Papua New Guinea 2012/13


National Competitions 2012/13

National Soccer League (semi-professional) 2013

Regular Stage | Championship Playoff 

Regular Stage

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)       14  12  2  0  49- 8  38  Qualified
 2.PNG Besta United FC (Lae)             14   8  3  3  27-20  27  Qualified
 3.FC Port Moresby                       14   7  4  3  32-15  25  [*1]  Qualified
 4.Gigira Laitepo Morobe FC              14   7  2  5  24-20  23  [*2]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.NC Civil Works Oro FC                 14   4  2  8  10-22  14
 6.Eastern Stars FC (Milne Bay)          14   2  7  5  15-31  13
 7.West New Britain Tavur FC             14   3  1 10  14-33  10
 8.Welgris Highlanders FC (Mount Hagen)  14   1  3 10  15-37   6

NB: as winners of the regular season ("minor premiership") Hekari United are
    qualified for the OFC Champions League

[*1] Gigira Laitepo Central Coast FC relocated and renamed Gigira Laitepo Morobe
[*2] aka PAG (Pacific Assurance Group) FC

Round 1
[Feb 2]
Hekari United           2-0 FC Port Moresby
Eastern Stars           3-1 NC Civil Works Oro 
Besta PNG United        3-1 Welgris Highlanders 
[Feb 28]
Gigira Laitepo Morobe   4-1 West New Britain Tavur  

Round 2 
[Feb 9]
FC Port Moresby         2-3 Gigira Laitepo Morobe   
Besta PNG United        2-0 NC Civil Works Oro 
Welgris Highlanders     0-6 Hekari United           
[Feb 13]
West New Britain Tavur  1-1 Eastern Stars           

Round 3
[Feb 16]
Hekari United           1-0 Gigira Laitepo Morobe   
FC Port Moresby         3-0 Eastern Stars           
NC Civil Works Oro      2-1 Welgris Highlanders 
[Feb 20]
Besta PNG United        4-1 West New Britain Tavur  

Round 4 [Feb 23]
FC Port Moresby         1-1 Besta PNG United        
NC Civil Works Oro      0-4 Hekari United           
Welgris Highlanders     2-0 West New Britain Tavur  
Gigira Laitepo Morobe   1-1 Eastern Stars           

Round 5 [Mar 2]
Hekari United           4-1 Eastern Stars           
NC Civil Works Oro      1-0 West New Britain Tavur  
Welgris Highlanders     0-4 FC Port Moresby         
Gigira Laitepo Morobe   1-2 Besta PNG United        

Round 6 [Mar 9]
FC Port Moresby         4-0 NC Civil Works Oro      
Hekari United           5-2 West New Britain Tavur  
Eastern Stars           0-2 Besta PNG United        
Gigira Laitepo Morobe   2-2 Welgris Highlanders     

Round 7 
[Mar 16]
Eastern Stars           1-1 Welgris Highlanders     
NC Civil Works Oro      0-1 Gigira Laitepo Morobe   
West New Britain Tavur  awd FC Port Moresby         [awarded 3-0, Port Moresby dns]
[May 8]
Besta PNG United        0-5 Hekari United           

Round 8 
[Mar 23]
FC Port Moresby         1-1 Hekari United           
NC Civil Works Oro      11 Eastern Stars           
West New Britain Tavur  0-2 Gigira Laitepo Morobe   
[date?]
Welgris Highlanders     1-2 Besta PNG United        [inferred]

Round 9 
[Mar 20]
Hekari United           3-1 Welgris Highlanders 
[Mar 30]
Gigira Laitepo Morobe   0-1 FC Port Moresby         
[Apr 1]
Eastern Stars           2-1 West New Britain Tavur  
[date?]
NC Civil Works Oro      0-1 Besta PNG United        [inferred]        

Round 10
[Apr 7]
Eastern Stars           1-1 FC Port Moresby         
Welgris Highlanders     1-2 NC Civil Works Oro      
West New Britain Tavur  2-1 Besta PNG United        
[May 11]
Gigira Laitepo Morobe   0-4 Hekari United           

Round 11
[Apr 13]
West New Britain Tavur  awd Welgris Highlanders     [apparently awarded 3-0]
Besta PNG United        0-3 FC Port Moresby         
[Apr 21 ]
Eastern Stars           0-3 Gigira Laitepo Morobe   
[Apr 24]
NC Civil Works Oro      0-1 Hekari United           

Round 12 
[Apr 20]
FC Port Moresby         4-3 Welgris Highlanders     
West New Britain Tavur  0-2 NC Civil Works Oro      
Besta PNG United        5-1 Gigira Laitepo Morobe   
[May 1]
Eastern Stars           1-9 Hekari United           

Round 13 
[Apr 27]
NC Civil Works Oro      1-1 FC Port Moresby         
Besta PNG United        2-2 Eastern Stars           
[May 2]
Gigira Laitepo Morobe   4-1 Welgris Highlanders     
[May 16]
Hekari United           2-0 West New Britain Tavur  

Round 14 [May 4]
Welgris Highlanders     1-1 Eastern Stars           
Gigira Laitepo Morobe   2-0 NC Civil Works Oro      
Hekari United           2-2 Besta PNG United        
FC Port Moresby         7-0 West New Britain Tavur  

Final Table:

 1.Hekari United FC (Port Moresby)       14  12  2  0  49- 8  38  Qualified
 2.PNG Besta United FC (Lae)             14   8  3  3  27-20  27  Qualified
 3.FC Port Moresby                       14   7  4  3  32-15  25  [*1]  Qualified
 4.Gigira Laitepo Morobe FC              14   7  2  5  24-20  23  [*2]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.NC Civil Works Oro FC                 14   4  2  8  10-22  14
 6.Eastern Stars FC (Milne Bay)          14   2  7  5  15-31  13
 7.West New Britain Tavur FC             14   3  1 10  14-33  10
 8.Welgris Highlanders FC (Mount Hagen)  14   1  3 10  15-37   6

NB: as winners of the regular season ("minor premiership") Hekari United are
    qualified for the OFC Champions League

[*1] Gigira Laitepo Central Coast FC relocated and renamed Gigira Laitepo Morobe
[*2] aka PAG (Pacific Assurance Group) FC

Championship Playoff

NB: in knock-out format between top-4 of regular stage

Semifinals [May 25]
Hekari United           3-0 Gigira Laitepo Morobe   
  [Raymond Gunemba 1, 17, 3-0; half-time 2-0]
Besta PNG United        0-2 FC Port Moresby         
  [Max Sengum 0-1, Vanya Malagia 53]

Third Place Match [Jun 1, Sir Ignatius Kilage Stadium, Lae]
Besta PNG United        3-2 Gigira Laitepo Morobe   
  [Cooper Ipako (3); Jeremy Yasasa, John Joe; half-time 2-0]

Final [Jun 1, Sir John Guise Stadium, Port Moresby]
Hekari United           3-0 FC Port Moresby         
  [Nigel Dabinyada, Ericson Komeng (pen), Daniel Joe; half-time 2-0]


PNG Grassroots Games 2012 [aka Grassroots Olympics]  

NB: fifth edition, in Kokopo, New Ireland

[Nov 19-28]

Group ?
[Nov 21]
East Sepik              3-1 NCD
[Nov 22]
East Sepik              1-1 Morobe
[Nov 24]
East Sepik              4-1 Hela
 
Top Final Table:

 1.Morobe                     3   2  1  0    -     7  [GD +9]
 2.East Sepik                 3   2  1  0   8- 3   7 
  .National Capital District
  .Hela
 
Other groups not known
 
Quarterfinals [Nov 26]
Madang                  3-1 East Sepik  
 
Semifinals
Madang                  2-1 Morobe  
Milne Bay               bt  Bougainville 
 
Third Place Match [Nov 27]
Morobe                   -  Bougainville  
 
Final [Nov 27]
Milne Bay               2-1 Madang

NB: 6th edition 2014 in Lae, Morobe

Regional Competitions 2012

Besta Cup 2012

Highlands

In Simbu; participants (3): Simbu (I and II), Mendi

Final [Nov 3?]
Simbu (I)               3-1 Mendi

Momase

In Wau, Oct 18-21 

Participants (5): Madang, Lahi, Bulolo, Lae (Cup holders) and Wau.

Final [Oct 21]
Lae                     2-2 Madang                  [aet, Lae on pen]     
 
New Guinea Islands 

In Buka, Oct 25-28
Participants: New Britain Palm Oil, Kimbe, Autonomous Region of Bougainville and Manus;
due to damage to the ship transporting NBPOL and Kimbe to Buka, their matches were not played

Winners: Bougainville

South

In Port Moresby, Nov 2-4

Participants (5): Hekari, Koupa, NCDPSSA (aka Public Services), School Soccer Port Moresby
                  and Tabubil;
                  Port Moresby Soccer Association (POMSA) do not enter

Final [Nov 3]
NCDPSSA                 6-1 Koupa

Nationwide Final Tournament

In Lae
 
Semifinals
[Nov 8]
Lae                     1-0 NCDPSSA
[Nov 9]
Simbu                   lt  Bougainville
        
Third Place Match [Nov 10]
NCDPSSA                 bt  Simbu 
 
Final [Nov 10]
Lae                     7-0 Bougainville


Tufi Cup 2012

NB: 12th edition

Start: Nov 24
 
Pool A
[Nov 24]
Borimana 1              2-0 Naniu 1
AB Ferns                2-2 Yawata
Yabat                   w/o Kariwab
 
Pool B
[Nov 24]
Musa                    1-0 Naniu 2
Yawata 1                3-0 Borimana 2
Reggie United           2-0 Kabuni 

Final [Dec 15?]
Reggie United           drw Yawata                  [4-3 pen]


Eastern Papua Cup 2012

NB: Gabutu were 2011 winners

Tables (Dec 3):

Pool A 
 1.Galea (1)             12
 2.Maiyela (1)           10
 3.LSC                    9
 4.Solo                   8
 5.Kone United            8
 6.Labaigu                5
 7.Yalas (1)              5 
 8.Amuna                  4

Pool B
 1.Gabutu                13
 2.Simla (1)             13
 3.Mix Mates             11
 4.Ebony Woods            7
 5.Sogu United            5
 6.Fernor                 4
 7.Kinita (1)             3
 8.Kone United (2)        3

Pool C
 1.Kabutuvau             13
 2.Kula                  11
 3.North Coast           10
 4.Kilia Jokers           9 
 5.Mokiutu                9
 6.Hidomo                 3 
 7.Maiwa (2)              0 
 8.Lagimu                 0
 
Pool D
 1.Nim                   12
 2.Maiyela (2)           12
 3.Wagana Strikers        9
 4.Simla (2)              8
 5.Yalas (2)              7
 6.Maiwa (1)              7 
 7.Kinita (2)             6
 8.Mokiutu (2)            4
 9.Gabutu (2)             4

Third Place Match
Simla                   bt  Mix Mates  
 
Grand Final [Dec 15?]
Gabutu FC               1-0 Kabutuvau FC

NB: 3rd consecutive win for Gabutu, who had beaten Mix Mates in the 2011 final


District Competitions 2012

Port Moresby 2012

Super League

[Jul 1]
Yamaros                 2-1 PS Ruts
Mungkas                 3-0 Cosmos
University              0-0 Defence
 
Table:

 1.Yamaros               20
 2.PomSoe                20
 3.PS Ruts               20
 4.Mungkas               15
 5.University            13
 6.Cosmos                13
 7.Defence               10
 8.Spartans               9
 9.YMC                    6 
10.Momase                 5
 
[Jul 7,8]
PomSOE                  2-2 Yamaros
PS Rutz                 1-2 University
Spartans                bt  Mungkas
Defence                 0-0 Momase
Cosmos                  bt  YMC 
 
Grand Final [Oct 6]
University              1-0 VAT Yamaros


Lae 2012

Round 8 
[May 27]
City United             1-0 Malabu
Guard Dog Defence       2-0 Aire
Basef 11                3-2 Unitech
Panamex Cosmos          1-0 Atun
Maps Sentas             2-3 Esso 
[date?]
West                     -  Poro              
 
Table (Jul 25; after 15 rounds):

 1.City United           37 
 2.Zilu Scientific West  30
 3.Aire                  29
 4.Atun                  25
 5.Cosmos Panamex        24
 6.Poro                  23
 7.Yamaros Blue Kumuls   21
 8.Malabu                20
 9.LBC Esso              17
10.Maps Sentas           14
11.Guard Dog Defence     11
12.Unitech                9
13.Basefs (aka Baset)     7 

Minor Semifinal [Oct 13]
Poro FC                 drw Zilu Scientific West    [4-3 pen]

Major Semifinal [Oct 13]
City United FC          1-0 Atun
 
Preliminary Final [Oct 14]
Poro FC                 3-0 Atun
 
Grand Final [Oct 28]
City United FC          drw Poro FC                 [2-4 pen]


First Division Final [Oct 28]
Murat                   2-0 Momase  


Lahi 2012

Preliminary Final [Oct 20]
Sobo                     -  Mungkas
 
Grand Final [Oct 27?]
Sogarem                  -  Sobo/Mungkas  
 

Ramu 2012

Grand Final [Oct 20]
Hetura United FC        2-0 Raings FC 

NB: Hetaru United were defending champions


Tabubil 2012

Final [Oct 27]
Brothers FC             2-1 Sakups FC   


2011/12

2013

list of champions


About this document

Sources: The National, Post-Courier

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 16 Jan 2014

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.