Russia 2021 Women


Supreme Division
Cup

Supreme Division

SUPER LEAGUE 2021  [29th edition]
---------------------------------

Table:

 1.Lokomotiv Moskva       22  20  1  1  68- 5  61  
 2.Zenit Sankt-Peterburg  22  15  3  4  36-14  48  
 3.CSKA Moskva            22  12  6  4  39-12  42  [C]
 4.Zvezda-2005 Perm       22  10  7  5  23-16  37  
 5.WFC Rostov             22   9  5  8  18-23  32  [+]
 6.Yenisey Krasnoyarsk    22   7  4 11  20-36  25  
 7.WFC Ryazan-VDV         22   6  5 11  19-23  23  [1 1 0 2-0 4]
 8.Chertanovo Moskva      22   6  5 11  16-28  23  [0 1 1 0-2 1]
 9.WFC Krasnodar          22   5  2 15  17-42  17  
10.Rubin Kazan            22   1  0 21   5-62   3  [+]

[C] Defending Champions

Round 1
[Mar 13]
Rostov      0-0 CSKA       
Yenisey     0-0 Zvezda-2005
  [Missed PK: Olesya Kurochkina (Zve) 44]
[Mar 14]
Lokomotiv   3-0 Krasnodar  
  [Kristina Mashkova 5, Nelly Korovkina 30, Anna Belomyttseva 89. 
   Missed PK: Anna Kozhnikova (Lok) 90]
Zenit       2-1 Ryazan-VDV 
  [Ana Dias 63, Elizaveta Lazareva 89 - Xenia Alpatova 53]
Chertanovo  2-0 Rubin      
  [Darya Solonovich 65, Anastasia Trenkina 78]

Round 2
[Mar 20]
Zenit       3-0 Yenisey    
  [Ekaterina Pantyukhina 16, Nastassia Šupo 39, Natalya Mashina 84. 
   Missed PK: Natalya Mashina (Zen) 88]
Zvezda-2005 1-0 Rostov     
  [Nadezhda Ilyinykh 13]
Krasnodar   1-0 Ryazan-VDV 
  [Alyona Guseva 90]
[Mar 21]
Chertanovo  0-1 Lokomotiv  
  [Marina Fyodorova 41 pen]
CSKA        7-0 Rubin      
  [Gabrielle Onguéné 15, 38, Anastasia Pozdeyeva 26, Tatyana Petrova 43, 
   Tetyana Kozyrenko 65, Nadezhda Smirnova 80, Darya Yakovleva 81]

Round 3 [Mar 27]
Chertanovo  1-3 Zenit      
  [Kristina Komissarova 61 - Ana Dias 25, 38, Elizaveta Lazareva 89]
Rostov      0-4 Lokomotiv  
  [Nelly Korovkina 22, 56, Yana Sheina 30, Maria Galay 81]
Krasnodar   0-4 CSKA       
  [Tetyana Kozyrenko 3, Olga Chernova 20, Gabrielle Onguéné 60, Nadezhda Smirnova 78 pen]
Rubin       0-1 Zvezda-2005
  [Sofia Shishkina 90]
Yenisey     1-0 Ryazan-VDV 
  [Oxana Yeremeyeva 21]

Round 4
[Apr 17]
Zenit       3-0 Rubin      
  [Ana Dias 34, Nastassia Šupo 38, Natalya Mashina 74]
Ryazan-VDV  4-1 Rostov     
  [Anna Sinyutina 44, Tacciana Krasnova 52, Xenia Alpatova 59, 70 - Anna Peshkova 32]
[Apr 18]
Zvezda-2005 0-0 Lokomotiv  
CSKA        3-0 Yenisey    
  [Tetyana Kozyrenko 30, Gabrielle Onguéné 78, Nadezhda Smirnova 88 pen]
Krasnodar   1-1 Chertanovo 
  [Elena Kostareva 42 - Alana Chochiyeva 85]

Round 5 [Apr 24]
Lokomotiv   2-0 Zenit      
  [Nelly Korovkina 3, 43]
CSKA        1-0 Chertanovo 
  [Tetyana Kozyrenko 38]
Ryazan-VDV  0-1 Zvezda-2005
  [Olesya Kurochkina 48]
Rostov      0-0 Yenisey    
Rubin       1-3 Krasnodar  
  [Tatyana Dolmatova 78 pen - Elena Kostareva 9, 22, Polina Organova 28]

Round 6 [May 1]
Ryazan-VDV  0-1 CSKA       
  [Tetyana Kozyrenko 69]
Yenisey     0-7 Lokomotiv  
  [Nelly Korovkina 22, 81, Anna Kozhnikova 28 pen, Alsu Abdullina 50, 76, 
   Maria Galay 85, Anna Belomyttseva 90]
Krasnodar   0-4 Zenit      
  [Gabriela Grzywińska 37, Ekaterina Pantyukhina 58, Tatyana Morina 79, 86]
Zvezda-2005 1-2 Chertanovo 
  [Olesya Kurochkina 76 - Alyona Andreyeva 51, 74]
Rostov      1-0 Rubin      
  [Asya Turiyeva 43]

Round 7
[May 7]
Lokomotiv   3-0 Ryazan-VDV 
  [Alyona Ruzina 27, Anna Belomyttseva 42, Anna Kozhnikova 72]
Chertanovo  0-1 Rostov     
  [Anna Peshkova 22]
[May 8]
Zenit       1-1 CSKA       
  [Elvira Todua (CSKA) 72 og - Maria Alexeyeva 55]
Zvezda-2005 2-1 Krasnodar  
  [Valieryja Bielaja 25, Olesya Kurochkina 31 - Snezhana Yastrebinskaya 56]
Yenisey     4-0 Rubin      
  [Oxana Yeremeyeva 49, 52, Valeria Alyoshycheva 55, Valentina Zhukova 62]

Round 8
[May 14]
Rostov      0-1 Zenit      
  [Ekaterina Pantyukhina 29]
Krasnodar   1-0 Yenisey    
  [Daniela Basayeva 85]
Ryazan-VDV  2-0 Chertanovo 
  [Aleksandra Lazarević 14, Xenia Shakhova 69]
[May 15]
Rubin       0-3 Lokomotiv  
  [Nelly Korovkina 5, Kristina Cherkasova 29, Alsu Ğabdullina 63 pen]
CSKA        1-1 Zvezda-2005
  [Margarita Chernomyrdina 20 - Alyona Nurğaliyeva 90]

Round 9 [May 22]
Lokomotiv   2-0 CSKA       
  [Alsu Ğabdullina 55, Maria Alexeyeva (CSKA) 78 og]
Zvezda-2005 0-1 Zenit      
  [Anastasia Akimova (Zve) 51 og]
Krasnodar   0-1 Rostov     
  [Nadezhda Koltakova 58]
Chertanovo  2-3 Yenisey    
  [Polina Syomina 45, Alyona Andreyeva 90 - Olga Tier 17, Tatyana Ananyeva 65, Aida Gaystenova 90]
Ryazan-VDV  2-0 Rubin      
  [Xenia Alpatova 31, 90]

Round 10
[May 29]
Yenisey     1-0 Lokomotiv  
  [Valentina Zhukova 50]
Zenit       2-1 Krasnodar  
  [Ekaterina Sochneva 35 pen, Natalya Mashina 61 - Snezhanna Yastrebinskaya 85]
Ryazan-VDV  1-1 CSKA       
  [Tacciana Krasnova 34 - Tijana Janković 21. Missed PK: Nadezhda Smirnova (CSKA) 84]
[May 30]
Zvezda-2005 1-1 Chertanovo 
  [Olesya Kurochkina 42 - Alyona Andreyeva 15]
[Oct 1]
Rubin       0-2 Rostov     
  [Asya Turiyeva 14, 90]

Round 11
[Jun 4]
Ryazan-VDV  1-2 Lokomotiv  
  [Ekaterina Zavadkina 68 - Elina Samoilova 2, Nelly Korovkina 90]
CSKA        2-0 Zenit      
  [Margarita Chernomyrdina 5, Anastasia Pozdeyeva 71]
Krasnodar   0-0 Zvezda-2005
Rubin       0-4 Yenisey    
  [Oxana Yeremeyeva 38, Valentina Zhukova 53, Aida Gaystenova 58, Yana Sholgina (Rub) 73 og]
[Jun 5]
Rostov      0-0 Chertanovo 
  [Missed PK: Asya Turiyeva (Ros) 72]

Round 12
[Jun 22]
Zenit       3-0 Rostov     
  [Nastassia Šupo 35, Ekaterina Pantyukhina 77, Lina Yakupova 90]
Zvezda-2005 0-3 CSKA       
  [Nadezhda Smirnova 3, Margarita Chernomyrdina 39 pen, Gabrielle Onguéné 90]
Yenisey     3-0 Krasnodar  
  [Valentina Zhukova 36, 45, Valeria Alyoshycheva 58]
Chertanovo  0-0 Ryazan-VDV 
[Jun 23]
Lokomotiv   9-0 Rubin      
  [Xenia Kulinich (Rub) 8 og, 45 og, Alsu Ğabdullina 21, Nelly Korovkina 25, 52, 
   Victoria Kozlova 28, Kaylan Williams 50, Kristina Cherkasova 61, Alyona Ruzina 69]

Round 13 [Jun 28]
Lokomotiv   3-0 Zvezda-2005
  [Anna Belomyttseva 25, Anna Kozhnikova 28, Alyona Ruzina 58]
Rubin       0-2 Zenit      
  [Natalya Mashina 40, Nika Belova 72]
Yenisey     1-0 CSKA       
  [Aida Gaystenova 90]
Rostov      1-1 Ryazan-VDV 
  [Anna Peshkova 31 - Darya Yeryomenkova 80]
Chertanovo  1-0 Krasnodar  
  [Julia Bessolova 75]

Round 14 [Jul 4]
Zenit       0-1 Lokomotiv  
  [Alyona Ruzina 53]
Chertanovo  2-1 CSKA       
  [Anastasia Trenkina 22, Alyona Andreyeva 62 pen - Margarita Chernomyrdina 36]
Yenisey     1-2 Rostov     
  [Tatiana Ewodo 59 - Anna Peshkova 23, Valeria Khokhlova 72]
Zvezda-2005 1-0 Ryazan-VDV 
  [Valieryja Bielaja 42]
Krasnodar   0-3 Rubin      
  [Zaynab Ibrahimova 7, Snezhana Stepanova 81, Xenia Garanina 83]

Round 15
[Jul 9]
Ryazan-VDV  0-1 Zenit      
  [Nastassia Šupo 57]
[Jul 10]
Krasnodar   0-3 Lokomotiv  
  [Victoria Kozlova 37, Anna Belomyttseva 51, Yana Khotyreva 87]
CSKA        1-0 Rostov     
  [Margarita Chernomyrdina 90]
Yenisey     0-1 Zvezda-2005
  [Natalia Hryb 71]
Chertanovo  1-0 Rubin      
  [Julia Bessolova 90]

Round 16 [Jul 17]
Lokomotiv   5-0 Chertanovo 
  [Alyona Ruzina 18, 43, Yana Sheina 33, 42, Kaylan Williams 80]
Zenit       2-0 Yenisey    
  [Xenia Tsybutovich 27, Ekaterina Morozova 90]
Rubin       0-4 CSKA       
  [Nadezhda Smirnova 46, Margarita Chernomyrdina 54, Gabrielle Onguéné 66, Lyubov Yashchenko 85]
Rostov      1-1 Zvezda-2005
  [Liana Yukhayeva 45 - Olesya Kurochkina 27 pen]
Ryazan-VDV  3-1 Krasnodar  
  [Darya Yeryomenkova 18, Alina Likhota (Kra) 30 og, 
   Natalya Perepechina 45 pen - Polina Organova 66]

Round 17 [Jul 31]
Lokomotiv   4-2 Rostov     
  [Anna Stipan (Ros) 39 og, 60 og, Anna Kozhnikova 63 pen, 
   Alyona Ruzina 80 - Kristina Chichkala 67, Anna Peshkova 71 pen]
Chertanovo  0-1 Zenit      
  [Ekaterina Pantyukhina 76 pen]
CSKA        4-2 Krasnodar  
  [Margarita Chernomyrdina 18 pen, Gabrielle Onguéné 22 pen, 56 pen, 
   Snezhana Yastrebinskaya (Kra) 87 og - Polina Organova 67 pen, 89 pen]
Zvezda-2005 4-0 Rubin      
  [Lyubov Kipyatkova 6, 54, Natalya Osipova 22, Kristina Khorosheva 81 pen]
Ryazan-VDV  2-1 Yenisey    
  [Xenia Alpatova 3, Victoria Dergousova 56 - Valentina Zhukova 83]

Round 18 [Aug 7]
CSKA        0-1 Lokomotiv  
  [Nelly Korovkina 6]
Zvezda-2005 1-1 Zenit      
  [Anastasia Akimova 81 - Ana Dias 11]
Yenisey     1-1 Chertanovo 
  [Anastasia Morozova 62 - Darya Solonovich 14. Missed PK: Alyona Andreyeva (Che) 66/wide]
Rubin       0-1 Ryazan-VDV 
  [Aleksandra Lazarević 77]
Rostov      2-1 Krasnodar  
  [Liana Yukhayeva 45, 57 - Polina Organova 29]

Round 19
[Aug 25]
Rostov      1-0 Rubin      
  [Liana Yukhayeva 62. Missed PK: Liana Kotelnikova (Rub) 80/held]
[Aug 26]
Lokomotiv   8-0 Yenisey    
  [Nelly Korovkina 3, 53, 66, 68, Yana Sheina 12, Marina Fyodorova 37, 
   Anna Kozhnikova 63, Yana Khotyreva 88]
Zenit       3-1 Krasnodar  
  [Victoria Klochko (Kra) 41 og, Lina Yakupova 54, Xenia Tsybutovich 64 - Medea Zharkova 84]
CSKA        2-0 Chertanovo 
  [Gabrielle Onguéné 30, 55]
Ryazan-VDV  0-1 Zvezda-2005
  [Lizavieta Siarhiejčyk 90]

Round 20 [Sep 4]
Lokomotiv   3-0 Ryazan-VDV 
  [Nelly Korovkina 8, Elina Samoilova 55, Yana Sheina 64]
Rubin       0-2 Zenit      
  [Gabriela Grzywińska 20, Nika Belova 90]
CSKA        2-0 Yenisey    
  [Nevena Damjanović 28, Tijana Janković 86]
Krasnodar   0-1 Zvezda-2005
  [Natalia Hryb 83]
Chertanovo  0-1 Rostov     
  [Asya Turiyeva 17]

Round 21
[Sep 25]
Zenit       0-0 CSKA       
Zvezda-2005 4-0 Rubin      
  [Olesya Kurochkina 18, 74 pen, Natalya Osipova 24, Natalia Hryb 33]
Ryazan-VDV  0-0 Yenisey    
Krasnodar   2-0 Chertanovo 
  [Daniela Basayeva 46, Alyona Guseva 90]
[Sep 26]
Lokomotiv   1-0 Rostov     
  [Alyona Ruzina 46. Missed PK: Anna Kozhnikova (Lok) 26/wide]

Round 22
[Oct 8]
Yenisey     0-2 Rostov     
  [Julia Zapotichnaya 29, Anna Peshkova 47]
[Oct 9]
Lokomotiv   3-1 Zenit      
  [Alyona Ruzina 9, Marina Fyodorova 35, 60 pen - Ana Dias 33]
Chertanovo  2-1 Zvezda-2005
  [Elizaveta Semyonova 59, Darya Solonovich 90 - Milena Nikitina 2]
Rubin       1-2 Krasnodar  
  [Xenia Garanina 54 - Daniela Basayeva 49, Polina Organova 81 pen]
[Oct 10]
CSKA        1-1 Ryazan-VDV 
  [Nevena Damjanović 27 - Tacciana Krasnova 54. Missed PK: Gabrielle Onguéné (CSKA) 79/held]

Table:

 1.Lokomotiv Moskva       22  20  1  1  68- 5  61  
 2.Zenit Sankt-Peterburg  22  15  3  4  36-14  48  
 3.CSKA Moskva            22  12  6  4  39-12  42  [C]
 4.Zvezda-2005 Perm       22  10  7  5  23-16  37  
 5.WFC Rostov             22   9  5  8  18-23  32  [+]
 6.Yenisey Krasnoyarsk    22   7  4 11  20-36  25  
 7.WFC Ryazan-VDV         22   6  5 11  19-23  23  [1 1 0 2-0 4]
 8.Chertanovo Moskva      22   6  5 11  16-28  23  [0 1 1 0-2 1]
 9.WFC Krasnodar          22   5  2 15  17-42  17  
10.Rubin Kazan            22   1  0 21   5-62   3  [+]

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Nelly Korovkina (Lokomotiv)      17
2.Gabrielle Aboudi Onguéné (CSKA)  10  [Cameroon]
3.Alyona Ruzina (Lokomotiv)         9
4.Olesya Kurochkina (Zvezda-2005)   8
5.Margarita Chernomyrdina (CSKA)    7
6.Xenia Alpatova (Ryazan-VDV)       6
  Ana Inês Mendes Dias (Zenit)      6  [Portugal]
  Polina Organova (Krasnodar)       6
  Anna Peshkova (Rostov)            6
  Valentina Zhukova (Yenisey)       6

Round 23 [Oct 16]
Rostov      - CSKA       
Rubin       - Chertanovo 
Zvezda-2005 - Yenisey    
Krasnodar   - Lokomotiv  
Zenit       - Ryazan-VDV 

Round 24 [Oct 30]
Rubin       - CSKA       
Zvezda-2005 - Rostov     
Chertanovo  - Lokomotiv  
Yenisey     - Zenit      
Ryazan-VDV  - Krasnodar  

Round 25 [Nov 6]
CSKA        - Zvezda-2005
Lokomotiv   - Rubin      
Rostov      - Zenit      
Chertanovo  - Ryazan-VDV 
Krasnodar   - Yenisey    

Round 26 [Nov 13]
CSKA        - Krasnodar  
Zenit       - Chertanovo 
Rostov      - Ryazan-VDV 
Rubin       - Yenisey    
Zvezda-2005 - Lokomotiv  

Round 27 [Nov 20]
CSKA        - Lokomotiv  
Zenit       - Zvezda-2005
Rubin       - Ryazan-VDV 
Krasnodar   - Rostov     
Yenisey     - Chertanovo 

 

Cup 2021

FIRST QUALIFYING ROUND [May 3]

WFC CHITA                4-0  Buryatia Ulan-Ude
  [Own goal, J.Solomonova, A.Zakharova, J.Han]

SECOND QUALIFYING ROUND

[May 9]
Tom Tomsk                0-1  SSOR KUZBASS Kemerovo
  [A.Voronina 57]
[May 15]
WFC Chita                0-3  BAYKAL Irkutsk
  [S.Markelova 4, A.Mishkileyeva 32, P.Sorokina 63]
[May 22]
RSS Chelyabinsk          -/+  URAL-URFA Yekaterinburg
  [RSS Chelyabinsk failed to obtain the license]
ORYOLSU CPRF Oryol       6-0  Steel Kuryanochka Kursk
STROGINO Moskva          4-0  Panther Kostroma

FIRST ROUND

[May 28]
Dinamo VyatSSOR Kirov    -/+  RUBIN Kazan
  [Dinamo failed to obtain the license]
[May 29]
SSOR Kuzbass Kemerovo    1-2  BAYKAL Irkutsk
  [M.Peshina 45 - P.Sorokina 32, A.Kravtsova 69]
OryolSU CPRF Oryol       1-6  WFC ROSTOV
  [Kiki 69 - A.Turiyeva 8, 51, M.Kachmazova 33, 35, K.Frolova 58, N.Koltakova 65]
Victoria Belgorod        -/+  DONCHANKA Azov
  [Victoria failed to obtain the license]
Strogino Moskva          0-2  ORA Khimki
  [K.Petkus, D.Işmöxämmätova]
[May 30]
SS #3 Gubkin             -/+  FOOTBALL ACADEMY Tambov
  [SS #3 Gubkin failed to obtain the license]
[Jun 1]
Nike Nizhniy Novgorod    0-7  KRYLYA SOVETOV Samara
  [S.Ivanova 39, S.Kaziyeva 45+3, A.Rudneva 49, P.Gusarova 59, 
   P.Gefko 68, 90+2, D.Korchagina 82]
[Jun 11]
URAL-URFA Yekaterinburg  1-1  WFC Ufa                           [pen 6-5]
  [J.Biryukova - A.Samoilova]

SECOND ROUND

[Jun 17]
Baykal Irkutsk           0-6  YENISEY Krasnoyarsk
  [Karina Vasilyeva 17, 34, Anastasia Morozova 32, Alina Rossova 60, 
   Tatyana Ananyeva 80, Tatiana Ewodo 87]
[Jun 18]
RUBIN Kazan              0-0  CSKA Moskva                                       [pen 7-6]
Krylya Sovetov Samara    0-5  CHERTANOVO Moskva
  [Victoria Dubova 12, 17, Julia Bessolova 43 pen, Polina Syomina 45, 45+1]
Ural-UrFA Yekaterinburg  0-6  ZVEZDA-2005 Perm
  [Nadezhda Ilyinykh 20, 72, 87, Olesya Kurochkina 53, Valentina Orlova 79, 
   Lizavieta Siarhiejčyk 90. Missed PK: Ilona Vlasenko (Zve) 24]
ORA Khimki               0-6  ZENIT Sankt-Peterburg
  [Lina Yakupova 16, Ekaterina Pantyukhina 24 pen, 33, Gabriela Grzywińska 36, 
   Lyubov Ovsyannikova 58, 77. Missed PK: Lina Yakupova (Zen) 30]
Football Academy Tambov  0-7  WFC RYAZAN-VDV
  [Victoria Dergousova 19, 41, Tacciana Krasnova 28, 44, 
   Natalya Perepechina 53, Viktoryja Cichan 86, 88]
Donchanka Azov           -/+  WFC KRASNODAR
  [Donchanka withdrew]
WFC Rostov               0-2  LOKOMOTIV Moskva
  [Nelly Korovkina 22, Maria Galai 53]

QUARTERFINALS [Jul 24]

CHERTANOVO Moskva        3-0  Rubin Kazan
  [Victoria Dubova 33, Polina Syomina 45, Alyona Andreyeva 81 pen]
WFC RYAZAN-VDV           0-0  WFC Krasnodar                        [pen 5-3]
ZENIT Sankt-Peterburg    0-0  Zvezda-2005 Perm                     [pen 4-3]
Yenisey Krasnoyarsk      0-2  LOKOMOTIV Moskva
  [Elina Samoilova 7, Nelly Korovkina 64]

SEMIFINALS [Aug 14]

ZENIT Sankt-Peterburg    2-0  Chertanovo Moskva
  [Lina Yakupova 3, Ana Dias 8]
LOKOMOTIV Moskva         5-0  WFC Ryazan-VDV
  [Anna Kozhnikova 6 pen, Nelly Korovkina 22, Marina Fyodorova 25, 
   Victoria Kozlova 29, Yana Sheina 40]

FINAL [Oct 2, Samara]

LOKOMOTIV Moskva         1-0  Zenit Sankt-Peterburg
  [Nelly Korovkina 3]



2020

list of champions

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 14 Oct 2021

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.