Slovenia 2021/22


1. SNL
2. SNL
3. SNL

1. SNL

Final Table:

 1.NK Maribor                   36  21  7  8  57-37  70       Champions
 2.FC Koper                     36  19 10  7  54-38  67
 3.Olimpija Ljubljana           36  18  8 10  53-38  62
 4.NŠ Mura (Murska Sobota)      36  15 12  9  57-50  57  [C]
 5.NK Bravo (Ljubljana)         36  13 10 13  33-33  49
 6.NK Kalcer Radomlje           36  12 10 14  47-52  46  [P]
 7.NK Domžale                   36  11 12 13  47-46  45
 8.NK Celje                     36  12  6 18  46-50  42
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Tabor Sežana                 36   7  9 20  30-41  30       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.NK Aluminij Kidričevo        36   4 12 20  33-72  24       Relegated

Round 1
[Jul 16]
Bravo         0-0 Radomlje      
[Jul 17]
Aluminij      0-0 Koper         
Mura          0-3 Tabor         
[Jul 18]
Celje         2-3 Maribor       
[Aug 25]
Domžale       0-2 Olimpija      

Round 2
[Jul 23]
Tabor         0-1 Celje         
[Jul 24]
Bravo         0-0 Aluminij      
Koper         3-2 Mura          
[Jul 25]
Radomlje      1-1 Olimpija      
Maribor       3-1 Domžale       

Round 3
[Jul 30]
Aluminij      0-2 Radomlje      
[Jul 31]
Mura          1-1 Bravo         
Celje         1-3 Koper         
[Aug 1]
Domžale       1-1 Tabor         
Olimpija      3-1 Maribor       

Round 4
[Aug 6]
Bravo         2-1 Celje         
[Aug 7]
Radomlje      1-2 Maribor       
[Aug 8]
Tabor         1-2 Olimpija      
Aluminij      1-1 Mura          
[Sep 29]
Koper         4-2 Domžale       

Round 5
[Aug 13]
Celje         0-0 Aluminij      
[Aug 14]
Domžale       0-2 Bravo         
Maribor       2-0 Tabor         
[Aug 15]
Olimpija      1-3 Koper         
Mura          abd Radomlje      [abandoned at 2-2 in 60' due to waterlogged pitch]
[Sep 3]
Mura          4-2 Radomlje      [remaining 30']

Round 6
[Aug 20]
Aluminij      0-1 Domžale       
[Aug 21]
Radomlje      0-1 Tabor         
Koper         2-0 Maribor       
[Aug 22]
Bravo         2-0 Olimpija      
Mura          1-0 Celje         

Round 7
[Aug 27]
Celje         2-0 Radomlje      
[Aug 28]
Tabor         0-1 Koper         
Maribor       1-1 Bravo         
[Aug 29]
Domžale       4-1 Mura          
Olimpija      3-1 Aluminij      

Round 8
[Sep 11]
Celje         3-1 Domžale       
Mura          1-0 Olimpija      
[Sep 12]
Bravo         0-2 Tabor         
Radomlje      1-4 Koper         
Aluminij      3-0 Maribor       

Round 9
[Sep 18]
Domžale       2-0 Radomlje      
Olimpija      1-0 Celje         
[Sep 19]
Tabor         4-0 Aluminij      
Koper         0-1 Bravo         
Maribor       1-2 Mura          

Round 10
[Sep 22]
Radomlje      0-2 Bravo         
Olimpija      2-1 Domžale       
[Sep 23]
Tabor         1-1 Mura          
Koper         1-3 Aluminij      
Maribor       2-0 Celje         

Round 11
[Sep 25]
Olimpija      2-3 Radomlje      
[Sep 26]
Aluminij      0-1 Bravo         
Domžale       3-3  Maribor       
Mura          0-0 Koper         
[Sep 27]
Celje         2-2 Tabor         

Round 12
[Oct 1]
Radomlje      2-2 Aluminij      
[Oct 2]
Tabor         0-0 Domžale       
Maribor       0-0 Olimpija      
[Oct 3]
Bravo         0-0 Mura          
Koper         2-2 Celje         

Round 13
[Oct 16]
Mura          3-2 Aluminij      
Maribor       1-0 Radomlje      
[Oct 17]
Domžale       2-3 Koper         
Olimpija      1-0 Tabor         
[Oct 18]
Celje         1-0 Bravo         

Round 14
[Oct 23]
Bravo         0-1 Domžale       
Aluminij      0-1 Celje         
Koper         0-1 Olimpija      
[Oct 24]
Tabor         0-1 Maribor       
Radomlje      2-2 Mura          

Round 15
[Oct 30]
Tabor         0-1 Radomlje      
Olimpija      1-1 Bravo         
[Oct 31]
Domžale       1-1 Aluminij      
Celje         1-0 Mura          
[Nov 1]
Maribor       2-0 Koper         

Round 16
[Nov 5]
Radomlje      3-2 Celje         
[Nov 6]
Bravo         0-2 Maribor       
Koper         1-0 Tabor         
[Nov 7]
Aluminij      1-0 Olimpija      
Mura          1-1 Domžale       

Round 17
[Nov 21]
Tabor         0-2 Bravo         
Maribor       3-0 Aluminij      
Koper         3-2 Radomlje      
[Nov 22]
Domžale       1-0 Celje         
[Feb 9]
Olimpija      1-0 Mura          

Round 18
[Nov 27]
Radomlje      0-2 Domžale       
Aluminij      3-2 Tabor         
[Nov 28]
Bravo         1-2 Koper         
Mura          3-1 Maribor       
[Dec 8]
Celje         1-1 Olimpija      

Round 19
[Dec 4]
Aluminij      1-1 Koper         
Mura          1-0 Tabor         
Celje         0-1 Maribor       
[Dec 7]
Bravo         0-3 Radomlje      
[Feb 17]
Domžale       2-0 Olimpija      

Round 20
[Dec 11]
Tabor         2-1 Celje         
Radomlje      0-1 Olimpija      
Maribor       1-0 Domžale       
[Dec 12]
Bravo         2-1 Aluminij      
Koper         2-2 Mura          

Round 21
[Feb 12]
Domžale       1-1 Tabor         
Celje         1-2 Koper         
[Feb 13]
Mura          2-2 Bravo         
Olimpija      1-0 Maribor       
[Feb 14]
Aluminij      0-4 Radomlje      

Round 22
[Feb 19]
Bravo         3-0 Celje         
Aluminij      0-1 Mura          
[Feb 20]
Tabor         1-2 Olimpija      
Koper         0-2 Domžale       
[Feb 21]
Radomlje      1-4 Maribor       

Round 23
[Feb 25]
Celje         3-2 Aluminij      
[Feb 26]
Domžale       3-0 Bravo         
Maribor       2-0 Tabor         
[Feb 27]
Mura          0-2 Radomlje      
Olimpija      2-2 Koper         

Round 24
[Mar 1]
Aluminij      1-1 Domžale       
[Mar 2]
Radomlje      0-0 Tabor         
Mura          3-2 Celje         
[Mar 3]
Bravo         0-0 Olimpija      
Koper         1-2 Maribor       

Round 25
[Mar 5]
Celje         0-0 Radomlje      
Domžale       1-1 Mura          
[Mar 6]
Tabor         1-1 Koper         
Maribor       1-2 Bravo         
Olimpija      6-0 Aluminij      

Round 26
[Mar 9]
Bravo         0-1 Tabor         
Celje         2-1 Domžale       
Radomlje      0-1 Koper         
[Mar 10]
Aluminij      3-3 Maribor       
Mura          3-2 Olimpija      

Round 27
[Mar 12]
Domžale       0-0 Radomlje      
[Mar 13]
Tabor         1-1 Aluminij      
Maribor       1-1 Mura          
Koper         0-0 Bravo         
[Mar 14]
Olimpija      2-4 Celje         

Round 28
[Mar 18]
Radomlje      2-1 Bravo         
[Mar 19]
Tabor         0-2 Mura          
Maribor       1-0 Celje         
[Mar 20]
Olimpija      1-1 Domžale       
Koper         2-0 Aluminij      

Round 29
[Apr 2]
Celje         1-0 Tabor         
Domžale       0-2 Maribor       
[Apr 3]
Aluminij      0-2 Bravo         
Mura          1-2 Koper         
Olimpija      4-1 Radomlje      

Round 30
[Apr 9]
Bravo         1-2 Mura          
Radomlje      1-1 Aluminij      
Maribor       1-0 Olimpija      
[Apr 10]
Tabor         2-1 Domžale       
Koper         3-1 Celje         

Round 31
[Apr 15]
Maribor       0-0 Radomlje      
[Apr 16]
Domžale       0-1 Koper         
Celje         2-0 Bravo         
Olimpija      1-0 Tabor         
[Apr 18]
Mura          3-0 Aluminij      

Round 32
[Apr 23]
Tabor         1-2 Maribor       
Radomlje      3-2 Mura          
[Apr 24]
Bravo         0-2 Domžale       
Koper         1-0 Olimpija      
[Apr 25]
Aluminij      0-6 Celje         

Round 33
[Apr 29]
Celje         1-3 Mura          
[Apr 30]
Tabor         1-2 Radomlje      
Maribor       1-1 Koper         
[May 1]
Domžale       3-1 Aluminij      
Olimpija      1-0 Bravo         

Round 34
[May 6]
Koper         1-0 Tabor         
[May 7]
Radomlje      2-1 Celje         
Bravo         3-1 Maribor       
[May 8]
Mura          3-1 Domžale       
Aluminij      2-3 Olimpija      

Round 35
[May 14]
Tabor         0-1 Bravo         
Maribor       3-1 Aluminij      
[May 15]
Domžale       1-1 Celje         
Olimpija      3-3 Mura          
[May 16]
Koper         1-3 Radomlje      

Round 36
[May 21]
Radomlje      3-3 Domžale       
Aluminij      2-2 Tabor         
[May 22]
Bravo         0-0 Koper         
Celje         0-2 Olimpija      
Mura          1-3 Maribor       

Final Table:

 1.NK Maribor                   36  21  7  8  57-37  70       Champions
 2.FC Koper                     36  19 10  7  54-38  67
 3.Olimpija Ljubljana           36  18  8 10  53-38  62
 4.NŠ Mura (Murska Sobota)      36  15 12  9  57-50  57  [C]
 5.NK Bravo (Ljubljana)         36  13 10 13  33-33  49
 6.NK Kalcer Radomlje           36  12 10 14  47-52  46  [P]
 7.NK Domžale                   36  11 12 13  47-46  45
 8.NK Celje                     36  12  6 18  46-50  42
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Tabor Sežana                 36   7  9 20  30-41  30       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.NK Aluminij Kidričevo        36   4 12 20  33-72  24       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 26]
Tabor         3-1 Triglav       

Second Leg [May 29]
Triglav       2-5 Tabor         

NB: both remain at former level

2. SNL

Final Table:

 1.ND Gorica                    30  23  3  4  55-20  72  [R]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.NK Triglav Kranj             30  18  8  4  55-19  62       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Krka (Novo Mesto)            30  14  9  7  54-35  51
 4.Rogaška (Rogaška Slatina)    30  16  3 11  51-38  51  [P]
 5.Rudar Velenje                30  16  1 13  51-43  49
 6.Nafta 1903 (Lendava)         30  13  8  9  68-36  47
 7.Vitanest Bilje               30  12  9  9  38-39  45
 8.ND Primorje (Ajdovščina)     30  11  8 11  46-36  41
 9.Roltek Dob                   30  11  6 13  45-46  39
10.Ilirija 1911 (Ljubljana)     30  10  8 12  35-37  38  [P]
11.Fužinar (Ravne na Koroškem)  30  10  7 13  46-52  37
12.ND Beltinci                  30   9  8 13  34-47  35
13.Jadran Dekani                30   6 13 11  31-38  31
14.NK Krško                     30   6  8 16  25-54  26
-------------------------------------------------------
15.Brežice-Terme Čatež          30   4  8 18  28-60  20       Relegated
16.Drava (Ptuj)                 30   5  5 20  30-92  20       Relegated


3. SNL

3. SNL vzhod

Final Table:

 1.Kety EMMI Bistrica           26  18  3  5  81-21  57       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Dravinja (Slovenske Konjice) 26  16  5  5  54-27  53
 3.Podvinci                     26  13  5  8  51-35  44
 4.NK Koroška Dravograd         26  14  2 10  59-49  44
 5.Cirkulane                    26  12  7  7  46-37  43
 6.Šmartno 1928                 26  13  4  9  50-43  43  [R]
 7.NK Šampion (Celje)           26  13  1 12  53-45  40
 8.Posavje Krško                26  10  8  8  45-47  38  [P]
 9.Zavrč                        26   9  7 10  47-41  34  [P]
10.Dobrovce                     26   8  6 12  47-55  30
11.ŠD Videm pri Ptuju           26   7  8 11  42-60  29
12.Korotan Prevalje             26   8  5 13  36-58  29
13.Šmarje pri Jelšah            26   4  4 18  23-78  16
14.Zreče                        26   4  1 21  28-66  13

3. SNL zahod

Final Table:

 1.Brinje Grosuplje             26  20  5  1  74- 9  65       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Tinex Šenčur                 26  17  6  3  72-21  57
 3.Fama Vipava                  26  16  4  6  42-20  52
 4.TKK Tolmin                   26  15  6  5  57-25  51
 5.Elta Izola                   26  13  8  5  52-26  47
 6.Šobec Lesce                  26  11  6  9  36-28  39
 7.Slovan Ljubljana             26  11  3 12  62-55  36  [P]
 8.Škofja Loka                  26   8  7 11  25-38  31
 9.Sava Kranj                   26   9  4 13  40-62  31
10.Adria (Miren)                26   7  6 13  34-47  27
11.Žiri                         26   7  4 15  30-50  25
12.Brda (Vipolže)               26   5  7 14  27-59  22  [R]
13.Svoboda Ljubljana            26   4  4 18  20-55  16
14.Postojna                     26   2  4 20  25-101 10


2020/21.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 Jun 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.