Senegal 2013/14


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Ligue 1

Final Table:

 1.AS Pikine                     26  14  7  5  30-12  49  Champions
 2.ASC Jaraaf                    26  13  9  4  36-22  48
 3.Casa Sports (Ziguinchor)      26  11  8  7  32-18  41
 4.Port Autonome (Dakar)         26  10 11  5  30-21  41
 5.ASC Niary Tally (Dakar)       26   9 10  7  32-25  37
 6.US Ouakam                     26   9  8  9  17-18  35
 7.Stade de Mbour                26   8 10  8  25-25  34
 8.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   8  9  9  23-28  33
 9.Diambars de Saly              26   8  8 10  28-26  32
10.Olympique de Ngor             26   8  8 10  19-32  32
11.Touré Kounda (Mbour)          26   5 13  8  16-22  28
12.ASC Suneor (Diourbel)         26   4 15  7  17-21  27
--------------------------------------------------------
13.DUC (Dakar)                   26   5  9 12  27-38  24  Relegated
14.ASC Yeggo (Dakar)             26   2 11 13  13-37  17  Relegated

NB: DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)

Round 1
[Dec 14]
Yeggo                1-0 Olympique de Ngor    
Touré Kunda          0-2 Port Autonome        
Pikine               1-0 Diambars             
Niary Tally          2-1 Linguère             
[Dec 15]
Casa Sports          1-0 Suneor               
[Dec 16]
Ouakam               0-0 Stade de Mbour       
Jaraaf               1-1 DUC                  

Round 2
[Dec 28]
Diambars             1-1 Casa Sports          
Suneor               0-0 Yeggo                
[Dec 29]
Stade de Mbour       1-1 Jaraaf               
DUC                  0-1 Touré Kunda          
Port Autonome        1-1 Pikine               
Olympique de Ngor    1-0 Niary Tally          
Linguère             0-1 Ouakam               

Round 3
[Jan 3]
Niary Tally          0-2 Suneor               
Ouakam               0-0 Olympique de Ngor    
[Jan 4]
Jaraaf               1-1 Touré Kunda          
Stade de Mbour       1-1 Linguère             
Pikine               2-1 DUC                  
Yeggo                1-2 Diambars             
[Jan 5]
Casa Sports          2-3 Port Autonome        

Round 4 [Jan 8]
Port Autonome        2-0 Yeggo                
Linguère             0-2 Jaraaf               
Touré Kunda          0-0 Pikine               
Diambars             1-1 Niary Tally          
Olympique de Ngor    1-0 Stade de Mbour       
Suneor               0-0 Ouakam               
DUC                  2-1 Casa Sports          

Round 5
[Jan 18]
Jaraaf               0-0 Pikine               
Ouakam               0-2 Diambars             
[Jan 19]
Linguère             1-1 Olympique de Ngor    
Casa Sports          0-0 Touré Kunda          
Stade de Mbour       1-0 Suneor               
Yeggo                0-0 DUC                  
Niary Tally          1-1 Port Autonome        

Round 6
[Jan 25]
Olympique de Ngor    0-2 Jaraaf               
Pikine               1-0 Casa Sports          
DUC                  3-0 Niary Tally          
Port Autonome        0-0 Ouakam               
Diambars             0-1 Stade de Mbour       
Suneor               1-2 Linguère             
[Jan 26]
Touré Kunda          0-0 Yeggo                

Round 7
[Feb 1]
Jaraaf               awd Casa Sports          [awarded 2-0; abandoned at 2-0 in 70' due
Yeggo                0-1 Pikine                to crowd trouble]
[Feb 2]
Linguère             1-0 Diambars             
Stade de Mbour       1-1 Port Autonome        
[Feb 3]
Niary Tally          0-1 Touré Kunda          
Ouakam               1-0 DUC                  
Olympique de Ngor    1-2 Suneor               

Round 8
[Jan 29]
Suneor               0-0 Jaraaf               
Diambars             4-0 Olympique de Ngor    
[Feb 9]
Casa Sports          4-0 Yeggo                
Pikine               1-1 Niary Tally          
Port Autonome        2-0 Linguère             
Touré Kunda          1-0 Ouakam               
DUC                  3-1 Stade de Mbour       

Round 9
[Feb 16]
Ouakam               1-0 Pikine               
Stade de Mbour       0-0 Touré Kunda          
Olympique de Ngor    1-0 Port Autonome        
Linguère             1-1 DUC                  
Niary Tally          0-0 Casa Sports          
[Feb 20]
Jaraaf               2-0 Yeggo                
Suneor               1-1 Diambars             

Round 10
[Feb 22]
Pikine               2-1 Stade de Mbour       
Touré Kunda          1-1 Linguère             
DUC                  1-1 Olympique de Ngor    
[Feb 23]
Casa Sports          1-2 Ouakam               
[Feb 24]
Port Autonome        1-0 Suneor               
Diambars             2-1 Jaraaf               
Yeggo                2-4 Niary Tally          

Round 11
[Mar 1]
Diambars             0-0 Port Autonome        
Olympique de Ngor    1-0 Touré Kunda          
[Mar 2]
Ouakam               1-0 Yeggo                
Suneor               2-2 DUC                  
Stade de Mbour       1-0 Casa Sports          
Linguère             1-0 Pikine               
Jaraaf               2-3 Niary Tally          

Round 12
[Mar 8]
Port Autonome        1-3 Jaraaf               
Touré Kunda          0-0 Suneor               
Pikine               4-0 Olympique de Ngor    
DUC                  0-2 Diambars             
[Mar 9]
Yeggo                0-1 Stade de Mbour       
Casa Sports          3-0 Linguère             
Niary Tally          0-1 Ouakam               

Round 13
[Mar 15]
Port Autonome        2-4 DUC                  
Diambars             0-1 Touré Kunda          
Suneor               1-0 Pikine               
Jaraaf               1-0 Ouakam               
[Mar 16]
Linguère             1-1 Yeggo                
Olympique de Ngor    1-1 Casa Sports          
Stade de Mbour       0-0 Niary Tally          

Round 14
[Mar 22]
Port Autonome        0-0 Touré Kunda          
Diambars             0-1 Pikine               
DUC                  2-2 Jaraaf               
[Mar 23]
Suneor               1-1 Casa Sports          
Stade de Mbour       0-0 Ouakam               
Linguère             2-1 Niary Tally          
Olympique de Ngor    1-1 Yeggo                

Round 15
[Mar 29]
Ouakam               1-0 Linguère             
Jaraaf               3-0 Stade de Mbour       
[Mar 30]
Yeggo                1-1 Suneor               
Casa Sports          1-0 Diambars             
Pikine               0-0 Port Autonome        
Touré Kunda          2-1 DUC                  
Niary Tally          1-1 Olympique de Ngor    

Round 16 [Apr 13]
DUC                  0-3 Pikine               
Olympique de Ngor    0-2 Ouakam               
Suneor               1-1 Niary Tally          
Touré Kunda          0-1 Jaraaf               
Linguère             2-1 Stade de Mbour       
Port Autonome        1-0 Casa Sports          
Diambars             2-0 Yeggo                

Round 17
[Apr 19]
Jaraaf               2-1 Linguère             
Pikine               1-1 Touré Kunda          
Casa Sports          2-0 DUC                  
Ouakam               0-0 Suneor               
[Apr 20]
Stade de Mbour       4-0 Olympique de Ngor    
[Apr 22]
Yeggo                0-0 Port Autonome        
Niary Tally          0-0 Diambars             

Round 18
[Apr 26]
DUC                  2-2 Yeggo                
Pikine               3-0 Jaraaf               
Port Autonome        1-3 Niary Tally          
[Apr 27]
Olympique de Ngor    1-0 Linguère             
Touré Kunda          1-3 Casa Sports          
Suneor               0-2 Stade de Mbour       
Diambars             1-0 Ouakam               

Round 19
[May 3]
Yeggo                2-1 Touré Kunda          
Jaraaf               0-0 Olympique de Ngor    
[May 4]
Casa Sports          2-0 Pikine               
Linguère             1-1 Suneor               
Stade de Mbour       1-1 Diambars             
Niary Tally          2-0 DUC                  
Ouakam               0-1 Port Autonome        

Round 20
[May 10]
DUC                  2-1 Ouakam               
Port Autonome        1-1 Stade de Mbour       
Suneor               0-0 Olympique de Ngor    
[May 11]
Casa Sports          0-0 Jaraaf               
Pikine               0-0 Yeggo                
Diambars             2-2 Linguère             
Touré Kunda          1-2 Niary Tally          

Round 21
[May 18]
Yeggo                0-1 Casa Sports          
Olympique de Ngor    2-1 Diambars             
Linguère             1-0 Port Autonome        
Stade de Mbour       2-0 DUC                  
Niary Tally          1-0 Pikine               
[May 19]
Jaraaf               2-1 Suneor               
Ouakam               1-1 Touré Kunda          

Round 22
[May 23]
Port Autonome        1-0 Olympique de Ngor    
DUC                  0-1 Linguère             
[May 24]
Pikine               2-0 Ouakam               
[May 25]
Touré Kunda          1-1 Stade de Mbour       
Casa Sports          1-1 Niary Tally          
[May 26]
Yeggo                0-1 Jaraaf               
Diambars             0-1 Suneor               

Round 23
[May 31]
Jaraaf               3-1 Diambars             
[Jun 1]
Stade de Mbour       0-1 Pikine               
Olympique de Ngor    1-0 DUC                  
Suneor               1-1 Port Autonome        
Linguère             2-1 Touré Kunda          
[Jun 2]
Niary Tally          4-0 Yeggo                
Ouakam               0-1 Casa Sports          

Round 24
[Jun 9]
Yeggo                1-1 Ouakam               
DUC                  1-1 Suneor               
Touré Kunda          1-3 Olympique de Ngor    
[Jun 10]
Port Autonome        5-1 Diambars             
Casa Sports          4-0 Stade de Mbour       
Pikine               1-0 Linguère             
Niary Tally          0-0 Jaraaf               

Round 25
[Jun 15]
Diambars             4-1 DUC                  
Linguère             0-0 Casa Sports          
Jaraaf               1-3 Port Autonome        
Suneor               0-0 Touré Kunda          
Olympique de Ngor    1-3 Pikine               
Stade de Mbour       4-0 Yeggo                
[Jun 16]
Ouakam               2-1 Niary Tally          

Round 26
[Jun 21]
Touré Kunda          0-0 Diambars             
[Jun 22]
Ouakam               2-3 Jaraaf               
Pikine               2-0 Suneor               
Casa Sports          2-1 Olympique de Ngor    
[Jun 23]
Yeggo                1-1 Linguère             
Niary Tally          3-0 Stade de Mbour       
DUC                  0-0 Port Autonome        

Final Table:

 1.AS Pikine                     26  14  7  5  30-12  49  Champions
 2.ASC Jaraaf                    26  13  9  4  36-22  48
 3.Casa Sports (Ziguinchor)      26  11  8  7  32-18  41
 4.Port Autonome (Dakar)         26  10 11  5  30-21  41
 5.ASC Niary Tally (Dakar)       26   9 10  7  32-25  37
 6.US Ouakam                     26   9  8  9  17-18  35
 7.Stade de Mbour                26   8 10  8  25-25  34
 8.ASC La Linguère (Saint-Louis) 26   8  9  9  23-28  33
 9.Diambars de Saly              26   8  8 10  28-26  32
10.Olympique de Ngor             26   8  8 10  19-32  32
11.Touré Kounda (Mbour)          26   5 13  8  16-22  28
12.ASC Suneor (Diourbel)         26   4 15  7  17-21  27
--------------------------------------------------------
13.DUC (Dakar)                   26   5  9 12  27-38  24  Relegated
14.ASC Yeggo (Dakar)             26   2 11 13  13-37  17  Relegated

NB: DUC = Dakar Université Club (Université Cheikh Anta Diop de Dakar)


Cup Tournaments

Coupe de l'Assemblée Nationale

Coupe de l'Assemblée Nationale

Participants:
Diambars (champions)
Diaraf (national cup winners)
Casa Sports (league cup winners)
Kawral de Vélingara (National 1 champions)

Semifinals [Dec 7]
Diaraf               1-0 Casa Sports
Kawral               0-3 Diambars

Third Place Match [Dec 8]
Casa Sports          5-0 Kawral
 
Final [Dec 8]
Diambars             1-0 Diaraf

Ligue 2

Poule A | Poule B

Poule A

Final Table:

 1.Guédiawaye FC                 14   8  3  3  16- 6  27  Promoted  [R]
--------------------------------------------------------
 2.ETICS de Mboro                14   6  6  2  16- 9  24
 3.Dakar Sacré-Cœur              14   5  5  4  15-14  20
 4.ASC Saloum (Kaolack)          14   5  5  4  14-15  20
 5.US Gorée                      14   3  6  5  13-13  15  [R]
 6.Renaissance Sportive de Yoff  14   3  6  5   7-14  15
--------------------------------------------------------
 7.CNEPS Excellence (Thiès)      14   2  7  5  11-14  13  Relegated
 8.Kawral (Vélingara)            14   2  6  6   8-15  12  Relegated  [P]

Poule B  

Final Table:

 1.AS des Douanes                14   6  6  2  16-10  24  Promoted  [R]
--------------------------------------------------------
 2.Renaissance de Dakar          14   5  4  5  14-12  19
 3.Ndar Gueth (Saint-Louis)      14   4  7  3  12-14  19  [P]
 4.ASEC Ndiambour (Louga)        14   4  7  3  11-13  19
 5.Bargueth (Kébémer)            14   4  5  5  12-11  17
 6.ASC Dahra (Dahra Djolof)      14   4  5  5  13-15  17
--------------------------------------------------------
 7.Assur (Richard-Toll)          14   2  9  3   5- 7  15  Relegated  [R]
 8.Tengeuth FC (Rufisque)        14   3  5  6  14-15  14  Relegated


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 26 Jun 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.