Senegal 2009

Championnat Professionnel Ligue 1
=================================

NB: CNEPS Excellence (Thiès) and Thiès FC don´t take part.

Final Tables:

Poule A
 1.ASC La Linguère               16   9  7  0  16- 3  34  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ASC Diaraf                    16   6  6  4  15-10  24
 3.ASC HLM                       16   6  6  4  12- 8  24
 4.CSS (Richard-Toll)            16   5  7  4  12-11  22
 5.US Ouakam                     16   6  3  7  11-10  21
 6.AS des Douanes                16   5  5  6  12-10  20
 7.ASC Yakaar                    16   4  5  7   9-18  17
 8.DUC                           16   3  7  6   9-13  16
--------------------------------------------------------
 9.ASEC Ndiambour                16   2  6  8   5-18  12  Relegated

NB: apparently CSS later had a match awarded in their favour and they
    finished second, thereby qualifying for the Coupe de l'Assemblée 
    Nationale

Poule B
 1.Casa Sport                    16   9  5  2  26-15  32  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Stade de Mbour                16   9  4  3  15- 8  31
 3.US Gorée                      16   7  7  2  18-10  28
 4.Guédiawaye FC                 16   7  4  5  16-11  25
 5.ASC Saloum                    16   4  6  6  13-17  18
 6.Renaissance Sportive de Yoff  16   4  5  7   8-13  17
 7.UCST Port Autonome            16   4  4  8  16-18  16
 8.ASC Jeanne d'Arc              16   3  6  7   8-13  15
--------------------------------------------------------
 9.ASC SUNEOR                    16   1  7  8   6-21  10  Relegated

NB: CSS = Compagnie Sucrière Sénégalaise
    DUC = Dakar Université Club 

Round 1
Poule A 
[May 2]
Ouakam        0-1 Douanes 
  [Ngalla Sylla 75]
Diaraf        2-0 HLM
  [Amadou Touré 16, Ismaila Niang 75]
[May 3]
Linguère      3-1 Yakaar
Ndiambour     0-0 DUC
CSS           bye
Poule B 
[May 3]
Stade Mbour   0-0 Gorée
Casa Sport    3-1 Jeanne d'Arc
[May 5]
RS Yoff       1-0 Port
  [El Hadj Nfamady Cissokho 87]
[Jul 1]
Saloum        0-0 SUNEOR
Guédiawaye    bye

Round 2
Poule A 
[May 8]
HLM           3-0 Ndiambour 
[May 9]
Douanes       0-0 Linguère
[May 10]
DUC           1-1 CSS 
  [Mansour Badji 80; Badara Coulibaly 2]
[May 11]
Diaraf        1-0 Ouakam
Yakaar        bye
Poule B 
[May 9]
Gorée         1-1 Casa Sport
[May 10]
SUNEOR        1-0 RS Yoff
  [Souleymane Diop 55]
Jeanne d'Arc  0-0 Guédiawaye
[May 11]
Port          2-0 Stade Mbour 
  [Alexandre Gomis 3, Balla Biaye 65]
Saloum        bye

Round 3
Poule A 
[May 16]
CSS           1-0 HLM
  [Mamadou Lamine Mané 87]
Yakaar        0-0 Douanes
[May 17]
Linguère      1-0 Diaraf
  [Moussa Dembélé 60]
Ouakam        1-0 Ndiambour
DUC           bye
Poule B
[May 16]
Stade Mbour   0-0 SUNEOR
[May 17]
Casa Sport    awd Port             [awarded 2-0; Port and referees 
Saloum        0-1 RS Yoff           dns due to security concerns]
  [Mamadou Gningue 37]
[Jul 2]
Gorée         1-0 Guédiawaye
Jeanne d'Arc  bye

Round 4
Poule A
[May 22]
HLM           1-0 DUC
[May 23]
CSS           0-0 Ouakam
Yakaar        2-1 Diaraf        
[May 24]
Ndiambour     0-2 Linguère
  [Serigne Cheikh Diouck (2)]
Douanes       bye
Poule B
[May 23]
Port          2-2 Gorée
RS Yoff       1-0 Jeanne d'Arc
SUNEOR        1-1 Guédiawaye       [also reported 0-0]
[May 24]
Saloum        0-1 Stade Mbour
Casa Sport    bye

Round 5
Poule A 
[May 30]
Yakaar        1-1 Ndiambour  
[May 31] 
Linguère      0-0 CSS
[Jun 2]
DUC           0-1 Ouakam
Douanes       1-2 Diaraf 
HLM           bye
Poule B
[May 31] 
Guédiawaye    1-0 Port
[Jun 3]
Gorée         2-0 SUNEOR
  [Léon-Paul Diatta 56, Malick Thiaw 62]
Jeanne d'Arc  1-2 Stade Mbour  
[Jul 7]
Casa Sport    3-2 Saloum
RS Yoff       bye

Round 6
Poule A [Jun 6]
DUC           1-1 Linguère
  [Pape Alioune Diouf 72; Serigne Cheikh Sène Diouck 43]
Ouakam        1-0 HLM           
  [Jean François Dioh 78pen]
Ndiambour     1-0 Douanes
  [Abdou Diène 31]
CSS           0-0 Yakaar
Diaraf        bye
Poule B 
[Jun 7]
Stade Mbour   1-0 Guédiawaye
  [Ousmane Guèye 1]
Saloum        1-0 Jeanne d'Arc
[Jun 8]
Port          1-1 SUNEOR
  [Ibrahima Fall 52; Aly Sall 16]
RS Yoff       1–1 Casa Sport
  [El Hassane Diène 33; Damao Diatta 43]
Gorée         bye
  
Round 7
Poule A
[Jun 12]
Diaraf        2-0 Ndiambour
  [Cheikh Tidaine Ndao 53, Djibril Sidibé 58]
[Jun 13]
Yakaar        2-0 DUC 
  [Pape Alioune Kassé 3, 92]
Douanes       0-0 CSS
[Jun 14]
HLM           0-0 Linguère 
Ouakam        bye
Poule B
[Jun 13]
Jeanne d'Arc  0-0 SUNEOR 
RS Yoff       0-0 Stade Mbour
[Jun 14]
Gorée         1-1 Saloum 
Casa Sport    1-1 Guédiawaye
  [Alpha Oumar Sow 53pen; Mouhamadou Kane 33]
Port          bye

Round 8
Poule A
[Jun 20]
HLM           0-0 Yakaar 
DUC           0-1 Douanes
  [Mor Diouf 75pen]
CSS           1-1 Diaraf
[Jun 21]
Linguère      0-0 Ouakam 
Ndiambour     bye
Poule B
[Jun 21]
SUNEOR        1-2 Casa Sport
  [Alhassane Diouf 65; Alpha Oumar Sow 55, Ousmane Biaye 92]
Saloum        1-3 Port
  [Oumar Dieng; Aly Sébor 8, 49, Assane Kane 28]
Jeanne d'Arc  0-0 Gorée
[Jun 23]
Guédiawaye    1-0 RS Yoff
  [Cheikh Thiam 9pen]
Stade Mbour   bye

Round 9
Poule A
[Jun 27]
Douanes       1-2 HLM 
Diaraf        0-0 DUC
[Jun 28]
Ouakam        3-0 Yakaar
  [Pape Seyni Touré 45, Robert François Bodian 50, 66]
[Jul 1]
Ndiambour     0-1 CSS 
Linguère      bye
Poule B
[Jun 27]
Port          2-0 Jeanne d'Arc 
  [Pape Sissao Biaye 30, Karim Diop 62]
[Jun 28]
Guédiawaye    2-0 Saloum
Casa Sport    1-0 Stade Mbour 
  [Saër Thioune 87pen]
Gorée         1-0 RS Yoff
  [Maguette Tine 62]
SUNEOR        bye

Round 10
Poule A
[Jul 10]
Diaraf        0-0 HLM
[Jul 11]
Yakaar        0-1 Linguère 
[Jul 13]
DUC           1-1 Ndiambour
  [Papa Alioune Diouf 72; El Hadji Assane Diouf 60pen]
[Jul 14]
Douanes       awd Ouakam           [awarded 0-2, originally 0-0]
CSS           bye
Poule B
[Jul 12]
SUNEOR        0-0 Saloum
RS Yoff       3-2 Port
Stade Mbour   2-0 Gorée
[Jun 13]
Jeanne d'Arc  0-1 Casa Sport
  [Damao Diatta 90+]
Guédiawaye    bye

Round 11
Poule A 
[Jul 18]
CSS           2-0 DUC  
[Jul 19]
Ndiambour     0-1 HLM
  [Cheikh Sow 23]
Linguère      1-0 Douanes
[Jul 20]
Ouakam        2-1 Diaraf
  [Pape Seyni Touré 4, 71; Mamadou Lamine Kidiéra 85]
Yakaar        bye
Poule B
[Jul 18]
RS Yoff       0-0 SUNEOR
Stade Mbour   0-0 Port
[Jul 19]
Guédiawaye    awd Jeanne d'Arc     [awarded 0-2, originally 1-0;
  [Mouhamadou Lamine Kane 72]       GFC appealed award]
Casa Sport    1-1 Gorée
Saloum        bye

Round 12
Poule A
[Jul 23]
Ndiambour     1-0 Ouakam   
Douanes       awd Yakaar           [awarded 2-0, originally 0-1]
[Jul 24]
Diaraf        0-0 Linguère 
HLM           1-0 CSS
  [Hamed Sow 46] 
DUC           bye
Poule B
[Jul 22]
RS Yoff       1-2 Saloum
  [Mamadou Fall 51; Mame Socé Diop 71pen, Maguette Diop 90]
[Jul 23]
Gorée         2-0 Guédiawaye  
  [Mohamed Dramé 67, Pape Maly Diamanka]
Port          1-2 Casa Sport
  [Oumar Seck 24; Abdou Sagna 45, Damao Diatta 71]
[Aug 19]
SUNEOR        0-1 Stade Mbour
Jeanne d'Arc  bye

Round 13
Poule A
[Aug 2]
Linguère      1-0 Ndiambour
  [Samba Ndiaye 85]
Diaraf        awd Yakaar           [awarded 2-0, originally 1-2]
  [Djibril Sidibé 10; Abdou Diakhaté 80, Cheikh Tidiane Ndoye 85]
[Aug 3]
DUC           1-1 HLM
  [Mamadou Diouf 35; Abdoulaye Sèye 45]
Ouakam        0-1 CSS
  [Alpha Oumar Diallo 44]
Douanes       bye
Poule B
[Aug 1]
Gorée         2-0 Port
  [Léo Paul Diatta 31, Ibou Sène Diouf 41]
[Aug 2]
Guédiawaye    4-0 SUNEOR           [also reported 7-0]
[Aug 3]
Stade Mbour   2-1 Saloum
[Aug 4]
Jeanne d'Arc  0-0 RS Yoff
Casa Sport    bye

Round 14
Poule A
[Aug 8]
CSS           1-3 Linguère
Diaraf        1-1 Douanes
[Aug 10]
Ndiambour     0-0 Yakaar
Ouakam        0-2 DUC
HLM           bye
Poule B
[Aug 8]
Port          0-1 Guédiawaye
  [Moustapha Mendy 82]
[Aug 10]
Saloum        1-1 Casa Sport
[Aug 11]
SUNEOR        awd Gorée            [awarded 0-2, SUNEOR dns]
[Sep 13]
Stade Mbour   2-0 Jeanne d'Arc
  [Mamadou Thiam 5, Adama Guèye 56]
RS Yoff       bye

Round 15
Poule A
[Aug 22]
Douanes       4-0 Ndiambour
Yakaar        2-1 CSS
[Sep 3]
HLM           1-1 Ouakam
[Sep 13]
Linguère      2-0 DUC
  [Serigne Séne Diouck 48, 90]
Diaraf        bye
Poule B 
[Aug 22]
SUNEOR        1-3 Port
[Aug 23]
Guédiawaye    2-0 Stade Mbour
Casa Sport    2-0 RS Yoff
[Sep 25]
Jeanne d'Arc  0-0 Saloum
Gorée         bye

Round 16
Poule A [Sep 29]
Ndiambour     0-0 Diaraf
CSS           1-0 Douanes
Linguère      0-0 HLM
DUC           awd Yakaar           [awarded 2-0; originally 0-1,
Ouakam        bye                   Yakaar used player with
Poule B                             fraudulent license]
[Sep 27]
Stade Mbour   1-0 RS Yoff
Guédiawaye    2-1 Casa Sport
  [Moustapha Mendy 24, Mamadou Niang 35; Moustapha Diatta 74]
[Sep 29]
SUNEOR        1-2 Jeanne d'Arc
  [Moustapha Diop 69; Ibrahima Cissé 55, 95]
Saloum        1-1 Gorée
Port          bye

Round 17
Poule A [Oct 11]
Diaraf        2-1 CSS
Ouakam        0-1 Linguère
  [Moussa Dembélé 12]
Douanes       0-0 DUC
Yakaar        0-2 HLM 
Ndiambour     bye
Poule B [Oct 10]
Gorée         0-2 Jeanne d'Arc
  [Ibrahima Cissé 49, 60]
RS Yoff       0-0 GFC 
Port          0-1 Saloum 
Casa Sport    3-0 SUNEOR   
  [Damao Diatta 15, 49, Oumar Alpha Sow 89] 
Stade Mbour   bye 

Round 18
Poule A [Oct 17]
DUC           1-0 Diaraf         
HLM           0-1 Douanes
Yakaar        1-0 Ouakam
CSS           1-1 Ndiambour
Linguère      bye
Poule B [Oct 18]
Jeanne d'Arc  0-0 Port
RS Yoff       0-2 Gorée
Stade Mbour   3-1 Casa Sport
Saloum        2-1 GFC 
SUNEOR        bye

Final Tables:

Poule A
 1.ASC La Linguère               16   9  7  0  16- 3  34  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ASC Diaraf                    16   6  6  4  15-10  24
 3.ASC HLM                       16   6  6  4  12- 8  24
 4.CSS (Richard-Toll)            16   5  7  4  12-11  22
 5.US Ouakam                     16   6  3  7  11-10  21
 6.AS des Douanes                16   5  5  6  12-10  20
 7.ASC Yakaar                    16   4  5  7   9-18  17
 8.DUC                           16   3  7  6   9-13  16
--------------------------------------------------------
 9.ASEC Ndiambour                16   2  6  8   5-18  12  Relegated

NB: apparently CSS later had a match awarded in their favour and they
    finished second, thereby qualifying for the Coupe de l'Assemblée 
    Nationale

Poule B
 1.Casa Sport                    16   9  5  2  26-15  32  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Stade de Mbour                16   9  4  3  15- 8  31
 3.US Gorée                      16   7  7  2  18-10  28
 4.Guédiawaye FC                 16   7  4  5  16-11  25
 5.ASC Saloum                    16   4  6  6  13-17  18
 6.Renaissance Sportive de Yoff  16   4  5  7   8-13  17
 7.UCST Port Autonome            16   4  4  8  16-18  16
 8.ASC Jeanne d'Arc              16   3  6  7   8-13  15
--------------------------------------------------------
 9.ASC SUNEOR                    16   1  7  8   6-21  10  Relegated

NB: CSS = Compagnie Sucrière Sénégalaise
    DUC = Dakar Université Club 

NB: no match for third place as Senegal only has 2 places in the
    CAF club competitions (1 Champions League, 1 Confederation Cup)
    as opposed to 4 before (having lost the place to Zimbabwe)

Championship Final

First Leg [Oct 24, stade Aline Sitoë Diatta, Ziguinchor]
Casa Sport    0-0 Linguère
  [Casa Sports: Moussa Soukouna, Moussa Sagna, Abdoulaye Diallo,
     Mame Saher Thioune, Blaise Mingou, Mamanding Kidièra, Stéphane Badji,
     Ousmane Biaye (Amadou Fall Hann), Abdou Sagna, Alpha Oumar Sow
     (Alouise Thiaw); trainer: Demba Ramata Ndiaye;
   Linguère: Khadim Ndiaye, Mbaye Thiam, Samba Guèye, Papa Sall,
     Pape Assane Ba, Mouhamadou Dieng, Papa Samba Ndiaye,
     Serigne Séne Diouck, Moussa Dembélé, Mouhamed Rémis Gomis
     (Cheikh Sané), Ameth Diallo (Papa Faly Diop); trainer: Amara Traoré;
   ref: Yatma Mbengue; Falilou Thiaré, Ababacar Séne;
   yellow cards: Saher Thioune, Stéphane Badji (Casa Sports);
                 Ameth Diallo, Serigne Séne Diocuck (Linguère)]

Second Leg [Oct 31, stade Maître Babacar Sèye, Saint-Louis; att: 15,000]
Linguère      0-0 Casa Sport       [aet, 4-2 pen]
  [Linguère: Khadim Ndiaye, Pape Assane Ba, Samba Gueye, Idrissa Sall,
     Mbaye Thiam, Samba Ndiaye (Souleymane Badji 108), Mouhamed Abdou Dieng,
     Serigne Séne Diouck, Moussa Dembélé, Mouhamed Remi Gomis 
     (Cheikh Abass Sané 71), Ameth Diallo (Adama Fall 82); trainer:
     Amara Traoré;
   Casa Sports: Moussa Soukouna, Blaise Mingou, Abdoulaye Diallo,
     Mame Saer Thioune, Moussa Sagna (Pierre Coly 106), Ismaila Diarra Badji,
     Mamading Kidiera, Stéphane Badji, Abdou Sagna (Amadou Fall Hanne 76),
     Damao Diatta (Alouise D. Thiaw 104), Alpha Oumar Sow; trainer:
     Demba Ramata Ndiaye;
   ref: Fadouma Dia; Florence Biagui, Die Absa Sylla;
   yellow cards: Assane Ba (27), Adama Fall (83) (Linguère);
                 Stéphane Badji (44), Moussa Sagna (63),
                 Alpha Oumar Sow (93) (Casa Sports)]


Cup Tournaments 2009


Coupe nationale du football
===========================

Round 1 [Aug 14-16]

Round 2 [Aug 19,20]
AJ Podor                      bt  Foyer Richard Toll
EJ Fatick                     lt  Diamono
Demba Diop                    bt  Somone
Gouney Mékhé                  bt  AS Pout-Ndaje
Mame Coumba Thioupane          -  Petaw

1/32 Finals 
NB: 51 clubs from top-3 levels (18 in Ligue 1, 12 in Ligue 2,
    21 from Nationale 1) are joined by 13 regional qualifiers
    after round 2
[Sep 15]
ASC Dahra                     0-3 US Ouakam
[Sep 16]
US Tivaouane                  abd DUC
EJ Fatick/Diamono             lt  Niary Tally
Kaolack FC                    0-1 Jeanne d'Arc
Bambouck (Koungheul)          2-0 Coton Sport de Tambacounda 
Zig Inter (Ziguinchor)        0-2 Diaraf
Avenir Kolda                  lt  ETICS
AJ Podor                      w/o Mama Guedj                    [Mama Guedj withdrew]
Mbaxaan                       lt  Yakaar         
Stade de Thiaroye             lt  Suneor         
ASC Cambérène                 w/o Matam representatives
[Sep 17]
Yeggo Foot Pro de la Sicap    0-1 CNEPS Excellence
US Gorée                      1-0 AS Pikine
[Sep 19]
Xam Xam                       lt  Touré Kunda
Port                          lt  CSS
ASC Médiour (Rufisque)        1-0 HLM
RS Yoff                       abd Linguère de Saint-Louis       [abandoned at 2-2 in 110'
Diambars                      3-2 Olympique de Ngor              due to light failure]
ASFA                          bt  US Rail
Stade Mbour                   bt  Etoile Lusitana
Saint-Louis Foot Center       bt  Don Bosco
[Oct 3]
Modèle de Mbao                1-1 Renaissance de Dakar          [aet, 5-4 pen]
RS Yoff                       4-2 Linguère de Saint-Louis       [aet]           [replay]
Keur Madior                   1-2 Ndiambour
US Tivaouane                  1-1 DUC                           [aet, 1-3 pen]  [replay]
Gouney Mékhé                  1-1 AS Saloum                     [aet, 3-4 pen]
Kawral (Vélingara)            1-0 Thiossane de Pikine
[Oct 4]
Casa Sport                    0-0 AS Douanes                    [aet, 4-5 pen]
Demba Diop                    0-1 GFC
Khombole                      lt  Guéoul FC
Mbargueth                     lt  Deggo de Ouakam (Dakar)
[Oct 8]
Thiès FC                      bt  Lumière (Dakar)
[date?]
Espoirs de Bignona            bt  Kaffrine
[tba]
Diamaguène (Mbour)             -  Diokoul FC

1/16 Finals 
[Oct 21]
AS Saloum                     2-0 Stade de Mbour                [apparently awarded to Mbour]           
Deggo de Ouakam (Dakar)       3-2 Ndiambour
ASC Médiour (Rufisque)        2-1 CNEPS Excellence
Yakaar                        2-2 US Gorée                      [aet, 6-5 pen]
RS Yoff                       1-1 Jeanne d'Arc                  [aet, 4-2 pen (?!); JA
Deggo de Ouakam (Dakar)       3-2 Ndiambour                      qualified so either the
Guéoul FC                     0-2 DUC                            shoot-out score is wrong
[Oct 22]                                                         or the match was awarded]
Diaraf                        2-0 Touré Kounda
Diambars                      0-1 GFC
ASC Cambérène                 1-1 Modèle de Mbao                [aet, 5-4 pen]
ETICS                         1-0 ASFA
Bambouck (Koungheul)          1-4 US Ouakam
[Oct 26]
Thiès FC                      bt  AJ Podor
[dates?]
CSS                           bt  Diamaguène (Mbour) or Diokoul FC
Suneor                        lt  Saint-Louis Foot Center      
Espoirs de Bignona            bt  Kawral (Vélingara)   
[Nov 17]
AS Douanes                    1-1 Niary Tally                   [aet, 4-5 pen]

1/8 Finals 
[Nov 6,7]
Yakaar                        lt  ASC Cambérène            
Thiès FC                      lt  US Ouakam
DUC                           lt  Diaraf 
[Nov 7]
ASC Médiour (Rufisque)        3-1 CSS
[Nov 9]
GFC                           1–0 Deggo de Ouakam (Dakar)       [aet]
  [Mamadou Niang 120]
[Nov 21]
ETICS                         1-0 Niary Tally
[Dec 10]
Saint-Louis Foot Center       2-0 Stade de Mbour                 
Espoirs de Bignona            1-1 Jeanne d'Arc                  [aet, 2-3 pen]

Quarterfinals
[Dec 11]
ASC Cambérène                 1-0 ASC Médiour (Rufisque)        
  [Thierno Sy 17]
Diaraf                        3-0 ETICS
  [Ibrahima Ndoye 45, 56, Pape Sané 85]
[Dec 14]
Jeanne d'Arc                  1-0 US Ouakam                     
GFC                           2-0 Saint-Louis Foot Center         

Semifinals
[Dec 19, stade Demba Diop, Dakar]
Jeanne d'Arc                  0-1 ASC Cambérène 
  [Mamadou Diallo 43]
[Dec 20, stade Amadou Barry de Guédiawaye, Dakar]
GFC                           0-0 Diaraf                        [aet, 2-4 pen]

Final [Dec 27, stade Demba Diop, Dakar]
Diaraf                        1-0 ASC Cambérène 
  [Pape Macou Sarr 13]
  [Cambérène: Diaby Kadam (Serigne Modou Sy 80), Rodrigue T. Gomis,
     Thierno A. A. Sy (Amadou Wade 58), Cheikh Samb,
     Mame Libasse Thiam, Welim Ndoye, Amadou Diallo 
     (Meissa Médior Diédhiou 69), Lamine Sène, Pape Khairy Diakhaté,
     Jean Léo Nzalé, Aboubacar Camara; coach: Abdou Khadre Diop;
   Diaraf: Mamadou Bâ, Libasse Laye Diagne, Mor Soumaré,
     Pape Amadou Touré, Bocar Demba Tall, Dominique Gomis,
     Pape A. B.Diouf (Pape B. D. Guèye 62), Djibril Sidibé,
     Ibrahima Ndoye (Pape Sané 75), Pape Macou Sarr
     (Ismaéla Niang 62), Oumar Touré Lô; coach: Cor Daba A. Sarr;
  ref: Badara Diatta (Ziguinchor); Moussa Diakhaté (St-Louis),
       Mamadou Falilou Traoré (Dakar);
  yellow cards: C: Welim Ndoye (45), Aboubacar Camara (67);
                D: Libasse Laye Diagne (36), Pape A. B. Diouf (73)]



Coupe de la Ligue
=================

NB: open to 30 clubs from 1st and 2nd level;
    Linguère and Casa Sports bye in first round

Round 1
[Jul 25]
Suneor                        0-1 ASC Niary Tally
  [Pape Adama Sangharé 60]
ETICS                         2-0 ASFA
Touré Kounda                  3-0 Etoile Lusitana
Renaissance de Dakar          1-1 Olympique de Ngor             [aet, 2-3 pen]
[Jul 27]
Diaraf                        1-1 Diokoul                       [aet, 7-8 pen]
  [Ismaïla Niang 35pen; Ibou Sadio 24]
Yeggo                         0-1 Gorée
  [Abdourahmane Diop 35] 
Xam-Xam                       0-2 Douanes 
Dakar Université Club         1-2 Port Autonome 
Yakaar                        1-0 AS Pikine 
Ndiambour                     3-0 Diambars 
[Jul 28]
Guédiawaye FC                 1-2 C'gnie Sucrière Sénégalaise   [aet]
[Jul 29]
Saloum                        1-0 Renaissance de Yoff           [aet]
[Jul 30]
US Ouakam                     0-0 Stade de Mbour                [aet, 5-6 pen]
HLM                           0-0 Jeanne d'Arc                  [aet, 4-2 pen]
Linguère                      bye Casa Sports

Round 2
[Aug 14]
Touré Kunda                   1-0 Ndiambour
Diokoul                       1-2 Compagnie Sucrière Sénégalaise
Douanes                       2-0 Gorée
[Aug 15]
Yakaar                        1-3 Linguère      
ETICS                         1-0 Olympique de Ngor        
Casa Sports                   2-0 Saloum
[Sep 7]
HLM                           abd Port Autonome                 [abandoned at 3-3
[Sep 23]                                                            in 106' due to
Stade de Mbour                2-1 Niary Tally                    power cut]
[Sep 25]
HLM                           0-2 Port Autonome                 [replay]                   

Quarterfinals 
[Oct 7]
Linguère		      2-3 ETICS                         [aet]
Casa Sports	              1-0 Touré Kunda
  [Aloïse Thiaw 90+]
Stade de Mbour                2-0 Compagnie Sucrière Sénégalaise
  [Pape Ngom, Boubacar Bory Bâ]
[Oct 21]
Port Autonome                 0-2 Douanes

Semifinals [Oct 28, both at Stade Demba Diop, Dakar]
Stade de Mbour                0-0 Douanes                       [aet, 2-4 pen]
ETICS                         2-3 Casa Sports	                [aet]
  [Pape Touré 44, Assane Ba 55; Alpha Oumar Sow 80, 120,
   Mamanding Kidiéra 90]

Final [Nov 14, stade Alassane Djigo de Pikine]
Douanes                       n/p Casa Sports	          
  [supporters of Casa prevented their players from descending from
   the team bus in protest against events surrounding the 1/32 final
   match for the cup on Oct 4 (see above); Casa had protested against
   a supposedly ineligible player of Douanes but lost the case]



Coupe de l'Assemblée Nationale 2009/10

Semifinals [Jan 30, Stade Demba Diop, Dakar]
CSS                           3-1 Casa Sports	
  [Alpha Oumar Diallo 49, 89, Mouhamed Cissé 76; Mame Saer Thioune 68]
Stade de Mbour                0-0 Linguère		        [3-1 pen]

Third Place Match [Feb 7, Stade Demba Diop, Dakar]
Linguère	              0-0 Casa Sports	                [4-1 pen]

Final [Feb 7, Stade Demba Diop, Dakar]
CSS                           0-1 Stade de Mbour                
  [Toumany Diédhiou 69]



Second Level 2009


Championnat Professionnel Ligue 2
=================================

NB: US Rail de Thiès, ASC Mbargueth de Kébémer, ASC Kaffrine,
    Mama Nguédj, ASC Dahra and Saint-Louis Foot Center don't
    take part.

Final Table:

 1.AS Pikine                     22  11  9  2  18- 7  42  Promoted
 2.ASC Niary Tally (Dakar)       22  11  7  4  32-17  40  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.ASC Yeggo (Dakar)             22  10  8  4  23-12  38  [GD +13]  [*12]
 4.Renaissance de Dakar          22  10  7  5  17-11  37  [GD + 9]  [*12,*17]
 5.Diambars de Saly (Diourbel)   22   8 11  3  28-17  35
 6.Etoile Lusitana (Dakar)       22   7  9  6  16-18  30  [GD   0]  [*17,*20]
 7.Touré Kounda (Mbour)          22   5 11  6  18-19  26  [GD - 2]  [*17]
 8.Olympique de Ngor             22   6  7  9  23-26  25  [GD - 8]  [*12,*15,*17]  [!1]
 9.ETICS de Mboro                22   4 12  6  14-18  24  [GD - 5]  [*17]
10.Diokoul FC (Rufisque)         22   2 12  8   8-15  18  [GD - 8]  [*17,*20]
11.ASFA (Dakar)                  22   3  5 14   8-25  14  [GD -17]  [*12,*15,*17]
--------------------------------------------------------
12.ASC Xam Xam de Hann Bel-Air   22   2  8 12  13-33  14  Relegated  [GD -19]  [*17]  [!2]

NB: actual goal difference between square brackets

[!1] aka Académie des Sports de Ngor
[!2] from Dakar
[*i] missing goals rd i

Round 1 [May 3,4]
Diokoul FC    1-2 ETICS
Touré Kounda  1-2 Niary Tally
O. Ngor       1-0 Renaissance
Yeggo         1-1 ASFA
Diambars      1-1 Lusitana 
Xam Xam       0-0 AS Pikine

Round 2 
[May 9-12]
AS Pikine     1-0 Diambars 
Lusitana      0-0 ETICS
Renaissance   3-2 Xam Xam
Diokoul FC    0-1 Yeggo
ASFA          0-1 Touré Kounda
[May 12]
Niary Tally   4-0 O. Ngor

Round 3
[May 16]
Xam Xam       0-0 Lusitana
Niary Tally   1-0 Yeggo 
ETICS         1-0 ASFA                [2-0?]
Diambars      1-0 Diokoul FC
[May 17]
Touré Kounda  1-0 Renaissance
O. Ngor       0-1 AS Pikine     

Round 4
[May 21]
Lusitana      2-2 Yeggo 
Niary Tally   2–0 Xam Xam 
Renaissance   1-1 Diambars 
AS Pikine     0-0 ETICS 
[May 22]
ASFA          1-3 O. Ngor  
Diokoul FC    0-0 Touré Kounda

Round 5
[May 24]
ETICS         1-1 Niary Tally
[May 25]
Xam Xam       1-1 Diokoul FC
Diambars      1-2 ASFA
O. Ngor       2-0 Lusitana
Yeggo         0-0 Renaissance
[May 26]
Touré Kounda  0-0 AS Pikine

Round 6
[May 31]
Lusitana      0-0 Touré Kounda
AS Pikine     3-1 Yeggo
[Jun 1]
Renaissance   3-0 ETICS 
Niary Tally   2-0 Diambars 
ASFA          0-1 Xam Xam 
Diokoul FC    0-0 O. Ngor   

Round 7
[Jun 5]
Xam Xam       0-3 Diambars
Yeggo         1-0 O. Ngor
[Jun 6]
Lusitana      0-1 Renaissance
ASFA          0-1 Niary Tally
ETICS         0-0 Touré Kounda
[Jun 7]
AS Pikine     1-0 Diokoul FC

Round 8
[Jun 10]
O. Ngor       0-0 ETICS
[Jun 11]
ASFA          1-2 Diokoul FC 
Diambars      1-0 Yeggo
Niary Tally   0-0 Renaissance 
Lusitana      0-0 AS Pikine
Touré Kounda  2-1 Xam Xam

Round 9
[Jun 14]
AS Pikine     0-0 Niary Tally
[Jun 15]
Diambars      2-2 Touré Kounda
Lusitana      1-0 Diokoul FC 
Renaissance   0-1 ASFA
Xam Xam       0-0 O. Ngor   
[Jun 15?]
ETICS         0-1 Yeggo

Round 10
[Jun 19]
ASFA          0-0 Lusitana    
Renaissance   1-1 AS Pikine 
[Jun 21]
Diokoul FC    0-0 Niary Tally   
Yeggo         1-0 Xam Xam
Diambars      4-2 ETICS
Touré Kounda  0-3 O. Ngor

Round 11
[Jun 24]
O. Ngor       0-0 Diambars
[Jun 25]
ETICS         1-0 Xam Xam
Yeggo         1-1 Touré Kunda
Niary Tally   2-4 Lusitana
AS Pikine     1-0 ASFA
[Jun 26]
Renaissance   0-0 Diokoul FC

Round 12
[Jul 4]
Lusitana      0-2 Diambars
Niary Tally   1-0 Touré Kounda 
Diokoul FC    1-1 ETICS
[Jul 5]
Pikine        2-1 Xam Xam    
[Jul 6] 
ASFA          lt  Yeggo               [by 2 goals]     
Renaissance   bt  O. Ngor             [by 2 goals]     

Round 13
[Jul 11]
Yeggo         0-0 Diokoul FC   
Diambars      1-0 AS Pikine 
O. Ngor       2-1 Niary Tally   
[Jul 12]
ETICS         1-1 Lusitana     
Touré Kounda  0-0 ASFA  
[Jul 14]
Xam Xam       1-2 Renaissance  

Round 14
[Jul 18]
Lusitana      1-1 Xam Xam
AS Pikine     1-0 O. Ngor    
Niary Tally   1-0 Yeggo
Diokoul FC    0-0 Diambars
[Jul 21]
ASFA          0-0 ETICS
Renaissance   1-0 Touré Kounda

Round 15
[Jul 30]
Touré Kunda   2-0 Diokoul FC 
ETICS         1-1 AS Pikine    
Diambars      0-0 Renaissance
[Jul 31]
Yeggo         2-0 Lusitana 
Xam Xam       2-4 Niary Tally 
[Sep 3]
O. Ngor       lt  ASFA                [by 3 goals]

Round 16 
[Aug 7]
AS Pikine     2-1 Touré Kounda 
Lusitana      3-1 O. Ngor 
Niary Tally   1–1 ETICS
Diokoul FC    0-0 Xam Xam 
[Aug 10]
Renaissance   0-0 Yeggo
ASFA          0-3 Diambars 

Round 17
[Aug 21]
Yeggo         1-0 AS Pikine    
Diambars      1-1 Niary Tally 
[Aug 23]
Xam Xam       abd ASFA                [abandoned at 1-1 in 72']
ETICS         lt  Renaissance         [by 1 goal]
Touré Kounda  lt  Lusitana            [by 1 goal]
[Sep 6]
Xam Xam       bt  ASFA                [by 1 goal]  [replay]     
[Sep 7]
O. Ngor       drw Diokoul FC    

Round 18
[Sep 9]
Diambars      1-1 Xam Xam
Renaissance   0-1 Lusitana 
[Sep 10]
Diokoul FC    abd AS Pikine           [abandoned at 1-1 in 75' due to rain]
O. Ngor       1-3 Yeggo
Niary Tally   5-0 ASFA
[Sep 24]
Diokoul FC    0-0 AS Pikine           [replay]
Touré Kounda  0-0 ETICS

Round 19
[Sep 13]
Yeggo         1-1 Diambars    
Renaissance   1-0 Niary Tally  
AS Pikine     1-0 Lusitana   
[Sep 14]   
Diokoul FC    1-0 ASFA
ETICS         1-2 O. Ngor   
Xam Xam       1-2 Touré Kounda  

Round 20
[Sep 26]
ASFA          1-2 Renaissance   
O. Ngor       1-1 Xam Xam 
[Sep 27]
Niary Tally   0-2 AS Pikine
[dates?]
Yeggo         2-0 ETICS     
Diokoul FC    lt  Lusitana            [by 1 goal]
[Oct 10]
Touré Kunda   0-0 Diambars

Round 21 [Oct 13]
AS Pikine     1-0 Renaissance 
  [Cheikh Tidiane Diagne 22]
Xam Xam       0-5 Yeggo 
Niary Tally   2-2 Diokoul FC 
ETICS         0-0 Diambars
Lusitana      2-1 ASFA   
O. Ngor       4-4 Touré Kounda 

Round 22 [Oct 16]
ASFA          0-0 AS Pikine
Touré Kunda   1-1 Yeggo 
Diokoul FC    0-2 Renaissance 
Diambars      5-3 O. Ngor
Lusitana      0-1 Niary Tally
  [Cheikh Ndiaye 68]
Xam Xam       0-2 ETICS     

Final Table:

 1.AS Pikine                     22  11  9  2  18- 7  42  Promoted
 2.ASC Niary Tally (Dakar)       22  11  7  4  32-17  40  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.ASC Yeggo (Dakar)             22  10  8  4  23-12  38  [GD +13]  [*12]
 4.Renaissance de Dakar          22  10  7  5  17-11  37  [GD + 9]  [*12,*17]
 5.Diambars de Saly (Diourbel)   22   8 11  3  28-17  35
 6.Etoile Lusitana (Dakar)       22   7  9  6  16-18  30  [GD   0]  [*17,*20]
 7.Touré Kounda (Mbour)          22   5 11  6  18-19  26  [GD - 2]  [*17]
 8.Olympique de Ngor             22   6  7  9  23-26  25  [GD - 8]  [*12,*15,*17]  [!1]
 9.ETICS de Mboro                22   4 12  6  14-18  24  [GD - 5]  [*17]
10.Diokoul FC (Rufisque)         22   2 12  8   8-15  18  [GD - 8]  [*17,*20]
11.ASFA (Dakar)                  22   3  5 14   8-25  14  [GD -17]  [*12,*15,*17]
--------------------------------------------------------
12.ASC Xam Xam de Hann Bel-Air   22   2  8 12  13-33  14  Relegated  [GD -19]  [*17]  [!2]

NB: actual goal difference between square brackets

[!1] aka Académie des Sports de Ngor
[!2] from Dakar
[*i] missing goals rd i


Third Level 2009

National 1
==========

Poule A

Top Final Table:

 1.ASC Kawral 

Poule B

Round 14 
Dahra         1-0 CNEPS-Excellence

Top Final Table:

 1.ASC Dahra (Dahra Djolof)                           23  Promoted

Poule C

Round 14 
Thiès FC      5-1 Khombole

Top Final Table:

 1.Thiès FC                                               Promoted

NB: all group winners were to be promoted but Kawral were denied
    promotion for administrative reasons

Triangular Tournament (between 3 runners-up)

Final Table:

 1.US Rail 
 2.ASC Bargueth de Kébémer
 3.Kaffrine

NB: Kaffrine promoted while US Rail and ASC Bargueth de Kébémer were
    denied promotion, apparently for administrative reasons



2008

2010

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José António da Vila Mona Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José António da Vila Mona Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 9 Apr 2010

(C) Copyright José António da Vila Mona Batalha and RSSSF 2009/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.