Serbia (Fourth Level) 2006/07

BEOGRADSKA ZONA

 1.Lokomotiva (Makiš)         34 21  8  5  76-29  71  Promoted
 2.Šumadija (Jagnjilo)        34 19  9  6  64-36  66  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Trudbenik (Beograd)        34 17 10  7  48-26  61
 4.Lisović (Lisović)          34 17  6 11  52-29  57
 5.Poštar (Beograd)           34 16  9  9  54-33  57
 6.Crvena zvezda (M.M.Lug)    34 17  6 11  45-32  57
 7.Turbina (Vreoci)           34 14  8 12  56-41  50
 8.Vinča (Vinča)              34 14  7 13  42-49  49
 9.Grafičar (Beograd)         34 12 12 10  51-40  48
10.BSK (Batajnica)            34 14  5 15  49-45  47
11.IMT (Novi Beograd)         34 13  8 13  43-39  47
12.Borac (Ostružnica)         34 12 11 11  48-46  47
13.Žarkovo (Beograd)          34 12  6 16  55-47  42
----------------------------------------------------
14.Zmaj (Zemun)               34 12  5 17  39-42  41  Relegated
15.Policajac (Beograd)        34 10 11 13  44-49  41  Relegated
16.Bratstvo (Krnjača)         34  9  5 20  29-59  32  Relegated
17.Jedinstvo (Surčin)         34  3  9 22  20-81  18  Relegated
18.Velika Krsna (V.Krsna)     34  4  5 25  20-112 17  Relegated

VOJVOĐANSKA LIGA - ZAPAD

 1.Mladost (Bački Jarak)      30 20  5  5  63-25  65  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Slavija (Novi Sad)         30 17  7  6  48-24  58
 3.Metalac A.Vidak (Futog)    30 18  6  6  53-30  58  [-2]
 4.Crvena zvezda (Novi Sad)   30 15  7  8  39-25  52
 5.Fruškogorac (Sr.Kamenica)  30 13  6 11  33-21  45
 6.Budućnost (Mladenovo)      30 13  6 11  37-34  44  [-1]
 7.Mladost (Turija)           30 12  6 12  52-42  42
 8.Kulpin (Kulpin)            30 10  8 12  40-50  38
 9.Borac (Novi Sad)           30 10  8 12  41-39  37  [-1]
10.Jugović (Kać)              30 10  7 13  31-34  37
11.OFK Futog Viskol (Futog)   30 10  9 11  33-38  37  [-2]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.TSK (Temerin)              30  8 12 10  28-33  36  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
13.Elan (Srbobran)            30 11  4 15  31-48  35  [-2]  Relegated
14.Sutjeska (Bačko D.Polje)   30  5 10 15  27-56  25  Relegated
15.Železničar (Novi Sad)      30  4  9 17  25-45  21  Relegated
16.Vrbas (Vrbas)              30  5  8 17  23-60  20  [-3]  Relegated

VOJVOĐANSKA LIGA - JUG

 1.Sloven (Ruma)              30 21  1  8  55-30  64  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Radnički (Šid)             30 18  4  8  58-32  58
 3.Borac (Martinci)           30 16  3 11  53-34  51
 4.Sloga (Erdevik)            30 14  7  9  45-31  49
 5.Polet (Novi Karlovci)      30 14  6 10  48-36  48
 6.Sremac (Vojka)             30 15  3 12  46-49  48
 7.Donji Srem (Pećinci)       30 13  7 10  42-34  44  [-2]
 8.1.maj Agroruma (Ruma)      30 12  7 11  37-36  43
 9.LSK (Laćarak)              30 12  5 13  54-36  41
10.Omladinac (Novi Banovci)   30 11  8 11  42-36  41  
11.Radnički Podrum Ir. (Irig) 30 11  6 13  53-50  39
12.Jedinstvo (Ruma)           30 11  6 13  37-37  39
13.Jadran (Golubinci)         30 12  3 15  37-46  38  [-1]
14.Jedinstvo (Morović)        30 10  7 13  24-44  37
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Železničar (Inđija)        30 11  1 18  39-50  34  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
16.Jedinstvo (Platičevo)      30  1  2 27  30-119  5  Relegated

VOJVOĐANSKA LIGA - ISTOK

 1.Spartak (Debeljača)        28 19  5  4 108-36  62  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Dolina (Padina)            28 13  6  9  43-34  45
 3.Mladost (Omoljica)         28 14  2 12  47-36  44
 4.Kozara (Ban.Veliko Selo)   28 13  4 11  35-38  43
 5.Bilećanin (Sečanj)         28 13  3 12  48-48  42
 6.Sloboda (Novi Kozarci)     28 12  5 11  54-41  41
 7.ŽAK (Kikinda)              28 11  8  9  60-51  41
 8.Jedinstvo (Novi Bečej)     28 12  5 11  61-54  41
 9.BAK (Bela Crkva)           28 12  5 11  42-42  41
10.Crvena zvezda (V.Stepa)    28 11  6 11  44-41  39  [6 3 1 2 7-4 10]
11.Kikinda (Kikinda)          28 10  9  9  33-31  39  [6 2 2 2 3-2  8]
12.Budućnost (Srpska Crnja)   28 11  6 11  40-43  39  [6 2 2 2 6-7  8]
----------------------------------------------------
13.Begej (Žitiste)            28 12  3 13  37-37  39  [6 2 1 3 4-7  7]  Relegated
14.Vojvodina (Novo Miloševo)  28  8  8 12  45-61  32  Relegated
15.Jedinstvo S.(Kačarevo)     28  0  3 25  18-122  2  [-1]  Relegated
 -.Radnički (Sutjeska)     withdrew after Round 18; all matches annulled
   record at withdrawal:      18 11  2  5  37-16  35

VOJVOĐANSKA LIGA - SEVER

 1.Bačka Topola (B.Topola)    30 20  3  7  61-34  63  Promoted
----------------------------------------------------
 2.POFK Hajduk (Kula)         30 19  1 10  68-38  58
 3.Polet (Sivac)              30 14  5 11  49-34  47
 4.Obilić (Novi Kneževac)     30 14  5 11  64-54  47
 5.Polet (Karavukovo)         30 14  4 12  50-51  46
 6.Njegoš (Lovćenac)          30 15  1 14  50-57  46
 7.Mladost (Kruščić)          30 14  2 14  46-47  44
 8.Radnički (Bajmok)          30 13  4 13  63-61  43
 9.Bačka 1901 (Subotica)      30 12  7 11  43-42  43
10.Hajduk (Bačko Dušanovo)    30 13  4 13  55-55  43
11.Senta (Senta)              30 13  4 13  46-48  43
12.Kordun (Kljajićevo)        30 13  4 13  49-55  43
----------------------------------------------------
13.Radnički (Ratkovo)         30 12  6 12  58-55  42  Relegated
14.Stanišić (Stanišić)        30 12  5 13  44-53  41  Relegated
15.Borac (Bački Gračac)       30  9  2 19  50-73  28  [-1]  Relegated
16.Vinogradar (Hajdukovo)     30  3  3 24  39-78  12  Relegated

POSAVSKA ZONA

 1.Železničar (Lajkovac)      28 20  4  4  60-19  64  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Drina (Ljubovija)          28 20  2  6  63-32  62
 3.Radnički (Koceljeva)       28 17  4  7  58-33  55
 4.Ribnica (Mionica)          28 17  3  8  46-29  54
 5.Jadar (Stupnica)           28 15  4  9  50-36  49
 6.Radnički (Valjevo)         28 14  7  7  38-28  49
 7.Krušik 04 (Valjevo)        28 12 10  6  51-34  46
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 8.Radnički Stobex (Klupci)   28 12  6 10  46-44  42  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 9.Radnički Zorka (Šabac)     28 12  4 12  44-54  40  Relegated
10.Jedinstvo R.(M.Zvornik)    28  9  3 16  57-48  30  Relegated
11.Lipolist (Lipolist)        28  8  4 16  48-52  28  Relegated
12.Jedinstvo (Vladimirci)     28  8  4 16  37-47  28  Relegated
13.Oseč.Bezbednost (Osečina)  28  8  4 16  25-55  28  Relegated
14.Rađevac (Krupanj)          28  2  4 22  16-57  10  Relegated
15.Brežđe Oseč.(Osečenica)    28  2  5 21  18-89  10  [-1]  Relegated
 -.Milicionar (Bogatić)   withdrew during winter break; all matches annulled
   record at withdrawal:      15  3  1 11  19-38  10

PODUNAVSKA ZONA

 1.Sloga (Petrovac)           30 23  4  3  69-17  73  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Selevac (Selevac)          30 20  7  3  69-17  67
 3.Železnicar (Smederevo)     30 18  4  8  53-30  58
 4.Omladinac (Šetonje)        30 18  4  8  53-33  58
 5.Homoljac (Žagubica)        30 18  2 10  69-46  56
 6.Vrbovac (Vrbovac)          30 17  5  8  53-33  56
 7.Zvižd (Kučevo)             30 16  7  7  54-19  55
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.VGSK (Veliko Gradište)     30 16  4 10  62-38  52  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 9.Obilić (Živica)            30 13  3 14  49-56  42  Relegated
10.Šumadija (Azanja)          30 11  4 15  43-52  37  Relegated
11.Crvena zvezda (Suvodol)    30  9  7 14  40-43  34  Relegated
12.Borac (Žabari)             30  9  4 17  45-48  31  Relegated
13.Seljak (Mihajlovac)        30  8  6 16  42-53  30  Relegated
14.Šapine (Šapine)            30  8  0 22  42-68  24  Relegated
15.Napredak (Veliko Crniće)   30  4  0 26  16-88  12  Relegated
16.Vojv.Milenko (Kličevac)    30  1  1 28  11-129  3  [-1]  Relegated

ŠUMADIJSKA ZONA

 1.Šumadija 1903 (Kragujevac) 34 25  3  6  76-27  78  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Mokra Gora (Zubin Potok)   34 23  6  5  82-25  75
 3.Jošanica (Novi Pazar)      34 20  7  7  68-27  66  [-1]
 4.Tutin (Tutin)              34 21  2 11  55-37  65
 5.Šumadija (Aranđelovac)     34 17 10  7  71-31  61
 6.Erdoglija (Kragujevac)     34 19  4 11  54-44  61
 7.Vodojaža (Grošnica)        34 18  6 10  70-44  60
-----------------------------------------------------
 8.Omladinac (Novo Selo)      34 18  5 11  64-45  59  Relegated
 9.Goč (Vrnjačka Banja)       34 15  8 11  53-35  53  Relegated
10.Trepča (Kosov.Mitrovica)   34 15  4 15  45-44  49  Relegated
11.Popovići (Popovići)        34 12  5 17  45-61  41  Relegated
12.Rudar (Baljevac)           34 12  4 18  44-61  40  Relegated
13.Kraljevo Hajd.(Jarčujak)   34 12  4 18  40-63  40  Relegated
14.Badnjevac (Badnjevac)      34  9  5 20  42-65  31  [-1]  Relegated
15.Karađorđe Mladost (Topola) 34  7  5 22  22-59  26  Relegated
16.Marjan Knićanin (Knić)     34  8  6 20  36-61  21  [-9]  Relegated
17.Stanovo (Kragujevac)       34  5  7 22  34-78  21  [-1]  Relegated
18.Kolonija (Kragujevac)      34  3  3 28  27-121 11  [-1]  Relegated

MORAVIČKA ZONA

 1.Sloga (Bajina Bašta)       28 18  5  5  60-24  59  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Jedinstvo Putevi (Užice)   28 17  6  5  60-28  57
 3.Dragačevo (Guča)           28 17  5  6  62-27  56
 4.FAP (Priboj)               28 16  4  8  61-29  52
 5.Polet (Ljubić)             28 15  7  6  53-29  52
 6.Polet (Trbušani)           28 15  6  7  48-40  51
----------------------------------------------------
 7.Sloga (Sjenica)            28 15  3 10  44-30  48  Relegated
 8.Zlatar (Nova Varoš)        28 11  8  9  38-22  41  Relegated
 9.Omladinac (Zablaće)        28 12  5 11  39-41  41  Relegated
10.Polimlje (Prijepolje)      28 11  4 13  41-42  37  Relegated
11.Prijevor (Prijevor)        28 10  5 13  43-53  35  Relegated
12.Crnookosa (Kosjerić)       28  6  5 17  34-64  23  Relegated
13.GP Zlatibor (Užice)        28  5  4 19  35-69  18  [-1]  Relegated
14.Zlatibor (Čajetina)        28  4  6 18  33-76  18  Relegated
15.Mladi rudar (Rudnik)       28  0  3 25  23-100  2  [-1]  Relegated
 -.Savinac (Visibaba)         withdrew during winter break; all matches annulled 
   record at withdrawal:      15  1  3 11  24-46   5  [-1]

POMORAVSKA ZONA

 1.Župa (Aleksandrovac)       30 21  4  5  72-23  67  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Radnički (Svilajnac)       30 19  4  7  79-27  61
 3.SFS Borac (Paraćin)        30 19  4  7  67-37  60  [-1]
 4.Prva petoletka (Trstenik)  30 17  3 10  57-28  54
 5.Temnić Lipa (Varvarin)     30 16  3 11  58-51  51
 6.Pepeljevac (Pepeljevac)    30 16  2 12  62-46  50 
 7.Sloga (Dašnica)            30 14  5 11  56-67  47
----------------------------------------------------
 8.Rembas (Resavica)          30 14  3 13  51-60  45  Relegated
 9.Sloga (Despotovac)         30 14  3 13  54-49  44  [-1]  Relegated
10.Mladi radnik (Bačina)      30 12  3 15  53-64  39  Relegated
11.Borac (Bivolje)            30 11  5 14  48-55  38  Relegated
12.Morava (Ribare)            30 11  5 14  48-63  34  [-4]  Relegated
13.Jedinstvo (Donja Mutnica)  30  8  5 17  42-54  28  [-1]  Relegated
14.Batinac (Batinac)          30  6  5 19  35-72  22  [-1]  Relegated
15.14.oktobar (Kruševac)      30  5  6 19  29-61  19  [-2]  Relegated
16.Morava (Ćuprija)           30  5  4 21  25-79  17  [-2]  Relegated

TIMOČKA ZONA

 1.Ozren (Sokobanja)          28 19  3  6  70-25  59  [-1]  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Dunav (Prahovo)            28 17  4  7  59-36  55
 3.Rudar Kastrum (Grljan)     28 17  4  7  54-40  54  [-1]
 4.Hajduk Veljko (Negotin)    28 16  5  7  71-30  53
 5.Rudar Fira (Bor)           27 16  4  7  61-29  52
 6.Putevi (Zaječar)           28 16  3  9  63-33  51  [2 1 0 1 3-2 3]
----------------------------------------------------
 7.Timočanin (Knjaževac)      28 16  3  9  56-35  51  [2 1 0 1 2-3 3]  Relegated
 8.Rtanj (Boljevac)           28 13  4 11  60-52  43  Relegated
 9.Majdanpek (Majdanpek)      28 10  4 14  38-59  33  [-1]  Relegated
10.Radnički (Lubnica)         28  8  7 13  51-58  30  [-1]  Relegated
11.Kvarc (Rgotina)            28 10  4 14  37-60  30  [-4]  Relegated
12.Sloga (Kalna)              28  8  4 16  38-69  28  Relegated
13.Kablovi (Zaječar)          28  4  5 19  25-65  17  Relegated
14.Slatina (Slatina kod Bora) 27  4  5 18  24-79  13  [-4]  Relegated
15.Sloga (Kobišnica)          28  3  5 20  21-58  12  [-2]  Relegated
 -.Egeta (Brza Palanka)       withdrew after round 3

NIŠKA ZONA

 1.Balkanski (Dimitrovgrad)   30 23  4  3  69-19  73  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Aluminijum (Niš)           30 20  4  6  70-36  63  [-1]
 3.Mladost (Medoševac)        30 17  6  7  74-36  57
 4.Napredak (Aleksinac)       30 17  5  8  61-23  56
 5.Lužnica (Babušnica)        30 16  6  8  77-34  54
 6.Mramor (Mramor)            30 17  3 10  63-36  54
 7.Jastrebac Proleter (Niš)   30 15  8  7  72-40  53
----------------------------------------------------
 8.Proleter (Mezgraja)        30 15  4 11  56-41  49  Relegated
 9.Budućnost (Prva Kutina)    30 15  3 12  73-65  48  Relegated
10.Jedinstvo (Pirot)          30 14  3 13  55-62  45  Relegated
11.Radnički (Čapljinac)       30 12  1 17  62-77  36  [-1]  Relagated
12.Prčevac (Pirot)            30  8  2 20  33-68  25  [-1]  Relegated
13.Pukovac (Pukovac)          30  8  2 20  46-84  24  [-2]  Relegated
14.Naša krila (Belotinac)     30  8  1 21  47-109 16  [-9]  Relegated
15.Omladinac (Malošište)      30  5  2 23  38-83  12  [-5]  Relegated
16.Jedinstvo (Bela Palanka)   30  3  0 27  28-111  7  [-2]  Relegated

JUŽNOMORAVSKA ZONA

 1.Železničar (Vranj.Banja)   30 22  4  4  61-13  69  [-1]  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Radan (Lebane)             30 18  6  8  70-30  60
 3.Zloćudovo (Zloćudovo)      30 19  3  8  68-42  59  [-1]
 4.BSK (Bujanovac)            30 18  4  8  86-43  58
 5.Radnik Rosa (Surdulica)    30 16  3 11  51-42  51
 6.Sloga (Lipovica)           30 15  4 11  71-56  49
----------------------------------------------------
 7.Jedinstvo (Bošnjace)       30 13  8  9  59-49  46  [-1]  Relegated
 8.Žitorađa (Žitorađa)        30 13  2 15  59-57  41  Relegated
 9.Jablanica (Medveđa)        30 12  4 14  62-52  40  Relegated
10.Bobište (Bobište)          30 12  8 10  60-51  40  [-4]  Relegated
11.Lemind (Leskovac)          30 12  4 14  52-52  40  Relegated
12.Mladost (Bosilegrad)       30  9  8 13  50-56  35  Relegated
13.Jastrebac(Blace)           30  9  6 15  45-70  31  [-2]  Relegated
14.Pusta Reka (Bojnik)        30  6  6 18  49-82  17  [-7]  Relegated
15.Gračanica (Gračanica)      30  3  6 21  28-82  14  [-1]  Relegated
16.Manojlovce (Manojlovce)    30  4  2 24  21-115 13  [-1]  Relegated


NB: for 2007/08 season number of leagues reduced from 13 to 9
    - Posavska zona and Podunavska zona merged into Zonska liga Dunav
    - Šumadijska zona and Moravička zona merged into Zonska liga Morava
    - Pomoravska zona and Timočka zona merged into Pomoravsko-timočka zona
    - Niška zona and Južnomoravska zona merged into Niško-južnomoravska zona

    For 2008/09 season number of Vojvođanska liga will be reduced from 4 to 2.



2005/06 (Serbia and Montenegro).

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Sources include: http://www.fudbalskazona.co.yu

Prepared and maintained by Dragoljub JovanoviŠ for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Dragoljub JovanoviŠ (dragoljubj@telekom.yu)
Last updated: 6 Jul 2007

(C) Copyright Dragoljub JovanoviŠ and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author.All rights reserved.