Ukraine 2017/18


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)
Amateur League

Ukrainian Premier League 2017/18

First Phase | Second Phase

First Phase

Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    16  11  3  2  31-14  36  [C]
 2.Dynamo Kyiv                          15   9  5  1  31-11  32
 3.Olimpik Donets'k                     16   6  7  3  18-14  25
 4.Veres Rivne                          16   4 10  2  17-10  22  [P]
 5.Vorskla Poltava                      16   6  4  6  17-17  22
 6.Zorja Luhans'k                       16   4  8  4  27-23  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Mariupol                          15   5  5  5  18-18  20  [P]  [*]
 8.FC Oleksandrija                      16   2  9  5  14-18  15
 9.Chornomorets' Odesa                  16   3  6  7  10-22  15
10.Zirka Kropyvnyts'kyj                 16   3  5  8   9-19  14
11.Karpaty L'viv                        16   2  8  6   9-24  14
12.Stal' Kamjans'ke                     16   2  6  8  11-22  12

[*] FC Illichivets' Mariupol were renamed FC Mariupol before the start of the season

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites as well as stadiums that are under repair:                                

Stal' Kamjans'ke        - Meteor Stadium, Dnipropetrovs'k
Veres Rivne             - Arena Lviv, Lviv
Olimpik Donetsk         - Lobanovsky Dynamo Stadium, Kyiv
Shakhtar Donets'k       - Metallist Stadium, Kharkiv
Zorya Luhans'k          - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Round 1
[Jul 16]
Karpaty L'viv          1-1 Zirka Kropyvnyts'kyj  
 [Chachua 5'; Zahal's'kyj  37'pen]                                    Att: 7,520
FC Mariupol            0-0 Veres Rivne                                Att: 8,500
Zorja Luhans'k         0-1 Stal' Kamjans'ke
 [Jakymiv 60']                                                        Att: 1,500
FC Oleksandrija        0-2 Olimpik Donets'k  
 [Xomutov 16', Njemchaninov 36']                                      Att: 2,400
[Jul 18]
Vorskla Poltava        0-3 Shakhtar Donets'k 
 [Ferreyra 26', Marlos 66', Alan Patrik 90+3']                        Att:11,000    
Dynamo Kyiv            2-1 Chornomorets' Odesa 
 [Shepeljev 22', Yarmolenko 42'; Xoblenko 13']                        Att: 0

Round 2
[Jul 22]
Veres Rivne            0-0 FC Oleksandrija                            Att: 1,715
Chornomorets' Odesa    0-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Kuzyk 74']                                                          Att: 4,765
Shakhtar Donets'k      0-1 Dynamo Kyiv 
 [Mbokani 46']                                                        Att:14,168
[Jul 23]
Zorja Luhans'k         1-1 FC Mariupol   
 [Opanasenko 70'; Javors'kyj 16']                                     Att: 1,700
Karpaty L'viv          1-3 Vorskla Poltava
 [Seba 17'; Kolomojets' 5', Sharpar 49', Odarjuk 90+1']               Att: 6,893
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-0 Olimpik Donets'k                           Att: 2,542

Round 3
[Jul 29] 
Dynamo Kyiv            5-0 Karpaty L'viv   
 [Bujal's'kyj 8', Tsyhankov 55', 62', 83', Mkobani 58']               Att: 7,489
Vorskla Poltava        2-1 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Ohanesiyan 19'og, Zahorul'ko 85'; Drachenko 7']                     Att: 1,500
Stal' Kamjans'ke       1-2 Shakhtar Donets'k 
 [Kuzyk 17'; Taison 45', Leshchuk 90+5']                              Att: 3,500
[Jul 30]
FC Mariupol            3-0 Chornomorets' Odesa  
 [Vakulenko 33', 55', Fomin 83']                                      Att: 8,750 
FC Oleksandrija        1-1 Zorja Luhans'k   
 [Kulish 6'; Hrechyshkin 49']                                         Att: 1,400
Olimpik Donets'k       0-0 Veres Rivne                                Att: 753

Round 4 
[Aug 5]               
Karpaty L'viv          3-1 Stal' Kamjans'ke
 [Xudobjak 30', Holodjuk 64', Debelko 81'pen; Malakyan 8'pen]         Att: 4,372
Shakhtar Donets'k      3-1 FC Mariupol 
 [Bernard 7', Marlos 42', Kryvtsov 67'; Tyshchenko 72']               Att: 9,141
[Aug 6]
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-3 Veres Rivne   
 [Zahal's'kyj 30'; Siminin 45+1', Voloshynovych 83', 
  Serhijchuk 90+2']                                                   Att: 1,770
Chornomorets' Odesa    2-2 FC Oleksandrija
 [Tret'jakov 26', Xoblenko 48'; Hrytsuk 80'pen, Sitalo 87']           Att: 5,154 
Vorskla Poltava        0-0 Dynamo Kyiv                                Att: 9,500
Zorja Luhans'k         0-2 Olimpik Donets'k 
 [Bilen'kyj 69', Moxa 86']                                            Att: 2,863

Round 5 
[Aug 12] 
Dynamo Kyiv            3-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Mbokani 48', Yarmolenko 76', 79']                                   Att: 7,461
Stal' Kamjans'ke       0-1 Vorskla Poltava 
 [Dallku 90+1']                                                       Att: 1,250 
FC Oleksandrija        1-2 Shakhtar Donets'k 
 [Banada 38'; Fred 41', Ferreyra 60']                                 Att: 3,816
Veres Rivne            0-1 Zorja Luhans'k    
 [Kalitvintsev 76']                                                   Att: 1,847
[Aug 13]
Olimpik Donets'k       1-0 Chornomorets' Odesa  
 [Moxa 47']                                                           Att: 800
FC Mariupol            3-0 Karpaty L'viv   
 [Churko 10', 18', Bolbat 90+2']                                      Att: 9,120

Round 6 
[Aug 19]                       
Chornomorets' Odesa    0-1 Veres Rivne  
 [Adamjuk 90+2']                                                      Att: 4,952
Shakhtar Donets'k      2-0 Olimpik Donets'k 
 [Ferreyra 20', Marlos 57'pen]                                        Att:11,254
[Aug 20]
Karpaty L'viv          0-0 FC Oleksandrija                            Att: 4,220
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-1 Zorja Luhans'k  
 [El Hamdaoui 21', Prjadun 30'; Hromov 19']                           Att: 2,153
Dynamo Kyiv            4-1 Stal' Kamjans'ke
 [Bjesjedin 2', Kravets' 26', 65', Vida 40'; Kuzyk 17']               Att: 6,911
Vorskla Poltava        1-0 FC Mariupol  
 [Chyzhov 82']                                                        Att: 4,500

Round 7
[Aug 26] 
Stal' Kamjans'ke       0-1 Zirka Kropyvnyts'kyj  
 [Prjadun 36']                                                        Att: 525
Olimpik Donets'k       0-0 Karpaty L'viv                              Att: 800
[2Aug 27]
FC Oleksandrija        0-1 Vorskla Poltava 
 [Rebenok 28']                                                        Att: 1,200
Veres Rivne            1-2 Shakhtar Donets'k 
 [Fedorchuk 2'; Marlos 55', Dentinho 88']                             Att: 7,027
Zorja Luhans'k         5-0 Chornomorets' Odesa  
 [Iury 2', 9', Hrechyshkin 26'pen, Hordijenko 40', Karavajev 81']     Att: 2,608
FC Mariupol            dnp Dynamo Kyiv 

Round 8 
[Sep 9]                              
Vorskla Poltava        1-1 Olimpik Donets'k
 [Kravchenko 1'; Moxa 26'pen]                                         Att: 4,000
Shakhtar Donets'k      3-1 Zorja Luhans'k 
 [Kryvtsov 32', Ismaily 70', Bernard 89'; Hromov 13']                 Att:10,580
[1Sep 10]
Karpaty L'viv          1-6 Veres Rivne    
 [Carrascal 87'; Borzenko 34', Serhijchuk 45'pen, 72', Stepanjuk 53',
  Kobin 76'pen, Pasich, H. 83']                                       Att: 8,640
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-1 Chornomorets' Odesa  
 [Vasin 36']                                                          Att: 2,454
Dynamo Kyiv            3-0 FC Oleksandrija
 [Khacheridi 52', Mbokani 65', Tsyhankov 67']                         Att: 8,439
Stal' Kamjans'ke       0-1 FC Mariupol 
 [Vakulenko 79pen]                                                    Att: 503

Round 9 
[Sep 16] 
FC Mariupol            1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Fomin 17']                                                          Att: 9,375
FC Oleksandrija        4-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Myxajlichenko 44'og, Staren'kyj 31', 38', 51'; Obradovic 18']       Att: 1,150
Veres Rivne            1-0 Vorskla Poltava 
 [Pasich, Y. 65']                                                     Att: 1,138
[Sep 17] 
Zorja Luhans'k         0-0 Karpaty L'viv                              Att: 2,367
Chornomorets' Odesa    0-0 Shakhtar Donets'k                          Att:10,642
Olimpik Donets'k       1-2 Dynamo Kyiv 
 [Moxa 42'; Tsyhankov 20', Bujal's'kyj 45+1']                         Att: 7,000

Round 10 
[Sep 23]       
Zirka Kropyvnyts'kyj   2-4 Shakhtar Donets'k
 [El Hamdaoui 38', Rassadkin 76'; Ferreyra 12', 45', Marlos 44',
  Kovalenko 90+4']                                                    Att: 3,596
Dynamo Kyiv            0-0 Veres Rivne                                Att: 0
[Sep 24]
Vorskla Poltava        1-1 Zorja Luhans'k   
 [Kolomojets' 90'; Opanasenko 44']                                    Att: 3,124
Karpaty L'viv          1-1 Chornomorets' Odesa
 [Hladkyj 6'pen; Xoblenko 30']                                        Att: 1,262
Stal' Kamjans'ke       1-1 Olimpik Donets'k
 [Mesxi 24'; Bilen'kyj 60']                                           Att: 346
FC Mariupol            1-1 FC Oleksandrija
 [Javors'kyj 13'; Hrytsuk 28']                                        Att: 8,810

Round 11 
[Sep 30]
Olimpik Donets'k       3-2 FC Mariupol    
 [Kravchenko 57', Bilen'kyj 78', Bohdanov 90'pen; Bojarchuk 73', 
 Kol'tsov 75'pen]                                                     Att: 350
FC Oleksandrija        0-0 Zirka Kropyvnyts'kyj                       Att: 1,850
[Oct 1]
Chornomorets' Odesa    0-3 Vorskla Poltava  
 [Kulach 36', Kadymjan 77', Kolomojets' 80']                          Att: 4,562
Veres Rivne            1-1 Stal' Kamjans'ke
 [Adamjuk 88'; Kuzyk 42']                                             Att: 780
Shakhtar Donets'k      2-0 Karpaty L'viv 
 [Ferryra 7', Fedets'kyj 65'og]                                       Att:10,480
Zorja Luhans'k         4-4 Dynamo Kyiv 
 [Xaratin 56'pen, Iury 75', Silas 80', Opanansenko 87'; Mbokani 14',
 Bujal's'kyj 32', Moraes 45+1', Harmash 82']                          Att: 8,253

Round 12 
[Oct 13]           
Shakhtar Donets'k      3-2 Vorskla Poltava
 [Marlos 31', Ferreyra 36', 82'; Kolomojets' 42', 57']                Att: 6,020   
[Oct 14]
Veres Rivne            1-1 FC Mariupol  
 [Borsenko 65'; Totovsts'kyj 80']                                     Att: 1,050  
Stal' Kamjans'ke       0-1 Zorja Luhans'k
 [Pryjma 57']                                                         Att: 570
[Oct 15]
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-0 Karpaty L'viv                              Att: 1,788
Chornomorets' Odesa    2-1 Dynamo Kyiv
 [Kovalets' 14', Xoblenko 21'; Kravets' 78']                          Att: 9,683
Olimpik Donets'k       1-0 FC Oleksandrija 
 [Brikner 88']                                                        Att: 325  

Round 13 
[Oct 21]
Olimpik Donets'k       1-0 Zirka Kropyvnyts'kyj 
 [Polehen'ko 90'og]                                                   Att: 200
FC Oleksandrija        1-1 Veres Rivne     
 [Staren'kyj 77'; Morozenko 63']                                      Att: 1,100
Vorskla Poltava        0-1 Karpaty L'viv 
 [Mjakushko 83']                                                      Att: 2,010
[Oct 22]
Stal' Kamjans'ke       1-1 Chornomorets' Odesa
 [Malakian 62'pen; Vasin 52']                                         Att: 260
FC Mariupol            2-5 Zorja Luhans'k  
 [Bilyj 6', Kozhanov 31'; Andrijevs'kyj 29', 38', 63', 
 Hrechyshkin 34'pen, Opanasenko 90+1']                                Att: 6,881      
Dynamo Kyiv            0-0 Shakhtar Donets'k                          Att:38,618

Round 14 
[Oct 28]              
Shakhtar Donets'k      1-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Ferreyra 14'; Obradovic 64']                                        Att: 2,741
[Oct 29] 
Zirka Kropyvnyts'kyj   1-0 Vorskla Poltava  
 [Chychykov 19']                                                      Att: 1,467
Veres Rivne            1-1 Olimpik Donets'k 
 [Serhijchuk 10'pen; Moxa 51']                                        Att: 738
Zorja Luhans'k         2-2 FC Oleksandrija  
 [Iury 11', Hromov 34'; Staren'kyj 54', Bondarenko 70']               Att: 1,200
Karpaty L'viv          1-1 Dynamo Kyiv
 [Mjakushko 54'; Vida 12']                                            Att: 4,125
[Oct 30]
Chornomorets' Odesa    0-0 FC Mariupol                                Att: 2,756 

Round 15 
[Nov 4]
Veres Rivne            0-0 Zirka Kropyvnyts'kyj                       Att: 710
FC Oleksandrija        0-0 Chornomorets' Odesa                        Att: 1,608
[Nov 5]
FC Mariupol            1-3 Shakhtar Donets'k
 [Fomin 49'; Ferreyra 30', Marlos 45+1', Bernard 56']                 Att: 11,670  
Stal' Kamjans'ke       0-0 Karpaty L'viv                              Att: 500
Olimpik Donets'k       3-3 Zorja Luhans'k 
 [Kravchenko 11', Bilen'kyj 48' Bohdanov 67'; Lun'ov 62',
 Opanasenko 83', Xaratin 90+4']                                       Att: 1,000   
Dynamo Kyiv            2-1 Vorskla Poltava
 [Moraes 26', Bujal's'kyj 30'; Chesnakov 58']

Round 16 
[Nov 17]                            
Shakhtar Donets'k      1-2 FC Oleksandrija
 [Bernard 18'; Poljarus  15', 18']                                    Att: 4,037
[Nov 18]
Zorja Luhans'k         1-1 Veres Rivne   
 [Hromov 28'; Adamjuk 61']                                            Att: 1.850
Zirka Kropyvnyts'kyj   0-2 Dynamo Kyiv
 [Mbokani 23', 31']                                                   Att: 3,755
Karpaty L'viv          0-1 FC Mariupol 
 [Bolbat 50']                                                         Att: 0
[Nov 19]
Vorskla Poltava        1-1 Stal' Kamjans'ke 
 [Kobakhidze 56'; Xotsjanovs'kyj 16']                                 Att: 650
Chornomorets' Odesa    2-1 Olimpik Donets'k
 [Kovalets' 58', Mamadu 81'; Ochihava 90+3']                          Att: 3,642

Table:

 1.Shakhtar Donets'k                    16  11  3  2  31-14  36  [C]
 2.Dynamo Kyiv                          15   9  5  1  31-11  32
 3.Olimpik Donets'k                     16   6  7  3  18-14  25
 4.Veres Rivne                          16   4 10  2  17-10  22  [P]
 5.Vorskla Poltava                      16   6  4  6  17-17  22
 6.Zorja Luhans'k                       16   4  8  4  27-23  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Mariupol                          15   5  5  5  18-18  20  [P]  [*]
 8.FC Oleksandrija                      16   2  9  5  14-18  15
 9.Chornomorets' Odesa                  16   3  6  7  10-22  15
10.Zirka Kropyvnyts'kyj                 16   3  5  8   9-19  14
11.Karpaty L'viv                        16   2  8  6   9-24  14
12.Stal' Kamjans'ke                     16   2  6  8  11-22  12

[*] FC Illichivets' Mariupol were renamed FC Mariupol before the start of the season

Due to on going conflict in the Donbass region teams from that area are based in
different cites as well as stadiums that are under repair:                                

Stal' Kamjans'ke        - Meteor Stadium, Dnipropetrovs'k
Veres Rivne             - Arena Lviv, Lviv
Olimpik Donetsk         - Lobanovsky Dynamo Stadium, Kyiv
Shakhtar Donets'k       - Metallist Stadium, Kharkiv
Zorya Luhans'k          - Slavutych-Arena, Zaporizhzhja

Goalscorers:

Ferreyra (Shakhtar)                          10
Marlos (Shakhtar)                             7 (1 pen)
Mbokani (Dynamo)                              6
Kolomojets' (Vorskla)                         5
Moxa (Olimpik)                                5 (1 pen)
Staren'kyj (FC Oleksandrija)                  5
Tsyhankov (Dynamo)                            5
Bernard (Shakhtar)                            4
Bilen'kyj (Olimpik)                           4
Bujal's'kyj (Dynamo)                          4
Hromov (Zorja)                                4
Iury (Zorja)                                  4
Kuzyk (Stal' Kam.)                            4
Opanasenko (Zorja)                            4
Serhijchuk (Veres)                            4 (2 pen)
Xoblenko (Chornomorets')                      4
Adamjuk (Veres)                               3
Andrijevs'kyj (Zorja)                         3
Fomin (FC Mariupol)                           3
Hrechyshkin (Zorja)                           3 (2 pen)
Kravchenko (Vorskla)                          3
Kravets' (Dynamo)                             3
Vakulenko (FC Mariupol)                       3 (1 pen)
Yarmolenko (Dynamo)                           3
Bohdanov (Olimpik)                            2 (1 pen)
Bolbat (FC Mariupol)                          2
Churko (FC Mariupol)                          2
El Hamdaoui (Zirka)                           2
Hrytsuk (FC Oleksandrija)                     2 (1 pen)
Javors'kyj (FC Mariupol)                      2
Kovalets' (Chornomorets')                     2
Kryvtsov (Shakhtar)                           2
Mjakushko (Karpaty)                           2
Moraes (Dynamo)                               2
Obradovic (Stal' Kam.)                        2
Poljarus (FC Oleksandrija)                    2
Prjadun (Zirka)                               2
Vasin (Chornomorets')                         2
Vida (Dynamo)                                 2
Xaratin (Zorja)                               2 (1 pen)
Zahal's'kyj (Zirka)                           2 (1 pen)

Round 17 [Nov 25]
FC Oleksandrija         -  Karpaty L'viv
Zorja Luhans'k          -  Dynamo Kyiv
Stal' Kamjans'ke        -  Zirka Kropyvnyts'kyj               
FC Mariupol             -  Vorskla Poltava 
Veres Rivne             -  Chornomorets' Odesa
Olimpik Donets'k        -  Shakhtar Donets'k              
                       
Round 18 [Dec 2]      
Karpaty L'viv           -  Olimpik Donets'k
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  Zorja Luhans'k 
Shakhtar Donets'k       -  Veres Rivne         
Chornomorets' Odesa     -  Stal' Kamjans'ke   
Vorskla Poltava         -  FC Oleksandrija
Dynamo Kyiv             -  FC Mariupol          

Round 19 [Dec 9]
Olimpik Donets'k        -  Vorskla Poltava              
Chornomorets' Odesa     -  Zirka Kropyvnyts'kyj  
FC Oleksandrija         -  Dynamo Kyiv    
Stal' Kamjans'ke        -  Shakhtar Donets'k  
Veres Rivne             -  Karpaty L'viv 
FC Mariupol             -  Zorja Luhans'k    
                       
Round 20 [Feb 17]       
Dynamo Kyiv             -  Olimpik Donets'k  
Karpaty L'viv           -  Stal' Kamjans'ke     
Shakhtar Donets'k       -  Chornomorets' Odesa
Stal' Kamjans'k         -  Veres Rivne         
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  FC Mariupol            
Zorja Luhans'k          -  FC Oleksandrija 

Round 21 [Feb 24]
Stal' Kamjans'ke        -  Vorskla Poltava    
Chornomorets' Odesa     -  Karpaty L'viv                          
Olimpik Donets'k        -  Zorja Luhans'k     
Shakhtar Donets'k       -  Zirka Kropyvnyts'kyj
FC Oleksandrija         -  FC Mariupol           
Veres Rivne             -  Dynamo Kyiv  
                       
Round 22 [Mar 3]    
FC Mariupol             -  Olimpik Donets'k  
Dynamo Kyiv             -  Stal' Kamjans'ke    
Karpaty L'viv           -  Shakhtar Donets'k                   
Vorskla Poltava         -  Chornomorets' Odesa  
Zorja Luhans'k          -  Veres Rivne                        
Zirka Kropyvnyts'kyj    -  FC Oleksandrija      

Second Phase

Championship Group | Relegation Group 

Championship Group

Relegation Group



Ukrainian Cup 2017/18


First Preliminary Round (1/64)  [Jul 9]

SC Dnipro-1                         5–0     Bukovyna Chernivtsi 
 [Dobrovol's'kyj 3'og, Pol'ovyj 43', Kozhushko 66', Kravchenko 73', 
  Kohut 90+3'pen]                                                     Att: 1,920
FC Ternopil'                        1–1AET  Ahrobiznes Volochys'k 
 [Vons 83'; Temjuk 90'pen]                                            Att: 1,800
Ahrobiznes advance on penalties 5–3
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva    0–3     Prykarpattja Ivano-Frankivs'k  
 [Hupalov 7'og, Xudobjak 40', Boryshkevych 78'pen]                    Att: 200
Chaika Kyiv-Svjatoshyn Rajon        0–2     Rux Vynnyky   
 [Bilyj 9', Duts' 90+4']                                              Att: 500
FC Nikopol'                         1–0AET  Myr Hornostajivka
 [Shestypalov 109']                                                   Att: 1,000
SCC Demnja                          2–1AET  FC Dnipro  
 [Barabash 34', Demkiv 110'; Piddubnyj 76']                           Att: 1,200
&FC L'viv                           2–0     Kremin Kremenchuk  
 [Janchyj 72', Omel'chenko 85'] 
&Match played at Lokomotyv Stadium in Rava-Rus'ka.                    Att: 400
Real Pharma Odesa                   1–3     Enerhija Nova Kaxovka 
 [Polishchuk 15'; Bochak 6'pen, Prokypchuk 43', Koval'chuk 74']       Att: 100
^Metalist Kharkiv                   2–2AET  Nyva Ternopil' 
 [Paljuchenko 11', Davudiv 64'; Ponjedjel'nik 25', Il'chyshyn 56']    Att: 2,734
Nyva advance on penalties 4–3
^Match played at Sonjachnyj Training Center in Kharkiv after Nyva was drawn
 at home and agreed to move the game.
Podillja Xmel'nyts'kyj              1–3     Nyva-V Vinnytsja 
 [Makarchenko 71'; Maljarenko 9', Ovchar 14', Andrjejev 32']          Att: 6,200
#Metalurh Zaporizhzhja              0–2     Polissja Zhytomyr
 [Halaxov 82', Demchyj 90+2']                                         Att: 100
#Match played Kolos Stadium, Chkalove
Tavrija Simferopol'                 +:-     Skala Stryj  
[10 Jul]
*Sudnobudivnyk Mykolajiv            0-2     Balkany Zorya 
 [Ursulenko 45', Parxomenko 90'pen]                                   Att: 250
*Match played at Ivan Stadium, Odesa

Second Preliminary Round (1/32)  [Jul 26]

Avanhard Kramators'k                1-0     MFC Mykolajiv     
 [Daudov 43']                                                        Att: 1,480
Helios Xarkiv                       0-0AET  Obolon-Brovar Kyiv       Att: 900
 Helios advance 3-1 on penalties
Inhulets' Petrove                   3-1     FC Poltava       
 [Mishurenko 43', Zhukov 63', Kretov 84'; Fomenko 52']               Att: 850
Nyva Ternopil'                      0–2     Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Kuz'myn 80', Xudobjak 87']                                         Att: 1,200
Enerhija Nova Kaxovka               1-4     Zhemchuzhyna Odesa 
 [Shastal 40'; Lazarovych 26', Shestakov 33', Malysh 47', 
 Horbovs'kyj 72']                                                    Att: 600
Rux Vynnyky                         1-3AET  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Duts' 28'; Shevchuk 45', 93', Panasenko 118']                      Att: 2,000
Desna Chernihiv                     4-0     Balkany Zorya  
 [Chornomorets' 8', 37', Filippov 73', Favorov 90']                  Att: 2,845
Ahrobiznes Volochys'k               2-2     Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Atlasjuk 20', Katelin 80'og; Katelin 4', Antjux 74']               Att: 3,000
Ahrobiznes advance 5-4 on penalties
Kolos Kovalivka                     3-2     Cherkaskyj Dnipro
 [Nextij 33', Koropets'kyj 41', Havrysh 77'; Maksymenko 14'og,
  Storochous 90'pen]                                                 Att: 300
SCC Demnja                          1-0     Polissja Zhytomyr
 [Pokladok 89']                                                      Att: 850
FC Nikopol                          0-1     Arsenal Kyiv   
 [Nasimi 59']                                                        Att: 1,000
FC L'viv                            3-0     Volyn' Luts'k
 [Kyslenko 41', 72', Bulax 70']                                      Att: 1,400
SC Dnipro-1                         2-0     FC Sumy
 [Vojtsexovs'kyj 11', Snizhko 76']                                   Att: 1,574
[Jul 27]
*Tavrija Simferopol'                2-1AET  Nyva-V Vinnytsja
 [Zhabko 84', Masjutkin 102'; Maljarenko 60']                        Att: 300
*Match played at Nova Kakhovka

Third Preliminary Round (1/16)  [Sep 20]

Helios Xarkiv                       1-2     Desna Chernihiv 
 [Abjeljentsev 13'; Kartushov 11', 74']                              Att: 200
Kolos Kovalivka                     1-2     FC Mariupol
 [Lysenko 50'; Kozhanov 45', Kisil' 53']                             Att: 800 
Ahrobiznes Volochys'k               1-2AET  Veres Rivne
 [Dumanjuk 118'; Morozenko 101', Skotarenko 111']                    Att: 3,750  
Tavrija Simferopol                  3-2AET  Zirka Kropyvnyts'kyj
 [Lohvynenko 7'pen, Jelojev 15', Voronchenko 108'; Rassadkin 10',
  Panfilov 18']                                                      Att: 1,000 
Zhemchuzhyna Odesa                  1-1AET  Stal' Kamjanske
 [Dolyns'kyj 45'; Mytsyk 65']                                        Att: 1,000  
Stal' advance 4-1 on penalties
Avanhard Kramators'k                0-2     Vorskla Poltava
 [Kadymjan 75', Kolomojets' 89']                                     Att: 3,600 
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k       2-1     Karpaty Lviv
 [Boryshkevych 41', Derbax 65'; Mememshev 90+3']                     Att: 9,860
Inhulets' Petrove                   0-0AET  Arsenal Kyiv             Att: 500
Arsenal advance 6-5 on penalties
SCC Demnja                          1-2     FC L'viv 
 [Boryk 44'; Kyslenko 40', Omel'chenko 90+2']                        Att: 2,100  
SC Dnipro-1                         1-0     Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Sula 20']                                                          Att: 3,000

First Round (1/8) [Oct 25]

Arsenal Kyiv                        0-1     Veres Rivne
 [Morozenko 19']                                                     Att: 600
Tavrija Simferopol                  0-5     FC Mariupol
 [Bojarchuk 36', 90+3', Tankovs'kyj 53', Korobenko 70', 82']         Att: 1,200
SC Dnipro-1                         0-0AET  Chornomorets Odesa       Att: 2,520
 SC Dnipro-1 advance 8-7 on penalties
FC Oleksandrija                     2-3AET  Dynamo Kyiv     
 [Staren'kyj 77', Hrytsuk 120+3'pen; Kravets' 36', 116', 
  Bjesjedin 107']                                                    Att: 1,802 
FC L'viv                            1-1AET  Stal' Kamjanske
 [Kyslenko 69', Klymchuk 11']                                        Att: 2,500
 FC L'viv advance 5-3 on penalties
Vorskla Poltava                     2-0AET  Olimpik Donets'k
 [Sharpar 104', Kulach 109']                                         Att: 758
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k       0-2     Desna Chernihiv
 [Olijnyk 16', Volkov 24']                                           Att: 6,650
Zorja Luhans'k                      3-4AET  Shakhtar Donetsk 
 [Lun'ov 12', Hordijenko 51', Xaratin 106'; Ferreyra 72', 90+1',
 Kovalenko 99', Leshchuk 117']                                       Att: 5,511

Quarter-Finals (1/4) [Nov 29]

Shakhtar Donetsk                     -      Veres Rivne
Desna Chernihiv                      -      Dynamo Kyiv  
Vorskla Poltava                      -      FC Mariupol
FC L'viv                             -      SC Dnipro-1 


Ukrainian First League (Persha Liha) 2017/18

Table:

 1.Arsenal (Kyiv)                       22  17  4  1  44-13  55
---------------------------------------------------------------
 2.FC Poltava (Poltava)                 22  16  2  4  39-14  50
 3.Inhulets' (Petrove)                  22  13  6  3  30-12  45
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Kolos (Kovalivka)                    22  13  2  7  26-17  41
 5.Desna (Chernihiv)                    22  12  4  6  38-15  40
 6.Helios (Xarkiv)                      22  12  4  6  30-20  40
 7.Avanhard (Kramators'k)               22  10  4  8  28-27  34
 8.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)       22  10  1 11  16-26  31
 9.Rux (Vynnyky)                        22   7  7  8  23-21  28  [P]
10.Obolon-Brovar (Kyiv)                 22   7  6  9  17-21  27
11.Balkany (Zorja)                      22   6  8  8  20-23  26  [P]
12.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            22   6  6 10  26-35  24
13.Zhemchuzhyna (Odesa)                 22   6  3 13  27-44  21  [P]
14.Kremin' (Kreminchuk)                 22   6  3 13  17-35  21
---------------------------------------------------------------
15.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          22   4  8 10  16-25  20
16.FC Sumy (Sumy)                       22   5  5 12  16-29  20
17.Volyn' (Luts'k)                      22   5  3 14  19-36  18  [R]
18.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        22   4  2 16  16-35  14

Round 1
[Jul 14]
Zhemchuzhyna Odesa           2-1 MFC Mykolajiv
 [Shestakov 2', 87'; Sikors'kyj 67']                                  Att: 551
[Jul 15]
Rux Vynnyky                  1-0 Kolos Kovalivka
 [Zastavnyj 69']                                                      Att: 2,000
Desna Chernihiv              1-0 Volyn' Luts'k     
 [Kartushov 32']                                                      Att: 450
Balkany Zorja                0-2 Helios Xarkiv
 [Kravchenko S. 24'pen, 66'pen]                                       Att: 2,000
Avanhard Kramators'k         0-3 Inhulets' Petrove
 [Akymenko 31'pen, Pavlov 40', Zaporozhets' 52']                      Att: 1,700
Arsenal Kyiv                 1-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Batal's'kyj 45'; Slobodjan 30'pen]                                  Att: 400
Cherkaskyj Dnipro            3-2 Kremin' Kreminchuk
 [Koshzadze 55', 84', Chornyj 75'; Kvachov 35', Tymchenko 48']        Att: 870  
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-1 FC Sumy    
 [Kas'kov 85']                                                        Att: 1,800
[Jul 16]
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-1 FC Poltava       
 [Dehtjar'ov 72']                                                     Att: 500

Round 2
[Jul 22]
Rux Vynnyky                  2-3 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Bidlovs'kyj 45+1'pen, Kureljex 49'og; Moisejenko 12', 47', 
  Fajuk 65']                                                          Att: 2,000
Volyn' Luts'k                0-0 Balkany Zorja                        Att: 1,000
Obolon-Brovar Kyiv           1-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Korol'chuk 56']                                                     Att: 1,000
[Jul 23]
Helios Xarkiv                3-1 Avanhard Kramators'k
 [Kravchenko S. 43'pen, Poljuljax 71'og, Schastlyvtsev 79'; 
 Shavrin 17']                                                         Att: 600
FC Poltava                   2-1 Desna Chernihiv  
 [Dehtjar'ov 67', Bratkov 79'og; Favorov, D. 64']                     Att: 450
Inhulets' Petrove            1-0 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Akymenko 27']                                                       Att: 850     
MFC Mykolajiv                2-3 Arsenal Kyiv   
 [Tsebro 47', Sikirs'kyj 58'; Pylypenko 45', Batal's'kyj 67', 
  Majdanevych 74']                                                    Att: 400
Kremin' Kreminchuk           0-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Tsjutsjura 48', Bojaryntsev 64']                                    Att: 1,500
Kolos Kovalivka              1-1 FC Sumy   
 [Zadoja 52'; Bushman 61']                                            Att: 800

Round 3 [Jul 30]
Desna Chernihiv              3-0 Rux Vynnyky 
 [Favorov, D. 15', 38', Mostovoj 27']                                 Att: 800
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-1 Kolos Kovalivka
 [Matvejejev 69']                                                     Att: 1,000
Balkany Zorja                1-1 FC Poltava  
 [Kabanjuk 81'; Dehtjar'ov 68']                                       Att: 2,100
Avanhard Kramators'k         2-1 Volyn' Luts'k 
 [Sobko 17', Jermakov 72'; Dmytrenko 83']                             Att: 1,280
Zhemchuzhyna Odesa           0-1 Helios Xarkiv
 [Skoblov 37']                                                        Att: 875
Arsenal Kyiv                 3-1 Inhulets' Petrove
[Pylypenko 35', 90', Semenjuk 41'; Akymenko 72'pen]                   Att: 1,000
Cherkaskyj Dnipro            0-2 MFC Mykolajiv   
 [Rohozyns'kyj 45+1', Koval'ov 90']                                   Att: 985
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 1,400
FC Sumy                      0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Tymchenko 20']                                                      Att: 795

Round 4
[Aug 5]
Volyn' Luts'k                1-3 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Vorobej 30'; Pospjelov 14', Palamar 70', Shestakov 90+3']           Att: 1,250
[Aug 6]
Rux Vynnyky                  0-1 Balkany Zorja   
 [Kabanjuk 38']                                                       Att: 1,500
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-2 Desna Chernihiv   
 [Filippov 69'pen, 83']                                               Att: 500
FC Poltava                   3-0 Avanhard Kramators'k
 [Trojanovs'kyj 3', Dehtjar'ov 42', Savchenko 65']                    Att: 200
Helios Xarkiv                0-1 Arsenal Kyiv     
 [Majdanevych 68']                                                    Att: 900
Inhulets' Petrove            2-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Akymenko 38'pen, 66'pen]                                            Att: 650
MFC Mykolajiv                2-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Rohozyns'kyj 14', Sikors'kyj 16'; Bojaryntsev 90+6']                Att: 350
Obolon-Brovar Kyiv           2-1 FC Sumy   
 [Slobodjan 47'pen, Shevchuk 79'; Lebedenko 58']                      Att: 800 
Kolos Kovalivka              4-1 Kremin' Kreminchuk
 [Bondarenko, O. 31', Xodulja 67'og, Koropets'kyj 67', Leonov 85';
  Tjertyshnyj 82']                                                    Att: 660

Round 5 [Aug 9]
Avanhard Kramators'k         2-1 Rux Vynnyky 
 [Sobko 30'pen, Hurs'kyj 42'og; Xomchenko 20']                        Att: 1,374
Balkany Zorja                1-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Rajchev 42'pen]                                                     Att: 1,500
Desna Chernihiv              2-3 Kolos Kovalivka
 [Chepurnenko 11', Volkov 13'; Zadoja 49', 75', Bondarenko, O. 60']   Att: 3,000              
Zhemchuzhyna Odesa           0-1 FC Poltava   
 [Dehtjar'ov 7']                                                      Att: 600
Arsenal Kyiv                 2-0 Volyn' Luts'k 
 [Batal's'kyj 35', Semchuk 62']                                       Att: 250
Cherkaskyj Dnipro            1-2 Helios Xarkiv
 [Kolos 10'; Koshman 9', Kozlov 34']                                  Att: 730
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-1 Inhulets' Petrove
 [Yaremenko 77'; Klymemko 51']                                        Att: 1,250
FC Sumy                      0-1 MFC Mykolajiv  
 [Sikors'kyj 38']                                                     Att: 862
Kremin' Kreminchuk           0-3 Obolon-Brovar Kyiv
 [Tjerjexov 1', Bovtruk 81', Slobodjan 85'pen]                        Att: 1,100

Round 6 
[Aug 13]
Rux Vynnyky                  2-2 Zhemchuzhyna Odesa 
 [Baranets' H. 44', Boxashvili 85'; Vdovychenko 31', Palamar 90+3']   Att: 2,000
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-2 Avanhard Kramators'k
 [Shevchuk 16'; Sobko 59', Shevchuk 64'og]                            Att: 800
Desna Chernihiv              2-0 Balkany Zorja  
 [Arveladze 10', Bezborod'ko 49']                                     Att: 2,402
Helios Xarkiv                2-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Kozlov 11', Hlushytskyj 82']                                        Att: 950
Inhulets' Petrove            2-1 FC Sumy 
 [Honcharenko 61', Akymenko 65'; Lupashko 64'og]                      Att: 800
Kolos Kovalivka              1-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Nextij 61'pen]                                                      Att: 830
[Aug 14]
FC Poltava                   0-1 Arsenal Kyiv  
 [Semchuk 68']                                                        Att: 800
Volyn' Luts'k                3-2 Cherkaskyj Dnipro
 [Stepanov 35', Shapoval 54'pen, Ljashenko 66'; Tarasenko 75', 
 Kramar 82']                                                          Att: 1,000
MFC Mykolajiv                2-0 Kremin' Kreminchuk
 [Kravchuk 13'og, Sikors'kyj 44']                                     Att: 300

Round 7 
[Aug 19]
Zhemchuzhyna Odesa           1-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Shestakov 11'; Batjushyn 51', Panasenko 75']                        Att: 460
Avanhard Kramators'k         0-0 Desna Chernihiv                      Att: 1,367
Balkany Zorja                1-0 Kolos Kovalivka
 [Zlatov 50'pen]                                                      Att: 2,000
Cherkaskyj Dnipro            2-3 FC Poltava 
 [Kachur 23', Koshadze 61'pen; Holikov 26', Trojanovs'kyj 47', 70']   Att: 715
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-0 Volyn' Luts'k 
 [Bojaryntsev 31'pen]                                                 Att: 1,250
FC Sumy                      1-1 Helios Xarkiv
 [Tsykolija 6'; Kravchenko, S 30']                                    Att: 710
Kremin' Kreminchuk           0-1 Inhulets' Petrove
 [Akymenko 71']                                                       Att: 1,000
Obolon-Brovar Kyiv           2-0 MFC Mykolajiv  
 [Saxnjuk 5', Sartina 84']                                            Att: 780
[Aug 20]
Arsenal Kyiv                 0-0 Rux Vynnyky                          Att: 150

Round 8
[Aug 25]
Balkany Zorja                0-1 Avanhard Kramators'k
 [Shavrin 33']                                                        Att: 2,000
Volyn' Luts'k                1-0 FC Sumy 
 [Shapoval 75'pen]                                                    Att: 2,500
Helios Xarkiv                0-1 Kremin' Kreminchuk
 [Tymchenko 65'pen]                                                   Att: 1,200
[Aug 26]
Rux Vynnyky                  0-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Zaxarevych 70']                                                     Att: 2,000 
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-3 Arsenal Kyiv   
 [Pinchuk 37'; Batal's'kyj 54', Pinchuk 66'og, Chernenko 73']         Att: 700   
Desna Chernihiv              3-1 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Chepurnenko 3', 33', Kovalenko 49'; Pospjelov 12']                  Att: 2,618  
FC Poltava                   2-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Savin 24', Kovpak 84'; Jaremenko 33', Tsjutsjura 50']               Att: 1,000    
Inhulets' Petrove            0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 850
Kolos Kovalivka              2-2 MFC Mykolajiv  
 [Bondarenko, O. 29', Jarovenko 90+4'; Sikors'kyj 66', 
  Herasymets' 83']                                                    Att: 350

Round 9 
[Aug 30]
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-2 Rux Vynnyky 
 [Bidlovs'kyj 24'pen, 37'pen]                                         Att: 1,250
Cherkaskyj Dnipro            0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Chernij 19']                                                        Att: 785
Arsenal Kyiv                 1-0 Desna Chernihiv   
 [Starhorods'kyj 28']'                                                Att: 600
Zhemchuzhyna Odesa           2-4 Balkany Zorja 
 [Didenko 21', Palamar 74'; Rajcev 19'pen, Platunov 51', Pjenov 77',
  Kabanjuk 82']                                                       Att: 1,500
Avanhard Kramators'k         0-1 Kolos Kovalivka
 [Bondarenko, O. 24']                                                 Att: 1,168
FC Sumy                      0-4 FC Poltava  
 [Kovpak 3', Nasibulin 81', Barannik 87', 90+3']                      Att: 720
Kremin' Kreminchuk           3-1 Volyn' Luts'k   
 [Borovs'kyj 45', Bohdanov 50', Stepanchuk 56'; Medved' 63']          Att: 1,500
MFC Mykolajiv                1-2 Inhulets' Petrove
 [Javors'kyj 90'; Loktionov 56', Ella 89']                            Att: 500
[Aug 31]
Obolon-Brovar Kyiv           0-3 Helios Xarkiv
 [Kozlov 31', 46', Kravchenko S. 71']                                 Att: 900

Round 10 
[Sep 3]
Rux Vynnyky                  0-1 FC Sumy    
 [Jampol' 51']                                                        Att: 1,500
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka            Att: 700
Kolos Kovalivka              1-0 Inhulets' Petrove
 [Pozdejev 39'pen]                                                    Att: 800
Balkany Zorja                1-3 Arsenal Kyiv     
 [Il'nyts'kyj 45'; Batal's'kyj 40', Kosovan 59', Eseola 90']          Att: 2,300
Avanhard Kramators'k         6-2 Zhemchuzhyna Odesa 
 [Demchenko 21', 70', Shershen' 25', Daudov 52', Shavrin 90',
  Lobov 90+4'; Didenko 29', Lazarovych 38']                           Att: 1,327
FC Poltava                   2-0 Kremin' Kreminchuk
 [Trojanovs'kyj 69'pen, Nasibulin 71']                                Att: 1,000
Desna Chernihiv              3-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Favorov, D. 22', Volkov 52', Bezborod'ko 70']                       Att: 2,988
[Sep 4]
Volyn' Luts'k                2-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Shapoval 35'pen, Kinash 53']                                        Att: 950
Helios Xarkiv                3-1 MFC Mykolajiv    
 [Kozlov 71', Lutsenko 90+2'pen,  Koshman 90+6'; Aleksanov 54']       Att: 400   

Round 11 
[Sep 9]
Kremin' Kreminchuk           1-1 Rux Vynnyky 
 [Stepanchuk 17'; Baranets', H. 27'pen]                               Att: 1,300
FC Sumy                      0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Moisejenko 18']                                                     Att: 705
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-3 Desna Chernihiv  
 [Bojaryntsev 87'pen; Volkov 43', 72', Arveladze 90']                 Att: 1,250
Cherkaskyj Dnipro            0-0 Balkany Zorja                        Att: 480
Arsenal Kyiv                 2-0 Avanhard Kramators'k
 [Eseola 56', Starhorods'kyj 66'pen]                                  Att: 300
Zhemchuzhyna Odesa           1-0 Kolos Kovalivka
 [Dolins'kyj 5']                                                      Att: 850
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 FC Poltava   
 [Borodaj 38']                                                        Att: 1,600
[Sep 10]
MFC Mykolajiv                1-1 Volyn' Luts'k  
 [Sikors'kyj 47'; Nykytjuk 55']                                       Att: 700
Inhulets' Petrove            4-0 Helios Xarkiv
 [Akymenko 13', 49', Soldat 80', Loktionov 89']                       Att: 850

Round 12 [Sep 15]
Volyn' Luts'k                1-1 Inhulets' Petrove
 [Shapoval 2'; Akymenko 62']                                          Att: 1,000
Desna Chernihiv              3-0 FC Sumy 
 [Filippov 18', Partsvanija 67', Banasevych 80']                      Att: 2,430
[16 Sep]
Rux Vynnyky                  1-0 Obolon-Brovar Kyiv
 [Xomchenko 74']                                                      Att: 1,000
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-0 Kremin' Kreminchuk
 [Fajuk 69']                                                          Att: 1,000
Balkany Zorja                1-1 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Jakubov 47'; Katelin 10']                                           Att: 2,100
Avanhard Kramators'k         2-1 Cherkaskyj Dnipro
 [Sobko 27'pen, Ivashchenko 63'; Tarasenko 77']                       Att: 1,270
Zhemchuzhyna Odesa           0-3 Arsenal Kyiv 
 [Batal's'kyj 20', Eseola 48', 52']                                   Att: 600  
FC Poltava                   2-0 MFC Mykolajiv  
 [Paramonov 41', Pokotyljuk 90+4']                                    Att: 1,000
Kolos Kovalivka              1-2 Helios Xarkiv
 [Pozdejev 49'pen; Koshman 30', Subochev 47']                         Att: 700

Round 13
[Sep 24]
Cherkaskyj Dnipro            1-0 Zhemchuzhyna Odesa  
 [Tarasenko 27']                                                      Att: 365
FC Sumy                      1-1 Balkany Zorja      
 [Maxaradze 65'; Tsykolija 90+5'og]                                   Att: 662
Kremin' Kreminchuk           0-1 Desna Chernihiv 
 [Favorov 5']                                                         Att: 1,300
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-2 Avanhard Kramators'k
 [Vlasjuk 35'; Jermakov 20', Sharaj 83']                              Att: 800
MFC Mykolajiv                1-1 Rux Vynnyky
 [Sikors'kyj 31'pen; Xomchenko 45+1']                                 Att: 600
Inhulets' Petrove            1-2 FC Poltava   
 [Akymenko 33'pen; Kovpak 69', 82']                                   Att: 800
[Sep 25]
Arsenal Kyiv                 2-1 Kolos Kovalivka
 [Kyzylatesh 50', Starhorods'kyj 52'; Derkach 57'og]                  Att: 800
Helios Xarkiv                2-0 Volyn' Luts'k   
 [Kozlov 28', Kravchenko S. 54']                                      Att: 500
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Sydorenko 90+1']                                                    Att: 950

Round 14 
[Sep 29]
Rux Vynnyky                  1-1 Inhulets' Petrove
 [Xomchenko 68']                                                      Att: 600
[Sep 30]
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-0 MFC Mykolajiv     
 [Shevchuk, A. 17']                                                   Att: 700
Desna Chernihiv              0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 1,872
Balkany Zorja                1-1 Kremin' Kreminchuk
 [Oprja 31'; Tjertyshnyj 16']                                         Att: 1,100
Avanhard Kramators'k         1-0 FC Sumy    
 [Sobko 77'pen]                                                       Att: 846
Zhemchuzhyna Odesa           0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka            Att: 300
FC Poltava                   1-0 Helios Xarkiv
 [Kovpak 67']                                                         Att: 900
Kolos Kovalivka              1-0 Volyn' Luts'k 
 [Koropets'kyj 54']                                                   Att: 350 
[Oct 1]
Arsenal Kyiv                 1-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Majdanevych 45']                                                    Att: 300  

Round 15 
[Oct 6]
Helios Xarkiv                0-0 Rux Vynnyky                          Att: 300
Inhulets' Petrove            2-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Mishurenko 9', Klymenko 64']                                        Att: 850
FC Sumy                      2-3 Zhemchuzhyna Odesa   
 [Hryshchenko 17', Lebedenko 54'; Didenko 38', Norenkov 45', 
  Pospjelov 90+3']                                                    Att: 223
Volyn' Luts'k                2-0 FC Poltava    
 [Medved' 45+2', Ljashenko 57']                                       Att: 400
[Oct 7]
MFC Mykolajiv                1-8 Desna Chernihiv   
 [Herasymets' 60'; Favorov, D. 33', 44', 47', 78'pen, Kartushov 69',
 Filippov 74', Banasevych 80, Volkov 90+2']                           Att: 200   
Obolon-Brovar Kyiv           0-1 Balkany Zorja   
 [Stasjuk 52']                                                        Att: 1,000
Kremin' Kreminchuk           0-3 Avanhard Kramators'k
 [Shvydkyj 60', Sobko 64', Ul'janov 90+5']                            Att: 1,000    
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    0-0 Arsenal Kyiv                         Att: 600
Cherkaskyj Dnipro            0-1 Kolos Kovalivka
 [Lysenko 55']                                                        Att: 300

Round 16 [Oct 11]
Rux Vynnyky                  1-0 Volyn' Luts'k 
 [Verbnyj 83']                                                        Att: 600
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-1 Helios Xarkiv
 [Lutsenko 21']                                                       Att: 400
Desna Chernihiv              0-0 Inhulets' Petrove                    Att: 1,188
Balkany Zorja                0-0 MFC Mykolajiv                        Att: 1,200
Avanhard Kramators'k         0-1 Obolon-Brovar Kyiv
 [Kovalenko, K. 77']                                                  Att: 764
Zhemchuzhyna Odesa           4-1 Kremin' Kreminchuk
 [Lazarovych 42', Norenkov 58', Akimov 63', Shestakov 87';
  Tymchenko 85']                                                      Att: 250
Arsenal Kyiv                 3-1 FC Sumy   
 [Semenjuk 1', Batal's'kyj 27', Starhorods'kyj 84'; Bushman 53']      Att: 350 
Cherkaskyj Dnipro            0-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka            Att: 250
Kolos Kovalivka              1-0 FC Poltava
 [Lysenko 35']                                                        Att: 600

Round 17 
[Oct 15]
FC Poltava                   1-0 Rux Vynnyky    
 [Savchenko 59']                                                      Att: 400
Inhulets' Petrove            1-0 Balkany Zorja
 [Akymenko 22'pen]                                                    Att: 500
MFC Mykolajiv                2-2 Avanhard Kramators'k 
 [Zarichnjuk 24', Berko 60'; Lobov 13', Sobko 78']                    Att: 250
Obolon-Brovar Kyiv           0-0 Zhemchuzhyna Odesa                   Att: 1,300
Kremin' Kreminchuk           1-1 Arsenal Kyiv    
 [Bohdanov 73'; Kyzylatesh 54']                                       Att: 1,000
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    2-1 Kolos Kovalivka   
 [Tsjutsjura 29', Bilyk 79'pen; Bondarenko, O. 69']                   Att: 300
[Oct 16]
FC Sumy                      3-2 Cherkaskyj Dnipro  
 [Lebedenko 17', Bohachov 62'pen, Muxovykov 78'; Koshadze 11',
  Tarasenko 40']                                                      Att: 293  
Helios Xarkiv                0-0 Desna Chernihiv                      Att: 500
Volyn' Luts'k                0-1 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Fajuk 64']                                                          Att: 1,000 

Round 18 
[Oct 20]
Inhulets' Petrove            0-0 Avanhard Kramators'k                 Att: 700
Volyn' Luts'k                0-2 Desna Chernihiv  
 [Volkov 43', 78']                                                    Att: 1,000  
[Oct 21]
Kolos Kovalivka              2-1 Rux Vynnyky 
 [Zadoja 3', Lysenko 40'; Lozovyj 64']                                Att: 600  
FC Poltava                   4-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Paramanov 3', Dehtjar'ov 20', 26', Sokurenko 90+2']                 Att: 500  
MFC Mykolajiv                4-1 Zhemchuzhyna Odesa 
 [Koval'ov 9', 56', Berko 51', Popov 73'; Nazarenko 90+1'og]          Att: 200
Obolon-Brovar Kyiv           1-5 Arsenal Kyiv     
 [Hus'ko 23'; Majdanevych 25', Batal's'kyj 56', 64', Semenjuk 59',
 Eseola 73']                                                          Att: 1,300
Kremin' Kreminchuk           1-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Janakov 73']                                                        Att: 700
FC Sumy                      1-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Akubardija 45+1']                                                   Att: 655   
Helios Xarkiv                2-1 Balkany Zorja        
 [Lutsenko 38'pen, Subochev 85'; Zlatov 14'pen]                       Att: 500      

Round 19 
[Oct 29]
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 0-4 Rux Vynnyky 
 [Buj 2', 31', 41', Lozovyj 22']                                      Att: 300
Balkany Zorja                5-0 Volyn' Luts'k    
 [Vorobej 2'og, Zlatov 45+1', Il'nyts'kyj 67', Kabanjuk 72', 
 Ljubchak 76']                                                        Att: 1,000
Avanhard Kramators'k         1-1 Helios Xarkiv
 [Daudov 49'; Hlushyts'kyj 25']                                       Att: 946
Cherkaskyj Dnipro            0-2 Obolon-Brovar Kyiv
 [Tjerjexov 49', Jeremenko 73']                                       Att: 600
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-2 Kremin' Kreminchuk
 [Sachko 76'; Proshenko 25', Bohdanov 78']                            Att: 200
FC Sumy                      0-2 Kolos Kovalivka
 [Lysenko 66', Zujevych 74']                                          Att: 398
[Oct 30]
Arsenal Kyiv                 3-0 MFC Mykolajiv  
 [Batal's'kyj 1', Jermachenko 21', Eseola 77']                        Att: 400  
Desna Chernihiv              1-2 FC Poltava   
 [Filippov 12'; Dehtjar'ov 59', 70']                                  Att: 1,073  
[Nov 14]
Zhemchuzhyna Odesa            -  Inhulets' Petrove

Round 20 
[Nov 4]
Rux Vynnyky                  2-1 Desna Chernihiv   
 [Xomchenko 17', Verbnyj 65'pen; Filippov 22']                        Att: 800
Volyn' Luts'k                2-1 Avanhard Kramators'k
 [Nych 30', Marushka 82'; Korotets'kyj 50']                           Att: 800
Inhulets' Petrove            1-0 Arsenal Kyiv     
 [Kucherenko 82']                                                     Att: 750
[Nov 5] 
Kolos Kovalivka              1-0 Hirnyk-Sport Horishni Plavni
 [Semenko 90+1']                                                      Att: 300
Helios Xarkiv                3-0 Zhemchuzhyna Odesa       
 [Hrankin 18', Kozlov 23', Kravchenko S. 80']                         Att: 500 
Obolon-Brovar Kyiv           3-2 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Sartina 19', Korol'chuk 28', Slobodjan 34'; Sachko 16', 
 Tsjutsjura 38']                                                      Att: 300
Kremin' Kreminchuk           0-2 FC Sumy
 [Bushman 13', 47']                                                   Att: 800
[Nov 6] 
FC Poltava                   4-0 Balkany Zorja     
 [Trojanovs'kyj 4', Zlatov 19'og, Nasibulin 30', Nedolja 84']         Att: 400 
MFC Mykolajiv                3-0 Cherkaskyj Dnipro
 [Sikors'kyj 29', Burlin 52'og, Javors'kyj 74']                       Att: 500

Round 21 
[Nov 10]
Zhemchuzhyna Odesa           4-3 Volyn' Luts'k
 [Pet'ko 10', Didenko 29', 37', 53'; Shapoval 24', 60'pen, 64']       Att: 300
Cherkaskyj Dnipro            0-2 Inhulets' Petrove
 [Akymenko 18'pen, 26'pen]                                            Att: 500
[Nov 11]
Balkany Zorja                1-1 Rux Vynnyky
 [Platunov 88'pen; Bilyj 66']                                         Att: 1,500
Arsenal Kyiv                 3-1 Helios Xarkiv
 [Batal's'kyj 21', Eseola 67', Schastlyvtsev 82'og; Kravchenko S. 17']Att: 200 
Kremin' Kreminchuk           0-1 Kolos Kovalivka
 [Zujevych 85']                                                       Att: 750
Avanhard Kramators'k         2-0 FC Poltava  
 [Ivashchenko 49', Lobov 86']                                         Att: 483
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka    1-0 MFC Mykolajiv  
 [Jaremenko 25']                                                      Att: 200
FC Sumy                      0-0 Obolon-Brovar Kyiv                   Att: 258
Desna Chernihiv              1-2 Hirnyk-Sport Horishni Plavni    
 [Filippov 76'pen; Kovalenko, Y. 66', Sydorenko 89']                  Att: 1,243

Round 22 
[Oct 25] 
*Inhulets' Petrove           2-0 Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
 [Akymenko 45+2, Mishurenko 70']                                      Att: 250
*Brought Forward at request of entering winter break earlier
[Nov 16]
Hirnyk-Sport Horishni Plavni 1-0 Balkany Zorja  
 [Holjadynets' 86']                                                   Att: 400
[Nov 17]
Rux Vynnyky                  2-0 Avanhard Kramators'k
 [Xomchenko 28', Verbnyj 38'pen]                                      Att: 650
Volyn' Luts'k                1-3 Arsenal Kyiv   
 [Shapoval 35'pen; Kyzylatesh 8', Chernenko 69', Batal's'kyj 86']     Att: 800
[Nov 18]
Kolos Kovalivka              0-1 Desna Chernihiv   
 [Kirijenko 6']                                                       Att: 500
FC Poltava                   3-0 Zhemchuzhyna Odesa 
 [Nasibulin 35', Paramonov 44', Trojanovs'kyj 74'pen]                 Att: 100
Helios Xarkiv                1-3 Cherkaskyj Dnipro
 [Kravchenko S. 2'; Zaxarevych 62', Chornyj 65', Kachur' 76']         Att: 300
Obolon-Brovar Kyiv           1-2 Kremin' Kreminchuk
 [Slobodjan 76'pem; Janakov 12', Entin 64']                           Att: 400
MFC Mykolajiv                0-0 FC Sumy                              Att: 250

Table:

 1.Arsenal (Kyiv)                       22  17  4  1  44-13  55
---------------------------------------------------------------
 2.FC Poltava (Poltava)                 22  16  2  4  39-14  50
 3.Inhulets' (Petrove)                  22  13  6  3  30-12  45
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Kolos (Kovalivka)                    22  13  2  7  26-17  41
 5.Desna (Chernihiv)                    22  12  4  6  38-15  40
 6.Helios (Xarkiv)                      22  12  4  6  30-20  40
 7.Avanhard (Kramators'k)               22  10  4  8  28-27  34
 8.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)       22  10  1 11  16-26  31
 9.Rux (Vynnyky)                        22   7  7  8  23-21  28  [P]
10.Obolon-Brovar (Kyiv)                 22   7  6  9  17-21  27
11.Balkany (Zorja)                      22   6  8  8  20-23  26  [P]
12.MFC Mykolajiv (Mykolajiv)            22   6  6 10  26-35  24
13.Zhemchuzhyna (Odesa)                 22   6  3 13  27-44  21  [P]
14.Kremin' (Kreminchuk)                 22   6  3 13  17-35  21
---------------------------------------------------------------
15.Naftovyk-Ukrnafta (Oxtyrka)          22   4  8 10  16-25  20
16.FC Sumy (Sumy)                       22   5  5 12  16-29  20
17.Volyn' (Luts'k)                      22   5  3 14  19-36  18  [R]
18.Cherkaskyj Dnipro (Cherkassy)        22   4  2 16  16-35  14

Goalscorers:

Akymenko (Inhulets')                         15 (8 pen)
Batal's'kyj (Arsenal)                        12
Dehtjar'ov (FC Poltava)                       9
Favorov, D. (Desna)                           9 (1 pen)
Kravchenko S. (Helios)                        9 (3 pen)
Shapoval (Volyn')                             8 (5 pen)
Sikors'kyj (MFC Mykolajiv)                    8 (1 pen)
Didenko (Zhemchuzhyna)                        7
Eseola (Arsenal)                              7
Filippov (Desna)                              7 (2 pen)
Kozlov (Helios)                               7
Sobko (Avanhard)                              7 (3 pen)
Volkov (Desna)                                7
Trojanovs'kyj (FC Poltava)                    6 (2 pen)
Xomchenko (Rux)                               6
Bondarenko, O. (Kolos)                        5
Kovpak (FC Poltava)                           5
Shestakov (Zhemchuzhyna)                      5
Slobodjan (Obolon-Brovar)                     5 (3 pen)
Bojaryntsev (Naftovyk-Ukrnafta)               4 (2 pen)
Bushman (FC Sumy)                             4
Kabanjuk (Balkany)                            4
Koshadze (Cherkaskyj)                         4 (3 pen)
Lysenko (Kolos)                               4
Majdanevych (Arsenal)                         4
Nasibulin (FC Poltava)                        4
Starhorods'kyj (Arsenal)                      4 (1 pen)
Tarasenko (Cherkaskyj)                        4
Tsjutsjura (Naftovyk-Ukrnafta)                4
Tymchenko (Kremin')                           4 (1 pen)
Zadoja (Kolos)                                4
Bidlovs'kyj (Rux)                             3 (3 pen)
Bohdanov (Kremin')                            3
Buj (Rux)                                     3
Chepurnenko (Desna)                           3
Fajuk (Hirnyk-Sport)                          3
Koshman (Helios)                              3
Koval'ov (MFC Mykolajiv)                      3
Kyzylatesh (Arsenal)                          3
Lebedenko (FC Sumy)                           3
Lobov (Avanhard)                              3
Lutsenko (Helios)                             3 (2 pen)
Moisejenko (Hirnyk-Sport)                     3
Palamar (Zhemchuzhyna)                        3
Pospjelov (Zhemchuzhyna)                      3
Pylypenko (Arsenal)                           3
Semenjuk (Arsenal)                            3
Shavrin (Avanhard)                            3
Verbnyj (Rux)                                 3 (2 pen)
Zlatov (Balkany)                              3 (2 pen)
Arveladze (Desna)                             2
Banasevych (Desna)                            2
Baranets', H. (Rux)                           2 (1 pen)
Barannik (FC Poltava)                         2
Berko (MFC Mykolajiv)                         2
Bezborod'ko (Desna)                           2
Chernenko (Arsenal)                           2
Chornyj (Cherkaskyj)                          2
Daudov (Avanhard)                             2
Demchenko (Avanhard)                          2
Herasymets' (MFC Mykolajiv)                   2
Hlushyts'kyj (Helios)                         2
Honcharenko (Inhulets')                       2
Il'nyts'kyj (Balkany)                         2
Ivashchenko (Avanhard)                        2
Janakov (Kremin')                             2
Jaremenko (Naftovyk-Ukrnafta)                 2
Javors'kyj (MFC Mykolajiv)                    2
Jermakov (Avanhard)                           2
Kartushov (Desna)                             2
Korol'chuk (Obolon-Brovar)                    2
Koropets'kyj (Kolos)                          2
Lazarovych (Zhemchuzhyna)                     2
Ljashenko (Volyn')                            2
Loktionov (Inhulets')                         2
Lozovyj (Rux)                                 2
Medved' (Volyn')                              2
Mishurenko (Inhulets')                        2
Norenkov (Zhemchuzhyna)                       2
Paramonov (FC Poltava)                        2
Platunov (Balkany)                            2 (1 pen)
Pozdejev (Kolos)                              2 (2 pen)
Rajchev (Balkany)                             2 (2 pen)
Rohozyns'kyj (MFC Mykolajiv)                  2
Sachko (Naftovyk-Ukrnafta)                    2
Sartina (Obolon-Brovar)                       2
Savchenko (FC Poltava)                        2
Semchuk (Arsenal)                             2
Shevchuk, A. (Hirnyk-Sport)                   2
Stepanchuk (Kremin')                          2
Subochev (Helios)                             2
Sydorenko (Hirnyk-Sport)                      2
Tjerjexov (Obolon-Brovar)                     2
Tjertyshnyj (Kremin')                         2
Tsebro (MFC Mykolajiv)                        2
Zaxarevych (Cherkaskyj)                       2
Zujevych (Kolos)                              2

Round 23 [18 Mar]

Zhemchuzhyna Odesa            -  Rux Vynnyky 
Avanhard Kramators'k          -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Balkany Zorja                 -  Desna Chernihiv   
Arsenal Kyiv                  -  FC Poltava       
Cherkaskyj Dnipro             -  Volyn' Luts'k               
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Helios Xarkiv
FC Sumy                       -  Inhulets' Petrove
Kremin' Kreminchuk            -  MFC Mykolajiv       
Obolon-Brovar Kyiv            -  Kolos Kovalivka

Round 24 [25 Mar]

Rux Vynnyky                   -  Arsenal Kyiv     
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Zhemchuzhyna Odesa       
Desna Chernihiv               -  Avanhard Kramators'k
Kolos Kovalivka               -  Balkany Zorja        
FC Poltava                    -  Cherkaskyj Dnipro
Volyn' Luts'k                 -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Helios Xarkiv                 -  FC Sumy    
Inhulets' Petrove             -  Kremin' Kreminchuk
MFC Mykolajiv                 -  Obolon-Brovar Kyiv

Round 25 [1 Apr]

Cherkaskyj Dnipro             -  Rux Vynnyky 
Arsenal Kyiv                  -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Zhemchuzhyna Odesa            -  Desna Chernihiv   
Avanhard Kramators'k          -  Balkany Zorja        
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  FC Poltava       
FC Sumy                       -  Volyn' Luts'k               
Kremin' Kreminchuk            -  Helios Xarkiv
Obolon-Brovar Kyiv            -  Inhulets' Petrove
MFC Mykolajiv                 -  Kolos Kovalivka

Round 26 [6 Apr]

Rux Vynnyky                   -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Cherkaskyj Dnipro
Desna Chernihiv               -  Arsenal Kyiv     
Balkany Zorja                 -  Zhemchuzhyna Odesa       
Kolos Kovalivka               -  Avanhard Kramators'k
FC Poltava                    -  FC Sumy    
Volyn' Luts'k                 -  Kremin' Kreminchuk
Helios Xarkiv                 -  Obolon-Brovar Kyiv
Inhulets' Petrove             -  MFC Mykolajiv       

Round 27 [14 Apr]

FC Sumy                       -  Rux Vynnyky 
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Cherkaskyj Dnipro             -  Desna Chernihiv   
Arsenal Kyiv                  -  Balkany Zorja        
Zhemchuzhyna Odesa            -  Avanhard Kramators'k
Kremin' Kreminchuk            -  FC Poltava       
Obolon-Brovar Kyiv            -  Volyn' Luts'k               
MFC Mykolajiv                 -  Helios Xarkiv
Inhulets' Petrove             -  Kolos Kovalivka

Round 28 [18 Apr]

Rux Vynnyky                   -  Kremin' Kreminchuk
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  FC Sumy    
Desna Chernihiv               -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Balkany Zorja                 -  Cherkaskyj Dnipro
Avanhard Kramators'k          -  Arsenal Kyiv     
Kolos Kovalivka               -  Zhemchuzhyna Odesa       
FC Poltava                    -  Obolon-Brovar Kyiv
Volyn' Luts'k                 -  MFC Mykolajiv       
Helios Xarkiv                 -  Inhulets' Petrove

Round 29 [22 Apr]

Obolon-Brovar Kyiv            -  Rux Vynnyky 
Kremin' Kreminchuk            -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
FC Sumy                       -  Desna Chernihiv   
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Balkany Zorja        
Cherkaskyj Dnipro             -  Avanhard Kramators'k
Arsenal Kyiv                  -  Zhemchuzhyna Odesa       
MFC Mykolajiv                 -  FC Poltava       
Inhulets' Petrove             -  Volyn' Luts'k               
Helios Xarkiv                 -  Kolos Kovalivka

Round 30 [28 Apr]

Rux Vynnyky                   -  MFC Mykolajiv       
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Obolon-Brovar Kyiv
Desna Chernihiv               -  Kremin' Kreminchuk
Balkany Zorja                 -  FC Sumy    
Avanhard Kramators'k          -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Zhemchuzhyna Odesa            -  Cherkaskyj Dnipro
Kolos Kovalivka               -  Arsenal Kyiv     
FC Poltava                    -  Inhulets' Petrove
Volyn' Luts'k                 -  Helios Xarkiv

Round 31 [2 May]

Inhulets' Petrove             -  Rux Vynnyky 
MFC Mykolajiv                 -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Obolon-Brovar Kyiv            -  Desna Chernihiv   
Kremin' Kreminchuk            -  Balkany Zorja        
FC Sumy                       -  Avanhard Kramators'k
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Zhemchuzhyna Odesa       
Cherkaskyj Dnipro             -  Arsenal Kyiv     
Helios Xarkiv                 -  FC Poltava       
Volyn' Luts'k                 -  Kolos Kovalivka

Round 32 [6 May]

Rux Vynnyky                   -  Helios Xarkiv
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Inhulets' Petrove
Desna Chernihiv               -  MFC Mykolajiv       
Balkany Zorja                 -  Obolon-Brovar Kyiv
Avanhard Kramators'k          -  Kremin' Kreminchuk
Zhemchuzhyna Odesa            -  FC Sumy    
Arsenal Kyiv                  -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka
Kolos Kovalivka               -  Cherkaskyj Dnipro
FC Poltava                    -  Volyn' Luts'k               

Round 33 [12 May]

Volyn' Luts'k                 -  Rux Vynnyky 
Helios Xarkiv                 -  Hirnyk-Sport Horishni Plavni
Inhulets' Petrove             -  Desna Chernihiv   
MFC Mykolajiv                 -  Balkany Zorja        
Obolon-Brovar Kyiv            -  Avanhard Kramators'k
Kremin' Kreminchuk            -  Zhemchuzhyna Odesa       
FC Sumy                       -  Arsenal Kyiv     
Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka     -  Cherkaskyj Dnipro
FC Poltava                    -  Kolos Kovalivka

Round 34 [19 May]

Rux Vynnyky                   -  FC Poltava       
Hirnyk-Sport Horishni Plavni  -  Volyn' Luts'k               
Desna Chernihiv               -  Helios Xarkiv
Balkany Zorja                 -  Inhulets' Petrove
Avanhard Kramators'k          -  MFC Mykolajiv       
Zhemchuzhyna Odesa            -  Obolon-Brovar Kyiv
Arsenal Kyiv                  -  Kremin' Kreminchuk
Cherkaskyj Dnipro             -  FC Sumy    
Kolos Kovalivka               -  Naftovyk-Ukrnafta Oxtyrka



Third Level 2017/18

Group A (West and North Regions) | Group B (South and East Regions)

Group A (West and North Regions)

Table:

 1.Ahrobiznes (Volochyns'k)             17  16  0  1  46-13  48  [P]  [*5]
 2.Prykarpattja (Ivano-Frankivs'k)      17  12  2  3  37-19  38       [*2]
---------------------------------------------------------------
 3.Nyva (Ternopil')                     17   7  6  4  19-17  27  [P]  [*3]
 4.FC L'viv (L'viv)                     17   7  4  6  20-16  25  [P]  [*4]
 5.Nyva-V (Vinnytsja)                   17   6  6  5  17-13  24
 6.Skala (Stryj)                        17   5  3  9  17-23  18  [R]  [*6]
 7.Bukovyna (Chernivtsi)                17   4  5  8  21-27  17  [R]
 8.Polissja (Zhytomyr)                  17   5  1 11  15-32  16  [P]  [*1]
 9.Podillya (Xmel'nyts'kyj)             17   4  3 10  13-23  15
10.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   17   4  0 13  13-35  12
 -.FC Ternopil' (Ternopil')              4   0  0  4   2- 9   0  [R]  [*7]

[*1] Polissja Zhytomyr returned to the Professional League. A team with the
     same name completed in 2006-07 Second League season.
[*2] Prykarpattya Ivano-Frankivs'k renamed themselves from Teplovyk-Prykarpattya
     Ivano-Frankivs'k before the season started.
[*3] Nyva Ternopil' rejoined the Professional League. The team last completed
     in the 2014-15 First League season.
[*4] FC L'viv rejoined the Professional League. The team play their home games
     at Lokomotiv Stadium in Rava Rus'ka, L'viv Oblast.
[*5] Ahrobiznes Volochyns'k, Amateur Champions for the 2016-2017 season applied 
     for license to the Professional League and were admitted.
[*6] Skala Stryj play the home games in Medyk Stadium, Morshyn, Ivano-Frankivs'k 
     Oblast, original location of where the team formed after not reaching an 
     agreement for use of the Sokil Stadium in Stryj.
[*7] FC Ternopil withdrew from the competition after Round 5. PFL annulled all 
     results as per league regulations.

Round 1 
[Jul 14]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-5 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Xudobjak 40', Kuz'myn 55'; Hrusha 13', 53', 90+2', Temnjuk 68',
  Semenets' 89']                                                      Att: 3,500
[Jul 15]
FC L'viv                         4-3 Bukovyna Chernivtsi
 [Kyslenko 31', 80', 82', Omel'chenko 77'; Syvka 13', 38', 
  Shyshyhin 32']                                                      Att: 1,000 
Nyva-V Vinnytsja                 0-0 Podillya Xmel'nyts'kyj           Att: 2,200
*Skala Stryj                     3-0 FC Ternopil'
 [Hladkyj 14', 76', Hamujlyk 79']                                     Att: 500
*Match annulled
[Oct 25]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-3 Polissja Zhytomyr
 [Nahornyj 45', Pasechnjuk 58'; Djachuk 77', Zhovtjuk 81',
 Korovikov 90+3'pen]                                                  Att: 150
Nyva Ternopil'                   bye

Round 2 
[Jul 22]
Nyva Ternopil'                   2-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Stepanenko 90+2', Hural's'kyj 90+3']                                Att: 800
Ahrobiznes Volochyns'k           1-0 FC L'viv  
 [Hrusha 88']                                                         Att: 1,700 
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-3 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
 [Muzychuk 19'; Kuz'myn 34', Xudobjak 45', Hres' 89'og]               Att: 2,000  
Polissja Zhytomyr                0-4 Nyva-V Vinnytsja 
 [Zajnchkovs'kyj 37'og, Katrjuk 57', Braslavs'kyj 64', Duhijenko 90'] Att: 1,000
[Jul 23]
Bukovyna Chernivtsi              1-3 Skala Stryj  
 [Skrypkar 56'; Hladkyj 2', 4', Behashov 47']                         Att: 0
FC Ternopil'                     bye 

Round 3 
[Jul 30]
FC L'viv                         4-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Kyslenko 32', 41', Omel'chenko 67', Buxal 81']                      Att: 900
Skala Stryj                      0-1 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Skakun 62']                                                         Att: 600
*FC Ternopil'                    1-2 Bukovyna Chernivtsi
 [Kurylo 28'pen; Syvka 86', Shyshyhin 88']                            Att: 800
*Match annulled
Nyva-V Vinnytsja                 1-1 Nyva Ternopil'
 [Katrjuk 52'; Slonevs'kyj 36'pen]                                    Att: 2,000
[Jul 31]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-0 Polissja Zhytomyr
 [Kuz'myn 13', 81']                                                   Att: 2,200
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva bye 

Round 4 [Aug 6]
Nyva Ternopil'                   0-1 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k 
 [Janush 51']                                                         Att: 500
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-1 Nyva-V Vinnytsja
 [Braslavs'kyj 8']                                                    Att: 300
*Ahrobiznes Volochyns'k          2-1 FC Ternopil'  
 [Hrusha 8', Skakun 74'; Kuxars'kyj 29']                              Att: 2,300
*Match annulled
Polissja Zhytomyr                0-3 FC L'viv  
 [Oshchypko 45+2', Zajchuk 74', Omel'chenko 78']                      Att: 700
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Skala Stryj
 [Poljuhanych 22', 82']                                               Att: 1,800
Bukovyna Chernivtsi              bye

Round 5 [Aug 9]
Skala Stryj                      2-0 Polissja Zhytomyr
 [Hladkyj 32', 90+2']                                                 Att: 600
*FC Ternopil'                    0-2 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Muzychuk 27', Stepanenko 88'pen]                                    Att: 2,100
*Match annulled
Ahrobiznes Volochyns'k           3-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Skakun 20', Hrusha 48'pen, Semenets' 79'; Shafarostov 58']          Att: 2,100
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Kuz'myn 38', Xudobjak 76', Komar 87', Dutko 90+1']                  Att: 2,500
FC L'viv                         0-0 Nyva Ternopil'                   Att: 2,100
Nyva-V Vinnytsja                 bye

Note: FC Ternopil withdrew from the competition

Round 6
[Aug 13]
Nyva Ternopil'                   2-0 Skala Stryj
 [Hatala 5', 14']                                                     Att: 1,000   
Nyva-V Vinnytsja                 0-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    Att: 2,500
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 4,200
Polissja Zhytomyr                dnp FC Ternopil' 
[Nov 11]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-1 FC L'viv
 [Kobljuk 76']                                                        Att: 100  
Ahrobiznes Volochyns'k           bye

Round 7
[Aug 19]
FC L'viv                         1-1 Nyva-V Vinnytsja
 [Kyslenko 5'; Osadchyj 45+2']                                        Att: 1,200
Ahrobiznes Volochyns'k           2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj 
 [Temnjuk 2', Plis 79'; Lipobuz 65']                                  Att: 3,200
Skala Stryj                      dnp Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
FC Ternopil'                     dnp Nyva Ternopil' 
[Nov 12]
Bukovyna Chernivtsi              2-1 Polissja Zhytomyr  
 [Syvka 26', Batrak 82'; Oleksijenko 1']                              Att: 0
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    bye

Round 8 [Aug 26]
Nyva Ternopil'                   0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 800
Nyva-V Vinnytsja                 1-1 Skala Stryj 
 [Osadchyj 30'; Sad 35']                                              Att: 1,500
Polissja Zhytomyr                0-5 Ahrobiznes Volochyns'k 
 [Semenets' 6', 74', Plis 9' Skakun 20', Temnjuk 72']                 Att: 260
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    1-0 FC L'viv
 [Xudobjak 56']                                                       Att: 3,100
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva dnp FC Ternopil'
Podillya Xmel'nyts'kyj           bye

Round 9 [Aug 30]
Skala Stryj                      0-4 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Derbax 15', Boryshkevych 50', Janevych 79', Dutko 90']              Att: 950
Bukovyna Chernivtsi              4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Batrak 25', Karapka 45', Bojchuk 65', Najko 88'pen]                 Att: 600
Podillya Xmel'nyts'kyj           0-2 Polissja Zhytomyr 
 [Kolomijets' 15', Dextjarenko, O. 83']                               Att: 2,700
Ahrobiznes Volochyns'k           0-1 Nyva Ternopil'
 [Chornomaz 30']                                                      Att: 3,100
FC Ternopil'                     dnp Nyva-V Vinnytsja 
FC L'viv                         bye

Round 10 [Sep 3]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 0-3 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Kurylo 28', Semenets' 50', 81']                                     Att: 150
Nyva Ternopil'                   3-2 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Oxronchuk 8'og, Apanchuk 30', Vons 53'pen; Dzhurko 68',
  Morhovs'kyj 86']                                                    Att: 1,000
FC L'viv                         1-0 Skala Stryj
 [Kyslenko 33']                                                       Att: 1,500
Nyva-V Vinnytsja                 1-1 Bukovyna Chernivtsi
 [Duhijenko 45+2'; Nemtinov 21'pen]                                   Att: 2,000
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    dnp FC Ternopil' 
Polissja Zhytomyr                bye

Round 11 [Sep 9]              
Polissja Zhytomyr                3-0 Nyva Ternopil'
 [Korovikov 32'pen, 59', Djachuk 63']                                 Att: 300 
Ahrobiznes Volochyns'k           1-0 Nyva-V Vinnytsja
 [Hrusha 2'pen]                                                       Att: 1,900
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Makarchenko 26']                                                    Att: 3,400
Bukovyna Chernivtsi              1-2 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Rjabyj 44'; Konkol'njak 4', Xudobjak 31']                           Att: 1,800
FC Ternopil'                     dnp FC L'viv 
Skala Stryj                      bye

Round 12 [Sep 15]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-0 Skala Stryj
 [Xudobjak 28', 53']                                                  Att: 300
Ahrobiznes Volochyns'k           2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj  
 [Kurylo 16', Semenets' 67'; Dzhurko 37']                             Att: 2,550
[16 Sep]
Nyva Ternopil'                   1-0 Nyva-V Vinnytsja
 [Halata 17']                                                         Att: 800
Polissja Zhytomyr                2-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Korovikov 61', 75']                                                 Att: 400
Bukovyna Chernivtsi              0-0 FC L'viv                         Att: 700

Round 13 
[Sep 24]
Nyva Ternopil'                   0-0 Bukovyna Chernivtsi              Att: 300
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 1-4 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Omoko 55'; Xudobjak 4', Boryshkevych 23'pen, Konkol'njak 59',
  Dutko 90']                                                          Att: 50
*FC L'viv                        3-0 Polissja Zhytomyr     
*FC L'viv awarded a technichal victory after Polissja was adjudged
 to have fielded a disqualified player. Original result was 3-3.
 [Kyslenko 31', Omel'chenko 40', 64'; Maljej 10', Djachuk 78', 
  Zhovtnjuk 86']                                                      Att: 700
Nyva-V Vinnytsja                 1-0 Podillya Xmel'nyts'kyj  
 [Maljarenko 28']                                                     Att: 1,800
[Sep 25]
Skala Stryj                      1-3 Ahrobiznes Volochyns'k  
 [Fljak 47'; Semenets' 2', 90+3', Temnjuk 32']                        Att: 500

Round 14 
[Sep 30]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    1-0 FC L'viv
 [Bojko 6']                                                           Att: 2,700
Polissja Zhytomyr                0-2 Nyva Ternopil'
 [Slonevs'kyj 7', Lytovchenko 30']                                    Att: 220
Podillya Xmel'nyts'kyj           1-0 Skala Stryj
 [Druzhko 30']                                                        Att: 1,950
[Oct 1]
Ahrobiznes Volochyns'k           4-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Semenets' 17', Skakun 45+1', Hrusha 78', Slotjuk 84']               Att: 2,100
Bukovyna Chernivtsi              3-0 Nyva-V Vinnytsja
 [Nemtinov 32', 90+4', Shaforostov 56']                               Att: 1,000 

Round 15
[Oct 7]
Nyva Ternopil'                   3-3 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Slonevs'kyj 5', 74'pen, Lytovchenko 45'; Xudobjak 8', Proshak 55',
  Pryjmak 83']                                                        Att: 800
Bukovyna Chernivtsi              2-0 Polissja Zhytomyr 
 [Nemtinov 72', 83']                                                  Att: 600
FC L'viv                         0-2 Ahrobiznes Volochyns'k 
 [Hrusha 62', Temnjuk 90+2']                                          Att: 400
[Oct 8]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 2-1 Podillya Xmel'nyts'kyj  
 [Sharaj 10', Omoko 45'; Oxronchuk 18']                               Att: 200
Nyva-V Vinnytsja                 3-1 Skala Stryj
 [Braslavs'kyj 18', Andrjejev 37', Osadchyj 43'pen; Podoljak 62']     Att: 1,200

Round 16
[Oct 14]
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    5-2 Bukovyna Chernivtsi
 [Konkol'njak 27', Dytko 63', Xudobjak 77', 82', 87']                 Att: 2,500
Podillya Xmel'nyts'kyj           2-0 FC L'viv
 [Ryzhyk 58', Morhovs'kyj 72']                                        Att: 600 
Skala Stryj                      0-3 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Omoko 71'pen, Avdaljan 76', Hlushchenko 90+3']                      Att: 250 
[Oct 15]
Polissja Zhytomyr                0-2 Nyva-V Vinnytsja  
 [Razuvajev 27', Oxrimenko 53'og]                                     Att: 200
Ahrobiznes Volochyns'k           5-1 Nyva Ternopil'
 [Semenets' 4', 36', 66', Skakun 45+5', Hrusha 74'; Apanchuk 45']     Att: 3,025

Round 17 
[Oct 20]
FC L'viv                         1-1 Skala Stryj
 [Buxal 9'; Podoljak 50'pen]                                          Att: 400 
[Oct 21]
Polissja Zhytomyr                2-0 Prykarpattja Ivano-Frankivs'k
 [Koljesnikov 23', 40']                                               Att: 300 
Nyva Ternopil'                   2-0 Podillya Xmel'nyts'kyj
 [Hatala 25', Apanchuk 86']                                           Att: 300
Nyva-V Vinnytsja                 1-0 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
 [Andrejev 80']                                                       Att: 1,200 
[Oct 22]
Bukovyna Chernivtsi              1-2 Ahrobiznes Volochyns'k
 [Batrak 79'; Semenets' 84', Juxymovych 90+9'pen]                     Att: 1,000  

Round 18 
[Oct 28]
Podillya Xmel'nyts'kyj           3-0 Bukovyna Chernivtsi 
 [Oxoronchuk 8', Babak 39', Morhovs'kyj 84']                          Att: 1,500  
[Oct 29]
Ahrobiznes Volochyns'k           3-2 Polissja Zhytomyr
 [Jurchak 53', 57', Semenets' 77'; Kolomijets' 81', Korovikov 88']    Att: 1,200
Skala Stryj                      0-0 Nyva Ternopil'                   Att: 300
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    1-0 Nyva-V Vinnytsja 
 [Kuz'myn 65']                                                        Att: 2,000
[Oct 30]
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 3-0 FC L'viv
 [Nahornyj 55', Pasechnjuk 85', Hlushchenko 87']                      Att: 50

Round 19 
[Nov 4] 
Nyva Ternopil'                   1-2 Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
 [Ponjedjel'nik 75'; Martynenko 68', Avdaljan 71']                    Att: 300
Prykarpattja Ivano-Frankivs'k    2-4 Ahrobiznes Volochyns'k   
 [Boryshkevych 28'pen, Orynchak 89'; Jurchak 16', 32', 
  Hromoljak 30'og, Skakun 45+2']                                      Att: 3,800
Polissja Zhytomyr                0-0 Podillya Xmel'nyts'kyj           Att: 250
[Nov 5]
Bukovyna Chernivtsi              0-3 Skala Stryj  
 [Maljarenko 43', Xahnazari 44', Zajichenko 78']                      Att: 650
Nyva-V Vinnytsja                 1-2 FC L'viv
 [Braslavs'kyj 14'; Kobljuk 48'pen, Baryljak 69']                     Att: 2,000

Table:

 1.Ahrobiznes (Volochyns'k)             17  16  0  1  46-13  48  [P]  [*5]
 2.Prykarpattja (Ivano-Frankivs'k)      17  12  2  3  37-19  38       [*2]
---------------------------------------------------------------
 3.Nyva (Ternopil')                     17   7  6  4  19-17  27  [P]  [*3]
 4.FC L'viv (L'viv)                     17   7  4  6  20-16  25  [P]  [*4]
 5.Nyva-V (Vinnytsja)                   17   6  6  5  17-13  24
 6.Skala (Stryj)                        17   5  3  9  17-23  18  [R]  [*6]
 7.Bukovyna (Chernivtsi)                17   4  5  8  21-27  17  [R]
 8.Polissja (Zhytomyr)                  17   5  1 11  15-32  16  [P]  [*1]
 9.Podillya (Xmel'nyts'kyj)             17   4  3 10  13-23  15
10.Arsenal-Kyivshchyna (Bila Tserkva)   17   4  0 13  13-35  12
 -.FC Ternopil' (Ternopil')              4   0  0  4   2- 9   0  [R]  [*7]

[*1] Polissja Zhytomyr returned to the Professional League. A team with the
     same name completed in 2006-07 Second League season.
[*2] Prykarpattya Ivano-Frankivs'k renamed themselves from Teplovyk-Prykarpattya
     Ivano-Frankivs'k before the season started.
[*3] Nyva Ternopil' rejoined the Professional League. The team last completed
     in the 2014-15 First League season.
[*4] FC L'viv rejoined the Professional League. The team play their home games
     at Lokomotiv Stadium in Rava Rus'ka, L'viv Oblast.
[*5] Ahrobiznes Volochyns'k, Amateur Champions for the 2016-2017 season applied 
     for license to the Professional League and were admitted.
[*6] Skala Stryj play the home games in Medyk Stadium, Morshyn, Ivano-Frankivs'k 
     Oblast, original location of where the team formed after not reaching an 
     agreement for use of the Sokil Stadium in Stryj.
[*7] FC Ternopil withdrew from the competition after Round 5. PFL annulled all 
     results as per league regulations.

Group B (South and East Regions)

Table:

 1.SC Dnipro-1 (Dnipro)                 22  17  2  3  55-10  53  [P]  [*4]
 2.Metalist (Xarkiv)                    22  16  3  3  56-16  51  [P]  [*1]
---------------------------------------------------------------
 3.FC Dnipro (Dnipro)                   22  12  6  4  44-18  42  [R]  [*2]
 4.Enerhija (Nova Kaxovka)              22  12  3  7  48-25  39
 5.Myr (Hornostajivka)                  22   9  7  6  26-19  34
 6.Tavrija (Simferopol')                22   9  6  7  34-28  33  [P]  [*3]
 7.Real Pharma (Odesa)                  22   9  4  9  35-31  31
 8.FC Nikopol (Nikopol)                 22   7  8  7  21-23  29
 9.FC Mykolajiv-2 (Mykolajiv)           22   6  4 12  24-41  22  [P]  [*5]
10.Sudnobudivnyk (Mykolajiv)            22   4  4 14  24-54  16
11.Inhulets-2 (Petrove)                 22   2  6 14  19-46  12
12.Metalurh (Zaporizhzhja)              22   2  1 19   9-84   7

[*1] Metalist 1925 Xarkiv were admitted to the Professional League after 
     reformation and rebranding their name by adding the original formation year 
     (1925) to their name. The team last completed in the 2015-16 Premier 
     League finishing in 10th place.
[*2] FC Dnipro, 11th in the 2016-17 Premier League season were demoted to
     the Second League after multiple infractions to FIFA and Premier League
     directives.  
[*3] Tavrija Simferopol' were readmitted to the Professional League after
     reformation and competing in the Amateur League 2016-17 competition.
     The team last completed in the 2013-14 Premier League finishing 15th.
     Since the team is located in the Russian occupied Autonomous Oblast of 
     Crimea the team plays their home games in Xerson.
[*4] SC Dnipro-1 were admitted to the Professional League as a reformed team of
     the FC Dnipro organization. 
[*5] FC Mykolajiv-2 passed attestation and were admitted to the PFL as the
     reserve team of FC Mykolajiv that completes in the First League.

NB: FC Illichivets-2 Mariupol, 12th in the 2016-17 Second League season,
    withdrew from the Second League after their senior team was promoted 
    to the Premier League for 2017-18. The team was admitted into Premier 
    League and competes in the Under 21 competition.

Round 1 
[Jul 15]
Inhulets-2 Petrove               6-1 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Nemtinov 19'pen, Kobuladze 57', Nikulin 66', Tymoshevs'kyj 79', 
  Hloba 85', Kretov 87'; Kernozyts'kyj 38']                           Att: 450           
Real Pharma Odesa                2-1 FC Dnipro
 [Supa 54, Kostjuk 90+2'; Kostyshyn 50'pen]                           Att: 1,000 
SC Dnipro-1                      1-0 Metalist Xarkiv 
 [Kozhurko 27']                                                       Att: 3,045 
FC Nikopol                       0-0 Myr Hornostajivka                Att: 1,100
Enerhija Nova Kaxovka            1-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv  
 [Shastal 54']                                                        Att: 700
[Jul 16]
FC Mykolajiv-2                   1-2 Tavrija Simferopol'
 [Vitenko 70'; Masalov 28', Zhyhanov 52']                             Att: 600

Round 2
[Jul 22]
Metalurh Zaporizhzhja            0-8 SC Dnipro-1   
 [Suprjaha 11', Poplavka 15'pen, 87', Kravchenko, S. 40', 75',
  Kohut 43', Bjeljajev 81', Xuchbarov 84']                            Att: 200
FC Nikopol                       0-0 Real Pharma Odesa                Att: 1,000
Myr Hornostajivka                2-1 Metalist Xarkiv 
 [Bondarenko 78'pen, Dotsenko 88'; Bulychev 45+2']                    Att: 300 
Tavrija Simferopol'              3-2 Inhulets-2 Petrove
 [Voronchenko 21', Zhyhanov 22', Lohvynenko 90+3'pen; Zhukov 15',
  Kretov 90+5']                                                       Att: 1,300 
FC Dnipro                        2-2 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Nazarenko 3', Budnjak 49'; Shastal 67', Molochko 70']               Att: 1,700 
[Jul 23]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          2-2 FC Mykolajiv-2 
 [Kotov 9', Bezuxanych 69'; Morozov 6', Minin 36']                    Att: 250

Round 3 
[Jul 29]
Metalist Xarkiv                  4-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Skotarenko 4', Davydov 58', 78', 87']                               Att: 3,372
[30 Jul]
Real Pharma Odesa                0-2 Myr Hornostajivka 
 [Krasov 34', Prytykovs'kyj 55']                                      Att: 200
Inhulets-2 Petrove               0-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv          Att: 200
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 FC Nikopol
 [Bochak 2', Vakulins'kyj 34']                                        Att: 600
[Jul 31]
FC Mykolajiv-2                   2-4 FC Dnipro 
 [Berko 12', Javors'kyj 66'; Nazarenko 39', 64', Nazaryn 76',
  Poddubnyj 84']                                                      Att: 300
SC Dnipro-1                      4-0 Tavrija Simferopol'
 [Poplavka 49', Kravchenko, S. 63', Zaxarkiv 75', Lohvinov 80'pen]    Att: 2,000

Round 4
[Aug 6]
FC Nikopol                       3-0 FC Mykolajiv-2
 [Minin 17'og, Voronin 45+2', 70']                                    Att: 500         
Real Pharma Odesa                0-1 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Prokypchuk 62']                                                     Att: 100
Tavrija Simferopol'              0-3 Metalist Xarkiv
 [Davydov 21', Jemel'janov 23', Chehurko 71']                         Att: 300   
FC Dnipro                        2-0 Inhulets-2 Petrove 
 [Il'jin 53', Kostyshyn 54']                                          Att: 1,207    
Myr Hornostajivka                3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Prytykovs'kyj 20', Dotsenko 48', Petrovs'kyj 78'og]                 Att: 600 
*Sudnobudivnyk Mykolajiv         abd SC Dnipro-1
[Oct 20]
*Sudnobudivnyk Mykolajiv         0-3 SC Dnipro-1
 [Vojtsexovs'kyj 47', 83', Zaxarkiv 67']                              Att: 100
*Match was abandoned in the first half after torrential downpour. The match was 
 continued on October 20 (After Round 18)

Round 5
[Aug 9]
Metalist Xarkiv                  5-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Davydov 29'pen, 35', 77', Krajev 86', Dextjarenko 87'; 
  Sevodnjajev 59']                                                    Att: 68
Metalurh Zaporizhzhja            0-1 Tavrija Simferopol'
 [Fetisov 45+1']                                                      Att: 200 
Inhulets-2 Petrove               1-1 FC Nikopol 
 [Fkhakadze 56'; Shestipalov 45+1']                                   Att: 200 
Enerhija Nova Kaxovka            2-3 Myr Hornostajivka   
 [Bochak 40', Molochko 44'; Tsurupin 29', Rafal's'kyj 35'
  Tsybul's'kyj 70']                                                   Att: 731
[Aug 10]
SC Dnipro-1                      0-0 FC Dnipro                        Att: 8,451
FC Mykolajiv-2                   0-3 Real Pharma Odesa 
 [Zaxarchenko 37', Sula 47', Bondarenko, O. 81']                      Att: 150

Round 6 [Aug 13]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          3-1 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Kotov 12', Nosov 19'pen, Sevodnjajev 82'; Chernjavs'kyj 7']         Att: 50 
FC Nikopol                       2-0 SC Dnipro-1 
 [Kolomojets' 36'pen, Pol'ovyj 58'og]                                 Att: 1,200                                 
Enerhija Nova Kaxovka            3-2 FC Mykolajiv-2 
 [Molochko 5', Dedjajev 18', Maxnjev 89'pen; Stetsenko 37'og, 
 Vitenko 79']                                                         Att: 900
FC Dnipro                        2-3 Metalist Xarkiv
 [Dovbyk 79'pen, Myxajlenko 85'; Bulychev 47', Davydov 55', 86']      Att: 1,563
Myr Hornostajivka                0-0 Tavrija Simferopol'              Att: 350
[Aug 14]
Real Pharma Odesa                5-0 Inhulets-2 Petrove 
 [Sula 21'pen, 54'pen, 69', Zaxarchenko 72', Oprja 87']               Att: 500

Round 7 
[Aug 18]
Metalurh Zaporizhzhja            0-5 FC Dnipro
 [Dovbyk 37', 47', Budnjak 39', 87', Il'jin 57']                      Att: 300
[Aug 19]
Inhulets-2 Petrove               1-3 Enerhija Nova Kaxovka  
 [Kobuladze 39'pen; Molochko 34', Shastal 43', 45+2']                 Att: 350
Tavrija Simferopol'              4-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Lohvynenko 6'pen, Voronchenko 38', 57', Zhavko 68'; Hahulin 44',
  Sevodnjajev 89']                                                    Att: 650
Metalist Xarkiv                  4-0 FC Nikopol
 [Krajev 21', Edmar 35', Davydov 47', Synytsja 65']                   Att: 70
SC Dnipro-1                      4-1 Real Pharma Odesa
 [Vojtsexovs'kyj 12', 33', Pol'ovyj 71', Suprjaha 90+2'; 
  Dubina 90+3']                                                       Att: 3,006
[Aug 20]
FC Mykolajiv-2                   0-0 Myr Hornostajivka                Att: 150

Round 8 
[Aug 25]
Real Pharma Odesa                1-2 Metalist Xarkiv 
 [Kravchenko 21'; Davydov 38', 56']                                   Att: 700
[Aug 26]
Enerhija Nova Kaxovka            0-1 SC Dnipro-1  
 [Kohut 45']                                                          Att: 1,300
FC Dnipro                        1-0 Tavrija Simferopol' 
 [Myxajlenko 90+5']                                                   Att: 1,600
Myr Hornostajivka                1-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Chernikov 10'; Sevodnjajev 46', Chastokoljanyj 87']                 Att: 300    
FC Nikopol                       1-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Kolomojets' 57'pen]                                                 Att: 700
[Aug 27]
FC Mykolajiv-2                   1-0 Inhulets-2 Petrove
 [Vitenko 2']                                                         Att: 150  

Round 9 
[Aug 29]                 
Metalurh Zaporizhzhja            0-2 Real Pharma Odesa 
 [Bondarenko, O. 66', 83']                                            Att: 100
[Aug 30]
Metalist Xarkiv                  4-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Chehurko 12', Davydov 23', 32', Konovalov 90+1'; Shastal 76']       Att: 50 
Tavrija Simferopol'              1-1 FC Nikopol
 [Shevel' 37'; Kryvych 54']                                           Att: 500
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-2 FC Dnipro
 [Semenov 50', Nazarenko 82']                                         Att: 500
SC Dnipro-1                      3-0 FC Mykolajiv-2 
 [Kohut 54', Vojtsexovs'kyj 63', Lopyr'onok 90+5']                    Att: 2,100
[Aug 31]
Inhulets-2 Petrove               1-0 Myr Hornostajivka
 [Zhukov 8']                                                          Att: 200

Round 10 [Sep 3]
FC Nikopol                       2-2 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Shestipalov 48'pen, 82'; Kujanov 65, Nosov 90+1']                   Att: 1,000 
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Kravchuk 48', Bochak 55']                                           Att: 1,000
Inhulets-2 Petrove               0-5 SC Dnipro-1 
 [Pol'ovyj 55', Xuchbarov 59', Kohut 62', Zaxarkiv 66', 82']          Att: 300   
Real Pharma Odesa                0-0 Tavrija Simferopol'              Att: 200
FC Mykolajiv-2                   2-6 Metalist Xarkiv
 [Tolharenko 68', Zajkov 87'; Chehurko 9', Synytsja 31', 
 Krajev 38', 47', Davydov 77', 80']                                   Att: 200 
Myr Hornostajivka                0-0 FC Dnipro                        Att: 200

Round 11 
[Sep 8]
Metalurh Zaporizhzhja            2-3 FC Mykolajiv-2
 [Berezhnyj 70', 79'pen; Berko 34', 54', Vitenko 45']                 Att: 30
[Sep 9]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-6 Real Pharma Odesa
 [Kryvyj 38'; Zaxarchenko 3', 31', Dubina 50', Oprja 62', 
  Chernyshenko 79'og, Bondarenko, O. 81']                             Att: 200  
SC Dnipro-1                      0-1 Myr Hornostajivka 
 [Tsybul's'kyj 40']                                                   Att: 3,600
Tavrija Simferopol'              0-2 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Shastal 22', Vakulins'kyj 50']                                      Att: 700
FC Dnipro                        2-0 FC Nikopol 
 [Dovbyk 64', Budnjak 85']                                            Att: 1,600  
[Sep 10]
Metalist Xarkiv                  2-1 Inhulets-2 Petrove
 [Chehurko 31', Zhdanov 61'; Trofymchuk 69']                          Att: 8,763

Round 12 
[Sep 14]
Tavrija Simferopol'              1-2 FC Mykolajiv-2
 [Zhyhanov 47'; Sharabura 11', Morozov 25']                           Att: 520 
[Sep 15]
Metalurh Zaporizhzhja            2-1 Inhulets-2 Petrove
 [Kernozhyts'kyj 58', Chernikov, O. 87'; Kobuladze 77'pen]            Att: 50
Sudnobudivnyk Mykolajiv          1-5 Enerhija Nova Kaxovka
 [Kretov 32'; Maxnjev 11',Volkov 43', Shastal 51', Dedjajev 77',
 Bochak 90']                                                          Att: 100
[Sep 16]
FC Dnipro                        3-1 Real Pharma Odesa
 [Dovbyk 42', Nazaryna 45+1', Myxajlenko 82'; Oprja 90+3']            Att: 1,100
[Sep 17]
Myr Hornostajivka                3-0 FC Nikopol 
 [Chernikov, V. 49', 84', Dotsenko 80']                               Att: 200
Metalist Xarkiv                  1-1 SC Dnipro-1 
 [Edmar 42'pen; Kohut 62']                                            Att: 14,521 

Round 13
[Sep 23]
Real Pharma Odesa                1-0 FC Nikopol
 [Bondarenko, O. 82']                                                 Att: 250
[Sep 24]
Enerhija Nova Kaxovka            1-2 FC Dnipro
 [Bochak 54'; Dovbyk 32', 69']                                        Att: 1,500
SC Dnipro-1                      3-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Suxar 24', Sula 81'pen, Poplavka 88']                               Att: 2,300
Metalist Xarkiv                  0-0 Myr Hornostajivka                Att: 6,600
[Sep 25]
FC Mykolajiv-2                   4-1 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Vitenko 57', Bars'kyj 70', Bessalov 79', Studenko 87'; 
 Zaporozhets' 11']                                                    Att: 200 
Inhulets-2 Petrove               0-2 Tavrija Simferopol'
 [Voronchenko 72', Sokolan 86']                                       Att: 150

Round 14 
[Sep 29]
Metalurh Zaporizhzhja            0-5 Metalist Xarkiv
 [Davydov 42', 45', Skotarenko 65', Chehurko 69', Sydorenko 75']      Att: 150
[Sep 30]
Myr Hornostajivka                2-4 Real Pharma Odesa 
 [Chmelenko 33', Tarkanovs'kyj 45+1'og, Zaxarchenko 53', 72',
 Kalitov 75'pen, Pjatov 84']                                          Att: 300
Sudnobudivnyk Mykolajiv          4-2 Inhulets-2 Petrove 
 [Hahulin 9', 23', 74', Nosov 30'; Nikulin 27', Hamula 81']           Att: 100     
FC Nikopol                       1-0 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Voronin 17']                                                        Att: 300
FC Dnipro                        1-0 FC Mykolajiv-2 
 [Dovbyk 25']                                                         Att: 1,100 
[Oct 1] 
Tavrija Simferopol'              1-2 SC Dnipro-1      
 [Voronchenko 57'; Zaxarkiv 81', Kravchenko, S. 89'pen]               Att: 500

Round 15 
[Oct 6] 
Metalurh Zaporizhzhja            2-0 Myr Hornostajivka
 [Efimchuk 28', Berezhnyj 66']                                        Att: 100
[Oct 7]
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 Real Pharma Odesa   
 [Shastal 58', Bochak 90+4']                                          Att: 600
Metalist Xarkiv                  3-2 Tavrija Simferopol' 
 [Cherednichenko 8', Davydov 12', Bulychev 78'; Voronchenko 25',
 Kushnir 74']                                                         Att: 2,691
Inhulets-2 Petrove               3-3 FC Dnipro         
 [Rjabushko 10', 47', Kotsjumaka 12'; Kostyshyn 40', 65',
 Doroshenko 90+4']                                                    Att: 400
SC Dnipro-1                      3-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv  
 [Snizhko 29', 36', Lohinov 72']                                      Att: 1,200
[Oct 8]
FC Mykolajiv-2                   0-0 FC Nikopol                       Att: 50

Round 16 [Oct 11] 
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-1 Metalist Xarkiv 
 [Romanov 59']                                                        Att: 200
Tavrija Simferopol'              8-0 Metalurh Zaporizhzhja
 [Voronchenko 7', 33', Lohvynenko 9', 42', 55', Masalov 17',
 Hryppa 69'pen, 72']                                                  Att: 300
FC Nikopol                       2-0 Inhulets-2 Petrove
 [Kolomojets' 8', 90+2'pen]                                           Att: 400
Real Pharma Odesa                2-0 FC Mykolajiv-2 
 [Bondarenko, O. 45+6', Polishchuk 84']                               Att: 200
Myr Hornostajivka                1-1 Enerhija Nova Kaxovka
 [Bondarenko, D. 36'; Shastal 55']                                    Att: 300 
FC Dnipro                        2-0 SC Dnipro-1
 [Dovbyk 43', Nazarenko 80']                                          Att: 3,500

Round 17
[Oct 15] 
SC Dnipro-1                      2-1 FC Nikopol  
 [Kravchenko, S. 36', Kohut 89'; Kryvych 44']                         Att: 1,300 
Metalist Xarkiv                  1-0 FC Dnipro   
 [Zhdanov 54']                                                        Att: 7,886
Tavrija Simferopol'              1-0 Myr Hornostajivka   
 [Voronchenko 62']                                                    Att: 530       
[Oct 16]
Metalurh Zaporizhzhja            0-5 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Sevodnjajev 30, Mizernjuk 42', Hahulin 51', Nosov 60', 
 Chastokoljanyj 90']                                                  Att: 100
Inhulets-2 Petrove               1-1 Real Pharma Odesa   
 [Fkhakadze 81'pen; Kalitov 32'pen]                                   Att: 150
FC Mykolajiv-2                   1-4 Enerhija Nova Kaxovka    
 [Tolharenko 59'; Maxnjev 10', Shastal 33', 58', Chernjajev 90+4']    Att: 140

Round 18 
[Oct 20]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-0 Tavrija Simferopol'              Att: 80
Real Pharma Odesa                0-3 SC Dnipro-1  
 [Kravchenko, S. 82', Vojtsexovs'kyj 87', Pol'ovyj 90+4']             Att: 200 
[Oct 21]
FC Dnipro                        5-0 Metalurh Zaporizhzhja 
 [Kostyshyn 29', 75', Dovbyk 50', Myxajlenko 76', Doroshenko 90+4']   Att: 849
FC Nikopol                       0-4 Metalist Xarkiv             
 [Davydov 6', 48', Chehurko 59', 89']                                 Att: 650 
[Oct 22]
Enerhija Nova Kaxovka            2-0 Inhulets-2 Petrove
 [Molochko 27']                                                       Att: 600
Myr Hornostajivka                1-0 FC Mykolajiv-2 
 [Bondarenko, D. 5'pen]                                               Att: 700 

Round 19 
[Oct 28]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-1 Myr Hornostajivka       
 [Bondarenko, D. 15']                                                 Att: 50
[Oct 29]
Inhulets-2 Petrove               0-0 FC Mykolajiv-2                   Att: 150
Metalist Xarkiv                  5-0 Real Pharma Odesa   
 [Kalitov 7'og, Davydov 23', Romanov 27', Chehurko 37', Krajev 61']   Att: 3,658
[Oct 30]
SC Dnipro-1                      2-0 Enerhija Nova Kaxovka 
 [Kohut 12', 63']                                                     Att: 1,000 
Tavrija Simferopol'              2-1 FC Dnipro               
 [Voronchenko 10', 20'; Poddubnyj 85']                                Att: 500 
Metalurh Zaporizhzhja            0-4 FC Nikopol 
 [Kolomojets' 37', Shestipalov 52', 78', Kryvych 90+1']               Att: 40

Round 20
[Nov 3]
FC Mykolajiv-2                   0-3 SC Dnipro-1   
 [Kohut 26', 58', Snizhko 80']                                        Att: 150
[Nov 4]
Real Pharma Odesa                1-1 Metalurh Zaporizhzhja      
 [Kostjuk 90'; Radoms'kyj 33']                                        Att: 150
FC Dnipro                        5-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv
 [Nazaryna 9', Nazarenko 25', Dovbyk 27', 70', Semenov 53'pen]        Att: 800
Myr Hornostajivka                4-0 Inhulets-2 Petrove         
 [Dotsenko 7', 81', Chmelenko 33', Bondarenko, D. 56'pen]             Att: 300    
[Nov 5]
Enerhija Nova Kaxovka            1-2 Metalist Xarkiv   
 [Molochko 59'; Skotarenko 9'; Zhdanov 64']                           Att: 1,000
FC Nikopol                       1-1 Tavrija Simferopol' 
 [Kolomojets' 65'; Fetisov 45']                                       Att: 500 

Round 21 
[Nov 10]
Metalurh Zaporizhzhja            0-11 Enerhija Nova Kaxovka   
 [Maxnjev 28'pen, 51', Bozhyj 38'og, Bochak 43', 76', 82', 88';
  Molochko 65', 85', Shastal 80', Stetsenko 83']                      Att: 35
SC Dnipro-1                      3-0 Inhulets-2 Petrove  
 [Zaxarkiv 16', Poplavka 24', Besarab 44'og]                          Att: 500
[Nov 11]
Sudnobudivnyk Mykolajiv          0-2 FC Nikopol    
 [Voronin 19', Dolja 32']                                             Att: 100
Tavrija Simferopol'              3-1 Real Pharma Odesa 
 [Voronchenko 35'pen, Lohvynenko 82', Zhyhanov 90+4'; Novyts'kyj 46'] Att: 550  
FC Dnipro                        1-1 Myr Hornostajivka 
 [Doroshenko 84'; Tsubul's'kyj 31']                                   Att: 600
[Nov 12]
Metalist Xarkiv                  0-1 FC Mykolajiv-2             
[Bardadym 73']                                                        Att: 5,722

Round 22 [Nov 17]
Inhulets-2 Petrove               0-0 Metalist Xarkiv                  Att: 300
Real Pharma Odesa                4-0 Sudnobudivnyk Mykolajiv 
 [Zaxarchenko 33', Lyxovydov 51', Aliyev 78', 90+3']                  Att: 100
Myr Hornostajivka                1-4 SC Dnipro-1              
 [Bondarenko, D. 45+1'; Suprjaha 8', 17', Lohinov 32', 
 Vojtsexovs'kyj 80']                                                  Att: 700
Enerhija Nova Kaxovka            2-2 Tavrija Simferopol'  
 [Shastal 35', Bochak 48'; Voronochenko 32', 60']                     Att: 900
FC Nikopol                       0-0 FC Dnipro                        Att: 1,000
FC Mykolajiv-2                   3-0 Metalurh Zaporizhzhja   
 [Bars'kyj 68', Vitenko 79', Studenko 82']                            Att: 100

Table:

 1.SC Dnipro-1 (Dnipro)                 22  17  2  3  55-10  53  [P]  [*4]
 2.Metalist (Xarkiv)                    22  16  3  3  56-16  51  [P]  [*1]
---------------------------------------------------------------
 3.FC Dnipro (Dnipro)                   22  12  6  4  44-18  42  [R]  [*2]
 4.Enerhija (Nova Kaxovka)              22  12  3  7  48-25  39
 5.Myr (Hornostajivka)                  22   9  7  6  26-19  34
 6.Tavrija (Simferopol')                22   9  6  7  34-28  33  [P]  [*3]
 7.Real Pharma (Odesa)                  22   9  4  9  35-31  31
 8.FC Nikopol (Nikopol)                 22   7  8  7  21-23  29
 9.FC Mykolajiv-2 (Mykolajiv)           22   6  4 12  24-41  22  [P]  [*5]
10.Sudnobudivnyk (Mykolajiv)            22   4  4 14  24-54  16
11.Inhulets-2 (Petrove)                 22   2  6 14  19-46  12
12.Metalurh (Zaporizhzhja)              22   2  1 19   9-84   7

[*1] Metalist 1925 Xarkiv were admitted to the Professional League after 
     reformation and rebranding their name by adding the original formation year 
     (1925) to their name. The team last completed in the 2015-16 Premier 
     League finishing in 10th place.
[*2] FC Dnipro, 11th in the 2016-17 Premier League season were demoted to
     the Second League after multiple infractions to FIFA and Premier League
     directives.  
[*3] Tavrija Simferopol' were readmitted to the Professional League after
     reformation and competing in the Amateur League 2016-17 competition.
     The team last completed in the 2013-14 Premier League finishing 15th.
     Since the team is located in the Russian occupied Autonomous Oblast of 
     Crimea the team plays their home games in Xerson.
[*4] SC Dnipro-1 were admitted to the Professional League as a reformed team of
     the FC Dnipro organization. 
[*5] FC Mykolajiv-2 passed attestation and were admitted to the PFL as the
     reserve team of FC Mykolajiv that completes in the First League.

NB: FC Illichivets-2 Mariupol, 12th in the 2016-17 Second League season,
    withdrew from the Second League after their senior team was promoted 
    to the Premier League for 2017-18. The team was admitted into Premier 
    League and competes in the Under 21 competition.


Goalscorers:

Davydov (Metalist)                           22 (1 pen)
Semenets' (Ahrobiznes)                       15
Shastal (Enerhija)                           14
Voronchenko (Tavrija)                        14 (1 pen)
Dovbyk (FC Dnipro)                           12 (1 pen)
Xudobjak (Prykarpattja)                      12
Bochak (Enerhija)                            11
Kohut (SC Dnipro-1)                          10
Hrusha (Ahrobiznes)                           9 (2 pen)
Chehurko (Metalist)                           8
Kyslenko (FC L'viv)                           8
Molochko (Enerhija)                           8
Skakun (Ahrobiznes)                           7
Vojtsexovs'kyj (SC Dnipro-1)                  7
Zaxarchenko (Real Pharma)                     7
Bondarenko, O. (Real Pharma)                  6
Kolomojets' (FC Nikopol)                      6 (3 pen)
Kostyshyn (FC Dnipro)                         6 (1 pen)
Kravchenko, S. (SC Dnipro-1)                  6 (1 pen)
Kuz'myn (Prykarpattja)                        6
Lohvynenko (Tavrija)                          6 (2 pen)
Maxnjev (Enerhija)                            6 (2 pen)
Nazarenko (FC Dnipro)                         6
Nemtinov (Inhulets-2/Bukovyna)                6 (2 pen)
Sula (Real Pharma/SC Dnipro-1)                6 (3 pen)
Vitenko (FC Mykolajiv-2)                      6
Zaxarkiv (SC Dnipro-1)                        6
Bondarenko, D. (Myr)                          5 (2 pen)
Dotsenko (Myr)                                5
Hahulin (Sudnobudivnyk)                       5
Korovikov (Polissja)                          5 (1 pen)
Krajev (Metalist)                             5
Omel'chenko (FC L'viv)                        5
Poplavka (SC Dnipro-1)                        5 (1 pen)
Sevodnjajev (Sudnobudivnyk)                   5
Shestipalov (FC Nikopol)                      5 (1 pen)
Temnjuk (Ahrobiznes)                          5
Apanchuk (Nyva)                               4
Braslavs'kyj (Nyva-V)                         4
Budnjak (FC Dnipro)                           4
Hatala (Nyva)                                 4
Hladkyj (Skala)                               4
Jurchak (Ahrobiznes)                          4
Myxajlenko (FC Dnipro)                        4
Nosov (Sudnobudivnyk)                         4 (1 pen)
Slonevs'kyj (Nyva)                            4 (2 pen)
Suprjaha (SC Dnipro-1)                        4
Voronin (FC Nikopol)                          4
Zhyhanov (Tavrija)                            4
Batrak (Bukovyna)                             3
Berezhnyj (Metalurh Zap.)                     3 (1 pen)
Berko (FC Mykolajiv-2)                        3
Boryshkevych (Prykarpattja)                   3 (2 pen)
Bulychev (Metalist)                           3
Chernikov, V. (Myr)                           3
Doroshenko (FC Dnipro)                        3
Dutko (Prykarpattja)                          3
Kobuladze (Inhulets-2)                        3 (1 pen)
Konkol'njak (Prykarpattja)                    3
Kryvych (FC Nikopol)                          3
Kurylo (FC Ternopil'/Ahrobiznes)              3 (1 pen)
Lohinov (SC Dnipro-1)                         3 (1 pen)
Morhovs'kyj (Podillya)                        3
Omoko (Arsenal-Kyivshchyna)                   3 (1 pen)
Oprja (Real Pharma)                           3
Osadchyj (Nyva-V)                             3 (1 pen)
Pol'ovyj (SC Dnipro-1)                        3
Skotarenko (Metalist)                         3
Snizhko (SC Dnipro-1)                         3
Syvka (Bukovyna)                              3
Zhdanov (Metalist)                            3
Aliyev (Real Pharma)                          2
Avdaljan (Arsenal-Kyivshchyna)                2
Bars'kyj (FC Mykolajiv-2)                     2
Buxal (FC L'viv)                              2
Chastokoljanyj (Sudnobudivnyk)                2
Chmelenko (Myr)                               2
Dedjajev (Enerhija)                           2
Djachuk (Polissja)                            2
Dubina (Real Pharma)                          2
Duhijenko (Nyva-V)                            2
Dzhurko (Podillya)                            2
Edmar (Metalist)                              2 (1 pen)
Fetisov (Tavrija)                             2
Fkhakadze (Inhulets-2)                        2 (1 pen)
Hloba (Inhulets-2)                            2
Hlushchenko (Arsenal-Kyivshchyna)             2
Hryppa (Tavrija)                              2 (1 pen)
Il'jin (FC Dnipro)                            2
Kalitov (Real Pharma)                         2 (2 pen)
Katrjuk (Nyva-V)                              2
Kobljuk (FC L'viv)                            2 (1 pen)
Koljesnikov (Polissja)                        2
Kolomijets' (Polissja)                        2
Kostjuk (Real Pharma)                         2
Kotov (Sudnobudivnyk)                         2
Kretov (Inhulets-2)                           2
Lytovchenko (Nyva)                            2
Maljarenko (Nyva-V)                           2
Masalov (Tavrija)                             2
Morozov (FC Mykolajiv-2)                      2
Nazaryna (FC Dnipro)                          2
Nikulin (Inhulets-2)                          2
Plis (Ahrobiznes)                             2
Poddubnyj (FC Dnipro)                         2
Podoljak (Skala)                              2 (1 pen)
Poljuhanych (Skala)                           2
Prytykovs'kyj (Myr)                           2
Rjabushko (Inhulets-2)                        2
Romanov (Metalist)                            2
Semenov (FC Dnipro)                           2 (1 pen)
Studenko (FC Mykolajiv-2)                     2
Synytsja (Metalist)                           2
Tolharenko (FC Mykolajiv-2)                   2
Tsybul's'kyj (Myr)                            2
Vakulins'kyj (Enerhija)                       2
Xuchbarov (SC Dnipro-1)                       2
Zhukov (Inhulets-2)                           2



Amateur League (2017/18)

Note: Additional Group added for South 

Group A  West

 1.ODEK (Orzhiv)                         8  5  3  0  20- 5  18                 
--------------------------------------------------------------
 2.FC Mynaj (Mynaj)                      8  5  2  1  21- 7  17                 
 3.Rochyn (Sosnivka)                     7  5  2  0   9- 3  17                 
 4.FC Malyns'k (Malyns'k)                8  2  3  3   9-12   9                 
 5.Pokuttja (Kolomija)                   8  2  3  3  11-15   9                 
 6.Nyva (Terebovlja)                     8  2  2  4  11-11   8                 
 7.FC Kalush (Kalush)                    8  2  1  5   6- 9   7                 
 8.FC Xmel'nyts'kyj (Xmel'nyts'kyj)      8  1  2  5   9-19   5                 
 9.Krystal (Chortkiv)                    7  1  2  4   6-21   5 

 
Round 1 [5 Aug]

FC Kalush              2-2 FC Mynaj
[6 Aug]
Nyva                   1-1 ODEK
Rochyn                 3-1 Pokuttja
[26 Aug]
FC Xmel'nyts'kyj       4-1 Krystal   
FC Malyns'k            bye

Round 2 [13 Aug]

FC Mynaj               0-1 Rochyn
ODEK                   2-1 FC Kalush  
Krystal                1-4 Nyva
FC Malyns'k            1-1 FC Xmel'nyts'kyj
Pokuttja               bye

Round 3 [19 Aug]

FC Kalush              0-1 Krystal
[20 Aug]
Nyva                   1-2 FC Malyns'k 
Rochyn                 0-0 ODEK
Pokuttja               0-2 FC Mynaj
FC Xmel'nyts'kyj       bye

Round 4 [2 Sep]

FC Xmel'nyts'kyj       1-2 Nyva
[3 Sep]
ODEK                   4-2 Pokuttja
FC Malyns'k            1-0 FC Kalush
Krystal                ppd Rochyn
FC Mynaj               bye

Round 5 [9 Sep]

FC Kalush              1-0 FC Xmel'nyts'kyj
[10 Sep]
Rochyn                 2-1 FC Malyns'k
Pokuttja               1-1 Krystal
FC Mynaj               1-1 ODEK
Nyva                   bye

Round 6 [23 Sep]

FC Xmel'nyts'kyj       0-0 Rochyn
[24 Sep]
Nyva                   0-1 FC Kalush
FC Malyns'k            1-1 Pokuttja
Krystal                0-7 FC Mynaj 
ODEK                   bye

Round 7 [1 Oct]

Rochyn                 2-1 Nyva
Pokuttja               3-2 FC Xmel'nyts'kyj
FC Mynaj               3-1 FC Malyns'k
ODEK                   3-0 Krystal
FC Kalush              bye

Round 8 [14 Oct]

FC Kalush              0-1 Rochyn
FC Xmel'nyts'kyj       1-4 FC Mynaj
FC Malyns'k            0-2 ODEK 
Nyva                   1-1 Pokuttja
Krystal                bye

Round 9 [21 Oct]

Krystal                2-2 FC Malyns'k
[22 Oct]
Pokuttja               2-1 FC Kalush 
FC Mynaj               2-1 Nyva
ODEK                   7-0 FC Xmel'nyts'kyj
Rochyn                 bye

Group B Central & East
             
 1.Viktorija (Mykolajivka)               7  6  1  0  14- 4  19                 
--------------------------------------------------------------
 2.Ahrobiznes TSK (Romny)                7  4  3  0  16- 5  15                 
 3.Fakel (Lypovets')                     7  4  1  2  19- 8  13                 
 4.Avanhard (Korjukivka)                 7  4  1  2  13- 7  13                 
 5.Jednist (Plysky)                      7  3  0  4  11-21   9                 
 6.Chajka (Borshchahivka)                6  2  0  4   8-14   6                 
 7.FC Chernihiv (Chernihiv)              6  1  0  5   3-10   3                 
 8.Rubikon (Kyiv)                        7  0  0  7   3-18   0  
 

Round 1 [5 Aug]

Jednist             2-0 Rubikon
Fakel               0-1 Viktorija
Avanhard            1-1 Ahrobiznes TSK            
[5 Nov]
Chajka               -  FC Chernihiv  

Round 2 [12 Aug]

Jednist             1-0 FC Chernihiv
Viktorija           2-0 Avanhard
Rubikon             0-3 Fakel
[16 Sep]
Ahrobiznes TSK      2-0 Chajka

Round 3 [26 Aug]

Fakel               6-0 Jednist
Avanhard            3-0 Rubikon
Chajka              1-2 Viktorija
[24 Sep]
FC Chernihiv        1-2 Ahrobiznes TSK

Round 4 [2 Sep]

Jednist             0-5 Ahrobiznes TSK
Fakel               3-2 Avanhard
[3 Sep]
Rubikon             3-4 Chajka
[9 Sep]
Viktorija           2-0 FC Chernihiv

Round 5 [30 Sep]

Avanhard            5-1 Jednist
Ahrobiznes TSK      1-1 Viktorija
[1 Oct]
FC Chernihiv        1-0 Rubikon
Chajka              2-1 Fakel

Round 6 [7 Oct]

Fakel               4-1 FC Chernihiv  
[14 Oct]
Jednist             2-4 Viktorija
Avanhard            1-0 Chajka
[15 Oct]
Rubikon             0-3 Ahrobiznes TSK 

Round 7 [21 Oct]

Ahrobiznes TSK      2-2 Fakel
Viktorija           2-0 Rubikon
FC Chernihiv        0-1 Avanhard
[22 Oct]
Chajka              1-5 Jednist



Group C  South

 1.Druzhba (Novomykolajivka)             9  7  0  2  20- 8  21                 
--------------------------------------------------------------
 2.Tavrija-Skif (Rozdol)                10  6  2  2  19-11  20                 
 3.Krystal (Xerson)                     10  4  5  1  25-10  17                 
 4.Hirnyk (Kryvyj Rih)                  10  4  2  4  29-21  14                 
 5.Metalurh (Zaporizhzhja)               9  4  1  4  21-16  13                 
 6.Jarud (Mariupol')                    10  3  4  3  13-10  13                 
 7.SK Kaxovka (Kaxovka)                  9  3  2  4  12-17  11                 
 8.MFC Pervomajsk (Mykolaijiv. O.)       9  1  3  5   7-16   6                 
 9.Olimpik-SDYSOR (Kropyvnyts'kyj)       8  0  1  7   5-42   1   
 

Round 1 [5 Aug]

Tavrija-Skif        2-2 Krystal
[6 Aug]
Jarud               1-1 Metalurh
Hirnyk              7-2 MFC Pervomajsk            
[19 Aug]
Druzhba             5-1 Olimpik-SDYSOR  
SK Kaxovka          bye

Round 2 [12 Aug]

Olimpik-SDYSOR      0-10 Krystal
Hirnyk              5-1 SK Kaxovka 
[13 Aug]
Metalurh            1-0 MFC Pervomajsk 
Jarud               1-1 Tavrija-Skif
Druzhba             bye

Round 3 [19 Aug]

SK Kaxovka          3-4 Metalurh
[26 Aug]
Druzhba             2-1 Krystal 
MFC Pervomajsk      1-3 Tavrija-Skif
Olimpik-SDYSOR      2-2 Jarud 
Hirnyk              bye

Round 4 [2 Sep]

Metalurh            3-4 Hirnyk
[3 Sep]
Tavrija-Skif        3-1 SK Kaxovka
Jarud               0-1 Druzhba
Olimpik-SDYSOR      0-3 MFC Pervomajsk 
Krystal             bye

Round 5 [9 Sep]

SK Kaxovka          3-1 Druzhba
Hirnyk             10-0 Olimpik-SDYSOR
Metalurh            0-1 Tavrija-Skif
[10 Sep]
MFC Pervomajsk      1-1 Krystal
Jarud               bye

Round 6 [23 Sep]

Tavrija-Skif        3-2 Hirnyk
Krystal             1-1 Jarud
Druzhba             2-0 MFC Pervomajsk
[Oct 28]
SK Kaxovka           -  Olimpik-SDYSOR
Metalurh            bye

Round 7 [30 Sep]

Olimpik-SDYSOR      0-6 Metalurh
Druzhba             6-1 Hirnyk
Krystal             4-0 SK Kaxovka
Jarud               2-0 MFC Pervomajsk
Tavrija-Skif        bye

Round 8 [7 Oct]

Metalurh            2-1 Druzhba
[14 Oct]
Hirnyk              0-0 Krystal
Tavrija-Skif        3-1 Olimpik-SDYSOR
[15 Oct]
Jarud               0-2 SK Kaxovka
MFC Pervomajsk

Round 9 [21 Oct]

Druzhba             1-0 Tavrija-Skif
Krystal             3-2 Metalurh
[22 Oct]
Jarud               3-0 Hirnyk
MFC Pervomajsk      0-0 SK Kaxovka
Olimpik-SDYSOR      bye


2016/17.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fedya Fussball for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fedya Fussball
Last updated: 23 Nov 2017

(C) Copyright Fedya Fussball and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.