Uzbekistan 2020


UPFL
Cup
Super Cup
Pro Liga
Birinci Liga

UPFL (Uzbekistan Super League)

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  21  2  3  76-18  65  [C]  Champions
 2.Nasaf Qarshi                26  15  8  3  47-19  53
 3.FK OKMK Olmaliq             26  14  7  5  39-28  49
 4.Bunyodkor Toshkent          26  12  7  7  43-36  43
 5.FK Qo'qon 1912              26  13  3 10  35-28  42
 6.So'g'diyona Jizzax          26  10  8  8  34-32  38
 7.Metallurg Bekobod           26  10  6 10  30-30  36
 8.Navbahor Namangan           26   8 11  7  24-21  35
 9.Lokomotiv Toshkent          26  10  5 11  28-38  35
10.Mash'al Muborak             26   8  5 13  23-31  29  [P]
11.Qizilqum Zarafshon          26   5 10 11  19-37  25
12.Surxon-2011 Termiz          26   4  5 17  17-44  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Andijon FK                  26   2 10 14  16-38  16       Relegation Playoff
------------------------------------------------------
14.Buxoro FK                   26   1 11 14  19-50  14       Relegated

Round 1
[Feb 27]
Paxtakor             2-1 Navbahor             
[Feb 28]
Qo'qon 1912          3-0 Buxoro               
Lokomotiv            2-1 Andijon              
[Feb 29]
Mash'al              3-0 So'g'diyona          
OKMK                 1-1 Metallurg            
[Mar 1]
Surxon-2011          1-3 Bunyodkor            
Qizilqum             1-3 Nasaf                

Round 2
[Mar 6]
Metallurg            1-0 Qo'qon 1912          
Navbahor             2-0 Lokomotiv            
[Mar 7]
Bunyodkor            1-0 Mash'al              
Qizilqum             1-2 Surxon-2011          
So'g'diyona          1-1 OKMK                 
[Mar 8]
Nasaf                2-1 Andijon              
Paxtakor             3-0 Buxoro               

Round 3
[Mar 13]
Surxon-2011          1-2 Nasaf                
OKMK                 2-0 Bunyodkor            
[Mar 14]
Qo'qon 1912          2-1 So'g'diyona          
Mash'al              1-1 Qizilqum             
Paxtakor             4-1 Metallurg            
[Mar 15]
Andijon              0-0 Navbahor             
Lokomotiv            3-0 Buxoro               

Round 4
[Jun 13]
Bunyodkor            1-0 Qo'qon 1912          
Qizilqum             0-1 OKMK                 
[Jun 14]
So'g'diyona          1-0 Paxtakor             
Nasaf                2-2 Navbahor             
[Jun 15]
Surxon-2011          2-2 Mash'al              
Buxoro               2-2 Andijon              
Lokomotiv            0-3 Metallurg            

Round 5
[Jun 19]
Qo'qon 1912          4-0 Qizilqum             
Paxtakor             5-0 Bunyodkor            
[Jun 20]
Lokomotiv            1-2 So'g'diyona          
Navbahor             2-0 Buxoro               
OKMK                 1-0 Surxon-2011          
[Jun 21]
Andijon              0-2 Metallurg            
Mash'al              0-0 Nasaf                

Round 6
[Jun 25]
Qo'qon 1912          3-0 Surxon-2011          
Bunyodkor            2-0 Lokomotiv            
Qizilqum             0-2 Paxtakor             
[Jun 26]
Nasaf                0-0 Buxoro               
So'g'diyona          1-1 Andijon              
[Jun 27]
OKMK                 1-0 Mash'al              
Metallurg            1-3 Navbahor             

Round 7
[Jul 1]
Andijon              0-0 Bunyodkor            
Qo'qon 1912          2-0 Mash'al              
Lokomotiv            3-0 Qizilqum             
[Jul 2]
OKMK                 2-1 Nasaf                
Buxoro               1-4 Metallurg            
Navbahor             2-0 So'g'diyona          
Paxtakor             3-1 Surxon-2011          

Round 8
[Jul 6]
Lokomotiv            2-1 Surxon-2011          
Nasaf                1-0 Metallurg            
Qizilqum             1-1 Andijon              
[Jul 7] 
Paxtakor             3-0 Mash'al              
Bunyodkor            3-1 Navbahor             
OKMK                 2-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          3-1 Buxoro               

Round 9
[Jul 12]
Andijon              0-1 Surxon-2011          
Metallurg            2-0 So'g'diyona          
[Jul 13]  
Navbahor             1-0 Qizilqum             
Paxtakor             2-2 OKMK                 
[Jul 14]
Qo'qon 1912          2-2 Nasaf                
Lokomotiv            0-1 Mash'al              
[Aug 14]
Buxoro               1-1 Bunyodkor            

Round 10
[Aug 17]
Bunyodkor            2-0 Metallurg            
Nasaf                3-0 So'g'diyona          
OKMK                 3-1 Lokomotiv            
[Aug 18]
Qizilqum             1-0 Buxoro               
Mash'al              0-0 Andijon              
Qo'qon 1912          1-3 Paxtakor             
[Aug 19]
Surxon-2011          1-1 Navbahor             

Round 11
[Aug 20]
So'g'diyona          3-3 Bunyodkor            
[Aug 21]
Andijon              1-3 OKMK                 
Lokomotiv            1-2 Qo'qon 1912          
Paxtakor             4-1 Nasaf                
[Aug 22]
Navbahor             0-1 Mash'al              
Buxoro               1-0 Surxon-2011          
Metallurg            1-2 Qizilqum             

Round 12
[Aug 24]
Qo'qon 1912          2-1 Andijon              
Paxtakor             7-0 Lokomotiv            
Nasaf                2-2 Bunyodkor            
[Aug 25]
Qizilqum             1-1 So'g'diyona          
OKMK                 1-1 Navbahor             
Surxon-2011          1-2 Metallurg            
[Aug 26]
Mash'al              1-0 Buxoro               

Round 13
[Aug 27]
Lokomotiv            0-4 Nasaf                
Andijon              0-2 Paxtakor             
[Aug 28]
Bunyodkor            1-1 Qizilqum             
Navbahor             0-1 Qo'qon 1912          
So'g'diyona          2-0 Surxon-2011          
[Aug 29]
Metallurg            2-1 Mash'al              
Buxoro               2-2 OKMK                 

Halfway Table:

 1.Paxtakor Toshkent           13  11  1  1  40- 8  34  [C]
 2.FK OKMK Olmaliq             13   8  5  0  22-11  29
 3.FK Qo'qon 1912              13   8  1  4  23-12  25
 4.Nasaf Qarshi                13   6  5  2  23-15  23
 5.Bunyodkor Toshkent          13   6  5  2  19-16  23
 6.Metallurg Bekobod           13   7  1  5  20-16  22
 7.Navbahor Namangan           13   5  4  4  16-12  19
 8.Mash'al Muborak             13   4  4  5  10-12  16  [P]
 9.So'g'diyona Jizzax          13   4  4  5  15-20  16
11.Lokomotiv Toshkent          13   4  0  9  13-28  12
10.Qizilqum Zarafshon          13   2  4  7   9-21  10
12.Surxon-2011 Termiz          13   2  2  9  11-23   8
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Buxoro FK                   13   1  4  8   8-25   7
------------------------------------------------------
14.Andijon FK                  13   0  6  7   8-18   6

Round 14
[Sep 1]
Navbahor             1-1 Paxtakor             
[Sep 10]
Andijon              0-1 Lokomotiv            
Nasaf                4-0 Qizilqum             
[Sep 11]
So'g'diyona          0-1 Mash'al              
Buxoro               2-2 Qo'qon 1912          
[Sep 12]
Metallurg            1-0 OKMK                 
Bunyodkor            2-1 Surxon-2011          

Round 15
[Sep 5]
Buxoro               0-4 Paxtakor             
[Sep 15]
Andijon              0-1 Nasaf                
Lokomotiv            1-0 Navbahor             
[Sep 16]
Qo'qon 1912          0-2 Metallurg            
Mash'al              1-2 Bunyodkor            
[Sep 17]
Surxon-2011          0-0 Qizilqum             
OKMK                 1-1 So'g'diyona          

Round 16
[Sep 8]
Metallurg            0-3 Paxtakor             
[Sep 20]
Buxoro               1-3 Lokomotiv            
Navbahor             0-0 Andijon              
[Sep 21]
So'g'diyona          3-0 Qo'qon 1912          
Nasaf                5-0 Surxon-2011          
[Sep 22]
Bunyodkor            2-3 OKMK                 
Qizilqum             1-0 Mash'al              

Round 17
[Sep 25]
Andijon              2-1 Buxoro               
Metallurg            2-2 Lokomotiv            
[Sep 26]
OKMK                 2-1 Qizilqum             
Navbahor             0-0 Nasaf                
[Sep 27]
Qo'qon 1912          2-1 Bunyodkor            
Mash'al              0-1 Surxon-2011          
[Oct 21]
Paxtakor             2-0 So'g'diyona          

Round 18
[Sep 30]
Metallurg            1-1 Andijon              
[Oct 1]
Surxon-2011          0-1 OKMK                 
Buxoro               0-0 Navbahor             
[Oct 2]
So'g'diyona          2-1 Lokomotiv            
Nasaf                4-1 Mash'al              
Qizilqum             2-1 Qo'qon 1912          
[Nov 5]
Bunyodkor            3-2 Paxtakor             

Round 19
[Oct 17]
Mash'al              0-2 OKMK                 
[Oct 18]
Andijon              1-1 So'g'diyona          
Buxoro               0-0 Nasaf                
Paxtakor             3-1 Qizilqum             
[Oct 19]
Surxon-2011          0-1 Qo'qon 1912          
Lokomotiv            2-1 Bunyodkor            
Navbahor             1-1 Metallurg            

Round 20
[Oct 21]
Nasaf                2-0 OKMK                 
[Oct 22]
Mash'al              1-2 Qo'qon 1912          
Bunyodkor            6-2 Andijon              
[Oct 23]
Metallurg            0-0 Buxoro               
Qizilqum             1-1 Lokomotiv            
[Oct 24]
Surxon-2011          0-6 Paxtakor             
So'g'diyona          1-0 Navbahor             

Round 21
[Oct 26]
Qo'qon 1912          1-0 OKMK                 
Metallurg            0-2 Nasaf                
[Oct 27]
Andijon              0-0 Qizilqum             
Navbahor             2-1 Bunyodkor            
[Oct 28]
Surxon-2011          1-1 Lokomotiv            
Mash'al              1-4 Paxtakor             
[Oct 29]
Buxoro               2-5 So'g'diyona          

Round 22
[Oct 31]
Nasaf                1-0 Qo'qon 1912          
[Nov 1]
Surxon-2011          1-0 Andijon              
OKMK                 0-6 Paxtakor             
[Nov 2]
Mash'al              0-0 Lokomotiv            
Bunyodkor            1-1 Buxoro               
Qizilqum             0-2 Navbahor             
[Nov 3]
So'g'diyona          0-0 Metallurg            

Round 23
[Nov 19]
Andijon              2-1 Mash'al              
Buxoro               1-1 Qizilqum             
Lokomotiv            2-1 OKMK                 
[Nov 20]
Metallurg            2-3 Bunyodkor            
So'g'diyona          3-1 Nasaf                
Navbahor             1-0 Surxon-2011          
Paxtakor             2-1 Qo'qon 1912          

Round 24
[Nov 24]
Mash'al              3-0 Navbahor             
OKMK                 4-0 Andijon              
Qizilqum             1-0 Metallurg            
[Nov 25]
Nasaf                3-0 Paxtakor             
Surxon-2011          1-1 Buxoro               
Qo'qon 1912          0-1 Lokomotiv            
Bunyodkor            1-0 So'g'diyona          

Round 25 [Nov 29]
Andijon              0-1 Qo'qon 1912          
Buxoro               1-3 Mash'al              
Metallurg            1-0 Surxon-2011          
So'g'diyona          1-1 Qizilqum             
Bunyodkor            0-1 Nasaf                
Navbahor             0-0 OKMK                 
Lokomotiv            0-1 Paxtakor             

Round 26 [Dec 3]
OKMK                 3-1 Buxoro               
Nasaf                0-0 Lokomotiv            
Surxon-2011          1-2 So'g'diyona          
Qo'qon 1912          1-1 Navbahor             
Mash'al              1-0 Metallurg            
Paxtakor             2-0 Andijon              
Qizilqum             1-1 Bunyodkor            

Final Table:

 1.Paxtakor Toshkent           26  21  2  3  76-18  65  [C]  Champions
 2.Nasaf Qarshi                26  15  8  3  47-19  53
 3.FK OKMK Olmaliq             26  14  7  5  39-28  49
 4.Bunyodkor Toshkent          26  12  7  7  43-36  43
 5.FK Qo'qon 1912              26  13  3 10  35-28  42
 6.So'g'diyona Jizzax          26  10  8  8  34-32  38
 7.Metallurg Bekobod           26  10  6 10  30-30  36
 8.Navbahor Namangan           26   8 11  7  24-21  35
 9.Lokomotiv Toshkent          26  10  5 11  28-38  35
10.Mash'al Muborak             26   8  5 13  23-31  29  [P]
11.Qizilqum Zarafshon          26   5 10 11  19-37  25
12.Surxon-2011 Termiz          26   4  5 17  17-44  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Andijon FK                  26   2 10 14  16-38  16       Relegation Playoff
------------------------------------------------------
14.Buxoro FK                   26   1 11 14  19-50  14       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Dec 15]
Neftchi              1-3 Andijon              

NB: both remain at former level

Cup

Preliminary Round 1 [Jun 23]
Neftchi              3-2 Xorazm               
Oqtepa               2-0 Zaamin               
Istiqlol Fergana     0-3 Samarqand Dinamo     
Turon                1-1 Sho'rtan             [aet, 3-5 pen]

Preliminary Round 2 [Jun 28]
Samarqand Dinamo     3-4 Oqtepa               
Sho'rtan             2-1 Neftchi              

Round 1
[Dec 7]
Andijon              0-1 Nasaf                
Oqtepa               0-2 Navbahor             
Buxoro               0-2 Metallurg            
Qizilqum             3-1 Bunyodkor            
[Dec 8]
Qo'qon 1912          4-0 Surxon-2011          
Mash'al              3-1 Sho'rtan             
Lokomotiv            0-3 OKMK                 
Paxtakor             8-1 So'g'diyona          

Quarterfinals [Dec 12]
Mash'al              0-1 Qo'qon 1912          
Navbahor             1-2 Nasaf                [aet]
Paxtakor             1-0 Qizilqum             
OKMK                 4-3 Metallurg            [aet]

Semifinals [Dec 16]
OKMK                 1-0 Nasaf                
Qo'qon 1912          0-3 Paxtakor             

Final [Dec 20]
OKMK                 0-3 Paxtakor             


Super Cup

[Mar 6, 2021]
Paxtakor             1-0 Nasaf                

Pro Liga

Regular Stage

Final Table:

 1.Neftchi Farg'ona            14   8  4  2  22-12  28
 2.Sho'rtan G'uzor             14   8  2  4  25-14  26
 3.Turon Yaypan                14   7  4  3  22-15  25  [P]
 4.Samarqand Dinamo FK         14   6  4  4  18-12  22  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Istiqlol Fergana            14   7  1  6  14-13  22  
 6.Oqtepa Toshkent             14   4  2  8  18-24  14
 7.Xorazm Urganch              14   3  2  9  15-27  11
 8.Zaamin                      14   3  1 10  20-37  10  [P]

Playoff Stage

Playoff 1-4

Final Table:

 1.Turon Yaypan                20  11  5  4  31-19  38  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Neftchi Farg'ona            20  11  4  5  27-17  37       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Samarqand Dinamo FK         20   9  5  6  25-19  32  [R]
 4.Sho'rtan G'uzor             20   8  4  8  29-23  28

Playoff 5-8

Final Table:

 5.Istiqlol Fergana            20   9  2  9  21-24  29 
 6.Oqtepa Toshkent             20   6  4 10  23-31  22
------------------------------------------------------
 7.Xorazm Urganch              20   6  3 11  23-32  21       Relegated
 8.Zaamin                      20   6  1 13  31-45  19  [P]  Relegated

Birinci Liga

Regular Stage

Eastern Zone

Final Table:

 1.Rubin                       12   8  3  1  26-13  27
 2.Paxtakor-Farm Toshkent      12   7  2  3  30-12  23
 3.Paxtakor-79 Toshkent        12   6  2  4  22-18  20
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Navbahor-Farm Namangan      12   5  1  6  15-16  16
 5.Yashnobod                   12   4  2  6  14-24  14
 6.Lokomotiv BFK Toshkent      12   3  1  8  22-37  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Andijon-2                   12   2  3  7  19-28   9

Western Zone

Final Table:

 1.Yangiyer                    12  10  2  0  37-11  32
 2.G'ijduvon                   12   6  1  5  26-20  19
 3.Bunyodkor-Farm Toshkent     12   5  3  4  25-18  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Chigatoy                    12   5  1  6  19-22  16
 5.Aral Samaly                 12   4  3  5  24-23  15
 6.Jizzakh Bars                12   2  4  6  12-19  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Zirabuloq                   12   3  0  9  11-41   9

Playoff Stage

Playoff 1-6

Final Table:

 1.Yangiyer                     5   5  0  0  13- 3  15
 2.Paxtakor-Farm Toshkent       5   4  0  1  10- 4  12
 3.Rubin                        5   3  0  2   9- 8   9
 4.G'ijduvon                    5   1  0  4   6- 9   3
 5.Paxtakor-79 Toshkent         5   1  0  4   5-11   3
 6.Bunyodkor-Farm Toshkent      5   1  0  4   5-13   3

Playoff 7-12

Final Table:

 7.Lokomotiv BFK Toshkent       5   3  1  1  13- 6  10
 8.Aral Samaly                  5   3  1  1   9- 6  10
 9.Chigatoy                     5   3  0  2  15-15   9
10.Navbahor-Farm Namangan       5   2  0  3  11- 7   6
11.Jizzakh Bars                 5   1  3  1   6- 7   6
12.Yashnobod                    5   0  1  4   8-21   1

2019

2021

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers

All-Time Table

Divisional Movements

Name Changes


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 21 Oct 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.