Games of the XX. Olympiad

Football Qualifying Tournament

(Munchen, Germany, 1972)

The 16 participants to consist of:

EUROPE

First Round

         Finland          w/o Malta (withdrew)

 1- 5-71 East Germany     4-0 Italy          [at Dresden]
           [Hans-Jürgen Kreische 16', Henning Frenzel 26', Klaus Sammer 30', Peter Ducke 77']
20- 5-71 Italy            0-1 East Germany   [at Terni]
           [Hans-Jürgen Kreische 48']

24- 3-71 United Kingdom   1-0 Bulgaria       [at Wembley]
           [Joe Adams 15']
 5- 5-71 Bulgaria         5-0 United Kingdom [at Sofiya]
           [Petar Dzhekov 24' 81', Atanas Mihailov 28', Mladen Vasilev 50', Vasil Mitkov 90' pen]

12- 5-71 Iceland          0-0 France         [at Reykjavík]
16- 6-71 France           1-0 Iceland        [at Paris]
           [Gérard Hallet 52']

 4- 4-71 Luxembourg       1-0 Austria        [at Esch-sur-Alzette]
           [Gilbert Dussier 8']
 5- 5-71 Austria          3-2 Luxembourg     [at Grieskirchen]
           [Ludwig Pelikan 15', Ernst Knorrek 43', Gerhard Fleischmann 47' pen / Dominique Di Genova 37' 90']
30- 5-71 Austria          2-0 Luxembourg     [Playoff, at Marburg an der Lahn (West Germany)]
           [Ernst Knorrek 9', Anton Wustinger 50']

26- 5-71 Poland           7-0 Greece         [at Poznań]
           [Bernard Blaut 21', Robert Gadocha 39', Zygfryd Szołtysik 45', Włodzimierz Lubański 55', Jan Banaś 60', Lesław Ćmikiewicz 69', Joachim Marx 83']
 9- 6-71 Greece           0-1 Poland         [at Vólos]
           [Kazimierz Deyna 85']

 2- 4-71 Rep. Ireland     0-1 Yugoslavia     [at Ballybofey]
           [Ante Hamersmit 32']
 9- 6-71 Yugoslavia       2-0 Rep. Ireland   [at Rijeka]
           [Dragomir Kovačević 33', Branko Samatović 86']

18- 4-71 Romania          2-1 Albania        [at Bucureşti]
           [Anghel Iordănescu 45', Viorel Sălceanu 75' / Medin Zhega 55']
26- 5-71 Albania          1-2 Romania        [at Tiranë]
           [Panajot Pano 29' / Gheorghe Tătaru 57' 68']

 2- 6-71 Soviet Union     4-0 Netherlands    [at Moskva]
           [Eduard Kozinkevich 44' 64', Vladimir Troshkin 54', Gennadiy Shalimov 74']
16- 6-71 Netherlands      0-0 Soviet Union   [at Rotterdam]

 5- 5-71 Spain            3-0 Turkey         [at Salamanca]
           [Manolín Cuesta 50' 59', Carlos Alonso 'Santillana' 55']
19- 5-71 Turkey           0-1 Spain          [at Ankara]
           [Antonio Bosmediano 60']

21- 4-71 Switzerland      2-1 Denmark        [at Vevey]
           [Franz Griesemer 18', Jean-Marc Bovy 65' / Kristen Nygaard 51']
 5- 5-71 Denmark          4-0 Switzerland    [at København]
           [Arne Toft 16' pen, Morten Olsen 21', Benny Nielsen 66', Bent Outzen 87']

Second Round

Group 1
13-10-71 Soviet Union     4-0 Austria        [at Lvov]
           [Oganes Zanazanyan 13' 69', Eduard Kozinkevich 36', Boris Kopeykin 87']
 3-11-71 Soviet Union     5-1 France         [at Yerevan]
           [Oganes Zanazanyan 12', Arkadiy Andreasyan 21' 29', Levon Ishtoyan 36', Bogdan Greshchak 51' / René Riefa 69']
18-11-71 Austria          0-1 Soviet Union   [at Maria Enzersdorf]
           [Arkadiy Andreasyan 74']
 8-12-71 France           5-1 Austria        [at Saint-Denis] [HT 3-1]
           [René Riefa pen, Gérard Tonnel x3, Michel Collinet / Otto Radovics]
12- 4-72 Austria          0-3 France         [at Mannersdorf am Leithagebirge]
           [René Riefa 33', Michel Collinet 57' 70']
25- 5-72 France           1-3 Soviet Union   [at Paris]
           [Gérard Tonnel 59' / Manuchar Machaidze 42', Oleg Blokhin 49' 87']

 1.SOVIET UNION     4  4  0  0 13- 2  8
 2.France           4  2  0  2 10- 9  4
 3.Austria          4  0  0  4  1-13  0

Group 2
10-11-71 Spain            0-2 Poland         [at Gijón]
           [Joachim Marx 47', Włodzimierz Lubański 54']
24-11-71 Bulgaria         8-3 Spain          [at Sofiya]
           [Petko Petkov 8' 65', Mladen Vasilev 12' 75', Atanas Mihailov 33' 43' 54', Hristo Bonev 73' pen / Manuel De la Cuesta 'Manolín Cuesta' 44', Enrique 'Quini' Castro 52' 64']
16- 4-72 Bulgaria         3-1 Poland         [at Stara Zagora]
           [Hristo Bonev 68' pen 87', Dinko Dermendzhiev 80' / Włodzimierz Lubański 38']
26- 4-72 Poland           2-0 Spain          [at Szczecin]
           [Zygmunt Maszczyk 21' 55']
 7- 5-72 Poland           3-0 Bulgaria       [at Warszawa]
           [Jan Banaś 20' 75', Joachim Marx 85']
31- 5-72 Spain            3-3 Bulgaria       [at Burgos]
           [Enrique 'Quini' Castro 4' 13' 79' / Hristo Bonev 11', Georgi Tsvetkov 17', Atanas Mihailov 76']

 1.POLAND           4  3  0  1  8- 3  6
 2.Bulgaria         4  2  1  1 14-10  5
 3.Spain            4  0  1  3  6-15  1

Group 3

Finland withdrew.

17-11-71 East Germany     2-0 Yugoslavia     [at Rostock]
           [Joachim Streich 48', Hans-Jürgen Kreische 62']
26- 4-72 Yugoslavia       0-0 East Germany   [at Prilep]

EAST GERMANY qualify.

Group 4

10-10-71 Denmark          2-1 Romania        [at København]
           [Alexandru Boc 2' OG, Birger Pedersen 13' / Emerich Dembrovschi 47']
21- 5-72 Romania          2-3 Denmark        [at Bucureşti]
           [Csaba Györffy 79', Ion Dumitru 90' / Per Røntved 30', Peter Johansson 60', Henning Jensen 63']

DENMARK qualify.

SOUTH AMERICA

[tournament in Colombia]

Group 1
26-11-71 Bolivia          1-1 Chile          [at Cali]
           [Alberto Morales 43' / Manuel Antequera 60']
26-11-71 Brazil           1-1 Ecuador        [at Cali]
           [Nílson Dias 39' / Vagner Chinoca 55' OG]
28-11-71 Argentina        2-2 Ecuador        [at Cali]
           [Edgardo Di Meola 8', Jesús Ángel Ungaretti 83' / Jorge Vizuete 17', Italo Estupiñán 48']
28-11-71 Brazil           2-1 Bolivia        [at Cali]
           [Roberto Carlos Lourenço da Silva 36', Nílson Dias 48' / Arturo Saucedo Landa 78']
30-11-71 Brazil           0-0 Argentina      [at Cali]
30-11-71 Ecuador          0-0 Chile          [at Cali]
 2-12-71 Argentina        2-0 Chile          [at Cali]
           [Alberto Jorge 22' pen, Edgardo Di Meola 62']
 2-12-71 Bolivia          2-1 Ecuador        [at Cali]
           [Arturo Saucedo Landa 11', Roberto Zapata 17' / Hernán Vaca 89']
 5-12-71 Argentina        1-1 Bolivia        [at Medellín]
           [Edgardo Di Meola 5' / Porfirio Jiménez 24']
 5-12-71 Brazil           1-0 Chile          [at Medellín]
           [Nílson Dias 65']

 1.BRAZIL           4  2  2  0  4- 2  6
 2.ARGENTINA        4  1  3  0  5- 3  5
 3.Bolivia          4  1  2  1  5- 5  4
 4.Ecuador          4  0  3  1  4- 5  3
 5.Chile            4  0  2  2  1- 4  2

Group 2 [at Bogotá]
26-11-71 Colombia         2-1 Uruguay
           [Jaime Morón 3', Adolfo Andrade 48' pen / Gerardo Moncada 85' OG]
26-11-71 Peru             3-0 Venezuela
           [Gerónimo Barbadillo 72' 74', Moisés Palacios 85']
28-11-71 Peru             2-1 Paraguay
           [César Peralta 8', Pedro Ruiz 29' / Mario Fleitas 55']
28-11-71 Colombia         2-0 Venezuela
           [Adolfo Andrade 44' 75']
 1-12-71 Paraguay         1-1 Uruguay
           [Osvaldo Aquino 77' / Carlos Mayero 3']
 1-12-71 Peru             1-1 Colombia
           [Alfredo Larios 34' / Adolfo Andrade 40']
 3-12-71 Peru             1-0 Uruguay
           [Walter Daga 5']
 3-12-71 Paraguay         4-1 Venezuela
           [Pedro González 20' 60', Miguel Ángel Torres 65' 73' / José Araque 38']
 5-12-71 Colombia         0-0 Paraguay
 5-12-71 Uruguay          2-0 Venezuela
           [Mario Napilotti 21', Luis Chávez 35']

 1.PERU             4  3  1  0  7- 2  7
 2.COLOMBIA         4  2  2  0  5- 2  6
 3.Paraguay         4  1  2  1  6- 4  4
 4.Uruguay          4  1  1  2  4- 4  3
 5.Venezuela        4  0  0  4  1-11  0

Final Group [at Bogotá]
 7-12-71 Brazil           1-1 Colombia
           [Enéas Camargo 87' / Álvaro Santamaría 10']
 7-12-71 Argentina        1-1 Peru
           [Rafael Domingo Moreno 79' / César Peralta 28']
 9-12-71 Brazil           1-0 Argentina
           [Arthur Coimbra 'Zico' 33']
 9-12-71 Colombia         0-0 Peru
11-12-71 Colombia         1-1 Argentina
           [Adolfo Andrade 84' / Jaime Rodríguez 50' OG]
11-12-71 Brazil           1-0 Peru
           [Enéas Camargo 58']

 1.BRAZIL           3  2  1  0  3- 1  5
 2.COLOMBIA         3  0  3  0  2- 2  3
 3.Argentina        3  0  2  1  2- 3  2
 4.Peru             3  0  2  1  1- 2  2

NORTH AND CENTRAL AMERICA


First Round

Group 1
23- 5-71 Bermuda          0-2 Mexico         [at Prospect]
           [Manuel Manzo 34' 65']
30- 5-71 Bermuda          0-3 Canada         [at Prospect]
           [Sergio Zanatta 8', Les 'Buzz' Parsons 52', John Schepers 90']
 8- 6-71 Mexico           1-0 Canada         [at Ciudad de México]
           [Jesús Rico 36']
13- 6-71 Canada           1-1 Bermuda        [at Toronto]
           [John Schepers 21' / George Brangman 50']
18- 6-71 Mexico           3-0 Bermuda        [at Ciudad de México]
           [José Luis Real 29', Manuel Manzo 52', Leonardo Cuéllar 90]
24- 8-71 Canada           1-0 Mexico         [at Vancouver]
           [Neil Ellett 74']

 1.MEXICO           4  3  0  1  6- 1  6
 2.Canada           4  2  1  1  5- 2  5
 3.Bermuda          4  0  1  3  1- 9  1

Cuba withdrew for financial reasons: at the meeting to determine the group fixtures, Cuba first proposed to play all its
matches away (with the opponents bearing all expenses), but this proposal was rejected by the other participants.  Cuba
then proposed that the entire group be hosted in Mexico.  When this proposal was also rejected, Cuba withdrew.

Group 2 [at Ciudad de Guatemala]
18- 4-71 Guatemala        4-1 Panama
           [Marco Antonio 'Maco' Fión 2' 82', Enrique Mendoza 12' 67' / Narciso Pinillo 4']
22- 4-71 Suriname         3-0 Panama
           [Roy Vanenburg 25' 61', Frits Purperhart 63']
25- 4-71 Guatemala        2-2 Suriname
           [Selvin Pennant 35' 49' / Roy Vanenburg 43', Frits Purperhart 89']
27- 4-71 Panama           4-1 Suriname
           [Virgilio Vásquez 5' 62' 82', José Ángel De Bello 43' / Edwin Schal 50']
30- 4-71 Suriname         1-0 Guatemala
           [Roy Vanenburg 60' pen]
 2- 5-71 Guatemala        3-1 Panama
           [Víctor Manuel Salazar 21', Peter Sandoval 24' 35' / Virgilio Vásquez 32']

 1.GUATEMALA        4  2  1  1  9- 5  5
 2.Suriname         4  2  1  1  7- 6  5
 3.Panama           4  1  0  3  6-11  2

Group 3
18- 7-71 USA              1-1 El Salvador    [at Hialeah]
           [John Carenza 3' / Rafael Bucaro 51']
21- 7-71 Barbados         0-3 El Salvador    [at Waterford]
           [Luis Abraham Coreas 10', Wilfredo Peñate 54', Rafael Bucaro 63']
25- 7-71 USA              3-0 Barbados       [at Hialeah]
           [Steve Gay 10' 40' 68']
28- 7-71 El Salvador      4-2 Barbados       [at San Salvador]
           [Víctor Valencia 37' 81' pen, Wilfredo Peñate 53', Rafael Bucaro 86' / Victor Clarke 49' pen, Jeffrey Bryan 55']
15- 8-71 El Salvador      1-1 USA            [at San Salvador]
           [Rafael Bucaro 47' / Manny Hernandez 32']
22- 8-71 Barbados         1-3 USA            [at Waterford]
           [Victor Goddard 25' / John Carenza 48', Art 'Buzz' Demling 66', Al Trost 70']

 1.USA              4  2  2  0  8- 3  6
 2.El Salvador      4  2  2  0  9- 4  6
 3.Barbados         4  0  0  4  3-13  0

Playoff
19- 9-71 USA              1-1 El Salvador    [at Kingston (Jamaica)]   [AET, 5-4 pen]
           [Al Trost 94' / Víctor Valencia 112']

Group 4

Costa Rica withdrew.

29- 5-71 Jamaica          2-1 Dutch Antilles [at Kingston]
           [Corcel Blair 2', Kenneth Campbell 47' / Wilbert 'Chiki' Martijn 70']
24- 7-71 Dutch Antilles   1-1 Jamaica        [at Willemstad]
           [Adel Toppenberg 25' / Kenneth Campbell 70']

Second Round

16- 1-72 Jamaica          1-1 USA            [at Kingston]
           [Errol Barrett 50' / Archie Roboostoff 52']
23- 1-72 Mexico           1-1 USA            [at Guadalajara]
           [Leonardo Cuéllar 31' pen / John Carenza 24']
 9- 4-72 Guatemala        1-0 Jamaica        [at Ciudad de Guatemala]
           [Mynor Morales 35']
13- 4-72 Mexico           4-0 Jamaica        [at Ciudad de México]
           [Leonardo Cuéllar 27', Manuel Manzo 40', Jesús Rico 51', Daniel Razo 56']
16- 4-72 Guatemala        3-2 USA            [at Ciudad de Guatemala]
           [Carlos Alberto Mijangos 24' 52', Ubaldo Álvarez 59' pen / Joey Hamm 37', John Carenza 80']
25- 4-72 USA              2-1 Guatemala      [at Miami]
           [Mike Seerey 27' 64' / Mynor Morales 67']
30- 4-72 Jamaica          0-0 Guatemala      [at Kingston]
 7- 5-72 Jamaica          1-0 Mexico         [at Kingston]
           [Leonard Mason 48']
10- 5-72 USA              2-2 Mexico         [at San Fransisco]
           [Mike Seerey 41' 54' / Leonardo Cuéllar 18', Alejandro Peña 64']
14- 5-72 USA              2-1 Jamaica        [at St. Louis]
           [Manny Hernandez 22', John Carenza 35' / Leonard Mason 52']
21- 5-72 Guatemala        1-2 Mexico         [at Ciudad de Guatemala]
           [Hugo Morán 70' / Alejandro Peña 25', Lorenzo Reyes 57']
28- 5-72 Mexico           3-1 Guatemala      [at Toluca]
           [Martín Del Campo 7', Leonardo Cuéllar 20' pen, Manuel Manzo 38' / Winston Hall 46']

 1.MEXICO           6  3  2  1 12- 6  8
 2.USA              6  2  3  1 10- 9  7
 3.Guatemala        6  2  1  3  7- 9  5
 4.Jamaica          6  1  2  3  3- 8  4

AFRICA

First Round

Group 1

 7- 3-71 Tunisia          3-0 UAR (Egypt)    [at Tunis]
           [Mohamed Zouaoui 18' pen, Tahar Chaïbi 20', Ezzedine Chakroun 50']
 2- 4-71 UAR (Egypt)      2-0 Tunisia        [at Cairo]
           [Mohamed Aboul-Ezz 42', Abdel-Rahim Khalil 73']

14- 3-71 Mali             1-0 Algeria        [at Bamako]
           [Kidian Diallo 88']
11- 4-71 Algeria          2-2 Mali           [at Alger] [AET]
           [Mohamed Braïk 'Banus' 8', Abdelkader Freha 66' / Fantamady Keita 64' 117']

28- 3-71 Morocco          5-2 Niger          [at Casablanca]
           [Ahmed Faras 3' 79', Driss Bamous 18' 85', Mustapha Choukri 'Petchou' 20' / Saïdou Garba 47' 62']
25- 4-71 Niger            1-3 Morocco        [at Niamey]
           [Boulay 44' / Ahmed Faras 8', Maâti Khazzar 58', Kacem Slimani 63']

Group 2

 7- 2-71 Togo             1-1 Guinea         [at Lomé] [HT 0-1]
           [Edmond Apéty 'Kaolo' 50' / Mamadouba 'Maxime' Camara ??']
28- 2-71 Guinea           0-0 Togo           [at Conakry] [AET 3-5 pen]

30- 5-71 Gabon            2-3 Cameroon       [at Libreville]
           [Grande 19' 30' / Jean-Marie Tsébo 12', Jean-Paul Akono 75' pen, Jean-Baptiste Ndoga 80']
13- 6-71 Cameroon         w/o Gabon          [at Yaoundé]
           [Gabon did not show up]

 3- 4-71 Nigeria          1-1 Senegal        [at Ibadan]
          [Paul Hamilton 44' / Bamba Diarra 87']
18- 4-71 Senegal          2-1 Nigeria        [at Dakar]
          [Louis Camara 43' 85' / Josiah Dombraye 23']

21- 3-71 Ghana            2-1 Liberia        [at Accra]
           [Kofi Bruce 19' 26' / Borbor Gaye 86']
17- 4-71 Liberia          0-1 Ghana          [at Monrovia] [HT 0-1]
           [Malik Jabir]

Group 3

16- 5-71 Ethiopia         6-3 Zambia         [at Addis Ababa]
           [Luciano Vassalo 19' pen 43', Engdawork Tariku 'Sebeta' 34' 87', Seyoum Abate 70', Geremew Zergaw 80' / Lonesome Katiwa 14', Joseph Mapulanga 22' 48']
30- 5-71 Zambia           0-1 Ethiopia       [at Lusaka]
           [Geremew Zergaw 21']
           [Note: scorer also reported as Getachew Abdo]

11- 4-71 Malawi           1-2 Madagascar     [at Blantyre]
           [Yasin Osman 30' / Désiré Randria 1', Augustin Andriamiharinosy 65']
 9- 5-71 Madagascar       4-2 Malawi         [at Antananarivo]
           [Augustin Andriamiharinosy 12', Désiré Randria 20', Gence Ravelojaona 53' 74' / Patrick Chikafa 7', Brian Griffin 33']

 4- 6-71 Sudan            4-0 Uganda         [at Khartoum] [HT 2-0]
           [Ezzedin Othman Ahmed Suleiman 'El-Dahish' x2, El-Fadl Othman Abdel-Fadil 'Santo' x2]
19- 6-71 Uganda           1-1 Sudan          [at Kampala]
           [Denis Obua 32' pen / Ezzedin Othman Ahmed Suleiman 'El-Dahish' 65']

Second Round

Group 1

23- 4-72 Tunisia          3-3 Morocco        [at Tunis]
           [Ezzedine Chakroun 8', Temime Lahzami 39', Mohamed Ali Akid 88' / Abdelali Zahraoui 20', Ahmed Faras 25', Mustapha Yaghcha 82']
30- 4-72 Morocco          2-1 Mali           [at Casablanca]
           [Ahmed Faras 2', Mustapha Yaghcha 35' / ? 16']
 7- 5-72 Mali             2-0 Tunisia        [at Bamako]
           [Issa Yatassaye 69', Moussa Diakité 85']
14- 5-72 Morocco          0-0 Tunisia        [at Casablanca]
21- 5-72 Mali             1-4 Morocco        [at Bamako]
           [? 20' / ? 44' OG, Ahmed Faras 65', Kala 83', Abdellah Tazi 89']
28- 5-72 Tunisia          4-0 Mali           [at Tunis]
           [Ezzedine Chakroun 2', Moncef Khouini 27', Abdelmajid Ben Mrad 32', Abdesselam Chemam 81']

 1.MOROCCO           4  2  2  0  9- 5  6
 2.Tunisia           4  1  2  1  7- 5  4
 3.Mali              4  1  0  3  4-10  2

Group 2

23- 4-72 Senegal          1-1 Cameroon       [at Dakar]
           [Boubacar Sarr 'Locote' 71' / Abdoulaye Guèye 21' OG]
23- 4-72 Ghana            1-1 Togo           [at Accra]
           [Malik Jabir 80' / Justin Ayitégan 30']
           [Note: Togo goal-scorer also reported as Luc Agbala.]
30- 4-72 Cameroon         0-3 Ghana          [at Yaoundé]
           [Malik Jabir 42' 55', Kwasi Owusu 89']
30- 4-72 Togo             1-3 Senegal        [at Lomé]
           [Edmond Apéti 'Kaolo' 19' / Bamba Diarra 60', Alioune 'Petit' Guèye 75', Alpha Touré 88']
           [Note: 'Kaolo' was killed in a motorcycle accident in early July 1972.]
 7- 5-72 Togo             1-2 Cameroon       [at Lomé]
           [Tommy Sylvestre 'Géraldo' 70' pen / Paul Nlend 67', Jean Manga Onguéné 77']
 7- 5-72 Ghana            1-0 Senegal        [at Accra]
           [Malik Jabir 82']
14- 5-72 Togo             0-2 Ghana          [at Lomé]
           [J.K.Mensah 12', Malik Jabir 48']
14- 5-72 Cameroon         3-2 Senegal        [at Douala]
           [Charles Léa Eyoum 39', Philippe Mouthé 57', Jean-Baptiste Ndoga 88' / Adnan Farhat 80' 86']
21- 5-72 Ghana            0-0 Cameroon       [at Accra]
21- 5-72 Senegal          0-0 Togo           [at Dakar]
28- 5-72 Cameroon         1-0 Togo           [at Douala]
           [Jean-Baptiste Ndoga 29']
28- 5-72 Senegal          2-0 Ghana          [at Dakar]
           [Ibrahima Bâ 'Eusebio' 9', Moussa Sy 28']

 1.GHANA             6  3  2  1  7- 3  8
 2.Cameroon          6  3  2  1  7- 7  8
 3.Senegal           6  2  2  2  8- 6  6
 4.Togo              6  0  2  4  3- 9  2

Group 3

23- 4-72 Madagascar       1-2 Ethiopia       [at Antananarivo]
           [Augustin Andriamiharinosy 76' / Yemane Yosef 42', Kassahun Teka 50']
 2- 5-72 Ethiopia         2-2 Sudan          [at Addis Ababa]
           [Engdawork Tariku 'Sebeta' 7', Geremew Zergaw 50' / Hasab El-Rassoul Omer Ali 'Hasabu El-Saghir' 5', Kamal Abdel-Wahab Suleiman 'Doctor' 87']
           [Note: the match was initially played on 30-4-72 but was abandoned at 50' (with the score at 0-0) due to torrential rain]
 7- 5-72 Sudan            3-0 Madagascar     [at Khartoum] [HT 1-0]
          [Hasab El-Rassoul Omer Ali 'Hasabu El-Saghir', Ezzedin Othman Ahmed Suleiman 'El-Dahish', Kamal Abdel-Wahab Suleiman 'Doctor']
14- 5-72 Ethiopia         3-2 Madagascar     [at Addis Ababa]
          [Zerihun 8', Geremew Zergaw 40', Aschalew Dessie 52' / Augustin Andriamiharinosy 2', Michel Kira 22']
21- 5-72 Sudan            1-0 Ethiopia       [at Khartoum]
           [Kamal Abdel-Wahab Suleiman 'Doctor' 12']
28- 5-72 Madagascar       o/w Sudan          [at Antananarivo]
           [Not played; the Madagascar government had forbidden all mass gatherings due to the "rotaka" protests.]

 1.SUDAN             4  3  1  0  8- 2  7
 2.Ethiopia          4  2  1  1  7- 6  5
 3.Madagascar        4  0  0  4  3-10  0

Note: Madagascar vs Sudan was awarded as a walkover, 0-2 to Sudan.

ASIA


Group 1 [at Seoul, South Korea]
23- 9-71 Malaysia         3-0 Japan
           [Syed Ahmad 46' 84', Looi Loon Teik 81']
25- 9-71 Malaysia         1-0 South Korea
           [Syed Ahmad 52']
25- 9-71 Philippines      3-0 Taiwan
           [Miguel Crame 9', José Mari Martínez 11', Gerardo Delgado 65']
27- 9-71 Malaysia         3-0 Taiwan
           [Liu Chen-Kuo 23' OG, Salleh Ibrahim 42', Looi Loon Teik 45']
27- 9-71 Japan            8-1 Philippines
           [Aritatsu Ogi 9' pen 40', Kunishige Kamamoto 11' 52' 73', Kiyoshi Tomizawa 41', Teruki Miyamoto 44', Nelson Daishiro Yoshimura 61' / José Mari Martínez 62']
29- 9-71 Japan            5-1 Taiwan
           [Kunishige Kamamoto 13' 71' 81', Nelson Daishiro Yoshimura 47', Teruki Miyamoto 59' / Lee Fu-Tsai 88']
29- 9-71 South Korea      6-0 Philippines
           [Park Soo-Duk 49' 55' 85', Chung Kyu-Poong 60', Choi Jae-Mo 65', Lee Cha-Man 72']
 2-10-71 Malaysia         5-0 Philippines
           [Wong Choon Wah 20', Looi Loon Teik 36' 67', Syed Ahmad 44', Mohammed Bakar 80']
 2-10-71 South Korea      2-1 Japan
           [Park Soo-Duk 48', Chung Kyu-Poong 83' / Yoshikazu Nagai 52']
 4-10-71 South Korea      8-0 Taiwan
           [Chung Kyu-Poong 7' 89', Park Soo-Duk 11' 55', Chung Gang-Ji 26', Park Yi-Chun 33', Lee Cha-Man 68', Kim Ki-Hyo 84']

 1.MALAYSIA         4  4  0  0 12- 0  8
 2.South Korea      4  3  0  1 16- 2  6
 3.Japan            4  2  0  2 14- 7  4
 4.Philippines      4  1  0  3  4-19  2
 5.Taiwan           4  0  0  4  1-19  0

MALAYSIA qualify.


Group 2 [at Rangoon, Burma]

First Round

Group Allocation Matches
20- 3-72 Indonesia        4-0 Thailand
           [Jacob Sihasale 13' 69', Iswadi Idris 49', Abdul Kadir 82']
21- 3-72 Burma            4-3 India
           [Than Soe 11' 14', Win Maung 24' 41' / Magan Singh 26', Ghosh Dastidar 44' 50']
22- 3-72 Israel           3-0 Ceylon
           [Roni Calderon 12', Dror Bar-Nur 52', George Borba 70']

Group A
25- 3-72 Indonesia        4-2 India
           [Jacob Sihasale 10', Waskito 16' 38', Abdul Kadir 75' / S.Chowdhury 57', D.Nataraj 89']
28- 3-72 Israel           1-0 India
           [Mordechai Spiegler 50']
30- 3-72 Israel           1-0 Indonesia
           [Victor Sarussi 47']

 1.ISRAEL           2  2  0  0  2- 0  4
 2.INDONESIA        2  1  0  1  4- 3  2
 3.India            2  0  0  2  2- 5  0

Group B
24- 3-72 Burma            5-1 Ceylon
           [Than Soe 20' 80', Aye Maung Lay 38', Win Maung 55', Khin Maung Tint 73' / Dil Fawzeer 60']
26- 3-72 Thailand         5-0 Ceylon
           [Sudtha Sudsa-ard 17' 27' 29', Kasetchai Suvantada 39', Preecha Kitboon 44']
29- 3-72 Burma            7-0 Thailand
           [Aye Maung Gyi 9', Pitak Silprasit 18' OG, Tin Aung Moe 35', Win Maung 66' 88', Aye Maung Lay 79', Ye Nyunt 83']
           [Note: goal-scorer at 83' also reported as Khin Maung Tint.]

 1.BURMA            2  2  0  0 12- 1  4
 2.THAILAND         2  1  0  1  5- 7  2
 3.Ceylon           2  0  0  2  1-10  0

Semi-finals
 1- 4-72 Israel           0-0 Thailand       [AET, 2-4 pen]
 2- 4-72 Burma            3-0 Indonesia
           [Aye Maung Gyi 16' 52', Ye Nyunt 59']

Final
 4- 4-72 Burma            1-0 Thailand
           [Than Soe 59']

BURMA qualify.

Group 3
This group was initially scheduled to be played at Tehran but, due to problems obtaining visas from the Iranian
authorities, FIFA rescheduled the group as a series of knockout ties.

First Round

20- 6-71 Lebanon          1-0 Iraq           [at Beirut]
           [Avo Torikian 58']
14- 7-71 Iraq             1-0 Lebanon        [at Baghdad]
           [Hazim Jassam 55']
19- 9-71 Iraq             2-1 Lebanon        [Playoff, at İstanbul (Turkey)]
           [Douglas Aziz 27' pen, Tariq Aziz 87' / Kassem Hamzé 89']

28- 5-71 North Korea      0-0 Syria          [at Pyongyang]
 1- 6-71 North Korea      1-0 Syria          [at Pyongyang]
           [? 30']

Second Round

 3-12-71 Iran             2-0 Kuwait         [at Tehran]
           [Ali Parvin 20', Ali Jabbari 47']
15- 1-72 Kuwait           0-2 Iran           [at Athens (Greece)]
           [Gholamhossein Mazloomi 49', Ali Parvin 76']

12-11-71 Iraq             1-0 North Korea    [at Baghdad]
           [Sabah Hatim 12']
28-11-71 North Korea      3-0 Iraq           [at Pyongyang]
           [? 20', ? 43', ? 58']

Third Round

 3- 5-72 North Korea      0-0 Iran           [at Pyongyang]
26- 5-72 Iran             0-0 North Korea    [at Tehran]
 3- 6-72 Iran             2-0 North Korea    [Playoff, at Rawalpindi (Pakistan)]
           [Safar Iranpak 27', Hossein Kalani 47']

IRAN qualify.


About this document

Thanks to Lars Aarhus, José Batalha, Yaniv Bleicher, Yan Yoon, Hassanin Mubarak, Mark Sensen, Mark Cruickshank, Mario Antoine, "Kaizeler" and "Tanaka".

Prepared and maintained by Neil Morrison for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Neil Morrison
Last updated: 25 Aug 2016

(C) Copyright Neil Morrison and RSSSF 1997/2016
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.