Russia (Second Level) 2008

Squad Lists

Final Table:

 1.FK Rostov                       42  29  9  4  78-29  96  Promoted [-]
 2.Kuban Krasnodar                 42  27  6  9  84-36  87  Promoted [-]
----------------------------------------------------------
 3.KamAZ Naberezhnyye Chelny       42  23 10  9  68-41  79  
 4.Ural Yekaterinburg              42  22  9 11  69-39  75  
 5.NoSta Novotroitsk               42  20 13  9  59-37  73  
 6.Anzhi Makhachkala               42  20 12 10  63-35  72  
 7.Baltika Kaliningrad             42  17 14 11  43-34  65  
 8.SKA-Energiya Khabarovsk         42  17 10 15  63-60  61  
 9.Chernomorets Novorossiysk       42  16 13 13  51-38  61  [+]
10.Alania Vladikavkaz              42  17  8 17  50-47  59  
11.Vityaz Podolsk                  42  17  7 18  49-57  58  [2 0 0 3-0 6] [+]
12.Salyut-Energiya Belgorod        42  17  7 18  51-51  58  [0 0 2 0-3 0]
13.SKA Rostov-na-Donu              42  15 13 14  52-50  58  
14.Sibir Novosibirsk               42  14 16 12  51-41  58  
15.SportAcademClub Moskva          42  16  9 17  55-57  57  [+]
----------------------------------------------------------
16.Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk  42  14 15 13  44-42  57  Relegated
17.Volga Ulyanovsk                 42  15  4 23  50-65  49  Relegated [+]
18.Torpedo Moskva                  42  14  7 21  47-69  49  Relegated
19.Mashuk-KMV Pyatigorsk           42   8  8 26  39-79  32  Relegated
20.Dinamo Barnaul                  42   6  9 27  31-80  27  Relegated [+]
21.Dinamo Bryansk                  42   6  4 32  30-81  22  Relegated
22.Zvezda Irkutsk                  42   8  5 29  36-95  11  Relegated [#]

[#] Zvezda Irkutsk have 18 pts deducted for not paying for loaning Semyon Fomin from
    Lokomotiv Moskva and acquiring Karen Oganyan and Aleksandr Alhazov from KamAZ.

NB: Zvezda Irkutsk withdrew after Round 40.

NB: 7 clubs to be relegated as First Division will be reduced to 20 
    clubs next year.

Round 1 [Mar 27. Total Att: 58,400; Average: 5,840]
Salyut-Energ 1-2 Rostov
  [Maksim Yermak 18 - Vladimir Dyadyun 73, Mikhail Kozlov 82. Att: 11,000]
NoSta        1-0 Torpedo M
  [Mikhail Rozhkov 5. Att: 3,300]
Mashuk-KMV   2-0 Kuban
  [Karen Sargsyan 63, Denis Shevelyov 89. Att: 2,800]
Sibir        1-0 Metallurg-K
  [Dmitriy Skoblyakov 13. Att: 10,000]
Anzhi        0-0 Zvezda Irk
  [Att: 12,000]
Dinamo Barn  0-3 Ural           [in Novosibirsk]
  [Zoran Kostic 26, Aleksei Katulskiy 36, Artyom Fiedler 90. Att: 2,000]
SKA R/D      5-1 Dinamo Bryan
  [Miodrag Stefanovic 8, Vartan Mazalov 24, Ilya Kalashnikov 42, Aleksei Kostenko 65,
   Stanislav Lebedintsev 83 - Yevgeniy Shelyutov 20. Att: 6,000]
Alania       0-0 Chernomorets
  [Att: 10,000]
SportAcademC 3-1 SKA-Energiya   [in Khimki]
  [Mikhail Lunin 77, 80 pen, Yevgeniy Gavryuk 90 - Aleksandr Yarkin 2. Att: 300]
Vityaz       1-1 Baltika        [in Khimki]
  [Sergei Anokhin 10 - Anzur Sadirov 49. Att: 1,000]

Round 2 [Mar 30. Total Att: 75,620; Average: 6,875]
SKA R/D      0-1 Rostov
  [Mikhail Kozlov 64. Att: 12,000]
SportAcademC 2-1 Zvezda Irk       [in Khimki]
  [Dmitriy Tikhonov 30, Yevgeniy Gavryuk 60 - Oleksandr Sytnik 53. Att: 700]
Mashuk-KMV   0-0 Chernomorets
  [Att: 2,500]
NoSta        0-0 Baltika
  [Missed PK: Volodymyr Bondarenko(B) 11 (save). Att: 3,300]
Ural         1-0 Metallurg-K
  [Yevgeniy Alkhimov 45. Att: 6,500]
Vityaz       0-1 Torpedo M        [in Khimki]
  [Yevgeniy Lutsenko 28. Missed PKs: Roman Grigoryan(V) 12 (save);
   Sergei Anokhin(V) 75 (save). Att: 1,800]
Sibir        2-1 Dinamo Barn
  [Dmitriy Akimov 21, Dmitriy Skoblyakov 53 - Mikhail Vanyov 54. Att: 10,000]
Volga Ul     0-0 KamAZ
  [Att: 4,320]
Anzhi        4-0 SKA-Energiya
  [Rasim Tagirbekov 26, 49, Mikheili Ashvetia 48, Ruslan Agalarov 77. Att: 12,000]
Alania       1-0 Kuban
  [Kamalutdin Ahmedov 53. Missed PK: Sergei G. Kuznetsov(K) 19 (save). Att: 16,000]
Salyut-Energ 1-2 Dinamo Bryan
  [Andrei Nikolayev 37 - Yevgeniy Shelyutov 17, 63 pen. Att: 6,500]

Round 3 [Apr 6. Total Att: 78,320; Average: 7,832]
Rostov       1-1 NoSta
  [Mikhail Osinov 63 pen - Yuriy Lebedev 5. Att: 5,000]
Torpedo M    2-2 Ural
  [Sergei Lebedkov 4, Aleksandr Kolomeitsev 64 - Mikhail Mysin 14 pen, 54. Att: 4,300]
Baltika      1-1 Sibir
  [Aleksei Kolomiychenko 20 - Aleksei Medvedev 27. Att: 10,000]
Chernomorets 0-1 Anzhi
  [Valeri Abramidze 36. Att: 10,500]
KamAZ        2-1 Mashuk-KMV
  [Denis Skorokhodov 85, Zajko Zeba 90 - Andrei Volobuyev 48. Att: 10,700]
Volga Ul     0-1 Alania
  [Sergiu Dadu 14 pen. Att: 4,320]
Kuban        3-0 SportAcademC
  [Ivailo Petkov 17, Artur Tlisov 31, Vitaliy Chochiyev 85. Att: 13,000]
Dinamo Bryan 2-1 Vityaz
  [Ruslan Tarala 36, 65 - Vladislav Duyun 29. Att: 8,000]
SKA-Energiya 4-1 SKA R/D
  [Mikhail Bagayev 7, Andrei Konovalov 15, Vladimir Radkevich 19, Andrei Murnin 68 -
   Vartan Mazalov 63. Att: 12,000]
Zvezda Irk   1-0 Salyut-Energ       [in Khimki]
  [Vladimir Shishelov 79. Att: 500]

Round 4 [Apr 9. Total Att: 65,800; Average: 5,982]
Kuban        4-0 Anzhi
  [Denis Zubko 33, Vitaliy Chochiyev 60, Alan Kasayev 82, Ilya Dolmatov 88. Att: 12,500]
Torpedo M    1-4 Sibir
  [Vladimir Voskoboinikov 55 - Aleksandr Vasilyev 28,
   Dmitriy Akimov 38 pen, 63 pen, 72. Att: 3,000]
KamAZ        2-1 Alania
  [Vladislav Ignatyev 56, Vladimir Nagibin 82 - Sergiu Dadu 53 pen. Att: 10,400]
Dinamo Bryan 1-4 NoSta
  [Yevgeniy Shelyutov 12 - Vadim Yanchuk 7, 48, Serhiy S. Kuznetsov 52,
   Aleksei Antonnikov 86. Att: 7,500]
Baltika      1-1 Ural
  [Robert Zebelyan 23 - Konstantin Skrylnikov 79. Att: 5,000]
Rostov       3-1 Vityaz
  [Mikhail Osinov 30 pen, Oleg Kozhanov 34, Vladimir Dyadyun 58 -
   Stanislav Tarasyuk 64. Att: 3,700]
Chernomorets 2-1 SportAcademC
  [Denis Popov 32, 87 pen - Mikhail Lunin 69. Att: 8,500]
Zvezda Irk   0-0 SKA R/D              [in Khimki]
  [Att: 300]
Volga Ul     1-2 Mashuk-KMV
  [Denis Klopkov 19 - Valeriy Umnov 65, Karen Sargsyan 90. Att: 3,900]
SKA-Energiya 1-0 Salyut-Energ
  [Andrei Konovalov 19. Att: 8,000]
Metallurg-K  1-0 Dinamo Barn
  [Maksim Rogov 38. Att: 3,000]

Round 5 [Total Att: 38,500; Average: 3,850]
[Apr 16]
Sibir        3-1 Dinamo Bryan
  [Aleksandr Makarenko 5, Dmitriy Skoblyakov 23, Aleksandr Vasilyev 58 -
   Ruslan Tarala 49. Att: 5,000]
SportAcademC 0-0 KamAZ        [in Khimki]
  [Att: 500]
NoSta        0-0 Zvezda Irk
  [Att: 2,500]
SKA R/D      0-1 Kuban
  [Vitaliy Chochiyev 26. Att: 8,000]
Anzhi        2-1 Volga Ul
  [Mikheili Ashvetia 42, Gocha Khojava 52 - Aleksandr Zakhlestin 11. Att: 8,000]
Vityaz       0-3 SKA-Energiya   [in Khimki]
  [Aleksandr Yarkin 35, 78, Andrei Murnin 73. Att: 500]
Metallurg-K  2-0 Torpedo M
  [Sergei Yegorov 10, Yevgeniy Yatchenko 54. Att: 2,000]
Salyut-Energ 0-0 Chernomorets
  [Att: 3,000]
Dinamo Barn  1-0 Baltika        [in Novosibirsk]
  [Valentin Yegunov 72. Att: 1,500]
[Apr 22]
Ural         1-1 Rostov
  [Stanislav Dubrovin 88 - Ivan Zivanovic 5. Att: 7,500]
 
Round 6 [Apr 19. Total Att: 49,100; Average: 4,464]
Sibir        0-0 Rostov
  [Att: 7,000]
Anzhi        2-0 KamAZ
  [Eldar Mamayev 8, Andrei Streltsov 39. Att: 9,500]
NoSta        1-1 SKA-Energiya
  [Vadim Yanchuk 5 - Mikhail Bagayev 13. Att: 3,500]
Alania       2-0 Mashuk-KMV
  [Elbrus Tandelov 23, Sergiu Dadu 57. Att: 13,000]
Ural         2-0 Dinamo Bryan
  [Sergiu Rogaciov 51, Konstantin Skrylnikov 62. Att: 4,000]
Salyut-Energ 0-2 Kuban
  [Andrei Ushenin 62, Alan Kasayev 84. Att: 5,000]
Metallurg-K  0-0 Baltika
  [Att: 2,500]
SportAcademC 3-1 Volga Ul       [in Khimki]
  [Sergei Tsukanov 23, 57, Sergei Rodin 83 - Denis Klopkov 15. Att: 300]
SKA R/D      1-0 Chernomorets
  [Vartan Mazalov 44. Att: 2,500]
Vityaz       2-1 Zvezda Irk     [in Khimki]
  [Andrei Smirnov 5, Vladimir Ivanov 76 - Aleksei Yepifanov 45. Att: 300]
Dinamo Barn  1-2 Torpedo M      [in Novosibirsk]
  [Yevgeniy Shcherbakov 76 - Daniel Axtyamov 76, 78. Att: 1,500]

Round 7 [Apr 26. Total Att: 68,250; Average: 6,825]
SKA-Energiya 1-1 Sibir
  [Vladimir Radkevich 84 - Dmitriy Akimov 63. Att: 9,000]
Alania       1-0 Anzhi
  [Tamerlan Varziyev 64. Att: 15,000]
Rostov       1-1 Metallurg-K
  [Dmitriy Burmistrov 17 - Ivan Reiswich 54. Att: 3,500]
Zvezda Irk   1-2 Ural
  [Vladimir Shishelov 46 - Stanislav Dubrovin 35, Mikhail Mysin 90+2 pen. Att: 3,500]
Mashuk-KMV   2-1 SportAcademC
  [Barsegh Kirakosyan 67, Andrei Volobuyev 45+1 - Yevgeniy Gavryuk 45. Att: 3,500]
Kuban        0-1 Vityaz
  [Semyon Melnikov 44. Att: 12,000]
KamAZ        1-1 SKA R/D
  [Spartak Gogniyev 21 - Aleksei Syropyatov 89. Att: 5,300]
Chernomorets 1-0 NoSta
  [Denis Popov 83. Att: 7,000]
Dinamo Bryan 4-0 Dinamo Barn
  [Yevgeniy Shelyutov 1, 58, Aleksandr Khlebnikov 17, Yevgeniy Ivanov 22.
   Missed PK: Yevgeniy Shelyutov(DBr) 45. Att: 5,500]
Volga Ul     3-0 Salyut-Energ
  [Anatolie Doros 45, Victor Berco 65, Mikhail Mustafin 76. Att: 3,950]

Round 8 [Apr 29. Total Att: 66,220; Average: 6,020]
SKA-Energiya 1-4 Ural
  [Aleksandr Yarkin 70 - Aleksandr Shchanitsin 12, Sergiu Rogaciov 19,
   Mikhail Mysin 34, Stanislav Dubrovin 85. Att: 10,000]
Alania       2-0 SportAcademC
  [Jambulad Bazayev 28, Amzor Aylarov 90. Att: 16,500]
Mashuk-KMV   1-1 Anzhi
  [Valeriy Umnov 50 - Ruslan Agalarov 42. Att: 3,800]
Kuban        0-1 NoSta
  [Mantas Savenas 53. Att: 8,000]
Zvezda Irk   2-1 Sibir
  [Vladimir Shishelov 15 pen, Maksim Panin 61 - Aleksandr Degtyaryov 47. Att: 3,000]
Dinamo Bryan 0-1 Metallurg-K
  [Maksim Filippov 87. Att: 3,000]
Rostov       4-1 Dinamo Barn
  [Vladimir Dyadyun 6, Dmitriy Burmistrov 31, Serhiy Kormyltsev(D) 35 og,
   Mikhail Kozlov 82 - Sergei Narylkov 71. Att: 2,700]
Chernomorets 1-0 Vityaz
  [Valentin Okorochkov 39. Missed PK: Denis Popov(C) 44 (post). Att: 8,000]
KamAZ        2-0 Salyut-Energ
  [Ivan Todorovic 29 pen, Vladimir Romanenko 69. Att: 5,200]
Volga Ul     2-3 SKA R/D
  [Aleksei Yudkin 48, Maksim Mineyev 85 -
   Viktor Shkurat 9, 57, Vartan Mazalov 64. Att: 3,700]
Torpedo M    0-2 Baltika
  [Ivan Zavaliy 31, Ansar Ayupov 53 pen. Att: 2,320]

Round 9 [May 5. Total Att: 63,000; Average: 5,727]
Ural         2-0 Chernomorets
  [Mikhail Mysin 50 pen, 90+2. Att: 5,000]
Sibir        4-0 Kuban
  [Dmitriy Akimov 34, 68 pen, Aleksandr Degtyaryov 38, Dmitriy Skoblyakov 60.
   Missed PK: Oleg Trifonov(K) 79 (cross-bar). Att: 11,000]
Anzhi        4-2 SportAcademC
  [Shamil Asildarov 21 pen, 38, Nicolae Josan 89, 90+2 -
   Yevgeniy Gavryuk 58, Rinat Mavletdinov 77. Att: 7,500]
Torpedo M    0-2 Rostov
  [Vladimir Dyadyun 14, Ivan Zivanovic 24. Att: 2,500]
SKA R/D      1-0 Mashuk-KMV
  [Stanislav Lebedintsev 67. Att: 6,500]
Salyut-Energ 1-0 Alania
  [Sergei Golovko 15. Att: 7,000]
NoSta        2-1 Volga Ul
  [Andrei Pazin 54, Vadim Yanchuk 76 pen - Dmitriy Golubov 82 pen. Att: 3,500]
Vityaz       1-0 KamAZ          [in Domodedovo]
  [Roman Grigoryan 38. Att: 1,000]
Metallurg-K  2-1 Zvezda Irk
  [Maksim Filippov 5, Igor Chernyshov 16 - Vladimir Shishelov 79. Att: 3,000]
Baltika      3-0 Dinamo Bryan
  [Ansar Ayupov 17 pen, 84, Anzor Sanaia 80. Att: 4,000]
Dinamo Barn  2-2 SKA-Energiya
  [Valentin Yegunov 19, 54 - Alexandru Covalenco 6, Aleksandr Yarkin 72. Att: 12,000]

Round 10 [May 8. Total Att: 55,000; Average: 5,500]
Ural         2-1 Kuban
  [Nikita Zhdankin 42, Stanislav Dubrovin 62 - Denis Zubko 22. Att: 7,000]
SKA R/D      3-1 Alania
  [Vartan Mazalov 41, 67 pen, Valeriy Korobkin 58 -
   Jambulad Bazayev 54 pen. Att: 8,000]
Sibir        0-0 Chernomorets
  [Att: 10,000]
Baltika      0-0 Rostov
  [Att: 7,500]
NoSta        0-1 KamAZ
  [Branimir Petrovic 80. Att: 2,500]
Metallurg-K  1-1 SKA-Energiya
  [Yevgeniy Yatchenko 11 - Aleksandr Yarkin 53. Att: 3,000]
Salyut-Energ 3-1 Mashuk-KMV
  [Sergei Golovko 9, 51, Viktor Borisov 82 - Hasan Mamtov 26. Att: 3,000]
Vityaz       2-3 Volga Ul       [in Domodedovo]
  [Aleksei Mikhalyov 30, Roman Grigoryan 83 - Maksim Samoilov 50,
   Victor Berco 52, Maksim Zinovyev 85. Att: 1,500]
Torpedo M    1-0 Dinamo Bryan
  [Aleksei Shumskikh 90. Att: 1,500]
Dinamo Barn  2-1 Zvezda Irk
  [Aleksandr Yoshkin 30, 63 - Andrei Govorov 59. Att: 11,000]

Round 11 [May 15. Total Att: 56,840; Average: 5,167]
KamAZ        2-3 Sibir
  [Spartak Gogniyev 16, Aleksei Kozlov 89 -
   Denis Bukhryakov 19, Dmitriy Akimov 72 pen, 90. Att: 4,000]
Alania       0-2 NoSta
  [Vadim Yanchuk 15, 45. Att: 12,000]
Chernomorets 0-1 Metallurg-K
  [Yevgeniy Yatchenko 59. Att: 5,500]
Rostov       3-0 Dinamo Bryan
  [Mikhail Kozlov 35, Oleg Kozhanov 45, Syarhei Amelyanchuk 45+1. Att: 4,000]
SportAcademC 1-2 SKA R/D
  [Roman Oreshchuk 72 - Vartan Mazalov 7, Yan Ishchenko 63. Att: 1,000]
Volga Ul     1-0 Ural
  [Vadim Firsov 59. Att: 3,740]
SKA-Energiya 0-0 Baltika
  [Att: 8,000]
Anzhi        2-0 Salyut-Energ
  [Nicolae Josan 4, Shamil Asildarov 20. Att: 9,000]
Mashuk-KMV   0-1 Vityaz
  [Roman Grigoryan 28 pen. Att: 3,600]
Kuban        3-0 Dinamo Barn
  [Oleg Trifonov 17, Ilya Dolmatov 65, 80. Att: 3,000]
Zvezda Irk   2-0 Torpedo M
  [Maksim Obozny 32, Andrei Razin 76. Att: 3,000]

Round 12 [May 18. Total Att: 55,670; Average: 5,567]
Anzhi        2-1 SKA R/D
  [Nicolae Josan 25, Mikheili Ashvetia 73 - Vartan Mazalov 47. Att: 10,000]
KamAZ        2-1 Ural
  [Essau Kanyenda 38, Mikhail Pimenov 58 - Adessoye Oyevole 85. Att: 6,000]
Kuban        2-0 Metallurg-K
  [Vitaliy Chochiyev 56, Sergei Vinogradov 74. Att: 7,000]
Volga Ul     1-0 Sibir
  [Aleksandr Zaikin 90. Att: 4,170]
Alania       4-1 Vityaz
  [Amzor Aylarov 30, Sergiu Dadu 35 pen, Jambulad Bazayev 60,
   Sergei Kabanov 87 - Sergei Sharin 25. Att: 10,000]
Mashuk-KMV   0-1 NoSta
  [Aleksei Semyonov 89. Att: 3,000]
Zvezda Irk   1-2 Baltika
  [Vladimir Shishelov 39 - Ivan Zavaliy 70, 81. Att: 2,500]
SKA-Energiya 4-0 Torpedo M
  [Aleksandr Yarkin 5, 27, Andrei Konovalov 40, Andrei Durov 81. Att: 8,000]
Chernomorets 3-0 Dinamo Barn
  [Vladimir But 25 pen, Denis Popov 36, 83. Att: 4,500]
SportAcademC 1-0 Salyut-Energ
  [Andrei Nagumanov 4. Att: 500]

Round 13 [May 25. Total Att: 42,000; Average: 4,200]
NoSta        1-3 Anzhi
  [Vadim Yanchuk 90 - Shamil Asildarov 3, Mikheili Ashvetia 78, Rezo Jikia 85. Att: 3,500]
Ural         0-0 Alania
  [Att: 4,500]
Rostov       2-0 Zvezda Irk
  [Andrei Kireyev 38, Yakov Ehrlich 90. Att: 4,000]
Baltika      0-1 Kuban
  [Ivailo Petkov 58 pen. Att: 7,000]
Sibir        2-2 Mashuk-KMV
  [Dmitriy Akimov 58, Nikolai Olenikov 89 - Andrei Volobuyev 62, 66. Att: 7,000]
Metallurg-K  2-0 Volga Ul
  [Maksim Filippov 20, Sergei Yegorov 33. Att: 2,500]
Dinamo Barn  2-5 KamAZ
  [Andrei Markov 18, Konstantin Pogreban 75 - Spartak Gogniyev 21, 33, 40,
   Anton Kobyalko 26, Branimir Petrovic 37. Att: 9,000]
Dinamo Bryan 1-0 SKA-Energiya
  [Dmitriy Sannikov 85. Att: 2,500]
Torpedo M    0-0 Chernomorets
  [Att: 1,500]
Vityaz       3-0 SportAcademC     [in Domodedovo]
  [Vladislav Duyun 15, Semyon Melnikov 24, Sergei Sharin 29. Att: 500]

Round 14 [May 28. Total Att: 47,000; Average: 4,273]
Rostov       3-1 SKA-Energiya
  [Maksim Astafyev 12, Mikhail Osinov 48, 90 - Nikolai Safronidi 90+5. Att: 3,500]
Vityaz       0-1 Anzhi          [in Domodedovo]
  [Mikheili Ashvetia 90+2. Att: 500]
Sibir        2-1 Alania
  [Denis Bukhryakov 25, Dmitriy Akimov 33 - Amzor Aylarov 63. Att: 7,000]
Metallurg-K  1-1 KamAZ
  [Yevgeniy Yatchenko 8 - Nikola Grubjesic 82. Att: 3,500]
Ural         2-0 Mashuk-KMV
  [Stanislav Dubrovin 19, Maksim Povorov 38. Att: 3,000]
NoSta        1-1 SportAcademC
  [Mantas Savenas 48 pen - Rinat Mavletdinov 31 pen.
   Missed PK: Dmitriy Tikhonov(S) 19 (save). Att: 3,000]
Torpedo M    1-3 Kuban
  [Sergei Lebedkov 90 pen - Artur Tlisov 17, Vitaliy Chochiyev 64,
   Alan Kasayev 71. Att: 3,500]
Baltika      1-1 Chernomorets
  [Sergei Korovushkin 81 - Vitaliy Burmakov 67.
   Missed PK: Ansar Ayupov(B) 12 (wide). Att: 5,500]
Salyut-Energ 0-1 SKA R/D
  [Viktor Shkurat 34. Att: 7,000]
Dinamo Bryan 1-3 Zvezda Irk
  [Yevgeniy Shelyutov 74 - Vladimir Shishelov 33, 88, Aleksei Yepifanov 79.
   Missed PK: Yevgeniy Shelyutov(D) 90 (wide). Att: 3,500]
Dinamo Barn  2-0 Volga Ul
  [Vladislav Aksyutenko 71, Konstantin Pogreban 90+2. Att: 7,000]

Round 15 [Jun 4. Total Att: 56,300; Average: 5,118]
Anzhi        1-1 Ural
  [Nicolae Josan 33 - Sergiu Rogaciov 14. Att: 13,700]
Chernomorets 0-1 Rostov
  [Mikhail Osinov 36 pen. Att: 7,000]
Alania       1-0 Metallurg-K
  [Mikhail Bakayev 88. Att: 5,000]
SportAcademC 1-0 Sibir
  [Rinat Mavletdinov 15. Att: 600]
SKA R/D      2-3 Vityaz
  [Aleksei Kostenko 53, Vartan Mazalov 66 - Vladislav Duyun 5,
   Konstantin Lobov 15, Anatoliy Izmailov 90. Att: 5,200]
KamAZ        1-1 Baltika
  [Nikola Grubjesic 22 - Sergei Korovushkin 88. Att: 4,500]
Kuban        3-0 Dinamo Bryan
  [Artur Tlisov 25, Sergei G. Kuznetsov 33, Denis Zubko 43. Att: 5,000]
Zvezda Irk   1-2 SKA-Energiya
  [Vladimir Shishelov 42 - Konstantin Sukhoverkhov 67, 86. Att: 2,700]
Salyut-Energ 4-3 NoSta
  [Maksim Shevchenko 48, Sergei Golovko 49, Roman Surnev 59, Sergei Kushov 90 -
   Stanislav Kokoyev 21, 28, Aleksei Semyonov 45. Att: 5,000]
Volga Ul     1-0 Torpedo M
  [Dmitriy Golubov 14. Att: 4,200]
Mashuk-KMV   1-1 Dinamo Barn
  [Vladimir Gogberashvili 63 - Sergei Rekhtin 87. Att: 3,400]

Round 16 [Jun 7. Total Att: 59,500; Average: 5,950]
Kuban        1-1 Rostov
  [Artur Tlisov 60 - Mikhail Osinov 55. Att: 12,700]
Anzhi        0-0 Sibir
  [Att: 13,000]
SKA R/D      0-3 NoSta
  [Andrei Pazin 23, Yuriy Lebedev 56, Vadim Yanchuk 73. Att: 3,500]
SportAcademC 3-2 Ural
  [Roman Oreshchuk 22, Rinat Mavletdinov 60 pen, Yevgeniy Gavryuk 77 -
   Stanislav Dubrovin 63, Zoran Kostic 74.
   Missed PK: Mikhail Mysin(U) 69 (post). Att: 500]
Alania       2-0 Dinamo Barn
  [Tamerlan Varziyev 35, Cristian Tudor 54. Att: 6,000]
KamAZ        3-0 Torpedo M
  [Denis Skorokhodov 5, Spartak Gogniyev 8, Vladimir Romanenko 80. Att: 4,000]
Mashuk-KMV   1-0 Metallurg-K
  [Maksim Lepskiy 41. Att: 2,800]
Volga Ul     4-0 Baltika
  [Dmitriy Golubov 20, 77, Maksim Mineyev 42, 67. Att: 3,500]
Chernomorets 4-0 Dinamo Bryan
  [Igor Udaly 33, 45, Denis Popov 37, 45+1. Att: 6,500]
Salyut-Energ 0-2 Vityaz
  [Semyon Melnikov 73, 90. Att: 7,000]

Round 17 [Jun 14. Total Att: 33,500; Average: 3,350]
Metallurg-K  1-1 Anzhi
  [Yevgeniy Yatchenko 41 - Shamil Asildarov 80. Att: 2,500]
Sibir        1-1 SKA R/D
  [Aleksei Medvedev 36 - Vyacheslav Kalashnikov 90+1. Att: 5,000]
Rostov       5-0 Volga Ul
  [Andrei Kireyev 2, Syarhei Shtanyuk 20, Mikhail Osinov 41 pen, 56 pen,
   Oleg Kozhanov 67. Att: 3,500]
SKA-Energiya 1-2 Kuban
  [Vasiliy Karmazinenko 24 - Dadash Kazihanov(SKA) 41 og,
   Sergei G. Kuznetsov 69. Att: 7,000]
Ural         2-0 Salyut-Energ
  [Stanislav Dubrovin 46, 81. Att: 2,000]
Torpedo M    2-2 Alania
  [Dmitriy Sokolov 39, Amir Spahic 51 - Sergiu Dadu 9, 56 pen. Att: 1,000]
Dinamo Bryan 1-2 KamAZ
  [Dmitriy Sannikov 67 - Spartak Gogniyev 28, Zajko Zeba 47 pen. Att: 2,000]
Zvezda Irk   1-2 Chernomorets
  [Maksim Obozny 8 - Vitaliy Burmakov 69, 84. Att: 2,000]
Baltika      3-0 Mashuk-KMV
  [Sergei Korovushkin 19, Ivan Zavaliy 55, Anzor Sanaia 76 pen. Att: 1,500]
Dinamo Barn  3-1 SportAcademC
  [Anton Kiselyov 57, Vladislav Aksyutenko 75, 77 - Yevgeniy Gavryuk 66. Att: 7,000]

Round 18 [Jun 17. Total Att: 37,200; Average: 3,382]
Rostov       1-0 KamAZ
  [Ivan Zivanovic 90+1. Att: 4,000]
Ural         0-0 SKA R/D
  [Att: 4,500]
Baltika      1-0 Alania
  [Sergei Korovushkin 56. Att: 3,000]
NoSta        1-0 Vityaz
  [Vadim Yanchuk 26. Att: 3,500]
Dinamo Barn  1-3 Anzhi
  [Vladislav Aksyutenko 50 - Shamil Asildarov 5, Andrei Markov(D) 38 og,
   Mikheili Ashvetia 68. Att: 7,000]
Zvezda Irk   2-2 Kuban
  [Vladimir Shishelov 21, Maksim Panin 28 -
   Alan Kasayev 52, Georgiy Jioyev 85. Att: 1,500]
SKA-Energiya 2-2 Chernomorets
  [Konstantin Sukhoverkhov 8, Vasiliy Karmazinenko 29 -
   Marat Ksanayev 68, Artyom Beketov 88. Att: 4,000]
Metallurg-K  1-0 SportAcademC
  [Stanislav Kharitonov 74. Att: 2,500]
Sibir        0-1 Salyut-Energ
  [Maksim Yermak 82. Att: 3,000]
Dinamo Bryan 1-2 Volga Ul
  [Yevgeniy Shelyutov 90+2 - Maksim Mineyev 36, Dmitriy Golubov 63. Att: 3,000]
Torpedo M    3-0 Mashuk-KMV
  [Sergei Davydov 13, 44, Amir Spahic 25. Att: 1,200]

Round 19 [Jun 24. Total Att: 52,150; Average: 4,741]
Alania       1-1 Rostov
  [Elbrus Tandelov 1 - Vladimir Dyadyun 72. Att: 8,000]
NoSta        2-2 Ural
  [Dmitriy Podruzhko 41, Vadim Yanchuk 80 - Nikita Zhdankin 60, 71. Att: 3,500]
Chernomorets 0-1 Kuban
  [Artur Tlisov 39. Att: 9,000]
KamAZ        2-0 SKA-Energiya
  [Spartak Gogniyev 27, Zajko Zeba 57. Att: 4,000]
Anzhi        3-0 Torpedo M
  [Nicolae Josan 52, David Tsorayev 75, Rezo Jikia 84. Att: 14,500]
Vityaz       1-1 Sibir
  [Semyon Melnikov 54 pen - Dmitriy Akimov 59. Att: 500]
SportAcademC 0-2 Baltika
  [Ivan Zavaliy 47, Anzur Sadirov 86. Att: 400]
Salyut-Energ 0-0 Metallurg-K
  [Att: 5,000]
SKA R/D      0-0 Dinamo Barn
  [Att: 2,500]
Volga Ul     2-1 Zvezda Irk
  [Dmitriy Golubov 29 pen, Maksim Mineyev 31 - Vladimir Levshin 37. Att: 2,950]
Mashuk-KMV   3-1 Dinamo Bryan
  [Georgiy Sakhvadze 55, Dmitriy Larin(D) 62 og, Hasan Mamtov 72 - Dmitriy Larin 68.
   Missed PK: Vladimir Gogberashvili(M) 79 (save). Att: 1,800]

Round 20 [Jun 27. Total Att: 33,300; Average: 3,330]
Anzhi        1-1 Baltika
  [Nicolae Josan 56 - Aleksei Kolomiychenko 72. Att: 10,500]
NoSta        2-1 Sibir
  [Maksim Budnikov 15, Andrei Pazin 77 - Igor Shestakov 62. Att: 3,500]
Mashuk-KMV   0-1 Rostov
  [Vladimir Dyadyun 60. Att: 3,200]
Vityaz       0-3 Ural
  [Stanislav Dubrovin 53, Sergei Miroshnichenko 64, Artyom Fiedler 83 pen. Att: 300]
SKA R/D      1-1 Metallurg-K
  [Vartan Mazalov 80 - Stanislav Kharitonov 31. Att: 2,500]
KamAZ        0-1 Zvezda Irk
  [Vladimir Shishelov 48 pen. Att: 2,300]
Volga Ul     1-3 SKA-Energiya
  [Maksim Mineyev 55 - Aleksandr Yarkin 33, 71, Mikhail Bagayev 62. Att: 2,800]
Alania       1-0 Dinamo Bryan
  [Jambulad Bazayev 29. Att: 3,000]
SportAcademC 1-2 Torpedo M
  [Denis Rustan 60 - Maksim Andreyev 20, Yevgeniy Lutsenko 62. Att: 1,200]
Salyut-Energ 1-0 Dinamo Barn
  [Roman Surnev 26. Att: 4,000]

Round 21 [Jul 5. Total Att: 41,700; Average: 3,791]
Rostov       2-1 Anzhi
  [Syarhei Shtanyuk 23, Andrei Kireyev 36 pen - Mikheili Ashvetia 87 pen. Att: 5,000]
Kuban        3-0 KamAZ
  [Roman Lengyel 21, Denis Zubko 51, 63. Att: 8,000]
Ural         1-0 Sibir
  [Sergiu Rogaciov 34. Att: 3,500]
Metallurg-K  1-1 NoSta
  [Sergei Yegorov 51 - Vadim Yanchuk 86. Att: 2,000]
Baltika      0-1 SKA R/D
  [Vartan Mazalov 90. Att: 4,500]
Zvezda Irk   2-1 Alania
  [Vladimir Levshin 34, Aleksei Yepifanov 89 - Sergiu Dadu 22 pen. Att: 1,700]
Chernomorets 4-2 Volga Ul
  [Denis Popov 19, 50 pen, 78, 85 - Ivan Kurdanin 42, Dmitriy Golubov 88. Att: 4,000]
SKA-Energiya 3-2 Mashuk-KMV
  [Andrei Panfyorov 30, Aleksandr Yarkin 48, Konstantin Sukhoverkhov 77 -
   Karen Sargsyan 84, Hasan Mamtov 90. Att: 4,000]
Dinamo Barn  0-0 Vityaz
  [Att: 5,000]
Dinamo Bryan 0-1 SportAcademC
  [Roman Oreshchuk 11. Att: 2,000]
Torpedo M    1-2 Salyut-Energ
  [Sergei Lebedkov 55 - Pavel Dorokhin 16, Igor Yermakov 45. Att: 2,000]

Round 22 [Jul 8. Total Att: 41,000; Average: 4,100]
Rostov       1-0 SportAcademC
  [Dmitriy Ivanov 6. Att: 4,500]
Chernomorets 0-0 KamAZ
  [Att: 3,000]
Kuban        4-2 Volga Ul
  [Dmytro Horbushyn 8, Georgiy Jioyev 12, Sergei G. Kuznetsov 53,
   Aleksandr Tikhonovetskiy 60 - Dmitriy Golubov 35, Anatolie Doros 89. Att: 8,000]
SKA-Energiya 3-2 Alania
  [Aleksandr Yarkin 29, 45, 48 - Sergiu Dadu 45, 55 pen. Att: 5,000]
Dinamo Bryan 1-5 Anzhi
  [Dmitriy Larin 1 - Nicolae Josan 21, Ali Kb 24, Mikheili Ashvetia 69 pen,
   Daniil Gridnev 88, Rezo Jikia 90. Att: 2,000]
Metallurg-K  2-3 Vityaz
  [Roman Nagumanov 69, Igor Chernyshov 72 -
   Aleksei Arkhipov 7, 58, Roman Grigoryan 21 pen. Att: 2,000]
Dinamo Barn  2-2 NoSta
  [Aleksandr Yoshkin 10 pen, 71 pen - Vadim Yanchuk 8, Aleksei Semyonov 18. Att: 4,500]
Torpedo M    1-0 SKA R/D
  [Dmitriy Sysuyev 64. Att: 2,500]
Baltika      2-1 Salyut-Energ
  [Volodymyr Bondarenko 17, Sergei Korovushkin 19 - Yevgeniy Alkhimov 85.
   Missed PK: Ansar Ayupov(B) 29 (save). Att: 7,800]
Zvezda Irk   1-1 Mashuk-KMV
  [Dmitriy Grachov 78 - Valeriy Umnov 69. Att: 1,700]

Round 23 [Jul 26. Total Att: 35,900; Average: 3,590]
NoSta        1-1 Rostov
  [Dzmitry Molash 16 - Mikhail Osinov 90+3 pen. Att: 3,500]
Anzhi        3-0 Chernomorets
  [Mikheili Ashvetia 22, 29 pen, Revazi Barabadze 81. Att: 7,500]
SportAcademC 2-2 Kuban
  [Dmitriy Tikhonov 73, Ilya Maksimov 77 -
   Aleksandr Tikhonovetskiy 35, Krzysztof Lagiewka 90+2. Att: 500]
Sibir        1-1 Baltika
  [Joo Martins 69 - Anzor Sanaia 52. Att: 5,000]
SKA R/D      2-2 SKA-Energiya
  [Vartan Mazalov 54, 90 - Aleksandr Yarkin 17, Vasiliy Karmazinenko 58. Att: 3,000]
Ural         2-0 Torpedo M
  [Sergiu Rogaciov 34, Artyom Fiedler 66 pen. Att: 4,000]
Alania       2-2 Volga Ul
  [Sergiu Dadu 79 pen, Aslan Huriyev 90+4 -
   Denis Klopkov 7, Maksim Mineyev 87. Att: 4,000]
Mashuk-KMV   1-1 KamAZ
  [Karen Sargsyan 44 - Essau Kanyenda 73. Att: 3,100]
Vityaz       2-1 Dinamo Bryan
  [Roman Grigoryan 15, Andrei Myazin 83 - Yan Ishchenko 69. Att: 300]
Salyut-Energ 3-0 Zvezda Irk
  [Dmitriy Kudinov 7, Roman Surnev 49, Sergei Kushov 57. Att: 5,000]

Round 24 [Jul 29. Total Att: 48,500; Average: 4,409]
Anzhi        1-1 Kuban
  [Zurabi Arziani 75 - Roman Lengyel 45. Att: 14,000]
Ural         0-1 Baltika
  [Sergei Korovushkin 72. Att: 3,000]
Vityaz       0-1 Rostov
  [Vladimir Dyadyun 17. Att: 800]
Alania       0-1 KamAZ
  [Anton Kobyalko 63. Att: 5,000]
Salyut-Energ 3-2 SKA-Energiya
  [Yevgeniy Alkhimov 19, Dmitriy Kudinov 58, Roman Slavnov 80 -
   Vasiliy Karmazinenko 1, 50. Att: 7,000]
NoSta        2-1 Dinamo Bryan
  [Vadim Yanchuk 90, Mikhail Rozhkov 90+4 - Andrei Chernigovskiy 83. Att: 3,500]
SKA R/D      4-1 Zvezda Irk
  [Vartan Mazalov 48 pen, 56, 79, Sergei Golovko 55 - Aleksandr Alhazov 33. Att: 4,200]
SportAcademC 1-1 Chernomorets
  [Roman Oreshchuk 35 - Denis Popov 73. Missed PK: Denis Popov(C) 49 (save). Att: 500]
Sibir        1-1 Torpedo M
  [Andrei Gorbanets 5 - Amir Spahic 60. Att: 4,000]
Dinamo Barn  0-1 Metallurg-K
  [Maksim Rogov 16. Att: 4,000]
Mashuk-KMV   0-1 Volga Ul
  [Dmitriy Golubov 14. Att: 2,500]

Round 25 [Total Att: 42,720; Average: 4,272]
[Aug 6]
Rostov       3-1 Ural
  [Pyotr Gitselov 17, Stanislav Dubrovin(U) 27 og, Mikhail Osinov 31 -
   Aleksandr Shchanitsin 10. Att: 7,620]
Zvezda Irk   1-4 NoSta
  [Andrei Razin 84 pen - Mikhail Rozhkov 18, Mantas Savenas 36, 70,
   Vadim Yanchuk 50. Att: 1,000]
Torpedo M    0-0 Metallurg-K
  [Att: 2,500]
[Aug 12]
Kuban        3-0 SKA R/D
  [Denis Zubko 55, Alan Kasayev 67, Aleksandr Tikhonovetskiy 89. Att: 6,000]
Volga Ul     1-0 Anzhi
  [Maksim Samoilov 40. Att: 6,000]
KamAZ        1-0 SportAcademC
  [Spartak Gogniyev 48. Att: 4,300]
SKA-Energiya 3-0 Vityaz
  [Vladislav Khatazhenkov 34, Vasiliy Karmazinenko 45, Andrei Panfyorov 76. Att: 4,300]
Baltika      1-0 Dinamo Barn
  [Volodymyr Bondarenko 61. Att: 4,000]
Chernomorets 0-1 Salyut-Energ
  [Yevgeniy Shipitsin 68. Att: 4,000]
Dinamo Bryan 0-0 Sibir
  [Att: 3,000]

Round 26 [Aug 9. Total Att: 42,400; Average: 3,855]
KamAZ        1-0 Anzhi
  [Essau Kanyenda 62. Att: 4,000]
Rostov       2-3 Sibir
  [Oleg Kozhanov 52, Konstantin Zuyev 71 - Aleksei Medvedev 27,
   Andrei Gorbanets 37, Yevgeniy Zinovyev 75. Att: 3,500]
SKA-Energiya 3-2 NoSta
  [Konstantin Sukhoverkhov 31, Vasiliy Karmazinenko 47, Andrei Murnin 69 -
   Aleksei Semyonov 66, Vadim Yanchuk 78 pen. Att: 4,500]
Baltika      0-0 Metallurg-K
  [Att: 5,000]
Kuban        2-2 Salyut-Energ
  [Denis Zubko 45, Ivailo Petkov 45+3 - Roman Slavnov 49,
   Aleksandr Tikhonovetskiy(K) 89 og. Att: 6,000]
Chernomorets 2-0 SKA R/D
  [Denis Popov 29, Valentin Okorochkov 61. Att: 4,000]
Dinamo Bryan 1-3 Ural
  [Yevgeniy Shelyutov 81 - Aleksandr Shchanitsin 37,
   Vladimir Shishelov 45, Artyom Fiedler 59. Att: 3,000]
Mashuk-KMV   1-2 Alania
  [Hasan Mamtov 30 - Yuriy Rodenkov 47, 75. Att: 2,500]
Zvezda Irk   1-0 Vityaz
  [Karen Oganyan 68. Att: 1,500]
Volga Ul     1-1 SportAcademC
  [Denis Klopkov 52 - Eliseo Giusfredi 83. Att: 6,300]
Torpedo M    2-1 Dinamo Barn
  [Yevgeniy Lutsenko 4, 70 - Konstantin Pogreban 42. Att: 2,100]

Round 27 [Aug 16. Total Att: 30,100; Average: 3,010]
Metallurg-K  0-1 Rostov
  [Dmitriy Akimov 25. Att: 2,800]
Anzhi        2-0 Alania
  [Nicolae Josan 24, Mikheili Ashvetia 45. Att: 6,500]
SKA R/D      3-4 KamAZ
  [Gia Grigolava 18, Miodrag Stefanovic 28, Vartan Mazalov 46 pen -
   Essau Kanyenda 13, 73, Vladislav Ignatyev 85, Anton Kobyalko 89. Att: 3,000]
Vityaz       1-3 Kuban
  [Yuriy Pershin 81 - Artur Tlisov 24, Krzysztof Lagiewka 33,
   Aleksandr Tikhonovetskiy 60. Att: 400]
Sibir        2-1 SKA-Energiya
  [Aleksei Medvedev 63, Goran Stankovski 68 - Vasiliy Karmazinenko 59. Att: 3,000]
Ural         5-1 Zvezda Irk
  [Vladimir Shishelov 31, Artyom Fiedler 40 pen, Mikhail Mysin 67, 78,
   Stanislav Dubrovin 85 - Andrei Razin 19. Att: 2,500]
NoSta        0-0 Chernomorets
  [Att: 3,400]
Salyut-Energ 1-1 Volga Ul
  [Andriy Poroshyn 23 - Maksim Mineyev 4. Att: 5,000]
SportAcademC 2-0 Mashuk-KMV
  [Oleg Malyukov 14, Dmitriy Prokopenko 82. Att: 500]
Dinamo Barn  0-0 Dinamo Bryan
  [Att: 3,000]

Round 28 [Aug 19. Total Att: 42,600; Average: 3,873]
NoSta        1-0 Kuban
  [Mikhail Rozhkov 41. Att: 3,500]
Ural         3-0 SKA-Energiya
  [Vladimir Shishelov 5, Stanislav Dubrovin 60, 85. Att: 2,500]
Salyut-Energ 2-0 KamAZ
  [Andriy Poroshyn 69, Yevgeniy Alkhimov 85. Att: 7,000]
Dinamo Barn  1-2 Rostov
  [Sergei Narylkov 18 - Mikhail Osinov 37, Konstantin Zuyev 64. Att: 3,000]
SKA R/D      2-0 Volga Ul
  [Vartan Mazalov 43, 57. Att: 4,000]
Anzhi        5-2 Mashuk-KMV
  [David Tsorayev 7, 74, Mikheili Ashvetia 45 pen, 70, Rezo Jikia 87 -
   Igors Slesarcuks 40, Barsegh Kirakosyan 72. Att: 6,000]
Baltika      2-1 Torpedo M
  [Volodymyr Bondarenko 50, 90+1 pen - Sergei Lebedkov 90+3 pen. Att: 6,800]
Sibir        5-0 Zvezda Irk
  [Goran Stankovski 9, Andrei Gorbanets 29, Dmitriy Skoblyakov 45+1,
   Aleksei Medvedev 52, Aleksandr Degtyaryov 83. Att: 3,000]
SportAcademC 3-1 Alania
  [Mikhail Lunin 16 pen, Aleksandr Danishevskiy 31, 69 - Sergiu Dadu 71. Att: 800]
Vityaz       1-1 Chernomorets
  [Andrei Paryvayeu 72 - Vladimir But 18. Att: 400]
Metallurg-K  3-0 Dinamo Bryan
  [Yevgeniy Yatchenko 7, Sergei Yegorov 44, Andrei Nikolayev 85 pen. Att: 2,000]

Round 29 [Aug 26. Total Att: 40,600; Average: 3,691]
Kuban        2-0 Sibir
  [Alan Kasayev 23, Aleksandr Tikhonovetskiy 48. Att: 8,000]
Chernomorets 1-3 Ural
  [Denis Popov 19 - Vladimir Shishelov 24, 47 pen, 87. Att: 4,000]
SportAcademC 1-2 Anzhi
  [Ilya Maksimov 23 - Valeri Abramidze 65, Rezo Jikia 72. Att: 400]
Rostov       1-0 Torpedo M
  [Syarhei Shtanyuk 23. Missed PK: Mikhail Osinov(R) 37 (post). Att: 3,000]
Volga Ul     4-2 NoSta
  [Dmitriy Golubov 18, 26, 58, Alex da Silva 33 -
   Yuriy Lebedev 47, Aleksei Antonnikov 74. Att: 5,900]
KamAZ        1-0 Vityaz
  [Zajko Zeba 81 pen. Att: 4,000]
Alania       1-1 Salyut-Energ
  [Aslan Huriyev 8 - Yevgeniy Alkhimov 88. Att: 5,000]
Dinamo Bryan 0-1 Baltika
  [Volodymyr Bondarenko 80 pen. Att: 2,000]
Zvezda Irk   1-3 Metallurg-K
  [Aleksandr Skvortsov 72 pen - Yevgeniy Yatchenko 32, 37,
   Andrei Nikolayev 69. Att: 1,000]
SKA-Energiya 1-0 Dinamo Barn
  [Aleksandr Yarkin 37. Att: 4,300]
Mashuk-KMV   1-4 SKA R/D
  [Valeriy Umnov 74 - Sergei Golovko 15, Vartan Mazalov 51, 67,
   Grigoriy Kenkishvili 87. Att: 3,000]

Round 30 [Aug 29. Total Att: 34,400; Average: 3,440]
Kuban        0-0 Ural
  [Att: 8,000]
Rostov       1-0 Baltika
  [Mikhail Osinov 17. Att: 3,200]
KamAZ        0-0 NoSta
  [Att: 4,100]
SKA-Energiya 2-1 Metallurg-K
  [Vasiliy Karmazinenko 14, Aleksandr Yarkin 24 - Maksim Rogov 41. Att: 3,200]
Chernomorets 1-2 Sibir
  [Denis Popov 26 - Joo Martins 47, Yevgeniy Zinovyev 61. Att: 2,000]
Alania       2-1 SKA R/D
  [Amzor Aylarov 38, Mikhail Bakayev 54 - Grigoriy Kenkishvili 4. Att: 4,000]
Volga Ul     0-2 Vityaz
  [Roman Grigoryan 29 pen, Aleksei Arkhipov 45. Att: 5,900]
Mashuk-KMV   2-2 Salyut-Energ
  [Karen Sargsyan 15, Igors Slesarcuks 34 - Yevgeniy Alkhimov 70, 80.
   Missed PK: Hasan Mamtov(M) 78 (wide). Att: 1,000]
Zvezda Irk   5-1 Dinamo Barn
  [Aleksandr Alhazov 38, 64, 87, Maksim Obozny 78, Vladimir Levshin 90 -
   Artyom Samsonov 59. Att: 1,000]
Dinamo Bryan 0-1 Torpedo M
  [Sergei Davydov 65. Att: 2,000]

Round 31 [Sep 5. Total Att: 35,700; Average: 3,570]
Ural         2-1 Volga Ul
  [Mikhail Kozlov 1, Vladimir Shishelov 11 - Dmitriy Golubov 29. Att: 3,000]
Salyut-Energ 1-0 Anzhi
  [Sergei Kushov 18. Att: 8,000]
Dinamo Barn  1-3 Kuban
  [Lev Kornilov 89 - Denis Zubko 13, Ivailo Petkov 62 pen, Georgiy Jioyev 85. Att: 3,000]
Sibir        1-2 KamAZ
  [Aleksei Medvedev 47 - Vladimir Romanenko 59, Vladislav Ignatyev 62. Att: 5,000]
NoSta        1-0 Alania
  [Ruslan Surodin 89. Att: 3,500]
Baltika      0-0 SKA-Energiya
  [Att: 4,500]
SKA R/D      1-1 SportAcademC
  [Sergei Golovko 33 - Sergei Khabarov 19. Att: 4,000]
Metallurg-K  0-0 Chernomorets
  [Att: 2,000]
Vityaz       2-0 Mashuk-KMV
  [Sergei Anokhin 6, Andrei Paryvayeu 63. Att: 400]
Torpedo M    3-0 Zvezda Irk
  [Sergei Lebedkov 44 pen, Inal Getigejev 61, Eduard Korchagin 70.
   Missed PK: Aleksandr Skvortsov(Z) 63 (post). Att: 2,300]

Round 32 [Sep 8. Total Att: 32,950; Average: 2,995]
Dinamo Bryan 0-1 Rostov
  [Dmitriy Akimov 44. Att: 2,000]
Ural         1-3 KamAZ
  [Yevgeniy Averyanov 22 - Branimir Petrovic 33, 76, Spartak Gogniyev 81. Att: 3,000]
Metallurg-K  0-1 Kuban
  [Denis Zubko 10. Missed PK: Ivailo Petkov(K) 31 (post). Att: 2,000]
SKA R/D      0-0 Anzhi
  [Att: 4,500]
NoSta        3-1 Mashuk-KMV
  [Vadim Yanchuk 25 pen, Aleksei Antonnikov 32, Andrei Pazin 66 -
   Igors Slesarcuks 29. Att: 3,000]
Baltika      2-0 Zvezda Irk
  [Ivan Zavaliy 40, Aleksandr Tumenko 80. Att: 2,500]
Torpedo M    2-1 SKA-Energiya
  [Denis Popov 5, Dmitriy Sokolov 47 - Andrei Panfyorov 80. Att: 1,450]
Sibir        1-0 Volga Ul
  [Aleksei Medvedev 15. Att: 3,000]
Salyut-Energ 1-2 SportAcademC
  [Denis Tkachuk 82 - Sergei Khabarov 2, Sergei Rodin 58. Att: 8,000]
Vityaz       1-0 Alania
  [Roman Grigoryan 13 pen. Att: 500]
Dinamo Barn  1-0 Chernomorets
  [Valeriy Leonov 66. Att: 3,000]

Round 33 [Sep 15. Total Att: 39,450; Average: 3,586]
Zvezda Irk   1-5 Rostov
  [Vladimir Levshin 83 - Mikhail Osinov 21 pen, 29, Dmitriy Akimov 70, 74 pen,
   Alexandru Gatcan 80. Att: 1,500]
Kuban        2-0 Baltika
  [Artur Tlisov 65, Denis Zubko 45+1. Att: 7,000]
Alania       1-0 Ural
  [Sergiu Dadu 90+1. Att: 4,000]
Anzhi        0-0 NoSta
  [Att: 6,500]
KamAZ        7-0 Dinamo Barn
  [Anton Kobyalko 5, 51, Zajko Zeba 9 pen, 90 pen, Branimir Petrovic 14,
   Vladislav Ignatyev 39, Andrei Perov 45. Att: 1,550]
Mashuk-KMV   0-0 Sibir
  [Att: 2,400]
SKA-Energiya 2-1 Dinamo Bryan
  [Andrei Murnin 18, Konstantin Garbuz 67 - Yevgeniy Shelyutov 39. Att: 3,500]
SKA R/D      3-0 Salyut-Energ
  [Miodrag Stefanovic 51, Amir Bazhev 81, Aleksei Kostenko 85. Att: 2,800]
Volga Ul     2-0 Metallurg-K
  [Dmitriy Golubov 9, Andrei Klimenko(MK) 68 og. Att: 2,000]
SportAcademC 1-1 Vityaz
  [Dmitriy Tikhonov 69 - Roman Grigoryan 71. Att: 200]
Chernomorets 4-1 Torpedo M
  [Anatoliy Skvortsov 15, Nikolai Boyarintsev 18, 38, Vladimir But 29 - Denis Popov 8.
  Att: 8,000]

Round 34 [Sep 18. Total Att: 37,100; Average: 3,710]
SKA-Energiya 2-2 Rostov
  [Aleksandr Yarkin 13, Mikhail Bagayev 40 -
   Ivan Zivanovic 12, Mikhail Osinov 36. Att: 2,300]
Kuban        3-2 Torpedo M
  [Ivailo Petkov 55 pen, Andrei Topchu 71, Alyaksei Kuchuk 77 - Vladimir Voskoboinikov 84,
   Andrei Govorov 87. Missed PK: Sergei Lebedkov(T) 81 (save). Att: 7,000]
KamAZ        4-2 Metallurg-K
  [Spartak Gogniyev 1, 75, Vladislav Ignatyev 10, Anton Kobyalko 82 -
   Vladimir Avsyuk 5, Viktor Bukiyevskiy 90+1 pen. Att: 5,000]
Mashuk-KMV   2-4 Ural
  [Hasan Mamtov 54, Valeriy Umnov 90+2 - Vladimir Shishelov 53, 68,
   Stanislav Dubrovin 60, Mikhail Mysin 77. Att: 1,500]
Anzhi        1-0 Vityaz
  [Kirill Kochubei 24. Att: 5,500]
SportAcademC 1-0 NoSta
  [Ilya Maksimov 81. Att: 300]
Chernomorets 2-0 Baltika
  [Nikolai Boyarintsev 24, Roman Oreshchuk 64. Att: 6,000]
Alania       1-0 Sibir
  [Jambulad Bazayev 71. Att: 4,000]
Volga Ul     1-0 Dinamo Barn
  [Dmitriy Golubov 19. Att: 4,300]
Zvezda Irk   2-3 Dinamo Bryan
  [Dmitriy Pytlyov 34, Karen Oganyan 53 - Murad Ramazanov 8,
   Denis Spirin 45, Dmitriy Sannikov 78. Att: 1,200]

Round 35 [Total Att: 23,800; Average: 2,380]
[Sep 25]
Rostov       2-1 Chernomorets
  [Ivan Zivanovic 5, Hong Yong-Jo 70 - Jumaldin Karatlyashev 78. Att: 3,500]
Dinamo Bryan 0-2 Kuban
  [Denis Zubko 51, Alan Kasayev 60. Att: 2,000]
Ural         0-0 Anzhi
  [Att: 3,000]
NoSta        1-0 Salyut-Energ
  [Vadim Yanchuk 23. Att: 2,500]
Metallurg-K  3-3 Alania
  [Sergei Yegorov 77, Viktor Bukiyevskiy 85, Roman Nagumanov 90 -
   Sergiu Dadu 37, Cristian Tudor 83, Jambulad Bazayev 86.
   Missed PK: Viktor Bukiyevskiy(MK) 45 (save). Att: 1,500]
Torpedo M    3-1 Volga Ul
  [Denis Popov 14, 63, 82 - Dmitriy Golubov 36. Att: 1,500]
Dinamo Barn  2-0 Mashuk-KMV
  [Valeriy Leonov 45, Lev Kornilov 87. Att: 1,500]
[Oct 1]
Baltika      3-0 KamAZ
  [Ivan Zavaliy 20, 42, Aleksandr Yevstafyev 53.
   Missed PK: Branimir Petrovic(K) 76 (save). Att: 4,000]
Sibir        1-1 SportAcademC
  [Aleksandr Vasilyev 11 - Sergei Khabarov 21. Att: 4,000]
Vityaz       2-1 SKA R/D
  [Sergei Anokhin 57, Valeriy Lenichko 67 - Gia Grigolava 81. Att: 300]

Round 36 [Sep 28. Total Att: 27,900; Average: 2,790]
Rostov       1-0 Kuban
  [Dmitriy Akimov 74. Att: 7,800]
Ural         2-0 SportAcademC
  [Vladimir Shishelov 17, Konstantin Skrylnikov 41. Att: 1,500]
Torpedo M    1-1 KamAZ
  [Denis Popov 90+3 - Spartak Gogniyev 84. Att: 1,300]
Sibir        1-0 Anzhi
  [Aleksei Medvedev 41. Att: 5,000]
NoSta        4-0 SKA R/D
  [Mantas Savenas 6, 42, 87, Vadim Yanchuk 79. Att: 2,500]
Baltika      2-0 Volga Ul
  [Aleksandr Yevstafyev 39, Ilnur Muhametdinov(V) 52 og. Att: 4,500]
SKA-Energiya 3-0 Zvezda Irk
  [Awarded; Zvezda failed to find money to travel to Khabarovsk]
Dinamo Barn  0-2 Alania
  [Sergiu Dadu 55 pen, 72 pen. Att: 1,500]
Metallurg-K  2-1 Mashuk-KMV
  [Yevgeniy Yatchenko 28, Maksim Filippov 39 - Vladimir Gogberashvili 90+1. Att: 2,000]
Dinamo Bryan 1-2 Chernomorets
  [Dmitriy Larin 63 - Valentin Okorochkov 12, Roman Oreshchuk 75 pen. Att: 1,500]
Vityaz       1-0 Salyut-Energ
  [Aleksei Mikhalyov 66. Att: 300]

Round 37 [Oct 5. Total Att: 40,600; Average: 3,691]
Volga Ul     0-2 Rostov
  [Mikhail Osinov 18 pen, Hong Yong-Jo 19. Att: 6,300]
Kuban        2-0 SKA-Energiya
  [Aleksandr Tikhonovetskiy 40, Denis Zubko 85. Att: 5,000]
Salyut-Energ 3-1 Ural
  [Yevgeniy Alkhimov 38, Nikolai Markov 39, Denis Tkachuk 74 -
   Vladimir Shishelov 27. Att: 8,000]
KamAZ        3-1 Dinamo Bryan
  [Yevgeniy Kachan 34, Spartak Gogniyev 73, 89 pen - Dmitriy Sannikov 32. Att: 5,000]
Anzhi        0-0 Metallurg-K
  [Att: 3,000]
Vityaz       1-0 NoSta
  [Roman Grigoryan 46. Att: 300]
Mashuk-KMV   2-1 Baltika
  [Mikhail Mullar 15, Hasan Mamtov 54 - Robert Zebelyan 31.
   Missed PK: Robert Zebelyan(B) 41 (wide). Att: 1,000]
SKA R/D      0-0 Sibir
  [Att: 3,500]
Alania       1-2 Torpedo M
  [Sergiu Dadu 40 - Denis Popov 45 pen, Andrei Govorov 72. Att: 3,000]
Chernomorets 3-0 Zvezda Irk
  [Igor Udaly 48, Nikolai Boyarintsev 51, Vladimir But 69. Att: 5,000]
SportAcademC 1-1 Dinamo Barn
  [Mikhail Lunin 53 pen - Oleg Trifonov(S) 64 og. Att: 500]

Round 38 [Oct 8. Total Att: 39,000; Average: 3,900]
KamAZ        1-0 Rostov
  [Anton Kobyalko 29. Att: 6,500]
Kuban        5-0 Zvezda Irk
  [Sergei G. Kuznetsov 13, 62, Aleksandr Tikhonovetskiy 30,
   Denis Zubko 60, 90+2. Att: 5,000]
SKA R/D      1-0 Ural
  [Andrei Otyutskiy 17. Att: 4,000]
Anzhi        3-0 Dinamo Barn
  [Daniil Gridnev 9, Sergei Vinogradov 35, Aleksandr Petrov 90+2.
   Missed PK: Rezo Jikia(A) 26 (save). Att: 3,000]
Alania       2-0 Baltika
  [Jambulad Bazayev 2, Cristian Tudor 13. Att: 4,000]
Salyut-Energ 2-0 Sibir
  [Andriy Poroshyn 34, Roman Slavnov 77. Att: 5,000]
Chernomorets 2-0 SKA-Energiya
  [Artyom Beketov 15, Valentin Okorochkov 32 pen. Att: 4,500]
SportAcademC 3-4 Metallurg-K
  [Rinat Mavletdinov 10, Ilya Maksimov 81, Mikhail Lunin 85 pen - Maksim Rogov 48,
   Roman Nagumanov 53 pen, Yevgeniy Yatchenko 73, Maksym Morozov 90+4. Att: 300]
Volga Ul     0-1 Dinamo Bryan
  [Dmitriy Sannikov 45. Att: 4,500]
Mashuk-KMV   0-1 Torpedo M
  [Denis Popov 56. Att: 2,200]

Round 39 [Oct 14. Total Att: 22,950; Average: 2,295]
Rostov       3-2 Alania
  [Mersudin Ahmetovic 39, 53, Dmitriy Akimov 50 - Sergiu Dadu 49, 60. Att: 4,500]
SKA-Energiya 0-1 KamAZ
  [Ivan Todorovic 8. Att: 4,500]
Ural         1-0 NoSta
  [Adessoye Oyevole 89. Att: 1,000]
Torpedo M    4-2 Anzhi
  [Eduard Korchagin 46, 64, 89, Sergei Lebedkov 54 -
   Nicolae Josan 40 pen, Mikheili Ashvetia 88. Att: 1,000]
Baltika      2-1 SportAcademC
  [Ivan Zavaliy 20, Sergei Korovushkin 69 - Mikhail Lunin 67 pen. Att: 4,500]
Sibir        2-2 Vityaz
  [Goran Stankovski 4, 22 - Roman Grigoryan 19 pen, Arkadiy Imrekov 63. Att: 3,000]
Dinamo Barn  0-2 SKA R/D
  [Andrei Otyutskiy 7, Aslan Dyshekov 80. Att: 750]
Metallurg-K  0-2 Salyut-Energ
  [Nikolai Markov 23, Yevgeniy Alkhimov 48. Att: 700]
Zvezda Irk   0-4 Volga Ul
  [Marat Safin 15 pen, 52, Kirill Seleznyov 61, Victor Berco 78. Att: 1,000]
Dinamo Bryan 0-1 Mashuk-KMV
  [Karen Sargsyan 90+2. Att: 2,000]

Round 40 [Oct 17. Total Att: 29,400; Average: 2,673]
Rostov       6-0 Mashuk-KMV
  [Mersudin Ahmetovic 7, 17, Alexandru Gatcan 27, 41,
   Dmitriy Akimov 32, Oleg Kozhanov 73. Att: 2,500]
Kuban        4-2 Chernomorets
  [Sergei G. Kuznetsov 52, Denis Zubko 66 pen, 75 pen, Dmytro Horbushyn 88 -
   Valentin Okorochkov 43, Sergei Simonov 90+2. Att: 9,000]
Zvezda Irk   0-4 KamAZ
  [Spartak Gogniyev 60, 74, Anton Kobyalko 63, Vladimir Nagibin 89. Att: 700]
Ural         4-1 Vityaz
  [Mikhail Mysin 27, Vladimir Shishelov 56, 88, Oleg Shatov 74 -
   Semyon Melnikov 59. Att: 1,000]
Baltika      1-0 Anzhi
  [Volodymyr Bondarenko 28. Att: 4,000]
Sibir        1-2 NoSta
  [Aleksandr Shulenin 81 - Mikhail Rozhkov 45+2, Ruslan Surodin 71. Att: 2,700]
Dinamo Bryan 0-2 Alania
  [Kamalutdin Ahmedov 20, Sergiu Dadu 88 pen. Att: 1,500]
Metallurg-K  2-2 SKA R/D
  [Maksim Filippov 66, Sergei Yegorov 84 - Mikhail Solovei(MK) 45+1 og,
   Sergei Golovko 60. Att: 500]
SKA-Energiya 2-1 Volga Ul
  [Andrei Murnin 41, Mikhail Bagayev 48 - Aleksandr Zaikin 90+3. Att: 3,500]
Dinamo Barn  1-2 Salyut-Energ
  [Andrei Agafonov 18 - Yevgeniy Alkhimov 43, Yevgeniy Shipitsin 57.
   Missed PK: Yevgeniy Alkhimov(SE) 73 (save). Att: 500]
Torpedo M    1-3 SportAcademC
  [Dmitriy Sokolov 30 - Vyacheslav Dmitriyev(T) 26 og, Aleksandr Danishevskiy 27,
   Dmitriy Prokopenko 33. Att: 3,500]

NB: Despite strenuous efforts, Zvezda Irkutsk haven't managed to complete the season
      due to a drastic lack of funds, so they have withdrawn.

Round 41 [Oct 24. Total Att: 29,150; Average: 2,915]
Anzhi        3-2 Rostov
  [Mikheili Ashvetia 41, 67 pen, 70 - Dmitriy Akimov 9, Maksim Astafyev 34. Att: 2,000]
KamAZ        3-4 Kuban
  [Anton Kobyalko 5, 45, Denis Skorokhodov 29 - Ivailo Petkov 32 pen, Denis Zubko 76,
   Alan Kasayev 81, Aleksandr Tikhonovetskiy 84. Att: 6,700]
Sibir        2-0 Ural
  [Goran Stankovski 35, Yevgeniy Zinovyev 68 pen. Att: 2,000]
NoSta        0-0 Metallurg-K
  [Att: 2,500]
SKA R/D      1-1 Baltika
  [Amir Bazhev 43 pen - Robert Zebelyan 19. Att: 3,500]
Alania       3-0 Zvezda Irk
  [Awarded]
Mashuk-KMV   1-3 SKA-Energiya
  [Hasan Mamtov 63 - Aleksandr Yarkin 26, 50, Nikolai Safronidi 62. Att: 750]
Vityaz       1-1 Dinamo Barn
  [Semyon Melnikov 76 - Lev Kornilov 50. Att: 200]
Salyut-Energ 4-2 Torpedo M
  [Andriy Poroshyn 9, 90, Yevgeniy Alkhimov 45, Nikolai Markov 69 -
   Denis Popov 48, Dmitriy Sysuyev 62. Att: 10,000]
Volga Ul     0-2 Chernomorets
  [Roman Oreshchuk 27 pen, 57. Att: 1,300]
SportAcademC 3-1 Dinamo Bryan
  [Aleksandr Danishevskiy 5, 80, Oleg Malyukov 57 - Aleksandr Khlebnikov 40. Att: 200]

Round 42 [Oct 27. Total Att: 25,400; Average: 2,822]
SportAcademC 2-1 Rostov
  [Mikhail Lunin 22 pen, Denis Rustan 88 - Mersudin Ahmetovic 74. Att: 300]
Volga Ul     2-1 Kuban
  [Denis Klopkov 17, Aleksandr Zaikin 71 pen - Ivailo Petkov 34 pen. Att: 2,000]
KamAZ        2-2 Chernomorets
  [Ivan Todorovic 47, Dmitriy Grachov 59 -
   Sergei Simonov 65, Roman Oreshchuk 72. Att: 1,100]
Anzhi        1-1 Dinamo Bryan
  [Valeri Abramidze 25 - Aleksandr Fomichov 35.
   Missed PK: Mikheili Ashvetia(A) 87 (wide). Att: 1,000]
NoSta        3-1 Dinamo Barn
  [Maksim Budnikov 49, Vadim Yanchuk 60, Sergei Frolov 64 -
   Valeriy Leonov 67 pen. Att: 3,000]
Salyut-Energ 4-0 Baltika
  [Sergei Kushov 17 pen, Yevgeniy Alkhimov 22, 45, Roman Slavnov 53. Att: 9,500]
Alania       1-1 SKA-Energiya
  [Robert Bitarov 56 - Aleksandr Yarkin 90+1. Att: 3,000]
SKA R/D      0-0 Torpedo M
  [Missed PK: Amir Bazhev(SKA) 43 (wide). Att: 4,500]
Vityaz       3-1 Metallurg-K
  [Roman Grigoryan 26, Vadim Firsov 77, Yuriy Pershin 81 -
   Sergei Golyatkin(V) 90+2 og. Att: 1,000]
Mashuk-KMV   3-0 Zvezda Irk
  [Awarded]

Round 43 [Nov 3. Total Att: 39,200; Average: 4,356]
Rostov       3-1 Salyut-Energ
  [Mersudin Ahmetovic 26, Dmitriy Akimov 54 pen, 90+2 - Andriy Poroshyn 69. Att: 3,500]
Kuban        5-0 Mashuk-KMV
  [Dmytro Horbushyn 42, 53, Alyaksei Kuchuk 57, 60, Alyaksei Skvyarnyuk 69. Att: 14,500]
Metallurg-K  1-0 Ural
  [Maksym Morozov 90+3. Att: 1,500]
Zvezda Irk   0-3 Anzhi
  [Awarded]
Torpedo M    1-3 NoSta
  [Vladimir Voskoboinikov 77 - Vladislav Lungu 41,
   Yuriy Lebedev 53, Sergei Frolov 75. Att: 1,500]
Baltika      4-1 Vityaz
  [Ivan Zavaliy 8, Vitaliy Timofeyev 81, Georgiy Mikadze 84,
   Sergei Korovushkin 90 pen - Roman Grigoryan 76 pen. Att: 4,700]
Chernomorets 2-0 Alania
  [Sergei Simonov 10, Roman Oreshchuk 84. Att: 5,000]
SKA-Energiya 0-1 SportAcademC
  [Mikhail Lunin 76 pen. Att: 4,000]
Dinamo Barn  0-0 Sibir
  [Att: 3,000]
Dinamo Bryan 0-1 SKA R/D
  [Sergei Golovko 85. Att: 1,500]

Round 44 [Nov 6. Total Att: 38,300; Average: 3,830]
Rostov       2-0 SKA R/D
  [Mersudin Ahmetovic 17, Syarhei Shtanyuk 22. Att: 7,500]
Kuban        3-0 Alania
  [Ivailo Petkov 3, Dmytro Horbushyn 43, Denis Zubko 68 pen. Att: 10,000]
KamAZ        2-0 Volga Ul
  [Anton Kobyalko 22, Andrei Perov 68. Att: 2,000]
Ural         3-1 Dinamo Barn
  [Stanislav Dubrovin 10, Mikhail Kozlov 21, Igor Bugaiov 84 -
   Vladislav Aksyutenko 70. Att: 1,500]
SKA-Energiya 1-0 Anzhi
  [Vasiliy Karmazinenko 86. Att: 2,500]
Baltika      0-1 NoSta
  [Vadim Yanchuk 50 pen. Att: 7,000]
Chernomorets 3-2 Mashuk-KMV
  [Roman Oreshchuk 16, Jumaldin Karatlyashev 45 pen, Valentin Okorochkov 86 -
   Valeriy Umnov 8, Igors Slesarcuks 71. Att: 3,500]
Metallurg-K  3-1 Sibir
  [Igor Chernyshov 66, Maksim Filippov 80, Yevgeniy Yatchenko 90 -
   Joo Martins 17. Att: 1,500]
Dinamo Bryan 1-1 Salyut-Energ
  [Yevgeniy Shelyutov 78 - Andriy Poroshyn 31. Att: 2,000]
Torpedo M    2-4 Vityaz
  [Dmitriy Sokolov 19, Dmitriy Sysuyev 85 - Sergei Anokhin 52, 64,
   Denis Kirilenko 55, Roman Grigoryan 74 pen. Att: 800]
Zvezda Irk   0-3 SportAcademC
  [Awarded]

Final Table:

 1.FK Rostov                       42  29  9  4  78-29  96  Promoted [-]
 2.Kuban Krasnodar                 42  27  6  9  84-36  87  Promoted [-]
----------------------------------------------------------
 3.KamAZ Naberezhnyye Chelny       42  23 10  9  68-41  79  
 4.Ural Yekaterinburg              42  22  9 11  69-39  75  
 5.NoSta Novotroitsk               42  20 13  9  59-37  73  
 6.Anzhi Makhachkala               42  20 12 10  63-35  72  
 7.Baltika Kaliningrad             42  17 14 11  43-34  65  
 8.SKA-Energiya Khabarovsk         42  17 10 15  63-60  61  
 9.Chernomorets Novorossiysk       42  16 13 13  51-38  61  [+]
10.Alania Vladikavkaz              42  17  8 17  50-47  59  
11.Vityaz Podolsk                  42  17  7 18  49-57  58  [2 0 0 3-0 6] [+]
12.Salyut-Energiya Belgorod        42  17  7 18  51-51  58  [0 0 2 0-3 0]
13.SKA Rostov-na-Donu              42  15 13 14  52-50  58  
14.Sibir Novosibirsk               42  14 16 12  51-41  58  
15.SportAcademClub Moskva          42  16  9 17  55-57  57  [+]
----------------------------------------------------------
16.Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk  42  14 15 13  44-42  57  Relegated
17.Volga Ulyanovsk                 42  15  4 23  50-65  49  Relegated [+]
18.Torpedo Moskva                  42  14  7 21  47-69  49  Relegated
19.Mashuk-KMV Pyatigorsk           42   8  8 26  39-79  32  Relegated
20.Dinamo Barnaul                  42   6  9 27  31-80  27  Relegated [+]
21.Dinamo Bryansk                  42   6  4 32  30-81  22  Relegated
22.Zvezda Irkutsk                  42   8  5 29  36-95  11  Relegated [#]

[#] Zvezda Irkutsk have 18 pts deducted for not paying for loaning Semyon Fomin from
    Lokomotiv Moskva and acquiring Karen Oganyan and Aleksandr Alhazov from KamAZ.

NB: Zvezda Irkutsk withdrew after Round 40.

NB: 7 clubs to be relegated as First Division will be reduced to 20 
    clubs next year.

Total goals scored: 1163
Average goals per game: 2.52

Total attendance: 1,952,490
Average crowd per round: 44,375
Average crowd per game: 4,226

Top scorers:

1.Denis Popov (Chernomorets/Torpedo) 24
2.Vladimir Shishelov (Zvezda/Ural)   23  [Uzbekistan/Russia]
3.Dmitriy Akimov (Sibir/Rostov)      22
4.Vartan Mazalov (SKA R/D)           21
  Aleksandr Yarkin (SKA-Energiya)    21
6.Vadim Yanchuk (NoSta)              20
7.Sergiu Dadu (Alania)               19  [Moldova]
8.Denis Zubko (Kuban)                18
9.Mikheili Ashvetia (Anzhi)          17  [Georgia/Russia]
  Spartak Gogniyev (KamAZ)           17
  





Squad Lists

2007 (2nd level).

2007/08 (cup).

2008 (1st level).

2008 (3rd level).

2008 (4th level).

2008 (5th level).

2008/09 (cup).

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 27 Nov 2008

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.