Slovakia 2012/13


Corgoň liga
I. Liga

Corgoň liga

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             33  16 11  6  56-33  59  Champions
 2.FK Senica                        33  16  7 10  40-34  55
 3.AS Trenčín                       33  14 11  8  52-34  53
 4.Spartak Myjava                   33  13  9 11  43-37  48
 5.MFK Košice                       33  12 11 10  38-33  47
 6.MFK Ružomberok                   33  12  9 12  36-46  45
 7.MŠK Žilina                       33   9 15  9  37-28  42
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            33  11  8 14  42-43  41
 9.FK Dukla Banská Bystrica         33   9 11 13  28-32  38
10.FC Nitra                         33  11  6 16  39-54  36  [-3]
11.FC Spartak Trnava                33   8 11 14  34-51  35
-----------------------------------------------------------
12.1.FC Tatran Prešov               33   8  9 16  21-41  33  Relegated

NB: Nitra 3 points deducted because of incidents in match vs Spartak Trnava in round 9

Round 1
[Jul 13]
Žilina          4-1 Myjava          
[Jul 14]
Trenčín         5-0 Nitra           
Ružomberok      3-1 Z. Moravce      
Slovan          2-1 Prešov          
Trnava          0-0 Košice          
[Jul 15]
Senica          2-3 B. Bystrica     

Round 2
[Jul 21]
B. Bystrica     2-0 Trenčín         
Nitra           1-1 Ružomberok      
Myjava          2-2 Z. Moravce      
[Jul 22]
Košice          1-0 Slovan          
Prešov          2-0 Senica          
[Aug 21]
Žilina          1-1 Trnava          

Round 3
[Jul 28]
Trenčín         2-1 Prešov          
Ružomberok      1-0 B. Bystrica     
Z. Moravce      0-2 Nitra           
[Jul 29]
Senica          2-1 Košice          
Slovan          1-1 Žilina          
Trnava          1-1 Myjava          

Round 4
[Aug 4]
B. Bystrica     0-0 Z. Moravce      
Košice          3-0 Trenčín         
Žilina          2-0 Senica          
Myjava          0-2 Nitra           
Prešov          2-0 Ružomberok      
[Aug 5]
Trnava          0-1 Slovan          

Round 5
[Aug 11]
Trenčín         0-2 Žilina          
Nitra           1-1 B. Bystrica     
Ružomberok      3-1 Košice          
Slovan          2-1 Myjava          
Z. Moravce      2-0 Prešov          
[Aug 12]
Senica          3-0 Trnava          

Round 6
[Aug 18]
Košice          2-1 Z. Moravce      
Žilina          0-0 Ružomberok      
Myjava          0-1 B. Bystrica     
Trnava          0-3 Trenčín         
Prešov          1-0 Nitra           
[Aug 19]
Slovan          1-0 Senica          

Round 7
[Aug 24]
Senica          0-1 Myjava          
[Aug 25]
Trenčín         2-2 Slovan          
B. Bystrica     0-0 Prešov          
Nitra           4-1 Košice          
Ružomberok      2-2 Trnava          
Z. Moravce      1-0 Žilina          

Round 8
[Sep 1]
Senica          1-1 Trenčín         
Košice          1-0 B. Bystrica     
Žilina          1-1 Nitra           
Slovan          2-1 Ružomberok      
Myjava          2-0 Prešov          
[Sep 2]
Trnava          0-5 Z. Moravce      

Round 9
[Sep 14]
Nitra           1-3 Trnava          
[Sep 15]
Trenčín         3-2 Myjava          
Ružomberok      0-2 Senica          
Prešov          0-0 Košice          
Z. Moravce      3-1 Slovan          
[Sep 16]
B. Bystrica     2-2 Žilina          

Round 10
[Sep 21]
Slovan          5-2 Nitra           
[Sep 22]
Trenčín         0-0 Ružomberok      
Senica          3-0 Z. Moravce      
Žilina          3-0 Prešov          
Myjava          3-1 Košice          
Trnava          1-0 B. Bystrica     

Round 11
[Sep 29]
B. Bystrica     1-1 Slovan          
Košice          1-1 Žilina          
Ružomberok      0-4 Myjava          
Prešov          2-1 Trnava          
Z. Moravce      4-1 Trenčín         
[Sep 30]
Nitra           0-1 Senica          

Round 12
[Oct 5]
Košice          1-0 Trnava          
Z. Moravce      0-0 Ružomberok      
[Oct 6]
B. Bystrica     1-2 Senica          
Nitra           1-2 Trenčín         
Myjava          1-1 Žilina          
Prešov          0-0 Slovan          

Round 13
[Oct 20]
Trenčín         1-1 B. Bystrica     
Senica          2-0 Prešov          
Ružomberok      2-1 Nitra           
Trnava          1-2 Žilina          
Z. Moravce      3-1 Myjava          
[Oct 21]
Slovan          3-1 Košice          

Round 14
[Oct 27] 
Nitra           1-1 Z. Moravce      
Košice          2-2 Senica          
Myjava          2-2 Trnava          
Prešov          1-2 Trenčín         
[Oct 28]
Žilina          0-0 Slovan          
[Nov 20]
B. Bystrica     0-0 Ružomberok      

Round 15
[Nov 2]
Slovan          0-1 Trnava          
[Nov 3]
Trenčín         0-0 Košice          
Nitra           0-2 Myjava          
Senica          0-0 Žilina          
Ružomberok      2-0 Prešov          
Z. Moravce      2-0 B. Bystrica     

Round 16
[Nov 10]
B. Bystrica     2-0 Nitra           
Košice          3-0 Ružomberok      
Myjava          1-2 Slovan          
Trnava          1-1 Senica          
Prešov          1-1 Z. Moravce      
[Nov 11]
Žilina          0-0 Trenčín         

Round 17
[Nov 16]
Z. Moravce      1-0 Košice          
[Nov 17]
Trenčín         6-0 Trnava          
B. Bystrica     1-1 Myjava          
Nitra           4-1 Prešov          
Senica          0-1 Slovan          
Ružomberok      1-0 Žilina          

Round 18
[Nov 23]
Žilina          4-1 Z. Moravce      
[Nov 24]
Košice          4-0 Nitra           
Slovan          3-1 Trenčín         
Trnava          0-1 Ružomberok      
Prešov          1-0 B. Bystrica     
[Nov 25]
Myjava          1-2 Senica          

Round 19
[Nov 30]
Nitra           2-0 Žilina          
[Dec 1]
B. Bystrica     1-2 Košice          
Ružomberok      2-2 Slovan          
Prešov          2-1 Myjava          
Z. Moravce      1-1 Trnava          
[Dec 2]
Trenčín         1-1 Senica          

Round 20
[Mar 1]
Slovan          4-1 Z. Moravce      
[Mar 2]
Trenčín         1-0 Myjava          
Košice          3-0 Prešov          
Žilina          0-1 B. Bystrica     
Trnava          2-0 Nitra           
[Mar 3]
Senica          0-3 Ružomberok      

Round 21
[Mar 8]
B. Bystrica     2-0 Trnava          
Z. Moravce      0-2 Senica          
[Mar 9]
Košice          1-2 Myjava          
Ružomberok      1-2 Trenčín         
Prešov          0-0 Žilina          
[Mar 10]
Nitra           0-3 Slovan          

Round 22
[Mar 15]
Senica          2-1 Nitra           
[Mar 16]
Trenčín         1-1 Z. Moravce      
Slovan          2-0 B. Bystrica     
Myjava          1-0 Ružomberok      
Trnava          2-1 Prešov          
[Mar 17]
Žilina          0-1 Košice          

Round 23
[Mar 29]
Slovan          5-0 Prešov          
[Mar 30]
Trenčín         3-0 Nitra           
Senica          1-1 B. Bystrica     
Ružomberok      2-1 Z. Moravce      
Žilina          0-0 Myjava          
Trnava          2-3 Košice          

Round 24
[Apr 2]
B. Bystrica     0-0 Trenčín         
Nitra           3-0 Ružomberok      
Košice          1-1 Slovan          
Žilina          1-1 Trnava          
Prešov          0-1 Senica          
[May 7]
Myjava          2-1 Z. Moravce      

Round 25 [Apr 6]
Trenčín         1-1 Prešov          
Senica          0-0 Košice          
Ružomberok      3-2 B. Bystrica     
Slovan          1-1 Žilina          
Trnava          1-1 Myjava          
Z. Moravce      1-2 Nitra           

Round 26
[Apr 13]
B. Bystrica     1-0 Z. Moravce      
Košice          0-0 Trenčín         
Žilina          0-1 Senica          
Trnava          0-0 Slovan          
Prešov          3-1 Ružomberok      
[Apr 14]
Myjava          0-0 Nitra           

Round 27
[Apr 20] 
Trenčín         1-2 Žilina          
Nitra           3-1 B. Bystrica     
Ružomberok      1-1 Košice          
Slovan          1-1 Myjava          
Z. Moravce      0-0 Prešov          
[Apr 21]
Senica          3-2 Trnava          

Round 28 [Apr 27]
Košice          0-2 Z. Moravce      
Žilina          3-0 Ružomberok      
Slovan          3-2 Senica          
Myjava          2-1 B. Bystrica     
Trnava          2-0 Trenčín         
Prešov          0-1 Nitra           

Round 29
[May 4]
B. Bystrica     0-0 Prešov          
Senica          0-3 Myjava          
Ružomberok      1-0 Trnava          
[May 5]
Trenčín         4-1 Slovan          
[May 14]
Nitra           1-0 Košice          
[May 15]
Z. Moravce      2-1 Žilina          

Round 30
[Apr 23]
Žilina          1-2 Nitra           
[May 10]
Senica          1-0 Trenčín         
[May 11]
Košice          1-0 B. Bystrica     
Slovan          2-2 Ružomberok      
Myjava          2-0 Prešov          
[May 12]
Trnava          3-2 Z. Moravce      

Round 31
[May 18]
B. Bystrica     1-2 Žilina          
Nitra           3-3 Trnava          
Ružomberok      3-1 Senica          
Myjava          0-2 Trenčín         
Prešov          0-0 Košice          
[May 19]
Z. Moravce      1-0 Slovan          

Round 32 [May 22]
Trenčín         5-0 Ružomberok      
Senica          1-0 Z. Moravce      
Slovan          4-0 Nitra           
Myjava          1-0 Košice          
Žilina          0-1 Prešov          
Trnava          0-1 B. Bystrica     

Round 33 [May 26]
B. Bystrica     1-0 Slovan          
Nitra           0-1 Senica          
Košice          2-2 Žilina          
Ružomberok      0-1 Myjava          
Prešov          0-1 Trnava          
Z. Moravce      1-2 Trenčín         

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             33  16 11  6  56-33  59  Champions
 2.FK Senica                        33  16  7 10  40-34  55
 3.AS Trenčín                       33  14 11  8  52-34  53
 4.Spartak Myjava                   33  13  9 11  43-37  48
 5.MFK Košice                       33  12 11 10  38-33  47
 6.MFK Ružomberok                   33  12  9 12  36-46  45
 7.MŠK Žilina                       33   9 15  9  37-28  42
 8.FC ViOn Zlaté Moravce            33  11  8 14  42-43  41
 9.FK Dukla Banská Bystrica         33   9 11 13  28-32  38
10.FC Nitra                         33  11  6 16  39-54  36  [-3]
11.FC Spartak Trnava                33   8 11 14  34-51  35
-----------------------------------------------------------
12.1.FC Tatran Prešov               33   8  9 16  21-41  33  Relegated

NB: Nitra 3 points deducted because of incidents in match vs Spartak Trnava in round 9

I. Liga

Final Table:

 1.FK DAC Dunajská Streda           33  19  8  6  41-26  65  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.ŽP Šport Podbrezová              33  16 13  4  45-20  61
 3.ŠK SFM Senec                     33  16  9  8  48-32  57
 4.Partizán Bardejov                33  16  5 12  41-36  53
 5.MFK Zemplin Michalovce           33  12  7 14  41-43  43
 6.FC ŠTK 1914 Šamorin              33  10 11 12  29-32  41
 7.FK Slovan Duslo Šaľa             33  12  5 16  41-45  41 
 8.MFK Dubnica nad Váhom            33  11  8 14  31-38  41  
 9.MŠK Rimavská Sobota              33  11  7 15  39-47  40
10.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     33   9  9 15  26-39  36
-----------------------------------------------------------
11.MFK Dolný Kubín                  33   7 13 13  34-42  34  Relegated
12.TJ Banik Ružiná                  33   7  9 17  38-54  30  Relegated

Promoted: FK Žiar nad Hronom, FC Spartak Trnava B

2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Jan 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.