Russia 2021 National Students Football League

NATIONAL STUDENTS FOOTBALL LEAGUE 2021 (7th Edition)
=======================================================

GROUP A [First Level]
---------------------

Participants:

CFU      Crimean Federal University [Simferopol]
CSU      Chechnya State University [Grozny]
DSTU     Don State Technical University [Rostov-na-Donu]
KBSU     Kabardino-Balkarian State University [Nalchik]
KubSU    Kuban State University [Krasnodar]
NCIMM    North Caucasian Institute of Mining & Metallurgy [Vladikavkaz]
OryolSU  Oryol State University
RUE      Russian University of Economics [Moscow]
SevSU    Sevastopol State University
SFU      Southern Federal University [Rostov-na-Donu]
SPSPU    St.Petersburg State Polytechnic University
SPSUITD  St.Petersburg State University of Industrial Technology & Design
SSAPEST  Smolensk State Academy of Physical Education, Sport & Tourism
SSU      Saratov State University
TSU      Tambov State University
UrFU     Ural Federal University [Yekaterinburg]

Round 1
[Apr 8]
CSU Grozny            3-4 KBSU Nalchik         
  [A.Pashayev 8, D.Gubchikayev 26, I.Matayev 80 pen - A.Ashinov 30, 31, 60, 62]
CFU Simferopol        3-0 SevSU Sevastopol     
  [Z.Aliyev 37, A.Muzyka 40, Yu.Maximov 46]
[Apr 9]
CFU Simferopol        5-0 KBSU Nalchik     
  [V.Sychevoi 25, V.Pshenichnikov 27, A.Muzyka 44, D.Nuriddinov 62, Ya.Yudin 73]    
SevSU Sevastopol      0-2 CSU Grozny           
  [I.Raduyev 55, S.Kuduzov 65]
[Apr 10]
SevSU Sevastopol      2-1 KBSU Nalchik         
  [V.Kovalchuk 35, L.Zagrebelniy 57 - D.Alagirov 50]
CFU Simferopol        2-0 CSU Grozny           
  [V.Sychevoi 18, A.Muzyka 74]

Round 2
[Apr 11]
SSAPEST Smolensk      4-1 NCIMM Vladikavkaz    
  [D.Konovalov 9, 70, A.Radzevskiy 40, M.Novikov 49 - S.Idongue 13]
KubSU Krasnodar       3-0 RUE Moscow           
  [J.T.Okoronkwo 15, 38, I.Matyushenko 42]
[Apr 12]
NCIMM Vladikavkaz     2-0 KubSU Krasnodar      
  [L.Bolatayev 30, Z.Botsiyev 54]
SSAPEST Smolensk      1-0 RUE Moscow           
  [I.Matsigura 64]
[Apr 13]
NCIMM Vladikavkaz     0-0 RUE Moscow           
SSAPEST Smolensk      2-2 KubSU Krasnodar      
  [M.Novikov 48 pen, 64 pen - Z.Rahimov 45, A.Popravkin 80]

Round 3
[Apr 20]
TSU Tambov            0-3 DSTU Rostov-na-Donu  
  [V.Nazarov 16, D.Shcherban 49, N.Shulzhevskiy 77]
OryolSU Oryol         2-2 SPSUITD St.Petersburg
  [A.Akulov 34, D.Alyokhin 36 - D.Telegin 45, R.Salnikov 77]
[Apr 21]
SPSUITD St.Petersburg 2-1 TSU Tambov           
  [N.Rozmanov 7, V.Simutenkov 39 - D.Mishutin 36 pen]
OryolSU Oryol         1-1 DSTU Rostov-na-Donu  
  [I.Shcherbakov 30 - D.Grebenyukov 40]
[Apr 22]
OryolSU Oryol         0-0 TSU Tambov           
SPSUITD St.Petersburg 2-2 DSTU Rostov-na-Donu  
  [O.Bulatnikov (DSTU) 25 og, R.Bashirov 33 - E.Zaripbekov 74, A.Gapechkin 80]

Round 4
[Apr 26]
SPSPU St.Petersburg   2-2 SSU Saratov          
  [A.Surovtsev (SSU) 49 og, A.Markin 58 - V.Shpitalniy 35, A.Surovtsev 64]
UrFU Yekaterinburg    2-4 SFU Rostov-na-Donu   
  [A.Ovechkin 8 pen, Ya.Kulyabin 45 - A.Tkach 21, A.Tishchenko 39, G.Kozlov 47, 72]
[Apr 27]
SPSPU St.Petersburg   0-2 SFU Rostov-na-Donu   
  [A.Tkach 21, P.Gorelov 50]
SSU Saratov           3-0 UrFU Yekaterinburg   
  [A.Surovtsev 17, 44, D.Makayev 75]
[Apr 28]
SPSPU St.Petersburg   4-3 UrFU Yekaterinburg   
  [I.Zakharov 3, 14, D.Chorniy 46, A.Borisov 61 - A.Ovechkin 32 pen, Ya.Kulyabin 40, 75]
SSU Saratov           0-2 SFU Rostov-na-Donu   
  [A.Tishchenko 19, D.Zbrodov 53]

Round 5
[May 17]
SSU Saratov           2-1 SevSU Sevastopol     
  [V.Shpitalniy 21, A.Surovtsev 27 - M.Suprun 51]
TSU Tambov            0-1 KubSU Krasnodar      
  [I.Matyushenko 60]
[May 18]
TSU Tambov            1-2 SevSU Sevastopol     
  [I.Mamkin 57 - M.Suprun 35, A.Penchelyuzov 78]
KubSU Krasnodar       4-1 SSU Saratov          
  [Ye.Nesterenko 3, J.Okoronkwo 24 pen, 70, G.Sturchi (SSU) 77 og - G.Sturchi 19 pen]
[May 19]
TSU Tambov            1-3 SSU Saratov          
  [D.Lenyo 44 - A.Surovtsev 1, 28 pen, 70]
KubSU Krasnodar       1-0 SevSU Sevastopol     
  [D.Kostyrin 19]

Round 6
[May 17]
SPSPU St.Petersburg   0-3 OryolSU Oryol        
  [D.Alyokhin 51, 70, I.Chentsov 79]
NCIMM Vladikavkaz     1-4 CFU Simferopol       
  [A.Tandelov 9 - Ya.Yudin 38, Yu.Maximov 45, D.Nuriddinov 49 pen, D.Sitnikov 80]
[May 18]
NCIMM Vladikavkaz     2-2 OryolSU Oryol        
  [I.Diouf 49, 64 - P.Myasishchev 53, M.Pashkin 80]
CFU Simferopol        5-2 SPSPU St.Petersburg  
  [Yu.Maximov 54, A.Shcherbak 57, 77, Ya.Yudin 58, D.Sitnikov 63 - A.Borisov 45, D.Chorniy 75 pen]
[May 19]
NCIMM Vladikavkaz     4-2 SPSPU St.Petersburg  
  [S.Kochiyev 10, D.Pliyev 28, A.Tandelov 36, L.Bolatayev 50 - A.Borisov 39, D.Chorniy 80]
CFU Simferopol        1-0 OryolSU Oryol        
  [V.Sychevoi 53 pen]

Round 7
[May 24]
UrFU Yekaterinburg    0-4 CSU Grozny           
  [D.Gubchikayev 10 pen, 15, I.Matayev 19, M.Batayev 37]
SSAPEST Smolensk      1-0 SPSUITD St.Petersburg
  [M.Novikov 27 pen]
[May 25]
CSU Grozny            1-1 SSAPEST Smolensk     
  [D.Gubchikayev 52 - N.Ponomaryov 72]
UrFU Yekaterinburg    3-3 SPSUITD St.Petersburg
  [K.Reshetnikov 15, D.Nagovitsin 33, Ye.Ivanov 48 - S.Yermakov 13 pen, N.Stepanov 56, V.Golysh 74]
[May 26]
CSU Grozny            4-1 SPSUITD St.Petersburg
  [D.Gubchikayev 3, 53 pen, A.Maidov 30, I.Raduyev 71 - M.Smirnov 74]
UrFU Yekaterinburg    3-5 SSAPEST Smolensk     
  [K.Reshetnikov 5, 27, Ye.Ivanov 75 - I.Fyodorov 34, 63, 
   A.Ignatenkov 39 pen, M.Kovalyov 60, M.Novikov 68]

Round 8
[Jun 4]
SFU Rostov-na-Donu    0-1 DSTU Rostov-na-Donu  
  [R.Bezrukov 53]
KBSU Nalchik          1-2 RUE Moscow           
  [A.Ashinov 1 - Ye.Popkov 26, V.Shadrin 35]
[Jun 5]
KBSU Nalchik          0-4 DSTU Rostov-na-Donu  
  [T.Topuria 50, 65, E.Zaripbekov 56, A.Komov 80]
RUE Moscow            0-3 SFU Rostov-na-Donu   
  [A.Lomovtsev 21, G.Kozlov 23, V.Larchenkov 56]
[Jun 6]
RUE Moscow            2-2 DSTU Rostov-na-Donu  
  [Ye.Popkov 68 pen, 79 pen - V.Nazarov 73, 78]
KBSU Nalchik          0-0 SFU Rostov-na-Donu   

Round 9
[Oct 4]
SFU Rostov-na-Donu    3-0 TSU Tambov           
  [K.Klysha 24 pen, R.Bogdanov 39, 57]
CSU Grozny            2-2 NCIMM Vladikavkaz    
  [D.Gubchikayev 40 pen, 52 pen - Z.Botsiyev 42, D.Pliyev 77 pen]
[Oct 5]
NCIMM Vladikavkaz     0-4 SFU Rostov-na-Donu   
  [G.Doguzov (NCIMM) 10 og, R.Bogdanov 25,  D.Zbrodov 41, A.Tkach 44]
CSU Grozny            2-2 TSU Tambov           
  [D.Gubchikayev 4 pen, H.Mejiyev 43 - D.Mishutin 29 pen, 34 pen]
[Oct 6]
NCIMM Vladikavkaz     1-1 TSU Tambov           
  [T.Stepanyan 50 - R.Zherebyatyev 8]
CSU Grozny            1-1 SFU Rostov-na-Donu   
  [D.Gubchikayev 10 - G.Kozlov 33]

Round 10
[Oct 5]
SevSU Sevastopol      3-0 SPSUITD St.Petersburg
  [A.Smirnov 9, A.Penchelyuzov 40, M.Suprun 44 pen]
RUE Moscow            0-1 SPSPU St.Petersburg  
  [M.Keslin 60]
[Oct 6]
SevSU Sevastopol      0-0 SPSPU St.Petersburg  
RUE Moscow            0-4 SPSUITD St.Petersburg
  [R.Salnikov 10, 25, 54, I.Korshunov 80]
[Oct 7]
RUE Moscow            1-2 SevSU Sevastopol     
  [N.Pshenichnikov 24 - M.Suprun 23, V.Kashlak 64]
SPSPU St.Petersburg   1-2 SPSUITD St.Petersburg
  [M.Korolyov 55 - V.Saus 6, A.Tabachenko (SPSPU) 32 og]

Round 11
[Oct 7]
SSU Saratov           0-4 CFU Simferopol       
  [Ya.Yudin 16, A.Muzyka 29, A.Tohirov 35, D.Sitnikov 80]
DSTU Rostov-na-Donu   0-2 SSAPEST Smolensk     
  [N.Pankevich 47, D.Konovalov 55]
[Oct 8]
CFU Simferopol        1-0 DSTU Rostov-na-Donu  
  [D.Nuriddinov 19]
SSU Saratov           0-3 SSAPEST Smolensk     
  [D.Konovalov 19, A.Ignatenkov 24 pen, I.Mokshin (SSU) 26 og]
[Oct 9]
CFU Simferopol        2-1 SSAPEST Smolensk     
  [D.Nuriddinov 64, 73 - M.Kovalyov 58]
SSU Saratov           0-2 DSTU Rostov-na-Donu  
  [T.Topuria 9, 38]

Table:

 1.CFU Simferopol          9   9  0  0  27- 4  27  [C]
 2.SFU Rostov-na-Donu      9   6  2  1  19- 4  20  
 3.SSAPEST Smolensk        9   6  2  1  20- 9  20  
 4.DSTU Rostov-na-Donu     9   4  3  2  15- 8  15  
 5.KubSU Krasnodar         6   4  1  1  11- 5  13  
 6.SevSU Sevastopol        9   4  1  4  10-11  13  [+]
 7.CSU Grozny              9   3  4  2  19-13  13  
 8.SPSUITD St.Petersburg   9   3  3  3  16-17  12  
 9.SSU Saratov             9   3  1  5  11-19  10  
10.NCIMM Vladikavkaz       9   2  4  3  13-19  10  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.SPSPU St.Petersburg     9   2  2  5  12-21   8  
12.OryolSU Oryol           6   1  4  1   8- 6   7  
13.RUE Moscow              9   1  2  6   5-17   5  
14.KBSU Nalchik            6   1  1  4   6-16   4  
-------------------------------------------------
15.TSU Tambov              9   0  3  6   6-17   3  
16.UrFU Yekaterinburg      6   0  1  5  11-23   1  [+]

NB: VRSAPCST Kazan announced the suspension of their participation for season 2021.
[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Daud Gubchikayev (CSU Grozny)       10
2.Andrei Surovtsev (SSU Saratov)       7
3.Aslan Ashinov (KBSU Nalchik)         5
  Maxim Novikov (SSAPEST Smolensk)     5
  Dlaver Nuriddinov (CFU Simferopol)   5

Round 12
[Oct 13]
KubSU Krasnodar       - KBSU Nalchik         
OryolSU Oryol         - UrFU Yekaterinburg   
[Oct 14]
KubSU Krasnodar       - UrFU Yekaterinburg   
KBSU Nalchik          - OryolSU Oryol        
[Oct 15]
KubSU Krasnodar       - OryolSU Oryol        
KBSU Nalchik          - UrFU Yekaterinburg   

Round 13
[Oct 31]
SPSUITD St.Petersburg - KBSU Nalchik         
NCIMM Vladikavkaz     - SSU Saratov          
[Nov 1]
SPSUITD St.Petersburg - SSU Saratov          
KBSU Nalchik          - NCIMM Vladikavkaz    
[Nov 2]
SPSUITD St.Petersburg - NCIMM Vladikavkaz    
KBSU Nalchik          - SSU Saratov          

Round 14
[Nov 6]
UrFU Yekaterinburg    - RUE Moscow           
TSU Tambov            - CFU Simferopol       
[Nov 7]
CFU Simferopol        - UrFU Yekaterinburg   
TSU Tambov            - RUE Moscow           
[Nov 8]
TSU Tambov            - UrFU Yekaterinburg   
CFU Simferopol        - RUE Moscow           

Round 15
[Nov 12]
SSAPEST Smolensk      - OryolSU Oryol        
SFU Rostov-na-Donu    - SevSU Sevastopol     
[Nov 13]
SevSU Sevastopol      - SSAPEST Smolensk     
SFU Rostov-na-Donu    - OryolSU Oryol        
[Nov 14]
SFU Rostov-na-Donu    - SSAPEST Smolensk     
SevSU Sevastopol      - OryolSU Oryol        

Round 16
[Nov 15]
CSU Grozny            - DSTU Rostov-na-Donu  
KubSU Krasnodar       - SPSPU St.Petersburg  
[Nov 16]
DSTU Rostov-na-Donu   - KubSU Krasnodar      
CSU Grozny            - SPSPU St.Petersburg  
[Nov 17]
DSTU Rostov-na-Donu   - SPSPU St.Petersburg  
CSU Grozny            - KubSU Krasnodar      

Round 17
[Nov 30]
SevSU Sevastopol      - NCIMM Vladikavkaz    
UrFU Yekaterinburg    - DSTU Rostov-na-Donu  
[Dec 1]
SevSU Sevastopol      - DSTU Rostov-na-Donu  
NCIMM Vladikavkaz     - UrFU Yekaterinburg   
[Dec 2]
SevSU Sevastopol      - UrFU Yekaterinburg   
NCIMM Vladikavkaz     - DSTU Rostov-na-Donu  

Round 18
[Nov 30]
KBSU Nalchik          - SSAPEST Smolensk     
SPSPU St.Petersburg   - TSU Tambov           
[Dec 1]
SSAPEST Smolensk      - SPSPU St.Petersburg  
KBSU Nalchik          - TSU Tambov           
[Dec 2]
KBSU Nalchik          - SPSPU St.Petersburg  
SSAPEST Smolensk      - TSU Tambov           

Round 19
[Dec 3]
KubSU Krasnodar       - SPSUITD St.Petersburg
CFU Simferopol        - SFU Rostov-na-Donu   
[Dec 4]
CFU Simferopol        - SPSUITD St.Petersburg
SFU Rostov-na-Donu    - KubSU Krasnodar      
[Dec 5]
CFU Simferopol        - KubSU Krasnodar      
SFU Rostov-na-Donu    - SPSUITD St.Petersburg

Round 20
[Dec 3]
CSU Grozny            - RUE Moscow           
SSU Saratov           - OryolSU Oryol        
[Dec 4]
RUE Moscow            - SSU Saratov          
CSU Grozny            - OryolSU Oryol        
[Dec 5]
CSU Grozny            - SSU Saratov          
RUE Moscow            - OryolSU Oryol        
 

SECOND LEVEL
------------

Second Level consists of two Groups, B and C. The winners of each group are promoted 
to Group A, while three runners-up of Group B and one runner-up of Group C are to play-off
four Group A teams placed 11 to 14. Two bottom teams of Group B and the worst team of
Group C are relegated to the third level.


GROUP B
------- 

Participants:

ASU       Abkhazian State University [Aqwa]
ASU       Astrakhan State University
CFU-2     Crimean Federal University-2 [Simferopol]
KalmSU    Kalmyk State University [Elista]
KSUPEST   Kuban State University of Physical Education, Sports & Tourism [Krasnodar]
KubSAU    Kuban State Agrarian University [Krasnodar]
MCPU      Moscow City Pedagogical University
MSAPE     Moscow State Academy of Physical Education [Malakhovka]
NCFU      North Caucasian Federal University [Stavropol]
RSUE      Rostov-na-Donu State University of Economics
RSUPESYT  Russian State University of Physical Education, Sport, Youth & Tourism [Moscow]
SPMU      St.Petersburg Mining University
SPSU      St.Petersburg State University
VRIM      Volga Region Institute of Management [Saratov]
VSAPC     Volgograd State Academy of Physical Culture
VSIPE     Voronezh State Institute of Physical Education

Round 1
[Apr 14]
KSUPEST Krasnodar   5-1 RSUE Rostov-na-Donu
  [D.Nechayev 1, 9, 33, D.Vlasov 26, 35 - A.Galyan 54]
KalmSU Elista       0-2 SPSU St.Petersburg 
  [I.Ivanov 56, S.Voityuk 63]
[Apr 15]
KalmSU Elista       1-2 RSUE Rostov-na-Donu
  [L.Kekshenov 78 - A.Galyan 12, I.Tekeyev 80]
SPSU St.Petersburg  1-4 KSUPEST Krasnodar  
  [S.Voityuk 76 - D.Nechayev 7, 22, N.Ayglov 69, 80]
[Apr 16]
SPSU St.Petersburg  2-1 RSUE Rostov-na-Donu
  [R.Ağarzayev 21 pen, G.Chernoudov 71 - A.Galyan 80]
KalmSU Elista       0-2 KSUPEST Krasnodar  
  [A.Nikulin 48, D.Vlasov 54]

Round 2
[Apr 17]
VSIPE Voronezh      0-1 VRIM Saratov       
  [A.Dyakonov 64]
MSAPE Malakhovka    5-1 CFU-2 Simferopol   
  [M.Kuleshov 24, I.Sichkar 54, 74, I.Bespalov 61, V.Logachov 67 pen - V.Timchenko 77]
[Apr 18]
VRIM Saratov        0-0 MSAPE Malakhovka   
VSIPE Voronezh      1-2 CFU-2 Simferopol   
  [D.Kryukov 34 - V.Kulyov 60, N.Gubskiy 68]
[Apr 19]
VRIM Saratov        1-0 CFU-2 Simferopol   
  [N.Makarov 65]
VSIPE Voronezh      0-2 MSAPE Malakhovka   
  [V.Logachov 48, I.Bespalov 53]

Round 3
[Apr 23]
SPMU St.Petersburg  0-0 VSAPC Volgograd    
ASU Astrakhan       0-1 RSUPESYT Moscow    
  [R.Sidorov 14]
[Apr 24]
RSUPESYT Moscow     3-2 SPMU St.Petersburg 
  [P.Patsekin 8, 47, E.Ibrahimov 20 - D.Valkov 31, R.Andreyev 59 pen]
ASU Astrakhan       1-0 VSAPC Volgograd    
  [M.Sané 63]
[Apr 25]
ASU Astrakhan       4-1 SPMU St.Petersburg 
  [E.Sané 2, M.Olegário 36, 59, D.Belov 63 - D.Zakharov 78]
RSUPESYT Moscow     0-0 VSAPC Volgograd    

Round 4
[Apr 29]
NCFU Stavropol      1-2 MCPU Moscow        
  [N.Klaus 60 pen - A.Gusarov 3, M.Sushilin 33]
KubSAU Krasnodar    5-1 ASU Aqwa           
  [N.Opyonyshev 23, D.Batashan 45, M.Kove (ASU) 49 og, A.Bibik 56, 65 - L.Bagatelia 48]
[Apr 30]
ASU Aqwa            7-1 NCFU Stavropol     
  [A.Kvitsinia 7, I.Chkadua 24, 27, L.Logua 33 pen, 45, 52, M.Kove 40 - S.Popov 18 pen]
KubSAU Krasnodar    1-1 MCPU Moscow        
  [H.Chich 36 pen - A.Logvinov 51]
[May 1]
KubSAU Krasnodar    3-1 NCFU Stavropol     
  [H.Chich 33, 34, 69 pen - N.Klaus 36]
ASU Aqwa            3-1 MCPU Moscow        
  [L.Logua 39 pen, 61, I.Chkadua 75 - A.Gusarov 22]

Round 5
[May 11]
CFU-2 Simferopol    0-1 KSUPEST Krasnodar  
  [S.Tskanyan 17]
NCFU Stavropol      4-0 SPMU St.Petersburg 
  [N.Klaus 55, V.Jangiryan 72, 79, V.Avetikov 80]
[May 12]
KSUPEST Krasnodar   5-0 NCFU Stavropol     
  [D.Vlasov 53, S.Tskanyan 56 pen, 60, 66, Yu.Budagyan 58]
CFU-2 Simferopol    0-2 SPMU St.Petersburg 
  [D.Trofimov 28, N.Basenko 67]
[May 13]
KSUPEST Krasnodar   5-0 SPMU St.Petersburg 
  [S.Tskanyan 2, 17 pen, 51, 70, N.Ayglov 73]
CFU-2 Simferopol    1-1 NCFU Stavropol     
  [A.Demyanenko 33 - N.Klaus 18]

Round 6
[May 21]
KubSAU Krasnodar    1-0 ASU Astrakhan      
  [D.Dyachenko 40]
SPSU St.Petersburg  1-3 VSIPE Voronezh     
  [A.Ulyanov 49 pen - A.Nichugovskiy 21, 29, V.Yevstafiyev 80]
[May 22]
SPSU St.Petersburg  1-0 ASU Astrakhan      
  [S.Voityuk 75]
VSIPE Voronezh      0-4 KubSAU Krasnodar   
  [G.Kuzhilniy 49, H.Chich 55, D.Dyachenko 56, 58]
[May 23]
VSIPE Voronezh      2-2 ASU Astrakhan      
  [I.Surin 25, 64 - E.Sané 76, 80]
SPSU St.Petersburg  0-3 KubSAU Krasnodar   
  [A.Bibik 34, D.Dyachenko 52, A.Voronin 74]

Round 7
[May 27]
KalmSU Elista       1-6 RSUPESYT Moscow    
  [B.Konaté 9 pen - I.Predeus 4, 14, 17, 56, D.Markitesov 45, D.Shalygin 80]
ASU Aqwa            1-3 VRIM Saratov       
  [L.Logua 20 - A.Unajokov 18, 59, A.Pogosyan 56]
[May 28]
VRIM Saratov        3-0 KalmSU Elista      
  [A.Dyakonov 9, 20, 70]
ASU Aqwa            2-7 RSUPESYT Moscow    
  [L.Logua 45 pen, M.Agrba 53 - D.Markitesov 3, I.Predeus 16, 22, 
   M.Maltsev 27, V.Gubin 57, 68, D.Slobodyan 67]
[May 29]
ASU Aqwa            4-2 KalmSU Elista      
  [L.Logua 6, N.Tsvinaria 23, 49, A.Tsvizhba 38 - A.Gashunov 31, I.Savenko 77]
VRIM Saratov        0-3 RSUPESYT Moscow    
  [M.Maltsev 66, I.Predeus 73, D.Shalygin 79 pen]

Round 8
[Jun 8]
VSAPC Volgograd     0-4 MCPU Moscow        
  [D.D.Vashakidze 27, 66, 76 pen, G.Babunashvili 37]
MSAPE Malakhovka    4-1 RSUE Rostov-na-Donu
  [D.Merenchukov 30, 39, 48, I.Sichkar 56 - I.Tekeyev 72]
[Jun 9]
RSUE Rostov-na-Donu 1-4 VSAPC Volgograd    
  [Ye.Livadnov 13 pen - Ye.Parfenyuk 3, 31, V.Yefimov 8, A.Agasiyev 20]
MSAPE Malakhovka    0-2 MCPU Moscow        
  [R.Imayev 2, J.Maxsumov 80]
[Jun 10]
MSAPE Malakhovka    2-2 VSAPC Volgograd    
  [I.Sichkar 53, M.Kuleshov 75 - M.Muharbekov 57, A.Kvasov (MSAPE) 68 og]
RSUE Rostov-na-Donu 0-3 MCPU Moscow        
  [K.Khaplanov 49, G.Babunashvili 59, J.Maxsumov 77]

Round 9
[Sep 22]
KubSAU Krasnodar    2-5 RSUPESYT Moscow    
  [D.Batashan 64, 74 - I.Predeus 16, 80, A.Spirin 19 pen, P.Popov 50, M.Maltsev 78]
RSUE Rostov-na-Donu 1-0 CFU-2 Simferopol   
  [A.Galyan 9]
[Sep 23]
RSUE Rostov-na-Donu 0-4 RSUPESYT Moscow    
  [P.Popov 40, M.Maltsev 55, I.Predeus 62, A.Spirin 71 pen]
CFU-2 Simferopol    1-3 KubSAU Krasnodar   
  [M.Buksir 79 - H.Chich 27, D.Batashan 63, D.Dyachenko 80]
[Sep 24]
CFU-2 Simferopol    1-5 RSUPESYT Moscow    
  [M.Skrypnik 57 - P.Popov 12, E.Ibrahimov 20, 36, D.Ryzhov 64, D.Slobodyan 67]
RSUE Rostov-na-Donu 3-1 KubSAU Krasnodar   
  [F.Maas (KubSAU) 12 og, A.Galyan 28, D.Karnuta 67 - A.Bibik 45]

Round 10
[Sep 28]
KSUPEST Krasnodar   3-0 ASU Aqwa           
  [Technical result]
MSAPE Malakhovka    1-0 ASU Astrakhan      
  [V.Chizhikov 59]
[Sep 29]
ASU Aqwa            0-3 MSAPE Malakhovka   
  [Technical result]
KSUPEST Krasnodar   4-0 ASU Astrakhan      
  [S.Tskanyan 13 pen, 63, 79, M.Kolomiytsev 68]
[Sep 30]
ASU Aqwa            0-3 ASU Astrakhan      
  [Technical result]
KSUPEST Krasnodar   4-0 MSAPE Malakhovka   
  [I.Zaporozhtsev 4, D.Benedyk 52, S.Nikitin 63, S.Tskanyan 78]

Round 11
[Oct 5]
MCPU Moscow         8-0 SPMU St.Petersburg 
  [D.D.Vashakidze 9 pen, 32 pen, B.Bondarev 20, 79, M.Sushilin 40, 
   K.Khaplanov 54, S.Zamyshlyayev 60, I.Kashimov 78]
VRIM Saratov        2-1 SPSU St.Petersburg 
  [A.Dyakonov 33, D.Kagin 54 - A.Boldyrev 60 pen]
[Oct 6]
SPSU St.Petersburg  0-7 MCPU Moscow        
  [I.Yevloyev 12, 25, I.Radkov 13, 19, 39, S.Yuryev 29 pen, M.Sushilin 72]
VRIM Saratov        2-0 SPMU St.Petersburg 
  [N.Makarov 10, A.Unajokov 18]
[Oct 7]
VRIM Saratov        2-0 MCPU Moscow        
  [A.Pogosyan 66, I.Vishnyakov (MCPU) 79 og]
SPSU St.Petersburg  5-1 SPMU St.Petersburg 
  [Ye.Yeroshenkov 22, 24, 27, R.Ağarzayev 40, S.Voityuk 79 pen - K.Proskurin 10]

Round 12
[Oct 10]
KalmSU Elista       0-2 VSAPC Volgograd    
  [A.Biryukov 40, 71]
NCFU Stavropol      1-3 VSIPE Voronezh     
  [A.Ashinov 51 - A.Nichugovskiy 22, A.Rasulov 28, K.Zlobin 46]
[Oct 11]
NCFU Stavropol      2-2 VSAPC Volgograd    
  [A.Ashinov 17, N.Chernyavskiy 67 - A.Biryukov 15, 80]
VSIPE Voronezh      2-2 KalmSU Elista      
  [D.Kotov 16, I.Pertsev 80 - A.Haglyshev 24, A.Gashunov 76]
[Oct 12]
VSIPE Voronezh      1-4 VSAPC Volgograd    
  [V.Yevstafiyev 62 - A.Ishchenko 5, M.Lavrentyev 9, A.Biryukov 40, N.Zotyev 60]
NCFU Stavropol      2-2 KalmSU Elista      
  [G.Berishvili 34, A.Ashinov 80 - A.Berikov 50, A.Gashunov 74 pen]

Table:

 1.KSUPEST Krasnodar      9   9  0  0  33- 2  27  
------------------------------------------------
 2.RSUPESYT Moscow        9   8  1  0  34- 8  25  
 3.VRIM Saratov           9   7  1  1  14- 5  22  
 4.MCPU Moscow            9   6  1  2  28- 7  19  [1-1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --  
 5.KubSAU Krasnodar       9   6  1  2  23-12  19  [1-1]
 6.MSAPE Malakhovka       9   5  2  2  17-10  17  
 7.VSAPC Volgograd        9   3  4  2  14-11  13  
 8.SPSU St.Petersburg     9   4  0  5  13-21  12  
 9.ASU Astrakhan          9   3  1  5  10-11  10  
10.ASU Aqwa               9   3  0  6  18-28   9  
11.RSUE Rostov-na-Donu    9   3  0  6  10-24   9  
12.VSIPE Voronezh         9   2  2  5  12-19   8  
13.NCFU Stavropol         9   1  3  5  13-25   6  
14.SPMU St.Petersburg     9   1  1  7   6-31   4  [2-0]
------------------------------------------------
15.CFU-2 Simferopol       9   1  1  7   6-20   4  [0-2]
16.KalmSU Elista          9   0  2  7   8-25   2  

NB: BFU Kaliningrad, KNRTU-KAI Kazan, MIPT Dolgoprudny, RSU-MSUDT Moscow, and YeSU Yelets withdrew.

Top scorers:

1.Sergei Tskanyan (KSUPEST Krasnodar)   12
2.Ilya Predeus (RSUPESYT Moscow)        10
3.Levan Logua (ASU Aqwa)                 8
4.Hazret Chich (KubSAU Krasnodar)        6
5.Alexander Biryukov (VSAPC Volgograd)   5
  Daniil Dyachenko (KubSAU Krasnodar)    5
  Artyom Dyakonov (VRIM Saratov)         5
  Anatoliy Galyan (RSUE Rostov-na-Donu)  5
  Dmitriy Nechayev (KSUPEST Krasnodar)   5
  Denis-David Vashakidze (MCPU Moscow)   5

Round 13
[Oct 19]
KSUPEST Krasnodar   - KubSAU Krasnodar   
VSAPC Volgograd     - VRIM Saratov       
[Oct 20]
VSAPC Volgograd     - KubSAU Krasnodar   
VRIM Saratov        - KSUPEST Krasnodar  
[Oct 21]
VRIM Saratov        - KubSAU Krasnodar   
VSAPC Volgograd     - KSUPEST Krasnodar  

Round 14
[Oct 25]
SPMU St.Petersburg  - VSIPE Voronezh     
RSUE Rostov-na-Donu - ASU Aqwa           
[Oct 26]
VSIPE Voronezh      - RSUE Rostov-na-Donu
SPMU St.Petersburg  - ASU Aqwa           
[Oct 27]
VSIPE Voronezh      - ASU Aqwa           
SPMU St.Petersburg  - RSUE Rostov-na-Donu

Round 15
[Nov 3]
MCPU Moscow         - CFU-2 Simferopol   
KalmSU Elista       - ASU Astrakhan      
[Nov 4]
CFU-2 Simferopol    - KalmSU Elista      
MCPU Moscow         - ASU Astrakhan      
[Nov 5]
CFU-2 Simferopol    - ASU Astrakhan      
MCPU Moscow         - KalmSU Elista      

Round 16
[Nov 9]
RSUPESYT Moscow     - SPSU St.Petersburg 
MSAPE Malakhovka    - NCFU Stavropol     
[Nov 10]
SPSU St.Petersburg  - MSAPE Malakhovka   
RSUPESYT Moscow     - NCFU Stavropol     
[Nov 11]
SPSU St.Petersburg  - NCFU Stavropol     
RSUPESYT Moscow     - MSAPE Malakhovka   

Round 17
[Nov 24]
ASU Aqwa            - VSAPC Volgograd    
CFU-2 Simferopol    - SPSU St.Petersburg 
[Nov 25]
SPSU St.Petersburg  - ASU Aqwa           
CFU-2 Simferopol    - VSAPC Volgograd    
[Nov 26]
SPSU St.Petersburg  - VSAPC Volgograd    
CFU-2 Simferopol    - ASU Aqwa           

Round 18
[Nov 24]
VRIM Saratov        - RSUE Rostov-na-Donu
NCFU Stavropol      - ASU Astrakhan      
[Nov 25]
VRIM Saratov        - ASU Astrakhan      
RSUE Rostov-na-Donu - NCFU Stavropol     
[Nov 26]
RSUE Rostov-na-Donu - ASU Astrakhan      
VRIM Saratov        - NCFU Stavropol     

Round 19
[Nov 27]
KubSAU Krasnodar    - SPMU St.Petersburg 
MSAPE Malakhovka    - KalmSU Elista      
[Nov 28]
KalmSU Elista       - KubSAU Krasnodar   
MSAPE Malakhovka    - SPMU St.Petersburg 
[Nov 29]
KalmSU Elista       - SPMU St.Petersburg 
MSAPE Malakhovka    - KubSAU Krasnodar   

Round 20
[Nov 27]
VSIPE Voronezh      - KSUPEST Krasnodar  
MCPU Moscow         - RSUPESYT Moscow    
[Nov 28]
KSUPEST Krasnodar   - MCPU Moscow        
VSIPE Voronezh      - RSUPESYT Moscow    
[Nov 29]
VSIPE Voronezh      - MCPU Moscow        
KSUPEST Krasnodar   - RSUPESYT Moscow     


GROUP C
-------

Participants:

BSTU     Belgorod State Technological University
FEFU     Far Eastern Federal University [Vladivostok]
KSTU     Kaliningrad State Technical University
PSNRU    Perm State National Research University
SevSU-2  Sevastopol State University-2
SRSPU    South Russian State Polytechnic University [Novocherkassk]
TulSU    Tula State University

Round 1
[May 8]
TulSU Tula          0-0 BSTU Belgorod      
FEFU Vladivostok    0-3 KSTU Kaliningrad   
  [S.Kopylov 50, R.Zikrach 55, N.Streltsov 80]
[May 9]
KSTU Kaliningrad    2-0 TulSU Tula         
  [N.Streltsov 39, R.Zikrach 67]
FEFU Vladivostok    0-2 BSTU Belgorod      
  [N.Chernyakov 56, L.Vlakendor 69]
[May 10]
KSTU Kaliningrad    1-0 BSTU Belgorod      
  [N.Streltsov 53]
FEFU Vladivostok    1-2 TulSU Tula         
  [S.Kazantsev 69 - A.Sergeyev 20, N.Bolshov 37]

Round 2
[May 14]
FEFU Vladivostok    1-2 KSTU Kaliningrad   
  [D.Sukhinin 20 pen - A.Fokin 62, N.Streltsov 68]
PSNRU Perm          0-3 SRSPU Novocherkassk
  [P.Sägıytov 5, V.Bazavov 55 pen]
[May 15]
KSTU Kaliningrad    4-3 PSNRU Perm         
  [N.Streltsov 2 pen, S.Kopylov 16 pen, 75, G.Voznov 69 - K.Kochetov 19, 32, E.Yanmurzayev 80]
FEFU Vladivostok    1-1 SRSPU Novocherkassk
  [S.Kazantsev 32 - D.Goncharov 65]
[May 16]
KSTU Kaliningrad    3-0 SRSPU Novocherkassk
  [G.Voznov 5, N.Streltsov 41, S.Kopylov 63]
FEFU Vladivostok    2-0 PSNRU Perm         
  [O.Vetoshkin 38 pen, F.Manevich 49]

Round 3
[Sep 25]
KSTU Kaliningrad    2-1 TulSU Tula         
  [N.Streltsov 62, 72 - A.Borzov 47]
SevSU-2 Sevastopol  2-0 SRSPU Novocherkassk
  [D.Ponomaryov 9, V.Kashlak 79]
[Sep 26]
TulSU Tula          0-1 SevSU-2 Sevastopol 
  [I.Afonasenkov 8]
KSTU Kaliningrad    3-1 SRSPU Novocherkassk
  [K.Bozhik 59, N.Streltsov 70, M.Tarasenko 79 pen - G.Nedbailo 44]
[Sep 27]
KSTU Kaliningrad    0-2 SevSU-2 Sevastopol 
  [I.Strizhachenko 7, V.Kashlak 40]
TulSU Tula          5-1 SRSPU Novocherkassk
  [N.Bolshov 12, 22, D.Zharikov 42, D.Kuznetsov 46, K.Mogilyovtsev 76 - M.Kachanov 49]

Round 4
[Oct 1]
PSNRU Perm          0-3 BSTU Belgorod      
  [Technical result]
KSTU Kaliningrad    2-2 SevSU-2 Sevastopol 
  [G.Voznov 29, 65 - S.Sutulov 47, N.Prisyazhnenko (KSTU) 80 og]
[Oct 2]
KSTU Kaliningrad    3-0 PSNRU Perm         
  [Technical result]
SevSU-2 Sevastopol  0-2 BSTU Belgorod      
  [N.Shchiyenko 20, 53]
[Oct 3]
SevSU-2 Sevastopol  3-0 PSNRU Perm         
  [Technical result]
KSTU Kaliningrad    3-0 BSTU Belgorod      
  [A.Zaitsev 27, K.Bozhik 40, G.Voznov 69]

Table:

1.KSTU Kaliningrad      12  10  1  1  28-10  31  [-]
-----------------------------------------------
2.SevSU-2 Sevastopol     6   4  1  1  10- 4  13  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.BSTU Belgorod          6   3  1  2   7- 4  10  [+]
4.TulSU Tula             6   2  1  3   8- 7   7  
5.FEFU Vladivostok       6   1  1  4   5-10   4  [-]
6.SRSPU Novocherkassk    6   1  1  4   6-14   4  [+]
-----------------------------------------------
7.PSNRU Perm             6   0  0  6   3-18   0  

Top scorers:

1.Nikita Streltsov (KSTU Kaliningrad)    9
2.Georgiy Voznov (KSTU Kaliningrad)      5
3.Sergei Kopylov (KSTU Kaliningrad)      4
4.Nikita Bolshov (TulSU Tula)            3
5.Kirill Bozhik (KSTU Kaliningrad)       2
  Vsevolod Kashlak (SevSU-2 Sevastopol)  2
  Semyon Kazantsev (FEFU Vladivostok)    2
  Kirill Kochetov (PSNRU Perm)           2
  Nikita Shchiyenko (BSTU Belgorod)      2

Round 5
[Oct 16]
TulSU Tula          - PSNRU Perm         
BSTU Belgorod       - SRSPU Novocherkassk
[Oct 17]
TulSU Tula          - SRSPU Novocherkassk
PSNRU Perm          - BSTU Belgorod      
[Oct 18]
PSNRU Perm          - SRSPU Novocherkassk
TulSU Tula          - BSTU Belgorod      

Round 6
[Oct 22]
FEFU Vladivostok    - TulSU Tula         
SevSU-2 Sevastopol  - PSNRU Perm         
[Oct 23]
TulSU Tula          - SevSU-2 Sevastopol 
FEFU Vladivostok    - PSNRU Perm         
[Oct 24]
FEFU Vladivostok    - SevSU-2 Sevastopol 
TulSU Tula          - PSNRU Perm         

Round 7
[Oct 28]
FEFU Vladivostok    - SevSU-2 Sevastopol 
BSTU Belgorod       - SRSPU Novocherkassk
[Oct 29]
SevSU-2 Sevastopol  - BSTU Belgorod      
FEFU Vladivostok    - SRSPU Novocherkassk
[Oct 30]
FEFU Vladivostok    - BSTU Belgorod      
SevSU-2 Sevastopol  - SRSPU Novocherkassk
 

2019/20 (students championship)


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 14 Oct 2021

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.