Sri Lanka 2017/18


Dialog Champions League 2017/18

Dialog Champions League 2017/18

Final Table:

 1.Colombo FC                     17  12  4  1  46-11  40  [C]  Champions
 2.Renown SC                      17  12  4  1  44-18  40
 3.New Young's SC (Wennapuwa)     17   9  5  3  33-15  32
 4.Super Sun SC (Beruwela)        17   9  4  4  27-17  31
 5.Pelicans SC (Kurunegala)       17   8  5  4  24-16  29  [P]
 6.SL Air Force SC                17   7  7  3  24-14  28
 7.Matara City SC                 17   7  6  4  28-17  27
 8.Solid SC (Anuradhapura)        17   6  5  6  26-28  23
 9.SL Army SC                     17   6  4  7  26-17  22
10.Saunders SC (Pettah)           17   5  7  5  21-23  22
11.SL Navy SC                     17   6  2  9  23-26  20
12.Upcountry Lions (Nawalapitiya) 17   6  2  9  36-51  20
13.Blue Star SC (Kalutara)        17   4  6  7  18-27  18
14.Java Lane SC (Slave Island)    17   4  5  8  19-30  17
15.Negombo Youth SC               17   5  2 10  24-41  17
16.Crystal Palace SC (Gampola)    17   4  4  9  23-39  16
---------------------------------------------------------
17.SL Police SC                   17   4  1 12  18-41  13       Relegated
18.Moragasmulla SC (Rajagiriya)   17   1  3 13  19-48   6  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 2]
Super Sun                 awd Blue Star                 [awarded 0-3; abandoned at 1-3 in 76' 
[Sep 3]                                                  due to pitch invasion]
Negombo Youth             1-8 SL Army                   
Renown                    1-1 Saunders                  
Java Lane                 0-1 Crystal Palace            
Upcountry Lions           1-4 Matara City               
Solid                     1-2 New Young's               
Colombo                   2-0 Moragasmulla              
[Sep 4]
SL Navy                   0-0 SL Air Force              
Pelicans                  2-1 SL Police                 

Round 2
[Sep 9]
SL Police                 0-3 Java Lane                 
Matara City               1-1 Moragasmulla              
[Sep 12]
Renown                    4-1 Upcountry Lions           
[Sep 13]
Blue Star                 0-1 Crystal Palace            
Colombo                   0-0 Pelicans                  
Solid                     1-0 SL Navy                   
New Young's               1-1 Super Sun                 
Saunders                  awd SL Army                   [awarded 0-0 draw; match not played]
SL Air Force              awd Negombo Youth             [awarded 0-0 draw; match not played]

Round 3
[Sep 15]
Matara City               0-1 Colombo                   
[Sep 16]
SL Navy                   2-1 Super Sun                 
SL Army                   1-2 Upcountry Lions           
[Sep 17]
Blue Star                 2-1 SL Police                 
Pelicans                  3-1 Java Lane                 
Crystal Palace            1-2 New Young's               
Saunders                  0-0 SL Air Force              
Solid                     3-2 Negombo Youth             
[Sep 18]
Moragasmulla              2-3 Renown                    

Round 4
[Sep 26]
Matara City               1-1 Saunders                  
Negombo Youth             1-3 Renown                    
Solid                     2-1 Blue Star                 
Super Sun                 1-0 Java Lane                 
[Sep 27]
New Young's               0-1 SL Air Force              
[Oct 4]
SL Army                   0-1 SL Navy                   
Colombo                   7-1 SL Police                 
[Oct 25]
Pelicans                  4-1 Crystal Palace            
[Nov 8]
Upcountry Lions           4-1 Moragasmulla              

Round 5
[Sep 30]
Crystal Palace            0-0 Solid                     
Moragasmulla              0-3 New Young's               
Pelicans                  0-1 SL Army                   
Renown                    1-1 Java Lane                 
Super Sun                 2-0 Colombo                   
[Oct 1]
Matara City               1-1 Blue Star                 
SL Police                 0-2 SL Air Force              
Saunders                  3-2 Negombo Youth             
Upcountry Lions           3-6 SL Navy                   

Round 6
[Oct 7]
Upcountry Lions           0-3 Colombo                   
[Oct 8]
Matara City               3-2 Negombo Youth             
New Young's               0-0 SL Army                   
[Oct 10]
Renown                    3-1 SL Navy                   
[Oct 11]
SL Air Force              1-1 Blue Star                 
Java Lane                 3-6 Solid                     
Super Sun                 awd Pelicans                  [awarded 0-0 draw; match not played]
[Oct 12]
Crystal Palace            1-2 SL Police                 
Moragasmulla              1-3 Saunders                  

Round 7
[Oct 14]
SL Air Force              1-0 Super Sun                 
Colombo                   7-3 Solid                     
Crystal Palace            1-1 SL Army                   
Pelicans                  awd Matara City               [awarded 0-0 draw; match not played]
[Oct 15]
Moragasmulla              1-2 Java Lane                 
New Young's               0-0 Saunders                  
SL Police                 0-3 Renown                    
Negombo Youth             awd SL Navy                   [awarded 2-0; match not played]
[Oct 25]
Upcountry Lions           2-2 Blue Star                 

Round 8
[Oct 18]
SL Army                   3-1 Moragasmulla              
[Oct 21]
SL Air Force              6-1 Upcountry Lions           
SL Police                 0-7 New Young's               
Super Sun                 awd Negombo Youth             [awarded 2-0; match not played]
[Oct 22]
Blue Star                 2-2 Pelicans                  
Matara City               2-2 Renown                    
SL Navy                   3-1 Crystal Palace            
Saunders                  1-3 Solid                     
[Oct 25]
Java Lane                 1-1 Colombo                   

Round 9
[Oct 28]
Blue Star                 2-1 SL Army                   
SL Navy                   2-4 Matara City               
Renown                    5-1 New Young's               
Solid                     1-1 Pelicans                  
[Oct 29]
SL Air Force              1-1 Java Lane                 
Crystal Palace            1-6 Colombo                   
Negombo Youth             4-0 Moragasmulla              
SL Police                 1-3 Super Sun                 
[Nov 22]
Upcountry Lions           1-3 Saunders                  

Round 10
[Nov 4]
SL Air Force              1-0 Matara City               
Moragasmulla              1-1 Solid                     
Saunders                  1-3 Crystal Palace            
Super Sun                 5-2 Upcountry Lions           
[Nov 5]
Colombo                   5-0 Blue Star                 
New Young's               4-0 Java Lane                 
SL Police                 3-0 Negombo Youth             
Renown                    3-2 SL Army                   
[Nov 8]
Pelicans                  1-0 SL Navy                   

Round 11
[Nov 11]
SL Army                   0-1 Super Sun                 
Moragasmulla              0-1 Pelicans                  
Upcountry Lions           2-2 Java Lane                 
[Nov 12]
Crystal Palace            1-4 Renown                    
Negombo Youth             2-5 New Young's               
SL Police                 1-0 Matara City               
Saunders                  1-1 Blue Star                 
[Nov 22]
Colombo                   2-0 SL Navy                   
Solid                     1-2 SL Air Force              

Round 12
[Nov 14]
Java Lane                 1-4 Matara City               
Super Sun                 0-0 Solid                     
[Nov 15]
SL Army                   1-0 SL Police                 
Blue Star                 0-2 Moragasmulla              
Crystal Palace            0-0 SL Air Force              
SL Navy                   2-3 Saunders                  
Negombo Youth             1-7 Colombo                   
New Young's               4-2 Upcountry Lions           
[Nov 22]
Pelicans                  1-3 Renown                    

Round 13
[Nov 18]
Java Lane                 0-1 SL Army                   
Pelicans                  3-0 SL Air Force              
Saunders                  1-1 Colombo                   
Upcountry Lions           1-2 Negombo Youth             
[Nov 19]
Crystal Palace            1-3 Super Sun                 
Matara City               1-0 New Young's               
SL Navy                   3-2 Moragasmulla              
Renown                    4-0 Blue Star                 
[Nov 29]
Solid                     0-2 SL Police                 

Round 14
[Nov 25]
Super Sun                 1-2 Renown                    
[Dec 5]
Colombo                   2-1 SL Air Force              
SL Navy                   0-0 New Young's               
[Dec 6]
Matara City               4-0 Crystal Palace            
Moragasmulla              2-2 SL Police                 
Blue Star                 0-1 Negombo Youth             
Pelicans                  3-4 Upcountry Lions           
Solid                     1-1 SL Army                   
Java Lane                 2-1 Saunders                  

Round 15
[Dec 9]
Moragasmulla              2-5 Crystal Palace            
New Young's               0-0 Colombo                   
Blue Star                 1-0 SL Navy                   
Renown                    3-2 Solid                     
Matara City               1-1 Super Sun                 
Java Lane                 0-2 Negombo Youth             
[Dec 10]
SL Army                   5-1 SL Air Force              
SL Police                 2-3 Upcountry Lions           
Saunders                  awd Pelicans                  [awarded 0-2; abandoned at 0-1 due to fan violence]

Round 16
[Dec 16]
Crystal Palace            3-5 Upcountry Lions           
Matara City               0-1 Solid                     
Negombo Youth             0-1 Pelicans                  
Saunders                  2-1 SL Police                 
[Dec 17]
Blue Star                 1-2 New Young's                
SL Air Force              0-0 Renown                    
SL Army                   0-1 Colombo                  
Java Lane                 1-0 SL Navy                   
Moragasmulla              3-4 Super Sun                 

Round 17
[Dec 20]
New Young's               awd Pelicans                  [awarded 2-0; match not played]
Java Lane                 1-1 Blue Star                 
SL Navy                   3-1 SL Police                 
Negombo Youth             2-2 Crystal Palace            
[Dec 22]
SL Air Force              7-0 Moragasmulla              
SL Army                   1-2 Matara City               
Upcountry Lions           2-0 Solid                     
[Dec 27]
Super Sun                 2-0 Saunders                  
[Jan 14, 2018, Race Course International Stadium, Colombo]
Colombo                   1-0 Renown                    
  [Mohamed Fazal 37]

Final Table:

 1.Colombo FC                     17  12  4  1  46-11  40  [C]  Champions
 2.Renown SC                      17  12  4  1  44-18  40
 3.New Young's SC (Wennapuwa)     17   9  5  3  33-15  32
 4.Super Sun SC (Beruwela)        17   9  4  4  27-17  31
 5.Pelicans SC (Kurunegala)       17   8  5  4  24-16  29  [P]
 6.SL Air Force SC                17   7  7  3  24-14  28
 7.Matara City SC                 17   7  6  4  28-17  27
 8.Solid SC (Anuradhapura)        17   6  5  6  26-28  23
 9.SL Army SC                     17   6  4  7  26-17  22
10.Saunders SC (Pettah)           17   5  7  5  21-23  22
11.SL Navy SC                     17   6  2  9  23-26  20
12.Upcountry Lions (Nawalapitiya) 17   6  2  9  36-51  20
13.Blue Star SC (Kalutara)        17   4  6  7  18-27  18
14.Java Lane SC (Slave Island)    17   4  5  8  19-30  17
15.Negombo Youth SC               17   5  2 10  24-41  17
16.Crystal Palace SC (Gampola)    17   4  4  9  23-39  16
---------------------------------------------------------
17.SL Police SC                   17   4  1 12  18-41  13       Relegated
18.Moragasmulla SC (Rajagiriya)   17   1  3 13  19-48   6  [P]  Relegated


2016/17

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jan 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.