Slovakia 2013/14


Corgoň liga
I. Liga

Corgoň liga

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             33  24  3  6  63-32  75  Champions
 2.AS Trenčín                       33  19  6  8  74-35  63
 3.FC Spartak Trnava                33  16  5 12  47-42  53
 4.MFK Ružomberok                   33  15  5 13  56-51  50
 5.MFK Košice                       33  13  7 13  41-40  46
 6.FK Senica                        33  13  7 13  45-47  46
 7.Spartak Myjava                   33  13  6 14  45-54  45
 8.FK Dukla Banská Bystrica         33  11  9 13  48-48  42
 9.MŠK Žilina                       33  11  7 15  49-50  40
10.FC ViOn Zlaté Moravce            33  11  5 17  36-47  38
11.FK DAC 1904 Dunajská Streda      33   8  8 17  29-57  26  [-6]
-----------------------------------------------------------
12.FC Nitra                         33   6  8 19  33-63  26  Relegated

Round 1
[Jul 12]		
Slovan          1-1 D. Streda       
Myjava          0-4 B. Bystrica     
[Jul 13] 
Trenčín         4-0 Nitra           
Senica          2-1 Trnava          
Košice          2-0 Z. Moravce      
[Jul 14]
Ružomberok      2-2 Žilina          

Round 2
[Jul 19]
Z. Moravce      1-3 Ružomberok      
[Jul 20]
B. Bystrica     1-0 Košice          
Nitra           0-1 Myjava          
[Jul 21]
D. Streda       0-1 Žilina          
Trnava          2-1 Trenčín         
[Aug 21]
Slovan          1-0 Senica          

Round 3
[Jul 27]
Košice          4-2 Nitra           
Ružomberok      2-1 B. Bystrica     
Myjava          6-2 Trnava          
[Jul 28]
Trenčín         4-2 Slovan          
Senica          4-0 D. Streda       
Žilina          3-1 Z. Moravce      

Round 4
[Aug 2]
Nitra           3-3 Ružomberok      
[Aug 3]
D. Streda       0-1 Z. Moravce      
Trnava          0-0 Košice          
[Aug 4]
B. Bystrica     3-3 Žilina          
Senica          3-1 Trenčín         
Slovan          5-0 Myjava          

Round 5
[Aug 10]
Ružomberok      3-2 Trnava          
Myjava          2-2 Senica          
Z. Moravce      0-0 B. Bystrica     
[Aug 11] 
Trenčín         6-0 D. Streda       
Košice          0-1 Slovan          
Žilina          4-4 Nitra           

Round 6
[Aug 17]
Trenčín         2-3 Myjava          
D. Streda       1-1 B. Bystrica     
Nitra           2-3 Z. Moravce       
Senica          1-0 Košice          
Trnava          1-0 Žilina          
[Aug 18]
Slovan          3-2 Ružomberok      

Round 7
[Aug 23]
Myjava          4-1 D. Streda       
Z. Moravce      2-0 Trnava          
[Aug 24]
B. Bystrica     4-0 Nitra           
Košice          0-1 Trenčín         
Ružomberok      1-1 Senica          
Žilina          2-0 Slovan          

Round 8
[Aug 30]
Senica          2-1 Žilina          
[Aug 31]
Trenčín         0-1 Ružomberok      
D. Streda       1-0 Nitra           
Myjava          1-0 Košice          
Trnava          2-1 B. Bystrica     
[Sep 1]
Slovan          2-0 Z. Moravce      

Round 9
[Sep 13]
Nitra           0-1 Trnava          
[Sep 14]
B. Bystrica     2-4 Slovan          
Košice          4-1 D. Streda       
Ružomberok      0-3 Myjava          
Žilina          1-3 Trenčín         
Z. Moravce      2-2 Senica          

Round 10
[Sep 17]
Trenčín         5-0 Z. Moravce      
D. Streda       1-4 Trnava          
Senica          1-1 B. Bystrica     
Košice          2-2 Ružomberok      
Myjava          1-1 Žilina          
[Sep 18]
Slovan          5-0 Nitra           

Round 11
[Sep 20]
Z. Moravce      1-0 Myjava          
[Sep 21]
B. Bystrica     2-2 Trenčín         
Nitra           1-0 Senica          
Ružomberok      2-0 D. Streda       
Žilina          2-0 Košice          
Trnava          1-3 Slovan          

Round 12
[Sep 28]
B. Bystrica     1-0 Myjava          
Nitra           1-1 Trenčín         
Žilina          2-3 Ružomberok      
Trnava          1-0 Senica          
Z. Moravce      1-1 Košice          
[Sep 29]
D. Streda       1-2 Slovan          

Round 13
[Oct 4]
Senica          0-2 Slovan          
[Oct 5]
Trenčín         2-2 Trnava          
Košice          3-1 B. Bystrica     
Ružomberok      1-3 Z. Moravce      
Žilina          0-0 D. Streda       
Myjava          4-0 Nitra           

Round 14
[Oct 18]
Slovan          0-3 Trenčín         
[Oct 19]
D. Streda       0-2 Senica          
B. Bystrica     0-1 Ružomberok      
Nitra           2-3 Košice          
Trnava          0-1 Myjava          
Z. Moravce      2-0 Žilina          

Round 15
[Oct 26]
Košice          1-3 Trnava          
Ružomberok      4-0 Nitra           
Žilina          1-2 B. Bystrica     
Myjava          2-2 Slovan          
Z. Moravce      1-0 D. Streda       
[Oct 27]
Trenčín         2-0 Senica          

Round 16
[Nov 2]
D. Streda       1-0 Trenčín         
B. Bystrica     2-1 Z. Moravce      
Nitra           0-2 Žilina          
Senica          3-1 Myjava          
Trnava          1-4 Ružomberok      
[Nov 3]
Slovan          1-1 Košice          

Round 17
[Nov 9]
B. Bystrica     5-1 D. Streda       
Košice          3-1 Senica          
Myjava          1-3 Trenčín         
Z. Moravce      3-0 Nitra           
[Nov 10]
Ružomberok      2-3 Slovan          
Žilina          0-0 Trnava          

Round 18
[Nov 23]
Trenčín         5-0 Košice          
D. Streda       0-3 Myjava          
Nitra           2-0 B. Bystrica     
Senica          2-1 Ružomberok      
Trnava          3-2 Z. Moravce      
[Nov 24]
Slovan          2-1 Žilina          

Round 19
[Nov 29]
Nitra           0-0 D. Streda       
[Nov 30]
B. Bystrica     0-0 Trnava          
Košice          2-1 Myjava          
Ružomberok      1-2 Trenčín         
Žilina          1-3 Senica          
Z. Moravce      0-2 Slovan          

Round 20 [Mar 1]
Trenčín         2-1 Žilina          
D. Streda       0-0 Košice          
Senica          2-1 Z. Moravce      
Slovan          2-0 B. Bystrica     
Myjava          0-3 Ružomberok      
Trnava          0-0 Nitra           

Round 21
[Mar 8]
Trenčín         2-1 Z. Moravce      
B. Bystrica     3-1 Senica          
Ružomberok      0-3 Košice          
Myjava          2-2 Žilina          
Trnava          1-2 D. Streda       
[Mar 10]
Nitra           1-2 Slovan          

Round 22
[Mar 15]
D. Streda       2-0 Ružomberok      
Senica          2-1 Nitra           
Košice          1-0 Žilina          
[Mar 16]
Slovan          2-0 Trnava          
[Mar 17]
Trenčín         3-1 B. Bystrica     
[Apr 1]
Myjava          0-0 Z. Moravce      

Round 23
[Mar 22]
Trenčín         1-1 Nitra           
Košice          0-0 Z. Moravce      
Ružomberok      3-2 Žilina          
Slovan          2-1 D. Streda       
Myjava          2-1 B. Bystrica     
[Mar 24]
Senica          0-1 Trnava          

Round 24
[Mar 29]
D. Streda       2-1 Žilina          
B. Bystrica     0-1 Košice          
Nitra           3-0 Myjava          
Trnava          3-1 Trenčín         
Z. Moravce      1-0 Ružomberok      
[Mar 31]
Slovan          2-0 Senica          

Round 25
[Apr 5]
Trenčín         0-1 Slovan          
Senica          3-3 D. Streda       
Košice          1-0 Nitra           
Ružomberok      0-1 B. Bystrica     
Myjava          0-3 Trnava          
[Apr 7]
Žilina          1-0 Z. Moravce      

Round 26
[Apr 12]
D. Streda       1-0 Z. Moravce      
Nitra           3-1 Ružomberok      
Senica          2-1 Trenčín         
Slovan          0-1 Myjava          
Trnava          1-0 Košice          
[Apr 14]
B. Bystrica     4-1 Žilina          

Round 27
[Apr 19]
Trenčín         3-0 D. Streda       
Košice          0-2 Slovan          
Žilina          3-0 Nitra           
Myjava          2-0 Senica          
[Apr 20]
Ružomberok      0-2 Trnava          
Z. Moravce      1-3 B. Bystrica     

Round 28
[Apr 26]
D. Streda       4-0 B. Bystrica     
Nitra           0-3 Z. Moravce      
Senica          3-2 Košice          
Slovan          1-2 Ružomberok      
Trnava          3-1 Žilina          
[Apr 28]
Trenčín         4-1 Myjava          

Round 29
[May 3]
B. Bystrica     0-0 Nitra           
Ružomberok      0-0 Senica          
Myjava           1-1 D. Streda       
Z. Moravce      1-2 Trnava          
[May 4]
Košice          1-1 Trenčín         
[May 5]
Žilina          2-0 Slovan          

Round 30
[May 10]
Trenčín         3-0 Ružomberok      
Senica          1-4 Žilina          
Slovan          2-0 Z. Moravce      
Myjava          0-1 Košice          
Trnava          4-0 B. Bystrica     
[May 11]
D. Streda       1-1 Nitra           

Round 31
[May 16]
Nitra           3-0 Trnava          
[May 17]
B. Bystrica     1-2 Slovan          
Košice          2-1 D. Streda       
Ružomberok      5-0 Myjava          
Žilina          0-1 Trenčín         
Z. Moravce      2-1 Senica          

Round 32 [May 20] 
D. Streda       1-0 Trnava          
Senica          1-1 B. Bystrica     
Košice          1-2 Ružomberok      
Žilina          1-0 Myjava          
Slovan          2-1 Nitra           
Z. Moravce      1-3 Trenčín         

Round 33 [May 31] 
B. Bystrica     2-2 Trenčín         
Nitra           2-0 Senica          
Ružomberok      2-1 D. Streda       
Žilina          3-2 Košice          
Trnava          1-2 Slovan          
Z. Moravce      1-2 Myjava          

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             33  24  3  6  63-32  75  Champions
 2.AS Trenčín                       33  19  6  8  74-35  63
 3.FC Spartak Trnava                33  16  5 12  47-42  53
 4.MFK Ružomberok                   33  15  5 13  56-51  50
 5.MFK Košice                       33  13  7 13  41-40  46
 6.FK Senica                        33  13  7 13  45-47  46
 7.Spartak Myjava                   33  13  6 14  45-54  45
 8.FK Dukla Banská Bystrica         33  11  9 13  48-48  42
 9.MŠK Žilina                       33  11  7 15  49-50  40
10.FC ViOn Zlaté Moravce            33  11  5 17  36-47  38
11.FK DAC 1904 Dunajská Streda      33   8  8 17  29-57  26  [-6]
-----------------------------------------------------------
12.FC Nitra                         33   6  8 19  33-63  26  Relegated


I. Liga

Final Table:

 1.ŽP Šport Podbrezová              33  26  4  3  64-16  82  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Partizán Bardejov                33  17 10  6  49-25  61
 3.MFK Zemplín Michalovce           33  18  7  8  55-28  61
 4.1. FC Tatran Prešov              33  18  6  9  56-28  60
 5.ŠK SFM Senec                     33  13 10 10  39-32  49
 6.FC Spartak Trnava B              33  10  9 14  57-64  39
 7.MŠK Rimavská Sobota              33   9 11 13  32-39  38
 8.MFK Dubnica nad Váhom            33  10  5 18  30-64  35
 9.FKP Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa  33  10  4 19  38-60  34
10.FK Slovan Duslo Šaľa             33   8  8 17  30-45  32
-----------------------------------------------------------
11.FC ŠTK 1914 Šamorin              33   8  7 18  33-55  31  Relegated
12.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     33   7  7 19  25-52  28  Relegated

2012/13.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 5 Jun 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.