Austria 2019/20


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga

Bundesliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.LASK Linz                    22  17  3  2  50-20  54       Championship Playoff
 2.RB Salzburg                  22  14  6  2  74-26  48  [C]  Championship Playoff
 3.SK Rapid Wien                22  11  7  4  47-26  40       Championship Playoff
 4.Wolfsberger AC               22  11  5  6  50-27  38       Championship Playoff
 5.SK Sturm Graz                22   9  5  8  37-28  32       Championship Playoff
 6.TSV Hartberg                 22   8  5  9  36-50  29       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Austria Wien              22   5 10  7  33-36  25       Relegation Playoff
 8.SC Rheindorf Altach          22   7  3 12  34-44  24       Relegation Playoff
 9.FC Admira Wacker Mödling     22   4  7 11  22-43  19       Relegation Playoff
10.Wattener SG Tirol            22   5  4 13  26-50  19  [P]  Relegation Playoff  [*]
11.SV Mattersburg               22   5  3 14  26-52  18       Relegation Playoff
12.SKN Sankt Pölten             22   3  8 11  21-54  17       Relegation Playoff

[*] WSG Wattens were renamed WSG Tirol and play home matches in Innsbruck

Round 1
[Jul 26]
Rapid            0-2 Salzburg         
[Jul 27]
Admira Wacker    0-3 Wolfsberg        
Wattens          3-1 Austria          
[Jul 28]
LASK             2-0 Altach           
Sturm            3-0 Sankt Pölten     
Mattersburg      2-1 Hartberg         

Round 2
[Aug 3]
Austria          0-3 LASK             
Altach           3-2 Wattens          
Hartberg         4-1 Admira Wacker    
[Aug 4]
Salzburg         4-1 Mattersburg      
Wolfsberg        0-1 Sturm            
Sankt Pölten     2-2 Rapid            

Round 3
[Aug 10]
Admira Wacker    0-1 LASK             
Rapid            2-1 Altach           
Salzburg         5-2 Wolfsberg        
[Aug 11]
Mattersburg      1-5 Austria          
Hartberg         1-0 Sturm            
Wattens          1-1 Sankt Pölten     

Round 4
[Aug 17]
LASK             1-1 Wattens          
Wolfsberg        5-0 Mattersburg      
Sankt Pölten     0-6 Salzburg         
[Aug 18]
Austria          1-1 Admira Wacker    
Altach           3-3 Hartberg         
Sturm            0-1 Rapid            

Round 5
[Aug 24]
Rapid            1-2 LASK             
Wolfsberg        5-2 Altach           
Mattersburg      0-1 Sankt Pölten     
[Aug 25]
Salzburg         5-0 Admira Wacker    
Sturm            2-0 Wattens          
Hartberg         2-2 Austria          

Round 6
[Aug 31]
Admira Wacker    1-3 Mattersburg      
LASK             0-1 Wolfsberg        
Wattens          1-5 Salzburg         
[Sep 1]
Austria          1-3 Rapid            
Altach           1-2 Sturm            
Sankt Pölten     1-3 Hartberg         

Round 7
[Sep 14]
Salzburg         7-2 Hartberg         
Sturm            0-2 LASK             
Mattersburg      0-2 Wattens          
[Sep 15]
Altach           6-0 Sankt Pölten     
Rapid            5-0 Admira Wacker    
Wolfsberg        3-0 Austria          

Round 8
[Sep 21]
Admira Wacker    1-1 Sankt Pölten     
Mattersburg      3-3 Sturm            
Wattens          0-2 Rapid            
[Sep 22]
Austria          2-0 Altach           
Hartberg         0-2 Wolfsberg        
LASK             2-2 Salzburg         

Round 9
[Sep 28]
Salzburg         4-1 Austria          
Wolfsberg        2-2 Wattens          
Sankt Pölten     0-3 LASK             
[Sep 29]
Altach           0-2 Mattersburg      
Sturm            4-1 Admira Wacker    
Rapid            3-3 Hartberg         

Round 10
[Oct 5]
Admira Wacker    3-1 Wattens          
Salzburg         6-0 Altach           
Mattersburg      2-3 Rapid            
[Oct 6]
Wolfsberg        4-0 Sankt Pölten     
Hartberg         1-2 LASK             
Austria          1-0 Sturm            

Round 11
[Oct 19]
Altach           1-4 Admira Wacker    
LASK             7-2 Mattersburg      
Sturm            1-1 Salzburg         
[Oct 20]
Sankt Pölten     2-2 Austria          
Wattens          0-1 Hartberg         
Rapid            1-1 Wolfsberg        

Round 12
[Oct 26]
Austria          2-3 Wattens          
Sankt Pölten     0-4 Sturm            
Hartberg         3-1 Mattersburg      
[Oct 27]
Altach           0-1 LASK             
Wolfsberg        2-2 Admira Wacker    
Salzburg         3-2 Rapid            

Round 13
[Nov 2]
Mattersburg      0-3 Salzburg         
Sturm            0-4 Wolfsberg        
Rapid            0-1 Sankt Pölten     
[Nov 3]
Wattens          0-4 Altach           
Admira Wacker    0-1 Hartberg         
LASK             2-0 Austria          

Round 14
[Nov 9]
Altach           0-3 Rapid            
Sturm            3-1 Hartberg         
Sankt Pölten     5-1 Wattens          
[Nov 10]
LASK             1-0 Admira Wacker    
Austria          2-1 Mattersburg      
Wolfsberg        0-3 Salzburg         

Round 15
[Nov 23]
Salzburg         2-2 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-4 Wolfsberg        
Wattens          0-2 LASK             
[Nov 24]
Admira Wacker    0-0 Austria          
Hartberg         2-1 Altach           
Rapid            1-1 Sturm            

Round 16
[Nov 30]
Sankt Pölten     0-0 Mattersburg      
Wattens          1-5 Sturm            
Austria          5-0 Hartberg         
[Dec 1]
Altach           2-1 Wolfsberg        
Admira Wacker    1-1 Salzburg         
LASK             0-4 Rapid            

Round 17
[Dec 7]
Salzburg         5-1 Wattens          
Hartberg         3-2 Sankt Pölten     
Wolfsberg        1-3 LASK             
[Dec 8]
Sturm            1-2 Altach           
Mattersburg      1-2 Admira Wacker    
Rapid            2-2 Austria          

Round 18
[Dec 14]
Hartberg         2-2 Salzburg         
Admira Wacker    0-3 Rapid            
Sankt Pölten     0-3 Altach           
[Dec 15]
Austria          1-1 Wolfsberg        
Wattens          1-3 Mattersburg      
LASK             3-3 Sturm            

Round 19
[Feb 14]
Salzburg         2-3 LASK             
[Feb 15]
Altach           2-2 Austria          
Wolfsberg        3-0 Hartberg         
[Feb 16]
Sankt Pölten     2-2 Admira Wacker    
Sturm            1-2 Mattersburg      
Rapid            2-0 Wattens          

Round 20
[Feb 22]
Admira Wacker    0-2 Sturm            
Mattersburg      0-0 Altach           
Wattens          2-0 Wolfsberg        
[Feb 23]
LASK             4-1 Sankt Pölten     
Hartberg         2-2 Rapid            
Austria          2-2 Salzburg         

Round 21
[Mar 1]
LASK             5-1 Hartberg         
Rapid            3-1 Mattersburg      
Sankt Pölten     0-4 Wolfsberg        
Sturm            1-1 Austria          
Wattens          1-1 Admira Wacker    
[Mar 2]
Altach           3-2 Salzburg         

Round 22
[Mar 7]
Austria          0-0 Sankt Pölten     
Admira Wacker    2-0 Altach           
Wolfsberg        2-2 Rapid            
Hartberg         0-3 Wattens          
[Mar 8]
Salzburg         2-0 Sturm            
Mattersburg      0-1 LASK             

Final Table:

 1.LASK Linz                    22  17  3  2  50-20  54       Championship Playoff
 2.RB Salzburg                  22  14  6  2  74-26  48  [C]  Championship Playoff
 3.SK Rapid Wien                22  11  7  4  47-26  40       Championship Playoff
 4.Wolfsberger AC               22  11  5  6  50-27  38       Championship Playoff
 5.SK Sturm Graz                22   9  5  8  37-28  32       Championship Playoff
 6.TSV Hartberg                 22   8  5  9  36-50  29       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Austria Wien              22   5 10  7  33-36  25       Relegation Playoff
 8.SC Rheindorf Altach          22   7  3 12  34-44  24       Relegation Playoff
 9.FC Admira Wacker Mödling     22   4  7 11  22-43  19       Relegation Playoff
10.Wattener SG Tirol            22   5  4 13  26-50  19  [P]  Relegation Playoff  [*]
11.SV Mattersburg               22   5  3 14  26-52  18       Relegation Playoff
12.SKN Sankt Pölten             22   3  8 11  21-54  17       Relegation Playoff

[*] WSG Wattens were renamed WSG Tirol and play home matches in Innsbruck

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.RB Salzburg                  32  22  8  2 110-34  50  [24]  [C]  Champions
 2.SK Rapid Wien                32  17  7  8  64-43  38  [20]
 3.Wolfsberger AC               32  15  9  8  69-43  35  [19]
 4.LASK Linz                    32  20  4  8  67-37  33  [27]  [-4]
 5.TSV Hartberg                 32  12  6 14  52-74  27  [14*]      Europa League Playoff
 6.SK Sturm Graz                32  10  5 17  46-60  19  [16]

NB: LASK were deducted 4 points for training as a group at a time this
    was forbidden because of restrictions due to the Covid-19 pandemic
    (an earlier 6-point deduction was reduced on appeal)

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

Round 23 [Jun 3]
LASK             1-2 Hartberg         
Sturm            1-2 Wolfsberg        
Salzburg         2-0 Rapid            

Round 24 [Jun 7]
Wolfsberg        3-3 LASK             
Hartberg         0-6 Salzburg         
Rapid            4-0 Sturm            

Round 25 [Jun 10]
LASK             0-1 Rapid            
Wolfsberg        2-4 Hartberg         
Sturm            1-5 Salzburg         

Round 26 [Jun 14]
Rapid            2-1 Wolfsberg        
Hartberg         1-2 Sturm            
Salzburg         3-1 LASK             

Round 27 [Jun 17]
Wolfsberg        0-0 Salzburg         
Hartberg         0-1 Rapid            
LASK             4-0 Sturm            

Round 28 [Jun 21]
Rapid            0-1 Hartberg         
Salzburg         2-2 Wolfsberg        
Sturm            0-2 LASK             

Round 29 [Jun 24]
Wolfsberg        2-0 Sturm            
Hartberg         1-5 LASK             
Rapid            2-7 Salzburg         

Round 30 [Jun 28]
LASK             0-1 Wolfsberg        
Salzburg         3-0 Hartberg         
Sturm            2-3 Rapid            

Round 31
[Jul 1]
Rapid            3-1 LASK             
Salzburg         5-2 Sturm            
[Jul 2]
Hartberg         3-3 Wolfsberg        

Round 32 [Jul 5]
LASK             0-3 Salzburg         
Wolfsberg        3-1 Rapid            
Sturm            1-4 Hartberg         

Final Table:

 1.RB Salzburg                  32  22  8  2 110-34  50  [24]  [C]  Champions
 2.SK Rapid Wien                32  17  7  8  64-43  38  [20]
 3.Wolfsberger AC               32  15  9  8  69-43  35  [19]
 4.LASK Linz                    32  20  4  8  67-37  33  [27]  [-4]
 5.TSV Hartberg                 32  12  6 14  52-74  27  [14*]      Europa League Playoff
 6.SK Sturm Graz                32  10  5 17  46-60  19  [16]

NB: LASK were deducted 4 points for training as a group at a time this
    was forbidden because of restrictions due to the Covid-19 pandemic
    (an earlier 6-point deduction was reduced on appeal)

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

Europa League Playoff

Semifinal [Jul 8]
Austria          1-0 Altach           

Final

First Leg [Jul 11]
Austria          2-3 Hartberg         

Second Leg [Jul 15]
Hartberg         0-0 Austria          

Relegation Playoff

Final Table:

 7.FK Austria Wien              32  12 11  9  49-47  34  [12*]      Europa League Playoff
 8.SC Rheindorf Altach          32  10  8 14  45-53  26  [12]       Europa League Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.SKN Sankt Pölten             32   8 10 14  39-65  25  [ 8*]
10.SV Mattersburg               32   8  6 18  39-64  21  [ 9]       Withdrew
11.FC Admira Wacker Mödling     32   6 10 16  29-57  18  [ 9*]
-------------------------------------------------------
12.Wattener SG Tirol            32   6  8 18  34-66  16  [ 9*] [P]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

NB: on Aug 5, Mattersburg renounced on its Bundesliga license for financial
    reasons, following a scandal involving the president and main sponsor of
    the club, who is facing prosecution on embezzlement charges; because of
    that, WSG Tirol remain at the first level; the SV Mattersburg will be
    dissolved and its youth teams taken over by a newly founded club called
    Mattersburger Sportverein 2020

Round 23 [Jun 2]
Mattersburg      1-1 Altach           
Wattens          0-5 Sankt Pölten     
Austria          1-0 Admira Wacker    

Round 24 [Jun 6]
Altach           1-1 Wattens          
Sankt Pölten     1-1 Austria          
Admira Wacker    0-2 Mattersburg      

Round 25 [Jun 9]
Sankt Pölten     0-3 Admira Wacker    
Wattens          1-1 Mattersburg      
Austria          0-2 Altach           

Round 26 [Jun 13]
Altach           2-0 Sankt Pölten     
Admira Wacker    0-3 Wattens          
Mattersburg      1-4 Austria          

Round 27 [Jun 16]
Admira Wacker    1-1 Altach           
Sankt Pölten     1-0 Mattersburg      
Austria          1-0 Wattens          

Round 28 [Jun 20]
Altach           1-1 Admira Wacker    
Mattersburg      2-0 Sankt Pölten     
Wattens          1-2 Austria          

Round 29 [Jun 23]
Altach           1-1 Mattersburg      
Admira Wacker    0-2 Austria          
Sankt Pölten     1-1 Wattens          

Round 30 [Jun 27]
Austria          2-5 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-2 Admira Wacker    
Wattens          0-1 Altach           

Round 31 [Jun 30]
Altach           1-2 Austria          
Admira Wacker    0-3 Sankt Pölten     
Mattersburg      4-1 Wattens          
	
Round 32 [Jul 4]
Austria          1-0 Mattersburg      
Sankt Pölten     2-0 Altach           
Wattens          0-0 Admira Wacker    

Final Table:

 7.FK Austria Wien              32  12 11  9  49-47  34  [12*]      Europa League Playoff
 8.SC Rheindorf Altach          32  10  8 14  45-53  26  [12]       Europa League Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.SKN Sankt Pölten             32   8 10 14  39-65  25  [ 8*]
10.SV Mattersburg               32   8  6 18  39-64  21  [ 9]       Withdrew
11.FC Admira Wacker Mödling     32   6 10 16  29-57  18  [ 9*]
-------------------------------------------------------
12.Wattener SG Tirol            32   6  8 18  34-66  16  [ 9*] [P]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

NB: on Aug 5, Mattersburg renounced on its Bundesliga license for financial
    reasons, following a scandal involving the president and main sponsor of
    the club, who is facing prosecution on embezzlement charges; because of
    that, WSG Tirol remain at the first level; the SV Mattersburg will be
    dissolved and its youth teams taken over by a newly founded club called
    Mattersburger Sportverein 2020

ÖFB Cup

Round 1
[Jul 19]
FC Mauerwerk Wien               1-2 FC Marchfeld Mannsdorf/Großenzersdorf
FC Gleisdorf 09                 4-0 ASV Draßburg
ATSV Wolfsberg                  4-1 ASK Elektra Wien
Union Gurten                    1-0 FC Zell/See
SK Treibach                     1-2 WSG Swarovski Tirol Wattens
FC Kitzbühel                    0-7 FC Wacker Innsbruck
FC Langenegg                    1-4 SK Austria Klagenfurt
SV Hall                         1-5 FC Juniors Oberösterreich
ASK Ebreichsdorf                2-1 SV Lafnitz                      [aet]
SV Seekirchen                   1-4 SKU Amstetten
USK Anif                        1-4 SK Sturm Graz
ASK-BSC Bruck/Leitha            0-4 SV Ried
TuS Bad Gleichenberg            2-3 SK Vorwärts Steyr
Wiener Sport-Club               2-6 FC Dornbirn
SC/ESV Parndorf 1919            1-7 FC Red Bull Salzburg
[Jul 20]
SC Neusiedl/See 1919            1-6 GAK 1902 Graz
SV Leobendorf                   0-5 FC Blau-Weiß Linz
FC Kufstein                     1-6 SC Rheindorf Altach
FC Wolfurt                      0-3 FAC Wien
ATSV Stadl Paura                0-5 SC Austria Lustenau
SAK Klagenfurt                  0-9 Wolfsberger AC
SC Pinkafeld                   0-10 SV Mattersburg
Sportunion Vöcklamarkt          2-6 LASK Linz
USV Weindorf St. Anna/Aigen     1-0 SC Kalsdorf
WSC Hertha Wels                 1-0 VfB Hohenems
Union Edelweiß Linz             0-5 FC Admira Wacker Mödling
SC Wiener Viktoria              2-2 TSV Hartberg                    [aet, 5-3 pen]
SV Gloggnitz                    1-2 SKN St. Pölten
FC Traiskirchen                 1-5 SV Horn
SV ASKÖ Köttmannsdorf           0-9 FK Austria Wien
[Jul 21]
SV Union Allerheiligen          1-9 SK Rapid Wien
SC Schwaz                       1-3 Kapfenberger SV 1919 
 
Round 2
[Sep 24]
SKN St. Pölten                  2-1 SV Mattersburg
SC Austria Lustenau             2-1 FAC Wien                        [aet]
GAK 1902 Graz                   1-2 FC Wacker Innsbruck             
USV Weindorf St. Anna/Aigen     2-0 FC Dornbirn
ASK Ebreichsdorf                2-1 FC Admira Wacker Mödling
Union Gurten                    2-0 SV Horn
FC Marchfeld Mannsdorf/G.       1-2 Kapfenberger SV 1919            
FC Gleisdorf 09                 3-0 FC Juniors Oberösterreich
SKU Amstetten                   4-1 FC Blau-Weiß Linz               [aet]
[Sep 25]
WSG Swarovski Tirol Wattens     5-2 FK Austria Wien
SK Austria Klagenfurt           2-4 SK Sturm Graz                   [aet]
SK Vorwärts Steyr               3-4 SV Ried                         
ATSV Wolfsberg                  0-6 Wolfsberger AC                  
SC Wiener Viktoria              1-4 LASK Linz                       
WSC Hertha Wels                 1-4 SC Rheindorf Altach             
SK Rapid Wien                   1-2 FC Red Bull Salzburg            [aet]

1/8 Finals
[Oct 29]
SKN St. Pölten                  1-0 SV Ried                         
Union Gurten                    2-3 SC Austria Lustenau             
FC Gleisdorf 09                 1-4 WSG Swarovski Tirol Wattens     [aet]
USV Weindorf St. Anna/Aigen     0-3 SKU Amstetten                   
Kapfenberger SV 1919            0-2 SK Sturm Graz                   
[Oct 30]
ASK Ebreichsdorf                0-5 FC Red Bull Salzburg            
FC Wacker Innsbruck             1-0 Wolfsberger AC                  
LASK Linz                       3-1 SC Rheindorf Altach             

Quarterfinals 
[Feb 7]
SKN St. Pölten                  3-3 Wacker Innsbruck                [aet, 3-5 pen]
[Feb 8]
SC Austria Lustenau             2-2 WSG Swarovski Tirol Wattens     [aet, 5-4 pen]
LASK Linz                       2-0 SK Sturm Graz
[Feb 9]
SKU Amstetten                   0-3 FC Red Bull SAalzburg  
 
Semifinals
[Mar 4]
SC Austria Lustenau             1-0 Wacker Innsbruck
[Mar 5]
FC Red Bull Salzburg            1-0 LASK Linz
 
Final [May 29, Wörtherseestadion, Klagenfurt]
FC Red Bull Salzburg            5-0 SC Austria Lustenau             
  [Szoboszlai 10, Stumberger 21og, Okafor 30, Ashimeru 65, Koita 79]


1. Liga (Second Level)

Final Table:

 1.SV Ried                      30  20  4  6  73-39  64       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SK Austria Klagenfurt        30  19  7  4  65-36  64
 3.FC Liefering                 30  15  8  7  73-47  53
 4.Young Violets                30  14  6 10  62-44  48
 5.SK Union Amstetten           30  12  9  9  51-47  45
 6.FC Wacker Innsbruck          30  13  5 12  44-49  44  [R]
 7.SK Vorwärts Steyr            30  11  8 11  42-36  41
 8.SV Lafnitz                   30   9 12  9  42-42  39
 9.FC Juniors Oberösterreich    30  10  8 12  50-63  38
10.FC Blau-Weiss Linz           30  10  7 13  51-57  37
11.SC Austria Lustenau          30  10  5 15  57-58  35
12.FC Dornbirn                  30   8 10 12  40-59  34  [P]
13.SV Horn                      30   8  8 14  58-67  32      
14.Floridsdorfer AC             30   7 11 12  32-51  32
15.GAK 1902                     30   7 10 13  40-50  31
16.Kapfenberger SV              30   6  4 20  34-69  22  [P]

NB: no relegation to third level or promotion from third level; the 16th
    place freed by the withdrawal of Mattersburg will be filled by Rapid II
    (a fourth youth team, after Liefering (Salzburg), Young Violets (Austria)
    and Juniors Oberösterreich (LASK)).


2018/19.

2020/21.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 19 Aug 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.