South Korea 2010


K-League
Korea FA Cup
N-League
K3-League

K-League

Regular Stage | Championship Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.FC Seoul                         28 20  2  6  58-26  62  Qualified
 2.Jeju United                      28 17  8  3  54-25  59  Qualified
 3.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju)  28 15  6  7  54-36  51  Qualified
 4.Ulsan Hyundai Horang-i           28 15  5  8  47-30  50  Qualified
 5.Seongnam Ilhwa Chunma            28 13  9  6  46-26  48  Qualified
 6.Gyeongnam FC                     28 13  9  6  41-32  48  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Suwon Samsung Bluewings          28 12  5 11  39-44  41
 8.Busan I'Park                     28  8  9 11  36-37  33
 9.Pohang Steelers                  28  8  9 11  39-48  33
10.Chunnam Dragons (Gwangyang)      28  8  8 12  40-49  32
11.Incheon United                   28  8  7 13  42-51  31
12.Gangwon FC                       28  8  6 14  36-50  30
13.Daejeon Citizen                  28  5  7 16  27-50  22
14.Gwangju Sangmu Phoenix           28  3 10 15  17-43  19
15.Daegu FC                         28  5  4 19  28-57  19

Round 1 [Feb 27]
Seongnam   3-0 Gangwon
Incheon    1-0 Chunnam
Jeonbuk    3-1 Suwon
Daegu      1-2 Gwangju
Ulsan      1-0 Gyeongnam
Busan      0-1 Jeju
Daejeon    2-5 Seoul
Pohang     bye

Round 2
[Mar 6]
Pohang     2-1 Daegu
Suwon      4-3 Busan
Jeju       2-2 Jeonbuk
[Mar 7]
Daejeon    0-3 Gyeongnam
Incheon    2-0 Gwangju
Gangwon    0-3 Seoul
Chunnam    3-3 Ulsan
Seongnam   bye

Round 3
[Mar 13]
Ulsan      0-2 Busan
Gangwon    2-2 Daejeon
[Mar 14]
Daegu      0-3 Chunnam
Seongnam   6-0 Incheon
Gwangju    1-1 Pohang
Seoul      0-1 Jeonbuk
Gyeongnam  1-1 Jeju
Suwon      bye

Round 4
[Mar 19]
Jeonbuk    1-1 Seongnam   
Suwon      2-1 Incheon    
[Mar 20]
Pohang     4-0 Gangwon    
[Mar 21]
Chunnam    1-1 Gyeongnam  
Daegu      1-2 Ulsan      
Busan      2-0 Gwangju    
Jeju       2-0 Daejeon    
Seoul      bye

Round 5
[Mar 27]
Seongnam   1-1 Busan      
Seoul      1-0 Pohang     
Incheon    1-2 Ulsan      
[Mar 28]
Daejeon    1-2 Daegu      
Gwangju    0-0 Jeju       
Gyeongnam  2-1 Suwon      
Gangwon    5-2 Chunnam    
Jeonbuk    bye

Round 6
[Apr 3]
Ulsan      1-0 Gangwon    
Gwangju    1-1 Daejeon    
Gyeongnam  3-1 Pohang     
[Apr 4]
Busan      0-2 Daegu      
Seoul      3-1 Suwon      
Jeonbuk    3-2 Incheon    
Jeju       1-1 Seongnam   
Chunnam    bye

Round 7
[Apr 9]
Pohang     3-3 Jeonbuk    
Suwon      1-2 Seongnam   
[Apr 10]
Ulsan      1-0 Jeju       
Chunnam    2-3 Gwangju    
[Apr 11]
Busan      2-1 Incheon    
Gangwon    1-2 Gyeongnam  
Daegu      2-3 Seoul      
Daejeon    bye

Round 8
[Apr 17]
Daejeon    1-0 Chunnam    
[Apr 18]
Incheon    4-0 Pohang     
Seongnam   1-2 Gyeongnam  
Gangwon    0-0 Busan      
Gwangju    0-1 Jeonbuk    
Seoul      3-0 Ulsan      
Jeju       2-1 Suwon      
Daegu      bye

Round 9
[Apr 24]
Jeonbuk    1-2 Ulsan      
Incheon    1-1 Daegu      
Pohang     0-1 Daejeon    
Gwangju    0-2 Seongnam   
Suwon      1-2 Gangwon    
[Apr 25]
Gyeongnam  1-0 Seoul      
Jeju       2-1 Chunnam    
Busan      bye

Round 10
[May 1]
Ulsan      2-2 Gwangju    
Chunnam    2-0 Suwon      
Daejeon    0-2 Incheon    
[May 2]
Seongnam   3-0 Pohang     
Busan      3-0 Seoul      
Daegu      2-2 Gangwon    
Jeonbuk    1-1 Gyeongnam  
Jeju       bye

Round 11 [May 5]
Jeju       1-0 Daegu
Pohang     1-1 Ulsan
Gyeongnam  0-1 Busan
Chunnam    3-2 Jeonbuk
Seoul      4-0 Seongnam
Gangwon    1-2 Incheon
Suwon      0-0 Daejeon
Gwangju    bye

Round 12
[May 8]
Seongnam   4-0 Chunnam
Pohang     2-5 Jeju
Suwon      0-2 Ulsan
[May 9]
Busan      1-1 Daejeon
Gwangju    1-0 Gangwon
Incheon    1-0 Seoul
[Jul 10]
Jeonbuk    4-0 Daegu
Gyeongnam  bye

Round 13
[Jul 17]
Seoul      1-0 Chunnam    
Jeju       5-0 Gangwon    
Daejeon    0-4 Jeonbuk    
Busan      4-2 Pohang     
Gyeongnam  1-0 Gwangju    
[Jul 18]
Daegu      1-3 Suwon      
Ulsan      0-1 Seongnam   
Incheon    bye

Round 14
[Jul 24]
Daejeon    0-1 Seongnam   
Gangwon    2-3 Jeonbuk    
Gwangju    0-2 Seoul      
Incheon    2-3 Jeju       
[Jul 25]
Chunnam    2-2 Busan      
Daegu      1-1 Gyeongnam  
Pohang     1-1 Suwon      
Ulsan      bye

Round 15 [Jul 31]
Chunnam    2-2 Pohang     
Gyeongnam  3-2 Incheon    
Jeonbuk    2-1 Busan      
Seongnam   1-3 Daegu      
Seoul      2-0 Jeju       
Suwon      2-0 Gwangju    
Ulsan      2-0 Daejeon    
Gangwon    bye

Round 16
[Aug 7]
Daegu      1-3 Daejeon    
Gangwon    2-2 Ulsan      
Jeju       4-0 Gwangju    
Incheon    2-3 Suwon      
[Aug 8]
Busan      1-2 Gyeongnam  
Pohang     2-0 Seongnam   
Jeonbuk    1-0 Seoul      
Chunnam    bye

Round 17
[Aug 14]
Chunnam    4-2 Jeju       
Daejeon    1-2 Gangwon    
Gwangju    1-1 Busan      
Gyeongnam  3-2 Jeonbuk    
Incheon    1-4 Seongnam   
Ulsan      2-3 Suwon      
[Aug 15]
Daegu      0-2 Pohang     
Seoul      bye

Round 18
[Aug 21]
Gyeongnam  1-1 Chunnam    
Jeju       1-0 Busan      
Suwon      2-1 Daegu      
Seoul      2-1 Gangwon    
[Aug 22]
Jeonbuk    3-2 Daejeon    
Pohang     3-2 Incheon    
Seongnam   2-0 Ulsan      
Gwangju    bye

Round 19
[Aug 28]
Daejeon    1-3 Jeju       
Gangwon    1-0 Daegu      
Gwangju    1-1 Gyeongnam  
Suwon      4-2 Seoul      
Seongnam   1-0 Jeonbuk    
[Aug 29]
Busan      5-3 Chunnam    
Ulsan      1-1 Pohang     
Incheon    bye
 
Round 20 [Sep 4]
Gangwon    1-2 Suwon      
Jeju       2-1 Ulsan      
Seoul      3-0 Gwangju    
Daegu      2-2 Seongnam   
Chunnam    3-0 Daejeon    
Jeonbuk    3-2 Pohang     
Incheon    1-1 Busan      
Gyeongnam  bye

Round 21
[Jul 10]
Pohang     1-1 Chunnam    
[Sep 10]
Jeonbuk    1-3 Gangwon    
[Sep 11]
Daejeon    2-0 Busan      
Gyeongnam  0-1 Ulsan      
Seoul      4-0 Daegu      
Suwon      0-3 Jeju       
[Sep 12]
Gwangju    1-1 Incheon    
Seongnam   bye

Round 22
[Sep 1]
Pohang     1-4 Seoul     
[Sep 18]
Ulsan      3-0 Chunnam    
Busan      1-1 Gangwon    
Seongnam   0-1 Jeju       
Daegu      1-4 Incheon    
Suwon      0-2 Gyeongnam  
[Sep 19]
Daejeon    3-0 Gwangju    
Jeonbuk    bye

Round 23
[Sep 25]
Busan      0-2 Ulsan      
Gyeongnam  1-0 Daegu      
Chunnam    1-1 Seoul     
[Sep 26]
Incheon    3-2 Jeonbuk    
Jeju       1-1 Pohang     
Gangwon    1-2 Seongnam   
Gwangju    1-1 Suwon      
Daejeon    bye

Round 24
[Sep 1]
Seongnam   0-0 Suwon
[Oct 2]
Daejeon    1-5 Ulsan      
Jeonbuk    0-0 Gwangju    
[Oct 3]
Seoul      2-0 Incheon      
Daegu      2-1 Busan      
Jeju       3-2 Gyeongnam  
Chunnam    2-1 Gangwon    
Pohang     bye

Round 25 [Oct 9]
Pohang     1-0 Gwangju    
Busan      0-0 Seongnam   
Ulsan      0-1 Jeonbuk     
Incheon    3-3 Daejeon    
Gangwon    1-4 Jeju       
Seoul      3-2 Gyeongnam  
Suwon      1-0 Chunnam    
Daegu      bye

Round 26
[Oct 15]
Seongnam   0-0 Daejeon    
[Oct 16]
Gwangju    0-3 Daegu      
Pohang     2-2 Busan      
Chunnam    0-0 Incheon    
Jeonbuk    1-1 Jeju       
[Oct 17]
Ulsan      1-2 Seoul     
Gyeongnam  1-1 Gangwon    
Suwon      bye

Round 27 [Oct 27]
Busan      0-1 Suwon      
Chunnam    0-3 Seongnam   
Daegu      0-1 Jeonbuk    
Daejeon    0-1 Pohang     
Jeju       1-1 Seoul     
Gangwon    1-0 Gwangju    
Incheon    2-2 Gyeongnam  
Ulsan      bye

Round 28
[Oct 30]
Jeonbuk    3-1 Chunnam    
Seongnam   2-2 Gwangju    
Ulsan      3-0 Incheon    
[Oct 31]
Seoul      3-1 Busan      
Gyeongnam  1-0 Daejeon    
Daegu      0-3 Jeju       
Suwon      2-0 Pohang     
Gangwon    bye

Round 29 [Nov 3]
Gwangju    0-1 Chunnam    
Daejeon    1-1 Suwon      
Incheon    1-3 Gangwon    
Seongnam   1-2 Seoul     
Busan      1-0 Jeonbuk    
Ulsan      5-0 Daegu      
Pohang     3-0 Gyeongnam  
Jeju       bye

Round 30 [Nov 7]
Chunnam    2-1 Daegu      
Gwangju    1-2 Ulsan      
Seoul      2-1 Daejeon    
Gyeongnam  2-2 Seongnam   
Jeju       0-0 Incheon    
Suwon      1-5 Jeonbuk    
Gangwon    2-0 Pohang     
Busan      bye

Final Table:

 1.FC Seoul                         28 20  2  6  58-26  62  Qualified
 2.Jeju United                      28 17  8  3  54-25  59  Qualified
 3.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju)  28 15  6  7  54-36  51  Qualified
 4.Ulsan Hyundai Horang-i           28 15  5  8  47-30  50  Qualified
 5.Seongnam Ilhwa Chunma            28 13  9  6  46-26  48  Qualified
 6.Gyeongnam FC                     28 13  9  6  41-32  48  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Suwon Samsung Bluewings          28 12  5 11  39-44  41
 8.Busan I'Park                     28  8  9 11  36-37  33
 9.Pohang Steelers                  28  8  9 11  39-48  33
10.Chunnam Dragons (Gwangyang)      28  8  8 12  40-49  32
11.Incheon United                   28  8  7 13  42-51  31
12.Gangwon FC                       28  8  6 14  36-50  30
13.Daejeon Citizen                  28  5  7 16  27-50  22
14.Gwangju Sangmu Phoenix           28  3 10 15  17-43  19
15.Daegu FC                         28  5  4 19  28-57  19

Championship Playoff

First Round
[Nov 20]
Jeonbuk    2-0 Gyeongnam  
[Nov 21]
Ulsan      1-3 Seongnam   

Match against Fourth Place [Nov 24]
Jeonbuk    1-0 Seongnam   

Match against Third Place [Nov 28]
Jeju       1-0 Jeonbuk    

Final

First Leg [Dec 1]
Jeju       2-2 Seoul      

Second Leg [Dec 5]
Seoul      2-1 Jeju       

NB: Seoul champions

Korea FA Cup


Round 1 [Mar 6]
Hongik University       0-1 Kwangwoon University    [aet]
Bucheon FC 1995         4-0 Korea University 
Dankook University      4-2 Namyangju Citizen       [aet]
Yongin Citizen          1-2 Sungkyunkwan University
Gyeongju Citizen        1-2 Dong-A University       [aet]
Cheongju Jikji FC       1-2 Dongguk University 
Jeonju University       0-0 Cheonan FC              [aet, 5-4 pen]
Icheon Citizen          1-2 Soongsil University 
Kyunghee University     4-2 Gwangju Gwangsan FC 

Round 2 [Mar 20]
Yongin City FC          1-1 Kwangwoon University    [aet, 7-6 pen]
Mokpo City FC           4-0 Dong-A University 
Yesan FC                1-2 Jeonju University       [aet]
Chungju Hummel FC       3-1 Soongsil University 
Dankook University      1-2 Daejeon Hydro & Nuclear Power FC 
Bucheon FC 1995         1-2 Cheonan City FC 
Kyunghee University     1-0 Sungkyunkwan University
Pocheon FC              1-3 Dongguk University 

1/16 Finals [Apr 21]
Seongnam Ilhwa Chunma   1-0 Yongin City FC 
FC Seoul                1-1 Mokpo City FC           [aet, 4-3 pen]
Jeonbuk Hyundai Motors  5-0 Jeonju University 
Pohang Steelers         5-1 Chungju Hummel FC 
Suwon Samsung Bluewings 2-0 Dongguk University 
Busan I'Park            3-0 Incheon Korail 
Ulsan Hyundai FC        5-2 Goyang Kookmin Bank 
Gwangju Sangmu FC       3-0 Ulsan Mipo Dockyard 
Chunnam Dragons         6-2 Gimhae City FC 
Changwon City FC        2-3 Gyeongnam FC 
Ansan Hallelujah        1-2 Incheon United 
Suwon City FC           1-0 Daegu FC                [aet]
Busan Kyotong           1-3 Jeju United 
Daejeon HNP FC          1-0 Gangwon FC              [aet]
Daejeon Citizen         3-1 Kyunghee University 
Cheonan City FC         1-2 Gangneung City FC       [aet]

1/8 Finals [Jul 21]
Jeonbuk Hyundai Motors  2-1 Gangneung City FC 
Daejeon Citizen         0-3 Seongnam Ilhwa Chunma 
Jeju United FC          1-0 Ulsan Hyundai FC 
Busan I'Park            2-1 FC Seoul 
Suwon Samsung Bluewings 4-1 Suwon City FC 
Gyeongnam FC            4-7 Chunnam Dragons 
Gwangju Sangmu FC       2-1 Pohang Steelers         [aet]
Incheon United FC       2-0 Daejeon Hydro & Nuclear Power

Quarterfinals [Aug 18]
Busan I'Park FC         2-1 Incheon United FC       [aet]
Seongnam Ilhwa Chunma   0-2 Jeju United FC
Suwon Samsung Bluewings 2-0 Jeonbuk Hyundai Motors
Chunnam Dragons         2-1 Gwangju Sangmu FC 

Semifinals [Sep 29]
Busan I'Park FC         3-2 Chunnam Dragons         [aet]
Suwon Samsung Bluewings 0-0 Jeju United FC          [aet, 4-2 pen]

Final [Oct 24, Busan Asiad Stadium]
Busan I'Park FC         0-1 Suwon Samsung Bluewings 
  [Yeom Ki-Hun 26]



National League

First Stage | Second Stage | Aggregate Table | Championship Playoff

First Stage

Final Table:

 1.Daejeon Hydro & Nuclear Power    14  8  4  2  28-19  28  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Busan Transportation Corporation 14  8  3  3  23-13  27 
 3.Incheon Korail                   14  7  5  2  23-17  26 
 4.Goyang Kookmin Bank              14  7  3  4  19-12  24 
 5.Yongin City                      14  6  5  3  24-17  23 
 6.Changwon City                    14  6  3  5  19-14  21 
 7.Cheonan City                     14  6  3  5  21-17  21 
 8.Gangneung City                   14  6  3  5  19-19  21 
 9.Ulsan Mipo Dockyard              14  5  5  4  18-14  20 
10.Suwon City                       14  5  4  5  14-14  19 
11.Gimhae FC                        14  5  3  6  12-17  18 
12.Chungju Hummel                   14  4  2  8  23-29  14 
13.Ansan Hallelujah                 14  3  1 10  14-26  10 
14.Yesan FC                         14  3  1 10  21-38  10 
15.Mokpo City                       14  1  5  8   8-20   8 

NB: Nowon Hummel were relocated and renamed Chungju Hummel;
    Mokpo City and Yongin City were added

Second Stage

Final Table

 1.Gangneung City                   14  9  3  2  28-14  30  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Suwon City                       14  8  6  0  18- 8  30 
 3.Chungju Hummel                   14  9  0  5  25-24  27  
 4.Cheonan City                     14  8  2  4  23-13  26  
 5.Goyang Kookmin Bank              14  7  4  3  20-15  25  
 6.Ulsan Mipo Dockyard              14  7  3  4  22-10  24  
 7.Yongin City                      14  6  4  4  17-12  22  
 8.Busan Transportation Corporation 14  5  5  4  22-18  20  
 9.Changwon City                    14  5  4  5  18-15  19  
10.Ansan Hallelujah                 14  6  0  8  21-22  18  
11.Gimhae FC                        14  5  3  6  17-19  18  
12.Mokpo City                       14  3  3  8  13-18  12  
13.Incheon Korail                   14  2  5  7  17-21  11  
14.Daejeon Hydro & Nuclear Power    14  3  2  9  17-24  11  
15.Yesan FC                         14  0  0 14  14-59   0

Aggregate Table

 1.Gangneung City                   28 15  6  7  47-33  51  Second Stage winners 
 2.Goyang Kookmin Bank              28 14  7  7  39-27  49  Qualified
 3.Suwon City                       28 13 10  5  32-22  49  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Busan Transportation Corporation 28 13  8  7  45-31  47 
 5.Cheonan City                     28 14  5  9  44-30  47 
 6.Yongin City                      28 12  9  7  41-29  45 
 7.Ulsan Mipo Dockyard              28 12  8  8  40-24  44 
 8.Chungju Hummel                   28 13  2 13  48-53  41 
 9.Changwon City                    28 11  7 10  37-29  40 
10.Daejeon Hydro & Nuclear Power    28 11  6 11  45-43  39  First Stage winners
11.Incheon Korail                   28  9 10  9  40-38  37 
12.Gimhae FC                        28 10  6 12  29-36  36 
13.Ansan Hallelujah                 28  9  1 18  35-48  28 
14.Mokpo City                       28  4  8 16  21-38  20 
15.Yesan FC                         28  3  1 24  35-97  10 

Championship Playoff

Semifinals [Nov 12]
Daejeon HN 2-1 Goyang KB
Gangneung  1-3 Suwon 

Final

First Leg [Nov 16]
Daejeon HN 0-2 Suwon 

Second Leg [Nov 20]
Suwon      0-1 Daejeon HN

K3-League

First Stage | Championship Playoff

First Stage

NB: teams played those of same group twice and those of parallel
    group once

Final Tables:

Group A
 1.Samcheok Sinwoo Electronics      25 18  4  3  48-16  58  Qualified
 2.Gyeongju Citizen                 25 17  4  4  71-26  55  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cheongju Jikji                   25 13  7  5  47-24  46 
 4.Bucheon FC 1995                  25 14  4  7  50-35  46 
 5.Jeonju EM                        25 14  2  9  52-34  44 
 6.Yongin FC                        25 10  5 10  47-47  35 
 7.Asan FC                          25  7  1 17  20-65  22 
 8.Seoul Martyrs                    25  2  2 21  31-88   8 
 9.Goyang FC                        25  1  2 22  24-86   5 

Group B
 1.Icheon Citizen                   25 16  4  5  85-41  52  Qualified
 2.Yangju Citizen                   25 16  3  6  59-40  51  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Pocheon FC                       25 14  8  3  49-26  50 
 4.Namyangju FC                     25 12  5  8  55-32  41 
 5.Seoul United                     25 10  8  7  47-31  38 
 6.Gwangju Gwangsan                 25 11  3 11  42-39  36 
 7.Cheonan FC                       25  9  2 14  45-60  29 
 8.Chuncheon FC                     25  6  2 17  36-68  20 
 9.Chunnam Youngkwang               25  1  2 22  19-69   5  

Championship Playoff

Semifinals [Nov 6]
Samcheok   0-0 Yangju     [6-5 pen]
Icheon     0-0 Gyeongju   [2-4 pen]

Final

First Leg [Nov 13]
Samcheok   0-0 Gyeongju 

Second Leg [Nov 20]
Gyeongju   1-0 Samcheok 


2009

2011

list of champions

list of final tables

list of 2nd level champions

list of cup winners

data on stadiums

list of top scorers


About this document

Prepared and maintained by Mark Trevena for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mark Trevena (holyjoe_afc@hotmail.com)
Last updated: 18 Oct 2012

(C) Copyright Mark Trevena and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.