Senegal 2003/04

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.ASC Diaraf (Dakar)          38  20  12   6  54-22  72
 2.AS Douanes (Dakar)          38  19  12   7  37-16  69
 3.ASEC Ndiambour (Louga)      38  19   8  11  29-20  65 [*]
 4.DUC (Dakar)                 38  18   9  11  41-27  63
 5.SONACOS (Djourbel)          38  14  17   7  32-19  59 [*]
 6.CSS (Richard-Toll)          38  13  16   9  29-25  55 [*]
 7.US Rail (Thiès)             38  14  13  11  36-36  55 [*]
 8.Union Sportive de Gorée     38  13  15  10  32-21  54
 9.Jeanne d'Arc (Dakar)	       38  13  14  11  41-26  53 [*]
10.Port Autonome (Dakar)       38  13  13  12  29-26  52
11.Casa Sport (Ziguinchor)     38  15   7  16  23-22  52
12.Guédiawaye FC (Dakar)       38  12  16  10  35-38  52
13.ASC HLM (Dakar)             38  11  18   9  26-22  51 [*]
14.US Ouakam		       38  11  15  12  27-27  48
15.Stade Mbour (Mbour)         38  10  16  12  24-29  46
16.ASC Saloum (Kaolack)        38  12  10  16  29-36  46
--------------------------------------------------------
17.Linguère (Saint-Louis)      38  11  12  15  19-26  45 Relegated
18.ASC Khombole                38   8   6  24  17-50  30 [*] Relegated
19.ASC Police (Dakar)          38   4  16  18  19-46  28 Relegated
20.ASFA (Dakar)                38   3   9  26  11-56  18 [*] Relegated

*- w/o goals rds 31,34,35,36

Round 1
[Dec 13]
Douane		2-0 GFC
Port		0-3 CSS
DUC		1-0 Jeanne d'Arc
SONACOS		2-0 Khombole
Ndiambour	0-0 USO
[Dec 14]
ASFA		0-0 HLM
Diaraf		1-0 Linguère
Rail		1-0 Police
Saloum		2-1 Stade Mbour
Gorée		0-0 Casa Sport

Round 2
[Dec 19]
DUC		1-0 Saloum
USO		0-0 Rail
Gorée		0-1 Port
[Dec 20]
Casa Sport	2-0 HLM
CSS		awd Khombole	[2-0 awarded; originally 1-4; Khombole
[Dec 21]                         fielded ineligible player]
Police		1-1 ASFA
Jeanne d'Arc	1-0 Diaraf
GFC		0-3 Ndiambour
Linguère	1-0 Douane
Stade Mbour	0-0 SONACOS

Round 3
[Dec 24]
Port		1-1 Police
Diaraf		2-0 Stade Mbour
Casa Sport	0-1 GFC
SONACOS		2-1 Saloum
Rail		0-1 Linguére
[Dec 25]
ASFA		0-0 USO
Jeanne d'Arc	0-0 Douane
Ndiambour	1-1 DUC
Khombole	0-1 Gorée
[Jan 22]
CSS		0-1 HLM

Round 4 [Dec 28]
Police		0-2 Casa Sport
USO		0-0 Port
Gorée		1-3 CSS
DUC		1-2 SONACOS
Jeanne d'Arc	1-1 Ndiambour
HLM		3-1 Khombole
GFC		0-0 Rail
Stade Mbour	0-1 Douane
Linguère	0-0 ASFA
Saloum		0-1 Diaraf

Round 5
[Jan 2]
Port		0-0 HLM
Gorée		2-0 Linguère
Douane		1-2 Saloum
[Jan 4]
Khombole	1-0 Police
ASFA		1-2 GFC
Rail		0-0 Jeanne d'Arc
CSS		0-0 USO
Diaraf		0-0 SONACOS
Casa Sport	0-2 DUC
Ndiambour	3-2 Stade Mbour

Round 6
[Jan 7]
Stade Mbour	2-1 Rail
Linguère	0-1 Casa Sport
Jeanne d'Arc	0-0 ASFA
Police		0-0 CSS
SONACOS		0-0 Douane
HLM		0-1 US Gorée
Saloum		2-0 Ndiambour
GFC		1-1 Port
[Jan 8]
DUC		0-1 Diaraf
USO		0-1 Khombole

Round 7
[Jan 10]
ASFA		1-0 Stade Mbour
Port		0-0 Linguère
[Jan 11]
Khombole	0-0 GFC
Rail		0-0 Saloum
CSS		0-0 Jeanne d'Arc
Ndiambour	1-0 SONACOS
[Jan 12]
Douane		2-0 Diaraf
US Gorée	0-0 Police
[Jan 22]
USO		1-0 Casa Sport
[Mar 18]
HLM		1-0 DUC

Round 8
[Jan 14]
Linguère	awd Khombole		[2-0 awarded; Khombole forfait]
GFC		1-0 CSS
[Jan 15]
DUC		0-2 Douane
Jeanne d'Arc	0-2 Port
Saloum		1-1 ASFA
[Jan 16]
USO		0-1 US Gorée
[Jan 17]
Police		0-3 HLM
Diaraf		abd Ndiambour	[0-0 abd at 45'; due artificial light; 
[Jan 23]                         to be replayed]
Diaraf		1-0 Ndiambour	[replay match]
[later]
Casa Sport	0-1 Stade Mbour
SONACOS		1-1 Rail

Round 9
[Feb 20]
ASFA		0-2 DUC
[Feb 21]
Port		0-1 SONACOS
US Gorée	1-2 GFC
Rail		0-1 Diaraf
CSS		1-1 Linguère
Casa Sport	0-0 Saloum
Ndiambour	0-0 Douane
[Feb 22]
Khombole	1-2 Jeanne d'Arc
Police		0-2 Stade Mbour
HLM		0-1 USO

Round 10
[Feb 25]
DUC		3-0 Khombole
Diaraf		2-0 ASFA
Douane		2-1 Rail
SONACOS		0-0 US Gorée
Stade Mbour	0-0 Port
[Feb 26]
Jeanne d'Arc	3-0 Casa Sport
GFC		2-1 HLM
USO		3-1 Police
Saloum		1-2 CSS
Linguère	0-2 Ndiambour

Round 11
[Feb 28]
ASFA		0-3 Douane
Port		1-0 DUC
[Feb 29]
Khombole	0-1 Saloum
CSS		2-0 Stade Mbour
US Gorée	0-1 Jeanne d'Arc
Casa Sport	2-1 Diaraf
Rail		1-2 Ndiambour
HLM		2-1 Linguère
[Mar 3]
Police		1-0 GFC
USO		0-2 SONACOS

Round 12
[Mar 6]
DUC		1-2 Rail
SONACOS		0-0 Casa Sport
Douane		3-0 US Gorée
GFC		0-3 USO
Ndiambour	1-0 ASFA
[Mar 7]
Stade Mbour	2-1 Khombole
Linguère	0-0 Police
Saloum		1-0 Port
[Mar 25]
Jeanne d'Arc	1-1 HLM
Diaraf		1-1 CSS

Round 13
[Mar 10]
ASFA		0-1 Rail
CSS		0-0 SONACOS
HLM		0-0 Stade Mbour
Casa Sport	0-1 Ndiambour
[Mar 11]
US Gorée	0-0 Saloum
GFC		1-2 DUC
USO		0-2 Linguère
Khombole	2-1 Diaraf
[Mar 12]
Port		0-2 Douane
Police		0-0 Jeanne d'Arc

Round 14
[Mar 14]
Stade Mbour	1-0 US Gorée
Linguère	1-0 GFC
SONACOS		3-0 ASFA
Saloum		0-2 HLM
CSS		0-1 Ndiambour
[Mar 15]
DUC		2-0 Police
Jeanne d'Arc	3-2 USO
[Mar 16]
Diaraf		2-0 Port
Douane		0-0 Khombole
[later]
Rail		1-0 Casa Sport

Round 15
[Mar 27]
Linguère	0-0 Stade Mbour
Port		2-2 Rail
Police		1-0 Saloum
Casa Sport	1-0 ASFA
DUC		2-1 USO
[Mar 28]
Khombole	1-0 Ndiambour
CSS		1-1 Douane
[Mar 29]
US Gorée	0-1 Diaraf
HLM		1-1 SONACOS
GFC		2-0 Jeanne d'Arc

Round 16
[Mar 31]
Rail		0-1 Khombole
Ndiambour	1-0 Port
[Apr 1]
DUC		1-1 US Gorée
Jeanne d'Arc	2-0 Linguère
SONACOS		1-1 Police
Douane		1-0 Casa Sport
Saloum		0-1 USO
[Apr 2]
ASFA		0-2 CSS
Diaraf		1-2 HLM
[Apr 3]
Stade Mbour	0-0 GFC

Round 17
[Apr 17]
Khombole	1-0 ASFA
Linguère	0-2 DUC
CSS		0-0 Rail
Port		0-1 Casa Sport
Police		2-1 Diaraf
US Gorée	1-0 Ndiambour
HLM		0-0 Douane
GFC		0-0 Saloum
[Apr 18]
Jeanne d'Arc	0-1 SONACOS
USO		0-0 Stade Mbour

Round 18
[Apr 25]
ASFA		0-1 Port
Rail		1-1 US Gorée
DUC		0-0 CSS
SONACOS		2-0 GFC
Saloum		2-0 Linguère
Casa Sport	1-0 Khombole
Ndiambour	1-0 HLM
[Apr 28]
Stade Mbour	0-0 Jeanne d'Arc
Diaraf		3-0 USO
Douane		2-1 Police

Round 19
[May 5]
Khombole	0-3 Port
Stade Mbour	1-1 DUC
Linguère	1-0 SONACOS
Casa Sport	2-0 CSS
Police		0-1 Ndiambour
US Gorée	2-0 ASFA
GFC		2-2 Diaraf
[May 6]
USO		1-0 Douane
Jeanne d'Arc	1-0 Saloum
HLM		1-0 Rail

Round 20
[May 14,15,16] 
CSS		0-0 Port
Khombole	1-1 SONACOS
HLM		2-1 ASFA
Linguère	0-1 Diaraf
Police		1-1 Rail
Stade Mbour	1-0 Saloum
Casa Sport	1-0 Gorée
[May 19]
Jeanne d'Arc	1-1 DUC
USO		1-0 Ndiambour
[May 20]
GFC		2-0 Douane

Round 21
[May 22]
HLM		0-0 Casa Sport
Khombole	1-0 CSS
Diaraf		1-1 Jeanne d'Arc
SONACOS		2-1 Stade Mbour
[May 23]
Rail		2-1 USO
Port		0-0 Gorée
ASFA		1-1 Police
Douane		0-0 Linguère
Saloum		1-1 DUC
[May 26]
Ndiambour	0-1 GFC

Round 22
[May 28]
Gorée		0-0 Khombole
[May 29]
USO		2-0 ASFA
HLM		1-2 CSS
[May 30]
Stade Mbour	0-0 Diaraf
[May 31]
Police		0-3 Port
GFC		0-0 Casa Sport
Saloum		3-1 SONACOS
Linguére	0-1 Rail
DUC		2-1 Ndiambour
[Jun 24]
Douane		0-1 Jeanne d'Arc

Round 23 [Jun 13]
Casa Sport	1-0 Police
Port		2-0 USO
CSS		0-3 Gorée
SONACOS		0-1 DUC
Ndiambour	1-0 Jeanne d'Arc
Khombole	1-1 HLM
Rail		1-1 GFC
Douane		2-0 Stade Mbour
ASFA		0-0 Linguère
Diaraf		4-0 Saloum

Round 24 [Jun 16]
HLM		1-0 Port
Linguère	1-1 Gorée
Saloum		0-2 Douane		[0-2 awarded; abd at 1-2]
Police		0-0 Khombole
GFC		0-0 ASFA
Jeanne d'Arc	2-0 Rail
USO		0-1 CSS
SONACOS		0-0 Diaraf
DUC		2-0 Casa Sport
Stade Mbour	1-0 Ndiambour

Round 25 [Jun 20]
Rail		0-0 Stade Mbour
Casa Sport	1-0 Linguère	
ASFA		0-4 Jeanne d'Arc
CSS		0-0 Police
Douane		0-0 SONACOS
US Gorée	0-0 HLM
Ndiambour	1-0 Saloum
Port		0-2 GFC
Diaraf		1-0 DUC
Khombole	0-2 USO

Round 26
[Jun 30]
Stade Mbour	2-0 ASFA
Linguère	0-1 Port
SONACOS		1-0 Ndiambour
Diaraf		0-0 Douane
Casa Sport	0-0 USO
DUC		1-0 HLM	
[Jul 1]
GFC		3-1 Khombole
Saloum		1-3 Rail
Jeanne d'Arc	0-1 CSS
Police		0-0 US Gorée

Round 27
[Jul 4]
Ndiambour	0-0 Diaraf
[Jul 5]
Khombole	0-1 Linguère
CSS		2-2 GFC
Port		1-1 Jeanne d'Arc
HLM		0-0 Police
Stade Mbour	0-1 Casa Sport
Rail		0-0 SONACOS
Douane		1-0 DUC
[Jul 6]
ASFA		1-2 Saloum
US Gorée	0-0 USO

Round 28
[Jul 13]
DUC		1-2 ASFA
SONACOS		0-1 Port
GFC		0-0 US Gorée
Diaraf		1-1 Rail
Linguère	0-1 CSS
Saloum		0-0 Casa Sport
Stade Mbour	0-0 Police
[Jul 14]
Jeanne d'Arc	5-0 Khombole
USO		0-0 HLM
[Jul 28]
Douane		0-0 Ndiambour

Round 29
[Jul 16]
US Gorée	0-0 SONACOS
[Jul 18]
Khombole	0-1 DUC
ASFA		0-3 Diaraf
Rail		3-0 Douane
Casa Sport	3-0 Jeanne d'Arc
HLM		0-0 GFC
CSS		2-1 Saloum
Ndiambour	1-0 Linguère
[Jul 19]
Port		0-1 Stade Mbour
Police		2-0 USO

Round 30
[Jul 31]
SONACOS		0-2 USO
[Aug 1]
Douane		2-0 ASFA
DUC		2-1 Port
Stade Mbour	0-0 CSS
Diaraf		2-0 Casa Sport
Ndiambour	1-2 Rail
Linguère	abd HLM		[0-0 abd at 17' due to rain]
GFC		3-1 Police
[Aug 18]
Linguère	0-0 HLM
[Aug 20]
Jeanne d'Arc	2-0 US Gorée
[Sep 26]
Saloum		2-0 Khombole

Round 31
[Aug 7]
USO		0-0 GFC
ASFA		0-1 Ndiambour
Khombole	1-0 Stade Mbour
[Aug 8]
Rail		0-2 DUC
Casa Sport	0-1 SONACOS
Police		0-1 Linguère
Port		3-0 Saloum
[Aug 18]
CSS		1-1 Diaraf
[Aug 26]
US Gorée	1-0 Douane
HLM		drw Jeanne d'Arc

Round 32
[Aug 14]
Rail		1-0 ASFA
Saloum		0-0 US Gorée
Linguère	1-1 USO
[Aug 15]
SONACOS		0-0 CSS
Stade Mbour	1-1 HLM
Ndiambour	1-0 Casa Sport
DUC		2-1 GFC
Diaraf		5-1 Khombole
[Aug 17]
Douane		1-1 Port
Jeanne d'Arc	6-0 Police

Round 33
[Aug 22]
GFC		0-0 Linguère
ASFA		0-5 SONACOS
HLM		0-0 Saloum
Ndiambour	1-0 CSS
Khombole	0-1 Douane
Casa Sport	0-1 Rail
[Aug 23]
US Gorée	2-0 Stade Mbour
Police		0-0 DUC
USO		3-1 Jeanne d'Arc
Port		1-1 Diaraf

Round 34
[Aug 29]
Stade Mbour	1-1 Linguère
Rail		2-0 Port
Saloum		1-0 Police
ASFA		0-2 Casa Sport
USO		1-1 DUC
Douane		2-0 CSS
Diaraf		1-0 US Gorée
SONACOS		0-0 HLM
Jeanne d'Arc	0-0 GFC
[Aug 30]
Ndiambour	bt  Khombole

Round 35
[Sep 4]
Port		0-0 Ndiambour
US Gorée	1-0 DUC
Police		1-2 SONACOS
Casa Sport	0-1 Douane
USO		1-1 Saloum
HLM		0-2 Diaraf
GFC		3-1 Stade Mbour
[Sep 6]
Khombole	lt  Rail
CSS		bt  ASFA
[Sep 17]
Linguère	2-1 Jeanne d'Arc

Round 36
[Sep 11]
Rail		3-1 CSS
Casa Sport	0-1 Port
Stade Mbour	0-0 USO
[Sep 12]
ASFA		2-1 Khombole
DUC		1-0 Linguère
Diaraf		3-2 Police
Ndiambour	0-1 US Gorée
Douane		1-0 HLM
Saloum		3-1 GFC
[Sep 29]
SONACOS		bt  Jeanne d'Arc

Round 37
[Oct 2]
Port		1-0 ASFA
HLM		0-0 Ndiambour
USO		0-0 Diaraf
Police		1-1 Douane
CSS		0-0 DUC
GFC		1-1 SONACOS
Khombole	0-2 Casa Sport
[Oct 3]
US Gorée	8-2 Rail
Linguère	1-0 Saloum
Jeanne d'Arc	1-1 Stade Mbour

Round 38 [Oct 9]
Port		1-0 Khombole
DUC		1-2 Stade Mbour
SONACOS		0-1 Linguère
CSS		1-0 Casa Sport
Ndiambour	2-1 Police
ASFA		0-3 US Gorée
Diaraf		6-1 GFC
Douane		1-0 USO
Saloum		1-0 Jeanne d'Arc
Rail		1-2 HLM

Final Table:

 1.ASC Diaraf (Dakar)          38  20  12   6  54-22  72
 2.AS Douanes (Dakar)          38  19  12   7  37-16  69
 3.ASEC Ndiambour (Louga)      38  19   8  11  29-20  65 [*]
 4.DUC (Dakar)                 38  18   9  11  41-27  63
 5.SONACOS (Djourbel)          38  14  17   7  32-19  59 [*]
 6.CSS (Richard-Toll)          38  13  16   9  29-25  55 [*]
 7.US Rail (Thiès)             38  14  13  11  36-36  55 [*]
 8.Union Sportive de Gorée     38  13  15  10  32-21  54
 9.Jeanne d'Arc (Dakar)	       38  13  14  11  41-26  53 [*]
10.Port Autonome (Dakar)       38  13  13  12  29-26  52
11.Casa Sport (Ziguinchor)     38  15   7  16  23-22  52
12.Guédiawaye FC (Dakar)       38  12  16  10  35-38  52
13.ASC HLM (Dakar)             38  11  18   9  26-22  51 [*]
14.US Ouakam		       38  11  15  12  27-27  48
15.Stade Mbour (Mbour)         38  10  16  12  24-29  46
16.ASC Saloum (Kaolack)        38  12  10  16  29-36  46
--------------------------------------------------------
17.Linguère (Saint-Louis)      38  11  12  15  19-26  45 Relegated
18.ASC Khombole                38   8   6  24  17-50  30 [*] Relegated
19.ASC Police (Dakar)          38   4  16  18  19-46  28 Relegated
20.ASFA (Dakar)                38   3   9  26  11-56  18 [*] Relegated

*- w/o goals rds 31,34,35,36

Promoted: ETICS de Mboro and Renaissance Sportive de Yoff.

Topscorer: Pape Ciré Dia (Diaraf) 16 goals.



Coupe Nationale 2004
===============

Preliminary round [May 8]
Gazelle de Kédougou	2-0 UCAS Sédhiou

1/16 final
[May 8]
Port			2-1 Touré Kunda
US Gorée		1-0 Saint-Louis FC Center
Snooker Palace		0-4 US Ouakam
Jeanne d’Arc		2-1 ETICS			[aet]
Linguère		1-0 Dakar Université Club (DUC)
Casa Sport		1-1 ASFA			[aet; 4-5 pen]
Stade de Mbour		3-0 Espérance Espoirs du Rip	
[May 9]
Cambérène		1-2 HLM				[aet]
CSS			4-0 ADS
Ndiambour		3-1 Foyer Richard-Toll
Diamono (Diourbel)	0-6 AS Douane
SONACOS (Diourbel)	0-1 AS Police
AS Saloum		1-0 Saltigué
US Rail			awd Bignona			[awarded to Rail; Bignona dns]
ASC Khombole		1-0 Guédiawaye FC
[May 26]
Diaraf			bt  Gazelle de Kédougou

1/8 final
[Jun 26]
ASEC Ndiambour		1-0 US Gorée			[aet]
CSS			1-1 ASC HLM			[aet; 4-1 pen]
US Ouakam		0-0 ASFA			[aet; 2-4 pen]
US Rail			1-2 Diaraf			[aet]
[Jun 27]
AS Saloum		0-1 Linguère
AS Douane		2-1 USCTT Port
Stade de Mbour		2-1 AS Police
[Jun 28]
Jeanne d’Arc		1-0 ASC Khombole		[aet]

Quarterfinals
[Jul 23]
ASFA			1-3 Diaraf			[aet]
[Jul 25]
Linguère		1-0 Stade de Mbour
CSS			3-2 ASEC Ndiambour		[aet]
[Aug 14]
AS Douane		4-1 Jeanne d’Arc

Semifinals [Sep 1]
AS Douane		2-1 CSS				[aet]
Diaraf			2-0 Linguère
 

Final [Oct 24, Stade Léopold Sedar Senghor, Dakar]
AS Douane		2-1 Diaraf
   [Cheikh Ahmed Tidiane Samb 9, Pape Demba Cissé 57; Idrissa Ndoye 72]

AS Douane: Babacar Ndiaye, Madior Ndiaye, Papa Mor Ndiaye, Ousmane Ndao, 
  Mame Khalifa Sangharé (Edouard Balla 83), Vito Badiane, Abdoulaye Yaré
  Fall, Papa Bacari Kamara, Pape Malick Cissé (Pape Ousmane Seydi 62), 
  Cheikh A. T. Samb (Babacar Diémé 76). Coach: George Tripp (Germany).
Diaraf: Mandiaye Dieng, Pape Assane Ndoye (Ndendé Guèye 76), Jean Louis
  Faye, Bou Sy, Abdoulahat Sylla, Moustapha Diallo, Maurice Gomis, Omar
  Traoré (Idrissa Ndoye 64), Pape Ciré Dia, Abdoulaye Coulibaly (Cheikh
  Niang 59), Babacar Mbengue. Coach: Lamine Dieng.
Referee: Khalil Aoudi
Yellow cards: Pape Bakari Kamara (1), Cheikh A. T Samb (9),
              Mame Khalifa Sankharé (23), Babacar Ndiaye (70) (AS Douanes)
          and Moustapha Diallo (78) (Diaraf). 



Coupe de l'Assemblée Nationale (28th edition) 2003

The first 4 of the championship 2003 enter.

Semifinals [Dec 6]
Jeanne d'Arc	1-0 AS Douanes
Diaraf          3-0 DUC

Third Place Match [Dec 7]
DUC             1-1 AS Douanes          [5-3 pen]

Final [Dec 7, Stade Léopold Sedar Senghor]
Diaraf          2-1 Jeanne d'Arc
  [Mamadou Traoré 9, Boubacar Thioub 67; Massèye Gaye 45]



Championnat National de 2ème Division
=====================================

Round 1 [Dec 20,21]
Poule A
Ol. Somone	2-0 Foyer
Dagana		n/p Thiès
Dahra		0-2 Niayes
Diamono		1-1 ETICS
Sp. Rufisque	1-1 Damel
Poule B
Yakaar		0-0 Espoirs
UCAS		n/p Coton Sport
Cambérène	0-0 Thiaroye
RS Yoff		0-0 ADS
Ol. Ngor	1-1 Renaissance

Round 2
Poule A [Dec 27]
Niayes		1-0 Dagana
Thiès		1-1 Ol. Somone
Dahra		1-2 Damel
Foyer		n/p Diamono
ETICS		n/p Sp. Rufisque
Poule B
[Dec 27]
ADS		0-0 Ol. Ngor
Cambérène	1-0 Renaissance
Thiaroye	n/p UCAS
Coton Sport	n/p Yakaar
[Dec 28]
Espoirs		1-4 RS Yoff

Tables:

Poule A
 1. Niayes Pikine	2  2  0  0   3-0   6
 2. Olympique Somone	2  1  1  0   3-1   4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Damel Tivaouane	2  1  1  0   3-2   4
 4. ETICS		1  0  1  0   1-1   1
 5. Diamono Louga	1  0  1  0   1-1   1
 6. Sporting Rufisque	1  0  1  0   1-1   1
--------------------------------------------
 7. ASC Thiès		1  0  1  0   1-1   1
 8. ASC Dagana		1  0  0  1   0-1   0
 9. Foyer Richard Toll	1  0  0  1   0-2   0
10. ASC Dahra		2  0  0  2   1-4   0

Poule B
 1. Renaissance S. Yoff	2  1  1  0   4-1   4
 2. Cambérène		2  1  1  0   1-0   4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3. Olympique Ngor	2  0  2  0   1-1   2
 4. ADS			2  0  2  0   0-0   2
 5. Stade Thiaroye	1  0  1  0   0-0   1
 6. Yakaar Rufisque	1  0  1  0   0-0   1
--------------------------------------------
 7. Renaissance Dakar	2  0  1  1   1-2   1
 8. Espoirs Bignona	2  0  1  1   1-4   1
 9. UCAS Sédhiou	0  0  0  0   0-0   0
10. Coton Sport		0  0  0  0   0-0   0

Round 5
Poule A
[Jan 10]
Niayes		--- ETICS
Sp. Rufisque	--- Dagana
[Jan 11]
Diamono		--- Ol. Somone
Thiès		--- Dahra
Damel		--- Foyer
Poule B
[Jan 10]
Ol. Ngor	--- UCAS
RS Yoff		--- Yakaar
Renaissance	--- Espoirs
[Jan 11]
Thiaroye	--- ADS
Coton Sport	--- Cambérène

Round 18
Poule A
[Aug 14]
Dahra		0-2 ETICS


Final [Sep 8, Stade Lamine Guèye, Kaolack]
Renaissance Sportive de Yoff	--- ETICS de Mboro

NB: ETICS de Mboro and Renaissance Sportive de Yoff promoted.





Championnat National de 3ème Division
=====================================

28 teams
4 poules (each one 7 teams)

Round 1
Poule ? [Dec 27]
Yeggo		--- Xam Xam
Gd. Yoff	--- Inter Dakar
Snooker		--- Av. Thiaroye
Médiour		bye

Touré Kunda de Mbour won their group with 8 wins, 3 draws and 1 loss,
reaching 27 points from 12 matches.

NB: Qualified for semifinals (group winners):

    Mbargueth de Kébémer
    Touré Kunda de Mbour
    Kaolack FC de Kaolack 
    Xam Xam de Yaraax (Dakar)

Winners: Touré Kunda de Mbour; all four clubs promoted

2002/03

2005

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José António da Vila Mona Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José António da Vila Mona Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 26 Apr 2005

(C) Copyright José António da Vila Mona Batalha and RSSSF 2003/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.