Singapore 2013


S-League
Singapore Cup

S-League

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Tampines Rovers          22  16  3  3  51-27  51  Championship Playoff
 2.Albirex Niigata (S)      22  10  7  5  26-21  37  Championship Playoff
 3.Home United              22  11  3  8  32-22  36  Championship Playoff
 4.Woodlands Wellington     22  10  6  6  37-30  36  Championship Playoff
 5.Tanjong Pagar United     22   9  7  6  33-27  34  Championship Playoff
 6.Balestier Khalsa         22   9  6  7  32-26  33  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Warriors                 22   8  6  8  32-29  30  Relegation Playoff
 8.Brunei DPMM              22   7  6  9  31-37  27  Relegation Playoff
 9.Harimau Muda B           22   8  3 11  26-32  27  Relegation Playoff
10.Geylang International    22   6  6 10  22-30  24  Relegation Playoff
11.Hougang United           22   7  2 13  28-35  23  Relegation Playoff
12.Young Lions              22   2  3 17  12-46   9  Relegation Playoff

NB: Geylang United reverted to their former name Geylang International;
    Singapore Armed Forces were renamed Warriors;
    Young Lions are the Singapore youth side

Round 1
[Feb 20]
Young Lions            awd Hougang United         [awarded 0-3, originally 0-1]
Geylang International  0-5 Tampines Rovers        
[Feb 21]
Home United            0-0 Brunei DPMM            
Woodlands Wellington   2-2 Warriors               
[Feb 22]   
Tanjong Pagar United   3-1 Balestier Khalsa       
Harimau Muda B         0-1 Albirex Niigata (S)    

Round 2
[Feb 26]
Balestier Khalsa       1-0 Geylang International  
Woodlands Wellington   1-2 Harimau Muda B         
[Feb 27]
Warriors               1-6 Tanjong Pagar United   
[Feb 28]
Tampines Rovers        awd Young Lions            [awarded 3-0, originally 2-0]
[Mar 1]
Albirex Niigata (S)    2-1 Home United            
Brunei DPMM            3-3 Hougang United         

Round 3
[Mar 5]
Home United            0-2 Woodlands Wellington   
Tanjong Pagar United   1-1 Harimau Muda B         
[Mar 7]
Young Lions            awd Brunei DPMM            [awarded 0-3, originally 1-2]
[Mar 8]
Hougang United         0-1 Albirex Niigata (S)    
[Mar 16]
Geylang International  0-3 Warriors               
[Mar 17]
Tampines Rovers        2-1 Balestier Khalsa       

Round 4
[Mar 10]
Harimau Muda B         1-4 Geylang International  
[Mar 11]
Albirex Niigata (S)    2-1 Brunei DPMM            
[Mar 13]
Balestier Khalsa       awd Young Lions            [awarded 3-0, originally 1-1]
[Mar 14] 
Tanjong Pagar United   0-3 Home United            
[Mar 15]
Woodlands Wellington   0-0 Hougang United         
[Mar 21]
Warriors               0-1 Tampines Rovers        

Round 5
[Mar 20]
Young Lions            0-1 Albirex Niigata (S)    
[Mar 22]
Hougang United         2-3 Tanjong Pagar United   
[Mar 23]
Geylang International  1-3 Home United            
[Mar 24]
Balestier Khalsa       2-0 Warriors               
Tampines Rovers        2-1 Harimau Muda B         
[Mar 31]
Brunei DPMM            1-0 Woodlands Wellington   

Round 6
[Mar 26]
Woodlands Wellington   2-1 Albirex Niigata (S)    
[Mar 27]
Geylang International  2-0 Hougang United         
[Mar 28]
Harimau Muda B         0-0 Balestier Khalsa       
Warriors               3-0 Young Lions            
[Mar 29] 
Home United            0-1 Tampines Rovers        
[Apr 7]
Brunei DPMM            0-1 Tanjong Pagar United   

Round 7
[Apr 2]
Albirex Niigata (S)    1-1 Tanjong Pagar United   
[Apr 3]
Brunei DPMM            4-2 Geylang International  
[Apr 4]
Balestier Khalsa       0-4 Home United            
[Apr 5]
Young Lions            1-3 Woodlands Wellington   
[Apr 6]
Harimau Muda B         2-1 Warriors               
[May 12]
Tampines Rovers        3-0 Hougang United         

Round 8
[Apr 9]
Hougang United         1-3 Balestier Khalsa       
[Apr 11]
Tanjong Pagar United   1-1 Woodlands Wellington   
[Apr 12]
Geylang International  2-2 Albirex Niigata (S)    
[Apr 13]
Harimau Muda B         2-1 Young Lions            
[Apr 15]
Home United            1-1 Warriors               
[Apr 16]
Tampines Rovers        1-1 Brunei DPMM            

Round 9
[Apr 17]
Young Lions            0-4 Tanjong Pagar United   
[Apr 18]
Woodlands Wellington   0-0 Geylang International  
[Apr 19]
Albirex Niigata (S)    1-2 Tampines Rovers        
Balestier Khalsa       0-1 Brunei DPMM            
[Apr 20]
Harimau Muda B         0-1 Home United            
[Apr 21]
Warriors               4-2 Hougang United         

Round 10
[Apr 23]
Balestier Khalsa       0-1 Albirex Niigata (S)    
Geylang International  2-1 Tanjong Pagar United   
[Apr 25]
Young Lions            0-2 Home United            
[Apr 26]
Hougang United         3-1 Harimau Muda B         
[Apr 27]
Tampines Rovers        3-1 Woodlands Wellington   
[May 5]
Brunei DPMM            0-2 Warriors               

Round 11
[Apr 29]
Hougang United         1-0 Home United            
[May 1]
Harimau Muda B         2-1 Brunei DPMM            
[May 2]
Woodlands Wellington   3-1 Balestier Khalsa       
[May 3] 
Young Lions            0-1 Geylang International  
[May 5]
Tanjong Pagar United   1-0 Tampines Rovers        
[May 10]
Warriors               2-3 Albirex Niigata (S)    

Round 12
[May 7]
Albirex Niigata (S)    1-0 Harimau Muda B         
Hougang United         1-0 Young Lions            
[May 8]
Balestier Khalsa       2-1 Tanjong Pagar United   
[May 9]
Tampines Rovers        1-0 Geylang International  
[May 10]
Brunei DPMM            3-2 Home United            
[May 25]
Warriors               1-1 Woodlands Wellington   

Round 13	
[May 15]
Hougang United         2-1 Brunei DPMM            
[May 16]
Geylang International  2-2 Balestier Khalsa       
[May 17]
Home United            1-0 Albirex Niigata (S)    
[May 18]
Harimau Muda B         2-0 Woodlands Wellington   
Tanjong Pagar United   2-1 Warriors               
[Aug 6]
Young Lions            2-4 Tampines Rovers        

Round 14
[May 6]
Woodlands Wellington   0-3 Home United            
[May 14]	
Harimau Muda B         3-0 Tanjong Pagar United   
[May 24]
Albirex Niigata (S)    2-1 Hougang United         
[May 25]
Balestier Khalsa       4-0 Tampines Rovers        
Brunei DPMM            1-1 Young Lions            
[Aug 6]
Warriors               0-0 Geylang International  

Round 15
[Jun 26]
Geylang International  2-0 Harimau Muda B         
Hougang United         0-1 Woodlands Wellington   
[Jun 27] 
Home United            1-1 Tanjong Pagar United   
Young Lions            1-3 Balestier Khalsa       
[Jun 28]
Brunei DPMM            0-2 Albirex Niigata (S)    
Tampines Rovers        1-0 Warriors               

Round 16
[Jul 3]
Harimau Muda B         awd Tampines Rovers        [awarded 3-0, originally 0-1]
Warriors               1-1 Balestier Khalsa       
[Jul 4] 
Home United            2-1 Geylang International  
Tanjong Pagar United   1-0 Hougang United         
[Jul 5]
Albirex Niigata (S)    1-1 Young Lions            
Woodlands Wellington   5-2 Brunei DPMM            

Round 17
[Jul 10]
Albirex Niigata (S)    0-1 Woodlands Wellington   
Hougang United         0-1 Geylang International  
[Jul 11]
Balestier Khalsa       1-1 Harimau Muda B         
[Jul 12]
Tanjong Pagar United   1-1 Brunei DPMM            
[Jul 14]
Tampines Rovers        4-1 Home United            
[Jul 20]
Young Lions            0-0 Warriors               

Round 18
[Jul 16]
Tanjong Pagar United   0-0 Albirex Niigata (S)    
Woodlands Wellington   5-2 Young Lions            
[Jul 17]
Home United            1-2 Balestier Khalsa       
Warriors               2-1 Harimau Muda B         
[Jul 18]
Hougang United         2-3 Tampines Rovers        
[Jul 19]
Geylang International  0-1 Brunei DPMM            

Round 19
[Aug 1]
Young Lions            1-2 Harimau Muda B         
[Aug 2]
Warriors               0-1 Home United            
[Aug 3]
Albirex Niigata (S)    0-0 Geylang International  
[Aug 4]
Woodlands Wellington   2-3 Tanjong Pagar United   
[Aug 5]
Balestier Khalsa       3-1 Hougang United         
[Aug 25]
Brunei DPMM            2-6 Tampines Rovers        

Round 20
[Aug 21]
Tampines Rovers        3-3 Albirex Niigata (S)    
Brunei DPMM            1-1 Balestier Khalsa       
[Aug 22]
Hougang United         1-2 Warriors               
[Aug 23]
Geylang International  1-2 Woodlands Wellington   
[Aug 25]
Tanjong Pagar United   0-1 Young Lions            
[Aug 26]
Home United            4-0 Harimau Muda B         

Round 21
[Aug 28]
Tanjong Pagar United   1-1 Geylang International  
[Aug 29]
Warriors               3-1 Brunei DPMM            
Woodlands Wellington   3-3 Tampines Rovers        
[Aug 30] 
Albirex Niigata (S)    0-0 Balestier Khalsa       
Harimau Muda B         1-2 Hougang United         
Home United            1-0 Young Lions            

Round 22
[Sep 18]
Geylang International  0-1 Young Lions            
Brunei DPMM            3-1 Harimau Muda B         
[Sep 19]
Balestier Khalsa       1-2 Woodlands Wellington   
Home United            0-3 Hougang United         
[Sep 20]
Albirex Niigata (S)    1-3 Warriors               
Tampines Rovers        3-1 Tanjong Pagar United   

Final Table:

 1.Tampines Rovers          22  16  3  3  51-27  51  Championship Playoff
 2.Albirex Niigata (S)      22  10  7  5  26-21  37  Championship Playoff
 3.Home United              22  11  3  8  32-22  36  Championship Playoff
 4.Woodlands Wellington     22  10  6  6  37-30  36  Championship Playoff
 5.Tanjong Pagar United     22   9  7  6  33-27  34  Championship Playoff
 6.Balestier Khalsa         22   9  6  7  32-26  33  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Warriors                 22   8  6  8  32-29  30  Relegation Playoff
 8.Brunei DPMM              22   7  6  9  31-37  27  Relegation Playoff
 9.Harimau Muda B           22   8  3 11  26-32  27  Relegation Playoff
10.Geylang International    22   6  6 10  22-30  24  Relegation Playoff
11.Hougang United           22   7  2 13  28-35  23  Relegation Playoff
12.Young Lions              22   2  3 17  12-46   9  Relegation Playoff

NB: Geylang United reverted to their former name Geylang International;
    Singapore Armed Forces were renamed Warriors;
    Young Lions are the Singapore youth side

Championship Playoff

Final Table:

 1.Tampines Rovers          27  17  5  5  59-36  56  Champions
 2.Home United              27  16  3  8  42-25  51
 3.Albirex Niigata (S)      27  13  7  7  36-28  46
 4.Balestier Khalsa         27  12  7  8  38-28  43
 5.Woodlands Wellington     27  10  7 10  45-47  37
 6.Tanjong Pagar United     27   9  9  9  36-34  36

Round 23
[Sep 24]
Balestier Khalsa       0-0 Tampines Rovers        
Tanjong Pagar United   0-2 Albirex Niigata (S)    
[Sep 25]
Woodlands Wellington   2-3 Home United            

Round 24
[Oct 18]
Woodlands Wellington   2-2 Tanjong Pagar United   
[Oct 20]
Albirex Niigata (S)    1-2 Balestier Khalsa       
[Oct 21]
Home United            2-0 Tampines Rovers        

Round 25
[Oct 23]
Albirex Niigata (S)    3-1 Woodlands Wellington   
[Oct 25]
Balestier Khalsa       0-1 Home United            
[Oct 26]
Tampines Rovers        1-1 Tanjong Pagar United   

Round 26
[Oct 30]
Balestier Khalsa       3-0 Woodlands Wellington   
Tanjong Pagar United   0-1 Home United            
[Nov 1] 
Tampines Rovers        1-3 Albirex Niigata (S)    

Round 27 [Nov 4]
Home United            3-1 Albirex Niigata (S)    
Tanjong Pagar United   0-1 Balestier Khalsa       
Woodlands Wellington   3-6 Tampines Rovers        

Final Table:

 1.Tampines Rovers          27  17  5  5  59-36  56  Champions
 2.Home United              27  16  3  8  42-25  51
 3.Albirex Niigata (S)      27  13  7  7  36-28  46
 4.Balestier Khalsa         27  12  7  8  38-28  43
 5.Woodlands Wellington     27  10  7 10  45-47  37
 6.Tanjong Pagar United     27   9  9  9  36-34  36

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Warriors                 27   9  8 10  38-38  35
 8.Brunei DPMM              27   9  8 10  41-46  35
 9.Geylang International    27   8  8 11  31-38  32
10.Hougang United           27   9  3 15  37-41  30
11.Harimau Muda B           27   8  6 13  32-44  30
12.Young Lions              27   5  3 19  21-51  18

Round 23
[Sep 25]
Warriors               1-1 Hougang United         
[Sep 26]
Harimau Muda B         2-2 Geylang International  
[Sep 27]
Young Lions            2-3 Brunei DPMM            

Round 24
[Oct 18]
Geylang International  3-0 Warriors               
[Oct 19]
Brunei DPMM            1-0 Hougang United         
[Oct 27]
Harimau Muda B         awd Young Lions            [awarded 0-3, originally 1-2]

Round 25
[Oct 23]
Warriors               3-2 Brunei DPMM            
[Oct 24]
Geylang International  1-0 Young Lions            
Hougang United         4-1 Harimau Muda B         

Round 26
[Oct 29]
Hougang United         4-1 Geylang International  
[Oct 31]
Harimau Muda B         2-2 Brunei DPMM            
Young Lions            2-1 Warriors               

Round 27
[Nov 5]
Warriors               1-1 Harimau Muda B         
Young Lions            2-0 Hougang United         
[Nov 6]
Brunei DPMM            2-2 Geylang International  

Final Table:

 7.Warriors                 27   9  8 10  38-38  35
 8.Brunei DPMM              27   9  8 10  41-46  35
 9.Geylang International    27   8  8 11  31-38  32
10.Hougang United           27   9  3 15  37-41  30
11.Harimau Muda B           27   8  6 13  32-44  30
12.Young Lions              27   5  3 19  21-51  18

Singapore Cup

NB: foreign participants:
Brunei:      DPMM (also enter league)
Cambodia:    Boeung Ket Rubber Field FC 
Laos:        Lao Police Club  
Malaysia:    Harimau Muda B
Philippines: Global FC; Loyola Meralco Sparks

Preliminary Round 
Pool A
Loyola Meralco Sparks  3-0 Harimau Muda B           
Albirex Niigata FC     2-3 Home United   
Woodlands Wellington   1-4 Geylang International
Hougang United         2-1 Tampines Rovers
Pool B
Lao Police Club        0-4 DPMM 
Tanjong Pagar United   4-1 Boeung Ket Rubber Field FC
Young Lions            0-1 Balestier Khalsa
Warriors FC            0-2 Global FC 
 
Quarterfinals         
Geylang Int'l      0-2 2-3 Home United
Hougang United     2-0 0-2 Balestier Khalsa       [aet, 1-4 pen]    
Tanjong Pagar Utd. 2-1 3-3 Loyola Meralco Sparks
Global FC          1-0 4-4 DPMM 
 
Semifinals
Balestier Khalsa   0-1 0-1 Home United
Tanjong Pagar Utd. 2-2 2-1 Global FC 
 
Third Place Match [Nov 7]
Balestier Khalsa       1-0 Global FC
 
Final [Nov 8]
Home United            4-1 Tanjong Pagar United

2012

2014

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Hans Schöggl
Last updated: 4 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans, Hans Schöggl and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.