Austria 2010/11


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga

Bundesliga

Final Table:

 1.SK Sturm Graz                36  19  9  8  66-33  66  Champions
 2.RB Salzburg                  36  17 12  7  53-31  63
 3.FK Austria Wien              36  17 10  9  65-37  61
 4.SV Ried                      36  16 10 10  51-38  58
 5.SK Rapid Wien                36  14 11 11  52-42  53
 6.FC Wacker Innsbruck          36  13 11 12  43-42  50
 7.SC Wiener Neustadt           36  14  8 14  44-52  50
 8.Kapfenberger SV              36   9 11 16  42-61  38
 9.SV Mattersburg               36   7 10 19  29-56  31
-------------------------------------------------------
10.LASK Linz                    36   3 10 23  22-75  19  Relegated

Cross-Table:

Sturm Graz                2-0  2-0  5-0  2-0  0-1  0-0  0-2  0-2  4-2
SV Kapfenberg        0-4       2-4  4-1  3-1  3-3  0-0  1-1  0-0  1-2
Wacker Innsbruck     2-2  1-3       2-0  2-1  1-0  0-1  0-1  4-0  0-0
LASK Linz            0-4  0-1  0-0       0-1  0-3  1-2  3-4  1-0  2-1
Mattersburg          1-1  0-1  0-2  3-3       1-4  1-0  0-3  2-2  0-3
SV Ried              0-3  1-0  1-0  1-0  1-3       1-2  2-1  3-1  2-0
RB Salzburg          2-0  0-2  4-0  0-0  1-0  1-0       1-1  1-1  4-2
Austria Wien         2-3  5-1  0-3  4-1  2-0  0-1  0-0       0-1  1-1
Rapid Wien           3-1  3-2  1-1  5-0  2-0  3-0  2-1  0-1       1-2
Wiener Neustadt      0-3  3-0  1-0  5-0  1-0  0-5  1-0  0-0  1-1
     
Sturm Graz                2-0  2-1  1-1  4-0  1-0  0-3  1-1  3-3  1-0
SV Kapfenberg        0-5       0-0  2-2  2-1  2-1  0-1  3-3  1-1  0-1
Wacker Innsbruck     1-0  1-1       1-0  2-0  1-1  1-1  0-3  0-3  1-0
LASK Linz            0-2  0-3  0-1       0-1  1-1  1-1  0-4  1-2  2-3
Mattersburg          1-1  1-1  2-1  1-1       2-2  0-1  1-2  1-0  1-1
SV Ried              0-0  2-0  2-2  2-0  1-1       2-2  1-1  2-1  1-0
RB Salzburg          2-1  4-2  2-3  0-1  2-0  2-2       1-1  1-1  4-0
Austria Wien         2-2  2-0  1-0  5-0  0-1  1-0  2-4       0-1  4-0
Rapid Wien           0-2  2-0  3-3  0-0  0-0  2-0  1-2  0-3       4-1
Wiener Neustadt      1-2  1-1  2-2  0-0  2-1  0-2  1-0  4-2  2-0
Rapid Wien-Austria Wien originally 0-2, awarded 0-3

ÖFB Cup

Preliminary Round
[Jul 23]
SVG Bleiburg                0-2 SPG SC St. Stefan/SK Austria Klagenfurt
[Jul 24]
ASV Bad Aussee              awd USV Allerheiligen           [awarded 0-3]
FC Höchst                   3-0 FC Hard
SV Seekirchen               1-0 TSV St. Johann/Pongau
[Jul 25]
SK Sturm Graz II            2-0 SC Weiz
[Jul 27]
SV Austria Salzburg         2-0 TSV Neumarkt/Wallersee
SVG Reichenau               3-0 SPG Axams/Götzens
UFC SV Hallwang             2-3 FC Red Bull Salzburg II     [aet]        
SCR Altach II               2-4 FC Dornbirn                 [aet]
SK Treibach                 0-1 SAK Klagenfurt
SV Feldkirchen              3-1 FC Lendorf
WSG Watttens                3-1 Union Innsbruck
FC Wacker Innsbruck II      5-0 SC Schwaz
[Jul 30]
LASK Linz II                2-1 Union Dietach   
DSV Leoben                  2-3 SV Union Gleinstätten
SV Stegersbach              2-1 ASKÖ Stinatz
ASK Voitsberg               3-2 Grazer AK
FC Blau-Weiß Linz           3-1 SV Bad Ischl
FC Wels                     1-2 SPG SV Neuhofen/SV Ried II                
SK Rapid Wien II            5-0 Admira Technopool
SVL Flavia Solva            0-6 SPG Austria Kapfenberg/Kapfenberger SV II
Union Vöcklamarkt           2-1 FC Pasching
1. SC Sollenau              2-1 UFC Purbach
SV Langenrohr               0-4 SV Horn
SC Zwettl                   0-2 SC Retz
SKU Amstetten               4-1 FC Admira Wacker Mödling II
SV Mattersburg II           1-0 SV Neuberg
Wiener SK                   0-1 FK Austria Wien II
Union St. Florian           1-3 SV Sierning
[Jul 31]
SC Wallern                  3-1 ASK Horitschon
SV Gaflenz                  3-1 FC Mistelbach 
SV Würmla                   1-6 FC Waidhofen/Ybbs
[Aug 1]
1. Simmeringer SC Wien      3-4 Favoritner AC Wien          [aet]
FAC Team für Wien           4-2 FC Stadlau Wien
 
Round 1
[Aug 12]
SV Mattersburg Amateure     0-1 FK Austria Wien Amateure 
[Aug 13]
SV Sierning                 2-3 TSV Hartberg
FAC Team für Wien           1-2 Kapfenberger SV
FC Wacker Innsbruck II      3-5 SV Grödig
SC-ESV Parndorf             4-0 SV Feldkirchen 
SV Seekirchen               3-2 Post SV Wien
USV Allerheiligen           2-3 FC Blau-Weiß Linz
WSG Wattens                 1-2 First Vienna FC             [replay after abandonment on Aug 13 due to thunderstorm]
1. SC Sollenau              4-2 Favoritner AC Wien
SKU Amstetten               2-1 FC Admira Wacker Mödling
SV Stegersbach              1-5 SV Mattersburg              [replay after abandonment on Aug 13 due to thunderstorm]
FC Dornbirn                 1-0 SC Wiener-Neustadt
ASK Voitsberg               7-1 USC Wallern
FC Kufstein                 4-4 USK Anif                    [aet, 5-4 pen]
SV Horn                     1-2 SK Sturm Graz
[Aug 14]
SPG Austria K'nberg/KSV II  3-1 LASK Linz II
SC Retz                     2-2 FC Gratkorn                 [aet, 2-4 pen]
SC Bregenz                  1-2 FC Lustenau
SAK Klagenfurt              2-2 Wolfsberger AC/SK St. Andrä [aet, 2-4 pen]
St. Stefan/Austria Kl'furt  1-2 LASK Linz
SK Rapid Wien II            2-5 SK Rapid Wien
SK Vorwärts Steyr           1-0 SKN St. Pölten
SV Austria Salzburg         0-3 SC Austria Lustenau
SV Gaflenz                  2-1 FC Illmitz
SVG Reichenau               0-8 SCR Altach
SKN St. Pölten II           1-4 FC Red Bull Salzburg
TuS Paldau                  1-4 FC Waidhofen/Ybbs           
Union Vöcklamarkt           0-3 FC Wacker Innsbruck
FC Höchst                   1-1 FC Red Bull Salzburg II     [aet, 4-3 pen]
SV Union Gleinstätten       5-3 Villacher SV
SV Neuhofen/SV Ried II      0-3 FK Austria Wien
[Aug 15]
SK Sturm Graz II            0-5 SV Ried
 
Round 2
[Sep 16]
SKU Amstetten               0-2 SCR Altach
[Sep 17]
FC Waidhofen/Ybbs           0-4 SV Ried
FC Kufstein                 0-3 SV Grödig
SK Vorwärts Steyr           3-2 Wolfsberger AC/SK St. Andrä
SV Seekirchen               2-6 TSV Hartberg
1. SC Sollenau              2-4 LASK Linz
Kapfenberger SV             3-1 FC Gratkorn     
FC Dornbirn                 1-2 SV Mattersburg
[Sep 18]
ASK Voitsberg               0-1 First Vienna FC
Austria Kapfenberg/KSV II   0-3 FK Austria Wien
SC-ESV Parndorf             1-2 SK Sturm Graz
SV Gaflenz                  1-5 FC Wacker Innsbruck
FC Höchst                   0-3 SC Austria Lustenau
[Sep 19]
FC Blau-Weiß Linz           3-1 FC Red Bull Salzburg
FK Austria Wien II          1-1 SK Rapid Wien               [aet, 3-4 pen]
[Sep 20]
SV Union Gleinstätten       2-4 FC Lustenau       

1/8 Finals
[Nov 9]
Vienna                      2-1 SCR Altach                  [aet]
Austria Lustenau            0-0 SV Grödig                   [aet, 5-4 pen]
Linzer ASK                  0-1 SV Ried
Kapfenberger SV             2-0 FC Lustenau                 [aet]
[Nov 10]
BW Linz                     0-1 SV Mattersburg 
Rapid                       3-0 TSV Hartberg
Austria Wien                2-1 Wacker Innsbruck            [aet]
Vorwärts Steyr              0-1 Sturm Graz                  [aet]
 
Quarterfinals
[Apr 19]        
Austria Wien                0-4 Austria Lustenau
Vienna                      0-2 Kapfenberger SV
[Apr 20]
Rapid Wien                  2-0 SV Mattersburg
SV Ried                     2-1 Sturm Graz
 
Semifinals
[May 3]
Kapfenberger SV             1-2 Austria Lustenau
[May 4]
SV Ried                     2-1 Rapid Wien
 
Final [May 29]
SV Ried                     2-0 Austria Lustenau
  [Hammerer 41, 67]


1. Liga (Second Level)

Final Table:
		
 1.FC Admira Wacker Mödling     36  23  6  7  85-45  75  [*]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SC Rheindorf Altach          36  22  8  6  76-37  74
 3.SC Austria Lustenau          36  16  6 14  55-51  54
 4.Wolfsberger AC/SK St. Andrä  36  15  7 14  56-50  52
 5.SKN Sankt Pölten             36  13 12 11  55-55  51
 6.SV Grödig                    36  12 10 14  51-60  46
 7.FC Lustenau                  36  11  9 16  51-60  42
 8.TSV Hartberg                 36  10  9 17  44-60  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.First Vienna FC 1894         36   9  7 20  47-67  34  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.FC Gratkorn                  36   9  6 21  47-82  33  Relegated
 
[*] SKS Admira were renamed FC Admira Wacker Mödling

Cross-Table:

Rheindorf/Altach          1-0  4-0  4-0  2-1  2-0  2-1  3-1  3-3  4-2
Gratkorn             0-5       0-2  3-1  0-2  2-2  1-5  3-2  0-3  4-0
Grödig               0-2  1-4       3-2  0-6  3-2  1-1  4-0  1-1  4-1
Hartberg             0-2  1-2  2-1       1-2  2-1  2-2  0-2  1-2  3-1
Lustenau             3-3  1-0  1-1  2-2       0-3  3-1  2-2  0-3  0-4
Austria Lustenau     2-0  2-1  2-1  1-0  1-2       4-0  0-1  2-1  3-1
St. Pölten           0-0  3-1  1-1  1-1  1-0  1-0       0-0  1-4  3-2
WAC/St. Andrä        3-1  4-1  2-0  2-0  1=3  0-0  1-3       1-2  2-0
Admira               3-2  3-0  3-0  5-1  1-1  2-0  3-2  2-0       4-1
First Vienna         1-2  1-1  3-2  0-1  4-1  0-2  3-4  1-0  1-3

Rheindorf/Altach          3-1  3-0  1-2  2-2  2-1  3-0  3-3  4-0  1-0
Gratkorn             0-2       1-3  3-1  3-4  2-1  2-2  3-2  0-6  1-1
Grödig               0-1  0-0       3-0  2-1  2-2  2-2  2-1  3-1  3-2
Hartberg             1-2  2-0  1-1       1-1  1-1  0-0  2-0  1-2  2-0
Lustenau             2-4  1-3  2-0  1-3       1-2  3-1  0-0  0-1  0-1
Austria Lustenau     2-1  2-1  2-1  2-2  1-0       0-3  3-0  0-1  3-2
St. Pölten           1-0  0-0  1-2  3-0  1-0  1-1       6-2  1-0  1-1
WAC/St. Andrä        0-0  3-0  2-1  0-0  1-2  4-2  3-1       5-0  1-0
Admira               1-1  7-3  1-1  3-1  3-0  5-3  5-1  0-1       1-3
First Vienna         1-1  3-1  0-0  1-4  1-1  3-0  2-0  0-4  0-0


Promotion/Relegation 2nd/3rd level

First Legs
[Jun 8] 
BW Linz          0-1 Wattens
[Jun 9]
Vienna           3-0 Parndorf

Second Legs [Jun 11]
Wattens          0-1 BW Linz          [aet, 3-4 pen]
Parndorf         1-2 Vienna

NB: FC Blau-Weiss Linz promoted


2009/10.

2011/12.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl, Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl, Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 4 Jun 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.