Slovenia 2011/12


1. SNL
Pokal Slovenije
2. SNL

1. SNL

Final Table:

 1.NK Maribor                   36 26  7  3  88-35 85  Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36 19  8  9  60-38 65
 3.Mura 05 (Murska Sobota)      36 18  5 13  52-46 59
 4.FC Koper                     36 16 10 10  48-35 58
 5.ND Gorica                    36 14 11 11  49-37 53
 6.Rudar Velenje                36 11 10 15  55-54 43
 7.NK Domžale                   36 11  7 18  39-52 40
 8.NK Celje                     36  9 10 17  44-56 37
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Triglav Kranj                36  9  6 21  22-67 33  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
10.Nafta (Lendava)              36  5 10 21  34-71 25  Relegated

Round 1
[Jul 16]
Maribor    2-1 Gorica    
[Jul 17]
Olimpija   0-3 Celje   
Mura       1-0 Koper     
Triglav    2-1 Nafta
Rudar      0-2 Domžale

Round 2
[Jul 23]
Rudar      5-0 Triglav
Nafta      1-2 Maribor
Gorica     1-1 Mura
[Jul 24]
Koper      1-1 Olimpija
Domžale    1-0 Celje   

Round 3
[Jul 30]
Celje      2-0 Koper     
Maribor    2-1 Rudar
[Jul 31]
Olimpija   2-1 Gorica    
Mura       0-2 Nafta
Triglav    0-4 Domžale

Round 4
[Aug 6]
Triglav    0-2 Maribor
Rudar      1-0 Mura
Nafta      1-1 Olimpija
Gorica     2-0 Celje   
Domžale    1-1 Koper     
[Aug 7]
Nafta      1-1 Olimpija

Round 5
[Aug 12]
Celje      1-1 Nafta
[Aug 13]
Koper      0-4 Gorica    
Maribor    0-0 Domžale
[Aug 14]
Olimpija   3-1 Rudar
Mura       0-1 Triglav

Round 6
[Aug 19]
Nafta      0-0 Koper     
[Aug 20]
Rudar      3-3 Celje   
Domžale    0-3 Gorica    
[Aug 21]
Maribor    6-0 Mura
Triglav    0-1 Olimpija

Round 7
[Aug 27]
Koper      1-1 Rudar
Celje      1-2 Triglav
[Aug 28]
Mura       1-1 Domžale
Gorica     2-1 Nafta
Olimpija   4-1 Maribor

Round 8
[Sep 10]
Maribor    5-2 Celje   
Rudar      1-0 Gorica    
Domžale    2-1 Nafta
[Sep 11]
Triglav    0-3 Koper     
Mura       4-2 Olimpija

Round 9
[Sep 17]
Olimpija   1-2 Domžale
Celje      0-0 Mura
Gorica     0-1 Triglav
Nafta      3-1 Rudar
[Sep 18]
Koper      2-2 Maribor

Round 10
[Sep 20]
Domžale    2-3 Rudar
[Sep 21]
Celje      0-0 Olimpija
Koper      0-0 Mura
Gorica     1-1 Maribor
Nafta      1-0 Triglav

Round 11
[Sep 24]
Celje      3-0 Domžale
Olimpija   3-1 Koper     
[Sep 25]
Mura       1-0 Gorica    
Maribor    0-2 Nafta
Triglav    0-0 Rudar

Round 12
[Sep 27]
Koper      1-2 Celje   
[Sep 28]
Domžale    2-0 Triglav
Nafta      2-2 Mura
Gorica     2-1 Olimpija
Rudar      0-3 Maribor

Round 13
[Oct 1]
Olimpija   1-1 Nafta
Koper      2-1 Domžale
[Oct 2]
Celje      1-2 Gorica    
Mura       0-0 Rudar
Maribor    2-0 Triglav

Round 14
[Oct 15]
Domžale    1-4 Maribor
Triglav    1-2 Mura
Rudar      2-2 Olimpija
Nafta      0-2 Celje   
Gorica     4-1 Koper     

Round 15
[Oct 22]
Gorica     0-3 Domžale
Celje      2-3 Rudar
Olimpija   1-0 Triglav
[Oct 23]
Koper      4-1 Nafta
Mura       1-3 Maribor

Round 16
[Oct 29]
Domžale    2-1 Mura
Rudar      0-1 Koper     
Nafta      2-3 Gorica    
[Oct 30]
Maribor    2-2 Olimpija
Triglav    0-1 Celje   

Round 17
[Nov 5]
Nafta      2-1 Domžale
Gorica     2-2 Rudar
Koper      3-0 Triglav
Celje      2-3 Maribor
Olimpija   3-1 Mura

Round 18
[Nov 19]
Domžale    0-1 Olimpija
Maribor    2-1 Koper     
Triglav    0-2 Gorica    
Rudar      2-4 Nafta
[Nov 20]
Mura       4-0 Celje   

Round 19
[Nov 23]
Rudar      6-0 Domžale
Triglav    1-1 Nafta
Maribor    2-1 Gorica    
Mura       1-0 Koper     
Olimpija   0-0 Celje   

Round 20
[Nov 26]
Domžale    0-2 Celje   
Gorica     1-2 Mura
Nafta      0-3 Maribor
Rudar      3-0 Triglav
[Nov 27]
Koper      2-0 Olimpija

Round 21
[Dec 4]
Triglav    1-1 Domžale
Maribor    1-0 Rudar
Mura       2-0 Nafta
Olimpija   1-2 Gorica    
Celje      0-4 Koper     

Round 22
[Mar 3]
Domžale    1-0 Koper      
Nafta      0-6 Olimpija   
Gorica     1-1 Celje      
Rudar      1-2 Mura       
[Mar 4]
Triglav    2-1 Maribor    

Round 23
[Mar 10]
Koper      0-0 Gorica     
Celje      1-1 Nafta      
Maribor    2-1 Domžale    
[Mar 11]
Mura       2-0 Triglav    
Olimpija   2-1 Rudar      

Round 24
[Mar 17]
Domžale    1-2 Gorica     
Nafta      1-2 Koper      
Maribor    3-1 Mura       
Rudar      1-1 Celje      
[Mar 18]
Triglav    0-2 Olimpija   

Round 25
[Mar 20]
Koper      3-1 Rudar      
[Mar 21]
Mura       3-4 Domžale    
Gorica     3-1 Nafta      
Celje      3-0 Triglav    
Olimpija   1-2 Maribor    

Round 26
[Mar 24]
Domžale    0-0 Nafta      
Rudar      1-0 Gorica     
[Mar 25]
Mura       1-0 Olimpija   
Maribor    3-1 Celje      
Triglav    0-2 Koper      

Round 27
[Mar 31]
Nafta      1-1 Rudar      
Gorica     1-1 Triglav    
Celje      1-3 Mura       
Olimpija   2-0 Domžale    
[Apr 1]
Koper      2-2 Maribor    

Round 28
[Apr 3]
Nafta      1-2 Triglav    
Celje      1-2 Olimpija   
[Apr 4]
Domžale    1-1 Rudar      
Koper      3-1 Mura       
Gorica     0-0 Maribor    

Round 29 [Apr 7]
Mura       0-1 Gorica     
Celje      0-2 Domžale    
Maribor    6-0 Nafta      
Olimpija   0-1 Koper      
Triglav    1-5 Rudar      

Round 30 [Apr 14]
Domžale    0-1 Triglav    
Koper      0-0 Celje      
Nafta      0-3 Mura       
Gorica     2-3 Olimpija   
Rudar      0-2 Maribor    

Round 31
[Apr 20]
Olimpija   1-0 Nafta      
[Apr 21]
Koper      2-1 Domžale    
[Apr 22]
Mura       1-0 Rudar      
Celje      0-0 Gorica     
Maribor    8-0 Triglav    

Round 32
[Apr 27]
Domžale    0-2 Maribor    
Nafta      1-3 Celje      
[Apr 28]
Rudar      0-3 Olimpija   
[Apr 29]
Gorica     0-1 Koper      
Triglav    0-3 Mura       

Round 33
[Apr 25]
Olimpija   0-0 Triglav    
[May 5]
Koper      2-0 Nafta      
[May 6]
Mura       1-3 Maribor    
Gorica     0-0 Domžale    
Celje      1-1 Rudar      

Round 34 [May 12]
Domžale    1-2 Mura       
Nafta      1-1 Gorica     
Maribor    3-2 Olimpija   
Rudar      0-1 Koper      
Triglav    4-3 Celje      

Round 35 [May 17]
Koper      0-1 Triglav    
Nafta      0-2 Domžale    
Gorica     4-1 Rudar      
Celje      1-2 Maribor    
Olimpija   3-1 Mura       

Round 36 [May 20]
Domžale    0-1 Olimpija   
Mura       3-0 Celje      
Maribor    1-1 Koper      
Rudar      5-2 Nafta      
Triglav    2-0 Gorica     

Final Table:

 1.NK Maribor                   36 26  7  3  88-35 85  Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36 19  8  9  60-38 65
 3.Mura 05 (Murska Sobota)      36 18  5 13  52-46 59
 4.FC Koper                     36 16 10 10  48-35 58
 5.ND Gorica                    36 14 11 11  49-37 53
 6.Rudar Velenje                36 11 10 15  55-54 43
 7.NK Domžale                   36 11  7 18  39-52 40
 8.NK Celje                     36  9 10 17  44-56 37
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Triglav Kranj                36  9  6 21  22-67 33  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
10.Nafta (Lendava)              36  5 10 21  34-71 25  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 2]
Triglav    0-2 Dob

Second Leg [Jun 6]
Dob        4-0 Triglav

NB: Dob promoted, Triglav relegated; however, later Dob were denied promotion for 
    financial reasons and Triglav remained at the top level

Pokal Slovenije 2011/12

Round 1
[Aug 25]
Krško                      0-2 Nafta
Britof                     1-2 Triglav
Grad                       1-3 NK Celje
Ilirska Bistrica           1-2 Rudar Velenje
Tehnostroj Veržej          2-3 Odranci
Hotiza La Storia           0-5 ND Gorica
Malecnik                   1-2 Bravo 1 Interblock
Portorož Piran             1-6 Garmin Šenčur
Krka                       0-0 Tolmin              pen : 11-12
Marles hiše (Limbuš Pekre) 0-6 Zavrč

Round 2
[Sep 9]
Triglav                    0-1 NK Celje
[Sep 14]
Zavrč                      5-0 Domžale
Odranci                    0-7 Bravo 1 Interblock
Garmin Šenčur              1-0 Nafta
Tolmin                     1-2 ND Gorica
FC Koper                   2-0 Olimpija
MU Šentjur                0-10 Rudar Velenje
[Oct 8]
Adria Miren                0-2 Maribor

Quarterfinals

First Legs
[Oct 18]
Rudar Velenje              2-1 ND Gorica
[Oct 19]
Bravo 1 Interblock         2-0 NK Celje
Garmin Šenčur              0-0 FC Koper  
[Oct 26]
Zavrč                      3-3 Maribor

Second Legs
[Oct 25]
ND Gorica                  1-1 Rudar Velenje
[Oct 26]
NK Celje                   7-0 Bravo 1 Interblock
FC Koper                   2-2 Garmin Šenčur
[Nov 16]
Maribor                    1-0 Zavrč

Semifinals

First Legs [Apr 11]
Garmin Šenčur              1-1 NK Celje                   
Rudar Velenje              2-4 Maribor                    

Second Legs [Apr 18]
NK Celje                   1-1 Garmin Šenčur              [aet, 8-7 pen]
Maribor                    4-2 Rudar Velenje              
	
Final [May 23]
NK Celje                   2-2 Maribor                    [aet, 2-3 pen]

2. SNL

Final Table:

 1.Aluminij (Kidričevo)             27 21  5  1  54-12  68  Promoted
----------------------------------------------------------
 2.Roltek Dob                       27 13  9  5  42-33  48  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Garmin Šenčur                    27 12  7  8  46-35  43
 4.Bravo 1 Interblock (Ljubljana)   27 10  8  9  33-30  38
 5.Kalcer Radomlje                  27 10  2 15  36-42  32
 6.Krško                            27  7 10 10  24-27  31
 7.Šampion Celje                    27  7  7 13  38-40  28
 8.Dravinja Kostroj (Slov. Konjice) 27  8  4 15  25-49  28
 9.Bela Krajina (Črnomelj)          27  6 10 11  31-40  28
----------------------------------------------------------
10.Šmartno 1928 (Šmartno ob Paki)   27  7  6 14  33-54  27

NB: Interblock withdrew at the end of the season, thus Šmartno remained at the second level

Round 1
[Aug 7]
Šampion Celje       0-4 Bravo 1 Interblock
Aluminij            4-0 Bela Krajina
Kalcer Radomlje     1-2 Roltek Dob
Krško               1-1 Garmin Šenčur
Dravinja Kostroj    0-1 Šmartno 1928

Round 2
[Aug 14]
Dravinja Kostroj    0-1 Krško
Garmin Šenčur       2-0 Kalcer Radomlje
Roltek Dob          0-0 Aluminij
Bela Krajina        1-1 Šampion Celje
Šmartno 1928        0-2 Bravo 1 Interblock

Round 3
[Aug 21]
Bravo 1 Interblock  1-1 Bela Krajina
Šampion Celje       4-1 Roltek Dob
Aluminij            2-0 Garmin Šenčur
Kalcer Radomlje     1-0 Dravinja Kostroj
Krško               1-0 Šmartno 1928

Round 4
[Aug 28]
Krško               2-0 Kalcer Radomlje
Dravinja Kostroj    1-5 Aluminij
Garmin Šenčur       2-1 Šampion Celje
Roltek Dob          2-1 Bravo 1 Interblock
Šmartno 1928        0-0 Bela Krajina

Round 5
[Sep 11]
Bela Krajina        2-2 Roltek Dob
Bravo 1 Interblock  0-3 Garmin Šenčur
Šampion Celje       4-0 Dravinja Kostroj
Aluminij            1-0 Krško
Kalcer Radomlje     3-3 Šmartno 1928

Round 6
[Sep 17]
Krško               1-0 Šampion Celje
[Sep 18]
Šmartno 1928        0-0 Roltek Dob
Garmin Šenčur       2-1 Bela Krajina
Dravinja Kostroj    0-0 Bravo 1 Interblock
Kalcer Radomlje     0-1 Aluminij

Round 7
[Sep 24]
Roltek Dob          3-2 Garmin Šenčur
Bravo 1 Interblock  1-1 Krško
[Sep 25]
Aluminij            8-1 Šmartno 1928
Šampion Celje       3-0 Kalcer Radomlje
Bela Krajina        4-1 Dravinja Kostroj

Round 8
[Oct 1]
Šmartno 1928        3-2 Garmin Šenčur
Dravinja Kostroj    0-0 Roltek Dob
[Oct 2]
Krško               0-0 Bela Krajina
Kalcer Radomlje     0-1 Bravo 1 Interblock
Aluminij            2-1 Šampion Celje

Round 9
[Oct 16]
Šampion Celje       5-1 Šmartno 1928
Bravo 1 Interblock  1-3 Aluminij
Bela Krajina        4-1 Kalcer Radomlje
Roltek Dob          1-0 Krško
Garmin Šenčur       3-0 Dravinja Kostroj

Round 10
[Oct 22]
Bravo 1 Interblock  1-1 Šampion Celje
Roltek Dob          0-0 Kalcer Radomlje
[Oct 23]
Šmartno 1928        0-0 Dravinja Kostroj
Garmin Šenčur       1-1 Krško
Bela Krajina        1-0 Aluminij

Round 11
[Oct 30]
Bravo 1 Interblock  2-1 Šmartno 1928
Šampion Celje       2-2 Bela Krajina
Kalcer Radomlje     3-0 Garmin Šenčur
[Oct 30]
Aluminij            2-0 Roltek Dob
Krško               3-0 Dravinja Kostroj

Round 12
[Nov 5]
Dravinja Kostroj    1-0 Kalcer Radomlje
Roltek Dob          4-1 Šampion Celje
[Nov 6]
Šmartno 1928        4-2 Krško
Garmin Šenčur       1-1 Aluminij
Bela Krajina        0-1 Bravo 1 Interblock

Round 13
[Nov 12]
Bravo 1 Interblock  0-0 Roltek Dob
Šampion Celje       0-2 Garmin Šenčur
Kalcer Radomlje     2-0 Krško
[Nov 13]
Aluminij            2-0 Dravinja Kostroj
Bela Krajina        1-3 Šmartno 1928

Round 14
[Nov 19]
Dravinja Kostroj    1-2 Šampion Celje
Roltek Dob          2-1 Bela Krajina
[Nov 20]
Garmin Šenčur       0-0 Bravo 1 Interblock
Šmartno 1928        0-2 Kalcer Radomlje
Krško               0-0 Aluminij

Round 15
[Mar 3]
Roltek Dob          3-1 Šmartno 1928
Bravo 1 Interblock  0-1 Dravinja Kostroj
Šampion Celje       1-1 Krško
[Mar 4]
Aluminij            1-0 Kalcer Radomlje
Bela Krajina        3-2 Garmin Šenčur

Round 16
[Mar 10]
Kalcer Radomlje     1-0 Šampion Celje
[Mar 11]
Šmartno 1928        0-1 Aluminij
Krško               1-0 Bravo 1 Interblock
Dravinja Kostroj    1-1 Bela Krajina
Garmin Šenčur       0-0 Roltek Dob

Round 17
[Mar 18]
Garmin Šenčur       6-2 Šmartno 1928
Roltek Dob          2-4 Dravinja Kostroj
Bravo 1 Interblock  1-2 Kalcer Radomlje
Šampion Celje       1-2 Aluminij
[Mar 18]
Bela Krajina        0-0 Krško

Round 18
[Mar 24]
Dravinja Kostroj    1-2 Garmin Šenčur
[Mar 25]
Šmartno 1928        1-0 Šampion Celje
Aluminij            5-1 Bravo 1 Interblock
Kalcer Radomlje     3-1 Bela Krajina
Krško               0-2 Roltek Dob

Round 19
[Mar 31]
Krško               1-1 Bela Krajina
Roltek Dob          4-2 Šmartno 1928
[Apr 1]
Kalcer Radomlje     0-3 Bravo 1 Interblock
Aluminij            1-0 Dravinja Kostroj
Garmin Šenčur       2-0 Šampion Celje

Round 20
[Apr 7]
Šmartno 1928        0-0 Aluminij
Bela Krajina        2-2 Garmin Šenčur
Bravo 1 Interblock  2-1 Krško
Kalcer Radomlje     8-2 Dravinja Kostroj
[Apr 7]
Šampion Celje       1-2 Roltek Dob

Round 21
[Apr 14]
Garmin Šenčur       0-2 Bravo 1 Interblock
Krško               2-0 Kalcer Radomlje
Roltek Dob          4-1 Bela Krajina
[Apr 15]
Aluminij            1-1 Šampion Celje
Dravinja Kostroj    2-1 Šmartno 1928

Round 22
[Apr 21]
Kalcer Radomlje     2-3 Garmin Šenčur
Bravo 1 Interblock  2-2 Roltek Dob
[Apr 22]
Bela Krajina        0-1 Aluminij
[Apr 24]
Krško               0-1 Dravinja Kostroj
Šampion Celje       1-1 Šmartno 1928

Round 23
[Apr 28]
Garmin Šenčur       1-1 Krško
Roltek Dob          1-0 Kalcer Radomlje
Dravinja Kostroj    2-1 Šampion Celje
[Apr 29]
Aluminij            2-1 Bravo 1 Interblock
Šmartno 1928        0-1 Bela Krajina

Round 24
[May 2]
Bela Krajina        0-2 Šampion Celje
Bravo 1 Interblock  2-0 Šmartno 1928
Kalcer Radomlje     1-4 Aluminij
Krško               1-1 Roltek Dob
Garmin Šenčur       3-1 Dravinja Kostroj

Round 25
[May 5]
Roltek Dob          0-4 Garmin Šenčur
Dravinja Kostroj    3-0 Bela Krajina
[May 6]
Aluminij            2-0 Krško
Šmartno 1928        1-4 Kalcer Radomlje
[May 8]
Šampion Celje       2-2 Bravo 1 Interblock

Round 26
[May 11]
Garmin Šenčur       0-1 Aluminij
[May 12]
Roltek Dob          3-1 Dravinja Kostroj
Krško               2-3 Šmartno 1928
[May 13]
Bravo 1 Interblock  1-0 Bela Krajina
Kalcer Radomlje     2-1 Šampion Celje

Round 27
[May 19]
Bela Krajina        3-0 Kalcer Radomlje
Šampion Celje       2-1 Krško
Dravinja Kostroj    2-1 Bravo 1 Interblock
Aluminij            2-1 Roltek Dob
Šmartno 1928        4-0 Garmin Šenčur

Final Table:

 1.Aluminij (Kidričevo)             27 21  5  1  54-12  68  Promoted
----------------------------------------------------------
 2.Roltek Dob                       27 13  9  5  42-33  48  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Garmin Šenčur                    27 12  7  8  46-35  43
 4.Bravo 1 Interblock (Ljubljana)   27 10  8  9  33-30  38
 5.Kalcer Radomlje                  27 10  2 15  36-42  32
 6.Krško                            27  7 10 10  24-27  31
 7.Šampion Celje                    27  7  7 13  38-40  28
 8.Dravinja Kostroj (Slov. Konjice) 27  8  4 15  25-49  28
 9.Bela Krajina (Črnomelj)          27  6 10 11  31-40  28
----------------------------------------------------------
10.Šmartno 1928 (Šmartno ob Paki)   27  7  6 14  33-54  27

NB: Interblock withdrew at the end of the season, thus Šmartno remained at the second level
    Nafta Lendava (relegated from first level) disappeared from top-2 levels 2012/13

Promoted: Krka and Zavrč


2010/11.

2012/13.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers ( Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 20 Jun 2013

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2011/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.