San Marino 2012/13


Campionato Dilettanti 2012/13

Campionato Dilettanti 2012/13

Regular Season | Championship Playoff

Regular Season

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20  13  6  1  36-13  45  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino) 20  13  3  4  35-21  42  Qualified
 3.SS Murata                     20  11  3  6  31-19  36  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Cailungo                   20   6  5  9  30-37  23
 5.SC Faetano                    20   5  6  9  20-26  21
 6.Juvenes/Dogana                20   5  3 12  24-36  18
 7.Virtus (Acquaviva)            20   3  3 14  15-35  12

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano           21  10  9  2  25-17  39  Qualified
 2.SP Tre Penne (San Marino)     21  11  2  8  24-18  35  [2 2 0 0 4-1 6]  Qualified
 3.Cosmos (Serravalle)           21   9  8  4  27-19  35  [2 0 0 2 1-4 0]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fiorentino                    21   7  8  6  36-25  29
 5.SS San Giovanni               21   6  9  6  35-39  27
 6.SP Domagnano                  21   5  8  8  24-30  23
 7.Pennarossa (Chiesanuova)      21   5  5 11  23-38  20
 8.Tre Fiori (Fiorentino)        21   5  2 14  22-34  17

Round 1
[Sep 14]
San Giovanni     3-3 Cosmos           
[Sep 15]
Faetano          0-2 Cailungo         
Murata           1-1 Libertas         
Pennarossa       2-2 Folgore/Falciano 
[Sep 16]
Fiorentino       3-3 Domagnano        
Tre Penne        2-0 Tre Fiori        
Virtus           0-2 La Fiorita       
Juvenes/Dogana   bye

Round 2
[Sep 21]
Domagnano        0-0 Tre Penne        
[Sep 22]
Folgore/Falciano 1-1 Fiorentino       
La Fiorita       1-1 Faetano          
Tre Fiori        1-2 Cosmos           
[Sep 23]
Juvenes/Dogana   1-3 Murata           
Libertas         6-1 Cailungo         
Pennarossa       3-5 San Giovanni     
Virtus           bye

Round 3
[Sep 28]
Cailungo         2-2 Juvenes/Dogana   
Cosmos           1-2 Tre Penne        
[Sep 29]
Fiorentino       2-0 Pennarossa       
Murata           2-1 Virtus           
San Giovanni     3-1 Domagnano        
[Sep 30]
Faetano          0-3 Libertas         
Tre Fiori        1-2 Folgore/Falciano 
La Fiorita       bye

Round 4
[Oct 6]
Folgore/Falciano 1-0 Tre Penne        
Libertas         0-1 La Fiorita       
Pennarossa       1-0 Tre Fiori        
San Giovanni     1-1 Fiorentino       
[Oct 7]
Domagnano        0-2 Cosmos           
Murata           0-0 Cailungo         
Virtus           0-0 Juvenes/Dogana   
Faetano          bye

Round 5
[Oct 19]
Tre Fiori        1-0 Fiorentino       
[Oct 20]
Cailungo         0-1 Virtus           
Juvenes/Dogana   0-2 La Fiorita       
Tre Penne        2-0 San Giovanni     
[Oct 21]
Cosmos           1-0 Folgore/Falciano 
Domagnano        0-0 Pennarossa       
Faetano          1-2 Murata           
Libertas         bye

Round 6
[Oct 26]
Faetano          1-0 Virtus           
[Oct 27]
Libertas         3-0 Juvenes/Dogana   
Pennarossa       0-1 Cosmos           
Tre Fiori        4-1 Domagnano        
Fiorentino       1-1 Tre Penne        
[Oct 28]
La Fiorita       3-0 Cailungo         
San Giovanni     3-3 Folgore/Falciano 
Murata           bye

Round 7
[Nov 2]
Murata           2-1 La Fiorita       
[Nov 3] 
Cosmos           1-1 Fiorentino       
Folgore/Falciano 0-0 Domagnano        
Tre Penne        4-1 Pennarossa       
[Nov 4]
Juvenes/Dogana   2-1 Faetano          
San Giovanni     1-2 Tre Fiori        
Virtus           0-1 Libertas         
Cailungo         bye

Round 8 [intergirone]
[Nov 9]
Libertas         0-0 Folgore/Falciano 
[Nov 10]
Domagnano        2-1 Juvenes/Dogana   
San Giovanni     1-1 Faetano          
Tre Penne        1-0 Virtus           
[Nov 11]
Cailungo         3-3 Cosmos           
La Fiorita       2-1 Fiorentino       
Pennarossa       0-5 Murata           
Tre Fiori        bye

Round 9 [intergirone]
[Nov 17]
Cailungo         1-2 Pennarossa       
Faetano          0-0 Cosmos           
Fiorentino       1-2 Murata           
La Fiorita       3-1 Tre Penne        
[Nov 18]
Juvenes/Dogana   0-1 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        1-2 Libertas         
Virtus           0-2 Domagnano        
San Giovanni     bye

Round 10 [intergirone]
[Nov 24]
Domagnano        1-1 Libertas         
Folgore/Falciano 0-0 Cailungo         
Juvenes/Dogana   1-0 Pennarossa       
Tre Fiori        4-2 Virtus           
[Nov 25]
Faetano          1-1 Fiorentino       
Murata           2-1 Tre Penne        
San Giovanni     2-1 La Fiorita       
Cosmos           bye

Round 11 [intergirone]
[Dec 1]
Folgore/Falciano 1-0 Murata           
Libertas         3-3 San Giovanni     
Tre Fiori        2-2 La Fiorita       
Tre Penne        0-1 Faetano          
[Dec 2]
Cosmos           0-1 Juvenes/Dogana   
Domagnano        0-1 Cailungo         
Virtus           1-2 Pennarossa       
Fiorentino       bye

Round 12 [intergirone]
[Dec 15]
Cosmos           0-0 Libertas         
Fiorentino       4-0 Virtus           
Folgore/Falciano 2-1 Faetano          
Tre Fiori        0-0 Juvenes/Dogana   
[Dec 16]
Pennarossa       2-4 La Fiorita       
San Giovanni     1-0 Murata           
Tre Penne        1-0 Cailungo         
Domagnano        bye

Round 13 [intergirone]
[Dec 22]
Cailungo         2-2 San Giovanni     
Juvenes/Dogana   1-0 Tre Penne        
Murata           3-0 Domagnano        
Virtus           1-4 Cosmos           
[Dec 23]
Faetano          2-0 Tre Fiori        
Fiorentino       1-3 Libertas         
La Fiorita       0-0 Folgore/Falciano 
Pennarossa       bye

Round 14 [intergirone]
[Feb 2]
Faetano          2-1 Pennarossa       
La Fiorita       3-2 Domagnano        
Murata           1-1 Cosmos           
Tre Fiori        0-3 Cailungo         
[Feb 6]
Juvenes/Dogana   0-1 Fiorentino       
Tre Penne        1-3 Libertas         
Virtus           0-0 San Giovanni     
Folgore/Falciano bye

Round 15 [intergirone]
[Feb 9]
Fiorentino       3-1 Cailungo         
Folgore/Falciano 3-1 Virtus           
Libertas         0-0 Pennarossa       
San Giovanni     4-3 Juvenes/Dogana   
[Feb 10]
Domagnano        0-0 Faetano          
La Fiorita       0-2 Cosmos           
Tre Fiori        0-1 Murata           
Tre Penne        bye

Round 16
[Feb 16]
Domagnano        2-2 Fiorentino       
La Fiorita       2-1 Virtus           
Libertas         1-0 Murata           
Tre Fiori        0-1 Tre Penne        
[Feb 17]
Cailungo         1-4 Faetano          
Cosmos           1-1 San Giovanni     
Folgore/Falciano 1-0 Pennarossa       
Juvenes/Dogana   bye

Round 17
[Mar 1]
Folgore/Falciano 0-3 Tre Fiori        
Juvenes/Dogana   1-3 Cailungo         
Tre Penne        2-0 Cosmos           
Libertas         2-0 Faetano          
[Mar 2]
Domagnano        2-1 San Giovanni     
Virtus           1-0 Murata           
Pennarossa       1-4 Fiorentino       
La Fiorita       bye

Round 18
[Mar 12]
Tre Penne        1-0 Domagnano        
Murata           5-3 Juvenes/Dogana   
Faetano          1-2 La Fiorita       
[Mar 13]
Cailungo         1-2 Libertas         
San Giovanni     1-1 Pennarossa       
Cosmos           1-0 Tre Fiori        
Fiorentino       1-1 Folgore/Falciano 
Virtus           bye

Round 19
[Mar 16]
Cailungo         2-0 Murata           
Juvenes/Dogana   1-2 Virtus           
Cosmos           1-0 Domagnano        
Fiorentino       4-0 San Giovanni     
[Mar 17]
Tre Penne        1-2 Folgore/Falciano 
La Fiorita       0-1 Libertas         
Tre Fiori        0-2 Pennarossa       
Faetano          bye

Round 20 
[Mar 28]
Virtus           4-5 Cailungo         
[Mar 29]
Fiorentino       3-1 Tre Fiori        
Folgore/Falciano 1-0 Cosmos           
La Fiorita       2-1 Juvenes/Dogana   
Murata           2-1 Faetano          
Pennarossa       2-3 Domagnano        
Tre Penne        2-0 San Giovanni     
Libertas         bye

Round 21
[Apr 6]
Domagnano        3-0 Tre Fiori        
Cailungo         2-3 La Fiorita       
Tre Penne        1-0 Fiorentino       
Folgore/Falciano 2-0 San Giovanni     
[Apr 7]
Cosmos           1-1 Pennarossa       
Virtus           0-0 Faetano          
Juvenes/Dogana   2-3 Libertas         
Murata           bye

Round 22
[Apr 13]
La Fiorita       1-0 Murata           
Faetano          2-4 Juvenes/Dogana   
Libertas         1-0 Virtus           
[Apr 14]
Tre Fiori        2-3 San Giovanni     
Pennarossa       2-0 Tre Penne        
Fiorentino       1-2 Cosmos           
Domagnano        2-2 Folgore/Falciano 
Cailungo         bye

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20  13  6  1  36-13  45  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino) 20  13  3  4  35-21  42  Qualified
 3.SS Murata                     20  11  3  6  31-19  36  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Cailungo                   20   6  5  9  30-37  23
 5.SC Faetano                    20   5  6  9  20-26  21
 6.Juvenes/Dogana                20   5  3 12  24-36  18
 7.Virtus (Acquaviva)            20   3  3 14  15-35  12

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano           21  10  9  2  25-17  39  Qualified
 2.SP Tre Penne (San Marino)     21  11  2  8  24-18  35  [2 2 0 0 4-1 6]  Qualified
 3.Cosmos (Serravalle)           21   9  8  4  27-19  35  [2 0 0 2 1-4 0]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fiorentino                    21   7  8  6  36-25  29
 5.SS San Giovanni               21   6  9  6  35-39  27
 6.SP Domagnano                  21   5  8  8  24-30  23
 7.Pennarossa (Chiesanuova)      21   5  5 11  23-38  20
 8.Tre Fiori (Fiorentino)        21   5  2 14  22-34  17

Championship Playoff

First Round [May 6, 2nd vs 3rd of group stage] 
La Fiorita       1-1 Cosmos           [aet, 5-4 pen]
  [Federico Emmanuel Rinaldi 98; Andrea Lazzarini 94]
Tre Penne        1-2 Murata           [aet]
  [Enrico Cibelli 67; Cristian Protti 78, Andrea Tellinai 96]

Second Round 
[May 10, between unbeaten teams (winners 1st round)]
La Fiorita       1-1 Murata           [aet, 4-2 pen]
  [Sossio Aruta 78; Marco Casadei 90+1]
[May 11, between one-time losers (losers 1st round)]
Cosmos           0-0 Tre Penne        [aet, 3-4 pen]
NB: Cosmos eliminated

Third Round 
[May 13, between unbeaten teams] [1st v 1st of group stage]
Folgore/Falciano 0-2 Libertas
  [Marco Fantini 64, Gian Luca Morelli 83]
[May 14, between one-time losers]
Tre Penne        2-0 Murata
  [Gabriele Cardini 12, Enrico Cibelli 60pen]
NB: Murata eliminated

Fourth Round
[May 17, between unbeaten teams]
Libertas         1-0 La Fiorita       
  [Gian Luca Morelli 81]
[May 18, between one-time losers] 
Tre Penne        2-0 Folgore/Falciano 
  [Enrico Cibelli 82, Matteo  Valli 89]
NB: Folgore/Falciano eliminated   

Semifinal [May 23, between one-time losers]
Tre Penne        1-0 La Fiorita
  [Vladimir Mikhaylovskiy 76]
NB: La Fiorita eliminated

Final [May 27, Stadio di Serravalle]
Libertas         0-0 Tre Penne        [aet, 3-5 pen]

2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 19 Sep 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.