Poland 2010/11


Ekstraklasa
I Liga

Ekstraklasa

Final Table:

 1.Wisła Kraków                      30  17  5  8  44-29  56  Champions
 2.Śląsk Wrocław                     30  13 10  7  46-34  49
 3.Legia Warszawa                    30  15  4 11  45-38  49
 4.Jagiellonia Białystok             30  14  6 10  38-32  48
 5.Lech Poznań                       30  13  6 11  37-23  45
 6.Górnik Zabrze                     30  13  6 11  36-40  45
 7.Polonia Warszawa                  30  12  8 10  41-26  44
 8.Lechia Gdańsk                     30  12  7 11  37-36  43
 9.Widzew Łódź                       30  11 10  9  41-34  43
10.GKS Bełchatów                     30  10 10 10  31-33  40
11.Zagłębie Lubin                    30  10  9 11  31-38  39
12.Ruch Chorzów                      30  10  8 12  29-32  38
13.Korona Kielce                     30  10  7 13  34-48  37
14.Cracovia (Kraków)                 30   8  5 17  37-47  29
------------------------------------------------------------
15.Arka Gdynia                       30   6 10 14  22-43  28  Relegated
16.Polonia Bytom                     30   6  9 15  29-45  27  Relegated


I Liga


Final Table:

 1.Łódzki KS                      34  20 11  3  59-34  71	Promoted
 2.Podbeskidzie Bielsko-Biała     34  20  9  5  53-23  69	Promoted
---------------------------------------------------------			
 3.Flota Świnoujście              34  19  9  6  58-34  66				
 4.Sandecja Nowy Sącz             34  15 11  8  52-34  56			
 5.Piast Gliwice                  34  13 13  8  45-31  52			
 6.Pogoń Szczecin                 34  14  9 11  55-42  51		
 7.Warta Poznań                   34  14  8 12  44-43  50
 8.Bogdanka Łęczna                34  14  8 12  44-39  50
 9.Ruch Radzionków                34  13  7 14  34-32  46
10.Górnik Polkowice               34  12  6 16  31-39  42			
11.GKS Katowice                   34  10 11 13  47-57  41	
12.Kolejarz Stróże                34  10  8 16  30-43  38			
13.Dolcan Ząbki                   34  10  7 17  33-39  37
14.Termalica Bruk-Bet Nieciecza   34  10  7 17  40-53  37
---------------------------------------------------------
15.MKS Kluczbork                  34   8 12 14  36-44  36  Relegated
16.KSZO Ostrowiec Świętokrzyski   34   9  9 16  32-43  36  Relegated
17.Odra Wodzisław Śląski          34   9  5 20  29-58  32  Relegated
18.GKP Gorzów Wielkopolski        34   7  8 19  28-62  29  Relegated

NB: GKP Gorzów Wielkopolski withdrew after round 28 and had their remaining 6 matches awarded 
    0-3 losses against them

Round 1
[Jul 31]
Ruch         1-1  Kluczbork
Górnik P     2-1  Górnik Ł
Odra         0-3  Piast
Katowice     1-1  Dolcan
Ostrowiec    0-2  Flota
Warta        0-0  LKS N        
[Aug 1]
Kolejarz     1-1  Podbeskidzie
Łódzki KS    2-1  Pogoń
[Aug 4]
Gorzów W     3-0  Sandecja

Round 2
[Aug 6]
Piast        2-1  Katowice
[Aug 7]
Warta        1-2  Odra
[Aug 8]
Sandecja     2-1  Flota
Pogoń        1-0  Ostrowiec
Dolcan       0-2  Łódzki KS
Górnik Ł     1-0  LKS N        
Podbeskidzie 2-0  Górnik P
Kluczbork    1-1  Kolejarz
Gorzów W     1-0  Ruch

Round 3
[Aug 13]
Górnik P     2-0  Kluczbork
Odra         2-1  Górnik Ł
Katowice     1-1  Warta
Łódzki KS    2-2  Piast
[Aug 14]
Ostrowiec    1-0  Dolcan
Flota        1-0  Pogoń
[Aug 15]
Ruch         0-0  Sandecja
Kolejarz     2-1  Gorzów W
LKS N        0-5  Podbeskidzie

Round 4
[Aug 20]
Piast        0-0  Ostrowiec
Warta        4-1  Łódzki KS
Podbeskidzie 1-0  Odra
[Aug 21]
Sandecja     2-1  Pogoń
Dolcan       1-3  Flota
Górnik Ł     1-0  Katowice
Kluczbork    2-1  LKS N        
Gorzów W     1-1  Górnik P
Ruch         2-0  Kolejarz

Round 5
[Aug 27]
Górnik P     1-0  Ruch
Odra         1-1  Kluczbork
[Aug 28]
Katowice     1-6  Podbeskidzie
Ostrowiec    0-1  Warta
Flota        0-0  Piast
[Aug 29]
Kolejarz     1-2  Sandecja
LKS N        1-2  Gorzów W
Łódzki KS    1-0  Górnik Ł
Pogoń        3-0  Dolcan

Round 6
[Sep 3]
Piast        0-0  Pogoń
[Sep 4]
Sandecja     2-0  Dolcan
Warta        2-2  Flota
Górnik Ł     2-1  Ostrowiec
Podbeskidzie 1-1  Łódzki KS
Kluczbork    3-0  Katowice
Gorzów W     2-1  Odra
Ruch         1-0  LKS N        
[Sep 5]
Kolejarz     0-0  Górnik P

Round 7
[Sep 11]
Górnik P     1-2  Sandecja
Odra         1-2  Ruch
Katowice     4-2  Gorzów W
Łódzki KS    2-1  Kluczbork
Ostrowiec    1-2  Podbeskidzie
Flota        4-1  Górnik Ł
Dolcan       1-2  Piast
[Sep 12]
LKS N        3-0  Kolejarz
Pogoń        4-3  Warta

Round 8
[Sep 17]
Górnik Ł     1-3  Pogoń
Górnik P     2-1  LKS N        
[Sep 18]
Sandecja     0-0  Piast
Podbeskidzie 2-1  Flota
Kluczbork    1-1  Ostrowiec
Gorzów W     0-1  Łódzki KS
[Sep 19]
Ruch         0-0  Katowice
Kolejarz     2-0  Odra
[Oct 6]
Warta        0-0  Dolcan

Round 9
[Sep 25]
Odra         1-0  Górnik P
Katowice     1-0  Kolejarz
Łódzki KS    4-2  Ruch
Ostrowiec    0-1  Gorzów W
Dolcan       0-1  Górnik Ł
[Sep 26]
LKS N        1-0  Sandecja
Flota        1-0  Kluczbork
Pogoń        1-3  Podbeskidzie
Piast        4-0  Warta

Round 10
[Oct 1]
Górnik P     1-1  Katowice
[Oct 2]
Sandecja     3-1  Warta
Górnik Ł     1-1  Piast
Podbeskidzie 2-0  Dolcan
Kluczbork    3-1  Pogoń
Gorzów W     2-4  Flota
Ruch         1-0  Ostrowiec
Kolejarz     0-1  Łódzki KS
[Oct 3]
LKS N        0-1  Odra

Round 11
[Oct 9]
Odra         0-0  Sandecja
Katowice     0-0  LKS N        
Łódzki KS    1-0  Górnik P
Ostrowiec    3-1  Kolejarz
Flota        4-2  Ruch
Pogoń        0-0  Gorzów W
Dolcan       2-0  Kluczbork
Warta        1-1  Górnik Ł
[Oct 10]
Piast        2-1  Podbeskidzie

Round 12
[Oct 16]
Sandecja     2-0  Górnik Ł
Podbeskidzie 2-0  Warta
Kluczbork    1-2  Piast
Gorzów W     0-0  Dolcan
Ruch         2-0  Pogoń
Górnik P     1-0  Ostrowiec
Odra         1-0  Katowice
[Oct 17]
LKS N        2-3  Łódzki KS
Kolejarz     1-1  Flota

Round 13
[Oct 21]
Łódzki KS    2-0  Odra
[Oct 23]
Katowice     2-3  Sandecja
Ostrowiec    2-0  LKS N        
Flota        1-1  Górnik P
Pogoń        3-0  Kolejarz
Dolcan       4-3  Ruch
Piast        5-0  Gorzów W
Górnik Ł     1-0  Podbeskidzie
Kluczbork    4-0  Warta

Round 14
[Oct 29]
Górnik P     1-0  Pogoń
[Oct 30]
Sandecja     0-1  Podbeskidzie
Kluczbork    0-0  Górnik Ł
Gorzów W     0-2  Warta
Ruch         3-0  Piast
Odra         3-1  Ostrowiec
[Oct 30]
Katowice     1-3  Łódzki KS
LKS N        2-1  Flota
Kolejarz     1-0  Dolcan

Round 15
[Nov 6]
Łódzki KS    3-1  Sandecja
Ostrowiec    1-2  Katowice
Flota        1-0  Odra
Pogoń        1-3  LKS N        
Dolcan       2-1  Górnik P
Piast        2-0  Kolejarz
Warta        0-2  Ruch
Górnik Ł     2-1  Gorzów W
Podbeskidzie 1-0  Kluczbork

Round 16
[Nov 13]
Sandecja     0-0  Kluczbork
Gorzów W     1-1  Podbeskidzie
Ruch         3-1  Górnik Ł
Górnik P     1-3  Piast
Odra         2-0  Pogoń
Łódzki KS    0-0  Ostrowiec
[Nov 14]
Kolejarz     1-0  Warta
LKS N        1-0  Dolcan
Katowice     5-3  Flota

Round 17
[Nov 18]
Pogoń        3-4  Katowice
[Nov 19]
Ostrowiec    0-0  Sandecja
Flota        1-1  Łódzki KS
Dolcan       1-1  Odra
Górnik Ł     0-0  Kolejarz
Podbeskidzie 2-1  Ruch
Piast        3-1  LKS N        
Kluczbork    3-2  Gorzów W
[Nov 24]
Warta        1-3  Górnik P

Final Table:

 1.Łódzki KS                      34  20 11  3  59-34  71	Promoted
 2.Podbeskidzie Bielsko-Biała     34  20  9  5  53-23  69	Promoted
---------------------------------------------------------			
 3.Flota Świnoujście              34  19  9  6  58-34  66				
 4.Sandecja Nowy Sącz             34  15 11  8  52-34  56			
 5.Piast Gliwice                  34  13 13  8  45-31  52			
 6.Pogoń Szczecin                 34  14  9 11  55-42  51		
 7.Warta Poznań                   34  14  8 12  44-43  50
 8.Bogdanka Łęczna                34  14  8 12  44-39  50
 9.Ruch Radzionków                34  13  7 14  34-32  46
10.Górnik Polkowice               34  12  6 16  31-39  42			
11.GKS Katowice                   34  10 11 13  47-57  41	
12.Kolejarz Stróże                34  10  8 16  30-43  38			
13.Dolcan Ząbki                   34  10  7 17  33-39  37
14.Termalica Bruk-Bet Nieciecza   34  10  7 17  40-53  37
---------------------------------------------------------
15.MKS Kluczbork                  34   8 12 14  36-44  36  Relegated
16.KSZO Ostrowiec Świętokrzyski   34   9  9 16  32-43  36  Relegated
17.Odra Wodzisław Śląski          34   9  5 20  29-58  32  Relegated
18.GKP Gorzów Wielkopolski        34   7  8 19  28-62  29  Relegated

NB: GKP Gorzów Wielkopolski withdrew after round 28 and had their remaining 6 matches awarded 
    0-3 losses against them



2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of final tables (includes 2nd level).

list of 2nd level champions.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers
Last updated: 22 Nov 2012

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.