Austria 2021/22


Bundesliga
ÖFB Cup

Bundesliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Table:

 1.RB Salzburg                  10  10  0  0  26- 5  30  [C]
 2.SK Sturm Graz                10   6  2  2  26-13  20
 3.SK Austria Klagenfurt        10   3  4  3  16-17  13  [P]
 4.SV Ried                      10   3  4  3  14-22  13
 5.TSV Hartberg                 10   3  3  4  18-17  12
 6.FC Admira Wacker Mödling     10   3  3  4  13-13  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Wolfsberger AC               10   3  3  4  14-19  12
 8.SK Rapid Wien                10   3  2  5  15-15  11
 9.FK Austria Wien              10   2  5  3  12-12  11
10.LASK Linz                    10   2  4  4  10-14  10
11.SC Rheindorf Altach          10   2  3  5   7-15   9
12.Wattener SG Tirol            10   1  5  4  13-22   8

Round 1
[Jul 23]
Sturm            1-3 Salzburg         
[Jul 24]
Altach           0-1 LASK             
Rapid            0-2 Hartberg         
Wattens          1-1 Admira Wacker    
[Jul 25]
Ried             2-1 Austria W        
Austria K        1-1 Wolfsberg        

Round 2
[Jul 31]
Hartberg         1-2 Altach           
LASK             1-1 Rapid            
Admira Wacker    4-0 Austria K        
[Aug 1]
Austria W        1-1 Wattens          
Salzburg         7-1 Ried             
Wolfsberg        1-4 Sturm            

Round 3
[Aug 7]
Austria K        4-3 Hartberg         
Ried             2-1 Admira Wacker    
Sturm            3-1 Altach           
[Aug 8]
Wattens          1-1 LASK             
Salzburg         1-0 Austria W        
Rapid            3-0 Wolfsberg        

Round 4
[Aug 14]
Admira Wacker    0-1 Salzburg         
Hartberg         1-1 Ried             
Wolfsberg        2-2 Wattens          
[Aug 15]
LASK             1-3 Sturm            
Altach           2-1 Rapid            
Austria W        1-1 Austria K        

Round 5
[Aug 21]
Salzburg         3-1 Austria K        
Wolfsberg        3-0 Admira Wacker    
Wattens          0-0 Altach           
[Aug 22]
LASK             1-1 Hartberg         
Sturm            2-2 Austria W        
Rapid            3-0 Ried             

Round 6
[Aug 28]
Austria K        2-1 Wattens          
Hartberg         0-1 Salzburg         
Altach           1-2 Wolfsberg        
[Aug 29]
Ried             1-0 LASK             
Admira Wacker    1-1 Sturm            
Austria W        1-1 Rapid            

Round 7
[Sep 11]
Rapid            1-2 Admira Wacker    
Wattens          1-3 Salzburg         
Wolfsberg        1-3 Hartberg         
[Sep 12]
LASK             0-2 Austria W        
Altach           1-1 Ried             
Sturm            2-1 Austria K        

Round 8
[Sep 18]
Ried             3-3 Wolfsberg        
Admira Wacker    1-1 Hartberg         
Austria W        0-0 Altach           
[Sep 19]
Austria K        1-1 LASK             
Sturm            5-0 Wattens          
Salzburg         2-0 Rapid            

Round 9
[Sep 25]
Altach           0-4 Austria K        
Wolfsberg        0-2 Salzburg         
Wattens          4-2 Ried             
[Sep 26]
LASK             3-1 Admira Wacker    
Hartberg         3-4 Austria W        
Rapid            0-3 Sturm            

Round 10
[Oct 2]
Admira Wacker    2-0 Altach           
Wolfsberg        1-0 Austria W        
Ried             1-1 Austria K        
[Oct 3]
Rapid            5-2 Wattens          
Hartberg         3-2 Sturm            
Salzburg         3-1 LASK             

Table:

 1.RB Salzburg                  10  10  0  0  26- 5  30  [C]
 2.SK Sturm Graz                10   6  2  2  26-13  20
 3.SK Austria Klagenfurt        10   3  4  3  16-17  13  [P]
 4.SV Ried                      10   3  4  3  14-22  13
 5.TSV Hartberg                 10   3  3  4  18-17  12
 6.FC Admira Wacker Mödling     10   3  3  4  13-13  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Wolfsberger AC               10   3  3  4  14-19  12
 8.SK Rapid Wien                10   3  2  5  15-15  11
 9.FK Austria Wien              10   2  5  3  12-12  11
10.LASK Linz                    10   2  4  4  10-14  10
11.SC Rheindorf Altach          10   2  3  5   7-15   9
12.Wattener SG Tirol            10   1  5  4  13-22   8

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Relegation Playoff


ÖFB Cup

Round 1
[Jul 16]
Welser SC Hertha                    1-4 FC Red Bull Salzburg                
FC Lauterach                        0-5 SKN St. Pölten                       
SVG Reichenau Innsbruck             0-8 FC Wacker Innsbruck                  
ASK/BSC Bruck/Leitha                0-1 SV Stripfing/Weiden                  
VfB Hohenems                        7-0 SV Fügen                             
SV Lafnitz                          3-0 FCM Traiskirchen                     
SC Neusiedl/See 1919                0-4 FC Admira Mödling                    
SC Schwaz                           1-0 SV Horn                              
FC Kitzbühel                        0-2 SK Vorwärts Steyr                    
TuS Bad Gleichenberg                0-3 TSV Hartberg                         
SV Seekirchen                       0-1 FAC Wien                             
SV Dellach/Gail                     1-3 SC Weiz                              
SK Treibach                         1-0 ASV Drassburg                        
SV Grödig                           0-7 SV Ried                              
Wiener Sport-Club                   0-3 Wolfsberger AC                       
SK Rapid Wien                       6-0 SC Wiener Viktoria                   
[Jul 17]
SV Spittal/Drau                     0-4 FK Austria Wien                      
ATSV Stadl-Paura                    0-9 SK Sturm Graz                        
SC Schwarz-Weiß Bregenz             5-1 Sportunion Vöcklamarkt               
FC Deutschkreutz                    0-3 SKU Amstetten                        
FC Wels                             1-3 SC Austria Lustenau                  
SV Leobendorf                       0-3 WSG Tirol Wattens                    
TWL Elektra Wien                    3-1 FC Gleisdorf 09                      
Union Gurten                        4-0 FC Lustenau 07                       
SC Kalsdorf                         2-1 SCR Altach                           
1. Wiener Neustädter FC             1-5 SK Austria Klagenfurt                
USV Weindorf St. Anna/Aigen         1-2 GAK 1902 Graz                        
LASK Linz                           6-0 FC Marchfeld Mannsdorf/Großenzersdorf
[Jul 18]
First Vienna FC 1894                3-5 Kapfenberger SV 1919                 
[Jul 27]
TSV St. Johann/Pongau               1-0 FC Dornbirn 1913                     
ASV Siegendorf                      5-0 SV St. Jakob/Rosental                
[Jul 28]
SV Kuchl                            0-3 FC Blau-Weiß Linz                    

Round 2
[Sep 21]
Kapfenberger SV 1919                1-1 FK Austria Wien                     [aet, 5-4 pen]
SC Schwaz                           2-3 SKN St. Pölten                      
Union Gurten                        0-1 TSV Hartberg                        
FC Blau-Weiß Linz                   4-0 TWL Elektra Wien 
SC Weiz                             1-0 SC Austria Lustenau                 
SKU Amstetten                       1-0 FC Wacker Innsbruck
SK Treibach                         1-5 FAC Wien                            
ASV Siegendorf                      1-6 Wolfsberger AC                      
SK Vorwärts Steyr                   1-3 SV Ried
[Sep 22]
VfB Hohenems                        0-4 SK Sturm Graz                       
FC Red Bull Salzburg                7-0 SC Kalsdorf
SC Schwarz-Weiß Bregenz             0-7 SV Lafnitz                          
TSV St. Johann/Pongau               1-2 SK Austria Klagenfurt               
GAK 1902 Graz                       2-4 WSG Tirol Wattens
[Sep 23]
LASK Linz                           3-0 SV Stripfing/Weiden
FC Admira Mödling                   1-2 SK Rapid Wien                       [aet]

Round 3 [Oct 26-28]
SK Austria Klagenfurt                -  SC Weiz
LASK Linz                            -  WSG Tirol Wattens
FC Blau-Weiß Linz                    -  TSV Hartberg
SK Sturm Graz                        -  SV Ried
FAC Wien                             -  Kapfenberger SV 1919
SV Lafnitz                           -  Wolfsberger AC
SKU Amstetten                        -  SK Rapid Wien
SKN St. Pölten                       -  FC Red Bull Salzburg 
 
Quarterfinals [Feb 4-6]
 
Semifinals [Mar 1-3]
 
Final [May 1] 
 


2020/21.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 7 Oct 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.