Paraguay (Second Level) 2006

División Intermedia "Centenario del APF"
 
Final Table:

 1.Sol de América         18 12  2  4  34-16 38  Promoted  [Barrio Obrero, Asunción]
 2.Sportivo Trinidense    18  9  6  3  24-17 33  Promoted  [Barrio Santísima Trinidad, Asunción]
-----------------------------------------------
 3.Rubio Ñu               18  7  7  4  27-24 28  [Barrio Santísima Trinidad, Asunción]
 4.Silvio Pettirossi      18  7  6  5  24-22 27  [Barrio Republicano, Asunción]
 5.Sportivo Iteño         18  6  8  4  26-26 26  [Itá]
 6.Choré Central          18  6  4  8  20-24 22  [Choré]
 7.Cerro Porteño          18  5  6  7  21-27 21  [Presidente Franco]
 8.General Caballero      18  5  4  9  26-29 19  [Zeballos Cué]
-----------------------------------------------
 9.Sport Colombia         18  5  3 10  18-21 18  Relegated  [Fernando de la Mora]
10.Universal              18  2  6 10  20-34 12  Relegated  [Encarnación]
 
Round 1 [Apr 23]
Rubio Ñu             2-1 Sol de América
  [Víctor Gómez 75, 78pen; Luis Monzón 11pen]
Cerro Porteño PF     3-3 Sportivo Iteño          [in Ciudad del Este]
  [Daniel Orué 33, Edgar Valenzuela 46, Oscar Bareiro 62;
   Oscar Arrúa 11, 44, Edgar Miranda 38og]
Choré Central        0-0 Universal
General Caballero ZC 2-3 Sport Colombia
  [Miguel Acosta 12, Elio Mora 32; José Leguizamón 30, 57,
   Juan Caballero 80]
Silvio Pettirossi    0-1 Sportivo Trinidense     [at Sport Colombia]
  [Fabio Brizuela 74]

Round 2
[Apr 28]
Universal            2-2 Cerro Porteño PF
  [Cristian Pérez 23, José Jara 30; Hugo Acosta 72, Ever Benítez 90]
[Apr 29]
Sport Colombia       0-2 Choré Central
  [Carlos Neumann 67pen, Oscar González]
[Apr 30]
Sportivo Iteño       0-2 Sol de América          [in Asunción]
  [Aldo Sanabria 83, Pablo Zeballos 86]
Silvio Pettirossi    2-2 Rubio Ñu
  [José Mendieta 9, 64; Aldo Echeverría 5og, Porfirio Sosa]
Sportivo Trinidense  1-0 General Caballero ZC
  [Arístides Rojas 52]

Round 3
[May 6]
General Caballero ZC 3-1 Silvio Pettirossi
  [Emilio Vargas 18, Evert Martínez 20, Fernando Oliveira 54;
   Milciades Barrios 74]
[May 7]
Rubio Ñu             2-3 Sportivo Iteño
  [Víctor Gómez 79, Yeison Ibarrola 93; Walter Benítez 13, 19, 47]
Sol de América       0-0 Universal
Cerro Porteño PF     0-2 Sport Colombia
  [Oscar Avalos 9, Juan Caballero 77]
Choré Central        0-1 Sportivo Trinidense
  [Juan Iturbe 35]

Round 4
[May 13]
General Caballero ZC 0-1 Rubio Ñu
  [Jeison Ibarrola 26]
Silvio Pettirossi    2-1 Choré Central
  [José Mendieta 38pen, Osvaldo Peralta 95; Alfredo Duarte 19]
[May 14]
Sportivo Trinidense  2-2 Cerro Porteño PF
  [Arístides Rojas 26, 83; Arnaldo Villalba 6, 8]
Sport Colombia       0-1 Sol de América
  [Leo Bogado 93]
Universal            3-1 Sportivo Iteño
  [José Jara 61pen, Eric Aranda 75, Porfirio Vigo 85; Osmar Arrúa 20]

Round 5 [May 21]
Rubio Ñu             3-2 Universal
  [Néstor Chipetee 43, Oscar Díaz 85, Víctor Gómez 90pen;
   Edison Torres 69, José Jara 80pen]
Sol de América       0-2 Sportivo Trinidense
  [Arístides Rojas 37, Cristian González 90]
Cerro Porteño PF     2-1 Silvio Pettirossi
  [Arnaldo Villalba 10, Dani Orué 63; Tomás González 4]
Choré Central        1-1 General Caballero ZC
  [Bernardo Limenza 63; Fernando Oliveira 23pen]
Sportivo Iteño       0-0 Sport Colombia

Round 6
[May 27]
Sport Colombia       2-1 Universal
  [José Leguizamón 37, Florencio Villalba 90; Porfirio Vigo 41]
[May 28]
Choré Central        2-1 Rubio Ñu
  [Néstor González 35, Carlos Neumann 59pen; Yeison Ibarrola 31]
General Caballero ZC 3-1 Cerro Porteño PF
  Fernando Oliveira 69pen, 87, Eudelio Aguilar 86; Dani Orué 89pen]
Silvio Pettirossi    3-2 Sol de América
  [Lauro Cazal 4, Milciades Barrios 7, José Mendieta 65; Leo Bogado 29pen, 
   Mauro Caballero 89]
Sportivo Trinidense  2-3 Sportivo Iteño
  [Carlos Rodríguez 40, Arístides Rojas 52; Mario Meza 11,
   Rodney Martínez 26, Walter Benítez 55]

Round 7
[Jun 3]
Sol de América       3-1 General Caballero ZC
  [Pablo Zeballos 58, 77, Luis Acosta 87; Fernando Oliveira 15]
[Jun 4]
Rubio Ñu             1-0 Sport Colombia
  [Oscar Díaz 38]
Universal            1-2 Sportivo Trinidense
  [Nelson López 90; Arístides Rojas 75, 85]
Sportivo Iteño       1-1 Silvio Pettirossi
  [Walter Benítez 81; Roberto Blanco 94]
Cerro Porteño PF     1-0 Choré Central
  [Miguel Godoy 77]

Round 8 [Jun 11]
Cerro Porteño PF     3-0 Rubio Ñu
  [Ever Benítez 18, Arnaldo Villalba 49, Francisco López 76]
Choré Central        2-1 Sol de América
  [Carlos Neumann 42, Bruno Garay 84; Luis Acosta 69]
Gral. Caballero ZC   2-1 Sportivo Iteño
  [Evert Martínez 78, Cristian Fatecha 86; Gabriel Medina 40]
Silvio Pettirossi    2-1 Universal 
  [Lauro Cazal 46, Eduardo Aveiro 76; Porfirio Vigo 45]
Sportivo Trinidense  1-0 Sport Colombia
  [Arístides Rojas 79]

Round 9
[Jun 17]
Sport Colombia       0-0 Silvio Pettirossi
Sol de América       2-0 Cerro Porteño PF
  [Pablo Zeballos 10, Celso Valdez 66]
[Jun 18]
Rubio Ñu             1-1 Sportivo Trinidense
  [Yeison Ibarrola 50; Carlos Ortiz 28]
Sportivo Iteño       2-0 Choré Central
  [Ever Marín 48pen, Hernán Castillo 69]
Universal            0-0 General Caballero ZC

Round 10
[Jun 24]
Sport Colombia       2-1 General Caballero ZC
  [Florencio Villalba 35, Edgar Acosta 81; Fernando Oliveira 39]
[Jun 25]
Sol de América       2-0 Rubio Ñu
  [Luis Acosta 3, Óscar Centurión 34]
Universal            2-2 Choré Central
  [Pablo Caballero 34, 41; Jorge Velázquez 49, José Escurra 91]
Sportivo Trinidense  1-1 Silvio Pettirossi
  [Jesús Martínez 53; Lauro Cazal 74]
[Jun 26]                                     
Sportivo Iteño       0-0 Cerro Porteño PF

Round 11 [Jul 2]
Cerro Porteño PF     0-0 Universal
Choré Central        2-1 Sport Colombia
  [Armín González 12, Alfredo Duarte 93; Bruno Silva 92]
Sol de América       4-1 Sportivo Iteño
  [Pablo Zeballos 47, 57, Celso Valdez 51, Hugo Armoa 90;
   Carlos Jiménez 27]
Rubio Ñu             1-1 Silvio Pettirossi
  [Luis Libardi 6; Oscar Bareiro 50]
General Caballero ZC 0-0 Sportivo Trinidense

Round 12
[Jul 8]
Silvio Pettirossi    3-1 General Caballero ZC
  [Aldo Echeverría 9, Roberto Blanco 37, Tomás González 70;
   Fernando Oliveira 69]
Sportivo Iteño       1-1 Rubio Ñu
  [Carlos Jiménez 67; Víctor Gómez 83]
Universal            1-3 Sol de América
  [Cristian Pérez 49; José Ortigoza 46, Luis Acosta 61, 69]
Sport Colombia       3-0 Cerro Porteño PF
  [Carlos Neumann 9, 35pen, 45]
[Jul 9]
Sportivo Trinidense  2-1 Choré Central
  [Arístides Rojas 10, Ariel Aquino 15; José Escurra 87]

Round 13 [Jul 15,16]
Rubio Ñu             3-1 General Caballero ZC
  [Víctor Gómez 7, 38pen, Crispín Benítez 81; Fernando Oliveira 73]
Choré Central        1-0 Silvio Pettirossi
  [Bernardo Limenza 57]
Cerro Porteño PF     3-1 Sportivo Trinidense
  [Salvador Portillo 10, 41, Francisco López 32; Sergio Torales 56]
Sol de América       2-1 Sport Colombia
  [José Ortigoza 9, Pablo Zeballos 14pen; Víctor Ayala 20]
Sportivo Iteño       4-2 Universal
  [Osmar Arrúa 23, Federico Cabrera 61, 89, Ever Marín 82pen;
   Pablo Caballero 3, José Echeverría 25]

Round 14
[Jul 22]
Universal            1-4 Rubio Ñu
  [Daniel Godoy 88; Crispín Benítez 36, Yeison Ibarrola 50, 79,
   Joel Ojeda 89]
Sport Colombia       0-1 Sportivo Iteño
  [Osmar Arrúa 23]
Silvio Pettirossi    2-1 Cerro Porteño PF
  [Raúl Ducló 9, Tomás González 85; Salvador Portillo 77]
[Jul 23]
Sportivo Trinidense  0-2 Sol de América
  [José Ortigoza 47, Luis Acosta 79]
General Caballero ZC 4-2 Choré Central
  [Evert Martínez 6, 66, Fernando Oliveira 38, 70; José Escurra 60,
   Wilson Romero 73]

Round 15
[Jul 29]
Sol de América       2-1 Silvio Pettirossi
  [Pablo Zeballos 4, 92; Raúl Ducló 85]
[Jul 30]
Universal            1-0 Sport Colombia
  [Porfirio Vigo 84]
Rubio Ñu             1-0 Choré Central
  [Víctor Gómez 49]
Cerro Porteño PF     2-1 General Caballero ZC
  [Blas Morín 1, Francisco López 13; Adrián Alonso 17]
Sportivo Iteño       1-1 Sportivo Trinidense
  [Federico Cabrera 57; Cristian González 35]

Round 16
[Aug 5]
Silvio Pettirossi    1-1 Sportivo Iteño
  [Lauro Cazal 56; Héctor Vega 16]
[Aug 6]
General Caballero ZC 1-1 Sol de América
  [Cristian Fatecha 92; Pablo Zeballos 47]
Sport Colombia       3-3 Rubio Ñu
  [José Leguizamón 13, 16, Carlos Neumann 87; David Gómez 41, 69,
   Yeison Ibarrola 54]
Choré Central        2-1 Cerro Porteño PF
  [Wilson Romero 85, Jorge Velázquez 88; Francisco López 35]
Sportivo Trinidense  3-0 Universal
  [Arístides Rojas 11, Eusebio Paiva 50og, Eduardo González 52]

Round 17
[Aug 12]
Sportivo Iteño       2-1 General Caballero ZC
  [Mario Meza 28, Federico Cabrera 71; Cristian Fatecha 86]
[Aug 13]
Sol de América       3-1 Choré Central
  [Pablo Zeballos 41pen, 84, Oscar Centurión 55; José Escurra 31]
Universal            1-2 Silvio Pettirossi
  [Tomás Bartomeus 35; Raúl Ducló 30, Aldo Echeverría 63]
Sport Colombia       1-2 Sportivo Trinidense
  [Florencio Villalba 55; Cristian González 56, Eduardo González 69]
Rubio Ñu             0-0 Cerro Porteño PF

Round 18 [Aug 20]
General Caballero ZC 4-2 Universal
  [Fernando Oliveira 7pen, Daniel Cuéllar 32, Ricardo Giménez 72,
   Elio Mora 73; Porfirio Vigo 4, 31pen]
Silvio Pettirossi    1-0 Sport Colombia
  [Tomás González 77]
Cerro Porteño PF     0-3 Sol de América
  [Pablo Zeballos 31, 41pen, 81]
Sportivo Trinidense  1-1 Rubio Ñu
  [Carlos Ortiz 68pen; Oscar Ayala 71]
Choré Central        1-1 Sportivo Iteño
  [Lorenzo Cardozo 90; Osmar Arrúa 67]

Final Table:

 1.Sol de América         18 12  2  4  34-16 38  Promoted  [Barrio Obrero, Asunción]
 2.Sportivo Trinidense    18  9  6  3  24-17 33  Promoted  [Barrio Santísima Trinidad, Asunción]
-----------------------------------------------
 3.Rubio Ñu               18  7  7  4  27-24 28  [Barrio Santísima Trinidad, Asunción]
 4.Silvio Pettirossi      18  7  6  5  24-22 27  [Barrio Republicano, Asunción]
 5.Sportivo Iteño         18  6  8  4  26-26 26  [Itá]
 6.Choré Central          18  6  4  8  20-24 22  [Choré]
 7.Cerro Porteño          18  5  6  7  21-27 21  [Presidente Franco]
 8.General Caballero      18  5  4  9  26-29 19  [Zeballos Cué]
-----------------------------------------------
 9.Sport Colombia         18  5  3 10  18-21 18  Relegated  [Fernando de la Mora]
10.Universal              18  2  6 10  20-34 12  Relegated  [Encarnación]
 
Topscorers
Pablo Zeballos          Sol de América  15
Fernando Oliveira (BRA) Gral. Caballero 11
Arístides Rojas         Trinidense      10

2005

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level champions.

list of 4th level champions.

list of interligas champions.

list of topscorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Eli Schmerler and Juan Pablo Andrés for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Eli Schmerler (e_schmerler@hotmail.com) and Juan Pablo Andrés (jpandres@tutopia.com)
Last updated: 25 Aug 2006

(C) Copyright Eli Schmerler, Juan Pablo Andrés and RSSSF 2006
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.