Seychelles 2011


Barclays League Division One
Cup Tournaments
Division Two
Division Three

Barclays League Division One

Final Table:

 1.Saint Michel United FC (Anse-aux-Pins)  18 13  4  1  42-11  43  Champions
 2.La Passe FC (La Passe)                  18 12  4  2  44-17  40
 3.Côte d'Or (Praslin)                     18 10  3  5  29-14  33
 4.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          18  8  2  8  37-33  26
 5.Lightstars FC (Grande Anse)             18  6  5  7  36-39  23
 6.Northern Dynamo (Glacis)                18  6  4  8  19-29  22
 7.Saint Francis (Baie Lazare)             18  6  3  9  28-37  21
 8.Saint Louis Suns United (Victoria)      18  5  2 11  20-26  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Saint Roch United (Bel Ombre)           18  4  4 10  34-57  16  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------------
10.The Lions (Cascade)                     18  4  1 13  22-48  13  Relegated

Round 1
[Feb 24]
St Louis Suns      3-0 The Lions
[Feb 25]
St Roch United     0-0 St Michel United   
[Feb 26]
St Francis         0-0 Anse Réunion       
Côte d'Or          1-1 Northern Dynamo    
La Passe           5-1 Lightstars         

Round 2
[Mar 10]
St Michel United   2-0 St Francis         
[Mar 11]
St Louis Suns      0-1 Côte d'Or          
[Mar 12]
Lightstars         2-2 St Roch United     
Anse Réunion       4-3 Northern Dynamo     
The Lions          0-6 La Passe            

Round 3
[Mar 17]
St Roch United     1-3 St Francis         
[Mar 18]
The Lions          2-3 Lightstars         
[Mar 19]
Côte d'Or          1-1 La Passe           
Anse Réunion       2-2 St Louis Suns      
Northern Dynamo    0-6 St Michel United   

Round 4
[Mar 24]
St Francis         0-2 Northern Dynamo    
[Mar 25]
St Roch United     1-2 The Lions          
[Mar 26]
Lightstars         2-2 Côte d'Or          
La Passe           2-0 Anse Réunion       
St Michel United   2-1 St Louis Suns      

Round 5
[Mar 31]
Northern Dynamo    3-2 St Roch United     
[Apr 1]
St Louis Suns      1-2 St Francis         
[Apr 2]
Côte d'Or          2-0 The Lions          
Anse Réunion       2-1 Lightstars         
St Michel United   3-1 La Passe            

Round 6
[Apr 7]
St Roch United     1-0 Côte d'Or          
[Apr 8]
The Lions          2-4 Anse Réunion       
[Apr 9]
Lightstars         1-1 St Michel United   
La Passe           2-0 St Francis         
Northern Dynamo    0-0 St Louis Suns      

Round 7
[Apr 14]
St Michel United   5-1 The Lions          
[Apr 15]
St Francis         5-7 Lightstars         
[Apr 16]
Côte d'Or          0-1 Anse Réunion       
La Passe           0-0 Northern Dynamo    
St Louis Suns      1-3 St Roch United     

Round 8
[Apr 28]
St Francis         0-1 Côte d'Or          
[Apr 29]
St Roch United     3-4 La Passe           
[Apr 30]
Lightstars         1-0 St Louis Suns      
Anse Réunion       0-2 St Michel United   
Northern Dynamo    2-0 The Lions          

Round 9
[May 5]
St Michel United   1-0 Côte d'Or          
[May 6]
St Roch United     2-5 Anse Réunion       
[Jun 21]
The Lions          1-2 St Francis         	  
[May 7]
Lightstars         1-0 Northern Dynamo    	 
[Oct 22]
La Passe           2-0 St Louis Suns      

Round 10
[Sep 8]
Northern Dynamo    1-2 Côte d'Or          
[Sep 9]
The Lions          2-1 St Louis Suns      
[Sep 10]
St Michel United   6-1 St Roch United     
Lightstars         2-2 La Passe           
Anse Réunion       3-1 St Francis         [3-0?]

Round 11
[Sep 15]
St Francis         0-3 St Michel United   
[Sep 16]
Northern Dynamo    2-0 Anse Réunion       
[Sep 17]
St Roch United     5-5 Lightstars         
La Passe           5-1 The Lions          
Côte d'Or          2-1 St Louis Suns      

Round 12
[Sep 22]
St Michel United   2-0 Northern Dynamo    
[Sep 23]
St Francis         4-4 St Roch United     
[Sep 24]
St Louis Suns      2-1 Anse Réunion       
Lightstars         2-3 The Lions          
La Passe           2-1 Côte d'Or          

Round 13
[Sep 28]
St Louis Suns      1-0 St Michel United   
[Sep 29]
The Lions          2-5 St Roch United     
Côte d'Or          1-0 Lightstars         
[Sep 30]
Northern Dynamo    2-2 St Francis         
[Oct 4]
Anse Réunion       2-0 La Passe           

Round 14
[Sep 20]
Lightstars         3-1 Anse Réunion       
[Oct 5]	
St Francis         3-0 St Louis Suns      
[Oct 6]
The Lions          0-1 Côte d'Or          
[Oct 8]
La Passe           2-2 St Michel United   
St Roch United     0-1 Northern Dynamo    

Round 15
[Oct 8]
Lightstars         2-3 St Francis         
[Oct 9]
Anse Réunion       1-2 Côte d'Or          
[Oct 11]
The Lions          1-1 St Michel United   
[Oct 12]
St Roch United     2-0 St Louis Suns      
[Oct 13]
Northern Dynamo    0-4 La Passe           

Round 16
[Oct 15]
St Michel United   1-0 Lightstars         
Côte d'Or          9-0 St Roch United     
Anse Réunion       1-3 The Lions          
[Oct 18]
St Francis         0-2 La Passe           
[Oct 19]
St Louis Suns      2-0 Northern Dynamo    

Round 17
[Oct 21]
St Francis         2-1 The Lions          
[Oct 22]
Côte d'Or          0-1 St Michel United   
Northern Dynamo    0-2 Lightstars         
[Oct 26]
St Louis Suns      1-2 La Passe           
[date?]
Anse Réunion       8-2 St Roch United     [inferred]

Round 18
[Oct 28]
St Michel United   4-2 Anse Réunion       
[Oct 29]
St Louis Suns      4-1 Lightstars         
Côte d'Or          3-1 St Francis         
La Passe           w/o St Roch United     [awarded 2-0]
[Oct 31]
The Lions          w/o Northern Dynamo    [awarded 2-0; replayed after
[Nov 8]                                    protest Lions]
The Lions          1-2 Northern Dynamo    
  [Lions needed a 3-goal win to finish ahead of St Roch]

Final Table:

 1.Saint Michel United FC (Anse-aux-Pins)  18 13  4  1  42-11  43  Champions
 2.La Passe FC (La Passe)                  18 12  4  2  44-17  40
 3.Côte d'Or (Praslin)                     18 10  3  5  29-14  33
 4.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          18  8  2  8  37-33  26
 5.Lightstars FC (Grande Anse)             18  6  5  7  36-39  23
 6.Northern Dynamo (Glacis)                18  6  4  8  19-29  22
 7.Saint Francis (Baie Lazare)             18  6  3  9  28-37  21
 8.Saint Louis Suns United (Victoria)      18  5  2 11  20-26  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Saint Roch United (Bel Ombre)           18  4  4 10  34-57  16  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------------
10.The Lions (Cascade)                     18  4  1 13  22-48  13  Relegated

Promotion/Relegation Playoff [Nov 12, Stad Linite]
St Roch United     2-1 SMB

NB: both clubs remain at former level

Cup Tournaments

Land Marine Cup | Airtel Cup 

Land Marine Cup

Semifinals [Nov 2]
St Michel United   5-2 The Lions
Northern Dynamo    1-2 La Passe                
 
Final [Nov 5]
St Michel United   3-1 La Passe

Airtel Cup

Semifinals
[Aug 30]
La Passe           4-0 Light Stars
[Aug 31]
St Michel United   1-0 St Louis Suns
 
Final [Sep 3]
St Michel United   4-2 La Passe 

Second Division Cup

Final [Nov ?]
SMB                4-2 St John Bosco

Third Division Cup

Final [Nov ?]
Agrics             1-1 Beau Vallon        [3-1 pen]

Division Two

Promoted: Quincy FC

SMB (Super Magic Brothers) qualified for Promotion Playoff

Relegated: Mount Buxton FC

Division Three

Winners and promoted: Tigers FC (Anse Beauleau)    

2010

2012

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 8 Nov 2012

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.