Réunion - List of Coupe Dominique Sauger Finals


Coupe Dominique Sauger

Cup played by clubs from the third and fourth level, except between 
2002 to 2004 (then by clubs from fourth and fifth level).
Dominique Sauger was solicitor and Mayor of the city of Sainte Rose 
where he was one of the founders of SS Sainte Rosienne. He was 
president of SS Patriote between 1945 and 1962 and President of Ligue 
Réunionnaise de Football between 1965 and 1973.

Note: 4th level introduced in 1980; 
      5th level existed between 1987 and 1990, and from 2002 to 2004.

1978    CS Saint Gilles         1-0     JS Vincendo            
1979    JS Bois de Nèfles       5-1     AS Pacific
1980    SS Sainte Rosienne      4-4     Prima Sport             [aet, 2-1 pen]
1981    US Saint Joseph         1-0     US Piton Hyacinthe
1982    Stade Tamponnais        2-0     AS Marsouins
1983    US Sainte Anne          3-0     RC Colorado
1984    SS Franco               3-2     Sport Club
1985    SS Juniors Dionysiens   1-0     FC Possession
1986    SS Dominicaine          bt      RC Colorado
1987    SS Sainte Rosienne      1-0     AS Poussins
1988    Rivière Sports          4-1     FC Montgaillard
1989    CS Saint Gilles         3-1     RC Sagittaire
1990    CS Saint Gilles         1-0     FC Bagatelle
1991    RC Colorado             4-2     AS Sainte Thérèse
1992    FC Hermitage            1-0     JS Saint Bernard
1993    Bois de Nèfles Sports   3-2     SC Surprise
1994    Bois de Nèfles Sports   2-1     JS Bois de Nèfles
1995    RC Sagittaire           2-1     CS Bellemène
1996    RC Saint Louis          4-3     AS Saint François
1997    Trois Bassins FC        3-3     JS Bois de Nèfles       [aet, 7-6 pen]
1998    JS Bois de Nèfles       3-2     Trois Bassins FC           
1999    JSC Fontaine            1-0     AS Bretagne             [aet]
2000    JSC Fontaine            2-1     FC 17e Km
2001    SS Charles de Foucauld  2-1     AJS Possession
2002    AS Saint François       3-1     JSC Ravine Creuse
2003    Tampon FC               0-0     AJS Portoise            [aet, 4-1 pen]
2004    AS Bretagne             2-1     AE Sainte Suzanne
2005    Saint Denis EFA         2-0     AS Bretagne 
2006    AJ Petite Ile           3-1     Ravine Blanche C     
2007    CS St-Benoit            2-0     AJ Petit-Ile
2008    ES Entente 000 Et. Salé 3-0     Mélanz Kartié             
2009    AS Eperon               4-1     Mélanz Kartié  
2010    US Bellemène Canots     4-0     AS Red Star
2011    ACS Redoute             3-1     Mélanz Kartié  
2012    OCSA Léopards           1-0     US Bellemène Canots
2013    E. S.-Suzanne Bagatelle 2-1     AS Bretagne  

Number of Titles [36, lost finals between square brackets]

 3      CS Saint Gilles (Saint Paul - Saint Gilles les Hauts)

 2 [ 2] JS Bois de Nèfles (Saint Denis - Bois de Nèfles)
 2      SS Sainte Rosienne (Sainte Rose)
 2      Bois de Nèfles Sports (Saint Paul - Bois de Nèfles)
 2      JSC Fontaine (Saint Leu)                                  
 
 1 [ 3] AS Bretagne (Saint Denis - La Bretagne)
 1 [ 2] RC Colorado (Saint Denis - La Montagne)
 1 [ 1] RC Sagittaire (Saint Denis - Chaudron)
 1 [ 1] Trois Bassins FC (Trois Basins)
 1 [ 1] AS Saint François (Saint Denis)              
 1 [ 1] AJ Petite Ile (Petite Ile)
 1 [ 1] US Bellemène Canots   
 1      US Saint Joseph (Saint Joseph)
 1      Stade Tamponnais (Le Tampon)
 1      US Sainte Anne (Saint Benoit - Sainte Anne)
 1      SS Franco (Saint Denis)
 1      SS Juniors Dionysiens (Saint Denis)
 1      SS Dominicaine (L'Etang Salé)
 1      Rivière Sports (Saint Louis – La Rivière Saint Louis)              
 1      FC Hermitage (Saint Paul)
 1      RC Saint Louis (Saint Louis)              
 1      SS Charles de Foucauld (Saint Paul - La Saline les Hauts)
 1      Tampon FC (Le Tampon)
 1      Saint Denis EFA (Saint Denis)            
 1      CS St-Benoit     
 1      ES Entente 000 Etang Salé 
 1      AS Eperon 
 1      ACS Redoute (Saint Denis)
 1      OCSA Léopards (Saint André)
 1      Entente Ste.-Suzanne Bagatelle 

   [ 3] Mélanz Kartié (Saint Pierre - Ravine des Cabris)
   [ 1] JS Vincendo (Saint Joseph – Vincendo) 
   [ 1] AS Pacific ( ?; Sainte Suzanne or Saint André)
   [ 1] Prima Sport (Saint Denis – Prima)
   [ 1] US Piton Hyacinthe (Le Tampon)
   [ 1] AS Marsouins (Saint Leu)
   [ 1] Sport Club (Saint Joseph)
   [ 1] FC Possession (La Possession)
   [ 1] AS Poussins (Saint Denis)
   [ 1] FC Montgaillard (Saint Denis)
   [ 1] FC Bagatelle (Sainte Suzanne – Bagatelle)
   [ 1] AS Sainte Thérèse (La Possession – Sainte Thérèse)
   [ 1] JS Saint Bernard (Saint Denis - La Montagne)
   [ 1] SC Surprise (Saint Leu)
   [ 1] CS Bellemène (Saint Paul – Bellemène)
   [ 1] FC 17e Km (Le Tampon – Le 17 Kilomètre)
   [ 1] AJS Possession (La Possession)
   [ 1] JSC Ravine Creuse (Saint André – Ravine Creuse)
   [ 1] AJS Portoise (Le Port)
   [ 1] AE Sainte Suzanne (Sainte Suzanne)
   [ 1] Ravine Blanche C (Saint Pierre – Ravine Blanche)
   [ 1] AS Red Star

Level of finalists (up to and including 2006)

Winners:

Champions of Third level:
1978    CS Saint Gilles              
1979	JS Bois de Nèfles
1981	US Saint Joseph
1983    US Sainte Anne
1994	Bois de Nèfles Sports      
2000	JSC Fontaine                   
2005	Saint Denis EFA             

Champions of Fourth level:
1980	SS Sainte Rosienne
1999	JSC Fontaine  
2002    AS Saint François                           
2004	AS Bretagne  

3rd at fourth level (worst level for a winner)
2003    Tampon FC          

Finalists:

Champions of Third level :
1978    JS Vincendo
1981	AS Marsouins

In 1979,  AS Pacific was walk over  



About this document

Prepared and maintained by Jacques Lallemand for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jacques Lallemand
Last updated: 6 Mar 2014

(C) Copyright Jacques Lallemand and RSSSF 2007/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.