Dorosh 29']                                                         Att: 1,000
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  0-2 Helios Kharkiv   
 [Raskov 29', Herasymets' 65']                                        Att: 1,100  
Obolon Kyiv                 -:+ FC Sevastopol'           

Round 32 [25 May]

FC Sevastopol'              2-0 Zirka Kirovohrad  
 [Kozhanov 3', Kuznetsov 29']                                         Att: 5,650
Avanhard Kramators'k        1-0 Tytan Armjans'k     
 [Sobko 18']                                                          Att: 1,500
[26 May]
Olimpik Donets'k            3-0 FC Poltava
 [Volkov 45', Aleksanov 54', Semenyna 66']                            Att: 500
Krymteplytsja Molodizhne    1-1 FC Odesa
 [Palahnjuk 79'; Balabanov 56'pen]                                    Att: 500
MFC Mykolajiv               2-0 Dynamo-2 Kyiv 
 [Kucherenko, S. 33'pen; Berko 68']                                   Att:12,000 
Arsenal Bila Tserkva        1-5 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
 [Morozov 90+2'; Jarovenko 56', Vajda 68', R.Poltavets' 70', 88', 
  Levyha 78']                                                         Att: 220  
Helios Kharkiv              0-2 Bukovyna Chernivtsi 
 [Platon 16', Kerchu 60'pen]                                          Att: 300
FC Sumy                     2-0 Stal' Alchevs'k  
 [Masalov 12', Mel'nyk, I. 22']                                       Att: 5,200
FC Oleksandrija             +:- Obolon Kyiv               

Round 33 [31 May]   

Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka  3-1 MFC Mykolajiv   
 [Levyha 33', Xovbosha 36', Radionov 87'; Kucherenko, S. 45+1']       Att: 1,200
[1 Jun]
Dynamo-2 Kyiv               2-1 Krymteplytsja Molodizhne
 [Israilov 15', Hemeha 33'; Dnistrjan 2']                             Att: 250
FC Odesa                    0-1 FC Sevastopol'
 [Zhabokryts'kyj 65']                                                 Att: 500
Zirka Kirovohrad            1-4 FC Oleksandrija 
 [Horbanenko 24'; Pichkur 2', Shevchenko 22', Kicha 32', 85']         Att: 5,500
Stal' Alchevs'k             1-1 Bukovyna Chernivtsi     
 [Hrytsaj 79'; Kerchu 45+1'pen]                                       Att: 1,500
Arsenal Bila Tserkva        0-3 Helios Kharkiv 
 [Herasymets' 36', 81', Nalyhach 65']                                 Att: 150
[2 Jun]
FC Poltava                  1-0 Avanhard Kramators'k 
 [Datsenko 72']                                                       Att: 300
Tytan Armjans'k             2-2 FC Sumy  
 [Kravchenko, S. 40', Prokopchenko 45+5; Lebedenko 25', 
  Buhajov 90+5']                                                      Att: 750
Obolon Kyiv                 -:+ Olimpik Donets'k  

Round 34 [7 Jun]  

MFC Mykolajiv               8-0 Arsenal Bila Tserkva  
 [Kablas 19', 24', Berko 44', 87', Kucherenko 62', Chornij 70', 90+1',
  Holenkov 88']                                                       Att: 4,200
[8 Jun]
Helios Kharkiv              1-1 Stal' Alchevs'k   
 [Davydov 43'; Batjushyn 90']                                         Att: 300
Bukovyna Chernivtsi         5-2 Tytan Armjans'k    
 [Santrapyns'kyx 6', 51', 81', Semenjuk 34', Platon 39'; 
  Prokopchenko 44', 60'pen]                                           Att: 3,200
FC Sumy                     1-0 FC Poltava 
 [Kovalenko 78']                                                      Att: 4,200
Olimpik Donets'k            4-0 Zirka Kirovohrad
 [Hryshko 24', Volkov 52', Kas'kov 81', Hel'zin 90+2']                Att  600
FC Oleksandrija             4-1 FC Odesa         
 Pichkur 12', Kicha 31', Kolomojets' 59', 79'; Malin 87']             Att: 2,800
FC Sevastopol'              0-0 Dynamo-2 Kyiv                         Att: 5,600
Krymteplytsja Molodizhne    1-2 Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka 
 [Palahnjuk 84'; Bojaryntsev 47', Yermak 87'pen]                      Att: 300
Avanhard Kramators'k        +:- Obolon Kyiv                  

Final Table:

 1.FC Sevastopol' (Sevastopol')         34  22  8  4  71-22  74  Promoted
 2.Stal' (Alchevs'k)                    34  20  6  8  58-35  66
---------------------------------------------------------------
 3.FC Oleksandrija (Oleksandrija)       34  17  9  8  48-35  60  [-]
 4.Bukovyna (Chernivtsi)                34  16 10  8  49-33  58
 5.Naftovyk-Ukrnafta (Okhtyrka)         34  15  9 10  39-31  54
 6.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            34  16  9  9  45-41  54  [-3]  [*2]
 7.Avanhard (Kramators'k)               34  15  8 11  37-26  53  [+]  [*1]
 8.Zirka (Kirovohrad)                   34  14 10 10  46-36  52
 9.FC Sumy (Sumy)                       34  14  8 12  32-35  50  [+]
10.Helios (Kharkiv)                     34  12 13  9  33-21  49
11.Olimpik (Donets'k)                   34  15  4 15  33-37  49
12.Tytan (Armjans'k)                    34  13  9 12  44-40  48 
13.FC Poltava (Poltava)                 34  11 12 11  35-35  45  [+]
14.Krymteplytsja (Molodizhne)           34   9  8 17  30-45  35  [*4]
 - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Dynamo-2 (Kyiv)                      34   8  6 20  31-55  30  Relegation Playoff
16.FC Odesa (Odesa)                     34   7  3 24  21-63  24  Relegation Playoff
---------------------------------------------------------------
17.Obolon (Kyiv)                        34   5  7 22  19-28  22  [-]  [*3]       
18.Arsenal (Bila Tserkva)               34   5  5 24  23-76  20  Relegated

[*1] Prior to the beginning of the Nyva Vinnytsja (finished 13th 2011-12
     season) initially withdrew from the PFL due to insufficient funds. 
     The PFL allowed the team to remain in the PFL but relegated them to
     the Druha Liha. The team withdrew one day before the start of the 2012-13
     season. (July 13, 2012) Avanhard Kramators'k winner of the 2011-12 Druha 
     Liha playoff game was promoted.
[*2] At the start of the season the club was given one month to pay entrance 
     fees and failed to do so and was deducted 3 points. (August 21, 2012)
[*3] Obolon Kyiv withdrew from the competition during the mid winter break
     due to financial mismanagement within the club. (21 February 2013)
[*4] Krymteplytsja Molodizhne withdrew from the PFL after the completion of
     the season. (11 June 2013)


Goalscorers:

Kuznetsov (FC Sevastopol')         18 (3 pen)
Platon (Bukovyna)                  16 (4 pen)
Shevchenko (FC Oleksandrija)       15
Prokopchenko (Tytan)               13 (5 pen)
Halenko (Zirka)                    12
Ivashko (FC Poltava)               12 (2 pen)
Stepanjuk (Stal')                  11
Leonov (Arsenal/Stal')             10 (2 pen)
Loktionov (Stal')                  10 (1 pen)
Akymenko (Stal')                    9
Okana-Stazi (Stal')                 9 (2 pen)
Herasymets' (Helios)                8 (2 pen)
Koz'ban (Avanhard)                  8 (1 pen)
Levyha (Olimpik/Naftovyk-Ukrnafta)  8 (1 pen)
Santrapyns'kyx (Bukovyna)           8 (1 pen)
Tkachyov (FC Sevastopol')           8
Batjushyn (Stal')                   7 (2 pen)
Korkishko (Dynamo-2)                7 (1 pen)
Kravchenko, S. (Tytan)              7
R.Poltavets' (Naftovyk-Ukrnafta)    7 (1 pen)
Raskov (Helios)                     7
Shvydkyj (Avanhard)                 7
Sobko (Avanhard)                    7
Tanchyk (FC Sevastopol')            7
Berko (MFC Mykolajiv)               6
Daudov (Naftovyk-Ukrnafta/FC Sumy)  6 (1 pen)
Jesyp (FC Sumy)                     6
Karnoza (FC Sevastopol')            6 (1 pen)
Nasibulin (Zirka)                   6
Shavrin (Zirka)                     6 (1 pen)
Hrybanov (Olimpik)                  5
Hrytsuk (FC Oleksandrija)           5 (1 pen)
Kablash (FC Odesa/MFC Mykolajiv)    5
Karavajev (FC Sevastopol')          5
Lishchuk (MFC Mykolajiv)            5
Skeps'kyj (FC Poltava)              5 (4 pen)
Zhabokryts'kyj (FC Sevastopol')     5
Aleksanov (Arsenal/Olimpik)         4
Artjux (Naftovyk-Ukrnafta)          4
Bobal' (MFC Mykolajiv)              4 (1 pen)
Bojaryntsev (Naftovyk-Ukrnafta)     4
Davydov, S. (Helios)                4
Hajdash (Tytan)                     4
Hemeha (Dynamo-2)                   4
Holenkov (MFC Mykolajiv)            4
Israilov (Dynamo-2)                 4
Kicha (FC Oleksandrija)             4
Kolomojets' (FC Oleksandrija)       4
Koval'ov (MFC Mykolajiv)            4
Kucherenko (FC Poltava)             4
Lewandowski (FC Sevastopol')        4
Malin (FC Odesa)                    4
Malysh (Avanhard)                   4 (2 pen)
Mel'nyk, I. (FC Sumy)               4
Memeshev (Krymteplytsja)            4
Nudnyj (Tytan)                      4 (1 pen)
Palahnjuk (Krymteplytsja)           4
Pyshchur (Obolon)                   4 (1 pen)
Radionov (Naftovyk-Ukrnafta)        4
Rudnyts'kyj (Zirka)                 4 (3 pen)
Savin (Bukovyna)                    4
Semenyna (MFC Mykolajiv)            4
Sharif (Olimpik)                    4
Skarlosh (Avanhard)                 4 (1 pen)
Subochev (Tytan)                    4
Vorobej (Obolon)                    4
Zejnalov (Krymteplytsja)            4 (1 pen)
Balabanov (FC Odesa)                3 (2 pen)
Chornij (MFC Mykolajiv)             3
Danishevs'kyj (FC Sevastopol')      3
Doroshenko (Olimpik)                3 (1 pen)
Hel'zin (Olimpik)                   3 (1 pen)
Horbanenko (Zirka)                  3
Ivanov (Zirka)                      3
Jarovenko (Naftovyk-Ukrnafta)       3
Kamertsel' (FC Sumy)                3 (1 pen)
Kerchu (Bukovyna)                   3 (3 pen)
Kochura (Obolon/Zirka)              3
Kovpak (FC Sevastopol')             3
Kucherenko, S. (MFC Mykolajiv)      3 (2 pen)
Masalov (FC Sumy)                   3
Medyns'kyj (Dynamo-2)               3
Pitsyk (FC Sumy)                    3 (1 pen)
Pokosenko (Tytan)                   3
Poljarus (FC Oleksandrija)          3
Sikors'kyj (Stal')                  3
Siryk (FC Poltava)                  3 (1 pen)
Spychka (Arsenal)                   3 (1 pen)
Staren'kyj (FC Oleksandrija)        3
Stepanyshyn (FC Poltava)            3
Svyrydov (Krymteplytsja)            3
Temile (Dynamo-2)                   3
Tymchenko (Krymteplytsja)           3
Varankov (Dynamo-2)                 3
Volkov (Olimpik)                    3
Ablitarov (Bukovyna)                2
Basov (FC Oleksandrija)             2
Bidlovs'kyj (Krymteplytsja)         2 (1 pen)
Borzenko (Helios)                   2
Bredun (FC Sevastopol')             2
Cherednichenko (FC Oleksandrija)    2 (2 pen)
Chuchman (MFC Mykolajiv)            2
Donets' (Bukovyna)                  2
Duraj (Obolon)                      2
Hryshko (Olimpik)                   2
Hrytsaj (Stal')                     2
Hudzikevych (MFC Mykolajiv)         2 (1 pen)
Kalitov (FC Odesa)                  2
Kas'kov (Olimpik)                   2
Kovalevs'kyj (Olimpik)              2
Kozhanov (FC Sevastopol')           2
Kravchenko, A. (Helios)             2
Lebedenko (FC Sumy)                 2
Lozovyj (Helios)                    2
Luxtanov (Dynamo-2)                 2
Mel'nyk (Krymteplytsja)             2
Mishchenko (Stal')                  2
Mjakushka (Obolon)                  2
Morozov (FC Sumy/Arsenal)           2
Muxovykov (Tytan)                   2
Nalyhach (Helios)                   2
Njemchaninov (Zirka)                2
Novotrjasov (Bukovyna)              2
Odyntsov (FC Poltava)               2
Osadchyj (Zirka)                    2
Parxomenko (FC Odesa)               2
Pichkur (FC Oleksandrija)           2
Rybkovs'kyj (Arsenal)               2
Samojlenko (Zirka)                  2
Shvets' (Avanhard)                  2
Stepankov (Arsenal)                 2
Suarez (Dynamo-2)                   2
Svitlychnyj (Naftovyk-Ukrnafta)     2
Symonchuk (Krymteplytsja)           2
Tarasenko (Naftovyk-Ukrnafta)       2
Vojnarovs'kyj (Tytan)               2 (2 pen)
Xudobjak (Helios)                   2
Zaporozhan (FC Oleksandrija)        2
Zelenevych (FC Poltava)             2
Zhyhalov (Tytan)                    2

Promotion/Relegation Playoff Matches

Match 1
Leg 1 [12 Jun]   Spartak Stadium, Odesa

FC Odesa               0-2 Nyva Ternopil
 [Baranets', H. 17', Melnyk, I. 60']                                  Att: 300

Leg 2 [16 Jun]

Nyva Ternopil          4-1 FC Odesa
 [Kikot 22', Yavors'kyj 45+2', Danyshchuk 62', Tovkats'kyj 86'; 
  Balabanov 64'pen]                                                   Att: 5,500

FC Odesa lost on aggregate 6-1 and relegated to Second League 
Nyva Ternopil won on aggregate 6-1 and promoted to First League 

Match 2
Leg 1 [12 Jun]  Avanhard Stadium, Rovenky

Shaxtar Sverdlovsk     1-1 Dynamo-2 Kyiv
 [Korobkin 57'pen; Morozenko 77']                                     Att: 500 

Leg 2 [16 Jun]  VV Lobanovsky Stadium, Kyiv

Dynamo-2 Kyiv          1-0 Shaxtar Sverdlovsk
 [Morozenko 44']                                                      Att: 2,300

Dynamo-2 Kyiv won 2-1 on aggregate and remain in First League
Shaxtar Sverdlovsk lost 2-1 on aggregate and remain in Second League



Third Level 2012/13

First Stage | Playoff Stage 

First Stage

Round robin competition in two groups (A & B) to be played in the autumn session.

Hrupa A | Hrupa B

Ukrainian Second League (Druha Liha) Hrupa A
  
Final Table:

 1.Desna (Chernihiv)                    20  14  6  0  35-12  48  Promotion Playoff
 2.Nyva (Ternopil)                      20  11  5  4  29-17  38  Promotion Playoff
 3.FC Ternopil (Ternopil)               20  11  2  7  31-20  35  [+]  [*2]  Promotion Playoff
 4.Slavutych (Cherkassy)                20  10  4  6  26-18  34  Promotion Playoff
 5.Skala (Stryj)                        20   9  6  5  19-15  33  Promotion Playoff
 6.Real Pharm (Juzhne)                  20   8  6  6  23-25  30  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Krystal (Xerson)                     20   6  2 12  23-31  20  Favbet Tournament
 8.Jednist' (Plysky)                    20   5  5 10  17-30  20
 9.Obolon-2 (Kyiv)                      20   5  3 12  21-30  18  [+]  [*1]      
10.Dynamo (Xmel'nyts'kyj)               20   4  5 11  12-22  17  Favbet Tournament
11.SCA Odesa (Odesa)                    20   4  2 14  17-33  14  [+]  [*2] 

[*1] After Obolon Kyiv were relegated from the Premier League the club
     entered their reserve club into the Second League. The club last
     appeared in the Second League in the 2008-09 season.
[*2] PFL granted a license to FC Ternopil and SCA Odesa and admitted them
     into the competition.

Round 1  [14 Jul]

Krystal Xerson        0-1 Obolon-2 Kyiv
 [Iashvili 42']                                                       Att: 1,100
SCA Odesa             4-1 Jednist' Plysky
 [Poljaxov 12', Javors'kyj 23', Havrylenko 51', 79'; Hunchenko 57']   Att: 500
Desna Chernihiv       3-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Kondratjuk 23', Lutsenko 38', Furta 90+4'pen]                       Att: 620
Slavutych Cherkassy   3-0 FC Ternopil
 [Fabunmi 21', Taran 62', Hud 73'pen]                                 Att: 3,100
[Sep 24]
Real Pharm Juzhne     1-1 Skala Stryj
 [Prodan 17'; Tsjutsjura 42']                                         Att: 150

Round 2  [20 Jul]

Krystal Xerson        1-4 Nyva Ternopil 
 [Pylypchuk 64'; Kushka 43', 90+3', Oksenjuk 45+2', Lakusta 90+2']    Att: 650
[21 Jul]
Jednist' Plysky       1-1 Slavutych Cherkassy   
 [Hunchenko 8'; Horkun 45']                                           Att: 1,400
Skala Stryj           2-0 SCA Odesa 
 [Rustamov 34', Dnistryan 63']                                        Att: 600
Dynamo Xmel'nyts'kyj  1-1 Real Pharm Juzhne
 [Djachenko 66'; Kopko 53']                                           Att: 600
[22 Jul]
Obolon-2 Kyiv         1-1 Desna Chernihiv 
 [Tolstjak 12'; Bovtruk 76']                                          Att: 200 

Round 3  [29 Jul]

Desna Chernihiv       3-0 Nyva Ternopil 
 [Furta 66', Brovkin 72', Chepurnenko 82']                            Att: 800
Real Pharm Juzhne     2-1 Obolon-2 Kyiv 
 [Prodan 46', 76'; Pospjelov 60']                                     Att: 100 
SCA Odesa             1-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
 [Javors'kyj 63'pen]                                                  Att: 300
Slavutych Cherkassy   2-1 Skala Stryj 
 [Tarasenko 16', Hud 86'; Basarab 60']                                Att: 400
FC Ternopil           0-2 Jednist' Plysky
 [Sobotjuk 25', Jeroshenko 55']                                       Att: 6,000

Round 4  [03 Aug]

Krystal Xerson        0-2 Desna Chernihiv
 [Kondratjuk 56'pen; Chepurnenko 79']                                 Att: 500
[04 Aug]
Nyva Ternopil         0-1 Real Pharm Juzhne
 [Prodan 78']                                                         Att: 2,100
Skala Stryj           0-2 FC Ternopil
 [Semenets' 38', Bohdanov 50']                                        Att: 800
Dynamo Xmel'nyts'kyj  0-1 Slavutych Cherkassy
 [Hud 60']                                                            Att: 1,100
[05 Aug]
Obolon-2 Kyiv         4-0 SCA Odesa
 [Bondarenko 40', Pospjelov 51', Mjakushka 68', Majdanevych 78']      Att: 150

Round 5  [11 Aug]

SCA Odesa             2-1 Nyva Ternopil 
 [Javors'kyj 21', 33'pen; Kushka 55']                                 Att: 300
Slavutych Cherkassy   2-3 Obolon-2 Kyiv
 [Vajda 63', Datsjuk 70'; Sokurenko 9', Zaxarevych 39', 65']          Att: 3,500
FC Ternopil           1-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Semenets' 7; Rudenko 70']                                           Att: 1,200
Jednist' Plysky       0-0 Skala Stryj                                 Att: 500
Real Pharm Juzhne     3-2 Krystal Xerson
 [Starovyk 45+4'pen, 70', Smishko 75'; Mazurenko 22', Sitalo 67']     Att: 150

Round 6  [17 Aug]

Krystal Xerson        2-2 SCA Odesa  
 [Mazurenko 15', Shcherbyna 75'; Javors'kyj 45+1'pen, Karetnyj 61']   Att: 1,500
Nyva Ternopil         0-0 Slavutych Cherkassy                         Att: 1,200
Dynamo Xmel'nyts'kyj  1-0 Jednist' Plysky
 [Donhauzer 74']                                                      Att: 500
Obolon-2 Kyiv         1-2 FC Ternopil
 [Yakovenko 33'; Chornyj 9', Semenets' 79']                           Att: 50
Desna Chernihiv       1-1 Real Pharm Juzhne 
 [Maljuk 90'; Prodan 70']                                             Att: 900

Round 7  [26 Aug]

FC Ternopil           0-1 Nyva Ternopil
 [Kushka 70'pen]                                                      Att: 4,000
Jednist' Plysky       1-1 Obolon-2 Kyiv 
 [Zhurba 12'; Bondarenko 44']                                         Att: 900
Skala Stryj           1-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Basarab 87'pen; Tymchenko 65'pen]                                   Att: 1,200      
SCA Odesa             0-2 Desna Chernihiv
 [Chernenko 9', Brovkin 79']                                          Att: 300      
Slavutych Cherkassy   3-1 Krystal Xerson
 [Vajda 21', Serhijchuk 52', 69'; Sitalo 78'pen]                      Att: 3,400

Round 8  [31 Aug}

Krystal Xerson        1-2 FC Ternopil
 [Mazurenko 8'; Bohdanov 74', Semenets' 90+1]                         Att: 1,100
[1 Sep]
Desna Chernihiv       2-1 Slavutych Cherkassy
 [Chernenko 43', Kondratjuk 83'pen; Tarasenko 15']                    Att: 1,000
Real Pharm Juzhne     1-3 SCA Odesa  
 [Smishko 55'; Tsynja 27', Babentsov 43', Leonov 90']                 Att: 200
Obolon-2 Kyiv         0-1 Skala Stryj 
 [Tsjutsjura 7']                                                      Att: 200
Nyva Ternopil         0-0 Jednist' Plysky                             Att: 1,100

Round 9 [8 Sep]

Slavutych Cherkassy   2-0 Real Pharm Juzhne
 [Tkachenko 56', Tarasenko 78'pen]                                    Att: 2,800
FC Ternopil           1-2 Desna Chernihiv 
 [Bohdanov 58'; Kondz'olka 12'og, Kondratjuk 18'pen]                  Att: 1,100    
Jednist' Plysky       0-2 Krystal Xerson 
 [Mazurenko 25'pen, Pylypchuk 68']                                    Att: 300
Skala Stryj           1-1 Nyva Ternopil
 [Tsjutsjura 49'; Kabanov 18']                                        Att: 500
Dynamo Xmel'nyts'kyj  0-0 Obolon-2 Kyiv                               Att: 1,100

Round 10 [14 Sep]

Real Pharm Juzhne     2-1 FC Ternopil
 [Starovyk 44', 71'; Kondz'olka 78']                                  Att: 100
[15 Sep]
Nyva Ternopil         3-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
 [Kabanov 55', Shvets' 66', Kushka 67'; Bychkov 18']                  Att: 1,500
Desna Chernihiv       2-1 Jednist' Plysky
 [Kondratjuk 51', Mel'nyk 83'; Sobotnjuk 35']                         Att: 1,000
SCA Odesa             0-3 Slavutych Cherkassy
 [Nikolajchuk 9', Vajda 16', Serhijchuk 35']                          Att: 500
[16 Sep]
Krystal Xerson        0-2 Skala Stryj
 [Tsjutsjura 45', Koval'chuk 82']                                     Att: 1,100

Round 11 [19 Sep]

Obolon-2 Kyiv         2-4 Nyva Ternopil
 [Ivashchenko 16', Kucherenko 17'; Vojtovych 53', Hrebyns'kyj 65',
  Matkevych 76', Lakusta 90']                                         Att: 200
[20 Sep]
Skala Stryj           1-1 Desna Chernihiv 
 [Tsjutsjura 60'; Bryl' 59]                                           Att: 400
Jednist' Plysky       1-1 Real Pharm Juzhne
 [Sikors'kyj 26'; Pidletejchuk 63']                                   Att: 200
Dynamo Xmel'nyts'kyj  1-0 Krystal Xerson 
 [Donhauzer 80']                                                      Att: 200
FC Ternopil           1-1 SCA Odesa  
 [Kozelko 90'; Zhevlakov 20']                                         Att: 1,000

Round 12  [27 Sep]

Dynamo Xmel'nyts'kyj  2-3 Desna Chernihiv
 [Stanenko 1', Kalajda 83'; Chepurnenko 41', Kondratjuk 62'pen,
  Mel'nyk 74']                                                        Att: 400   
[29 Sep]
Obolon-2 Kyiv         0-1 Krystal Xerson  
 [Kryvyj 66']                                                         Att: 100
Jednist' Plysky       2-0 SCA Odesa 
 [Zhurba 66', Bilyj 87']                                              Att: 500
FC Ternopil           3-0 Slavutych Cherkassy
 [Chornyj 25', Kondz'olka 56'pen, Klekot 81']                         Att: 1,500
Skala Stryj           0-0 Real Pharm Juzhne                           Att: 300

Round 13  [2 Oct]

Nyva Ternopil         3-2 Krystal Xerson 
 [Antonjuk 8', Kushka 15', Lakusta 46'; Kryvyj 11', 39']              Att: 2,000
[3 Oct]
Slavutych Cherkassy   0-1 Jednist' Plysky
 [Sikors'kyj 58']                                                     Att: 3,200
SCA Odesa             1-2 Skala Stryj 
 [Zhevlakov 12'; Dnistrjan 62', 64']                                  Att: 200
Real Pharm Juzhne     0-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj                        Att: 200
Desna Chernihiv       2-0 Obolon-2 Kyiv  
 [Kondratjuk 55', Majdanevych 60'og]                                  Att: 700

Round 14  [6 Oct]

Nyva Ternopil         1-1 Desna Chernihiv
 [Kabanov 40'; Voronchenko 41']                                       Att: 2,000
[7 Oct]
Obolon-2 Kyiv         2-3 Real Pharm Juzhne  
 [Iashvili 2', Mjakushka 19'; Rudyj 56', Prodan 74', Starovyk 87'pen] Att: 100
Dynamo Xmel'nyts'kyj  1-0 SCA Odesa        
 [Tymchenko 6']                                                       Att: 500
Skala Stryj           1-0 Slavutych Cherkassy
 [Tsjutsjura 38']                                                     Att: 1,000
Jednist' Plysky       0-4 FC Ternopil         
 [Semenets' 12', Koselko 34', Bohdanov 50', 58']                      Att: 200

Round 15 [13 Oct]

Real Pharm Juzhne     2-0 Nyva Ternopil   
 [Rudyj 45+1', 72']                                                   Att: 50
Desna Chernihiv       1-1 Krystal Xerson   
 [Maljuk 8'; Sitalo 53']                                              Att: 450
Slavutych Cherkassy   1-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Vajda 16']                                                          Att: 1,900
SCA Odesa             0-2 Obolon-2 Kyiv  
 [Pospjelov 77', Shevchuk 83']                                        Att: 20
FC Ternopil           3-0 Skala Stryj
 [Bohdanov 39', Semenets' 49', Poljanchuk 90']                        Att: 1,500

Round 16  [17 Oct]

Krystal Xerson        3-0 Real Pharm Juzhne   
 [Barladym 45+2', Hajdarzhi 79', 90+2']                               Att: 500
Obolon-2 Kyiv         1-0 Slavutych Cherkassy
 [Semenjuk 40']                                                       Att: 100
Dynamo Xmel'nyts'kyj  0-1 FC Ternopil   
 [Kozelko 89']                                                        Att: 150
Skala Stryj           2-0 Jednist' Plysky
 [Tsjutsjura 26', Pryshynivs'kyj 86']                                 Att: 400
Nyva Ternopil         1-0 SCA Odesa  
 [Kabanov 51']                                                        Att: 1,500      

Round 17 [21 Oct]

Slavutych Cherkassy   1-1 Nyva Ternopil  
 [Hud 68'; Antonjuk 8']                                               Att: 3,100
SCA Odesa             0-1 Krystal Xerson 
 [Barladym 88']                                                       Att: 280
Real Pharm Juzhne     0-3 Desna Chernihiv 
 [Chernenko 3', Furta 44', 68']                                       Att: 200
Jednist' Plysky       2-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Bilyj 32', Sikors'kyj 87'; Shymko 9']                               Att: 200
FC Ternopil           1-0 Obolon-2 Kyiv 
 [Semenets' 50']                                                      Att: 2,500

Round 18 [26 Oct]

Desna Chernihiv       1-0 SCA Odesa
 [Chepurnenko 13']                                                    Att: 30
[27 Oct]
Krystal Xerson        1-2 Slavutych Cherkassy  
 [Kryvyj 4'; Belmoxtar 80', Fabunmi 87']                              Att: 650
Nyva Ternopil         2-0 FC Ternopil
 [Vojtovych 45+3'pen, Rjabtsev 90+1']                                 Att: 3,000
Obolon-2 Kyiv         2-4 Jednist' Plysky 
 [Tolstjak 33', Kotenko 65'; Bilyj 9', Hunchenko 35', Hryb 78', 81']  Att: 100
Dynamo Xmel'nyts'kyj  0-1 Skala Stryj 
 [Basarab 88'pen]                                                     Att: 300

Round 19  [3 Nov}

FC Ternopil           4-1 Krystal Xerson 
 [Semenets' 13', Kozelko 23', Poljanchuk 41', 66'; Sitalo 90+1']      Att  1,000           
Slavutych Cherkassy   0-0 Desna Chernihiv                             Att: 1,700
SCA Odesa             0-1 Real Pharm Juzhne
 [Halahan 90+1']                                                      Att: 200
Skala Stryj           1-0 Obolon-2 Kyiv
 [Antoniv 21']                                                        Att: 800
[4 Nov]
Jednist' Plysky       0-2 Nyva Ternopil 
 [Osmanov 44', Kabanov 90+3'pen]                                      Att: 150

Round 20 [9 Nov]

Krystal Xerson        2-0 Jednist' Plysky  
 [Barladym 54', 76']                                                  Att: 350
[10 Nov] 
Real Pharm Juzhne     0-1 Slavutych Cherkassy
 [Tarasenko 19'pen]                                                   Att: 100
Desna Chernihiv       1-0 FC Ternopil
 [Atlasjuk 86'og]                                                     Att: 600
Nyva Ternopil         1-0 Skala Stryj
 [Osmanov 7']                                                         Att: 1,000
Obolon-2 Kyiv         0-2 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Tymchenko 23'pen, Donhauzer 77']                                    Att: 150

Round 21 [17 Nov]

Dynamo Xmel'nyts'kyj  0-1 Nyva Ternopil  
 [Lazoryk 42']                                                        Att: 500
Skala Stryj           1-0 Krystal Xerson
 [Tsjutsjura1 1']                                                     Att: 1,100
Jednist' Plysky       1-2 Desna Chernihiv
 [Hunchenko 20'; Bovtruk 45', Furta 88']                              Att: 300
FC Ternopil           3-1 Real Pharm Juzhne
 [Kondz'olka 28', Semenets' 37', Poljanchuk 90+1'; Il'nyts'kyj 84']   Att: 300
Slavutych Cherkassy   3-2 SCA Odesa
 [Belmoxtar 17', Tarasenko 85'pen, 90+5'; Zhevlakov 22', Poljaxov 69']Att: 1,100

Round 22 [23 Nov]

Real Pharm Juzhne     3-0 Jednist' Plysky
 [Rudyj 12' 43', Jemel'janov 87']                                     Att: 50 
[24 Nov]
SCA Odesa             1-2 FC Ternopil
 [Javors'kyj 27'; Chornyj 45+3', Poljanchuk 87']                      Att: 50
Desna Chernihiv       2-1 Skala Stryj
 [Bovtruk 58', Furta 85'; Basarab 70']                                Att: 1,000
Krystal Xerson        2-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Sitalo 17'pen, Leonov 88']                                          Att: 400
&Nyva Ternopil        3-0 Obolon-2 Kyiv       
&Obolon-2 management did not send the team to play. PFL Disciplinary
 Committee awards a 3-0 Technical Victory to Nyva.

Final Table:

 1.Desna (Chernihiv)                    20  14  6  0  35-12  48  Promotion Playoff
 2.Nyva (Ternopil)                      20  11  5  4  29-17  38  Promotion Playoff
 3.FC Ternopil (Ternopil)               20  11  2  7  31-20  35  [+]  [*2]  Promotion Playoff
 4.Slavutych (Cherkassy)                20  10  4  6  26-18  34  Promotion Playoff
 5.Skala (Stryj)                        20   9  6  5  19-15  33  Promotion Playoff
 6.Real Pharm (Juzhne)                  20   8  6  6  23-25  30  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Krystal (Xerson)                     20   6  2 12  23-31  20  Favbet Tournament
 8.Jednist' (Plysky)                    20   5  5 10  17-30  20
 9.Obolon-2 (Kyiv)                      20   5  3 12  21-30  18  [+]  [*1]      
10.Dynamo (Xmel'nyts'kyj)               20   4  5 11  12-22  17  Favbet Tournament
11.SCA Odesa (Odesa)                    20   4  2 14  17-33  14  [+]  [*2] 

[*1] After Obolon Kyiv were relegated from the Premier League the club
     entered their reserve club into the Second League. The club last
     appeared in the Second League in the 2008-09 season.
[*2] PFL granted a license to FC Ternopil and SCA Odesa and admitted them
     into the competition.

Ukrainian Second League (Druha Liha) Hrupa B
    
Final Table:

 1.UkrAhroKom (Pryjutivka)              24  15  5  4  38-17  50  [*1]  Promotion Playoff
 2.Shakhtar-3 (Donets'k)                24  15  3  6  57-22  48  Promotion Playoff
 3.Shakhtar (Sverdlovs'k)               24  13  6  5  33-18  45  Promotion Playoff
 4.Poltava-2 (Karlivka)                 24  11 11  2  29-15  44  [+]  [*2]  Promotion Playoff
 5.Kremin' (Kreminchuk)                 24  12  7  5  39-21  43  Promotion Playoff
 6.Myr (Horonostajivka)                 24  13  3  8  37-33  42  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  24  10  7  7  35-26  37  Favbet Tournament
 8.Stal' (Dniprodzerzhins'k)            24  10  3 11  47-30  33  Favbet Tournament
 9.FC Sevastopol-2 (Sevastopol)         24   7  2 15  25-44  23  Favbet Tournament
10.Enerhija (Nova Kaxovka)              24   5  6 13  25-50  21  [*3]  Favbet Tournament
11.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          24   5  3 16  25-50  18  Favbet Tournament
12.Makijivvuhillja (Makijivka)          24   5  2 17  21-58  17  Favbet Tournament
13.Zhemchuzhyna (Yalta)                 24   4  4 16  21-48  13  [-3]  [+]  [*4]  Favbet Tournament

[*1] UkrAhroKom Holovkivka renamed to registered place where stadium is were 
     also moved to Group B due to geographical alignment.
[*2] PFL granted a license to Poltava-2 Karlivka (reserve club of FC Poltava)
     and admitted them into the competition.
[*3] Enerhija Nova Kaxovka were moved to Group B due to geographical alignment.
[*4] PFL granted a license to Zhemchuzhyna Yalta and admitted them into 
     the competition. The club was given one month to pay entrance fees and 
     failed to do so and was deducted 3 points. (August 21, 2012)

Round 1  [13 Jul]
 
FC Sevastopol-2            3-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Voronin 35', Pasjutin 84'pen, Danishevs'kyj 90+6'; Fostjak 3']      Att: 200
[14 Jul]
Stal' Dniprodzerzhins'k    0-1 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Fal'kovs'kyj 6']                                                    Att: 1,500
Kremin' Kreminchuk         0-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Mukovozov 6']                                                       Att: 1,500
Poltava-2 Karlivka         3-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Hrytsenko 27', 29', Marchenko 77'pen]                               Att: 500
Shakhtar Sverdlovs'k       0-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Hololobov 42']                                                      Att: 800
Hirnyk Kryvyj Rih          0-1 Myr Horonostajivka
 [Savchenko 54']                                                      Att: 1,100

Round 2  [21 Jul]
 
Shakhtar-3 Donets'k        5-0 FC Sevastopol-2 
 [Ivanisenja 4', Malyshev 16', Iosha 58', Malinovs'kyj 62',          
  Savchuk 90']                                                        Att: 50
Enerhija Nova Kaxovka      1-1 Poltava-2 Karlivka
 [Hrytsenko 67'og; Hrytsenko 35']                                     Att: 1,500
Myr Horonostajivka         2-1 Kremin' Kreminchuk
 [Dotsenko 67'pen, Onyshchenko 89'; Kunjev 73']                       Att: 1,000 
Zhemchuzhyna Yalta         0-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Dovbun 70']                                                         Att: 3,000
UkrAhroKom Pryjutivka      0-3 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Korobkin 16', Fatij 62', Ponomar, D. 69']                           Att: 500
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-3 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Haranjan 18', Lukashov 26', Chernij 72']                            Att: 300

Round 3  [29 Jul]

Stal' Dniprodzerzhins'k    1-2 Shakhtar-3 Donets'k
 [Haranjan 6'; Bolbat 20', Hlushyts'kyj 34']                          Att: 1,200
Shakhtar Sverdlovs'k       3-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Borsh 70', Taranuxa 80', Hryshyn 90+1']                             Att: 800
Hirnyk Kryvyj Rih          2-1 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Kolomojets' 61', 73'; Fal'kovs'kyj 80'pen]                          Att: 500
Kremin' Kreminchuk         2-0 Zhemchuzhyna Yalta
 [Shevchenko 18'pen, Hordijenko 70']                                  Att: 1,500
Poltava-2 Karlivka         2-3 Myr Horonostajivka
 [Momot 33', Hrebinjuk 86'; Shypa 8', Skots'kyj 29', Dotsenko 50']    Att: 400
Makijivvuhillja Makijivka  2-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Plaxin 29', 53'; Chernjajev 10', Mukovozov 66']                     Att: 150

Round 4  [03 Aug]

FC Sevastopol-2            2-7 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Voronin 34', Danishevs'kyj 89'pen; Kulish 11', 13', 18', 45'pen,
  Alijev 68', Chechelenko 76', 88']                                   Att: 300  
Zhemchuzhyna Yalta         0-2 Poltava-2 Karlivka
 [Marchenko 11'pen, Poljanytsja 63']                                  Att: 200
[04 Aug]
Shakhtar-3 Donets'k        2-1 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Hlushyts'kyj 11', Malinovs'kyj 34; Ponomar, V. 19']                 Att: 100
Myr Horonostajivka         1-1 Makijivvuhillja Makijivka
 [Draholjuk 62'pen; Jemel'janov 7']                                   Att: 800
UkrAhroKom Pryjutivka      1-1 Kremin' Kreminchuk
 [Hrishchenko 34'pen; Slabyshev 32']                                  Att: 500
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-2 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Kolomojets' 28', Pashkovs'kyj 47']                                  Att: 200 

Round 5  [08 Aug]

Shakhtar Sverdlovs'k       1-0 FC Sevastopol-2 
 [Taranuxa 48']                                                       Att: 1,100
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Honcharenko 15'; Malinovs'kyj 35']                                  Att: 300
Kremin' Kreminchuk         2-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Hordijenko 65', Shevchenko 80'pen; Sereda 15']                      Att: 1,400
Poltava-2 Karlivka         0-0 UkrAhroKom Pryjutivka                  Att: 550
Makijivvuhillja Makijivka  3-2 Zhemchuzhyna Yalta
 [Shevchuk 30', Bohdanov 33', Tsyxmejstruk 55'pen; Poval'chuk 8',
  Novak 26']                                                          Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka      1-2 Myr Horonostajivka
 [Ryzhenko 57'; Draholjuk 37'pen, Savchenko 88']                      Att: 2,000

Round 6  [12 Aug]

Shakhtar-3 Donets'k        2-1 Kremin' Kreminchuk
 [Malyshev 57', Bolbat 74'; Barba 7']                                 Att: 50
FC Sevastopol-2            1-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Jevdokymov 90+1'; Honcharenko 21']                                  Att: 200
Zhemchuzhyna Yalta         1-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Shaxov 64'; Ryzhenko 90+2'pen]                                      Att: 500
UkrAhroKom Pryjutivka      2-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Horobets' 41', Batrachenko 83']                                     Att: 450
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-0 Poltava-2 Karlivka                     Att: 250
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-0 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Kulish 38', Haranjan 66']                                           Att: 1,200

Round 7  [17 Aug]

Hirnyk Kryvyj Rih          1-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Kolomojets' 12]                                                     Att: 1,100
[18 Aug]
Kremin' Kreminchuk         3-0 FC Sevastopol-2 
 [Volha 43', Shevchenko 49'pen, Kunjev 61']                           Att: 1,200 
Poltava-2 Karlivka         1-0 Shakhtar-3 Donets'k
 [Hrebinjuk 41']                                                      Att: 500
Makijivvuhillja Makijivka  0-3 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Manasjan 17', Misjalo 33', 75']                                     Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka      0-4 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Hrishchenko 59'pen, Lomko 75', Havras' 90+2', Vdovichenkov 90+3']   Att: 1,100
Myr Horonostajivka         1-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Savchenko 72'; Poval'chuk 48']                                      Att: 1,000

Round 8  [26 Aug]

Shakhtar-3 Donets'k        6-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Malinovs'kyj 45'pen, 47', Bezborod'ko 48', Bahdasarov 57',
  Ivanisenja 70', 83']                                                Att: 100 
FC Sevastopol-2            0-1 Poltava-2 Karlivka
 [Hrytsenko 70']                                                      Att: 150  
Stal' Dniprodzerzhins'k    0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Shevchenko 27'pen]                                                  Att: 1,000 
Shakhtar Sverdlovs'k       1-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Korobkin 6'; Kolomojets' 56']                                       Att: 2,600
UkrAhroKom Pryjutivka      2-1 Myr Horonostajivka
 [Fal'kovs'kyj 24', Vdovichenkov 75'; Draholjuk 28'pen]               Att: 500
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  4-3 Enerhija Nova Kaxovka
 [Misjalo 14', Sereda 40', 68', Panasenko 90'; Ryzhenko 43'pen,
  Mukovozov 52', 58']                                                 Att: 400

Round 9  [1 Sep]

Makijivvuhillja Makijivka  0-1 FC Sevastopol-2 
 [Vlasjuk 53']                                                        Att: 200
Kremin' Kreminchuk         2-0 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Volha 6', Kunjev 78']                                               Att: 1,400
Poltava-2 Karlivka         2-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Kovalenko, Y. 17', Ponomarenko 62'pen; Antipov 6']                  Att: 500
Enerhija Nova Kaxovka      1-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Ryzhenko 50'; Malyshev 25']                                         Att: 1,500
Myr Horonostajivka         2-3 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Draholjuk 7', Savchenko 36'; Misjalo 42', Nychyporuk 67',
  Maznyj 78']                                                         Att: 400
Zhemchuzhyna Yalta         0-2 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Fal'kovs'kyj 35', Lomko 57']                                        Att: 1,000

Round 10 [5 Sep]

Shakhtar-3 Donets'k        2-0 Myr Horonostajivka
 [Malyshev 57', Bolbat 66']                                           Att: 50
FC Sevastopol-2            3-0 Enerhija Nova Kaxovka
 [Nedolja 17', 60', Hevlych 51']                                      Att: 200
Stal' Dniprodzerzhins'k    4-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Javors'kyj 18', Haranjan 69', Ivanov 78', Kulish 90+3']             Att: 1,000
Shakhtar Sverdlovs'k       0-0 Poltava-2 Karlivka                     Att: 1,050
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 Kremin' Kreminchuk
 [Kolomojets' 81'pen; Ivljev 8']                                      Att: 500
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-0 Zhemchuzhyna Yalta
 [Panasenko 86'pen]                                                   Att: 300

Round 11 [09 Sep]

Makijivvuhillja Makijivka  1-2 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Plaxin 6'; Korobkin 51'pen, 56']                                    Att: 100
Enerhija Nova Kaxovka      1-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Masjutkin 86']                                                      Att: 1,000  
Zhemchuzhyna Yalta         1-0 Shakhtar-3 Donets'k
 [Djachuk 90+4']                                                      Att: 550
UkrAhroKom Pryjutivka      3-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Lomko 13', Vdovichenkov 90', Bilousov 90+2']                        Att: 400
Poltava-2 Karlivka         2-2 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Lubenets' 48', Hrytsenko 64'; Kovalenko, I. 38', Buka 52']          Att: 600
Myr Horonostajivka         1-0 FC Sevastopol-2 
 [Savchenko 32']                                                      Att: 700

Round 12 [15 Sep]

Shakhtar-3 Donets'k        1-2 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Tsvyk 35'; Hrishchenko 12'pen, Ponomarenko 15']                     Att: 100
FC Sevastopol-2            2-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Vlasjuk 26', Sechin 90'; Fyl' 12']                                  Att: 300
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-3 Myr Horonostajivka
 [Alijev 69', Kulish 90+4'; Dovbush 11', Savchenko 73',
  Draholjuk 90+2']                                                    Att: 600
Shakhtar Sverdlovs'k       2-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Korobkin 40', Ponomar, V. 42'; Kozin 14']                           Att: 1,000
Hirnyk Kryvyj Rih          4-1 Makijivvuhillja Makijivka
 [Pashkovs'kyj 2', Buka 32', Mis'ko 83', Kolomojets' 87';
  Shevchuk 90+4']                                                     Att: 400
Kremin' Kreminchuk         0-0 Poltava-2 Karlivka                     Att: 1,300

Round 13  [19 Sep]

Enerhija Nova Kaxovka      0-3 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Pashkovs'kyj 29', Kolomojets' 64', 89']                             Att: 500
UkrAhroKom Pryjutivka      3-1 FC Sevastopol-2 
 [Horobets' 4', Vdovichenkov 48', Ponomar, D. 72'; Hevlych 61']       Att: 300
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-2 Shakhtar-3 Donets'k
 [Misjalo 10'; Klishchuk 82'og, Skobolov 87']                         Att: 500
Myr Horonostajivka         2-0 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Dovbush 72', Draholjuk 90+2']                                       Att: 500
Makijivvuhillja Makijivka  2-1 Kremin' Kreminchuk
 [Shevchuk 62', Pjevnjev 82'; Slabyshev 16']                          Att: 100
*Zhemchuzhyna Yalta        0-3 Stal' Dniprodzerzhins'k
*Zhemchuzhyna players boycotted the match due to being paid wages. PFL
 Disciplinary Committee awards a 3-0 Technical Victory to Stal'.

Round 14  [29 Sep]

Enerhija Nova Kaxovka      1-1 Kremin' Kreminchuk
 [Bichevoj 26'; Shevchenko 88'pen]                                    Att: 1,000
Myr Horonostajivka         3-2 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Draholjuk 39', Dovbush 46', Savchenko 50', Bohomazov 29',
  Kolomojets' 79'pen]                                                 Att: 900
Zhemchuzhyna Yalta         0-3 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Borsh 56', Ponomar, V. 73', 90+3']                                  Att: 400
UkrAhroKom Pryjutivka      0-2 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Kulish 63', 76']                                                    Att: 400
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-2 FC Sevastopol-2 
 [Pleshakov 56', 90']                                                 Att: 200
Makijivvuhillja Makijivka  0-2 Poltava-2 Karlivka
 [Lubenets' 32', 88']                                                 Att: 100

Round 15  [03 Oct]

FC Sevastopol-2            1-4 Shakhtar-3 Donets'k
 [Charkovs'kyj 73'; Skoblob 20', Bolbat 22', Bezborod'ko 43',
  Kravchenko 58']                                                     Att: 300
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Kulish 59', 66'; Manasjan 71']                                      Att: 500
Shakhtar Sverdlovs'k       1-1 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Korobkin 78'; Horobets' 75']                                        Att: 1,000
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Pashkovs'kyj 62'; Shaxov 50']                                       Att: 700
Kremin' Kreminchuk         2-1 Myr Horonostajivka
 [Ivljev 59', Batsula 88'; Dovbush 62']                               Att: 1,000
Poltava-2 Karlivka         1-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Ponomarenko 40'; Mukovozov 31']                                     Att: 630

Round 16   [07 Oct]

Shakhtar-3 Donets'k        2-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Malyshev 20', 90+3'pen; Kulish 71']                                 Att: 50
Enerhija Nova Kaxovka      4-1 Makijivvuhillja Makijivka
 [Chernjajev 36', Masjuthin 71', Filippov 90+4', Vitenko 90+4';
  Shevchuk 73']                                                       Att: 1,000
Zhemchuzhyna Yalta         1-5 Kremin' Kreminchuk
 [Korol'kov 48'; Kunjev 7', Kruhljak 45+1', Apryshko 59', Volha 62',
  Barba 90+1']                                                        Att: 100
UkrAhroKom Pryjutivka      1-0 Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Volkov 47']                                                         Att: 450
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-0 Shakhtar Sverdlovs'k                   Att: 400
Myr Horonostajivka         0-1 Poltava-2 Karlivka
 [Kovalenko, Y. 90+1']                                                Att: 500 

Round 17  [13 Oct]

Stal' Dniprodzerzhins'k    3-1 FC Sevastopol-2 
 [Alijev 27', Kulish 50', Haranjan 53'; Hevlych 39']                  Att: 400
Shakhtar Sverdlovs'k       3-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Konoval'ov 28', Ponomar, V. 65', Hryshyn 90+1'; Kravchenko 85']     Att: 600
Hirnyk Kryvyj Rih          3-2 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Kovalenko, I. 36', Kolomojets' 38', 78'; Bazhan 63', Misjalo 67'pen]Att: 820
Kremin' Kreminchuk         2-2 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Kunjev 40', Batsula 80'; Bilousov 12', Hrishchenko 16'pen]          Att: 1,200
Makijivvuhillja Makijivka  1-2 Myr Horonostajivka
 [Shevchuk 90'; Draholjuk 22'pen, 73']                                Att: 200
[14 Oct]
Poltava-2 Karlivka         3-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Kovalenko, Y. 20', Lubenets' 57', Ponomarenko 66'; Romanchuk 70']   Att: 700
 
Round 18  [17 Oct]

Shakhtar-3 Donets'k        3-0 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Bezborod'ko 20', 24', Akimov 31']                                  Att: 100
FC Sevastopol-2            0-1 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Korobkin 46']                                                      Att: 100
Myr Horonostajivka         3-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Shypa 26', Draholjuk 55', Dovbush 70'; Xomutov 89'og]              Att: 500
Zhemchuzhyna Yalta         3-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Stoljarchuk 27', Korol'kov 84', Djachuk 90+4']                     Att: 300
UkrAhroKom Pryjutivka      2-0 Poltava-2 Karlivka
 [Hrishchenko 33'pen, Fal'kovs'kyj 63']                              Att: 400
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-4 Kremin' Kreminchuk
 [Misjalo 58'; Volha 44', 48', Hordijenko 53', Batsula 63']          Att: 300

Round 19  [21 Oct]

Shakhtar Sverdlovs'k       2-2 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Korobkin 34', 67'pen; Pinchuk 45+2', Haranjan 57']                  Att: 700
Hirnyk Kryvyj Rih          1-1 FC Sevastopol-2 
 [Kolomojets' 87'; Sechin 30']                                        Att: 1,000
Kremin' Kreminchuk         3-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Batsula 19', Kunjev 41', Shyshka 61'og; Sartina 23']                Att: 1,300
Poltava-2 Karlivka         1-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Ponomarenko 87']                                                    Att: 500
Makijivvuhillja Makijivka  0-2 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Bilousov 25', Havras' 73']                                          Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka      1-0 Zhemchuzhyna Yalta
 [Filippov 33']                                                       Att: 500

Round 20  [27 Oct]

Shakhtar-3 Donets'k        1-1 Poltava-2 Karlivka
 [Malyshev 81'pen; Syn'ohub 24']                                      Att: 50
Stal' Dniprodzerzhins'k    0-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Honcharenko 75']                                                    Att: 300
Zhemchuzhyna Yalta         1-1 Myr Horonostajivka
 [Stoljarchuk 83'; Draholjuk 24']                                     Att: 200
UkrAhroKom Pryjutivka      2-0 Enerhija Nova Kaxovka
 [Ponomar, D. 5', Kalinovs'kyj 33']                                   Att: 400
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-2 Makijivvuhillja Makijivka
 [Kovtun 7'; Shevchuk 56', 66']                                       Att: 300
FC Sevastopol-2            1-2 Kremin' Kreminchuk
 [Sechin 76'; Batsula 15', Kunjev 67']                                Att: 400

Round 21 [03 Nov]

Hirnyk Kryvyj Rih          1-2 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Xrystus' 4; Borsh 36', Korobkin 90+1']                              Att: 300
Kremin' Kreminchuk         1-1 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Shapoval 53'; Kulish 49']                                           Att: 1,400
Poltava-2 Karlivka         3-1 FC Sevastopol-2 
 [Kryvyj 17', Kovalenko, Y. 29', 52'; Sechin 79']                     Att: 500
Makijivvuhillja Makijivka  0-2 Shakhtar-3 Donets'k
 [Skoblov 20'; Bolbat 65']                                            Att: 150
Enerhija Nova Kaxovka      1-3 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Mukovozov 76'; Misjalo 1', 46', Rotan' 8']                          Att: 350
Myr Horonostajivka         1-4 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Draholjuk 78'; Bilousov 15', 40', Volkov 45+1'pen, 90+3']           Att: 400

Round 22 [07 Nov]

Shakhtar-3 Donets'k        9-0 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kravchenko 14', Bolbat 20', 37', Bezborod'ko 45', Ivanisenja 48',
  Rusanov 54', Bahdasarov 78', Djakiv 82'pen, Tsvyk 86']              Att: 100
FC Sevastopol-2            1-2 Makijivvuhillja Makijivka
 [Konovalov 81'; Jemel'janov 53', Lohinov 85'pen]                     Att: 120
Stal' Dniprodzerzhins'k    1-1 Poltava-2 Karlivka
 [Kulish 6'; Lubenets' 37']                                           Att: 800
Shakhtar Sverdlovs'k       1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Polovkov 41']                                                       Att: 500
UkrAhroKom Pryjutivka      1-0 Zhemchuzhyna Yalta
 [Fal'kovs'kyj 17']                                                   Att: 400
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  0-2 Myr Horonostajivka
 [Draholjuk 28'; Savchenko 58']                                       Att: 100

Round 23 [11 Nov]

Kremin' Kreminchuk         1-0 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Hordijenko 71']                                                     Att: 1,100
Poltava-2 Karlivka         1-1 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Ponomarenko 36'pen; Taranuxa 4']                                    Att: 750
Makijivvuhillja Makijivka  3-2 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Fronov 15', Bohdanov 19', Shevchuk 53'; Antipov 20',
  Ol'shanets'kyj 59']                                                 Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka      2-0 FC Sevastopol-2 
 [Mukovozov 28', 60']                                                 Att: 400
Myr Horonostajivka         1-2 Shakhtar-3 Donets'k
 [Dotsenko 5'; Bolbat 35', 79']                                       Att: 1,000
Zhemchuzhyna Yalta         4-2 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Korol'kov 28', 48', Djachuk 56', Kykot' 67; Rybka 9', 87']          Att: 100

Round 24  [17 Nov]

Shakhtar-3 Donets'k        3-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Ivanisenja 22', Bezborod'ko 25', Kravchenko 59'; Korol'kov 85']     Att: 50
FC Sevastopol-2            1-2 Myr Horonostajivka
 [Cheljadnyk 33'; Holovko 27', Dovbush 71']                           Att: 150
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kalenchuk 23', Alijev 55'; Bichevoj 11']                            Att: 300
Shakhtar Sverdlovs'k       1-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Polovkov 45']                                                       Att: 500
Hirnyk Kryvyj Rih          0-1 Poltava-2 Karlivka
 [Kovalenko, Y. 26']                                                  Att: 300
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  1-1 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Rybka 65'; Fal'kovs'kyj 71']                                        Att: 100

Round 25  [21 Nov]

Poltava-2 Karlivka         0-0 Kremin' Kreminchuk                     Att: 600
Makijivvuhillja Makijivka  1-4 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Plaxin 84'; Rjabov 30', Kolomojets' 40', 90', Xrystus' 60']         Att: 100
Enerhija Nova Kaxovka      0-2 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Korobkin 33', Ponomar, V. 64']                                      Att: 300
Myr Horonostajivka         2-0 Stal' Dniprodzerzhins'k
 [Dotsenko 23', Draholjuk 28']                                        Att: 600
Zhemchuzhyna Yalta         0-2 FC Sevastopol-2 
 [Vlasjuk 6', Hevlych 84']                                            Att: 150
UkrAhroKom Pryjutivka      1-0 Shakhtar-3 Donets'k
 [Stepanjuk 79']                                                      Att: 300

Round 26  [25 Nov]

Shakhtar-3 Donets'k        5-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k
 [Bezborod'ko 19', Bolbat 40', 75', Malyshev 45+2', Ivanisenja 90+1'] Att: 100
FC Sevastopol-2            1-0 UkrAhroKom Pryjutivka
 [Tudakov 55']                                                        Att: 100
Stal' Dniprodzerzhins'k    8-2 Zhemchuzhyna Yalta
 [Kulish 6'pen, 34', 59', 66', 88', Patula 23', Alijev 55',
  Ivanov 87'; Shapoval 8'og, Korol'kov 45'pen]                        Att: 300
Hirnyk Kryvyj Rih          3-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Xrystus' 30', Pashkovs'kyj 62', Kolomojets' 72'; Vitenko 81']       Att: 200
Kremin' Kreminchuk         3-1 Makijivvuhillja Makijivka
 [Ivljev 48', Batsula 58', Barba 89'; Doroshenko 90+1']               Att: 800
&Shakhtar Sverdlovs'k      3-0 Myr Horonostajivka
&Myr management did not send the team to play due to many players being ill.
PFL Disciplinary Committee awards a 3-0 Technical Victory to Shakhtar.

Final Table:

 1.UkrAhroKom (Pryjutivka)              24  15  5  4  38-17  50  [*1]  Promotion Playoff
 2.Shakhtar-3 (Donets'k)                24  15  3  6  57-22  48  Promotion Playoff
 3.Shakhtar (Sverdlovs'k)               24  13  6  5  33-18  45  Promotion Playoff
 4.Poltava-2 (Karlivka)                 24  11 11  2  29-15  44  [+]  [*2]  Promotion Playoff
 5.Kremin' (Kreminchuk)                 24  12  7  5  39-21  43  Promotion Playoff
 6.Myr (Horonostajivka)                 24  13  3  8  37-33  42  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  24  10  7  7  35-26  37  Favbet Tournament
 8.Stal' (Dniprodzerzhins'k)            24  10  3 11  47-30  33  Favbet Tournament
 9.FC Sevastopol-2 (Sevastopol)         24   7  2 15  25-44  23  Favbet Tournament
10.Enerhija (Nova Kaxovka)              24   5  6 13  25-50  21  [*3]  Favbet Tournament
11.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          24   5  3 16  25-50  18  Favbet Tournament
12.Makijivvuhillja (Makijivka)          24   5  2 17  21-58  17  Favbet Tournament
13.Zhemchuzhyna (Yalta)                 24   4  4 16  21-48  13  [-3]  [+]  [*4]  Favbet Tournament

[*1] UkrAhroKom Holovkivka renamed to registered place where stadium is were 
     also moved to Group B due to geographical alignment.
[*2] PFL granted a license to Poltava-2 Karlivka (reserve club of FC Poltava)
     and admitted them into the competition.
[*3] Enerhija Nova Kaxovka were moved to Group B due to geographical alignment.
[*4] PFL granted a license to Zhemchuzhyna Yalta and admitted them into 
     the competition. The club was given one month to pay entrance fees and 
     failed to do so and was deducted 3 points. (August 21, 2012)



Playoff Stage 

Promotion Groups
Hrupa A1 | Hrupa B1

Group 1

NB: Stage 1 points transferred to Stage 2

Final Table:

 1.Desna (Chernihiv)                    30  20  9  1  55-22  69  Promoted
---------------------------------------------------------------
 2.Nyva (Ternopil)                      30  16  9  5  47-22  57  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Slavutych (Cherkassy)                30  15  7  8  47-28  52
 4.FC Ternopil (Ternopil)               30  15  4 11  43-34  49  [+]
 5.Skala (Stryj)                        30  10  7 13  25-41  37
 6.Real Pharm (Juzhne)                  30   9  9 12  35-49  36

Round 1 [6 Apr]

Real Pharm Juzhne       1-1  Slavutych Cherkassy 
 [Andrjejev 77'pen; Datsjuk 50']                                      Att: 300      
[15 May]
Nyva Ternopil           1-0  FC Ternopil
 [Baranets', H. 39']                                                  Att: 4,000
Skala Stryj             2-4  Desna Chernihiv 
 [Kobets' 24'og, Pachkorija 39', Mel'nyk 34', Maljuk 50', Furta 81,
  Kondratjuk 90+3']                                                   Att: 500

Round 2 [13 Apr]

Real Pharm Juzhne       0-3  Nyva Ternopil
 [Kikot' 57'pen, Mel'nyk, I. 88', Javors'kyj, T. 90']                 Att: 300
FC Ternopil             1-0  Skala Stryj  
 [Sorots'kyj 25']                                                     Att: 1,000
Slavutych Cherkassy     1-0  Desna Chernihiv 
 [Zhuk 60'og]                                                         Att: 3,800

Round 3 [20 Apr]

Skala Stryj             1-1  Real Pharm Juzhne 
 [Akulenko 80'; Prodan 90+4']                                         Att: 700
Desna Chernihiv         1-0  FC Ternopil 
 [Kondratjuk 26'pen]                                                  Att: 1,800
[21 Apr]
Nyva Ternopil           1-1  Slavutych Cherkassy 
 [Mel'nyk, I. 6'; Serhijchuk 74']                                     Att: 3,000

Round 4 [27 Apr]

Real Pharm Juzhne       0-2  Desna Chernihiv
 [Chepurnenko 19', Kondratjuk 75'pen]                                 Att: 300
Slavutych Cherkassy     3-0  FC Ternopil 
 [Tarasenko 39'pen, Serhijchuk 49', Datsjuk 76']                      Att: 3,200
Nyva Ternopil           1-0  Skala Stryj  
 [Javors'kyj, T. 90+4'pen]                                            Att: 3,200

Round 5 [4 May]

Skala Stryj             1-2  Slavutych Cherkassy
 [Mohylets'kyj 22'; Kosheljuk 10', Datsjuk 50']                       Att: 500 
Desna Chernihiv         0-0  Nyva Ternopil                            Att: 1,800
FC Ternopil             2-1  Real Pharm Juzhne   
 [Semenets' 57', Havryljuk 60'; Prodan 36']                           Att: 1,000

Round 6 [11 May]

Slavutych Cherkassy     2-0  Real Pharm Juzhne 
 [Ushakov 12', 50']                                                   Att: 2,400
Desna Chernihiv         4-1  Skala Stryj   
 [Lutsenko 34', 55', Pleshakov 70', Kavatsiv 80; Koval'chuk 22']      Att: 1,500
[12 May]
FC Ternopil             1-1  Nyva Ternopil     
 [Chornyj 86'; Mel'nyk, I. 79'pen]                                    Att: 5,000

Round 7 [18 May]

Skala Stryj             1-0  FC Ternopil 
 [Tsjutsjura 35']                                                     Att: 400
[19 May]
Nyva Ternopil           6-0  Real Pharm Juzhne                                
 [Baranets', H. 3', Shvets' 19', Baranets', B. 44', Basarab 83', 
  Lakusta 84', Tovkats'kyj 89']                                       Att: 1,500
Desna Chernihiv         3-1  Slavutych Cherkassy  
 [Pleshakov 19', 65', Chepurnenko 57'; Serhijchuk 15']                Att: 1,500

Round 8 [25 May]

Real Pharm Juzhne       3-0  Skala Stryj  
 [Kovalenko 81', Jemel'janov 90', Prodan 90+2']                       Att: 100
FC Ternopil             1-1  Desna Chernihiv     
 [Kondz'olka 13'; Bovtruk 48']                                        Att: 1,500
Slavutych Cherkassy     1-1  Nyva Ternopil   
 [Serhijchuk 37'; Mel'nyk, I. 49']                                    Att: 3,600

Round 9 [1 Jun]

Desna Chernihiv         3-3  Real Pharm Juzhne  
 [Machulenko 24', Kondratjuk 53'pen, Furta 87', Prodan 46', 60',
  Kovalenko 77']                                                      Att: 1,500
FC Ternopil             3-2  Slavutych Cherkassy 
 [Semenets' 66', Atlasjuk 75'pen, 80'pen; Tarasenko, Y. 13', 
  Serhijchuk 71']                                                     Att: 500
Skala Stryj             0-3  Nyva Ternopil       
 [Hrebyns'kyj 21', 59', Basarab 90+4'pen]                             Att: 750

Round 10 [8 Jun]

Slavutych Cherkassy     7-0  Skala Stryj        
 [Ushakov 29', Serhijchuk 31', Panasenko 35', Zaxarevych 55', 
  Datsjuk 68', Shyshkin 86', 90+1']                                   Att: 1,300
Nyva Ternopil           1-2  Desna Chernihiv         
 [Danyshchuk 4'; Brovkin 9', 33']                                     Att: 1,650
Real Pharm Juzhne       3-4  FC Ternopil     
 [Kopko 19', Andrjejev 76', 90'pen; 
  Semenets' 24'pen, 45+1'pen, 79'pen, 89']                            Att: 200

Final Table:

 1.Desna (Chernihiv)                    30  20  9  1  55-22  69  Promoted
---------------------------------------------------------------
 2.Nyva (Ternopil)                      30  16  9  5  47-22  57  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Slavutych (Cherkassy)                30  15  7  8  47-28  52
 4.FC Ternopil (Ternopil)               30  15  4 11  43-34  49  [+]
 5.Skala (Stryj)                        30  10  7 13  25-41  37
 6.Real Pharm (Juzhne)                  30   9  9 12  35-49  36

Goalscorers:

Semenets' (FC Ternopil)            15 (3 pen)
Kondratjuk (Desna)                 11 (7 pen)
Prodan (Real Pharm)                11
Serhijchuk (Slavutych)              9
Tsjutsjura (Skala)                  9
Furta (Desna)                       8 (1 pen)
Tarasenko (Slavutych)               7 (5 pen)
Basarab (Skala/Nyva)                6 (3 pen)
Bohdanov (FC Ternopil)              6
Chepurnenko (Desna)                 6
Javors'kyj (SCA)                    6 (3 pen)
Kushka (Nyva)                       6 (1 pen)
Kabanov (Nyva)                      5 (1 pen)
Poljanchuk (FC Ternopil)            5
Rudyj (Real Pharm)                  5
Sitalo (Krystal)                    5 (2 pen)
Starovyk (Real Pharm)               5 (2 pen)
Barladym (Krystal)                  4
Bovtruk (Desna)                     4
Brovkin (Desna)                     4
Chornyj (FC Ternopil)               4
Datsjuk (Slavutych)                 4
Hud (Slavutych)                     4 (1 pen)
Hunchenko (Jednist')                4
Kondz'olka (FC Ternopil)            4 (1 pen)
Kozelko (FC Ternopil)               4
Kryvyj (Krystal)                    4
Lakusta (Nyva)                      4
Mazurenko (Krystal)                 4 (1 pen)
Mel'nyk (Desna)                     4 (1 pen)
Mel'nyk, I. (Nyva)                  4 (1 pen)
Vajda (Slavutych)                   4
Bilyj (Jednist')                    3
Chernenko (Desna)                   3
Donhauzer (Dynamo)                  3
Hrebyns'kyj (Nyva)                  3
Lutsenko (Desna)                    3
Maljuk (Desna)                      3
Pleshakov (Desna)                   3
Pospjelov (Obolon-2)                3
Sikors'kyj (Jednist')               3
Tymchenko (Dynamo)                  3 (2 pen)
Ushakov (Slavutych)                 3
Zaxarevych (Obolon-2/Slavutych)     3
Zhevlakov (SCA)                     3
Andrjejev (Real Pharm)              2 (1 pen)
Antonjuk (Nyva)                     2
Atlasjuk (FC Ternopil)              2 (2 pen)
Baranets', H. (Nyva)                2
Belmoxtar (Slavutych)               2
Bondarenko (Obolon-2)               2
Dnistrjan (Skala)                   2
Fabunmi (Slavutych)                 2
Hajdarzhi (Krystal)                 2
Havrylenko (SCA)                    2
Hryb (Jednist')                     2
Iashvili (Obolon-2)                 2
Javors'kyj, T. (Nyva)               2
Jemel'janov (Real Pharm)            2
Kopko (Real Pharm)                  2
Koval'chuk (Skala)                  2
Kovalenko (Real Pharm)              2
Leonov (SCA)                        2
Mjakushka (Obolon-2)                2
Osmanov (Nyva)                      2
Poljaxov (SCA)                      2
Pylypchuk (Krystal)                 2
Shvets' (Nyva)                      2
Shyshkin (Slavutych)                2
Smishko (Real Pharm)                2
Tolstjak (Obolon-2)                 2
Vojtovych (Nyva)                    2 (1 pen)
Zhurba (Jednist')                   2


Group 2

NB: Stage 1 points transferred to Stage 2

Final Table:

 1.UkrAhroKom (Holovkivka)              34  20  7  7  51-25  67  Promoted
---------------------------------------------------------------
 2.Shakhtar (Sverdlovs'k)               34  19  9  6  47-26  66  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Shakhtar-3 (Donets'k)                34  20  5  9  71-35  65
 4.Poltava-2 (Karlivka)                 34  13 16  5  40-24  55  [+]
 5.Kremin' (Kreminchuk)                 34  12 14  8  46-31  50
 6.Myr (Horonostajivka)                 34  14  6 14  42-46  48
  
Round 1 [6 Apr]

Shakhtar-3 Donets'k        1-0 Shakhtar Sverdlovs'k  
 [Skoblov 24']                                                        Att: 300
UkrAhroKom Holovkivka      0-0 Poltava-2 Karlivka                     Att: 450
Kremin' Kreminchuk         0-0 Myr Horonostajivka                     Att: 1,600

Round 2 [13 Apr]

Shakhtar Sverdlovs'k       1-0 UkrAhroKom Holovkivka 
 [Korobkin 86']                                                       Att: 600
Kremin' Kreminchuk         1-1 Shakhtar-3 Donets'k  
 [Shevchenko 82'pen; Hlushyts'kyj 47']                                Att: 1,600
Poltava-2 Karlivka         0-0 Myr Horonostajivka                     Att: 1,000

Round 3 [20 Apr]

Shakhtar-3 Donets'k        2-1 Myr Horonostajivka
 [Bezborod'ko 4', 40'; Dotsenko 13'pen]                               Att: 150
UkrAhroKom Holovkivka      2-1 Kremin' Kreminchuk 
 [Kalinovs'kyj 16', Rjabtsev 85'; Ivljev 89'pen]                      Att: 500 
Poltava-2 Karlivka         1-1 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Ponomarenko 90+3'; Lukashov 54']                                    Att: 700

Round 4 [27 Apr]

Shakhtar-3 Donets'k        2-1 UkrAhroKom Holovkivka 
 [Bezborod'ko 11', Ivanisenja 17'; Hrishchenko 54'pen]                Att: 100
Kremin' Kreminchuk         1-1 Poltava-2 Karlivka
 [Batsula 47'; Fomych 36']                                            Att: 1,200
Myr Horonostajivka         1-1 Shakhtar Sverdlovs'k
 [Draholjuk 44'pen; Korobkin 53']                                     Att: 1,000

Round 5 [4 May]

UkrAhroKom Holovkivka      3-0 Myr Horonostajivka  
 [Fal'kovs'kyj 49', Horobets' 53', Borovs'kyj 87']                    Att: 500
Poltava-2 Karlivka         4-1 Shakhtar-3 Donets'k
 [Lubenets' 10', 33', Kovalenko, Y. 14', Ponomarenko 90+3'; 
  Skoblov 40']                                                        Att: 1,000
Shakhtar Sverdlovs'k       2-2 Kremin' Kreminchuk 
 [Pomomar, V. 58', Janchenko 70'; Barba 10', Sarkisjan 44'pen]        Att: 500 

Round 6 [11 May]

Shakhtar Sverdlovs'k       2-0 Shakhtar-3 Donets'k
 [Fatij 11', Ponomar 90+3']                                           Att: 300
Poltava-2 Karlivka         2-3 UkrAhroKom Holovkivka 
 [Poljanytsja 43', Obrevko 90+3'; Kalinovs'kyj 29', Fal'kovs'kyj 41',
  Batrachenko 61']                                                    Att: 1,000
Myr Horonostajivka         1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Holovko 56']                                                        Att: 500

Round 7 [18 May]

UkrAhroKom Holovkivka      0-1 Shakhtar Sverdlovs'k    
 [Ponomar 90+4']                                                      Att: 400
Shakhtar-3 Donets'k        1-1 Kremin' Kreminchuk      
 [Ivanisenja 25', Muzyka 75']                                         Att: 100  
Poltava-2 Karlivka         2-1 Myr Horonostajivka      
 [Zozulja 58', Ponomarenko 85'; Dotsenko 44'pen]                      Att: 800                                                  

Round 8 [25 May]

Myr Horonostajivka         0-3 Shakhtar-3 Donets'k  
 [Mishenin 44', Hlushyts'kyj 52', Bahdasarov 79']                     Att: 300
Kremin' Kreminchuk         0-0 UkrAhroKom Holovkivka                  Att: 1,300
Shakhtar Sverdlovs'k       2-1 Poltava-2 Karlivka    
 [Holovko 21', Janchenko 41'; Lubenets' 26']                          Att: 450

Round 9 [1 Jun] 

UkrAhroKom Holovkivka      2-1 Shakhtar-3 Donets'k   
 [Batrachenko 11', Borovs'kyj 53'; Bolbat 68']                        Att: 550
Poltava-2 Karlivka         0-0 Kremin' Kreminchuk                     Att: 300
Shakhtar Sverdlovs'k       2-1 Myr Horonostajivka
 [Korobkin 21'pen, 64'; Dotsenko 69']                                 Att: 500

Round 10 [8 Jun]

Myr Horonostajivka         0-2 UkrAhroKom Holovkivka     
 [Hrishchenko 55'pen, Fal'kovs'kyj 67']                               Att: 200
Shakhtar-3 Donets'k        2-1 Poltava-2 Karlivka         
 [Bezborod'ko 45', 59', Djakiv 90+3'pen; Fomych 3']                   Att: 150
Kremin' Kreminchuk         1-2 Shakhtar Sverdlovs'k       
 [Pashchenko 84'pen; Janchenko 18', Pashchenko 90+7'pen]              Att: 1,300

Final Table:

 1.UkrAhroKom (Holovkivka)              34  20  7  7  51-25  67  Promoted
---------------------------------------------------------------
 2.Shakhtar (Sverdlovs'k)               34  19  9  6  47-26  66  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Shakhtar-3 (Donets'k)                34  20  5  9  71-35  65
 4.Poltava-2 (Karlivka)                 34  13 16  5  40-24  55  [+]
 5.Kremin' (Kreminchuk)                 34  12 14  8  46-31  50
 6.Myr (Horonostajivka)                 34  14  6 14  42-46  48

Third Level Championship Playoff

Leg 1 [12 Jun]  Yuri Gagarin Stadium, Chernihiv

Desna Chernihiv        2-0 UkrAhroKom Holovkivka 
 [Ponomarenko 32'og, Chepurnenko 90+1']                               Att: 1,200
 
Leg 2 [16 Jun]  Nika Stadium, Oleksandriya

UkrAhroKom Holovkivka  3-1 Desna Chernihiv 
 [Lomko 11', Hrishchenko 45+2', Radevych 46' ; Bovtruk 40']           Att: 2,000    


Favbet Tournament

Hrupa A2 | Hrupa B2

Group 3

NB: Realignment of Group 3 due to club withdrawals;
    Stage 1 points not transferred for Group 3

Final Table:

 1.Enerhija (Nova Kaxovka)               6   6  0  0  14- 3  18
 2.Krystal (Xerson)                      6   4  0  2  13- 7  12
 3.Zhemchuzhyna (Yalta)                  6   1  1  4   5-10   5  [+]
 4.Dynamo (Xmel'nyts'kyj)                6   0  1  5   1-13   1

Round 1 [13 Apr]

Krystal Xerson          2-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Kryvyj 16', Ozjum 86'; Martynov 20']                                Att: 800
Enerhija Nova Kaxovka   2-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Mukovozov 22', Haribjan 80']                                        Att: 300

Round 2 [20 Apr]

Krystal Xerson          1-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kryvyj 52'; Sheshehja 15', Komjahin 25']                            Att: 1,400
Zhemchuzhyna Yalta      1-1 Dynamo Xmel'nyts'kyj
 [Bobal' 87'; Shuljak 75']                                            Att: 3,000

Round 3 [27 Apr]

Enerhija Nova Kaxovka   2-1 Zhemchuzhyna Yalta 
 [Tsvyk 66', Haribjan 78'; Martynov 68']                              Att: 500 
Dynamo Xmel'nyts'kyj    0-3 Krystal Xerson
 [Chernomor 7', Sitalo 37', 85 ']                                     Att: 200

Round 4 [11 May]

Zhemchuzhyna Yalta      1-3 Krystal Xerson 
 [Serdjuk 78'; Ozjum 22', 58', Chernomor 39']                         Att: 1,000
Dynamo Xmel'nyts'kyj    0-3 Enerhija Nova Kaxovka
 [Chernjajev 47', Mukovozov 64', Komjahin 72']                        Att: 100  

Round 5 [18 May]

Enerhija Nova Kaxovka   3-1 Krystal Xerson 
 [Chernij 38', Lohvynenko 57', Chernjajev 85'; Sitalo 41']            Att: 1,000
Dynamo Xmel'nyts'kyj    0-1 Zhemchuzhyna Yalta
 [Fyl' 10']                                                           Att: 100

Round 6 [25 May]

Zhemchuzhyna Yalta      0-2 Enerhija Nova Kaxovka
 [Sheshenija 72', Mukovozov 85']                                      Att: 4,000
*Krystal Xerson         3-0 Dynamo Xmel'nyts'kyj 
*Krystal awarded 3-0 Technical victory after Dynamo did not show up for their
 scheduled match

Final Table:

 1.Enerhija (Nova Kaxovka)               6   6  0  0  14- 3  18
 2.Krystal (Xerson)                      6   4  0  2  13- 7  12
 3.Zhemchuzhyna (Yalta)                  6   1  1  4   5-10   5  [+]
 4.Dynamo (Xmel'nyts'kyj)                6   0  1  5   1-13   1

Goalscorers:

Mukovozov (Enerhija)              3
Ozjum (Krystal)                   3
Sitalo (Krystal)                  3
Chernjajev (Enerhija)             2
Chernomor (Krystal)               2
Haribjan (Enerhija)               2
Komjahin (Komjahin)               2
Kryvyj (Krystal)                  2
Martynov (Zhemchuzhyna)           2


Group 4

NB: Stage 1 points transferred for Group 4

Final Table:

 7.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  32  14  8 10  49-37  50
 8.Stal' (Dniprodzerzhins'k)            32  15  4 13  63-40  49
 9.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          32  10  4 18  39-57  34
10.Makijivvuhillja (Makijivka)          32   8  3 21  32-71  27
11.FC Sevastopol-2 (Sevastopol)         32   7  4 21  30-63  25

Round 1 [13 Apr]

FC Sevastopol-2            0-4 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Halushkin 5', Djachuk 73', 89', Kirijenko 82']                      Att: 150
Makijivvuhillja Makijivka  2-4 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Onyshchenko 23', Bajenko 54'; Kulish 10', 48, 61', 90+1']           Att: 300

Round 2 [20 Apr]

Hirnyk Kryvyj Rih          4-1 Makijivvuhillja Makijivka
 [Hryhoryk 35', Haranjan 50', Hvozdevych 78'pen, Ljashenko 90+2'; 
  Fedotov 48']                                                        Att: 200
Stal' Dniprodzerzhins'k    2-1 FC Sevastopol-2
 [Kovalenko, K. 28', Omel'chenko 32'; Tudakov 5']                     Att: 1000

Round 3 [27 Apr]

Hirnyk-Sport Komsomol's'k  2-0 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Korol'kov 44', Retushnjak 71']                                      Att: 200
FC Sevastopol-2            2-2 Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Tudakov 5', Kolesnyk 69; Hvozdevych 54'pen, 87']                    Att: 50 

Round 4 [4 May]

Makijivvuhillja Makijivka  2-0 FC Sevastopol-2
 [Mishyn 10', Morev 80'pen]                                           Att: 200
Hirnyk Kryvyj Rih          2-0 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Hvozdevych 28', Rjabov 86']                                         Att: 500

Round 5 [11 May]

Hirnyk-Sport Komsomol's'k  2-1 Makijivvuhillja Makijivka
 [Kirijenko 18', Hrechka 28'; Borodavka 22']                          Att: 300
Stal' Dniprodzerzhins'k    3-1 Hirnyk Kryvyj Rih  
 [Koljar 58', Kalenchuk 73', Kulish 85'; Haranjan 53']                Att: 700

Round 6 [18 May]

Stal' Dniprodzerzhins'k    1-0 Makijivvuhillja Makijivka
 [Kulish 85']                                                         Att: 800
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  2-0 FC Sevastopol-2
 [Kirijenko 66', Davidchuk 90+3']                                     Att: 400

Round 7 [25 May]

FC Sevastopol-2            2-5 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Malinovs'kyj 64', Sechin 90+3'; Kotljar 2', 28', 
  Kulish 48', 85'pen, 90']                                            Att: 50
Makijivvuhillja Makijivka  3-1 Hirnyk Kryvyj Rih 
 [Frolov 23', Morev 39', Jemel'janov 52'; Haranjan 54']               Att: 150

Round 8 [1 Jun]

Hirnyk Kryvyj Rih          2-0 FC Sevastopol-2 
 [Haranjan 50', Hryhoryk 80']                                         Att: 200
Stal' Dniprodzerzhins'k    1-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Kotljar 90+3'; Kirijenko 16']                                       Att: 700

Round 9 [8 Jun]

FC Sevastopol-2            0-0 Makijivvuhillja Makijivka              Att: 50
Hirnyk-Sport Komsomol's'k  2-1 Hirnyk Kryvyj Rih
 [Kirijenko 48', Holjadynets 55'; Hvozdevych 4']                      Att: 250

Round 10 [12 Jun]

Hirnyk Kryvyj Rih          1-0 Stal' Dniprodzerzhins'k 
 [Hvozdevych 74']                                                     Att: 500
Makijivvuhillja Makijivka  2-1 Hirnyk-Sport Komsomol's'k 
 [Jemel'janov 89', Morev 90+3'pen; Kirijenko 44']                     Att: 100

Final Table:

 7.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  32  14  8 10  49-37  50
 8.Stal' (Dniprodzerzhins'k)            32  15  4 13  63-40  49
 9.Hirnyk-Sport (Komsomol's'k)          32  10  4 18  39-57  34
10.Makijivvuhillja (Makijivka)          32   8  3 21  32-71  27
11.FC Sevastopol-2 (Sevastopol)         32   7  4 21  30-63  25

Goalscorers:

Kulish (Stal')                     29 (3 pen)
Kolomojets' (Hirnyk)               16 (2 pen)
Draholjuk (Myr)                    15 (5 pen)
Korobkin (Shakhtar)                15 (3 pen)
Bezborod'ko (Shakhtar-3)           13
Bolbat (Shakhtar-3)                12
Fal'kovs'kyj (UkrAhroKom)          10 (1 pen)
Haranjan (Stal'/Hirnyk)            10
Ponomar, V. (Shakhtar)             10
Misjalo (Hirnyk-Sport)              9 (1 pen)
Ivanisenja (Shakhtar-3)             8
Lubenets' (Poltava-2)               8
Malyshev (Shakhtar-3)               8 (2 pen)
Mukovozov (Enerhija)                8
Ponomarenko (Poltava-2)             8 (2 pen)
Savchenko (Myr)                     8
Shevchuk (Makijivvuhillja)          8
Batsula (Kremin')                   7
Dotsenko (Myr)                      7 (3 pen)
Hrishchenko (UkrAhroKom)            7 (7 pen)
Korol'kov (Zhemchuzhyna/Hirnyk-Spo  7 (1 pen)
Kovalenko, Y. (Poltava-2)           7
Kunjev (Kremin')                    7
Dovbush (Myr)                       6
Hvozdevych (Hirnyk)                 6 (2 pen)
Kirijenko (Hirnyk-Sport)            6
Malinovs'kyj (Shakhtar-3)           6 (1 pen)
Shevchenko (Kremin')                6 (6 pen)
Alijev (Stal')                      5
Bilousov (UkrAhroKom)               5
Djachuk (Zhemchuzhyna/Hirnyk-Sport  5
Hrytsenko (Poltava-2)               5
Pashkovs'kyj (Hirnyk)               5
Sechin (FC Sevastopol-2)            5
Volha (Kremin')                     5
Barba (Kremin')                     4
Hevlych (FC Sevastopol-2)           4
Hlushyts'kyj (Shakhtar-3)           4
Hordijenko (Kremin')                4
Horobets' (UkrAhroKom)              4
Ivljev (Kremin')                    4 (1 pen)
Jemel'janov (Makijivvuhillja)       4
Kravchenko (Shakhtar-3)             4
Plaxin (Makijivvuhillja)            4
Ryzhenko (Enerhija)                 4 (2 pen)
Skoblov (Shakhtar-3)                4
Vdovichenkov (UkrAhroKom)           4
Bahdasarov (Shakhtar-3)             3
Batrachenko (UkrAhroKom)            3
Borsh (Shakhtar)                    3
Honcharenko (Hirnyk)                3
Janchenko (Shakhtar)                3
Kalinovs'kyj (UkrAhroKom)           3
Kotljar (Stal')                     3
Lomko (UkrAhroKom)                  3
Morev (Makijivvuhillja)             3 (2 pen)
Rybka (Hirnyk-Sport)                3
Sereda (Hirnyk-Sport)               3
Taranuxa (Shakhtar)                 3
Tudakov (FC Sevastopol-2)           3
Vlasjuk (FC Sevastopol-2)           3
Volkov (UkrAhroKom)                 3 (1 pen)
Xrystus' (Hirnyk)                   3
Antipov (Stal')                     2
Bichevoj (Enerhija)                 2
Bohdanov (Makijivvuhillja)          2
Borovs'kyj (UkrAhroKom)             2
Buka (Hirnyk)                       2
Chechelenko (Stal')                 2
Chernjajev (Enerhija)               2
Danishevs'kyj (FC Sevastopol-2)     2 (1 pen)
Djakiv (Shakhtar-3)                 2 (2 pen)
Fatij (Shakhtar)                    2
Filippov (Enerhija)                 2
Fomych (Kremin')                    2
Havras' (UkrAhroKom)                2
Holovko (Myr)                       2
Hrebinjuk (Poltava-2)               2
Hryhoryk (Hirnyk)                   2
Hryshyn (Shakhtar)                  2
Ivanov (Stal')                      2
Kalenchuk (Stal')                   2
Kovalenko, I. (Hirnyk)              2
Lukashov (Stal')                    2
Manasjan (Hirnyk-Sport)             2
Marchenko (Poltava-2)               2 (2 pen)
Nedolja (FC Sevastopol-2)           2
Onyshchenko (Myr/Makijivvuhillja)   2
Panasenko (Hirnyk-Sport)            2 (1 pen)
Pashchenko (Kremin')                2 (2 pen)
Pleshakov (FC Sevastopol-2)         2
Poljanytsja (Poltava-2)             2
Polovkov (Shakhtar)                 2
Ponomar, D. (UkrAhroKom)            2
Poval'chuk (Zhemchuzhyna)           2
Rjabov (Hirnyk)                     2
Shaxov (Zhemchuzhyna)               2
Shypa (Myr)                         2
Slabyshev (Kremin')                 2
Stoljarchuk (Zhemchuzhyna)          2
Tsvyk (Shakhtar-3)                  2
Vitenko (Enerhija)                  2
Voronin (FC Sevastopol-2)           2


Amateur League (2013)

NB: 4th level is played in calendar year format; top 3 levels
    in fall/spring rhythm...

    There will be 2 stages culminating in a final tournament
    later in 2013

Fourth Level 


First stage  - 2013

Some teams from this competition may apply to the Second League
(Druha Liha) and may be granted a license for the 2013/14 season by
the Ukrainian Football Federation.                             

                            
Group 1                                              

Rux (Vynnyky, L'vivs'ka oblast')            10  7  2  1 20- 6 23
ODEK (Orzhiv, Rivnens'ka oblast')           10  7  1  2 15-10 22 
----------------------------------------------------------------
Zbruch (Volochyns'k, Xmel'nyts'ka oblast')  10  4  3  3 11-13 15 
FC Vinnytsja                                10  3  2  5 12-15 11
Avanhard (Novohrad-Volyns'kyj)              10  2  1  7 11-17  7
Bukovyna-2-LC Chernivtsi                    10  2  1  7  7-15  7
 
Round I [1 May]    

Avanhard       1-2  Zbruch     
FC Vinnytsja   4-0  ODEK
Rux            +:-  Bukovyna-2-LC  (Technical victory)                         

Round II [15 May] 

Zbruch         2-2  Rux
ODEK           2-0  Bukovyna-2-LC
Avanhard       3-1  FC Vinnytsja

Round III [22 May] 

FC Vinnytsja   1-1  Zbruch
Bukovyna-2-LC  3-2  Avanhard 
Rux            4-1  ODEK

Round IV [29 May]

Zbruch         0-0  ODEK
Avanhard       0-0  Rux
FC Vinnytsja   1-1  Bukovyna-2-LC

Round V [5 Jun]

Bukovyna-2-LC  2-1  Zbruch
Rux            3-0  FC Vinnytsja
ODEK           3-2  Avanhard 

Round VI [12 Jun]

Zbruch         2-0  Avanhard  
ODEK           1-0  FC Vinnytsja
Rux            3-1  Bukovyna-2-LC

Round VII  [19 Jun]

Rux            3-0  Zbruch
Bukovyna-2-LC  0-3  ODEK (technical victory)
FC Vinnytsja   3-0  Avanhard   (29 Jun)

Round VIII [26 Jun] 

Zbruch         3-2  FC Vinnytsja 
Avanhard       3-0  Bukovyna-2-LC (technical victory)
ODEK           2-0  Rux          

Round IX [3 Jul] 

ODEK           2-0  Zbruch          
Rux            2-0  Avanhard
Bukovyna-2-LC  -:+  FC Vinnytsja

Round X [10 Jul]

FC Vinnytsja   0-3  Rux          
Avanhard       3-1  ODEK         
Zbruch         +:-  Bukovyna-2-LC




Group 2                                                                                                                                

Zorya (Bilozirja, Chernihivska oblast)      10  7  1  2 15- 8 22
UCB (Chernihiv)                             10  5  3  2  9- 5 18 
----------------------------------------------------------------
Retro (Vatunine, Chernihivska oblast)       10  3  4  3 10-12 13
Avanhard (Korjukivka, Chernihivska oblast)  10  4  2  4  9- 9 14                                       
LKT-Slavutych (Chernihivska oblast)         10  3  2  5  9-16 11
Obolon-Brovar (Kyiv)                        10  1  4  5  4- 5  7  [Ukrainian Second League]


Round I [1 May]

UCB (Chernihiv)   0-2 LKT-Slavutych
Obolon-Brovar     0-0 Avanhard    
Zorja             2-1 Retro         [Jun 12]

Round II [15 May] 

Retro             1-1 LKT-Slavutych
Avanhard          1-4 UCB (Chernihiv)
Zorja             1-1 Obolon-Brovar 

Round III [22 May] 

LKT-Slavutych     1-2 Avanhard
Obolon-Brovary    0-0 Retro
UCB (Chernihiv)   0-1 Zorja
                       
Round IV [29 May]

Retro             1-0 Avanhard
Zorja             1-2 LKT-Slavutych  
Obolon-Brovar     0-1 UCB (Chernihiv)

Round V [5 Jun]

UCB (Chernihiv)   0-0 Retro
LKT-Slavutych     1-1 Obolon-Brovar 
Avanhard          2-3 Zorja

Round VI [12 Jun]

Retro             0-2 Zorja
Avanhard          0-2 Obolon-Brovar 
LKT-Slavutych     1-3 UCB (Chernihiv) 

Round VII [26 Jun]

LKT-Slavutych     1-5 Retro
UCB (Chernihiv)   0-0 Avanhard
Obolon-Brovar     0-2 Zorja

Round VIII [3 Jul]

Zorja             0-1 UCB (Chernihiv)
Avanhard          2-0 LKT-Slavutych 
Retro             +:- Obolon-Brovar

Round IX [10 Jul]

Avanhard          3-1 Retro         
LKT-Slavutych     0-1 Zorja         
UCB (Chernihiv)   +:- Obolon-Brovar 

Round X [17 Jul]

Retro             0-0 UCB (Chernihiv) 
Zorja             2-1 Avanhard
Obolon-Brovar     -:+ LKT-Slavutych

Group 3

Lokomotyv (Kup'jans'k, Xarkivs'ka oblast')                 8  4  3  1  9- 4 15
Burevisnyk (Petrove, Kirovohrads'ka oblast)                8  4  2  2 11- 8 14
----------------------------------------------------------------------------
Nove Zhyttja (Andrijivka, Mashivs'kyj Raion, Poltava Ob.)  8  2  3  3  9- 7  9
USK-Rubin (Donets'k)                                       8  2  2  4  6-11  8 
Barsa (Sumy)                                               8  2  2  4  6-11  8 

Round I [1 May]

Lokomotyv        3-0 USK-Rubin
Barsa            3-0 Burevisnyk

Round II [8 May]

Nove Zhyttja     2-2 Lokomotyv
USK-Rubin        3-0 Barca

Round III [15 May]

Barsa            0-0 Nove Zhyttja 
USK-Rubin        2-2 Burevisnyk    [19 May]

Round IV [22 May]

Burevisnyk       0-1 Lokomotyv
Nove Zhyttja     2-0 USK-Rubin

Round V [29 May]

Burevisnyk       3-2 Nove Zhyttja 
Lokomotyv        2-0 Barsa

Round VI [12 Jun]

USK-Rubin        0-1 Lokomotyv
Burevisnyk       2-0 Barsa

Round VII [19 Jun]

Lokomotyv        0-0 Nove Zhyttja 
Barsa            1-1 USK-Rubin    [23 Jun]

Round VIII [26 Jun]

Nove Zhyttja     3-0 Barsa
Burevisnyk       2-0 USK-Rubin

Round IX   [3 Jul] 

Burevisnyk       0-2 Nove Zhyttja
Barsa            2-0 Lokomotyv

Round  X   [10 Jul]

Lokomotyv        0-0 Burevisnyk
USK-Rubin        +:- Nove Zhyttja

Group 4

Bastion (Illichivs'k, Odes'ka oblast')                  10  7  0  3 12-14 21  
Enerhija (Mykolajiv)                                    10  6  1  3 17- 5 19  [Ukrainian Second League]
Hvardijets' (Hvardijs'ke, Krym, Simferopols'ka oblast') 10  5  3  2 18- 4 18
----------------------------------------------------------------------------
Torpedo (Mykolajiv)                                     10  3  2  5 14-10 11
Kolos (Xlibodarivka, Xersons'ka oblast')                10  3  0  7  6-20  9
ITB (Simferopol)                                        10  3  0  7  4-18  9

Round I [1 May]

Bastion          1-0 Torpedo
Enerhija         3-0 Hvardijets'
Kolos            1-0 ITB         [8 May]

Round II [15 May]

ITB              0-2 Hvardijets' [14 May]
Torpedo          1-2 Enerhija
Kolos            1-2 Bastion

Round III [22 May] 

Bastion          2-0 ITB
Enerhija         3-1 Kolos
Hvardijets'      0-0 Torpedo

Round IV [29 May]

ITB              1-0 Torpedo
Kolos            0-3 Hvardijets'
Bastion          1-3 Enerhija

Round V [5 Jun]

Enerhija         3-0 ITB (Tech. victory)
Hvardijets'      5-1 Bastion
Torpedo          2-2 Kolos

Round VI [12 Jun]

ITB              2-0 Kolos
Torpedo          4-1 Bastion
Hvardijets'      0-0 Enerhija

Round VII [19 Jun]

Hvardijets'      4-0 ITB  
Enerhija         3-2 Torpedo
Bastion          2-0 Kolos

Round VIII [26 Jun]

ITB              1-2 Bastion
Kolos            +:- Enerhija
Torpedo          0-0 Hvardijets'

Round IX   [03 Jul]

Enerhija         -:+ Bastion
Hvardijets'      4-0 Kolos
Torpedo          3-0 ITB   (Technical victory)

Round X [10 Jul]

ITB              +:- Enerhija (Tech. victory)
Kolos            2-1 Torpedo
Bastion          +:- Hvardijets'

Stage II

Group A  (played at Orzhiv, Rivnens'ka oblast')

ODEK (Orzhiv, Rivnens'ka oblast')            3  2  0  1  5- 2  6 
Lokomotyv (Kup'jans'k, Xarkivs'ka oblast')   3  2  0  1  5- 1  6
Bastion (Illichivs'k, Odes'ka oblast')       3  1  0  2  2- 8  3  
UCB (Chernihiv)                              3  1  0  2  2- 4  3 


ODEK          0-1 UCB
Lokomotyv     3-0 Bastion

UCB           1-2 Bastion
ODEK          1-0 Lokomotyv 

Lokomotyv     2-0 UCB
Bastion       0-4 ODEK

Group B  (played at Bilozirja, Chernihivska oblast)

Rux (Vynnyky, L'vivs'ka oblast')                         3  3  0  0  4- 0  9
Zorya (Bilozirja, Chernihivska oblast)                   3  2  0  1  5- 3  6
Hvardijets' (Hvardijs'ke, Krym, Simferopols'ka oblast')  3  1  0  2  4- 4  3
Burevisnyk (Petrove, Kirovohrads'ka oblast)              3  0  0  3  1- 7  0

Zorya         3-0 Burevisnyk
Rux           1-0 Hvardijets'

Rux           1-0 Burevisnyk
Zorya         2-1 Hvardijets'

Hvardijets'   3-1 Burevisnyk
Rux           2-0 Zorya 

Final Game Championship - Stadion Dinaz (Lyutizh, Kyivska Oblast)

ODEK        1-1AET Rux
 [Savats'kyj 45+1'; Kozlovs'kyj 21']

ODEK wins Championship on penalties 4-3





2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fedya Fussball for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fedya Fussball (asytnyk@mcscns.cc.telcordia.com)
Last updated: 3 Oct 2013

(C) Copyright Fedya Fussball and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.