Serbia 2012/13


Superliga
Prva Liga

Jelen Superliga

Final Table:

 1.Partizan (Beograd)          30  23  4  3  71-16  73  Champions
 2.Crvena zvezda (Beograd)     30  20  2  8  55-35  62
 3.Vojvodina (Novi Sad)        30  17 10  3  40-20  61
 4.Jagodina (Jagodina)         30  15  5 10  35-26  50
 5.Sloboda (Užice)             30  11 12  7  39-37  45
 6.OFK Beograd (Beograd)       30  13  6 11  34-32  45
 7.Rad (Beograd)               30  12  8 10  32-30  44
 8.Hajduk (Kula)               30  10  8 12  36-32  38  Dissolved
 9.Spartak Z. voda (Subotica)  30   9  9 12  36-39  36
10.Javor (Ivanjica)            30   9  7 14  38-40  34
11.Donji Srem (Pećinci)        30   9  7 14  26-34  34
12.Radnički (Niš)              30   9  7 14  30-44  34
13.Radnički 1923 (Kragujevac)  30   7 10 13  25-35  31
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   7  9 14  29-40  30  [2 1 1 0 4-3 4]
------------------------------------------------------
15.BSK (Borča)                 30   8  6 16  26-57  30  [2 0 1 1 3-4 1]  Relegated
16.Smederevo (Smederevo)       30   3  6 21  18-53  15  Relegated

NB: on July 30, 2013, Hajduk Kula were dissolved because of financial problems

Round 1
[Aug 10]
Rad             2-0 Radnički K      
[Aug 11]
Novi Pazar      3-0 Radnički N      
Jagodina        1-0 Hajduk K        
OFK Beograd     0-1 Donji Srem      
Partizan        7-0 BSK             
Sloboda U       2-0 Spartak Z       
[Aug 12]
Vojvodina       0-0 Smederevo       
[Oct 3] 
Javor           1-2 Crvena zvezda   

Round 2
[Aug 17]
Radnički K      1-1 Novi Pazar      
[Aug 18]
BSK             1-0 Sloboda U       
Donji Srem      2-1 Partizan        
Hajduk K        1-2 Radnički N      
Smederevo       0-5 Javor           
Spartak Z       0-1 Vojvodina       
[Aug 19]
Crvena zvezda   2-2 Rad             
Jagodina        1-0 OFK Beograd     

Round 3
[Aug 24]
Radnički N      1-1 Radnički K      
[Aug 25]
Javor           2-0 Spartak Z       
OFK Beograd     0-0 Hajduk K        
Rad             0-0 Smederevo       
Sloboda U       2-2 Donji Srem      
Vojvodina       1-0 BSK             
[Aug 26]
Novi Pazar      1-2 Crvena zvezda   
Partizan        1-0 Jagodina        

Round 4
[Sep 1]
BSK             1-0 Javor           
Donji Srem      0-1 Vojvodina       
Hajduk K        0-0 Radnički K      
Jagodina        2-0 Sloboda U       
Smederevo       0-0 Novi Pazar      
Spartak Z       2-3 Rad             
[Sep 2]
Crvena zvezda   3-2 Radnički N      
OFK Beograd     1-3 Partizan        

Round 5
[Sep 15]
Novi Pazar      1-1 Spartak Z       
Radnički N      1-0 Smederevo       
Javor           0-1 Donji Srem      
Partizan        5-2 Hajduk K        
Rad             3-0 BSK             
Sloboda U       4-3 OFK Beograd     
[Sep 16]
Radnički K      0-3 Crvena zvezda   
Vojvodina       1-1 Jagodina        

Round 6
[Sep 22]
BSK             2-3 Novi Pazar      
Donji Srem      1-2 Rad             
Hajduk K        0-1 Crvena zvezda   
Jagodina        1-0 Javor           
OFK Beograd     0-0 Vojvodina       
Smederevo       2-2 Radnički K      
Spartak Z       4-1 Radnički N      
[Sep 23]
Partizan        5-0 Sloboda U       

Round 7
[Sep 29]
Crvena zvezda   3-1 Smederevo       
Novi Pazar      2-0 Donji Srem      
Radnički N      4-1 BSK             
Javor           3-1 OFK Beograd     
Radnički K      1-1 Spartak Z       
Sloboda U       2-1 Hajduk K        
Vojvodina       0-3 Partizan        
[Sep 30]
Rad             1-0 Jagodina        

Round 8 [Oct 7]
BSK             2-0 Radnički K      
Donji Srem      1-1 Radnički N      
Hajduk K        2-1 Smederevo       
Jagodina        2-1 Novi Pazar      
OFK Beograd     1-0 Rad             
Partizan        2-1 Javor           
Sloboda U       1-1 Vojvodina       
Spartak Z       3-0 Crvena zvezda   

Round 9 [Oct 20]
Crvena zvezda   7-2 BSK             
Novi Pazar      0-0 OFK Beograd     
Radnički N      0-0 Jagodina        
Javor           1-1 Sloboda U       
Rad             0-1 Partizan        
Radnički K      2-0 Donji Srem      
Smederevo       0-2 Spartak Z       
Vojvodina       1-1 Hajduk K        

Round 10
[Oct 27]
BSK             1-1 Smederevo       
Donji Srem      1-2 Crvena zvezda   
Hajduk K        0-1 Spartak Z       
OFK Beograd     5-1 Radnički N      
Sloboda U       1-0 Rad             
[Oct 28]
Jagodina        2-1 Radnički K      
Partizan        3-1 Novi Pazar      
Vojvodina       1-0 Javor           

Round 11
[Nov 3]
Crvena zvezda   1-2 Jagodina        
Novi Pazar      2-2 Sloboda U       
Radnički N      0-4 Partizan        
Javor           2-1 Hajduk K        
Radnički K      3-2 OFK Beograd     
Smederevo       0-1 Donji Srem      
Spartak Z       2-1 BSK             
[Nov 4]
Rad             1-1 Vojvodina       

Round 12
[Nov 10]
Hajduk K        1-1 BSK             
Jagodina        0-1 Smederevo       
Javor           1-0 Rad             
Sloboda U       0-0 Radnički N      
Vojvodina       1-0 Novi Pazar      
[Nov 11]
Donji Srem      0-0 Spartak Z       
OFK Beograd     1-0 Crvena zvezda   
Partizan        2-0 Radnički K      

Round 13
[Nov 17]
BSK             2-1 Donji Srem      
Crvena zvezda   3-2 Partizan        
Novi Pazar      2-2 Javor           
Radnički N      0-1 Vojvodina       
Rad             1-0 Hajduk K        
Smederevo       0-2 OFK Beograd     
Spartak Z       3-1 Jagodina        
[Nov 18]
Radnički K      0-2 Sloboda U       

Round 14
[Nov 24]
Hajduk K        3-2 Donji Srem      
Javor           2-0 Radnički N      
OFK Beograd     1-0 Spartak Z       
Rad             2-0 Novi Pazar      
Vojvodina       0-0 Radnički K      
[Nov 25]
Jagodina        2-0 BSK             
Partizan        4-0 Smederevo       
Sloboda U       1-2 Crvena zvezda   

Round 15 [Dec 1]
BSK             0-2 OFK Beograd     
Crvena zvezda   0-3 Vojvodina       
Donji Srem      0-2 Jagodina        
Novi Pazar      0-2 Hajduk K        
Radnički N      1-1 Rad             
Radnički K      1-2 Javor           
Smederevo       0-1 Sloboda U       
Spartak Z       2-2 Partizan        

Round 16
[Feb 27]    
Crvena zvezda   2-1 Javor           
Donji Srem      0-0 OFK Beograd     
Radnički N      0-0 Novi Pazar      
Hajduk K        3-0 Jagodina        
Radnički K      1-1 Rad             
Smederevo       1-2 Vojvodina       
Spartak Z       2-2 Sloboda U       
[Mar 6]
BSK             0-4 Partizan        

Round 17
[Mar 2]
Novi Pazar      1-0 Radnički K      
Radnički N      1-0 Hajduk K        
Javor           4-0 Smederevo       
OFK Beograd     1-3 Jagodina        
Partizan        2-0 Donji Srem      
Sloboda U       1-0 BSK             
Vojvodina       2-1 Spartak Z       
[Mar 3] 
Rad             1-1 Crvena zvezda   

Round 18
[Mar 9]
BSK             3-3 Vojvodina       
Crvena zvezda   3-0 Novi Pazar      
Donji Srem      0-0 Sloboda U       
Hajduk K        3-0 OFK Beograd     
Jagodina        0-1 Partizan        
Smederevo       1-1 Rad             
Spartak Z       1-1 Javor           
[Mar 10]
Radnički K      0-1 Radnički N      

Round 19
[Mar 17]
Novi Pazar      2-1 Smederevo       
Radnički N      2-1 Crvena zvezda   
Javor           1-2 BSK             
Partizan        2-0 OFK Beograd     
Radnički K      3-2 Hajduk K        
[Mar 19]
Vojvodina       3-0 Donji Srem      
[Mar 23]
Sloboda U       1-1 Jagodina        
[Apr 17] 
Rad             1-0 Spartak Z       

Round 20
[Mar 30]
BSK             1-0 Rad             
Crvena zvezda   2-0 Radnički K      
Donji Srem      3-0 Javor           
Jagodina        0-1 Vojvodina       
OFK Beograd     1-0 Sloboda U       
Smederevo       0-1 Radnički N      
Spartak Z       2-0 Novi Pazar      
[Mar 31]
Hajduk K        1-1 Partizan        

Round 21
[Apr 3] 
Crvena zvezda   3-0 Hajduk K        
Novi Pazar      1-1 BSK             
Radnički N      2-0 Spartak Z       
Javor           0-1 Jagodina        
Rad             2-0 Donji Srem      
Radnički K      2-0 Smederevo       
Vojvodina       0-1 OFK Beograd     
[Apr 4] 
Sloboda U       0-0 Partizan        

Round 22
[Apr 6] 
BSK             2-1 Radnički N      
Donji Srem      3-0 Novi Pazar      
Jagodina        3-0 Rad             
OFK Beograd     1-1 Javor           
Spartak Z       1-2 Radnički K      
[Apr 7] 
Hajduk K        3-3 Sloboda U       
Partizan        1-2 Vojvodina       
Smederevo       0-1 Crvena zvezda   

Round 23 [Apr 13] 
Crvena zvezda   4-1 Spartak Z       
Novi Pazar      2-1 Jagodina        
Radnički N      1-1 Donji Srem      
Javor           0-1 Partizan        
Rad             1-0 OFK Beograd     
Radnički K      0-0 BSK             
Smederevo       0-1 Hajduk K        
Vojvodina       2-2 Sloboda U       

Round 24
[Apr 20] 
Donji Srem      2-0 Radnički K      
Hajduk K        0-0 Vojvodina       
OFK Beograd     1-0 Novi Pazar      
Partizan        2-0 Rad             
[Apr 21] 
BSK             0-1 Crvena zvezda   
Jagodina        1-0 Radnički N      
Sloboda U       2-2 Javor           
Spartak Z       2-0 Smederevo       

Round 25
[Apr 27] 
Crvena zvezda   1-0 Donji Srem      
Radnički N      1-2 OFK Beograd     
Javor           0-4 Vojvodina       
Rad             2-0 Sloboda U       
Radnički K      0-0 Jagodina        
Smederevo       2-0 BSK             
Spartak Z       0-0 Hajduk K        
[Apr 28] 
Novi Pazar      0-0 Partizan        

Round 26
[May 2]
Jagodina        2-3 Crvena zvezda   
OFK Beograd     1-0 Radnički K      
Partizan        3-1 Radnički N      
Vojvodina       1-0 Rad             
[May 4]
BSK             0-3 Spartak Z       
Donji Srem      2-1 Smederevo       
Hajduk K        2-0 Javor           
Sloboda U       2-0 Novi Pazar      

Round 27
[May 11]
BSK             0-3 Hajduk K        
Crvena zvezda   1-0 OFK Beograd     
Radnički N      0-1 Sloboda U       
Rad             2-2 Javor           
Radnički K      0-1 Partizan        
Smederevo       2-1 Jagodina        
Spartak Z       1-1 Donji Srem      
[May 12]
Novi Pazar      0-1 Vojvodina       

Round 28
[May 17]
Donji Srem      0-1 BSK             
[May 18]
Hajduk K        2-0 Rad             
Jagodina        1-1 Spartak Z       
Javor           3-2 Novi Pazar      
OFK Beograd     4-3 Smederevo       
Partizan        1-0 Crvena zvezda   
Sloboda U       0-2 Radnički K      
Vojvodina       3-2 Radnički N      
    
Round 29 [May 22]
BSK             1-2 Jagodina        
Crvena zvezda   1-2 Sloboda U       
Donji Srem      1-0 Hajduk K        
Novi Pazar      4-0 Rad             
Radnički N      2-0 Javor           
Radnički K      2-0 Vojvodina       
Smederevo       0-2 Partizan        
Spartak Z       0-2 OFK Beograd     

Round 30 [May 26]
Hajduk K        2-0 Novi Pazar      
Jagodina        2-0 Donji Srem      
Javor           1-1 Radnički K      
OFK Beograd     1-1 BSK             
Partizan        5-0 Spartak Z       
Rad             3-1 Radnički N      
Sloboda U       4-1 Smederevo       
Vojvodina       3-0 Crvena zvezda   

Final Table:

 1.Partizan (Beograd)          30  23  4  3  71-16  73  Champions
 2.Crvena zvezda (Beograd)     30  20  2  8  55-35  62
 3.Vojvodina (Novi Sad)        30  17 10  3  40-20  61
 4.Jagodina (Jagodina)         30  15  5 10  35-26  50
 5.Sloboda (Užice)             30  11 12  7  39-37  45
 6.OFK Beograd (Beograd)       30  13  6 11  34-32  45
 7.Rad (Beograd)               30  12  8 10  32-30  44
 8.Hajduk (Kula)               30  10  8 12  36-32  38  Dissolved
 9.Spartak Z. voda (Subotica)  30   9  9 12  36-39  36
10.Javor (Ivanjica)            30   9  7 14  38-40  34
11.Donji Srem (Pećinci)        30   9  7 14  26-34  34
12.Radnički (Niš)              30   9  7 14  30-44  34
13.Radnički 1923 (Kragujevac)  30   7 10 13  25-35  31
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   7  9 14  29-40  30  [2 1 1 0 4-3 4]
------------------------------------------------------
15.BSK (Borča)                 30   8  6 16  26-57  30  [2 0 1 1 3-4 1]  Relegated
16.Smederevo (Smederevo)       30   3  6 21  18-53  15  Relegated

NB: on July 30, 2013, Hajduk Kula were dissolved because of financial problems


Prva Liga

Final Table:

 1.Napredak (Kruševac)         34  25  5  4  74-25  80  Promoted
 2.Čukarički (Beograd)         34  19 10  5  52-26  67  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Voždovac (Beograd)          34  17 12  5  49-22  63  Promoted
 4.Proleter (Novi Sad)         34  16  9  9  53-43  57
 5.Metalac (Gornji Milanovac)  34  17  5 12  48-32  56
 6.Jedinstvo Putevi (Užice)    34  15 11  8  40-32  56
 7.Borac (Čačak)               34  16  6 12  47-25  54
 8.Bežanija (Novi Beograd)     34  11 11 12  41-32  44
 9.Mladost (Lučani)            34  10 13 11  31-35  43
10.Sloga (Kraljevo)            34  10 13 11  32-39  43
11.Timok (Zaječar)             34  11 10 13  37-48  43
12.Inđija (Inđija)             34  10 12 12  27-35  42
------------------------------------------------------
13.Teleoptik (Zemun)           34   8 12 14  25-43  36
14.Radnički (Nova Pazova)      34   9  8 17  35-44  35  Relegated
15.Banat (Zrenjanin)           34   9  8 17  29-47  35  Relegated
16.Mladenovac (Mladenovac)     34   8  8 18  21-41  32  Relegated
17.Kolubara (Lazarevac)        34   6  9 19  30-48  27  Relegated
18.Novi Sad (Novi Sad)         34   5  6 23  17-71  21  Relegated

NB: Voždovac (Beograd) also promoted due to dissolution of Hajduk Kula;
    for the same reason, Teleoptik (Zemun) escaped relegation

Promoted: Dolina Padina (Padina), Radnik (Surdulica), Sinđelić (Beograd),
          Sloga (Petrovac)

NB: league reduced to 16 clubs for 2013/14


2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Aug 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.