Serbia 2021/22


Superliga

Superliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Table:

 1.Partizan (Beograd)          21  19  2  0  57- 6  59
 2.Crvena zvezda (Beograd)     21  17  3  1  50-13  54  [C]
 3.Čukarički (Beograd)         21  10  8  3  38-20  38
 4.Vojvodina (Novi Sad)        21   8  6  7  29-28  30
 5.Napredak (Kruševac)         21   9  3  9  26-25  30
 6.Voždovac (Beograd)          21   8  5  8  28-26  29
 7.Radnički (Niš)              21   6  9  6  24-24  27
 8.Spartak (Subotica)          21   7  6  8  24-34  27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Proleter (Novi Sad)         21   8  3 10  18-31  27
10.TSC (Bačka Topola)          21   7  5  9  34-31  26
11.Mladost (Lučani)            21   7  3 11  24-31  24
12.Kolubara (Lazarevac)        21   7  2 12  23-44  23  [P]
13.Radnik (Surdulica)          21   4  9  8  16-25  21
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     21   3  8 10  20-36  17
15.Metalac (Gornji Milanovac)  21   4  4 13  25-41  16
16.Radnički 1923 (Kragujevac)  21   4  4 13  20-41  16  [P]

Round 1
[Jul 16]
Čukarički       2-1 Voždovac        
Crvena zvezda   0-0 Vojvodina       
[Jul 17]
TSC             2-0 Novi Pazar      
Proleter NS     0-4 Partizan        
[Jul 18]
Spartak S       1-1 Radnički N      
Mladost L       0-1 Radnički K      
[Jul 19]
Radnik S        0-0 Metalac         
Napredak K      3-0 Kolubara        

Round 2
[Jul 23]
Radnički K      3-2 Spartak S       
Voždovac        2-1 Proleter NS     
[Jul 24]
Radnički N      4-2 Napredak K      
Crvena zvezda   1-0 Mladost L       
[Jul 25]
Metalac         2-4 TSC             
Vojvodina       0-2 Partizan        
[Jul 26]
Kolubara        1-1 Radnik S        
[Nov 22]
Čukarički       1-1 Novi Pazar      

Round 3
[Jul 30]
Proleter NS     2-2 Novi Pazar      
Napredak K      1-0 Radnički K      
[Jul 31]
Spartak S       1-3 Crvena zvezda   
Radnik S        1-1 Radnički N      
[Aug 1]
Čukarički       2-1 Metalac         
Partizan        4-0 Voždovac        
[Aug 2]
TSC             4-0 Kolubara        
[Nov 25]
Mladost L       0-2 Vojvodina       

Round 4
[Aug 6]
Radnički K      0-1 Radnik S        
Crvena zvezda   1-0 Napredak K      
[Aug 7]
Mladost L       1-2 Spartak S       
Metalac         3-0 Proleter NS     
[Aug 8]
Kolubara        3-1 Čukarički       
Vojvodina       2-0 Voždovac        
Novi Pazar      1-4 Partizan        
[Aug 9]
Radnički N      1-2 TSC             

Round 5
[Aug 14]
TSC             4-4 Radnički K      
Napredak K      2-1 Mladost L       
[Aug 15]
Čukarički       0-0 Radnički N      
Voždovac        3-2 Novi Pazar      
[Aug 16]
Proleter NS     0-1 Kolubara        
Spartak S       2-2 Vojvodina       
[Oct 27]
Radnik S        2-1 Crvena zvezda   
[Oct 28]
Partizan        3-1 Metalac         

Round 6
[Aug 20]
Mladost L       0-2 Radnik S        
Metalac         0-1 Voždovac        
[Aug 21]
Radnički K      0-3 Čukarički       
Crvena zvezda   3-1 TSC             
[Aug 22]
Vojvodina       2-1 Novi Pazar      
Spartak S       3-2 Napredak K      
Kolubara        0-4 Partizan        
[Aug 23]
Radnički N      0-1 Proleter NS     

Round 7
[Aug 27]
TSC             2-1 Mladost L       
[Aug 28]
Novi Pazar      2-0 Metalac         
Radnik S        1-2 Spartak S       
[Aug 29]
Napredak K      2-0 Vojvodina       
Čukarički       1-2 Crvena zvezda   
Partizan        4-0 Radnički N      
[Aug 30]
Proleter NS     1-1 Radnički K      
Voždovac        2-0 Kolubara        

Round 8
[Sep 10]
Napredak K      1-0 Radnik S        
Spartak S       0-0 TSC             
[Sep 11]
Radnički K      1-3 Partizan        
Vojvodina       2-2 Metalac         
Crvena zvezda   3-0 Proleter NS     
[Sep 12]
Radnički N      1-0 Voždovac        
Kolubara        3-0 Novi Pazar      
Mladost L       0-0 Čukarički       

Round 9
[Sep 16]
TSC             1-2 Napredak K      
[Sep 17]
Novi Pazar      2-1 Radnički N      
Radnik S        0-2 Vojvodina       
Metalac         3-1 Kolubara        
[Sep 18]
Čukarički       2-1 Spartak S       
Proleter NS     2-3 Mladost L       
Voždovac        1-2 Radnički K      
[Sep 19]
Partizan        1-1 Crvena zvezda   

Round 10
[Sep 21]
Vojvodina       2-1 Kolubara        
[Sep 22]
Radnički K      2-1 Novi Pazar      
Spartak S       1-2 Proleter NS     
Napredak K      1-2 Čukarički       
[Sep 23]
Mladost L       0-2 Partizan        
[Sep 30]
Radnički N      1-1 Metalac         
[Nov 24]
Radnik S        2-1 TSC             
[Dec 1]
Crvena zvezda   1-0 Voždovac        

Round 11
[Sep 25]
TSC             1-0 Vojvodina       
Kolubara        2-3 Radnički N      
[Sep 26]
Novi Pazar      0-4 Crvena zvezda   
Metalac         4-1 Radnički K      
Partizan        5-0 Spartak S       
[Sep 27]
Voždovac        1-1 Mladost L       
Proleter NS     1-0 Napredak K      
Čukarički       1-1 Radnik S        

Round 12
[Oct 1]
Radnički K      0-2 Kolubara        
[Oct 2]
TSC             1-2 Čukarički       
Radnik S        0-1 Proleter NS     
Spartak S       0-4 Voždovac        
[Oct 3]
Napredak K      0-1 Partizan        
Mladost L       3-0 Novi Pazar      
Crvena zvezda   3-1 Metalac         
Vojvodina       1-1 Radnički N      

Round 13
[Oct 15]
Novi Pazar      0-1 Spartak S       
Voždovac        0-0 Napredak K      
[Oct 16]
Kolubara        1-7 Crvena zvezda   
Čukarički       1-1 Vojvodina       
[Oct 17]
Partizan        2-0 Radnik S        
Proleter NS     1-0 TSC             
[Oct 18]
Metalac         0-2 Mladost L       
[Nov 3]
Radnički N      2-1 Radnički K      

Round 14
[Oct 21]
Napredak K      1-1 Novi Pazar      
[Oct 22]
Radnik S        1-3 Voždovac        
Čukarički       6-1 Proleter NS     
[Oct 23]
Mladost L       3-1 Kolubara        
Spartak S       2-0 Metalac         
[Oct 24]
TSC             1-3 Partizan        
Vojvodina       3-1 Radnički K      
Crvena zvezda   1-0 Radnički N      

Round 15
[Oct 31]
Radnički N      2-0 Mladost L       
Radnički K      0-3 Crvena zvezda   
Voždovac        1-1 TSC             
Partizan        2-0 Čukarički       
[Nov 1]
Novi Pazar      1-1 Radnik S        
Proleter NS     0-1 Vojvodina       
[Nov 2]
Kolubara        1-2 Spartak S       
Metalac         2-3 Napredak K      

Round 16
[Nov 5]
Voždovac        1-1 Čukarički       
Novi Pazar      1-1 TSC             
[Nov 6]
Kolubara        1-0 Napredak K      
Metalac         1-1 Radnik S        
[Nov 7]
Vojvodina       1-2 Crvena zvezda   
Radnički N      0-0 Spartak S       
Partizan        0-0 Proleter NS     
[Nov 8]
Radnički K      1-2 Mladost L       

Round 17
[Nov 18]
Novi Pazar      2-2 Čukarički       
[Nov 19]
TSC             1-2 Metalac         
[Nov 20]
Proleter NS     1-0 Voždovac        
Radnik S        1-1 Kolubara        
Napredak K      1-1 Radnički N      
[Nov 21]
Mladost L       1-5 Crvena zvezda   
Partizan        4-1 Vojvodina       
Spartak S       1-1 Radnički K      

Round 18
[Nov 27]
Radnički K      1-2 Napredak K      
Metalac         0-3 Čukarički       
[Nov 28]
Radnički N      3-0 Radnik S        
Kolubara        2-1 TSC             
Crvena zvezda   3-0 Spartak S       
Voždovac        0-3 Partizan        
[Nov 29]
Novi Pazar      2-0 Proleter NS     
Vojvodina       3-1 Mladost L       

Round 19
[Dec 4]
Proleter NS     1-0 Metalac         
[Dec 5]
Napredak K      0-2 Crvena zvezda   
Partizan        2-0 Novi Pazar      
Spartak S       0-0 Mladost L       
[Dec 6]
Radnik S        0-0 Radnički K      
Čukarički       5-0 Kolubara        
TSC             1-1 Radnički N      
[Dec 7]
Voždovac        3-1 Vojvodina       

Round 20
[Dec 11]
Radnički K      0-3 TSC             
Radnički N      1-1 Čukarički       
Kolubara        2-1 Proleter NS     
[Dec 13]
Crvena zvezda   1-1 Radnik S        
[Dec 14]
Novi Pazar      0-0 Voždovac        
Vojvodina       2-3 Spartak S       
[Dec 15]
Mladost L       3-2 Napredak K      
Metalac         0-3 Partizan        

Round 21
[Dec 15]
Čukarički       2-0 Radnički K      
[Dec 16]
Proleter NS     2-0 Radnički N      
TSC             2-3 Crvena zvezda   
[Dec 18]
Partizan        1-0 Kolubara        
Novi Pazar      1-1 Vojvodina       
Napredak K      1-0 Spartak S       
[Dec 19]
Radnik S        0-2 Mladost L       
Voždovac        5-2 Metalac         

Table:

 1.Partizan (Beograd)          21  19  2  0  57- 6  59
 2.Crvena zvezda (Beograd)     21  17  3  1  50-13  54  [C]
 3.Čukarički (Beograd)         21  10  8  3  38-20  38
 4.Vojvodina (Novi Sad)        21   8  6  7  29-28  30
 5.Napredak (Kruševac)         21   9  3  9  26-25  30
 6.Voždovac (Beograd)          21   8  5  8  28-26  29
 7.Radnički (Niš)              21   6  9  6  24-24  27
 8.Spartak (Subotica)          21   7  6  8  24-34  27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Proleter (Novi Sad)         21   8  3 10  18-31  27
10.TSC (Bačka Topola)          21   7  5  9  34-31  26
11.Mladost (Lučani)            21   7  3 11  24-31  24
12.Kolubara (Lazarevac)        21   7  2 12  23-44  23  [P]
13.Radnik (Surdulica)          21   4  9  8  16-25  21
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     21   3  8 10  20-36  17
15.Metalac (Gornji Milanovac)  21   4  4 13  25-41  16
16.Radnički 1923 (Kragujevac)  21   4  4 13  20-41  16  [P]

Playoff Stage


2020/21.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Dec 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.