Singapore 2010


S-League
Singapore Cup
League Cup

S-League

Final Table:

 1.Etoile                   33 21  7  5 54-23  70  [*1]  Champions
 2.Tampines Rovers          33 21  6  6 68-30  69
 3.Home United              33 18 11  4 55-31  65
 4.Singapore Armed Forces   33 16  5 12 56-41  53
 5.Geylang United           33 12 11 10 32-30  47
 6.Gombak United            33 12 10 11 33-25  46
 7.Albirex Niigata (S)      33  9 10 14 31-42  37
 8.Balestier Khalsa         33 10  7 16 26-40  37
 9.Young Lions              33  9 12 12 37-45  34  [-5]
10.Beijing Guoan Talent     33 10  6 17 30-49  31  [-5]  [*2]
11.Sengkang Punggol         33  7  6 20 24-48  27
12.Woodlands Wellington     33  4  7 22 18-60  19

[*1] a 'French' team newly admitted to the S-League
[*2] farm team of the Chinese league club

NB: Beijing Guoan and Young Lions 5 points deducted because of incidents
    in their match on Sep 7

NB: apart from Brunei DPMM, also Super Reds (renamed Yishun Super Reds)
    were excluded after losing out against Etoile and Beijing Guoan in
    the application process for the 'foreign' places

[Feb 1]
Young Lions            2-2 Woodlands Wellington       
[Feb 2]
Sengkang Punggol       1-2 Balestier Khalsa       
[Feb 3]
Singapore Armed Forces 1-1 Geylang United         
[Feb 4]
Albirex Niigata (S)    1-2 Home United                      
[Feb 5]
Gombak United          0-1 Tampines Rovers
[Feb 8]
Balestier Khalsa       1-2 Gombak United      
[Feb 9]
Home United            2-2 Young Lions              
[Feb 10]
Geylang United         1-1 Albirex Niigata (S)   
[Feb 11]
Singapore Armed Forces 2-1 Balestier Khalsa       
Sengkang Punggol       2-1 Gombak United                       
[Feb 12]
Beijing Guoan          0-1 Etoile  
[Feb 16]
Young Lions            0-1 Geylang United         
Albirex Niigata (S)    1-3 Tampines Rovers         
[Feb 17]
Etoile                 2-2 Sengkang Punggol       
[Feb 18]
Woodlands Wellington   0-0 Beijing Guoan     
[Feb 19]
Tampines Rovers        1-1 Singapore Armed Forces 
[Mar 8]
Balestier Khalsa       1-0 Albirex Niigata (S)    
[Mar 9]
Tampines Rovers        3-0 Young Lions            
[Mar 11]
Etoile                 4-0 Woodlands Wellington   
[Mar 12]
Geylang United         1-3 Beijing Guoan          
[Mar 14]
Home United            3-3 Etoile                 
[Mar 15]
Sengkang Punggol       1-3 Singapore Armed Forces 
Albirex Niigata (S)    0-0 Gombak United          
[Mar 16]
Beijing Guoan          1-2 Tampines Rovers   
[Mar 17]
Young Lions            3-0 Balestier Khalsa       
[Mar 18]
Woodlands Wellington   0-1 Sengkang Punggol       
Gombak United          1-0 Singapore Armed Forces 
[Mar 19]
Beijing Guoan          4-1 Home United            
[Mar 22]
Tampines Rovers        1-1 Etoile                 
Woodlands Wellington   2-2 Home United            
[Mar 24]
Balestier Khalsa       1-0 Beijing Guoan          
[Mar 25]
Gombak United          2-0 Young Lions            
[Mar 26]
Home United            2-1 Sengkang Punggol       
[Mar 27]
Singapore Armed Forces 3-0 Albirex Niigata (S)    
[Mar 29]
Etoile                 2-2 Geylang United         
[Mar 30]
Beijing Guoan          1-0 Gombak United          
[Mar 31]
Woodlands Wellington   0-4 Tampines Rovers   
[Apr 1]
Home United            3-0 Geylang United         
Sengkang Punggol       0-1 Albirex Niigata (S)    
[Apr 2]
Etoile                 1-0 Balestier Khalsa       
[Apr 5]
Balestier Khalsa       0-1 Woodlands Wellington   
[Apr 7]
Gombak United          1-0 Etoile                 
[Apr 8]
Young Lions            4-3 Singapore Armed Forces 
[Apr 9]
Tampines Rovers        0-0 Home United            
[Apr 10]
Geylang United         1-0 Woodlands Wellington   
[Apr 12]
Albirex Niigata (S)    1-2 Young Lions            
[Apr 14]
Home United            2-2 Balestier Khalsa       
[Apr 15]
Geylang United         3-2 Sengkang Punggol       
Beijing Guoan          0-2 Albirex Niigata (S)    
[Apr 16]
Woodlands Wellington   2-1 Gombak United  
[Apr 19]        
Singapore Armed Forces 3-0 Beijing Guoan          
Young Lions            0-1 Sengkang Punggol       
[Apr 20]
Albirex Niigata (S)    0-0 Etoile     
[Apr 21]            
Gombak United          1-0 Home United   
[Apr 22]
Young Lions            0-0 Beijing Guoan
Balestier Khalsa       1-0 Sengkang Punggol
[Apr 23]
Etoile                 3-0 Singapore Armed Forces 
[Apr 24]
Tampines Rovers        0-1 Geylang United         
[Apr 26]
Woodlands Wellington   1-2 Albirex Niigata (S)    
[Apr 28]
Sengkang Punggol       0-3 Tampines Rovers        
[Apr 29]
Beijing Guoan          2-1 Woodlands Wellington   
Etoile                 2-0 Young Lions            
[Apr 30]
Home United            1-0 Albirex Niigata (S)    
[May 3]
Albirex Niigata (S)    1-2 Geylang United         
Singapore Armed Forces 3-1 Woodlands Wellington   
[May 4]
Etoile                 0-0 Beijing Guoan          
[May 5]
Tampines Rovers        3-2 Balestier Khalsa       
[May 6]
Home United            1-1 Singapore Armed Forces 
Woodlands Wellington   1-1 Young Lions
[May 7]
Geylang United         0-0 Gombak United
[May 8]
Beijing Guoan          1-1 Sengkang Punggol
[May 10]
Gombak United          0-1 Balestier Khalsa
[May 11]
Tampines Rovers        3-0 Albirex Niigata (S)    
[May 12]
Sengkang Punggol       0-1 Etoile              
[May 13]
Young Lions            2-1 Home United
[May 14]
Tampines Rovers        3-3 Gombak United
[May 15]
Balestier Khalsa       0-2 Geylang United         
[May 17]
Singapore Armed Forces 0-1 Tampines Rovers        
[May 18]
Geylang United         0-0 Young Lions            
Woodlands Wellington   0-2 Etoile
[May 19]
Home United            3-2 Beijing Guoan         
[May 20]
Gombak United          3-0 Sengkang Punggol  
[May 21]    
Balestier Khalsa       1-1 Singapore Armed Forces
[May 22]
Beijing Guoan          0-1 Geylang United     
[Jun 1]
Geylang United         0-3 Singapore Armed Forces 
[Jun 2]
Etoile                 1-0 Home United            
[Jun 3]
Albirex Niigata (S)    0-1 Balestier Khalsa       
Young Lions            2-1 Tampines Rovers        
[Jun 4]
Singapore Armed Forces 0-1 Gombak United          
[Jun 5]
Geylang United         0-1 Etoile              
Sengkang Punggol       0-1 Woodlands Wellington   
[Jun 6]
Tampines Rovers        4-0 Beijing Guoan          
[Jun 7]
Gombak United          3-1 Albirex Niigata (S)    
Balestier Khalsa       0-3 Young Lions            
[Jun 8]
Sengkang Punggol       0-1 Singapore Armed Forces 
Home United            2-0 Woodlands Wellington   
[Jun 9]
Etoile                 4-0 Tampines Rovers        
[Jun 10]
Beijing Guoan          1-0 Balestier Khalsa       
Young Lions            1-0 Gombak United          
[Jun 11]
Albirex Niigata (S)    1-3 Singapore Armed Forces 
[Jun 13]
Woodlands Wellington   0-0 Geylang United         
[Jun 14]
Sengkang Punggol       0-1 Home United            
[Jun 15]
Gombak United          0-1 Beijing Guoan          
[Jun 16]
Balestier Khalsa       0-3 Etoile              
[Jun 17]
Young Lions            1-0 Singapore Armed Forces 
[Jun 18]
Albirex Niigata (S)    1-1 Sengkang Punggol       
[Jun 19]
Geylang United         0-3 Home United            
[Jun 21]
Tampines Rovers        5-0 Woodlands Wellington   
[Jun 22]
Sengkang Punggol       0-2 Geylang United         
[Jun 23]
Beijing Guoan          1-2 Singapore Armed Forces 
[Jun 24]
Etoile                 0-0 Gombak United          
[Jun 25]
Young Lions            1-1 Albirex Niigata (S)    
[Jun 26]
Woodlands Wellington   1-2 Balestier Khalsa       
[Jun 28]
Home United            1-0 Tampines Rovers        
[Jun 29]
Sengkang Punggol       2-2 Young Lions            
[Jun 30]
Singapore Armed Forces 2-3 Etoile              
[Jul 1]
Gombak United          5-0 Woodlands Wellington   
Balestier Khalsa       0-1 Home United            
[Jul 2]
Albirex Niigata (S)    1-0 Beijing Guoan          
[Jul 4]
Geylang United         0-0 Tampines Rovers        
[Jul 5]
Home United            2-0 Gombak United          
[Jul 6]
Etoile                 0-1 Albirex Niigata (S)    
[Jul 7]
Woodlands Wellington   0-4 Singapore Armed Forces 
[Jul 8]
Tampines Rovers        3-0 Sengkang Punggol       
Beijing Guoan          1-0 Young Lions            
[Jul 9]
Geylang United         0-0 Balestier Khalsa       
[Jul 12]
Albirex Niigata (S)    2-2 Home United            
[Jul 13]
Young Lions            1-2 Etoile                 
[Jul 14]
Gombak United          1-0 Geylang United         
[Jul 15]
Woodlands Wellington   0-0 Albirex Niigata (S)    
[Jul 16]
Singapore Armed Forces 2-5 Home United            
[Jul 17]
Balestier Khalsa       0-2 Tampines Rovers        
[Jul 18]
Sengkang Punggol       1-0 Beijing Guoan          
[Jul 19]
Young Lions            1-0 Woodlands Wellington   
[Jul 20]
Singapore Armed Forces 0-2 Geylang United         
[Jul 21]
Albirex Niigata (S)    0-1 Tampines Rovers        
[Jul 22]
Beijing Guoan          3-1 Etoile                 
[Jul 23]
Sengkang Punggol       1-0 Balestier Khalsa       
[Jul 25]
Woodlands Wellington   0-1 Beijing Guoan          
[Jul 26]
Balestier Khalsa       1-1 Albirex Niigata (S)    
[Jul 27]
Etoile                 1-0 Sengkang Punggol       
[Jul 28]
Gombak United          0-2 Tampines Rovers        
[Jul 29]
Home United            2-1 Young Lions            
[Jul 30]
Geylang United         1-1 Albirex Niigata (S)    
[Jul 31]
Balestier Khalsa       0-0 Gombak United          
[Aug 1]
Tampines Rovers        2-0 Singapore Armed Forces 
[Aug 2]
Beijing Guoan          0-3 Home United            
[Aug 3]
Young Lions            2-2 Geylang United         
[Aug 4]
Sengkang Punggol       0-0 Gombak United          
[Aug 5]
Etoile                 2-0 Woodlands Wellington   
[Aug 6]
Singapore Armed Forces 0-2 Balestier Khalsa       
[Aug 7]
Geylang United         3-0 Beijing Guoan          
[Aug 8]
Woodlands Wellington   0-1 Sengkang Punggol       
[Aug 30]
Young Lions            0-2 Balestier Khalsa       
Albirex Niigata (S)    1-2 Gombak United          
[Aug 31]
Woodlands Wellington   1-2 Home United            
Etoile                 1-0 Geylang United         
[Sep 1]
Beijing Guoan          2-5 Tampines Rovers  
[Sep 2]
Singapore Armed Forces 2-1 Sengkang Punggol       
[Sep 3]
Home United            1-0 Etoile       
[Sep 4]
Tampines Rovers        1-1 Young Lions            
[Sep 5]
Gombak United          0-2 Singapore Armed Forces 
[Sep 6]
Geylang United         0-1 Woodlands Wellington  
Home United            2-2 Sengkang Punggol       
[Sep 7]
Young Lions            1-1 Beijing Guoan          [abandoned at 1-1 in 88';
[Sep 8]                                            result stood; both clubs 
Tampines Rovers        1-2 Etoile                  5 points deducted]
[Sep 14]
Home United            1-0 Geylang United         
[Sep 15]
Sengkang Punggol       0-1 Albirex Niigata (S)    
[Sep 16]
Woodlands Wellington   2-4 Tampines Rovers        
[Sep 17]
Etoile                 3-0 Balestier Khalsa       
[Sep 21]
Tampines Rovers        0-3 Home United            
[Sep 22]
Gombak United          0-1 Etoile                 
[Sep 24]
Balestier Khalsa       1-1 Woodlands Wellington   
[Sep 27]
Beijing Guoan          1-1 Gombak United          
[Sep 29]
Geylang United         4-1 Sengkang Punggol       
[Oct 4]
Young Lions            0-1 Sengkang Punggol       
Singapore Armed Forces 1-2 Albirex Niigata (S)    
[Oct 6]
Woodlands Wellington   0-3 Gombak United          
[Oct 7]
Home United            0-0 Balestier Khalsa       
Singapore Armed Forces 5-2 Young Lions            
[Oct 11]
Tampines Rovers        2-1 Geylang United         
[Oct 12]
Albirex Niigata (S)    1-1 Young Lions            
[Oct 13]
Balestier Khalsa       3-0 Beijing Guoan          
[Oct 14]
Etoile                 0-3 Singapore Armed Forces 
[Oct 18]
Gombak United          1-1 Young Lions            
[Oct 19]
Beijing Guoan          1-3 Albirex Niigata (S)    
[Oct 20]
Singapore Armed Forces 1-0 Woodlands Wellington  
[Oct 22]
Gombak United          1-1 Home United            
[Oct 23]    
Etoile                 3-0 Young Lions         
Sengkang Punggol       1-3 Tampines Rovers     
[Oct 24]
Balestier Khalsa       0-1 Geylang United           
[Oct 26]
Singapore Armed Forces 4-2 Beijing Guoan          
[Nov 3]
Albirex Niigata (S)    1-0 Woodlands Wellington   
[Nov 10]
Albirex Niigata (S)    2-4 Etoile           
Tampines Rovers        4-1 Balestier Khalsa       
Home United            0-0 Singapore Armed Forces 
[Nov 11]
Geylang United         0-0 Gombak United          
[Nov 12]
Beijing Guoan          1-0 Sengkang Punggol        

Final Table:

 1.Etoile                   33 21  7  5 54-23  70  [*1]  Champions
 2.Tampines Rovers          33 21  6  6 68-30  69
 3.Home United              33 18 11  4 55-31  65
 4.Singapore Armed Forces   33 16  5 12 56-41  53
 5.Geylang United           33 12 11 10 32-30  47
 6.Gombak United            33 12 10 11 33-25  46
 7.Albirex Niigata (S)      33  9 10 14 31-42  37
 8.Balestier Khalsa         33 10  7 16 26-40  37
 9.Young Lions              33  9 12 12 37-45  34  [-5]
10.Beijing Guoan Talent     33 10  6 17 30-49  31  [-5]  [*2]
11.Sengkang Punggol         33  7  6 20 24-48  27
12.Woodlands Wellington     33  4  7 22 18-60  19

[*1] a 'French' team newly admitted to the S-League
[*2] farm team of the Chinese league club

NB: Beijing Guoan and Young Lions 5 points deducted because of incidents
    in their match on Sep 7

NB: apart from Brunei DPMM, also Super Reds (renamed Yishun Super Reds)
    were excluded after losing out against Etoile and Beijing Guoan in
    the application process for the 'foreign' places

Singapore Cup

Round 1
[May 24]
Young Lions            2-0 Home United
[May 25]
Balestier Khalsa       2-1 Geylang United         
[May 26]
South Melbourne        2-1 Gombak United  
[May 27]
Singapore Armed Forces 3-5 Bangkok Glass
[May 28]
Phnom Penh Crown       1-2 Etoile
[May 29]
Sengkang Punggol       0-1 Albirex Niigata (S)
[May 30]
Tampines Rovers        2-1 Woodlands Wellington   
[May 31]
Beijing Guoan          1-2 Kitchee

Quarterfinals

First Legs
[Sep 27]    
Tampines Rovers        3-0 Balestier Khalsa    
[Sep 28]        
Etoile                 2-0 Kitchee
[Oct 5]
South Melbourne        1-3 Bangkok Glass
[Oct 9]
Young Lions            1-0 Albirex Niigata (S)

Second Legs
[Sep 30]
Balestier Khalsa       1-3 Tampines Rovers        
[Oct 1]
Kitchee                4-4 Etoile
[Oct 8]
Bangkok Glass          3-3 South Melbourne  
[Oct 15]
Albirex Niigata (S)    0-0 Young Lions      

Semifinals

First Legs
[Oct 27]
Tampines Rovers        2-0 Young Lions 
[Oct 29]     
Bangkok Glass          1-1 Etoile
   
Second Legs
[Oct 30]
Young Lions            0-1 Tampines
[Nov 5]
Etoile                 0-2 Bangkok Glass

Third Place Match [Nov 13]
Young Lions            0-3 Etoile

Final [Nov 14]
Tampines Rovers        0-1 Bangkok Glass


League Cup

Preliminary Round
[Feb 20]
Geylang United         0-0 Young Lions            [aet, 4-2 pen]
[Feb 21]
Balestier Khalsa       0-2 Etoile                 
[Feb 22]
Woodlands Wellington   0-0 Albirex Niigata (S)    [aet, 4-3 pen]
[Feb 23]
Beijing Guoan          1-3 Sengkang Punggol       [aet]

Quarterfinals
[Feb 25]
Home United            0-1 Gombak United 
[Feb 26]
Tampines Rovers        0-1 Woodlands Wellington 
[Feb 28]
Geylang United         2-3 Etoile 
[Mar 1]
Singapore Armed Forces 1-3 Sengkang Punggol 

Semifinals
[Mar 3]
Gombak United          2-2 Woodlands Wellington   [aet, 3-4 pen]
[Mar 4]
Etoile                 1-0 Sengkang Punggol

Third Place Match [Mar 7]
Gombak United          1-2 Sengkang Punggol 

Final [Mar 7]
Woodlands Wellington   1-3 Etoile 

2009

2011

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Hamdan Saaid for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com)
Last updated: 6 Mar 2012

(C) Copyright Hamdan Saaid and RSSSF 2009/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.