Austria 1912/13

1.Klasse:
=========
 
Final Table:

 1.SK Rapid                  18  15  3  0  59-17   33
 2.Wr. Association FC        18  12  2  4  39-21   26
 3.Wiener Sport-Club         18  10  1  7  45-24   21
 4.SV Amateure               18   9  1  8  39-31   19
 5.Wiener AC                 18   8  3  7  41-28   19
 6.1. Simmeringer SC         18   7  1 10  29-53   15
 7.SC Rudolfshügel           18   6  3  9  19-44   15
 8.First Vienna FC           18   5  3 10  19-37   13
 9.Floridsdorfer AC          18   5  3 10  25-49   13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.ASV Hertha                18   3  0 15  31-42    6

Round 1 [Sep 1]
Simmering 	 1-4 Vienna 
FAC 		 0-7 Sportclub 
Rapid 		 3-0 Amateure 
Rudolfshügel 	 1-4 WAC 
WAF 		 2-0 Hertha 

Round 2 [Sep 8]
Simmering 	 2-1 Hertha 
Rapid 		 1-1 Vienna 
Rudolfshügel 	 2-1 FAC 
WAF 		 2-3 WAC 
Sportclub 	 2-2 Amateure 

Round 3
[Sep 15]
Rudolfshügel 	 1-6 Amateure 
WAC 		 4-2 FAC 
WAF 		 6-1 Simmering 
Vienna	 	 0-2 Sportclub
[Oct 13]
Hertha 		 2-4 Rapid 

Round 4
[Sep 22]
Rudolfshügel 	 5-1 Simmering 
[Sep 29]
Hertha 		 1-4 Sportclub 
WAC 		 1-1 Rapid 
[Oct 27]
FAC 		 1-3 Amateure 
[Dec 9]
WAF 		 2-0 Vienna 

Round 5
[Sep 22]
Sportclub	 0-1 WAC
[Nov 1]
Hertha 		 1-2 FAC 
Rapid 		 7-0 Simmering 
Vienna 		 0-0 Rudolfshügel 
WAF 		 2-1 Amateure 

Round 6
[Nov 15]
FAC 		 1-1 Simmering 
Rudolfshügel 	 1-0 WAF 
Vienna 		 0-2 Hertha 
Sportclub 	 0-1 Rapid 
[Dec 8]
Amateure 	 2-1 WAC 

Round 7 [Nov 17]
Simmering 	 0-5 WAC 
Amateure 	 2-0 Vienna 
FAC 		 1-3 Rapid 
Rudolfshügel 	 0-4 Hertha 
Sportclub 	 1-2 WAF 

Round 8
[Sep 22]
Amateure 	 3-0 Hertha 
[Nov 24]
Simmering 	 1-4 Sportclub 
Rapid 		 4-1 Rudolfshügel 
WAC 		 5-1 Vienna 
WAF 		 2-0 FAC 

Round 9
[Nov 10]
Amateure 	 7-1 Simmering 
[Dec 1]
Rapid 		 2-1 WAF 
Vienna 		 1-1 FAC 
WAC 		 3-2 Hertha 
Sportclub 	 5-0 Rudolfshügel 

Round 10
[Mar 2]
Amateure 	 0-1 FAC 
Hertha 		 awd Vienna 		[Hertha used ineligible player
                                         original result 5-1, awarded 5-1/win Vienna]
WAF 		 4-1 Rudolfshügel 
WAC	 	 1-2 Sportclub 
[May 18]
Simmering 	 2-4 Rapid 

Round 11
[Mar 9]
Amateure 	 1-4 Rapid 
Hertha 		 awd Rudolfshügel 	[Hertha used ineligible player
                                         original result 1-0, awarded 1-0/win Rudolfshügel]
WAC 		 1-1 WAF 
[Jun 8]
Vienna 		 1-3 Simmering 
Sportclub 	 4-2 FAC 

Round 12
[Mar 16]
FAC 		 4-3 Vienna 
Hertha 		 2-3 WAF 
Rapid 		 4-3 WAC 
Sportclub 	 2-0 Simmering 
[Mar 30]
Amateure 	 1-2 Rudolfshügel

Round 13
[Mar 30]
Rapid 		 5-0 FAC 
WAC 		 1-2 Simmering 
WAF 		 1-0 Sportclub 
[Apr 13]
Hertha 		 awd Amateure 		[Hertha used ineligible player
                                         original result 1-1, awarded 1-1/win Amateure]
[May 18]
Rudolfshügel 	 0-1 Vienna 

Round 14
[Apr 13]
Rapid 		 5-0 Sportclub 
[May 25]
Vienna 		 1-2 WAF 
[Jun 1]
Simmering 	 5-2 Amateure 
FAC 		 awd Hertha 		[Hertha used ineligible player
                                         original result 2-3, awarded 2-3/win FAC]
WAC 		 0-0 Rudolfshügel 

Round 15
[Apr 20]
Simmering 	 1-3 FAC 
Vienna 		 1-2 Rapid 
[May 1]
Amateure 	 2-4 WAF 
[May 22]
Hertha 		 4-3 WAC 
[Jun 22]
Rudolfshügel 	 3-2 Sportclub 

Round 16
[Apr 20]
WAC	 	 1-3 Amateure 
[May 1]
Rapid 		 2-1 Hertha 
[May 22]
Simmering 	 1-0 WAF 
[May 25]
FAC 		 2-2 Rudolfshügel 
[Jun 29]
Sportclub	 4-1 Vienna

Round 17
[May 1]
Simmering 	 3-0 Rudolfshügel 
[May 4]
FAC 		 0-4 WAC 
WAF 		 2-2 Rapid 
Sportclub 	 6-1 Hertha 
[May 22]
Vienna 		 2-1 Amateure 

Round 18
[Apr 13]
Vienna	 	 1-0 WAC 
[May 25]
Kertha	 	 0-4 Simmering 
Amateure 	 2-0 Sportclub 
[Jun 29]
FAC 		 2-3 WAF 
Rudolfshügel 	 0-5 Rapid

Final Table:

 1.SK Rapid                  18  15  3  0  59-17   33
 2.Wr. Association FC        18  12  2  4  39-21   26
 3.Wiener Sport-Club         18  10  1  7  45-24   21
 4.SV Amateure               18   9  1  8  39-31   19
 5.Wiener AC                 18   8  3  7  41-28   19
 6.1. Simmeringer SC         18   7  1 10  29-53   15
 7.SC Rudolfshügel           18   6  3  9  19-44   15
 8.First Vienna FC           18   5  3 10  19-37   13
 9.Floridsdorfer AC          18   5  3 10  25-49   13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.ASV Hertha                18   3  0 15  31-42    6

Promoted:
none

Promotion/Relegation Playoff (Hohe Warte, Jul 20/Aug 3):
ASV Hertha      2-0 2-2 SC Wacker     

ASV Hertha remain in 1.Klasse

NB: clubs in 2. Klasse A:

1.SC Wacker
Cricketer
SC Ober-Sankt Veit
Wiener Sportfreunde
SC Red Star
Favoritner FC Vorwärts (later Vorwärts 06)
SC Donaustadt
SC Blue Star
SC Südmark
Wiener Bewegungsspieler
FC Sturm 1907
12.Nußdorfer AC

[top of table at winter break, 1.Wacker 2.Donaustadt 3.Südmark]

2. Klasse B (3rd level) champions: Admira (promoted); runners-up: Hakoah
(also promoted); other participants included Slovan.

2. Klasse C (4th level) divided into 2 groups (Ost and West).




1911/12.

1913/14.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Thanks to Rudolf Vasik

Prepared and maintained by Ambrosius Kutschera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ambrosius Kutschera (ambi@chello.at)
Last updated: 9 Feb 2005

(C) Copyright Ambrosius Kutschera and RSSSF 2003/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.