Somalia 2013/14


First Division 2013/14
Second Division 2013
Third Division 2013

First Division 2013/14

Final Table:

 1.Banaadir Sports Club     14  10  4  0  34-13  34  Champions
 2.Elman                    14   8  4  2  34-17  28
 3.Heegan                   14   7  3  4  26-20  24
 4.LLPP Jeenyo              14   6  5  3  23-15  23
 5.Horseed                  14   4  5  5  26-28  17
 6.Gaadiidka                14   3  3  8  18-25  12
---------------------------------------------------
 7.Dekedda                  14   3  3  8  13-22  12  [*]
 8.Savaana                  14   1  1 12  11-45   4  Relegated

[*] Ports FC returned to their former denomination Dekedda

NB: second relegation place not yet decided due to investigations on result Apr 4

Round 1
[Nov 8]  
Heegan             3-2 Gaadiidka          
[Nov 10]
Horseed            0-3 Dekedda            
[Nov 11]
LLPP Jeenyo        2-0 Savaana            
[Nov 12]
Elman              1-3 Banaadir           

Round 2
[Nov 14]
Dekedda            1-2 Heegan             
[Nov 15]
Gaadiidka          1-0 Savaana            
[Nov 18]
Horseed            2-2 Banaadir           
[Jan 1]
LLPP Jeenyo        0-2 Elman              

Round 3
[Jan 2]
Heegan             4-2 Savaana            
[Jan 3]
Dekedda            2-4 Banaadir           
[Jan 6]
Gaadiidka          0-3 Elman              
[Jan 7]
Horseed            2-4 LLPP Jeenyo        

Round 4
[Jan 9]
Banaadir           1-0 Heegan             
[Jan 10]
Savaana            1-2 Elman              
[Jan 13]
Dekedda            0-3 LLPP Jeenyo        
[Jan 14]
Gaadiidka          2-2 Horseed            

Round 5
[Jan 16]
Heegan             1-2 Elman              
[Jan 17]
Banaadir           1-1 LLPP Jeenyo        
[Jan 20]
Savaana            1-3 Horseed            
[Jan 21]
Dekedda            1-1 Gaadiidka          

Round 6
[Jan 23]
LLPP Jeenyo        0-1 Heegan             
[Jan 24]
Elman              3-3 Horseed            
[Jan 27]
Banaadir           3-2 Gaadiidka          
[Jan 28]
Savaana            0-1 Dekedda            

Round 7
[Jan 30]
LLPP Jeenyo        2-0 Gaadiidka          
[Jan 31]
Heegan             3-0 Horseed            
[Feb 3]
Elman              2-0 Dekedda            
[Feb 4]
Banaadir           4-1 Savaana            

Halfway Table:

 1.Banaadir Sports Club      7   5  2  0  18- 9  17
 2.Elman                     7   5  1  1  15- 8  16
 3.Heegan                    7   5  0  2  14- 8  15
 4.LLPP Jeenyo               7   4  1  2  12- 6  13
 5.Dekedda                   7   2  1  4   8-12   7  [*]
 6.Horseed                   7   1  3  3  12-18   6
---------------------------------------------------
 7.Gaadiidka                 7   1  2  4   8-14   5
 8.Savaana                   7   0  0  7   5-17   0

[*] Ports FC returned to their former denomination Dekedda

Round 8
[Feb 17]  
Gaadiidka          1-2 Heegan             
[Feb 18]
Dekedda            0-1 Horseed            
[Feb 20]
Savaana            1-1 LLPP Jeenyo        
[Feb 21]
Banaadir           0-0 Elman              

Round 9
[Feb 24]
Heegan             1-2 Dekedda            
[Feb 25]
Savaana            0-2 Gaadiidka          
[Feb 27]
Banaadir           2-0 Horseed            
[Feb 28]
Elman              2-5 LLPP Jeenyo        

Round 10
[Mar 3]
Savaana            1-3 Heegan             
[Mar 4]
Banaadir           2-1 Dekedda            
[Mar 6]
Elman              3-1 Gaadiidka          
[Mar 7]
LLPP Jeenyo        1-0 Horseed            

Round 11
[Mar 10]
Heegan             0-2 Banaadir           
[Mar 11]
Elman              8-0 Savaana            
[Mar 13]
LLPP Jeenyo        1-1 Dekedda            
[Mar 14]
Horseed            3-2 Gaadiidka          

Round 12
[Mar 20]
Elman              2-2 Heegan             
[Mar 21]
LLPP Jeenyo        1-1 Banaadir           
[Mar 24]
Horseed            6-1 Savaana            
[Mar 25]
Gaadiidka          0-0 Dekedda            

Round 13
[Mar 27]
Heegan             1-1 LLPP Jeenyo        
[Mar 28]
Horseed            1-1 Elman              
[Mar 31]
Gaadiidka          1-2 Banaadir           
[Apr 1]
Dekedda            1-2 Savaana            

Round 14
[Apr 3]
Horseed            3-3 Heegan             
[Apr 4]
Gaadiidka          3-1 LLPP Jeenyo        
[Apr 5]
Dekedda            0-3 Elman              
[Apr 6]
Savaana            1-7 Banaadir           

Final Table:

 1.Banaadir Sports Club     14  10  4  0  34-13  34  Champions
 2.Elman                    14   8  4  2  34-17  28
 3.Heegan                   14   7  3  4  26-20  24
 4.LLPP Jeenyo              14   6  5  3  23-15  23
 5.Horseed                  14   4  5  5  26-28  17
 6.Gaadiidka                14   3  3  8  18-25  12
---------------------------------------------------
 7.Dekedda                  14   3  3  8  13-22  12  [*]
 8.Savaana                  14   1  1 12  11-45   4  Relegated

[*] Ports FC returned to their former denomination Dekedda

NB: second relegation place not yet decided due to investigations on result Apr 4

Second Division 2013

 
Final Table:

 1.Sahafi FC                14   9  2  3  31-16  29  Promoted
 2.SomaliFruit              14   6  4  4  24-17  22  Promoted
---------------------------------------------------
 3.D.B.G.                   14   4  8  2  22-19  20
 4.FC Banadir               14   4  4  6  15-19  16
 5.Gantaalaha Afgooye       14   4  4  6  14-20  16
 6.Dahabshiil               14   2  9  3  15-17  15
---------------------------------------------------
 7.Badbaado                 14   4  3  7  10-18  15  Relegated
 8.Albeder                  14   2  8  4  17-22  14  Relegated

Round 1
[Apr 19]
Albeder            0-0 D.B.G.           
[Apr 22]
Sahafi FC          1-0 Badbaado         
[Apr 24]
SomaliFruit        2-0 Gantaalaha Afgooye 
[Apr 26]
FC Banadir         0-0 Dahabshiil       

Round 2
[Apr 29]
Badbaado           1-1 Albeder          
[May 1]
D.B.G.             2-1 Gantaalaha Afgooye 
[May 3]
Sahafi FC          2-2 Dahabshiil       
[May 6]
SomaliFruit        2-3 FC Banadir       
  
Round 3
[May 8]
Albeder            3-2 Gantaalaha Afgooye 
[May 10]
Badbaado           0-1 Dahabshiil       
[May 13]
D.B.G.             2-0 FC Banadir       
[May 15]
Sahafi FC          3-1 SomaliFruit      

Round 4
[May 17]
Dahabshiil         2-2 Albeder          
[May 20]
Gantaalaha Afgooye 1-0 FC Banadir       
[May 22]
Badbaado           0-5 SomaliFruit      
[May 24]
D.B.G.             3-1 Sahafi FC        

Round 5
[May 27]  
Albeder            0-1 FC Banadir         
[May 29]
Dahabshiil         0-0 SomaliFruit       
[May 31]
Gantaalaha Afgooye 0-3 Sahafi FC          
[Jun 3]
Badbaado           1-1 D.B.G.             

Round 6
[Jun 5]
SomaliFruit        1-1 Albeder            
[Jun 7]
FC Banadir         1-1 Sahafi FC          
[Jun 10]
Dahabshiil         2-2 D.B.G.             
[Jun 12]
Gantaalaha Afgooye 0-2 Badbaado           

Round 7
[Jun 14]
Albeder            0-3 Sahafi FC          
[Jun 17]
SomaliFruit        1-1 D.B.G.             
[Jun 19]
FC Banadir         1-2 Badbaado           
[Jun 21]
Dahabshiil         1-1 Gantaalaha Afgooye 

Round 8
[Aug 12]
D.B.G.             2-2 Albeder            
[Aug 14]
Badbaado           0-2 Sahafi FC          
[Aug 16]
Gantaalaha Afgooye 1-0 SomaliFruit        
[Aug 19]
Dahabshiil         2-1 FC Banadir         

Round 9
[Aug 21]
Albeder            1-1 Badbaado           
[Aug 23]
Gantaalaha Afgooye 1-1 D.B.G.             
[Aug 26]
Dahabshiil         1-3 Sahafi FC          
[Aug 28]
FC Banadir         0-3 SomaliFruit        

Round 10
[Aug 30]
Gantaalaha Afgooye 1-1 Albeder            
[Sep 2]
Dahabshiil         0-1 Badbaado           
[Sep 4]
FC Banadir         0-0 D.B.G.             
[Sep 6]
SomaliFruit        1-3 Sahafi FC          

Round 11
[Sep 9]
Albeder            1-1 Dahabshiil         
[Sep 11]
FC Banadir         3-3 Gantaalaha Afgooye 
[Sep 13]
SomaliFruit        1-0 Badbaado           
[Sep 16]
Sahafi FC          4-2 D.B.G.             

Round 12
[Sep 18]
FC Banadir         1-2 Albeder            
[Sep 20]
SomaliFruit        1-1 Dahabshiil         
[Sep 23]
Sahafi FC          1-2 Gantaalaha Afgooye 
[Sep 25]
D.B.G.             2-1 Badbaado           

Round 13
[Sep 27]
Albeder            2-3 SomaliFruit        
[Sep 30]
Sahafi FC          1-2 FC Banadir         
[Oct 2]
D.B.G.             2-2 Dahabshiil         
[Oct 4]
Badbaado           1-0 Gantaalaha Afgooye 

Round 14
[Oct 7]
Sahafi FC          3-1 Albeder            
[Oct 9]
D.B.G.             2-3 SomaliFruit        
[Oct 11]
Badbaado           0-2 FC Banadir         
[Oct 14]
Gantaalaha Afgooye 1-0 Dahabshiil         

Final Table:

 1.Sahafi FC                14   9  2  3  31-16  29  Promoted
 2.SomaliFruit              14   6  4  4  24-17  22  Promoted
---------------------------------------------------
 3.D.B.G.                   14   4  8  2  22-19  20
 4.FC Banadir               14   4  4  6  15-19  16
 5.Gantaalaha Afgooye       14   4  4  6  14-20  16
 6.Dahabshiil               14   2  9  3  15-17  15
---------------------------------------------------
 7.Badbaado                 14   4  3  7  10-18  15  Relegated
 8.Albeder                  14   2  8  4  17-22  14  Relegated


Third Division 2013

Final Table:

 1.Singjet                  16   9  6  1  41-15  33  Promoted
 2.Bariga Dhexe             16  10  2  4  44-13  32  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Jamhuuriya               16   9  4  3  31-15  31
 4.Raadsan                  16   9  3  4  29-20  30
 5.Mogadishu United         16   8  3  5  29-25  27
 6.Midnimo                  16   4  5  7  15-26  17
 7.Gasko                    16   4  3  9  19-32  15
 8.Geeska Afrika            16   3  5  8  21-32  14
---------------------------------------------------
 9.Hilaac                   16   0  1 15   8-59   1  Reegated

Round 1
[Apr 21]
Geeska Afrika      2-1 Midnimo            
[Apr 23] 
Bariga Dhexe       2-1 Mogadishu United   
[Apr 25] 
Singjet            6-0 Hilaac             
[Apr 28]
Raadsan            4-2 Gasko              
Jamhuuriya         bye

Round 2
[Apr 30]
Jamhuuriya         2-3 Mogadishu United   
[May 2]
Geeska Afrika      2-1 Hilaac             
[May 5]
Bariga Dhexe       6-0 Gasko              
[May 7]
Singjet            1-1 Raadsan            
Midnimo            bye

Round 3
[May 9]
Midnimo            2-0 Hilaac             
[May 12]
Jamhuuriya         1-0 Gasko              
[May 14]
Geeska Afrika      1-2 Raadsan            
[May 16]
Bariga Dhexe       1-1 Singjet            
Mogadishu United   bye

Round 4
[May 19]
Mogadishu United   1-0 Gasko              
[May 21]
Midnimo            1-2 Raadsan            
[May 23]
Jamhuuriya         1-1 Singjet            
[May 26]
Geeska Afrika      0-2 Bariga Dhexe       
Hilaac             bye

Round 5
[May 28]
Hilaac             0-1 Raadsan            
[May 30]
Mogadishu United   1-3 Singjet            
[Jun 2]
Midnimo            1-0 Bariga Dhexe       
[Jun 4]
Jamhuuriya         1-1 Geeska Afrika      
Gasko              bye

Round 6
[Jun 6]
Gasko              2-5 Singjet            
[Jun 9]
Hilaac             0-4 Bariga Dhexe       
[Jun 11]
Mogadishu United   1-1 Geeska Afrika      
[Jun 13]
Midnimo            1-1 Jamhuuriya         
Raadsan            bye

Round 7
[Jun 16]
Raadsan            1-2 Bariga Dhexe       
[Jun 18]
Gasko              4-2 Geeska Afrika      
[Jun 20]
Hilaac             1-2 Jamhuuriya         
[Jul 3]
Mogadishu United   2-1 Midnimo            
Singjet            bye

Round 8
[Jun 24]
Singjet            1-1 Geeska Afrika      
[Jun 25]
Raadsan            0-2 Jamhuuriya         
[Jun 26]
Gasko              0-0 Midnimo            
[Jun 27]
Hilaac             0-3 Mogadishu United   
Bariga Dhexe       bye

Round 9
[Jun 28]
Bariga Dhexe       0-1 Jamhuuriya         
[Jun 30]
Singjet            3-0 Midnimo            
[Jul 1]
Raadsan            3-2 Mogadishu United   
[Jul 2]
Gasko              4-1 Hilaac             
Geeska Afrika      bye

Round 10
[Aug 11]
Midnimo            2-1 Geeska Afrika      
[Aug 13]
Mogadishu United   0-3 Bariga Dhexe       
[Aug 15]
Hilaac             1-4 Singjet            
[Aug 18]
Gasko              2-1 Raadsan            
Jamhuuriya         bye

Round 11
[Aug 20]
Mogadishu United   3-2 Jamhuuriya         
[Aug 22]
Hilaac             2-2 Geeska Afrika      
[Aug 25]
Gasko              0-0 Bariga Dhexe       
[Aug 27]
Raadsan            2-1 Singjet            
Midnimo            bye

Round 12
[Aug 29]
Hilaac             0-1 Midnimo            
[Sep 1]
Gasko              1-2 Jamhuuriya         
[Sep 3]
Raadsan            1-1 Geeska Afrika      
[Sep 5]
Singjet            3-1 Bariga Dhexe       
Mogadishu United   bye

Round 13
[Sep 8]
Gasko              0-1 Mogadishu United   
[Sep 10]
Raadsan            0-0 Midnimo            
[Sep 12]
Singjet            0-0 Jamhuuriya         
[Sep 15]
Bariga Dhexe       3-0 Geeska Afrika      
Hilaac             bye

Round 14
[Sep 17]
Raadsan            6-1 Hilaac             
[Sep 19]
Singjet            1-1 Mogadishu United   
[Sep 22]
Bariga Dhexe       6-0 Midnimo            
[Sep 24]
Geeska Afrika      1-3 Jamhuuriya         
Gasko              bye

Round 15
[Sep 26]
Singjet            3-1 Gasko              
[Sep 29]
Bariga Dhexe      10-1 Hilaac             
[Oct 1]
Geeska Afrika      2-3 Mogadishu United   
[Oct 3]
Jamhuuriya         2-0 Midnimo            
Raadsan            bye

Round 16
[Oct 8]
Bariga Dhexe       2-1 Raadsan            
[Oct 10]
Geeska Afrika      3-0 Gasko              
[Oct 13]
Jamhuuriya         8-0 Hilaac             
[Oct 15]
Midnimo            2-2 Mogadishu United   
Singjet            bye

Round 17
[Oct 16]
Geeska Afrika      1-5 Singjet            
[Oct 17]
Jamhuuriya         0-1 Raadsan            
[Oct 18]
Midnimo            2-2 Gasko              
[Oct 19]
Mogadishu United   3-0 Hilaac             
Bariga Dhexe       bye

Round 18
[Oct 20]
Jamhuuriya         3-2 Bariga Dhexe       
[Oct 21]
Midnimo            1-3 Singjet            
[Oct 22]
Mogadishu United   2-3 Raadsan            
[Oct 23]
Hilaac             0-1 Gasko              
Geeska Afrika      bye

Final Table:

 1.Singjet                  16   9  6  1  41-15  33  Promoted
 2.Bariga Dhexe             16  10  2  4  44-13  32  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Jamhuuriya               16   9  4  3  31-15  31
 4.Raadsan                  16   9  3  4  29-20  30
 5.Mogadishu United         16   8  3  5  29-25  27
 6.Midnimo                  16   4  5  7  15-26  17
 7.Gasko                    16   4  3  9  19-32  15
 8.Geeska Afrika            16   3  5  8  21-32  14
---------------------------------------------------
 9.Hilaac                   16   0  1 15   8-59   1  Reegated



2012

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Hans Schöggl

Prepared and maintained by Shafi'i Mohyaddin Abokar for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Shafi'i Mohyaddin Abokar
Last updated: 10 Apr 2014

(C) Copyright Shafi'i Mohyaddin Abokar and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.