South Korea (Second Level) 2008

National League

First Stage

Final Table:

 1.Ulsan Mipo Dockyard              13 11  2  0 29- 8 35  Qualified  [*]
 2.Busan Transportation Corporation 13  8  3  2 27-18 27  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Suwon City                       13  7  3  3 21-11 24
 4.Gangneung City                   13  7  3  3 22-18 24
 5.Gimhae FC                        13  7  1  5 16-17 22
 6.Goyang Kookmin Bank              13  6  3  4 23-14 21
 7.Cheonan City                     13  5  4  4 18-15 19
 8.Daejeon Hydro & Nuclear Power    13  4  4  5 16-17 16
 9.Changwon City                    13  4  4  5 16-19 16
10.Ansan Hallelujah                 13  4  2  7 18-21 14
11.Nowon Hummel                     13  2  6  5 14-21 12  [*1]
12.Incheon Korail                   13  2  3  8 12-21  9
13.Yesan FC                         13  1  4  8 11-24  7  [*2]
14.Hongcheon Idu                    13  0  4  9 15-34  4  [*3]

[*] Ulsan Mipo Dockyard were to have 10 points deducted (in both first
    and second stage) for refusing promotion (as Goyang Kookmin Bank 
    in 2007) but had their penalty revoked in order 'to promote harmony 
    in the league'

[*1] Icheon Hummel were  relocated and renamed Nowon Hummel
[*2] Seosan Omega were relocated and renamed Yesan FC 
[*3] Yeosu INGNEX were refused membership following a conflict with
     Yeosu city government which left them without home venue;
     the club was sold to Idu Construction and relocated to
     Hongcheon before being (re)admitted as Hongcheon Idu

Round 1
[Apr 5]
Hongcheon 1-2 Busan TC 
Goyang KB 1-1 Daejeon H
Nowon H   0-0 Yesan 
Gangneung 1-3 Ulsan MD
Suwon C   0-1 Gimhae
Incheon K 1-2 Cheonan 
[Apr 6]
Changwon  1-0 Ansan H

Round 2 [Apr 12]
Changwon  3-1 Yesan 
Incheon K 1-0 Suwon C 
Ulsan MD  2-1 Goyang KB
Gimhae    1-1 Nowon H
Hongcheon 2-2 Ansan H
Daejeon H 1-3 Busan TC 
Cheonan   1-1 Gangneung

Round 3 [Apr 19]
Hongcheon 1-2 Daejeon H
Ansan H   4-0 Yesan 
Busan TC  1-1 Ulsan MD
Gimhae    1-0 Changwon 
Goyang KB 1-0 Cheonan
Nowon H   1-1 Incheon K
Gangneung 1-1 Suwon C 

Round 4 
[Apr 25]
Incheon K 0-2 Changwon 
[Apr 26]
Yesan     1-1 Hongcheon
Ulsan MD  1-0 Daejeon H
Gimhae    2-1 Ansan H
Cheonan   0-2 Busan TC
Suwon C   2-1 Goyang KB
Gangneung 3-2 Nowon H

Round 5 [May 3]
Busan TC  1-3 Suwon C
Hongcheon 0-2 Ulsan MD
Yesan     0-1 Gimhae 
Daejeon H 0-2 Cheonan
Ansan H   2-0 Incheon K
Goyang KB 3-1 Nowon H
Changwon  1-1 Gangneung

Round 6 [May 10]
Gimhae    1-0 Hongcheon
Cheonan   1-2 Ulsan MD
Incheon K 0-0 Yesan
Suwon C   1-1 Daejeon H
Gangneung 2-3 Ansan H
Nowon H   2-4 Busan TC
Goyang KB 4-1 Changwon

Round 7 [May 17]
Hongcheon 1-4 Cheonan
Gimhae    3-1 Incheon K
Ulsan MD  2-0 Suwon C  
Yesan     2-3 Gangneung
Daejeon H 1-1 Nowon H
Goyang KB 1-1 Ansan H
Busan TC  5-2 Changwon 

Round 8 [May 24]
Busan TC  0-3 Ansan H
Changwon  2-2 Daejeon H
Nowon H   0-3 Ulsan MD
Hongcheon 0-3 Incheon K
Gangneung 2-1 Gimhae
Suwon C   1-1 Cheonan
Goyang KB 1-2 Yesan

Round 9 [May 31]
Yesan     2-3 Busan TC
Ulsan MD  0-0 Changwon
Hongcheon 2-4 Suwon C  
Daejeon H 2-0 Ansan H
Gimhae    0-1 Goyang KB
Incheon K 1-3 Gangneung
Cheonan   1-1 Nowon H

Round 10 [Jun 7]
Nowon H   0-2 Suwon C   
Busan TC  3-1 Gimhae
Ansan H   1-3 Ulsan MD
Gangneung 2-1 Hongcheon
Changwon  1-0 Cheonan
Goyang KB 2-1 Incheon K
Daejeon H 3-1 Yesan

Round 11 [Jun 14]
Ulsan MD  2-1 Yesan
Hongcheon 2-2 Nowon H
Gimhae    1-0 Daejeon H
Changwon  0-1 Suwon C  
Incheon K 1-1 Busan TC
Gangneung 1-0 Goyang KB
Cheonan   2-1 Ansan H

Round 12 [Jun 21]
Busan TC  1-0 Gangneung
Daejeon H 2-1 Incheon K
Ansan H   0-4 Suwon C  
Ulsan MD  5-1 Gimhae
Yesan     1-1 Cheonan
Hongcheon 1-6 Goyang KB
Changwon  0-1 Nowon H

Round 13
[Jun 27]
Incheon K 1-3 Ulsan MD
[Jun 28]
Hongcheon 3-3 Changwon
Nowon H   2-0 Ansan H
Suwon C   2-0 Yesan
Goyang KB 1-1 Busan TC
Gangneung 2-1 Daejeon H
Cheonan   3-2 Gimhae 

Final Table:

 1.Ulsan Mipo Dockyard              13 11  2  0 29- 8 35  Qualified  [*]
 2.Busan Transportation Corporation 13  8  3  2 27-18 27  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Suwon City                       13  7  3  3 21-11 24
 4.Gangneung City                   13  7  3  3 22-18 24
 5.Gimhae FC                        13  7  1  5 16-17 22
 6.Goyang Kookmin Bank              13  6  3  4 23-14 21
 7.Cheonan City                     13  5  4  4 18-15 19
 8.Daejeon Hydro & Nuclear Power    13  4  4  5 16-17 16
 9.Changwon City                    13  4  4  5 16-19 16
10.Ansan Hallelujah                 13  4  2  7 18-21 14
11.Nowon Hummel                     13  2  6  5 14-21 12  [*1]
12.Incheon Korail                   13  2  3  8 12-21  9
13.Yesan FC                         13  1  4  8 11-24  7  [*2]
14.Hongcheon Idu                    13  0  4  9 15-34  4  [*3]

[*] Ulsan Mipo Dockyard were to have 10 points deducted (in both first
    and second stage) for refusing promotion (as Goyang Kookmin Bank 
    in 2007) but had their penalty revoked in order 'to promote harmony 
    in the league'

[*1] Icheon Hummel were  relocated and renamed Nowon Hummel
[*2] Seosan Omega were relocated and renamed Yesan FC 
[*3] Yeosu INGNEX were refused membership following a conflict with
     Yeosu city government which left them without home venue;
     the club was sold to Idu Construction and relocated to
     Hongcheon before being (re)admitted as Hongcheon Idu


Second Stage

Final Table:

 1.Suwon City                       13 11  1  1 33-15 34  Qualified
 2.Gangneung City                   13  7  4  2 20-11 25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ansan Hallelujah                 13  7  4  2 22-15 25
 4.Ulsan Mipo Dockyard              13  7  3  3 40-25 24
 5.Gimhae FC                        13  7  1  5 25-19 22
 6.Daejeon Hydro & Nuclear Power    13  6  2  5 18-13 20
 7.Goyang Kookmin Bank              13  5  4  4 12-12 19
 8.Changwon City                    13  5  3  5 23-15 18
 9.Busan Transportation Corporation 13  5  2  6 22-19 17
10.Nowon Hummel                     13  3  5  5 15-18 14
11.Cheonan City                     13  3  4  6 22-27 13
12.Incheon Korail                   13  3  3  7 13-24 12
13.Hongcheon Idu                    13  2  0 11 20-51  6
14.Yesan FC                         13  0  4  9 13-34  4

Round 1 [Aug 16]
Ansan H   1-0 Changwon  
Busan TC  3-1 Hongcheon 
Daejeon H 0-1 Goyang KB 
Yesan     3-3 Nowon H   
Ulsan MD  1-2 Gangneung
Gimhae    1-3 Suwon C   
Cheonan   2-2 Incheon K 

Round 2
[Aug 23]
Ansan H   3-1 Hongcheon
Busan TC  1-0 Daejeon H
Goyang KB 1-1 Ulsan MD
Nowon H   1-0 Gimhae 
Gangneung 0-0 Cheonan 
Suwon C   4-2 Incheon K
[Aug 24]
Yesan     1-3 Changwon 

Round 3 
[Aug 29]
Incheon K 1-0 Nowon H
[Aug 30]
Daejeon H 4-1 Hongcheon
Yesan     1-1 Ansan H
Ulsan MD  4-2 Busan TC
Changwon  2-0 Gimhae
Cheonan   2-1 Goyang KB
Suwon C   1-0 Gangneung

Round 4 [Sep 6]
Busan TC  3-1 Cheonan 
Hongcheon 3-1 Yesan
Changwon  3-0 Incheon K
Daejeon H 1-1 Ulsan MD
Nowon H   1-1 Gangneung
Goyang KB 1-2 Suwon C
Ansan H   2-0 Gimhae 

Round 5 [Sep 10]
Ulsan MD  5-1 Hongcheon 
Gimhae    4-1 Yesan 
Incheon K 1-1 Ansan H
Gangneung 2-0 Changwon
Nowon H   2-2 Goyang KB 
Suwon C   3-2 Busan TC 
Cheonan   1-2 Daejeon H

Round 6 
[Sep 19]
Ansan H   1-1 Gangneung 
[Sep 20]
Hongcheon 2-4 Gimhae
Busan TC  0-0 Nowon H
Yesan     0-0 Incheon K
Daejeon H 0-1 Suwon C
Changwon  3-0 Goyang KB
Ulsan MD 10-4 Cheonan 

Round 7 [Sep 24]
Gangneung 3-0 Yesan
Incheon K 1-4 Gimhae
Nowon H   0-3 Daejeon H
Cheonan   3-1 Hongcheon
Ansan H   1-1 Goyang KB
Changwon  1-1 Busan TC
Suwon C   3-0 Ulsan MD

Round 8 [Sep 27]
Ansan H   0-3 Busan TC  
Daejeon H 3-1 Changwon  
Ulsan MD  3-1 Nowon H 
Incheon K 1-2 Hongcheon 
Gimhae    3-1 Gangneung 
Cheonan   3-4 Suwon C 
Yesan     0-1 Goyang KB 

Round 9 [Oct 1]
Suwon C   6-1 Hongcheon
Gangneung 3-1 Incheon K
Nowon H   0-0 Cheonan  
Goyang KB 1-0 Gimhae   
Changwon  0-2 Ulsan MD  
Busan TC  5-3 Yesan  
Ansan H   1-2 Daejeon H  

Round 10 
[Oct 4]
Suwon C   2-0 Nowon H   
Gimhae    1-0 Busan TC
Ulsan MD  4-5 Ansan H
Hongcheon 2-4 Gangneung
Cheonan   0-0 Changwon  
[Oct 5]
Incheon K 1-0 Goyang KB 
Yesan     1-1 Daejeon H 

Round 11 [Oct 22]
Nowon H   6-2 Hongcheon 
Goyang KB 0-0 Gangneung 
Suwon C   1-1 Changwon  
Busan TC  1-2 Incheon K 
Ansan H   2-1 Cheonan   
Daejeon H 0-2 Gimhae
Yesan     1-3 Ulsan MD  

Round 12 [Oct 25]
Goyang KB 2-0 Hongcheon 
Nowon H   1-0 Changwon
Gangneung 2-1 Busan TC 
Suwon C   0-3 Ansan H    
Incheon K 1-2 Daejeon H 
Cheonan   4-0 Yesan   
Gimhae    4-4 Ulsan MD 

Round 13 [Nov 1]
Busan TC  0-1 Goyang KB
Ansan H   1-0 Nowon H  
Daejeon H 0-1 Gangneung 
Yesan     1-3 Suwon C   
Ulsan MD  2-0 Incheon K 
Gimhae    2-1 Cheonan  
Changwon  9-3 Hongcheon 

Final Table:

 1.Suwon City                       13 11  1  1 33-15 34  Qualified
 2.Gangneung City                   13  7  4  2 20-11 25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ansan Hallelujah                 13  7  4  2 22-15 25
 4.Ulsan Mipo Dockyard              13  7  3  3 40-25 24
 5.Gimhae FC                        13  7  1  5 25-19 22
 6.Daejeon Hydro & Nuclear Power    13  6  2  5 18-13 20
 7.Goyang Kookmin Bank              13  5  4  4 12-12 19
 8.Changwon City                    13  5  3  5 23-15 18
 9.Busan Transportation Corporation 13  5  2  6 22-19 17
10.Nowon Hummel                     13  3  5  5 15-18 14
11.Cheonan City                     13  3  4  6 22-27 13
12.Incheon Korail                   13  3  3  7 13-24 12
13.Hongcheon Idu                    13  2  0 11 20-51  6
14.Yesan FC                         13  0  4  9 13-34  4


Aggregate Table:

 1.Ulsan Mipo Dockyard              26 18  5  3 69-33 59  Qualified (1st stage 1st)
 2.Suwon City                       26 18  4  4 54-26 58  Qualified (2nd stage 1st)
 3.Gangneung City                   26 14  7  5 42-29 49  Qualified (2nd stage 2nd)
 4.Busan Transportation Corporation 26 13  5  8 49-37 44  Qualified (1st stage 2nd)
 5.Gimhae FC                        26 14  2 10 41-36 44
 6.Goyang Kookmin Bank              26 11  7  8 35-26 40
 7.Ansan Hallelujah                 26 11  6  9 40-36 39
 8.Daejeon Hydro & Nuclear Power    26 10  6 10 34-30 36
 9.Changwon City                    26  9  7 10 39-34 34
10.Cheonan City                     26  8  8 10 40-42 32
11.Nowon Hummel                     26  5 11 10 29-39 26  [*1]
12.Incheon Korail                   26  5  6 15 25-45 21
13.Yesan FC                         26  1  8 17 24-58 11  [*2]
14.Hongcheon Idu                    26  2  4 20 35-85 10  [*3]

[*1] Icheon Hummel were  relocated and renamed Nowon Hummel
[*2] Seosan Omega were relocated and renamed Yesan FC 
[*3] Yeosu INGNEX were refused membership following a conflict with
     Yeosu city government which left them without home venue;
     the club was sold to Idu Construction and relocated to
     Hongcheon before being (re)admitted as Hongcheon Idu


Championship Playoff

Semifinals [Nov 8]
Ulsan MD  3-0 Gangneung 
Suwon C   1-0 Busan TC

Final 

First Leg [Nov 12]
Suwon C   1-1 Ulsan MD 

Second Leg [Nov 16]
Ulsan MD  1-1 Suwon C      [aet, 5-4 pen]

2007

list of champions

list of final tables

list of 2nd level champions

list of cup winners

data on stadiums

list of top scorers


About this document

Source: ROKfootball

Prepared and maintained by Mark Trevena for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mark Trevena (holyjoe_afc@hotmail.com)
Last updated: 27 Nov 2008

(C) Copyright Mark Trevena and RSSSF 2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.