Rwanda (Women) 2018

First Division

Final Table:

 1.AS Kigali WFC                 14  13  0  1  52- 3  39  [C]  Champions
 2.Scandinavia WFC               14  12  0  2  50- 4  36  [P]
 3.Inyemera WFC                  14   5  5  4  15-21  20
 4.ES Mutunda WFC                14   6  0  8  17-24  18
 5.Kamonyi WFC                   14   4  4  6   8-15  16
 6.Bugesera WFC                  14   2  4  8   7-24  10
 7.Gakenke WFC                   14   2  4  8   7-31  10
 8.Rambura WFC                   14   3  1 10   8-42  10

Round 1 [Feb 3]
Gakenke             0-0 Kamonyi             
Mutunda             3-0 Rambura             
AS Kigali           awd Bugesera            [awarded 3-0, Bugesera forfeited]      
Inyemera            0-1 Scandinavia 

Round 2 [Feb 10]
Bugesera            0-0 Gakenke             
Inyemera            awd Rambura             [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 41' after
Scandinavia         2-0 Kamonyi              two Rambura players got injured (Rambura
AS Kigali           6-0 Mutunda              had started with 8 players only)]
 
Round 3 [Feb 17]
Gakenke             1-1 Inyemera            
Bugesera            0-1 Scandinavia         
Rambura             0-3 AS Kigali           
Kamonyi             1-0 Mutunda             
 
Round 4 [Feb 25]
Scandinavia         4-0 Gakenke             
AS Kigali           6-0 Inyemera            
Mutunda             4-0 Bugesera            
Kamonyi             1-0 Rambura             
   
Round 5
[Mar 3]
Gakenke             0-9 AS Kigali           
Scandinavia         5-0 Mutunda             
Inyemera            0-0 Kamonyi             
[Mar 4]
Bugesera            4-0 Rambura             
 
Round 6 [Mar 10]
Mutunda             2-0 Gakenke             
Kamonyi             0-2 AS Kigali           
Rambura             1-3 Scandinavia         
Bugesera            0-0 Inyemera            

Round 7 [Mar 17]
Gakenke             1-0 Rambura             
Kamonyi             0-0 Bugesera            
Mutunda             0-2 Inyemera            
AS Kigali           1-0 Scandinavia         

Round 8 [Apr 15]
Kamonyi             2-0 Gakenke             
Rambura             2-1 Mutunda             
Bugesera            0-7 AS Kigali           
Scandinavia         7-0 Inyemera            
 
Round 9 [Apr 21]
Gakenke             3-0 Bugesera
Rambura             2-0 Inyemera
Kamonyi             0-2 Scandinavia
Mutunda             0-1 AS Kigali

Round 10 [Apr 29]
Inyemera            1-1 Gakenke             
Scandinavia         3-0 Bugesera
AS Kigali           6-0 Rambura
Mutunda             2-1 Kamonyi
 
Round 11 [May 12]
Scandinavia         5-0 Gakenke             
Inyemera            3-2 AS Kigali
Bugesera            0-2 Mutunda 
Rambura             1-2 Kamonyi
 
Round 12
[May 19]
AS Kigali           3-0 Gakenke
Mutunda             1-2 Scandinavia
Rambura             0-0 Bugesera
[May ?]
Kamonyi             1-1 Inyemera

Round 13 [May 28]
Scandinavia        15-0 Rambura             
AS Kigali           2-0 Kamonyi
Gakenke             1-2 Mutunda             
Inyemera            1-0 Bugesera

Round 14 [Jun 2]
Rambura             2-0 Gakenke             
Bugesera            3-0 Kamonyi
Inyemera            3-0 Mutunda             
Scandinavia         0-1 AS Kigali           

Final Table:

 1.AS Kigali WFC                 14  13  0  1  52- 3  39  [C]  Champions
 2.Scandinavia WFC               14  12  0  2  50- 4  36  [P]
 3.Inyemera WFC                  14   5  5  4  15-21  20
 4.ES Mutunda WFC                14   6  0  8  17-24  18
 5.Kamonyi WFC                   14   4  4  6   8-15  16
 6.Bugesera WFC                  14   2  4  8   7-24  10
 7.Gakenke WFC                   14   2  4  8   7-31  10
 8.Rambura WFC                   14   3  1 10   8-42  10

Second Division

Round 1 [Feb 4]
Gatsibo             0-1 AS Kabuye           
Youvia              3-0 Ndabuc              
Rwamagana           3-1 Imanzi              
Nasho               3-0 Nyagatare           [probably awarded; later annulled]
Rugende             bye 

Round 2
[Feb 10]
Rugende             4-0 Gatsibo             
Ndabuc              awd Rwamagana           [awarded 3-0, Rwamagana dns]
[Feb 11]
Youvia              1-3 Nasho               
[Apr 25]
Imanzi              0-4 AS Kabuye           
Nyagatare           bye

Round 3 [Feb 18]
Rugende             ppd Nyagatare           
AS Kabuye           3-0 Ndabuc              
Gatsibo             3-0 Imanzi              
Rwamagana           1-2 Nasho               
Youvia              bye
 
Round 4 [Feb 25]
Nyagatare           awd Gatsibo             [awarded 0-3, Nyagatare dns; annulled]
Ndabuc              2-1 Imanzi              
Youvia              0-9 Rugende             
Nasho               1-2 AS Kabuye           
Rwamagana           bye                
 
NB: Nyagatare excluded from league

Round 5
[Mar 3]
Gatsibo             4-0 Ndabuc              
[Mar 4]
Rugende             0-1 Rwamagana           
Imanzi              ppd Nasho               
AS Kabuye           bye Youvia              

Round 6 [Mar 10]
Youvia              1-4 Gatsibo             
AS Kabuye           2-2 Rugende             
Nasho               2-0 Ndabuc              
Imanzi              bye Rwamagana           

Round 7
[Mar 17]
Youvia              3-0 Rwamagana           
[Mar 18]
Gatsibo             1-0 Nasho               
Imanzi             0-13 Rugende             
Ndabuc              bye AS Kabuye           

Table (Mar 20):

 1.Gatsibo WFC                    6   4  0  2  12- 6  12
 2.Rugende WFC                    5   3  1  1  28- 3  10  [P]
 3.AS Kabuye                      4   3  1  0   8- 3  10
 4.Nasho WFC                      5   3  0  2   8- 5   9
 5.Rwamagana WFC                  5   2  0  3   5- 9   6
 6.Youva WFC                      5   2  0  3   8-16   6  [P]
 7.Ndabuc WFC                     6   2  0  4   5-13   6
 8.Imanzi WFC                     4   0  0  4   2-21   0
 -.Nyagatare WFC                  excluded                [R]

Round 8
[Mar 24]
Rwamagana           2-3 Gatsibo            
AS Kabuye           3-0 Youvia
[Mar 25]
Rugende             2-1 Ndabuc
Imanzi              bye Nasho   
 
Round 9 [Apr 1] (ppd?)
Rwamagana            -  AS Kabuye
Nasho                -  Rugende
Youvia               -  Imanzi
Gatsibo             bye Ndabuc
 
Round 10 [Apr 21]
AS Kabuye           1-0 Gatsibo
Ndabuc              3-0 Youvia
Imanzi              ppd Rwamagana 
Rugende             bye Nasho

Round 11
[Apr 28]
Rwamagana           7-1 Ndabuc
[Apr 29]
AS Kabuye           1-1 Imanzi
Nasho               3-0 Youvia
Gatsibo             1-2 Rugende  

Round 12 - not known
 
Round 13 [May 13]
Rugende             7-0 Youvia
AS Kabuye           1-0 Nasho
Imanzi              0-2 Ndabuc  
Rwamagana           bye Gatsibo
 
Round 14
[May 19]
Ndabuc              1-3 Gatsibo
Nasho               3-0 Imanzi
[May 23]
Rwamagana            -  Rugende
Youvia              bye AS Kabuye 

Round 15 [May 28]
Ndabuc              1-2 Nasho
Rugende             0-1 AS Kabuye

Round 16 [Jun 3]
Nasho                -  Gatsibo
Rugende              -  Imanzi 

2017

list of champions


About this document

Source: http://www.ferwafa.rw/spip.php?rubrique79

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 14 Jun 2018

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.